Nieuw Cadogcm brengt Nokrasji in het nauw SABOTAGEDADEN in Duitsland en Oostenrijk Die Sevenste Bliscap van Onser Vrouwen" Het is een weldaad een Neder lands kamp te bezoeken Voor Alkmaar en omgeving Consequent Nieuwe Encycliek? •-- Op Ceylon mag weer AMERIKA CONTRA Britse parade in Cairo betekende afweer van Nazi-sympathie f geland worden Korea-ultimatum Granaten, bommen en geheime zenders In kerk, kunst en folklore TITO Beschuldigingen weerlegd Sinaasappelen zonder bon De Steenkool conferentie Letterlijk alles wordt geruild DE GEESJ onder de Hollandse jongens is prachtig, is de eens luidende mening van de leiding van het Nederlandse con tingent. De vennoeienissen kunnen niet zo groot gewee.st zijn of telkens weer klatert de zonnige jongenslach op en moeten hop man en vaandrig er voortdurend op bedacht zijn, dat htm ver- kenners toch nog een schelmenstreek uithalen. Het is een wel daad een Nederlands kamp te bezoeken. Als men op welk uur ook door dp kampen zwerft is het rood-wit-blauw hoog aan de vlaggemast allerminst de enige aanduiding, dat men op „eigen" grond is aangekomen. Bericht Toch geen groenten naar Duitsland Buitengewone Ministerraad Toenemende repu blikeinse activiteit Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. N o ordh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11303 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, -Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank WIJ WETEN NIET, of we alle vertrouwen mogen hebben, dat de Veiligheidsraad consequent zal zijn, maar het moet toch zeker con sequent genoemd worden, dat, nu de republiek toegelaten wordt om in de Indonesische kwestie te wor den gehoord, nu ook Oost-Indone- sië en West-Borneo worden toege laten. Hoe vre.emd het ook moge klin ken, maar het is te verwachten, dat daar nog wel een woordje over zal moeten vallen, als de Veiligheids raad hedenavond bijeen komt, om zich wee,r in Indonesië te verdiepen. De republiek heeft namelijk reeds te kennen gegeven, dat zij tegen de toelating van deze beide deel staten van Indonesië bezwaar heeft op het hoogst-onvriendelijke mo tief o.a. dat deze „vazal-staten" van Nederland zijn. Wij hopen, dat de Veiligheids raad op dit kinderachtige motief niet zal ingaan. En dat hij er de republiek aan herinneren zal, dat zij deze deelstaten re.eds eerder als zodanig heeft erkend en zich ver bonden had, daarmede samen te werken, om een nieuwe Indonesi sche gemeenschap tezamen met Nederland, op te bouwen. Gelukkig zijn wij de enige niet die menen, dat, naast de republiek nu ook Oost-Indonesië en West- Borneo recht hebben, gehoord te worden. Mr. Van Kleffens heeft reeds dadelijk in die geest ge sproken, toen de beslissing, om d,e republiek te horen, genomen was. En prof. Romme is in de Volks krant van mening, dat de toelating van de beide genoemde deelstaten nu vanzelf spreekt en hij oordeelt zelfs, dat indien de Veiligheidsraad deze consequentie van zijn eigen besluit niet aanvaard, „voor ons het ogenblik gekomen is, ons uit de verdere besprekingen terug te trekken". Het zou een demonstratie zijn, dat wij ops niet iedere rechts- schending laten welgevallen. En het „Vrije Volk" schrijft, dat de eis, om ook te luisteren naar Oost-Indonesië en West-Borneo, met volkomen rechtvaardigheid aan de Veiligheidsraad gesteld kan worden. Terecht wijst „H. V. V." er op, en het doet ons genoegen, dit in dit blad nog eens te lezen, dat de Re publiek en Iridonesië twee begrip pen zijn, die elkaar niet dekken. Zo is het inderdaad! Internationaal schijnt men dit niet voldoende te beseffen, hetgeei} o.a. blijkt uit de wijze, waarop bepaal de persbureaux deze zaak behan delen. Zij spraken, toen het in de Veiligheidsraad over de kwestie van de toelating van'de'„republiek Indonesia" ging, steeds over Indo nesië en Indonesische vertegen woordigers e.d. Maar er is juist een groot verschil tussen