r Gemeenteraad Schermerhom Een aalmoezenier vierde feest bij Tangerang Oost-lnd de bui m 3AC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 5 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN 'n Kijkje in het gemeentemuseum Herinneringen aan Alkmaars ontzet en de oude schutterijen J IJIT OUDE TIJDEN SCHOOLAGENDA'S vanaf 20 cent P.O.A. N.V., Payglop BRIEF UIT INDIë Wat Griekenland aan Engeland kostte Het Legerbericht van Maandag Veiligheidsmaat regelen op Madoera Marktberichten Maatregel 'n Egmond tentoonstelling Het was een goede gedachte van de gemeente-archivaris, om voor deze zomermaanden de publieke toegang tot het Stedelijk Museum te ver plaatsen naar de Langestraat, waai de bezoekers via het oude Stadhuis poortje en de karakteristieke bin nenplaats van het Stadhuis thans het museum kunnen berqjken. Deze maatregel heeft niet weinig bijge dragen tot een drukker bezqpk aan de tentoonstelling, welke daar ge durende de zomermaanden wordt gehouden. Op de plaats, waar vóór 1872 de Stadsschouwburg stond, werd in 1873 het gemeentemuseum gesticht. De vorige gemeente-archivaris, de heer N. Dresch vertelt in „een woord vooraf" van de in 1932 uitgegeven catalogus van het museum, dat in 1871 het bestuur van de „vereniging ter viering van de gedenkdag van Alkmaar's Ontzet in 1573'en ter be waring van andere belangrijke her inneringen deze gemeente" zich tot de gemeenteraad wendde met het verzoek om van stadswege een lo kaal beschikbaar te willen stellen, waarin de verschillende voorwerpen, die voor de geschiedenis dezer stad en omgeving van belang konden worden geacht en met het bijeen brengen waarvan deze vereniging zich reeds lang had beziggehouden, konden worden ondergebracht en voor het publiek toegankelijk ge steld. Voorts had een ingezetene de schenking van een verzameling voorwerpen van belangrijke ge schiedkundige waarde in het uitzicht gesteld, mits voor een geschikte lokaliteit zou worden zorggedragen. De gemeenteraad besloot op 30 October 1872 tot afbraak van de Stadsschouwburg en tot bouw ter plaatse van een Stedelijk Museum, dat in 1873 gereed kwam. Dit feit werd gevierd tijdens het derde eeuwfeest van Alkmaar's Ontzet, in tegenwoordigheid van Koning Wil lem ITI aan wie op 8 October van dat jaar in de grote museumzaal een dejeuner directoire werd aangebo den, waarna de Koning als eerste bezoeker de historische schatten van het museum bezichtigde. De definitieve organisatie en in richting van het museum namen nog geruime tijd in beslag en eerst op 15 October 1875 had de onenstelling voor hetf,publiek plaats. De eerste catalogus, die in 1885 verscheen, om vatte vierhonderd nummers. De laatste, die van 1911, negenhonderd nummers. In 1932 verscheen van de de hand van de heer Dresch een ca talogus waarin opgenomen alle schilderijen, die het museum rijk is. Alkmaars ontzet Deze zomertentoonstelling is voor een groot deel gewijd aan de ge schiedenis van Alkmaar's Ontzet; in de zaal. die hieraan herinnert, ziet men op de eerste plaats het enorme doek van 4.75 bij 3.23 m„ dat voorstelt de bestorming der stad Alkmaar op 18 September 1573. Het is geschilderd door Jacobus Hilver- dink en werd na diens overlijden uit bijdragen van koning en volk van zijn weduwe gekocht en aan de stad Alkmaar ten geschenke gegeven. Het „Hof van Sonoy vormt de achetrgrond van dit ta- freel. Ook an'dere schilderijen en panelen geven tafrelen weer uit de belegering van de stad door de Spanjaarden, o.a. twee doeken van Pieter Adriaensz. Cluyt, welke doe ken in 1580 geschilderd werden voor de St. Seb,astiaans Doele. Be halve schilderijen herinneren vlag gen, vaandels, kogels, lansen, spe ren, pieken, trommels en dergelijke aan deze bewogen dagen van Alk maar's Ontzet. Men vindt voorts in deze zaal een verzameling oude prenten en fraaie collecties oud kristal en aardewerk. De Schutters-doeken. In navolging van de Amsterdam se schutterijen, die zich door Rem brandt en zijn tijdgenoten op gro te doeken of panelen lieten portret teren, gaven ook de Alkmaarse schutterijen opdracht, o.a. aan Wil lem Bartius, die in 1634 lid werd van het schildersgilde te Alkmaar en aan Cesar van Everdmgen, eveneens lid van het schilders gilde, tot het vervaardigen van de zgn. schuttersdoeken, waarvan er een zevental in de grote museum zaal zijn te hewond.eren. Zij mogen dan al niet te vergelijken zijn met Rembrandt's Nachtwacht, waarin de schutterij in marsorde op het doek werd gebracht, toch geven deze Alkmaarse schuttersdoeken een beeld van de Officieren en Vaan- deldragers in hun schilderachtige kledij en van de attributen, waar van zij zich in het gilde bedienden. Van deze atributen: zilveren drink- cchalen, zwaarden, wapenstokken, hellebaarden en trompetten, enz., alsmede van diverse kledingstuk ken, vindt men op deze tentoon stelling eveneens verschillende spe cimina. Pieter Plas. Van de bekende Alkmaarse schil der Pieter Plas (1810—18531 bevat deze tentoonstelling, behalve een fraai zelfportret van de schilder op 25-jarige leeftijd, een tweetal pa- nelen voorstellende een schaaps- kooi en een drietal doeken een landschap