Reichswald" brandt nog steeds Oud-lid der Tweede Kamer voor het Tribunaal ïr bestaan Tweede dag van de„Gusto"-zaak NIEUWE TRACTIE bij de Spoorwegen HET ZEEWIER-MYSTERIE neer NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 20 Augustus 1947 PAG. 3 5000 kubieke meter hout ging al in de vlammen op Duitse brandweerlieden „trokken de lijn' Het streven naar spreiding van bezit Laf of niet? Geen Uno-commissie naar Indonesië Zware straffen geëist Kroniek Buitenland J erweigere ich aussage", In Utrecht zegt Rühl e SD van die stad in een iar de behandeling uitste- zult humaan worden be- zegt prof. Hamel „ik zal gedaan te krijgen, dat u leid zult genieten". Rühl zou beter doen be te zijn. „Wat zou er ge- als een man voor de igerd had te spreken?" voordt niet. Hij zal met ken voor hij in een kamp il de Nederlandse justitie vooral Prof. Hamel acht oog. mir leid", zegt Rühl, werde wirklich nicht ichen." ltszitting werd geschorst Hof de gelegenheid te h over de houding van eraden. ann nichts dafuer dass nd den Krieg verloren hij. Hij is tenslotte Duit en Nederlander. „Wenn in wieder fuer Deutsch- pfen müstte, dann würde in". imel laat Rühl dan bij en en na een gesprek il geen bezwaren meer te ij legt, uitvoerig als altijd, ;en af, die voor een ver- ir bezwarend zijn. ERDAMS TONEEL J WORDING rt aan blijspelen ldi heeft zijn plannen met is Toneel" uiteengezet en vezen op de speciale moei- waarmee een pas begin- schap te kampen heeft, ize van stukken moet men ion voorzichtig zijn, want een stuk kan volkomen eweeg brengen, omdat chap nog niet over een beschikt, dat kan rempla- s thans een ernstig tekort den. De jaren van bezet- n een grote achterstand ndat niemand ronduit kon hem op het hart lag. repertoire staan Shakes- ?el leven om niets", onder 3aul Storm. Voorts is aan- 111 my sons" van Arthur de vraag behandelt, hoe oorlog tegenover ons zelf nuits de la colère" van ;en verzetstuk van een re. Hierin staan de geval- am rekenschap te vragen n. „A huis Clos" van Sar- besloten kring gespeeld ak is er opvoering aange- Ugle a deux têtes" van en stujc met een sterk e inslag en grote speel den. eeft „Rotterdams Toneel" voor „An Inspector Calls" ley en „Le Sauvage" en van Anouihl en „Joan of an Sherwood Anderson. „l'Avare" wordt even- it program gezet, zullen worden gegeven es de Ma Blonde", „Re- „Gaslicht". er nog geen Nederlandse lorhanden zijn, hoopt de ldi toch dit seizoen nog k van Nederl. auteurs te ENKING IN HET LANJEHOTEL" Tdag 6 September wordt stille gang voorbij de dodencel 601 in het tel" gehouden. Deze intiem karakter. Alleen ien van de slachtoffers, n de verzetsstrijd en de genen van het „Oranje mede enige autoriteiten aan deelnemen. ikale gedeelte wordt bui- ranjehotel" verzorgd door monie en de muziek van te-reinigingsdienst en in :ms door een dilettanten- et. Ter inleiding van de bijgang spreekt de oud predikant G. Bos een kort n de bij het comité be ssen van nabestaanden en 'enen worden deze week skaarten verzonden. Zij, dezer geen kaart hebben kunnen deze schriftelijk bij het comité: v. Bleis- 16, 's-Gravenhage. Ouden gebrekkigen en zieken eel mogelijk van huis laald en naar huis wor- ebracht. Zij kunnen zich nden tot het comitélid de Koningh, Soendastraat >0543. Autobezitters, die doel hun medewerking lenen, worden verzocht :t gewenste adres mede let Ned. Rode Kruis zal ein hulpposten inrichten, itigheid worden de deel- or zover aangesloten bij ig „Oranjehotel", met en naar de reünie in de vervoerd. RENS OVER DE IJHEID VAN VERENIGING ieen Secretaris van het lal Christelijk Vakver- S. Serrarens. is uit Ne- de Ver. Staten aangeko- Lake Success zijn zetel van de economische en van de U.N.O. in te ne- N.C.-News Service ver- aan de economische en der U.N.O. een memo- zullen overleggen over van vakvereniging. Na de zitting van deze raad Serrarens zich naar Ge in. waar hij aan de ssie voor de rechten i een memorandum over van de rechten van de ■erhandigen. is verklaarde, dat bij het al Christelijk Vakver- Katholieken als Protes- aangesloten.,, Indien wij Christelijke vakvereni- ten, dan is zulks omdat ak verenigingen 11 op het >or marxistische grond- vorden beheerst en zij •i.