Het oi Priesterfeest in Purmerend MET TWEE EN HALVE CENT DE WERELD ROND De bonnenlijst PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 31 Juli 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Eerste plechtige H. Mis van Pater Tarcisius AUTONOOM VERKLAARD Het Legerbericht van heden Republik. aanvallen afgeslagen Jan de Tippelaar vertelt Hij liep 75 jaar aan één stuk Marktberichten Onmidi van SMEDEN IN HOEFNAGEL-NOOD ALKMAAR. De hoefsmeden staan er slecht voor, daar zij bin nenkort zonder hoefnagels dreigen te komen. Dit is niet slechts, een plaatselijk, doch een landelijk ver schijnsel en de vakgroep, alsmede de vakbonden, hebben zich dan ook tot de regeringsinstanties gewend, om voorzieningen te treffen. De hoefnagel is geen Nederlands product; dit artikel wordt ingevoerd uit Zweden en, „men" zegt, er is een lading van Zweden naar Neder land onderweg. Een nagelfabriek in Nederland wil het produet ook gaan maken, doch de machines zijn nog niet gearri veerd of nog niet gemonteerd. Mo menteel is er nog geen enkele hoef- nagelfabriek in Nederland, zodat de hoefsmeden uitsluitend op import uit Zweden zijn aangewezen. Tal van smeden zittea reeds zonder dit voor hun bedrijf onontbeerlijke product en mogten al leentjebuur spelen bij collega's, die nog een kleine voor raad hebben. Intussen zijn het niet alleen de hoefsmeden, die er over in de zorg zitten. Een behoorlijke hoefsmid be slaat per week 60 a 80 paarden; elk paard vraagt 32 hoefnagels, zodat een smid per week een paar pak hoefnagels verbruikt. Een paard in de stad moet om de twee weken van nieuw beslag wor den voorzien, zpdat wel duidelijk is, dat de hoefnagel een veelgebruikt artikel is. Neem b.v. de Gemeentereiniging, die slechts over één auto beschikt, doch voor de huisvuil- en tonnnen- ophaaldienst 18 paarden heeft lopen, die elke-14 dagen naar de smid gaan om zich nieuw beslag te laten aan slaan. En de paardjeS van Hoed, die de trouwerij en de begrafenissen ver zorgt. Verder zijn er de paarden, die in de landbouw gebruikt worden; deze lopen wel wat 'langer op het beslag dan de paarden in de stad, doch kunnen er toch .niet buiten, zodat ook op het platteland het ge brek aan hoefnagels zich zal doen gevoelen. Zoals wij zeiden, nog voor enkele weken zijn er hoefnagels voorradig; als er niet spoedig nieuw materiaal wordt ingevoerd of in Nederland ge fabriceerd, dan wordt alle bedrijf, dat op paardentractie is aangewezen, stilgelegd. Er zijn al smeden, die dreigen met staken: als er geen hoef nagels meer zijn, zullen zij nood gedwongen moeten staken. Moge het zover niet komen! GESLAAGD Voor het eindexamen boord- of grondmecano van de Luchtvaart Technische School te Den Haag slaagde de heer Th. J. de Munnik te Alkmaar, MIDDENSTANDSEXAMENS TE ALKMAAR Tweede dag. Voor het middenstandsdiploma slaagden op 29 Juli: mej. J. van Dui nen en de heren J. A. Erkamp, M. Delis, J. A. v. d. Diel, N. Bruin, N. J. Louter, A. M. Breed en J. L. Brinkman, allen te Alkmaar. H. J. Frankenmolen, J. J. Gerdes, J Gersonius, A. F. Essen, P. van Exter, H. J. v. Weijk, P. v. Duin, W. J. Brouwer en H. A. J. G. Dek- kinga, allen te Bergen. Mej. M. G. Duijnmayer en de he ren M. Dekker, G. Dekker, A. Drescher en G. Franse, allen te Heiloo. Mej. L. G. v. d. Eng te Limmen; C. Broersen te Akersloot; N. van Etten te Koedijk; C. B. Burger en N. J. Doodeman te Heerhugowaard; J. H. Denneman te Zuid-Scharwoude J. A. Duyves en H. R. Kuiper te Noord-Scharwoude; mej. A. D. Lan- gedijk te Oudkarspel; mej. C. Dek ker en de heer M. N. Bruin te-War- menhuizen; P. Broersen te Dirks- horn; mej. W. M. Commandeur en de heren N.. Buiten en T. Comman deur te Beemster; mej. A. Bruin te Graft; de heren H. H. Dekker en P. C. van Diepen te Obdam; L. J. Buren te Oterleek; J. de Bruin, S. P. Cronen, A. A. Gantevoort te Den Helder; W. v. Engelen te Den Burg (Texel); mevr. O. Brandsema— Bontkes en de heren R. Drenth, J. v. d. Bovenkamp, J. J. Duijnker en J. T. Engel, allen te Wieringen; mej. T. Davidson en mej. A. Brinkman en de heren C. A. Duineveld, J. C. Dames, allen te Beverwijk; Th. Dijkman en C. Breetveld te Castri- cum; C. v. Duivenvoorden en G. H. Brands te Heemskerk; A. Degeling te Uitgeest. Voorts: T. J. M. van Calcas en G. Dijkstra te Koog aan de Zaan; F. A. Contelaar te Krommenie; C. M. van Gelderen, Westzaan; C. v. d. Lingen, A. Floris, C. Floris, C. Dubbelt. H. J. Conijn en A. Volger, allen te Wor- mer; M. C. van Enkhuizen, W. Gar- sijn, L. Fontijn en D. Bruin, allen te Wormerveer; de dames G. Dem- mendal-Kerkhoven, U. W. de Broek en de heren J. G. Buhrs. D. Dekker, G. van Ederen en B. C. Flentge. allen te Zaandam en J. van Exter te Zaandijk. Afgewezen 30. BEGIN VAN BRAND. ALKMAAR. Eergisterenmid. dag om ca. 1 uur is de brandweer uitgerukt voor een gemelde brand1 in café Moerland, Houttil (Waag- plein). Een schilder brandde de oude verflaag af met een carbid- brander op dé 2e étage. Doordat het hout inwendig geheel ver molmd was, vatte het vlam. Het vuur tastte ook het dak aan. Met een paar emmers water werd het vuur spoedig bedwongen en de brandweer,, die zeer snel ter plaat" se was, behoefde geen water te geven. De schade beperkte zich tot ong. 4m2 dakbedekking, dat verbrandde, alsmede enige water, schade. 