de republiek en Indonesië!. Dit verschil is een van de grote dingen, waar het bij de uitvoering van het program van Linggadjati om gaat. Het is een van de redenen, die de republiek tot haar onwillige houding heb ben gebracht: zij wil in Indonesië, en niet alleen in de republiek, al léén regeren. Alsof er nooit een Linggadjati is geweest. Als de Veiligheidsraad het res pect van Nederland wil blijven verdienen, zal hij moeten beslui ten, naast de republiek, ook Oost- Indonesië en West-Borneo te ho ren. Dat is consequent! Naar verluidt in Vaticaanstad is êr een nieuwe Pauselijke Encycliek te verwachten n.a.v. het vierde eeuwfeest van de sterfdag van St. Cojetanus van Thiene. Deea Itali- aansp heilige is een van de vier stichters van de Orden der Theatij- nen of Cajetanen. Hij leefde van 1480 tot 1547 en streefde naar een meer wetenschappelijke vorming der geestelijkheid, een meer ver zorgde verkondiging van het geloof en een vuriger geloofsleven onder het volk. ESSEN, 13 Aug. (AFP) Het Kijn- Ruhr-kanaal tussen Duisburg en Muehlheim is voor de scheepvaart vrij gegeven. Hierdoor is het moge lijk het* vervoer per schip van de steenkool van het Ruhrgebied naar Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg te versnellen. Twee jonge Amerikaanse pilo ten, Clifford V. Evans, 26 jaar oud, en de 30-jarige George Truman ondernemen een po ging om rond de wereld te vliegen in kleine sportvliegtuig jes. Zij hopen de 22.436 mijlen aldus af te leggen in ongeveer dertig dagen. Vanuit Amsterdam vertrokken per K.L.M. naar Rio de Janeiro de hoogeerwaarde pater Lucas Veeger, vice provinciaal van Rio de Janeiro der Hollandse provincie der Redemptoristen en de Hoog eerwaarde pater Charles Donker, provinciaal der Hollandse pro vincie. Pater Veer gaat terug naar zijn standplaats, terwijl pater Donker een kerkelijke visijatiereis daar gaat maken. De beide paters temidden van het gezelschap dat hen uitgeleide deed. DE EGYPTISCHE Nokrasji Pasja, hpeft PREMIER Woensdag de Veiligheidsraad' verzocht op dracht te geven tot het terug trekken van Britse troepen uit Egypte en wel vóór 1 September. Hij had juist Sir Alexander Cado- gan, de Britse afgevaardigde, horen zeggen, dat in 1940 en 1942 „be paalde zeer hooggeplaatste Egyp tische functionarissen, die sympa thiek tegenover de Asmogendheden stonden, de Geallieerde oorlogs inspanning actief hadden tegenge werkt. En dat de Britse stappen naar aanleiding daarvan met enig militair vertoon te Cairo waren ge paard gegaan. Cadogan bood aan, als Nokrasji zulks wenste, zijn be wering met bewijzen te staven. Cadogan zeide, dat de militaire demonstratie in 1942. het "enige geval is geweest, waarin volgens de woorden van Nokrasji sprake was van „een parade van Britse bajo netten. in de straten van Cairo. Cadogan verzocht de raad de Egyptische zaak van de agehda af te voeren. Bij het volgend debat steunde Po len de Egyptische eis tot terugtrek king van de Britse troepen uit Egypte en de Soedan. S.O.K.-BEVOLKING WÉRKT MEDE Japanners werken produetie tegen! Aneta meldt van officiële zijde de volgende gegevens over de toestand op Oost-Sumatra te hebben ontvan gen: In het gehele gebied van Suma tra's Oostkust, wa^r de bevolking van de terreur der gewapende ben den werd verlost, wordt grote me dewerking van de bevolking onder vonden. In verschillende streken moet nog worden opgetreden tegen gewapende "benden, waaronder zich ook Japanners bevinden. De des tijds door de republiek verbannen en thans door het-Nederlandse leger bevrijde volkshoofden worden over al met vreugde ipgehaald. In de omgeving van Tebingtinggi ope reert een bende van 50 Japanners. Hierdoor kunnen de ondernemingen in dit gebied, welke voor de pro ductie gereed zijn, nog niet in be drijf gesteld worden. Het debat werd vervolgens ver daagd tot volgende week Woensdag. Ervaren waarnemers te Lake Suc cess zien in de rede van