BESCHEIDEN CONSUMPTIES voor onbescheiden prijzen FILMS VAN DE WEEK De „Dictator" van Chaplin r HET ZEEPRINSESJE Stijkelg PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 2 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De prijsbeheersing op tournee in de duinstreek UIT OUDE TIJDEN DE KAASMARKT gen' Marktberichten Familieberichten Advertenties J Een restaurant te Bergen maakte in één jaar tjjds al leen op het bier een over winst van f 8800, Een speciale brigade van de op sporingsdienst van het Directoraat- Genéraal van de Prijzen heeft dezer dagen een controle-tocht gemaakt door Bergen, Schoórl, Egmond en omgeving, waarbij is gebleken, dat tal van hotels, café's en restaurants, niet, althans niet voldoende, de hand hielden aan de vastgestelde prijzen voor consumptie en dergelijke. In één der hotel-restaurants bracht de Directeur-Generaal voor de Prijzen, Prof. Dr. Brouwers, zijn vacantie door, zodat hier de controle ge schiedde onder het oog van de hoog ste autoriteit op het gebied van de Prijsbeheersing. Veerschillende zaken werden be zocht en in tal van gevallen werd Proces-Verbaal opgemaakt. Aan de berechting van al deze overtreders der prijsvoorschriften, zal t.z.t. een speciale zitting van de Bijzondere Politierechter worden gewijd. Zon der de namen van cje betrokkenen te noemen geven wij hier een op somming van de gevallen, waarin Proces-Verbaal werd opgemaakt. Met het noemen der namen kunnen wij gevoegelijk wachten, tot de be trokkenen zich voor de rechter moe ten verantwoorden. In een café-restaurant te Bergen aan Zee werd voor een glas limo nade f 0.05 per glas te veel gevraagd. In een café-restaurantte Bergen werd voor een vast menu f f 0,75 te veel berekend, terwijl de genever voor f 0.45, i.p.v. voor f 0,30 per glas werd verkocht. In een ander café restaurant te Bergen werd proces verbaal opgemaakt a. wegens het niet-prijsaanduiden, b. wegens het niet verstrekken van vaste menu's _en C. wegens het feit, dat de kellner 'op eigen houtje en ten eigen bate 10 cent extra voor elke borrel be rekende. „Een zwaar geval" kan het vol gende worden genoemd. De exploi tant van een bekend café-restaurant te Bergen kreeg een proces verbaal wegens het verkopen van bier te gen 40 cent per glas, terwijl dit slechts 30 ct. mocht zijn. ''s Mans omzet bedroeg vanaf Mei '46 de res pectabele plas van 22.000 liter, zo dat alleen op het bier in én jaar tijds al reeds een overwinst werd gemaakt van 88000 (4 glazen uit één liter) maal tien cent is f 8800.De leverancier van het bier kreeg even eens proces-verbaal en wel wegens het verkopen van flesjes z.g. „oud bruin" tegn te hoge prijs. Hij ver kocht ca. 10.000 flesjes per maand en berekende 5 cent per fles te veel. Een café te Schodrl berekende de z.g. IB-prijzen, terwijl het café in de 2e klas was ingedeeld. Een andere caféhouder te Schoorl die 5 centen per glas bier te veel rekende kreeg eveneens P.V. Ook in Egmond aan Zee ging de speciale tyrigade eens neuzen. Daar kï-eeg een caféhouder een P.V. we gens het niet aanduiden van prijzen terwijl ook zijn kellner ten eigen bate op de restaurant-prijzen 10% extra berekende. Een pensionhoud ster te Egmond aan Zee, die f7.50 p. p en per dag berekende, terwijl dit slechts f5.mocht bedragen kreeg eveneens een bonnetje!" De exploi tant van een café-restaurant te Eg mond aan Zee berekende, per liter bier fl.66 i.p.v. fl.26. Voorts ver kocht hij de limonade te duur, ver strekte hij geen vagte menu's en le verde hij diners boven de z.g. „pla- fondprijzen"; voor diners en dag schotels werden 75 en 50 te v^el be rekend! Hij kreeg een 4-voudig pro ces-verbaal. Een caféhouder in deze badplaats werd er op betrapt, dat hij het bier en de genever voor 10 centen te veel per glas verkocht. A.F.C.-NIEUWS .„Lest best". Deze spreuk moeten de sp'elers van het eerste morgen tot waarheid brengen in MFC I AFC I. Vertrek 5 uur. Mededelingen: AFC'ers, houdt Woensdag 3 September vrij voor onze jaarvergadering. Ook 9 en 10 Sept. voor de feestavonden. Deze worden knalavonden. A.s. Dinsdag gaan de veteranen naar Oudorp om te voetballen. Voor hen, die de ve teranen willen vergezellen vertrek 6.30 vanaf Friese brug. Veel succes. De PPC'er. DE RIDDERSTRAATBRUG HEROPEND De Ridderstraatbrug over de Oude Gracht, die van een nieuw brugdek is voorzien, terwijl ook de bestra ting aan weerskanten is vernieuwd, is heden voor alle verkeer weer geopend. APOTHEKEN De Zpndags- en nachtdienst wordt deze week waargenomeji door de apotheek B. J. Schouten, Emmastr. 64. GESLAAGD Aan de Gem. Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candi- daats examen medicijnen onze stad genoot de heer Jac. Schouten. ONTSLAG VERLEEND Bij Kon. Besluit is aan de heer J. Ober, accountant bij de Rijksaccoun tantsdienst, werkzaam ter inspectie der belastingen alhier, op, zijn. ver zoek met ingang van 1 Aug. ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Drankvrije stadswijk 2 AUG 1613 werd bij de verkoop van percelen grond aan de Nieu we Bierkay (de grond thans in genomen door scheepstimmer werven aan de Eilandswal) onder anderen de volgende bepaling ge- maakt. Artikel 5: Die coopers noch hare nacomelingen en sul len tot geene' tijden vermogen in de huizen ende woningen op de bedoelde erven te timmeren, tap perijen of'herbergen te houden. Ongeveer honderd jaar later (in 1701) werd wederom het gebruik van bier op het werk bestreden door de stadstimmerbaas te mach tigen zijn knechten, in plaats van bier, 2 stuivers daags meer te be loven, onder voorgaarde, dat zij niet uit het werk zouden gaan om te drinkenri Moge ons stadsbe stuur bovenstaand aanleiding ge- i-en om ook nu het gebruik van 6-ank tijdens het werk te doen odigen. Een slager in Egmond aan Zee be rekende te hoge vleesprijzen, nl. voor poulet-gehakt f2.30 (f 1.85) biefstuk f3.20 (f3.05), kalf slappen f2.30 (2.—), schnitzel f3.20 (f2.50) alles per kg. Een ijsverkoper aldaar berekende voor het ijs 100% teveel. Tenslotte waren er twee textielza ken in Egmond aan Zee, die te hoge prijzen berekenden voor diverse textielgoederen, zoals jongenspull- overs f21.90 (f20.20), directoirs f2.50 (f2.24) en rokken voor f15. (f12.92). Moge een en ander een waarschu wing zijn voor andere caféhouders en winkeliers, wantde Prijsbe heersing komtals een dief in de nacht! Hoge prijzen en druk bezoek Hoge prijzen en druk bezoek De drukte op en om de kaas markt was gister weer enorm; vele duizenden schuifelden in dichte drommen in de morgen uren door de Langestraat en de straten rond het Waagplein, allen aangetrokken door Alkmaars we reldberoemde schouwspel, de Vrijdagse kaasmarkt. De torenbeklimmers stonden ge duldig in een lange rij, om hun beurt af te wachten en verder vormden de kijklustigen dichte rij en in het vierkant rond het markt plein, waar de politie moeite had, om de al te opdringerige vacantie- gasten op een behoorlijke afstand te houden. Dat vele zó weinig van het eigenlijke gebeuren op de markt en in de waag te zien krijgen, spreekt vanzelf. Jammer, dat men er niet aan wil, om de kaasstapels wat wijder over het marktplein te verdelen, zodat de bezoekers er iets meer van te zien krijgen. Er waren behalve een gezelschap Fransen, ook vele andere buiten landers, Amerikanen, Engelsen en Schotten. sEr werd weer njenig foto'tje ge maakt van onze kaasdragers en van het schilderachtige marktbeeld, fo to's, die tot ver over de grenzen de roem van Alkmaar zullen uitdra- De aanvoer was iets meer dan vorige week, n.l. 33Qp0 kg., ver deeld over 11 stapels fabriekskaas, 7 stapels bóeren-Edammer en 1 sta pel Boeren-Commissie kaas. De handel was vlug en de expor teurs gaven al spoedig fl.40 per kg., hetgeen neerkomt op f70.per 50 kg.; de bóeren-Edammer gold f66,3u en een stapel boeren-Commissie ging voor f69.per 50 kg. De grossi.ers, die voor de binnen landse consumptie moesten kopen, waren weer eens diep teleurge steld, dat er voor hen geen handel was. Zij mogen de détaillisten slechts f 1.38 berekenen en als men dan in aanmerking neemt, dat daar nog 7 ct. afgaat voor vracht, om zetbelasting en indrogen, dan be grijpt men, dat er voor deze cate gorie, als zij fl.40 moet betalen geen winst, maar verlies aan zit. Zij pro testeerden dan ook tegen deze gang van zaken en betreuren het, dat er voor de binnenlandse afzet geen kaas voor een vastgestelde prijs ge reserveerd wordt. De exporteurs naar Frankrijk maken per kg. eeji winst van 25 tot 30 ct. en kunnen dus zonder be zwaar f 1.40 per kg betalen; zij, die naar Engeland exporteren, ma ken iets minder winst, doch beste den eveneens nog grajg fl.40. In een circulaire van het B.Z4 werd medegedeeld, dat zodra de omvang der productie, alsmede het geldend prijspeil toelaat, nog 400 ton voor export, gedurende Aug./Sept. zullen worden vrijgege ven, waarvan 40 pCt. volvet en 60 pCt. veertig plus-kaas. Deze mede deling maakt het er voor de bin nenlandse handel niet beter op. Voorts kreeg de handel via de zelfde circulaire de mededeling, dat zij geen korstloze kaas mogen ko pen, om deze aan de détaillisten te verkopen. Er is n.l. onlangs een bon voor korstloze kaas aangewe zen. doch naar grossiers ons mede deelden, profiteren hiervan alleen de groot-winkelbedrijven, die dit product ruim voorradig hebben. Het is te bggrijpen, dat men deze bepaling als een onbillijkheid voelt jegens de kleinere grossiers. Via vakgroep hebben" de handela ren al tegén een en ander gepro testeerd bij de overheid, doch hun stem is als die eens roepende in een woestijn. Zij beklagen zich erover, dat bij handhaving van cfgze hoge markt prijs voor hen geen winstgevende handel mogelijk is en voelen zich in hun bestaan bedreigd; zij zijn genoodzaakt met verlies te leveren, of zich in de zwarte handel te be geven. Geen wonder dat zij over het verloop van de markt allesbehalve tevreden waren. Nieuwe burgemeester in Krommenie Tot burgemeester van Kromme nie is met ingang van 16 Aug. be noemd J. C. A. Provilly, geb. te Krommenie, thans Hoofdcommies 2de klas ter Secretarie te Hilver sum. HEILOO. Schoolfeest. Be gunstigd door prachtig Zomerweer, zijn de leerlingen v,an de R.K. Jon gens- en Meisjesscholen naar Schoorl geweest. De organisatie was prima in orde en de kinderen heb ben dan ook buitengewoon genoten. 