-godsdienstig en revo- n ingesteld. Dit maakt tholieken en Protestan- r moeilijk om van deze igen lid te worden. De vakverenigingen waren rk in Duitsland en Ita- i door Hitier en Musso- ijk werden gemaakt. Op worden zij ook in de an Rusland vernietigd." M Nog steeds slaan de vlammen op in het Reichswald en sliert de don kere rook langs het dichtbewolkte hemeldek. Het is thans de vierde dag. dat deze brand woedt. Voor kapitalen wordt vernield in dit grote bos, dat een totale opper vlakte heeft van 6-700 H.A. Als wij het ontstaan van de brand willen nagaan, wordt steeds het woord sabotage gebruikt. Een der houthandelaren, die met ruim 200 arbeiders voor de Neder landse mijnen werkt, verklaarde Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur op vijf plaatsen brandhaarden te heb ben ontdekt. Deze ontstonden tege lijk in ong. 50 jagen. Jagen is een vaktechnische term en omvat een bosvak van 28 h.a. Onze zegsman is zeer bgplist in zijn oordeel en ver klaart, dat deze branden niet anders dan door kwaadwilligheid kunnen zijn ontstaan. Wel. zegt hij, moet men niet te zeer op het alternatief af gaan van de grote brand in de laat ste twee dagen. Men moet nl. weten dat voorheen het Reichswald keurig in orde werd gehouden en dit in de oorlogsjaren is verslapt. En thans is het geheel niet gebeurd. Daarom ook kan het vuur zo snel om zich heen- grijpen door de vele takken en hout- resten. die zich in dit bos hadden opgestapeld en door de aanhoudende warmte droog waren. Men heeft groot alarm geslagen bij de Duitse brandweer tot in verre omtrek. Gisterenmorgen kwam de brand weer uit de Kreismoers ter sterkte van 150 man. Ook uit Duisburg en Krefeld hebben de brandweerlieden zich geschaard bij hun collega's van de bosbrandwachten uit Kranenburg, Kleef en Goch. Opvallend was wel, dat tijdens ons bezoek deze brandweerlieden hun blussingsarbeid weinig en thousiast opvatten en zodra b.v. de houtvesters zich verwijderd had den, sterk de „lijn trokken". Naar aanleiding van het dezer dagen gemelde voornemen van de minister van sociale zaken om over te gaan tot instelling van een com missie, welke tot taak zal hebben de wenselijkheid te onderzoeken van wettelijke maatregelen tot be vordering van de spreiding van bezit over de grote massa des volks en van een redelijker verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der bevolking, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het des betreffende onderwerp in het na jaar van 1946 bij de bespreking van de Rijksbegroting in de Twee de Kamer door Prof. Romme aan de orde is gesteld. De bedoeling van Prof. Romme was, dat zou worden nagegaan op welke wijze de privaateigendom meer kan wor den verbreid en met name hoe kan worden bevorderd, dat de inko menspositie van hen, die, geen bezit hebben, zodanig wordt gewijzigd, dat ook deze groep meer persoon lijk bezit kan verkrijgen. In dit ver band wees Prof. Romme op het systeem der winstdeling, waarbij de arbeider een recht ontvangt op een zeker aandeel in de winst, welke in de onderneming, waarin hij wgrkt, is gemaakt. Men kan hierbij ook denken aan het systeem der deelneming in de onderneming, waardoor de arbeider een of meer aandelen in de onderneming, waar in hij werkt, verkrijgt en daarop dividend ontvangt, indien dit wordt uitgekeerd. Terwijl de oorsprong der commissie in de bovenbedoelde bespreking in de Tweede Kamer moet worden gezocht, is het onder werp der commissie niet tot de hier genoemde onderwerpen beperkt en kan zij ook andere middelen tot „spreiding" van bezit en inkomen onderzoeken en eventueel aanbe velen. Posthume hulde aan Mgr. Tiso Maandag was het juist vier maan den geleden, dat het doodvonnis, door middel van de strop, aan de voormalige president van Slowakije, mgr. dr. Josef Tiso, ten uitvoer werd gelegd. Sedert dien is het in Slo- ■wjgkije nog niet rustig geweest, daar de bevolking herhaalde malen op tochten hield of betogingen op touw zette om een posthume hulde te brengen aan „vader Tiso". Dinsdag werd in Gest, een plaats in het district Gelanta, een requiemmis voor de zielerust van mgr. Tiso op gedragen. Een aantal Tsjechen, dat in de Ver. Staten woont, en onder leiding van de abbe Ambroz Ondrak een reis naar Rome onderneemt, wordt, alvorens zich naar het Vati- caan te begeven, deze week te Praag verwacht. \JJAT BRENGT de wereld, wat brengen wij zelf terecht van het grote gebod der naas' tenliejde? Was er meer naasten liefde, meer hartelijkheid, meer goedheid, minder egoïsme en minder zoeken van eigenbelang, het zou er heel wat anders uit zien in onze samenleving. Laten we de schuld niet op een ander schuiven en menen, dat het al leen maar aan onze buurman ligt. We proberen zo gemakke lijk ons zelf te rechtvaardigen. Dat deed de wetgeleerde uit het Evangelie van Zondag ook: hi, begon zichzelf te verschuileii achter een gewaande, ingebeel de goedheid. Doen wij niet dik wijls hetzelfde? Wij krijgen het benauwd, als wij op onze plich ten, vooral ten opzichte van onze naasten, gewezen worden. Dan zoeken wij uitvluchten en smoesjes. Laf eigenVJk. Huiche lachtig. Onoprecht. Als we de wereld willen verbeteren, moe ten we beginnen bij ons zelf. Vandaag nog. M-ARCHS Het aantal explosies is heel wat minder geworden dan in de eerste dagen, maar toch schudt en beeft het soms in verre omgeving als het vuur