:hterij RADIO EEN UURTJE TELEX Thomas Mann aan hef woord Vacantiedag" van het prinselijk gezin in eigen land De bonnenlijst HET ZEEWIER-MYSTERIE ram vlees tberichten DAGBLAD - Woetasrfgg >3 Aagasfcts K947 Amerika is openhartig Wereld-journaal Staking opgeheven De Steenkool conferentie BESPREKING MET CESLOTEN DEUREN Hulde J el op het ogenblik tegemoet gaat. complex van ipaat- mogelijk zijn. het i de been te houden, lats is daarom nodig Eicatie van runderen, ontvangt waar hij ig, dat de huisslach- k beperkt worden. lig noemde de heer dat de huisslachter tg slachten van 500 terwijl de gewone jet stellen met ge- •am wer week. Om ïteugelen wenste hij t, dat een huisslach- ordt een even zwaar ever.en aan de nor- e, als hij voor eigen mag geen dag en ïten", aldus de heer ,dat door Ijet huidige .0.000 middenstanders teel langzaam maar ;r gaan. Om d/f te ten de bonden een ngstoeslag naar ver- omzet, zeer urgent." hij nog mede, dat de slagers een plan over- distributie van vlees taken. staan van de huidige t slagersbedrijf zeide r Eijk, dat de oorzaak gelegen in het lagere het tegenwoordige igenblik het rantsoen e kunnen handhaven, :ft de regering vorige ling van 400 ton be- vlees met BelgiëTnoe- Ike lening deze win- n uit eigen land moet t." van cijfers over 1938 aakte inleider de hui- tidelijk. zoals de slagerij", al- i heer Van der Eijk, ïstandigheden buiten idlijdend is. mag aan- op de hulp van de •egering moet er van 'orden, dat een groep 00 middenstanders en werknemers in een ■aakt, die om een on- lossing vraagt." waaronder intocht „Broederschap," vers 1 Verhoeven, „O Ne- op uw zaak", lied. ran dr. Ch. Pacilly jliekp Levenshouding. ;r plichten van het 13e eeuws gedicht Gabriël Smit. kerlyc", moraliteit uit ïglft der 15e eeuw, in lerlands bewerkt door an. :n „Aan ^U, o Koning de open lucht. CTIFICATIE lag van de Katholieke Schagen is een on- apen. In de voorlaatste gezegd: Hierna volgde jding (zending) van 8 en 25 meisjes voor tie, terwijl de dag be- net een kort lof in de luiden: Hierna werd a-geschreven plechtig- erkgebouw, de zending ;e Actie verleend aan ;n en 25 meisjes. ID, 11 Aug. Veiling merend en Omstreken lizen 911; bl. Eigenh. chotse muizen 75; m. dr. 8—16; idem z. snijbonen 3450; idem —34; blauwe blauw- rode aalbessen 60; B5; komkommers 2—8; —33; bloemkool 1346; 12; savoye kool 1412; •19; sla 412; andijvie 3.605.50; 'wortelen 7 -16. Brankenthalers 110 40110; netmeloen 26 lellefleur 2444; Cod- el. 6—6.20; kleine 4.90 0; Eigh. 88.60; blauwe -9.90; geelblom 7.90 lans blauwe 8.809.30; 9.20; bintjes 7.Be- iO kg uien 14.90—17.70; ep 11.70; 40.000 kg sla- 4700 kg kroten I 3.60 1.000 kg rode kool 4.50- witte kool 5-5.80; 3400 9.50—11.90. RSPEL, 12 Aug. Aan haal aardapp.: Sqhotse Deva 7.50; IJselster m 7.107.70; Bevelan- blauwe 9.4010.10; 5.309.40; Eigenh. 8.10 Dubb. slabonen 0.10 rode kool 6; 27Ü0 kg .10—13.50; 800 kg grote Veemarkt Op Za- Maandag 11 Augustus evoerd: 9 paarden 350 ;te; 12 pinken; 3 gras- 62 nuchtere kalveren trale. Aangevoerd: 3—4; 47 jonge hennen mijnen 31.10; jonge •1.50 per stuk. 1UIZRN, 12 Aug. 77.600 kg aardappelen —11.10; grove 99.10; leine 5; blauwe eigenh. rove 8.208.30; witte 9.40; grove 88.40; 7800 kg slabonen 15.10 8.70—13.30; 7700 kg .30—5.10; 3000 kg rode .N, 12 Aug. Aangev.: ive Schotse 8.609.10; te 8.50—9.50; 1200 kg 10.450 kg eigenh. 5 Koopmans blauwe 8.60 :g rode kool 5.206.80; kool 5.20—7.10; 1250 kg 5.20; uien: 3550 kg ge- 14-^16.30; 745 kg driel. 325 kg nep 19.40—20.30; 0 kg I 4.20—5.70; 6700 9375 kg augurken: grof 10—5.20; kl. grof 3.10— k slabonen: dubb. z. dr. bonen 901.30; 2800 kg !0; 510 kg II 6.30; 35 kg 90 kg Kruideniers 32 Suikerperen 2.709.50; Zomerappel 1536; 75 11—18. JK. 13 Aug. Aangev. ardappelen: grove Sch. :rstel. 7.109.90; blauwe -9.80; driel. 