iippique Unilever boekte over 1946 een winst von ruim 114 millioen Bedrijf in Nederland ontwikkelt zich gestadig EEN UURTJE TELEX HET ZEEWIER-MYSTERIE Kruideniers sympathiseren met de stakende bakkers DUITSE VROUW VERRIED NEDERLANDERS CZAAR PETER-HERDENKING jramma NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 19 Augustus 1947 PAG. Nationalisatie dreigt in sommige landen V er an tv/oord el ijk voor 26 moorden Zaandam viert een week feest Duidelijke taal vergezeld van Dame, ies costuum. Prijzen: ilveren beker, f 75. Concours van tan- irden. Prijzen f 90.— i beker, f75.f 50. jden vangen aan om ITHEATER BERGEN ls: „De Paradijsvloek" i succesvolle opvoerin- penluchttheater te Ber- ie Paradijsvloek", die 5 geroemd werden als interpretatie van een heeft het bestuur van ls zijn plicht gerekend ise van dit spel te doen ensdag 20 Augustus a.s. was het theater, dat itplaatsen telt, geheel bij de tweede voor- 11. Vrijdag werd gege- velen zich zelfs met ngs de glooiende duin- ar stellen. Niet omdat irten verkocht waren, atsen zijn, maar omdat van heinde en verre spel tot elke prijs wil- n. Ruim tweeduizend onden dus het spel bij als de pers enthousiast er spel en stuk. 'an dit spel alsnog ge- ■erzuime men niet deze bij te wonen, die on- de laatste zal zijn in laar de „Bergense Spe- gingen hebben ontvan- ook elders in den lande acht op te voeren, jn weder in voorver- gbaar aan de V.V.V.- aan de adressen op de meld. In Alkmaar bij Poa, Payglop en firma 156. Na afloop rijden ssen vanaf het theater dijker Veiling- ikoverzicht andse tuinbouw heeft denen tot verheugenis, langdurige besprekin- >rt van producten naar p zich laat wachten, bt de vorige week zo- overtollige producten nd konden worden af helaas .bleek het voor- men'té vroeg gejuicht, •t op zich laat wachten, 'drijfsehap voor Groen- het nodig geoordeeld erschillende producten jzen te moeten vast- tevens gelden als ver en. Het doorgedraaide dt uit de markt geno- tigd en als veevoeder i werden alleen aan de ;tbond Donderdag en h. 5 wagons rode. witte en bieten vernietigd, edachten gaan we nog i terug. We leefden in >ntbering midden in 'n r, welke zijn weerga kend in de geschiedenis >or onze polders en dor- vol trekkend volk: 'rouwen en kinderen, en smekend, biedend en karretje of fiets volge- n krijgen en huiswaarts :r 'n paar weken kon oen heette het: ,,'n straf nietiging van producten 1930—40" en „nooit zal 'orkomen dat onze kos- iucten zullen worden Helaaskortzichtig- t menselijk vernuft 's mensen geesj:. Ter- rn dagreize van ons af eert en gebrek lijdt aan es wordt hier het eten t leed zo gauw verge- het leed ons niets ge- loet toch 'n oplossing n die aan deze zinloze 'n einde maakt. Waar aar toe, als direct de aren loskomen? De toe- ister en baart veel zorg. 'schap heeft niet voor :ten minimum prijzen p.a. niet voor bonen en s. Voor deze producten entraal Bureau uit de ilingen thans minimum- gesteld en tevens 'n arijs bepaald. We heb- maken met 2 instantie's [rijfsschap, d.i. de rege- e en het Centraal Bu- georganiseerde Neder- iouw. De producten val- de min. prijsregeling Irijfschap worden bekos- e regering, de andere worden bekostigd door zelf. Aardappelen dagen van de week aardappelen goed op s bleef dit niet de ge- 'oortduren. De handel is eworden en de prijzen ook 'n heel stuk terug ie van de week was de ;t algemeen ƒ1.50 a 2. lager dan op het einde ge week. Hier volgen de op Zaterdag: Eerstelin- 10; grove Eerstelingen Bevelanders 7.307.60; )lauwe 8.308.40; Eigen- 07.80; Blauwe Eïgen- 08.30, om het bij de sorteringen te laten. Bieten product is weinig vraag, andse handel neemt al- de biet I af. De andere lopen door en moeten vorden. De prijs is f 3. Kool teer slap. Bij ietwat nvoer draaien direct ums door. De noteringen olgt: Rode kool 4.20—6; .605.40; gele kool 4.20 :ine sorteringen zijn het aagd door het binnen- Uien ct begint langzamerhand ie prijs is nog zeer goed 4.50 per 100 kg. Voor ■verd 910 betaald en epen de noteringen van Slabonen roduct was het hopeloos week. Alleen bij uitstek n brachten nog 'n rede- ip maar de doorsnee bo- i verkocht voor prijzen and 10.per 100 kg. De i toen er nog geen min. anwege het C. B. wer- ehoorlijke bonen ver- 3.