Moisson verrukt over Nederlands Verkennersspel r :istan HET ZEEWIER-MYST Opbouw na verdrukking! Internationaal valse munters complot EEN UURTJE TELEX VAN VLIET SUPERIEUR BIJ DE REVANCHES Pronk tweede na Lesueur w Dominion boren NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 14 Augustus 1947 PAG. 3 De rode spoorweg- petten mm Duizenden valse dollars en jonden Katholieke Actualia J J Ruwe diamant gestolen Amerikaan pleit voor compromis Kerstpakketten naar Indië Maria's feest IWACHTING ior het KNMI te De /rij dagavond: IETS WARMER! acht met nog slechts plaatsen wat och- Overdag zonnig, »r. Opnieuw iets ho- eratuur. Matige Oos- nd. Mountbatten, de .g van Voor-Indië tbatten zijn Woens- aratsji, de hoofdstad e Britse dominiqji riveerd om £pel te viering van de ge- dominion, die van- s vinden. Moham- na, gouverneur-ge- ikistan bracht ter Vïountbatten de toe- erneur-generaal van van de Unie van toast uit op Koning n Groot Brittannië 'enheid hij het vol- >e regerng van Ko- 'I zal in de geschie- aafd worden als de in de vrijwillige cht in Voor-Indië de schitterende pa- •itse keizerrijk werd stand kwam, een willige en algehele de macht en het de\ wereldgeschiede- ■oorgekomen". iaig, de vertegen- de V. S. van de ering van Pakistan :hrijven aan Trygve -generaal der V.N. tegen het besluit dat Voor-Indië lid zal V. N. terwijl Paki- re staat om lidmaat- V N. zal moeten ver- »de kringen der V.N. indien Pakistan on- lidmaatschap zou dit waarschijnlijk >or de zitting van de September zou ver- R BREUNESE /OOR /AN STATE tiding tijdens onder de loupe i herinneren dat in jaar door de minister in de oiid majoor erband- met zijn hou- de bezetting, onge- ontslag uit de dienst ie militaire advies minister geadviseerd te handhaven, het- iter niet deed, heelt zaak in hoger beroep d van state die der ten in uiterste instan- heeft majoor Breu- ns duidelijk uiteen- en hoe hij tijdens de ielde. latie voor de Duitsers r een grote depressie gekomen. Hiertegen :e krachtig front ma lting van de opbouw- dde in overleg met :elman en ook de te- ninister heeft er aan hter dat de grieven er niet zozeer gingen Breunese in de op- in wel wat hij in de gedaan had. Hier was irdaad heel wat ver in van een hoofdoffi- ;d van trouw aan de Et afgelegd, verwacht Het hijsen van de iet houden van een Arnhem tegen het toen onze bondgenpot, aan de leden der Ar- a zich te melden in r werk, het waren ;an een geest die niet ■rlander kenmerkten, unese niet de vijand voordeeld en verraad state zal zich over g nader beraden. De bij de Kroon. v commentaar! oerder van de Repu- ping in Djogja heeft ie regeringsverklaring 1 wordt, dat „de po- n Indonesië is beëin- en als „diametraal in met de huidige toe- ind". Hij voegde eraan erklaring van de Ne- it zij zich aan Ling- houden, „belachelijk" ISPRAATJE 5 op de. effectenbeurs ld geen verandering ar de belangstelling liek zeer gering was 1 orders daarmede in ning. De stemming latig, maar grote va- i zich niet voor. aandelen waren me iuier. De scheepvaart en vrijwel qnveran- lijke waren een paar De industriëlen waren stemming voor Aku liet op verbeterd, in- er opnieuw enig aan- ofdkoers werd vaalge le bij een vorige slot- Ill/,. Philipsaandelen stal punten beter. Na- coersen bekend waren ird de animo er niet int in de vrije handel zetten zeer klein. Ko- arvoor de hoofdkoers ld op 416, maakten i.kenende schommelin- cultuuraairidelen van pieren en ook indus- vertoonden slechts es. Al met al had de ieurloos verloop. De waren prijshoudend, nse markt was zeer en over het algemeen oger. De beleggingsaf- leneens een zeer kplm ie Nederlandse staats- en weer prijshoudend, izetten waren klein, alsmede gemeentelijke e leningen bleven ge- peil, met beperkte af- gatie 2 1/4 procent. MOISSON, Dinsdag. (Van onze speciale verslaggever) EEN GLOED van rood-wit-blauw en oranje vormde zich van middag over de grote arena, toen de Nederlandse verkenners hun prachtig spel beëindigden en een enthousiaste ovatie van de dui zenden toeschouwers, scouts zo wel als burgers, in ontvangst had den te nemen. Spanningsvolle uren met telkens weer de beklem mende vraag: 'Hoe zullen wjj het er in dit internationale chorum met ons spel vanaf brengen?, von den een bekroning zó stijlvol, zó aangrijpend als maar weinigen hadden durven verwachten en zo als er tot dusver hier nog geen enkel geweest is. Een