Nieuw Voor Alkmaar en omgeving INDONESIË WEER IN DE VEILIGHEIDSRAAD Afgevaardigden heden naar New York vertrokken Chinezen vragen bescherming Times" pleit voor internationaal onderzoek De goede naam van onze ambtenaren De republiek en de volkswil Van Kleffens onder houdt contact 1 „Moord, roof en plundering Paraguay-regering wijkt voor opstand De Soedan eist onafhankelijkheid Internationaal, katholiek hulpplan Bulgaarse troepen aan de Griekse grens Nonstopvlucht om de wereld geslaagd Grote dagen Sjahrir in New-York! Nog steeds bestands schendingen Hooic redapteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stampei Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incassp. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle editips 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 11 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11300 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DEZER DAGEN zijn wjj te gast geweest bij het Miriisterie van Verkeer dat de pershad uitgeno digd om eens openlijk te spreken. Het gesprek liep over de Rijksver keersinspectie em over de vele ge ruchten die daarover de ronde doen. Het publiek vertelt zo maar dat auto's eerst worden toegewe zen als er onder de tafel het no dige bij wordt gepast, maar de he ren ambtenaren verzekerden ons met de meeste stelligheid, dat hiervan geen sprake kon zijn. Indertijd heeft minister v. Schaik al eens gevraagd de vermeende klachten opschrift te stellen. Wat er toen uit de bus kwam was een lawine van papier, maar voor het grootste deel was dit anoniem ge schrijf, voor hej; andere gedeelte, dat tot de laatste klacht toe is on derzocht, bleken de verdachte fei ten bij nader onderzoek1 toch niets onregelmatigs te bevatten. Uit de hele stapel kwam zegge en schrijve een reëel geval van cor ruptie te voorschijn en de heren'v. Waterstaat en Verkeer vinden het dan ook hoog tijd, dat het publiek nu eens ophoudt met het debiteren •van deze corrup.tie-praatjes, die tot een ware psychone dreigen te wor den en op de goede namen van de ambtenaren een smaad werpen, die deze lieden eenvoudig, niet verdie nen. Vejp ambteanren gaan de laatste tijd gebukt onder de last van valse beschuldigingen, om nog niét te spreken van de vele gevallen van zenuwinstortingen die zich voordoen door de onhoudbare toestanden, waaraan ambtenaren bloot staan, die op de meest geraffineerde ma nieren stelselmatig door het publiek op de proef worden gesteld. Wan neer er van corruptie sprake is, dan is daaraan in ieder geval ook de verleider tot corruptie eqen schuldig als degenen die zicji laten omkopen, aldus de mening van een van de woordvoerders op deze pers bijeenkomst, die een merkwaardig defensief karakter had. Wij zijn geen experts in de inge wikkelde materie van de verkeers- inspectie en wij willen gaarne de beweringen van deze heren, dat zij volkomen van alle smetten vrij zijn, overbrengen aan on^e lezers. Wan neer het waar is, dan is het inder daad zeer strijdig met de meest ele mentaire begrippen van christelijke naastenliefde, dat er maar- steeds beweerd wordt dat er tegenwoordig geen ambtenaar meer is die deugt, dat de overheid maar dwars tegen alle wetten in leeft die hij zelf stelt door met "diertstauto's al of niet ge camoufleerd te rijden, dat het een lust is, door steekpenningen aan nemen om vriendjes aan een wagen te helpen enz. Het is in ieder ge,val een gunstig teken, dat de ambtenaren deze za ken als oorzaken* voelen en dat zij via de pers hun gemoed, dat der gelijke zaken niet verdraagt,' eens willen luchten. Mochten er onder de lezers zijn die behoefte voelen om de beweringen die wij zo juist in het kort orpschreven hebben en dig door de R.V.I.