DE SOTO AUTOMOBIEL Aannemer maakte ruim vier ton winst BEELE P-AG. 2 NIEUW NOOfrDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 22 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Sportpark wordt uitgebreid Moeilijkheden tussen Alcmaria en de Boys nog niet opgelost UIT OUDE TIJDEN K. BAAS - Tel. 4519 - Heiligland 19 Huiswerkboekjes Kladblocs Schoolagenda's P.O.A. N.V., Payglop Indisch instructie bataljon te Alkmaar Bath dankt Alkmaar J Marktberichten Thans vermogenspositie negatief binner Ommekeer kunst Het voorstel vanB. en W. tot uitbreiding van het Sportpark maakte het enige onderwerp van discussie nit in de gisterenmiddag gehouden raadsvergadering, waar in enkele leden afwezig waren en de heren J. Mulder en G. v. Bee- kum als lid van de vroedschap werden geïnstalleerd. De besprekingen over het voor stel werden geopend door mej. K am p h u y s. die mededeelde, dat de fractie van de K.V.P. gaarne met het voorstel accoord ging, docji het college verzocht, alvorens tot de bouw van het kleedlokaal bii de tennisbanen over te gaan. overleg te plegen met de voorzitter van ..Inside", om de eventuele wevsen van deze tennisvereniging te ver nemen. De heer H o y t i n k had in de financiële commissie de .indruk ge- kregpn. dat er overeenstemming be stond tussen Alcmaria en de Boys. hetgeen blijkens de bijlage niet het geval is: alvorens zijn stem aan het voorstel te geven zou hij gaarne opheldering op dit punt ontvangen. Wethouder Bakker zegt toe overleg te zullen nlggen met de voorzitter van ..Inside". Het uitbrei dingsplan zal niet een definitieve ODlossing brengen van alle sport- park-moeiliikheden, voordat deze plannen zullen zijn uitgevoerd. Voor de overbruggingsneriode. waarin de moeilijkheden zich voor al zullen voordoen, is overleg met Alcmaria gepleegd. De Boys willen "aarne op het Alcmaria-veld spe len en het college, dat de belangen van alle sportverenigingen heeft te behartigen, wil. wanneer dit moge lijk is, ook de Boys tegemoet ko- ï>e K.N.V.B. maakt echter be zwaar tegen het bespelen van één veld door meerdere verenigingen. Pe Boys wisten zulks niet en wil len thans overleg plegen met de K.N.V.B. om te bereiken, dat al thans voor één jaar van dit stand punt wordt afgeweken. Als nood oplossing zouden B. en W. willen, dat de eerste elftallen van beide verenigingen het Sportpark be speelden; voor de lagere elftallen zou dus een andere noodoplos sing gevonden moeten worden, in afwachting van het gereedkomen van" nieuwe velden. Het plan van Alcmaria om een eigen veld te gaan exploiteren, is niet nienw: doch dit is niet zo één, twee drie bereikt. Als de in de bijlage voorgestelde uitb'rpiding een feit is. dan zullen er niet die moeilijkheden zijn. die er thans ziin. Spr. begrijpt niet, waar om Alcmaria dit besluit nam. want na de uitbreiding van het Sport park biedt dit toch ook aan Alcma ria meer servjee. Vanavond, aldus sprzal de KNVB over deze kwes tie vergaderen en eerst daarna zal weer overleg met de beide vereni gingen gepleegd moeten worden om tot een oplossing te komen. De heer Hovtink constateert, dat de zaak nog niet in kannen en krui ken is en 'huivert, voor aanneming van dit voorstel. Het besluit van Alcmaria beschouwt spr. als een slok achter de deur. Wethouder Bakker zegt. dat het de bedoeling is. dat elke vereniging een eigen wedstriidveld krijgt; de velden in de Overdio worden ge schikt pemaakt voor de lagere elf tallen. Het dreigement van Alcma ria. waarmede overigens 25 laar prettig samengewerkt is. maakt op spr. geen indruk. Ook hu be schouwt het als een stok achter de deur* doch hij meent, dat Alcmaria er voorlopig nog niet aan toe is, een eigen veld te exploiteren en be twijfelt. of zij daarvoor m deze ge meente zuilen slagen. De Bovs zijn blij, dat zij op het Sportpark kun nen spelen, omdat de exploitatie van en het toezicht op een ernen terrein hun ziin tegengevallen. Wat de financiële opzet van het uitbrei dingsplan betreft, wijst spr. er op. dat als Alcmaria met een eigen ter rein zou slagen, er/in deze gemeen te nog zóveel vraag naar sportvel den is van andere organisaties, dat de financiële opzet verantwoord is. Wordt de bijlage n u aangenomen, dan kan men over een paar maan den met de uitvoering hieginneri De heer Sietsma wijst ook op het belang voor de lichamelijke opvoe ding en het gebruik van het over belaste Sportpark door de scholen. Hij brengt hulde aan het «^Se voor de snoed. waarmede dit voor stel ter tafel kwam. Overigens ver wacht hij. dat de moeilukheden voor dit éne jaar wel opgelost zul len worden. De heer Asjes sluit zich hierbij aan en doet een beroep op Alcma ria en de Boys. om samen te wer ken* er mag geen haat en nud os sen burgers van één* stad zijn. Met een terrein buiten de stad is noch het belang van Alcmaria noch dat van de gemeente gediend. Be voorzitter .de heer van Slin gerland. betoogt, dat het voorstel van B. en W. gebaseerd is op de ge dachte, dat er overeenstemming DE MONNIKENMOLEN 22 Aug. De meeste lezers zullen bij hun wandeling langs de sin gels over