Nieuw Republiek wordt gehoord in de Veiligheidsraad Nieuwe Amerikaanse resolutie inzake Balkan-kwestie VERKLARINGEN VAN SJAHRIR TEGENGESPROKEN Palestina in het Lagerhuis Dutchman vliegt naar Holland in Michigan I DIT BLAD! J Voor Alkmaar en omgeving Ondanks krachtige bezwaren van Van Klef fens gesteund door EngelandFrankrijk en België *Na het besluit DE VEILIGHEIDSRAAD heeft Dinsdagavond met acht tegen drie stemmen besloten, de Republiek tge te laten tot de besprekin gen over de Indonesische kwestie in de bijeenkomst van de Raad, welke Donderdagavond zullen beginnen. Onze vertegen woordiger bij de Veiligheidsraad, mr. Van Kleffens, die zelf geen lid meer is en dus niet meestemt, heeft op waardige wijze het afwijzende standpunt van Nederland toegelicht, waarbij hij door Engeland, Frankrijk en België gesteund werd. Twee der Grote Vier, Rusland en Amerika, ondersteunden het verzoek om toe- Igting van de Republiek, dat in het begin van de zitting door Polen werd gedaan en door Rusland aanstonds werd ondersteund. Duidelijke waarschuwing van Johnson Dit is de man, die de Veiligheidsraad zal inlichten! DE RONDE TAFEL CONFERENTIE Zal half September DISTRIBUTIE-NIEUWS De bonnen voor korsHoze kaas Geen rust aleer status is geregeld beg innen „Vanzelfsprekend" Doodstraf voor Petkov Hulp voor Hongarije De Bonnenlijst van deze week Ome Meul toch mee om het pierement te draaien 50; rode kool 4.507.50; uien 1220; bieten 3.60 1.86; sperciebonen 7.50 lijbonen 2252.50; pronk- 5010.50;'bloemkool I A 50; II 25—30; komkom- meloenen 281.32; wor- selderie 5—8; peterse la 1.607; aardappelen idem kleine 4.50—6.50. 11 Aug. Aardappelen postelein 711; uien ;en 6; savoje kool 10 bewaarkool 7.9010.80; 5.309.40; slabonen 27 en 1841; tomaten 17 2n 246; waspeen 9 >n 1015; andijvie 814 iloemkool 2651; kom- 2015; perziken 5—31; jim 2160; Frankentha- 96; witte bessen 45; me- —94; zigeunerin 346; odlin 713; Yellow 19 favoriet 1940; kruide- prehone 17—35; Franse 2. ZEN, 11 Aug. Aange- 50 vaartuigen 7998 pond 1.78; 386 pond lijnaal >97 pond snoekbaars 68 baars 3440 ct. p. pond END, 11 Aug. Veiling Durmerend ep Omstreken muizen 9—11; bl. Eigenh. Schotse muizen 75; nen m. dr. 8—16; idem z. toksnijbonen 3450; idem 334; blauwe blauw- 35; rode aalbessen 60; I85; komkommers 28; 2033; bloemkool 1346; 12; savoye kool 1412; 519; sla 412; andijvie 'en 3.605.50; wortelen 7 3—16. Frankenthalers 110 n 40110; netmeloen 26 Bellefleur 2444; Cod- 6^-13; Tulpappel, rode low Transparant 1058; 1439. Clapp's Favorite kjes 14; Kruidenierspeer kerpeer 4—13. 4HUIZEN, 12 Aug. 1 6400 kg slabonen 24.10 12.10—20.10; 56.000 kg erstel. 10.80—11.20; grove iriel. 6—6.20; kleine 4.90 iwe eigenh. 9.50—10.10; 8.70; witte eigenheimers grove- 8.40;8.90; Koop- zen 10.30; beentjes 9.30; DIJK, 12 Aug. 36.000 len: grove schotten 9.20- 8.40—10.00; driel. 4.90— igenh. 7.5010.20; kriel 8.000 kg rode kool 7.20— kg gele kool 9.2013.90; oonen 1926.90; 1400 kg 20.1800 kg tomaten A 19.50—19.90. R, 12 Aug. Yellow 32- rin 2255; Victorie 925 n 2540; Kruidenier erperen 6.8013.00; pre- blauwe pruimen 3060; e 6080; perziken 13-26; .502.10; slabonen 16.20- ïijbonen 4047; rode kool ele kool 6.0010.40; to- 35; komkommer 1015; Schotse aardapp. 8.20— h. 11.30—12.00. ARSPEL, 11 Aug. 2400 pelen: Schotse gr. 8.80 Schotse 8.geelblom 3evel. 8.60; Yselster 9.50; enh. 9.80-10.90; Neder- Eig. 9.209.50; Koopm. 