Prinses Tentoonstelling Berger Kunstenaarscentrum SPORTDAG Ron^J het kampvuur van Moisson Gerucht PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 12 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Goede vangst te Alkmaar ten bate van Kath. Thuisfront GEMEENTERAAD VAN WIERINGERWAARD Het sportterrein wordt verbeterd Oost-Ja va en Sumatra's Oostkust Verkenners verbroe deren zich Egypte in de Veilig heidsraad f 400 1303, 5618, 7897, 11364, 14739. f 100 8053, 8871, 19529, 20805, 20990. Geestelijke adviseurs K.A.B. bijeen Voetbal Voorlopig Nederl. Elftal Copy voor sto Wereld-ji De tentoonstelling van het Ber ger Kunstenaarscentrum, welke Zaterdag \n het Huis met de Pila ren is geopend, verschilt in menig opzicht met de voorgaande. Van de vier exposanten is er maar één. wiens werk door het publiek met waardering zal worden ontvan gen. Henk v. d. Idsert, die een groot gedeelte van het grootste zaaltje voor zijn rekening kreeg, exposeert naast een tweetal in opdracht ver vaardigde zeer mooie kinderportret ten enkele landschappen, waarin het blije blauw van de zomer domi neert; trouwens de blijheid is de voornaamste karaktertrek van Id- sert's werk, die zijn licht palet met veel bravour hanteert en in zijn kinderportretten het onbevangene van het kind raak weet te typeren. Van zijn tekeningen, die onder het glas van de vitrine niet zo goed uit komen als in een passende lijst, frappeerde ons het meest de Boom gaard, door de effectvolle werking van licht en donker. Arend Boss-Eyssen kunnen wij het best waarderen in zijn tekenin gen en litho's, waarin hij toont, dat hij tot iets goeds in staat is. Zijn schilderijen zijn simpel van kleur en vlakverdeling en hebben voor ons slechts waarde als experiment. Dit is in nog grotere mate het geval met het werk van Jaap Mooij, die op de eerste plaats een vaardig tekenaar is. Zijn composities, die bedoeld zijn als producten van de z.g. abstracte kunst, doen kinder lijk aan; de kleuren zijn uiterst simpel, de figuren nu en dan grillig. Er zijn er, die dit werk beschouwen als een reactie op romantiek in de schilderkunst; anderen noemen het evolutie, weer anderen revolutie in de schilderkunst; wat hej; ook is de catalogus vermeldt zelfs geen titels, alleen formidabele prijzen voor ons zijn het slechts experi menten, waarover wij wellicht meer kunpen zeggen, als wij het werk van Jaap Mooij kennen, dat hij over tien tot twintig jaar zal, maken. Als wij dit werk moeten beschouwen als verschijnselen van de chaotische tijd, waarin wij leven, zoals de voor zitter van het B.K.C., de heer Schek- kerman, in zijn openingswoord zei, dan geldt dit in nog sterker mate van het werk van Constant Nieu- wenhuis, aan wiens surrealistisch werk wij al eens eerder een uitvoe rige beschouwing hebben gewijd; het lust ons daarom niet om ons afwijzend oordeel over dit werk nog eens te herhalen. Als wij een kunst werk alleen moeten waarderen om de kleur, zoals sommigen bij de be oordeling van dit werk willen sug gereren, dan zou het met de schil derkunst drqevig zijn gesteld. Daar om, ook dit werk rangschikken wij onder de experimenten en wij gaan het als verschijnsel van deze tijd voorbij. Wij kunnen ons niet voor stellen, dat duizenden zich over eeuwen nog voor dergelijk werk zullen verdringen, zoals zij het thans Voor de Alkmaarse Politierechter Kampbewaker Het was een kalme middag voor de economische politierechter te Alkmaar. Beklaagde P. L. uit Scharwoude heeft gefraudeerd als bewaarder van 't gevangenenkamp der gedeti neerden, in die zin, dat beklaagde stiekurp snoeperijen voor de delin quenten medenam en dit doorgaf. Ook ging beklaagde brieven e.d. op halen en dit alles, zoals hij zegde uit vriendschap en .omdat anderen het ook deden. De rechter ging hiermede niet accoord en meende dat er een zeer zware straf moest worden opgelegd. Beklaagde nam een erg onverschillige houding aan en het drong niet tot hem door, dat hier een der oorzaken lag van slappe kamptucht enontvluch tingen. Verdachte werd veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. Koopman J. v. H. te Alkmaar heeft blijkbaar iets tegen politie en controleurs. Toen althans agent J. v. Dijk bij hem op controle ver scheen werd deze ontvangen met woorden, die een beledigend karak ter droegen. Verdachte was niet verschenen en werd veroordeeld tot 60.of 20 dagen hechtenis. De leerlinge verpleegster F. A. M. uit Grootpolder nam een horloge weg van een collega-verpleegster, die met haar de kamer deelde. Ze heeft er wel spijt van, doch desondanks kreeg ze een boete van 75,of 20 dagen hechtenis, terwijl men haar als rem tegen verdere gevallen van langvingerigheid een proeftijd medegaf van twee jaren bij een voorw. straf van 2 mnd hechtenis. Landarbeider H. J. V. te Egmond Binnen stal een deken uit het huis van