de voormalige bolwer ken der stad niet weten dat, be halve oorlogsmateriaal, ook mo lens waren gesteld. Wie het Monnikenbowerk bij de Molen buurt bekijkt moet echter wel lot de conclusie komen dat daar een molen moet hebben gestaan. Voor 1758 was de oprit naar de molen nabij de Tesselse brug en in genoemd jaar werd een voor de molenaar belangrijke verbe- lering aangebracht, toen de toe- gang weró gemaakt vanaf de Molenbuurt en hij dus niet meer via de Doelenkluft heh.oefde te rijden. Hij moet daarover ver heugd zijn geweest. Minder ver heugd zal hij echter geweest zijn toen de molen op 22 Augus tus 1759 om half een door de bliksem werd getroffen. Een der roeden sloeg in de singel en de molenstenen scheurden en dus werd de nieuwe molen zwaar getroffen. Nog erger was het molenpaard er aan toe. Volgens het verslag werd hot dier „zo aan het fundament getroffen, dat het na twee snikken stierf." komt tussen de beide verenigingen. Als Alcmaria eventueel geen ge bruik meer zou maken van het Sportpark, zijn er nog wel andere gegadigden. AFC, dat pas in de KNVB gekomen is en dit jaar met 15 elflallen gaat beginnen, heeft ook al bij spr. geinformeerd naar het gebruik van voetbalvelden op ht Sportpark. Spr. verwacht echter dat er op vriendschappelijke wijze dat er op vriendschappelijke wijze overeenstemming komt met Alcma ria, al acht hij het volkomen ver klaarbaar, dat Alcmaria node een tweede vereniging op haar terrein ziet. Met goede wil echter is over eenstemming mogelijk en het zou spr. spijten, als een der verenigin gen de plannen zou dwarbomen. Echter.... spr. wanhoopt niet. Wethouder Bakker doet. tenslotte een beroep op de practische zin van de raad en adviseert deze zich niet door een dreigement te laten leiden; anders komt er van de uit breiding van het Sportpark niets terecht. Alcmaria wil het uiterste en omdat zij dit niet krijgt, zou zij zelf een terrein willen stichten. De heer Wiese kan zich de hou ding van Alcqjaria wel enigszins begrijpen. Het komt spr. voor. dat ook de Bovs dwingen; kunnen zij niet nog één jaar hun oude terrein bliiven bespelen? Wethouder Bakker zegt, dat het college gaarne alle sportverenigin gen in he+ Rnort.nerlr wil nnderh-en- gen. De Boys hebben ook moeilijk heden en zagen óók uit naar een ander terrein buiten de gemeente. Er is geen sprake van dwingen van de Bovs. De beer Hoytink wil. hoewel hii niet geheel is bevredigd, gehoord de toezegging, dat er overleg zal komen tussen de beidp verenigip"cn en de mogelijkheid, dat ook AFC eventueel het Sportpark zal gaan bespelen, met het voorstel accoord gaan. Het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het Sportnark werd hierna met algemene stem men aangenomen. Speciale Onderwijscommissie Na het beëdigen van de nieuwe communistische raadsleden, waarbij de heer v. Beekum de- eed en de 'heer Mulder de belofte aflegde, sprak de voorzitter de hoop uit. dat er thans een einde is gekomen aan de vele mutaties in de OPN-fractie. Hij sprak de wens uit voor een prettige samenwerking ondanks het verschil in politiek inzicht. Nadat de nieuwe raadsleden be noemd waren in de vacatures van hun afgetreden partijgenoten in de verschillende raadscommissies, werd roet algemene stemmen tot leraar Engels aan' de Handelsavondschool, m.i.v. 1 Sept. henoemd. de heer P. Boot alhier. Tot leraar Boekhouden en Handelsrekenen aan de Handels avondschool werd eveneens met al gemene stemmen benoemd de heer C. Weststeiin, onderwiizer aan de Jolianasehool voor ULO alhier. Ingevolge een bij de begroting ge dane toezegging van het College werd hierna overgegaan tot het in stellen van een commissie njn voor bereiding van aangelegenheden be treffende de organisatie en de huis vesting van het onderwijs. Hiervoor werd aangewezen de raadsoovm'rrio van bijstand voor het onderwijs, aangevuld met do heren Groot (P.v.d.Vr.l on Hovtink (Prot.-Chr.). welke fracties niet in deze commis sie van bijstand vertegenwoordigd ziin. Het voorstel tot afwijzing van een verzoek om subsidie aan de Berger schoolvereniging werd i.v.m. ingeko men nieuwe exploitatie-rekening aangehouden, evenals een voorstel tot vaststelling van een nieuwe sala risregeling voor het onderwijzend personeel bij het bijzonder voorbe» reidend lager onderwijs, zulks in verband met ingekomen brieven van de afd. Alkmaar en van het hoofd bestuur, van de Bond van Onderwij zeressen bij genoemd onderwijs. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd besloten de huurover eenkomst met de Coöperatieve Ver- bruiksver. „Voorzorg" in zake het pakhuis „de Vigelantie" te beëindi gen en hiermee een nieuwe huur overeenkomst aan te gaan, wat be treft het benedengedeelte van per ceel Laat 35, voor een huur van 4.50 per week. Verschillende ingekomen verzoe ken van R.K. Schoolbesturen om medewerking ingevolge de L.O.