's Avonds 19.43 uur arriveerde het z.g. „Berger Trammetje" met de juichende kinderen weer in Heiloo. Zéér vele ouders waren aan het sta tion aanwezig. Ook het fanfare corps St. Caecilia was op het station aanwezig en ghf enige vlotte num mers ten beste, hetgeen door de jeugd zeer op prijs werd gesteld. AKERSLOOT. Geslaagd. Op 31 Juli slaagde voor het Lingeriedi ploma: T. Dekker, A. Molenaar, T. Olgus. M. Metselaar, J. Schut, A. v. d. Eng, B: v. Diepen, G. Meven, C. Deylen, G. Zijp, A. Kerssens, H. Ren- kel, R. Putter, afgewezen 1. Allen genoten hun opleiding aan de R.K. Modevakschool der Eerw. Zusters Ursulinen te Akersloot. PURMEREND Voor Koningin nedag 1 September a.s. is een zeer aantrekkelijk programma met een ,.elck-wat-wils"-menu samen gesteld. Men verwacht zger veel be zoekers, ook op de openlucht-show, des avonds op 1 Sept. te houden op 't Slotplein te Purmerend. UgSEM Bij de uitoefening van zijn plicht tegenover het vaderland is, naar wij vernamen, bij gevechts handelingen te Palqmbang op 21 Juli gesneuveld onze oud-plaatsge noot, sergeant J. Mak, die diende bij het Kon. Ned. Indisch Leger. Dat hij de vrede moge vinden, waar voor hij zijn leven gaf. OUDORP. Geslaagd. De heer L. J. van Os slaagde te Amsterdam voor de akte Duits L.O. Wat men vooral niet moet verge ten, als men naar Charley' Chaplin's „Dictator" gaat kijken, is, dat deze film in 1939 gereed kwam. Acht jaar geleden vóór de oorlog zou men heel anders tegenover deze filmcomedie gestaan hebben dan nu. Een zee van tragiek en ellende ligt tussen '39 en '47 en onontkoombaar wordt men bij het zien van deze film daaraan herinnerd, terwijl men zou moeten lachen (en het niet kan) om Chaplin's grappen. Dit maakt het zien van deze film niet tot een onverdeeld genoegen. De grappen van Chqplin zijn ook niet altijd even fijngevoelig; 'n minder elegant détail is b.v. ook de scène, waarin hij de echtgenote van Mus solini mocht hebben; diens echtge note stond buiten het politieke leven van deze dictator en zij was een eenvoudige moeder, die hier op on smakelijke wijze bespottelijk wordt gemaakt. Naast deze en andere zwakke mo menten telt de film vele hoogtepun ten, zowel op filmisch gebied als van Chaplin's geniaal imitatievermo gen. Typisch Chaplin is de scène, waarin de dictator speelt met de wereldbol, die tenslotte als een zeepbel uiteenspat; zo ook de ver makelijke scène, waarin hij als het Joodse kappertje op de" muziek van Brahms een klant scheert. Chaplin zoekt verder als steeds zijn kracht in felle contrasten: de brute Stormroepers tegenover het weerloze jodenmannetje, waarin men Chaplin van al zijn vorige films herkent; niet alleen om zijn onaf scheidelijke attributen, maar ook om zijn typering van de „schlemiel" vap de kleine man. Van de beide dictators geeft hij kostelijke en originele vondsten, die scène, waarin hij deze tegenover ei kaar plaatst in een conferentie over het terugtrekken der troepen van de grens van Osterland in het tradi tionele gooi- en smijt-toneel, dat in geen enkele Chaplin-film ontbreekt. Verder is de film vol van die kostelijke en orignele vondsten, die karakteristiek zijn voor Chaplin en die zijn succes bij het publiek ver zekeren. Het slot is onbevredigend, omdat Chaplin zich hier bedient van de ernst in plaats van de spot, die het enigste wapen is, dat hij goed kan hanteren. Dit slot zou zeker anders geworden zijn, als hij zijn „Dictator" n a de oorlog ha'd gemaakt. Een merkwaardigheid in deze film is ook, dat Chaplin er in spreekt, maar zijn dictator-abracadabra klinkt als wartaal, hetgeen ook wel zijn bedoe ling zal zijp geweest. Geen wonder, dat het Alkmaarse bioscooppubliek, dat zoveel jaren van een Chaplin-film verstoken is geweest, gisteren reeds tweemaal de Harmonie en eenmaal het Victoria- theater vulde. De film draait in beide theaters. Fr. O. Cliinema Americain De Graaf van Montb Christo ge niet voldoende bekendheid om in teresse te wekken voor de film, die deze weeje in dit theater wordt vertoond: de Vrouw van Monte Christo. De Graaf, de Wreker wordt ver dacht door de Prefect van Politie van Parijs, een gewetenloos moor denaar, die met zijn consorten vele mannen van het Franse volk naar de guillotine voert. Ook-de Wreker wordt bedreigd door de guillotine. Hij verbergt zich. Zijn vrouw neemt zijn plaats in, om haar man en het volk van Parijs te wrqken. Zij kan echter niet aan de handen van de Prefect ontkomen en wordt gevan gen genomen. Nu keert de graaf terug. Een zeer onderhoudende t film, waaraan decor en aankleding het hunne bijdragen. Het zal de bezoeker wel enigszins moeite kosten na het voorprogram ma de ogen te openen. Alkmaars Bioscooptheater Het is jammer, dat in het A.B.T. deze week een akelig oud filmpje van Charlie Chaplin aan de hoofd schotel vooraf.