Nieuw Nederland aanvaardt goede diensten van Verenigde Staten lanstreek dam J M' De regering maakt tot haar leedwezen bekend: Branden in Poerwokerto TIENDUIZENDEN GLADIOLEN IN HET KRELAGE-HUIS Gewelddaden in Palestina duren voort Aug. Welvaren' Schermerhorn. Voor Alkmaar en omgeving EngelandFrankrijk en België twijfelen aan de bevoegdheid van-de Veiligheidsraad GROMYKO ACHTER DE REPUBLIEK Veiligheidsraad stelt arbitrage voor Laffe roofoverval op klaarlichte dag Prinses Elizabeth Britse troepen uit Voor-lndië Ook Noordholland komt goed voor de dag Infiltratiepogingen bij Modjokerto Nog niets merkbaar Egyptische actie tegen de Volendam Aug. 64000 kg teling 8.509.80; I9.70; bl. eigenh. gen 5—5.90; kriel rode kool 4.80— kool 6.20-9.50; 30—30.40; 1000 kg B 23.10; 3750 kg .60; 50 kg snijbo- EN, 31 Juli. 73000 eerstelingen 9.90— 9 50- drielingen 4.60—5.10; bl. eig. e 9.50; witte eig. 9.50; bevelanders bieten 4; 900 kg Juli. A„an|^- Schotse 8.50—910. 90—10.60; 2125 kg 400 kg eigenh. 10— te rood 10.5010.60 -3.80; 825 kg grove driel. 4.90; 625 kg 8500 kg rode kool os uien 13.80; 3650 -4 40; 1096 zak sla- 3.50—4.05; snijbo- waspeen 1 8.40; 180 460 kg Kruideniers litskool 2. RWOUDE, 1 Aug. ppelen eerstel. 8.10 8.60—10.60; eigenh. eersteling 99.60; -8 30; bintje 7.90; en 16.50—23.70; 2600 3100 kg witte kool g snijbonen 14.50— komkommers 3.80. 3EL. 31 Juli. Aan- al aardapp.: Schotse kl. 5.60—6; kriel '20—970; Koopmans 10 bl. 10.70—11.30, .60 -'i Saunders-Roe A 1, 3 gevechtsmachine ichines. (A.P.) k MIXERS" i Straaten. uur 4GIERSDIENST BOOT NV 7.20 NV 9.00 12.20 17.20 14.00 19 00 ;ens de Kaasmarkt. Vrijdag >n zeebewoners v.erza- zijn vertrek toe te sles wierpen zeeasters ernstige blik voorbij zeedieren de strijders insen mee. Tegen de ost van de paling be- bm de strijders te be- :ij alvast verzet hadden Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhöllancls Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11293 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank |R. VAN KLEFFENS heeft gisteren in de zitting van de Veiligheidsraad verklaard, door de- Ne derlandse regering te zijn gemachtigd te verklaren, dat zijn regering het aanbod van' goede diensten van de Verenigde Staten toejuicht en dat aanbod aan vaardt. De heer van Kleffens voegde er aan toe, dat met de Ver. Staten overleg zal worden gepleegd ten aanzien van de wijze, waarop van deze goede dien sten gebruik zal kunnen worden gemaakt De Franse afgevaardigde, Alexan dre Parodi, stelde de Veiligheids raad voor de Indonesische kwestie aan het Internatipnale Hof van Justitie voor_ te leggen, indien de raad van beide partijen geen sta king der vijandelijkheden kan ver krijgen. Gromyko achter de Republiek De Russische gedelegeerde Andrei Gromyko was het niet eens met die gedelegeerden die eraan twijfelen of Indonesië een soevereine staat is, en hij was tevens van mening dat de raad volmaakt competent is om deze zaak te behandelen. Gromyko voeg de er aan toe dat de Sowjet-delega- tie het Engelse voorstel niet steunde om de zaak niet in behandeling te nemen zolang er bemiddeld wordt aangezien dit het passeren van de V.N. zou betekenen. Hij beschuldig de de Nederlandse regering van agressie in Indonesië. Gromyko verklaarde: „Het feit dat de Nederlandse regering deze actie „beperkte