de Poolse afgevaardigde een duidelijke aap wijzing voor hetgeen Gromyko, de Russische vertegenwoordiger, a.g. Woensdag zal zeggen. Terwijl de Egyptisphe delegatie zich uiteraard verheugt over de Poolse steun wat betreft het terugtrekken van de Britse troepen, tast zij (en vele andere delegaties) volkomen in het duister wat betreft het Poolse en waarschijnlijk ook het Russische standpunt ten aanzien van de toe komst van de Soedan. Van officiële z|jde vernemen wjj dat de luchtverbinding: met Bata via via Colombo vanaf heden we der zal worden hervat. Reeds eerder hadden wij ons, naar aanleiding van het onderha vige geval, tot de Britse ambassade a gewend, die ons mededeelde, om streeks 16 uur een bericht te heb ben ontvangen, dat K.L.M.^vlieg tuigen wederom op Ceylon mogen landen. De K.L.M. wist dit te bevestigen. In aansluiting aan het bericht, waarin melding gemaakt wordt van de hervatting der luchtver binding via Colombo met Batavia, vernemen wij van de K.L.M., dat de luchtpostdienst naar Indië her- vat is. EEN WENS VAN AMERIKA Washington, 13 Aug. (Reuter). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft in een nota aan Molotof, zijn Sov- jetrussische collega, verklaard, dat „de vruchtloze discussies", die op 20 Mei te Seoel tussen de le den van dë Russisch^Amerikaati- se commissie voor de vestjging van een regering voor geheel Ko rea zijn begonnen, niet lange,r tot uitstel van de kwestie aanleiding mpgen geven. In de nota wordt de wensch van de Amerikaanse regering uitgedrukt, dat de com missie op 21 Augustus rapport zal uitbrengen over haar besprekin gen, opdat de beide regeringen zich direct kunnen beraden over verdere stappen tpr -«estiging van een onafhankelijk en verenigd Ko rea dat zijn plaats in de V.N. zal kunnen innemen. Verschillende daden van sabotage zijn de laatste dagen gepleegd in de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland en Oostenrijk. Zo zijn op de vooravond van de dag van aan komst van de Britse minister van oorlog. Bellenger, boven het vlieg veld Gatow, de Britse luchthaven bij Berlijn, vier granaten ontploft. Uit gevonden scherven heeft men kunnen opmaken, dat een der gra naten van 12.2 centimeter kaliber was. Eén ervan ontplofte boven 'het hoofdgebouw van het vliegveld, doch richtte alleep glasschade aan. De andere drie kwamen in de om geving neer. Bellenger zou* heden aankomen op het vliegveld voor een bezoek aan de Britse eenheden te Berlijn. De granaten ontploften kort na aankomst op Gatow van lt.-gene- raal- Sir Richard McCreery, opper bevelhebber van het Britse leger aan de Rijn, die een Britse taptoe in Berlijn kwam bijwonen. Enkele uren' tevoren was een vliegtuig ge arriveerd met de leden van de sub commissie voor Palestina van de V.N., die uit Wenen .kwamen. Een tweede sabotage.daad werd gepleegd in de buurt van Mallnitz bij de Grpsz Glocknèr. Door het ontploffen'van een bom, welke vlak bij de spoorlijn gelegd was is een trein met Britse verlofgangers .ont spoord. Verschillende Britse solda ten liepen hierbij verwondingen op. Mpn vermoedt, dat Joodse ver zetslieden voor deze bomaanslag verantwoordelijk zijn. Reeds'maan den geleden zjjn van die zijde dreigbrieven aan het adres van de bezettingstroepen 'ontvangen. Tenslotte zijn in de Amerikaanse sector van Berlijn vier Duitsers ge arresteerd, die in hpt bezit bleken te zijn van een zestal radio-zend apparaten, en twee koestellen voor tele-communicatie, aldus Is volgens het Duitse Nieuwsbureau in de Britse zone -«an officiële Ameri kaanse zijde medegedeeld. Alle ap paraten waren gereed voor gebruik. Zij wareji afkomstig van de voor malige wehrmacht en Duitse vloot. De namen der gearresteerdenlui den: Eduard Czermak, Helmut Diehr, Erich Mueller en Helmut Schmidt. Zij werden door de Duitse politie gearresteerd doch zullen door een Amerikaans Militair Tri bunaal berecht worden. De Nuntius van