PLECHTIG PRIESTERFEEST Tweede Egmondse Kunst tentoonstelling BLOEMBOLLENVEILING WESTFRIESLAND Gemeenteraad Nieuwe Niedorp doet royaal PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Zaterdag 16 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Deken J. Th. Jacobs hartelijk gehuldigd 'IIT OUDE TIJDEN K. F. C. Filmkeuring Indrukken van een leek Marktberichten Familieberichten Advertenties E. VAN GILSE afwezig J. P. KOKKES Tandarts J. G. WEGDAM, INCASSO BANK Adverteert in dit blad Katholieke Middenstands- school Alkmaar e.o. Opgericht 1937 De cursus vangt aan begin Oct. LUXE VERHUUR JAC. MET's Het veertig-jarig priesterfeest van de pastoor der St. Laurentiusparo- chie, de H.E. Deken J. Th. Jacobs, is door zijn parochianen, ja door heel Alkmaar op plechtige en har telijke wijzo gevierd, waarbij wel is gebleken, dat er allerwege grote waardering bestaat voor het werk door de priesterjubilaris gedurende de acht jaren van zijn pastoraat in Alkmaar verricht. AaVi de vooravond van het feest werd de jubilaris, vergezeld van zijn familieleden en het kerkbestuur feestelijk ingehaald; op de plaats, waar Alkmaar hem ook acht jaar geleden verwelkomde, stond in carré de mannelijke en vrouwelijke jeugd aangetreden en in dichte rijen stonden de vele overige belangstel lenden. Het was de loco-burgemees- ter, de heer G. v Slingerland, die vergezeld was van de Gemeente- Secretaris, Mr. R. Veendorp. en wethouder R. Bakker, die de Deken hier namens het gemeentebestuur verwelkomde, en daarbij van de gelegenheid gebruik makende, om Deken Jacobs hulde te brengen voor zijn werk in Alkmaar, speciaal voor zijn houding en medeleven met de bevolking tijdens de moeilijke be zettingsjaren, toen hij allen tot voorbeeld en velen tot steun was. v Met „St. Caecilia" voorop, gevolgd door de jeugdbeweging en vele pa rochianen, ging men daarna in op tocht door bevlagde straten naar 't Verdronkenoord. waar in de paro chiekerk een plechtig openingslof werd gecelebreerd. De kerk was met een weelde van bloemen witte en gele gladiolen chrysanthen en anjers, afgewisseld met fris groen op smaakvolle wijze versierd; in de koepel hing in brede banen een draperie van wit geel dundoek en het hoofdaltaar baadde in een zee van bloemen en licht. De parochianen, die de grote kerk tot in de uiterste hoeken vul den, zongen hun herder een feest lied toe, waarna de W.E. Kapelaan N. Buurman namens de parochie de jubilaris verwelkomde en de blijd schap en dankbaarheid vertolkte van de parochie, die zich erover verheugt, dit 40-jarig priesterfeest met haar herder te mogen vieren. Met assistentie van de W.Eerw. Heren N. Buurman als diakon en B. Voets als subdiaken celebreerde de H.E. Deken hierna een plechtig Lof. waaronder het 4-stemmig man nenkoor o.a. Quam Dilecta van Ph. Loots en het Mannen- en Knapen koor het Tantum Ergo van Refice en het Cantate Domino van Vin cent d'Indy ten gehore bracht. Nadat de parochianen van St. Lau- rentius des morgens in grote vetale tot de H. Tafel waren genaderd, werd om half tien in de feestelijk versierde dekenale kerk door de H.E. jubilaris een plechtige Hoog mis gecelebreerd, met assistentie van de H.E. Deken D. Bont van Zoe- terwoude als presbyter-assistens, de W.E. Heer J. Dekker cn de W.Ew. Father Th. Eeltink. zoons der paro chie, resp. als diaken en subdiaken. Vele priesters uit Alkmaar en om geving hadden in het priesterkoor plaatsgenomen; o.a. de Z.E. em. pastoor J. Peeperkorn, de nestor van de Haarlemse clerus; de pas toors der beide Dominicaner paro chies, de Z.Ew. Heren L. Biesta en P Binkhorst. De Aalmoezenier van hét leger. Kapt. Cools, Dom Beek man van de Priorij te Egmond. de oud-kapelaans der parochie, de Z.E. Heren Pastoors Helmer uit iHlligers berg en Van Leeuwen uit Burger- brug; de Z.E. Heren Verver uit Wormer, Looyaards uit Oegslgeest en de em.-pastoor Winkelman uit Amsterdam; voorts de kapelaans Buurman cn Voets. Rector dr. J Holthuisen, Rector Zijlstra. Rector Visser en de W.E. Pater V Fleur S.C.J., 'n zoon van de parochie. Na het vierstemmige Vent Crea tor van Diepenbrock zong het man nen- en knapenkoor der parochie o.l.v. de heer Hof en met orgelbe geleiding van dc heer Kiebert de Missa in hon. Regina Martyrum van Refice. Hae» dies. Pastoor v. Leeuwen hield de feest predikatie n.a.v. de woorden uit David's psalm: Haec dies. quam fecit Dominus. Spr. richtte zich al lereerst tot de priester-jubilaris, die op deze dag met de psalmist kan juichen en jubelen, om de zegenin gen van zijn 40-jarig priesterschap en dankbaar de dag mag gedenken, waarop hij vóór 40 jaar de priester lijke macht ontving, daarbij het offer aanvaardend, dat een priester leven