b.v. nog een ondergrondse tankmijn nadert. De schade, die momenteel is aan gebracht, kan men nog met geen cijfer aangeven. Een ruwe bereke ning Dinsdagavond toonde aan, dat ongeveer 5000 M3 hout in vlammen zou zijn opgegaan. Hierbij zijn eiken- en beukenstam men van 20 M. lengte en 40 tot 100 c.M. in doorsnee. Een kwart deel van het Reichswald biedt thans een somber beeld van zwart geblakerde stammen en verschroeide heide grond. Een groot bosterrein is uit gebrand, maar toch is er nog veel hout te redden. Daarom is het goed gezien van de Nederlandse firma's, om hun personeel ook des nachts te laten waken. Greppels heeft men gegraven en het vuur hierdoor we ten te beperken, maar waakzaamheid blijft geboden. De burgemeesters in de Neder landse grensplaatsen zijn paraat en zullen bij het eventueel overwaaien van het vuur een krachtdadige be strijding voeren. Momenteel' acht men dat gevaar vrijwel uitgesloten. zegt Van Kleffens WASHINGTON. 19 Aug. (ANF- Aneta) Nadat Mr. van Kleffens Maandag nog een bespreking had gehad met vice-minister Lovett, verklaarde de Nederlandse ambas sadeur des avonds nogmaals in een persconferentie, dat Nederland op het standpunt staat, dat de Veilig heidsraad geen jurisdictie kan uit oefenen in het Indonesische conflict. Hij vestigde nogmaals de aan dacht op het Nederlandse voorstel tot het instellen van een onderzoek door de consuls te Batavia. In ant woord op een vraag, zeide mr. van Kleffens. dat Nederland niet ac- coord zal gaan met het zenden van een commissie van onderzoek van wege de V. N. naar Indonesië. Mr. van Kleffens onderstreepte nog eens de verantwoordelijkheid: van Nederland voor de 40.000.000 Java nen, die Nederlands bescherming behoeven tegen roof en plundering door benden. Positie Nederlandse passagiersschepen DINSDAG 19/8: Aldabi, Buenos Aires-Rotterdam, 18/8 te Antwer pen. Noordam, 18/8 van Rotterdam te New York. Oranje, Amsterdam- Batavia, pass. 18/8 Lissabon. Ta- binta, Ja va-Amsterdam, pass. 19/8 Quessant. De Nederlandse Walvis vaart van het vorig jaar heeft achteraf nog heel wat stof opgeleverd om op door te borduren. Reeds werd een boek ge schreven, nu kunnen we een film, gemaakt door Profilti in Den Haag tege moet zien. De muziek is gecomponeerd door Max Vredenburg en Rita Ro land verzorgt de montage. Men hoopt de film half September in de theaters te brengen, ij; Het Natio nale Park de Hoge Veluwe ontving Dinsdag de hon derdduizendste bezoeker. De Haagse politie-agen- ten kunnen het in hun warme tuniek niet meer houden. Daarom heeft de gemeente toestemming verleend om in overhemd dienst te doen. Een spor tief gezicht, tj; De sleep boot Schelde van L. Smit en Co heeft een in Schie dam voor rekening van België gebouwde bagger- projectiel werd direct on schadelijk gemaakt, ij; De rivierpolitie te Rotterdam heeft het lijk opgedregd van een onbekende man molen op sleeptouw geno men naar Algiers. In Alblasserdam zal Donder dag het vierde schip van het type Batavia, in op dracht van de regering op de werf Noord gebouwd, te water worden gelaten. In de Maashaven te Rotterdam werd door een kraan van Thomsons ha venbedrijf een grote Duitse tijdbom opgehaald. Het dat in vergaande staat van ontbinding verkeerde. Er werden op het lijk schoe nen maat 41 en een don kergrijze fantasiebroek ge vonden. Men vreest mis daad en vraagt om inlich tingen. Een zevenjarig jongetje verdronk in het Noordefkanaal te Rotter dam. In Tilburg is een paedagogische studieweek aan de R.K. Leergangen geopend. In 's Graven- hage wilde een agent een aantal jongens, die in ver boden water zwommen, verwijderen. Er ontstond een vechtpartij tussen de agent en een aantal opge schoten jongens, waarbij de agent een trap tegen de buik en slagen op het hoofd opliep, tengevolge waarvan hij met een her senschudding en inwen dige kneuzingen in het ziekenhuis opgenomen moest worden. De eco nomische recherche heeft een inval gedaan in een café te 's Gravenhage waarbij 40 valse brandstof- fenbonnen, 80 kaasbonnen en 20 schoenenbonnen in beslag genomen werden. 