^gaat, want de film „De Lila Domino" is werkelijk een rolprent, die kan worden aanbevo len. Onder de titel „de Zwerver" draait dan het Charlie Chaplin- product en het moet ons van het hart, dat deze stomme film, die zpals wordt aangekondigd uit „de oude doos" komt, wel uit een schrik barend oude dooq,moet zijn opgedo ken. Nog eens, het is jammer, want het hoofdprogramma is meer dan de moeite waard. „De Lila Domino" is de dochter van een baron. Op een groot dorps feest komt zij in aanraking met een graaf, die eens rijk was, doch aan lager wal is geraakt. Djjze twee jonge mensen gaan elkaar beminnen doch het meisje wil hem niet eerder als haar toekomstige echtgenoot ac cepteren, voor" hij toont met hard werken'genoeg geld te kunnèn ver dienen. Zoals het in dergelijke ge vallen meer gaat, doet hij alles wat mogelijk is om aan de verlangens van zijn gemalin-in-spé te voldoen en juist wanneer het grote moment voor beiden is gekomen, komt er 'u kink in de kabel. Hun verloving dreigt verbroken te worden, als de baron, de yader van het meisje dus. de verloving van zijn dochter met een neef van hem publiek wil ma ken. Echter iedere keer, wanneer hij de naam wil uitspreken, inter- ruppeert de graaf, die zich dronken houdt. De spanning, die in deze passage op zijn hoogst komt, neemt een einde, als de graaf bewijst, dat hij niet dronken is enpapa mag dan de „echte" verloving bekend maken, hetgeen ook het einde van de film meebrengt. Behalve het vervelende zwervertje gaat nog wereldnieuws vooraf. K.F.C. FILMKEURING ALKMAAR. Alkm. Biosc. Thea ter: De lila Domino, alj£ leeftijden; Cinema Americain: De Vrouw van Monte Christo, 14 jaar; Harmonie: De Dictator, 18 jaar; Victoria: De Dictator, 18 jaar. BERGEN. De Rustende Jager: De duivel was de laatste gast, 18 jaar. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli: De zevende sluier 14 jr., Kampioen op sokken 14 jr. DEN HELDER: De Witte: Een brug over de Atlantic, alle leeftij den; Tivoli: Een zaak op leven en dood, 14 jaar. HOORN: Winston Theater: Het Spook van de Opera, 14 j.; Victoria Grote Verwachtingen 14 jr. SCHAGEN: Royal: Tarzans ver borgen schat 14 jr. ENKHUIZEN. Munt: De .revue ster, alle leeft., Going my way, alle leeftijden. MEPEMBLIK. Scala: Toendra 14 jr., D eGraaf van Monte Christo 14 jr., Melodie v. d. moord 18 jr. WIERINGEN. De Haan: Tarzans verborgen schat 14. jr., Altijd in mijn hart, volw., Gekke Touristen afgekeurd. Arteendienst Noordhollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf 2 Augustus te 16 uur tot 4 Aug. te 8 uur alleen voor spoedge vallen bereikbaar de artsen: Venis, Beker, Schut, Hoogkamer, Bouw- '•"-ning, Brandt, Boerma en Schreuder. Veeartsendienst Zondag 3 Augustus hebben dienst de veeartsen Hakkesteegt, tel. 437 te Schaven en P. Reitsma tel. 9 te Slootdorp. PURMEREND. Ereprijzen voor de Tentoonstellingen. Evenals vo rige jaren worden ook voor de ten toonstellingen 1947 diverse ereprij zen beschikbaar gesteld. Het Comité Purmerend Marktstad ontvangt daarvoor als steeds bijzondere me dewerking van hen die het grote belang dier tentoonstellingen inzien. Gemeentbesturen van Purmerend en omliggende gemeenten, Instellin gen, Corppraties, heren burgemees ters en particulieren geven daarvoor hun bijdragèn of stellen rechtstreeks medailles, etc. beschikbaar. Hoewel voor de tentoonstellingen 1947 heel wat medailles en ook enkele bekers nodig zullen zijn, staat het nu reeds vast dat de gidsen van die tentoon stellingen ons een belangrijke* lijst zullen geven van namen van hen die daarvoor schenkingen hebben gedaan. Voor de inzenders der ten toonstellingen des te aantrekkelijker om naar een kostbare .ereprijs te dingen. TUITJENHORN. Teneinde een meer algemene deelname aan ker- misviering te krijgen, kwamen enige personen in café Kaandorp bijeen. Deze vergadering werd o.m. bijge woond door de Pastoor en de Kape laan. Het resultaat van de bespre kingen was,*dat het z.g. „Katgooien" dat vroeger algemeen op de platte landskermissen werd beoefend, weer in ere zal worden hersteld. Voor de ongeveer 300 schoolkinderen zullen te Kalverdijk zowel als te Tuitjen- horn met de kermis behendigheids- wedstrijden worden