— per 100 kg. Dit :prijzen en geen tuinder voor leveren. De hoogste liepen van 3237 per DE GECONSOLIDEERDE WINST van het Unilever-concern heeft over 1346 f 114.470.018 bedragen. Ondanks de vele moeilijk heden, die dit vrijwel over de gehele wereld verspreide bedrijf met zijn vele dochtermaatschappijen en deelnemingen moet ondervinden, waarvan het jaarverslag ook getuigt, heeft de mar- garinetrust toch kans gezien een belangrijk gunstiger resultaat te boeken dan in het voorafgaande boekjaar, toen de totale ge consolideerde winst f 83.930.000.bedroeg. Het aandeel, dat de Nederlandse Unilever in de resultaten heeft ge had, geeft eveneens een flinke stij ging ten opzichte van het vooraf gaande jaar te zien. De winst der Unilever N.V. bedroeg nl. f 31.722.618 (v.j. f 18.079.360). Zoals reeds ge meld, wordt voorgesteld op de ge wone aandelen een dividend uit te keren van 8.9 (v.j. 4.45) pet. Hier voor is een bedrag nodig van f 15.285.750. Het gehele kapitaal be draagt f 344.336.000, waarvan aan gewone aandelen f 171.750.000. De rest is cumulatief preferent. De zaken van het Nederlandse bedrijf hebben zich in 1946 gestadig kunnen ontwikkelen, zegt het ver slag verder. De oliefabrieken kon den tegen, de herfst meer geregeld werken, hoewel zij nog belangrijk beneden de capaciteit draaien. De eerste aanvoeren van copra en de regelmatiger aanvoer van zaden hebben dit mogelijk gemaakt. De omzet aan margarine en vetten was "over het gehele jaar niet onbevre digend. Artikelen als Blue Band, waaraan de hoogste kwaliteitseisen worden gesteld door de maatschap pij, konden nog niet worden gefa briceerd. Ook de betere kwaliteiten zeep heeft men nog niet gemaakt, vooral omdat de' beschikbare oliën en vetten op de eerste plaats voor de voedselvoorziening nodig waren. De aflevering van Vim heeft men regelmdtig kunnen voortzetten. So- lidox tandpasta kon in 1947 weer op de markt worden gebracht. In 1946 is de N.V. ook weer met het snelvriezen begonnen. De resul taten waren met groente bevredi gender dan met fruit, dat te duur was en waarvoor te weinig suiker werd toegewezen. Voor het snel vriezen van vis is te Oss een proef installatie gebouwd. In het buitenland De positie van de buitenlandse bedrijven is vaak onbevredigend, zoals in Duitsland, waar de Unilever na de oorlog nog grotere schade heeft geleden dan tijdens de vijan delijkheden. Het leegroven van fa brieken in de Russische zóne is daar van de oorzaak. Een meer bemoe digend bericht is, dat de Unilever waarschijnlijk weer in het bezit zal MONUMENT VOOR PATER BLEYS Door Prins Bernhard onthuld Z.K.H. Prins Bernhard onthulde Zaterdagmiddag te Gorinchem een monument voor Pater Bleys, in de illegaliteit bekend als pater Lode- wijk, die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk op dezelfde plaats het leven verloor. Mej. Geldens vertegenwoordigde H.M. de Koningin. Na de onthulling legde Prins Bernhard een krans aan de voet van het monument. Vele sprekers voerden hierna het woord, o.a. Ds. Slomp (Frits de Zwerver), voorts een vertegenwoor diger van het hoofdbestuur Stichting 19401945, de voorzitter van de Bond van oudillegalen en de heer Schakel (Jan Snel), die allen de grote verdiensten van Pater Lode- wijk tijdens de bezetting van ons land deden uitkomen. Na het spelen van „Aases Todt" heeft burgemeester Van Rappard namens het gemeentebestuur van Gorkum het monument overgeno men. Aan Prins Bernhard en de ouders van Pater Bleys werden geuzenlie deren, vervaardigd door een Gor- kumse musicus, aangeboden. Goedkoper radio-telefoon verkeer Met ingang van 15 Augustus j.l. zijn in het radio-telefoonverkeer met Canada, Alaska, Cuba, Curacao, Do minicaanse republiek, Haiti, Mexico en Salvador, verlaagde nacht- en Zondagstarieven ingevoerd. Inlichtingen verstrekken de PTT- kantoren. komen van zijn aandelen in een bloeiende treiler-visserij en vishan del, welke aan de vennootschap tij dens de oorlog waren ontnomen. In Tsjecho-Slowakije, Polen en Zuid-Slavië zijn nationalisaties, deels reeds voltrokken, deels dreigend, oorzaak dat men geen zeggenschap meer heeft over de bedrijven. Wat van de schadevergoedingen terecht zal komen, merkt het verslag op, is nog niet te zeggen. In Engeland wordt zeer actief ge werkt, hetgeen o.a. blijkt uit het aan de markt brengen van enkele nieuwe producten (soep, ijs, snel- vriesartikelen)De strenge winter en de zware overstromingen heb ben veel last bezorgd. Prijsdaling in Amerika In de Ver. Staten