Prinses Hermine vergiftigd? HET ZEEWIER-MYST r Groots Bloemencorso besloot Haarlemse Bloemenweek TWINTIG JAAR VOOR BLONK Geen „Industriële Conscriptie NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Dinsdag 12 Augustus 1947 PAG. 3 Geruchten over juwelendiefstal voor detective- Copy story Wereld-journaal Ik voeldat ik schuldig ben RADIO Industrieel herstel te Bandoeng BEN UURTJE TELEX Debatten in het Lagerhuis Vrienden van Hongarije Kroniek Buitenland Deze kaart geelt een overzicht van de bijzondere route, die het K.L.M.-vliegtuig „Nijpiegen" volgde op de thuisreis van Batavia naar Amsterdam. Duidelijk komt tot uiting de omweg die de ma chine heeft gemaakt, nu India niet meer kan worden aangedaan. Deze verandering heeft tot gevolg, dat de trajecten Bangkok Ceylon en CeylonAden over zee gevlogen moeten worden Als tweedg bijzondere prestatie op luchtvaartgebied noemen wij de recordvlucht om de wereld vap Capt. Odom, die Zondag in Chicago is geland, na in ongeveer 79 uur om de aardbol te zijn gevlogen. Tenslotte geven wij de route van het K.L.M.-toestel dat 11 Augustus epn bijzondere vlucht maakt naar Holland in Michi gan, in verband met het eeuwfeest van deze Hollandse nederzet ting. Na aankomst krijgt het vliegtuig de naam „Holland". Functionarissen van de criminele politie van het Amerikaanse mili taire bestuur in Duitsland hebben verklaard, dat het vermoeden be staat dat Prinses Hermine, de j.l. Donderdag in de Russische zóne overleden weduwe van ex-keizer Wilhelm, geen natuurlijke dood is gestorven. De Sowjet-autoriteiten is officieel verzocht een genees kundige verklaring inzake de doodsoorzaak over te leggen. Het is mogelijk, dat de dood van Prinses Hermine verband houdt met berichten over diefstal van de familiejuwelen van de Hohenzol- lern. Genoemde functionarissen wilden verder niets aan hun ver klaring toevoegen. Hangende de ontvangst van de Russische medische verklaring wordt door de Amerikaanse autoriteiten te Berlijn een vrouw in hechtenis ge houden, wier naam wordt gegeven als Herbst. De kroonjuwelen van de Hojien- zollern zjjn enige weken geleden naar Berlijn gebracht, waar de Ame rikaanse autoriteiten ze zullen be ware^. Thans wordt beweerd, dat voor een bedrag van een half mil- lioen pond sterling'is „verdwenen" alvorens de collectie in Amerikaan se handen kwam. De zoon van prin ses Hermine, prins Ferdinand, heeft verklaard, dat zij in de Amerikaanse sector van Berlijn uit 'zijn koffer zijn gestolen. De Amerikaanse auto riteiten hebben de Sowjets verzocht aan de opsporing mede te werken, daar men vermoedt, dat de gesto len juwelen naar de Russische sec tor zijn gebracht. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne me^dt nader, dat de door de Amerikanen in hechtenis gehou den vrouw Vera Herbst is. echtge note van een vroegere officier van de vroegere Duitse generale staf die zich nog in Russische" gevangen schap bevindt. Prinses Hermine had enige maan den geleden een aantal juwelen, die zij bewaarde in een kast van haar huiskamer te Frankfort, op illegale wijze laten vervoeren naar haar zoon prins Ferdinand, die toen in de dqor de Amerikanen bezette Ber- lijnse voorstad Zehlendorf woonde. Zij had blijkbaar behoefte aan geld. Prins Ferdinand verkocht een co lier voor R.M. 1.200.000 (ongeveer f 300.0001. Bepaalde kringen hebbpn toen waarschijnlijk in de gaten ge kregen, dat de prins in het bezit was van meer kostbaarheden. In Juni bracht een koerierster op nieuw een koffer vol juwelen naar Zehlendorf. In dien tijd had prins Ferdinpnd, naar hij aan een Ameri- kaansen vriend vertelde, de indruk, geschaduwd te worden. Hij dacht, dat Russische agenten zijn woning bespionneerden. Door verscheidene korte bezoeken trachtte hij zijn ver spieders op een dwaalspoor te bren gen. De geallieerde contróleraad heeft, tot eind Juni 1947," van de 738 fa brieken in de drie westelijke zones van Duitsland, die als herstelbeta ling 'aan- de Sowjet-Unie, Polen en de westelijke mogendheden moeten dienen, er 246 overgedragen. De to tale waarde van de in de Ameri kaanse zóne overgedragen fabrieken bedroeg 1.341.533 pond sterling, waar van de Sowjet-Unie en Polen voor 958.039 pond ontvangen hebben. De stiefzoon van de vroegere Duitse keizer