met Vee voorstellende. Het zou niet onaardig geweest zijn naast deze werken enige doekjes of paneeltjes van de tegenwoordi ge Alkmaarse schilder Johan Plas te exposeren, die zich eveneens als landschap- en dierenschilder naam heeft verworven en ook in zijn werk blijk *gpeft aan Pieter Plas verwant te zijn. Van de vele schilderijen, die in deze zaal te zien zijn, vragen bij zonder de aandacht de drie pane len, groot 1.30 bij 2.10 m„ van Ni- colaes Jansz. v. d. Heek, voorste lende Salomo's eerste recht (33), -\ Het Stedelijk Museum, waarin voor de zomermaanden een speciale tentoonstelling is in gericht uit het rijke bezit van schilderijen, prenten en histo rische oudheden, trekt veel belangstelling: echter speciaal van niet-Alkmaarders. Nu de vacantie is aangebroken, wil len wü £e aandacht van onze lezers vestigen op deze inte ressante tentoonstelling, waar aan in de bovenzaal van het museum een tentoonstelling verbonden is, gewijd aan de geschiedenis van het kasteel en de abdij van Egmond. De Staatskerk vervallen 5 AUG 1796 De Staatskerk werd door de Nationale Vergadering op 5 Aug. 17n6 vervallen verklaard. Alle kerkgebouwen en pastorie huizen van voor 1581 werden nu eigendom verklaard van de inge zetenen der plaatf. Voor het ge bruik moest overleg worden ge pleegd. In Noord-Holarid ont stond alleen strijd over de kerk in Obdam. die tenslotte door de katholieken werd gewonnen. Op 8 Juli 1802 viel n.l. een besluit van het Staatsbewind. Door het Dep. bestuur van Noord-Holland werd dit uitgevoerd en kerk en pastorie in handen der R. K. ge geven. De kerk werd 10 Oct. 1803 door de Landdeken, de pastoor van Alkmaar, ingezegend. Justitie van Graaf Willem III over de Baljuw van Zuid-Holland, die een boer een koe ontstolen had (34) en Koning Cambyses Doet Otanes, de zoon van de onrecht vaardige rechter Sesamnes; deze drie doeken Hingen vroeger in de i schepenkamer van het stadhuis en I boeien door hun Warme kleuren en 1 levendige composities. I In de bovenzaal van het museum,, I treft men behalve opde schilderijen, prenten en plattegronden van het I slot te Egmond en van de vroegere Abdij aldaar, tal van voorwerpen aan, die in de Egmonden zijn op gegraven. Men ziet bijv. een rijke vertameling zgn. Jacobakannetjes, Spaanse wijnflessen en' vele restan ten van wapens en gebruiksvoor werpen, die bij de opgravingen op de terreinen van het slot te Egmond voor de dag zijn gekomen. Wij racjen de bezoekers van deze tentoonstelling aan bij hun bezoek gebruik te maken van de fraaie catalogus, die behalve vele repro ducties van schilderijen, wetens waardige bijzonderheden bevat om trent het vele interessante, dat op deze tentoonstelling is te zien. Ook Nederland heeft begaafde dansers Er heeft zich in Nederland een Balletcombinatie gevormd bestaan de uit: Mascha ter Weene, de Alkmaarse danseres Marie Joanne v. d Veen, Max Dooyes en Pieter van der Sloot. Deze combinatie heeft haar debuut met opmerkelijk succes in de Stadsschouwburg te Amsterdam gemaakt. Ook Alkmaar en omstreken komt in de gelegen heid hen te zien en wel op Vrijdag 8 Augustus in 't Gulden Vlies. Mascha ter Weene, een danseres van grote expressiviteit. Dit is wel de overwegende indruk. Haar kunst omvat alle nuances, van donker dramatisch, zoals in Beatrijs tot het lichte humoreske spel in Promena de. Marie Jeanne v. d. Veen heeft de physiek van een klassieke bal lerina. Zij verrukt het oog door haar arabesques, vloeiend van lijn en met grote vastheid van even wicht. Haar pointe dansen zijn van een lichte gratie. Max Dooyes is een intelligent danser, die uitmunt in de lyrische scènes, terwijl Pie ter v. d Sloot in hoge mate die „élévation" bezit, die zo onont beerlijk is voor de mannelijke dan ser. Wat ons in al deze dansers het meest in het hart heeft gegrepen, is een absolute natuurlijkheid en ongekunsteldheid. Al met al een avond van 'balletkunst, welke men niet mag vergeten bij te wonen. Eerste' optreden in Alknj,aar op Vrijdag 8 Aug. in 't Gulden Vlies. EEN PECHVOGEL De 11-jarige M. Postma, die 7 we ken geleden op de Bergerweg door een vrachtauto werd aangereden en daarbij een been brak, had Zondag het ongeluk in Pesie's bad uit te glijden op de stenen rand rond het zwembassin, met het gevolg dat hij een dijbeen brak. Hij werd weer naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd, waaruit hij voor enkele da gen was ontslagen. WEGENWACHT A.N.W.B. De wegenwachtservice van dè A.N.W.B. zal binnenkort in Noord holland worden uitgebreid met nieuwe motorzijsnancombinaties. TOM POES Het warme zomerweertic vorm de geen bezwaar, Chris Hofland's kindervoorstelling in 't Gulden Vlies uitverkocht te doen zijn. Het sprookje trekt en ook de heden daagse kinderwereld blijkt hier voor, evenals voorheen, zeer ont vankelijk te zijn. De belevenissen van Tom Poes en Bommel oo hun vacantiereis werden door de schrijver Marten Toonder in humoristische en kin derlijke trant gehouden, met ver mijding van flauwe of goedkope effecten. Het is in één woord ge zonde humor en dit is juist wat we in deze tiid, en vooral de kinderen, bitter nodig hebben. Dit alles werd