Nieuuu „Wij zijn niet meer gebonden aan de overeenkomst van Linggadjati LASSER Soekarno geeft bevel Het telegram voor de Republiek werd te lang vastgehouden Lagerhuis keurt regeringsbeleid in Duitsland goed Doeltreffende samenwerking tussen Engeland en de V.S. opt seerder tGTOCHTEN EAU SBRUGGEN J Voor Alkmaar en omgeving SJARIFOEDDINVOOR DE RADIO Nederlanders moeten terugtrekken tot de vroegere demarcatielijnen „Wij wensen arbitrage" Staakt het vuren Bisschop van Malang Veiligheidsraad verwerpt Sovjet-resolutie Grote visaanvoer te IJmuiden Australië beschuldigt de Nederlanders Douane-unie voor 16 Europese landen? 300.000 Britse soldaten naar huis 50 Indonesische artsen in arrest Spoor en Plnke tot de troepen Wapenstilstand! met groot verschil. lomen en door een van :eurig ingekopt. 20 ?t spelbeeld ondergaat ring en wanneer MFC het derde doelpunt >leit practisch beslecht. "C daarna nog een pe nen doch deze wordt geschoten. Eerst vlak de scoort AFC haar t. NTIA BLIJFT- KLASSER degradeert [TSLAGEN Ziewedstrijden Naar de le klasse Sittard 42 Naar de 4e klasse .K.A.F.C; 3—1 VERZICHT genoemde wedstrijden lelijk het seizoen 1946 ïöe. r geruchten dat het -nooi 'in het Noorden reglementair is verlo- bij Emmen een onge- er n.l. een als erkend N.A.B. te Nieuw Am- Smmen hebben meege- we verwachten dat dit ,er de groene tafel zal vochten, dus. ballievend Nederland het rijkelijk laat af- en 1946—1947, alweer uit naar de indeling ende seizoen. [strijden van gisteren is or de le klasse lieven, door in de be- jjd tegen Sittard te nd is 1 3 0 4 1 1 4 1 1 6 8—8 3 10—8 3 7—9 rayon spannende race atsje in de 4e klasse is ie beslissende strijd te •indigde in een MFC- ede de Medemblikkers in de 4e klasse behiel- e van de blauwtjes uit die ondanks het feit Irie punten op de Me- veroverden, toch het n dit tourrjooi is ge- lus het volgend seizoen oord Holland haar ge en besproeven. nd is hier 2 115 12— 6 12 14 87 1 1 2 3 5—12 Hij vraagt voor haar HELDER een 0. 34253 bur. v/d blaö /M 9 AUGUSTUS 1 ORANJEWOUD. :r persoon. IET IJSSELMEER. Ier persoon. CAMPERDUIN, 1EN, ALKMAAR, aan de Kaasmarkt. ier persoon. 026 Den Helder De haringen begaven j konden. Nu het zo juichte niemand bij >en beetje verwonderd gen recht op hen aan- e hpesten de brutali- =n lekkere hapjes, als Hooit redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2 50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11295 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGÈNMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CJARIFOEDDIN heeft in een radio-rede, waarin ook hij het staken van het vuren afkondigde, o.m. verklaard: „Wij moeten ons thans echter houden aan de beslissing van de Veiligheidsraad. Wij zijn niet meer gebonden aan de overeenkomst van Linggadjati" ,,De Nederlanders handelden opnieuw buiten Linggadjati door Banka, Billiton en Riouw onaf hankelijkheid te geven. Wij wen sen het conflict vredelievend op te lossen doch op een geheel nieuwe basis. Wij wensen arbi trage door een derde mogend heid, dat is een internationale commissie. Wapenstilstand be tekent vrijlating van onze Pe* moeda's en terugtrekken tot de oorspronkelijke demarcatielij nen". De regeringsverklaring van Sjarifoeddin voor Radio Djogja voorgelezen was door atmosferi sche storingen practisch onver* Blijft op uw posten COEKARNÖ, de president van de Indonesische republiek, heeft gisteren in zijn functie van opper bevelhebber der republi keinse strijdkrachten order gegeven het vuren te sta ken, om twaalf uur in de nacht van Maandag op Dinsdag. In een radiorede, te midder nacht plaatselijke tijd over Ra- dio'Djokja gehouden, heeft Soe* karno als opperbevelhebber der republikeinse strijdkrachten o m. het volgende gezegd: Op de 21ste dag