31 Juli De vloot Leiden diende 31 Juli 1782 een voorstel in bij de Staten terzake de Hollandse Vloot, waarmee het blijkbaar slecht was gesteld. Alk- maar's regering nam i.v. hierme de een besluit in. September. Dit besluit moest door een afgevaar digde ter tafel worden gebracht. Gewezen werd op een nadelig gevecht met de Engelsen. In Juni 1665 kwam de vloot gehavend bin nen, maar in Augustus voer zij weer uit. Het volgend jaar had men maar 19 dagen nodig om haar op te knappen. WIJN IN DE GOOT ALKMAA1J. Dinsdagmiddag reed een auto van Van Gend en Loos vanaf de St. Laurensstraat de Nieuwesloot op. Bij het nemen van de bocht verschoof de lading tengevolge waarvan een aantal dozen, inhoudende flessen wijn, op de grond viel. Twintig flessen werden door Se val gebroken, waardoor de inhoud verloren ging. GESLAAGD Bij de te 's Gravenhage gehouden staatsexamens voor Muziek slaagde voor het diploma Viool M.O. theore tisch gedeelte, onze stadgenote Mej. Bep Kuiper. AUTOPEDS GEVONDEN Bij de kinderpolitie zijn drie auto peds binnengebracht die op straat werden gevonden. Zij kunnen op het bureau worden afgehaald. BURGERLIJKE STAND Geboren: Agnes A. dv Ale Heeres en A. van 't Hof; Jos. W. zv Jan H. Olthof en C. v. Keulen; Ingelborg dv Willem Greeve en J. W. Reen. Gehuwd:. Jans Compas en Christina Adams; Bob Mulders en Nelly H. Schinkel; Willem v. Laanen en Ma ria C. Hoogland. Overleden: Jacoba E. M. Janssen, oud 5 jaar. AANRIJDINGEN OP DE KANAALKADE. ALKMAAR. Op de Kanaal- kade hebben zich gistermorgen twee aanrijdingen voorgedaan. Om 8 uur reed een vrachtauto in de richting van het Texelse Hek. Ter hoogte van de .Korte Nieuwe Sloot moest de bestuurder voor het passeren van een ander motorvoertuig naar links uitwij ken. Een luxe wagen, die vanaf d'e Nieuwe Sloot rechts de Ka- naalfcade op wilde, had hiervoor geen ruimte, zodat een Êotsing het gevolg was. De koplampen en spatborden van ce luxe wagen werden be schadigd. i Om elf uur deed zich een soort gelijk gebeuren voor. In dezelfde richting (Texelse Hek) reed een motorrijwiel; de bestuurder moest ter hoogte van de Doelenkluft uitwijken voor een bakfiets. Van af de Doelenbrug kwam een wiel rijder; deze gaf geen richting aan en verleende ook geen voorrang met het gevolg, dat hij tegen de motor op reed en op de grond werd geslingerd. Bij omwonenden werd hij bin nengebracht en later naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Eventuele getuigen van dit on geval gelieven zich op het poli-, tiebureau te melden. TRIBUNAAL UITSPRAKEN. J. Sietsma en P. v. Eyk, Bergèn, beschuldiging vervallen verklaard. H. Kwast, Alkmaar, in welk ge val de uitspraak van d'e 2de Ka mer door de Hoge Autoriteit niet was gefiateerd; (internering (aan" vankelijk 2 jaar) verlengd tot 3 jaar; overige maatregelen beves tigd. E. L. Melgers, Twisk (ook in dit geval was fiat executie gewei gerd) aan de'door de 2de Kamer opgelegde internering van 1 jaar en 7 mnd. werd nog een inteme- rng van 1 jaar en 6 mnd. toege voegd; overge maatregelen beves tigd. Abr. Grijspaarde en echtgen. B. van der Molen, Heiloo; nader on. derzoek gelast naar fin. omstan digheden. Volgende tribunaalzitting 20 Augustus. Tentoonstelling kunstenaarscentrum Bergen BERGEN. De veertiendaagse tentoonstelling van het K.C.B., welke Zaterdag jl. is geopend, geeft werk te zien van Clara Colnot en Rie Kooyman en van de schilders Jaap Sax, Jaap de Carpentier, Rein Snapper en Cees Boendermaker. Voorts is er weer Ceramiek van Dirk Hubers en beeldhouwwerk van Ij. Radecker. Jaap Sax is een schilder, die met zijn beide benen op de grond staat; hij zoekt zijn kracht niet in het z.g. moderne werk, doch voelt zich aan getrokken tot een karakteristieke uitbeelding van het Noord-Hollandse landschap. Zijn werken vallen op door de grote rust, die ervan uit gaat. Naast enkele poldergezichten exposeert hij een uitstekend"'inte- rieurtje en een goedgeschilderd stadsgezicht. Cees Boendermaker voelt zich bij zonder tot het stilleven aangetrok ken; naast enkele bloemstillevens vragen de stillevens met Urn en Kan de aandacht, die getuigen van een gevoel voor kleur. Jaap de Carpentier exposeert naast een minder goed geslaagd duinland schap een fleurig bloemstuk, fijn van kleurencompositie en enkele stille vens, die wij reeds eerder van hem zagen. Het werk van R. Snapper was onlangs in de kunsthandel van Hopman te zien; Hij toont zich een bekwaam etser en maakte o.m. mooie ex libris, waarvan men hier enige specimina aantreft. Rie Kooyman exposeert een aantal illustraties van boekwerken in plakaatverf; zij demonstreert een rijk gevoel, voor kleuren, die