door Chris Hofland en zijn gezel schap perfect ten tonele gevoerd. Behalve Bommel, Tom Poes waren ook de figuren op het tweede plan uitstekend Verder is waard te me moreren de keurige dansjes en het aantrekkelijke decor. De primitie ve melodietjes werden h.eel aardig gezongen en door een pianiste mu zikaal begeleid. Deze kinderklucht viel bij het jeugdig auditorium wel bijzonder in de smaak. Er is be wonderd, gelachen, ja gegierd van de pret en de ontstuimige bijvals betuigingen bleven niet uit. Het was voor de kinderen een prettige en boeiende vacantiemiddag, waar aan de hoge temperatuur in de zaal geen afbreuk kon doen. Een verdiend succes voor Chris Hof land en zijn gezelschap. W. Schreurs OPENING KATHOLIEK INLICHTINGENBUREAU Dank zij de samenwerking van verschillende verenigingen zal in Alkmaar a.s. Zaterdag een Katholiek Inlichtingenbureau geopend worden. Hieraan was dringend behoefte. Wij leven in een overvloed van pape rassen, van burêanx en van organi saties. Maar wie weet in deze chaos de weg te vinden? Een sociale weg wijzer kan daarom van groot nut zijn. Een ieder, die nu een adres zoekt van een vereniging, een school, een instituuj, een cursus, kan daar terecht. Ook wordt voorlich ting gegeven over de bepalingen der sociale wetgeving, over de keuze van lectuur, over het retraitewerk, over consumentencred.iet, over jeugdbeweging en vakorganisatie. Het bovenstaande is slechts bij wijze van voorbeeld genoemd. Over wel haast elk onderwerp kunt u bij het bedoelde bureau inlichtingen krij gen. Men onthoude goed plaats en tijd: het bureau is gevestigd in het Sint Vincentiusgebouw, Laat 194, Alkmaar, en is geopend elke Zater dagavond van 7 tot 8 uur. Ook ka tholieken, die buiten Alkmaar wo nen, zijn welkom. Doordat meerdere personen zich bereid verklaard heb ben om op de zittingsavonden aan wezig te zijn, behoeft niemand lang te wachten (geen rij achter een loket!) en kan elk advies door een deskundige gegeven worden. Vanaf Zaterdag 9 Augustus kunt u er te recht. Dr. F. Holthuizen. BEZWAAR tegen verhoging tonnen- belasting De Vereniging van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen „Het Eigendom", gevestigd te Alk maar heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het volgende adres gericht: Hoogedelgestrenge Heren, Namens de afdeling 'van de Nederlandse Bond van Huis- ên Grondeigenaren ver zoeken ondergetékenden respectie velijk Voorzitter en Secretaris van de Afdeling Alkmaar en omstreken, beleefd doch dringend Uw geëerd College Uw goedkeuring te willen onthouden aan het door de Raad der Gemeente Alkmaar genomen Besluit, houdende een verhoogde Belasting met 100%, der z.g. Tonnenbelas^ing. Genoemde verhoogde Tonnenbe- lasting kan in de huidige omstandig heden niet meer boven de al reeds plaats gehad hebbende lastenverho ging, door de desbetreffende eigena ren worden gedragen. Moge ter nadere toelichting on derstaande memorie dienen. Memorie van Toelichting: Daar reeds door het Ministerie van We deropbouw en Economische Zaken geen enkele verhoging geduld kan worden, zou deze daad in flagrante strijd met de destijds door de Minis ter uitgesproken boodschap zijn. Daar het eigendom al onder veel te zware lasten gebukt gaat, de on derhoudskosten bijna niet zijn te voldoen, en slechts het allernoodza kelijkste kan gebeuren, met gevolg e.a. door verval en verwaarlozing, tot ondergang gedoemd zou zijn. Merkbaar is np reeds een zeer gro te traagheid, welke zich voordoet bij de betaling der huurpenningen. Redenen waarom wij een huurver hoging niet toejuichen, welke echter noodwendig zou voortvloeien uit een sanctie van Uw College, voortvloei end op deze verhoogde belasting met 100% aangenomen door de Raad der Gemeente Alkmaar. Met de meeste klem dringen wij er bij Uw College op aan bovenge noemd Besluit der Gemeente Alk maar niet goed te keuren. Afschrift van dit schrijven is door ons gezonden aan het bovenaange haald Ministerie, de Raad der Ge meente Alkmaar, alsmede aan de plaatselijke Pers. Het Welk doende, Namens het Bestuur van „Het Eigendom" te Alkmaar, Hoogachtend, H. Bruin Nzn„ Voorzitter W. Vasbinder, Secretaris REDDEND ZWEMMEN (A.R.B.) In de laatstgehpuden vergadering van de Alkmaarse Reddingsbrigade gaf zich een dertigtal personen op als lid van de opnieuw tot activi teit gekomen vereniging. Dank zij de medewerking van de Rijkspolitie is het aantal leden mo menteel toegenomen tot plm. 60; een mooi resultaat. De oefenavond van jl. Donderdag was dan ook goed bezet. Demon straties popduiken, reddingsgrepen enz. werden er alle reeds vlot uit gevoerd. Een ieder, die in deze materie belang stelt, wordt uitgenodigd een dergelijke avond eens te bezoeken, iedere Donderdag van 21 tot 22 uur in de Cf rdekte te Alkmaar. Gezien de vele verdrinkingsge- vallen van de laatste tijd komt de noodzakelijkheid van een goed ge oefende brigade wel naar 'voren. Doelstelling is om in de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk le den op te leiden tot het diploma reddend zwemmen en zo de finan ciën het toelaten, de gediplomeer den een schildje uit te reiken, dat aan de buitendeur bevestigd kan worden. Evenals dit het geval is bij het Rode Kruis en de E.H.B.O., waar men in tijd van nood altijd kan aankloppen. Ook hier is het financiële ge deelte een vraagstuk. De Contribu tie is zeer laag gesteld. Donateurs zijn er nog niet. Toch is het goed als er ook mensen of instellingen gevonden worden, die dit zo bij uit stek sociale werk willen steunen. Het adres van de penningmees- teresse is: mevr. E. van Es, Eikelen bergstraat no. 8a, Alkmaar. KLEREN INT BRAND Tengevolge van het in brand ra ken van een petroleumstel, geraak ten gisternjprgen de kleren van mevr. Poland Huiberts aan de Schermerweg in brand; de vrouw vluchtte in haar brandende kleren naar de nabijzijnde E.H.B.O.