Nieuw Brittannië staat er voor als een failliete rijkaard Nederland doet aanbod aan alle deelstaten en bevolkingsgroepen Interim-regering zal bezette gebieden beheren En ondertussen krijgt het communisme zijn kans Minister Neher naar Indonesië Officiële Indon^sië-verklaring Voor Alkmaar en omgeving Een Katholieke stem uit Engeland De Katholieken vonden hun man in Kardinaal Griffin De harde werkelijkheid K.N.I.L.M. en K.L.M. Onverwacht vertrek met onbekend doel Ronde tafel conferentie over definitieve regeling I f v_ J BEROEP OP v. KLEFFENS Voor hulp aan burgers in Indonesië BOYCOT NEDERL. SCHEPEN Havenarbeiders spannen samen OVERWINNING VOOR RAMADIER VALTER FOOTE WAS IN DJOCJA BLIJFT WFA BESTAAN? Nieuwe bananenbon voor kinderen Breuk tussen Griekenland en Sovjet-Unie? Terug naar de koninklijke rede „MOGENDHEDEN HEBBEN GEFAALD" Weinig opwekkend V.N.-rapport- HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11301 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Door Michael de la Bedoyere, hoofdredacteur van de Catholic Herald) QE GEDACHTEN van velen onzer gaan steeds meer terug naar de zomer van 1940. Ik herinner me speciaal een zeer hete dag, toen ik de laatste hand aan het leggen was aan de samen stelling van de editie van de „Catholic Herald" van die week. Winston Churchill zou voor de radio tot het volk spreken. Som migen van ons onderbraken het werk en gingen min of meer nonchalant rond het toestel zitten. Ik herinner me niet precies meer wat Churchill zei, behalve dat het een waarschuwing was omtrent de ernst van onze positie en de directe mogelijkheid van een invasie. Maar ik herinner me nog wel het commentaar van een vrouwelijk lid van ons personeel: „Het ziet er naar uit, dat we allemaal diep nat zijn!" zei ze lachend, terwijl we terug gin gen aan ons werk: en we dachten verdejr geen van allen meer aan de ernstige toestand. Noem het gebrek aan verbeelding. Noem het trots. Noem het stoïcisme; het blyft s|m feit, dat de gemiddelde Engelsman zich niet van streek laat brengen door de toekomst. Deze karaktertrek was een groot voordeel in de oor- 'igsdagen. Is het dat nu nog? Al de tijd sinds het eind van de oorlog hebben we, ergens diep in ons binnenste, heel goed' gewe ten, dat de dag moest komen, waar op we gesteld zouden worden voor precies diezelfde onverbloemde financiële puinhoop,- waarvoor een rijke zich gesteld ziej, die plotseling bankroet is verklaard en er niets aan doet. Eigenlijk hebben we juist het tegenovergestelde gedaan van wat we hadden moeten doen. In plaats van te- proberen de eind jes weer aan elkaar te knopen, hebben we zitten dromen over ko mende heerlijke dagen, wanneer iedereen zou kunnen genieten van de genoegens van het leven en wei nig of niet zou hóeven te werken. Eerst in de laatste dagen van de afgelopen Julimaand is het publiek werkelijk de waarheid onder ogen gaan zien, dat het zo niet kan voortduren, dat er iets moet gebeu ren. Helaas zullen we heel wat meer te verduwen krijgen dan no dig was geweest, omdat we tot nu toe zo weinig hebben -gedaan. Van katholiek standpunt uit be zien, valt één resultaat van deze Britse weigering om ons druk te maken bijzonder op. Voor ons 'ka tholieken is het niet slechts 'kwes tie van de „riem strakker aanha len"; het is een kwestie van de ver zwakking van heel Europa tegen over hét communistisch gevaar. Be- vin voelt het, meen ik, ook zo, evenals vele leden van de regering, maar ik geloof niet, dat dit aspect van de zaak het publiek of zelfs vele politici is opgevallen. Hejt Mar shall-plan zien dezen als een wel kome economische hulpverlening, zoals de Amerikaanse lening; zij zien het niet iri zijn ware gedaante: de uitdrukking van het Ameri kaanse gevoel van gevaar, nu Euro pa er niet in is geslaagd zich schrap te zetten tegenover de bedreiging uit het Oosten. Katholieken zijn actief De katholieken als zodanig in En geland zijn niet erg politiek gezind, maar zij voelen buitenge woon sterk, als er blijk is van een dramatische en gemakkelijk te vat ten aanv.al op de Kerk. Men zal zich herinneren, dat gedurende de Spaanse burgeroorlog