politiemaatregelen" noemt verandert niets aan het feit dat zij een vredebreuk betekent". Hij voegde er aan toe dat het Neder landse argument dat men genood zaakt was stappen te ondernemen omdat de Indonesiërs sommige ge deelten van de overeenkomst van Linggadjati niet nakwamen, abso luut „valse logica" is. „Zelfs als het waar was zou dit nog geen agressie door de Nederlandse regering recht vaardigen", hldus Gromyko. Ook indien alle ..Nederlandse klachten over de interne politieke zwakte van de Indonesische regering waar zouden zijn zou dit evenmin het ge bruik van geweld wettigen. „Mr. van Kleffens heeft beweerd dat de ge beurtenissen in Indonesië slechts van plaatselijk belang zijn en geen bedreiging voor de Vrede vormen", aldus Gromyko. „Ik ben het daar niet mee eens. Grote oorlogen begin nen met kleine incidenten". Gromyko verzette zich tegen het Britse voorstel om dat naar hij zeide dit het gevaar oproept dat de V. N. gepasseerd worden, en bovendien de Nederlanders in het bezit laat van de belangrijke strategische stellin gen die zij reeds veroverd hebben". Gromyko stelde het volgende amendement voor op de Australi sche resolutie „de Raad oordeelt het noodzakelijk dat de troepen van beide zijden onmiddellijk war den teruggetrokken naar hun uit gangsstellingen, die zij bezetten voor het begin van de militaire operaties". De Amerikaanse gedelegeerde Johnson drö*i}g er bij de raad op aan een onmiddellijke beslissing te ne men om een oproep tot de partijen te richten de vijandelijkheden te staken en om de discussie over juri dische zaken tot later uit te stellen. Polen ondersteunde dit. Bij de hervatting van de vergade ring deelde mr. van Kleffens mede dat hij een telefoongesprek ver wachtte van Den Haag „dat wellicht van belang zal zijn voor de gehele kwestie" en daarom verzocht hij om een uitstel van twee uur. Een motie tot verdaging had geen succes en de Voorzitter deelde mede dat er nog tien sprekers zich hadden opgegeven. De Britse gedelegeerde Law- ford deelde mede dat hij niet voor de Australische of Amerikaanse resoluties was, waarbij wordt aan gedrongen op het beëindigen der vijandelijkheden, omdat dit de kwestie zou prejudiciëren. Enge land was van mening dat de be middeling van de Verenigde Sta ten de beste wijze is om de vijan delijkheden te doen beëindigen. De Australische gedelegeerde ko lonel William Hodgson trok de Australische resolutie in ten gunste van de Amerikaanse lezing. Gromyko hield vast aan zijn amendement, waarin voorgesteld wordt, dat beide partijen zich zou den terugtrekken op de posities, welke zij voor het uitbreken der gevechten innamen, waarop mr. van Kleffens verklaarde: „Indien onze troepen terugtrekken, dan zullen er verschrikkelijke vergeldingsdaden begaan worden, wanneer de repu blikeinse benden terugkeren". Hij waarschuwde de Veiligheidsraad zeej ernstig tegen het voorstel van de Russische afgevaardigde. Het amendement werd verworpen; slechts Polen en de Sowjet-Unie stemden voor. Voorzitter Faris al Choery (Syrië) deelde mede, dat de Nederlandse Regering en de Indonesische repu bliek in kennis gesteld zouden wor den van de beslissing van de Veilig heidsraad en verzocht daaraan on middellijk te voldoen. Bij de stemming over de resolu tie gold de onthouding van Groot- Brittannië niet als een veto. En