haar tekeningen een fris karakter geven. Clara Colnot exposeert naast enkele goede tekeningen eftkele minder geslaagde. Ook de ontwerp-tekeningen van de Restauratie van - de Ruïnekerk door C. Royaards zijn op deze ten toonstelling nog te zien. VEEL SPORTANIMO BEEMSTER De kermis, die in gezet is met een sportzondag, mag zich verheugen over zeer veel ani mo. Vooral de sportdag werd een volledig succes, vooral door het mooie zomerweer. Wel viel het op, hoe Midden-Beemster ontbrak op schier alle terreinen. Hier volgen enkele ons gezonden uitslagen: Kogelstoten dames: 1. R. Bruin, 9.42 m., 2. T. Zijp, 8.33 m., 3. G. Mus 8.32 m. Kogelstoten heren: 1. J. Jonker, 9.40 m., 2. M. Spaans, 8.96 m., 3. K. Wals 8.89 m. Verspringen dames: 1. M. v. Leeu wen. 4.29 m„ 2. R. Blauwboer 4.22 m.. 3. F. Olij. 4.16 m. Verspringen heren: 1. Y. Wiersma 5.81 m„ 2. K. Verwer, 5.63 m„ 3. A. v. Doornich 5.23 m. 80 m. dames: 1. M. v. Leeuwen, 11.4 sec.; 2. R. Blauwboer 11.5 sec.; 3, A. Eggers, 11.8 sec. 100 m. heren: 1. C. Vink, 12.4 sec., 2. K. Verwer, 12.5 sec.; 3. Y. Wiers ma 12.6 sec. Driekamp dames; 80 m„ kogelsto ten en verspringen: 1. R. Bruin 27 pt.; 2. G. Mus 23.60 pt.; 3. en 4. R. Blauwboer en M. v. Leeuwen 22.30 pt.: 5. T. Zijp 20.90 pt.; 6. F. Olij 20.50 pt. Driekamp heren: 100 m. kogelsto ten en verspringen: 1. Y. Wiersma, 29.10 pt.; 2. J. Jonker, 23.90 pt.; 3.. C. Vink. 23.30 pt.; 4. C. Offringa, 23 pt.; 5. K. Verwer, 22.60 pt.; 6. G. de Boer, 22.10 pt. Hoogspringen dames: 1, 2 en 3. T. Zijp, Gré Mus en Gré Klein, al len 1.20 m. Touwtrekken zw. gewicht: 1. „De Toekomst"; 2. ploeg Lakeman; 3. „Hierna Beter". Zweedse estafette heren: 1. V.V. Beemster. 2 min. 30 sec.: 2. BE.P., 2 min. 32 sec.; 3. Hercules 2 min. 38 sec. 4 x 80 m. estafette (dames): 1. U.L.O., 49.1 sec.; 2. Hercules-adsp., 49.3 sec.; 3. Hercules-dames. 51.6 sec. 1500, m. heren: 1. S. Konijn, 5.13.1 min.: 2. M. Pronk, 5.19 min.; 3. J. Visser. 5.12.5 min.; 4. Schouten, 5.30 min. Buiten mededinging: J. van Leyen 5.16.2 min. DE RIJP en GRAFT Jaarver gadering der Coöp. Boerenleenbank ..De Rijp" Dinsdag 29 Juli 5.1. hield bovengenoemde bank te De Riin haar jaarvergadering in de zaal van het Stadhuis van Amster dam. Ten gevolge van de hitte was de opkomst miniem. Voorzitter Poel heette alle aanw.ezigen hartelijk welkom. Kassier Put las het jaar verslag 1946 voor, gaf een over zicht van het jaarverslag 1946 der Centrale Bank te Utrecht en nadat de leden zich daarmede accoord hadden verklaard, ging men over tot de bestuursverkiezingen. Wegens het niet indienen van andere can- didaten. werden allen herkozen. Bij de rondvraag werd besloten voor taan het bezoeken van de jaarver gadering verplichtend te stellen. Boete f 2.50. Hierna werd de hulp kassier Jos. v. Gemert Jr., die af- schied neemt van de Rijp en dus ook als hulpkassier aftreedt, toege sproken door kassier Jacob Put en voorzitter J. P. Poel. Een kleine herinnering werd hem aangeboden. De heer v. Gemert dankte de beide leden voor deze gewaardeerde woorden. DE PIJP en GRAFT Zondag j.l. hield de visclub alhier haar periodieke viswedstriid. Er werden gevangen 3 bovenmaatse en 178 on dermaatse vissen (baarzen). De winnaars waren: 1. P. Middelkoop, 2. H. Klompmaker 3. J. de Boer. 4. D. Polrrtan, 5. Jb Roemer, 6. N. Zo merdijk. 7. T Klomnmaker, 8. D. de Moes, 9 H. v. Braam, 16. A. Schippers. De heer G. P. Grasbóer had een fles cognac beschikbaar gesteld voor de grootste baars. Deze attrac tie werd gewonnen door J. Obee (20.2 cm.). BRAND LIMMEN. Zondagmorgen vroeg bqpk er brand uit in de rietschelven on de kwekerij van dé firma J. Valkerimg en Zonen. De brandweer was sppoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen Van de rietschelven bleef niet veel goeds meer over. Voor de firma Valkering een schadepost. GEMEENTERAAD LIMMEN Maandagavond kwam dé gemeenteraad in open bare vergadering bijeen Bij de ingekomen stukken werd medegedeeld, dat de begroting '47 door Ged. Staten was goegekeurd. De reinigingsophaaldienst was bij inschrijving gegund aan A. Kaan dorp als laagste inschrijver voor f2295 Vanaf 1 Juli 1947 tot 31 Dec. 1948. Na onderzoek van de commissie werd de gemeenterekening 1945 voorlopig vastgesteld met een ba_ tig saldo van f8417,29. Aan de land. en tuinbouwten toonstelling werd een subsidie van f 25,verleend Het voorstel bij drage in expoita'ietekort Ce'n- traal Ziekenhuis werd na stem ming aangenomen. Tegen stemde dé heren Mooy en Pepping. De 'bijdrage zal f 150,zijn. Voor verkrijging van een plaats, ie ingevolge de landarbeiderswet werd aan de heer P. W. Admi raal een crediet verleend van f 4900.