generale repetitie van niet veel langer dan een uur had de weinig zelfver zekerden allerminst ruggesteun gegeven. Alle hoop was gevestigd op de geest van de grqpp. Haar nationale trots kwam hier immers in het ge- digg en die erkenning bleek juist te zijn. Met gespannen zenuwen, nauwkeurig lettend op de aanwij zingen van de leider eri met een overgave, zoals alleen jongens, die volkomen in hun taak opgaan, kun nen opleveren, werd het spel van vrijheid, verdrukking en opbouw om 4 uur precies ingezet. Vrijheid Over het gehele terrein verspreid zijn de verkenners aan Ket spelen. In hun midden wappert aan een hoge mast de nationale driekleur. Verdrukking Dan nadert bedreiging: Een in zwarte mantel gehulde massa komt over het terrein, verjaagt de spe lende verkenners en haalt de vlag neer. De Mars Funèbre is het juist gekozen accompagnement van dit beeld, dat in zijn eenheid van vorm een rake typering geeft van de som bere oorjpgsjaren, die ook de jeugd zwaar hebben getroffen. Opbouw Dan weer klinkt de vrijheidsmars der geallieerde naties. De vlaggen van Amerika, Engeland, Frankrijk, België en Nederland worden over het veld gedragen; de zwarte massa, eerst zo actief, rolt tezamen en ver dwijnt. De heldendaad van de ver kenner Jan van Hooff, die de Waal brug bij Nijmegen .wist te behouden, wordt nadrukkelijk in herinnering gebracht en dan komen ook de ver kenners weer in hun uniformen te voorschijn, bieden hun diensten aan, gedachtig de spreuk: Weest paraat en helpen mee orde in de chaos te brengen. Terwijl een groep verken ners wisselend de jaartallen 1D44, 1945, 1946 en 1947 uitbeeldt: de Koopvaardij, de Landbouw, de Spoorwegen, de Visserij, de Cultuur, de Industrie en het Verkeer, alles in zinrijke kledij en tezamen het woord „Holland" vormen, dan da vert een jell over het terrein en een ogenblik later tovert elke „letter" een stuk dundoek te voorschijn, te zamen tweemaal de nationale vlag vormend, geflankeerd door oranje; Indische padvinders hijsen de door Voor militairen verboden tijdschrift Het orgaan van de ANJV „op de plaats rust" is op de lijst van ver boden geschriften voor militairen geplaatst. Naar wij nader vernemen gaf de ANJV vroeger een blad uit, getiteld „Geeft acht". Dit was ook op de lijst van voor militairen ver boden geschriften geplaatst. Positie Nederlandse passagiersschepen „Congostroom", 12-8 van Takora- di te Accra. „Jaarstroom", 12-8 van Dakar n. Amsterdam. „Waterman'), 12-8 om 10430 uur van Rotterdam te Tilbury, 12-8 om 18 uur naar Oslo. de zwarte massa neergehaalde drie kleur weer aan de mast en dat alles geschiedt onder de plechtige tonen van het Wilhelmus. Is het verwon derlijk, dat de Nederlanders op de tribune hun enthousiasme over deze unieke prestatie „uitleefden" in het spontaan meezingen van onze natio nale hymne? De ontwerper van dit spel, de districtscommissaris voor Utrecht der N.J.P., H. M. Rozen- daal, heeft de naam van Nederland, die nog zo'n uitstekende klank heeft op deze eerste jamboree na Voge lenzang, opnieuw op veler lippen gebracht. Want unaniem waren ook de buitenlanders van mening,dat tijdens deze jamboree zo iets moois nog niet geboden was. Spoorwegen, iK.L.M., Philips, Mijnen, Twentse Textiel, al deze hebben beter dan de regering het belang van deze demonstraties gezien en hun mede werking verleend, waarover de con tingentleiding haar grootste tevre denheid betuigde. Amerika of Italië? Op het komende internationale congres van de scoutbeweging zal moeten worden beslist, waar de Jamboree 1952 zal worden gehou den. Tot dusver hebben Amerika en Italië verzocht als gastheren te mo gen optreden. Naar wij vernemen is H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, hoofd commissaris van de katholieke ver kenners, tot voorzitter van de inter nationale conferentie van de katho lieke jamboree-delegaties benoemd, welke a.s. Zondag hier gehouden wordt. 