-mannen met klem worden tegengesproken, toch waar te maken, dan kunnen zij bij onze redactie" terecljt. mits zij de zaken uitvoerig en met naam en toenaam ook van de "afzender willen omschrijven. Het zal ons zeker in teresseren te zien welke reacties wij on deze manier zullen ontvangen. Alvorens op deze zaak. die inder daad de aandacht zeker waard is, en die een daad van eenvoudige rechtvaardigheid kan worden voor de ambtenaar en mogglijk een ern stige reprimande aan het publiek, verder in te gaan, zullen wij dus afwachten, wie van onze lezers het woord, zij het schriftelijk, verlangt. Men kome voor de draad met 'eitenn^ateriaal. Het gaat om de "n de goede naam van mensen, r zeggen het niet langer te ver dragen. dat zij door de modder wor den gesleurd. Om volledig te zijn in onze weer gave, zij nog medegedeeld, dat de ambtenaren toegeven, dat er in '45 in de administratieve chaos van kort na de bevrijding inderdaad op dit terrein onregelmatigheden zijn voorgekomen, die de naam corrup tie wel eens verdiend hebben. Thans is het apparaat echter zo eifectief, dat er geen enkele corruptiegeval meer door de' masen van het net kan sluipen. Montgomery gaat naar Frankrijk Veldmaarschalk Lord Montgomery chef van de generale staf van het Britse Rijk, zal op uitnodiging van Coste Floret, de Franse minister van oorlog, en met medewerking van de Britse regering, van 27 tot 30 Augustus een bezoek aan Frank rijk brengen, aldus deelt het Engelse ministerie van oorlog mede. Mont gomery zal het opleidingsinstituut van het Franse leger inspecteren. Schiphol mag zich als van ouds in een geweldige belangstelling verheugen. Een stroom van bezoekers, vooral in deze dagen, bezichtigt onze luchthaven. |»|EDEN, Maandagmorgen om half zeven z^ijn vele autpriteiten, uitgeleide gedaan door dr. van Mook per vliegtuig van Kemajoran naar New York ver trokken, even later vertrok Walter Foote, de Ameri kaanse consul generaal, naar Djokja, onder meer vergezeld van captain Maccallum, verbindingsoffi cier van de Amerikaanse Marine. _Op Walter Foote's verzoek om te Djokja te mogen landen, heeft Sja- rifoeddin geantwoord: dat hij met genoegen zijn bezoek zou ontvan gen. Sjarifoeddin heeft verklaard, dat Soekarno niet op het vliegveld van Djokja aanwezig zal kunnen zijn wanneer Foote arriveert, aangezien hij naar de bergen is gegaan. Alles zou echter gedaan worden om Soe karno tijdig terug te roepen. Charles Livengood, de nieuwe Amerikaanse consul-generaal, is Zondagavond per Skymaster te Ba tavia aangekomen. Sjarifoeddin heeft in een bood schap aan Clifley de Australische regering en het Australische volk bedankt voor de behartiging vdn de Indone.sigche zaak in de veiligheids raad. Sjarifoeddin hoopte op de in stelling van een internationale ar bitragecommissie., welke zorg zal kunnen dragen 'voor de vestiging van een blijvende vrede in Indo nesië. Er bij de Veiligheidsraad op aandringend, een internatiojia- le arbitragecommissie naar In donesië te zenden, heeft de re publikeinse regering een nieuw rapport aan de Veiligheidsraad gezonden, zo meldt Antara. Hierin wordt een opsomming gegeven van „de laatste be standsschendingen', welke de Nederlanders naar zij zegt heb ben begaan. Het rapport ver klaart, dat de Nederlanders hun militaire actie voortzetten om hun gebied nog uit te breiden. Mr. Van Kleffens heeft een on derhoud van een half uur gehad met de vice-minister van buiten landse zaken Robert Lovett. Na af loop verklaarde de Nederlandse ambassadeur, dat hij geen bepaalde demarche had gedaan en dat er met de heer Lovett evenmin een be paald punt van bespreking was ge weest. Hij had slechts het contact willen onderhouden en op de hoog te blijven van de mening van het State Departement over de ontwik keling in Indonesië. De heer Van Kleffens voegde hier nog aan toe niet op de hoogte te zijn van het Amerikaanse voor nemen een college ter bemiddeling naar Indonesië te zenden en gaf nogmaals als zijn mening te ken nen, dat de Indonesische kwestie niet tot de competentie van de V.N. behoord. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade te Washingtc/i heeft een punt uit de verklaring van Sjahrir, (als zou de staat oost- Indonesië niet berusten op de volks wil) bestempeld als „niet in over eenstemming met de feiten". 55 af gevaardigden van het voorlopige parlement \^n oost-Indonesië, zo zeide hij, zijn vrij en langs demo cratische weg gekozen, slechts 15 zijn aangewezen door dr. van Mook. Daarentegen, aldus de woordvoer der, zijn er in de Republiek nimmer parlementsverkiezingen gehouden. De tegenwoordige Republikeinse regering is evenals alle vorige Re publikeinse regeringen door Soe karno benoemd. Zij is volstrekt niet de uitdrukking van de wil van de meerderheid der Republikeinse be volking. Een woordvoerder van het Chi nese ministerie van buitenlandse zaken te Nanking heeft een repu blikeins bericht, als zouden de Chinezen gestreden hebben aan de zijde van de Nederlanders bij de verovering van Cheribon en Tegal, categorisch tegengespro ken. Hij voegde hieraan toe, dat de Chinezen, volgens inlichtingen in Nanking, een volstrekte neutra liteit aan de dag hebben gelegd. De voorzitter van de grootste Chinese vereniging in Indonesië, de Choeng Hwa Choeng Hwi, heeft in een radio-rede een beroep ge daan op de Verenigde Naties uit naam der Chinese bewoners van Indonesië om geen uitspraak te döen in de Indonesisphe kwestie, voordgt de Chinezen volledig hun inzichten hebben kenbaar ge maakt. De spjeker deed een'beroep op de Ver. Naties orp in naam van menselijkheid en recht als eerste taak bij de op.lossing van het con flict in Indonesië de 'Chinese be volking in bescherming te nemen. Deterugtrekking van het Ne derlandse i^ger op de oude de marcatielijnen zou z.i. nieuwe moerden op chinezen tot gevolg hebben. De radiorede was gericht tot China en de Chnezen over de ge hele wereld, de wereldpers en tot de voorzitter en de staf der Ver enigde Naties. De voorzitter zette uiteen, dat de gruwelen tegen de bevolking vaak zijn gepleegd door Indonesiërs in het uniform van het Indonesische leger. Sedert de capitulatie van Japan zijn er in Indonesië herhaaldelijk Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Archivaris van het Bisdom Haar lem, de Zeereerw. Heer J. J. Hen- neman; tot Rector te Amsterdam (St. Elisabeth's Gesticht) de Weleerw. Heer J. van der Sman; tot Pastoor te Vlaardingen, de Weleerw. Heer H. J. A. Theissen; te Schipluiden, de Weleerw. Zeergel. Heer A. C. D. Andreoli, die Leeraar was aan het Seminarie „Hagev^d" te Heemstede. Verv.olgens tot Pastoor te Wate ringen, de Zeereerw. Hooggel. Heer A. H. P. Cleophas, die Professor was aan het Theologicum te War mond. Tenslotte tot Bastoor te Langedijk -Noordscharwoude, de Welee*v. Heer A. J. Clarijs; te Haastrecht de Weleerw. Heer H. H. Westdijk, die Kapelaan was te Haarlem (H. Jo seph) In het Olympisch Stadion te Amsterdam is dte training van de Nederlandse Elftalclub hervat. Trainer Jessie Carver onderwijst de clubgenoten in het edele voetbalspel. Het invloedrijke Londense blad de „Times" heeft in een hoofd artikel een beroep gedaan op een internationaal onderzoek in de Indonesische kwestie, waarbij het de nadruk legde op de vele ele menten, die