mensen, die afwezig waren. Hij is berouwvol en vertoont een stil karakter. De rechter laat het ditmaal bij veertig gulden of 12 dagen hechtenis. De politie heeft blijkbaar een zware taak. De dronken zeeman P. v. d. W. mishandelde de agent, die hem voor dronkenschap aanhield en deelde enkele rake klappen uit. Hij heeft een goed salaris en was niet verschenen. De rechter veroordeelde hem tot honderd gulden boete of dertig da gen hechtenis. J. R. uit Amsterdam, die zijn zus ter uitschold voor al wat minder fraais was, kreeg een boete van vijftien gulden of vijf dagen hech tenis. Kan dat ook nu niet? 12 AUG. De raad van 12 Aug. 1863 besloot, dat de klokkenist kosteloos onderwijs moest geven op piano, orgel of zingen aan 4 kinderen van onvermogende ouders en wel 2 maal per weck gedurende één uur. Hij werd te vens belast met de oprichting en instandhouding van een zangver eniging voor kinderen. Ook kon men hem verplichten het orgel in de Grote Kerk gedurende de zo mermaanden te bespelen, waarbij dan het windtrappen voor zijn rekening kwam. Voor lessen mocht hij 40 cent rekenen per uur. De stadsmuziekmeester moest optre den als orkestmeester bij toneel voorstellingen, was kapelmeester bij de Schutterij en moest een muziekvereniging voor kinderen oprichten voor onvermogenden. doen voor de kunstschatten uit We nen, die in het Rijksmuseum zijn tentoongesteld. Tenslotte exposeert Kasper Nie- haus een tweetal schilderijen; hij zoekt zijn kracht in bevallige lijnen en harmonische vlakverdeling, waar door zijn werk meer iets krijgt van het prentje dan van het schilderij; zijn werk boeit noch door kleur, noch door vitaliteit; het is vlak en droog en kan onder de verschijnse len van deze*tijd gerangschikt wor den; overigens blijft deze schilder zichzelf, al enkele decennia lang. Van ontwikkeling en uitgroeien in zijn kunst is geen sprake. De ceramiek van Dirk Hubers is ook op deze tentoonstelling in ruime mate aanwezig. Fr. O. AFHALEN DISTRIBUTIEBESCHEI DEN EN SCHOENBONNEN ALKMAAR. Morgen zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaarten zij aan de beurt, wier familienaam begint met de letter B. vanaf Blom. Voor het afhalen van schoenbon nen zijn aan de beurt zij, wier naam begint met de letters C. D. en E. FIETSENDIEF DOOR WELPEN- HORDE OPGESPOORD ALKMAAR. Na dagenlang te vergeefs zoeken van de politie te Soest is het door activiteit van de welpenhordc St. Dominicus X uit Alkmaar, gelukt een beruchte fiet sendief te pakken te krijgen. Het is een zekere J. H.. die na langdurige ondervraging eindelijk bekende meerdere diefstallen gepleegd te hebben, zodat de politie door mede werking van deze welpen een goede slag heeft geslagen. Voorwaar een succes voor deze horde. „ORPHEUS" NAAR BRUSSEL Op 22 September zal het man nenkoor „Orpheus" in de Grote Kerk een concert geven met mede werking van het Brussels mannen koor dat circa 175 leden telt. Deze zullen met hun dames dan de gas ten zijn van de Alkmaarders waar zij tevens zullen worden onderge bracht. In de tweede helft van Oc tober zal „Orpheus" dan naar Brus sel gaan en ook hier zullen de da mes van de partij zijn. Op last van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft de PRA te Alk maar gisterenmiddag de Zaandam mer .J Tavenier aangehouden, na dat enige dagen geleden de Amster dammer G. Steenbeek in arrest was gesteld. Zij ware.n resp. firmant en gevolmachtigd procuratiehouder van de bevrachtingspnderneming Adeka, die tussen Juli 1942 en September 1944 voor het beruchte Duitse kan toor Kühne und Nagel te Amster dam joodse meubelen naar Duits land, België en Frankrijk heeft ge transporteerd. In totaal werd met Kühne und Nagel een bedrag van 570.000. gulden verrekend. Aan vrachten op Duitsland kpmt in de boeken een bedrag "van ruim f 100.000.voor, aangezien naast de transporten van joodse meubelen ook grinttranspor- ten werden verzorgd. Voor al deze transporten is gebruik gemaakt van ongeveer 600 schepen van verschil lende tonnages, die het kantoor te Amtserdam leidde, en was volledig op de hoogte dat het vrevoer van joodse goederen betrof, daar op de vrachtbrieven als ladingssoort „ju- denmöbel" was ingevuld. PAKHUIS INGESTORT ALKMAAR. Gisterenmiddag is door ouderdom een deel van het perceel aan de Oude Gracht het pakhuis no. 109 ingestort. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te be treuren. De dakspanten bleken ver molmd waardoor het dak naar be neden stortte. Openbare werken heeft maatregelen getroffen ter voorkoming van verdere ongevallen. VRACHTAUTO RAMT EEN LANTAARNPAAL ALKMAAR. Maandagavond om zes uur reed een vrachtauto over de Bergerweg naar de van Teylingen- straat. Uit deze straat naderde een a^ider motorrijtuig waarvoor de vrachtauto naar rechts uit moest wijken. Het rechtervoorwiel raakte de troittoirband en het stuur werd naar rechts gedrongen zodat de wa gen pardoes tegen een lantaarnpaal op reed welke sneuvelde. Ook het hek van het waterleidingbedrijf werd over een afstand van zes m. vernield. De vrachtauto werd be schadigd aan koplampen en motor kap. De remmen bleken in orde. Harddraverij te Kalverdijk De Harddraverijver. Kalverdijk en Omstr. organiseerde 11 Aug. een kortebaandraverij waaraan 19 paarden deelnamen. Goed weer, en goed bezoek. Ie Omloop: Fiat 285 slaat in 3 ritten Welkom 285; Qui Hannover 295 in 2 ritten Farida 285; Kitty K 275 in 2 ritten Fer v. Sillcedar 290; Abdullah Scot 290 in 2 ritten Ivan Hannover 280; Akron B 285 in 3 ritten Claudy O 290; Xiphias 285 gaat alleen over de baan; Kitty Sora 275 in 2 ritten Lucky Fanfare 275; Jim Wilkes 280 in 2 ritten Du mas Hannover 285; G. de Mascotta 280 in 3 ritten Klazina Axkit 275; Eduard Anvil 285 stilstaand paard. 2e Omloop Eduard Anvil klopt m 3 ritten G. de Mascotta; Abdullah Scot in 3 ritten Kitty K; Fiat V in 3 ritten Akron B; Kitty Sora in 3 ritten waarvan 1 rit Dead Heat Xi phias; Qui Hannover in 2 ritten Jim Wilkes. 3e Omloop: Kitty Sora in 3 ritten Eduard Anvil; Qui Hannover in 3 ritten Fiat V; Abdullah Scot staand paard. Deze 3 paarden lopen om le, 2e en 3e prijs terwijl de 4e prijs wordt gedeeld, le prijs f500 Kitty Zora eig. en ber. J. Wagenaar; 2e prijs f200; 3e prijs f100 gedeeld Abdullah Scot stal Abdullah ber. J. v. Leeu wen Jr. en Qui Hannover stal Hei- dezicht ber. W. Geersen. Terwijl de 4e prijs f50 gedeeld werd door Edu ard Anvil Eig. en ber. P. Koster en Fit V. BERGEN. ^.ctie Hongaarse kinderen. Zondagmorgen hield Mgr. Dr. H. Knebel uit Budapest in de parochiekerk alhier een pre dikatie gevolgd door een collecte welke bestemd is voor de uitzen ding van Hongaarse kinderen naar .Nederland; deze collecte bracht circa f 1400 op, terwijl in de loop van de dag 46 parochianen zich bereid verklaarden een Hongaars kind voor minstens een half jaar in hun gezin op te nemén; de kin deren worden van de herfst ver wacht. Giften en opgaven van pleegouders voor Hongaarse kin deren worden alsnog gaarne in ontvangst genomen d'oor de heer N. Sluyter, Dorpstraat 23, alhier. TUITJENHORN. De Land dag te Schagen. Evenals voor heen zorgt de R. K. Rijwielclub St. Martinus weer voor de geor ganiseerde deelname aan de Land dag. Zoals bekend, wordt dit jaar de Landdag gehouden op Maria Hemelvaart (15 Augustus) in de muziektuin te Schagen, De deel nemers komen te half 2 te Kerk buurt bijeen, waarna gezamenlijk vertrek naar het landdagterrein. Kaarten verkrijgbaar bij J. van Straaten, te Tuitjenhorn. DE EGMONDSE KUNST- EN NIJVERHEIDSTENTOON STELLING Op de 14e dag de 2000e bezoeker Iedere bezoeker van de Bg- mondse tentoonstelling wordt een propagandist. Dit is wel het beste bewijs dat een bezoek zeer zeker de moeite loont. Precies op de 14e dag van de openstelling paseerde de duizendste bezoeker de con trole. Het was de heer J. Valke- ring te Egmond aan den Hoef. Namens de leiding werd hem een speciaal voor deze gelegenheid gemaakte taart aangeboden. EGMOND AAN ZEE. Verga dering van de Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Ge meenteraad onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de hr. P. C. de Graaff. De burgemeester was wegens ziekte verhinderd de ze vergadering te presideren. Ook de heer Kopman was afwezig. De begroting over 1946 voor Maaatschappel. Hulpbetoon werdi conform vastgesteld. Het voorne men van Ged. Staten, om te be palen, dat de huurwaarde voor een eventuele ambtswoning voor de secretaris of ontvanger nimmer meer zal bedragen dan de huur waarde volgens de personele be lasting voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens werd besloten om van het R.K. schoolbestuur voor een jaar, vanaf 1 September 1947 voor f 100 te huren een lokaal voor onderbrenging van een k^sse van de Openbare Lagere School. Aan het Gemeentepersoneel zal voor 1947 een gratificatie worden verleend van 2 pet. van de belo ning over een geheel jaar tot een maximum van f50. Vervolgens werd besloten om aan de heer J. Bos een strook grond te verkopen, ten oosten van zijn perceel aan de Wilhemina straat lang 22,75 m en breed 1.65 vcor f 350 per m2 Bij de vaststelling van de ge meenterekening over 1945 bleek er een tekort te dm van f 54533 36 waarvar, een bedrag van f40,000 op rekening komt van de gemeen tebedrijven. De voorzitter gaf hierbij een toelichting, dat dit hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in ae stilligging van de bedrijven ge durende een groot deel van 1945. Als laatste punt kwam aan de erde het beslui; om de beslissing aover 't uitbreidingsplan 3 maan den te verdagen in verband met de lopende besprekingen over de daar tegen ingediende bezwaren. De voorzitter zette uiteen, dat er bezwaren waren binnengekomen van de Maatschappij Zeebad be treffende de ontworpen ligging van een straat, uitkomende op de Boulevard. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen moeten er eerst DE RIJP. De door de gezamen lijke katholieke sportverenigingen georganiseerde sportdag, ten bate van het Katholiek Thuisfront is schitterend geslaagd. Begunstigd door prachtig zomer weer vertrokken Zondag de katho lieke sporters vanaf de Dam, allen in sportcostuum en op de maat lo pende van een pittige mars, naar het sportterrein aan de Zuiddijk, gevolgd door de verkenners en de kajotters en de voetbalgasten uit Hoogwoud per auto. Als eerste punt van het program speelde D.R.E.O. I tegen Grashop pers I uit Hoogwoud een voetbal match, welke gewonnen werd door de gasten. Er werd niet met het competitie- vuur gespeeld, wat wel een gevolg was van het warme weer en ondanks het fgjt dat de Grashoppers wel een te sterke tegenstander bleek te zijn, toch wist D.R.E.O. met twee wel verdiende doelpunten de eer te red den. Uitslag 2—4. De gymnastiekvereniging T.I.A.L. kwam. voor een nog in haar kin derschoenen staande vereniging, heel aardig voor de dag. Haar num mers werden goed uitgevoerd. De wedstrijd van de niet-voetbal- lers bleef beneden de verwachting, er waren te weinig komische krach ten. De uitslag van de hardlopers was als volgt: 1500 m. 1. Jgc. Schrama; 2. A. Blokdijk; 3. P. Beumer. 100 m. heren: 1. Th. Luyckx. 80 m. dames: 1. mej. C. Riteco. Het geheel stond onder leiding van de Pater, waarvan ook het initiatief uitging. - De resultaten waren een mooie dag voor de toeschouwers en een pracht opbrengst voor onze jongens in Indië. De collecte bracht f 250.30 op en de winst van diverse verko pen pl.m. f 150.dus een saldo van ruim f 400.dit alles zonder en- trée en de medewerking van allen. Een woord van dank moet ge bracht worden, namens onze jon gens, aan de voetbalvereniging „Grashoppers" die geheel op eigen kosten naar de Rijp zijn gekomen. Zo ook de scheidsrechter de heer Philippi, die schitterend leidde, ook de schenkers van de koek en de leverancier van ijs enz. Tesamen met de verkenners en kajotters, die de bediening verzorg den, hebben zij een schitterend be wijs geleverd van wat samenwer king en goede Hollandse gulheid tot stand kan brengen. besprekingen worden gehouden met enkele eigenaars van grond daar ter plaatse wat enige tijd vordert. De rondvraag leverde niets bi- zondërs op, zodat deze vergadering in ongeveer een half uur tijds weer tot het verleden behoorde. BRUGBOUW WIERINGERMEER 16 Aug. a.s. zal door de Rijkswaterstaat de aan besteding plaats vinden van het bouwen van een brug van gewapend beton over de Oudelandertocht in de Westelijke Parallelweg no. 7 van het Rijkswegenplan 1938 in de ge meente Wieringermeer. GESLAAGD HEILOO. De heer A. W. Boer- sen slaagde voor het Practijkdiploma van de Associatie evenals voor de Vereniging van Leraren. „DOVES" Kennemer kampioemschappen. HEILOO. Het is de meisjesploeg van „Doves" weer gelukt beslag te leggen op l\gt kampioenschap van Kennemerland. Ook werden nog een drietal persoonlijke kampioenschap pen behaald, nl. Nel Klerk met ko gelstoten meisjes A; Iny Jonker met discuswerpen meisjes A en Nelly Couwenhoven discuswerpen dames. Verder werden zeven tweede en drie derde prijzen behaald. De totaal-uitslag was: 1. „Doves", 62 punten; 2. Gita, 45 punten; Zaanland, 28 punten en Suonis 26 punten. Enige Doves-junioren waren op bezoek bij H.A.V. te Den Helder. G. Koning werd 4e op de 80 M. Junioren B. KI. Blokker won de 800 M., ter wijl W. Neefkes op dit nummer 2e werd. Bij het nummer kogelstoten werd KI. Blokker 3e en K. Oly 4e. Volgende week gaat een grotere ploeg Heren en Junioren naar de Kennemer kampioenschappen te Be verwijk. NAAR DE K.R.D. CASTRICUM. Een aantal Kath. luisteraars was door het KRO-be- stuur Zaterdagavond uitgenodigd 'n bezoek aan de studio te brengen en daarbij eveneens getuige te zijn van de uitzending „De klok heit negen". Direct na aankomst werd het ge zelschap in de concertstudio welkom geheten door de directeur vaij de KRQl" de Z.Eerw. Hr. Prof. Kors O.P. Spreker wekte daarbij het gezel schap op trouwe propagandisten te blijven van de Kath. Radio Omroep, die zij juist in deze tijd zo dringend nodig heeft. Namens het gezelschap sprak de heer B. A. Dingerdel en dankte Prof. Kors voor de gastvrijheid en verze kerde, dat Katholiek Castricum ten alle tijden op de bres zal blijven staan voor hun eigen omroep; als blijk van medeleven bood hij een fraaie palm aan. Na de rondleiding en het bijwonen van de uitzending „De klok heit negen", toog het gezelschap zeer voldaan huiswaarts. Tienkamp A.V.V. DE RIJP. Zondag 10 Augus tus organiseerde AW haar tradi tionele tienkamp, welke als goeö geslaagd' mag worden beschouwd, mede door het prachtige weer. De uitslagen waren als volgt: Senioren: 1. A. Zomerdijk; 2. E. Vilten; 3. Cor Zwaan. Junioren: 1. H. de Vries; 2. J. Klompmaker; 3. W. Zee. Adspiranten: 1. N. de Jong; 2. P. de Wit; 3. J. Zee. De wisselbeker kwam in han den van de heer A. Zomerdijk; vorige houder dé heer Jj>. Kroon. Zie hem 3 jaar te behouden, An- toon of in 't geheel 5 maal. DE BU-BO HEERHUGOWAARD In 1946 al werd er gezegd: in Heerhugo- v^aard moet industrie komen. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. De heren Burger, smid en Bot man, timmerman, beiden wonende alhier, dachten hier anders over en maakten de Bu-Bo. Wat is de Bu- Bo? Een doodgewone aardappel sorteermachine. Op uitnodiging van de heren fabrikanten zijn we eens een kijkje gaan nemen bij 't proef draaien. De machine ziet er een voudig uit Wanneer de motor draait, kan het sorteren beginnen. Reeds als de aardappels in de stortbak komen, worden ze door een soort ijzer raam van de ergste modder ontdaan. Dan komen ze in de schud bladen, waarover 4 maten tegelijk gesorteerd kunnen worden. De uit voering van de machine is erg een voudig. Zij is zeer geschikt ook voor de kleinpre bedrijven, waar men soms beschikt over schuren met een kleine ingang. De breedte van het apparaat is 82 cm. Een normale deuropening is 86 a 87 cm, zodat de machine hier gemakkelijk doorgaat. Dan is er een 1/2 pk motor aan be vestigd. Maar wanneer men be- zvfaar heeft zo'n motor aan te schaf fen en thuis beschikt over een elec- trische wasmachine, dan kan op vrij eenvoudige wijze de motor uit deze laatste in de sorteermachine gemon teerd worden. De prijs der Bu-Bo is zo laag mogelijk gehouden en hier mede kunnen de heren Burger en Botman sterk concurreren en kan men dus in de behoefte van deze tijd voorzien. Bij het proefdraaien heeft de ma chine deze proef met glans door staan en behoudens een enkele kin derziekte, die inmiddels al genezen is, zal zij haar weg wel vinden. De herqn Burger en'Botman zijn te allen tijde bereid hun nieuwe machine te demonstreren. Naar wij vernemen zijn er reeds een viertal Bu-Bo's besteld. Wij wensen ge noemde heren met hun nieuwe on derneming van harte succes. Record aantal paarden voor de draverijen* te Ho.orn De draverijen te Hoorn, op Zon dag 17 Augustus a.s. beloven bui tengewoon succesvol te worden. Er is een dergelijk groot aantal paar den ingeschreven, als de laatste ja ren niet meer het geval is geweest.- Hieronder volgt een overzicht van de ingeschreven paarden voor de verschillende courses, waaruit wel blijkt, dat ook de kwaliteit op hoog peil staat. Voor de Kermisprijs. Heat-handi capdraverij internationaal over 1620 meter zijn de volgende paar den ingeschreven- Don Brower, Ca lumet Don Juan, Y Kernei, Karoli- ne Curs, Fleetness T., Kity Gregor, Fer van Sillidar, Hanover T„ Ed ward Norton, Gretta Trothans, Du- man Hanover, Claudy O, Gonni Z, Akron B„ I Grady van Vredenhof, Baron Harvester. Voor de Vermaak-prijs. Prijzen- draverij voor paarden, welke nog geen 2000.hebben gewonnen over een afstand van 2040 meter zijn de volgende paarden inge schreven: Jerena Gregor, Leeuwe rik S., Lancier, Limbus, Kitty Gre gor, Kaptein Basom, Klossy Silk, Libelle, Lu D„ Little Monty, Ko- ninginne Draisino G., Karei Dia mant X, Jim Axkit, Karei F. H. Voor de Zeger DavidZonprijs, Heat-prijzendraverij over 1620 me ter, zijn de volgende paarden inge schreven: Eton Brawer, Joe Axkit, Julius, Kitty Zora, H. Fozettti, Kit ty K„ Johannes, Farida, Irene D„ Ga de Mascottea, I Grady van Vre denhof, Jopie the Saint. Voor de Drechterland-prijs. Korte baanprijzendraverij zün de volgen de paarden ingeschreven: Don Bre wer, Eton Brewer, Joe Axkit, Calu met, Don Juan, Jerena Gregor, Leeuwerik S, Y Kernel, Kitty Zora, Lancier,Kitty Gregor, Hanover T., Klossy Silk, Kitty K„ Edward Nor ton, Libelle, Little Monty, Johannes, Dumas Hanover, Gretta Trothon, Claudy O., Gonni Z., Koningin Draisine G„ Farida, Karel Diamont, Akron B., Irene D„ G. de Mascotte, I Grady vana Vredenhof, Baron Harvester, Jopie the Saint, Karel F. H. K.F.C. keuringslijsten gebundeld Voor de tweede maal dit jaar gaf d'e K. F. A. een boekje uit met de keuringslijsten der K.F.C. Ditmaal is het werkje overzichte lijker daar alle filmtitels alphabe- tisch zijn gerangschikt Met het in Januari verschenen eerste deel heeft men nu een goed overzicht van de na de bevrijding in ons land uitgebrachte films. Theater-exploi tanten en allen die geïnteresseerd zijn bij de firn zullen goed doen dit boekje aan te schaffen. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Kloecke. De he ren Perestam en Bakker hadden een kennisgeving van verhindering in gezonden. De w.erkzaamhqden werden aan gevangen met het verlenen van een subsidie van 1 cent per inwoner aan de stichting Kweekschool te Den Helder. Een reeds meerdere malen be sproken 1 punt, de verbetering van het sportterrein, prijkte vervolgens op de agenda. Verschillende voor stellen dienaangaande, o.a. overeen komstig de plannen van de Heide Mij, de adviseur der K.N.V.B., van deheer Klompenmaker uit Alk maar en de gemeente-opzichter, kwamen ter tafel. Uit de zeer wijd lopige discussies bleek, dat he.t plan- Klompenmaker het beste perspec tief opent. Kosten f 1700. De heer de Graaf bepleitte het laten uitvoeren door inwoners uit eigen gemeente. B. en W. zagen hierin evenwel weinig heil, gezien het tekort aan arbeiders. Tenslotte ontving het college van B. en W. volmacht het werk in over leg met de heer Klompenmaker uit te laten voeren tot een maximum crediet van f 2200. Voor dit bedrag zal een kasgeldlening worden afge sloten. Nu het sportterrein veel geld gaat koeten, dient ook de verordening op de vermakelijkheidsbelasting gewij zigd te worden. Van wedstrijden en uitvoeringen op het sportterrein zal voortaan 20 pet. vpn de entreegelden als belasting moeten worden afge dragen (ook voor donateurs). Tijdens de rondvraag bracht de heer v. Zandwijk de raad namens de voetbalclub dank voor het geno men besluit. Hij hoopt, dat nu ook de leden der club meer activiteit gaan ontwikkelen en achter de ge meente zullen staan. Op een desbetreffende vraag van de heer de Graaf antwoordde voor zitter, dat hij het vraagstuk der straatverlichting in B. en W. zou bespreken, maar dat een verhoging van het toegewezen aantal lichtpun ten moeilijkheden kon oproepem De heer Boekei vroeg hoe net staat met het onderhoudswerk aan de school. Volgens voorzitter heeft de gemeente-opzichter het destijds bepaald niet goed bekeken. Nu zal er weer een geheel nieuw dak op moeten. Dit betekent voor de ge meente dus een flinke strop. WILLEN GEEN REPUBLIKEINS GEZAG MEER Nederlands legercommuniqué no. 41 meldt, dat het bestuur van de Persatoean Rakjat Dja- watimoer (Volksvereniging op Oost-Java) onder voorzitter schap van Soekardjo ^de luit.- gouverneur-generaal een tele gram heeft gezonden, waarin namens het volk van Oost- Java geprotesteerd wordt te gen de afvaardiging van Sjah- rir door de republikeinse re gering als vertegenwoordiger van geheel Indonesië bij de Veiligheidsraad. 1 Het bestuur verklaarde zich ac coord met de Nederlandse politie- ele maatregelen, welke voor mil- lioenen bevrijding betekenen. De Persatoean wenst in geen geval d'e terugkeer vap het republikeins gezgg en verlangt de uitvoering van Linggadjati. Het bestuur ver zocht de landvoogd het protest door te zenden naar de Veiligheidsraad. Zaterdagmiddag is te Bindjai bij Medan een betoging gehouden voor de vorming van een vrije staat Sumatra's oostkust als on derdeel van de Indonesische fede ratie binnen het kader van Ling gadjati. Meer dan duizend perso- 'nen van verschillende landaard, waaronder Batakkers, namen hier aan deel. De treinverbinding Me danBindjaiStabat is thans uit gebreid tot TandjongPoera. Op vele wegen in d'e omgeving van Tandjong Balai op Noord-Suma- tra zijn door de Laskjars opnieuw bosversperringen aangebracht. Een Nederlandse patrouille bij Palembang stede opnieuw vast, dat republikeinse benden dumdum- kogels gebruikten. De spinnerij en weverij te Goenoenggaagoeng bij Lahat zijn in goede staat aange troffen. Het toezicht van het be drijf is door de Recomba overge- Het ontvangstcentrum van de Franse Vredesjamboree werd op 8 Augustus ingewijd. De padvinders worden na aankomst te Parys naar het ontvangstcentrum geredigeerd, waar op het ter rein de resp. vlaggen van de landen worden gehesen. (Van onze speciale verslaggever) TOEN de tienduizenden bezoekers hun dagelijkse sleur-leven weer begonnen, leefde in Moisson het internationale kampleven op, zo rijk aan improvisatie, zo vol schakering, dat men er moeilijk toe kon beslui ten tenslotte toch maar z'n tent op te zoqken. Kampvuren wakkerden overal 'op, waar men zich wendde pn de mogelijkheid daartoe is schier onbegrensd op de onwezenlijke, grote aspectrijke terreinen van de Jamboree. Het was moeilijk een keuze te maken uit deze overdaad, want overal viel iets te beleven, wat ongewoon was. Toen wij Zaterdag avond de duizenden verkenners uit meer dan 40 landen de arena zagen binnenmarcheren, hebben wij er zo vele in onze agenda aangetekend over wier doen en laten wij wilden berichten, dat de Jamboree min stens nog»eens zo lang zal moeten duren om dat plan te kunnen vol voeren. En nu stonden wij opnieuw voor dezelfde moeilijkheid, die wij, daar zijn wij zeker van, nog vele malen zullen tegenkomen. Er is veel te veel te genieten. Wij zijn ten slotte naar het subkamp Bretagne gegaan. Daar hebben wij de Oos tenrijkers tezamen met de Fransen rond het kampvuur gezien. Wij heb ben de harde taal der Wiener ge hoord vlak achter de