inhoudt. Vervolgens hield spr. de paro chianen de priester voor als de man Gods, de uitverkorene en de uit- deler van Gods genadegaven. De priester leidt en verzorgt de mensen van de wieg tot het graf en gaat de eeuwigheid in, vergezeld van al degenen, die hij gezaligd heeft. De priester is het teken van Gods liefde en barmhartigheid je gens de mensen; hij roept God van uit de hemel op het altaar en maakt hem aan Zijn barmhartigheid deel achtig in de biecht. Wat zou de we reld zijn zonder priesters? Sint Al- phonsus zegt, dat God de wereld spaart, omdat zoveel priesters Hem dagelijks eerherstel brengen in het H. Offer. Spr. eindigde met dc pa rochianen van Sint Laurentius te vragen God te bidden, opdat Hij hun pastoor nog lange jaren voor hen mocht sparen. Tijdens het Offertorium speelde de organist het Toccata uit de^Suite Gothique van Boëllmann en terwijl tal van parochianen tot de H. Tafel naderden, het Andantino van Cesar Franck. Na de H. Mis werd de Priestercantate van Jaap Vranken op de tekst van Guido Gezelle ten •ehore gebracht. Concurrentie '6' AUG. Reeds vroeg had men in Alkmaar concurrentie-moeilijkhe- den en besloot men te schrijven naar de Staten van Zuid-Holland, om een einde te maken aan de strijd tegen onze schippers in Am sterdam. Delft en andere plaatsen. Deed men dit niet, dan zou Alk maar de middelen der verpachting inhouden. Een krachtige stol; ach ter de deur dus. Ook Delft zou men schrijven. Wanneer Delft niet medewerkte, zou men burgemees- teren vrijmoedig aanzeggen, dat die „van Alcmaer bij ordonnantie en keur heurder stede verbieden sullen eenich delffs bier tot Alc maer te drincken". Het protest werd niet vlug behandeld, want in September 1578 hield men de ontvangen belastingen in totdat de zaak zou zijn afgewerkt. Twee uur receptie. In het feestelijk versierde gebouw der vrouwelijke jeugdbeweging in de Nieuwstraat werd des middags een zeer-druk-bezochte receptie ge houden. Hier verschenen de Kerk besturen der drie parochies, het Schoolbestuur, het bestuur van het Genootschap de Stille Omgang, de besturen van tal van sociale en pa rochiële organisaties en tal van pastoors en kapelaans uit de paro chies van het Dekenaat. Namens de parochianen sprak hier allereerst Kapelaan N. Buurman, die namens het feestcomité het ge schenk der parochie aanbood. We tend. dat de jubilaris geen persoon lijk cadeau wenste, besloten de pa rochianen, deze onbaatzuchtigheid waarderend, een nieuw altaar aan te bieden, waarvoor een bedrag van circa f 8000.werd bijeengebracht. Als blijk van erkentelijkheid en vreugde bood spr. dit altaar op symbolische wijze aan door er een tekening van de ontwerper Herman Walstra uit Utrecht van te overhan digen, daarbij de wens uitsprekend, dat het spoedig een plaats in de kerk van de Deken zal krijgen. Namens de vrouwelijke jeugd beweging werd Deken Jacobs hier na een kasuifel met toebehoren aan geboden. Het woord was hierna aan de heer S. Keesom, die namens het kerk bestuur van St. Laurentius sprak en eraan herinnerde, hoe de moeilijke bezettingsjaren de grootste periode werd van het pastoraat van de ju bilaris; spr. bracht de Deken dank voor de wijze, waarop hij in het verzet voorging, om hem vervolgens te huldigen als het hoofd der paro chie en hem dank te brengen voor zijn werkzaamheden van velerlei aard. Het Kerkbestuur zal gaarne medewerken aan de uitvoering van het plan voor het nieuwe hoofd altaar. Met de wens, dat Deken Ja cobs nog vele jaren de geestelijke en stoffelijke belangen der Sint Laurentiusparochie mocht beharti gen. bood spr. de jubilaris, als per soonlijk geschenk van de leden van het Kerkbestuur, nog een geschenk onder couvert aan. Tal van sprekers voerden hierna nog het woord, om Deken Jacobs c'.ank en hulde te brengen; wij noe men o.a. mevr. Pedroli namens dc R.K. Vrouwenbond, Broeder Over ste namens de Congregatie der Ew. Broeders van Oudenbosch, de heer Oudejans namens het Zangkoor, de heer Laas namens de Kaj otters, mr. A. J. M. Leesberg namens het Ge meentebestuur, het R.K. Armbe stuur en de R.K. Raadsfractie, de heer Dijkstra namens de St. Augus- tinusvereniging, de heer Tros na mens de K.J.M.V., waarna een Hop man der Verkenners de hulde bracht namens de St. Laurentius- groep der Verkenners. Dat de oud-parochianen van Deken Jacobs hem nog niet Verge ten waren, bewezen de leden van het Sint Bavo-Patronaat uit Haar lem en de K.A. uit Wognum, waar Deken Jacobs, resp. als kapelaan voor het jeugdwerk en als pastoor heeft gearbeid. Namens de paro chianen uit Wognum overhandigde de heer Ootes 'n album met hand tekeningen van de oud-parochianen van pastoor Jacobs. De heer dr. Hofstee overhandig de de