zich onder de bevol king van Java cn Sumatra bevin den, die zullen getuigen, dat de huidige regering van de republiek „haar aanspraak op internationale erkenning door haar onbekwaam heid en tyrannie in gevaar heeft gebracht". Het blad, welks voornaamste stel? ling blijkt te zijn, dat de Neder landse regering niet elke actie van de V.N. inzake de Indonesische kwestie met „een juridische tech niek" behoort tegen te werken, schrijft, verder: „Van beide zijden is verklaard, dat het bestand is ge sehonden en, tenzij onmiddellijk stappen worden genomen om beide partijen tot elkaar te brengen, schijnt een" hervatting der vijande lijkheden onvermijdelijk te zijn". Het blad noemt het voorstel, dat de Nederlandse troepen zich zullen terugtrekken binnen de demarcatie lijnen van 4' October 1946, geheel onuitvoerbaar: „Het zou slechts de gebieden, welke door teugelloze benden worden geterroriseerd, ver der uitstrekken en de onschuldige bevolking bloot stellen aan barbaar se represaillemaatregelen". De Aziatische landen hebben zich solidair geschaard achter de Indo nesische republiek om redenen, welke geheel los staan van de meri tes van deze aangelegenheid. Zij zijn er, aldus de „Times", van overtuigd, PRESIDENT Morinigo van Para guay heeft na overleg met zijn regering en legerleiders besloten de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, die in de afgelopen week door troe pen der opstandige beweging bele gerd werd, te ontruimen. Het corps diplomatique is van dit besluit op de hoogte gesteld en heeft reeds aanstalten gemaakt om in de Argen tijnse stad Clrinda zijn intrek te nemen. Afdelingen van de strijdmacht der opstandelingen hebben een tweede grootscheepse Tanding te Buerto Hayes uitgevoerd, terwijl in de buurt van Asuncion een militair vliegveld en een landingskgmp van de Pan American Airways in han den van de opstandelingen zouden zijn gevallen. dat er een strijd gaande is tussen Europese „koloniale machten en de nieuwe geest van het Aziatisch na tionalisme". Er is slechts épn weg om recht en onrecht in deze aan gelegenheid vast te sjellen, nl. die van internationaal onderzoek. Het zal de Nederlanders Ijard vallen hun wettelijke rechten op te geven, maar in laatste instantie zal hen dit ten goede komen met het oog op hun eigen belangen zowel als in ver band met de grotere belangen van een goede verhouding tussen Oost en West. Wat thans aan de orde is, is niets minder dan de toekomstige vrede in ZuidaCtost-Azië en het is aan de Nederlandse regerijig te ver zekeren, dat juridische techniek de heilzame actievan de Verenigde Naties niet in de weg zal staan. In een telegram van Sir Abdel Rahman el Madhi Pasja, een van de voornaamste godsdienstige leiders in de Soedan, aan Trygve Lie, secre taris-generaal van de organisatie der V.N.. wordt de onmiddellijke op heffing van het huidige Anglo- Egj»ptisch bestuur over de Soedan geëist. Het Soedanese onafhankelijkheids front heeft bij de V.N. aangedron gen op uitstel van de debatten van Maandag over de Egyptische klacht, totdat het standpunt van het onaf hankelijkheidsfront zal zijn gehoord, Het onafhankelijkheidsfront ver werpt de verdragen van 1899 en 1936, „die het verblijf van vreemde troepen in oris land wettigen". Zij worden beschouwd als te zijn opge steld door twee veroveraars van de Soedan. v I De „Oranje" terug Precies 19 dagen nadat het uit Tandjong Priok is vertrokken, is Zaterdag het vlaggeschip van de Mij. „Nederland", de „Oranje", in de hoofdstad teruggekeerd. Daar mede heeft kapitein Iemke Bakker de opmerkelijke prestatie geleverd een volle dag op het vastgestelde reisschema in te lopen. Onmiddel