5: kriel 4.90 de kool 4.20—7.30; 14.000 .1 5—12.40; 5900 kg sla- -28.30; 1200 kg uien 300 kg tomaten A 19.00 >.70—19.50. De bekende schrijver Thomas Man, die momenteel in ons land is, tijdens een persconferentie in het Amstelhotel te Amsterdam. EEN OUD MAN MET JONGE IDEALEN De 72-jarige Thomas Mann, die Zondag per vliegtuig in Nederland arriveerde, heeft in het Amstelhotel waar hij voor enkele dagen met zijn vrouw zijn intrek heeft genomen, de pers ontvangen. Er was grote be langstelling zowel van de Neder landse alsdan buitenlandse journa listen en de bekende litterator oud in jaren doch niet naar het uiterlijk en zeker niet naar de geest moest gedurende anderhalf uur de meest uiteenlopende vragen be antwoorden. Thomas Mann kent Nederland op zijn duimpje. Hij is hier vaak ge weest en heeft herhaaldelijk in Noordwijk gelogeerd. Het laatst was hij hier in het jaar 1939, toen hij vanuit de V.S. een bezoek bracht aan Europa. In 1933 is hij, uit Duits land uitgeweken om zich in Zwitser land te vestigen. Hier verbleef hij tot 1938 om vervolgens naar de V.S. te emigreren. „Ik ben erg blij, weer eens in Hol land te zijn. Het doet mij genoegen te constateren, dat het Nederlandse volk, ondanks al het leed van de oorlogsjaren weer krachtig bezig is zich te herstellen en ik ben ervan overtuigd, dat Nederland 'een der eerste Europese landen zal zijn, dat het oude peil bereikt. Ik zal enkele dagen in Amsterdam blijven en ga dan naar Noordwijk. Evenals in 1939 zal ik ook thans trachten daar te werken". Sprekende 'over de oorlog en de gevolgen daarvan, zeide' Thomas Mann: „Geen Duitser zal dit land zonder schaamte kunnen bezoeken na al de ellende die de Duitse lei ders hier hebben gebracht. Ik heb diepe bewondering voor de groot moedigheid, «die het Nederlandse volk tegenover de Duitsers toont. Ik ontving onlangs een schrijven van een Nederlandse vereniging, die het op zich genomen heeft voedselpa- ketten naar Duitsland te zenden. Het spreekt vanzelf, dat het stre ven van deze vereniging in Neder land op enig verzet stuit. In het schrijven vroeg men mij, hoe ik stond tegenover het verzenden van de voedselpaketten naar Duitsland. Een twintigtal jongelieden, die in de Donau bij Klosterpeuburg in de buurt van Wenen aan het zwemmen waren, kregen het plotseling in hun hoofd om aan de kant te gaan lig gen en wel zo, dat hun lichamen de vorm van een hakenkruis aannamen. Toen een hunner hiervan een foto wilde maken verscheen de politie ten tonele. Zij verrichtte 15 arresta ties en ontdekte ten huize van een der delinquenten wapens en nazis tisch propagandamateriaal. De constituerende vergadering van Pakistan heeft heden een resolutie aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat Djinnah voortaan „de grote lei der Mohammed Ali Djinnah, gou- verneur.generaal van Pakistan" zal worden genoemd. De resolutie was de eerste aanleiding tot een debat in de vergadering, daar een groep meende, dat deze titel pas na 15 Aug. als de macht overgedragen is, aan Djinnah toegekend mag worden. Vier geallieerde opperbevelheb bers en twintigduizend toeschouwers zagen Maandagavond een indruk wekkende demonstratie van de Brit se traditie iS de vorm van een mas sale taptoe, die door Britse strijd krachten in Duitsland was georga niseerd. Het machtige schouwspel vond plaats op hetzelfde Meiveld, waar Hitler en Mussolini in hun gloriedagen het bondgenootschap der as-mogendheden proclameerden. Machtige bands van Schotse pijpers, toortsdragers en bonte cavaleriegroe- pen trokken in historische unifor men voorbij. Urenlang heeft het kleurige schouwspel een grote mas sa in boeiende spanning gehouden. Volgens de Daily Herald werken functionarissen van het Britse de partement van buitenlandse zaken, de Nederlandse ambassade te Lon den en de Deense legatie aldaar thans samen om er voor te zorgen, dat de 1500 Nederlandse en Deense kinderen, die nog op vacantie -in Engeland vertoeven, weer behouden thuis zullen komen. De eerste groe pen van deze 1500 kinderen zqjlen in de'loop van deze week de thuis reis maken. Men verwacht, dat alle jeugdige vacantiegasten. die in het kader van de uitwisseling door de W.F.A. nog in Engeland vertoeven, binnen veertien dagen naar hun haardsteden teruggekeerd zullen zijn. Van de twee Italiaanse Padvin dersverenigingen neemt enkel die der Katholieke Verkenners (ASCI) deel aan de Wereld Jamboree te Moissona. De groep der Nationale Verkenners heeft zich teruggetrok ken. De 350 Katholieke Verkenners, die alle Italiaanse Commissariaten vertegenwoordigen, hebben 'n beeld van de H. Maagd bij zich. Het werd door de H. Vader gezegend tijdens een audiëntie, aan de Voorzitter van het Centraal Commissariaat en de Algemene Assistent van de ASCI verleend. Vanwege de „scoutsgroet", het kenteken der Verkenners, waar mee de mantel van de H. Maagd gesloten wordt, de houding van het Kindje en de symbolische dierenfi- guren op het voetstuk, werd het beeld de „Madonna der Verkenners" gedoopt. Ik heb gemeend hun streven te moe ten