Wilhelm II, prins Fer dinand von Sjhoeniach—Carolath, heeft verklaard, dat de familiejuwe- len der Hohenzollern onlgngs naar Berlijn zijn gebracht en zich yians veilig onder Amerikaanse hoede be vinden. Gedurende de maand Juni zijn 13000 vluchtelingen in kampen in de Amerikaanse zóne ondergebracht. Meer dan 12700 kwamen uit de Sow- jet-zöne, aldus een rapport van de Amerikaanse militaire gouverneur- generaal Lucius Clay. In dezelfde periode verlieten 2600 vluchtelingen de Amerikaanse zóne. Dezer dagen zijn weer 23 Belgpn wegens hun houding tijdens de be zetting ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Luik heeft uitspraak gedaan in een proces tegen een 25- tal Belgen, die dienst hadden geno men bij de Duitse gestapo. Zestien hunner-werden ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Brussel heeft vonnis gewezen tegen enige tiental len Belgen, die diensten hadden ver richt voor de „Werbestelle", welke verantwoordelijk was voor de jacht op werkkrachten. In dit proces wer den 7 doodstraffen uitgesproken. De Amerikaanselichte kruisers „Dayton" en „Manchester" zijn Mar seille binnengelopen om deel te ne men aan de herdenkingsplechtighe den van de landingen der geallieer den aan de Middellandse zeekust in Augustus 1944. Te Jeruzalem heeft de politie een bankroof van joodse verzetslieden verijdeld. Een der aangehoudenen was in het bezit van een phosphor- granaat. Toen hij daarvan in zijn huis te rugkeerde, constateerde hij, dat het kostbaarste gedeelte van de schat uit de koffer verdwenen was. Hij deed aangifte bij de politie. Tiental len personen zijn sindsdien verhoord maar tot dusverre zonder succes. De Amerikaanse rechercheurs in teresseren zich voor een theepartij-' tje, d^t prinses Hermine 48 uur vóór haar dood te haren huize had ge geven. Menacht het namelijk niet uitgesloten, dat zij vergiftigd is door mensen, die er belang bij hadden haar de mond te snoeren. De Amerikaanse autoriteiten, al dus wordt uit Amerikaanse bron te Berlijn vernomen, Hebben „via instanties van de vier mogendhe den" om een lijkschouwing ver zocht. Vera Hegrbst is inmiddels door de Amerikaanse autoriteiten op vrije voeten gesteld. Prins Ferdiijand, zoon van Prin ses H§rmine, is door de Amerika nen in bewaring gesteld, omdat de Sovjets hem elk ogenblik zouden kunnen „meevocfen". De Prins ver klaarde, dat hij bij de Amerikanen onder verdenking staat in verband met de diefstal van de familiejj^we- len. Hij h^d een Amerikaans uni form aan moeten trekken. Vera Herbst was van 1928 af een goede vriendin van Prinses Hermine, zo deelde de Prins mede. (Van onze correspondent) Haarlem heeft een week lang de bloemetjes buiten gezet onder aus piciën van „Haarlem's Bloei" en de hoogstf bekroning van die zeven dagen kwam Zaterdagmiddag met het goedgeslaagde grote bloemen corso, dat duizenden op de been heeft gebracht. Rijendik stonden de mensen langs de route, die gevolgd werd, om dit festijn van kleur en geur niet te missen. De moeite van het wachten is ruimschoots beloond. Voorafgegaan door de postfanfare en een beschei den bereden politiemacht trok de bloemenkoningin met haar hofhou ding op een fraaie praalwagen aan het hoofd van de stoet, gevolgd door een wagen met een reusachtige bloemenmand, waarin naast Flora's kinderen tot bloemen omgetoverde jeugdige schonen van om en de bij twintig lente's tot een keurcollectie waren gearrangeerd. Een vrolijke bruidsstoet was eveneens kwistig in de bloemetjes gezet en een paar volkstuinders verenigingen wekten de bewondering met een hoorn van overvloed, getoverd uit honderden blanlje bloemen, waarin het rijpe fruit de monden waterig maakte. De bloemist Dorian, de vader van Haarlems drieling, liet de enige ja ren oudere tweeling rondrijden in een grote klomp, met de Haarlemse kleuren in gladiolen, dahlia's en an jers subliem uitgevoerd. Een mail- coach met leden van het amateur toneelgezelschap Alberdingk Thijm in middeleeuws cosj.uum vormde 'n vlelijke noot, niet minder deed dit de oude Ford, die aanvankelijk aan een touw voortgezeuld, toen dit brak op eigen kracht als een kip op hoge poten, de tocht volbracht. Dan volgden de personenauto's sommige a la Nice met bloemen opgemaakt en daar achter de be stelauto's evenals hun voorgan