geland, Frankrijk en België gaven als reden voor hun onthouding op, dat zii er nog aan twijfelden, of de Veiligheidsraad in deze kwestie wel competent is. De vergadering werd tot Maandag verdaagd. De Griekse kwestie zal dan worden behandeld. „Staak vijandelijkheden" De Veiligheidsraad heeft op voorstel van de Amerikaanse ge delegeerde Johnson met acht stemmen vóór besloten op Neder land en de republiek een beroep te doen de gevechten onmiddellijk te staken. Slechts Groot-Brittan- nië, België en Frankrijk onthiel den zich van stemming. De Veiligheidsraad heeft verder rpet acht stemmen vóór, terwijl Bel gië, Groot-Brittannië en Frankrijk zich van stemming onthielden, be sloten een beroep op Nederland en de republiek te doen om het Indo nesische geschil „door arbitrage of op andere vreedzame wijze" te doen beslechten. De 32-jarjge Amsterdamse dia manthandelaar D.P.W. bevond zich gisterenmiddag om ongeveer 1 uur in café „Die Port van Cleve", toen hij aan de telefoon werd geroepen en een gesprek voerde met een hem onbekende man, die hem voorzover thans bekend is ver zocht naar de Weesperzijde te ko men om over zaken te spreken. Tegen half twee arriveerde W. daar op zijn fiets. Nauwelijks was hij van zijn rijwiel gestapt ojn te zien, waar de onbekende verzoeker rich bevond, of een ongeveer 40- arige man kwam de tunnel in 'ietsen en vroeg hem de weg naar de Amstellaan. Terwijl W. de man inlichtte, werd hij door een ander bewusteloos geslagen. De beide nannen beroofden W. van zijn por- efeuille en sloegen op de vlucht. "Iet slachtoffer werd enkele ogen blikken later door voorbijgangers opgemerkt. Door een ziekenauto van de G.G.D. werd W. naar het ziekenhuis overgebracht. In de por tefeuille bevond zich slechts f300. In de toelichting op het Neder landse Iegerbericht wordt gezegd, dat de bruggen bij Banjocmas en Rawalo in onbeschadigde toestand werden aangetroffen. In Poerwo kerto woedden hevige branden, evenajs in Kroja, waar onder meer het station in brand stond. In Poerwokerto brandden de huizen in de Chinese wpk in de omgeving van het station. Enkele delen van Tjilatjap stonden in brand. Grote rookwolken stegen op, daar blijk baar de olietanks in brand waren gestoken Bij de bezetting van Kaliwoengoe, even beoosten Semarang bleek het, dat de bevolking grotendeels door de T.N.I. was weggevoerd. De ge- evacueerden keerden echter snel naar hun woonplaatsen en naar hun werk terug. Overal in dit gebied heerste een ongekend groot enthou siasme bij de komst der Nederlandse troepen en allerwege werd bij het opruimen der versperringen vrij willig hulp geboden. De suikerfa briek bij' Kaliwoengoe bleek door de T.N.I. verwoest te zijn, 'terwijl de machines waren weggehaald. Over de bezetting van Malang wordt vaff officiële zijde onder meer medegedeeld, dat hel complex van. Hotel Selecta volkomen is uitge brand. dat in de afgelopen Week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. '3e kl. Z.M. H. A. M. Caris uit Nederweerd (Limb.) gesneu veld 22 Juli. 2e It. mar. F. J. van Iersel uit 's-Hertogehbosch, gesneuveld 25 Juli. Serg. mar. L. H. Buntinx uit Maastricht, gesneuveld 27 Juli. Koninklijke Nederl. Landmacht: Sold. Ie kl. A. Legebeeke uit Haarlem, gesneuveld 22 Juli; sold. W. A. J. ten Hoopen uit Haaksber gen (Eppenzolder). gesneuveld 22 