lijk na de aankomst van het schip werd een aanvang gemaakt met de debarkering van de ruim 800 repa- triërenden en de 100 passagiers. De „Oranje" zal slechts 6 dagen in Am sterdam blijven: op 15 Augustus Vertrekt het schip weer naar Bata via, alwaar het op 4 September wordt verwacht. Chinezen vermoord, geplunderd, geminacht en op alle mogelijke manieren uitgezogen door Indo nesiërs. Verder wordt in de rede gezegd, dat de Indonesische repu bliek herdhaaldelijk blijk heeft gegeven onmachtig te zijn eigen leger en volk in toom te houden, zelfs zo, dat op het ogenblik^jgen- dommen en levens van Chinezen gevaar lopen. Nog hevige gevechten bij Semarang? Een door de republikeinen Zon dagavond uitgegeven communique meldt volgens Agence Prance 'Presse, dat de Nederlanders na hevige ge vechten een drietal plaatsen bezet hebben, waaronder Ke.doengdjati ten zuiden van Semarang. Het com munique beweert ^erder, dat de Nederlanders gepoogd hebben een vliegveld op tien kilometer afstand van Malang te veroveren, zonder dat zij daarin geslaagd zijn. Palestina In Jeruzalem wer den drie Britse politieagenten gedood, toen zij probeerden uit het Arbeidsbureau enige bom men te verwijderen, welke daar door de Joodse terroristen wa ren gedeponeerd. Een Britse opruimingsploeg op zoek naar de lichamen der slachtoffers. De export1 van groenten naar Duitsland Het heeft er de afgelopen week naar uitgezien, dat de zo lang ver wachte export van Nederlandse groenten ten behoeve van de Duitse bevolking eindélijk ter hand geno men zou worden. Het Bedrijfschap van Groenten deelde de ongeveer 100 groentenveilingen zelfs mede, dat met een vrij geregelde export van bonen, komkommers, tomaten, andijvie, peen en een gering kwan tum sla rekening gehouden kon worden. Te elfder ure hebb.en zich even wel nog Jnoeilijkheden voorge daan. aan welker oplossing op het ogenblik met spoed gewerkt wordt In het bijzonder hebben de beta lingsvoorwaarden een punt van overweging uitgemaakt. De Nederlandse onderhandelaars poogden o.m. vastgelegd te krijgen, dat de betalingen in een „comfor table currency" zullen geschieden, welke voor hen in de huidige situa tie de Amerikaanse, Britse of Ne derlandse valuta betekent. Voorts werd van Nederlandse zijde voor-1 gesteld de groentenexport via com pensatieleveranties te verrekenen. Anderzijds werd gestreefd de be taling te verrichten in een naar Nederlandse opvattingen „uncom fortable currency", het tpekomstige Duitse betaalmiddel, hetgeen zou neerkomen op een uitgestelde mar kenrekening. Tenslotte zouden de Nederlanders met de Amerikaanse en Britse be zettingsautoriteiten overeengekomen zijn de groentenexport via compen satieleveranties te verrekenen. Palestina-commissie bezoekt- Wenen De leden van de enquete-commis- sie der V.N. voor Palestina zijn uit Salzburg te Wenen gearriveerd, waar besprekingen worden gevoerd op' het hoofdkwartier van de inter nationale vluchtelingenorganisatie te Wenen. Maandag zpl een bezoek gebracht worden aan kampen voor verplaatste personen in Wenen en omstreken, waar ongeveer 9000 Jo den zijn ingekwartierd. Daarna zul len de leden der commissie een on derhoud hebben met leden van de geallieerde bestuurscommissie en Oostenrijkse regeringsfunctionaris sen. Dinsdagmorgen vertrekt de commissie uit Wenen. Telefoneren met Duitsland De Kamer van Koophandel, Oude gracht 182, Alkmaar, maakt bekend, dat er een regeling is getroffen voor het telefoneren van Nederland met de Amerikaanse en Engelse bezet tingszone van Duitsland. Zakenlieden, die slechts, sporadisch een zakelijk gesprek ihet Duitsland nodig hebben, kunnen zich voor 'n incidenteel gesprek