zo gloeiende der gastheren. Er werd veel ge- hoempeld en bonkig gedanst: een- twee-drie-boemmm; er werd melo dieus gezongen en de pantomime streefde naar volmaaktheid. Maar de duizenden, in dekens gehulde verkenners rondom het aaudtoneel .waren één in hun waardering voor geheel die bonte mengelmoes. Hier triomfeerde de geest van Baaen Powell over de machten, die vijf jaar lang volken tegen elkaar "deden staan; hier waren alleen maar broe derscouts. Toen de stilte zich weer over het kamp spreidde, rustten dertigduizend verkenners uit van een vermoeiende dag. Een schrijven van de Kardinaal In zijn brief aan commissaris mr. René Höppener, leider van het ka tholieke Jamboree-contingent, be tuigt Z.E. Joh. Kardinaal de Jong diep getroffen te zijn door het idea lisme, waarmede de uitzending van het contingent werd voorbereid. Het schrijven vervolgt: „Wij smeken Gods zegen af, opdat u het doel. dat u zich voorstelt na te streven, nl. de jongens te doordringen van de waarde van de vrede in Christus, in het Rijk van Christus ook ten volle moogt bereiken, zodat u hen inder daad „rijker" moogt terugbrengen na afloop van de Jamboree. Als onderpand van Gods genade ver lenen wij u en alle andere Neder landse deelnemers volgaarne onze bisschoppelijke zegen". nomen. De voorraad bestond uit 20 ton ruwe katoen. Het lager actie-communique van heden (no. 42) meldt, dat in de omgeving van Garoet en Leles op West-Java veel is vernield, zoals bruggen waaronder een spoorbrug In de sector van Malang moesten enkele benden nabij de zuidrand van de stad en bij Kebon-Agoeng worden verdreven. Op Madoera werd PamekassWan door de TNI met zware mitrailleurs beschoten. Op Zuid-Sumatra, ten westen van Lahat, werd een bende, welke be zig was een brug af te breken, door onze troepen verjaagd. Cfp 10 Augustus bedroegen dé Neder landse verliezen 2 gewonden. Cadogan: Soedan tegen inlijving De Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Sir Alexander Ca dogan, heeft geantwoord op de ver klaring, die de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, de vorige week heeft afgelegd over het Britse op treden irt Egypte en de Soedan. Hij zeide, dat de verklaring van de premier de indruk wilde vesti gen van zuiver zelfzuchtig impe rialisme van Engeland. Door toe doen der Engelsen is Egypte echter een voorspoedige onafhankelijke staat geworden. Egypte is ten koste van het leven van vele duizenden Britse soldaten gespaard gebleven voor de bezetting door de qazi's. Het bestuur van Egypte in de Soedan is in 1821 door verovering tot stand gekomen en heeft bij "de Soedanezen de bitter ste haat tegen de Egyptenaren ach tergelaten. Ten aanzien van No- krasji's verklaring, dat Egypte niet als een vrije partij het verdrag van 1936 ondertekende, verklaarde Ca dogan, dat, indien men ernstig meent dat een verdrag ongeldig is door*ae aanwezigheid van troepen van de ene partij in het gebied van de andere, bijna elk vredesverdrag dat ooit is gesloten, ongeldig is. Egypte werd nooit gedwongen een verdrag te sluiten. Op de_ verklaring, dat Egypte aan de Britse economie is gebonden, antwoordde Cadogan, dat de com- merciiele en finantiele vrijheid van Egypte door geen enkel woord in het verdrag wordt beperkt. In een krachtige rede verklaarde Nokrasji. dat, indien er geen Brit se bezetting was geweest, de mo derne evolutie van Egypte onbelem merd doorgang zou hebben gevon den, ondanks de crises, die elke na tie heeft en welke ook Egypte zou hebben overwonnen. Zonder de „Britse leiding" zou dit op bevre digender wijze zijn geschied en ze ker met minder kosten. Na bijna vijftig j^ar Brifs bestuur is het onderwijs in de Soedan meer veronachtzaamd dan in Egypte na twintig jaar bezetting. De kwestie der betrekkingen tussen Egypte en de Soedan is een interne aangele genheid, waarin niet zal worden onderhandeld met een indringer. De discussies werden vervolgens tot Woensdagavond verdaagd. Dins dag zal de Veiligheidsraad de be spreking van de Balkan-kwestie en de kwestie Indonesië hervatten. Hoofdprijzen Staatsloterij 501ste Staatsloterij, 5e klasse, 2e Ijjst. f 100 1000 5645, 14028, 16409, 21720. f 200 2912, 10280, 16377, 17339. WEERSVERWACHTINC Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: HETZELFDE WEER! In de na-nacht plaatselijk vor ming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de och tend snel oplossen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, doch over het algemeen zonnig en droog. Weinig verandering van tem peratuur. Zwakke, tijdelijk ma tige wind tussen Noord en Oost. Kardinaal De Jong waarschuwt tegen het communisme In het Kleinseminarie te Apel doorn kwamen gisteren ca hon derd geestelijke adviseurs van de Aarts-diocesane hond der Ka tholieke Arbeidersbeweging on der voorzitterschap van de heer J. Zwanikken