gers met elkaaar wedijverend, prachtig als ze uitgevoerd waren in zeer diverse bij de wagens aangepaste kleurencombinatie's en stuk voor stuk ontlokten ze de omstanders een dankbaar applaus waarin opgesloten lag, dat de idee, om een week als deze jaar lijks tot traditie te maken, de volle instemming heeft. Onder de vrachtauto's vroeg die, waarop verpleegsters en kleuters van het kleuterhuis „Margriet" wa ren ondergebracht de bijzondere aandacht," vooral van dp verpleeg den uit het Tehuis van Ouden van Dagen, die op allerlei voertuigen en zelfs op becjflen een speciaal plaats je gereserveerd vonden, van waaruit ze het volle gezicht had op de stoet. Ook een drietal wagens, die de volle zomerlandweelde van de oogst overtuigend propageerden, werden door een ieder geroemd. De brandweer was in de stoet vertegenwoordigd en het kranige corps, dat de brandblusmaterialen gul met bloemen had bedekt, oogstte n' Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had zich te verant woorden de bekende ex-recher cheur Blonk. Opmerkelijk bij de behandeling van deze zaak was, dat heel wat goede dingen over verd. werden gezegd. Hem was speciaal ten laste gelegd de werk zaamheden, welke hij verrichtte bij het Bureau voor Joocfse zaken. Op dit bureau was verd. drie maanden werkzaam, in welk tijds bestek hij ruim honderd Joden meehielp te arresteren, van wie slechts enkele zijn teruggekeerd. „Het is niet te verwonderen, dat voor deze zaak grote belangstelling bestaat" aldus begon mr. M. H. Ge- linck, de procureur-fiscaal zijn re quisitoir. „De grote bekendljpid, v/elke Blonk bezat door de vele za ken die hij tot klaarheid heeft we ten te brengen en zijn grote ijver maken dit begrijpelijk. Het feit, dat hij voor zijn werk niet de waarde ring kreeg, die hij verwachtte, heb ben hem tot lid van de N.S.B. doen toetreden, hetgeen zeer te betreu ren is". Mr/Gelinck zeide waarde ring te hebben voor zijn optreden tegen S.S. en Landwacht. Dit tekent Blonk, vooral omdat hij N.S.B.-er was, tot een heel ander mens dan de vele hielelikkers. die inmiddels terecht hebben gestaan. Jammer vond mr. Gelinck het, dat deze man nu voor de politie verloren is gegaan en jammer, dat men hem voor de oorlog niet meer tegemoet gekomen is. Voor de drie maanden, die hij bij het Bureau Joodse Zaken meege holpen heeft zal hij echter zwaar moeten boeten. Mr. Gelinck eiste een gevangenisstraf van 20 jaar. PROGRAMMA Uitzending weerberichten 5.45 uur, en 6.45 uur Met ingang» van Donderdag Augustus zal het K.N.M.I. te weerberichten in om 14 De Bilt weerberichten in de vroege ochtenduren uitzenden over de zen der Hilversum II (415.5 meter) om 5.45 uur en 6.45 uur. Uitgezonden wordt een verwachting, geldig tot de avond van dezelfde dag en enke le speciale verwachtingen en even tuele waarschuwingen, een over zicht van de algemene weersge steldheid, waarin zo mogelijk wor den opgenomen vooruitzichten van het weersverloop in de eerstkomen de 2 3 dagen. WOENSDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 9.00 Ziekenbezoek; 9.30 Kamermuziek; 10.30 Morgendienst; 12.15 Sangh en Spel; 1.00 Nieuws; I.15 Mandolinata; 2.50 Utrechts strijkkwart; 6.15 Hollanda-sextet; 7.00 Nieuws; 8.15 Kurhaus concert; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverden king; 11.30 Avondconcert. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.18 Operette programma; 9.00 Lichte morgenklanken; 10.00 Morgenwijding; 11.00 Non-stop pro gramma; 12.00 Orgelmuziek; 12.37 Musette-klanken; 1.00 Nieuws; 1.20 Metropole-orkest; 3.05 Voor de jeugd; 6.00 Nieuws; 7.30 Cursus V PRO; 8.00 Nieuws; 9.15 Hoorspel; 9.45 Dansmuziek; 11.00 Nieuws II.25 Vrolijke avondklanken. De in de bezettingstijd zeer ge vreesde en gehate rechercheur Hendrik Blonk, bijgenaamd Pop- pensnor, stond Maandgg te recht voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. De verdediger, mr. Bottenheimer, somde nog eens al de goede zijden van Blonk op. Hij was de schrik van de zware jongens* en de fiet sendieven. Mr. Bottenheimer legde de president „het plakboek van Blonk" over, waarin een vriend al de krantenartikelen had geplakt, die. in de loop der jaren over de speur zin van Blonk waren verschenen en het waren er zeer vele. „Ik voel, dat ik schuldig ben