56 rode petten Het is een fragment, zoals er dui zenden van de Jamboree beschre ven kunnen worden, dat over 56 rode spoorwegpetten. Commissaris Rozendaal had ze nodig voor zijn spel van vrijheid, verdrukking en opbouw, maar zij waren er ni^t, al thans niet in het magazijn der Ned. Spoorwegen. De volgende stap was even vanzelfsprekend als eenvoudig: dan maar gebruikte petten. Van 56 jongens werd toen de maat van hun hoofddeksel opgevraagd. Deze ge- .gevens werden op lijsten tezamen gebracht, welke op hun beurt, ver gezeld van een vriendelijk, maar even nadrukkelijk briefje, hun tocht langs de diverse stationschefs maak ten. De internationaal vermaarde rode petten prijkten gisterenmiddag in de arena te Moisson als een le vendige herinnering aan het mach tige verzet der Spoorwegen. (Met vertraging ontvangen, red.) - ■c IPPI V' I j Nederlandse verkenners op de Jamboree te Moisson geven een demonstratie in het lassowerpen. VOLGELINGEN VAN HITLER WERKEN VOOR EIGEN REKENING Door de oplettendheid van een kassier van de Bank of England, die een afwijking ontdekte in een vals bankbiljet van vijf pond st. een vinger aan de hand der Britse maagd was iets te lang heeft men aanwijzing gekregen van het bestaan van eqn der omvang rijkste internationale valsemun- tcrscomplotten van de moderne tijd. Scotland Yard werkt thans samen met speciale agenten van het Ame rikaanse federale recherche-bujeau ter onderzoek op het vasteland van Europa in verband met het in om loop zijn van duizenden valse Ame rikaanse dollarbiljetten en Britse banknoten. Men neemt aan, dat de valse biljetten destijds op order van de Gestapo zijn vervaardigd om als jnvasiegcld te dienen. Honderden van de beste vaklieden ter wereld zouden «n een „luxe-concentratie- kamp" aan dit object gewerkt heb ben. Thans zouden de valse biljet ten door vacantiegangers in Enge land worden binnengebracht. Uit documenten, welke zich in handen van Scotland Yard te Londen en de Surete Nationale te Parijs bevinden, Op 5 Aug. j.l. begon te Warschau het pro ces tegen Pater Leo Pawlina, vroeger hoofd van de Poolse Caritas. Met twee an deren, de redacteur raai nog belangrijke zomervapantie zal een werkzaamheden in het groot aantal theolo- Marineministerie zou ganten van Duitse kunnen beëindigen, seminaries en kloos- Gerhard Misch- ters gedurende vier kowski, een katho- weken werken in de liek, is de enige jon- mijnen van het Ruhr- van de „Gazeta Lu- ge Duitser, die op de gebied. Hierdoor dowa" en een ex-ser geant van de Poolse Veiligheidsdienst wordt hij ervan be schuldigd inlichtingen ten behoeve van de Poolse ondergrondse beweging te hebben verzameld. Pater Pawlina heeft het ten laste gelegde erkend. Zoals wij reeds meld den, werd hij kort na het bezoek van Kardinaal Griffin ge arresteerd. Kerkelijke stichting ener Duitse kringen in Polen vol- padvindersorganisatie gen het proces met schreef. 0 Wel is er de grootste aandacht, veel sprake van de De Voorzitter van de Palestijnse Joden Krijgsraad is Kolonel Arabieren, doch Klimoweicki, die Palestijnse Christenen reeds talrijke proces- worden er al te vlug sen voerde. Aange- bij vergeten. De H. nomen wordt, dat er Stoel had hier reeds Wereldjamboree is krijgen deze theolo- uitgenodigd. Hij be- giestudenten tevens de vond zich in een gelegenheid om ter vluchtelingenkamp plaatse de arbeids- en in Denemarken, waar levensomstandigheden hij een werk over de der mijnwerkers te nog meer processen tegen priesters zullen volgen. 9 Admiraal d' Argenlieu, (Pater Louis van de Allerh. Drievuldigh., O.C.D.), .eertijds opperbevel hebber der Franse Zeestrijdkrachten en Hoge Commissaris in Indo-China," vertoefde kort geleden in Zwit serland. d' Argenlieu, de aandacht op ge vestigd. Thans heeft Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New-York, een rap port gestuurd aan het Algemeen Secretari aat der U.N.O., om te verzoeken, dat de Christelijke heilig dommen gerespec teerd zouden worden en voor iedereen toe die zoals bekend On- gankelijk zouden blij- geschoeid Carmeliet ven, en de Christe- is, zou zich op 16 lijke minderheden Juli j.l. in zijn kloos- volledige godsdienst- ter hebben terugbe- vrijheid zouden genie geven, doch de Fran- ten. Voorts vraagt hij se Regering verzocht om bescherming hun- de H. Stoel om uit- ner sociale instellin- stel, opdat de Admi- gen. 0 Gedurende de leren kennen en te bestuderen. Men ver wacht dat zulks bo vendien een goede en grondslag zal leggen de voor hun toekomstig werk als zielzorgers onder de arbeiders jeugd. De theologan ten worden gehuisvest in de grote arbeiders kampen. Op 1 Augus tus is reeds de eerste groep theologanten vertrokken. 