-wet werden in handen van B. en W. ge steld om bericht en raad. Aan dr. J. Belonje werd op zijn verzoek met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verlsgnd als leraar in de Staatsinrichting en in het recht van het maatscbappeliik ver keer aan de Handelsschool alhier. ANKE SERVAES voorzien van de laatste H.H. Sacramenten De bekende schrijfster Arike Ser- vaes," de echtgenote van Rein Valk hof. die sinds enige tijd in het Sint Elisabeth Ziekenhuis alhier werd verpleegd, is, naar wij vernamen, Woensdagavond door Dom Beekman O.S.B. van de laatste H. Sacramen ten der Stervenden voorzien. AANRIJDING ALKMAAR. Gisterenmiddag om ongeveer 2 uur heeft weder om op de Kanaalkade bij de Doe lenkluft een aanrijding plaats ge had. Een wielrijder reed over de Doelenkluft met de bedoeling de Kanaalkade op te rijden. Hij trachtte juist voor de Naco-bus, die uit de richting Friese Brug naderde, de weg over te steken. Hij lette echter niet voldoende op het van de andere kant naderen de verkeer met het gevolg, dat hij door een personen-auto werd aangereden. Hij werd van zijn rij wiel geslingerd met het gevolg dat hij aan zijn hoofd en arm ge wond werd, terwijl hij klaagde over pijn in zijn schouder. Hij werd met de personenauto, die hem had aangereden naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht Zijn rijwiel werd ern.stig bescha digd; de auto-bestuurder treft geen schuld. Bakkersstaking gaat niet door In verband met het feit, dat de Amsterdamse bakkers gisterenmid dag hebben besloten de staking op te heffen, zullen hun collega's in Alkmaar en omgeving, naar Woens dagavond werd besloten, normaal doorwerken. SPEEDWAY-RACES OP DE ALKMAARSE SINTELBAAN ALKMAAR. Zaterdagmiddag 30 Augustus, laatste Kermis-Za- terdag worden op de Alkmaarse sintelbaan wederom Speed-way- races gehouden, waaraan tal van bekende renners zullen deelnemen Tevens zal dan een-poging gedaan worden om het baanrecord, dat op naam staat van Bosman, te ver beteren. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De Minister van Oorlog heeft wegens persoonlijke onmisbaarheid aan H. Verveld van lichting 1947 voor één jaar vrijstelling van dienstplicht verleend. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Her man B„ zoon van A. Groot en J. Bakker; Meta, dochter van P. K. Hoorn en M. Moelaert; Johannes, H„ zoon van J. Winder en T. Cnossen. Ondertrouwd: K. Hartland en N. Dalenberg; D. Denie en G. de Hooijer; J. A. Tooment en W. J. Kaandorp; G. F. du Pont en M. F. van Woerkom; J. Lagas en W. Mensink; H. Timmerman en A, N. WortelP. N. Beentjes en G. ®T, N, Obdam; B. P. Wagemans en M. W. Spruyt Gehuwd: W. Molenaar en A. J. A. de Graaf; L. Schenk en M. J, van Zandbergen; A, W, M, Leen arts en A. J. de Wit. Overleden: Maria Snelling Berg oud 49 jaar geh met W. Groot; Antonia J. Barends, oud 30 jaar geh. met L. de Waal SLUITING HUISVESTINGS BUREAU Ter kennisgeving aan belangheb benden wordt medegedeeld, dat het Bureau voor Huisvesting, O. Gu>cht ,92, van 25 t.m. 28 Augustus voor het publiek gesloten.* is. Dit geldt niet voor hen wier in- schrijvingskaart "in bovengenoemde periode moet worden verlengd en die daartoe reeds opgeroepen zijn. ALKMAAR. 2 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 23000 kg, 8 stapels fa- brieks- en 12 stapels boerenkaas. Notering f71.50 voor de fabrieks- en f70 voor de boerenkaas, alles per 50 kg. DIEFSTAL Gisteren werd bij de politie aangifte gedaan door een artiste, verblijf houdende in een salonwa gen, van diefstal van een doosje, inhoudende enige gouden en ande re ringen, een gouden horloge en wat briljanten. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en als verdacht van deze diefstal werd een 24-jarige kermisknecht aange houden. De ringen en andere voor werpen werden in zijn bezit aan getroffen. Hij heeft inmiddels be kend en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. ONGEVAL MET STOFZUIGER Nader vernemen wij nog over het ongeval aan de Java Scorelkade: Woensdagavond kwam de heer de Waal thuis, toen hij zijn echtge note in dc keuken liggende op de vloer over de stofzuiger aantrof. Hij trok onmiddellijk de stekker uit het contact en waarschuwde de dokter. Deze kon helaas niet anders dan de dood constateren. Het li chaam van de vrouw vertoonde en kele brandwonden. Het blijft altijd gevaarlijk electrische apparaten te gebruiken. Als er iets aan man keert. is het zaak direct een des kundige te waarschuwen. De bo venbedoelde stofzuiger is door de gemeentelichtbedrijven voor onder- zoek meegenomen. EEN DRUK ZOMERSEIZOEN Kampeervet-ordening onvoldoende? SCHOORL. Evenals alle plaatsen langs de kust, heeft ook Schoorl zich in een bijzonder grote drukte mogen verheugen. Het schitterende zomerweer lokte zeer velen naar het strand, de bossen en duinen. Behalve vele buiten landers, mocht Schoorl vele be kende en vooraanstaande Neder landers tot zijn zomergasten reke nen. En toch, het gehalte van de „vreemdelingen" lijkt er ons niet op vooruit te gaan. We vinden het in het geheel niet erg, dat ook mepsen met een smalle beurs van de mooie natuur in ons dorp willen genieten, integendeel: *d.e eenvoudige werker, komt dit aller eerst toe. We vinden het evenmin erg, dat sommigen jjan hen willen kamperen. Wat wel erg is, dat on der alle