was de ophef* fing van de prijscontrole in Novem-" ber 1946 het belangrijkste feit. Na een stijging tot eind 1946 is in het boekjaar 1947 een daling gevolgd van de prijzen in de richting van een normaal en gezonder niveau. Op zichzelf acht de directie dit een gezonde ontwikkeling. De resul taten zouden natuurlijk hogere winstcijfers vertonen als de prijs stijging had doorgezet, maar zij zijn toch bevredigend. Uitbreiding van de Amerikaanse fabrieken staat dan ook op het program. In .Canada is de prijscontrole van kracht gebleven, zowel voor zeep als eetbare vetten. Ook over Zuid- Amerika laat het verslag zich in optimistische zin uit. Wal het Verre Oosten betreft, men heeft weer in China, de rhilippijnen, Ned. Indië, Siam en Malakka fabrieken in bezit kun nen nemen. In Mei kon o.m. in Batavia de productie van zeep en margarine worden hervat. Op Malakka is een oliepalmplantage van ruim 1800 ha aangekocht. Dit is de eerst^ oliepalmplantage in het Verre Oosten der Unilever- grocp. In Brits Indië konden ondanks de algemene verwarring recordomzet ten worden bereikt. In Birma is in 1946 weer een begin gemaakt met de zaken. Grondstoffentekort dwong alle fabrieken in Zuid-Afrika de produc tie te verminderen. De vooruitzich ten voor een nieuwe fabriek in Egypte zijn bevredigend. Voorts wordt melding gemaakt van de werkzaamheden van een concern in het concern der Unilever, nl. de United Africa Company, welke tal van belangen heeft in geheel Afrika. O.m. voert deze vennoot schap de voorlopige directie over het ontzaggelijke plan van de Britse regering, om ruim 1.2 millioen ha woeste grond in Midden-Afrika in cultuur te brengen en met grond- noten te beplanten. Deze grond- noten onze apennootjes leve ren de belangrijkste grondstof voor de fabrikatie van fijne slaolie. Van sociaal standpunt bezien is interessant, «dat men zowel in Enge land als in ons landv thans druk bezig is met georganiseerde scho ling van bedrijfskader, om de lei ding van het personeel in fabrieken en kantoren te verbeteren. Bij alle Unileverbedrijven in ons land wordt daaraan thans gewerkt. BEVEILIGING DER SCHEEPVAART Weerprofeten in de Oceaan Het Belgische meteorologische schip „Victor Billiet" zal, na een bezoek aan de Ver. Staten, hoogst waarschijnlijk de observatieplaats op de Atlantische Oceaan gaan inne men, die door het Internationale Me teorologisch Bureau aan Nederland en Beigië gezamenlijk is aangewezen. Het vorig jaar is nl. op interna tionale conferenties te Londen en Montreal besloten 13 drijvende mete orologische stations te vestigen op< het Noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan. Dit systeem heeft de beveiliging der lucht- en scheep vaartroutes ten doel. Zeven dezer stations worden ver zorgd door de Ver. Staten, een door de Ver. Staten en Canada gezamen lijk, twee door Engeland, een door Engeland, Zweden en Noorwegen samen, een door Frankrijk en een door Nederland en België. De waarnemingen zullen afwisse lend worden verricht door een ploeg Belgische en een ploeg Nederlandse meteorologen. Het station bevindt zich op de weg der Atlantische de pressies, zodat de waarnemingen ook van veel nut zullen zijn voor de weervoorspellingen. Het Belgische schip is het eerste Europese dat zijn plaats gaat inne men. De beulen van Buchenwaia hebben vorige week in Dachau het doodvonnis over zich horen uitspreken. Eén van hen, de S.S.-officier Schmidt, moest op een baar de gerechtszaal wor den binnengedragen oni zijn doodvonnis, doodstraf door de strop, te kunnen vernemen. T sjecho-Slowaakse priesters gedecoreerd Vijftig Rooms-Katholieke pries ters hebben het Tsjechoslowaakse oorlogskruis en de medaille voor dapperheid ontvangen. De onderscheidingen werden uit gereikt door generaal B. Bocek, chef van de Tsjechoslowaakse generale staf. Zeventien priesters ontvingen de eretekenen posthuum, daar zij „door de Duitsers geëxecuteerd of doodgemarteld zijn". De overigen hebben zich eveneens bijzonder on derscheiden in de Tsjecho-Slowaaksp ondergrondse beweging tegen ae Duitsers. Zij hebben o.m. geallieerde parachutisten, vluchtelingen uit con centratiekampen, ifTêgale strijders en vervolgde joden geholpen. De Aarts bisschop van Praag, dr. Beran, Woon de de plechtigheid bij. De kruideniers in de hoofdstad tonen niet veel belangstelling voor de mogelijkheid op voorschot-toe