rn xn vlooq in de wereld.. d v'iett weet dromen weet 2n bananenpap SJ AH RIR BESCHULDIGT NEDERLAND Deelstaten niet tot Veiligheids raad toegelaten DE KOK IN DE KEUKEN ZONDAG E.H.B.O.'DAG De dood loert langs de weg GESNEUVELD IN INDONESIË Mijnwerkers in de Residentie J RADIO IQ47 weed lis NIEUW NOORDHQLLANDS DAGBLAD - Zaterdog 16 Augustus 1947 PAG. 5 De Hollanders weten wat lekker eten is' Beschuldigingen weerlegd DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonnen voor fietsbanden V- J Limburgse vrolijkheid en ambtelijk enthousiasme (Fr geopend. ;en was: „Leve irden versierin- eemos en zee draden gespan- Lantaarnvisjes chting zorgen, ijen, zoals zee- i een feestmuts Friesland is een land van zeilers, maar als er tjalkenwedstrijden gehouden worden, dan is de belangstelling overal enorm. Foto tijdens de wedstrijd van deze mooie schepen op de Fluessen. QE VEILIGHEIDSRAAD heeft Donderdag besloten, niet in te gaan op het voorstel van België, om nu tot toelating van de republiek bij de besprekin gen over Indonesië besloten is, ook de deelstaten van de toe komstige Verenigde Naties van Indonesië, Oost-Indonesie en West-Borneo, bij die besprekin gen uit te nodigen. Dit voorstel is verworpen. Vier landen wa ren er voor, maar 7 onthielden zich van stemming, hoewel, be halve Polen en Rusland, ieder overtuigd was van de redelijk heid, om de beide genoemde deelstaten ook toe te laten. Maar de wegen van de Veilig heidsraad zijn ondoorgrondelijk! De vier landen, die voor toela ting van de beide genoemde deel staten waren, zijn Amerika, Enge land, Frankrijk en België. De Raad besloot wel de Philippijnen toe te laten!! Na deze beslissing kwam dr. Soe- tan Sjahrir aan het woord, die een uitvoerige rede hield, waarin hij begon met een zeer ver terug gaande geschiedkundige beschou wing. Hijmaakte zich veel aan al gemeenheden schuldig en ge bruikte talrijke leuzen, die wel ge schikt zijn voor een propaganda speech, maar weinig indruk zuilen gemaakt hebben op de leden van de Veiligheidsraad, die op de eerste plaats te maken hebben met leiten. Sjahrir beweerde, dat de Neder landers nooit en te nimmer oprecht een vreedzame regeling met de re publiek hebben gewenst. Alle Ne derlandse actie politiek, militair en economisch was' niets anders dan voorbereiding tot agressieve actie tegen de deelgenoot van de overeenkomst van Linggadjati. Sjahrir verzocht de raad het bevel te geven tot volledige terugtrek king der Nederlandse troepen uit alle republikeinse gebieden en on middellijke benoeming van een commissie der V. N. om ter plaatse supervisie uit te oefenen op de na leving van het verzoek van de raad om het vuren te staken. De com missie zou eveneens moeten beslui ten welke maatregelen moeten worden genomen om recht en orde te garanderen en vergeldingsacties te voorkomen, wanneer dc Neder landse troepen terugtrekken. Dc commissie zou arbitrage moeten verlenen in alle punten van geschil tussen Nederland en Indonesië. Sjahrir ontkende ten stelligste de juistheid van de Nederlandse beschuldiging, dat de republiek nog 700 gijzelaars heeft. Hij be schuldigde de Nederlanders er van, dat zij de overeenkomst van Ling- gadiati schonden door de „mario nettenstaten" Oost-Indonesië en West-Borneo op te richten, en door hun gewapende troepenmacht te verhogen tot 30.000 boven het toe gestane aantal. ,.Het was duidelijk, dat de Nederlanders van hun mili taire macht gebruik wilden maken om ons tot volledige overgave te dwingen", aldus Sjahrir. Tenslotte verklaarde hij met nadruk: „De re publiek verklaart zonder voorbe houd. dat, indien de Nederlandse troepen volledig uit het republl- keins gebied worden teruggetrok- ken, de voorwaarden voor een vre dig en ordelijk leven en voor het handhaven van recht en orde her speld zullen zijn. Indien dit gebeurt, verzekert de republiek de Veilig-' Brandstof voor centrale verwarming Voor woningen, waar een cen trale verwarming doch geen schoorsteenaansluiting aanwezig is kan een toeslag vaste brandstof of huisbrandolie worden verstrekt Het daartoe nodige formulier dient bij het betrokken toewijzingskan toor van het Rijkskolenbureau te worden aangevraagd en voor 1 September a.s. te zijn ingezonden. Voor de adressen dezer kantoren wende men zich tot de brandstof- fenhandel of de