soorten van „natuurge- nieters" een gedeelte is, dat meent dat men zich buiten schaamteloos mag gedragen. De moffencultuur van geheel ontblote bovenlijven, al of niet gemaskeerd met een zo klein mogelijk rood* zakdoekje, vindt meer en meer ingang. Een strengere kampeerverordening is reeds van kracht, maar de mede werking van de terreinhouders, ook helaas van de katholieke, laat alles te wensen over. We kunnen ons niet voorstellen, dat katho lieke pensionhouders enz. derge lijk gedoe op hun erf dulden. We hébben het meegemaakt, dat een dergelijk ongekleed individu uit een winkel werd verwijderd, ter wijl hij even verder bij een even eens katholieke collega wel werd geholpen. Katholieke solidariteit! Er wordt reeds overwogen het kamperen geheel te verbieden, of althans één terrein aan te wijzen, waar kan worden gekampeerd on der toezicht van de gemeente. Maar van nog groter belang is de nieuwe Politieverordening die op stapel staat en naar wij hopen nog deze week in de Gemeente raad zal komen. Dan is het radicaal uit. Men mag zich dan slechts op straat en op van de openbare weg af zicht bare plaatsen vertonen, wanneer over bad- ol strandkleding andere behoorlijk gesloten kleding wordt Districts-dealer: gedragen, die tot over de knieën rijkt De politie zal desovereen- komstig worden geïnstrueerd. De politie doet ook nu wel haar best, maar met de bestaande Politie verordening is het onmogelijk in alle gevallen handelend op te tre den. Men ment- echter niet, dat het euvel aer ontkleding zich alleen in Schoorl voordoet. Nagenoeg al le badplaatsen beklagen zich hier over. Schoorl is nu echter op de goede weg en het Gemeentebestuur rekent daarbij op de medewerking van de ingezetenen. Ons mooie dorp moet geniet- bagr worden voor een ieder, zon der dat men zich behoeft te er geren aan het schaamteloos op treden van een zeker soort pu bliek. DE PURMERFEESTEN Het feestcomité van de Purme- render feesten is nagenoeg gereed met het programma voor de festi viteiten bij het aanstaande 350 ja rig jubileum. De veetentoonstelling belooft een groot succes te worden. De revue „Hoera de Purmer jubi leert" geschreven door de heer H. P. van Yperen wordt rhet koorts achtige ijver ingestudeerd. De ge meente Purmerend en Naco hebben hun volle medewerking toegezegd. PURMEREND DE BAKKERSSTAKING GEëINDIGD Naar wij vernemen hebben he denmorgen de bgkkers uit Pur merend en omgeving weer allen een begin gemaakt met hun werk zaamheden. Alom is de geur van vers gebakken brood te ruiken en de huismoeders zijn dan ook danig in hun schik. DE OUDJES GAAN OP REIS SCHOORL. Donderdag 28 Augustus gaan de ouden van da gen uit deze gemeente een dagje uit. De commissie is er tot haar grote vreugde in geslaagd, dank zij de spontane medewerking van de ingezetenen, een reisje samen te stellen. Om zeven uur zal met de auto's en bussen begonnen worden met het ophalen van de deelnemers, zodat om acht uur gestart kan worden vanaf het Raadhuisplein. De tocht zal allereerst gaan naar de Beemster, waar in het koffie huis „De Tuinbouw" zal worden gepleisterd. Vandaar gaat de reis verder naar Oud-Valkeveen; hier wordt ook weer gelegenheid gege ven tot verpozing en tot het ver sterken van de inwendige mens met de meegebrachte broodjes, want het spreekt vanzrelf, dat dé oudjes 's morgens vroeg nog niet veel hebben gebruikt. Daarna wordt via Amsterdam naar Santpoort gereden, waar in het Natuurbad „Velserend" van de heer Minkema, een eenvoudig diner zal worden aangeboden. En dan gaat het weer huiswaarts. Het fanfarecorps zal de stoet weer op wachten en een laatste bakje troost in hotel „De Rode Leeuw" zal de jaarlijkse tocht weer besluiten. Laten we hopen, dat het mooie weer nog wat Aanhoudt, dan zal deze dag pok weer als „geslaagd" kunnen worden toegevoegd aan de reeks van mooie dagen, die de Commissie heeft mogen organise ren. BURGERLIJKE STAND OUDORP. Geboren: Veronica Clasina, dochter van Willem Dudink en Stijntje Smit; Elisabeth Clasina Laetitia. dochter van Nic. Kuiper en Elis. Klasina Koning; Hendrika En- gelina, dochter van Engel Bijpost en Hendrika Houtenbos; Anna Maria, dochter van Jacob Groot en Anna Maria Schroder. Gehuwd: Wilhelm Voormans. 22 jaar, en Anna van Zwanenburg; Dirk Groen, 46 jaar en Debora de Boer, 41 jaar. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Wilhelmina Maria, dochter van Th. J. Kaandorp en M. Kraakman; Engelfiertha, dochter van C. Bankersen en E. de Boorder. Ondertrouwd: Johannes Gerardus Timmer, 26 jaar (Beemster) en Mar- garetha Roelofsen, 20 jaar; Cornelis Nat, 44 jaar,n en Wilhelmina Helena Kool, 32 jaar; Pieter Brouwer, 28 jaar (Z. en N.