wijzingen van de distributiedienst binnenlandse bloem in te slaan, die afgeleverd njpg worden aan het publiek tegen inwisseling van broodbonnen. Enerzijds lopen zij daarbij het risico met overtollige hoeveelheden bloem te blijven zitten, wanneer de bakkersstaking spoedig tot een einde mocht ko men, anderzijds is een vrij alge mene sympathie met de stakende bakkers waar te nemen. Zeven en negentig illegalen vie len in handen van de S.D. door het verraad van Maria Kleining, een Duitse van origne, die door haar huwelijk Nederlandse is geworden. Zes en twintig hunner werden gefusileerd. terwijl de overigen lange tijd in Duitse gevangenissen vertoefden. Deze vrouw had zich te verant woorden voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, dat tegelij kertijd de zaak behandelde tegen de musicus Jan M uit Amster dam, die een deel van de schuld in deze zeer onverkwikkelijke affaire draagt. M. gaf muziekles aan Maria K. en door deze lessen was tussen hen een intieme verhouding ontstaan. Door zijn beroep kwam hij bij ve le families aan huis, o.a. bij de familie Oosterheert in de Bies- boschstraat te Amsterdam, welke op vrij grote schaal in de illega liteit was betrokken. Men was zo onvoorzichtig over deze werk zaamheden met de musicus te spreken. Zo kwam M. te weten, dat de verloofde van de dochter des hutzes, een zekere van Looy, een politieke tegenstander had gedood. Dit vertelde Maria K. aan Ter gelegenheid van de feestelijke Czaar Peter-herdenking werd het openluchtspel „Czaar Peter" opgevoerd. Czaar Peter bekijkt de brandspuit, welke gebouwd werd door Jan v. d. Heyden. Kriminalsekretar Ruhl van de Si- cherheitspolizei. Looy bevond zich in Gronnigen, doch kwam gere geld naar huis. Bij de familie Oos terheert heeft M. gehoord, dat Looy op 4 October 1944 thuis zou zijn. Hij heeft dit aan zijn vrien din verteld, die op haar beurt Ruhl weer inlichtte. HetV gevolg was, dat Looy en de hele familie Oos terheert werden gearresteerd. De S.D. had hiermede een goede vangst gedaan, want na deze ar restatie kon een hele illegale or ganisatie van 97 man worden op gerold. Tegen Maria K. eiste mr. Ge- linck, procureur-fiscaal aan het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof, een gevangenisstraf van vijf tien jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Tegen Jan M„ over wie een uit gebracht psychiatrisch rapport zegt, dat hij verminderd toereke ningsvatbaar is, eiste mr. Gelinck vijf jaar met aftrek en ontzet ting uit de beide kiesrech^n voor het leven. Utspraak op 1 Septem ber a.s. Boekhandel en uitgevers op de Jaarbeurs Voor het eerst zal op de a.s. Jaar beurs worden deelgenomen door de Commissie voor de pqppaganda van het Nederlandse Boek. Deze commis sie vormt een onderdeel van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels (Amster dam), waarin bijna 400 uitgeversbe drijven, 1400 boekhandelaren en ong. 1000 leesbibliotheken zijn georgani seerd. Aan de inzending wordt deelgeno men door een 60-tal erkende uitge versbedrijven in Nederland. Behalve een overzicht van door deze onder neming uitgegeven boekwerken om vat de inzending een expositie van affiches, ontworpen in opdracht van de vereniging, ter stimulering van de verkoop van het Nederlandse boek. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", Buenos Aires-Rotterdam pass. 16 Aug. Ouessant „Delftdijk", RotterdamSan Francisco, 17 Aug. van Curacao; „Duivendijk", 15 Aug. van Rotterdam te New York; „Oran- jefontein", Amsterdam Kaapstad, pass. 17 Aug. Finisterre; „Sloterdtjk" 17 Aug. van Java te Rotterdam; ..Veendam", 16 Aug. om 15.05 van Southampton, pass. 17 Aug. 5 uur Scilly; „Volendam", Rotterdam-Java, 15 Aug. van Aden. Mariniers ontvangen de Militaire Willemsorde H.M. de Koningin heeft benoemd tot Ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde: de Kapitein der Mari niers A. F. van Velsen en de korpo raal der mariniers H. Brandsma. Dit wordt nog bevestigd door een beslissing, die het werkcomité van het landelijke actiecomité der krui deniers, dat zelf een actie voert ter verhoging der winstmarge voor de kruideniers, Maandagmorgen in Amsterdam heeft genomen, om de kruideniers aan te raden „op geen enkele wijze mede te werken aan door de minister uitgevaardigde of nog uit te vaardigen maatregelen om de actie der bakkers te breken". Met name wordt