distributiedienst. Voor woningen met centrale verwarming met oliestook in welke wel een schoorsteenaansluiting aanwezig is, zal uitsluitend olie kunnen worden toegewezen, indien de installatie reeds op 1 October 1946 bedrijfsklaar was. Zo men van deze gelegenheid gebruik wenst te maken dient men de dis tributiedienst te verzoeken om een verklaring, dat geen brandstoffen- kaart is uitgereikt. Op deze ver klaring verstrekt het Rijksbureau voor aardolieproducten in Den Haag een vergunning voor het be trekken van zeshonderd liter huis brandolie. heidsraad, dat zij zich zelf verant woordelijk zal stellen voor het recht en de orde in het gehele republi keins gebied." Vervolgens is het debat over In donesië verdaagd tot Vrijdag. Mr. van Kleffcns heeft onmid dellijk na de zitting aan persver tegenwoordigers verklaard, dat het buitengewoon unfair was om de Nederlandse afgevaardigde niet in de gelegenheid te stellen te antwoorden op de verklaring van de republikeinse afgevaar digde, terwijl hjj een belangrijke mededeling had te doen. Een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Za ken heeft bereids tegen de rede van Sjahrir geprotesteerd. Deze lange uiteenzetting wordt beslo ten met de mededeling, dat grote gebieden van Java en Sumatra, alsmede Borneo en Oost Indone sië, niet door de republiek over hun toekomst willen laten beslis- Deze gebiedsdelen. aldus de woordvoerder, zetten hun poorten wijd open voor internationale waarnemers, die zullen constateren, dat aldaar in tegenstelling tot de republiek de facto wordt geregeerd dóór Indonesiërs óver Indonesiërs en alle andere bevolkingsgroepen. Zij zullen constateren, dat in die gebieden orde en rust, recht en ge rechtigheid realiteiten zijn. Zij zul len constateren, dat in deze door de oorlog geteisterde gebieden de wel vaart terugkeert. Zij zullen tevens constateren, dat aldaar de vier vrij heden geen woorden maar feiten zijn. Zij zullen constateren, dat deze gebieden belangrijke bijdra gen leveren aan de wereldbehoef ten aan grondstoffen. Op Java en Sumatra vertoont zich in tegenstelling met het boven staande de chaos. Onmacht tot re geren naar binnen en naar buiten, moord, terreur en brandstichting omfloerst door subjectieve propa ganda. Nederland wil de met de Indone siërs gesloten overeenkomst nako men. Daartoe is voorwaarde herstel van orde en rust en Nederland zal als verantwoordelijk voor Indonesië optreden, waar men daartoe onwil lig of onmachtig is. Nederland deed dit immer, Ne derland zal zijn gegeven woord na komen, zo besluit deze uiteenzet ting. (Telefonisch van onze eigen redacteur) MOISSON, Donderdag Eten, is een zaak van gewicht voor dè Nederlander, voor de Fransman iets, wat je zo terloops even doet en waaraan je in de regel geen al te grote eisen stelt, zeker niet wat de hoeveelheid betreft. Niemand bpter dan de journalisten, die deze Jam boree meemaken, kunnen daarover oordelen. Vele uren verdoen wij in de restaurants met wachten en als •wij dan. eindelijk iets verorberd hebben, zouden wij eigenlijk nog wel eens willen gaan eten. Ho.e de Hollanders eten en wat zij dan npar 'binnen plegen te spelen, dat heeft de St. Ludgertroep uit het subkamp Dauphiné enkele Franse scouts af doende bijgebracht; een der „slacht- f offers" moest per brancard naar zijn tent worden teruggebracht. Tussen de Hollandse verkenners van de St. Ludgertroep en de nabijgelegen Fransen was een warme vriendschap ontstaan, welke zich o m. uitte"* in een regelmatig wederzijds bezoek met tenslotte de echt-Nederlandse uitnodiging eens te komen eten. Dit viel de gastheren allerminst' moei lijk, daar de bevoorrading van de verkenners zo overvloedig is, dat et- af en toe heus wel een dubbele troep van kan eten. Met de grootste zorg werd een echt-Hollandse maaltijd bereid. De Fransen waren enthou siast over deze onbekende heerlijk heden, waarvoor zij notabene zelf de grondstoffen hadden geleverd en wel zó, dat zij er zich meer dan genoeg van aten. De jongste van de troep had zelfs ieder maatgevoel verloren en werd, onder voortdu rend gejuich der Nederlandse ver kenners, per brancard naar zijn kamp teruggebracht. De Franse hop man erkende: „De Hollanders we ten wat lekker eten is". Een verjaardag Het hoogtepunt van diens verjaar dagsviering is de maaltijd. Dat heeft ook