-Schermer) en Grietje Altman, 25 jaar. Getrouwd: Corn. Nat ejj Wilhel mina Helena Kool; Pieter Brouwer I en Grietje Altman. BURGERLIJKE STAND I PURMEREND. Geboren: Jo hannes Nicolaas Maria, zoon van P. J. G. Blelcemolen en G. J. Kaan dorp. Overleden: Geertje Overdijk, 60 jaar, echtg. van W. Kwantes (Ilpen- dam); Johanna Hyacinta Maria I Tuijp, 5 mnd., dochter van J. Tuijp en A. Zwarthoed (Edam); Jan Brommersma, echtg. van T. Eijssen. OUD-PURMERENDER KUNST SCHILDER GAAT EXPOSEREN. PURMEREND. Tot degenen die op de tentoonstetllingen van 8 tot en met 13 September een stand hebben genomen, behoort o.a. de oud-Purmerender kunstschilder Jan Stapper te Amsterdam. Jan Stapper is zijn schildersloop baan als amateur begonnen, doch heeft in de loop der jaren verras send mooie resultaten weten te bereiken. Daarvan zal hij nu in Purmerend in de tentoonstellings hallen aan de Nieuwstraat een ge deelte aan zijn oud-stadgenoten en andere belangstellenden laten zien en wij twijfelen er niet aan of wij zullen verwonderd' staan over wat ons daar zal worden geboden. FOLKLORISTISCHE DANSEN OP 13 SEPTEMBER PURMEREND. Het is voor zeker een goede gedachte geweest om op de ringrijderijdag van 13 September ter gelegenheid van de nazomerfeesten een Westfriese dansgroep uit te nodigen om hier demonstraties te geven. Immers het lag in de bedoeling om ook aan de ringrijderij een zoveel mogelijk folkcristisch karakter te geven. Bij het vergeven van prijzen voor het schoonste geheel zullen de draag sters van de Westfriese kap stellig een goede beurt maken. Omtrent de uitvoering van de oud-Hollandse dansen vernemen wij nog dat demonstraties zullen worden gegeven op de Kaasmarkt, op dé Koemarkt en in de tentoon stellingshallen. KERMIS CASTRICUM. Over het al gemeen kunnen de kermisexploi tanten tevreden zijn. Zondag was het zeer druk hetgeen verband hield met de aanwezigheid van vele in ons dorp vertoevende bad gasten. De autobaan maakte zeer goede zaken. Zondag a.s. organiseert de V.V.V, een wielerwedstrijd n.l. ,„de Ronde van Castricum". Naar wij vernemen zullen bekende renners aan deze wedstrijd deelnemen. In dien deze wedstrijd zal slagen ligt het in de bedoeling „de Ronde van Castricum" jaarlijks te doen te rugkeren. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Willem Jo- han, 2oon van Willem de Vries en Froukje Landman; Josephina Catha- rina Maria, dochter v. Willem Arian van den Bosch en Aaltje Admiraal; Welmoed, d. v. Adelbertus Hollen- berg en Sonja Petiet; Pieter, zoon van Jan van Bentem en Johanna Petronella Lagas; Franciscus Gesi- nus Jacobus, zoon van Frederik Cor nelis Dijs en Aukjen Elisabeth Ve nekamp. Overleden: Johannes Roo- sloot, 62 jaar, echtgen. van Elisabeth Neulken. „DE PARADIJSVLOEK" VOOR DE DERDE MAAL Nadat het treurspel van Alpli. Laudy reeds tweemaal door de Bergense Spelers in het Open luchttheater ten tonele was ge bracht, zijn zij op het verzoek van talloos velen ingegaan, om het nog eenmaal op te voeren. Het theater was tot en met de laatste rfj bezet. Het feit alleen al, dat tot driemaal toe voor een totaal bezette „zaal" werd gespeeld,kan een hulde inhou den aan auteur en spelers. Een der spelers, Toon Buissink. was gisteravond verhinderd en Sjef Schotten heeft zijn rol van Jared overgenomen; hoe Toon Buissink Jared uitbeeldde weet schrijver dezes niet, doch wel dat Sjef Schot ten een levende Jared heeft gegeven Vooral in tijden van npod schoot de roep van het waarom in de har ten van alle mensen, schoot na en weergalmt in de ledige ruimte die de aarde omsluit. Kaïn was de eer ste die het vroeg: waarom. Hij was de eerste die het uitschreeuwde: waarom. En de roep zal klinken en weerklinken tot de laatste Kaïn de laatste Abel zal hebben doodgeslagen Op zo aangrijpende wijze werd dit geroep in het treurspel van Laudij getoonzet. Wroeging verteert Adam, die niet berusten kan. en Eva, Moe der van alle leven, die de dood ziet geboren worden, wanneer Kaïn de hand aan zijn broeder slaat. Als een slaaf kruipt Satan tussen de mensen en zelfs in zijn meest gruwelijke momenten is hij nog lachwekkend. Slechts de belofte der verlos sing doet Adam in vrede sterven, doch voor hij fijn ogen zal sluiten, roept hij de belofte toe aan al zijn kinderen, mensen, die vechten voor een betere wereld, terwijl volken sterven in het avondrood. Alle zangers van het lied van dit treurspel vormden één koor. har monieus en melodisch. De belofte der verlossing echter staat te ver van het geheel, om een ware apotheose te vormen, welke de toe schouwer doet herademen, als na een benauwend visioen. Het ligt in de bedoeling van dc Bergense Spelers nog elders „De paradijsvloek" op te voeren, waar wij hun dan eenzelfde succes toe wensen. Uitstekend geslaagde excursie HENSBROEK-H.H. WAARD. Uitgaande van de Landbouwvoor lichting hebben een 70-tal tuin bouwers en veehouders, w.o. ook enkele dames, uit Obdam, Hens broek en Heerhugowaard, Dinsdag per autobus een excursie onder nomen naar de Noordoostpolder, onder leiding van de assistent de zer dienst, de heer van Eeten te Heerhugowaard. 