van de vorige maand, d.i. op de derde dag van onze heilige maand, heb ik het Indonesische volk en onze strijdkrachten be volen gelijktijdig op te staan te gen de Nederlandse agressie. De Veiligheidsraad heeft thans de suggestie aan de hand gedaan, de vijandelijkheden, door de Ne derlanders begonrjen, te beëindi gen. Een dergelijke suggestie is ook aan de republiek gedaan. Wij hebben bewezen de Neder landse agressie te kunnen beant woorden. De wereld trekt de ge rechtvaardigde houding van de republiek niet in twijfel. Thans propageert de wereld de vrede lievende weg door het doen be ëindigen va'n de oorlog in Indo nesië. Wij hebben in die vredelie vende weg het volste vertrou wen: hij is de beste en de meest effectieve. Daarom beveel ik thans, het voorstel van de Vei ligheidsraad ter harte nemend en met vaste overtuiging onze strijd voortzettend, aan alle re publikeinse strijdkrachten en aan het volk op dit moment alle vijandelijkheden te staken en op de respectieve posten te blijven. staanbaar. Er werd echter in Ba tavia opgevangen, dat Sjarifoed din aankondigde, dat het bevel tot het staken van het vuren was gegeven ingaande od hetzelfde tijdstip als het Nederlandse be vel. In zijn radiorede van 22 uur verklaarde Sjarifoeddin nog, dat de republiek herstel van alle re publikeinse ambtenaren in hun vroegere functies eist. Sjarifoeddin zeide nog: De Ne derlanders verklaren thans, dat zij voor orde en rust in de door hen bezette gebieden willen zor gen, tegen ons volk. Dit zal wraakgevoelens ontketenen. In het bezette gebied vechten nog vele strijdorganisaties, die moeilijk bereikbaar zijn. Hoe kunnen wij hen op tijd bereiken, terwijl ons pas heden het tele gram bereikte? ziet de foekomsf met bezorgdheid De bisschop van Malang, Mgr. Albers, die gedurende de republi keinse revolutie met Nederlandse en Javaanse geestelijken en orde- zusetrs het katholieke leven op Oost-Java heeft geleid, heeft aan de vertegenwoordiger van AFP verklaard, dat hij de toeckomst met bezorgdheid tegemoet ziet. De jonge Nederlandse bisschop heeft, geassisteerd roor zes Neder landse paters, een Javaans pater, acht Javaanse novicen, negentien Javaanse zusters en 27 Nederlandse zusters, lagere en middelbare scho len gesticht, welke dor 1900 leer lingen bezocht werden. Mgr. Albers was van mening, dat het vrijheids- streven zeer sterk tot alle lagen der bevolking is doorgedrongen en verklaarde, dat de Nederlanders zich slechts zullen kunnen hand haven, wanneer zij een zeer ruime politiek voeren en zij met de ten denties uit de laatste jaren rekening houden. Tenslotte verklaarde de bisschop, dat de vernielingen van een groot deel van Malang /tegen de wil der inwoners door een hand vol ophisters bedreven was. Een door de kerk gesticht hospitaal heeft geen schade opgelopen. Inzake Griekenland De Veiligheidsraad heeft giste ren met negen tegen twee stem men de Sovjet-resolutie inzake Griekenland verworpen. Alleen Polen steunde de Sovjet-Unie. In de Russische reselutie werd voorgesteld een bijzondere com missie in het leven te roepen ter controle van de economische hulp aan Griekenland terwijl tevens het terugtrekken van alle vreem de troepen uit dat 1 land geëist werd. De resolutie hield tevens in dat Griekenland verantwqor- delijk zou zijn voor dë grensinci denten en dat de oorzaak dier in cidenten de binnenlandse toestand in Griekenland zou zijn. Voorts zouden de internationale moeilijk heden met betrekking tot Grieken land ten dele veroorzaakt zijn door de buitenlandse inmenging. De drukste dagen na de oorlog Het visserijbedrijf in IJmuiden beleefde Zaterdag jl. en Maandag de drukste dagen na de oorlog, het geen in de eerste plaats het gevolg was van de grote aanvoer van vej-se haring. Zeven