Deense wielen over Nederlandse weger l r HET ZEEWIER-MYSTERIE r eeri veld n andere de V.N. EEN SPONTAAN EN BEGAAFD PORTRETTISTE Een toevallige ontmoeting ■BW NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 23 Augustus 1947 PAG. 3 ïkbaar Frieda Rutgers van der Loeft—Mielziner De gewone Buziau Katholieke Actualia J J Visvervoer van Esbjerg naar Parijs mÊ^ÊÊÊÊSÊSmSM Ir F. S&~ I Zeiler ijd hebben, doch ip ^lijken, dat hieraan romen kan worden, ift de gemeente,'be- oelang oqk het ge- e dienen; en dit is 'ebaat, als er elke klasser-bqmpetitie- t spqrtpark gespeeld laarom begrijpelijk, te de Boys gaarne en gaarne zoü zien als broeders onder Ifde huis vreedtaam e Boys willen wel, e boy, Alcmaria, is op. Waarpm knnnep /beren de AlcmgDgT niet nog een jaar- de terrein blijven het is er winderig ie acppmodgtie ia Gr stand van een he- asser; maar het is voor één jaartje! Vlcmqria deelt niet van de vroedschap imst in het gemeen- verlqren zonen, vgn ;er de vraag, of de iqndering zal toe- bepaling! dat twee errein als het hunne awen; de beslissing :ffend verzoek van op het moment, dat ■aads-nabeschouwing liet bekehd. iét het gemeepte- een oplossing van n komt en dat Aio wat toeschietelijker bt dusverre bij de :n geweest is. Voor ingsperiode vgn één mogelijk gemaakt goede wil beider- mogeiijk. lgend jaar de be over twee grote dan wil Aicmaaia gen huis zijn op het vrëest, dat het dan aet sportveld aap de wezen zo! krijgen ilets voor. Het komt net deze wens van ing gehpuden kan na een wat moeilijk wonen elke club de hebben over een .MKEURING üammelot. De zuster necht, alle leeftijdpn. City, Pastoor Ange- iftijden; De vier ve- km. Biosc. Theater, en, 18 jaar; Cinema arzan in New York, irmonie, Muziek vppr 1 jaar; Victoria, Hp- a, 14 jaar. De Witte, Een wild- :arrière, alle leeftij- Huis der verloren jaar. qn Theater, Dat is itoria, De liefde van jaar. /al, Afrika mijn Afrf- -'ustende Jager, De iaar. Munt, Bedelia, volw.; allé leeftijden. Scala, Zeeduivels, 18 der klaplopers, 18 j. tpollo, Volk der zee, aravaan, 18 jaar. Schinkel, Tarzan de ijke, 18 jaar. ver Oostenrijk, ver- nerikaapse afgevaar- regering de militaire djt land niet meer lat deze onmiddellijk jen beëindigd. Hij toe, dat zulks slechts rmurwharp houding ig niet was geschied., nvrage verkreeg t.en en. Frankrijk en Ro- ziph y?n stemming nde tegen, waarmede :er van het vetorecht gemaakt. and als de \.S. vefj- e overtuiging te heb- enië en Bulgarije in u-plichtingen van het te komen. Bulgarije 23.600 kg slabonen peen 2.40—6.90*1600 11.50; 1200 kg kroten aardappelen 4.90-7.10. Aug. Aardappelen 0; blauwe Bigenh- jvie 8—9.60; slabppen -38; augurken A 65- 8—12.10; D 5.50; kom- uien 8—9-90; rode perziken 325; net- Si tomaten 1028; ipelen Zigeunerinnen irant 15—16; suikpr- aps 22—49; Jpttepegr -25; Precose 1424; 35.; prqimen 3077; 3; snijbonen 2—48; 1.10; 'sla 50—7.90; -6.90. Aardappelen 5.4Q—8-80 uien 8—12.40; bieten ye kool 5.20; gele be- 8.40; rojde kqql 4.6D 40; snijbonen 646; augurken 448; 7.30; bospeen 1016; sla 4—8.80; blnejTlkpol i 3—28; bl. pruiken Victoria 31; >yifte Alicante 1.11Kal; 90—1.35; West-Frisi® ïen 1895; Trapsp. de Zigeunerin 1957; hin 6—11.80: Klaps Hertogin Elsa 17-24 nne 11—37; Frapse -14.20. 