's Morgens te ongeveer half vijf vertrokken, ging de reis viq de Afsluitdijk door 't Friese land (waar de droogte ten spijt 't gras gewas goed stond) om bij de Lem mer de polder in en bij Vollenhove uit te gaan. Men heeft met alle bewondering de vaak op Amerikaanse leest ge schoeide landbouwmechanisatie gadegeslagen, zoals b.v. de com bine, die per dag zo'n slordige 10 bunder maait en tegelijk dojjjt. Wat de stand van 't graangewas betreft, viel deze over het alge meen de excursisten tegen. De wegen waren nog niet wat je noemt. Niet alleen opzienbarend stoffig, maar bovendien somtijds zeer oneffen, zodat het in de bus sen nogal eens een hobbelen en botsen was van je welste. Ook is Schokland bezichtigd1 (4 km. lang en op z'n breedst 250 meter), met de kerk en pastorie, bestemd om als museum te wor den ingericht. Men heeft de riet landen aangedaan, die in het na jaar gemaaid zullen worden. In tegenstelling met de Wieringer- meer waar men zeer te kam pen heeft gehad met onkruid blijft men er in deze polder geheel van verschoond, wat vanzelfspre kend een bizonder voorrecht ge noemd mag worden. Ook bestond er alle bewonde ring voor het grasland', dat dit voorjaar voor het eerst bezaaid was en waarop het vee nu reeds graasde. Na bezichtiging van zoveel meer, onder deskundige leiding, waarvan we echter helaas in verband met de beperkte plaatsruimte niet kun nen reppen, trok het gezelschap via Zwolle, Elburg, Harderwijk, Hilyersum naar Amtserdam, om te ongeveer 1 uur 's nachts dé thuishaven te bereiken. Koos Vorrink stelt' vragen Het Tweede Kamerlid Vorrink heeft de min. van oorlog schrif telijk het volgende gevraagd: Is het juist, dat ten behoeve van de ontruiming door het Vrouwen Hulp Korps (V.H.K.) van het kas teel Bouvigne het Indisch instruc- tiebaltajon (IIB), dat gelegerd was in het Julianakamp te Kijkduin, is overgeplaatst naar een kamp en een voormalig rijksopvoedingsge sticht te Alkmaar? Is het juist, dat voor het ontrui men van het kasteel Bouvigne als ook voor het centraliseren van het V.H.K. meerdere, legeringsmogelijk heden ter beschikking stonden, waarr onder het kamp aan de Westerweg te Alkmaar, het voormalige rijksop voedingsgesticht te Alkmaar, als mede de Weeshuiskazerne te Naar- den? Is het juist, dat het Julianakamp te Kijkduin beschikt over een outil lage, o.a. een grote gymnastiekzaal en een tot Indisch museum inge richte localiteit, die het kamp uiter mate geschikt maakte voor de oefe- nings- en opvoedingstaak van het IIB, terwijl deze outillage van geen enkel nut is voor het V.H.K. en dit bovendien naar zijn omvang in een kleinere legeringsruimte onderdak zou kunnen worden gebracht? Past, bij het bestaande ruimtege brek, deze oplossing in een zo effi ciënt mQgelijk gebruik van de voor handen kazerneringsmogelijkhed.en? Moet door het overbrengen van het IIB naar twee inrichtingen in Alkmaar niet worden gevreesd, dat het onderwijs van de troep door deze decentralisatie nadelig zal wor den beïnvloed? Is de minister bereid mede te delen, welke ogenblikkelijke kos ten met deze verhuizing van het IIB zijn gemoeid en tevens welke blijvende extra-kosten voortvloeien uit de toekenning van verblijfstoe- lagen en uit inkwartieringskosten Enige weken geleden werd namens de Alkmaarse bevolking aan Bath de gong aangeboden, w.elke daarvoor in de etalage van de fa. Heuseveldt was te bezichti gen. Naar aanleiding hiervan bereikte de loco-burgemees ter, de heer G. van Slinger land, gisteren het volgende schrijven: Vertaling Bath, 30 Juli 1947 Mijnheer, De edelachtbare heer Bur gemeester en de leden van de Gemeenteraad van Bath hebben mij opgedragen U en de ingezetenen vanAlk maar hun oprechte dank te betuigen voor het geschenk aan de stad Bath, bestaande uit <ie zeer fraaie gong. #et raadslid, de heer Ber- legde bij het bekendma ken van het geschenk de betekenis van de voorstel ling uit door te herinneren aan de beroemde Alkmaarse kaas en de berries, waarop ze naar de markt werden gedragen, en op zijn voor stel besloot de Gemeente raad eenstemmig om getui genis af te leggen van zijn grote erkentelijkheid voer het geschenk, dat steeds de herinnering levendig zal houden aan de innige ver bondenheid, welke bestaat tussen Alkmaar en Bath, en aan de duurzame banden van vriendschap, welke Ne derland met dit land ver binden. Hoogachtend, Uw dw. dr. get. J. Basil Ogden Gemeente-secretaris Aan de heer Wethouder van Slingerland wnd. Burgemeester Stadhuis Alkmaar (Nederland) BEEMSTER, 20 Aug. Aardappe len: Schotse muizen 810; bl. Eigen heimers 8-r-10; Schotse muizen kl. ,4.506; slabonen: dubbele m. ar. 852, z. dr. 10—63; stoksnijbanen 16^68; br. stamsnijbonen 639; pruimen 1874; komkommers 414; tomaten A 28—33; appels: zoete Bel lefleur 1031; Codlin Keswick 614 Fisher's Eersteling 6—12; James Grieve 1341; Mank's Cadlin 10-30; tulpappel, rode 11—38; Yellow Transparant 12—55; Zigeunerin 15-62 bloemkool 1—17; rode kool 4—5.50; savoye kool 5—7; postelein 9; sla 3—14; andijvie 3—10; bieten 3—5.50; wortelen 6—14; uien 8—12; druiven Frankenth. 1.10—1.40; suikermeloen 20—94; netmeloen 1442: perziken Pe,en: Clapp's Favorite 12- 43; Dirkjes 6—18; juttepeer 24—44; Precose de Trevoux 14—42; suiker peer 517; trosjespeer 513. BEVERWIJK, 20 Augustus. - Andijvie 514; bloemkool 1548; bospeen 713; waspeen 6.9010* groenekool 618; doperwten 60-4-80* dubb. stambonen 20—65; pronkbonen lf—24: snijbonen 25—64; trosbonen üj—75; komkommers 7—22; poste lein 5—16; sla 514; spinazie 12—16; tomaten 16—30; kroten 4—10; aard appelen 8—9; dubb. stokbonen 40— 70; meloenen S.