Nieuw „Wetteloosheid van onbekwame regering staat vrijheid in de weg" Waakzaamheid bij hetdoen van concessies aan de publieke opinie ITRAP De vijftien Augustus-excursie schitterend geslaagd voor de hand -ANKENDAAL itrix I AL .isical Players" ichtingen J Voor Alkmaar en omgeving Requisitoir van Van KI effens in de Veiligheidsraad „Gij neemt een vreselijke verantwoordelijkheid op U" mm Oliebrand te Tandjong Priok Mijnramp in Amerika De „Sloterdijk" Zondag binnen De strijd tegen de benden Positie Nederlandse passagiersschepen Infiltratiepogingen BARBAARSE ACTIVITEITEN TEGEN CHINEZEN MlfNONTPLOFFING IN ENGELAND Zestien doden, ruim honderd man ingesloten GEEN GROENTE NAAJ* DUITSLAND De Engelsen vinden hef te duur De dag van ons bedrijf Katholieke Levenshouding Belangrijke rede op Katholieke Landdag voor Holland's Noorderkwartier WEERSVERWACHTING R, 13 Aug. Exportvei- lijvie 2.806.50; spinazie sin 419; wortelen 614 -27; groene kool 46; 50—7; gele kool 8.50— 814; bieten 3.605; 6; sperciebonen 627; n 2254; pronisnijbo- bloemkool I A 4868; 2030; komkommers 4 len 281.09; wortelen 5 e 24.50; peterselie 5.50 -10.50; aardapp.: grote 7 1.506. 13 Aug. Aarcjapp.: 08.60; kleine 56;"late 010; slabpnen 7.5022; .20; appelen: Zigeunerin )W 2850; Kardinaal 18 appel 834; pruimen 26 :n< 1222; augurken A 31; C 18; meloenen 20 137; Claps 734; André 1121; precose 1727 816; snijbonen 942; 355; komkommers 1 10—25; uien 10.60—12.80 36.80; rode bessen 60; 10.90; knolbieten 35.80 .20; rode kool 4.205.80; .20. EN, 13 Aug. Aange- 72 vaartuigen: 20397 pd —1.26; 1615 pond lijijaal 52 pond snoekbaars 46 i baars 2231; 817 pond :t. per pond. JK, 13 Aug. Dikke 2; waspeen 511; andij- jbonen 1653; pronkbo- rosbonen 50—54; stokdik 611; komkommers 4— 2.15 per slof; bloemkool cap 61; soep 14; enen cap 61; soepgroente 14 poselein 3—11;; fram- i per doosje; kastomaten en 5; groenekool 78; Ï.RSPEL, 13 Aug. 3100 baal aardapp.; >f 8.208.90; Geelblom lster 8.60; Bevelanders ïoopm. Blauwe 8.709; 3— V.50; Eigenh. 7.80 augurken fijn 67.10; 530 30.10; 2000 kg bast 18.20; f I 12.20; 750 kg grof II ijn stek 28;1600 kg grof kg slabonpn afw. 0.11— .ibb. slabonen 0.250.18; nen 0.11; 5000 kg. bieten kg rode kool 4.20—5.50; kool 68; 650 kg uien: 1000 idem grote 15.50 ij ons brood het aller- vinden ligt voor de maar het prettige is het morgen beweert er vandaag een proef semt. LAARSE BROODFABR. [AAR - TELEF. 2869 - St Annastraat 31 bezorgd 1947 (Maria Hemel- VAARLAND de rijd V.B., aanvang des mid- m het 't beroemde dansorkest van W. JONKER te 5 15 AUG. IRIE HOBSON in kens' E>agle-L,ion) ,ES, FRANCIS 14 jaar n 8 uur; Zaterdag tur, 4,30, 7 uur en :e. 3 15 AUG. (M.P.E.A.) E, GEORGE BRENT Toeg. 18 jr. ng en sensatie n 8 uur; Zaterdag tur, 4,30. 7 uur en ée. L en 1 uur. bodem uitgeschoten, schroefde Okfue het het open konden sto- reis hadden de inkt- maar nu waren zij plaats hier", vond ;w gaan". Dat deed e muren van Vrede's Hooit"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; infcl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11304 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DËN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank piT ZIJN DE RECENTE FEITEN OVER INDONESIë: Nadat de Veiligheidsraad Donderdag het „schennend stuk" heeft uit gehaald, te weigeren, de beide deelstaten Oost-Indonesië en West-Borneo ook toe te laten tot de besprekingen in de Veilig heidsraad, heeft Sjahrir een propagandistische rede gehouden met beschuldigingen aan het adres van de Nederlanders. De uit eenzetting van mr. van Klef fens, in de zitting van