jubilaris namens de St. Vin- centiusvereniging in lijst een Anti- phoon uit een Engels getijdenboek van het jaar 1400. Onder de vele personen, die de jubilaris kwamen gelukwensen, za gen wij nog de heer W. C. Rijpma, wnd. Commissaris van Politie. Na deze officiële receptie kwamen de parochianen van St. Laurentius en tal van andere katholieken van Alkmaar de jubilaris hun geluk wensen aanbieden. Kinderzang cn bloemenhulde Tal van bloemstukken mocht De ken Jacobs deze dag ontvangen; wij noemen o.a. bloemstukken van de K.A.B., R.K. Vrouwenbond, de R.K. raadsfractie. Directie en Redactie N.N.H. Dagblad, de Politiebond, St. Michaël, de Eerw. Broeders van St. Louis, de Maria-congregatie, afd. KJMV, de ver. voor RKBLO, de St. Augustinusver., de Sint Vincentius- ver. en de oud-leden van het Sint Bavo-patronaat uit Haarlem. Na de receptie had de jubilaris 'n zanghulde in ontvangst te nemen van de jeugd der parochie; met St. Caecilia voorop marcheerden de jongens en meisjes langs het Ver dronkenoord; het was een lange rij van brug tot brug en zij wuifden hun pastoor vrolijk toe, terwijl zij defileerden. Op het plein voor dc kerk, waar de jubilaris temidden van zijn familieleden en geestelijk heid had plaats gerromen, zongen de kinderen, o.l.v. Br. Gonzales en met begeleiding van St. Caecilia 'n drietal liederen, waarna het Wil helmus volgde. De deken dankte de kinderen voor hun mooie zang en beloofde ze een extra vacantie met een fijne tractatie. Nadat nog een vrolijk „Lang zal hij leven"' was gezongen, was ook deze kinderhulde ten einde. Des avonds werd door de H. E. Deken een plechtig feestlof gecele breerd. waaronder het vierstemmig mannenkoor als feestgave aan de jubilaris voor het eerst 't Ta Denm van Jan Nieland ten gehore bracht; evenals de andere meerstemmige gezangen genoot dit machtig werk een uitstekende vertolking. Morgen is er om 8 uur in de St. Laurentiuskerk een H. Mis voor de jeugd, die om 12 uur met al haar verenigingen een défilé houdt voor hun deken. Vanavond begint de serie feest avonden in het Gulden Vlies met een voorstelling voor dc jeugd v^n het toneelspel „De Triumf van het Bloed, dat tot en met Donderdag word herhaald. Maandag is er een ere-avond voor officiële genodig den. ALKMAAR; Alkm. Biosc. Theater: „Liefdgsserenade"; alle leeftijden. Cinema Americain: „Sport staalt spieren"; alle leeft. Harmonie: „De wenteltrap", 18 jaar. Victo ria: „Grote Verwachtingen", 14 jr. SCHAGEN: Royal: „De Onbekende Ruiter", alle leeftijden. AFHALEN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN EN SCHOENBONNEN ALKMAAR. Maandag zijn voor het afhalen van nieuwe bonkaarten zij aan de beurt, wier familienaam begint mét de letters H vanaf Helder en I en J. Voor het afhalen van schoenbon nen zijn aan de beurt zij, wier naam begint met de letters K en L. t COMMISSIE ONDERWIJS AANGELEGENHEDEN ALKMAAR. Bij de laatste be grotingsbehandeling zegde het Col lege toe de door de heer K. de Wilde aan de orde gestelde onderwijs-reor- ganisatie commissoriaal te maken. In de op 21 dezer te houden raads vergadering komt reeds aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot het instellen van een dergelijke commissie van voorberei ding van onderwijsaangelegenheden ter voorbereiding van de volgende punten: 1. Organisatie Openbaar Lager Onderwijs; 2. Huisvesting idem; 3. Huisvesting voor zoveel nodig Bij zondere Scholen en 4. Huisvesting en uitbreiding Nazorg-Arbeidsinrich- ting. B. en W. stellen voor de commis sie uit 7 leden te doen bestaan bui ten de voorzitter en daarin o.m. te benoemen de voorzitter en leden dei- Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, zomede een lid van elk der beide niet in laatstgenoemde commissie vertegenwoordigd zijnde raadsfracties. LERAAR ENGELS HANDELSAVONDSCHOOL ALKMAAR. Voor de benoe ming van tijdelijk leraar Engels aan de Handelsavondschool wordt door B. en W. voorgedragen de heer P. D. Boot, alhier. NEDERLANDSE BEURTVAART- UNIE ALKMAAR. Na^r wij vernemen zal m.i.v. 1 September a.s. de N.V. „Alkmaar Packet" alhier toetreden tot de onlangs opgerichte vennoot schap „Nederlandse Beurtvaartunie" waarin ook de „Hunzeboot" te Gro ningen en de „Koopvaart" te Rot terdam zich verenigd hebben. Het streven der Beurtvaartunie is meer eenheid te brengen in het vervoers wezen te water tot voordeel van verladers en ondernemers. ALC. VICTR. G.V.A.V. Morgenmiddag half drie speelt Alcm. Victr. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Noord, eerste klasser G.V.A.V. ZWARTE BANDEN Een dezer dagen is op de open bare weg een man aangehouden die een gehele partij rijwielbinnen- en buitenbanden vervoerde. Alles kwam van de zwarte handel en was bestemd voor de zwarte handel. De gehele partij werd in beslag geno men terwijl P.V. werd opgemaakt. TE DUUR KIPPENGAAS Tegen een winkelier in ijzerwa ren die veel te hoge prijzen vroeg voor kippengaas werd P.V. opge maakt. RADICALE VERKOOPWOEDE Bij de hitte van de laatste dagen had een logementsgast te Alkmaar al zijn distributiebescheiden, tex tiel- en tabakskaarten incluis, ver kocht .en de opbrengst omgezet in alcohol. "Ondanks 't warme weer werd hij geverbaliseerd en daarna op vrije voeten gesteld. BERICHT VOOR „ST. CAECILIA" ALKMAAR. De leden worden er aan herinnerd, dat het morgen om kwart voor 12 aantreden is op de Paardenmarkt. APOTHEKEN ALKMAAR. De volgende week wordt de Zondag- en nachtdienst voor apotheken waargenomen door 'de apotheek Wanna, Ritsevoort. „HET VROLIJKE WEEUWTJE" ALKMAAR. De reprise van bo vengenoemde Operette, was weder om een eclatant succes, en dat kon ook niet anders. Het operette-genie Frans Lehar schreef de muziek. Le den van de voormalige Fritz Hirsch Operette verleenden medewerking, alzo moest de partituur volledig tot gelding komen. Ruth Rhoden, Paul Harden en Chris Reumer vormden de artistieke stuwkracht van het gehele ensemble. Een pracht uitvoering, een enthou siast publiek en een uitverkocht huis plus een perfect orkest, o.l.v. Pim de la Fuente. Men kon het niet beter wensen. ROOMIJS IS TOCH LEKKERDER Onder Alkmaar werd een ijsberei- der aangehouden die zich schuldig had gemaakt aan het opkopen van wel 1500 melkbonnefi. Hij werd op vrije voeten gesteld, nadat P.V. werd opgemaakt. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Gerard, zoon van P. Knip en M. Beets; Hen drik Jan, zoon van K. F. Eijk en M. Rutgers. Ondertrouwd: Martinus Greuter, 27 jaar en Elisabeth Anna van Baar- sen, 24 jaar. Gehuwd: Johannes C. Kwantes, 52 jaar en Catharina Susanna Hen- drika Blom, 47 jaar. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Wil- helmina J. M„ d. v. H. J. M. Vrou we en J. W .Velzeboer; Klaas S„ z. van S. Groot en A. Baas; Cornells J„ z. v. H. Bakker en M. Bakker; Gerrit P., z. v. P. Schaap en M. Bin ken; Antonia H. M„ d. v. W. F. Beemsterboer en J. C. Moerkamp. Ondertrouwd: P. Hartog en A. J. Bitter; T. J. Tijburg en C. M. van Gelderen. Gehuwd: A. Ceelie en T. Peelen; C. Lakeman en R. Ottens. GESLAAGD HEILOO. Bij de door de H.M.V. gehouden examens te 'sGravenhage slaagde voor coupeuse in het cos- tuum- en mantelvak, mej. A. Bijman uit Castricum. Te Haarlem slaagde voor costu- mière, de dames T. Meijer, Gré Kraakman, D. v. d. Hoek uit Heiloo, T. Bakker uit Egmond-Binnen en C. Buis uit Egmond aan Zee. BURGERBRUG. Vergadering van de R.K. Begrafenisonderne ming. Voorzitter opende met de christelijke groet, gaf uiting aan zijn spijt voor de slechte opkomst, terwijl de vergadering Dinsdag nog wel vanaf de preekstoel in aller belangstelling werd aanbevolen. Notulen werden zonder aanmer kingen goedgekeurd'. Verslag pen- ningmester: het jaar was gunstig te noemen, daar er weinig sterf gevallen waren geweest. Controle commissie had geen klachten. Bij de bespreking van de loondragers werd besloten het draagloon per begrafenis met één gulden te ver hogen. De voorloper ontvangt in het vervolg twee gulden meer dan de dragers. Wegens het periodiek aftreden van de hear A. P. Klaver had bestuursverkiezing plaats. De heer Klaver werd m.et meerderheid van stemmen herkozen. Hij bracht de vergadering dank voor het in hem gestelde vertrouwen. In dé rondvraag bracht de pas toor naar voren dat aan de nabe staande familie en zo nodig ook aan de kennissen van de overle dene, gelegenheid gegeven zal worden schoppen aarde op dé kist te werpen. R.K. LANDARBEIDERSBOND NIEUWE NIEDORP. Zondag 10 Aug. vierejp de R.K. Landarbei- dersbond zijn patroonsfeest, 's Mor gens werd tot hunne intentie een" H. Mis opgedragen door Pater- Rector, tevens Adviseur. Na de H. Mis was er een keurig verzorgd ont bijt in de zaal van de heer'Botman. De voorzitter, de heer v. Goethem, opende deze bijeenkomst en heette allen welkom aan tafel, waarna het woord werd Verleend aan Pater. Rector. Deze schilderde de echt katholieke geest dezer feestviering De viering van de Patroon herin nerde de leden aan de bovennatuur lijke opvatting van het leven, maar ook van hun werken als Kath. Bond. Door alles moeten we immers Gods meerdere eer bevorderen en zo het eeuwig loon verdienen. Onder het ontbijt volgde nog een bespreking van de uitgaansdag. Enigen gaven hun teleurstelling te kennen, dat deze door de Aanbid dingsdag en de Processie moest wor den'uitgesteld. Ook de Rector betreurde het ten zeerste, dat het voor sommigen on prettige gevolgen had en beloofde alles in