ondersteunen. Het spreekt van zelf, dat gij, evenals als ik. waarde ring hebt voor hetgeen de goede Duitse traditie de wereld aan cul tuur heeft gebracht. Het instrument voor het uitdragen van de „goede tradities was de Duitse taal en wij mogen haar niet verdoemen, omdat zij ook de taal van onverantwoorde lijke leiders was". Heropvoeding der jeugd Op de vraag wat Mann dacht van de heropvoeding der Duitse jeugd, antwoordde hij: „Ongetwijfeld is dit een uiterst moeilijk probleem. De toestand is bijzonder verwarrend, doch >i_k geloof stellig, dat er thans reeds in Duitsland krachten aanwe zig zijn, die de vernieuwing voor bereiden. Het Duitse volk heeft se dert de renaissance te lijden gehad onder de geestelijke en morele ra deloosheid. Ook andere Europese volkeren Ijadden hiermede te kam pen, doch zij konden de aanwezige energie in de juiste banen leiden. Duitsland kon dat niet en heeft er zwaar voor moeten boeten. Het al gemeen heersende nihilisme, dat zich reeds dadelijk na de renaissan ce deed gelden, is in Duitsland het sterkst tot uitdrukking gekomen". Dat Mann zich niet meer in Duits land zal vestigen vindt zijn oorzaak in persoonlijke motieven. Zijn fami lie leeft in Californië en hij is daar ingeburgerd. Het heeft' voor Mann geen zin meer naar Duitsland terug te gaan en zich daar aan de gewij zigde omstandigheden aan te pas sen. Bovendien heeft hij een hekel aan hen die hadden moeten emigim- ren, doch bleven en mede profiteer den toen het nationaal socialisme in opkomst kwam. Over de Amerikanen zeide Mann: „Het is een jeugdig, leergierig en openhartig volk. Het heeft veel res pect voor de Europese civilisatie. De Amerikaan is een athletisch en ge zond mensentype en ik geloof in zijn toekomst". „Heeft u nog plannen voor nieu we romans?" „Mijn laatste grote werk, „dr. Faustus". is nu voltooid. Het zal in verschillende talen verschijnen, en binnenkort wordt de oorspronkelijke Duitse editie in Stockholm uitgege ven. In 1911 onderbrak ik mijn ro man „Bekenntnisse des hochstaplers Felix Krull" om „Der tod in vene- dig" te schrijven. Ik zal dit fragment weer ter hand nemen en afmaken" „Heeft u nog plannen een auto biografie te schrijven?" „In al mijn werk zit iets van een autobiografie. Ik geloof niet. dat ik een aparte levensgeschiedenis be hoef te schrijven. Het geheel van mijn werken is mijn levensgeschie denis". Optreden tegen rondtrekkende benden Aneta verneemt d.d. 12 Aug. van officiële Nederlandse zijde te Ba tavia het volgende: Op Java en Sumatra wordt in de pas bezette streken voortdurend tegen rondtrekkende benden opge treden Er werden weer enige over tredingen geconstateerd van de or der „staakt de vijandelijkheden". Midden Java: Ten Zuidwesten van Ambarawa werd een patrouille door een bende van ongeveer 350 man aangevallen. Onze patrouille werd beschoten met geweer- en mi- trailleurvuur en vervolgens met handgranaten bestookt. De aanval werd ook met enige verliezen on zerzijds afgeslagen. Oost Java: ten Zuidwesten van Modjokerto werd een onzer pa trouilles beschoten. Zuid Sumatra: Rondom Lahat hadden onze patrouilles hinder van sluipschutters. Op de weg naar het Westen toe bleken versperringen te zijn aangebracht. Onze patrouilles troffen bruggen vernield aan Midden Sumatra: In het Pa'dangse konden dank. zij de waakzaamheid der Nederlandse troepen infiltratie pogingen worden verijdeld, welke tot doel hadden om een aanval te doen op het Nederlandse kampe ment Baungin. Een 20-tal leden der TRI werd gevangen genomen. Behalve handgrapaten, enkele wapens en munitie kwamen documenten in onze handen, waaronder een lijst van Indonesiërs, die wegens hun sympathie met het Nederlandse bestuur ontvoerd zouden worden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanval werd beraamd door de verantwoordelijke leiders van Fort de Koek, die 8 Augustus op dracht gaven tot deze operatie en de nodige wapens verstrekten. Onz verliezen van 11 Augustus bedragen: 3 gesneuvelden, 4 ge wonden. bij de Kabelfabriek te Delft In een gisterochtend gehouden vergadering van personeel der Nederlandse Kabelfabriek te Delft heeft men met 360 tegen 189 stemmen besloten hedenoch tend het werk te hervatten. De voorzitter van de Personeels- raad heeft een uiteenzetting gege ven van de gistermiddag met de directie gevoerde besprekingen. Spreker wees op de ernst van het besluit dat zal moeten worden ge nomen. „Ook de directie