en dat ik gestraft dien te worden" zei Blonk toen hem aan het einde van de zitting het laatste woord werd verleend. „Toen echter de commis saris van politie Daenen von Buch- holz op dolle Dinsdag met zijn col lega's zijn koffer had gepakt en een toespraak hield, waarin hij zei. dat hij naar het oosten ging, omdat de toestand te precair werd, heb ik gezegd: wie denk je dat ik ben, ik ben geen lafaard". De president bepaalde de uit spraak op 25 Augustus a.s. om 10 u. Belgisch minister van arbeid naar Nederland Op 29 en 30 Augustus zal de heer L. E. Troclet, Belgisch minister van arbeid en sociale voorzorg, zich naar den Haag en Breda begeven, om er een wederzijds accoord be treffende de sociale voorzorg te parlïeren. De minister zal te Breda bespre kingen voeren betreffende het be drag van sommige lonen die in de economische unie kunnen voorko men. Tegelijkertijd zal e.en studie commissie voor lonen en sociale lasten,' voorzien bij de douane-unie, bijeenkomen. De besprekingen zul len van Nederlandse zijde geleid worden door de heer W. de Vaai- Fortman en van Belgische zijde door de heer W. Peeters, kabinets chef van de heer Troclet. overal langs de weg machtige bij val. Het geheel is inderdaad goed ge slaagd en het is dus alleszins begrij pelijk, dat de diverse comité's, die de hele week bij alle gebeurtenis sen vertegenwoordigd waren, zich zelf aan een gezgjjig diner geluk hebben gewenst en in vroljjke stem- mipg vertegenwoogligd waren bij de taptoe en het grote vuurwerk, dat het sluitstuk vormde van een week, waarop Haarlem met trots kan terugzien en die nog lang in de herinnering van de Haarlemmers en hun gasten, die er getuigen van wa ren, zal voortleven. EN HERSTEL VAN TREIN VERBINDINGEN In het ressort van het bureau in dustrieel herstel (BIH) te Bandoeng is een groot gebied vrijgekomen, en men heeft zich gehaast de nodige maatregelen te nemen om de be langen van de in dit gebied geves tigde industrie te behartigen. Op de grote B.A.T.-fabriek te Cheribon trof men, naast de voor de productie van cigaretten benodigde voorraden flinke voorraden alcohol en melassg benevens een hoeveel heid rijst en rubber aan. Nauw verbonden met het bedrijf van de B.A.T. is de kistenfabriek te Cheribon met een vooroorlogse productie van 1500 kisten per dag, waar^por men het hout met vracht auto's en per trein aanvoerde.Met het overgebleven apparaat is men thans in staat, mits voldoende hout kan worden aangevoerd, 600 kisten per dag te maken. De fosfaatfabriek werd geheel in tact aangetroffen, evenals de druk kerij van Kolff. Minder goed was het met de drukkerij de Boer ge steld, waarvan de machines werden aangetroffen bij Kolff en de B.AJT. Ook andere fabrieken komen weer in bedrijf. Naar wij verder vernemen, is de suikerfabriek Pandjie einde Juli ge heel intact aangetroffen. Zij is be drijfsklaar en hoopt dit jaar circa 600 ha. te velde staand riet te ver malen. Voor 1948 zou de rietaanplant op 700 ha. getaxegrd worden. In de goedangs werd een belang rijke voorraad suiker aangetroffen, afkomstig uit oude oogsten. De ove rige gebouwen, huizen etc. zijn ge heel intact. Toestand redelijk rus tig. Op 18 Augustus zullen de treinen van Buitenzorg richting Soekaboemi rijden tot Tjimoerong. Reeds ge ruime tijd wordt gereden tot Tji- gombong. De openstelling van dit baanvak zal met enige plechtigheid geschieden. De eerste trein zal het traject met genodigden afleggen. De lijn kan nog niet verder doorgetrok ken worden omdat de brug_ bij Tji- badaijk zwaar beschadigd is. Men is reeds doende herstellingswerk zaamheden te verrichten. Van 15 Augustus af zal ook een geregelde dienst Bandoeng—Soekaboemi on derhouden worden. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", Buenos Aires—Rotter dam, pass. 10 Aug. St. Vincent. „Kota Gede", RotterdamBatavia 8 Aug. te Singapore. „Noordam", R'damNew-York, pass. 10 Aug. 12 uur Lizard. „Sloterdijk", BataviaRotterdam, 11 Aug. 1 uur Gibraltar gepasseerd. „Volendam", RotterdamJava, 10 Aug. van Port Said. Weer normale overdracht voor I Indische spaarboekjes Toen de verbinding met Indië moeilijk en de admini^ratie van de postspaarbank te Batavia nog niet hersteld was, heeft de Rijkspost spaarbank vele duizenden gerepa trieerde houders van Indische post- spaarboekjes geholpen, door deze boekjes te vervangen en daarop uit te betalen. Thans is de normale re geling van overdracht weer inge voerd: de Indische boekjes worden door de directie te Batavia met vergunning van het N.I. deviezen- instituut afggsloten en de saldi overgemaakt aan de Rijkspostspaar bank. Vqpr hen, die zich in Indië gaan vestigen, is thans ook weer overdracht mogelijk van Rijkspost spaarbank op de Indische postspaar bank. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen. Coloradokever-strijd mag niet verslappen De Plantenziektekjfndige Dienst wijst er de aardanpelverbouwers met klem op, dat de"ïtrijd tegen de coloradokever niet mag verslappen. Het is nu de tijd, om de jonge ke vers, die straks gaan overwinteren, te verdelgen. Iedere kever, die jiu vernietigd wordt betekent het vol gende jaar een haard minder. Men blijve dus waakzaam en controlere het gewas geregeld. Er mag niets ontsnappen. OP Maria Hemelvaart zal te Maastricht een grote Maria-omdracht worden gehouden. In ver band met het a.s. Neder landsBelgisch Manzon- gres in September, zal deze processie bijzonder luisterrijk worden o.a. doordat een aantal van de kostbare relieken van heilige bisschoppen van Maastricht in de stoet zul len worden meegedragen. jJ: In het Mauritsbuis is een originele Pieter de Hoogh aan de regering overgedragen. Het schil derij stelt voor een Delfts binnenplaatsje. De „De „Broederschap der notarissen in Nederland zal op 18 September a.s. in de concertzaal van de schouwburg „Odeon" te Zwolle haar jaarlijkse ai- gemene vergadering hou den. ;|c In Rotterdam viel een 53-jarige vrouw in het ruim v^p een kust vaarder. Zij overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. if: Aan het stille strand van Scheveningen verdronk Zaterdagmiddag in zee een 10-jarige jon gen. Tijdens het spelen met een vriendje gleed hij van een golfbreker gf. Zondagmiddag werd door een agent van de bereden brigade aan het strand te Scheveningen, met gebruik tebestuur gegund aan de N.V. Bouwmaatschappij te 's-Gravenhage voor een som van f 1.350.000. Up 8 Augustus vond in de Hertzogstraat te 's-Gra venhage een vechtpartij plaats tussen de 24-jarige J. v. B. en de 56-jarige A. C. J. B. om een aantal i van zijn dienstpaard en met assistentie van enige strandbezoekers een 17- jarig meisje^ en een 50-ja- rige man, die bij het zwemmen in zee in levens gevaar verjjperde, gered. Later werd door dezelve agqpt gered een 37-jarige vrouw die eveneens de kust niet meer kon hprei- ken en zich aan de resten van de pier vastklampte. ;j; Tiel gaat herrijzen. De bouw van 125 arbeiderswo ningen is door 't gemeen- duiven. Laatstgenoemde voelde zich de volgende dag niet wel, waarna hij naar het ziekenhuis moest wcjfden vervoerd, alwaar hij is overleden. De doods oorzaak wordt nu onder zocht. De verhoging van de broodprijs in Noord-Holland waarvan wij reeds melding maak ten, gaat in op 18 Augustus a.s. ïji De staking bij de Nederlandse kabelfabriek te Delft is nog steeds niet beëindigd, er worden nog steeds besprekingen ge voerd tussen directie en personeel. ;j: In Groenlo werd een katholiekendag gehouden, de eerste in die streek, waar duizenden deelnemers luisterden naar Mgr. Dr. Olav Smit. Het verkeer over de Moer- dijkbrug zal in verband met herstelwerkzaamhe den op Woensdag 30 Aug. a.s. van 5 tot 9 uur zijn gestremd. Voetgangers en wielrijders kunnen van 6 tot 7,30 niet van de brug gebruik maken. De prijscontrole heeft de pa- piergrossigrderijen eens onder de loupe genomen. 24zaken van de 30 waren in overtredyjg, in 19 ge vallen was een totale ex tra winst gemaakt van f 129.000,In een ander geval dat nog in onderzoek is schijnt een extrawinstje van f 120.000."gemaakt te zijn. De meeste knoeiers worden gevonden bij de nieuwbakken handelaars in deze branche. In het Brit^p Lagerhuis is gediscussieerd over het wetsontwerp aangaande voorziening en diensten, dat beoogt de regering de macht te geven verstrekkende maatregelen te treffen tot bedwin ging van de economisch moeilijkheden in Groot-Brittannië. Amendement der oppositie^ verworpen Allereerst bestreed de procu reur-generaal Sir Hartley Shaw- cross (Lab.) de opvatting van Churchill, die het Labourbewind had