hijeen, om zich op hun taak te bezinnen en de pro blemen onder het oog te zien, welke de na-oorlogse tijd met zich heeft gebracht. In de ochtendvergadering hield de heer Jos. Veldman, tweede voorzitter der K.A.B., een inleiding over „de K.A.B. als vorm van so ciale zielzorg", welke hij stelde te genover de kerkelijke zielszorg, die meer rechtstreeks op het zieleheii is gericht en waarvoor "de sociale zielszorg de onmisbare grondslag moet vormen. Als voornaamste taak der K.A.B. noemde spreker in dit opzicht het vormen van persoon lijkheid, niet de massa-mens. Pastoor F. M. J. van Leeuwen, diocesaan geestelijk leider van het „Credp Pugno"-werk, die des mid dags het woord voerde, hield een inleiding over „de plaats van de geestelijke adviseur in de K.A.B." Deze noemde spreker niet louter adviserend, zoals de term misschien zou doen veronderstellen, maar ook actief. Kardinaal de Jong betrad tijdens de gedaehtenwisseling, welke op de inleiding volgde,1" de vergaderzaal en richtte zich na afloop met een toespraak tot de aanwezigen. „Gaar ne heb ik gevolg gegeven aan de uitnodiging hier te komen'-', aldus Zijne Eminentie, „omdat ik zo vol komen overtuigd ben van het grote belang der werkzaamheden van de geestelijke adviseurs. Daarvan ge- tuigdp de Herderlijke Brief van 1941. Ook in de toekomst zal die taak zeker niet minder belangrijk zijn dan in het verleden. Door voorlichting, door onderricht in zake godsdienst en zeden zullen de arbeiders in staat worden gestqld zich tegen de dwalingen te verzet ten. Een bloeiende arbeidersorgani satie, die innerlijk geestelijk gezond is, hebben wij voor onze,tijd nodig, opdat zij evenals in de afgelopen jaren het nationaal-socialisme, in de toekomst het communisme zal kunnen weerstaan. De hulp der geestelijke adviseurs is daarbij on misbaar." Na afloop celebreerde Zijne Emi nentie in de kapel van het seminarie een plechtig Lof. Op 10 September a.s. zal het voor lopig Nederlands elftal een wedstrijd spelen tegen de Engelse club Mill Wall, op het Sparta-terrein te Rot terdam. Deze kaart geeft K.L.M.-vliegtuig naar Amsterdam chine heeft gemc Deze veranderin Ceylon en Cey] Als tweedg bijzc de recordvlucht Chicago is gelan gevlogen. Tenslo 11 Augustus een gan, in verband ting. Na aankom Functionarissen va politie van het Ai taire bestuur in E verklaard, dat het staat dat Prinses Donderdag in de overleden weduw< Wilhelm, geen nat gestorven. De S01 is officieel verzoc kundige verklari doodsoorzaak ovei Het is mogelijk, d Prinses Hermine met berichten ovei familiejuwelen va lern. Genoemde wilden verder niet klaring toevoegen Hangende de ont Russische medische door de Amerikaan Berlijn een vrouw houden, wier naarr als Herbst. De kroonjuwelen zollern zijn enige naar Berlijn gebrecl rikaanse autoriteite uvarqn. Thans wor voor een bedrag v lioen pond sterling alvorens dp collecti se handen kwam. D ses Hermine, prins verklaard, dat zij in secior van Berlijn zijn gestolen. De Ai riteiten hebben de aan de opsporing r daar men vermoed len juwelen naar d tor zijn gebracht. De Duitse nieuv Britse zóne meldt n de Amerikanen in den vrouw Vera H note van een vroef de vroegere Duitse zich nog in Russi schap bevindt. Prinses Hermine den geleden een aa zij bewaarde in ee huiskamer te Franl wijze laten vervoe zoon prins Ferdina de dqor de Amerika lijnse voorstad Zeb Zij had blijkbaar bi Prins Ferdinand v lier voor R.M. 1.2 f 300.000). Bepaalde toen waarschijnlijk kregen, dat de pri was van meer kost In Juni bracht ee nieuw een koffer v Zehlendorf. In dier Ferdinpnd, naar hij kaansen vriend ver geschaduwd te wor dat Russische agen bespionneerden. Do korte bezoeken trac spieders op een dw gen. De geallieerde co. tot eind Juni 1947,' brieken in de drie van Dujtsland, die ling 'aan de Sowjet de westelijke moge dienen, er 246 over tale waarde van d kaanse zóne overgpi bedroeg 1.341.533 po: van de Sowjet-Uni< 958.039 pond ontvan De stiefzoon va Duitse keizer Wilhe dinand von Sjhoc heeft verklaard, dat len der Hohenzolle Berlijn zijn gebracl veilig onder Amerik vinden. Gedurende de m£ 13000 vluchtelingen de Amerikaanse zón Meer dan 12700 kwa jet-zóne, aldus een Amerikaanse milita generaal Lucius Cl periode verlieten 26 de Amerikaanse zón Dezer dagen zijn wegens hun houdin zetting ter dood vi krijgsraad te Luik gedaan in een proc< tal Belgen, die dien men bij de Duitse hunner-werden ter d De krijgsraad te vonnis gewezen tege len Belgen, die dien: richt voor de „Wer verantwoordelijk w: op werkkrachten. In den 7 doodstraffen De Amerikaanse „Dayton" en „Mancl seille binnengelopen men aan de herden den van de landing* den aan de Middelli Augustus 1944. Te Jeruzalem hee: bankroof van joods verijdeld. Een der was in het bezit va granaat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2