kan niet vooruitlopen op de beslissing van de rijksbemiddelaars en wanneer er nog lapger gestaakt wordt, zal het bedrijf kapot worden gestaakt", aldus spr. Daarom is getracht een modus te vinden ten einde dit te voorkomen. IJ^ze is gevqjiden in een uitkering »van 10 boven het loon. Als heden het werk zal worden hervat wordt reeds Zaterdag een voorschot uitbetaald. De prestatie toeslag is door de Rijksbemiddelaar toegezegd. Maar zo lang zij nog niet van kracht is, zal het voorschot van 10% boven het loon worden uitgekeerd, dat later echter uit de prestatietoeslag zal moeten worden terugbetaald." Na een zeer uitvoerige discussie volgde bovengenoemd besluit Extra bon voor versnaperingen Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin zal voor alle leeftijdsgroepen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aanko pen van 100 gram suiker of 200 gram jam in plaats van versnape ringen. Behalve deze algemene extra verstrekking zullen voor deze dag geen bijzondere toewijzingen kun nen geschieden. Zo dikwijls is de wens geuit de prinsesjes „gewoon" in het pu bliek te mogen zien, een wijze, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Telkens wordt gepro beerd onze prinsesjes onder het publiek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn gedrag elk pleizier be derft. Van elk kind, ook van een prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te worden. Gisteren hadden de prinsesjes thuis in Soestdijk een héérlijk va- cantieplan gemaakt. Zij wilden in Katwijk in zee gaan zwemmen, een fort bouwen en pic- niccen op het strand. Zo gebeurde het ook. Aanvankelijk ging alles goed. Zij hoorden bij de grote bad gastenfamilie, totdat elk pleizier totaal bedorven werd, door het hin derlijk gedrag van het publiek. Hulpvaardige badgasten verzoch ten de mensen rustig niet te blijven staan en trachtten door spel de aan dacht af te leiden. Toen dit niet hielp, vroeg H.K.H. Prinses Juliana de mensen persoonlijk, ter wille van haar kinderen, door te willen lo pen. Doch zelfs toen luisterde men niet. Het publi.ek drong op, de prinses- PROGRAMMA DONDERDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed en Luth. kalen der 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Klassiek morgenconcert; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelspel; 11.00 De Zonnebloem, radio-ziekenbezoek 12.32 Dansorkest; 1.00 Nieuws; 3.00 Kamerorkest; 5.45 Celesta-ensemble 7.00 Nieuws; 9.00 Oude huismuziek; 10.30 Nieuws; 10.45 Avond-over denking: 11.30 Avond concert. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws: 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 11.00 Opera fragmenten; 12.37 Musette-orkest 1.00 Nieuws; 1.15 Salonorkest; 3.00 Voor de zieken; 6.00 Nieuws; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Dansorkest; 7.10 Bont programma; 8.00 Nieuws; 8.05 Vraaggesprek met Thomas Mann; 8.15 Concert in de Gem. Concert zaal te Haarlem; 8.55 Hoorspel; 11.00 Nieuws; 11.15 Dansmuziek. i jes in het water nauwelijks een meter ruimte latend. Het bleek on mogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. a Zo kwam het dat H.K.H. Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige vacantiedag hebben". Is dat nu nodig? Kan men niet meehelpen een zo begrijpelijke wens te vervullen? De prinselijke familie wil graag in eigen land van de vapantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het prinselijk fiaar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de prinsesjes in het publiek te brengen. Echter, van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de prinselijke ouders, hun kinderen ter wilie van hen zelf met rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. Positie Nederlandse passagiersschepen Indrapoera, wordt 29 Aug. des middags van Kaapstad te Rotter dam verwacht; Noordam, Rotter damNew York, pass. 10 Aug. 14.30 uur Scilly; Maaskerk, West AfrikaAmsterdam 11 Aug. te Antwerpen; Modjokerto, Rotter damJava, 9 Aug. 12 uur van Suez; Nigerstroom, West Afrika Amsterdam, 12 Aug. te Antwer pen; Sloterdijk, BataviaRotter dam, wordt 17 Aug. 10 uur aan, de Hoek van Holland verwacht; Vo- lendam, RotterdamJava, 10 Aug. om 18 uur van Suez. Geen opheffing fietsen- disfribufie In verband met de geruchten, dat opheffing van dë fietsendistri- butie aanstaande zou zijn, deelt het ministerie van economische zaken mede, dat besloten is de be staande regeling