Albanië Agence France Presse meldt na der, dat er Vaticaanstad op is ge wezen, dat de door het Italiaanse blad „Ora d'Italia" gemelde feiten omtrent uitwijzing van de Aposto lische Nuntius uit Albapië niet on langs, doch reeds in 1945 hebben plaats gevonden. DE DAG der „Hoge Lieve Vrouw" is Ijet oudste en voornaamste Maria- feest. In de Oosterse Kerk werd het sinds de 5de eeuw gevierd en Gre- gorius van Tours vermeldt het in 590 als een hoogdag der Gallische Kerk. Een verplichte feestdag met octaaf werd het door Paus Leo IV. Een oude legende verhaalt, dat in 847 de omgeving van Rome onvei lig gemaakt werd door een monster, dat met zijn verpestende adem mens en dier doodde. Op de feestdag van Maria Hemelvaart trok de Paus met de gekwelde Romeinen in prcoessie rond de eeuwige stad, terwijl een beeld der Moeder Gods vooruitge dragen werd, want van Maria's tus senkomst verwachtten zij de verdrij ving van het monster. Hun gebed werd verhoord! want sinds die dag werd niets meer van dit ondier be speurd. Koning Alfred de Grote van Enge land ging nog verder en bepaalde dat in de week waarin het feest viel. als een vrije week moest ge vierd worden. In de Kerk der Ne derlanden is het feest van Maria Hemelvaart van het begin af in "ere geweest. St. Willibrord noemt het in zijn Calendarium eenvoudig ..Sanctae Mariae" het feest der H. Mgria en St. Bonifatius bepaalde dat hét Christenvolk zich op die dag van slafeli.ike arbeid zal onthouden. In de abdij 'van Egmond heeft het feest „de plechtigheid van het ter ruste gaan der H. Maagd". Maar sinds de 11de eeuw is de naam „Assumptie (opneming) algemeen. In de volks mond heette het „Onser Vrouwen- dach Verheffinge", Onser Vrouwen misse te halfoogst" of kortweg „hoochster lyeve vrouwendage". In de Kerk In de oude St. Walburg te Zutfen werd onder de eerste Vespers van dit feest de hymne „O, quam glori- fica luce" gezongen, waarna men in processie naar het Mariabeeld trok om door enige antifonen de lof der Moeder Gods te bezingen. Met het „Magnificat" werd besjoten en dan trok de processie naar de crypte on der het hoofdaltaar voor het slotge bed „Alma Mater". Haarlem, Delft, Vianen, Berkel (Z.-H.) hadden op die dag ook hun bijzondere plech tigheden maar om het feest der „Hoge Lieve Vrouw" in alle glorie .te zien, moest men naar Utrecht gaan, naar de St. Salvator of nóg beter: naar de Dom. Die was in een feestdos gehuld, de wanden met kostbare tapijten behangen, terwijl van de kronen en luchters duizenden kaarsen een zee van licht verspreid den. Plechtig luidden de klokken, de zware Salvator met zijn brom stem naast de kleine Adrianus en Joan Baptist met hun fijnere gelui den, ze riepen kanunniken cn volk bijeen voor de getijden, de Hoogmis en de plechtige processie door de straten. In 1540. toen Karei V in Utrecht verbleef, woonde hij met ziin Vliesridders de plechtigheden bij en volgde het Allerheiligste in de processie. In de kunst „De sevende bliscap van onser Vrouwen", ontstaan in de eerste helft der 15de eeuw is het spel van Maria Hemelvaart het spel van Maria's heerlijkheid en van Gods belonende liefde, dat de toeschou wers met dankbare blijheid vervul de. De Middeleeuwse kerk-ingangen met hun breedgewelfde voorportalen, verhalen nog in hun beeldhouwwerk het afsterven, de begrafenis, de op standing, dp hemelvaart en de kro ning der Moeder GodsTIn de schil derkunst namen de grootmeesters bij voorkeur Maria's kroning tot onder werp. Alleen Hugo van der Goes bracht de „Dood van O.L. Vrouw" in beeld, maar Fra Angelico Rafael, Titiaan, Rubens en Velasquez*heb- ben de Moeder Gods verheerlijkt in haar grote triomf de „Assumptio". In de folklore In Roermond trokken groepen van negen meisjes en zeven jongens naar de stadsbeelden van O.L. Vrouw om daar hun Marialiederen te zingen. Daarpaast bestond en bestaat nog in Limburg de zegening van de bloemen en kruiden. „Kruid