-post van de heer Beelenkamp, vanwaar zij met ernstige brandwonden naar het St. Elisabeth ziekenhuis werd vervoerd. Nader vernemen wij dat de vrouw in een bijkeuken bij een brandend petroleumstel stond terwijl in do nabijheid een geopend benzineblik stond waaruit zij benzinedruppels sprenkelde op een kledingstuk. De benzinedampen kwamen tot ont ploffing tengevolge waarvan de vrouw in brand geraakte. Met brandwonden aan armen, hoofd en handen werd zij door de G.G.D. naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd, alwaar wij vanmorgen vernamen dat haar toestand zorge lijk is. Door buren werd de brand in de bijkeuken met emmers water ge- bluscht. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Alida C. M. d. van Cornells J. Schroder en A. A. Eskamp; Elisabeth D. M. d. van Johannes C. Bon en C. M. Eskamp; Johannes F. A. z. van Jo han F. Huiberts en H. A. Dekker; IJbeltje W. z. van Wikke Hoekstra en S. Kloosterman; Adrianus G. z. van Gerrit Lover en A. Pol. Gehuwd: Hendericus Gol en Har- mina Jonkman; Bouke J. v. Teulen en Margje Leyerveld. Overleden: Trijntje Bankersen, 82 jaar, weduwe van D. Doets; Her- manus de Raat, 84 jaar, weduw naar A. C. de Groot. HET WOONWAGENKAMP VERPLAATST Het aan de Noorderkqnaalkade gelegen wonwagenkamp is ont ruimd en overgeplaatst naar een terrein, gelegen tegenover de gas fabriek. Het oude kamp is geslo ten en zal niet meer ter beschikking van woonwagenbewoners gesteld worden. OP HETERDAAD BETRAPT Een rechercheur van politie be trapte Zaterdagmiddag de 36-jarige S. uit Egmond aan Zee toen deze bij 't Gewestelijk Arbeidsbureau een fiets wegnam en er in snelle vaart de Nieuwe Sloot mee afreed. Nadat de man nog een oude dame omver gqjreden had werd hij inge haald en na een vechtpartijtje ge arresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld. WINKEL Geslaagd Op het Zaterdag te Amsterdam gehouden examen Engels L.O. slaagde onze plaatsgenoot de heer D. Bosman. HEILOO Herijk maten en ge wichten Op 11 en 12 Aug. a.s. zal in de Openb. Lagere School.aan de Willibrordusweg gelegenheid zijn tot herijk van maten en gewichten. Men zie de officiële bekendmaking op de advertentiepagina. BURGERBRUG Voor het exa men- vakbekwaamheid voor schil ders is te Haarlem geslaagd de heer Jb. Brakel te Burgerbrug. ZIJPE Er is wederom een commissie bijeengekomen om een rit voor de ouden van dagen uit Zuid-Zijpe en Petten te orgapise- ren. Daar de vroeger gratis beschik baar gestélde luxe auto's worden gemist, moeten cfeze worden ver vangen door autobussen. De hoop werd dan ook uitgesproken, dat bij de aanbieding van*de intekenlijsten voor deze dag de bewoners deze plannen eens extra willen steunen. WIERINGEN Wieringer Kermis exit. Zo is dan de Kermis 1947 weer voorbij. Over het algemeen is het jaarlijkse feest rustig verlopen. Ongeregeldheden deden zich niet voor en het weer liet zich van z'n beste zijde kennen. Vooral Zaterdag, Zondag en Maandag was de drukte geweldig. De exploitanten maakten goede zaken en toen was er de echte gezellige sfeer, die we de eerste dagen mi.^en. Nog een enkele dag en dan zijn de laatste Kermiswagens weer weggetrokken en kunnen we weer gaan sparen voor het volgende jaar. DISTRIBUTIEDIENST BEEMSTER Aanvragen Rijwielbanden voor vervanging (Na-uitreiking)Aan vraagformulieren afhalen en, na in vulling, direct weer inleveren, met stamkaart, voor alle personen die reeds bandenbonnen ontvingen (doch niet na 30 Sept. '46), van 11 t/m 16 Augustus '47, op de bekende loketuren. (In'deze week is geen zitting te Beets, Oudendijk en Groot- Schermer. Bewoners van deze plaat sen dienen dus haar Midden-Beem- ster of de Rijp te komen). Personen die in October 1946 of later bandenbonnen ontvingen wor den t.z.t. in de gelegenheid gesteld voor „vervanging" aan te vragen. Aanvragen Rijwielbanden „Eerste Montage". Indienen van ingevulde aanvraagformulieren met stamkaart, vanaf heden t/m 9 Augustus '47, op de bekende loketuren. Persoonlijke oproepen worden niet verzonden. Loketuren (Uitknippen en bewa ren). Midden Beemster: Maandags, Dinsdags en Zaterdags 911.30 uur. De Rijp: Maandags 24 uur; Vrij dags 911.30 uur. West-Graftdijk: Dinsdags 24 uur. Groot-Schermer: Vrijdags 24 uur; 1 Augs.; 15 Augs. enz. Driehuizen: Vrijdags 24 uur; 8 Augs., 22 Augs. enz. Oudendijk: Donderdags 9.3011.30; 14 Augs. 28 Augs. enz. Beets: Donderdags 24 uur; 14 Augs.; 28 Augs. enz. Oosthui