3 EXPORTVEILING, jvie 3—10.5Q; spinazie 4—17; wortelen 4.10- 1625; groene hooi kool 3.90—8.00; gele uien 813; bieten zen 881.21; sp.eipie- stokspijbopen 22—52; 17—22; bloemkool IA II 2030; komkprp- loenen 24—1.08; wor- derie 1—5; peterselie 1-602J; aardgppelep REEDS LANG had ik het voornemen, om, vymneer de gelegen heid zich zou voordoen, nader kennis te maken met de per soon en het werk van Mevr. Frieda Rutgers van der Loeff-Miel- ziner, van wie enkele portretschilderijen mij reeds eerder getrof fen en getrokken hadden; in '39 in het Rijksmuseum en in de Kunstzaal Boendermaker deze zomer op een der tentoonstellingen van het Berger Kunstenaarscentrum. Dit B.K.C. wil de kunstenaars en het publiek nader tot elkaar bren gen en is daar wat mij betreft in zoverre in geslaagd, dat ik het genoegen had op een zijner ten toonstellingen nader kennis te mo gen make'n met de persoon van mevr. Rutgers v. d. Loeff, die, evenals haar echtgenoot de kolonel, voor de Bergenaren geen onbeken de figuur is. Op de kennismaking met haar vriendelijke persoonlijkheid volgde al spoedig de nadere kennismaking met haar werk, waarvan zij in haar sfeervolle woning „Zuilenhof" een grote, representatieve collectie als een kostbare schat bewaart. Mevr. Rutgers v. d. Loeff is geen schilderes, die de openbaarheid zoekt. In 1939 hield zij haar laatste grote tentoonstelling in Bennewitz te Den Haag; tot 1940 nam zij gere geld deel aan de tentoonstellingen van de Limburger Kunstkring, waarvan zij lid was en in 1939 trok op de grote tentoonstelling in het Rijksmuseum, waar heel de Neder landse schildersbent vertegenwoor digd was. haar werk bijzondere be langstelling. Zij is niet tuk op tentoonstellin gen, omdat zij daardoor te veel de kans loopt, haar werk, waaraan zij gehecht is als een moeder aan haar kinderen, te moeten afstaan. Tegen de aandrang van" menige koopgrage bezoeker was haar vrouwelijke zwakte niet opgewassen en niet al tijd slaagde zij erin haar eens-ver kochte werk weer terug te kopen. Dit is wellicht ook de reden, dat wij Noordhollanders tot dusver nog zo weinig van haar overigens be- V Au v 1/T.VÏ (olieverf) langrijk en bezienswaardig werk te zien kregen. In „Zuilenhof" staat ook niet voor eenieder de deur open; want deze niet meer jonge, maar daarom toch nog jeugdig-vitale vrouw, besteedt de tijd, die de zorg voor haar huis houding haar overlaat, aan het han teren van palet en penseel, omdat zij nu eenmgpl schilderen moet, om gelukkig te kunnen zijn. In een van de weinige verloren uurtje.s stond zij mij welwillend en gastvrij te woord, mij zo de ge legenheid gevend haar persoon en haar werk ook tot onze lezers wat nader te brengen. Mevr. Rutgers v. d. Loeff werd in Duitsland uit 'n Deense vader en een Italiaanse moeder geboren; zij studeerde in Kopenhagen en be kwaamde zich verder, bij verschil lende professoren, in de schilder kunst. Doch nergens hield deze rus teloze vrouw het erg lang uit. Vijf tien jaar werkte zij in Brussel en daarna 10 jaar in Middelburg, waar zij in een schildersgenootschap veel naar model tekende. In het katholieke Venlo, waar haar man garnizoenscommandant was, voelde deze niet-katholieke vrouw, die echter haar christelijke geest van haar katholieke moeder meekreeg, zich bijzonder thuis. Zij promoveer de er de jonge Limburgse schilders, wier tentoonstellingen zij meerma len met een inleiding opende en wist te bereiken, dat in talloze Lim burgse huiskamers de bazar-prulla- ria plaats moest maken voor origi nele of reDroductieve kunst van zuiver gehalte. Zij was medewerkster aan het katholieke geïllustreerde weekblad ..Wochenpost", waarin behalve ar tikelen van haar, reproducties van schilderijen, tekeningen en litho's van vele thans verdwenen Venlose stadsgezichten werden gepubliceerd. In '40 kwam zij naar Bergen, waar haar man een militaire taak kreeg. NA 