wisch" of „Onser Vrouwen Cruytwyinge- dach" wordt het eerst vermeld in de St. Servaas te Maastricht. Op het einde der M.E. was deze gewoonte over geheel de Nederlanden ver spreid. Een onwaakbare getuige daarvan is de cynicus Walich Si- wartsz, die in zijn „Roomse myste riën" zegt: Op die dag draagt heel de wereld bussels van allerlei kruid in de kerk om te laten wijden, te gen ziekten en plagen". De treffen- dp legende die verhaalt dat de Apos telen in het graf van Maria niet haar lichaam vonden, maar een schat van bloemen en kruiden, geeft aan dit oude gebruik een onmisbaar Christe-. lijk karakter. Dagen te voren werden bloemen verzameld en op 15 Augus tus. trokken vooral de kinderen met eeri reusachtige ruiker naar de kerk. Zowat de gehele midzomerflora was er in vertegenwoordigd, maar de koningskaars of hemelbrand en de valeriaan mochten zeker niet ont breken." De gewijde bloemendien den als behoedmiddel tegen ziekte en onweer. Nog steeds bestaat dit oude gebruik in Limburg, waar die trots bij zware onweders onder het bidden van de huiszegen wordt ver brand. W. van de Pas. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de be schuldigingen van Maarschalk Tito die op 7 Augustus in een inter view met het Joegoslavische Nieuwsagentschap Tanjug werden geuit, „gezien de ernstige en de grotp verspreiding ervan" tegen gesproken. Het Amerikaanse mi nisterie verklaart, het npodzakgjijk te achten „punt voor punt" de' 9 beschuldigingen van maarschalk Tito aan het adres der V.S. te be antwoorden T.a.v. de beschuldi ging dat Joego-Slavië geen „on baatzuchtige en welgemeende hulp" voor zijn wederopbouw van de V.S. kan verwachten, wordt opgemerkt, via de Unrra waar: voor de V.S. 72 pet. van de gelden hebben bijgedragen goederen ter waarde van meer dan 400 mil- lioen dollar ontvaitgen heeft. Wat betref,t de beschuldiging dat Joe- goslavisch goud in de V.S. ter waarde van 45 millioen dollar niet aan Joego-Slavië had teruggege ven en de V.S. betaling hadden geëist van „onmogelijk grote be dragen" v,or Lend-Lease goederen, die nooit geleverd waren, ant woordt het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, dat het (loegoslavisch goud in de V.S. dat door de Koninklijke Joego slavische regering in 1941 werd gedeponeerd, geschat wordt op een waarde van 47 millioen dollar. „Over de regeling van deze kwes tie en die van de eisen t.a.v. Ame rikaans bezit in Joego-Slavië en andere nog te regelen financiële kwesties, worcten onderhandelin gen gevoerd." Aldus het Amerikaanse ministe rie van buitenlandss zaken Binnenkort zullen sinaasappe len zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. De eerste twee duizend kisten, die voor ons land in Suriname zijn gekocht, zullen a.s. Zaterdag met het s.s. „Cottiqa" te Amsterdam ar riveren. De gehele partij zal bestaan uit vijftig tot zestig dui zend kisjpn. Deze aanvoer is mogelijk doordat een algemene import vergunning voor zuidvruchten uit Suriname voor erkende im porteurs is afgegeven. In de naaste toekomst zijn dus meer ■wan dergelijke verschepingen te verwachten. Ontslag onderwijzers uit militaire dienst Naar wij vernemen, is de moge lijkheid voor zich in militaire dienst bevindende onderwijzers om weer naar het onderwijs terug te keren uitgebreid. Thans komt n.l. e.en aantal onder wijzers, geboren in' 1918, 1919 en 1920 in aanmerking voor gnoot ver lof of, indien zij een vrijwillige ver bintenis hejjben aangegaan, voor ontslag of groot verlof in aanmer king. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de vorige categorie, n.l. de onder-officieren van 30 jaar en ouder en de korpo raals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunnen, indien zij naar het onderwijs als boven genoemd terugkeren, een daartoe strekkend verzoek om groot verlof dan wel ontheffing uit hun vrijwil lige verbintenis langs de hiërar chieke weg tot de minister richten onder overlegging van een verkla ring, afgegeven door het schoolbe stuur, waaruit blijkt, dat zij bij het onderwijs zullen terugkeren, zodra aan hen groot verlof, dan wel ont heffing uit hun vrijwillige dienst verband zal zijn verleend. Drie-mogendheden conferentie te Londen Op de Brits-Amerikaanse confe rentie over de steenkoolproductie in het Ruhrgebied heeft de Engelse vertegenwoordiger verklaard, dat de steenkool 'in dat -gebied zich ophoopt door gebrek aan vervoer middelen. In dicht bij de conferen tie betrokken kringen wordtge zegd, dat men het er over eens is geworden, dat in de eerste plaats de spoorwegen in het Ruhrgebied op grotere capaciteit moefen wor den gebracht. Voorts moet de voed selvoorziening van de mijnwerkers worden verbeterd. De leider der Britse delegatie heeft, naar verluidt, zijn tevreden heid over het verloop der bespre kingen, die zoals bekend met ge sloten deuren zijn begonnen, uitge sproken. De moeilijkste punten, fi nanciering en beheer, zijn echter nog niet ter sprake gekomen. Amerika is met Engeland en Frankrijk overeengekomen, de driemogendheden-conferentie over het peil van de Duitse industrie en de steenkoolproductie te Londen te houden. Men treft voorbereidingen om de conferentie zo spoedig mo gelijk te doen plaats viinden. Twee deskundigen van het Amerikaanse ministerie .van buitenlandse zaken zijn reeds naar Londen vertrokken. Onze spreekwoordelijke helder heid is hier volkomen gehandhaafd gebleven en de kampen van onze jqpgens maken dan ook wij stel- len het vast zonder enig chauvinis me de meest verzorgde indruK. Behalve het vele telkens terugke rende tijdrovende kampwerk, blijft er altijd nog tijd over voor het zo uitermate druk beoefende „change". Letterlijk alles wordt geruild; je kunt het zo gek niet denken of er zijn. liefhebbers voor te vinden. Er zijn knapen, die daarbij een koop mansgeest 'blijken te bezitten, wel ke menig hopman verbaasd doet staan. Vol trots tonen zij niet alleen de geruilde goederen, maar menig een is er ook in geslaagd een aardig sommetje francs bijeen te garen, waarvan hij de volgende week, als hij met het contingent een dagje naar Parijs gaat, mooie dingen „voor thuis" hoopt te kunnen ko pen. De handelstaal brengt nage noeg geen moeilijkheden mee. Ol nu een Noor met een Fransman of een Nederlander met een Zuid- Amerikaan „zaken" doet, met hand gebaren en mimiek weten zij zich zo uit te drukken, dat in vaak on gelofelijke korte tijd de transacties tot stand komen. Vindt U het erg verwonderlijk dat onze jongens daarbij meestal aar lanicto t-oiriron II weet. zo vader, zo zoon. Een momentje van vérgaande spontaniteit ervoeren wij bij de groep Zuid-Hollanders, waarvan Rector van Dael aalmoezenier is. Een groepje Zweden kwam om te changen, maar voor zij daar a.an toe waren hadden zij eerst een hoeratje in ontvangst te nemen, voor, laten wij in zakentermen blij ven, „de levering van wit brood tij dens de hongerwinter". Dan is de scoutsfeer op haar best. Een gelukkige gedachte Regeren is vooruitzien, maar dit vooruitzien wordt zeker ook ver eist voor een onderneming als de Jamboree. Nu doelen wij niet zo aanstonds op onze Franse gastheren, die, nu de Jamboree ongeveer hal verwege is, de organisatie zo onge veer sluitend hebben, maar wel op de uitstekende gedachte van (aal moezenier van Dael, die, wetend, dat er druk geruild zou worden en er dus veel „vreemde hezoekers" zouden komen, herinneringsplaatjes heeft laten maken met de beeltenis van de beschermheilige van zjjn groep. n,I. St. Willibrordus. Op de achterzijde stéat in het Nederlands, Frans en Engels uiterst beknopt diens levensbeschrijving cn daaron der Jamboree de la P?ix 1947, c» Willibi'ord (HoUande) Vrfcuesjumjjoi&e ïuiuuijit; Len piacni tenkampen op een idyllisch terrein. overzicht van een der ten- Wegens de feestdag van Maric^ Hemelvaart zal hpt „Nieuw Noordhollands