er liegen op de tien Britse katholieken waren, die ongeacht hun particuliere po litieke standpunt, zo zij dat al had den niet.méér inlichtingen nodig hadden omtrent het voor en tegen van de Spaanse oorlog dan de fei ten van het vermoorden van ka tholieken, geestelijken en leken, en het verbranden van kerken. Deze dramatische, lichtbegrepen waar heid was volop voldoende om hen zonder enige reserve de zijde der nationalisten te doen kiezen, Bas- ken of geen Basken. Nu valt het hen enigszins moeilijk De heer B. H. F. van Lent, waar nemend hoofd van de afd. Burger luchtvaart aan het departement van verkeer en waterstaat te Batavia, zal naar Nederland vertrekken om met de regeringsinstanties en an dere betrokkenen besprekingen te voeren over vraagstukken, welke verband houden met de overdracht van het K.N.I.L.M.-bedrijf aan de K.L.M. de volle waarheid te vatten van de vervolging in Oost-Europa. De af stand is te groot en ver om zich behoorlijk te concentreren en de methode der vervolging is te*geraf- fineerd. Maar één feit steekt boven alle andere uit en in dat feit heb ben de Britse katholieken zich vast gebeten. Dat feit is de arrestatie, de oneerlijke berechting en de ge vangenschap van de Aartsbisschop van Zagreb. Kard. Griffin, bezielend leidsman Vandaar zijn er, onder leiding van de Kardinaal, vele protestver gaderingen gehouden, en men heeft de minister van buitenlandse zaken niet in het onzekere gelaten om trent de katholieke houding. In de lente organiseerde een ge wone Londense parochie zo'n ver gadering, waarop men een parle mentslid der Conservatieven en een van Labour alsmede de schrij ver van dit artikel' gevraagd had te spreken. Het was een plaatselijk geval, maar de organisatoren stel den de Kardinaal schriftelijk op de hoogte van de te houden vergade ring. Onmiddellijk kwam het ant woord,* dat de Kardinaal zelf, on danks zijn vele afspraken, zou ko men en de vergadering zou voor zitten. En tenslotte vulde dit plaat selijke vergaderingetje niet alleen 't ggrochiehuis, tot de nok. maar nog een naburige zaak er bij, waarheen de toespraken werden doorgezon den. Door deze vergadering werd een andere, grote nationale vergadering georganiseerd. Ze had, wederom onder voorzitterschap van de Kar dinaal, plaats op Zondag 13 Juli, in een van Londens grootste schouw burgen. Het geweldige gehoor on dersteunde krachtig de resolutie, dat de Britse katholieken niet zou den rusten, voor de vrijlating van Mgr. Stepinac was verkregen. En kele dagen later deelde de Kardi naal het publiek mee, dat de minis ter van buitenlandse zake,n hem had geschreven, dat hij de kwestie opnieuw zou bezien, zonder twijfel met de bedoeling om te beslissen omtrent het doen van Britse stap pen. Dit leiderschap is typisch voor de buitengewone activiteit van onze nog jonge Kardinaal, die bijna iede re dag vergaderingen schijnt toe te spreken: katholieke moeders in het ene deel van Engeland, katholieke jeugd in een ander deel, katholieke vakverenigingsleden, dan deze ver eniging, dan die. Nooit was iemand zo actief en geestdriftig. Hij is geen van nature'begaafd redenaar, maar omdat iedereen zijn vitaliteit en toewijding kan voelen, vindt hij meer weerklank dan welke loutere redekunstenaar ook zou kunnen. Zijn voorbeeld is werkelijk een in spiratie voor ons allen. De Nederlandse ambassadeur in Brits Indië, Arthur Lamping, in gesprek met Pandit Nehru. Onze vertegenwoordiger staat voor een zware taak, want Hindoes noch Mohammedanen steken hun sympathie voor de Republiek onder stoelen of banken. Geheel onverwacht is vanoch tend om 6 uur de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Z.Exc. L. Neher, per KLM-vlieg- tuig van Schiphol naar Batavia vertrokken. Aan de reis van de staatsman, die onder vrij grote geheimhouding is voorbereid, was van te voren geen enkele ruchtbaarheid gegeven, zodat het slechts aan enkele ingewijden bekend .was, dat Minister Neher zich o.nder de 6 passagiers bevond, die vanmorgen bij het krieken van de dag plaats namgn in de naar Indp- nesië vertrekkende PH TSA der KTL.M. De enige, die de Minister op zijn reis naar Indonesië vergezelt, is zijn eigen secretaris, Mr. H. G. Quik. Mevr. Neher nam met haar zoon op Schiphol afscheid van haar echt genoot, die voorts uitgeleide werd gedaan door de Directeur-Generaal der P.T.T., de heer T. van Hpuwe- lingen, Secr.