hopman Jansen van de St. Willi- .brordgroep ondervonden. De hele dag waren de jongens van zijn groep er druk voor in de weer. De vaan drig had een en ander „georgani seerd" en toen om 6 uur eten ge blazen werd, was er in het midden van het kamp een tafel gedekt, zó keurig, maar ook zó overdadig, als zich nauwelijks denken laat. Op de grond waren 3 grote zeilen uitge spreid in het midden waarvan op 2 handdoeken een formidabele hoe veelheid druiven, peren en tomaten was gegarneerd, takjes groen dien den als tafelversiering. De hele groep, 46 man sterk, deed zich te goed aan een menu van niet minder dan 6 gangen, geopend met een zalmsalade en gesloten met pudding en aan pleizier geen gebrek; over de etenslust zullen wij het maar niet Het C.D.K. deelt mede, dat van 16 Augustus t.m. 30 September a.s. op de bonnen C 27 en C 28 van de inschrijvingsbewijzen voor vervan ging van fietsbanden BI 607 resp. BI 608 een toerbuitenband verkrijg baar is. Voor het kopen van een binnenband is geldig bon D 39 van het inschrijvingsbewijs voor vervan ging van fietsbanden BI 606. De banden kunnen rechtstreeks op de bonnen betrokken worden. Inwisse ling tegen een bandenbon bij de distributie is niet nodig. Extra textiel voor gedemobiliseerden Naar wij vernemen komen dienst plichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier, c.q: vaandrig of kornet voor zover zij tenminste zes maanden werkelijke dienst ver richt hebben, bij groot-verlof in aanmerking voor een extra textiel - toewijzing. Een ZEKER MENS daalde af van Jerusalem naar Jericho. Wie kent niet dit aangrijpend ver haal. We zouden het een reisver haal kunnen noemen, van de man die een grote reis ging onderne men en vol goede moed aan het eerste deei van zijn reis begon, dc tocht na^r Jericho. Maar de weg was onveilig, er was geen politie die toezicht uitoefende op het verkeer langs de weg. Romeinse soldaten begaven zich zelden bui ten hun garniz^nen. In Judea gistte het, leiders verzamelden volk om zich heen, de gehate Ro meinse indringer moest verjaagd worden. Onrustig was het, en velen maakten van die toestand gebruik om zichzelf te bevoordelen. Ro vers maakten de wegen onveilig. Het Evangelie-verhaal was in die tijd actueel. Alleen maar in die tijd? Neen, ook vandaag aan de dag beloeren de rei zigers gevaren, groter nog dan 2000 jaar geleden. Rovers, ze zijn reeds lang van onze wegen verdwenen, ze hebben plaats gemaakt voor andere gevaren en de dood maakt niet meer gebruik van mes of strop. Wentelen de wielen in een bocht van de weg, een trein die een perron voorbij- suist, een verkeerde handgreep, een verkeerde stap, het zijn allen geva ren die de mens van de 20e eeuw bedreigen. Alleen al in werkplaatsen en In drijven zijn er jaarlijks meer dan 150.000 ongevallen te betreuren. In enkele maanden tijd vielen op een snel-verkeersweg meer dan vierhon derd doden. En aan al die mensen moet hulp geboden worden. Lichamelijke hulp en geestelijke hulp. Want al die mensen zijn onze broeders in Chris tus. Helpen is een deugd van chris telijke naastenliefde. En Christus heeft ons de parabel van de Barm hartige Samaritaan gegeven, opdat wij de naaste zouden bijstaan in ge vaar. Goede hulp is dubbele hulp. Dat geldt ook bij ongevallen. Hoe vaak komt het nog niet voor dat na een ongeluk het slachtoffer in het zie kenhuis, of reeds bij het vervoer, aan de bekomen verwondingen over leed. vaak door onvoldoende des kundige hulp in de eerste momenten Geoefende helpers, getrainde E.H. B.O.-ers, hebben wij nodig. Men n dip lichamelijk en geestelijk kunnen helpen. Én daarnaast materiaal, brancards, verbandmiddelen, spal ken, dekens, och wat komt er al niet kijken aleer een hulpdienst goed functionneert. En deze hulpdienst moet goed functionneren, want het stijgende aantal katholieken in ons land heeft steeds meer behoefte aan een goede eigen E.H.B.O. Een eenvoudig werk van barm hartigheid kunnen wij morgen doen. Niet door verlaten wegen op te "zoe ken, want die vinden we niet meer. Maar we kunnen hier helpen. Steun aan de E.H.B.O. van ons Wit-Gele Kruis, steun door ons te mplden als lid, steun door een geldelijk offer. De dood blijft dangs de wegen loeren, laten wij zorgen dat wij hem zijn prooi kunnen ontrukken. Chris tus ziet in ons allen barmhartige Samaritanen.j Dat