—. De tarieven beloning voor het Brandweerpersoneel zullen wor den herzien en verhoogd. De heffing reinigingsrechten zal met -(hetzelfde bedrag worden ge handhaafd. Met het voorstel garanderen aansluiting' van waterleiding aan de percelen Kapelweg met een jaarlijkse bijdrage van circa f20, ging dé raad accoord. Tevens werd besloten 2 brand- kraner? te plaatsen, een aan de Rijksweg bij de kruising Nieuwe- laan en een aan het einde van de. Kapelweg hoek Visweg. Er zal worden overgegaan in samenwer king met de gemeente Akersloot, om de reeds lang bestaande en door de oorlog verstoorde plan nen uit te voeren tot verbetering van de Startingerweg. Dit zal voor beide gemeenten een bedrag van f 6000 kosten De heer Kroone merkte op, dat het bedrag wel wat hoog is ver geleken met de wegenverbetering hier ter plaatse. Aangaande deze opmerking werd medegedeeld, dat he- werk provinciaal wordt uit gevoerd', wat nog weer andere on kosten met zich mee brengt. Het voorstel tot verbouwing van het distributiekantoor tot post kantoor is door Ged. Staten goed gekeurd zodat binnenkort hiertoe wordt overgegaan In de rondvraag vroeg de heer Mooy om verlegging van de beek op de tuin Pampengeest aan de Disseldorperweg, hier zal de aan dacht op worden gevestigd. E.H.B.O.-vergadering LANGEDIJK. E.H.B.O. De afd. Langedijk van de E.H.B.O. ver gaderde Maandagavond ten lokale van de heer Th. Rijper. De Vice- Voorz., de heer S. Tromp, opende met de chr. groet en welkom. De secretaris en penningmeester zullen op Zaterdag 2 Aug. 'n verga dering bijwonen in „Krasnapolsky" te Amsterdam van de Provinciale Commissie voor E.H.B.O. in de Prov. Nrd. Holland. Aan de orde kwam de te voeren actie op de E.H.B.O. Zondag op 17 Aug. a.s. Er zijn 200 nummers van het E.H.B.O. blad aangevraagd. Hiermede zullen die Parochianen worden bewerkt die geen donateur van de vereniging zijn. Vervolgens kwam het houden van 'n speldjesdag ter sprake. Er zal nog geen speldjesdag worden gehouden daar men eerst het resultaat van de donateursactie wil afwachten. Transportcolonne Vervolgens kwam ter sprake het vormen van 'n transportcolonne door de plaatselijke afd. van het Rode Kruis. Men wil hier de trans portcolonne zien als overbrugging van de beide plaatselijke E.H.B.O. verenigingen. Door de afdeling zullen 6 a 7 per sonen worden aangezocht, om toe te treden tot de transportcolonne. Besloten werd om 'n nieuwe cur sus te organiseren in September a.s. De vereniging heeft 2 koffers voor eerste hulp. Naast deze beide kof fers zal nog 'n extra koffer worden aangeschaft, welke kan worden ge bruikt bij gelegenheid van sport dagen, schoolfeest etc. Hierna sluiting. BEGIN VAN BRAND LANGENDIJK. Tijdens 't hevig onweer, dat in de nacht, van Maan dag op Dinsdag boven ons dorp woedde, ontstond door bliksem inslag 'n begin van brand in de woning van de heer J. L. aan de Spoorstraat. Gelukkig was men het vuur spoedig meester en kon de, be reids gealarmeerde, brandweer weer inrukken. KOLVEN OUDKARSPEL. De jaarlijkse nationale kolfwedstrijden van de Ned. Kolfbond zullen worden gehou den in de kolfbaan van de heer C. van Limpt alhier. Deze wedstrijden zullen aanvangen op Donderdag 11 September a.s. en voortduren tot en met Dinsdag 16 Sept. De gastvrouwe de Sociëteit „Oiider Vriendgn", viert tegelijk met de nationale wedstrijden haar 60-jarig bestaan. Ongetwijfeld zullen vele honderden kolvers op trekken naar Oudkarsnel, om deel te nemen aan de wedstrijden en zo deze oer-Hollandse sport in ere hou den. Als markeurs zullen wederom Aris en Cor Berkhout in de baan staan, terwijl de heer P. Berger Az. weer schrijver is. BRAND SCHAGERWAARD In een der schuren van de heer K. te Scha- gerwaard, waar plm. 50.000 kg poot- aardappelen waren opgeslagen, brak vermoedelijk tengevolge van het vonken van een electromotor, brand uit. Het vuur greep zo snel om zich heen dat er voor de binnen enkele minuien op de onheilsplek gearri veerde brandrveer van blussen geen sprake meer kon zijn. Door nat houden wisten de spuitgasten even wel de belendende schuur te red den. Ook al is K. verzekerd, dart' nog betekent het verlies van een schuur met yolledige inventaris een aanzienlijke 'schadepost. VOOR DE PAROCHIE Purmerend staat zeer binnenkort een be langrijke gebeurtenis- te wachten. Een van haar priesterzonen zal na melijk voor het eerst sedert zijn H. Priesterwijding in 1939 in zijn pa rochiekerk een plechtige H. Mis op dragen. Sinds het ontvangen van zijn H. Wijding is hij door de oor logsomstandigheden nooit eerder in de gelegenheid" geweest de stad zij ner jeugd terug te,zien. 