gehouden, na tuurlijk afgewisseld met het ver strekken van versnaperingen. Voor dat doel zullen lijsten circuleren. De bedoeling is om prijsjes beschikbaar te stellen. Voor de schoolvrije jeugd en voor de ouderen zullen wieler wedstrijden worden gehouden. Ge reden zal worden over Tuitjenhorn, Koorndijk en Kerkbuurt'naar Tuit jenhorn. Afstand plm. 3 K.M. Al naar gelang de leeftijd zullen res pectievelijk 3, 5 of 10 ronden gere den worden. In het Patronaat zal een film draaien voor de jeugd en 's avonds voor de ouderen, terwijl 's Maandags de traditionele handi capdraverijen zullen plaatsvinden. Alzo is gezorgd voor elk wat wils, waardoor de kermisdagen dagen van ontspanning kunnen worden voor iedereen. W. BEEMSTER Een wel zeer sensationeel programma werd Don derdagavond j.l. op het sportterrein van W.B.S.V. te W. Beemster afge werkt door de motorkozakken o.l.v. Harry Kroeze uit Zenderen Het ini tiatief was uitgegaan van de motor club Perkam te W. Beemster; zij had werkelijk geen betere voorstel ling van de motorsport kunnen be denken. Ten aanschouwe van circa 7501000 toeschouwers werden zeer stoutmoedige staaltjes te zien ge geven. Vermeld dient te worden het bokspringen over een motor in volle vaart, de voetbalmatch op motoren, de kruiser „Piet Hein", waar zes man op een motor plaats nam en daar nog een enkele gym nastiekoefening uitvoerde; het op treden van 3 gebroeders in ge strekte houding op een motor en dan als laatste de stoutmoedige spropg in het onbekende, waar de motor over 10 personen heen wipte. EGMOND a. d. HOEF Vrijdag bereikte ons het treurige bericht, dat tijdens gevechtshandelingen te Tambak Beras op 28 Juli j.l. sneu velde onze plaatsgenoot E. M. Hop man, die ingedeeld was bij het re giment grenadiers. Naar wij ver namen was hij nog slechts korte tijd in de troepen. Hij ruste in vrede. SCHAGERBRUG. Opvoering van De Houthakker, -i- Door de leer lingen der openbare lagere school alhier werd de Uit 4 bedrijven be staande kinderoperette „De Hout hakker" opgevoerd ter gelegenheid van het afscheid van 17 leerlingen, die de school op 31 Juli de laatste dag van het lopende cursusjaar gingen verlaten wggena-toelating op de u.l.o. school, scholen voor nijver heidsonderwijs en gymnasium. De grote zaal van het Hotel Kuiper was tot in de uiterste hoekjes met be langstellenden gevuld. De componist en auteur van „De Houthakker" is de heer P. Kroonenburg, het Hoofd der school, onder wiens leiding bijgestaan door het overige perso neel der school de operette was ingestudeerd en werd opgevoerd. Een en ander was buitengewoon goéd vexporgd, zowel het spel als de aankleding, de grimering en de ver lichting, en had de volle belangstel ling van het publiek. De jeugdige artisten hebben inderdaad iets moois laten zien en uit het geweldig ap plaus bleek wel, dat het talrijke publiek volop heeft genoten. Een woord van dank voor de gele verde prestaties, aan de leider (de heer Kroonenburg) en zijp helpers en aan allén, die aan het welslagen van deze uitvoering hebben mede gewerkt, was dan ook zeer op zijn plaats. Het is een geweldig succes geweest. 'T ZAND. Nieuwe brug Ge deputeerde Staten van Noordholland hebben aan het R.K. Kerkbestuur alhier ontheffing verleend van de desbetreffende bepalingen van het Wegenreglement Noordholland voor het maken van een ophaalbrug over de langs de Keinsmerbrug gelegen sloot (vóór de kerk) ter vervanging van de aanwezige voetbrug. Concours Hyppique te Midden Beemster Uitgeschreven door de Beemster Gemeenschap had op Donderdag 31 Juli te Midden-Beemster plaats een groot concours hyppique, waaraan in totaal niet minder dan 76 ruiters deelnamen. In keurige parade be traden de ruiters met hun dieren het terrein van de wedstrijden, onder leiding van de adjudant van de Kon. Marechaussee te 's-Gravenhage, waaraan verbonden waren de kam pioenschappen van NoordcHolland van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen. De algemene leiding van de wed strijden was aan "dr. A. J. C. Bom. De uitslagen zijn als volgt: Dressuurproef voor achttallen, waaraan tevens verbonden het kam pioenschap van Noord-Holland: 1. De Nieuw-Vennepper Ruiter te Nw.- Vennep, groep A (kamp.); 2. kapi tein v. d. Wal te Hoofddorp; 3. West- Friesland te Schagerbrug; 4. De Nieuw-Vennepper Ruiters te Nieuw Vennep, groep B. Individuele dressuurproef klasse L, waaraan tevens verbonden kam pioenschap van Noord-Holland: 1. G. Griffioen te Nieuw Vennep met Leo (kamp. van Noord-Holland)"2. J. van Leeuwen te Hoofddorp met Girena; eveneens 2. J. v. Nieuwen- huizen te Hoofddorp met Tama. Individuele dressuur, klasse B: la. J. Knoop te Nieuw Vennep met Tarzan I; lb. C. Avis te Hoofddorp met Drogheda; 2a. Jac. Zwaah té Nieuwe Niedorp met Frits V; 2b. W. Immink uit Bovenkerk met Wil- fried; 3. v. Beusekom met Cerida; 4. J. Saarloos met Dolf; eervolle ver melding A. van Wijk met Vara. Individueel springconcours om het kampioenschap Van Noord-Hol land: 1. G. Griffioen, Nieuw Vennep, met Leo (kamp.); 2. J. Knoop met Tarzan I, eveneens te N. Vennep; 37 mevr. Boontjes-Stammes van W.