30 personen werden ge fouilleerd en twee opge sloten. Met man en macht is men in het Reichswald bezig brandgangen en branddammen te maken teneinde de steeds nog voortwoekerende bosbrand te remmen. Dinsdag werden voor de Rotter damse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof de verhoren van de ge tuigen in de zaak tegen de directie van de „Werf Gusto" voortgezet. De adjunct-directeur C. M. Hey- mans hie^d een lofrede op de werk zaamheden van de werf ©usto in de perioden tijdens en na de oorlog. Volgens enkele getuigen waren er sabotagedaden in de oorlog ge pleegd op de werf. Ook zou de Werf arbeiders door bemiddeling van 't Gemeentelijke Arbeidsbureau in dienst hebben genomen, om hen te onttrekken aan de „Arbeitsinsatz". De Advocaat-fiscaal bij de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerqphtshof eiste na een requisitoir van anderhalf uur tegen de 60-jarige directeur van de Werf „Gusto" te Schiedam en Slikkerveer, N. Conijn, vier jaar gevangenisstraf met aftrek en een boete van f 50.000. Tegen de 39- jarige directeur H. Smulders twee jaar en zes maanden en een boete van f 25.000 en tegen de 37-jarige bedrijfsleider Timmer een jaar en drie maanden met een geldboete van f 15.000. Mr. Hollander ving zijn requisitoir aan met te zeggen dat het belang van deze zaak uitgaat boven hetgeen wat er gedurende de zittingsdagen is besproken. Het is de eerste zaak van deze aard, die in den lande is be handeld en dus een precedent schept Zeer belangrijk achtte hij de con ferentie van Generaal Winkelman e» zijn adjudanten, als Generaal v. Voorst tot Voorst, prof. Francois, met personen uit de metaalverwerkende industrieën. Iedereen, op de tweede conferentie op 23 Mei 1940 aanwezig moet het duidelijk zijn geworden dat werken voor de vijand, zonder daarbij onder bepaalde drang te staan, speciaal de aanmaak van oor logsartikelen, ongeoorloofd was Tevens is het duidelijk, dat Gene raal Winkelman deze mening op de eerste conferentie is toegedaan ge weest. De foto-copieën waren inderdaad niet belangrijk, maar er is uit ge bleken, de grote serviliteit van Tim mer. die de Duitsers een service bood, die niet noodzakelijk was. Ook dit was hulp aan de vijand. Het niet in brand steken van de „Power"-hall vond mr. Hollander niet het zwaarste punt van de ten lastelegging. Hij is van mening, dat de marine-autoriteiten in deze een ernstige fout hebben gemaakt. Dit neemt niet weg dat Timmer vrijwil lig beloofd heeft de boel in brand te steken. De angst voor represaille, die hij koesterde, achtte l^ij onge grond op een dag dat het centrum van Rotterdam in vlammen opging en een brand bij de Werf „Gusto" niet opgevallen zou zijn. Met voorbeelden toonde hij aan, hoe bereidwillig de leiding van „Gusto" was om de Duitse opdrach ten uit te voeren. Conijn verklaarde tegenover de PRA: „Uit commer ciële overwegingen en ook uit zelf behoud is soms het landsbelang op de achtergrond geraakt". Er was hier geen sprake van bij zondere dwang. Ongetwijfeld is er ee.n min of meer permanente pressie op deze mensen uitgeoefend, maar het is de vraag of die zo groot is geweest, dat zij vrij uit kunnen gaan. De Advocaat-fiscaal achtte een flinke straf op haar plaats. Conijn vond hij de hoofdschuldige. Hij ver zocht dus het Hof verdachten de door hem geëiste straffen op te leg gen. De pleidooien. In zijn pleidooi stelde mr. Nysingh het vraagstuk van de Industriële collaboratie aan de orde en bracht naar voren, dat de Werf „Gusto" tijdens de bezetting zich niet had onderscheiden van andere werven. Mr. Schadee ging in zijn verweer in op de juridische aspecten van de dagvaarding:. Nadat hij de figuur der beide directeuren had geschetst vroeg hij zich af, wat er eigenlijk van de hele collaboratiezaak „Werf Gusto" was overgebleven, waarna hij mede namens zijn confrère Nysing verzocht de directeuren in vrijheid te stellen. Mr. Schuurs voerde het pleidooi voor de bedrijfsleider. Hij waar schuwde het Hof voor de indruk die het dossier had gewekt, hetgeen hij weet aan het feit, dat dedossiers maar al te dikwijls door nïèt geheel vakkundige mensen zijn samenge steld. Ook hij vroeg voor zijn cliënt invrijh^dsstelling. De Advocaat-fiscaal vond dat het aanvallen van het dossier een mis kenning inhoudt van de opsporings ambtenaar. Het Hof willigde de verzoeken om invrijheidsstelling voor wat betreft de heren Timmer en Smulders in en wees het verzoek betreffende de oudste directeur, de heer Conijn, af. Uitspraak 2 Sept. a.s. Het vonnis zal schriftelijk worden gewezen. Onrustige „Hartjesdag" in Amsterdam Het is Maandagavond in de hoofd stad op verscheidene plaatsen tot ongeregeldheden gekomen bij de viering van de bekende hartjesdag, die zich als gewoonlijk uitten in het stoken van vuurtjes en tarten van de politie. Speciaal de Dapperbuurt, steeds het centrum van dit „feest", was het toneel van tamelijk ernstige ordeverstoringen..Tegen half twaalf werd het de politie te bar en ging zij over tot het ontruimen van ge deelten van de Dapper- en Fonta- nusstraat, hetgeen echter op ernstig verzet van de opgeschoten jeugd en de zich daarachter verschuilen de volwassenen stuitte. De politie ging daarop over tot charges met sabel en gummistok, waarbij rake klappen vielen. Een man kreeg een hoofdwonde en moest, na een be zoek aan het bureau, naar het zie kenhuis gebracht worden om ver bonden te worden. De omwonenden lieten zich bij de actie niet onbe tuigd en bekogelden de