voorlopig onge wijzigd te handhaven. Wel zijn de mogelijkheden van vrijgeven van fietsen overwogen maar het is ge bleken, dat ce opheffing van de distributie van fietsen bij hand having van de bandendistributie grote moeilijkheden met zich mee zou brengen, aldus het ministerie. STAKING BH DE HOOGOVENS Maandag heeft een groot percen tage arbeiders van de hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden het werk neergelegd zodat ook voor de overigen de voortzetting van de ar beid nutteloos was. Dientengevolge staat thans het werk in het hart van het bedrijf stil, terwijl uiteraard de andere af delingen, zoals de kooksovens, de twee walserijen, de buizengiete rijen, de staalafdeling en de neven- bedrijven, daarvan in haar produc tie een nadelige terugslag onder vinden. Over de oorzaak der staking deelt de directie mede: Sinds enige tijd heerste onder de arbeiders der hoogovens onrust over de invoering van een tarief- loon, die met goedkeuring van alle vakbonden en daartoe bevoegde autoriteiten korte tijd geleden van kracht was geworden. Nadat tariefcommissies en verte genwoordigers der arbeiders zich met een voorlopige regeling ac- coord hadden verklaard, heeft een groep arbeiders nieuwe eisen ge steld, welke naar de directie meent uitgaan boven de door de autoriteiten gestelde mogelijkhe den. Tengevolge daarvan heeft een deel van de arbeiders der afdeling hoogovens het werk gestaakt. DE NOODKLOK LUIDT.. Het steeds toenemende snelver keer eiste in de afgelopen maanden van dit jaar meer doden en gewon den dan in 1937. Mensen in nood, zielen in nood, wordt aan dit laat ste wel altijd gedacht? Onze steeds groeiende katholieke bevolkings groep heeft recht op geestelijke bij stand bij voorkomende ongevallen. Niet altijd is een geestelijke in de buurt als er iets gebeurt op onze grote wegen! Dan is het te wensen dat er een katholieke Helper of Helpster geestelijke bijstand kan verlenen. Deskundige hulp ook op medisch terrein kan veel onheil voorkomen. Daarom moeten wij hebben een groot aantal katholieke E.H.B.O.-ers lid van het Wit Gele Kruis. Gedenkt daarom de natio nale E.H.B.O. Zondag 17 Augustus a.s. Kinderbijslag voor arbeids- csnJracfanf-en Onlangs heeft het N.V.V. zich ge wend tot de Minister van Binnen landse Zaken en verzocht, de uit breiding van de kinderbijslag tot het eerste en tweede kind, die sinds 1 October j.l. is ingevoerd, ook van toepassing te doen zijn op arbeids contractanten in rijksdienst. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft thans medegedeeld, dat* zeer spoedig een regeling kan worden tegemoet gezien, waardoor deze kinderbijslag met terugwerkende kracht kan worden uitgekeerd De fout der intellectuelen in Indonesië In een interview met Aneta heeft de pas benoemde burgemeester van Buitenzorg Wiksaksono Wirjodi- hardjo verklaard, dat „de grote fout is, dat wij, intellectuëlen de In donesiërs, die bij fabrieken en on dernemingen werkzaam waren, geen interesse vor hun werk heb ben bijgebracht. De Indonesiërs werden buitengesloten en daarom gingen zij hun werkzaamheden zien als een eenzijdig Nederlands belang. Het is dus geen wonder, dat zij de fabrieken en ondernemingen nu vernielen. De republikeinen zeggen dat alles toch Nederlands bezit is met Nederlands kapitaal en zonder enige waarde voor de Indonesiërs". Aldus Wiksaksono. Hij zeide voorts, dat deze zienswijze fout is. doch de schuld voor deze verkeerde mening ligt bij de ondernemers zelf. Wik saksono zag als zijn eerste taak het bijeenbrengen van Nederlandse en Indonesische, meer speciaal repu blikeinse groepen. KET prinselijk gezin zal enige weken door gaan brengen in het Huis tén Bosch, daar in het Loo een besmettelijke ziekte was uïtgêbroken. In de Moerdijkbrug zal de voor laatste overspanning wor den ingevaren. Voor de winter zal de brug geheel hersteld zijn. De moge lijkheid wordt overwogen een nieuw uniform voor het N.S.