t Grootste theefabriek ter wereld door Republikeinen in de as gelegd 1 BEELDENDE KUNST binnen ieders bereik Gaullistische groep gevormd in het Franse parlement 55 afgevaardigden van Centrum en Rechts sluiten zich aaneen Aruba wil los van Curacao fFN UURTJE TELEX Op West-Jayo 50 kampongs In brand gestoken Pauselijke Deleeaat te Batavia rJechf-gn bearoet /rMün zendina is in 't geheel niet politiek r HET ZEEWIER-MYSTERIE ankt aar J srichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 22 Augustus 1947 PAG. 3 Ommekeer in de verhouding tussen kunstenaar en publiek Katholieke Actualia J J Onze Hongaarse hulp-actie Wereld-journaal Kroniek Buitenland J en geleden le Alkmaarse Bath de gong elke daarvoor van de fa. s te bezichti- ding hiervan :o-burgemees- van Slinger- het volgende iling (1, 30 Juli 1947 iare heer Bur- de leden van aad van* Bath gedragen U en ■n van Alk- echte dank te het geschenk ith, bestaande laie gong. de heer Ber- let bekendma- geschenk de de voorstel- te herinneren de Alkmaarse :rries, waarop larkt werden op zijn voor- Ie Gemeente- nig om getui- ggen van zijn lijkheid voer dat steeds de levendig zal e innige ver- velke bestaat ir en Bath, en zame banden ap, welke Ne- lit land ver- chtend, dr. Basil Ogden ente-secretaris n Slingerland :ester Ierland) tug. Aardappe- i 810; bl. Eigen- hotse muizen kl. dubbele m. dr. >8; stoksnijbejnen snijbonen 639; imkommers 414; appels: zoete Bel- lin Keswick 614 g 612; James nk's Cadlin 10-30; 11—38; Yellow Zigeunerin 15-62 rode kool 45.50; postelein 9; sla 10; bieten 35.50; en 812; druiven •40; suikermeloen 1442; perziken pp's Favorite 12- juttepeer 2444; ix 14—42; suiker- ipeer 513. 20 Augustus. loemkool 1548; vaspeen 6.9010; doperwten 604-80; 065; pronkbonen 2564; trosbonen ers 7—22; poste- 4; spinazie 12—16; roten 4—10; aard- fa. stokbonen 40 ■68; frambozen 42 p 7 e: SN," 21 Aug. n 10—49.10; 63000 ;erstel. 8.40—9.30; witte eigenh. 8.10 8.90-9.30; bevel, blauwe 8.90—9.30; 500 kg. witte kool !e kool 58 00; >1 3.90—8.60. WOUDE. 62000 eerstelingen 8.50— -9.50; eigenh. 7.80 8.509.90; beve- 38000 kg. witte 000 kg. rode kool gele kool 68.70; rt. I 3.10—3.30; id. n 12—12.20; driel. 0—18.20; 32000 kg. dat in Den Haag nu in Alkmaar gesteld? bereid mede te wichtige redenen het onderbrengen het Julianakamp iet in een der in rle legeringsruim- equentie de over- [1B naar Alkmaar? tgestoken en Mus gen de wand te Overigens was i verraad sprake verklaarde, dat zij n haar handelwij- 'amouflageschilder Dekker uit Cas- iens in verzet ge- hem opgelegde hij had tijdens erwerk voor de en o.m. bunkers, ltsopstellingen en icamoufleerd met zei door de aan- an dit werk geko- er niet zijn best ?edaan om het te eel. hij probeerde hetgeen hem niet echter kans door Duitsers ook bur en zijn collega's helpen, dat hij achtswerk kreeg, iten van de Duit- ivinst van f 10.000 - dat hij, als hij ge- leer had kunnen de Duitsers aan- at zijn rekeningen >en hij zei, dat hij sers wilde verdie- sqpmmandant hem s, die Hollander Dat hij zijn arbei- had bedreigd met u en uitzending ontkende hij; hij an waarschuwing Lieshout bij hem j genoodzaakt was het G.A.B. te stu- L. wel eens in zou kunnen ko- mt had het echter ig opgevat en was bij Dekker blijven mders had gedaan, wel, dat Dekker et graagte voor de aan en dat winst- n voor zat. In alle over 14 dagen. (Van onze eigen redacteur) In de hoofdstad is onlangs een stichting tot stand gekomen, die zich ten doei stelt op een voor het publiek zeer aantrekkelijke wijze, producten van beeldende kunste naars op een ruimere wijze dan tot op heden onder het volk te bren gen. Men heeft daarmede een tweeledig doel voor ogen, ni. het peil van de wandversiering om hoog te brengen en de kunstenaars een bestaanszekerheid te verwer ven. Dat zijn in grote trekken de ge dachten die het bestuur der stich ting hebben doen besluiten contact te zoeken met een aantal vooraan staande kunstenaars die unaniem met de plannen hebben ingestemd en hun volle medewerking verlenen. Het is in grote kring algemeen be kend dat het afzetgebied van onze kunstenaars met de dag kleiner wordt. Er is aanmerkelijk minder koopkracht bij het publiek en de situatie in de kunsthandel is mo menteel van di£ aard dat zelfs be kende schilders grote moeite hebben hun werk aan de man te brengen. Het gaat er in deze kringen dan ook weer bedenkelijk op lijken, dat wan toestanden zoals vóór de oorlog terug zullen keren en dat het voor velen weer uiterst moeilijk zal worden in hun levensonderhoud te voorzien. Dat is de ene zijde van het geval. Anderzijds is het een bekend ver schijnsel dat men bij de verzorging van de wandversiering zijner wo ning geen hoge eisen stelt, in vele gevallen zelfs helemaal geen eisen stelt. Toch zijn er velen