haringtrawlers voer den deze beide dagen niet minder dan 11.000 kisten of 550 ton haring aan, die, ondanks de warmte, tegen de maximumprijs verkocht werden. Alleen enige partijen van minder goede kwaliteit werden Maandag beneden de maximumprijs verkocht. Door hun grote vangsten maakten de haringtrawlers grote besommin gen. De vier boten, die Maandag binnen waren, besomden gemiddeld bijna f 30.000. De totale visaanvoer op beide dagen bedroeg ongeveer 18.000 kisten of 900 ton. De snelle wederopbouw van het visapparaat in IJmuiden blijkt niet alleen uit het feit, dat zulke enorme hoeveelheden gevangen kunnen worden, maar ook daaruit, dat op elk der beide dagen de gehele aan voer gelost, gepakt en verzonden kon worden. De omzet bedroeg Zaterdag en Maandag telkens f 150.000. U NO-vertegenwoordiger rjaar Indonesië? Bij de opening: van de zitting: van de Veiligheidsraad van gis teren deelde de voorzitter, Faris Al Choery, mede, dat hy bericht had ontvangen vap de „minister president van de Indonesische republiek", waarin de ontvangst van het telegram van de Veilig heidsraad bevestigd werd, doch waarin geen mededeling werd ge daan van de voornemens der re publiek. Al Choery, blijkbaar Sjarifoeddin met Gani verwarrend, zeide voorts, dat Sjarifoeddin uit gevangenschap ontslagen was. Voorts deelde de voorzitter mede van v. Kleffens be richt te hebben ontvangen, dat de Nederlandse regering het telegram betreffende Het bevel „staakt het vuren" ontvangen had. Al Choery zeide voorts, dat, aan gezien de tijd voor het uitgeven van In Twiqk bij Medemblik is een ploeg Engelse militairen bezig een in 1943 neergestorte bommenwerper, bemand met een Poolse bemanning, en waarvan de slachtoffers nog in de grond zitten, uit tè graven. het bevel reeds verstreken is, „wij kunnen aannemen, dat de vijande lijkheden binnenkort zullen worden gestaakt". De Veiligheidsraad zou de verdere ontwikkelingen in het oog houden en de Indonesische kwestie zou heden niet meer aan de orde worden gesteld. Vervolgens vroeg de Australische vertegenwoordiger, kolonel Hodg son, het woord, die wees op de „in efficiënte wijze" waarop de uit spraak van de Veiligheidsraad ter kennis van de republiek was ge bracht. De Australische gedelegeerde stelde vast, dat de boodschap Bata via Zaterdag om 12 uur Javatijd bereikt had, vastgehouden was door de Nederlandse regering en eerst 's Zondags om 8 uur n.m. aan Gani overhandigd was. Toen Gani was vrijgelaten, had hij geen middelen om zijn regering te verwittigen, zo dat twijfel kon ontstaan omtrent de bereidheid van de republikeinse regering om uitvoering te geven aan het besluit van de Veiligheids raad. Vervolgens stelde Hodgson voor, dat de Veiligheidsraad stappen zou doen teneinde zijn uitspraak te doen verwezenlijken door het zenden van een verantwoordelijk afgevaardigde van het secreta riaat der V.N., die zich ter plaatse zou kunnen vergewissen van de daartoe strekkende maatregelen. De voorzitter zeide, dat hij nota zou nemen van dit voorstel en het ter attentie van het secretariaat zou brengen. Er komen weer Duitse films Door het Amerikaanse departe ment van oorlog is medegedeeld, dat de Duitse filmindustrie spoedig weer haar intrede zal mogen doen op de wereldmarkt. Volgens de yerklaring was deze stap „van es sentieel belang" voor de Duitse vredes-economie. Slechts films die tijdens de geallieerde .bezetting zijn vervaardigd, zullen voor export in aanmerking komen. De inkomsten zullen gebruikt worden voor beta ling van invoer van voedsel en grondstoffen. Initiatief van Benelux Uit welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat de vorming van een douane-unie door 16 landen van de commis sie voer Europese economische samenwerking, welke is gevormd in verband