-Generaal R. H. V. Mou- ton, de Chef van zijn Kabinet. Jhr. Ir. A. C. D. de Graeff en de Direc teur-Generaal der Volkshuisvesting, Dr. Z. Y. van der Meer. OODGEDWONGEN ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot het politioneel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van onhoudbare toestanden op Java en Sumatra, toestanden, veroorzaakt doordat de republikeinse regering, on danks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig ondertekend bestand, naliet bevel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde dat republikeinse gewapende groepen ter reur bleven uitoefenen en in het bijzonder de gebieden, die op Java en Sumatra onder het bestuur der Nederlands-Indische re gering stonden, als het ware belegerden. Nu eensdeels ten ge volge van deze militair-politionele actie de toestand is gewijzigd, al zijn de moeilijkheden slechts ten dele opgelost en nu ander deels op uitnodiging van de Veiligheidsraad wederzijds het bevel tot staking der vijandelijkheden is gegeven, acht de Nederlandse regering het ogenblik gekomen om het volgende te verklaren: In de afgelopen nacht heeft de Nederlandse Re gering een officiële ver klaring uitgegeven over Indpnesië, die wij hierbij volledig publiceren. 1) Opnieuw ziet de Nederlandse regering zich thans gesteld'voor de vraag hoe zij met vreedzame mid delen haar doel in Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geenzins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding. Het is geen andere dan de uitwerking der toe kenning van het door de Neder landse regering als grondslag van haar beleid aanvaarde zelfbeschik kingsrecht. Het is geen ander, dan het ombouwen van het oude Ne- derlandsch-Indië tot een nieuw Indonesië, een souvereine, demo cratische en federale staat, zelfstan dig lid der Verenigde Naties en met Nederland, Suriname en Cura cao verenigd in een reële unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in 4 de overeen komst van Linggadjati. 2) Vóór alles is nodig het verder herstel van rust en orde, onmisbaar voor de veiligheid van persoon en goed, voor de verzekering van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, voor economische we deropbouw, voor Indonesië's deel neming in de wereldhuishouding en voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Daartoe behoeft Indo nesië een deugdelijk politie-appa- raat. De Nederlandse regering her haalt haar bereidheid haar troepen sterkte te verminderen, zodra een deugdelijk politie-apparaat de hand having van orde en rust zal ver mogen te waarborgen. 3) Om iedere mogelijke twijfel aangaande haar bereidwilligheid om werkelijk een souvereine, de mocratische en federale staat in In- Hierbij zijn de gebieden, welke thans op Java onder Nederlandse controle zijn gekomen, aan de hand van officiële gegevens van de Generale Staf in kaart gebracht. donesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Neder landse regering aangeboden aan stonds. hangende de voorbereiding van deze staat, gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indonesische federale interim-rege ring te vormen, waarin vertegen woordigers van de verschillende deelstaten, alsook van de nog on voldoende vertegenwoordigde min derheden qnder de bevolking, met de lt. gouverneun-generaal zouden samenwerken. Met de regeringen zowel der republiek als der andere Indonesische deelstaten, Oost-Indo- nesië en West-Borneo, was hierom trent reeds in belangrijke mate overeenstemming verkregen. De Nederlandse regering her haalt thans* dit aanbod tegen over alle deelstatgn en bevol kingsgroepen in Indonesië. Zij is voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vorige we ken werden hezet. Het politie apparaat, hierboven bedoeld, zal aan deze regering ondergeschikt worjlen gemaakt. Zo spoedig mo gelijk zullen ook de reeds eerder voorgestelde federale organeij, waarborgend de voedselvoorzie ning alsmede de economische, monetaire en handelspolitieke eenheid van Indonesië, alle even eens onder meergenoemde rege ring ressorterend, door haar die nen te worden gevormd. 