zen: Donderdags 9.3011.30; 7 Augs., 21 Augs. enz. Zuid-Oost Beemster: Donderdags 24 uur; 7 Augs., 21 Augs. enz. Consultatie bureau van h,et Wit-Gele Kruis aanbesteed SCHERMERHORN. Op Vrijdag 1 Aug. had in café Bontje een verga dering plaats van het Witte Kruis. Deze vergadering was vooral van belang om de aanbesteding van de hpuw van een consultatiebureau en het bekend maken van de resultaten van de gevoerde actie voor het bij een brengen van de benodigde gel den. De uitslag van de aanbesteding onder de plaatselijke aannemers was als volgt: G. Borsjes flj.635, D. van Diepen f12.494, P. Schotsman f12.690, de Reus f14.269, R. Loods f14.523. De raming bedroeg f10.700. Het bestuür was er inmiddels in geslaagd het nog ontbrekende be drag in de vorm van renteloze aan delen bijeen te brengen. In verband hiermede is de bouw van het consul tatiebureau nu opgedragen aan de laagste inschrijver de hqer G. Bors jes. Verder maakte de Voorzitter be kend, dat de in het voorjaar gevoer de actie f2.000 h^d opgeleverd aan giften, terwijl bij de onlangs gehou den rondgang een kapitaal van f5.000 w,as bijeengebracht aan renteloze aandelen. Het was een zeer mooi be drag, doch de moeilijkheden waren daarmede nog niet geheel opgelost. Spr. herinnerde er aan, dat ook de inrichting en meubilering van het te stichten gebouw nog de nodige on kosten zou meebrengen. (Ter aanvul ling zij hier nog vermeld dat opk de gemeente zich bereid Heeft verklaard borg te staan voor rente en aflossing van een door het Witte Kruis aan te gane lening van f5.000). Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer Meindersma in verband met een verschil van mening had be dankt zowel als voorzitter als voor het lidmaatschap van de vereniging. Bij de gehouden stemming ter ver vulling van deze vacature werd de heer de Reus als bestuurslid gekozen. AANBESTEDING CASTRICUM Alhier is onlangs door de architect Kaper namens de woningbouwver. „Goed Wonen" aanbesteed de bouw van 54 wonin gen, 27 schuurtjes en een vereni gingsgebouwtje; ingekomen 42 bil jetten; hoogste inschrijver G. B. Geerlings, Bussum f 980.000; laagste inschrijver C. de Groot, Castricum f 749.448. De gunning werd aange houden. t SCHOORL Goudmuiltje Na des middags een voorstelling te heb ben gegeven voor de schoolkindereVi, gaven de leerlingen der R.K. Bijz. Lagere School te Schoorl dezer da gen een goed geslaagde opvoering van het kinderzangspelletje „Goud muiltje" onder leiding van het on derwijzend personeel. Verbluffend vrij waren de meeste kinderen in hun optreden. De zang klonk' zuiver en frappant was het ■verschil tussen de rustige, melodieu- se zang van de feeën en de pittige wijsjes van de dwergen, terwijl de onbeheerste, angstaanjagende cadans van de heksenschaar, die op bezem stelen het toneel opstoof, het accent weer geheel verlegde. De stampvolle zaal heeft genoten van de prestaties van de kinderen. Het zal in /de toekomst blijken,1«dat dit werk voor de jeugd van grote waarde is. Leningen en subsidies Donderdag 31 Juli vergaderde de gemeenteraad. Het eerste punt van behandeling was een aan vraag van de ULO-school te Beemster voor een extra bijdrage van ongeveer f 70. voor het in dienst houden van een door het teruglopen van het aantal leer lingen boventallig geworden leer kracht. Daar kon worden ver wacht, dat de vermindering van het leerlingental slechts tijdeljjk zou zijn, terwijl de raad tevens het medewerken aan de handhaving van het huidige hoge onderwijs- peil van de Beemster school ook voor deze gemeente van belang achtte, werd de gevraagde subsidie toegestaan. (De grote nood aan on derwijskrachten bij i^ele andere scholen maakte bij dit raadsbesluit geen punt van overweging uit.) In verband met de verkregen goedkeuring op het tarief van de onlangs in werking gekomen vuil nisophaaldienst werd medege deeld, dat het aantal deelnemers in het afgeven van huisvuil nu is gestegen tot 66. De voorzitter meende met dit begin tevreden te kunnen zijn. Mocht in de toe komst de medewerking van het publiek onvoldoende zijn, dan zal strenger worden toegezien, dat geen vuil in het water wordt ge gooid. Namens een commissie voor het inzamelen van gelden voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd een bijdrage gevraagd van f 570,Ditbedrag is aanzienlijk hoger dan wat in voorgaande ja ren door de gemeente werd bij gedragen. Het exploitatie-tekort van genoemd ziekenhuis bedraagt n.l. over het afgelopen jaar niet minder dan f 170,000.De com missie stelt vcor dat de zgn. bui tengemeenten in dit tekort voor f 30,000 zullen bjjdragen. Blijkens de uitvoerige toelichting van de voorzitter' gaat de commissie bij het aanvragen van subsidie te werk volgens een bepaald plan, waarbij de gemeente Schermer- horn werd ingedeeld bij een klas se van gemeenten waarvan 60 tot 80 pet. van de inwoners gebruik maken van het Centraal Zieken, huis. Het was de heer Mantel (AR), die (nadat de subsidie door de raad was toegestaan) er de aan dacht op vestigde, dat, mede door dat ook niet-katholieken zich in 't katholieke ziekenhuis doen op nemen, zeker meer dan 40 pet. van de bevolking