die voor iets moois voelen, dat heeft ons b.v. het bezoek aan de tentoonstellingen wel geleerd. Het blijft daarom een raadsel, waarom zij die uren in de rij staan om, zoals van de winter en ook nu het geval is, slechts voor enkele uren een glimp op te kunnen vangen van de werken van grote meesters, genoegen nemen met een paar familieportretten en een felge kleurde kalender in hun huiskamer. Het grote publiek kan in vele ge vallen maar een enkele keer kennis nemen van manifestaties op kunst gebied, en dan alleen nog maar in dien het jn of bij de grote centra woont. Voor de overigen in de lande is het veelal een gesloten boek, wat er alzo in ons land op het gebied der kunst omgaat. Nieuw procédé. Teneinde de smaak te verbeteren en in grote kringen bekendheid te geven aan het werk van onze beel dende kunstenaars, heeft men ge zocht naar een procédé, dat goed koper vervaardigd kan worden dan de voor velen te dure schilderijen, doch die evenwel toch een zekere originaliteit behouden. Een oplossing is gevonden in een nieuw afdruk- procedé dat de zogenaamde schil dersprenten oplevert die veel weg hebben van de beke"nde litho. Deze nieuwe werkwijze maakt het moge lijk de prenten als origineel te er kennen, zij worden dan ook als zo danig door de vervaardigers gete kend en kunnen verkocht worden tegen prijzen die zowel de koper als de verkoper tevreden kan stellen. De stichting wil ook breken met het gebruik, dat grote tentoonstellin gen altijd in de grote steden worden gehouden. Om meer bekendheid te geven aan het werk van onze kun stenaars zullen nu in het najaar reeds een twintig tot veertig expo sities in alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen in ons land wor den gehouden. Daarbij zal voorna melijk aandacht besteed worden aan de provincie. Om actueel te blijven zullen deze tentoonstellingen onge veer gelijktijdig plaats hebben. Dan zullen ook de schildersprenten ver-j kocht worden, waarvan men er, ten einde een al te grote uniformiteit te vermijden, slechts een 750-tal van i Ier werk maakt. Op deze wijze zal het publiek meer dan tot nu toe kennis kunnen nemen van het werk van hun eigen schilders en ontstaat een innige wisselwerking tussen kunstenaar en publiek. De stichting heeft acht artisten opdracht gegeven tot het vervaardi gen van een aantal van de bedoelde schildersprenten. Het zijn Charles Eyck, Edgar Fernhout, John Ra- decker, W. Schumacher, Jan van Keulen, Nicolaas Wijnberg, Jan Wie- gers en Kees Andrea. Charley Toor- op kon helaas deze keer niet haar medewerking verlenen. Het ligt niet in de bedoeling een speciale groep schilders naar voren te schuiven, een ieder krijgt zijn kans en steeds worden de medewer kers verwisseld. Er is reeds steun verkregen van kunstkenners, verza melaars en museumdirecteuren, straks is het woord aan het Neder landse publiek. Naar mr. Dijkstra, een der be stuursleden van de Stichting Beel dende Kunst binnen ieders bereik, ons nog mededeelde, zal ong. dertig procent van de opbrengst bij verko pingen ten goede komen aan de ge zamenlijke kunstenaars, die bij de Stichting zijn aangesloten. L. S. Laagste salarissen in Frankrijk verhoogd Bij regeringsbesluit is in Frank rijk een loonsverhoging van elf pet., ingaande per 1 Juli jl„ officieel toe gestaan. Dit besluit is afgekomen na onderhandelingen tussen de minis ter van arbeid en vertegenwoordi gers van werkgevers- en werkne mersverenigingen. Gaston Tessier, secretaris-gene raal van het algemeen verbond van christelijke arbeiders, heeft na het onderhoud met minister Mayer ha- der verklaard: „Ik meen te kunnen zeggen, dat het hier gaat om een globale verhoging van elf procent voor een gedeelte van de loonschaal,, met een plafond, waarvan de hoogte ons niet is medegedeeld, doch dat betrekkelijk laag schijnt te zijn". Nader wordt gemeld, dat niet ge sproken kan worden van het toe staan van een algemene loonsver hoging van elf procent, daar volgens het decreet voor alle uurlonen van meer dan drie-en-zeventig francs de nieuwe toeslag uniform op acht francs is vastgesteld. De regering bedoelt aldus de laagste salarissen het meeste te doen profiteren. Woensdag is er een Gaullistische groep binnen het Franse parle ment gevormd, waardoor de cam pagne van Generaal de Gaulle, voor het opnieuw aan de macht komen als leider van een flinke anti-communistische meerderheid in het land, in een nieuw stadium is gekomen. 