-personeel in ge bruik te nemen. Op 15 Augustus zal de Pauselij- »ke Internuntius te Wij- nandsrade de H. priester wijding toedienen aan 7 conventuelen. In Stein worden op 't ogenblik studiedagen voor priesters gehouden. :j: Het Drents Landbouw Genootschap bestaat deze maand 100 jaar, hetgeen feestelijk herdacht zal worden. s(s Sit-terÜ gaat ook fléest vie ren. Deze stad bestaat 700 jaar, reeds zijn enkele ten toonstellingen geopend en er zal volgende week een openluchtspel worden f 30.600 en hij moet zich 3 jaar on'dfer toezicht laten stêlien. ij; In de Maas bij Raamsdoriksveer verdronk een 35-jarige politieagent. Zijn twee zoontjps die goed konden zwemmen een autobus van de N.S. overre'dfsn en gedood. sjj In Rotterdam verdronk uitgevoerd. In Doetin- chem is een montage-af deling van de N.V. Philips in bedrijf gesteld.' ïk Te Catterich bij Zevenhoven wordt op 24 Augustus een grote katholiekendag ge houden. ij: Een keurings arts te Terjjeuzen, zekere Dikkenberg, keurde 30.000 mensen goed voor arbeids inzet. Het kost hem nu trachtten hem te redden, doch het mocht hen niet gelukken hun vader op het droge te krijgen. In Nieuw Wemeldingê bij Emmen is een kalverdrie- ling geboren. ïJc De vol gende week worden weer voor 't eerst na de oorlog mosselen naar Engeland verzonden. In Eist werd een 5-jarig meisjes door van KoopHandfcl te iZwBfte bestaat 25 jaar. Ook dit feit werd herdacht en zo is er, napst vele andere plaatsen in den lande, waar een of andere heug lijke datum herdacht wordt, ook hier een ten toonstelling en voor het publiek een vermakelijk heid. Brood en spelen! Prinses Juliana bracht een bezoek aan de tentoonstel ling „de Zeemacht" te 's-Gravenhage ïj: Het ver trek van de Óranje naar Batavia is enige uren ver vroegd. De passagiers die nen uiterlijk Vrijdagmor gen tussen 8,30 en 11 uur aan boord te zijn. H. K. H. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de Marine Ten toonstelling in de Dierentuin te Den Haag. H.K.H. bij het ver laten der tentoonstelling. LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIjZERS Vragen betere salariëring De Ned. Vereniging van Land- en Tuinbouwonderwijzers hield m Rotterdam haar algemene Vergade ring. Op voorstel van de afdeling Noord-Holland werd besloten bij de regering op een behoorlijke sa lariëring der leerkrachten van de lagere land- en tuinbouwscholen aan te dringen, voorts aan de hoof den dier lagere scholen de extra toelage uit te keren, die het onder wijzend personeel bij het lager on derwijs in 1946 heeft verkregen en de vergoeding voor het hoofdschap van een cursus van f15 op f30 te brengen. Aangenomen werd een voorstel Groningen om aan de re gering te vragen de beloning per lesuur op f4.te stellen. Op voor stel van de afd. Utrecht zal bij de regering worden aangedrongen om het minimum aantal deelnemers voor het oprichten en voortzetten van een landbouwcursus gelijk te stellen aan dat voor een tuinbouw- cursus. De dood van Prinses Hermine Naar Radio Hamburg meldt heb ben de Amerikaanse autoriteiten het doodcertificaat van Prinses Hermine ontvangen, waarin wordt verklaard, dat zij tengevolge van een amandel-abces aan hartver lamming gestorven is. De Ameri kanen hebben de Sovjet-Russische autoriteiten om een lijkschouwing verzocht. Vertegenwoordi gers van de duizen den verkenners, die momenteel op de zesde Wereldjam boree te Moisson bijeen zijn, brach ten te Parijs, aan het graf van de Onbekende Soldaat, htm hulde aan de millioenen, die met opoffering van hun leven de wereld van kwade mach ten hebben bevrijd en die hierdoor deze Vredesjambo- ree weer hebben mogelijk gemaakt. Er is voorlopig weinig bekend omtrent het besprokene op de EngelsAmerikaanse conferentie over de steenkoolproductie van het Ruhrgebied. Gisteren besloten de beide delegaties, die geleid wor den door Sir William Strang (En geland) en Willard Thorp (V,S.), achter gesloten deuren de proble men in de volgende volgorde te behandelen: het welzijn der mijn werkers (voedsel behuizing en aansporende middelen), machines voor de mijnen en voorziening, be heer en tenslotte het spoorweg vervoer naar en van de mijnen. De beide delegaties zijn in kleine groepen van deskundigen gesplitst die de respectieve problemen ge durende de volgende veertien da gen zullen bestuderen. Zowel Britse als Amerikaanse bronnen spreken het uit New York afkomstige bericht, dat er reeds door de beide landen overeenstem- mjgg zou zijn bereikt om het Brit se plan voor socialisatie van de Ruhrmijnen voor onbepaalde tijd1 uit të stellen, tegen. Wel heeft Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse zaken zich met zijn Amerikaanse ambtsge noot, Marshall, in verbinding ge steld, terwijl de afgevaardigden te Washington zich concentreren op de gedetailleerde uitwerking van de methoden om de prestaties van de mijnwerkers in West-Duitsland op te voeren. Mr. van Kleffens ere-doctor