4) De totstandkoming ener inte rim-regering zal geenszins de stap vertragen naar een blijvende op lossing. De Nederlandse regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn vertegenwoordigers der verschillende deelstaten en bevol kingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen ten- e.inde over de definitieve inrichting van het nieuwe Indonesische staats bestel te beraadslagen. Waar de be volking van enig gebiedsdeel het Voor opbouw-vraagstukken. Tegenover een A.N.P.-verslag- gever verklaarde de Minister, die zich uiteraard niet over details van het doel zijner reis wilde uitlaten, vlak voor zijn vertrek op Schiphol, dat hij „als vertegenwoordiger der Nederlandse regering ter bespre king van vraagstukken, die zich bij de wederopbouw van Indië en bij de organisatie der P.T.T. aldaar voordoen" naar Batavia vertrok. Hij achtte het niet in 's lands be lang op dit moment reeds nader over zijn verblijf in Indonesië uit te wij den en kon evenmin ook maar bij benadering antwoord geven op de vraag hoe lang dit zou zijn, al voeg de hij daaraan toe, dat het zeker niet minder dan een tweetal weken zou zijn. De D C 4, waarin de Minister de reis maakt, wordt bestuurd door ge zagvoerder G. Moll. In Cairo zal een twintigtal gestrande passagiers aan boord gaan, waarna de reis wordt voortgezet naar Sjarja in Arabië. Wegens de moeilijkheden, die de KLM in Brits-Indië ondervindt, wordt dan alleen nog Colombo op Ceylon aangedaan. Van Colombo uit hoopt de piloot zonder tussenlandin gen naar Batavia te vliegen. De gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen heeft het vol gende telegram aan mr. v. Kleffens doen toekomen: „Nu politionele actie gestaakt is, wenden de grote Nederlandse vrou wen-organisaties, verenigd in ge meenschappelijke actie, zich zeer bewogen en ten diepste geschokt tot. u met dringend vprzoek het lot van gijzelaars, geïnterneerden, vrouwen en kinderen in gedwongen concubi naat levend, moord op landgenoten en rijksgenoten, levend verbranden van Chinezen, in Veiligheidsraad met klem namens ons naar voren te brengen." Een afschrift van dit telegram werd toegezonden aan mevr. Roose velt. Het havenpersoneel en de haven arbeiders van Ismailia, Suez en Port Said hebben een vergadering belegd waarop zij de methoden zullen vast stellen om alle Nederlandse schepen te boycotten, welke met bestemming Indonesië in de Egyptische wateren aankomen. In kringen der haven arbeiders is men weinig tevreden over het resultaat van hun interven tie tegen de „Volendam", welk schip Zgndag 10 Augustus het Suezkanaal is doorgevaren. Zij hopen gelukki ger te zijn, wanneer het volgende schip passeert. Het blad „Al Misri" beschuldigt de Britse" autoriteiten er van, dat zij belangrijke voorraden munitie aan boord van de „Volendam" hebben latpn brengen, toen deze (Jpor de Rode Zee voer. Van Britse zijde wordt de juistheid van deze beschul diging officieel ontkend, daar het schip zijn reis vervolgd heeft zonder aangehouden te zijn. verlangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over haar plaats in het nieuwe staatsbestel vorgens beginselen in de art. 3 en 4 van Linggadjati neergelegd. 5) Bij de Nederlandse legering leeft de overtuiging, dat de andere staten en staatsdelen alsmede de verschillende minderheden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden en voorstellen in stemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de republiek doet zij een ernstig beroep ook haar me dewerking daartoe te verlenen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Verenig de Staten aangeboden, hiertoe be langrijk zullen bijdragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming Van het Indonesische staatsbestel derhalve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de republiek zou kunnen worden uitgemaakt. De nieuwe staatkundige construc tie is immers een zaak, waarbü