dan de verkoop van bloem aan het publiek ontraden. Dit advies wordt de kruideniers thans per circulaire, waarin het werkcomité voorts verklaart te sympathiseren met de staking der bakkers, toegestuurd. Geheel in overeenstemming daar mede is „de stand op het distribu tiekantoor" in de hoofdstad, waar zich gisterenmorgen nauwelijks 10 procent der kleinere kruideniers vervoegd heeft voor het in ont vangst nemen der voorschot-toewij- zingen. Noch Albert Heijn, noch Simon de Wit of van Amerongen gaan gebruik maken van de gele genheid bloem op broodbonnen te verkopen. Resumerend staat dus wel vast, dat het publiek het gebrek aan brood niet door inkoop van bloem zal kunnen opvangen. De burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J. d'Ailly, die er thans bijna een maand geleden als bemiddelaar tussen het actie comité der bakkers en de regering in slaagde de ook toen reeds drei gende bakkersstaking te voorko men, heeft zich Maandagmiddag tegenover persvertegenwoordigers met verontwaardiging uitgelaten over het besluit van het werk comité van het landelijk actie comité der kruideniers om geen bloem op broodbonnen te verko pen. Hij doet een dringend beroep op de kruideniers het publiek, dat toch reeds het zwaarst door tje staking der bakkers wordt gedupeerd, zo veel mogelijk met het verstrekken van bloem ter wille te zijn en dus gebruik te maken van de gelegen heid voorschot-toewijzingen bij de distributiedienst te halen. Ijer s.s. „Cottica" arri- J veerde een zending an 93 ton sinaasappelen 'i 2": tpn citroenen uit u-iname die bonvrij in c handel gebracht zullen orden. Voor uitgedroogd "ederland een welkome rfrissing. In Leiden eeft zich een licht geval van kinderveijamming oorgedaan. Het betreffen- !e 8-jarig kindje is in het Academisch Ziekenhuis opgenomen, ri; Drie zwemsters, die zich Zon- totaal aantal bezoekers op eens verdwenen, ïJj Het Rijksmuseum blijft het centrum van de belangstel ling voor de bezoekers van Amsterdam vormen. In het weekeinde bezochten 2922 personen de Weense ten toonstelling, waarmee het dat de gealarmeerde brandweer machteloos stond, was oorzaak, dat een dubbel woonhuis te Loosdrecht geheel in de as werd gelegd. ïji Dinsdag 19 Augustus, dus heden, zullen uit Rome 10 ltali- Jagmiddag te Schevenm- gen te ver in zee hadden gewaagd en in levensge vaar verkeerden, werden door een brigadier, twee agenten en twee burgers 'ered. Zaterdag kon de laagse politie op het Jcheveningse strand 97 „verdwaalde" kinderen aan hun ouders terugge ven. Zondag waren het er 203. In het kantoor van een grossierderij, op het terrein van het openbare slachthuis te 's Graven- hage is ingebroken. - Er wordt flO.OOO vermist. Eni ge honderden rantsoen bonnen voor suiker, zeep, bloem en boter zijn even- 80.583 werd gebracht. Merkwaardig was, dat de „verschoonde" nachtwacht evenveel belangstellenden trok als de kunstschatten. In Voorburg kwam een 49-jarige filiaalhouder van het dak zijner woning te vallen. Toen des morgens om ongeveer 5.00 uur een bakkersknecht zich naar zijn werk begaf vond hij het stoffelijk overschot. Het vermoeden bestaat, dat de man op het dak een luchtje is gaan schep pen en daarbij is mis ge stapt. Een felle uit slaande brand, die in een schuurtje ontstond en zo snel om zich heen greep, aanse journalisten op Schiphol aankomen, die op uitnodiging van de KLM 4 dagen in ons land ver blijven en Amsterdam, Eindhoven, Den Haag en Rotterdam bezoeken. On der hen bevinden zich de heer Ambord, directeur van „Radio Vaticana" en dr. G. Orsini, directeur van „Radio Roma". ;k De wij ziging van de Ziektewet, waarbij de maximum uit keringsduur verhoogd is van 26 op 52 weken is 16 Augustus in werking ge treden. De nieuwe sa larisregeling, voor het Om- roeppersoneel, welke be langrijke verbeteringen inhoudt, is door het Col lege van Rijksbemiddelaa- goedgekeurd en wel m terugwerkende kracht tc 1 Jan. 1946. Ook een va- cantietoeslag van 4% is toegestaan. Het is nog niet duidelijk of deze regeling ook voor musici geldt, daar deze in een ander vakorganisatie - verband werken. Het eeuwfeest te Holland in Michigan is Zaterdagavond geëindigd met de opvoering van het historische schouwspel „Het verleden is voorspel" waarin de geest, waardoor Hollands succes in de Nieuwe Wereld mogelijk is geworden, tot uiting komt. Met het KLM- vliegtuig, dat