Juli; sold.. Ie kl. D. van der Pol uit Amsterdam, gesneuveld 22 Juli te Medan; slod. I. G. Voogdt uit 's-Gravenpolder, gesneuveld 22 Juli te Padang; sold. Ie kl. W. C. J. Verheiden uit Wamel. gesneuveld 25 Juli; sold. L. A. Hoogland uit Zeist, gesneuveld 25 Juli; Korp. G. ,S. Hoekstra uit Leeuwarden, gesn. 25 Juli; kapitein-veldprediker J. H. Kuypers uit Rotterdam en sold. Ie kl. Th. F. Kemperman uit Does burg, beiden gesneuveld 25 Juli te Boloredjo; korp. H. G. Jacobs uit Simpelveld (L.), gesneuveld 26 Juli; sold. Ie kl. J. F. Ofyermar.s il't Voerendaal (L.), gesneuveld 26 Juli; sold. W. van Oudshoorn uit Alphen a. d. Mijn, gesneuveld 26 Juli te Soekarama; 2e It. p. J. M. Jansen Schmidt uit Haarlem, gesn. 26 Juli te Semarang; korp. J. H. Reints uit Oostwolde, gesneuveld op 25 Juli te Batavia; sold. Ie kl. A. Roo ter uit Amsterdam, gesn. 22 Juli te Lematang; 2e It. M. F. Blauw uit Roterdam. gesneuveld 29 Juli te Padang; sold. Si. Sleypen uit Maas tricht, gesneuveld 29 Juli te Tjitja- leng; grenadier E. M. Hopman uit Egmond a. d. Hoef en korp. A. J. Hillegaard uit Amsterdam, beiden gesneuveld 28 Juli te Tambak Be- ras. Koninkl. Nederl. Indisch Leger: Te Palembang sneuvelden op 21 Juli: le It. K.V. vlieger-waarnemer J. J. Stuurhaan, uit Amsterdam; amb. sold. 2e kl. J. Hallatu uit Ned. trouwt- op 20 November Officigel is bekend gemaakt, da de huwelijksplechtigheid van Prin ses Elisabeth en Luitenant Mount batten zal plaats hebben op Donder dag 20 November van dit jaar, in Westminster Abbey. De plechtig heid zal aanvangen des morgens te 11.30 uur. Verwacht wordt, dat de Aartsbisschop van Canterbury, met assistentie van de Deken van West minster, .het huwelijk zal inzegenen, en dat ook de Aartsbisschop van York aan de dienst zal deelneipen. Van officiële zijde te New Delhi wordt medegedeeld, dat de Britse troepen 17 Augustus a.s. een begin zullen maken met hun vertrek uit Voor-lndië. De handhaving van orde en recht berust voortaan bij de regeringen van de Unie van Voor-lndië en Pakistan. Van 15 Aug. af (de datum, waarop het Britse bestuur in Voor-lndië ein digt) zullen de terugtrekkende troepen onder bevel staan van ge- neraal-majoor Whistier. HIROHITO ALLEEN verantwoordelijk voor de oorlog? Een hoofdofficier van het Inter nationale Militaire Gerechtshof voor het Verre Oosten te Tokio heeft aan dr. Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken die thans te Tokio vertoeft, een uittreksel ge toond van het 4.000 pagina's omvat tende dagboek van Markies Kido, de naaste adviseur van Keizer Hiro- hito; hieruit blijkt duidelijk, dat de keizer, en hij alleen, verantwoorde lijk is voor het besluit Engeland en Amerika de oorlog te verklaren. Beroep van Mgr. Soegiopranota Mgr. Soegiopranota, apostolisch vicaris te Semarang, heeft gisteren avond via Radio Djogjakarta een beroep gedaan op de katholieken van Nederland en van de gehele wereld tot beëindiging van de bloedvergieting in Indonesië. „Deze woorden worden uitgesproken door een mens, die zijn volk en zijn land liefheeft. Het is niet mijn bedoe ling een openbare beschuldiging uit te spreken. Ik wil slechts op allen een beroep doen, opdat spoe dig een vreedzame oplossing be reikt wordt", aldus de Indonesische bisschop. Indië; men.