Vrijdagavond was daar een afdoend antwoord op. De quinte-essence van het betoog van onze vertegenwoordiger waren de twee volgende voorstellen: 1. Nederland en de Republiek zullen ieder een staat aanwij zen die beide een andere staat aanwijzen zullen, die door beide geacht wordt volledig onpartijdig te zijn. Deze derde staat zal een aantal burgers naar Indonesië zenden, om de toestand te onderzoeken, toezicht houden op de uit voering van het bestand, de situatie bestuderen en rap porten opmaken, waaraan de grootst mogelijke publiciteit zal worden gegeven. Deze derde onpartijdige staat zal, als de repu bliek de goede diensten van Amerika niet aanneemt, ook door Nederland en de Republiek gemachtigd kunnen worden, de be sprekingen tussen de beide partijen onmiddellijk te doen her vatten, en een rapport over de situatie uit te brengen. 2. Alle beroepsconsuls in Batavia onmiddellijk een rapport te laten uitbrengen over de situatie op Java, Sumatra en Ma- doera, waardoor een belangrijke bijdrage zal worden geleverd tot het bereiken van een onpartijdig inzicht in de actuele feiten en omstandigheden. wegen. Met nadruk en herhaaldelijk heeft van Kleffens in het licht ge- Eteld, dat de Nederlandse regering de bevoegdheid van de Veiligheids raad om in de kwestie in te grijpen, niet aanvaardde. Hij citeerde twee stukken uit een brochure van Sjah- riir, om aan te tonen, dat wij in principe te kampen hebben tegen de overblijfselen van de Jap.anse ide ologie, Japanse methoden en de in fectie met de Japanse leer. Gedu rende onze politionele actie hebben wij, aldus spr.. nergens een bevol king aangetroffen die brandde van verontwaardiging over wat wij deden, integendeel, er was overal opluchting, slechts getemperd door de vrees dat de losbandige elemen ten opnieuw zouden terugkeren, en zij zullen terugkeren, aldus van Na de rede van van Kleffens heeft de vertegenwoordiger van België het Nederlandse standpunt, dat de Veiligheidsraad onbevoegd is, om ingevolge het Australi sche voorstel een commissie voor bemiddeling en arbitrage te be-" noemen, ondersteund. De verte genwoordigers van Polen eti de Philippijnen achtten de Veiljg- heidsraad wél bevoegd. De be sprekingen zijn daarna verdaagd tot Donderdag 21 Augustus a.s., zonder dat enigerlei beslissing genomen is! Van Kleffens' rede. Mr. van Kleffens ging in zijn fel requisitoir, dat zich allereerst tegen de Veiligheidsraad zelf richtte, na, welke redenen van beklag, teleur stelling en protest Nederland heeft, over de houding van de Veiligheids raad. Hij demonstreert een tegen zin, om onze belangen op voldoende wijze te behartigen. Hij protesteer de nog eens tegen het besluit, om Oost-Indonesië en Westborneo niet toe te laten tot de besprekingen. De veiligheidsraad is op weg, aldus van Kleffens, om zijn reputatie van on partijdigheid te schaden. De hou ding van de Raad benadeelt de zaak van Nederland en zijn klacht culmi neerde in de hartekreet: Waarom dit alles? Van Kleffens zette daarna fijntjes uiteen, dat de rede van Sjahrir een aannemelijk betoog was voor een publiek, dat niet met de feiten op de hoogte is! Hij gaf daarna een uiteenzetting over de ..barre rauwe feiten over de toestanden in de re publiek, niet gezien door een rose bril zoals Sjahrir deze getoond heeft, maar op grond van de lou tere werkelijkheid." Deze feiten zijn ons in hoofdzaak bekend. Hij noem de de feiten van wetteloosheid, on rust, wanorde en de tactiek der verschroeide aarde, die hij een „sy steem van waanzin" noemde. Ver woesting, brandstichting en moord zijn aan de orde van de dag. Van