het werk te stellen nog een andere dag te vinden, waarop allen Mag de tweede Egmondse kunst tentoonstelling alreeds geslaagd genoemd worden? Indien de ken ners uit Bergens kunstenaarskrin gen en kunstcritici van de grote dagbladen onverdeeld een gunstig oordeel daarover hebben uitge sproken en wanneer dagelijks een groot aantal bezoekers (de 2000e is in weken tijds reeds gepas seerd) in toenemende mate blijk van belangstelling tonen, meen ik, dat het welslagen hiermede vol doende bewezen is. De aanwezige kunstwerken in zaal I die naar inhoud en vorm onbetwist het hoogtepunt van het tentoongestelde vormen, mogen wij op de eerste plaats ter bezichtiging aanbevelen. De collectie van de kunstschilder Bob Denneboom is verre van een zijdig. Daar, waar het om sfeer en stemming gaat, is hij op zijn aller best. Zijn werken kenmerken zich in het algemeen door diepte en fijn heid van aanvoeling. De beeldsnijwerken van Cor Wij- ker zijn groots van opzet en uitvoe ring. Onbegrijpelijk, hoe een auto didact tot zo'n grote hoogte kan komen. Het meeste trof mij het zo kleine werkje: vrouwenkop. Bij zonder goed geslaagd is zijn barm hartige Samaritaan. Ook de stran ding van de Drente getuigt van de grootheid van zijn kunnen. In zijn figuren ontwaart men soms een middeleeuwse naiviteit. Niet onvermeld mogen blijven de edelsmeedwerken van Dick Hogen- hout, die fraai en fijn van uit voering zich kenmerken om hun sierlijke eenvoud. Ook de ingezon den werken van mevr. Schipper verdienen vermelding en waarde ring. Voor het overige valt er „elk wat I wils" te bezichtigen. Voelt men voor de oude historie, men betrede zaal III en het oude Slot op den Hoef en oud Egmond aan Zee leven bei de in keurige tekeningen (van het Sted. Museum Alkmaar) voor U. Leerzaam is de bijgevoegde be schrijving, die een duidelijk beeld geeft van de omvang en de groot te van het vergane kasteel. De op gravingen geven o.m. een goed in zicht in de vakbekwaamheid uit die tijden. Heeft men liefhebberij voor wat er in zeeën leeft, men zoeke zaal II op, die men in oud-Hollandse tijden zou aandienen als te zijn de „Rari- tteitenWamer". Deze inzending van de Visserijschool te IJmuiden is te gelijk curieus en leerzaam. Dit laatste geldt ook voor het diorama van het P.W.N. Hier wordt natuur getrouw de planten- en dierenwe reld uit de duinen voorgesteld. Me de, dank zij het diepte-gevende décor, heeft men in deze zaal een prachtig effect weten te bereiken. De vogels, die in hun natuurlijke omgeving zijn opgesteld, geven aan het geheel een bijzondere bekoring. Hier doet zich het gemis van een eigen tentoonstellingsgebouw met ruime zaal hgj; meest gevoelen. Het door de Wederopbouw uit te voe. ren cn door Cor Wijker in beeld gebrachte uitbreidingsplan van Egmond aan Zee houdt de hoop op verwezenlijking van een eigen ge bouw en op een ruim en goed in stijl gebouwde badplaats levendig. Buiten deze toekomstdroom biedt deze zaal nog voorwerpen en foto's afkomstig van en betrekking heb bende op de walvisvaart der Wil lem Barends, terwijl prachtige scheepsmodellen, vervaardigd door de oude zeelui der Prins Hendrik stichting, het hier gebodene nog meer aantrekkelijk maken. In de hallen vallen de schilder- en nijverheidswerken van de Egmond se amateurs te bezichtigen. Dat de ze werken niet te vergelijken zijn met die van beroepskunstenaars, behoeft geen betoog. In dat verge lijkend verband moeten deze inzen dingen dan ook niet worden bezien en beoordeeld. Er is veel, dat ongenoemd moet blijven. De doelstelling n.l. datge ne aan te bieden, wat er op gebied van kunst en nijverheid in de Eg- monden wordt tot stand gebracht, is met deze tentoonselling volkomen bereikt, die zich o.m. kenmerkt door zijn grote met zorg gekozen en •geselecteerde verscheidenheid. De samenstellers C. Wijker en B. Denneboom hebben met dit alles hun organisatietalenten onmisken baar aangetoond. De ombouw van school tot museum-tontoonstellings- zaal is dermate geslaagd te noemen, dat de bezoekers zich nagenoeg niet in een schoolgebouw wanen. Waardering ook voor het fotoma teriaal van P. Jonker. Hierdoor leeft het oude, geschonden en her rezen Egmond voor ons. De foto's verhogen de bezienswaardigheid der tentoonstelling ten zeerste en geven aan het vele gebodene een aangename en interessante afwisse- I iing. gezamenlijk zouden kunnen gaan, b.v. begin September. De leden gaven er ten slotte de voorkeur aan de dag af te lasten en In de winter een feestavond te or ganiseren, waartoe de Rector, bij monde van de voorzitter, alle moge lijke medewerking toezegde. De voorzitter spoorde alle leden aan de Aanbiddingsdl g en de Pro cessie deel te nemen. CONCERT OP 1 