met het plan van Marshall, weldra op de agenda van de commissie zal worden geplaatst. De commissie zal zich beperken tot het toestemmen in een derge lijke utiie en zal geen bijzonder heden uitwerken, daar dit jaren zou duren terwijl de commissie op het ogenblik nog. slechts 4 weken tijd heeft om het uitgebreide pro gramma te voltooien. De BelgischNederlandsLu- xemb.urgse douane-unie heeft deze 16 landen geïnspireerd' tot het vormen van een overeenkomstige unie." In welingelichte kringen is men van mening, dat het gehele voorstel staat of valt met de hou ding van Engeland. In verband met de imperiale preferenties is het voor Engeland moeilijk zich bij een dergelijke unie aan te sluiten, terwijl het volgens d'e le den van de Engelse delegatie niet waarschijnlijk is, dat de landen van het Empire zich wensen aan te sluiten bij eëh zuiver Europe se douane-unie. De aangelegenheid is reeds besproken met de Ame rikaanse autoriteiten, die te ken nen gaven dat een dergelijke dou ane-unie hun goedkeuring zou wegdragen. De defensieraad van het Britse kabinet is, zonder te wachten op de terugkeer van veldmaarschalk Montgomery chef van de generale staf van het imperium, begonnen met de bespreking van de plannen ter Vermindering van de Britse strijdkrachten. Als de plannen heden door het voltallige kabinet wórden goedgekeurd zullen zij Woensdag door Attlee in het par lement worden bekend gemaakt als deel van de nieuwe crisispoli- tiek. Volgens schatting gaat het om demobilisatie van ongeveer 300,000 man, voornamelijk in Ita lië, Oostenrijk, Griekenland' en het Midden-Oosten. DE WERKNEMENDE MIDDENSTAND Pater Colsen geestelijk adviseur Het Hoogwaardig Episcopaat heeft tot algemeen geestelijk adviseur van de katholieke standsorganisatie van de werknemende middenstand in Nederland benoemd pater J. Colsen C. M. te Rumpen in Limburg. Pater Colsen heeft jarenlang als spreker op weekend-cursussen en andere bijeenkomsten van stands- en vak organisaties gesproken over de so ciale en economische problemen. Hij is in de j.l. Zaterdag te Eindhoven gehouden vergadering van de Cen trale Raad van de werknemende Middenstand geïnstalleerd als gees telijk bondsadviseur. Pater Colsen volgt in deze functie Mgr. Dr. Poels op. Mr. E. N. Kleffens, onze ambassadeur te Washington in gesprek et dr. Oscar Lange en W. R. Hodgson over het Indonesische vraagstuk, hetwelk in de Veiligheidsraad behandeld werd. Met 298 tegen 102 stemmen heeft het Britse Lagerhuis zijn vertrou wen uitgesproken in het rege ringsbeleid in Duitsland. Tevoren had de minister van bui tenlandse Zaken, Bevin, o.m. ge zegd. dat er naar zijn mening geen viermogendhedenbestuur over het Ruhrgebied moest komen, tenzij de gehele Duitse industrie onder het beheer der vier mogendheden zou worden gesteld. Bevin zei. dat hij bij de confe rentie van November a.s. nogmaals een poging zou doen de economische eenheid van Duitsland te bewerk stelligen. Het streven bestond bij de Britse regering het voedselrantsoen van de Duitsers op 1800 calorieën per dag (voor zware arbeid 2800 calorieën) te brengen, mits Engelar.d's finan ciële middelen en de voedselpositie dit toelieten. De Ruhr-industrie moet zo moge lijk genationaliseerd worden. Wat de Amerikaanse hulp aan Europa betreft: Bevin ontkende opnieuw, dat er een „plan-Marshaü" zou be staan. Volgens hem is er slechts een voorstel van Marshall om Europa te huip té komen. Tenslotte ver klaarde Bevin: Wij zullen tegenover de Duitsers niet eeuwig de menta liteit der revanche tonen. Indien Duitsland goed bestuurd wordt, kan het van een agressieve natie een vredelievende worden. Harold MacMillan (conserva tief), voormalig minister van luchtvaart, heeft in het Britse Lagerhuis bü de debatten over Duitsland