1—9.80; 120 st. Ie bloem- 525 st. afw. 21—30; 275 1200 kg dubb. slabonen 1400 zag dubb. slabonen kg bieten gr. 4.20; 24.000 ivaarkool 5.20—6.10; 3500 >1 8.70—9.50; 9000 kg uien -17.90. ST SCHACEN immer eindigt op het in van een inlegvel met anderen v>an 0 tot 10 aande dagen een schoe- Laanden Juli-Augustus 1945 en zij, die geboren er en October 1946 ko- an de stamkaart even- schoenenbon. gustus de letters A tot r; Dinsdag 19 Aug. de n 912 uur; Woensdag en met Z van 9-12 uur. 18 Aug. de letters A tot DINSDAG 19 Aug. de n 912 uur; Woensdag n met Z van 912 uur. 18 Aug. geheel van tg 19 Aug. geheel van ag 20 Aug. geheel van ensdag 20 Aug. geheel istus geheel van 9-12 u. ag 21 Aug. geheel van .igustus geheel van 9 ig 22 Augustus geheel Aug. de letters A tot r; Dinsdag 19 Aug. de n 9—12 uur; Woensdag en Z van 912 uur. Iden zij aan de wal- waren. Het was dus euzenvissen de duik- van Vrede's rijk. De en leuk karweitje en ïee te gaan. Okk:e en ek van een der vissen een walvismaag. HooicredacteurH. ^f. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur^ E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; ingl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ,4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11302 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NU de Veiligheidsraad besloten heeft, de republikeinse vertegen woordigers tot de besprekingen over het Indonesische probleem toe te laten, is de vraag van belang, welk standpunt de republiek ten opzichte van de verschillende bemiddelings pogingen inneemt. Men weet. dat Amerika zijn gpede diensten heeft aangeboden, aan Ne derland en aan de republiek. Neder land heeft dat aanbod aangenomen, de republiek heeft er met waarde ring kennis van genomen. Om alle misverstand uit de weg te puimen, is de Amerikaanse Consul-Generaal Walter Foote naar Djocja gegaan, om met de republikeinse regering te spreken en zelfs met Soekarno. Officieel is er van resultaat van deze besprekingen niet veel bekend geworden. Maar uit verschillende berichten kgn toch wel worden af geleid, dat de republiek niet van plan (f, om zich alleen aan de Ame rikaanse bemiddeling te onderwer pen. Er is nl. zoals men weet, ook een verzoek van de sepubliek aan de Veiligheidsraad, om de kwestie door internationale arbitrage op te lossen. Bovendien is er een aanbod van Australië, om te bemiddelen en, dit aanbod heeft de republiek aan vaard. Zoals Sjahrir het gezegd heeft in zijn persconferentie te New-York: „Wij aanvaarden de bemiddeling van Amerika als een onderdeel van de actie van de Veiligheidsraad." Dit is natuurlijk heel iets' anders dan het Nederlandse standpunt, dat de Vei ligheidsraad onbevoegd acht, om zich met de kwestie in te laten. Nederland aanvaardt de bemiddeling van de Verenigde Staten van Ame rika wel, maar dan geheel zelfstan dig, los van de actie van de Veilig heidsraad. Thans is van republikeinse zijde, blijkens verschillende berichten uit Batavia en Washington, gebleken, dat de republiek star aan haar stand punt vasthoudt: geen bemiddeling van Amerika alleen, wel arbitrage van de Veiligheidsraad en deelne ming van Australië aan de bemidde lingsactie van de Veiligheidsraad. Het zal dus in de vergadering van de Veiligheidsraad een verwarde boel worden. Afgezien dan nog van de kwestie, dat de besprekingen van het gehele, Indonesische probleem voor dit internationale forum met belangstelling kan worden tegemoet gezien. Nu besloten is. dat Sjahrir c.s. in de Veiligheidsraad zuilen mee spreken, behoeft daar afgezien van de formele en juridische kwes ties, waarbij het gelijk zeker aan de zijde