55 afgevaardigden, behorend tot de centrum- en rechtse partijen, hebben zich aangesloten bij een ,.in- ter-partijen-groep van actie", welke zich voorneemt de principes, die zij essentieel acht voor werkelijke de mocratie en het verzekeren van een snel herstel in Frankrijk, te bevor deren, aldus werd Woensdagavond officieel medegedeeld. De nieuwe „actie-gr'oep" noemt zich niet openlijk Gaullistisch, maar haar program en leiders laten geen twijfel bestaan over de werkelijke aard en betekenis van de groep, welke van plan is in alle kwesties, die zij van „nationaal belang" acht, een eensgezinde stem uit te bren gen. Een der doelstellingen is her ziening van de grondwet, welke „in de practijk een der voornaamste oor zaken voor onze huidige moeilijk heden is gebleken" (dit laatste is 't centrale punt in het politieke pro gram van generaal de Gaulle). De officiële adhesiebetuiging aan dit program door 55 afgevaar digden terwijl 20 anderen zich naar verwachting in de naaste toe komst bij hen zullen voegen be tekent een belangrijke politieke ont wikkeling in Frankrijk. De MRP. waarvan naar verluidt twintig leden zich bij de nieuwe groep hebben aangesloten, is in het Geen eieren meer in restaurants In inrichtingen, waar voor het pu bliek gereedgemaakte spijzen, al dan niet voor gebruik ter plaats^, verkrijgbaar worden gesteld, waar onder begrepen broodjeswirfkels, is het aan de exploitanten of onderne mers verboden eieren zolwel kippen eis eendeneieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of Voorhanden te heb ben. Tevens is het verboden in deze inrichtingen eieren of spijzen, waar in eieren zijn verwerkt, te kopen, in ontvangst te nemen of te gebruiken Prof. Dr. Romano Guardini, de beken de Duitse filosoof en schrijver van gods dienstige werken, verklaarde, dat hij het verzoek om aan de Münchener Uni versiteit te doceren, niet kon inwilligen, omdat hij geen woonruimte in Mün- chen kon vinden. Prof. Guardini zal dan ook blijven do ceren aqn de Univer siteit van Tübingen in de Franse zóne. Toen de Nazis de macht overnamen, moest Prof. Guardini zijn werkzaamheden aan de Staatsuniver siteit te Berlijn sta ken. 9 In Joego Sla- vië wordt momenteel grote propaganda ge maakt voor het bur gerlijk huwelijk, met uitsluiting van het Kerkelijke. „Men moet zich van de oude vooroordelen be vrijden en een begin maken met het nieu we leven van de pro gressieve mens", al dus de propaganda. Het Kerkelijk Huwe lijk is voor militairen en Communistische functionarissen verbo den. De overige amb tenaren, vnl. diegenen in Staatsdienst, wor den, indien zij voor de Kerk huwen (wat officieel is toegelaten ingevolge Art. 25 van de Staatswet) streng gecontroleerd. In. een circulaire heet het, dat zij als „politiek onbetrouwbaren" geen belangrijke functie kunnen ver vullen. Ook de Kin derdoop moet het ont- jelden: „De Kinder doop is een misdrijf, sen dwang. Voor het 18de levensjaar moet niemand gedoopt ivorden en dan nog ■noet ieder vrijwillig sen besluit nemen". Er is reeds sprake ran, dat, in overeen stemming met de .Volkswil" het ver joden zal worden aan personen beneden 18 jaar het Doopsel toe te dienen. Tegenover ste lichte Divisie. In Europa veroverde het 7de Amerikaanse le gercorps onder zijn bevel o.a. Cherbourg. 9 De officiële Vati caanse kringen heb ben met volkomen reserve Tito's recen te opmerking, djt de diplomatieke betrek kingen tussen Joego slavië en de H. Stoel verslechteren, opge nomen. In officieuze kringen wordt deze verklaring echter ge- dit alles staat, dat kinderen van nauwe lijks vijf jaar wel een gedwongen Commu nistische opvoeding krijgen. 9 De oudste bisschop van Frank rijk, is de 90 jarige Mgr. Joseph Maria Tissier. Hij werd op 14 Augustus 1857 ge boren en in 1880 tot priester gewijd. In 1912 benoemde de Paus hém tot bisschop van Chalons, welke zetel hij thans nog bezet. Mgr. Tissier is assistent-bisschop bij de Pauselijke troon. De Luitenant-Ge neraal Lawton Col lins, die per 1 Sept. a.s. plaatsvervangend chef van de Generale Staf in het Ameri kaanse Ministerie van Oorlog wordt, is Ka tholiek. Tijdens de oorlog in de Stille Zuidzee voerde hij het bevel over de 25- zien als de voorbode van een door Tito gewenste, uiteinde lijke breuk. De maar schalk zou zodoende beogen, de positie te versterken van de Joegoslavische Ortho doxe Staatskerk, die de bevelen van haar godloze Caesar zo slaafs opvolgt. 