Kleffens bestreed op scherpe wijze de propaganda, die gebruik maakt van het clichebeeld van arme Indonesiërs, die strijden voor hun vrijheid. Maar, zo ver klaarde hij, niet wjj, Nederlan ders staan die vrijheid in de weg, doch dat doet de wetteloosheid, die de onbekwame republikeinse regering nooit de baas heeft kun nen worden. Die regering van Soekarno met haar dertig minis ters steunt op een gewapende macht, waarover zij echter geen controle uitoefent. Van Kleffens wees op de Japanse infectie bij de republiek, en hield de Veiligheidraad op scherpe wijze zijn verantwoordelijkheid voor: Uw eis, zo zeide hij, tot staking van het vuren heeft de moord op honder den onschuld igen tot gevolg gehad. Ik bezweer U, dit ter dege te over- Kleffens, indien de Veiligheidsraad de vreselijke verantwoordelijkheid op zich neemt, deze republikeinse regering te ondersteunen. Arbitrage zou in deze omstandig heden een wrede grap zijn, een waardeloos redmiddel. Gij kunt niet arbitreren wanneer men te maken heeft met de gezagsloze regering van de republiek, die niet in staat is om haar gegeven woord gestand te doen. Spr. betwistte daarna uit voerig op juridische gronden de be voegdheid van de Raad, om in deze zaak in te grijpen en zei: de Neder landse regering heeft op humani taire gronden de wens van de Vei ligheidsraad om het vuren te sta ken, ingewilligd, dit is het uiterste waartoe wij kunnen gaan. Van Kleffens deed daarna de twee ge noemde voorstellen, die echter niet moesten uitgevoerd worden onder de jurisdictie van de Veiligheids raad. En hij voegde daaraan toe, dat het billijk is, om bij de verdere be sprekingen ook de andere deelstaten te horen en ten twede, dat het niet meer voldoende is, als de republiek zegt, de order staakt het vuren te hebben gegeven, maar dat ook vast moest staan, dat deze order ook in derdaad gehoorzaamd moet worden. ,.De leden van deze raad moeten wel weten, dat zij het onmogelijke vragen, indien zij verwachten, dat de Nederlandse regering volhardt in haar zo strict mogelijke opvolging van de order tot het staken van het vuren, wanneer terzelfde tijd de republikeinse strijdkrachten door gaan met hun openlijke oorlogvoe ring. Bovendien is er nog steeds het aanbod van goede diensten van de zijde der Amerikaanse regering. Wij I hebben dit aanbod zonder enige re serve aanvaard. De Republiek heeft dit tot nu toe, ondanks mooie woor den, nog niet gedaan op onvoorwaar delijke wijze, zoals vanzelfsprekend noodzakelijk is. Indien dit aanbod niet wordt aanvaard, dan nog willen wij voortgaan met een onderzoek, doch niet met een onderzoek, gelast door de Veiligheidsraad, welke im mers geen jurisdictie in deze zaak bezit. Wij zijn geheel voor een com missie en voor een onderzoék, maar zijn van mening, dat de Veiligheids raad niet het recht heeft een com missie in te stellen. Dit in het hogere belang van een correcte toepassing van 't charter der Verenigde Naties." Tijdens de demonstraties, welke in Port Said gehouden werden tegen het provianderen van de „Volendam", houden demonstran ten gevechten met werkwilligen, die wel wilden helpen de Vo lendam van proviand, olie etc. te voorzien. Op de foto ziet men hoe zij verhinderd worden naar de Volendam te vertrekken. Bü het depot van de Shell bij Tandjong Priok, is een van de zwaarste oliebranden uitgebroken, die Batavia gekend heeft. Men neemt aan, dat de brand veroor zaakt is door sabotage. 