't Betreft de thans bijna 32-jarige pater Bernard Meinen, die op 29 September 1915 in Hoorn werd gé boren. Zijn eerste twee levensjaren bracht hij in deze stad door. Zijn vader, dc heer G. Meinen, dreef in die tijd de confectiezaak van de Fa. Snieders aan het Grote Noord 58. De lagere school bezócht hij in Pur merend en daarna doorliep hij het Gymnasium van de Orde der Pa ters Carmelieten te Zenderen. Op 17-jarige leeftijd werd hij naar Bra zilië gezonden voor hogere studiën en drie jaar later werd hij door het hoofd-van de Orde in Brazilië naar het Internationaal College van zijn Orde in Rome gezonden, wegens zijn bijzondere intellect. Door een oogziekte moest hij zijn studies in de Eeuwige Stad opgevdh en daardoor trok hij terug naar Brazilië <waar hij zijn priesterstudie voltooide en waar hij op 8 Decem ber 1939' in de stad Sao PafTTo tot priester werd gewijd. Hij kreeg de ordenaam pater Tarcisius O. Carm. Kort na zijn priesterwijding, in Fe bruari 1940, werd hij aan het Groot Seminarie te Sao Paulo benoemd tot professor in de filosofie. Dat is hij tot op heden gebleven. Toen hij nog niet priester was, is pater Tarcisius in 1939 nog even in Purmerend ge weest wegens ernstige ziekte van zijn vader. Op de dag dat hij 's mor gens weer was vertrokken overleed „ZIJPE NA 350 JAAR" ZIJPE Het gemeentebestuur van Zijpe heeft besloten alle o. 1. scholen in de gemeente op Maandag 15 September' a.s. ,te sluiten, zulks in verband met de op 13 tot en met 16 September a.s. te Schagerbrug te houden tentoonstelling „Zijpe na 350 jaar". BETEGELEN SCHOOLPLEIN ST. MAARTENSBRUG Reeds geruime tijd bestond bij het ge meentebestuur van Zijpe het voor nemen over te gaan tot het bete gelen van het schoolplein te St. Maartensbrug. Hiertoe zal eerlang worden overgegaan. Het werk is opgedragen aan de firma D. de Leeuw en Zoon alhier. 'T ZAND De heer W. G. M. Kohier heeft in verband met zijn weder in dienst treden bij de Ko ninklijke Landmacht, ontslag ge vraagd als lid van de Commissie tot wering v. schoolverzuim alhier. GESLAAGD BEEMSTER Voor het eindexa men boord- of grondmecano van de Luchtvaart Technische School te Den Haag slaagde de heer H. Zee man te Beemster. HEILOO Dinsdag slaagde voor het Staatsexamen lerares nuttige handwerken mej. A. Steenvoorden alhier. Banka, Billiron en Riouw-Archipel BATAVIA, 31 Juli (Reuter). De Nederlandse regering in Indonesië heeft heden een decreet uitgevaar digd, waarbij de tin-eilanden Banka, Billiton en de Riouwarchipel, waar zich belangrijke bauxietvoorraden bevinden, tot autonoom gebied wor den verklaard. Deze eilanden zullen worden opgenomen in de Verenigde Staten van Indonesië. Batavia, 31 Juli (Aneta). Op WEST-JAVA werd ten Zuid-Oosten van Pengalongan Santoso bezet. De TRI deed wederom een aanval ter hoogte van Soemedang. Deze aanval werd zonder verliezen onzerzijds af geslagen. Onder de Republikeinse manschappen bevond zich een aan tal Japanners. In OOST-JAVA passeerden onze troepen Singosari (halverwege La- wang en Malang). Op NOORD-SUMATRA voerden republikeinse groepen een aanval uit tegen het juist bezette Loe-« boekpapan. Deze aanval werd zon der* verliezen onzerzijds afgeslagen. Batavia, 31 Juli (Aneta). Het 21ste Nederlandse legercommuniqué be vat nadere bijzonderheden over de in het 20ste communiqué vermelde acties: Te Tegal liep de weverij „Ja va", welke door de TRI in brand werd gestoken, zware schade op. De haven was hier en daar versperd door gezonken schepen. De PTT- centrale te Brebes werd door de TRI vernield. Op Zuid-Sumatra ontston den bij Djirak in de omgeving van de pompstations grote branden. Een aanval van 80 man in dit gebied werd afgeslagen. Bij Lahat werden grote hoeveelheden wapens gevon den. Aan de spporweg Lahat-Moera werd de rails over een afstand van 100 meter opgebroken. Distributie petroleum opgeheven *s GRAVENHAGE, 31 Juli. Bij beschikking van het Ministerie van Economische Zaken, welke heden in de Staatscourant zal worden gepu bliceerd, is de distributie van petro-/ leum opgeheven. Petroleum kan derhalve met ingang van 1 Augus tus vrij worden gekocht en verkocht |N 1887 werd in het Friese plaatsje Wanswurd, tussen Leeuwar den en Dokkum, Jan Belgraver geboren. Het kleine ventje kwam mismaakt op deze wereld terecht en tot zijn 13e jaar moest hij op krukken lopen. Toen Jan 14 jaar oud was kon hij lopen als een kieft en sindsdien is hij steeds een trouw beoefenaar van de wandelsport gebleven. Als timmerman zette hij zijn eerste schre den op de maatschappelijke ladder en na hard werken slaagde hij er. in om het tot bouwkundige te brengen. Echter, dit bracht hem geen geluk. In 1914 behaalde hij een gevoelige strop en zijn zaak was als sneeuw voor de zon verdwenen. Nadien pro beerde Jan van alles en nog wat, doch hij kon de eerste jaren niet meer op stoot komen. Totdat hij 6 jaar later het besluit nam om de wijde wereld in te trekken. Slechts 2% cent en een grote dosis durf vergezelden hem op zijn tocht, die precies 15 jaar heeft geduurd. Vijftien jaar lang heeft Jan in Europa, Afrika, Egypte, Canada, Engels Indië, Australië China en Japan gezwor ven, zonder maar van één voertuig gebruik te maken. Hij liep, aan één stuk door. Als een goed Nederlander begon Jan zijn tocht in eigen land. Hij liep van Leeuwarden naar Rotter dam en van Den Helder naar Maas tricht. En toen hij alles had afge- snuffeld, zette hij koers, via Nijme gen, naar Duitsland. En zo tippelde hij vervolgens de hierboven ge noemde landen en gebiedsdelen af. Het is te begrijpen, dat Jan dé Tippelaar, want zo is zijn bijnaam, in die vijftien jaar