Dagblad morgen niet verschijnen. kt AAR WIJ YERNEMEN zijn de IN onderhandelingen, welke eerst in Minden, later in Berlyn gehqji- den werden onder de auspiciën van de Nederlandse Trust-Maat schappij over groentenexport naar de Britse en Amerikaanse zones in Duitsland voorlopig stopgezet. De onderhandelingen waren begonnen op basis van ruil van groenten tegeri industriële producten. Hier over was men het zo goed als eens en in de laatste dagen ging net alleen nog over de uitwerking van detailpunten. Na zes weken onder handelen is men van geallieerde z|jde van bovengenoemde basis te ruggekomen. Men wenst thans al- l§£n groenten te ontvangen op uit gestelde markenrekening! PALESTINA WEER ONRUSTIG Arabieren overmeesteren Joden Sedert het begin van de botsin gen tussen Joden en Arabieren te Jaffa en Tel Aviv zijn tot dusver 3 Arabieren en 7 Joden gedood en 12 Arabieren en 26 Joden gewond. De ongeregeldheden begonnen Zon dagavond toen Arabieren een Joods café in Tel Aviv met vuurwapens bestpokten. Volgens berichten uit Arabische bron hebben Arabieren heden vier joden die in het bezit van wapens waren te Jaffa over meesterd en hen aan de polity: overgeleverd. Hedenavond zijn alle stalletjes van een Arabische markt te Jaffa door branjl verloren ge gaan. De schade wordt op 20.000 gulden" ge.raamd. Volgens de politie is de brand door 50 joodse jonge lieden gesticht. Enige honderden joodse vrouwen en kinderen treffen inmiddels voor bereidingen om de nacht in de grote synagogen van Tel Aviv door te brengen uit vrees voor Arabische repressaile maatregelen. De Irgoen- Zwai Leoemi heeft hedenavond een verklaring gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat Britse agenten en Britse wapenen in het spel zijn bij de botsingen tussen Arabieren en Joden, en dat Gr.-Brittannië nog steeds de voornaamste vijand is. Vijfduizend Arabieren en Joden in enige buurten van Jaffa mogen tussen zonsondergang en zonsop gang hun huizen niet verlaten in verband met de botsingen, welke tussen Arabieren en Joden hebben plaats gehad. 's-GRAVELJHAGE, 14 Aug. Vandaag is de Ministerraad in extra zitting bijeen gekomen.- Aan het oi^rleg werd ook deel genomen door de Commissie- Generaal. Het Nederlandse leger actie- communiqué no. 43 d.d. 13 Aug. meldt: In Oost-Ja va werd toene mende agressie en" infiltratie ge constateerd in het gebied rondom Malang De post in Batoe onder vond hinder van sluipschutters, terwijl enige patrpuilles in deze sector werden beschoten. Op het westelijk front van Soerabaia vop- den eveneens enige beschietinggij van onze patrouilles plaats. Onze post bij Randegankoelon werd met handgranaten bestookt en op Zuid- Sumatra stootte een patrouille ten zuidoosten van Batoeradja op een bende die het vuur opende. De bende werd verdreven en in de richting van republikeins gebied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedragen I gesneuvelde, 16 ge wonden. Het Nederlandse legercommuni qué no. 44 meldt, dat bij de Ne derlandse posten in Koeaia, 45 km ten westen van Medan, zich velé Laskjars hebben gemeld De mees ten verklaarden, dat zij gedwon gen waren om dienst te nempn. Als reden voor hun overgave voer den zij aan dat zij niet als mede schuldige beschouwd wilden wor den aan de, vooral door de Pe- moeda's tegen de eigen volksge noten zowel als tegen de Chine zen en de Indiërs bedrei^n schand daden. Op Mid'den-Bali werden 16 terroristen gevangen genomen, waaronder 3 leden van de, ver- zetbeweging in de afdeling Taba- CHURCNILL SPREEKT ZATERDAG Na een bericht, dat de Engelse oud-premier aanstaande Zondag avond een radio-rede zou Uitspre ken, waarin hij een antwoord zou geven op de door Attlee gehouden redevoering over de crisisomstan digheden, is thans bekend gemaakj, dat Churchill zijn radio-rede zal houden op Zaterdag a.s. om 21.15 uur Nederlandse tijd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1