politieman nen met flessen en andere voorwer pen zodat revolverschoten nodig waren om de atmosfeer te zuive ren. Er werd nog een man gear resteerd wegens belediging van het openbaar gezag. Ook in de buurt van het Van Limburg Stirumpiein kwam het tot erdeverstoringen, die de politie met charges op sabel en gummistok moest onderdrukken. Trein-ongeluk op Jamboree-terrein De persdienst van de Vredes- Jamboree te Moisson bij Parijs meldt, dat Maandagmorgen twee treinen, die binnen het kamp de verbindingen onderhouden, op el kander zijn gereden. Verschillende Belgische padvirylers zijn bij dit ongeval gewond geraakt. Gedenkteken voor gevallen studenten Het ligt in het voornemen van een combinatie van studenten en oud-studenten der R.K. Universiteit te Nijmegen binnenkort een ge denkteken op te richten ter herin nering aan de in de oorlog gevallen studenten. Het teken zal worden geplaatst in de aula der R.K. Uni versiteit. Door de langdurige droogte, welke i funest dreigt te worden voor land en tuinbouw, begint men op Wal cheren de vooruitgang na de onder waterzetting weder geheel te ver liezen. Door de enorme hitte dort alles en regengebrek veroorzaakt gescheurde gronden, welke zo goed als niet te bewerken zijn. Voor de ogen der ouders verdronken In het natuurbad „De IJzeren Man" te Vught, is Maandagmiddag, buiten het eigenlijke zwembad, het 3-jarige dochtertje van de familie van E. uit Den Bosch, dat onder toezicht aan het pootjebaden was voor de ogen van haar ouders ver dronken. Hij leverde textiel aan de Duitsers Het Tribunaal te Terneuzen be handelde Maandag de zaak tegen de 61-jarige E. T. Lockefeer, fa brikant te Hulst, en oud-lid van de Tweede Kamer. L. werd er van beschuldigd van 1941 tot 1944 sokken en „tropenunterjacken" ten behoeve van de Duitse Weer macht te hebben gefabriceerd waarbij hij aanzienlijke winsten zou hebben behaald. Omstreeks 1942 zou hij een aantal giften hebben gedaan aan Winterhulp Nederland. Voorts bevatte de ten laste leg ging de beschuldiging dat hij op roepingen had verzonden voor te werkstelling ten behoeve van de Duitse Weermacht. Ook zou hij zich tot een N.S.B.-er hebben gewend teneinde deze te bewegen het waar nemend burgemeesterschap voor Hulst op zich te nemen. Besch. ver klaarde door het Rijksbureau voor Textiel te zijn aangewezen voor de Jabricatie van goederen voor de weermacht en slechts 18% van de gehele productie zou de Duitsers ten goede zijn gekomen. Toen L. zich beriep op cijfers uit een rap port, hetwelk berustte op de admi nistratie van beschuldigde bleek het Tribunaal aan deze cijfers geen waarde te hechten, daar een winst van f150.000 a f200.000 buiten deze administratie werd gehouden. L. bestreed overigens de mening van het Tribunaal, dat hij grote winsten door de leveringen aan de Duitsers had gemaakt Aan Winterhulp gaf ■hij teneinde „van die kerels af te I zijn", een groot deel zijner bezit tingen zette hij op naam van zijn kinderen omdat hij vreesde, dat de Duitsers zijn zaak in beslag zouden nemen. L. zou het loco-t|,urgemees- terschap hebben aanvaard omdat hij eerste wethouder van Hulst was en OPSCHORTING EXECUTIE PETKOF? Amerikaans en Engels verzoek De Amerikaanse regering heeft heeft officieel de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie in de Geallieer de Bestuursraad te Sofia verzocht, dg executie van het doodvonnis over Petkof door de Bulgaarse regering te doen opschorten. Ook de Britse vertegenwoordiger te Sofia is instructie gegeven de Bulgaarse regering te verzoeken, de executie van het doodvonnis over Petkof op te schorten, teneinde gele genheid te scheppen tot nadere be studering van de kwestie door de Geallieerden. Benoemingen Paters Jez uiten Tot rector van Huize „De Breul" te Zeist (het oud-convict Katwijk) is benoemd pater H. Moerkerk S.J., tot dusverre superior van het re traitehuis Manresa te Venlo. Als prefect op hetzelfde college is aan gesteld pater L. Smit S.J. Tot rector van Huize „Mariën- daal" bij Grave is benoemd pater S. Maas S.J. en in diens plaats tot prefect van de internen op het Ca- nisiuscollege te Nijmegen, pater H. Mulders S.J. de gemeente niet in de steek wilde laten. Later wi^de hij er weer van af en toen het hem niet gelukte voor dit ambt een goed vaderlander te vinden, zou hij zich na een ge sprek met de wnd. commissaris der provincie, tot een N.S.B.