van Nederland was! o.i. niet zozeer om getreurd te worden. Ne derland heeft immers niets te vre zen. Zij kan de waarheid verdragen, ook als die van de" zijde van de republiek verteld zou worden. In de overtuiging van haar rechten staat Nederland sterk. De Veiligheidsraad zal dat, als hij de zaak objectief be kijkt, moeten erkennen! Wie kent J. D. F. J. de Co^de? Het Hoofd van de P.R.A. te Hilversum 'rzoekt een ieder, die inlichtingen kan •erschaffen omtrent J. D. F. J. de Goede, geboren te 's-Her- togenbosch, 1-7-04 gewoond hebbende Vaartweg 61 te Hil- versu^i, van beroep Leraar Lich. Oefe ningen. zigh hier mede te wenden tot zijn bureau, St. Annastraat 13 te Hilversum. De Goede was tijdens de bezetting ver moedelijk in dienst van de Land wacht te Hilversum. Hoorn en Alk- maat. Verzocht wordt met het doen van aangiften spoed te betrachten. Toen Holen het voorstel, om de republiek toe te laten, deed, waren Sjahrir en Agoes Salim met de pers attaché Tamboe op de publieke tri bune aanwezig. De voorzitter van de Raad verklaarde aanstonds, dat een beslissing over deze toelating gebaseerd moest worden op art. 32 van het Handvest. Hierin is be paald, dat elk lid der V.N., dat geen deel uitmaakt van "de Veiligheids raad of elke staat, die geen lid is van de V.N., als hij partij is in ^en geschil, dat door de Veiligheidsraad wordt behandeld, uitgenodigd moet worden om aan de 'discussies deel te nemen. Het ging dus om de vraag, of de republiek, die natuur lijk geen lid is van de Ver. Naties, als een staat moet worden be schouwd. Het zal ieder, die iets van de Indonesische kwestie kent, niet verwonderen, dat mr. v. Kleffens, de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, onmiddel lijk betoogde, dat de republiek dus niet kan worden toegelaten. Zij is niet souverein, niet onafhan kelijk en als zodanig ook niet al gemeen erkend. De republiek heeft dit zelf erkend, o.a. in een brief van 10 Juli aan de Ver. Staten van Amerika, waarin zij verklaart te erkennen, dat Neder land de souvereiniteit gedurende de overgangsperiode tot uiterlijk 1 Januari 1949 behoudt. Voorts betoogde mr. v. Kleffens, dat de republiek niet voldoet aan de algemene voorwaarden, welke gesteld worden, om een souvereine onafhankelijke staat te zijn. Zij moet in waarheid het gezag uitoefe nen, zij moet een afgebakend gebied bezitten, waarover het gezag wordt uitgeoefend en de bevolking moet de overtuiging bezitten, dat zij niet tegelijkertijd van een andere natio naliteit is. Door gebrek aan gezag is de republiek niet in staat gebleken haar verplichtingen na te komen, de republiek heeft geen welom schreven territoir, want zij streeft naar uitbreiding en wenst het ge zag uit te oefenen over de gehele Archipel. De onderdanen van een souvereine staat mogen niet tege lijkertijd onderdanen van een an dere staat zijn. maar de meerder heid van de bewoners van de republiek weejt zeer goed, dat zij ook banden heeft met het Konink rijk der Nederlanden. Mr. van Kleffens wees er verder op, dat Nederland de republiek in feite had erkend, maar niet in rechte en dit heeft het overgrote deel van de leden dpr V.N. niet gedaan. Bo vendien gaat het hier om een deel van een federatie. De conclusie van van Kleffens was derhalve, dat geen vertegenwoordiger van de republiek kan worden toegelaten om deel te nemen aan <je besprekingen in de Veiligheidsraad. De Engelse vertegenwoordiger Sir Alexander Cadogan, steunde het betoog van mr. Van Kleffens, even als België. De afgevaardigde