Zaterdag naar New York vertrok, werd 125 kg. gladiolen ver zonden. Deze zending van de nieuwste soorten is af komstig uit Noordwijk en bestemd voor de gladio- lententoonstelling te New York. Te Delft is een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Volgens getuigen treft de bestuur der geen schuld, omdat het meisje plotseling de straat opgelopen was. VANDAAG IS HET PRECIES 250 jaar geleden, dat de heerser aller Russen, Czaar Peter de Grote, zijn intrek nam in het nijvere stadje aan de Zaan, om er het vak van scheepstimmer man te leren. Sinds die tijd is er altijd een band geweest tussen de Zaanstreek en het Moedertje Rusland, een band die voorna melijk een zakelijk aspect had. 'T IS RUSSISCH WAT DE KLOK SLAAT, TOT DE BORRELS TOE Er is een tijd geweest, dat ervoe ren wij op de Zaterdagmiddag ge opende tentoonstelling in de Am bachtsschool te Zaandam, dat Rus land en Nederland het op de zeeën der wereld maar voor het zeggen hadden. De scheepsreglementen werden in die tijd slechts in het Russisch en Nederlands gedrukt. Het is Czaar Peter geweest die de grote stoot heeft gegeven tot de ontwikkeling van de Russische han delsvloot. Het is dus met reden dat Zaan dam feest viert. En ze doet dit goed. Het gemeentebestuur en de Zaan- damse gemeenschap hebben de handen ineengeslagen en het resul taat is geworden een manifestatie, enig in haar soort. De feestelijkheden namen Vrij dagavond een begin met een gala première van de Russische film Czaar Peter, waarin op de, van de Russische filmmakers bekende wijze, een beeld wordt gegeven van het leven en werken van de grote vorst. Zaterdag was het al vroeg druk in Zaandam. Vele vreemdelingen waren naar de Czaar Peter stad op- getrokken en naast het Engels en Frans, kon men zowaar hier en daar Russisch horen spreken. Er werden 's middags kinderspelen ge houden en om 4 uur werd in tegen woordigheid van talrijke autoritei ten, waaronder de Russische am bassadeur de heer Valkov en de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. A. E. Barop de Vos van Steenwijk de „Czaar Peter tentoonstelling" ge opend, welke het oude met het nieuwe Zaandam verbond. Mr. Dr. J. In 't Veld, burgemees ter van Zaandam, toonde zich m een redevoering erkentelijk voor de grote belangstelling, die de Zaan streek deze dagen geniet en hoopte i dat de tentoonstelling belangstelling zou wekken voor de grote Zaan- damse bedrijven. Zich tot de Russische afgevaar digden wendende, sprak mr. In 't Veld de hoop uit, dat hun bezoek de vriendschap tussen Rusland en Zaandam, die Czaar Peter destijds heeft gelegd, zou verstevigen. De tentoonstelling bevat gegevens over de komst en 't verblijf van de Czaar, zeventiende eeuwse, 20ste eeuwse industrie in de Zaanstreek en geografische gegevens over de Zaan. In de stad was een feestelijke versiering aangebracht, vooral op de Dam, bij 't standbeeld van de Czaar en in de drukke winkelstra ten, waar talloze etalages beelden uit het leven van I'eter de Grote uitbeeldden. In verscheidene restau rants was gelegenheid tot het nutti gen van de nationale Russische drank, de wodka, doch het zal de Zaanlanders even als ons gegaan zijn: het goedje lag ons zwaar op de maag. Zaterdagavond werd op de Prins Hendrikkade een Open luchtspel opgevoerd dat geschreven werd door A. den Doolaard en Dr. P. Schroder. De leiding lag in han den van Carel Briels die de 250 deelnemers in grote fleurige groe pen voor het voetlicht bracht. In het stuk werd een beeld gegeven van de komst van de Czaar en zijn kortstondig verblijf in de Zaan streek. Het geheel is een succes volle uitvoering geworden. Het spel wordt Maandag, Dinsdag en Woens dag herhaald. De Czaar Peter film draait de hele week. Op Donderdag, Vrijdag en Zater dag staat een operette uitvoering van „Czaar èn Timmerman" op het programma. Het feest wordt besloten met een wandeltocht op Zaterdag en kondag. Woensdagavond wordt een concert van moderne Russische muziek uit gevoerd, onder auspiciën van de vereniging Nederland-USSR. Winia Farberow speelt, begeleid door Lion Con'tran een sonate van Prokofieff, in 1943 geschreven voor viool en piano. Voorts worden,ten gehore ge bracht Kaukasische dansen. Het con cert zal gegeven worden in „Ons Huis" op de Gedempte Gracht. Symons voor de Bijz. Raad van Cassatie Ter zake van het feit, dat hij was toegetreden