0 18 September a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Z. Em. Kard van Roey, aartsbisschop van Mechelén en pri maat van België, de priesterwijding ont ving. Dit jubileum zal aanleiding geven tot grootse plechtig heden in Mechelen op 18 September en een openbare hulde van de gelovigen uit het Aartsbisdom op Zon dag 21 September te Brussel. 0 blijkt, dat al degenen, die aan de vervaardiging der biljetten hebben gewerkt, door de Nazi's omgebracht zouden zijn, wanneer de Ameri kaanse troepen het kamp niet bij verrassing genomen hadden. Thans blijkt, dat een aantal van Hitiers valsemunters misdadige elemen ten uit vele landen na de oorlog het werk, in verschillende groepen, op eigen gelegenheid hebben voort gezet in de Europese hoofdsteden. De jongste stroom van valse biljet ten in Engeland schijnt afkomstig te zijn uit Nederland. België en Frankrijk. Naar schatting zou voor tweehonderdduizend a driehonderd duizend pond sterling aan valse Britse bankbiljetten in omloop zijn. De V. S. hebben tot nu toe reeds 'n verlies van meer dan vijfhonderd duizend pond sterling aan valse dol larbiljetten moeten boeken. Het grootste gedeelte van die valse dol larbiljetten is ontvangen door Ame rikaanse toeristen en landverhui zers. BEVIN OF BEVAN? Dreigende crisis in Engeland Volgens de politieke commenta tor van de „News Chronicle" zou Attlee, de Britse premier, voor gesteld hebben om af te' treden. Op „aandrang van Hugh Dalton, de minister van financiën en Her- bert Morrison, lord president of the council, zou hij echter aan gebleven zijn. De houding van de ze beide laatsten zou volgens de commentator ongetwijfeld zijn be- invloed door hun afkeer om even tueel het leiderschap van Ernest Bevin in het gereconstrueerde ka binet te moeten aanvaarden. De uiterst linksen in de Labourpartij hellen naar de mening van de commentator meer en meer over naar de gedachte om de minister van gezondheid, Ameurin Bevan, als premier voor te dragen. Vrien den van Bevan zouden dit echter ontkend hebben. uit K.L.M. vliegtuig Naar aanleiding van een bericht in een der bladen over een vermis sing van juwelen ter waarde van een half millioen gulden op het K.L.M.-traject AmsterdamKara chi wordt het volgende bericht: Up 30 Juni j.l. kwam met het KLM- toestel uit Praag op Schiphol aan een postzak o.a. bevattende ruwe diarfiant. De inhoud van de postzak was bestemd voor doorzending naar plaatsen langs de Indië-route van de KLM. Daartoe werd de zak, zo als met alle voor Indië bestemde luchtpost, op 30 Juni afgegeven aan de daarvoor bestemde afdeling van de post op het Centraal Station te Amsterdam. Op 2 Juli is de post, waaronder een postzak met de diamant, aan boord gegaan van een Indië^lieg- tuig. De postzak was verzegeld. Zij is, naar wij van de KLM vernemen, in dezel'fde toestand als waarin zij in Amsterdam werd ontvangen, af geleverd in Karachi. Daar is later gebleken, dat de binnenzak, waarin ziclf de diamant had moeten bevin den, gescheurd was en dat de flia- mant was verdwenen. De waarde van het vermiste wordt geschat op een half millioen gulden. Van de PTT vernamen we, dat bij dit bedrijf nog geen bericht was binnengekomen, of dé buitenzak bij aankomst in Karachi onbeschadigd was. De New York Herald Tribune geeft als zijn mening te kennen dat Walter Foote een uitstekend argument zal kunnen laten gel den, wanneer hij het Ameri kaanse aanbod van goede dien sten zal aanwenden om het cpn- flict tussen de Nederlanders en de Indonesische republiek op te los sen. Dit argument is, dat het berei ken van een compromis, hetzij door arbitrage of eep andere vreedza me methode, in het belang is van beide partijen. „Voor de Neder landers is het belang van een re delijk compromis duidelijk", zegt het blad verder, waarbij het de nadruk legt op de vitalg economi sche waarde van Indonesië voor Nederland en op de mening dat de Nederlanders zich zonder een compromis slechts door middel van geweld op Java en Sumatra kunnen 'handhaven. Het blad be twijfelt te dien opzichte of de Ne derlanders het vermogen zullen hebben om een langdurige strijd vol te houden. Voor de Indonesiërs aldus het blad, is het belang van een compromis minder duidelijk en enigszins moeilijk voor een tegen stander van het koloniale impe rialisme te aanvaarden. Maar dit belang is er daarom niet minder reël om Integendeel, het blad is van mening, dat de leiders der In donesische republiek niet in staat zijn voor Java en Sumatra voor waarden voor welvarendheid en rust te scheppen