en Oostenrijk als op lossing voor het bereiken van de economische en politieke samen smelting der Britse en Ameri kaanse zones van Duitsland het weder instellen van de Shaef (het algemeen hoofdkwartier van de geallieerde expeditionnaire leger macht) voorgesteld, met generaal Eisenhower terug op zijn oude post als opperbevelhebber. MacMillan verklaarde, dat Frank rijk als gelijkgerechtigde partner van Groot-Brittannië en de V.S. Passagierslijst-en ter inzage Op onze bureaux liggen de pas sagierslijsten van de uit Batavia op 9 Augustus a.s. te Amsterdam ver wachte schepen „Oranje", „Tabinta" en „Utrecht" ter inzage. Rede van Marshall voor de U.N.O. Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken maakt be kend, dat Minister Marshall voor nemens is om midden September 'n grote rede tot de algemene verga dering der V. N. te houden. moest worden beschouwd bij de be sprekingen van plannen voor de unificatie van West-Duitsland. De Britse, Amerikaanse en Franse zo nes moesten tot een handelbaar ge heel worden herleid. Hij waar schuwde tegen „balkanisering" van Duitsland. Hieronder verstond hij de splitsing van Duitsland in econo mische eenheden. Duitsland moest volgens MacMillan zich in veel gro tere mate dan momenteel het geval was zelf besturen, waarbij de geal lieerden slechts van advies zouden moeten dienen. MacMillan achtte het noodzakelijk, met het oog op „de expansionistische politiek der Sow- jet Unie" van'de laatste twee jaar, om een nieuw politiek evenwicht te scheppen. Hij verweet de regering „zwakheid en besluiteloosheid", daar zij geen vastomlijnde politiek t.a.v. Duitsland voerde. Enkele uren, nadat het staken van het vuren was ingegaan heeft de Nederlandse militaire politie een inval gedaan in het zieken huis van Batavia, het laatste openbare gebouw, dat zich in re publikeinse handen bevond en 50 Indonesische artsen tijdelijk voor ondervraging gedetineerd^ Vol gens republikeinse kringen is twee weken geleden aan deze art sen verzocht met de Nederland se autoriteiten samen te werken, hetgeen zij toen geweigerd heb ben. Naar verluidt staat de on dervraging in verband met het feit dat choleracultures vermist worden van het instituut Eykman een van de hulplaboratoria van onderzoek, die aan het ziekenhuis zijn verbenden. Duitse politieke leiders te Londen Een delegatie van twaalf Duitse politieke leiders, behorende tot alle partijen, is Maandag uit de Britse zone voor een vijfdaags bezoek te Londen aangekomen. Zij zullen studie maken van het Britse plaat selijke bestuur en de parlementaire organisatie. Max Brauer, de sociaal-democrati sche burgemeester van Hamburg en leider der groep, verklaarde, dat men vooral belang stelde in de eco nomische toestand van Engeland. „Alles, wat uw eerste minister in de volgende paar dagen zegt. zal voor ons van vitaal belang zijn, want Duitslands toekomst is nauw met de uwe verbonden." De delegatie bestaat o.m. uit vertegenwoordigers van sociaal-de mocraten, christen-democraten, com munisten en centrumpartij. PRINSES IRENE VERJAART Weer zijn de vlaggen in top voor een onzer Oranjetelgen. Vandaag geldt die feestvreugde Prinses Irene die nu acht jaar is geworden en die voor de derde maal haar verjaardag in een be vrijd Nederland viert. Helaas is de feestvreugde èn in 't Prinse lijk Gezin èn bij het volk deze keer getemperd door het feit dat aan ons volk nog niet geheel de zegeningen van een algehele vrede ten deel zijn gevallen. Wij scharen ons echter dicht om de Troon en ons Prinselijk Gezin in de hoop dat spoedig de vrede zal zijn weer gekeerd en dat die veelzeggende naam van ons Prinsenkind door haar gedragen zal worden in een tijd van voor spoed en vrede voor allen die in het Koninkrijk wonen. PLEIDOOI VAN CHURCHILL