-er hebben gewend. Het verzenden van oproe pingen voor tewerkstelling gaf L. toe. Na het horen van een drietal getuigen, besloot het Tribunaal, na raadkamer, de zaak voor onbepaal de tijd te schorsen, teneinde een nader onderzoek te kunnen instel len. De verdediger, mr. Eikhuizen, gevoelde er meer voor, de zaak thans voort te zetten, doch het Tri bunaal was hiertoe niet bereid. Erwtensoep als zomers Marine-menu Zoals bekend kreeg iedere dui zendste bezoeker van de tentoon stelling „Zeemacht" te 's-Graven hage een vaartocht aangeboden. Nu de organisatoren de rekening heb ben kunnen opmaken er waren ruim 50.000 bezoekers werden Dinsdag vijftig „duizendsten" in de gelegenheid gesteld met het Neder landse fregat „H.M. Johan Maurits" een dagje buitengaats te vertoeven. In gezelschap van twintig marva's van het commandement Den Haag en verwanten der bemanning ver trok de „Johan Maurits" Dinsdag morgen om 10 «fur uit Rotterdam, om via Hoek van Holland het ruime sop te kiezen. Aan boord heerste een prettige stemming, die er bij de hitte van gisteren zelfs niet minder op werd toen alle gasten tegen etenstijd op erwtensoep uit de kom buispot werden getracteerd. Om 17 uur was men weer in de Parkhaven te Rotterdam. Zesde trekking Staatsloterij 1000.— 10316, 10345, 10535, 20435, 21890. 400.— 6422, 13506, 17801. 200.— 10746, 19687, 19911. 100.— 1014, 6488, 8857, 12186. 12782, 12898, 13138, 15464, 16264, 16352 20285, 20480. Electrisch net wordt aan merkelijk uitgebreid In de afgelopen jaren is vrijwel geen maand voorbij gegaan, zonder dat met enige feestelijkheid een herstelde brug werd geopend, een lijn opnieuw in gebruik v l rd ge nomen of werd geherclectrificeerd. Thans, nu het noodherstel achter de rug is, schijnt het of de activi teit tot stilstand is gekomen. Men timmert niet zoveel meer aan de weg, maar achter de schermen wordt intensief gewerkt, teneinde de ontwikkeling van het vervoer bij te houden. Tot nog toe kenden de Neder landse Spoorwegen stoom-, electri- sche en diesel-electrische tractie. Thans is besloten de electrificatie uit te breiden tot alle lijnen, waarop de vervoersdichtheid zo groot is, dat deze de kosten van electrificatie rechtvaardigt. Op de andere lijnen zal worden overgegaan tot invoering van diesel-electrische tractie. De uit voering van deze plannen zal een periode van vijf tot tien jaar vergen, Nieuw.oouw. Dit brengt mee, dat men thans bij de bouw van nieuw tractiemateneel met deze plannen rekening dient te houden. Veel van het nu gebruikte materieel is verouderd. Bij de bouw van nieuw materieel zal worden ge streefd naar meer uniformiteit. Zo zal worden voortgegaan met de bouw van het bekende gestroom lijnd materieel, waarvan thans 331 wagenbakken ter vorming van 2- en 4-wagensteIien in uitvoering zijn Hef1 jubileum van Kard. van Roey Ter gelegenheid van het feit, dat Z.Em. Kardinaal van Roey in deze maand 50 jaar priester en 20 jaar Kardinaal is, zullen grote feestelijk heden gehouden worden. Op 18 Sept. zal het gouden priesterjubileum te Meehelen plechtig worden gevierd en op 21 Sept. zal de Kardinaal te Brussel een volkshulde worden ge bracht. Kardinaal van Roey heeft er ech ter hoge prijs op gesteld, dat de feestelijkheden zouden beginnen in het kleine dorpje Vorselaar in de Kempen, waar hij geboren is. Dit is Zondag geschied met een Pontificale H. Mis. De Kardinaal bood zijn ge boortedorp twee geschenken aan, een kerkklok en een kruis. En hoewel de Nederlandse in dustrie al ruim 500 nieuwe goede renwagens heeft kunnen afleveren, is dit lang niet voldoende om het tekort op te heffen. Daarom zijn bij de Nederlandse industrie nog onge veer 8800 wagens in bestelling, waaronder 4300 kolen- en 3800 groentewagens. Bovendien zijn 352 zelflossers in bestelling, die de Spoorwegen gebruiken voor onder houd van de baan. De bekende laadkisten voor het vervoer van huis „ot huis, die een groot succes zijn gebleken, hebben dringend aanvulling nodig. Daarom zijn in Nederland 1008 gesloten en 800 open laadkisten besteld. De laat ste zullen nog dit jaar worden afge leverd. Mèt de modernisering van banen, stations en seininstallaties wordt een bedrijf opgebouwd, dat alle diensten, welke ervan gevraagd worden, zal kunnen verrichten. Bij nieuwbouw en vernieuwing zien de N.S. vooruit tot ongeveer 1970. Ook dan zal het bedrijf moeten voldoen aan de eisen, welke het Nederlandse volk er aan zal stellen. Biljarten DE DRIEKAMP TE DELFT Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van dd Delftse biljart club D.O.S. werd de Delftse driekamp, in het kader 45/2 gehouden, waar aan deelnamen de Belg Gabriels en de Nederlanders De Leeuw en Van Vliet. Zondagavond werd de eerste partij gespeeld tussen Ga- briëls en De Leeuw. De strijd was uitermate spannend. Gabriëls nam aanvankelijk een grote voorsprong, maar De Leeuw liet niet los en slaagde er in de partij te winnen. In 23 beurten maakte hij de partij over 500 punten vol, de hoogste serie was 91 met een gemiddelde van 21.73. Gabriëls eindigde op 469, hoogste serie 131 en een gemid delde van 20.49. De driekamp 45/2 tussen de Belg Gabriëls en de Nederlanders De Leeuw en Van Vliet