300.900 drums olie en petroleum staan In lichte laaie. De brand begon in het Westelijk gedeelte van de opslagplaats en breidde zich spoedig uit over een gehele treinlading olie- en petro leumvaten. Een grote tank vlieg tuigbrandstof werd bedreigd tot de wind van richting veranderde. Een vliegtuig werd gebruikt voor het geven van de aanwijzingen aan de brandweer. Honderden mannen vormden een schakel om de grote voorraad vaten uit de vuurhaard te redden. Aneta meldt over de olie- brand nog, dat het grootste gedeelte van de olie door ingrijpen van mili tairen gered kon worden. Volgens het Franse persbureau AFP is de brand om 20 uur plaat selijke tijd geblust. De schade schijnt geringer te zijn dan men aanvankelijk had gedacht, maar men weet nog niet de juiste ge tallen, aldus AFP. Te West Frankfort in de Ameri kaanse staat Illinois heeft zich m de 200 meter diepe mijnschacht „Orion", die de grootste ter wereld is, een mijngasontploffing voorge daan. waardoor'87 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. Een maand geleden heeft een dergelijke ramp in de zelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven ge kost. Het motorschip „Sloterdijk" met 478 repatrierenden aan boord, waar onder 35 terugkerende militairen van de koninklijke landmacht, wordt Zondagmorgen 17 Aug. a.s. te Hoek van Holland verwacht. De debarkatie zal 12.00 te Rotter dam plaats vinden. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de bootwerkers is me degedeeld, dat de bond van werk gevers de eisen ingewilligd heeft. Daarmede is een-eind gekomen aan de havenstaking. NOG STEEDS SNEUVELEN NEDERLANDERS Het officiële Nederlands commu nique no. 47 dd. 15 Aug. meldt: „Geïsoleerde gewapende republi keinse troepen hebben op Java en Sumatra gebieden bezet, welke nog steeds vol onrust en onveiligheid zijn. Wreedheid en vernielzucht kenmerken hun optreden. Bij voort during van deze handelingen moet noodzakelijk tegen deze benden worden opgetreden. Ten noorden van Poerwokerto op Midden-Java is een Nederlandse patrouille met mortieren en mitrail leurs beschoten. In dit gebied is een Europese politieman vermoord. Ban- joemas is door benden, bestaande uit ongeveer 100 man, aangevallen. Ten zuiden van Salatiga is een onzer patrouilles hevig onder vuur geno men met mortieren en mitrailleurs. Ten zuidwesten van 'Salatiga reed een carrier op een mijn. De tegen partij, waarmede wij in contact kwamen, was 200 man sterk en werd ,met gevoelige verliezen verdreven. In het gebied rondom Pekalongan, in de omgeving van Bandar, zijn circa 400 Chinezen bevrijd. Rondom Malang en aan het westelijk front van Soerabaja, hebben eveneens talrijke beschietingen van Neder landse patrouilles plaats gevonden. Op Noord-Sumatra in het gebied van Mecjan zijn 200 Chinezen be vrijd. Bij Padang is een Nederlandse patrouille in de oostelijke sector be schoten. Op Zuid-Sumatra is Ka- joeagoneg wederom aangevallen door republikeinse troepen, welke 600 man sterk waren. De aanval is met succes afgeslagen. De tot dusver ontvangen berich ten over de Nederlandse verliezen: 6 gesneuvelden, 14 gewonden. „Aldabi", Buenos AiresRotter dam, wordt 18 Aug. te Antwejnen verwacht. „Boschfontein", Zd. Airi- kaAmsterdam, 14 Aug. van Sout hampton; „Sloterdijk", Batavia Rotterdam, pass. 15 Aug. om 3 uur Finisterre, wordt 17 Aug. te Rotter dam verwacaht. Ned. Legerbericht no. 45 Het officiële Nederlandse leger communiqué no. 45 meldt; In ver schillende streken op Sumatra werd politieel opgetreden tegen gewa pende groepen, welke het land on veilig bleven maken. Op Java wer den voortgezette beschietingen met automatische wapenen en mortieren alsmede pogingen tot infiltratie aan het Westelijk front bij Soerabaja en in de sector