-s.old. 2e kl. F. M Im- bang uit Ned Indië; serg. vliegtuig monteur J. P. W. Jansen uit Ned- Indië; amb. sold, le kl. C. Matules- sij uit Ned. Indië; Jav. korp. Mis- ram Alias Martodihardjo uit Ned. Indië; amb. korp. J. Sitanala uit Ned. Indië; men. korp. C. W. Tam- pi uit Ned. Indië; Soend. sold. 2e j kl. Toerinata uit Ned Indië; Jav. i sold, le kl. Wakidjan dit Ned. In- j dië; Jav. mil. sold. Sakoeri Ibin Sa- j kiman uit Ned. Indië; Jav. mil. sold, j Soedjak Bin Sakiban uit fled. In dië; Jav. mil. sold. Soekidjo Bin Hanoesendjojo uit Ned. Indië; serg. inf. J. Maa uit Ursem: Jav. mil. sold. Wongsosetiko Bin Martosenti- ko uit Neil. Indië en amb. korp. C. Sahertian uit Ned. Indië: Chin, sold. 2e kl, Ong Mog Sioe uit Ned. Indië, gesneuveld 23 Juli. Op 32 Juli sneuvelden te Medan: serg. ma.j instr. J. L. Pietjsrsz uit Ned. Indië en serg. maj. instr. C. J. Fre- deriksz uit Ned. Indië; le It. inf. A. H. W. Spreeuw uit Ned.'Indië over leed 24 Juli te Medan aan bekomen verwondingen; Chin. sold. 2e kl. Sim Siang Hin uit Ned. Indië, ge sneuveld 25 Juli te Medan. In Haarlem wordt tot en met 9 Augustus de Bloemenweek ge houden. De Grote Markt aldaar heeft zelfs meters hoge' bloe- menvazen gekregen. (A.N.P. P.) De „Piet Hein" met het Prinselijk Gezin aan boord maakt een ware zegetocht door de Friese hoofdstad. (Stevens/Haarlem P.) (Van onze eigen verslaggever) TACHTIG van de 1000 vierkante meter oppervlakte tentoon stellingsruimte in het Krelagehuis te Haarlem is bezet met een var. bontgekleurde stand van de ge zamenlijke kwekers uit West- Friesland. Het betreft hier de grote internationale gladiolenten- toonsteliing, welke gehouden wordt in het kader van de Haarlemse Bloefncnweek. Dit is Haarlem op zijn best. Het is hier een pracht van fantastische kleuren en van weelderige producten van kwe kerskunst. Tienduizenden gladio len zijn hier bijeengebracht, de een al mooier dan de ander, in grote groepen decoratief opge steld, terwijl voornamelijk de Haarlemse bloemistwinkeliers zich hebben beijverd in het schikken van fraaie bloemstukken. Terwijl wij, kort voor de opening, een eerste rondgang door de ten toonstelling maken, lopen allerlei functionarissen min of mefer zenuw achtig heen en weer. De jury is nog bezig met het beoordelen van de inzendingen en voor een deel zijn de beraadslagingen over de bekro ningen al begonnen. Men fluistert, dat het in dit internationale gezel schap van kwekersdeskundigen uit Engeland, Schotland, België, Frank rijk, Zwitserland, Tsjecho-Slowa- kije en Denemarken warm toegaat. Internationaal blijken de smaken ook op dit gebied nogal te verschil len. Hetgeen overigens niet zo'n wonder is, want het schijnt me een grote toer, om uit deze veelheid van prachtige bloemenweelde de beste onder de beste uit te pikken. In deze prachtige ruimte, waarin de exposities heerlijk naar voren komen, wedijveren de witte Perper tuum met de lichtblauwe Ravel, de liebtrose General Eisenhower met de scharlaken Henri Dunant. Daar staat Kardinaal Spellman naast Vin cent van Gogh en Prinses Irene naast de felrode Ankara, vlak in de buurt van de zachtwitte Pax! Welk een adel straalt er van de prachtig- paarse Rubens, van de zacht-rose Truman, van de gele Ruysdael, en in de reeks van schilders en politici gaat mep zich bijna afvragen waar om de Nieuwe Europa lichtrood is. De Royal Dream is werkelijk