SEPTEMBER 1947 EGMOND AAN DE HOEF Ter gelegenheid van de verjaardag van enze Koningin zal onze muziekver eniging „Lamoraal van Egmond", o.l.v. haar directeur, de heer L. Oly uit Bergen, een concert geven op het plein voor de R.K. Kerk te Egmond aan de Hoef. Voor 't eerst sinds lange tijd treedt onze muziekvereniging weer eens naar buiten. Wij hopen, dat het aan belangstelling niet ontbreekt. Zie voor het programma de raambiljet ten. 10 MINUTEN VOOR THUISFRONT KALVERDIJK Ook tijdens de kermis werden onze jongens in Indië niet vergeten. In beide café's sprak Dinsdagavond de voorzitter van Thuisfront een inleidend woordje, waarna de Thuisfront-nachtegalen enige liedjes zongen. De hierna ge houden collecte bracht f 97.30 op. AANBESTEDING ANNA PAULOWNA. De Rijks waterstaat zal 22 Apgustus a.s. een aanbesteding houden van het gra ven van sloten, leggen van rioolbui zen, aanbrengen van betonscher- men, etc. ten behoeve van de in aanleg zijnde Rijksweg no. 9, over het gedeelte StolpenEwijcksluis, in de gemeente Anna Paulowna. De raming beloopt f 25.500. LANGEDIJK, 16 Aug. Aangev.: 32.000 kg aardappelen; grove Schot ten 6.20—7.40; Eerstel. 7—7.90; driel. 5.105.20; blauwe eigenh. 8.108.50; kriel 4.905.40; 60.000 kg rode kool 4.20—6.40; 6000 kg gele kool 4,20— 7.40; 600 kg slabonen 17.20—22; 600 kg uien 13.90; 800 kg tomaten:'sorte ring A 17.60—19.10; sort. B 16.30—17. NOORD SCHARWOUDE, 16 Aug. Aangevoerd: 100.600 kg aardapp.: eerstel. 7.60—8.10; bonken 8.80—9.30; eigenheimers 7.507.90; blauwe eigenh. 7.30—8.40; Bevel. 7.10—7.60; IJselster 6.80—7.20; Vorun 6.60; Alpha 6.40; Koopm. blauwe 7.50; Geelblom 6.90; 32.000 kg rode kool De aanvoer voor de veiling van 13 Aug. bestond nog weer uit pl.m. 7000 mand tulpen. Belangstelling weer groot. Kooplust voor vele gewone soorten was traag, vooral voor Barti- gon, Sonja enz. Hieruit werden de beste partijen genomen, waar iets aan haperde bleven staan. Besteed werd boven de minimumprijs voor: Apricot Yellow 12 op 5.10, 1112 1.302; Brillant satr 12 op 0.801.50, 1112 0.601.10; Brilland stgr max. 3.403.50, 1112 2.00; Courorine d'or 11—12 4.50; 10—11 4.50; Cullinan 12 op 3.60, 11—12 2.80; Due de Berlin 10—11 5.20: Electra 12 op 3.90—4.20: 11—12 3.60—4.60; Flamingo 11—12 2.20; Fred. Moore 12 op 1.50; Ibis 12 op 2.80-3.40: 11—12 2.70—3.30; Jong Oranje 12 op 3.—; 11—1 2.70—3.00; Joffre 12 op 3.40; La Reine max. 12 op 3.40—3.80; 11—12 2.40—3.50; Mr. van der Hoef 12 op 3.503.90; 1112 2.50—3.50; Murillo 11—12 3.20; Mar. Niel 12 op 3.60—3.80, 11—12 3 20—3.70 Oranj'e Nassau 12 op 2.703.80; 11-12 1.501.60; Pink Beauty 12 op 5.30 5.70; Pr. Juliana 12 op 5.20; 11—12 3.10; Lo 11 1.70; Peach Blossom 12 op 3.30—3.60; 11—12 2.30—3.00; Pelikaan 12 op 4.20—4.70; 11—12 4.50; Schge- gel max. 12 op 2.903.30; 1112 2.20—2.40; Schoonoord 10—11 3.40; Salmonette 12 op 4.20, 1112 4.20; Titiaan 12 op 4.40; 11 3.50; Theeroos 12 op 4.1112 1.70; Triumphator 12 op 3.90; 11—12 2.10—3.50; Th. Edi son 12 op 2.50—3.10, 11—12 0.50; Ver milion Brillant 12 op 5.40, 1112 5.50—5.90; 10—11 5.10—5.90; Vuur baak 12 op 5.30—5.40, 11—12 4.90— 5.40; 10—11 3.10; Witte Valk 12 op 5.40—5.50; 11—12 5—5.60. De maten 1011 in de gewone soorten tot 1. Albino 12 op 5—5.60; 11-12 4.40— 5.10; Allard Pierson 12 op 2.102.80; 11-12 2.302.80; Bartigon 12 op tot 0.50; Bartigon max 12 op 1.40; Blau Parrot 12 op 0.70, 11-12 0.90—1.—; Blanca 12 op 2.80; 11-12 3.Cen- tanaire 12 op 1.50—1.70, 11-12 0.80 1.50; Clara Butt 12 op 44.20, 11-12 44.40; City of Haarlem 12 op 2.60, 11-12 2.20; Carrara 12 op 3.104.40, 11-12 2.803.50; Coplands Rival 12 op 4.80—5.10, 11-12 3—3.40; Crown Imperial 12 op 0.30—0.60, 11-12 tot 0.40; Cordell Huil 12 op 0.80, 11-12 0.40; Early Queen 12 op 4.604.70, 11-12 3.904.60; Eros 12 op 1.—, 11- 12 0.60; Farncombe Yellow 12 1. 11-12 0.70; Fantasv 12 op 5.305.40, 11-12 5.30—5.40; Grenadier 11-12 2.10; Golden Harvest 0.100.40, 11- 12 0.400.80; Indian Chief 12 op 43.40; Kansas 12 op 2.70; Kreï. Triumph 12 op 0.40—1.—, 11-12 0.60 1.Mr. van Zijl 12 op 2.60, 11-12 310; Mr. Grullemans 11-12 2.10; Mantels Favoriet 12 op 2.302.50, 11-12 0.50; Mount Erebus 12 op 3.50, 11-12 3.80; Nivea 12 op 5.30—5.90; 11-12 4.20; Ossi Oswalde 12 op 2.50; Pr. Elisabeth 12 op 1.501.90; Pres. Truman 12 op 2.20; Ph. Snowden 12 op 2.20—2.60, 11-12 1.40; Pruper Cop land 11-12 1.80; Paul Grampel 12 op 3.80, 11-12 3.90; Rose Copland 12 op 5.10—5.70, 11-12 3.70—4.30; Red Champion 12 op 810.30; Red Pitt 1.90—2.70, 11-12 1.30; Sünkist 12 op 0.60. 11-12 0.50; Scarlet Sensation 12 op 4.40, 11-12 1.30; Telescopium 12 op 0.60; Themis 11-12 2.90; The Sul tan 12 op 2.Ursa Mior 12 op 0.30, 11-12 0.30—0.40; Viejt. d'Oliveira 12 op 1.20; Violet Queen 12 op 2.80 3.40, 11-12 2.60—3.60; Will. Copland 12 op 3.70—5.