'n gemoedelijk praatje mocht ik in de grote kamers en de i lange', brede gang haar collectie schilderijen gaan zien. En het verging mij als zovelen vóór mij, die zich verwonderd af vroegen: komt ditforsg, krachtige werk van het palet van zo'n kleine, tere vrouw? Van „dit kleine wifke" zoals de dijkwerkers van West- kapelle, waar zij veel schilderde, haar gemoedelijk noemden? Al Is Mevr. Rutgers v. A. Loeff een veelzijdige artiste, die een raak-getroffen landschap met evenveel gemak op het doek brgngt als 'n stilleven met bloe men of wgt dan ook, zij is op de eerste plaats een spontaan portret- tiste. En al mag haar overige werk haar wellicht niet doen uit steken boven zovele andere schil ders, haar portretten van de- Zeeuwse boeren en dijkwerkers en van de Volendanjmer vissers hebben Kaar een geheel aparte en vooraanstaande plaats doen inne men in het «lejcicon der Neder landse schilderkunst. Haar grote gave is, dat zij on middellijk in weet te dringen in het karakter van haar model en dit karakteristieke spontaan op het doek weet vast te legeen F*> al is het ene portret als schilderij misschien minder geslaagd dan 't andere, dit karakteristieke tref punt vindt men in al haar por tretten, of zij nu een zigeuner type, of 'n priester, 'n kind of 'n jonge vrouw uit de wereld, 'n boeren- of visserstype of onver schillig welk type ook uitbeeldt. Het zijn geen fotografische mas kers, die zfl schildert, het zijn hg- zielde mensenlevens, die met al hun geheimen voor u openbloeien. De ogen en handen, de houding en gestalte van haar modellen, zij zeggen u, wat voor 'n mens het was, die hier voor u geportret teerd is. De strakke en stugge Zeeuwse typen en de blijmoedige, vergees telijkte koppen der Volendammer vissers (zie nevenstaande repro ductie) diemevr. Rutgers v. d. Loeff in vele afzonderlijke por tretten en groepen in grote afme tingen en levend coloriet schil derde, zijn hiervan de meest-pro- minente voorheelden. EN als ik dan geboeid sta voor het fascinerende 'portret van een jonge vrouw, begrijp ik, dat deze schilderes geen afstand kan doen van al deze hare geesteskin deren, die voor haar evenzovele zoete herinneringen zijn en temid den waarvan zij dagelijks wil leven en werken. Want werken doet deze vitale vrouw nog dag aan dag. om dat zij slechts één geluk kent; ande ren gelukkig te maken met zo'n le vend portret van wie hun dierbaar zijn. Met 'n wens verliet ik mijn gast- vrouwe: dat onze lezers en allen, die de schilderkunst liefhebben, nog eens op een deze begaafde schil deres ijjpardige tentoonstelling* ken nis met haar boeiend werk mogen maken. Fr. OTTEN Tijdens de sluitingsfeesten van de Wereldjamboree in Frankrijk werd deze enorme ballon,, welke de wereld voorstelt, door de padvinders opgelaten. De ontmoeting was heel toeval lig en daarom misschien des te interessanter. Hoe we hem ineens ontdekten* tussen het grote pu bliek langs een van de drukste Haagse straten is en blijft een raadsel, maar plotseling stonden we voor de man, die in de afgelo pen tientallen jaren duizenden en nog eeijs duizenden mensen had Ieren lachen op ,een manier om nooit meer te vergeten. De avond was warm, zoals het de laatste maanden iedere avond ge weest is en de mensen liepen loom en tergend-langzaam langs de vele winkels. Men had nauwelijks gelegenheid om normaal adem te halen en men zocht alleen maar wat verkoeling in drinken en nog eens drinken. En wat doet men, als men met de stroom van zuchtende en moede mensen meezeult, zo maar in het onbekende van 'n grote stad, zon