van Voor-Indië betoogde, dat het Handvest ook staten zonder volledige souvereini teit erkende. Dat de republiek niet Gratie en schoonheid op het concours van de landelijke rijver- enigingen, te Schagerbrug gehouden ter gelegenheid van het Ruiterfeest van de jubilerende rijvereniging „Westfriesland" al daar. Het duo van de rijvereniging Texel, dat het nummer ver enigingsrijden won. in staat is, haar verplichtingen na te komen, was volgens hem een een zijdige Nederlandse verklaring! Australië zei, dat niemand be weerde, dat de republiek souverein was, maar zij was internationaal rechtelijk erkend en dat was vol doende! Merkwaardig of misschien in het licht van het aanbod van goede diensten dat ook gan de re publiek gedaan is, uit tactische overwegingen begrijpelijk was het standpunt van Amerika, dat bij rpondo van Herschel Johnson te kennen gaf, voorstander te zijn vgn toelating van de republiek tot de besprekingen, ofschoon de Ver. Staten dit niet wilde be schouwd zien als e^n indirecte er kenning van de souvereiniteit van de republiek. Amerika behoudt zich zijn standpunt in deze kwes tie voor. Van Kleffens zei, dat hij dit' kon begrijpen, maar hij meen de toch te moeten waarschuwen, dat de Veiligheidsraad op deze manier buiten zijnHjoekje gaat. Zoals gemeld, heeft de Raad ten slotte met'acht tegen drie stemmen besloten, Indonesische afgevaardig den tot de besprekingen toe te la ten. Mr. Van Kleffens maakte er daarna bezwaar tegen, dat Sjahrir ambassadeur zou worden genoemd en behield voor de vertegenwoor digers van Oost-Indpnesië en West- Borneo het recht voor, eveneens ge hoord te worden. De zittipg is daar na verdaagd tot Donderdag a.s., des avonds acht uur. SJAHRIR, de vroegere minister-president van de Republiek, is in New-York aangekomen, om daar voor de Veiligheidsraad het standpunt van zijn regering inzake het conflict met Nederland uiteen te zetten. Hij is vergezeld van C. Tamboe, perschef van het republikeinse ministerie van buitenlandse zaken. TIJDENS de bijeentomst van de Veiligheidsraad sprak gisteren de Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson. Deze beschuldigde de communisten er kortweg van ver antwoordelijk te zijn vofir de moei lijkheden van Griekenland. Hij ver klaarde, dat Griekenlanps noorde lijke buren agressieve handelingen verrichten en dat de V.S. bereid zijn met elk ander lid der V.N. maat regelen te nemen om Griekenland zijn onafhankelijkheid te helpen be waren. vHet is duidelijk, dat er niet langer enige, hoop bestaat om een compromis-oplossing in dgze volle dige impasse te bereiken." T.Wij moe* ten niet langer een drgjgend veto trachten te bezweren en de tijd is gekomen om onze eerlijke mening te kennen te geven." Indien de Veiligheidsraad faalt door het uil-, spreken van het veto, moet het pro bleem aan de algemene vergadering worden voorgelegd. Johnson kwam toen tot zijn duidelijke waarschu wing van mogelijke Amerikaanse N" AAR AANLEIDING van uitla tingen van Sjahrir op een pers conferentie te New York gedaan, o.m. als zouden de Nederlandse troepen tijdons de politionele actie gebruik hebberj gemaakt van vlam menwerpers, verneemt het A.N.P. van de meest bevoegde zijde het navolgende: Sjahrir vertrok reeds vóór het in zetten van de,actie naar het buiten land en had sindsdien geen recht streeks contact meer met de repu blikeinse regering, zodat hij zijn ge gevens slechts uit de vrij verwarde persberichten kan hebben geput. Ten rechte zijn geen vlammen werpers door de