wij Hem niet be schamen en doorlopen zoals die Le viet deed, die man die ons uit het Evangelie zo onsympathiek voor komt. DE TOEKOMST VAN EUROPA Interessante conferentie op Drakenburgh De Engelse publicist mr. SheecI van de Lendense Uitgeversmaat schappij Scheed Ward die behal ve als uitgever vooral bekendheid verwierf door zijn vele publicaties op sociaal-cultureel gebied zal tij dens de Universitaire Volkshoge- schoolweek, welke van 2530 Augustus op Drakenburgh zal ge geven worden, een inleiding hou den over „The Future of Western Civilization". (De toekomst van de Westersebeschaving. Namens de Nederlandse sectie van de Stichting Europese Actie zal gesproken worden door dr. Win Rouckens, terwijl binnen het ka der van deze studieweek, welke geheel gewijd zal zijn aan het thema der Westerse beschaving, prof. dr. A. A. van Schelven be reid gevonden werd een inleiding te houden over „De invloed van het Protestantisme op de vorming van het huidige Europa." Voor toezending van het volle dige programma van deze inte ressante studieweek kan men zich wenden lot het Secretariaat van de Stichting Gemeenschapsoord Drakenburgh te Baarn. Geen audiëntie x Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 20 Aug. geen audiëntie verlenen. Steeds stuivende stofwolken Een van de herinneringen aan de Jamboree, welke ons altijd bij zullen blijven, is die aan de stof, het stuiven overal, in de bossen, in de tent, op de weg en in de haren. De zesde Wereld-Jamboree is er een van prachtig weer en stof. Het zit in je haren, je ogen. in je neus en in je mond. 't Maakt je schoenen dofglimmend, je broekspijpen onherkenbaar, je overhemd vuiler dan ooit te voren en je lichaam tot een vies gekleefde massa. Do.or stofwolken ga je naar je werk, naar het restaurant en naar bed. De Jamboree 1947 zal de geschiedenis ingaan als de stofjamboree. hebben. Die is nu eenmaal onbe schrijfelijk van jongens, die de hele dag in de open lucht in de weer zijn. Wat er aan de organisatie van deze Jamboree ook mocht ontbre ken, wij moeten erkennen, dat zij, hoe meer het einde in het verschiet komt, steeds beter wordt, maar aan de voeding van de tienduizenden verkenners heeft geen moment iets ontbroken. „Nederlanders" op Ceylon Dat verzekerden ons ook Edward van der Straten en zijn beide kor nuiten, 3 blanken temidden van het donkerhuidige contingent van Cey lon. Toen hij haorde, dat wij Dutch journalists waren, verklaarde hij met trots, dat zijn vader lid was van de organisatie „the Dutch bur ghers". Op onze vraag kwamen wij er spoedig achter, dat zij dë afstam melingen waren van een groep Ne derlanders, die 3 eeuwen geleden zich op Ceylon had gevestigd; hoe wel zij geen woord Nederlands spra ken, noch verstonden, verklaarden zij bij het vertrek nog eens met nadruk, dat zij er tqpts op waren Dutch burghers te zijn. Het bloed kruipt nu eenmaal, waar het niet gaan kan! Naar Brielle Woensdag a.s., 20 dezer, wordt de 46ste bedevaart ij_an Noord-Holland naar Den Brielle gehouden; de al gemene intentie is „Vrede en naas tenliefde over de wereld, op voor spraak van de heilige Martelaren van Gorcum". Na de H.H. Missen, welke Woensdag in de St. Domini- cuskerk, om half 6 en 6 uur des morgens, worden opgedragen, ver trekt de trein om 7.20 uit Alkmaar; hij stopt in Heiloo, Castricum en Beverwijk; aankomst Vlaardingen 0.16 uur. Om kwart voor 6 vertrekt men weer uit Den Brielle, waarna de trein om 21.24 in Alkmaar aan komt. Kaartjes met uitvoerig pro gramma verkrijgbaar aan de pasto rie der Paters Dominicanen in de Breedstraat. Waakzaamheid bij concessies aan de publieke opinie (Vervolg van pag. 1) Worden op al deze gebieden door goede katholieken de normen nog wel helder gezien? Waar door pries ters en leken herhaaldelijk op al deze gevaren wordt gewezen, kan spr. hier moeilijk onkunde veronder stellen. Is het onmacht van de ouders, hier hun kinderen te leiden, dan is dat in-tragisch. Ook onze kinderen van 18 en 20 jaar hebben van nature leiding nodig en het is het eerste recht en de eerste plicht van de ouders hun die leiding te geven; van jongsaf aan, opdat zij er aan gewend zijn in de moeilijke overgangsjaren. Door woord èn voorbeeld dienen de ouijprs hun kinderen een diepe katholieke over tuiging. zelfbeheersing en levens stijl bij te brengen, om