9 De Zwitserse Nationale Studentenbond heeft zich teruggetrokken uit de Internationale Studenten Unie. Na kennis te hebben ge nomen van de een zijdige besluiten van deze Unie op haar huidig Congres te Praag. Voorts zal de Zwitserse Universitai re Sporthond niet deel nemen aan de Inter nationale athletiek- feesten te Parijs, welke eveneens door voornoemde Unie ge protegeerd worden. bijzonder in moeilijkheden gebracht door het vooruitzicht van een even tuele splitsing in Gaullistische en andere leden, terwijl tevens het ge vaar bestaat van een doorsnijding der bestaande partijgrenzen. De Franse socialistische partij en de MRP hebben aaangekondigd dat elk hunner afgevaardigden, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde parlementsfractie van De Gaulle, automatisch buiten de partij gesloten zal worden. Reuter tekent hierbij aan, dat het moei lijk is na te gaan, welke afgevaar digden vooralsnog in het geheim met de fractie van De Gaulle zul len sympathiseren en dat derge lijke sympathisanten zich mis schien in October a.s., wanneer het parlement na het zomerreces weer bijeen komt, als zodanig zul len laten kennen. De thee wordt duurder De afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt het vol gende mede: Tengevolge van een contract met Engeland, was ons land in staat thee te betrekken tegen prijzen, welke beneden de wereldmarktprijs waren gelegen, thans 'is dit echter niet meer mogelijk, zodat thee al leen kan worden aangekocht tegen de wereldmarktprijs, welke belang rijk hoger ligt dan de oude aankoop prijzen. Met ingang van 12 September a.s. zal de consumentenprijs voor thee moeten worden verhoogd, de oude maximumconsumentenprijs voor de laagste kwaliteit thee per 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 cent, de maximumprijs voor de beste kwali teit van 50 cent tot 74 cent. Teneinde tegemoet te komen aan de vraag naar goedkope thee, welke door de prijsverhoging, naar ver wacht wordt, zich zal uitbreiden, is door de overheid met de theepak kers overeengekomen, dat 30 pCt. thee van de goedkoopste prijsklasse zal worden geleverd van het kwan tum dat de detaillist afneemt. 95 Arubanen hebben aan de raad van politie van Aruba een ver zoekschrift aangeboden, waarin naar voren wordt gebracht, dat de Arubaanse bevolking een staats rechtelijke afscheiding van Aruba van Curacao wenst met de bedoe ling rechtstreeks onder de kroon te komen. In het verzoekschrift wordt gewe zen op de tegenstrijdige belangen tussen deze zustereilanden. De on dertekenaars zien als enige odIos- sing, Aruba een zelfstandige staat kundige positie te geven recht streeks onder controle van de Ne derlandse regering. De nieuwe be stuursvorm zou in rechtstreeks on derling overleg tussen Nederland en Aruba moeten worden bepaald. Na dat van dit verzoekschrift een af schrift was gezonden aan H.M. de Koningin is een deputatie uit de on dertekenaars door de staten van Curacao ontvangen. Op deze ver gadering werd door de deputatie er nog eens de nadruk op gelegd, dat de wens tot staatsrechtelijke af scheiding is voortgekomen uit alle lagen van de bevolking en dat de afscheiding slechts betrekking heeft op het eiland Curacao. Aruba is ver langend de band met Nederland en de kroon te handhaven. C ENS WAS het Hongaarse land een bolwerk tegen het ge' vaar der Turken. Geheel Euro' pa, ook ons eigen Nederland dankt aan Hongarije zijn be' houd t.o. de Halve Maan. Nu dreigen hamer en sikkel. In Hongarije wordt mede het pleit beslist tegen het Communisme. Dat kan ons niet onverschillig laten. Dat gaat ook ons aan. Ook ons bestaan als vrij, zelfstandig volk, als mens en persoon wordt bij de uitslag van deze titanenstrijd beslist. Helpen en steunen wij de fiere, nobele Honggren! HoeDoor onder onze leiding (zie de adressen van uw krant!) voedselpakket' ten naar Hongarije te zenden. Stuurt ons geld, stuurt ons duurzame levensmiddelen, kle ding, schoeisel. Wij zorgen voor alles.' Te wapen voor Hongarije! Voor God! MARCUS De Correspondent van Belga te Rome meldt, dat Vaticaanstad be sloten heeft haar radiozender te vernieuwen en te verbeteren. In de loop van het najaar zullen de uit zendingen worden uitgebreid. Generaal Peron, president van Argentinië, zal een serie „radio praatjes" houden, gericht tot de tegenstanders van zijn regering. Tijdens een vergadering van de algemene raad van d.e vakvereni gingen van Britse technici en scheepsbouwers, die 2 millioen leden tellen, is eenstemmig een re solutie aangenomen, waarbij „volle dige en algehele steun" wordt toe gezegd aan de regeringsplannen ter bereiking van economische stabi liteit. In een huis te Vojkovice (Tsje- cho-Slowakije) zijn 900 Latijnse en Engelse boeken gevonden, waar van het oudste van 1566 is. Te Calcutta hebben een duizend tal jonge hindoes stenen geworpen naar het huis, dat de Mahatma al daar had betrokken om door zijn aanwezigheid een einde te maken aan de troebelen in deze stad. Ver scheidene ruiten van het huis wer den ingeworpen en de jongelieden eisten, dat de Mahatma zou terug keren. tj,e filmster Greta Garbo is aan boord van» de „Queen Mary" uit New York te Southampton aange komen. Zij reisde incognito en haar naam kwam niet voor op de passa gierslijst. Het internationale kindgynood- fonds zal komende week zijn eerste verscheping voedsel voor de hon gerige kiiyloren van Europa uit New York wegzenden. Deze ver scheping bestaat uit meer dan 1.000 kg. melkpoeder voor Oostenrijk, Griekenland, Italië, Polen en Joego slavië. De militaire bevelhebber van de Amerikaanse zone in Duitsland, ge neraal Clay, heeft tegenover de subcommissie van de commissie der V.N. voor onderzoek in Palestina verklaard, dat hij een scherpe ople ving van het anti-semitisme in Duitsland verwacht indien men zal pogen een .groot aantal verplaatste personen in het Duitse economische leven te doen opnemen. Een veertigtal bewakers van het concentratiekamp Auschwitz, onder wie Maric Mandel, „de vloek van het vrouwenkamp Brzezenka", zul len in October voor een volksge recht te Krakau terechtstaan. 