—, 11-12 2.60; Will. Pitt 12 op 1.10—1.90, 11-12 0.60—0.90; White Sail 12 op 2.80—2.90. 11-12 2—2.40; Weber 11-12 0.70; Yellow Giant 12 op 0.500.90; Zwanenburg 12 op 2.50—4.50, 11-12 3.60—4.20. Alles per 100 stuks. 4.20—5.50; 800 kg gele kool 5; 3000 kg kroten II 33.40; 37.000 kg witte kool 3.60—5.40; 1600 kg uien 12.90— 13.50; drielingen 9.4010; nep 14; 11.500 kg slabonen 636; 5.50 stuks bloemkool sort. I 28; II afw. 5. c WARMENHUIZEN, 14 Aug. Aangev.: 103.000 kg aardapp. eerstel. 8.609.60; grove 7.308.20; kleine 4.905; bl. eigenh. 7.908.40; witte eigenh. 7.608.40; grove 7.607.70; bintje 7.70; Koopmans bl. 8.80; 117.000 kg slabonen 1522.10; afw. Burgemeester Baken van Nieuwe Niedorp kon Woensdagavond een voltallige raad welkom heten. Hij deelde o.m. mede, dat de com missie vlg, art. 26 van de Noodwet Ouderdomsvoorziening is samenge steld uit: P. Zwagerman, voorzitter; G. Gaayaard, S. G. Wit, A. Vethman W. Leegwater, mevr. v. Eschen Appel en mevr. Pesch-Schelvis, le den, met de heer A. G. van Buuren als secretaris. Maar de post van eerste ambte naar ter Secretarie is blijkbaar geen vetpot. Immers, de pogingen om op basis van de bestaande jaarwedde een sollicitant te krijgen faalden. Toen B. en W. verhoging in uitzicht stelden kon de heer v. Buren wor den benoemd, maar dit nam de minister weer niet, omdat dit niet overeenkomstig het gebruik in soortgelijke gemeenten zou zijn. Nu heeft men een eomprom.is ge vonden. De ambtenaar mag een bij baantje hebben, terwijl zijn salaris thans op f 1500.met periodieke verhogingen van f 125.werd ge steld. Overeenkomstig het prae- advies van B, en W. werd aan het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar een subsidie van f 984.verleend. Aan het echtpaar Spijker werd op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als beheerders van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Zij zullen van het College een dankschrijven, voor de vele "en gewichtige diensten tijdens een langdurige ambtsperiode aan de gemeenschap bewezen, ont vangen. Het werd noodzakelijk geoordeeld dat de raad voor het benoemen van opvolgers van het echtpaar Spijker in comité ging. dies verdwenen de persmensen uit de gezichtskring der vroede vaderen. Na een verblijf in de Burgemees terskamer werden de heren weer losgelaten om te vernemen, dat met algemene stemmen het echtpaar A. Schouten te Oudendijk was be noemd. Uit de rekeningen over 1945 bleek, dat voor de gewone dienst een batig slot van f 8.737.98 en voor de kapi- taaldienst een saldo van f 10.049.88 te boeken viel. Het bestuur van N.Niedorps Kleu terschool verzocht f 700.subsidie. Dit betekent voor de gemeente dus pim. f 10.per kind. Verschillende raadsleden betoog den, dat deze voorbereidende school financieel onverantwoord was opge zet, terwijl de heer Koorn vreesde, dat deze post telkenjare zwaarder op de begroting zou komen te druk ken. Enkelen verloren zich zelfs in be schouwingen of een kleuterschool ten plattelande wel gewenst was. In antwoord hierop ging burge meester Baken zich te buiten aan 't voorlezen van een opvoedkundig tractaatje. Maar de goedkeuring kwam. De Rundveefokvereniging kreeg voor haar op 8 Oct. a.s. te organi seren fokveedag een medaille toe gewezen. Daarnaast mag de Vereni ging „Veilig Verkeer" te Schagen de gemeente inschrijven als dona teur. De gemeenteboerderij (die staat naast het Tehuis voor ouden van dagen) zal ook met haar tijd mee gaan. De raad besloot nl. om daar op haar kosten (f 300.—) electrische stroom te laten aanleggen. De Sinterklaasstemming van de raad vond echter zijn bekroning in het besluit om de gehele Dorpsstraat te vernieuwen. Oorspronkelijk was het voorstel van B. en W. om een gedeelte vernieuwen, en het restant met vrijkomende stenen te bestra ten. de trotoirs en rioleringen te herstellen e.d., wat te samen onge veer f 15.000,moet kosten. De heer Leegwater vond evenwel dat de gehele straat zo niet dit jaar, dan toch volgend jaar vernieuwd zou moeten worden. Het gevolg was dat B. en W. blanco mandaat kregen dit werk te laten uitvoeren, mits de gepaste zuinigheid wordt betracht. „Dat komt in orde, want het goed koopste past ons", was voorzitters bescheid. Tenslo.tte wei'd de heer C. Groot als sehoolschoonmaker op arbeids contract vervangen door L. van Dam die reeds sedert 1 Mei als zodanig op proef werkzaam was. 69; 70 kg snbonenij \20; 2500 Hg witte kool 3.60; 4000 kg rode kool 4.20—5.70. ALKMAAR, IJ Aug. Andijvie 7.5020; spinazie 8; postelein 412; wortelen 8—19; tomaten 1625; gr. kool 6.50; rode kool 4.206.50; uien 614; bieten 3.606.50; druiven 1.63 —2.86; sperciebonen 640, stpksnij- bonen 2952, pronksnijbonen 6—12 bloemkool 1 A 48—56; I 35—45; II 15—25; komkommers 421; meloe nen 281.21; wortelen 11—19; selde rie 25; peterselie 6.508; sla 1.60 10.50; grote aardapp. 