gebruik maakt van het katholieke ziekenhuis. De heer Ilartog (CPN) merkte nog op dat indien het katho lieke ziekenhuis voor tekor ten zou komen te staan en sub sidie zou aanvragen, ook die aanvrage zou worden ingewil ligd. Subsidies van f 10 werden toe gekend aan de Mechanisatiecom- mjssie voor de tuinbouw en aan de Rundveefokvereniging te Stom- petoren voor aanschaffing van 'n medaille voor de Herfstveeikeu- ring. Een soortgelijk verzoek van de tentoons.telingscommissie te Purmerend werd afgewezen Aan het gemeent^personeel werd een week salaris als vacantietoeslag toegekend in overeenstemming met de regeling voor rijksambtenaren. Besloten werd dat de gemeente zou borg staan voor rente en af lossing van een door het Witte Kruis aan te gane lening ten be drage van f 5000 voor de bouw van een consultatiebureau. De voorzitter antwoordde beves tigend op de vraag van de heer Muntjewerff, of bij de bouw re kening zou woren gehouden met de inrichting van douchecellen voor algemeen gebruik. Het con- sutatiebureau zal aldus tegelijk dienst doen als een eenvoudig ge meentelijk badhuis. Met de -heer Muntjewerff tegen werjd aan de katholieke ruitersport vereniging toegestaan gebruik te maken van het gemeentelijk sport terrein. De gemeenterekening over 1946 vermeldt f90.651,— ontv. en f 92.802 uitg. Na volledige verre kening zou het werkelijke tekort echter niet meer dan ongev f 400 bedragen. De rekening van het burg. armbestuur sluit met een bedrag van 17.061,78 waarbij een gem. subsidie van f 5.612,85. Op een vraag van de 'heer Mantel antwoordde de voorzitter, dat bij het plaatsen van de nieu we lantaarnpalen door het PEN geen overleg is gepleegd met B. en W.. terwijl toch de gemeente aan sprakelijk is voor de kosten en aldus volledige zeggenschap heeft. Zo nodig zullen sommige palen verplaatst worden De heer Oud pleitte voor het aansluiten aan de waterleiding van de drie molens aan de Noor dervaart. De heer Plugboer ves tigde er de aandacht op, dat de politie bekeuringen gaf voor het gebruiken van de grote weg door wielrijders op een plaats waar 't fietspad zeer slecht is en zeker bij aavond onbruikbaar moet wor den geacht. De voorzitter zegde een onderzoek toe. i En hij wist er zelf niets van!! De Aalmoezenier van III-10-R.I., kapi tein J. A. van Gestel, vierde op 15 Juli 1947 zijn 15-jarig priester feest, maar tot op de morgen dat dit een feit was geworden, wist hij nog hélemaal niet wat er ging gebeuren. Dat er „iets in de lucht" hing, had hij wel in de gaten, maar alles wat hij op 15 Juli beleefde was een vol komen verrassing voor hem. Het werd zo gefikst, dat hij 3 dagen weg ging en toen kwam Aalmoezenier Pater H. Helmer een triduum hou den. Een waardige voorbereiding voor het grote gebeuren op Dinsdag 15 Juli. Want, lezers in Indië en Holland, het is een grote gebeurte nis geworden, zó mooi, zó machtig, zó ontroerend, georganiseerd door soldaten, door doodgewone jongens uit de troep, als men zèlden zal mee maken. Onze Aalmoezenier was dan ook volkomen wég en diep> onder de indruk. En denk nou niet, dat dit feest alléén door de katholieken werd gevierd, o nee, het gehele bataljon, met de overste aan het hoofd, heeft er toe bijgedragen, dat deze dag voor Pater van Gestel een onvergetelijke is geworden. Het vieren van een 15-jarig pries terjubileum is iets ongewoons, maar men heeft deze gedenkdag slechts als een gelegenheid willen aangrij pen om de Aalmoezenier eens dank en waardering te betuigen voor alles wat hij voor het bataljon heeft ge daan. En dit siert niet alleen de jubilaris, maar dit siert eveneens degenen, die zich daarvoor zoveel moeite hebben willen geven. Het moet tot grote vreugde stemmen, deze waardering voor een goede geestelijke verzorging. De herdenking had plaats in kamp Pasar Baroe, bij Tangerang, waar des morgens om 8 uur door de jubi laris een Plechtige H. Mis werd op gedragen met assistentie van de Aalmoezeniers Verhoeven en Goos- sens. Er was een zangkoor, een orgel en zéér veel belangstelling van hoog tot laag. De feestpredicatie werd gehouden door Aalmoezenier Helmer, hetgeen op treffende, lof waardige wijze werd gedaan. Het in de open lucht gebouwde altaar was rijkelijk met palmen en bloe men versierd. Om 10 uur was het gemeenschap pelijk ontbijt en daarna had de offi ciële huldiging plaats. Qe luitenant kolonel Smit, commandant van III- 10 R.I., opende de rij van sprekers, die allen de jubilaris in hartelijke bewoordingen hebben toegesproken. SCHOORL Kinder-Strandfeest Zondag 10 Augustus zal evenals dit v.oor de oorlog steeds het geval was, een kinderstrandfeest worden georganiseerd door de V.V.V. Grjjet- Camperduin. Verschillende kinder spelen staan op het programma, waarvan wel weer het voornaamste is: het maken van zandfiguren op het strand. Men staat vaak verbaasd over de handige wijze, waarop som mige kinderen hun onderwerp in het vochtige zand weten te boetseren en dit veelal op kunstzinnige wijze. Maar dat is geen wonder in deze streek, waar het, met alle respect, wemelt van grotere en kleine kun stenaars op alle gebied. Het fanfarecorps zal die middag zijn