%-68; frambozen 42 —81; bramen 2.50—2.75. WARMENHUIZEN, 21 Aug. 10200 kg..slabonen 1049.10; 63000 kg. aardappelen eerstel. 8.40—9.30* bintjes 8.108.60; witte eigenh. 8.10 9.20; id. blauwe 8.909.30; bevel. 7.808.40; Koopm. blauwe 8.909 30* kleine 4.70—5.10; 9500 kg. witte kool 7300 kg. gele kool 5—810; 14000 kg. rode kool 3.90—8.60. NOORD-SCHARWOUDE. 62000 kg. aardappelen eerstelingen 8.50— 9.20; bonken 8.60—9.50; eigenh. 7.80 8.60; blaauwe id. 8*09.90* beve landers 7.30—8.20; 38000 kg. witte kool 3.708.30; 26000 kg. rode kool 3.90-1-8.30; 4600 kg. gele kool 68.70; 3000 kg. kroten sort. I 3.10—3.30; id. II 3; 2600 kg. uien 12—12.20; driel. 7.50—8.40; nep 17.80—18.20; 32000 kg. slabonen 2750. van het personeel, dat in Den Haag woonachtig is en nu in Alkmaar werkzaam wordt gesteld? Is de minister bereid mede te delen, welke gewichtige redenen hebben geleid tot het onderbrengen van het V.H.K. in het Julianakamp te Kijkduin en niet in een der in vraag 2 aangeduide legeringsruim ten, met als consequentie de over plaatsing van het nB naar Alkmaar? Van de dik vier ton winst, die de wecrmachtsaanncmer J. de Groot uit Bergen tijdens de oorlog had verdiend, was door fiscale maat regelen en anderszins al zoveel verdwenen, dat blijkens het gister door de beheerder, mr. C. A. Groot in de Tribunaalzitting uit gebrachte rapport, de vermogens positie ais negatief kan worden beschouwd. Het was een posthuqie berechting van de in November 1945 in deten tie gestorven aannemer, die blijkens de tenlastelegging in 1941 lid van de NSB was geworden; nadat zijn contributie aan de beweging tot 800 gulden was opgelopen, bedankte hij; voorts was hem ten laste gelegd het uitvoeren van werken voor de weer macht op het vliegveld Bergen en aan de kust te Wijk aan Zee. ÏJmui- den en Zandvoort en in België. Uit de voorgelezen getuigenver klaringen van de aannemers Broer- sma en Oldenburg en de vroegere arbeider Beers uit Hergen bleek, dat De Groot nimmer gedwongen was voor de Duitsers te werken, dat hij moeite deed, om opdrachten van hen te krijgen en voorts, dat hij een weelderig leven leidde waarbij hij vooral veel gebruik maakte van sterke drank. Hij voerde in de ja ren 19401944 werken uit voor een totaal omzet van ander half millioen gulden. Bedroeg zijn vermogen in Msi 1940 f 2600.in Mei 1945 werd dit op f 408.295 getaxeerd: mogelijk is er in België ook nog vermogen aan kapitaaj of materiaal. Zijn pri- vé-uitgaven bedroegen in die jaren f 55.000.waaruit blijkt, dat hij 't er goed van heeft genomen. De be heerder mr. de Groot deelde mede, dat met de fiscus overleg wordt ge pleegd, om het de weduwe mogelijk te maken van het restant nog te kun nen leven zonder een beroep op de steun te doen. Uitspraak oyer 14 dagen. 'n Actief NSB-ertje Er was nog een posthuum geval; het betrof wijlen Klaas Slikker uit Schoorl, die, omdat hij er financieel niet best voor stond zich aansloot bij de N.S.B.; dat was in 1940 en hij bleef het tot Dolle Dinsdag, als zo- velen. Hij was werkzaam bij de wache und schutzdienst en verrichtte cor- veediexist bij de Duitsers; ook sloof de hirzich uit, om Joden van het strand en uit de kampeergelegen- heden te jagen en van vreemde kam peerders de kampeermessen af te nemen; overigens bemoeide hij zich overal mee, doch van verraad bleek niets; zijn weduwe, die gehoord werd, was het helemaal niet met hem eens geweest en had er ver driet genoeg van gehad- Zij zal nu mede de dupe ziin, ofschoon zij toch steeds trachtte haar man van de NSB-kliek verwijderd te houden. Helena Vial was al in '35 lid van de beweging en zei, dat zij steeds als sociaal werkster optrad; dat verklaarde ook haar werkzaamheid voor de N.S.V.O. en de Winterhulp; zij accepteerde dankbaar de extra toewijzing voor brandstof en le vensmiddelen en de extra toelage voor haar zoon, die in Rusland bij de Waffen S.S. enige jaren dienst deed. In Juni '46 was zij voorwaar delijk in vrijheid gesteld met o.m. de bepaling van f 500.boete, waartegen zij in verzet was geko men. Zij ontkende niet de N.S.B.- vlag te hebben uitgestoken en Mus serts aangelaat tegen de wand te hebben gehangen. Overigens was hier ook niet van verraad sprake en beschuldigde verklaarde, dat zij het verkeerde van haar handelwij ze nu wel inzag. Camouflageschilder De schilder A. Dekker uit Cas tricum was eveneens in verzet ge komen tegen een hem opgelegde boqje van f 7500.