zonder de sa menwerking met Nederland, een samenwerking, die bovendien een geleidelijke overgang naar een zelfregering zou meebrengen. Het blad betreurt de spanning der gemoederen, welke de Nederlan ders en de Indonesiërs belet het belang van samenwerking in te zien. De New Yqrk Herald Tribu ne besluit zijn artikel met de hoop uit te spreket}, dat Walter Foote in staat zal zijn de beide partijen te overtuigen, dat het in hun eigen belang is, wanneer zij wederzijds concessies zullen doen. Goedkpop winterfruit verwacht' Bij de in de Betuwe gehouden verkoping van fruit op het hout werden lagere prijzen gegeven dan werd verwacht. Over het algemeen is het fruit aan de bomen de laat ste weken door de droogte achter uit gegaan. Er wordt zeer veel „kroet" ver wacht, hetgeen de prijzen in sterke mate drukte, get grootste gewas in Eist besomde f 5550, voor goede goudreinetten schat men 19 a 21 ct. per kilo, voor andere soorten 10 a 16 ct. per kilo op het hout. jan Moedwil naar ons land Op uitnodiging van het Comité van BelgischNederlandsLuxem burgse samenwerking heeft Jan Moedwil (prof. Gee^ssejjj) zich be reid verklaard een 10>tal lezingen te houden in Nederland' gedurende de maand September. In Nederland zullen velen zich de vertrouwde stem van dezen omroe per herinneren. Steeds was hij, niet alleen voor de Belgen, doch ook voor de Nederlanders degene, die ons steun gaf in de moeilijke oor logsdagen. Jan Moedwil zal spreken over „herinneringen uit de oorlog", ter wijl bovendien een aantal films door hem vertoond zal worden. DE Mentana-tentoonstel- ling in het Zouaven- museum te Oudenbosch zal plechtig geopend wor den door de Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe. Minister-president dr. Beel, mgr. Hopmans, bisschop van Breda en luitenant-generaal Baron van Voorst tot Voorst zul len aanwezig zijn. Op 18 Augustus'gaat de ten toonstelling voor het pu bliek open. De voor drachtkunstenares Margu erite Couperus is per KLM in Amerika aange komen. Zij treedt daar in verschillende steden op en zal o.a. in New York een gala-avond geven ter ge legenheid van H. M. de Koningin's verjaardag. Verder is zij uitgenodigd op het eeuwfeest van de stad Holland in Michi gan, waar zij programma's van Nederlandse religieu- se en folkloristische liede ren zal geven. ij; Deze maand hoopt de welbeken de operette-tenor Paul Harden zijn veertigjarig toneeljubileum te vieren en tevens het feit te her concerten geven, ijs De treinverbinding Winters wijkZutfen zal waar schijnlijk in October van dit jaar weer tot stand ko men. ij; De Weense ten toonstelling in het Rijks- denken, dat hij 20 jaar ge leden zijn intrede deed in Nederland. Paul Harden, die tot de laatste dag me dewerker van de Fritz Hirsch-operette was, is nu verbonden aan de Hoofd stad-Operette. ij; George van Renesse. die dezer da gen per vliegtuig naar Amrika is vertrokken zal in HoUancr*Michigan op verzoek van het organise rend comité en van de Ne- museum te Amsterdam blijkt nog steeds in het middelpunt der belangstel ling te staan. 69.160 be zoekers hebben sedert de opening de tentoonstelling bezocht en nog steeds houdt de stroom aan. ij; Voor de tweede maai is het afbranden van een ge deelte van de Leusder- heide ten Zuiden van Amersfoort, uitgesteld. Woensdag is het 8-jarig derlandse regering enkel# dochtertje van een familie te Heemstede, dat aan het spelen was op de Cru- quius, door een passerende vrachtauto aangereden Het kind werd op slag ge dood. ;j; Op de onbewaak te overweg nabij Beilen is een op hol geslagen paard met een boerenkar door een trein gegrepen. De bestuurder een 56-jarige landbouwer werd van de wagen geslingerd. Hij werd zwaar gewond in het ziekenhuis Assen opgeno men, waar hij dgs nachts is overleden. ;j: In Den Bosch wordt op 28, 29 en 30 Augustus een fietstocht georganiseerd door de V. V.V. over 60-80 km. Deel nemers aan deze driedaag se, die aan alle voorwaar den voldaan hebben, ont vangen een herinnerings medaille. ij; In Hilversum houdt de Nederl. Vereni ging van Dansleraren een driedaags congres. Ruim 35.000 toeschouwers ontke tenden gisterenavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, een donderend applaus, toen, voordat de wedstrijden eep aanvang namen, de Belg Scherens wel wat pips en mét zijn rechterarm in een dc*;k, maar met een glimlach over het cement naar het