is voortgezet met de partij Gabriëls-Van Vliet. De populaire Hagenaar was in voortreffelijke conditie, want hij speelde met een gemiddelde van ruim 58, om desondanks te verlie zen van een Gabriëls die gister avond zijn topvorm bereikte en de partij van 500 punten uitmaakte in 6 beurten, met een hoogste serie van 386. De gedetailleerde uitslag luidt: Gabriëls 500 6 386 83.33 Van Vliet 349 6 183 58.16 Momenteel zijn te Parijs een 16- tal Europese landen bijeen om te be raadslagen over de mogelijkheden van een gezamenlijk plan de cam pagne in antwoord op de befaamde rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall. Een rapport, behelzende voorstellen betreffende de economische sanering der onderscheiden landen, zal vóór 1 September a.s. gereed zijn. Bij de huidige stand der bespre kingen is het al wel duidelijk, dat de regeringen der betrokken landen het er over eens zijn, dat een herstel van de Europese economie vereist dat met gebruikmaking van alle mid delen de productie dier landen tot een zo hoog mogelijk peil moet wor den opgevoerd. Daarnaast zullen echter maatregelen getroffen moe ten worden, welke in een aanmer kelijke vergemakkelijking van het internationale handelsverkeer voor zien, omdat op EURO- te se samen werking V deze wijze de landen er zeker van kunnen zijn hun producten op buitenlandse markjten af te zetten. Dit zal echter slechts wanneer o.a. het een multilateraal wordt mogelijk zijn, vraagstuk van Europees betalingsverkeer opgelost. Ondanks de zeer grote mate van samenwerking en goede wil, die de ze conferentie der geruïneerde lan den kenmerkt, heerst er toch met name over het verhogen der Duitse productie-capaciteit ernstig verschil van mening tussen Amerika en Frankrijk. Dit laatste land is eigen lijk als enigste grote mogendheid, die het gevaar, verbonden aan een Duitse economische opleving, in al zijn duidelijkheid inziet en vreest. Reeds driemaal in zeventig jaar drong de gehate Duitser dit land binnen en vochten de Fransen ver beten voor hun vrijheid en het be houd van hun rechten, liet is daar om begrijpelijk, dat Bidault en zijn helpers bij de besprekingen over de economische sanering van het westen niet geneigd zijn de nadruk te leggen daar waar Amerika en zelfs de Belgisch-Nederlands-Lux emburgse combinatie deze legt, n.l. bij eer. inschakelen van het Duitse productie-apparaat als een machtig hulpmiddel bij het gewichtige Euro pese herstelwerk. De drie lage lan den weten, dat zij door een weg vallen van het Duitse achterland van hun anker worden geslagen en zonder houvast een onzekere tijd tegemoet gaan. Amerika garandeert dat Duitsland de eerste honderd jaar geen oorlog meer zal voeren. Maar noch deze beloften, noch de kracht der logica zijn in staat om Frankrijk te bewegen van heler- harte accoord te gaan met een op de been helpen der Duitse indus trie. Dit is een, en zeker niet de min ste der moeilijkheden, waarop reeds dcor erkele gedelegeerden wérd ge zinspeeld en waaraan wii in de ko mende dagen onze aandacht hopen te wijden. Razzia's in Burma Politie en militairen hebben te Rangoon en omgeving ruim 200 le den varf de „patriottische strijd krachten" tijdens de oorlog een anti-Japanse verzetsbeweging onder leiding van de onlangs vermoorde Oe Aung San gearresteerd, onder wie de voorzitter en de secretaris van de beweging. Deze arrestatie van 200 leden der „patriottische strijdkrachten" heeft in Burma onlusten tengevolge ge had, waarbij o.m. de veiligheids troepen werden gealarmeerd voor een nachtelijke overval op het huis van de minister van financiën, Oe Tin Toet. Toen de troepen arri veerden, waren de aanvallers ver dwenen. Daar bijna alle partisanen en leiders van de oppositie zich in arrest bevinden, is men in officiële kringen zeer verbaasd over de nachtelijke schietpartijen, die zich sinds de moord op de zeven minis ters (een maand geleden) te Ran goon hebben voorgedaan. 34. Ik zei, dat ik dat zou doen. Ik was alleen in mijn nieuwe ka mer. Vragen van allerlei aard woelden door mijn hoofd, zodat er van lezen niet veel terecht kwam. Hoe kwam het bijvoorbeeld, dat Pierre Binbon- net's telefoonnummers wist? Hoe bestond het, dat Pierre precies op tijd verscheen met zijn revolver? Hoe was het mogelijk, dat Pierre Binbonnet scheen te kennen? Wie was de man onder de" gele sprei, tussen twee haakjes? enz. enz. Hoe meer ik er over dacht, des te minder ik er van begreep. Even voor twaalf werd er op de' deur geklopt en Pierre met Lavisse kwamen binnen. Ik had Lavisse nog nooit gezien. Het bleek een jonge kerel met een rond naief gezicht en grote ogen, die, terwijl hij mij Begroette, door de muur heen in de andere kamer scheen te willen kijken. Hij droeg een slordig uniform en een emmer bengelde aan zijn