tot de Landstorm Ne derland was Jacob Symons uit Den Helder veroordeeld tot tien jaar R.W.I. met aftrek. Tegen dit arrest had hij beroep aangetekend. Voor de Bijz. Raad van Cassatie verklaarde hij nu, dat hij in Dec. 1944 nadat hij als bankwerker in Duitsland had gewerkt te Hooge- veen voor de Landstorm Nederland getekend had. zulks om in het land te kunnen blijven en omdat hij dacht, dat het een Nederlandse in stelling was. Als raadsman trad op mr. A. Lees berg te Alkmaar, die verklaarde de overtuiging te hebben, dat de straf te hoog is. Door de omstandigheden is zijn cliënt naar Duitsland gezon den en later in Hoogeveen gekomen, doch niet omdat hij nationaal-socia- listisch of pro-Duits was. De Procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Van Wieringen Bijz. Raad van voor de Cassatie Moment uit het openluchtspel „Czaar Peter" te Zaandam. Pe ter met 7'"" Zaandamse liefde, Aagje uit „de Drie Zwanen". Nieuwe getuigen in de zaak Blonk In de zaak tegen de ex-recher cheur van politie Hendrik Blonk uit Amsterdam, tegen wie door de Pro cureur-fiscaal aan 't Bijz. Gerechts hof mr. M. H. Gelinck, 20 jaar is ge- eist, zullen nieuwe getuigen worden gehoord. Op Dinsdag 26 Aug. a.s. om negen uur zullen getuigen de heer A. Asscher, destijds voorzitter der Joodse Raad en hoofd-inspecteur v. Bessem uit Amsterdam. Hoofdprijzen Staatsloterij 's-Gravenhage, 18 Augustus, f 10.000: 21264 f 1 90(1* 3997 f 1.000: 1304 2660 2876 9594 10542 11141 14391 f 400: 4473 11885 19604 f 200: 1032 2577 5489 11722 f 100: 2130 3354 4912 6251 11899 15203 15721 17116 20851 21140 Nicolaas van Wieringen te Alk maar, die door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tot twaalf jaar R.W.I. met aftrek van voorarrest was ver oordeeld, stond Maandag terecht voor de Bijz. Raad van Cassatie. Requirant had deel uitgemaakt van de Waffen SS. Bij het verhoor bleek, dat requi rant in 1934 reeds deel uitmaakte van ae „Nationale Jeugdstorm". In 1940, op 18-jarige lèeftijd, heeft hij dienst genomen bij de Waffen-SS'. I Hij zegt geweigerd te hebben de eed op Hitier af te leggen, tengevolge daarvan kon hij geen onderofficier, worden. Verder bleek o.a. nog, dat de man het ijzeren kruis gekregen heeft. De raadsman, mr. F. Zeiler, te Alkmaar, wees er op, dat zijn cliënt stamt uit een nationaal-socialistisch milieu. Een der motieven voor de dienstneming was het feit, dat re quirant werkloos was, terwijl hij zich verantwoordelijk achtte voor 't: onderhoud van zijn gescheiden moe der. Bij de sententie van het Hof is naar pleiters oordeel te weinig re kening gehouden met het milieu en het ontwrichte gezin. De Procureur-fiscaal concludeerde tot een gevangenisstraf van 6jaar met aftrek, waardoor het mogelijk zal zijn, dat requirant, overeenkom stig zijn wens, in de mijnen wordt tewerkgesteld. WE onze naaste is? En wat wij met hem te maken hebben? Wat hij ons aangaat? Het zijn de vragen, die al zo oud zijn als het Evangelie, dat we Zondag heb ben gehoord. Onthouden we ook het antwoord, dat daar werd ge geven. Onze naaste, dat is onze medemens in nood, die behoefte heeft aan onze hulp. Laten we daar niet hard en onverschillig tegenover zijn en daar achteloos aan voorbij gaan. Dit raakt God Zelf. Want het tweede gebod dat wij onze naaste liefhebben is gelijk aan het eerste dat wij God moeten beminnen. Wie zijn broeder, die hij ziet, niet lief heeft, kan ook God, die hij niet kan zien, niet liefhebben. God en de evennaaste zijn één. Is dat werkelijk ook zo in uw opvatting en praktijk? MARCUS 33. 71—083", zei hij zachV „Archives, jes. Ik keek rond naar potlood en pa pier. Pierre sloeg mij gade. „Doet u geen moeite om het op te schrijven. Monsieur. Ik ken het nummer heel goed." „Je ként het nummer, Pierre?" „Ja, Monsieur." Nu was ik het, die hen allebei ver baasd aankeek. Ik stelde de oplos sing hiervan tot' later uit. „En nu vooruit, Monsieur Binbonnet. Zorg ervoor, dat u morgenochtend op kantoor bent, als 't u belieft." „O, Monsieur Weavair!" Hij maak te een beweging in mijn richting als om mij de hand te drukken. Ik schudde mijn hoofd. Toen stapte hij naar Pierre en schudde hem heftig de hand. In een oogwenk was hij verdwenen. Ik liet mij terugvallen in de kus sens. De natuur had zijn spelletje ge speeld; ik voelde de terugslag. „Cog nac, Pierre", commandeerde ik. Waarschijnlijk