jury-platform wandelde, om gehuldigd te worden. In colbert gekleed klom hij op de geleende fiets van Harmans en maakte een ererondje. Ook Middel kamp, Janssen en Lesueur werden gehuldigd en reden hun rondje. Bij de beroepssprinters nam Arie van Vliet op meesterlijke wijze wraak voor de geleden nederlaag te Parijs. Achtereenvolgens Senfft- leben, Derksen en Gerardin bond de Nederlandse kampioen aan zijn zegekar en driemaal notqgrde hij voor de laatste 200 M. een tijd be neden de 12 seconden. Resoluut nam hij steeds de kop en liet het op zuivere snelheid aanko men, waarbij de anderen geen schijn van ljans kregen. De omnium voor profs was voor Schulte, die vooral in de tijdraces weinig moeite had met Middelkamp qn Janssen. In de Australische achtervolging haalde de blonde reus al spoedig Janssen in, die daarop uit de baan verdween. Schulte leverde hierna het kunststukje, om een gedeelte door het gras binnen de baan te rijden, waarschijnlijk om af te snij den, maar of dat zoveel hielp en nodig was is twijfelachtig. Pronk tweede in de 100 K.M. achtervolging. „Dames en heren, tot onze spijt moeten wij u mededelen, dat de jury onze landgenoot Pronk naar de tweede plaats heeft moeten ver wijzen", was de teleurstellende boodschap, die de omroeper aan het enthousiaste publiek bracht. Drie ronden vóór het einde van de wed strijd over 100 K.M. lag Pronk on geveer 30 M. achter de wereldkam pioen Lesueur. Een felle eindsprint bracht de Hollander meter voor meter dichterbij de Fransman doch hij kon hem niet passeren, want Lesueur zat boven Besson" en Ma- tena en kon daar niet overheen zon der gevaar te lopen.?300 Meter vóór het einde had Pronk, die achter gangmaker Wiersma reed, zoveel vaart dat hij onderdoor moest pas seren, of hij wilde of niet. De Fransman raakte toen los en Pronk ging als eerste over de eindstreep. De internationale reglementen zeg gen echter dat het verboden is on- In de N.O. Polder, welke reeds een belangrijk aandeel in onze voedselvoorziening heeft, wordt met man en macht gewerkt om alles tijdig binnen te halen. Het voormalige eiland Schokland ziet nu naar alle kanten neer op golvende graanvelden. 30. Zij zouden mij niet vermoorden, alleen om het blote feit, dat ik toevallig te weten was gekomen, dat ik niet met de echte Binbonnet had geconfereerd bij mijn eerste bezoek aan de Rue Saint Martin. Het idee van Gérard, dat ze in ieder geval zouden toe slaan, leek mij overdreven. Maar toch Na*enige overpeinzing stond ik op om mijn plan ten uityoer te brengén de garen en bandzaak. In de hal van het hotel aange land begaf mij echter alle moed. Ik voelde me ellendig; mijn lichaam leek wel gebroken. Waaarom zou ik nog zovqel risico lopen. Kreunend liet ik mij neer aan, een tafqjtje in de hall. Zou ik de politie er toch maar in mengen? Ik verwierp dit denkbeeld weer snel. Het had geen zin, het leven van Binbonnet nu in de macht van de man in het bruin en zijn baas, de pseudo-Binbonnet in gevaar te brengen. Er was slechts één oplossing: in structie no. 2 uitvoeren en daarna met spoed te verdwijnen. Ik vroeg om papier, ontdopte mijn vulpen en zette me tot nader schrijven van een brief aan Bin bonnet, waarin ik verklaarde, dat ik bij nader inzien, geen maand kon wachten en dat ik, gezien zijn vroegere houding, de relaties met hem en Gérard wenste te verbreken Dat luchtte me op. Het briefje zou het gevaar keren. Er zou geen c FEUILLETON door DAVID KEITH enkele reden meer zijn, om mij te doden. Ik riep de portier en verzocht hem er voor te zorgen, dat het briefje onmiddellijk weggebracht zou worden. Ik stond erop, dat het moest worden afgegeven en dat mij dit nabezorging moest worden meegedeeld. Om vier uur, nadat ik ongeveer een uur ongeduldig in verschillende week- en maandbladen had zitten bladeren, kwam de jongen, die door de pqrtier met mijn brief was weg gestuurd, mij zeggen, dat hij de brief persoonlijk had afgegeven. Gelukkig,- alles was nu compleet achter de rug. Ik liet me in het invalidewagentje naar mijn kamer brengen, nadat ik door een bediende naar boven had laten bellen om Pierre te waar schuwen. Hij zou nu wel terug zijn. HOOFDSTUK XVI Doch Pierre kwam ons niet tege moet. Toen ik de lift uitreed, kwam dezelfde kellner naar ons toe, die 's morgens mijn ontbijt had ge bracht. „Is Pierre niet hier?" vroeg ik, mij op hetzelfde moment realise