De President van Hope College, heeft medegedeeld, dat de raad van curatorgn besloten heeft het eredoctoraat in de rechten aan mr. van Kleffens ,de Nederlandse am bassadeur in de V.S. te verlenen, hetgeen Woensdag zal geschieden. In verband met de bespreking van de Indonesische kwestie in de Veilgheidsraad zal mr. van Klef fens heden niet naar Holland ver trekken om de viering van het eeuwfeest bij te wonen. yANDAAG hebben wij gele genheid, eens met waarde ring te denken aan het onder wijzend personeel van onze scholen, de „meester" en „juf frouw", die bij ons allen de grondslagen hebben gelegd van het wetenschappelijkgebouw, dat wij, een ieder volgens zijn maat en vermogen, voor ons leven bewonen. Zij hebben ons niet enkel leren lezen en schrij ven, wat op zichzelf al veel waard is. Zij hebben ons een stuk katholieke opvoeding mee gegeven, een vorming en oplei ding tot mensen met gezonde katholieke beginselen. Wij zul len ons katholieke onderwijs nooit genoeg kunnen waarde ren! De H. Cassianus, wiens feest het vandaag is, de patroon van de onderwijzers, werd door zijn ondankbare leerlingen met ijzeren griffels ten dode toe ge marteld. Wij echter houden on ze onderwijzers en onderwijze ressen in ere! MARCUS voor het tijdvak van 17 Augustus t.m. 30 Augustus 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie K) K 01 brood 800 gram brood K 02 brood 400 gram brood K 01 boter 125 gram boter K 02 boter 125 gram marg. of 100 gram vet K 03 boter 250 gram marg. of 200 gram vet K 01 melk 4 liter melk K 03, K 05 melk 7 liter melk K 01 vlees 100 gram vlees K 02 vlees 200 gram vlees K 01 algemeen 120 gr. spijsolie K 01 diversen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas K 02 diversen 1 ei K 03 diversen 750 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk K 04 diversen 125 gram koffie K 05 diversen 50 gram thee K 06 diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) K 07 diversen 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep K 08 diversen 250 gram zachte zeep 1600 gram brood 800 gram brood KE 709 K 03 reserve K 06 reserve BONKAARTEN KD, (Serie K) K 11 brood 800 gram brood K 11 boter 250 gram boter K 12 boter 125 gram marg. of 100 gram vet K 13, K 15 melk 12 liter melk K 11, K 12 vlees 100 gram vlees K 01 algemeen 120 gr. spijsolie K 11 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas K 12 diversen 1 ei K 13, K 14 div. 250 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk K 15 diversen 450 gram huis- zeep of 360 gram toiletzeep K 16 diversen 250 gram zachte zeep K 17 diversen 500 gr. bananen (voorinlevering) 800 gram brood 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 250 gram zachte zeep BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie K) 800 gram brood K 13 reserve K 14 reserve K 16 reserve K 17 reserve K 21 brood K 21 boter K 22 boter 250 gram boter 250 gram marg. of 200 gram vet K 21 melk 5 liter melk K 21 vlees 300 gram vlees K 22 vlees 100 gram vlees K 21 eieren 5 eieren K 21 kaas 200 gram kaas K 21 suiker 250 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk VERSNAPERINGSKAARTEN ENZ. QB, QC 707 K 33 versn. 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. K 36 versn. 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De bonnen voor spijsolie zijn gel dig t.m. 13 September a.s. De voorinleveringsbon voor bana nen moet uiterlijk op 23 Augustus bij de detaillist worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van serie J en de niet aangewezen bon nen van de bonkaarten 707 kunnen vernietigd worden. 29. „Maar aan mij, Mademoiselle; ik ben toch het meest geïnteresseerd bij deze zaak." „Achille had uw naam niet ge noemd, Monsieur. Bovendien schreef hij, dat alles over een maand in orde zou zijn met andere woor den, ongeveer op dit ogenblik. Hij zal het u spoedig zelf wel vertellen. „Maar hij is toch in handen van die vreemdeling, Mademoiselle!" „Ja, dat is waar ook, Monsieur!" En zij begon weer te huilen. Ik draaide mij wrevelig van haar af. Ik voelde, dat ik niet veel meer zou kunnen verdragen, uitgeput als ik was. Al mijn botten deden mij pijn; de kussens van de eerste- klasse coupé gaven mij geen ver lichting. Ik hunkerde naar het einde van de reis en naar mijn bed. Mijn plan om een onderzoek in de garen- en bandzaak in te stellen, had ik voorlopig opgegeven. De kracht daarvoor ontbrak me. Tot Parijs werd er niet meer