naast Nederland en de republiek ook de andere deelstatcyn en be volkingsgroepen betrokken zyn, en is een onderwerp, dat uiter aard reeds bij de totstandkoming van Linggadjati van arbitrage uit gesloten werd. De Franse Assemblee heeft met 1 tegen 184 stemmen haar vertrou- en in Ramadier uitgesproken. Deze .d Zaterdag de vertrouwenskwestie ?steld in verband met het rege- ngsvoorstel betreffende wijziging an de Wet op de gemeenteraadsver- iezingen. Ramadier werd gesteund door ocialisten. MRP, Radicalen en an- ere gematigde en rechtse afgevaar- igden. Slechts de communisten en eze zeer na staande afgevaardigden emden tegen. Radio Djokja heeft omgeroepen, at Walter Poote Maandag in Djokja s aangekomen. Na zijn aankomst begaf Footë zich onmiddellijk naar de woning van de president, alwaar hij door Soekarno, Sjarifoeddin en een lid van het republikeins kabinet werd ontvangen. Hij is Maandagmiddag laat met een speciaal Amerikaans marine vliegtuig in Batavia teruggekeerd en verklaarde bij aankomst, dat hij ongeveer twee uur met het repu blikeinse kabinet besprekingen had gevoerd en daarna ongeveer een uur m^t Soekarno persoonlijk. Over het besprokene kon hij geen enkele mededelirig doen. Na een vergadering te Londen is door het bestuur van de World Friendship Assqpiation vqrklaard, dat de organisatie haar werk op de zelfde basis zal voortzetten, aldus de „News Chronicle". Ofschoon de positie van de Britse nationale organisatie ernstig is, ver trouwt het bestuur dat zij de midde len zal kunnen vinden om haar werk voort te zetten. Op 13 Augustus a.s. zal voor kin deren tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend ge maakt worden. Aangezien de ver strekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product sa menhangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon op lange termijn lopende is, waarop naar mogelijk heid gedistribueerd kan worden. Het welingelichte Griekse rege ringsblad „Estia" bevestigt, dat een breuk tussen Griekenland en ue Sowjet-Unie waarschijnlijk is na de protesten, die de vorige week door de Sowjet Zaakgelastigde bij de Griekse regeling zijn ingediend. De Griekse autoriteiten zouden volgens de Zaakgelastigde „onvriendschap pelijke daden" hebben verricht, die „niet in overeenstemming waren met de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen". Het blad voegt hieraan toe, onder aanhaling van gezaghebbende krin gen, dat eenzelfde daad van Joego slavië wordt verwacht. Politieke kringen te Athene zijn van mening, dat de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en de naburige landen de^ eerste stap naar de vorming van een „vrije Griekse regering" bete kent. Deze regering zou door de gue- rillastrijders worden gevormd en naar men vermoedt onmiddellijk door Joego-Slavië, Bulgarije, Alba nië en de Sowjet-Unie worden er kend. ACHT PUNTEN trekken de aan dacht, in de forse verklaring, welke dé Nederlandse regering in de afgelopen nacht heeft uitgegeven over de vraag, wat er nu in de naas te toekomst in Indonesië gebeuren moet. Ten eerste moet er zijn een deug delijk politie-apparaat. Ten tweede zal Nederland, als dat apparaat er is, de troepensterkte verminderen, ten derde herhaalt de regering het aan bod, om een interim (tussen) rege ring in te stellen, ten vierde wordt dit aanbod niet alleen gedaan aan de toekomstige deelstaten, maar ook nadrukkelijk „aan de nog onvol doende vertegenwoordigde minder heden", ten vijfde zal de interim regering het beheer voeren over de bezette gebieden, ten zesde zou het „deugdelijk politie-apparaat" onder geschikt zijn aan de tussen-regering, ten zevende wil de regering op korte termijn een rondetafel-conferentie, ten achtste herhaalt de regering, dat zij wel goede diensten aanvaardt, maar geen arbitrage. Hier wordt in ronde en korte woorden de betekenis van het ac tuele Indische vraagstuk aangege ven. daaruit blijkt, dat de regering niet van zins is, zich door extre misme, hetzij van links of van rechts van haar stuk te laten brengen. Haar nachtelijke verklaring zal haar dienst bij de heden beginnende be sprekingen in en rondom! de