het meest zelf zuchtige ding, dat ik ooit van mijn leven had gezegd. En de enige keer dat Pierre faalde. „Als Monsieur mij wil toestaan", zei hij, alsof hij niet gehoord had wat ik hem had gevraagd, „als Mon sieur mij zou willen toestaan te.... gaan zitten?" ..Pierre, natuurlijk!" Voor een ogenblik deed heftig zelfverwijt mij rechtop in bed zit ten. Pierre stapte mijn kamer bin nen, legde de revolver zorgvuldig FEUILLETON door DAVID KEITH op de schoorsteenmantel en ging zitten. Hij zakte niet in elkaar, zoals Binbonnet. Hij zat alleen maar, rechtop en smetteloos. Alleen zijn ogen waren gesloten. Ik liet mij terugglijden en sloot eveneens mijn ogen. Drie zwijgende mensen in mijn kamer. Pierre, ik en wie zou het zijn onder die sprei? Dat moest ik nog uitzoeken. Alles was stil. Ergens klonk een bel; het gebel bleef aanhouden. Iemand moest natuurlijk Pierre heb ben. Ik keek naar hem en vroeg mij af of hij het gehoord had. Hij hoor de het inderdaad en opende zijn ogen. „Monsieur...." „Ja, Pierre?" „Zou Monsieur mij willen excuse ren, als ik Deze man, die mijn leven had ge red, was niet goed snik. Maar op dit ogenblik zou ik hem wel in mijn armen kunnen drukken. „Pierre, als ik kon, zou ik zelf gaan en jou laten rusten." „O, Monsieur!" Hij was werkelijk geschokt. Hij stond op. „Ik ben zo weer terug, Monsieur." De deur sloot zich achter hem. Van louter vermoeidheid en zwak te begon ik te beven. Ik voelde mij erg koud. En toen waarom zou ik het verbergen moest ik alle moeite doen om de opkomende tra nen te bedwingen. Huilen, beven, de koudeWat een kerel was ik! Dan was Pierre, die zich op het ogenblik weer ergens anders nor maal van zijn taak kweet een heel andere man. Toen hij na een kwartiertje weer verscheen, droeg hij eén dienblad, waarop zich een fles cognac en een glaasje bevonden. Hij zag, dat ik beefde, en bracht zelf het glas naar mijn lippen. Ik dronk. Daarna bracht hij mij een heetwaterkruik. Iedere keer als hij naar mij toekwam, moest hij over de roerloze gele bundel, waaruit nog een hand stak, heen stappen. Ik mompelde dat hij maar een glas uit de badkamer moest ha len om voor zichzelf ook een glas cognac in te schenken. Dat deed hij. Tijdens het drinken ging hij even zitten. De heetwaterkruik deed mij goed. Het beven hield op en ik werd warm. Ik wierp een blik naar Pierre zoals hij daar zijn cognacje zat te drinken. „Nou, Pierre?" Zou ik nu eindelijk een verklaring krijgen? Klaarblijkelijk niet. „Ik zal in de andere kamer een bed voor Monsieur klaarmaken." Ik begreep het. Het „ding" kon nog niet worden weggehaald. Daar om had hij gedacht, dat het voor mij prettiger zou zijn als ik verhuisde. Dat vond ik zelf ook. „Er is geen haast bij, Pierre." „Dank U, Monsieur." „Zal men het niet vreemd vinden, Pierre, als ik die andere kamer in beslag neem? Moest ik maar niet liever eventjes naar beneden bel len om „Ik heb reeds de vrijheid genomen om te zeggen, dat Monsieur vóór vanavond twee kamers zou nodig hebben." Ik staarde hem aan. Het werd nu toch wel heel moeilijk mijn nieuws gierigheid te bedwingen. Hij bleef ongeveer tien minuten met zijn cognacje zitten. We voelden ons beiden een stuk beter. Toen stond hij op, ging naar de andere kamer waar hij het licht opdraaide. Spoedig was hij weer bij me. „Het bed is klaar, Monsieur." Half gedragen door Pierre begaf ik mij naar de andere kamer. „Mon sieur moet proberen wat te slapen." Slapen! Was hij helemaal gek? „Vóór vannacht kan qr in die ka mer niets meer gedaan worden. Ik moet nu eerst het diner serveren. Dan zullen er nog mensen arriveren met de avondtreinen, zodat de gan gen pas verlaten zijn tegen een uur of elf. Daarna kom ik weer bij U. Vóór die tijd zal Monsieur niet meer worden gestoord." „Maar je kunt toch niet alles al leen. „Daar is voor gezorgd, Monsieur „Gezorgd, Pierre? Met wien?" „Met mijn collega, Lavisse." Hij had dus alles geregeld met die wijnproevende liftman, waar h me reeds eerder van gesproken had „Wenst Monsieur te dineren?" „In geen geval maar breng m- enkele kranten, Pierre. Dat zou me tenminste bezig houden in de vol gende zes uren. „Zeker, Monsieur." Hij sloot de verbindingsdeur tus sen de twee kamers af en ging wc Spoedig was hij met de kranten te rug. „Als u iets nodig hebt, Mon sieur, wilt u dan bellen?" Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3