een koninklijke droom, de gele Gold- rush een ware goudmijn en de crè me Record moet wel het record van kwekerskunst zijn. "Wij -mogen, onder vermelding dat Noord-Holland boven het Y ook goed vertegenwoordigd is door.Koe dijk en St. Pancras, nog wel even wijzen op de indrukwekkende in zending van de kring West-Fries land der Ned. Gladiolusvereniging, die een prachtige reeks handels soorten naar voren brengt en daar naast verscheidene geslaagde nieu wigheden etaleert. Een kleine 5000 stuks hebben de Streker kwekers bijeengebracht en er gaaf een goede indruk van uit. Dat deze inzending met de zesde prijs bekroond werd, een gouden medaille, zegt in de hiërarchie der waarden hier meer dan men, gedachtig aan concours resultaten, zou denken! Alle gang bare en nieuw-bekende soorten, waarvan we er zo juist een aantal hebben opgenoemd, zijn hier ver tegenwoordigd en ons gewest sluit zich aan bij het geheel, waarvan de voorzitter van de jury, de heer Dix, die we even aan zijn jasje kon den trekken, verklaarde, dat het boven alle lof verheven was. De jury was buitengewoon tevreden, zowel over de grote verscheiden heid als over de opstelling en over de keuze der nieuwigheden naast de bekende handelssoorten. Hier is inderdaad sprake van een groots bloemenarrangement, waarover de buitenlanders opgetogen zijn. Zo is deze tentoonstelling, die be halve 'heden, Zaterdag, ook morgen, Zondag, nog geopend is, een bij zonder bewijs van de bekwaamhe den en talenten van onze kwekers en bloemenarrangeurs. Bijzondere vermelding in dit prookjespaleis van bloemen en kleuren verdient de 'arreslede met de soort Normandië, opgesteld in de witte koepel aan het einde van de zaal. Ook de frontstukken van Bloembollencul tuur en de smaakvol aangeklede hall zijn zeer indrukwekkend. Van de bekroningen vermelden wij, dat de eerste prijs in de afde ling Handelssoorten in klasse i be haald is door de fa. H. J. Salman Zonen te Noordwijk. de dertiende prijs verkreeg de P. Visser Cy. te St. Pancras. Grootbloemig klasse 12 beste scharlaken, Rirework, van P. Visser Cy. te St. Pancras, die ook bekroond werd met deLilac Time (beste andere kleuren). De extra- prijzen van het Koninklijk Huis gingen naar Salman, Noordwijk, med. van H.M. de Koningin, Ko nijnenburg Mark, Noordwijk, med. van H.K.H. Prinses Juliana en Grul- lemans, Lisse, med. van Z.K.H. Prins Bernhard. De beste grootbloemige gladiolus werd „Joh. van Konijnen burg" van N.V. Konijnenburg Mark, die vele prijzen behaalde; de eerste prijs in de groep Bindwerk kreeg G. J. Kiersch, Amsterdam. Het H, Bloedspel te Brugge zal dit jaar zeven keer keer wordën'opge voerd, te weten op 3, 5, 7, 10, 14, 15 en 17 Augustus. In een safe van een bank te Crowbarough in Sussex (Eng.) zijn handschriften van Conan Doyle ge vonden, waaronder enkele nog niet gepubliceerde. Door de zeer warme zomerdagen, welke wij in de laatste maand gehad hebben, is het koren op vele plaatsen in ons land 3 weken eerder rijp geworden. De oogst is daar nu reeds in volle gang. Woedende joden hebben gisteren het bureau van de districtscom missaris te Tel Aviv aangevallen, nadat 33 joden gewond waren in een botsing met de politie. Even eens zouden het postkantoor en een bankgebouw aangevallen zjjn. Een opstandige menigte zou een gepantserde wagen bedreigd heb^ ben, die door een begrafenisstoet van enige duizenden personen heen .drong om te ontkomen. Volgens officiële berichten heeft de menigte daarop een Britse mili taire auto in brand gestoken. Van officiële zijde werd niet bevestigd, dat er 33 joden gewond - zijn, noch werden bijzonderheden over de aan gerichte schade bekend gemaakt. Kort na het middaguur hebben zich gisteren in Jeruzalem drie ex plosies voorgedaan, die werden ge volgd door geweervuur. Verzetslieden wierpen handgrana ten naar het hoofdkwartier van het Royal Hampshire regiment, „nabij de kantoren van het joods bureau. Het is nog niet bekend, of er doden of- gewonden zijn De meeste ruiten van het gebouw van het joods bu reau zijn vernield. De twee Britse sergeanten, die door de Irgoen Zwai Leoemi ter dood zijn geb/racht, zijn gisteren met militaire eer begraven op het kerkhof van, de Britse strijdkrach ten te Ramlah bij Lydda. Palestina wacht thans met spanning op de HET DUITSE VREDES VERDRAG Besprekingen worden 1 October hervat Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft bevestigd, dat de V.S. de Britse uitnodiging voor een conferentie van de plaatsvervan gers van de ministers van buiten landse zaken der Grote ,Vier te Londen op 1 October om de be sprekingen over het Duitse vredes verdrag hervatten, hebben -aan vaard. De S. U. heeft de uitnodi ging reeds aanvaard. DE OUDERS VAN EVA BRAUN Voor 't Zuiveringsgerecht Hitler's schoonouders, Fritz en Franziska Braun, wier dochter Eva met Hitier trouwde, toen de Russen Berlijn binnentrokken, zullen spoe dig voor de zuiveringsrechtbank te Muenchen terecht staan. Zij zouden beiden beschuldigd worden van na- tionaal-socialis'tiche activiteit. Braun, die nu als timmerman te Ruhpolding in Beieren werkt, be weerde, dat zijn dochter Eva nooit lid van de Nazi-partij geweest was en ook geen invloed op Hitler had uitgeoefend. De Co-adjutor van r. Lemmens Mgr. Prof. Dr. J. M. H. A. Hanssen, die door Z. H. de Paus tot Co-adju tor, met recht van opvolging van Mgr Dr. J.' Lemmens, Bisschop van Roermond, werd benoemd, werd op 18 Augustus 1906 te Oosterum bij Venray geboren uit een gezin van zes kinderen. Toen hij 8 jaar was, verhuisde het gezin naar Broekhui- zerVorst. Hij bezocht het College te Roermond, waarna hij van 1924 tot 1926 te Rolduc filosofie studeerde. Op het Groot-seminarie te Roer mond had hij daarna als leraren o.a. prof. Mannens, de bekendt theoloog, prof. Geurts, oud-redac teur van „De Tijd" en prof. Bau duin, kerkelijk recht. Priester ge wijd op 5 April 1930, voltooide hij zijn studies tussen '30 en '34 te Ro me en werd hij professor aan het Groot-Seminarie te Roermond. In 1937 werd hij Doctor in de beide rechten. Prijsdaling belegde broodjes Op 7 Augustus treedt een nieuwe prijsregeling en klasse-indeling voor cafetaria's. broodjeswinkels e.d. in werking, welke hierop neer komt. dat de meeste artikelen in dergelijke gelegenheden verkocht goedkoper zullen worden. Zo zul len broodjes m. „wild-knakjes" in-' plaats van 55 cent, nu „slechts" 40 of 35 ct. mogen kosten: broodies met croqueties komen nu on 30 of 25 ct., gebakjes 20 of 17 ct. Koe ken mogen slechts 1113 ct. kos ten. nieuwe Britse maatregelen tegen u<_ joodse gewelddaden. Volgens be richten uit joodse bron zijn door Britse militairen, die in het wilde weg van