medewerking verlenen. Of gij uw kinderen naar het strand kunt zehden? Och, m'fen is daar niet onfat soenlijker gekleed dan ergens an ders. Laat uw kinderen met de spel letjes mpedoenmaar ga dan zelf me.e en houdt ze bezig. Laat ze ech ter niet alleen een hele middag langs het strand zwerven. HET DUO WI-JO VOOR DE GASTEN SCHOORL Onder auspiciën van de V.V.V. Noord Kennemerland te Schoorl zal het alom bekende duo Wi-Jo Donderdagavond optreden in d_e openlucht op het kermisterrein naast de heer Nic. Schuijt'. Het pro gramma zal bestaan uit Westfriese voordrachten, waar -Tq, alreeds zijn sporen mee heeft verdiend. Speciaal voor de gasten lijkt het ons een interessante avond. In antwoord op een vraag van het communistische Lagerhuislid Firatin heeft de Britse ondermi nister van buitenlandse zaken, Mayhew, verklaard, dat Engeland' van het begin van de laatste we reldoorlog tot 22 Mei j.l. 132 mil- lioen pond sterling aan Grieken land ten koste heeft gelegd. Het grootste deel hiervan, is voor mi litaire uitrusting besteed. In antwoord op een vraag van een conservatief 'zeide Mayhew, dat het ministerie van buitenland se zaken niet over „concrete" bewijzen beschikt wat betreft het gerucht als zou de Sowjetregering vroegere Duitse legerofficieren uit de Britse zone dienstneming in 't Russische leger hebben aangebe den. WAAR IS BOSE? En de dollar-schat' van Voor-lndië? Tsjandra Bose, de door de Ja- pannezen geprotegeerde Voor- Indische leider uit de oorlogstijd en de schat ter waarde van twee honderd millipen dollar, welke hij onder zijn hoede genomen zou hebben, heeft men tot nog toe niet kunnen terugvinden. Volgens eerdere berichten, later meermalen tegengesproken, zou Bo se zijn omgekomen bij een vlieg tuigramp op het vliegveld van Tai- hokoe, 25 Augustus 1945. Hij zou toen de schat bij zich gehad hebben. Terwijl Bose in doodsstrijd lag, zou de koffer met de kostbaarheden uit het wrak van het vliegtuig vandaan gehaald zijn. Thans wordt bericht, dat, enkele weken na de datum van het ongeluk, de adjudant van Bose, in gezelschap van verschillende Ja panse officieren; uit Formosa naar Tokio vertrokken zqu zijn met een grote koffer, welke hij bij zijn aan- koihst in de Japanse hoofdstad aan een officier van het Japanse hoofd kwartier overhandigd zou hebben. Dit feit zou in de verwarring, voor afgegaan aan de aankomst van de eerste Amerikaanse troepen, aan de aandacht ontsnapt zijn. Men ver moedt nu, dat de koffer van de ad judant de „schat van Indië" bevatte Erj men heeft het niet alléén bij woorden gelaten. De jongens meen den, dat een" stoffelijk blijk van waardering niet achterwege mocht blijven. Dank zij de spontape bij dragen van het gehele bataljon, kon in Holland een gouden monstrans worden besteld en werd hem boven dien nog een prachtige zilveren sigarettenkoker en een enveloppe met inhoud aangeboden. Uit alles bleek, dat 111-10 R.I. in Pater van Gestel een Aalmoezenier heeft, die door zijn onvermoeide arbeid, ijver en plichtsbetrachting aller sympathie heeft verworven. En terecht. Zijn arbeid werpt rijke vruchten af, het geestelijke, morele en zedelijke ppil staat hoog bij III- 10 R.I. De ouders in Holland kun nen gerust zijn en ik ben er zeker van. dat zij zullen onderschrijven hetgeen Pater v. Gestel o.m. bij de huldiging werd toegevoegd: „Moge Gods onmisbare zegen, die gedu rende 15 lange jaren zo overvloedig op uw arbeid heeft gerust, nog zéér vele jaren uw deel zijn. Moge na 10 jaar het zilver en vóór de onver gankelijke hemelkroon ook het gouden feest u nog beschoren zijn". Res.-kapitein D. VAN VEEN. Te velde, 20 Juli 1947. BATAVIA, 4 Aug. (Aneta) WEST-JAVA: De zuiveringsacties in dit gebied worden met goed resultaat voortgezet, o.a. ten zui den van Koeningan. MIDDEN-JA VA: Kroja, 15 km ten zuiden van Banjoemas, en Soem- pioeh, 14 km ten zuidoosten van Banjoemas, werden bezet. Geduren de de afgelopen dagen werd langs de Noordkust geleidelijk aan over land de verbinding tussen Tegal en [Semarang tot stand gebracht. Op Verzoek van vertegenwoordigers van de bevolking werden geduren de de afgelopen dagen beveiligings maatregelen op Madoer.a genomen. Verschepingen van grote hoeveel heden rijst ten behoeve van de Ma- doerese bevolking, die ten zeerste honger lijdt, zijn in voorbereiding. SUMATRA: Op, Noord-Sumatra staan onze troepen thans voor Tandjong Balai, dat ongeveqr 80 km ten oosten van PematangSian- tar aan de kust is gelegen. NOORD-SUMATRA: Heden zou de eerste trein van Medan naar Te- gingtinggi vertrekken. Morgen zal de trein waarschijnlijk doorrijden naar Siantar. De bronnen te Sibor- nagit voor de waterleiding van Me dan zijn intact aangetroffen! De toestand, waarin de 40 km lange pijpleiding verkeert, is echter niet bekend. Onze verliezen volgens de tot op heden ontvangen gegevens bedra gen: 60 doden, 17 vermisten en 131 gewonden. NEDERLANDSE TROEPEN OP MADOERA DJOGJAKARTA, 4 Aug. (Reuter) Volgens republikeinse berichten zijn Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vrachtwagens vroeg in de ochtend op Madoera aan land gegaan. Hierbij werden zij vanuit de lucht gesteund. Volgens deze be richten is een vliegtuig door de In donesiërs neergeschoten. 