der te weten wat precies te doen. Men strompelt en zoekt ook alleen maar drinken en nog eens drin ken, om weer op verhaal te kun nen komen. En- ineens was er die ontmoeting. Zwierig als een jonggezel, de stroohoed nonchalant opzij liep Bu ziau met de grote stroom mee, ook al op zoek naar verfrissing en af koeling. Half-dichtgeknepen ogen, de zeer Katholieke en Pro testantse Jeugdorga nisaties hebben ge zamenlijk een berg hut in de Beierse Alpen overgenomen, de „Burghalle" in de Algau, met het doel daar katholieke en protestantse alsook interconfessionele bij eenkomsten en vor mingscursussen te houden. Bij de ope ning" van dit Jeugd centrum spraken eén Katholieke priester, Kanunnik. Hörmen van Augsburg, en een Luthers predi kant, Ds. Bauer. 9 De Nobelprijs voor literatuur is een stemmig toegekend aan de 28-jarige Noorse schrijfster Mgria Brekker voor haar boek „Moeder Maria", dat het da gelijkse leven van de Heilige Familie be schrijft. Tijdens de oorlog verbleef Maria Brekker in Zweden en schreef er een werk over het verzet in Noorwegen onder de titel „Ik ben een Noorse". O Pater de Jerphanion S.J., de bekende Franse ar- chaeoloog, is tot lid van de Academie Frangaise gekozen. Hij was reeds lid van de Pauselijke Acade mie voor Weten schappen, het Pause lijk Oosters Instituut en het Oosters Semi narie te Lyon. <0 Te Wellingborough in het Diocees Nor thampton in Enge land zijn op 9 Augus tus j.l. de z.g. „Ka tholieke Volksweken" begonnen, die tot en met 6 September zul len worden voortge zet. Dit Instituut der Volksweken werd kort voor de oorlog opgericht door een aantal leken, die in parochieel verband door gebed, studie en arbeid hun geloofs leven wilden verdie pen. Zij waren er zich van bewust wel Zondags Katholie ken doch in de week veeleer individualis ten te zijn. Onder de oorlog die hen voor verschillende diensten kinderen behouden. 9 De Mexicaanse regering heeft de film „De H. Philip- pus van het Kindje Jezus" verboden, om dat de uitbeelding van het mystieke le ven, mystieke ge voelens in de toe schouwers zou kun nen opwekken. De regering is van me ning dat wonderen en bovennatuurlijke gefieurtenissen niet in overeenstemming opriep, hielden de mannen vol, elke week bijeen te ko men en hun noodlij dende medebroeders hulp te bieden. Toen de leden door de mi litaire dienst werden verspreid, propa geerden zij onder de Britse strijdkrachten hun denkbeelden en vormden kernen. Zo is het werk der „Volksweken" uitge groeid en thans ne men ook vrouwen en kinderen er aan deel. 0 Grote groe pen mijnwerkers in de industriegebieden van de Gard en de Loire, hebben krach tig geprotesteerd bij de Minister van On derwijs. Nu de mij nen genationaliseerd zijn, worden n.l. ook hun tot nu toe vrije scholen in openbare omgezet. De Katho lieke mijnwerkers willen het bijzonder onderwijs voor hun zijn met haar realis tische staatkundige politiek. Bovendien verklaart zij dat de titel een overtreding is van de huidige Mexicaanse wet. 9 In Parijs is een be gin genaakt met het organiseren van een „huiselijke" Katho lieke Actie. Daartoe nodigt een goed on derlegd Katholiek eerst alle katholieke en daarna de overige medebewoners van zijn huis op zijn ka mer uit. Er wordt niet alleen van ge dachten gewisseld, doch ook getracht tot practische acties over te gaan. Soms komt de pastoor op bezoek en' kan dan zonder tijdverlies met alle bewoners rechtstreeks in contact treden. Door dit werk hoopt men ook de taak der overbelaste parochie geestelijkheid te ver lichten. V» scherpe neus