afgeschilderd als een totali taire regering en die bang was voor „nachtelijke gestapo's, spoken en dictators". Nada,t diverse afge vaardigden het woord hadden ge voerd, diende de leider van de oppositie het voornaamste amen dement van zijn groep in, strek kende tot verwijdering van de be palingen uit het wetsontwerp, welke de regering in staat stellen de werkers over de verschillende bedrijfstakken te verdelen („in dustriële conscriptie"). Churchill verzette zich hevig tegen dit ge deelte van de wet en verdedigde het recht van bestaan van privé- eigendom. Tenslotte besghuldigde hij de regering van het gebruik van Hitleriaanse taal, hoewel hij zich haastte er aan toe te voegen, dat zijn politieke tegenstanders „respectabele lieden" zijn. Pfij Tneld staande, dat achter het wetsontwerp „cjypto-comrnunis- ten en extremisten" zitten. Ï/Torpson zeide in zijn antwoord dat Churchill, toen hij zelf eerste minister was meende de meest uitgebreide bevoegdheden voor zich te' moeten oqpisen, maar als een ander verstrekkende bevoegd heden nodig oordeelde, was het een Hitier. De oppositie verdedigt zich door te zeggen dat Churchill de bevoegdheden in oorlogstijd had mqar»hij (Morrison) gjuit zich aan bij de meping van het vakvereni gingscongres en beroept zich op 't recht om de arbeid te organiseren. Het amendement \jan de op positie werct tengjotte verwor pen met 278 tegen 136 stemmen. Hgt Lagerhuis was hedenmor gen npg steeds in zitting. Twee prominente leden der Labour- partij ontpopten zichin dit sta dium van het debat als tegenstan ders van de regeringsplannen. Het ene lid, David Grenfell voormalig minister van hgj mijnwezen, dien de een amendement in, bepalen- MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Piloot' gedood Maandagmiddag qmstreeks 12 uur is op de vliegbasis Woensdrecjjt bij Bergen op Zo.om een militgir vlieg tuig van het type Tigermoth neer gestort en geheel uitgebrand. De enige inzittende, korporaal L. A. J. Dirken, die een oefgnvlucht maakte, is bij de val van het toestel gedood. Omtrent het vliegongeluk op Woensdrecht vernamen wij nog, dat de korporaal L. A. J. Diaken uit Zundert tijdens zijn oefenvlucht met een lestoestel v.an de luchtstrijd krachten met het toestel in een vrille k-^am. Het gelukte hem niet uit de vrille te komen, met het ge melde noodlottig gevolg. De heer Dirken was 23 jaar. Na de bevrijding van Zuid-Nederland meldde hij zich terstond voor de luchtstrijdkrachten en was eerst in opleiding te Eindhoven, daarna in Ned. Indië. Hij keerde in 1946 naar Nederland terug. 28. Daarna dronken we koffie. En toen ik wist, dat we niet meer gestoord zouden worden, verzocht ik haar eerst Binbonnet's chantage-geschie- denis te vertellen. In de zomer van 1914, vlak voor het uitbreken van de oorlog, had Binbonnet, die toen 18 jaar was, juist met goed gevolg het eindexa men afgelegd van het gymnasium. Hij was een vlugge leerling en blonk uit in Franse litteratuur en wiskunde,. Aange.zien hij de zoon was van 'e.en arme bakker, die moei te'had de eintjjes aan elkaar te kno pen, had hij aan verschillende klas genoten bijlessen gegeven, om zo doende de geldzorgen van zijn va der te verlichten. Dat laatste jaar had hij twee studenten gehad. Een intelligente buitenlmider, die Frans bij hem studeerde en een jonge Pa rijsenaar, die hij hielp bij de studie van de wiskundevakken. De vreem deling haalde met gemak zijn eind examen, terwijl de^Parijsenaar, een rijke doch domme jongeman, on danks Binbonnet's inspanning, zakte De traditie-getrouw, wer-d er een feest op touw gezet door de jon gelui, die waren geslaagd en waar bij ook volgens traditie de nietgeslaagden niet bij tegenwoordig mochten, zijn. Deze dag zou Binbon net's ongeluksdag worden. Het feest werd gehouden in een wei langs de Loire. Tijdens de feestelijkheden was Binbonnet een eindje gaan wandelen en belandde in een aan grenzend bosje, waar hij tot zijn FEUILLETON door DAVID KEITH verwondering, zijn Parijse pupil aantrof. Deze bleek niet alleen dron ken te zijn. doch tevens in een wre velige twistzieke bui. Hij verweet Bintymnet de oorzaak te zijn van zijn falen en wond zich in de loop van het gesprek zo op, dat hij Bin bonnet een klap gaf. Deze sloeg uit zelfverdqdjging terug.Er vielen