van Malang geconsta teerd. In de omgeving van de laatst genoemde plaats werd veel last on dervonden van sluipschutters. Op Noord-Sumatra zijn in re publikeins gebied Pankalanbran- dan en bijbehorende olie-opslag plaatsen in brand gestoken (bij Ban- kalanbrandan is een olieraffinaderij van de BPM gelegen Red. Aneta) In het Noordwesten van Tandjong- poera vond een botsing plaats tussen een patrouille en benden, welke naar republikeins gebied werden verdreven. Op Zuid-Sumatra' werd een aanval van circa 300 man op onze bezetting te Kaloeagoeng met succes afgeslagen. De Nederlandse verïieziV op 13 Augustus bedroeg 8 gewonden. Een nagekomen bericht meldt, dat op het Westelijk en Oostelijk front van Semarang 2 inbreuken op de staking der vijandelijkheden wer den geconstateerd. Benden bescho ten een Nederlandse patrouille met automatische wapenen. He vuur werd beantwoord en de benden wer den verdreven. Een officieel communiqne zegt, dat op Woensdag door vertegen woordigers van 50 Chinese vereni gingen in Medan een vergadering is gehouden, waarbij besloten is een telegram naar de Veiligheidsraad te zenden om de Veiligheidsraad te verzoeken doeltreffende maatrege len te nemen tegen „de barbaarse activiteiten in geheel Indonesia" jegens onschuldige neutrale Chine zen begaan. Op de vergadering wqrd tevens besloten Tsjang Kai Sjek te vragen bij de Nederlandse regering een verzoek in te dienen om de Chinezen in Indonesië van wapens te voorzien voor zelfverdediging. WHITEHAVEN, Cumberland. - Men vreest, dat 118 mijnwerkers te Whitehaven zijn ingesloten in de steenkoolmijn „William" de oudste onderzeese mijn in Enge land, tengevolge van een hevige explosie, die kort voor zeven uur (Ned. tijd) plaats vond. Ruim een uur later had men nog geen contact met de slachtoffers gehad, ofschoon reddingsploegen onmiddellijk waren afgedaald. Volgens een officiële mededeling bevonden zich op het. ogenblik van de explosie 121 mannen in de mijn. Tien hunner bevinden zich reeds in veiligheid, zodat 111 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Vrouwen en familieieden van de slachtoffers wachten in 'spanning op nieuws, terwijl reddingsploegen zich koortsachtig een weg door het neergestorte gesteente trachten te banen. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Men denkt, dat pas over verscheidene uren zekerheid omtrent het lot van de ingeslotenen kan worden verkre gen. Tot dusverre hebben de reddings ploegen de lijken van 16 personen gevonden. Slechts weinigen van de 20.UUU inwoners van Whitehaven zijn' van nacht naar bed geweest. Bij de mijn wachtte men op nieuws omtrent de mannen beneden. Er bestaat niet veel hoop, dat men de ingesloten mijnwerkers levend naar boven zal brengen. De reddingsploegen heb ben te kampen met gas en neerval- (Van de correspondent van het A.N.P.) Naar aanleiding van het stoppen van enige aan de grens bij Venlo aangekomen Nederlandse groente transporten naar Duitsland heeft generaal Robertson, de vice-gouver- neur van de Britse zóne, hedenmid- dig op een persconferentie verklaard, dat de Britse overheid in Duitsland op het standpunt blijft staan, dat de voor Duitsland beschikbare finan ciële middelen zodanig zijn, dat zij zo efficiënt mogelijk moeten wor den besteed. Zij laten, volgens Ro bertson," geen invoer van groenten toe, zo lang de daarvoor gevraagde prijs in verhouding tot de calorische waarde veel hoger is dan voor an dere levensmiddelen. lend gesteente. Er is geen enkel teken van leven van de slacht offers ontvangen. Vqpr het red dingswerk hebben zich vele vrij willigers