wel het een en ander heeft meegemaakt. In Rus land bijvoorbeeld vertrouwde men hem in het geheel niet. Hij werd verdacht van spionnage en als ge volg daarvan hield men hem 4 we ken vast. Toen bleek, dat hij in alle opzichten was te vertrouwen, werd hij weer in vrijheid gesteld, doch Jan had niet veel zin meer om lan ger, dan noodzakelijk was, in de Sowj et-Unie te vertoeven. Hij zette zijn schreden naar Noorwegen en op reis naar Hammer- fest in 1927 raakte hij inge sneeuwd. Twee. dagen lang lag hij bewusteloos onder de sneeuw en toen hij werd geholpen door vrien delijke Noren, bleken zijn vingers en tenen bevroren te zijn. zijn vader 's avonds. Sinds zijn priesterwijding is pater Tarcisius dus nooit in Purmerend geweest. Wel hebben verschillende zijner leerlingen uit Brazilië een be zoek gebracht aan zijn moeder en zusters in de ouderlijke ^woning aan de Venediën. Thans is prof. Tarcisius met de vrachtboot Algorap van de Zuid- Amerika lijn op weg van Brazilif naar Purmerend, met de bedoeling gedurende een half jaar in zijn va derland te vertoeven. De boot zal I vermoedelijk begin Augustus de ha- j ven van Rotterdam binnenlopen en zo mogelijk zal pater Tarcisius dan 1 op Zondag 10 Augustus zijn eerste plechtige H. Mis in zijn parochie kerk te Purmerend opdragen. ONTMOETING MET WILLEBRORD VERKADE Als iemand verre reizen doet, kan hij veel verhalen. Dit werd ons overduidelijk, toen wij een uurtje met Jan de Tippelaar praatten. Be ter uitgedrukt misschien: Wij luis terden naar hem, want het is lo gisch, dat zo'n globetrotter in staat is om uren achtereen het woord te voeren. „In Oostenrijk", zo zei Jan, „heb ik in Beuron aan de Donau kennis gemaakt met Willebrord, Verkade, prior van het klooster, dat daar ligt." Jan vond het één van zijn mooiste ontmoetingen, zoals hij trouwens al zijn ontmoetingen met Nederlanders wist te waarderen. Zo ook in Trituswinkel, een plaatsje in Oostenrijk, waar hij voor een fa briek stond van de Jong's cacao- werken. Hij stapte naar binnen, waar hij enige Wormerveerders te gen het lijf liep. Het duurde niet lang of de vriendschap was gëte- kend. Met als afscheid een •'grote doos chocoladerepen verliet Jan de fabriek, nagestaard door zijn land genoten, die hem misschien wel node zagen vertrekken. KERSTMIS IN ZWEDEN Met een verrukt gezicht, waarin zijn tintelende ogen terugblikten naar de achter hem liggeqde tijd, verhaalde Jan hoe men in Zweden het Kerstfeest viert. Midden in de nacht jverd ik in dikke dekens ge pakt en met een arreslee gingen we dwars door de sneeuwvelden naar een klein kerkje. Daar werd op de meest plechtige wijzei het geboorte feest van Christus gevierd. Wanneer de kerkgangers weer thuiskomen, staat er een grote lange tafel gedekt, waar arm en rijk naar en door elkaar aanzitten. De hoofdschotel bestaat uit koud vlees en aardappelen, die nog in de schil zitten. Ieder moet dus zijn eigen aardappels schillen. De ze uitgebreide Kersttafel bevat ook nog een koekfestijn, zoals we dat in Holland niet kennen. Niet minder dan 15 soorten koek wor den er voor deze gelegenheid ge bakken en het is usance, dat ieder soort wordt gegeten. Elk der aan wezigen krijgt een schoteltje, waarop minstens 15 koekjes lig gen. Wie trek heeft, mag nog een rondje nemen! Net zo lang, totdat men verzadigd is. Zo vertelde Jan door, uren aan een. In Kopenhagen stond hij eens met begerige ogen naar de heerlijk heden te kijken, die een banketbak ker in zijn etalage had uitgestald. De eigenaar van de zaak, die zag dat hij met een Hollander te doen had (Jan droeg gedurende zijn tocht een rugzak, waarop de Nederlandse driekleur en het woord „Holland" was geschilderd), riep hem binnen en bood hém een heerlijk 'diner aan. Op een dergelijke manier haalde hij steeds de kost op. Wanneer het niet al te vlug ging, zette hij zich neer op de eerste de beste stoep, trok een gat in z'n kous en ging het stop pen. In negen tan de tien gevallen was er dan wel iemand, die zich over hem ontfermde en hem een maaltijd aanbood. Zo zorgde hij voor eten, maar oojc voor kleding. Iets dergelijks beleefde hij in de,Zweed se plaats Orebrök, waar hij voor een grote schoenfabriek stond. Jan was toevallig door zijn schoenen heen en toen hij naar binnen stapte', kreeg hij van de directeur een paar splin ternieuwe schoenen, waarop hij 3 jaar heeft gelopen. Toen ze versle ten waren, stuurde hij één schoen naar de fabriek terug. De ander bewaarde hij. ROBINSON VAN DE VELUWE Na deze wereldreis, waarvan wij natuurlijk lang niet alles hebben beschreven, keerde Jan weer terug naar zijn eigen vaderland, waar hij ruim 3 jaar op de Veluwe in een eigengebouwde blokhut heeft ge kluisd. Hier ontving hij veel bezoek en na enige tijd werd hij bekend als „De Robinson van de Veluwe". Aan deze bijnaam heeft Jan de Tip pelaar het te danken, dat hij ieder jaar van de Robinsonfabrie'ken een paar nieuiwe schoenen krijgt thuis gestuurd. De afgelopen weken heeft Jan op de scholen in Alkmaar het een en ander over zijn wereldreis verteld en dê jongens en meisjes waren er vol van. Nu de grote vacantie zo langzamerhand is aangebroken, gaat Jan aan het metselen. Na de vacaó- tie komt hij weer in Alkmaar om de rest van de scholen met een be zoek te vereren. Toen wij hem naar zijn toekomst plannen vroegen zei hij, dat hij maar één wens had. Hij wil nl. een woonwagen hebben, waarmqe hij heel Nederland wil doortrekken. Jan wil niet meer de wereld in, doch schertsend voegde hij er aan toe: „Nog één reis wil ik maken. De stoep van het stadhuis op! Want ik heb nog nooit tijd gehad om aan trouwen te denken". Str. LANGEDIJK, 31 Juli. Aangev.: 79.000 kg aardappelen; Eerstel. 