rend, dat dat een vreemde vraag was voor een hotelgast. derdoor te passeren en dus werd Pronk zeer terecht op de 2e plaats geklasseerd. De totaal-uitslag luidt: 1. Lesueur achter Pasquier (Fr.) 1 uur 22 min. 46 sec.; 2. Pronk achter Wiersma (Ned.) op 5 meter (naar de 2e plaats ge- distancieerd wegens onderdoor pas seren) 3. Bakker achter Kaser op 125 M 4. Lamboley achter Querin (Fr.) op 975 M.; 5. Besson achter Grolimono (Zwit- serl.) op 990 M.; 6. Frosio achter Blanc Garin (It.) op 1250 M.; 7. Matena achter Bustraan (Ned.) op 4900 M. Hoe dacht de buitenlander over ons land? Het vacantieseizoen loopt ten einde. Door uitwisseling of anders zins zijn vele buitenlanders dit jaar te gast geweest bij Nederlandse fa milies In vele gevallen werd een goede mapd gelegd. Het is tot deze Nederlandse gast heren,/dat de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.), Parkstraat 38 te 's-Gravenhage zich wendt met het verzoek "'haar behulpzaam te willen gijn bij een enqu.ette inzake grieven en wensen van algemene aard, welke zij van hun buitenland se gasten met betrekking tot hun verblijf in Nederland mochten ver nemen, teneinde hiermede door de desbetreffende instanties rekening te doen houden voor volgende ja ren. Men wordt verzocht bij opgaven te vermelden indien bekend nationaliteit, beroep en leeftijd van de betrokken buitenlander; in ern stige gevallen zal opgave van diens naam en adres op prijs worden ge steld. De desbetreffende opgaven zul len als strikt vertrouwelijk worden behandeld. Grensbesprekingen te Roosendaal Gisterochtend kwamen te Roo sendaal vertegenwoordigers van de Belgische ?n Nederlandse regerin gen, tezamen vormend het advies college voor de administratieve raad van de tolunie bijeen. Het Adviescollege bepaalde zich tot practische beschouwingen om trent de localiteit en de stations- outillage te Essen en Roosendaal, om daaruit te kunnen concluderen in welke van de twee plaatsen een gezamenlijke douanepost, die in de toekomst de bide thans bestaande grensstations zou moeteen vervan gen, gevestigd zal worden. Van Belgische zowel als van Ne derlandse zijde bleek men bereid zo spaedig mogelijk tot een oplos sing te willen geraken van de moei lijkheden voor het reizigersverkeer, wqlke door de dubbele grenscon trole zoals die thans geschied, ont staan. De grote vraag zou zijn, waar de gezamenlijke doorlaatpost geves tigd dient te worden. Het advies college zal haar ondervindingen vastleggen in een rapport, dat aan geboden zal worden aan de admini stratieve raad van de tolunie. Exportmogelijkheden eerstelingen Naar wij vernemen laat de export van eerstelingen pootaardappelen zich veel gunstigqjr aanzien dan hier en daar beweerd wordt. Er schijnt in het buitenland een behoorlijke vraag te zijn naar eer stelingen pootaardappelen, zodat 't niet verantwoord is, dit ras poot aardappelen zonder meer voor de consumptie af te zetten. DE BOYCOT VAN SINGAPORE Vliegtuigen van het negentiende squadron van de Nederlandse mili taire luchtvaart, welke in KNILM- verband diensten in de archipel en via Singapore naar Medan onder houden, kunnen niet meer in Sin gapore landen. De reden is, dat zij ingeschreven staan 'als militaire machines. Het verbod geldt niet voor de burgerluchtvaart. De correspondent van Aneta in Singapore meldt, dat de boycot op de Nederlandse scheepvaart, welke door de Singapore Harbour Board Union afgekondigd is, Dinsdhg is ingegaan, terwijl de Britse leger- clubs voor de Nederlandse militai ren gesloten zijn. Inmiddels is de Nederlands-Indische gulden in Sin gapore aanzienlijk in waarde ge stegen in verband met de uitbrei ding van Nederlands gebied in In donesië. De NlWIN is begonnen met voorbereidingen voor de Kerstpa" kettenactie 19.47 Want aangemoe digdj, door het succes van vorie jaar heeft' zij besloten om ook ter gelegenheid van 't komende Kerst feest aan alle militairen in Indië en de burgers, die aldaar onde- soortgelijke omstandigheden leven een Kerstgroet aan het Nederland se volk ter hand te stellen, f"1" prijs van de pakketten is vast"- steld op f 5,waarin de kosten van verpakking en verzending zim begrepen. Zij zullen o.a. bevatten cigaretten, chocolade, kaas, toilet gerei luchtpostpapier en een foto van het Prinselijk gezin. Dit jaar zal de actie georganiseerd worden via de plaatselijke NIWIN-com té's, die ten getale van