aangeboden, doch men heeft slechts een beperkt aantal ervaren mannen uitgekozen. De mijn strekt zich tot ongeveer 12 k.m. onder de zee uit. Whitehaven is reeds door verschillende mijn rampen getroffen. Een der ergste vond in 1910 plaats, toen 136 men sen om het leven kwamen. ET WORDT TRADITIE, dat het gezamenlijk personeel van het Nieuw Noordhollands Dagblad, en dus tevens dat van de drukkerij „Noordholland", op de feestdag van Maria Hemel vaart een excursie maakt. Zo is dat ook gisteren weer gebeurd. Met vier autocars zijn de ruim negentig deelnemers en deel neemsters de dames waren mede genodigd op invitatie van de directie, die voor een rijk en afwisselend programma had gezorgd, des morgens omstreeks half tien uit Hoorn vertrokken vanaf de bureaux aan de Draafsingel, waar inmiddels de bussen uit Alkmaar en uit Den Helder waren aangekomen. Zo vertrok ken alle medewerkers van krant en drukkerij uit Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Schagen onder begunstiging van prachtig "zomer weer in de richting Amsterdam. Tot groot leedwezen van elle deelnemers aan dit uitstapje was de directeur de heer E. J. M. Stumpel door ongesteldheid op het laatste ogenblik verhinderd mee te gaan. De gezamenlijke excursisten hebben hun belangstelling en dankbaarheid getoond door het zenden van een bloemstuk en een telegram en in verschillende toespraken, die in de loop van de dag zijn gehouden, werd dank gebracht aan den direc teur voor het genomen initiatief en het schitterend program. De dag begon, nadat in de beste stemming de tocht naar de hoofd stad was gemaakt, met een excur sie naar het bedrijf van de Arbei derspers, terwijl de dames een boot tocht maakten door de Amsterdam se graclüen, waarbij zij o.a. getuige waren iran het vertrek van de „Oranje". De „directe en indirecte" grafische mensen hebben veel be wondering aan de dag gelegd voor Een overzicht van het debat in de Veiligheidsraad in Lake Suc cess over de Indonesische kwestie. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Vk/ANNEER wij Katholieken steeds en in alle omstandigheden handelen in overeenstemming met Gods gebod en met de leer der Kerk, dan demonstreren wy een volledige, de echte, de volle katholieke levenshouding. In alle levensomstandigheden, dus zowel in ons particuliere als in ons openbare leven, in kerk, in gezins- en maatschappelijk leven. Aldus dr. Ch. Pacilly, die gister op de katholieke landdag voor Hol lands Noorderkwartier te Schagen sprak over „Katholieke Levenshou ding". In zijn inleiding wees spr. er op, hoe de katholieke levensbe schouwing, gericht op een gelukkig hiernamaals, ons denken en hande len bepaalt. Soms vooral als dit zich bij anderen manifesteert voelen wij het ontbreken van overeenstemming tussen leer en leven uiterst schrij nend; het verbittert ons, als wij zien, hoe iemand, die een vooraan staande plaats inneemt in het katho lieke, openbare leven, anderzijds in zijn particuliere leven spot met rechtvaardigheid en naastenliefde. Bij ons allen echter is dit conflict tussen leer en leven jp meerdere of mindere mate aanwezig; ontbreekt er iets aan de volledige katholieke levenshouding. Concessies aan de wereld Spr. waarschuwde voor beïnvloe ding van onze levenshouding door de levensopyatting van wat wij „de wereld" noemen en doelde hierbij speciaal op de opvattingen, die „an deren" koesteren omtrent huwelijks beleving; hij wees daarbij op het gevaar, dat daardoor onze huwe lijksbeleving dreigt af te wijken van onze leer in deze. Al mogen wij in de wereld, waar in wij nu eenmaal leven, t.a.v. be