Nederlandse troe pen gebruikt, noch is op burgers geschoten zelfs niet „in gescheur de republikeinse uniformen gekleed" /en evenpiin is gevuurd op solda ten, die zich ovejggven. In dit verband wordt opgemerkt, dat" het reageren op mededelingen van republikeinse zijde in het alge meen tot dusverre ongebruikelijk is geweest, omdat het geen zin heeft tot polemiek over te gaan. Nochtans lijkt kpt wenselijk er voor te waar schuwen, dat van die zijde de ook in de tweede wereldoorlog veeial toegepaste omkeringspropaganda wordt gebezigd. Enkele voorbeelden kunnen ge makkelijk ter illustratie dienen. Ten rechte werden door de marine-bri gade in Oost-Java o.a. twee vlam menwerpers buitgemaakt. De republikeinse radio heeft bij herhaling beweerd, dat aan Ne derlandse zijde Japanners mee- streden. Ten rechte werden door de Nederlandse troepen 6 Japan ners gehangen genomen en 7 ge dood en werd door ons overal op Japanse wapenen beslag gelegd. Twre 'Japanse bommen werden door een Japans vliegtuig op de door ons bezette stad Semarang geworpen. De vernielingen op de olievelden nabij Fladjoe, om een voorbeeld te noemen, werden door speciale Japanse destructieploegen uitgevoerd. De republikeinse radio schuift de aanvallen op lijf en goed van de Chinese ingezetenen en van andere nationaliteit op rekening der Neder landers. Ten rechte blijkt uit de verklaringen, mededelingen en pro testen van de slachtoffers zelve on omstotelijk het'tegendeel. K.L.M.-toestel uit Batavia vertrokken Dinsdag is het KLM-toestel „Pa ramaribo" uit Batavia vertrokken met alle achterstallige post voor Nederland en zestien passagiers aan boord. Heden zal wederom een vliegtuig naar Nederland vertrek ken. actig buiten de Veiligheidsraad. „Het' wordt al te duidelijk, dat het veto wordt gebruikt ter verdediging van agressies door Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije, Wij wensen het zeer duidelijk te maken, dat wij niet zullen aarzelen elk beschikbaar middel binnen het kader van het Handvest der V.N. te gebruiken om de internationale vrede te bewaren en Griekenland van elke bescherming te voorzien, welke het in de toekomst maar no dig zal hebben." De V.S. zijn bereid aan elke aan beveling van de ajgemene verga dering ter oplossing van dit pro bleem gevolg te geven. Johnson legde vervolgens een nieuwe Amerikaanse resolutie voor, waarin de Raad wordt verzocht Al banië, Joego-Slavië en Bulgarije schuldig te bevinden aan steunver lening aan de Griekse guerillastrij- ders, waardoor een bedreiging van de vredg ontsfgat. De resolutie doet een beroep op de drie Balkanlanden de steunverlening te staken en geeft de commissie der V.N. instructie een waakzaam oog op de gebeurtenissen te houden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men, indien op de voor 50 gram korstloze kaas aange wezen bonnen „J-02 diverse" en „J-12 diverse" geen korstloze kaas verkregen kan worden, thans op deze bonnen 50 gram gewone leaas kan kopen. Deze bonnen zijn na Zaterdag 16 Augustus a.s. niet meer geldig. Deze week 750 gr. suiker Zoals bekend, is gedurenc(p de zomer per veertien dagen een bon- nenlijst gepubliceerd, waarbij de bonaanwijzing van artikelen, die anders in de tweede week van elke veertiendaagse periode plaats had, eeji week werd vervroegd. Na 30 Augustus worden de bonnen weer wekelijks aangewezen, waarbij dan o.m. de suikerbon in de tweede week van elke periode uitkomt. De eerstvolgende suikerbon komt dus op 4 September. In het distributie schema zou de suikerbon van deze week recht geven op 50p gram en die van 4 Sept. op 750 gram voor Personen van 5 jaar en ouder. Teeneinde de suikervoorziening te vergemakkelijken wordt do ze Tweek een bon bekend gemaakt voor 750 gram in plaats van 500 grgm suiker. Op 4 Sept. zal een .bon worden be kend gemaakt, rechtgevend op 500 gram. Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar worden beide keren bonnen geldig verklaard, rechtgevend op 500 gram suiker. TER NADERE UITWERKING van de beginselen aangekondigd in de koninklijke rede van £)ecember '42 en in aansluiting op het staatkundig programma als vervat in de over eenkomst van Linggadjati. heeft de Nederlandse regering, volgens een officieel bericht uit Den Haag, be sloten omstreeks de tweede holft van September van dit jaar, een ronde tafelconferentie bijeen te roe pen van vertegenwoordigers van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland, teneinde gezamenlijk overleg te plegen over de verhou ding in ljet nieuwe staatsbestel tus sen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een ge meenschappelijk secretariaat inge steld. Sprekende over de eventueel te nemen maatregelen inzake de Pa lestijnse kwestie, zeide Creech Jones in het Lagerhuis, dat zelfs de alge hele terzijdestelling van het bur gerlijk bestuur een kwestie is, die niet te spoedig in overweging kan worden genomen. Engeland kan macht genoeg ontplooien om aan elke situatie het hoofd te bieden. De autoriteiten in Palestina genieten het vplledige vertrouwen en kun nen op alle steun rekenen van dg regering te Londen. De burgerlijke autoriteiten hebben geen enkele actie verhinderd, die de militaire nodig hebben geoordeeld. De mi nister kon zich niet voorstijlen dat alle mogelijkheden om aan de toe- Stand het hoofd te bieden nog niet grondig zijn overwogen. Dat de verzetshandelingen voortduren is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat het om een kleine, goedgeorga niseerde en geoefende groep mis dadigers gaat, die onder de dekman tel van de Jopdse gemeenschap in het algemeen handelen. Ofschoon militaire operaties belangrijk kun nen zijn, kan het probleem het best worden opgelost door politie-maat- regelen en acties van de Joodse ge- meepschap zelf. De taak van Engeland in Pale stina wordt niet vergemakkelijkt door de in een deel van de Franse en Amerikaanse pers gevoerde cam pagne. Onder applaus zeide de minis ter, dat de Palestijnse kwestie niet kon worden opgelost zolang de status en de toekomstige regering van Palestina niet vaststaan. Hij herinnerde er aan, dat de kwestie de volgende maand door de as semblee van de V.N. zal worden besproken. Majoor Beasmish (Cons.) verklaar de te hebben vernomen, dat de ver zetslieden ergens in Noord.Kaukasie onder Russische leiding politiek en militair worden geschoold. Hij wil de de namen van zijn zegslieden niet noemen met het oog op het grote gevaar dat zij lopen. Eerste Kamerlid onderscheiden De heer H. Blomjous, bekend industriëel te Tilburg en lid der Eerste Kamer is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag onderscheiden met de ridderorde van St. Gregorius. De rector der R.K leergangen, waarvoor de heer Blommus als lid van het curato rium belangrijk werk verrichtte, heeft de onderscheiding uitge reikt. Minister Neher, minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, is, zo wij meldden naar Indonesië vertrokken in ver band met de problemen van wederopbouw en PTT. Zoals bekend, vertoefde de heer Ne her, als directeur-gei\eraal