Winston Churchill, de leider der oppositie, heeft in een rede voor 50.000 zijner aanhangers gezegd te betreuren, dat Engeland, dat aan het einde van de oorlog een eer ste plaats onder de mogendheden innam, thans gedwongen is van buitenlandse steun te leven en zich groter beperkingen moet op leggen dan tijdens de oorlog. Hij vreesde dat de nieuwe maatrege len, die Attlee waarschijnlijk Woensdag zal afkondigen, te laat komen om nog doeltreffend te zjjn. Churchill critiseerde het Britse beleid in Duitsland, waar grote be-, dragen, grotendeels dollars, worden ten koste gelegd, terwijl de onte vredenheid daar hand over hand toeneemt. „Wij hebben onze over winning gebruikt om de Duitsers een ten zeerste incompetent bestuur op te leggen, dat hun in staat stelt ons verantwoordelijk te stellen voor de ellende, die zij zelf hebben ver oorzaakt". Vervolgens hekelde Churchill de besluiteloosheid van de regering wat Palestina betreft. Hij verklaarde, dat er geen enkel Brits belang is gebaat bij het hand haven van het mandaat in dat land. „De Britse politiek moet worden gebaseerd op een steeds nauwere samenwerking met de V.S.", aldus Churchill. „Ik heb nooit gevraagd om een bondgenootschapsverdrag, doch wens een samenwerking, die minder nauw omschreven, maar meer doeltreffend is". Spreker uitte zijn voldoening over het feit, dat Marshall, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat zijn huln- plan voor Europa in overeenstem- Oproep tot waakzaamheid Lt. generaal S. A. Spoor heeft in een door de radio omgeroe pen dagorder de troepen be dankt voor de voortreffelijke wjjze waarop zij als militair en als mens de gegeven opdrach ten in de afgelopen twee we ken hebben uitgevoerd. Gelukkig heeft slechts een ge ring aantal van onze- makkers bij de thans gevoerde actie het leven gelaten. Met eerbied gedenken wij deze mannen. Ook gedenk ik hen. die gedurende de operaties zijn gewond alsmede enkelen, die nog als „vermist' te boek staan. Verder zeide Sppor d'at de mo gelijkheid bestaat, dat door on macht of door onwil van de zijde der republiek 'het nakomen van de order „staakt het vuren" door dë volgelingen van de republiek niet wordt geëerbiedigd. Dit mag echter onder geen voorwaarde voor u aanleiding zijn om tot eigenmachtig optreden over te gaan. Uw plicht en uw opdracht luiden nog steeds, rust, orde, recht en veiligheid te brengen. Het is echter nodig u er qp te wijzen, dat de uiterste waakzaamheid ge boden bijft. Dat heeft het verleden ons geleerd, aldus lt. generaal Spoor. De Nederlandse commandant van de zeemacht in Indonesië, vi- ce-ad'miraal A. S. Pinke, heeft in een dagorder het volgende mede gedeeld: Zoals gij uit de rede van de landvoogd vernomen hebt, wor den dë militaire operaties thans beëindigd. Het bijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde te handhaven in de onder onze zorg staande gebieden Tot het hand haven van rust en orde blijft van zelfsprekend behoren het tegen gaan van infiltratie in deze ge bieden, het tegengaan van de in voer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der ondernemingen in dit gebied, zo dat dë patrouillediensten gehand haafd blijven. In October weer gelukstelegrammen Met ingang van 1 October a.s. zal het wederom mogelijk zijn, tele grammen te verzenden, met geluk wensen of rouwbeklag. Ook tele grammen op luxe-formulieren zullen dan weer gebruikt kunnen worden. ming is met Churchill's verklarin gen en voorstellen inzake een ver enigd Europa. „Er zijn landen", zo besloot Chur chill, „die niet vrij zijn zich achter het plan voor een verenigd Europa te scharen. Zij kunnen er echter zeker van zijn, dat zij altijd nog welkom zijn; wanneer er aan beide zijden van het ijzeren gordijn even veel zonneschijn is, bestaat