rechtstreeks tot de PTT-dienst wenden. Aan zakenlieden die doorlopend behoefte hebben aan telefonisch verkeer met Duitsland, kan een ■vergunning van doorlopende aard worden verstrekt, waarover de Ka mer van Koophandel desgevraagd nadere inlichtingen verstrekt. Autoriteiten van het Vaticaan hebben een plan in studie om van katholieke zijde steun te verle nen aan die land eft, welke deze liet meest van node hebben, aldus is te Vaticaanstad officieel mee gedeeld. Het plan, dat qpk de op richting van een „internatio naal liefdadigheidsbureau" omvat wordt in katholieke kringen als het ^plan-Marshall" van het Va ticaan beschouwd. Het werd reeds besproken door de interna tionale katholieke conferentie te Parijs. Tot de landen, waar de Katholieke Kerk het plan onder steunt, behoren Engeland, de V.S.» Frankrijk, Duitsland, Finland, Polen, Spanje. België, Nederland, Canada en het merendeel der Zuid-Amerikaanse republieken. Volgens een woordvoerder van de Griekse generale staf te Athene, concentreren Bulgaarse troepen zich langs de Griekse grens. Hjj voegde er echter aan toe, dat hij geen „ver rassingsactie" tegen Griekenland 'verwacht. De woogi voerder gaf toe, dat de toestand in Thracie slechter was gewoglen, maar verklaarde, dat de geregelde strijdkrachten met succes de gebeurtenissen het hoofd bieden. Hij deelde mee, dat de noor delijke grenzen van Griekenland gesloten zullen worden. Record yqn Willy Post verbeterd Kapitein Odom, die gisteren na een non-stop-vlucht om de wereld te Chicago met zijn Reynolds Bombsbell Igpdde, heeft deze vlucht in iets minder dan drie dagen vol bracht. Daarmede heeft de vlieger het wereldrecord solovlucht om de wereld, dat op naam stond van Willy Post (1933) aanvankelijk ver beterd. Zijn tijd was'drie en zeven tig uur, vijf minuten en veertig se conden. De tijd van kapitein Odom, die 331614 km. aflegde, is meer dan eens zo kort als die van Post in 1933. die 186 uur en 50 minuten no dig had. Odom heeft gemiddeld on geveer 431 "km. per uur geylogeji (als men de uren, die hij niet vloog gedurende deze tocht, als vliqguren telt). Telt men alleen de ruim 63 wérkelijke vlieguren, dan is het ge middelde 504 km. Odom was bijzonder moe, daar hij de laatste drie dagen weinig ge slapen heeft. Tusschen Anchorage (Alaska) en Edmonton (Alberta) is hij in de lucht in slaap gevallen en heeft gedurende een uur en veertig minuten op zijn automati sche piloot gevlogen. Hij ontwaak te juist bijtijds om botsing met een berg te voorkomen. ZONDER TWIJFEL is het morgen voor de Indonesische kwestie een grote dag, wellicht eerst het be gin van grote dagen. Opnieuw komt de zaak voor de Veiligheidsraad. Twee jaar geleden is het drama begonnen en Nederland is er altijd in geslaagd, de zaak uit internatio nale handen te houden. Ondanks Linggadjati niet het accoord maar het staatkundig beginselpro gram van o„verleg en samenwerking tussen Oost en West is de kwes tie nu toch in.de Veiligheidsraad beland. Het grote bezwaar daar tegen, wat wij in de loop dezer twee jaar meermalen hebben be licht, is dat ze daardoor vertroebeld wordt in een internationale sfeer van politieke acrobatiek, 'waar*wij en de beginselen van Linggad jati ze zo gaarne buiten hadden gelaten. Thans dreigt de toekomst van de Nederlands-Indonesische sa menwerking afhankelijk gesteld te worden van het machtsspel der gro te mogendheden. Nu speelt niet meer de rogping van Nederland de hoofdrol, maar het belang van de grote landen, die in de Veiligheids raad herhaaldelijk een dubbel spel., een metqn met twee maten te zien geven. Van de zijde der republiek leat men niet af, de houding van Nederland zo zwart