62 personen zijn verdronken na het kapseizen van een veerboot op de Nijl in Boven Egypte. De boot vervoerde merendeels vrouwen en kinderen, die zich op weg bevonden naar een viering van het Moham medaanse Bairam-feest (het einde van de vasten). Slechts 18 opvaren den werden gered. Een cycloon, die in de afgelopen week in de Golf van Mexico woed de, heeft in de Mexicaanse staat San Luis Potosi twee dorpen ver woest en overstromingen veroor zaakt. Meer dan 10 personen zijn om het leven gekomen. De K.L.M. zal eind Augustus in Den Haag een autobusstation openen waarin zullen worden on dergebracht een buffet een informatiebureau, te lefooncellen en een kran tenkiosk. Gisteren ver trok van Schiphol een sky- master naar Indië die ruim 2 ton post aan boord had. ;j: De hoofdvlootpre- dikant J. Sillevis Smit en de Kilima Hawaiïans keerden per vliegtuig uit Indië in ons land terug, jjs Na dit lucht-nieuws komen we weer op de begane grond. Daar ramde een zie kenauto van de Amster damse G.G.D. een tramwa gen waarvan het voorbal- con werd ingedeukt. Per soonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Op het Scheveningse strand is het nog steeds een grote wanorde. De po litie raapte o.a. 129 ver dwaalde kinderen van het strand op. ;j; Een zeven tienjarige Londense stu dente die bij een prijs vraag met haar opstel de eerste prijs won, bestaande uit een veertiendaagse va- cantie op het vasteland, koos Nederland als ver blijf omdat ze ons land het meest interessant vond. sjt Het Theater Plezier van Floris Meslier zal het vol gende seizoen een nieuwe revue brengen. „Ik zie je vanavond nog". De decors zijn ontworpen door Joop Geesink. jj; In Rotterdam arriveerde een aantal Bel gische zeecadetten voor een bezoek aan de stad. jjt In den Haag wordt op 2 September officieel ge opend een nationaal re classeringsbureau, waarin alle verenigingen die op dit gebied werken, zijn vertegenwoordigd. Het blijkt dat de hoofdstad vele vacantiegangers trekt. Reeds 400.000 personen be zochten Schiphol en de Weense kunstschatten zijn al door 90.000 mensen be wonderd. :je In Bergen op Zoom hebben zich reeds negen gevallen van typhus voorgedaan in de afgelo pen dagen. Het zijn leer lingen van het Moller-ly- ceum die van een vacantie- reis in Frankrijk terug keerden. j|c In Oost-Bra bant heeft men tijdens de hete zomerdagen te kam pen met watergebrek. Men slaat thans in sommige plaatsen bronnen. In Waalwijk liepen meer dan honderd vette varkens rond wier meesters geen vergunning hadden deze dikzakken aan te hóuden. Het Nederlandse communique no. 58 meldt, dat de grootste theefa briek ter wereld, „Balim Bangan", in het gebied van Siantar door de Republikeinen vernield is en in de as gelegd. Ditzelfde lot onderging de palmoliefabriek Sawit Sebrang in het gebied van Tandjong Poe- ra. Van de Chinezen in het Medanse werd vernomen, dat in de toestand der Chinezen te Pankalanbrandan enige verbetering was gekomen. Op midden-Java is de „Witte-kruis kolonie" bij Salatinga gedeeltelijk verbrand en verwoest. Deze land bouwkolonie schonk voor de oorlog 500 Javanen belangloos werk en voedsel. De kolonie werd in 1902 gesticht (na het hongerjaar) voor steun aan maatschappelijk onvol- waardigen. Een Chinees, dje uit Langsa (Su matra) ontsnapt is, deelde mee, dat de Chinese bevolking in deze plaats van de Republikeinen geen toestem ming krijgt om te vertrekken. Bij de huizen zijn benzinevaten opge steld. Een drietal kampongbewoners te Kajoe Aeoeng (Sumatra) werden door de TNI met kapmessen mis handeld. Bij een van hen werd het onderlichaam tot aan het middel met benzine afgebrand, waarna men hem afmaakte. Volgens het Nederlands officieel communique no. 57 zijn op West- Java ten noorden van Leuwiliang een 50-tal kampongs in brand ge stoken. Bii Tangerang zijn er 2 ver nield. In de nacht van 17 Augustus heeft de TNI vanuit het oosten en westen met mortieren een aanval op Poewokerto gedaan. De aanval werd afgeslagen. Nabij de kampong Kemit op mid- den-Java in het gebied van Gom- bong werd een groep Republikeinen BATAVIA. 