gesproken. Op het perron vroeg ik haar met mij in contact te blijven en gaf haar mijn adres. Ik kreeg het hare. „Als u iets bijzonders verneemt, Mademoiselle, laat het mij dan onmiddellijk we ten houdt u als 't u blieft niets achter." „Ik liet een. wagentje halen door een witkiel, die mij naar een taxi reed. Toen naar het hotel. Ik pro beerde mijn Gérard's gezicht voor te stellen, als hij mijn avonturen zou vernemen. c FEUILLETON door DAVID KEITH HOOFDSTUK XV Bij mijn aankomst in het hotel liet ik het invaliedewagentje aan rukken, dat altijd rechts van de hoofdingang in de hall stond. Aan de chef de reception vertelde ik in het kort, wat mij 's middags was overkomen. Toen ik boven op de gang naar mijn kamer was, kwam Pierre mij tegemoetgesneld en zijn opgewon den gezicht verriqd mij, dat er reeds naar boven was gebeld. Zijn vurig „God zij gedankt", toen hij zag, dat ik nieff gewond was, ont hulde mij tevens, dat ik een per sona grata voor hem was. Ook hem vertelde ik wat ik beneden in de hall reeds had verteld; dat er een grote Deense Dog voor de wa gen was gesprongen, waardoor de chauffeur de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Bij mijn kamer aangekomen ver zocht ik hem bij Gérard op de deur te kloppen *en te zeggen, dat ik terug was en dat ik hem graag zou spreken. „Maar Monsieur Gérard is weg, Monsieur." „Weg!? Waarheen?" „Naar huis. Monsieur. Hier is het briefje, dat hij voor Monsieur heeft achtergelaten." Ik nam het aan en scheurde de enveloppe open. „Het spijt mij, dat mijn zaken mij noodzaken direct te vertrekken. Mag ik u het beste toewensen?" De lafaard! Hij wist, dat ik in ge vaar verkeerde en toch had hij het beter geacht om ook maar te ver dwijnen. Wat een lafaard! Enfin, het was niet te vei^von- deren. Iemand, die kalmpjes toe geeft aan de eisen van een chan teur, inplaats van te vechten. Ik moest het nu maar alleen op knappen. Pierre opende een raam en trok de gordijnen dicht. Na zijn excuus gemaakt te hebben voor zijn infor meel optreden in de gang, dat vol gens hem niet strookte met de waardigheid van een kellner van Clarence, verdween hij. Ik verwij derde mijn beugels, maar miste de kracht mijn kleren uit te trekken en mijn pyama aan te schieten. Half gekleed viel ik op mijn bed neer, vergat de lamp uit te doen en viel in een diepe slaap. Toen ik de volgende morgen wakker werd, was ik mij direct van twee dingen bewust. Het ene was, dat mijn spieren nog heftig pijn deden, zodat er geen kwestie was van overbodige beweging. Het tweede punt was, dat ik de dag te voren de stommiteit had gehad, niet naar een portret van de echte Binbonnet te vragen, noch aan zijn moeder, noch aan zijn verloofde. Ik belde om mijn ontbijt. Het was een teleurstelling te bemerken, dat het niet Pierre was, die het bin nenbracht! „Heeft Pierre geen dienst?" vroeg ik zijn collega. „Neen, Monsieur. Hij heeft mij uitdrukkelijk geïnstrueerd, Mon sieur, dat als u naar hem zoudt vra gen, u mede te delen, dat hij op z'n laatst, vanmiddag om vier uur terug zou zijn". Wel een beetje eigenaardig voor een kellner, zeitë voor Pierre, om zulk een boodschap voor een hotel gast achter te laten. En toch. als ik niet had geïnformeerd zou zijn collega niets hebben gezegd. In ieder geval was ik blij met deze mededeling, al was het wat onge woon. Ik vroeg om kranten en bracht de rest van de morgen lezend, sla pend en peinzend in bed door. Ook de lunch gebruikte ik in bed. Om twee uur besloot ik toch inaar op te staan en een onderzoek in te stellen in de garen- en bandzaak in de Rue Saint Martin. Ik was tot de conclusie gekomen, dat dat precies net enige was, wat ik nog kon doen. Als dit mij niets opleverde het kon immers een bonafide zaak blijken te zynzou ik instructie nr. definitief laten schieten. Het was tenslotte gekkenwerk om mijn leven op het spel te zetten terwille van jodium, dat ik waarschijnlijk zonder moeite ergens anders Kunnen bemachtigen. Wanneer precies hadden £rctrfavnslafen plaats gehad? De om naarRre°,?ntlk het ™°™emen hminof» 1 te gaan aan „Bin- bonnet te kennen had gegeven het aanbod van de autoriteit Dp tweede gisteren bij de slachting van Faust. Met indere woorden men had geprobeerd»mij te doden' om te verhinderen,Hat ik C,S zou ontmoeten en gisteren nm t voorkomen, dat ik de echte V bonnet zou zien. ec"te Bm- Wordt vervolgd zou de De

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3