paalde gebruiken concessies doen, wij mogen dit nimmer t.a.v. opvat tingen, die met onze geloofs- en ze- deleer in strijd zijn. Waar het doen van consessies mogelijk is, dient dit met de uiterste voorzichtigheid te gebeuren en dient men tevoren op degelijke gronden nauwkeurig vast te stellen, hóé ver men daarbij kan en mag gaan. Waar het geldt concessies aan de publieke opinie betreffende daden tot de zedelijke orde behorend, dient ieder persoonlijk rekening hou dend met de richtlijnen van de geestelijke in bepaalde concrete gevallen vast te stellen, hóé dien-, overeenkomstig te handelen. Dit geldt zowel op het gebied van de kleding1 als op dat van de sociale rechtvaardigheid en dat van de poli tiek. Spr. wilde zich echter thans beperken en nagaan, of onze prak tijk t.o.v. de zedelijkheid in strikte zin en t.a.v. de opvoeding onzer kinderen met een juiste katholieke levenshouding in overeenstemming is. Wat denkt gij aldus vroeg spr. over het leven aan het strand en in de verschillende ont spanningskampen, zoals dit zich in feite aan ons vertoont? In hoe verre zfjn kleding, houding en leefwijze daar met de eerbaar heid in overeenstemming? In alle geval valt te constateren, dat men blijkbaar, vergeleken met 1020 jaar geleden, in dit opzicht heel wat vrijer van opvatting is ge worden. Spr. vraagt zich af, hóé ver de normen, die daar gelden, zich nog over een glijdende schaal zullen voortbewegen en w5t de overheid nog van plan is op dit punt te tolereren. Het is mij niet duidelijk, aldus spr., welk individueel en maat schappelijk belang met de daar ge demonstreerde vrije opvattingen omtrent de zedigheid zijn gediend. Zelfs al zou het min of meer ani male bestaan, dat sommige lieden aan stranden en op het water lei den, gezond zijn, zoals men het ge lieft voor te stellen hetgeen spr. overigens betwijfelt dan blijfj toch het feit, dat op deze wijze het moraliteitsbesef van het Nederland se volk wordt uitgehold. Katholieken, die vrijwel aan alles meedoen, zijn daarom zo dwaas, omdat zij de daden van anderen voortvloeiend uit een volkomen andere levensopvatting dan de ka tholieke, normatief aanvaarden voor hun eigen handelen. De houding van „goede katholieken" Spr. maakt zich echter meer be zorgd over de houding van wat wij allen behoorlijke, goede katholieken noemen; ook zij gaan vaak, door hetgeen zij rondom zich zien en horen, geleidelijk aan meedoen; voorlopig wel niet aan de uiterste excessen, maar dan toch door het doen van concessies, zonder zich be wust te zijn, dat zij aan het afglijden zijn, zonder duidelijk voor ogen te hebben, wat zij wél en wat zij niet kunnen accepteren. Bij de beoordeling, of zij een be paalde daad zullen stellen, vragen zij zich uitsluitend af, of zij daarbij niet de grens van het ontoelaatbare overschrijden. Dat is'ten eerste een gevaarlijke mentaliteit, omdat men, als men doorlopend aan de grens van het toelaatbare hieft, die grens al spoedig en meerdere malen gaat overschrijden, en tweedens, omdat het ook niet van een echt-katho- lieke levenshouding blijk geeft. Deze immers eist, dat wij de deugd der voorzichtigheid beoefenen en een veilig eind van de grens van het ontoelaatbare verwijderd blijven. Vooral waar het de huwelijksbele ving betreft, zullen wij de volle katholieke levenshouding moeten bezitten en de uiterste waakzaam heid ta..v. concessies moeten be trachten, wil het moreel ook van de nu nog behoorlijke katholieken niet ten gronde gaan. Concessies bij de opvoeding Spr. stelde vervolgens de vraag, of de ouders in de opvoeding vooral van de oudere