recht vooruit en een wandelstok, die lustig op de stenen tikte. Er scheen verrassing in ons kn- ken te hebben gelegen, want de lachende wonderdokter keek en bleef staan. Zo maar, zonder enige bedoeling hebben wp tem een goe den avond gewenst, zoals dat nette mensen past en als antwoord trok er een genoegelijke grijns over zijn prachtige clowns-kop. Nog een enkele voorbijganger her kende he.m en een ""paar meisjes fluisterden met een klein beetje ro mantische aandoening zijn naam voor zich heen. Toen liep hii weer verder, op zoek naar lafenis in de zwoele stads- avond. Eigenlijk tegen onze wil zijn we hem gevolgd, want achtervolging ligt ons brave Nederlanders 'niet. Totdat hij zich 'ergens een plaats je op een van-de vele Haagse ter rassen kon bemachtigen en wii zo waar nog een lege stoel ontdekten. Toen hij dat alles zag trok weer die oude 'geweldige grijns over zijn gezicht en weer wenste hij ons goe den avond. Het genietende publiek vermaak te zich en boog en glimlachte, zoals nette Hagenaars het in alle omstan digheden past. We hebben hem aan het praten gekregen, ook al weer vanzelf, om dat de koffie geurig was en deze avond zoel en er veel sterren aan de donkere lucht hingen. Tot er één in ontzaggelijke snel heid naar beneden schoot. „Een vallende ster", klonk toen ineens de hese stem van Europa's grootste clown, „een vallende ster, daar en'hier" en hij wees op zich zelf met de onovertroffen lach van een wereld- en mensenwijs man. Natuurlijk weer als goed-opgevoe- de mensen hebben we heftig gepro testeerd tegen deze Delphische uit spraak. Maar hii schudde zijn hoofd en herhaalde zijn woorden. „Als men oud geworden is en er liggen vijf jaren oorlog tussen de mensen van „Het vrouwtje van Stavoren en de riipgeworden toeschouwers uit het drama „Veertig-vijf en veertig", gaat soms de lach over en blijft de droom aan een groot en schoon ver leden". „Natuurlijk" en we knikten st.il mee. Want hier ging een man spreken, wijs geworden door vele duizenden lachende mensen en nog wijzer ge worden door eigen ervaring van de grote en diepe menselijke humor. Na een lange mijmer begon hij in eens te praten over al zijn revue's, zijn werk, vanaf de tijd dat hij in eén kleine tent de eerste lachers op zijn hand kreeg met kleine, gekke vertoninkjes, hier in Den Haag en in Amsterdam. Dat was, toen ter Hall nog heer en meester was. Hij vertelde verder over de schitteren de en daverende shows, met veel licht en veel décors en met een pu- bliek." dat hem keer op keer de ova ties bracht die alleen aan groten voorbehouden zijn. Hij vertelde van al zijn rollen; Truus de méid, Kees de koetsier, de tuinman en de lantaarnopsteker, de visser en de eeuwige zwerver en ook over zijn rollen zonder één woord, alleen maar lachen en kij ken. Dat was meer dan genoeg om allen in de zaal, loge en hoog in 't schellinkje te laten lachen, steeds maar weer opnieuw, tot'Buziau ver dween, of tot de mensen dood en doodmoe op adem moesten komen. Bij de herinnering aan dit alles komt weer die oude bekende grijns- trekken over het hele gezicht, dat bestaat uit ontelbare plooien en plooitjes en waarbij alleen nog het witte masker nodig is. Dan is er weer de Buziau van jaren terug. e„n zoals practisch heel Nederland hem heeft gezien, ieder jaar opnieuw, in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en verder in de provincie alle maan den door, tot er weer een nieuwe revue was ingestudeerd en de trek weer van voren af aan begon. Daartussendoor werden de kleren door Buus zelf ontworpen, ziin fan