Veiligheidsraad wel doen! Dé regering houdt vast aan het deugdelijk politie-apparaat, dat aan vankelijk gemeenschappelijke gen darmerie genoemd werd, en daarna „buitengewone politie" heette, maar met de benaming „deugdelijk politie apparaat is de bedoeling wel het best weergegeven. Hoofdzaak is in derdaad, dat dit apparaat deugdelijk is, voor het waarborgen van de orde en rust. Als dat deugdelijke! apparaat er is, ondergeschikt aan de tussenregering, dan komt de kwestie van de vermindering van de troepensterkte aan de orde. Het valt op, dat het herhaalde aanbod, om die interim-regering in te stellen, thans nadrukkelijk gedaan wordt ook tegenover „de nog onvoldoende vertegenwoordigde minderheden". Dit is volkomen in overeenstemming met de inhoud en de strekking van de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942, welke wij -'onder 'de druk der ge beurtenissen van de laatste weken bijna zouden vergeten. Het schijnt ons toe, dat de regering met nog meer nadruk tot die rede terug keert, nu zij „op de kortst-mogglijke termijn" een ronde-tafelconferentie wil, van de deelstaten en de ge noemde bevolkingsgroepen; om te beraadslagen over de definitieve in richting van het Indonesische staats bestel. Dat is een toepassing van de beginselen van Linggadjati, zoals deze door de nieuwe omstandighe den geboden wordt. Tenslotte is het zeker niet voor niets, dat de regering de hoop uit spreekt dat de goede diensten, uit drukkelijk worden geno.emd die welke door de Verenigde Staten (van Amerika) zijn aangeboden, be langrijk zullen bijdragen om de re publiek tot medewerking te bewe gen. En even duidelijk moge in het milieu van de Veiligheidsraad van daag en in de komende dagen wor den begrepen, dat'Nederland wel die goede diensten kan aanvaarden, maar geen arbitrage. Het gaat hier immers niet om een geschil, maar om een staatkundige hervorming en reeds in het program van Ling gadjati was de mogelijkheid van arbitrage over de nieuwe staatkun dige constructie uitgesloten! Nederlandse troepen rukken Malang binnen. Ook hier zijn vele verwoestingen aangelicht. Rechts brandt nog een huis, dat door de Indonesiërs is aangestoken. in zjjn jaarlijkse rapport aan de algemene vergadering der V.N. zegt Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N., dat geen enkele verantwoordelijke staatsman van welk landmok een nieuwe oorlog kan overwegen. Indien de betrok ken naties bij haar pogingen om de voornaamste problemen der wereld op te lossen het gebruik van haar militaire macht niet meer op de voorgrond stellen, zullen de miilioenen mensen, die onze besprekingen gade slaan, werkelijk geloven, dat deze orga nisatie hun onmiskenbaar verlan gen naar vrede zal vervullen. De toestand, waarin de wereld verkeert, is niet verbeterd in het jaar, dat op 30 Juni jl. eindigt. Er kan niet genoeg gewezen worden op het falen der mogendheden om de voornaamste vredesverdragen op te stellen. De nasleep van de oorlog kan niet langer worden beschouwd als de voornaamste oorzaak voor de economische problemen, waar voor de 'wereld zich geplaatst ziet. Deze komen voor een groot deel voort uit de fundamentele politieke toestand, welke zijn invloed doet gelden op alle andere activiteit. Het is thans mogelijk te zeggeq, dat de V.N., met medewerking van de re geringen, voldoende zijn toeggrust om de verantwoordelijkheid voor het behandelen van de verschillen de problemen op zich te nemen. Er zijn 'reeds voorlichtingscentra der V.N. opgericht te Londen, Washing ton, Kopenhage^, Genève, Parijs. ^iew Dehli, Sjanghai en Rio de" Ja- neiro, terwijl voor het eind van 1947 centra zullen worden geopend te Cairo,' Moskou. Praag, Warschau en Mexico City. Het werk der V.N. zal in de toekomst meer worden ge decentraliseerd, mede met het oog op de moeilijkheid der regeringen om dollars te verschaffen voor het in stand houden van haar delegaties in de V.§. De toegestane begroting voor 1947 zal naar verwachting met 2'/» millioen dollar worden over troffen. De uitgaven voor 1948 wor den geraamd op 39.403.792 dollar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1