kinderen niet teveel en niet-verantwoorde concessies doen; spr. denkt daarbij aan lectuur, filmbezoek, aan de omstandigheden, waaronder logeerpartijtjes en uit stapjes worden toegelaten, aan nach telijke feestjes, die uitsluitend door jongelui worden bezocht, aan de vrijheid, die men verloofden toe staat, de vrije opvattingen óp het gebied der kleding en .t.a.v. lid maatschappen van neutrale vereni gingen, gemengde clubs en het be zoeken van bepaalde amusements gelegenheden. (Vervolg pag. 3, vierde kolom) de technisch-vervolmaakte inrich ting aan het Hekelveld. Voort ging de tocht daarna naar het Gooi, waar „ergens in Laren", in het hart van bos en hei, gepic-nict werd. Toen vertrokken we naar de K.R.O.- studio, waar het gezelschap de ge legenheid had, onder deskundig en gewaardeerd geleide, juist op de verjaardag van pastoor Perqum z.g., een kijkje te nemen in de* keuken van het omroepbedrijf met alles wat daar aan vast zit. Wij ervoeren, dat de stichting van pastoor Per- quin tot een prachtig modern ra dio-omroepbedrijf is uitgegroeid, 'n monument van katholieke offervaar digheid en kath. ondernemingszin! Door een prachtig stuk van Hil versum en het Gooi bereikten we tenslotte het gemeenschapsoord „Drakenburgh", dat onder leiding van Jan Beerends steeds meer naam maakt als Katholiek Nationaal Cul tuurcentrum van de eerste rang. Over doel en streven en werk van „Drakenburgh" hopen wij eerlang nog eens iets te vertellén. Dit door jonge werklozen tussen 1936 en 1941 gebouwde gemeenschapsoord doet prachtig Hogeschoolwerk op de ba sis der katholieke levensbeschou wing. hoezeer dit werk ook voor mensen van alle richtingen open staat en is daarnaast een unieke ge legenheid in een prachtige omge ving van oude bossen, voor het hou den van congresbijeenkomsten, ver gaderingen, excursies, week-ends, vacantieweken met „culturele en- thourage" e.d. De heer Beerends heeft daar een en ander van verteld, wat de aanwezi gen bijzonder apprecieerden, zoals zij genoten van een korte rondwande ling over het heerlijke landgoed, dat menigeen vervulde van het verlan gen, hier eens een poosje heerlijke dagen van rust en genot door te brengen. En wie weet, wat er nog eens gebeuren zal In de grote zaal van het gebouw serveerde de uitstekende keuken van het Gemeenschapsoord een heerlijke, welvoorziene, door de directie aan geboden tafel, tijdens welke feeste lijke dis vele hun vreugde over het schitterend-welslagen van deze dag hebben geuit, met vele woorden van overvloedige dank aan de di rectie van het Nieuw Noordhollands Dagblad, waarop de oudste der jon gere firmanten, de heer Antoon Stumpel, in bemoedigende woorden reageerde. Er werd verder gezongen en voorgedragen en het speciaal, tij dens de reis „a bout portant" gecom poneerde clublied „Cheerio" daverde onophoudelijk door het Draken- burgh-complex. Het was niet alleen een dag van bemoedigende woorden, maar ook van de bemoedigende daad; de on derlinge banden van vriendschapen kameraadschap zijn versterkt en di zal naar aller gemeenschappelijk in voelen de beste resultaten afwerp voor het bedrijf, dat als aller meenschappelijk werkbezit b' schouwd en gewaardeerd wordt. Medegedeeld door het KNMI te D Bilt, geldig tot Zondagavond: AANHOUDEND ZEER WARM WEER! Heldere nacht met weinig wind. Overdag zonnig weer. vooral in de namiddag. Op nieuw zeer hoge temperaturen, in het zuiden van het land ge ringe kans op vorming van een enkele verspreide onweersbui. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richting. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1