hen zodoende te overtuigen, dat wij, katholieken, nu eenmaal niet alles kunnen doen, wat andere^, wat de publieke opi nie vlot accepteert. Voorgelicht door bisschoppen, priesters en ernstige leken, dienen de ouders hun kinderen toe te staan, wat onze katholieke levens overtuiging voorschrijft en dat worde in genen dele bepaald door wat „anderen", door wat de pu blieke opinie meent. Waar meer dere, overigens behoorlijke katho lieken steeds dc morele steun van de houding en het voorbeeld in eigen katholieke kring nodig hebben, is het van zo groot be lang, dat vooraanstaande en lei dinggevende katholieken in al de genoemde kwesties een houding aannemen, die de eersten werke lijk tot voorbeeld strekken kan. Beroep op de jeugd Tenslotte deed spr. een beroep op de jongeren, van wie hij een be wuste medewerking verwacht, voort vloeiend uit een door en door katho lieke levensovertuiging. Jonge ka tholieken, die lid zijn van hun con gregaties, die deelnemen aan de Katholieke Actie of lid zijn van hun. jeugdverenigingen, dienen zich ook ten aanzien van hun ontspanning, hun amusement en hun kleding enige reserves op te leggen. Zij kun nen dan niet aan alles meedoen en van alles profiteren, wat hun van daag de dag geboden wordt. En, waar de voorzichtigheid nu eenmaal niet de meest-kanekteris- tieke eigenschap is van de jeugd, deed spr. liever een beroep op haar eerlijkheid, om haar tot de erken ning te brengen, dat. te.lkens als zij de voorzichtigheid uit het oog ver liest, de gaafheid van de persoon lijkheid. de waarde ais katholiek, méér schade lijdt, dan de ouders zelfs vaak vermoéden. Katholieken van Hollands Noor derkwartier, aldus besloot dr. Pa- cilly, ik kan niet beoordelen, in hoeverre uw denken en hande len beïnvloed werd door 't leven rondom u; maar, al zoudt gij naar waarheid kunnen getuigen, dat uw leven in de loop der tijden, zoal niet geheel, dan toeh in hoofdzaak in overeenstemming was en bleef met de volledige katholieke le- 'vensvisic, dan blijft nóg waar, dat gil op uw qui vive zult moeten zijn en blijven, om te voorkomen, dat gii niet onbewust en geleide lijk die levenshouding verliest. Indien gij dèt weet te voorkomen, zult ge ten zegen leven voor uw streek, uw land, uw volk. Dinsdag en Woensdag a.s. zal een aantal le den van de Katholieke Kamerfractie uit de Eer ste en Tweede Kamer een bezoek aan Zeeuws-West- Vlaanderen brengen ten einde zich van de toestand in deze streek op de hoog te te stellen. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van het bisdom 's-Hertogen- bosch zal van 15 tot 30 Oct. a.s. het gebruikelijk bezoek „ad limina" bij Z. H. de Paus afleggen. De bisschop zal de reis naar Ronie waarschijnlijk ma ken per KLM-vliegtuig. Op 17 Aug. zal te Oirschot de heiligverklaring wor den gevierd van de heilige Louis Grignon de Monj- fort. Mgr. W. Mutsaerts zal in de parochiekerk een pontificale H. Mis opdra gen. ;J: Daar de gemeente Schoondijlce niet bereid is mede te werken aan de stichting van een R.K. H.B.S. voor West-Zeeuws- Vlaanderen heeft het schoolbestuur besloten op de aanbiedingen van de gemeente IJzendijke in te gaan. De school zal onder gebracht worden in het gemeentehuis. Begonnen wordt met 48 leerlingen ij: Dat de luchthaven Schip hol geen gebrek aan be langstelling heeft, blijkt uit het feit, dat het totaal f200.;l; Uitgeleide ge daan door tal van nieuws gierigen is het Nederland se vjaggeschip „Nieuw Amsterdam" vanmorgen uit Rotterdam vertrokken. Om 12 uur gistermiddag is het m.s. Oranje van de K.N.'S.M. met 952 passa giers aan boord (terwijl er aantal bezoekers sedert 1 Januari 354.000 bedraagt. Dit is ruim 88.174 meer dan in 1939. Woensdag 13 Augu^us werden 9095 be zoekers geteld. Gisteren was bij de garage van de bekende motorrenner J. H. lesberts aan de Loos- drechtseweg te Hilversum een mpnteur bezig met een lasapparaat. Hij hoorde een knal, en plotseling scboot het ding loodrecht als een V 2 de lucht in Er was een schade van in Southampton nog 105 bij zullen komen) uit Am sterdam naar Batavia ver trokken, alwaar het op 4 September a.s. wordt ver wacht. ïj< Op het passa giersschip „Prins Boude wijn" van de dienst Oostende-Dover zijn da se dert enige maanden genp- m.en proeven met een ra darinstallatie, vo.lkomen bevredigend geweest en men