8 Aug. 1947 (KNP). Zondag 3 Augustus j.l. is de Apos tolische Delegaat van Batavia, Mgr. G de Jonehe d'Ardoye on kerkeliike wnze in de kathedraal ontvangen. TUdens deze plechtig heid hield de Delegaat, wiens moedertaal het Frans Is, in het Nederlands de volgende rede: „De Heilige Vader heeft reU neer Batavia gezonden om Hem te ver tegenwoordigen. want daar Hij de algemene Vader der gelovigen is, wil Hij tegenwoordig zijn te mid den van al zijn kinderen, in de per- er nn van een Annptolisch Delegaat. Mijn zending in de Indonesische Ar chipel is in het geheel niet politiek, zoals mijn titel zelf aanduidt; mijn werkzaamheden zullen uitsluitend liggen on het zedelijk, intellectueel en godsdienstig terrein; maar op deze wiize kan ik medewerken aan het welzijn van dit onmetelijk ge bied en aan het geluk van zijn be woners. v Ik weet hoeveel arbeid en liid°n de missionarissen in het verleden hebben gedragen, om het geloof te planten op de eilanden van de In donesische Archipel; ik weet ook hoeveel lijden in deze laatste jaren de Bestuurders der Missies, de Pries ters, de Broeders, de Zusters en de Gelovigen hebben verduurd, en ik heb de officiële opdracht u de ge voelens van bewondering over te brengen en de dankbetuigingen van de Heilige Stoel. Dit lijden en deze ontberingen zal ik allen te samen aanbieden aan God opdat Hij aan dit land moge geve de vrede, die de rust der goede orde is, en ondat Hij licht moge ge ven in de zielen; want het is een steeds geldende waarheid, dat uit 't offer het licht ontspringt. Aan u, dierbare Katholieken, vraag ik een echt Christelijk leven te leiden en het goede voorbeeld (p geven. Toen de geestelijke hulp middelen u ontbraken, zijt eii trouw gebleven; nu deze hulpmiddelen u zijn teruggegeven, gaat nu naar de bron der genade door dikwijls de Heilige Sacramenten te ontvangen. Een gedeelte van mijn leven was gewijd aan de opvoeding der jeugd. De jeued zal nok in Indonesië ge heel mijn liefde hebben; zij zal steeds in mij een trouwe vriend vinden. Tk weet inderdaad hoeveel edelmoedigheid en ijver er leeft in het hart der jongeren, en ik zal met hen zijn om dit vuur te onderhou den, dat warmte en licht moet ge ven aan de Katholieke Actie. Voor de vroegere Bisschoppen, Missionarissen. Broeders en Zusters, die in hun graven rusten, vraag ik pan God, dat Hii hun het eeuwig geluk moge schenken. Aan allen, die hier tegenwoordig zijn, aan de ouden van dagen en aan de zieken, aan de geestelijkheid en de gelovigen van de gehele Indonesische Archi pel geef ik de Pauselijke Zegen in naam van de Heilige Vader, Zijne Heiligheid Paus Pius XII. opgemerkt, die stellingen aan het bouwen was. Deze concentratie werd met artillerievuur verdreven. In Malang deed een bende gedu rende de nacht een aanval op de Nederlandse posten nabij de gevan genis, waarbij geweren en automa tische wapens werden gebruikt. Op Madoera werd een Nederlandse pa trouille ten noorden van Bangkalan door een Republikeinse groep van circa 500 man beschoten. De aanval lers waren gewapend met mortieren, mitrailleurs en geweren. Een Repu blikeinse bende bezuiden Pematang- siantar op Sumatra werd met enige verliezen hunnerzijds verdreven. In de stad werd hinder ondervonden van sluipschutters. Ten zuid-oosten van Bindjai ontmoette een patrouil le hevige weerstand, waarbij ook de Franciscanen zes eeuwen in het H. Land Ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest der instelling ener Pau selijke Garde in het Heilige Land, dat samenvalt met dat van de inbe zitneming door de paters Francis canen van de basiliek te Bethlehem, door Constantijn de Grote gesticht en door Justinianus gerestaureerd, heeft Z. H. de Paus een schrijven gericht tot de Generaal der Min derbroeders, pater Pacificus Peran- toni, waarin hij hulde brengt aan het werk der Franciscaner-orde ge durende deze zes eeuwen dat zij. in Palestina werkzaam zijn en voor namelijk voor de steun welke de pel grims, die het Heilige Land bezoe ken van hen ondervinden. Deze laatste vinden geregeld huis vesting in het grote klooster dat op een heuvel ten Oosten van de stad is gebouwd. Voor Nederland is commissaris van het H. Land pater Augustinus Bulters vicarius te Venray, die ja renlang pastoor der St. Antonius- kerk in Den Haag was. BEURSPRAATJE Het Indische probleem staat ook wat de Amsterdamse Effectenbeurs betreft, nog in het centrum van de belangstelling, doch uit alles valt op te maken, dat het publiek op het ogenblik volhardt met een af wachtende houding. Er waren Don derdag weinig orders en er zat niet veel tekening in de markt. De cultuurfondsen waren meren deels iets beter, zonder dat zich gro te verschillen voordeden. De scheep vaartwaarden. Koninklijke en de Industriëlen waren weinig of niet veranderd. In het vrije verkeer ge beurde er ook niets bijzonders. De stemming was prijshoudend en de