ongeveer 45" vrijwel 't gehele land bestrijken De kwestie met de „Martin Behrman" James Ryan, de directeur van de Amerikaanse rederij Isbrandt- sen, heeft in een schrijven aan Marshall verzocht, dat het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken onmiddellijke beta ling van Nederland zal eisen van 3.084.240 dollar zulks als schade vergoeding voor het gebeurde met c!e „Martin Behrman". Ryan verklaart voorts in dit schrijven dat hij zijn eis tot scha devergoeding tot een punt van ar bitrage zal maken, indien het mi nisterie van buitenlandse zaken e- niet in slaagt de verlangde bets ling te verkrijgen. -t Ewj IDDEN IN DE ZOMER valt het hoogfeest van Onze Lieve Vrouw. In de natuur heeft dan alles zijn volle wasdom en rijpheid. Ook Maria ontvangt vandaag haar hoogste glorie: de maagdelijke Moeder van God wordt met ziel en lichaam, ten hemel opgenomen. En wij, haar kinderen, staan daar bewonde rend toe te zien en zijn ver heugd om het geluk en de eer, die aan onze lieve Moeder te beurt vallenDeze dag van mor gen is voor ons, Katholieken, een feestdag. Het werk rust, de zaken en bedrijven en winkels zijn geslotej}- Het is een dag „vacantie", die de Kerk ons geeft ter ere van Maria. Dat moeten wij waarderen. Elke goede katholiek is ook een goed M.aria-kind. Laten wij Mqria eren door morgen Haar feest te vieren! MARCUS „Neen, Monsieur, zijn dienst be gint pas om vijf uur." „Maar hij zei, dat hij om vier uur op z'n laatst terug zou zijn en nu is het al later", klaagde ik. „Dat hebt u mij zelf gezegd". Sommige hotelgasten moeten voor het personeel een bezoeking zijn. De jonge bediende antwoordde hof felijk, zelfs verontschuldigend: „Dat was inderdaad de boodschap, die hij mij voor Monsieur had gegeven. Hij is zeker van plan veranderd. Zijn dienst begint niet voor vijf uur Wat was ik toch achterdochtig vandaag! Het was toch absurd om iedejreen van leugens te verdenken. Mijn enige excuus was, dat ik half dood was van vermoeidheid. Ik was bovendien in de war, omdat ik instructie nr. 1 had moeten opge ven. „Wilt u dan zo goed zijn, mij naar mijn kamer te brengen. Ik ga rusten tot Pierre terugkomt." Een vreemde wijze van spreken voor een hotelgast. Ik zette mijn krukken tegen het bed en liet mij in een stoel zakken, waarna ik de bediende verzocht, Pierre direct bij mij te sturen, zo dra zijn dienst begon. Daïrna ontkleedde ik mij en liet mij met een zucht van genoegen tussen de pas verschoonde lakens glijden. Ik verheugde me op de komst van Pierre. We zouden een gezellig praatje hebben. Ik was gek geweest er zelfs maar aan te denken naar de Rue Saint Martin te gaan. Juist toen ik mij bedacht, hoe heerlijk Ijpt zou zijn .öm de volgen de dag in bed te blijven en een dag rust te nemen, klonk het geluid waarop ik had gewacht. Het klopje op mijp deur. Het bescheiden klopje waarmee Pierre zich altijd aan diende. Mijn adem stokte; voor ëen ogen blik kon ik niet antwoorden; op de een of andere manier kon mijn geest het juiste antwoord niet vin den het woord „entrez". De angst, die ik zo pas van mij had af geschud, werkte blijkbaar in mijn onderbewustzijn dbor. Het kalme klopje van Pierre werd altijd gevolgd door een ander ge luid het geluid van zijn loper in het slot. En ook nu vernam ik dat welkome geluid. D,aarna het zachte gekraak van de deur. Met een zucht van opluchting en dankbaar heid slaagde ik er eindelijk in ..Entrez" te roepen. „Pierre, draai het licht aan, als 't je blieft, ik ben nog niet in slaap!" Maai^het bleef stil en het licht werd niet opge draaid. „Pierre! ben jij het?" Ik richtte mij op om de lamp naast mijn bed aan te knippen, maar voor ik het kon bereiken, baadde de gehele kamer in het licht. Het was niet Pierre, die ik zag. In mijn kamer stonden naast el kaar, beiden volkomen bewegen- loos en stil de pseudo Binbonnet en de man in het bruin. Mensen die hun laatste ogenblik zien aankomen, zegt, men wel eens, zien hun gehele leven in een flits aan hun geest voorbijtrekken. Ik herinner mij alleen, dat er een grote kalmte over mij kwam en dat ik dacht aan de brief, welke ik nauwelijks enkele uren geleden had geschreven. „Maar ik heb u toch geschreven", hoorde ik mijzelf met een onherkenbare stem zeggen. „U ontving mijn brief toch? De brief waarin ik u mede deelde, dat ik het veld zou ruimen?" Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3