- Friesland te Schagerbrug met Baby. Springen met groepen van drie; 1. Amstel Ruiters, Bovenkerk, groep A; 2. West-Friesland te Schagerbrug; 3. Nieuw Vennepper Ruiters te Nw. Vennep. Klavertje Drie: 1. Nieuw Vennep per Ruiters, groep dames A; 2. Am- stel Ruiters te Bovenkerk; 3. kapi tein v. d. Wal te Hoofddorp. Keuring beste landbouw-rijpaard: 1. J. Knoop te Nieuw Vennep met Tarzan I; 2. C. Box van Beijart te Purmerend; 3. G. Griffioen met Leo, -te Nieuw Vennep; 4. J. v. Nieuwen- huizen te Hoofddorp met Tana; 5. C. Avis te Hoofddorp met Drogheda; 6. A. van Wijk te Hoofddorp met Fara; 7. J. Sleutel te Heiloo met Giel; 8. C. van Beem te Hoofddorp met Bento. Keuring beste warmbloed land- bouwpaard: 1. M. de Koning, Deem ster, met Elba; 2. C. v. d. Oord te Nieuwe Niedorp met Etea; 3. C. Beeker te Beemster met Hesta; 4. J. Dubbeld te Beemster met Cecla; 5. H. den Hartog te Diemen met Conztans; 6. M. Stolp te Beemster. Er was voor deze wedstrijden grote belangstelling. DIE PIEPERS WORDEN DUUR BETAALD ANNA BAULOtyNA Donder dagmiddag had de Wed. Metselaar- Vries zich voor mr. Peters, tucht rechter te Den Helder, te verant woorden wegens het te duur ver kopen van 49.850 kg Noorderling aardappelen aan de groothandelaar J. B. van de Burg te Den Helder. Dit feit zou geschied zijn op 16 Jan. jl„ een moment dus, dat de VBNA wederom maximumprijzen had la- WEERSVERWACHTING Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Zaterdagavond tot Zondag avond: TOENEMENDE ONWEERSACTIVITEIT Wisselende bewolking met sterk tqgnemende kans op onweer, vooral i,n het Zuidwestelijk ge deelte vap ons land. Meest ma tige wind, overwegend tussen Oost en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. ten invoeren. Deze maximumprijs was toen f 7.— per 100 kg, terwijl mevr. M. liefst f 10.— toucheerde. Gedaagde, die in eigen persoon verschenen was, verklaarde niet op de hoogte van bedoelde maatregel te zijn geweest, dat het hier afge keurde pootaardappelen, dus stellig lste soort consumptie-aardappelen betrof en verder, dat een teler be zwaarlijk voor minder dan 10 cent per kg in wintertijd de kuil gaat openmaken. Al deze dingen zeiden mr. Peters niets. Hij constateerde, dat gedaag de het Prijzenbesluit welbewust had overtreden en veroordeelde haar tot 2QD0 gulden boete, zijnde het twee voud van de onrechtmatig verkre gen extra winst. Na de tuchtrechter een vernieti gende blik toegeworpen te hebben, verliet de „Noorderling-million- naire" de za^l der zuchten. Aardappelteler Langereis liet zich vertegenwoordigen door mr. Jonker. Hij had zich voor eenzelfde overtre ding te' verantwoorden, met dit ver schil evenwel, dat hij slechts f 9. voor zijn Noorderlingen had ge vraagd. Mr. Jonker bestreed eerst de dag vaarding op verschillende punten en toonde vervolgens aan, dat de productieprijs van aardappelen ver uitgaat bovgn de van hogerhand vastgestelde normen. Tenslotte her innerde hij er aap, dat zijn cliënt wel zwaar bezocht werd. Zijn boer derij is enkele jaren geleden tot de grond toe afgebrand, terwijl hij thans voortdurend met ziekten in zijn gezin sukkelt. Mr. Peters wilde aanneryen, dat een boer voo,r 7 cent per kg zijn kuil niet kan openmaken en dat de verhouding van 7.8 cent voor con sumptie-aardappelen en 7.3 ct. voor veenaardappelen nergens naar lijkt, mapr vond dat de overtreding in elk geval gepleegd was. Dat de man nog nooit van zijn leven op „zwart" betrapt was, bleek thans zijn voor deel, wapt mr, Peters nam met 150 gulden boete genoegen. BETOGING TE LOS ANGELOS LOS ANGELOS, 2 Aug. (ANP- Aneta) Donderdag hebben ongeveer 50 personen voor het Nederlandse consulaat te Los Angelos een pro- .testbetoging gehouden tegen de Ne derlandse actie in Indonesië. De betogers waren grotendeels leden van de C.I.O. vakvereniging, ter- Wijl tevens LeoGallagher, voorzit ter van het comité van Indonesi sche onafhankelijkheid te Los An gelos, zich onder hen bevond. Er hadden geen ongeregeldheden plaats. Een der betogers overhan digde aan de consul, de heer Har tog, een resolutie, waarin bij hem en mr. van Kleffens er op wordt aangedrongen, hun "regering te ver zoeken „het bloedvergieten te sta ken" en de troepen terug te trek ken. De heer Hartog antwoordde met eqp uiteenzetting van het standpunt der Nederlandse rege ring. BOVENKARSPEL, 1 Aug. 1947. „De Tuinbouw". Schotse gr- 8.50 9.20, Schotse kl. 5.6D5.80, Beve landers 8.10, Nederlandgrs 10.20, Geelblom 7.808.Geelblom bl. 9.60—10.20, Koopmans bi. 9.50—9.80, Eigenheimers 9.5010.50. 