9.20 —10.80; grove schotten 8.6010.30; blauwe eigenh. 10.6011.70; driel. 5.10—5.50; kriel 4.90—5; 56.000 kg. rode kool 4.805; 6.500 kg gele kool 5—7.10; 2700 kg uien 2040—29.20; 3000 kg slabonen 2025; 60 kg snij bonen 9.'4010.10; 1000 kg tomaten A 25.70—26.10; B 22.60—25.50. WARMENHUIZEN. 50.000 kg aardappelen Eerstelingen 11.10-12.10; grof 8.709.30; drielingen 5.805.90; kleine 4.604.80; witte Eigenh. 10.80- 11.80; drielingen 4.80; blauwe Eigen heimers 11.5012.30; grote 10.30; bintjes 7.508.00; 650 kg slabonen 19.10—21.00. Voor liet tijdvak van 3 t.m. 16 Aug. Elk der volgende bqnnen geeft recht op het kpoen van: Bonkaarten KA KB KC 709 (Serie J) J-01 brood 800 gram brood J-02 brood 400 gram brood J-01 boter 125 gram boter J-02 boter 125 gram margarine of 100 gram vet J-03 boter 250 gram margarine of 200 gaem vet J-01 vlees 100 gram vlees J-02 vlees 200 gram vlees J-01 melk 4 liter melk J-03, J-05 melk 7 liter melk J-01 diversen 200 gram kaas J-02 diversen 50 gr. korstl. kaas J-03 diversen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram ver snaperingen J-04 diversen 250 gram waspoeder 250 gram {soda J-03 reserve 1600 gram brood J-04 reservp 200 gram kaas J-06 reserve 800 gram brood Bonkaarten KD KE 709 (Serie J) J-ll bi;ood 800 gram brood J-ll boter 250 gram boter J-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet J-ll, J-12 vlees 100 gram-vlees J-13.J-15 melk 12 liter melk J-ll diversen 100 gram kaas J-12 diversen 50 gr. korstl. kaas J-13, J-14, J-15 diversen 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen J-16 diversen 250 gram waspoeder -1- 250 gram soda J-13 reserve 800 gram brood J-16 reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits Bonk. MA MB MC MD ME MF MG 709 (Serie J) (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) J 21 brood 800 gram brood J-21 hpter 250 gram boter J-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet J-21 melk 5 liter melk J-21 vlees 300 gram vlees J-22 vlees 100 gram vlees J-21 kaas 200 gram kaas J-21 eieren 5 eieren J-21 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver- t snaperingen Versnapering enk aar ten enz. QB QC 707 J-33 versn. 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop i» enz. J-36 versn. 1Q.0 gram versnaperin gen of 100 gjam suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonneri kunnen reeds op Vrijdag 1 Aug. warden ge bruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 4 Augustus mag worden gekocht. HEM, Zuiderkogge, 29 Juni. Vroege aardappelen 10.50—11.20, grof 7.80— 8.20, drieling 5.30—5.50, kriel 5 5.30 bl. eigenheimers 10.4011.80. WOGNUM, 30 Juli. Jiardapp.: middelb. 10.10—11; middFlb. afw. 9.8010.50; grove 7.808.60; kleine fe—6.60; kriel 3.60—4.80; blauwe eigenh. ll."40—12.30; aanvoer 25.000 kg.; slabonen 18.10—22.40; appelen, Yellow 6—53; tomaten 1.0—38; kom kommer 2—11; andijvie 4—6.20; rode bessen 45—60; zwarte bessen 90 snijbonen 8—35; bosuien 4.40—6.80; perziken 1—38-; augurken 1.50—50; waspeen 8.40; netmeloenen 2468; kruidenier 1754; sla 211.80; bos- peen 59; uien 15; bloemkool 6 52; kruisbessen 32—54; aanvoer sla bonen 20.000 kg. BLOKKER, 30 Juli. Rode bes sen 45—60; witte bessen 45; kruis bessen 30—§P; Yellow 29—60; krui denier 18—60: Janbaas 1525; sui kerperen 10—30; pruimen per stuk 8—15; per kg. 37—80; perziken 4— 48; druiven 1.20—3.80; snijbonen 9— 30; slabonen 1021; tomaten 1021; tomaten 1630; komkommer 1216; rode kool 5.205.50; Schotse aard appelen 6.6011.40. HOOGKARSPEL, 30 Juli. Aan gevoerd: 25 kg slabonen 1617; 8000 kg grode kool 4.804.90; 380 stuks bloemkool A 1 25 ct. afw. 10 ct.; 100 kg tomaten 23 ct. 50.750 kg aardapp. eigenh. grof 919.80; eigenh. mid delb. 10.80—11.60; Eersteling grof 8.20—8.50: middelb. 9.20—10.10; drie lingen 5.405.80; kriel 5.206. HEM, 30 Juli. Zuiderkogge. Vroege aard. 9.4010.20; grove 7.80 8.30; drielingen 5.405.60; kriel 5.30—5.60; bl. eigenh. 10.80—11.70; stambonen 1925; stoksnijbonen 23 35; bospeen 5.4008.50; waspeen 6.20 7.40; tomaten 2528; rode kool 4.806.40; komkommers 23.50; Yellow 2047; kruidenier 1557; gladstone 1420; perziken 232; pruimen 461.20 rode bessen 4560 Franse suiker 2327. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 30 Juli. Andijvie 2.806.50; spi nazie 89; postelein 26; wortelen 4.00; rode kool 57; gele kool 4.00; 8.4019. tomaten 1628; groene kooi uien 3226; bieten 6.50; sperciebonen 25.5029; stoksnijbonen 2532; stam- snijbonen 413; bloemkool IA 32-50 I 1525; II 512; komkommers 4-15; meloenen 331.06; wortelen 514; selderie 46; peterselie 12.50; sla 312; aardappelen gr. 812; idem klein 46. NOORD-SCHARWOUDE, 31 Juli. 107.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 9—10.60; bonken 8.90—9.80; blauwe Eigenh. 10.3011.10; Eigenh. 10.10—11.10; geelblom 9.30—10.10; bindje 8.drielingen 4.506.00; kleine 4.304,60; 2600 kg rode kool 4.80—5.20; 3600 kg witte kool 4.80; 500 kg groene kool 2.430 kg bloemkool I 23.90; II afw. 6.150 kg kroten 4.30; 12.500 kg slabonen 2025.80; 45 kg snijbonen 13. ENKHUIZEN. Visserij. 64 vaartuigen voerden aan 144465 pond kuilaal 1.581.67; 314 pond lijnaal 2.482.73; 1215 pond snoekbaars 6368; 404 pond baars ^045 ct. per pond. BOVENKARSPEL, 30 Juli. 4000 baal aardappelen: Schotse gr. 9.70- 10.40; kl. 5.60—6.00; rode Eig. 10.50; IJselster 10.40; Geelblom 9.309.60; bl. 10.60—11.90; Koopm. bl. 10.80—11 Eigenh. 11.30—11.70; Nederl. 10.40; 150 baal uien 13.80; 1400 kg augurken bast. 0.18; 3700 kg bom 0.01; 3100 kg grof I 0.08; 135 st. Ie bloemkool 20 25; 80 st. afw. 37; 42 zak dubb. sla bonen 1719. ZWAAG, 31 Juli. Spinazie 21; postelein 10; snijbonen 636; uien 57; bieten 420; gele bewaarkool 6.706.90; rode kool 4.806.40; sla bonen 1124.70; tomaten lg—33; augurken 220; waspeen 7.4010.00; bospeen 58; rabarber 912; andij vie 3.705.90: sla 6.10—40; bloemkool 449; komkommers 313; perziken 4—62; blauwe pruimen 1.64; witte pluimen 65—1.25; Frankenthalers 3.053.20; witte bessen 45; prolefic 60; kruisbessen 16—93; meloenen,* 1562; Yellow 861; Kruidenier 30—61. HOORN, 30 Juli. Veelevering: 70 koeien; 2 graskalveren; 39 nuch tere kalveren. 7 Manden kippen per stuk 79. y^BDOEL K/ reis naar maakt, verkl< in de bevrijdi enthousiasme ten is uitmun paganda voor best In de zogenaami „Niemandsland" zi huizen verwaarloi achter zijn dé velt voedselsituatie is de kledingsitu(atie In de omgevingv zijn 60.000" evacué's gedwongen waren doeng te vertrekke vond men er 10.00C zenden begonnen de komst van de I pen naar Bandoen, men. Reeds op 22 J doeng een comité de naam -van „Wel einde de verpaupt te voorzien van h ding en medische Vele voorgenomi werden door de s Nederlandse troep voerd, doch nietten bruggen en andere meld. De genietroe en nacht aan het dienen speciale lof. gens wel vier wekt men, alvorens de b beber en Tjibadak boemische geheel e hersteld. De treine) traject Kadipaten- vermoedelijk nog t nen word enhervat f viel kostbaar spt dat door de rëpul meer kon worden a: derlandse handen, belangrijke suikervt troffen. Allereerst t leend aan het. get: bevolking, waaraan werkt door het „R „Nederland helpt Ir een politie-apparaat zet, waartoe politie de bevrijde gebieder gezonden, waar zij len vormen voor de bevolkingspolitie. we beveiliging van de e legen zal zijn. Rekei den gehouden, dat Lasjkars zullen traé nieuw te groeperen, Abdoel Kadir geloo: op grote schaal zal De bevolking is i onder de indruk va: de uitrusting van ht leger en biedt zich om te helpen bij hel republikeinse soldat der de bevolking i de Nederlandse troi Djocja te mogen oj De uitgestrooide p ben uitstekende diei Tallozen laten bij de Nederlandse troepen pamflet zien. Zo mt een gepensionneerd na aan met het pam raai Spoor en met zi sluit. Positie Nede passagierssc Woe Alhena, Buenos dam, 30/7 op 300 r Madeira. Aldabi, Buenos dam, 30/7 te Santos. Amerskerk, Austrs 29/7 te Vlissingen vo Amstelkerk, Ams Afrika, 29/7 van Bt 30/7 Kaap Villano. Boschfontein, Beir; 26/7 te Tafelbaai. Grootekerk, 30/7 naar Colombo. Noordam, 31/7 11 i New York te Hoek verwacht. Oranje, Bataviai 29/7 Kaap Guardafui. Prins Maurits, IV werpen, 28/7 van Qui Prins Willem IV, 28/ dam te Montreal. Tabinta, BataviaA' Mombassa. Talisse, Amsterdam 30/7 Quessant. Tegelberg, 27/7 vai Buenos Aires. Waterman, 29/7 20.15 terdam te Esbjerg. Zuiderkruis, Batavi pass. 29/7 13 uur Peri te Port Said verwacht VRIJDAG I AUC HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 t 7.30 Gewijde muziek; 7. vor de dag; 8.00 Nieuw gendienst; 11.00 baritc 12.15 Hollandia-sextet; kingsdienst in de Gro' cobskerk te 's Grav Ouverture Egmont; 4.0( 5.00 Piano-duo; 5.45 Sex gramma v. d. Nederl. ten; 7.00 Nieuws; 7.3C liederen; 8.00 Nieuws; kwartet; 9:30 Kurhaus-( Nieuws; 10.45 Avond 11.00 Populaire avondk HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 7.30 Muziek bij het ont Nieuws; 8.18 Opera pro Lichte morgenklanken; genwijding; 10.20 De I d. zieken; 10.45 Sópraai 11.10 Voordracht; 11.31 12.00 Dansmuziek; 12.3 I.00 Nieuws; 2.00 Kool Concert; 5.00 Koorzang! 6.30 Metropole orkest; 7 PRO; 8.00 Nieuws; 9.00 en wij draaien; 10.40 A II.00 Nieuws; 11.15 Sym eert v L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2