het gor dijn niet meer". Ad L|ET BEGINT er reeds interim II nu. nadat de Re gering haar besluit tot staken van het vuren bekend maak te, naar uit te zien, dat hier slechts sprake kan zijn van een wapenstil stand. Gisteren heeft de Republi keinse minister-president Sjarifoed din het standpunt van de Repu bliek ten aanzien van hetgeen thans gebeuren moet, bekend gemaakt. Duidelijk is thans gezegd: „Wij zijn niet meer gebonden aan de '-over eenkomst van Linggadjati; de troe pen moeten worden teruggetrokken tot op de vroegere demarcatielijnen en wij eisen arbitrage door een derde mogendheid." Wij, Nederlanders, wéten het nu. De Republiek wil van Linggadjati af. Linggadjati is haar nog te eng. Misschien spelen de republikeins» leiders eerst nu open kaart. Was deze, tot nu toe geheime, wens mis schien de reden, waarom de Repu bliek steeds de overeenkomst sa boteerde? Wij kunnen niet met ze kerheid een antwoord geven. Maar wanneer wjj nu alles overzien, dan kan een antwoord bijna niet anders zijn dan bevestigend. Zich sterk voelend door een Veiligheidsraad, die zijn bevoegdheid te buiten ging, door zich te mengen in een zaak, die alleen het Koninkrijk der Ne derlanden aangaat, durft de Repu bliek thans de doekjes er af te wikkelen. Zij eist arbitrage, in de hoop, dat hierdoor de overeenkomst van Linggadjati geheel buiten wer king zal worden gesteld. Maar wij kennen niet alleen het standpunt van de Republiek. Wij weten ook het standpunt van de Nederlandse regering. Dr. v. Mook heeft duidelijk 'gezegd: De Neder landse regering zal aangeval in welke delen van Java en Sumatra zij, als gevolg van de politionele actie, de zorg voor orde en vei ligheid heeft overgenomen en ver der zal dragen. De politionele actie was nodig. Dat kan niet worden ontkend door ieder, die niet verblind door valse ideologiën, de toestand zag van be dreiging en wetteloosheid, die in het Republikeinse gebied heerste. Aan deze toestand een einde te maken was het doel van de poli tionele actie. Een onverdacht getuige, de heer J. van der Kieft, fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de Eerste Kamer, die een reis in Indonesië maakt, heeft het nog juist dezer dagen gezegd, dat bij rustige be schouwing er geen twijfel kan be staan over de juistheid der politio nele actie. Ja, de heer van der Kieft betoogde zelfs, dat het nood zakelijk is, dat geheel Java door de Nederlanders wordt bezet. Dat is een ander geluid dan we horen van „Het Parool", dat, waarschijnlijk verbitterd door het feit, dat hét blindelings vertrouwen in de „goe de" bedoelingen van de Republiek schipbreuk heeft geleden, niets an ders weet te doen dan scherpe critiek te leveren op de Nederlan ders en zelfs op de vroeger zo ver afgode Dr. van Mook. Nederland moet echter, ondanks de eisen van de Republiek, trouw blijven aan zijn taak. Een taak. die bestaat in het handhaven van het recht van allen in de Indische Ar chipel. Handhaving van het recht van individuen en Volkeren tegen over een Republiek, die getoond heeft en nu openlijk gezegd heeft, zich niet meer gebonden te achten aan een overeenkomst.'die vrijelijk werd getekend. Nederland mag zich ook niet van de wijs laten bren gen door een vijandig gezinde we reld, van haar roeping, die niet bestaan mag in een doen herleven van een koloniaal bewind, maar die bestaat uit het vestigen van een staatsbestel, waarin het goed is te leven voor blank en bruin. De woorden, die wij thans van de Republikeinse minister-presi dent hebben gehoord, laten er geen twijfel over bestaan, dat de order: staakt het vuren, tenzij het roer door de Republiek radicaal wordt omgegooid, slechts betekent het inluiden van een wapenstilstand. M. P. J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1