koersen van enkele fondsen ver toonden een kleine neiging tot ver beteren, maar alles wel beschouwd bleef het koerspeil toch tamelijk on bewogen en konden bij het slot ver geleken met de vorige slotprijzen geen markante verschillen worden opgemerkt. Op de meeste afdelingen ging slechts nu en dan iets om. En waar transacties werden afgesloten, hadden deze betrekking op een of slechts een paar stukken. In de min der courante industrie-aandelen ging maar weinig om. De Nederlandse bankaandelen waren in enkele ge vallen iets lager. De Amerikaanse markt was stil. De koersen van de meeste Amerikaanse waarden waren iets lager, in overeenstemming met het koersverloop van New York. Op de beleggingsmarkt was de situatie onveranderd. De affaire was zeer gering. De Nederlandse Staatspapie ren werden op ongeveer het vorige peil afgedaan. De 3 pet. Indische le ningen waren prijshoudend. De pandbrievenmarkt was stil, nage noeg onveranderd. De affaire in ge meentelijke en provinciale leningen was eveneens van geringe omvang, terwijl ook voor deze fondsen de koersen bijna geen wijzigingen on dergingen. Prolongatie 21/4 pet. ver van Nederlandse patrouille enige liezen leed. In de omgeving Rimba Pandjang, ten noorden van Padang, werd de bevolking, onder bedreiging met moord en brand stichting, aangemaand te evacueren naar Republikeins gebied. De uit deze omgeving gevluchte bevolking werd in bescherming genomen en naar Loeboekboeaja gebracht. Ver schillende Nederlandse posten en patrouilles op Java en Sumatra wer den beschoten. Blijkens de tot op heden ontvangen berichten bedragen de Nederlandse verliezen 3 gesneu velden en 6 gewonden. Reeds meer dan honderd jaar hebben de Noord- en Zuid-Ameri kaanse staten aangevoeld, dat zij niet alleen geografisch doch in meer dan een opzicht ook econo misch en militair een eenheid vor men. Sinds president Monroe in 1823 dit samengaan der republieken in zijn elementairste vorm propa geerde, heeft het streven naar soli dariteit en eensgezindheid practisch steeds op het program gestaan der inter - Amerikaanse besprekingen. En naarmate de nationale tegenstel lingen onder invloed van de tech niek en als gevolg van de versprei ding van nieuwe ideeën van poli- tiek-ideologische aard, uitgroeiden tot continen tale tegen stellingen, be gonnen de Amerikaanse landen ook meer aan te voelen, dat zij logischer wijs op elkan- VERDRAG VAN RIO der aangewezen waren en een ver splintering der morele zowel als materiële krachten een nodeloos in gevaar brengen van de nieuwe we reld betekende. Toen het onder de tweede we reldoorlog duidelijk begon te wor den, dat zelfs oceanen geen hinder palen vormden voor de Japans- Duitse opmars, sloten de Ameri kaanse republieken in Maart 1945 de overeenkomst van Chapultepec, welke in wezen niets anders dan een uitvloeisel was van de reeds lang aangevoelde behoefte aan meerdere eenheid. Het verdrag ging uit van het beginsel, dat de integri teit der Amerikaanse landen even zeer gevaar kan lopen door daden van agressie der Staten onderling als door die van een niet-Ameri- kaanse maeht. In tegenstelling tot vroegere formuleringen, bepaalde het verdrag zich niet tot algemeen heden. doch hield het zeer duide lijk richtlijnen in voor een gezame- lljke doelmatige bestrijding der as- aspiraties, welke geschiedde door middel van economische sancties, militair machtsvertoon en politieke druk. Daarenboven schreef het voor de vorming van een Econo mische en Sociale Raad voor alle landen, het samenstellen van een bestuur voor de Pan-Amerikaanse Unie en het ontwerpen van een constitutie voor de nieuwe inter- Amerikaanse organisatie. De hele taak van de conferentie te Rio de Janeiro nu bestaat hierin, dat men aan deze voorlopige over eenkomst een permanente vorm wil geven. Reeds gaven de meerder heid van de Amerikaanse Republie ken alS haar mening te kennen, dat besluiten betreffende collectieve maatregelen voor alle onderteke naars van de overeenkomst ver plicht zouden moeten zijn. Omtrent de overeenkomst van de besluiten dezer conferentie met de bepalin gen van het Handvest der Verenig de Naties bestaat geen onzekerheid. Artikel 52 immers spreekt, zoals wij reeds eerder schreven, over re gionale lichamen en verdragen tot handhaving van vrede en veiligheid. En de bedoeling van Rio de Janeiro is geen andere, dan de vrede in de nieuwe wereld voor vele jaren te verzekeren. 