verwacht, dat bin nenkort alle schepen op deze lijn, van radar zullen worden voorzien, ij: Een jongetje van 8 jaar in Delft was eens bezig met zijn handje te wrijven in een substantie van carbid en ongebluste kalk. Gevol gen ernstig. Zal waar schijnlijk een oog moeten missen. i|< Terwijl de chauffeur b§gig was aan de andere kant portier te openen, hebten 2 vreemde lieden in Rotter dam Ijpt klaar gekregen achter het stuur te komen en met de 'auto weg te rij den. sfï Detzer dagen heb ben enkele" duizenden Lim burgse kath. jongstudenten te Tegelen hun bondsdag gehouden. De directeur van het Rijksbureau voor Chemische producten maakt bekend, dat ingaan de 1 September 1947 zoet stoffen, waaronder worden verstaan synthetische pro ducten, welke vanwege hun zoetende werking in voedings- en genotmid.de- lpn kunnen worden ge bruikt, zonder vergunnin kunnen worden gekocht e' verkocht. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn ge rapporteerd. Koninklijke Marine: Mar. 1ste kl. OVW E. G. Hu.ying uit Z.hprn (Gr.), stamboeknr. 22640. Gesneuveld op 5 Augustus 1947. Korp. mar. OVW J. Bruggink, stamboeknr. 02909 uit Gorsel. Ge sneuveld op 5 Augustus 1947. Korp. mar. OVW A. J. Wanders, stamboeknr. 20318 uit Den Haag. Gesneuveld op 7 Augustus 1947. Matroos 1ste kl. OVW P. van Westen uit Dordrecht. Gesneuveld op 8 Augustus 1947 te Tandjceng Tiram (s.o.k.). Koninklijke Ned. Landmacht: Sold. 1ste kl. W. van Zandbeek van 4 r.s. uit St. Michielsgestel. Ge sneuveld op 21 Juli 1947 bij Medan. Sold. H. Meursing, legernummer 270618003 van 1-4 r.i. uit Den Haag. Gesneuveld op 2 Augustus 1947 te Tjomal. Vaandrig G. P. H. Janssens, leger nummer 250108004 van 1-4 r.i. uit Tilburg. Gesneuveld op 3 Augustus 1947 te Tjomal. Serg. P. G. van der Veen, leger nummer 160113002 van 1-4 r.i. uit Den Haag. Gesneuveld op 3 Aug. 1947 te Tjomal. Sold. A. van Dam, legernummer 270915001 vap 4e r.i. uit Sommels- dijk. Gesneuveld op 4 Augustus '47 te Brastagi. Sold. 1ste kl. W. Godschalk, le gernummer 240808007 van w.-brig. uit gem. Bergh. Gesneuveld op 4 Augustus 1947 bij Margasari Band- jaranjar. Sold. H. van der Molen, legernr. 260830007 van 11e r.i. uit Assen. Gesneuveld op 5 Augustus 1947 te Tandjong Balai. Sold. J. J. de Boef, legernummer 271209001 van 11e r.i. uit Leiden. Gesneuveld op 5 Augustus 1947 te Tandjong Balai. Ser. maj. M. Thepass, legernum mer 320466 van 3-2 r.i. uit Leiden. Gesneuveld op 5 Augustus 1947 (de plaats niet vermeld). Lt. P. M. Sinke, legernr. 301209 uit Vlissingen. Gesneuveld op 5 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Sold. L. M. A. Zandkuyl, legernr. 250726146 van 3-2 r.i. uit Zuilen (u.). Gesneuveld op 5 Augustus 1947 (de plaats niet vermeld) i Sold. W. J. van Bremen, legernr. 251213100 van 3-2 r.i. uit Eist (gld.l. Gesneuveld op 6 Aug. 1947 te Tasik- malaja. Serg. P. e. Gijzen. legernr. 144083 van 3-3 r.i. uit Halsteren. Gesneu veld op 6 Aug. 1947 te Medan. Majoor jhr. C. Roëll, legernum mer 245451 van 3-1 reg. huzaren v. Boreel, uit Laren (n.h.). Gesneu veld op 8 Aug. 1947 te Cheribon. Sold. A. J. Wigmans, legernum mer 250304038 van 3e reg. jagers uit Maarssen. Gesneuveld op 8 Augus tus 1947 te Leuwillia. Opperw.meester L. M. Andeweg, legernr. 302225 van 8e r.v.a. uit Den Haag. Gesneuveld op 9 Augustus 1947 bij Soebang. Sold. G. Lamie, legernr. 250405226 van 2-7 r.i. uit Leiden. Gesneuveld op 10 Augustus 1947 te Semarang. Koninklijk Ned.-Indisch Leger: Korp. art. F. M. Mosies, stambnr. 95985 uit Ned.-Indië. Gesneuveld 21 Juli 1947 te Palembang. Mil. sold. Ie kl. J. F. Lammers, stamboeknr. 101520, uit Ned.-Indië. Gesneuveld op 21 Juli 1947 te Pa lembang. Mil. serg. vl. WNR M.L. C. H. Verbon, stamboeknr. 58124 uit Ned.- Indië. Gesneuveld op 23 Juli 1947 te Medan. Soendanees fus. S. Arga, stamb.nr. k 9465162 uit Ned.-Indië. Gesneu veld op 2 Augustus 1947 (plaats niet vermeld) Mil. wachtmeester P. F. Schon- herr, stamboeknr. 132320 uit Ned.- Indië. Gesneuveld op 3 Augustus 1947 (plaats niet vermeld). Ambonnees sold. Ie kl. W. L. Pe- siwarisa, stamboeknr. 14029. Ge sneuveld op 6 Augustus 1947 (plaats niet vermeld). Ambonnees fus. K. Samamri, stamboeknr. k 5462136, gesneuveld op 7 Augustus 1947 (plaats niet vermeld). Sold. Ie kl. art. I. van der Ley, stamboeknr. 