79; kleine idem 46. ENKHUIZEN, 15 Aug. Aangev. dor 60 vaartuigen: 15.441 pond kuil- aal 11.36; 2262 .pond lennae/ 2.68-»- 3.14; 677 p.ond snoekbaars 6069; 552 pond fuikaal 2.853.25; 438 pond bot 45 ct per pond. BEVERWIJK, 15 Aug. Andijvie 512; bloemkool 2550; bospeen 4 12; waspeen .2010; dubb. stamb. 17535; trosb. 4560; snijbonen 15 45; pronkbonen 615; doperwten 50 1.10; komkommers 413; postelein 16; spinazie 812; sla 314; toma ten 1628; kroten 315, groenekool 4.207; aardappelen 710; bramen 1.75—2.25. „ZUIDERKOGGE", HEM. Mid delbare Schotsen 77.20; grove 6.80- 7.20; bl. Eigenh. 7..60—8.20; bloemkool 244; slabonen 624; stoksnijbonen 20—30; uien 8.50—10; sla 1.60—4.00; kroten 34.70; rode kool 4.205.00; klaps 1837; precos 2035; Franse suikerperen 5—13; Zigeunerin 2052 persikrood 1536; Elly Victorie 12-16 pruimen 240. LANGEDIJK, 14 Aug. Aangev. 38.000 kg aardappelen: grove schot ten 6.307.70; eerstel. 78.10; eigenheimers 7.808; driel. 5.10; kriel 4.705.10; 42.000 rode kool 4.205; 7000 kg gele kool 4.206; 1700 kg slabonen 6—27.50; 400 kg to maten A 19.90; B 19. AVENHORN, 14 Aug. Aangev. 3700 kg grove Schotse 7.108.70; 7300 kg grote Schotse 7.509; 425 kg- driel. Schotse 4.80—5; 10.550 kg eigenh. 7.10—8.10; 1800 kg Koopm. blauwe 8.20—8.80; 50.000 kg rode kool 4.205.90; 675 kg gele kool 4.204.80; uien: 1200 kg grote maat 7—9.10; 1420 kg gew. maat 15.90— 20.80; 1135 kg nep 12.90—19.70; 15100 kg grt. bieten I 3.10—5.20; 3950 kg bieten II 3; 175 kg blauwe pruimen 2433; 75 kg Triumphe 16; 925 kg Suikerperen 5.90—10.40; 80 kg Early Vict. 18; 1700 kg slabonen dubb. z. dr. 1.053.80; snijbonen Early Vict. 18; 1700 zak slabonen 3075'kg waspeen I 7.20; 1350 kg peen II 4.80; 330 kg Claps Fav. 14—21; 150 kg zilveruien nep 40.90; 300 kg zil veruien 8. BOVENKARSPEL, 14 Aug Schotse grof 8—8.70; Geelblom 7.20 —7.40; IJselster 8.30; Deva 7.30; Be velander 7.10—7.40; Blauwe 8.60— 8.80; Koopm. bl. 8.50—8.70; Eigenh 7.40—7.70, totaal 3300 baal; 1200,baal kriel 5.705.80; 650 kg augurken: fijn 70.20; 750 kg fijnbast 31; 3400 kg baast 19.80; 3300 kg grof I 12 70- moo £g U 1?'40: 250 kB 5tek 281° 1800 kg grof stek 5: 250 kg slabonen 017 700 kg dUbb' slabonen °-10 Aan allen, vooral het Be stuur en de Leden van De Postharmonie, die op zo treffende wijze de laatste eer hebben bewezen aan onze geliefde echtgenoot en vader betuigen wij onze hartelijke dank. Mevr. D. v. HOUTEN- TUINMAN HANNY NELLY Alkmaar, Augustus 1947 ARTS, Alkmaar VAN 17—24 AUG. AFWEZIG t.m. 31 AUG. ARTS te DE RIJP. Afwezig van 17 tot en met 31 Augustus. Practijkwaarneming voor Beemster en Schermerhorn Dr. Beunders en Dr. van Welsenes. Overig practijk- gedeelte: Dr. Schermerhorn Het leggen van contact tussen im- en expor teurs in binnen- en buitenland Voorlichting inzake het betalings- en goederen ver keer met het buitenland Spoorstraat 3S ALKMAAR R.K. KINDERMEISJE gevraagd, HUTiBERTS Payglop 23, Alkmaar Tel. 3762. Huwelijk. R.K. arbeider 55 jr met jongen 13 jaar, zoekt kennismaking met R.K. dame 50 jr., om na wederzijds goedvinden 'n huwelijk aan te gaan. Br. no. 18709 bur. v. d. blad. Te koop: BESTE BAK FIETS, inh. bak 1.40x70 c.pi., zonder banden, wielen maat 28x2, achterwiel 28x 1 5/8 cn een grasmachine in goede staat. Te bevr. ZUT's Adv. bureau, Hon- denweg G 107a H.H. Waard Te koop: B.S.A. MOTORRIJWIEL 350 c.c. Verdronkenoord 61 te Alkmaar. I AANGEBODEN: 2 Deux-Pieces Japonnen, 1 mais-geel, 1 lichtgrijs: 1 blauw wollen Truitje;' 1 donkergrijze Rok, mt. 42, z.g.a.n.; Koffergramofoon (Columbia). Kennemer- straatweg 521 A, Heiloo. Woningruil Alkmaar Groot herenhuis op 1ste stand voor geriefelijke kleinere woning bevatten de 5 kamers, eveneens op goede stand, Br. no. 18708 bur. v. d. blad. Te koop: prima DAMESRIJWIEL zonder banden. - Landstr. N 19, Alkmaar. Beste ronde kachel, kl. model; 4 binnenb. 28x1'/;, gr. ronde luidspreker; 2 p. z.g.a.n. damessch. mt 39 en 40. Kerklaan 12, Heiloo Bij het gehouden examen zijn 83 pet. van onze cursisten geslaagd. Dit 2egt u aU#g Leest in dit nun-.mer het artikel: „Waarom Katholieke Middenstandsopleiding?" Aanmelding kan nu reeds geschieden bij de heer F. Spiekermann, Heul en Boekhandel P.O.A., Pay glop; voor Bergen: de heer J. Haakman. Zittings dagen voor aanmelding zullen nog nader bekend gemaakt worden. (uitsluitend met chauffeur) AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. - Telefoon 3444

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2