mogelijk voor te stellen. Sjahrir, in wie wij aan vankelijk ook voor de uitvoering van Linggadjati alle vertrouwen hadden, heeft Linggadjati verlaten. En dr. Gani, de vice-prémier van de republiek, deed er nog een schepje op, door te zeggen, dat Nederland niet alleen (zoals Sjahrir beweerde) de overeenkomst van Linggadjati geschonden had, maar ook geannu leerd. Dit is intussen in zoverre waar, als h.et gaat om Lipgfeadjati als overeenkomst tussen twee par tijen, welke niet door Nederland, maar door de republiek flagrant geschonden is. Maar wij houden zo lang mogelijk vast aan de beginse len van Linggadjati al? basis voor een regeling tussen twee volkeren, die op eikaars samenwerking zjjn aangewezen. Sjahrir doet dat niet. „Wij keren niet terug tot de sfeer v^n rozengeur en manesphijn", zei hij. En hij stelt opnieuw de eis, dat de republiek souverpin moet rijn en laat ook de erkenning i^pn de an dere deelstaten van*d,e toekomstige Verenigde Staten van Indonesië los! Nederland zal zonder twijfel op het standpunt blijven staan, dat de Vei ligheidsraad zich met de kwestie niet bemoeien moet en dus niet verder toege.ven. Geen verplichte arbitrage! Overigens hebben wij niets te verbergen. Daarom hebben Wij geen bezwaar tegen internatio nale pottenkijkers. Zij zullen zien, hoe de toestand in de republiek is, en dan moeten erkennen, dat in grijpen nodig was. Maar „goede diensten" van bevooroordeelde lan den nemen wij met een korreltje zout! Radio Djogjakarta heeft een boodschap van Sjarifoeddin aan de Australische premier Joseph B. Chifley uitgezonden, waarin deze het Australische aanbod van bemiddeling aan vaardt. In de Scheveningse haven heeft onze marine duikdemonstraties gegeven. De mijnenoprüimdienst wilde hiermede een beeld ge ven van de moeilijkheden, die verbonden zijn aan het vrij maken van havens en wateren, waarin zich mijnen en andere explosie ven bevinden. In een verklaring tegenover de pers heeft Sjahrir na aan komst te New-York, waar hij de zaak van de republiek voor de Veiligheidsraad zal beplei ten, gezegd, dat de Nederland se aanval „zelfs grondiger was geweest dan de Japanse inva sie. Het was een volledige oor log, grondig voorbereid en even grondig uitgevoerd." In een formele verklaring zeide hij gekomen te zijn om zich in ver binding te stellen met de Voor- Indische en Australische afge vaardigden, die de kwestie voor de Veiligheidsraad had den gebracht. De republiek, al dus Sjahrir, aanvaardt het aan bod van goede diensten van Amerika in het vertrouwen dat de Verenigde Staten dit be schouwen als een deel van de actie, welke de Veiligheidsraad zich heeft voorgenomen! Het Nederlandse Legercommuni qué van Zondag meldt: „Wederom hebben zich enkele nieuwe bestands schendingen voorgedaan. De voor naamste hiervan zijn: onze posten te Banjoemas en Poerbaliggga zijn met mortieren beschoten. Ten oos ten van Gombong werd onje meest vooruitgeschoven post met automa tische wapenen bestookt. Het vuur werd door ons beantwoord. Bij nor male patrouillegang rondom Sala- tiga zijn onze patrouilles beschoten door sluipschutters, terwijl op en kele plaatsen mortiervuur werd ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo liep een patrouille in een hinderlaag. De bende werd, met enige verliezen onzerzijds, verdre ven. Bij Polombangkeng op Zuid- Celebes werd contact verkregen met een bende, waarvan drie terro risten werden gedood en twee ge vangen genomen. Onder hen bevond zich de voornaamste bendeleider uit dit gebied. "Onze verliezen sedert 5 Augustus bedragen 18 gesneuvel den, 43 gewonden en 1 vermiste.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1