nog^ meer klappen, tot plotseling de aanvaller achteruit stapte, struikel de enop de grond viel, met het achterhoofd op een steen. Een doffe slag, toen lag hij stil. Hij was do.od. Dodelijk verschrikt en bevend keer de Binbonnet naar zijn kameraden terug en vertelde geen woord van zijn ontmoeting. Enige dagen later werd het li chaam van de jongeman gevonden. De politie deed navraag; men zocht naar getuigen, ginbonnet zweeg. D.e. politie -classifeerde de zaak als een onge.val met*» dodelijke gfloop. Kort daarna onlang Binljpnnet bezoek van zijn andere leerling, die hem een serie foto's toonde, waarop het gevecht in het bos duidelijk was afgebeeld. Deze laatste had zijn fototoestel meegenomen, om al vorens naar zijn geboorteland terug te gaan. enige opnamen van zijn geslaagde klasgenoten te maken. Hij was veel later gekomen en had zijn de, dat eerst overleg zou moeten worden gepleegd tussen d'e aange wezen vertegenwoordigers van de industrie, de plaatselijke autori teiten en leflen van het parle ment voor de betrokken gebieden, alvorens enige o\$iydracht van in dustrieën zog plaats hebben. Het ameijdeijient dat gesteund werd door de conservatieven, werd met een grote meerderheid verwor- perj. Het andere lid, kapitein Blackburn, vond de houding van de woordvoerder der regering, sir Hartley Shawcross „totalitair" en achtte hem absoluut onwaardig om zijn huidige positie te bekle den." ENGELSE REALI TEITS ZIN Kgpitein. Odom met zijn „Rey nolds Bombshell", waarmee hij het wereldrecord rond de aarde heeft verbeterd. jUjEN heeft ons gevraagd, of de voedsel-pakketten £ie wij voor het door honger en ge~ brek geteisterde Hongarije ge' reed maken, ook inderdaad de plaats van bestemming berei ken. Wij kunnen U daarvan de volle verzekering geven. De pakketten, die per post worden verzonden, bereiken in goede staat de ge-adresseerden. Een aansporing temeer voor U allen om aan onze bureaux (zie de adressen bopen aan de kop van Jjxi: krant) Uw milde bijdrage in geld of riatura (duurzame le vensmiddelen, kleding, schoei sel enz.) te zenden. Gezamenlijk kunnen wij peel bereiken. Wij hebben dat gezien wat betreft onze postzegel-actie voor het zieke meisje uit Alkmaar. Een zelfde schitterend resultaat voor onze noodlijdende Hongaarse vrienden kunnen wij verkrijgen door onze eendrachtige samen werking. MARCUS De grondgedachte van Attlee's rede, de vorige week in het Lager Huis gehouden, was wel deze: En geland moej; zoveel mogelijk zelf standig zijn moeilijkheden tot een oplossing brengen. Een afhankelijk heid van een andere machtige mo gendheid, deze moge dan ook als vriend en bondgenoot uit een pas voorbije oorlog gelden, is steeds gevaarlijk en geeft een land niet voldoende bewegingsvrijheid om zich op eigen wijze en naar het in zicht van zijn bestuurders te ont plooien. Engeland kan niet eeuwig blijven lenen en zich dieper in de schulden steken, er mget een grens zijn, en volgens Attlee is deze grens thans bereikt. Het land zal zich moeten gaan ver soberen, terwijl de productie moet op gevoerd worden om de export weer J op peil te bren- gen. Ondanks dit duidelijk streven echter, om van de machtige Staten onafhankelijk te warden moet de Engelse diplomatie zich toch nog menigmaal naar de Amerikaanse richten, om de eenvoudige reden, dat Engeland na de oorlog af? grote mogendheid naar een lager niveau is gezakt en daar voorlopig ook wel op zal blijven. Vooral bij het be stuur'van Duitsland komt dit zeer duidelijk to^ uiting. De economische eenwording der Britse en Ameri kaanse zone's was rgfds een stap in die richting, doch Engeland kon de moeilijkheden op het gebied van de voedselvoorziening alsmede van de productieverhoging der Rühr- mijnen piet aan. Daarom mag het, zelfs na Attlee's geruchtmakende refle. niet verwon deren, dat heden te Washington be sprekingen zullen geopend**'worden over de Duitse productie. Men neemt wel aan, dat deze besprekin gen zullen uitlopen op een compro mis-formule, welke het plan tot so cialisatie van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied voor onbepaalde tijd zal uitstellen, doelt het is wel zeker, dat het plan in beginsel ge handhaafd zal blijven. Het is in ieder geval wel te verwachten, dat er een voorlopig bestuurssysteem