—; hij had tijdens de oorlog schilderwerk voor de Duitsers verricht en o.m. bunkers, spermuren, geschutsopstellingen en geschut zelf gecamoufleerd met schilderwerk. Hij zei door de aan nemer Klaassen aan dit werk geko men te zijn, doch er niet zijn best voor te hebben gedaan om het te krijgen; integendeel, hij probeerde er af te komen, hetgeen hem niet gelukte. Hij zag echter kans door het werk vo,or de Duitsers ook bur- gerwerk te doen en zijn collega's aan materiaal te helpen, dat hij voor het weermachtswerk kreeg. Van zijn opdrachten van de Duit sers had hij een winst van f 10.000 - gemaakt; hij zei, dat hij, als hij ge wild had, veel meer had kunnen verdienen en van de Duitsers aan merking kreeg, dat zijn rekeningen te laag waren. Toen hij zei, dat hij niet van de Duitsers wilde verdie nen, had de Ortscpmmandant hem gezegd; Och mens, die Hollander betalen het" wel. Dat hij zijn arbei der v. Lieshout had bedreigd met het arbeidsbureau en uitzending naar Duitsland ontkende hij; hij had bij wijze van waarschuwing gezegd, dat als v. Lieshout bij hem weg zou gaan, hij genoodzaakt was zijn kaart naar het G.A.B. te stu ren. waardoor v. L. wel eens in Duitsland terecht zou kunnen ko men. Van Lieshout had het echter als een bedreiging opgevat en was daardoor langer bij Dekker blijven werken, dan hij anders had gedaan. Overigens bleek wel, dat Dekker het werk niet met graagte voor de Duitsers had gedaan en dat winst bejag niet bij hem voor zat. In alle zaken uitspraak over 14 dagen. (Var In de hoofdstad is onl; stichting tot stand gekoi zich ten doel stelt op een publiek zeer aantrekkelij] producten van beeldende naars op een ruimere wijn op heden onder het volk gen. Men he,eft daar» tweeledig doei voor ogen peil van de wandversieri hoog te brengen en dc kui een bestaanszekerheid te ven. Dat zijn in grote trekki dachten die het bestuur i ting hebben doen besluite te zoeken met een aantal staande kunstenaars die met de plannen hebben ing hun volle medewerking vc Het is in grote kring algi kend dat het afzetgebied kunstenaars met de da wordt. Er is aanmerkelij koopkracht bij het publii situatie in de kunsthande menteel van djp aard dat kende schilders grote moei hun werk aan de man te Het gaat er in deze kringel weer bedenkelijk op lijken, toestanden zoals vóór de oo zullen keren en dat het v weer uiterst moeilijk zal i hun levensonderhoud te Dat is de ene zijde van 1 Anderzijds is het een bel schijnsel dat men bij de van de wandversiering zi ning geen hoge eisen stel gevallen zelfs helemaal gi stelt. Toch zijn er velen iets moois voelen, dat heef het bezoek aan de tentoon wel geleerd. Het blijft da raadsel, waarom zij die u: rij staan om, zoals van en ook nu het geval is, sic enkele uren een glimp op 1 vangen van de werken v meesters, genoegen nemen paar familieportretten en i kleurde kalender in hun h Het grote publiek kan ii vallen maar een enkele kf nemen van manifestaties gebied, en dan alleen nog dien het jn of bij de gre woont. Voor de overigen in is het veelal een gesloten er alzo in ons land op h der kunst omgaat. Nieuv Teneinde de smaak te v en in grote kringen beken geven aan het werk van t dende kunstenaars, heeft zocht naar een procédé, koper vervaardigd kan wc de voor velen te dure sc' doch die evenwel toch ee originaliteit behouden. Een is gevonden in een nieuv procédé dat de zogenaamc dersprenten oplevert die hebben van de bekénde li nieuwe werkwijze maakt 1 lijk de prenten als origim kennen, zij worden dan oc danig door de vervaardig kend en kunnen verkocht tegen prijzen die zowel de de verkoper tevreden kan De stichting wil ook br het gebruik, dat grote tentc gen altijd in de grote stede gehouden. Om meer beke geven aan het werk van stenaars zullen nu in hc reeds een twintig tot veel sities in alle daarvoor in aa komende plaatsen in ons 1 den gehouden. Daarbij za melijk aandacht besteed w de provincie. Om actueel zullen deze tentoonstelling veer gelijktijdig plaats hel zullen ook de schilderspre kocht worden, waarvan me einde een al te grote unifc vermijden, slechts een 750 j Ier werk maakt. Op deze het publiek meer dan tc kennis kunnen nemen van van hun eigen schilders ei een innige wisselwerkin, kunstenaar en publiek. De stichting heeft ach opdracht gegeven tot het gen van een aantal van dc schildersprenten. Het zij Eyck, Edgar Fernhout, J decker, W. Schumacher, Prof. Dr. Romano Guardini, de beken de Duitse filosoof en schrijver van gods dienstige werken, \ierklaarde, dat hij het verzoek om aan de Münchener Uni versiteit te doceren, niet kon inwilligen, omdat hij geen woonruimte in Mün- chen kon vinden. Prof. Guardini zal dan ook blijven do ceren aafl de Univer siteit van Tübingen in de Franse zóne. Toen de Nazis de macht overnamen, moest Prof. Guardini zijn werkzaamheden aan de Staatsuniver siteit te Berlijn sta ken. 9 In Joego Sla- vië wordt momenteel grote propaganda ge maakt voor het bur gerlijk huwelijk, met uitsluiting van het Kerkelijke. „Men moet zich van de oude vooroordelen be vrijden en een begin maken met het nieu we leven van de pro gressieve mens", al dus de propaganda. Het Kerkelijk Huwe lijk is voor militairen en Communistische functionarissen verbo den. De overige amb tenaren, vnl. diegenen in Staatsdienst, wor den, indien zij voor de Kerk huwen (wat, officieel is toegelaten ingevolge Art. 25 van de Staatswet) streng gecontroleerd. In. een circulaire heet het, dat zij als „politiek onbetrouwbaren" geen belangrijke !unctie kunnen ver vullen. Ook de Kin-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2