36. „Hij werd ertoe gedwongen, Mon sieur. door de man in het bruin. Het spreekt vanzelf, Monsieur, dat, in dien aan de politie mededeling wordt gedaan, dat er iemand in een vermomming rondloopt, en dit blijkt bij onderzoek nog waar te zijn ook en er komen dan bovendien nog en kele foto's aan het licht, dit niet alleen beschamende, mjgr tevens gevaarlijke gevolgen zou hebben." Ik knikte. Een slimme manier om iemand in je macht te krijgen. Er waren nog andere dingen, die Pierre niet kon of wilde vertellen, b.v. de puzzle van al Binbonnet's leugens. Maar binnen enkele uren zou ik Binbonnet zelf spreken en kon ik de rest van het verhaal van hem vernemen. We wensten elkaar goede nacht. Uren bleef ik wakker liggen; mijn hoofd tolde. Ik veronderstelde, dat een slaapmiddel wel geholpen zou hebben; doch de poeders lagen in de andere kamer. En, ofschoon die nu leeg was, voelde ik er niets voor om er binr/n te gaan. HOOFDSTUK XVIII. Om negen uur werd ik wakker. Ik had honger, wat niet onverklaar baar was. Ik belde en Pierre ver scheen met mijn ontbijt. Hij zag er nog een weinig vermoeid uit, doch voor de rest verschilde hij niets van de correcte kellner, die zich op de eerste dag in het hotel aan mij had voorgesteld. FEUILLETON door DAVID KEITH „Heeft Monsieur goed geslapen?" „Alles in aanmerking genomen, uitstekend Pierre." Hij trok de gprdijnen open en opende 'n raam. Zon en lucht! Daar na opende hij de tussendeur en ver dween in de andere kamer, waar ik hem eveneens de gordijnen hoorde opentrekken en de ramen openzet ten. Toen kwam hij weer terug. „Ik heb de vrijheid genomen de ramen in de andere kamer van Monsieur ook open te zetten. Er hing nog een flauwe geur van Ja- vel-water. De buitenlucht zal die vochtige plekken op het tapijt van Monsieur spoedig doen drogen." Ik knikte. Plotseling kreeg ik een ingeving. „Je kunt mijn bagage naar deze kamer brengen, Pierre en maak dan die andere kamer gereed voor Mon sieur Gérard. Die zal hier wel sla pen vannacht." „Maar, Monsieur de geur van Javel-water is erg doordringend en ik ben bang, dat het zelfs vanavond nog nietOok de vlekken. Mon sieur; in zo'n dik tapijt verdampt 't vocht zeer langzaam. Er is nog ze ker een dag nodig „Dat weet ik wel, Pierre. Dat geldt voor iedereen, behalve voor Monsieur Gérard." Pierre keek mij aan. Ik kon zien, dat het onderwerp hem niet beviel. Voor hem waren de orders van de dag: „Terug naar normale omstan digheden". Gisteravond was er ge praat; dat was voldoende. De zaak was afgelopen en van één kant had hij gelijk. Hij had mij alles verteld, wat hij wist. Nu was mij alles ver teld, wat hij wist. Nu was hij weer de kellner van de eerste verdieping van het hotel en ik was de bewoner van een van zijn kamers. „Goed, Monsieur." Hij aanvaardde mijn besluit misschien alleen, omdat hij er niet meer over wilde praten. Tijdens mijn ontbijt verhuisde hij mijn kleren en andere dingen van de een naar de andere kamer. Hij was nog bezig, toen ik Brest aan vroeg voor een gesprek met Mon sieur Gérard. Ik verheugde mij op de komende conversatie. De telefoniste van het hotel belde: „Hier is Brest, monsieur Weavair." „Hallo!" „Monsieur Weavair, bent u het werkelijk? Ik heb mij zeer ongerust over u gemaakt monsieur. Waar bleef u toch monsieur? Is er nieuws?" Iets nieuws? De vraag van een lafaard. De man, die zich liever laat chanteren dan te vechten voor zich zelf en voor zijn gezin. De man, die uit Parijs vluchtte toen ik niet op kwam dagen. „Ja, er is goed nieuws, monsieur Gérard", was alles wat ik zei. „Ik zal u er alles over vertellen, wan neer ik u zie." „Komt u naar Brest, monsieur Weavair?" „Neen maar misschien wilt u zo goed zijn naar Parijs te komen. monsieur Gérard. U kunt vanmiddag de trein van twee uur nemen." Zijn aarzeling deed mij glimlachen „Naar Parijs, monsieur?" „Inderdaad, monsieur Gérard. Met de trein van twee uur." „Is het werkelijk goed nieuws, monsieur?" „Buitengewoon goed." „Omdat u het mij verzoekt, zal ik komen." „Ik heb al een kamer voor u laten reserveren in Clarence, monsieur Gérard", zei ik. „U bent zeer vriendelijk, mon sieur." „Van geen belang, monsieur Gé rard. Tot vanavond." En nu naar Binbonnet. In de Rue Saint Martin aangeko men zond ik de taxichauffeur naar boven om Binbonnet mede te delen, dat ik beneden wachtte. Ik voelde er niets voor om twee trappen op te strompelen. Van de concierge was geen spoor te zien. De garen- en bandzaak zag er even verlaten uit als de vorige keren. Ik voelde mij tevreden en op mijn gemak, dat ik hier nu kon komen, zonder iets te vrezen te hebben. Hoe zou monsieur Binbonnet er zonder vermomming uitzien? Het valse baardj'e zou natuurlijk verdwe nen zijn. Toch was het mij onmoge lijk een voorstelling van hem te maken. Toen hij in de deuropening ver scheen, was ik verbaasd. Niet omdat hij zo verschrikkelijk veranderd was integendeel, het verbaasde mij, dat hij niet veranderd was. Hetzelfde glad achterovergekamde haar, het zelfde streepjespak, dezelfde verdrie tige uitdrukking op zijn gezicht. Alleen het baardje Wordt vervolgd i I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3