zal worden ingevoerd, en dat de Amerikanen daarin een sterke ver tegenwoordiging zullen Ijfijgen. En het is ook wel zeker, dat de moge lijkheid zal worden geopend voor het doen toevloeien van Amerikaans geld en het zenden van Amerikaan se deskundigen naar de steenkool velden, waarvan de productie te laag is. Een bewijs, hoe ook nu weer Amerika de toon aangeeft en En geland duidelijk zijn afhankelijk heid laat werken, is wel de onge lijke steakte der beide delegaties. De Amerikaanse delegatie is sa mengesteld uit een functionaris van het Kabinet en twee toegevoegde ministers, die allen de bevoegdheid zullen hebben tot onderhandelen en tot het nemen van politieke be slissingen. Terwijl de Britse dele gatie daarentegen is samengesteld uit hooggeplaatste ambtenaren, die slechts een beperkte bevoegdheid tot handelen bezitten. En dit voorspelt reeds min of meer, hoe deze onderhandelingen zullen verlopen. Engeland zal deze gang van zaken mpt lede oggp aan zien. doch het zal voorlopig genoeg realiteitszin kunnen opbrengen om zich ervan overtuigd te weten, dat er thans" geen andere weg open staat om uit huidige moeilijkheden te geraken. Weer een ei In de bonnenlijst van deze week zal een bon worden aangewezen voor een ei. Deze verstrekking geldt voor alle leeftijdsgroepen. weg door het bos gekozen, waar hij toevallig getuige was van hetgeen zich daar afspeelde. Hij besloot di rect zijn toestel^-voor een ander doel te gebruiken. Deze chantage was erg jongens achtig. Binbonpet moest hem een beetje geld geven, waarop zijn vroegere leerling hem belopfde de foto's en negatieven te vernietigen. Alhoewel dit voorval Binboiyjet had verschrikt, achtte hij de gehele affaire toch gesloten. De vreemde ling vertrok naar zijn eigen land en kort daarop brak de oorlog uit. Binbonnjat was dankbaar voor deze onderbreking en gaf zich direct op als vrijwilliger? De gehele oorlog maakte hij mee en na de oorlog werd hij lid van verschillende or ganisaties van oud-militairen. Vol gens zijn verloofde, was hij een ^.oorbeeld van een goed vaderlan der en patriot. Evenals Pierre, kon ik niet nalaten, erbij te denken. Na de oorlog had hij zijn carrière van makelaar gekozen en door eerlijk heid, initiatief en hard werken een flinke zaak opgebouwd. Bijna 25 jaar lang was er geen echo geweest van dat gevecht in het bos. Toen, plotseling Natuurlijk had de jonge chan teur de foto's niet vernietigd. Door de jaren heen was die overtuiging ook» langzamerhand bij Binbonnet gegroeid. Maar er waren zo vele millioenen mannen in de oorlog ge dood! Het was de ironie van het noodlot, dat juist deze vreemdeling en hijzelf daar niet bij waren. Hij was teruggekomen als de man in het bruin en had zijn chan tage hervat. Dit was nu, volgens Mademoiselle Denise, weer zes maanden aan de gang, gedurende welke tijd Binbonnet met haat in zijn hart hulp verstrekt aan een land, dat vroeger en nu opnieuw 'n vijand van Frankrijk was. Dat was de geschiedenis. Ik bedacht, dat ik wel erg naïef was geweest, om te denken, dat 'n Fransman zijn hond Faust zou noemen. „Wat was de nationaliteit van de jonge vreemdeling, Mademoiselle?" Haar antwoord bevestigde mijn gedachten. Ik wilde, dat ik aan Gérard had gevraagd, wat zijn vermoedens waren over de be stemming van de jodium. Hierna liet ik haar vertellen, wat zij tijdens haar vacantie in Bretag- ne had uitgewoerd. Het bleek, dat zij in opdracht van BinbonneJ, partijen zeewier had ingekpcht en laten opsjaan. Binbon net had in een tot nu toe onbeken de plaats een prachtige kwaliteit jodium-houdend ^gewier ontdekt. In normale omstandigheden zou hij Gér&rd hebben gewaarschuwd, die het dan voor zijn fabriek zou heb ben opgekocht. Aangezien ook Ge rard door de vreemdeling werd ge chanteerd, had hij beslqfen door Denise de zaak te laten opknapteq, zodat er na een ommekeer in de huidige omstandigheden een be hoorlijke voorraad goede jodium voor Pearce Brothers aanwezig zou zijn. „Maar dat is hoogst belangwek kend. Mademoiselle en bewijst overduidelijk, dat wij ons in de kwaliteiten van onze makelaar niét hebben vergist. Waarom hebt u mij dat niet dadelijk verteld!" Achille had haar gezegd aan niemand iets te vertellen. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3