hand. „Ik heb La visse verteld, Monsieur", met een gebaar in d,e richting van de^ussen- deur, „dat de bewuste persoon een vijand van Frankrijk was", zei Pierïe ernstig. Ik begreep onmiddel lijk zijn bedoeling en improviseerde een korte speech over de Frans Amerikaanse belangen. Lavisse luis terde gretig; zijn ogen gleden zo nu en dan naar de deur. Toen ik ge ëindigd was. dankten hij en Pierre mij warm. Daarna opende Pierre de tussendeur: zij gingen naar binnen, de deur achter zich sluitend. FEUILLETON door DAVID KEITH Ik kon echter «iet in bed blijven. Ik moest alles zien. Ik wilde met eigen ogen zien, dat alles precies in de oude toestand teruggebracht werd. Ik zwaaide mijn benen over de rand van het bed en liet mij op een stoel zakken. Daarna schokte ik met stoel en al over het tapijt naar de deur, opende deze en keek naar binnen. Pierre had de jas van zijn rokcostuum uitgetrokken en beide mannen hadden de mouwen van hun overhemd opgerold. Op het moment, dat ik naar binnenkeek staarden zij juist naar een grote donkerrode vlek in het midden van de sprei, die Pierre van het dode lichaam had verwijderd en nu in zijn hand hield. Hij keek mij verwijtend aan. „Dat is jammer. Monsieur," zei hij. „Ik kan de sprei niet vernietigen, de ho teldirectie is erg op haar eigendom men gesteld. Ik zal een of ander verhaaltje moeten verzinnen voor de wasserij". Ik zei, dat het me- speet. Het was niet bij me opgekomen, dat, onder bepaalde omstandigheden, een sprei meer waarde kan hebben dan het geen er door wordt bedekt. Ik zat in de deuropening en sloeg de werk zaamheden gade. Pierre gaf de or ders. Zij vouwden de sprei uit op de vloer, rolden het lichaam erin en legden het hele geval in de verste hoek van de kamer. Ze pakten de hoed op, die even verder op de vloer lag en drukten hem diep over de ogen en oren van het uit de sprei stekende hoofd. Er was trouwens geen ruimte meer tussen de hoed en de zakdoek. Lavisse pakte de cog- nacfles op, spoelde hem om in de badkamer en wierp hem in de prul- iemand. Toen haalde hij een emmer water en beide mannen begonnen met kracht het tapijt te bewerken. De geur van Javel-water vulde de kamer. Lavisse stelde voor een raam te openen, doch Pierre wilde daar niets van weten. Hij wilde het risi co om gezien te worden niet lopen. Ik vroeg me af of iemand het schot gehoord zou hebben en vroeg Pierre wat hij er van dacht. Hij schrobde een ogenblik in gedachten door en zei toen: „Het hotel is een massief gebouw. Monsieur en er liggen overal dikke tapijten. Tapij ten absorberen het geluid goed. Bo vendien waren de ramen gesloten en de gordijnen dichtgetrokken. De kamer maast deze is leeg; ik bevond mijzelf in de andere kamer en daar achter bevindt zich de dienstlift, keuken en andere dienstvertrekken, die, op dat ogenblik, allen verlaten waren. Alles bij elkaar genomen is het erg on waarschijnlijk, dat iemand iets gehoord heeft. Ziet u, Monsieur, wij hadden het plan zo opgesteld, dat het niet voor 5 uur zou plaats hebben, want dan had ik alleen dienst." Plan? Niet voor 5 uur? Hoe zo? En wat voor plan? De moord op mij of de moord die had plaats gehad? Maar ik vroeg niets, nóg niet. Pier re was weer aan het schrobben, Ze schrobden zo lang op de beide plek ken, dat ik dacht, dat het tapijt er aan moest. Een groot halfuur. En daarna brachten zij nog ruim een half uur door met zoeken naar even tueel andere plekken in de kamer. Maar zij vonden niets. Zoals ik reeds zei. Herre had zijn werk goed gedaan. Pierre vond het eindelijk genoeg. Momenteel waren de plek ken groter dan te voren. Lavisse wachtte op verdere orders van Pierre. „De rolstoel uit dè hall", zei Pierre De stoel werd binnengebracht, het lichaam erin gehesen in een hang- gendzittende houding. Ik had de in druk, dat het eruit zou glijden vo«- zij de deur uit waren. Ik merkte op. dat zijn schoenen van grijze suède waren en ik hoopte, dat ze rubber zolen hadden, zodat zij hem zouden verhinderen weg te glijden, juist op het ogenblik, dat er een late gast zou passeren. „En nu. Monsieur," zei Pierre, ter wijl hij een beetje onzeker naar mij keek, is het noodzakelijk, dat we de zakdoek weghalen, voor het geval we iemand in de gang mochten ont moeten." Ik begon ogenblikkelijk met de te rugtocht naar mijn nieuwe kamer. „Dank je voor de waarschuwing" zei ik. „Ik heb het gezicht van de man nog nooit gezien en ik zon er niet graag een eerste blik op wer pen „Maar ik dacht, dat u het gezicht van de man wel gezien had," zei Pierre. „Zijn gezicht niet, Pierre. Alleen zijn bruine kleren, driemaal." Hij knikte en bracht zijn hand naar zijn voorhoofd. „Vergeef mii. Monsieur. Ik moet bekennen, dat ik er een beetje van in de war ben." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3