hun vuurwapens gebruik maakten, te Tel Aviv vijf joden gedood. Het Britse hoofdkwartier heeft echter medegedeeld, ifat er Donderdagavond geen Britse mili tairen in Tel Aviv waren. Bij con trole van de vuurwapens van poli tie is gebleken, dat er geen der wapens is afgevuurd. I^let Legerbericht van heden BATAVIA, 2 Aug. (Aneta) Op Java werden de bereikte posities geconsolideerd en vinden de zui veringsacties onverminderd voort gang. Op Oost-Java werd de verbinding over land tussen Sitobondo en Banjoewangi tot stand gebracht. Hier en daar werden enkele scher mutselingen met benden gerappor teerd. Bij Soerabaja, in de sectoren Tjermee Modjokerto kwamen op nieuw infiltratiepogingen voor, wel ke werden afgeslagen. Batoe, 18 km ten Noordwesten van Malang, werd bezet. Bij de zuivering van Mja- lang werd enige sniperactiviteit ondervonden. Bij Lawang meldden zich vrijwillig 36 leden van de TRI aan, waaronder zich en>'e officie- rep bevonden. Midden-Java: Bij W.eleri, ten Westen van Semarang, haalde de bevolking onze troepen enthousiast binnen. In het gebied rondom Ban- joemas werden de bruggen over de Serajoe intact aangetroffen. Poer wokerto werd bezet. In de stad woedden hevige branden. Op West- u"ava werd in het Zuidwesten van Tangerang en Serpong tegen de brandstichtende benden opgetre den. Bij Buitenzorg werden twee Japanners gevangen genomen. Sumatra: Vanuit Pematang Sian- tar werd Kabandjahe ten Zuiden van Medan bezet. Volgens lucht- verkenningen staan Kabandjahe en Brastagi in brand. De Chinese be volking in het gebied ten Noorden van Loeboe'.-pakam en Perbaoen- gan werd door Laskarsbenden ge terroriseerd. Bij Pematang Siantar werden tien Duitsers en drie Ja panners gevangen genomen. Het totaal aan verliezen op onze zijde tot en met gisteren bedraagt: 59 gesneuveld, 16 vermisten en 131 gewonden. Gevechten worden voortgezet BATAVIA, 2 Aug. (Reuter). Hedenmiddag was nog geen resul taat merkbaar van de resolutie, gis teren in de Veiligheidsraad aange nomen, welke aandringt op beëin diging van de vijandelijkheden tus sen de Nederlanders en Indonesiërs op Java en Sumatra; de gevechten werden voortgezet. Naar gemeld is, hebben Nederlandse troepen Poer wokerto, op de weg naar Tjilatjap bezet. De bruggen over de Serejoe, welke rivier uitmondt bij Tjilatjap, zijn intact. Volgens een oud bijge loof zal bij elk conflict het leger, dat hét eerst ,deze rivier oversteekt, verslagen worden. Waarnemers te Batavia zijn van mening, dat dit misschien van invloed geweest is op de terugtocht van de republikeinen in Midden-Java. CAIRO, 2 Aug. (Reuter) De Egyptische arbeiders in de bedrij ven, verband houdende met het Suezkanaal, hebben, volgens be richt van het te Cairo verschij nende blad „AI Misri" besloten niet mede te werken aan de door vaart van de „Volendam". Het blad schrijft: De Egyptische arbeiders nemen Nedbrland kwalijk dat het dit schip met mannen en wa pens, welkrhun broeders in Indo nesia moeten doden, door de Egyp tische wateren laat varen. Reuter tekent bij dit bericht aan,' dat Radio Djogja een beroep heeft gedaan op de havenarbeiders te Suez, Aden, Colombo en Singapore om „ten spoedigste de noodzakelijke stappen te nemen tegen de „Volen dam", die deze week uit Nederland vertrokken is."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1