van de PTT verleden jaar reeds eni ge tijd aldaar. „Vanzelfsprekend", zo wordt nu uit Den Haag geméld, zal de heer Neher tevens de luitenant gouverneur-generaal nader in formeren over de jongste ont wikkeling inzake de actuele vraagstukken. BESCHULDIGING: VOORBEREIDEN VAN OPSTAND Tegen Nikola Petkov, de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is onder beschuldiging van het voor bereiden v§n een gewapende op stand heden de doodstraf geëist. De openbare aanklager beschul digde Petkof van het aanzetten van zijn volge.linggn tot misdaad en van pogingen om buitenlandse interven tie uit te lokken. De misdaden waartoe Petkof zijn volgelingen zou hebben aangejet waren volgens de aanklager o.m. bomaanslagen, brand stichting en sabotage van het eco nomische tweejarenplan der rege ring. De aanklager bepleitte clementie voor de andere beklaagden: kol. Iva- nov, kol. Georgov, majoor Madjia- thanassof en de bestuurssecretaris van de Agrarische Unie. „Zij zou den allen goede Bulgaren geweest zijn zonder de verraderlijke invloed van Petkof en zijn instructies". Het proces zal Woensdag voortge zet worden met een pleidooi van de verdediging. De Leusderheide wordt afgebrand Indien de regen niet ten twee de male spelbreker wordt, dan zal Donderdagmorgen een aanvang worden gemaakt met het afbran den varv ongeveer 1200 ha der Leusderhei. De mijnenopruimingsflienst te Leiden acht deze, drastische maat regel noodzakelijk teneinde het gevaar van zich nog in de grond bevindende niet ontplofte Duitse projectielen definitief te bezweren Eerst nadat de heide is afgebrand zal men in staat zijn dit terrein degelijk te zuiveren. Ten aanzien van gerezen vragen, verband houdende met het zenden van voedselpakketten naar Hongarije wordt medegedeeld, dat verschillen de bekende persoonlijkheden zijn aangezocht in het te vormen comité voor deze- actie, zitting te nemen. De directie van ons dagblad heeft haar volle medewerking toegezegd. De namep der comitéleden gillen binnenkort gepubliceerd woruen. Wat de aard der te verzenden goe deren betreft, het ^plgende: Alle levensmiddelen zijn welkom, gevraagd wordt echter, zo mogelijk, enigszins duurzame voedingsproduc ten af te staan. Kaas, boter, vet kun nen tot een beperkt gewicht worden verzonden, doch worden grotere hoeveelheden ingeleverd, dan heeft verdeling daarvan over verschillen de nakketten plaats. Hieruit bliikt dat, ongelimiteerd kan worden ingeleverd. Wenst men, dat een levensmiddelenpakket aan een bepaald adres zal worden ge zonden. dan wordt mij dit verzoek» rekening gehouden. Er wordt bij elk pakket zo nodig een, in het Hongaars gestelde, gebruiksaanwijzing bij ge voegd. benepens het verzoek de ver zender van het pakket <je eoede ont vangst te berichten. Op deze wijze kan een opdrachtgever zelf contro leren of zijn zending te bestemder plaatse is aangekomen. Ook kleding en schoeisel ziin in Honggriie wel kom. De paketten blijven ol.m. 14 dagen onderweg. Eventuele Hongaar se correspondentie wordt gaarne in he+ Hollands uertsald. Dat de nood in Hongarije groot is. bewijst naast de vele aanvragen om hulp, ook het feit. dat binnenkort weer Hongaarse kinderen in ons land bij pleegouders zullen worden ondergebracht. In verband met de feestdag van Onze Lieve Vrouw ten He melopneming, die als kc^holie- ke Zondag wordt gevierd, is de wekelijkse bonnenlijst een dag eerder, dus heden, verschenen. Zy n opgenomen op pagina 3. Nederlands-Belgische grenskwestie Hedenochtend hebben vertegen