96758. Gesneuveld op 7 Augustus 1947 te Brastagi. Jav. sold. Ie kl. Armad, stamboek nummer 31584, gesneuveld op 8 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Menadonees sold. 2e kl. P. Paada, stamboeknr. k 4710237, gesneuveld op 8 Augustus 1947 (plaats niet ver meld). Jav. sold. 2e kl. Paiman, stam boeknr. 42877, gesneuveld op 8 Aug. DEN HAAG, 14 Aug. '47. Zeshonderd mijnwerkers hebben voor enige dagen de donkere schachten verlaten, trokken hun plunje uit en hesen dit met gereedschap en gaslamp hoog aan de zoldering van de kleedkamer. Toen gingen ze zich eens extra oppoetsen, dronken hun laatste glas bier en stoven in de trein richting Residentie. Want deze mannen uit de Maurits, de Emma, de Oranje Nassau en die andere ondergrondse schatkamers wa ren drie dagen te gast gevraagd bij de Haagse inwoners. Niet om met alle symbolische bluf of namaak-gastheersch.ap te wor den ontvangen, maar om werkelijk drie dagen lang alle don kerte, gruis, hydraulische boren en wat dies meer zij te verge ten. "Te vergeten bij de Scheveningse zee. Gevangenpoort, Bin nenhof, Houtrusthallen en heel veel vrolijkheid en muziek. De Hagenaars hebben voor deze zwarte-gouddelvers drie dagen lang hun spreekwoordelijke stijl en poze afgelegd en zijn als kinderen zo Vrolijk met de Limburgers uit Rup- mund, Sittert, Maaslreeeh en Heer- Ie; 't hele laand van plesjeir er op uitgetrokken. En ze hebben deze werkers, die vooral sinds de laatste harde winter'" zo gewaardeerd zijn, onthaald op een manier, die zelfs 'n minister niet te beurt valt. Het Hollandse Spoor stond zwart van het publiek, toen de honderden het station kwamen uitstormen. De mannen, gejivend aan duisternis en eenzame uren, stonden wel "een ogenblik beduusd bij zo'n daveren de ontvangst met autoriteiten, po- Het nieuwste modesnufje uit Amerika toont U deze foto. Een zeer goede radio, die door de dames als handtasje gedragen kan warden. Graaf Floris heeft enige uren in dodelijke schrik in iiet uiterste hoekje van de Ridderzaal' zitten mij meren. li tie te paard en per motor, muziek en jubelende mensen. Maar de uit bundigheid zit deze mensen in het Limburgse bloed vastgegroeid en na een paar sponden was hun be duusdheid, verlegenheid of mis schien spontane ontroeringen om geslagen in een enthousiasme, gro ter nog dan die van het grootse ont vangstcomité. Dat moest het kon ook niet anders overslaan in een ongekende zangdemonstratie van 't Limburgse volkslied. Zo trok de stoet naar de Hout rusthallen, waar al zoveel gebeur tenissen hebben plaats gehad enthousiast, wetenschappelijk, of fel maar waar waarschijnlijk nog nooit zulk een davering van heer lijk mals Limburgs heeft geklon ken. Het Gemeentebestuur verwelkom de officieel, mr. W. J. Visser, de kers-verse Haagse burgemeester lachte breed en voldaan en de Lim burgse sprekers goochelden met hun sappige woordenstroom, of ze met mondenvol in de zoetste Louis Seize-peren hadden gebeten. Graaf Floris schrok Maar hét evenement was toch wel de massale concert-programma's op het Binnenhof. Stel U voor 'n schemerig-verlich- te muziektent, omlijst door Ridder zaal. Stialen-Generaal, Ministeries en de sfeer van enige eeuwen ge completeerd met honderden en nog eens honderden luisteraars. Ergens uit een van de talrijke vensters hing 'n gestalte en luister de naar de wit-bepluimde „Emma"- muziek, die opklonk van klassiek en modern, ouverture en vrolijke marsen. De pluimen dansten mee en de dood-ernstige sfeer uit de za len van de Generale Staten vloog weg ,in de donkere nacht. Enthou siast uitgeklapt door een massa van grote en vrolijke kinderen. PROGRAMMA ZONDAG 17 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) NCi. 8.00 Nieuws; KRO: 9.30 Nieuws; 9.