4500 baal. Sjalotten 0.03, 175 kg. Uien 16.50, 100 kg. Augurken fijn 0.65, 200 kg. Augurken grof 0.12, 2475 kg. Ie •Bloemkool 0.260.407 310 st. Bloem kool afw. 0.090.17, 195 st. Dubbele Slabonen 0.210.28, 240 zak. Snij bonen 0.030.06, 150 kg. Rode kool 4.80—5.80, 6000 kg. ALKMAARSE EXPORT VEILING 1 Aug. 1947. Andijvie 2.808, Spinazie 810, Postelein 35, Wor telen 613, Tojnaten 1626, Groene kool 4.50, Stamsnijbonen 212.50, Rode kool 57.50, Gele kool 4.50, Uien 2635, Bieten 4.208.Sper- ciebonen 13.5017.50, Stoksnijbonen 1937.50, Pr on ksn ij bonen 45. alles per 100 kg. Bloemkool I A 50^65, I 30—45, n 15—25, Kom kommers 310, Meloenen 40125, per 100 stuks. Wortelen 518, Selde rie 46, Peterselie 7.50—12, per 100 bos. Sla 1 rtl8.per 100 krop. Aardappelen^ grote 710, Aardapp. kleine 46 per 100 kg. BOOGKARSPEL, 1 Aug. 1947. 600 kg Slabonen 1821, 100 kg To maten 17, 23.500 kg Rode kool 4.80 5.40, 2100 kg Witte kool 4, 200 st. Bloemkool A I 45, afw. 15. 77.500 kg Aardappelen: Eigenh. grof 18.40 9.20, Eigenh. middelb. 9.8010.40, Blanke Eigenh. 8.709.50, Eerst. Grof 9.20—9.30, Middelb. 8.40—9.50, Drie lingen 5.505.70, Kriel 5.405.80. WOGNUM, 1 Aug. 1947. Vroege aardappelen middelbare 9.109.60, middelbare afwijkend 8.308.80, grove afwijkend 7.308.90, drielin gen 5.40—6.50, kriel 4.10—4.5Q, Bi. Eigenheimers 10.3011.Aanvoer' 15000 kg. Slabonen 16.1019.Aan voer 15,750 kg. Appelen Yellow 6 63.net-meloen 2175.rabarber 3.90, snijbonen 832.tomaten 3 31.komkommers 1—11.bos uien 4.907.80, rode bessen 4560.—, zwarte bessen 90.waspeen 8.40 8.70, breekpeen 6.sla 5.80—11.20, kruideniers 2966.augurken 1 68.bloemkool 1941.perziken 1034.uien 16.20, sjalotten 6. rode kool 4.80, bospeen 6.50, knol bieten 4.20. HEM, 31 Juli. Vroege aardappe len 9.209.80; grove 8.809.20; drie lingen 5.405.80; kriel 5.405.60; bl. eigh. 11.10—11.70 LANGENDIJK, 2 Aug. 90000 kg aardappelen grove schotten 8.10— 9.30, eerstelingen 9.2010.40; bl. eig. 9.20—10.40; driel. 490—62)3; kriel 490—5.30;60000 kg rode kool 4.80— 7.60; 8200 kg gele kool 7.60—9.60; 2100 kg uien 30.20; 6900 kg slabo nen 1213.60; 800 kg tomaten A 19.20—19.80, B 17—17.20. HEM, 1 Aug. Vroege aardappelen 8.50-79; grove 99.50; drielingen 5.505.80; kriel B.405.60; blauwe eigenh. 9,6010.60; slabonen z .dr. 1619, stokslabonen 2836; sla 5— 10; bospeen y6.508; rode kool 4.80 5.70; kroten 4.20;kruideniers 25 68; Franse suiker 1827; pruimen 67137: rode'bessen 4560;Earley Victorie 15—26; Yellows 26—56. WARMENHUIZEN, 1 Aug. 85000 kg aardappelen Eerstelingen 910.30 grove 9.40-^10.10; drielingen 56.30; kleine 4.70^5; bl. eig. 9.50—10.50; witte eig. IQ, 1010.50; bintjes 8,70; 2800 kg rode kool 5.20; 4700 kg sla bonen 15.9019.80. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze zoon JAN die bij het H. Doopsel de namen ontving van Jonannes Marinus Antonius A, M. Oosterwijk M. G. OosterWijk- Jonker Heiloo Van Catsstraat J 232. ONDERTROUWD: ANN DE WIT en TON LEENARTS Alkmaar, Luttik Oudorp 87 Roermond, Neerstraat 23 De Huwelijksinzegening zal plaats hebben op 22 Augustus a-s. 's morgens 9.30 uur in de parochie kerk van de H. Laurentius te Alkmaar. De 9e Augustus hopen onze geliefde Zwager en Zuster JOHANNES BEK en CORNELIA MOOIJ hun 25 jarige Echtvereni ging te herdenken. Hun liefh. Broers en Zusters de familie MOOIJ Alkmaar, Aug. 1947 Heul 7 Receptie van 2.304 uur Ver. Gebouw, Heul Op 12 Augustus a.s. hopen onze dierbare ouders en grootouders Jb. BRIEFJES en T. BRIEFJES COMMANDEUR hun 40 jarige echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen De gez. H. Mis uit dank baarheid op Dinsdag 12 Augustus in de parochie kerk van de H.H. Petrus en Paulus te Bergen. Receptie 12 Augustus van 2 tot 3 uur Kogendijk 92 Bergen N.H. Het huweyjk van de drie gebroeders Ruiter is niet op 5 Augustus maar op 4 Augustus. J. Ruiter-Karels, Anna Paulowna P. Ruiter-Groot, Den Helder J. Ruiter-Schoenmaker, Zwaagdijk. Openlijk dank aan God door bemiddeling van Onze Lieve Vrouw ter Nood voor het welslagen van belangrijke examens door het herhaaldelijk bidden van de noveen der 3 Weesgegroeten. Fam. Sch. te ^A. 1922 1947 Op Zondag 17 Aug. 'hopen onze lieve Ouders, Be huwd- en Grootouders N. L. BERGER en P. BERGER-APPEL hun 25-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog lang zal sparen is de wens van hun dankbare kinderen, behuwd- en •kleinkinderen G. M. Ligthart-Berger A. N. Ligthart en kind. Klaas (N.O. polder) Nico Mien Lies Kees Jan Henk Riet De H. Mis uit dankbaar heid zal wordjgn opgedra gen om 9,30 uur in de St. Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord. Receptie 34 uur. Alkmaar, Aug. 1947 Heiloërdijk 30 DANKBETUIGING Mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de belangstelling bij ons huwelijk ondervonden N. ZUIKER C. J. ZUIKER- DE JONG CVester Kampen 256, Oude Niedoj-p Gevraagd: Net R.K. Meisje om behulpzaam te zijn in de huishouding voor d. of d. en n. N. KUIPER, Schermerdijk D12 Oudorp Gevraagd voor direct of later VOLSLAGEN BAKKERSBEDIENDE R.K. intern. BAKKERIJ STEVERS, Beemster W. Gevraagd: Woningrui) in Amsterdam op mooie stand voor woning in Alk- Biedt zich aan: boeren knecht, oud 15 jaar, in tern bij R.K. gezin. Br. no. 5119 bur. v. d. blad. Gevraagd: NET MEISJE als hulp in de huishouding FILIAAL PALTHE, Mient 10, Alkmaar. Gevraagd: HALFWAS of LEERLING DEKKERls Brood-, Koek en Banketbakkerij, Corf- straat 20 te Alkmaar. (Steno-)Typiste zoekt 'n eenvoudige werkkring. Br. no. 18401 bureau van dit blad. Voor net R.K. MEISJE, minimumleeftijd 18 jaar, \yelke avonden per week beschikbaar heeft ter as sistentie van 'n R.K. Dans- leraar. wordt een gratis opleiding als zodanig aan geboden. Brieven onder no. 18355. Bur. v. d. blad. Gevraagd een timmer mans leerling of half was. J. C. DEKKER, Vissersl. 5 i Alkmaar. T- 27. De dag, waarop het waagstuk uitgevoerd zou worden, begon prachtig. Heel vroeg al, toen het nog schemerig was, hadden dê zeepaarden onder leiding van de paling en de kreeft de boor mossels naar de duikboot gesleept. Alles moest voorzichtig gebeuren, want als de inktvissen iets zouden merken, dan zou de hele opzet in het hon derd lopen. Bijgelicht door een lantaarnvisje had de kreeft boormossels tegen de wanden van het wrak gelegd. Drie uren werd er geboord en juist toen de zon het water goed begon te verlichten waren er tien gaten klaar. De dikste van de tien haringen probeerde of de gaten wijd genoeg wa ren om er door te zwemmen, daarna sleepeen de zeepaarden de mossels weer wqg. Zo stil was alles gegaan, dat Okkie, die onder een uitstekend rots blok lag te slapen, niets gemerkt had. V. Een zeldzam DEN HAAG, 1 Au deze eerste das vai maand bij uitstek wi sidentie een der lede kende Stjjlfelgroep eer ter aarde bestel taire eer, die tegelijk al de drie en veert van deze groep, die eerste jaren-van de grootse actie was bei die, mede door de c van de beginperiode dig door de Duitsers rold, en afgemaakt. werden allen gearres een jaar opgesloten i gen, om tenslotte na onzekerheid even bl te worden gefusilleeri Hemelvaart 1943. Na de bevrijding we blijfselen opgegraven derland overgebracht den had de begrafenj de^e slachtoffers van moordlust. Gisteren kr: Stijkel dè eer, die een het Nederlandse leger zijn begrafenis en daar allen geëerd, allen, d drs. J. A- Stijkel hadc om gezamenlijk het v< nen voortzetten. Hela lange duur. Onder b zich militairen, officier minderen, studenten wone burgers, die niets sten dan rust en veil die, tqen het er op a grote vaderlanders hun en tenslotte de dood ii Groots ei In de Grote of S.t. Jai in de loop der eeuwe: geweest van vele groots: het Nederlandse volk, rf dagen van nationale* rc kerkdienst plaats, waar ma voorging en in een rede de gevallenen herd hun namen heen allen, buitenland vanwege Hui leven hebben verloren. overlevenden, die er lange gevangenisstraf tijdens de zegetocht i: werd bevrijd, vertelde in woorden over de laatst zijn vrienden, terwijl i wel als vrouwen er i echtpaar bij elkande ZONDAG 3 AUGl HILVERSUM I (301 I 3.00 Nieuws. KRO-nieuw Hoogmis. 10.00 Hoogmis, trio. 12.00 Angelus. 12.15 I huys. 12.30 Lunchcom Nieuws. 13.20 Lunchcor Apologie. 14.00 Volkslie Concert Kurhaus Scl 16,10 A. Ariëns, zijn j werk. 16:30 Ziekenlof N Ned. Strijdkrachten. 19.: KRO. Reportage tentoonst den. 20.00 H. Bloedspel 20.07 De Gewone Man. vloot. 21.15 „Moord in i luisterspel. 22.10 Avondgi Nieuws en Kath. Nieuws. Beethoven. HILVERSUM II (445 M 8.00 Nieuws; 8.30 Voor 9.12 Postduivenber.; VPR Klankprogr.; 11.45 T AVRO 12.00 Postduiven! Spoorwegen spreken; 14.0 halfuur; 15.00 Filmpraa' AVRO's Reportagediens 17.00 Litteratuur; VARA nieuws; 18.30 Omroeporki Omroeporkest; AVRO 20.( en actualiteiten; 21.10 „E Smaragd", Hoorspel; 21.3 Palla, orgel; 23.00 Nieuws mofoonplaten. MAANDAG 4 AUGU HILVERSUM I (301 M 7.00 Niepws; 7.15 Ochtend Nieuws,-1 9.15 Ziekenbezoi Fluit, hobo, fagot; 11.15 1 en nieuwe schrijvers; 12.30 re orgelbespeling; 13.00 14,00 Voor jonge bloede Werken van Ned. coir 16.45 BBC-Scottisch 17.30 Sportuitslagen en ten; 17.45 Rijk Overzee; 1 Strijdkrachten; 19.45 O NCRV Lepslamp; 19.45 menten spreken; 20.15 Cai M. A. de Ruyter; 21.20 Scheveningen; 22.30 Nieu- mofoonplaten; Sluiting en mus. HILVERSUM II (415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendg Nieuws en gr.platen; 10.30 Vrouw; 11.15 Ensemble Je tor; 11.45 Gr.pl.; 12.35 Inter 13.00 Nieuws 13.50 Pierrf 15.00 Bonbonnière; 16.30 Piano; 17.00 Gr.pl.; 18.00 18.15 „The Skymasters"; 19 opv. in Nederland; 20.05 Di scherming; 20.15 Schev 22.30 „De w'ereld spreekt 23.00 Nieuws; 23.15 Toespr Euwe; 23.20 Gr.pl. tv.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2