woordigers van de Belgische en Nederlandse regeringen" elkaar te Roosendaal ontmoet. Van Neder landse zijde waren ambtenaren van het ministerie van financiën aanwezig. De delegaties zullen van gedachten wisselen over de regeling van diverse grenskwes ties. HET IS ER dan toch van geko men. Mossenessie had het altijd wel gezegd, dat er in Amerika, waar men het eeuwfeest van de stad Holland wilde herdenken, van geen behoorlijke Amsterdamse draai- orgelmuziek sprake kon zijn, „als ter niet 'n fakman hij was." „Wat wil u nou urrgel draaie sonder fak man. Bij het minste mankement, je loopt je ommers so fast as 'n bikkel" Dus ome Meul, de fabrikant van de Amsterdamse pierementen moest mee en hij ging mee. De Blauwe (die s'n gesicht is 'n beetje pokda lig) en Mossenessie (die maakt fo- gelnessies in s'n frije tijd als bijver dienste) en de Boomaap (geen fept om ferliefd op te worre) zijn erbij geweest, toen Ome Meul in zijn Constellation stapte gisterenmiddag op Schiphol en onder het zware ronken van de vier motoren heeft daar de ouwe getrouwe „vferko- lom" (zo heet dat stuk „fakwerk" van de Brouwersgracht), zijn longen legg staan blazen. De K.L.M.-mars en daarna de aria's waar geen Am sterdammer buiten kan, zeker niet bij zo'n afscheid, dat toch altijd tranen kost. Inmiddels vulde de Constellation zich met gasten, hoge en lage. De commissaris van de Koningin voor de provincie Friesland en een ver tegenwoordiger van Buitenlandse Zaken stapten in na met Ome Meul nog wat door de microfoon verteld te hebben. De heer Plesman was er en hij vond het spijtig dat hij niet mee kon naqr Holland Michigan. Je zal directeur van de K.L.M. zijn en niet mee kunnen naar zo'n feost. Wat een ontvangst zullen die Ne derlanders daar krijgen. De stad Holland herdenkt het feit, dat daar honderd jaar geleden Nederlandse emigranten een stad hebben ge sticht in Amerika, die tot een flinke provinciestad is uitgegroeid, waar men nog jaarlijks zijn nationale fees ten viert. Nederlandse Amerikanen, of Amerikaanse Nederlander^, heb ben daar hun vaderlandse aard ver mengd met het Amerikaaanse ka rakter en na de bevrijding hebben zij nog eens door het zenden van talloze reliefgoederen 'bewezen, dat zij hiyi vaderland niet vergeten zijn Wij hebben bij deze gelegenheid onze dank kunnen betuigen. Voor zien van plechtige oud-Hollandse oorkondes. Die is vertolkt door een •menigte geschenken. Het Amster damse draaiorgel dat per schip reeds op weg is naar Amerika, was er een van en alle vijf de provincies waaruit de pioniers van weleer naar Holland Michigan vertrokken wa ren, hebben iets ingezonden. Waar devolle stukken voor het Hollands Museum daarginds, maar ook goud gele kazen en zeldzame fessen, zo dat „Ome Meul die gouwe bruiloft wel door zal komen", zoals Mosse nessie wijsgerig opmerkte. Men heeft, om de tocht van 1847 zo getrouw mogelijk na te bootsen ook een dominee meegestuurd, dr. Pans uit Groningen en er waren ook 2«•emigranten, die van deze extra gelegenheid konden profiteren, om hun ticket in Hollands geld te kun nen betalen. Wat menniet hteft nagebootst dat is de duur van ae reis, die van een maand destijds op 24 uur is gekomen, nu de K.L.M. de zaak in handen heeft. Om kwart voor zeven trok men de blokken weg en verdween de zilveren vogel naar dat stukje over geplant Nederland, dat honderd jaar geleden zo moeizaam werd gesticht door pioniers van vaderlandse bo dem. Het zal een mooi feest worden ginds. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1