-» gr. pl.; 10.25 Inleiding Hoogmis *10.30 Hoogmis; 12.00 Angelus; 12.08 gr. pl.; 12.15 In 't Boekhuys; 12.3u Lunch-concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 12.30' Lunchconcert 13.40 Apologie; 14.00 Piano; 14.05 Kath. Thuisfront; 14.30 Kurhaus Scheveningen; 15.10 Gem. a Capglja koor; 15.35 Kurhaus; 16.20 R.K. EH BO; 16.30 Ziekenlof; NCRV: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30, Nieuws; KRO. 19.45 Motorwedstrijden, kampioen schappen; 20.07 De gewone man, 20.15 De zilvervloot; 21.00 Maria van Reigersbergh, luisterspel; 22.1u Avondgebed; 22.30 Nieuws en 't Kath. Nieuws; 22.50 Symphonie. HILVERSUM, II (415' M). VA RA: 8.00 Nieuws en gr. pl.; 9.12 Postduivenber.; 9.30 Men vraagt, wij draaien; VPRO: 11.45 Korte toe.spra- ken; 12.40 Mannenkoor; 13..00 Nieuws 13.50 Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Radio Phil- harm. Orkest; 15.40 The Skymas- ters; 16.30 AVRO's Reportagedienst; VARA: 17.30 Mannenkoor; 18.00 Het Nieuws; 18.30 Metropole-orkest; 19.30 Stradiva-Sextet; AVRO: 20.00 Het Nieuws; 3g.l5 Omroep-orkest; 21.15 „De Blauwe Smaragd", hoorspel: 23.00 Nieuws. MAANDAG 18 AT^ÏUSTUS HILVERSUM i. (301 M). NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en 'gr. pl.: 9.15 Ziekenbe zoek; 11.00 Yehudi Menuhin; 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 12.00 Amati-trio: 12.30 Weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor jorige moe ders; 14.20 Cinderella Ensemble; 15.30 Clavecimbel: 16.45 Ouverture: Les Francs Juges: 17.00 Piet Post, orgel; 1730 Sport en actualiteiten- 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.09 Nieuws: 19.15 Onder de NCRV-lees- lamp; 19.45 Departementen spreken: 20.15 Geestelijke liederen; 21.45 .Busch Strijkkwartet: 22.30 Nieuws en gr. nl.: 23.57 Sluiting. Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M). -r AVR O 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Over edelsmeden; 11.15 Svmphonisch concert; 12 37 Stafmu ziekcorps Amsterd. politie; 13.00 Nieuws: 13.15 Vervolg rnuz'ekcorns 14.35 Viool en piano; 15.00 Bonbon- nière; 17.00 The Skymasters- 18.00 Nieuws; 18.15 Ren(^a-septet; 19.15 Lezing: 20.00 Nieuws; 20.05 Vraag gesprek over onen luchtspel; 20.15 Kurhaus te Scheveningen; 21.15 De' jacht op Bob Vrolik, hoorspel- 23.00 Nieuws; 23.45 Ensemble. KORTE KUNST KRONIEK In September zal de Nederlandse voordrachtskunstenaar Max Croiset de première brengen van „De Zacht moedige" van Dostojefski. Het Nederlands Nationaal Toneel geeft van Zaterdag 16 tot en met Donderdag 21 Augustus in het Mi nerva Paviljoen te Amsterdam voor stellingen van het bekende* blijspel „Overschotje", onder regie van Cruys Voorbergh. Medewerkenden zijn o.a. Hetty Berger, Mies Versteeg Marjan Bollinger en Jan van Axel. De Frans-Zwitserse literatuurprijs van fres 50.000. is toegekend aan Marcel Raymond voor diens werk „Paul Valery et la tentation de l'Esprit". In October a.s. ho.opt Mevr. Rika Hopper haar 50-jarig toneeljubileum en tevens haar 70ste verjaardag te vieren. In de Amsterdamse Stads schouwburg zat t.z.t. de jubileums voorstelling worden georganiseerd Wat zullen Floris, de Hollandse Graaf en Willem en Dirk de edele verbaasd hebben gekeken van on der hun behelmde oogharen en wat zullen ze gerammeld hebben met hun gespoorde voetsteunen, toen de accordeon-meisjes de luchtige schla gers lieten horen tegen de deftig neigende torentjes van dit zwaar wichtige oord. Maar de schildknapen keken lachend naar de aankpmende jonk vrouwen en wisselden hoofse bui gingen op het moment, dat Straus' wals uit de muziektent zweefde. Al waren deze schildknapen dan twintig-jarigeHagenaars met "Ame rikaanse colbertjes en Engelse schoenen en al waren de aanko mende jonkvrouwen gezellig-giche- lendeZuid-Limburgse famkes, met veel jolijt in ogen en ben>i. De drie vacantiedagen zijn voor de mijn werkers prettige herinneringen ge worden aan een stad, die in gast vrijheid niet wilde onderdoen voo- de grote werklust van onze zwoc gers tussen licht en donker. Het was tegelijkertijd een fees telijk besluit win dc serie vacantie- weken die de Residentie had geor ganiseerd voor de jeugd uit stad en land en voor de vele toeristen, overal vandaan. Er zijn in deze we ken heel wat programma's afge werkt, die allen uitstekend waren opgezet en werden uitgevoerd, maar deze drie-daagse trip van de zes honderd Limburgers uit de „Oranje Nassau", de „Emma", de „Maurits" en die andere ondergrondse goud velden spaande toch wel de kroon Alleen al de avondlijke uren op he: Binnenlipf met die honderden mo derne jonkvrouwen en schildknapen waren daar een sprekende getuig nis van, om nog maar te zwijgen van die inktzwarte gepst van dode lijke ernst, die we met grote snel- heid uit de torentjes van de roem ruchte Ridderzaal zagen wegvlie- gen. Jammer genoeg maar voor een paar uurtjes! T. v. d. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5