1 HEM, Zuiderkogge, 4 Aug. Vroege aardappelen 8.909.20, gro ve 8.7.0—10.80, kriel 5.20—5.80; blau we eigenh. 89.80; bloemkool 546; slabonen 15—19; stoksnijbonen 27— 36; bospeen 5—7; rode kool 549; gele kool 13—17; pruimen 35—1.40; kruidenier 25—65 Franse suikerpeer 9—23; yellow 25—63; victorie 12— 27; perzik-rode appel. 2642; rode bessen 45—60; perziken 1232. WOGNUM. 4 Aug. Schotse middelb. 8.609.80, grof 7.508.70, kleine 5.506.40. kriel 44.60, bl. eigenh. 9.70—11.60; augurken 1—11; slabonen 10.10—14.80; meloenen 24 —78; appelen (yellow) 668; perzik appelen 2227; snijbonen 929; to maten 20—30; komkommers 1—8; pruimen 126; druiven, Frankenda- lers 2.50 p. kg; kruidenier 2174; André des Porte 12—29; bospeen 8.30 suikerperen 12*-25; bosuien 5.70— 7.80; bloemkool 839; uien 22-23-40 knolbieten 3.60; waspeen 7.807.90; breekpeen II 5.40; perziken 1338; rode bessen 4560. ALKMAAR, 4 Aug. Andijvie 4—15; postelein 3—7; wortelen 8.40 —16; tomaten 16—26; groene kool 6; rode kool 5—6; gele kool 4.50; stam- snijbonen 417; uien 2336; bieten 3.60—6.50; druiven 2.58 p. kg.; sper- ciebonen 13—18; stoksnijbonen 22 35.50; pronksnijb. 4—6.50; bloemkool IA 50—75, I 35—45, II 15—25; kom kommers 312; meloenen 32158 p. ÏJDO stuks; wortelen 519; radijs 2; selderie 46.50; peterselie 710 p. 100 bos; sla 1.60—12 per 100 krop; aardappelen, grote 710, kleine 4 6.50 per 100 kg. ALKMAAR, 2 en 4 Aug. Aan gevoerd: 70 vette koeien; 11 pinken; 1 graskalf; 68 nuchtere kalveren (slacht) en 4 vette schapen, alles voor de centrale. 55 Hoenders 3 5; 36 jonge hennen 6—10; 30 konij nen 314; haantjes 751.50 p. st. HOOGKARSFEL, 4 Aug. 5800 kg rode kool 4.80—7.50; 2500 kg witte kool 4.50; 330 stuks bloemkool AI 46 et- afwijkend 17 ct.; 36j)0 kg aardappelen: eigenheimer 8.50—9.9.0; geelblom 88.20; eersteling grof 9'.509.90; middelbaar 8.509.70; drielingen 5.405.80; kriel 5.60 6.—. BLOKKER, 4 Aug. Kruideniers peren 3874; Franse suiker 1425; St. Laurens 1430; Yellow 2060; Juliaan 1838; Zigeuner 1545; Perzikappelen 16—47; Victorie 12 28; Perziken 8-^36; grote Blauwe Pruimen 981.10; Prankenthal 1.40 2.70; Rode kool 55.20; gele kool 66.40; Slabonen 12.5015.60; Snij bonen 2131; Tomaten 27—34; Kom kommers 37; Uien 2125; Schotse aardappelen 4.605.80; Eigenheimer 12.90. BOVENKARSPEL, 4 Aug. Aan gevoerd: 1950 baal aardappelen: Schotse gr. 9.60—10.70; kl. 5.40; Koopm. bl. 9.2010.20; IJsels(pr 9.30 Geelblom 8.90; blauwe 10.1010.40; Nederlander 10; eigeph. 9.5010.50; 1500 kg groene kool 1.602.30; 130 st. Ie bloemkool 0.420.52; 400 st. afw. 0.210.26; 80 zak dubb. slabo nen 0.130.17; 700 kg gele kool 12.80. Het vlaggeschip van de Droogde! reerd is, naar de kort naar Engela De president en president van Oost- ben zich met een t luitenant gouvernei wend, waarin won de Oost-Indonesisch bevreemding kenni men van de persbe fende de door de Austrglië en India heidsraad gerichte interventie in hel republikeins conflii deze verzieken e< van de ware aard flict en een inmeng zaken van Indonesi wereldvrede wordt De Oost-In^ones: verklaarde bij mond nister-president, £Jac zij zich kan verenig sluit van de Neder om tot politioneel o gaan tegen die el< republiek, die de uil overeenkomst van lemmeren. De Oi regering, wier -taak lemmerd werd doer bliek Indonesia em verstoringen, erkent heid en de onvermi het Nederlandse -op! gericht is op het sc voorwaarden voor van het Linggadja naar de overtuiging nesische regering oo komst richtsnoer me de Indonesische poli De Indonesische rt op, dat krachtens overeenkomst de rei sia een deelstaat v; stige Verenigde Stat sia is en uit dien 1 schouwd kan worde vereine staat. Diente: het optreden van c regering te zien als van intern karakter, herstel van rust en In verband met 1 maakt de Oost-Inde ring ernstig bezwa buitenlandse interver WOENSDAG 6 HILVERSUM I: 7 uur Nieuws; 7.1! 7.45 Een woord van Nieuws; 9.00 Ziek< Morgendienst; 11.00 ma; 12.15 Orgelconce: 2.30 Uitz. Chr. Gere vereniging; 4.15 Zi 6.30 Progr. voor de D 7.00 Nieuws; 8.15 Ch' Strijkorkest; 10.30 Gram. muziek. HILVERSUM II: 7 uur Nieuws; 7.15 400 Nieuws; 8.18 Gr Morgenwijding; 11.00 Vaudeville orkest; 1.1 Dapsmuziek; 3.00 Vo 6.00 Nieuws; 7.30 Cur Nieuws; 8.15 Residen Hoorspel; 10.15 Tang. 11.00 Nieuws; 11.25 G De internationale menwerking der E' pe^e Christen-De coaten is inge door de oprichting de „Nouvelles Equ Internationales", hielden hun eerste menkomst te Cip fontaine in Be Een tweede bij komst over het I se probleem i voor November Den Haag op program, een d over de landbouw Luxemburg, en vierde te Praag i internationale sar werking. Deze I velles Equipes" men in plaats vai federatie 'n groep individuele Cl ten Democraten alle landen van Ei pa. Zij hebben doel individuele ders, partijen groepen in nauv aanraking met ell der te hrengen. De H. Congreg der Riten heeft aanvang gemaakt het voorbereid onderzoek voor zaligverklaring Kardinaal Sisto rio Sforza, aarts schop van Napels Joseph Moscato, neesheer en hoo raar aan de Unive

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2