tastische kleren, dassen, hoeden en benodigdheden en bijna steeds door hem zelf gemaakt. „Of ik me erg voelde?" Eigenlijk een onbescheiden vraag, maar per slot van zaken is de avond al zover gevallen dat onbescheidenheid niet meer te onderscheiden is van ver trouwelijkheid. „Nee, gevoeld heb ik me nooit, alleen maar bang. dat ik te ver zou kunnen gaan, of dat het publiek genoeg van me zou krij gen". Het tegendeel is gelukkig waar gebleken. We hebben hem gevraagd, waar om hij na de bevrijding niet meer optrad, toen een grote revue klaar was. Waarom niet. „Och een mens kan niet altijd het waarom wel en waarom niet verklaren, is zijn wijs antwoord, „maar het was beter zo". „TJ hebt zelf kunnen zien. hoeveel, mensen me nog kennen, een enke ling valt het nog wel eens op, maar och, Buus is de gevallen ster van daar straks, die nu alleen nog op herinneringen teert. En op toevalli ge ontmoetingen, die er nu en dan voorkomen. Maar het is allempal goed, zoals het gelopen is. Soms komt wel eens het verlangen terug, maar de le venswijsheid heeft hem rijp gemaakt en de tientallen jaren, die hij op de planken, in de hejle schijnwerpers, of in de schemerige kleurlampen heeft doorgebracht hebben hem ge maakt tot wat hii nu is; een man vol herinneringen". Het kopje koffie (de hoeveelste?) was leeg en Buus zwaaide met ziin wandelstok,4 zoals hij dat deed als de bon-vivant uit ik weet niet wel ke revue en hij nam nog een keer ziin hoed af met een zwier, zoals hij het deed voor de duizenden voor hem in de schouwburgen en de pro- vineie-zalen. Het is zeker, dat hij met een tik je weemoed over 't voorbije is door- g-'-'/andeld. met '1 I dirhtenk-epeo rgc" en ziin neus fel vooruit. Alleen het witte mask°r ontbrak nog, T. v. d. H. MINISTER NEHER Te Batavia aangekomen Vrijdagavond is het vliegtuig „Pa ramaribo", met Minister Neher aan boord, te Batavia geland. De Minis ter werd verwelkomd door Dr. Van Mook, dr. Idenburg, .Luit.-Generaal S. H. Spoor, Vice-Admiraal Pinke en andere autoriteiten. Op weg tussen Singapore en Batavia verklaarde Minister Neher aan een Correspon dent van Aneta,dat Hij zeer waar schijnlijk een maand in Indonesië zal blijven. Hij zal zich op de hoogte stellen van de schade welke geleden is zowel door de Japanse bezetting als door de latere gebeurtenissen. In het bijzonder zal hij trachten vast te stellen hoeveel buitenlands kapitaal nodig zal zijn voor de wederopbouw Als zeer t^elangrijk nevendoel .van zijn reis ziet de Minister het verste vigen van de betrekkingen tussen de Nederlandse en de Nederlands-In dische regering. Zijn bezoek zal niet tot Java beperkt blijven. Posifie Nederlandse passagiersschepen VRIJDAG, 22 Aug.; Aldabi 22/8 van Buenos Aires te Rotterdam; Andijk, Rotterdam-New York, pass: 22/8 1.30 uur Scilly. Delftdijk, Rot terdam-San Francisco, 19/8 te Cris tobal met machines'chade. Duiven- dijk, 20/8 van New York naar Rot terdam, vermoedelijk via Antwer pen. Indrapoera, Kaapstad-Rotter dam, pass. 21/8 18 uur Kaap Verde, wordt 29/8 8 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Minister Huysmans in Zeeuws-Vlaanderen De Minister van Economische Za ken, de heer Huysmans, die in gezel schap van de Directeur-Generaal van Ret Departement van Economische Zaken, de heer Truyer, de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. Quarles van Uf- ford en enige leden der Ged. Staten van Zeeland een rondreis door Oost en West-Zeeuws-Vlaanderen maakt, bezocht in Sas van Gent, Sluiskil, Koewacht en Clinge verschillende industriebedrijven, waarbij de moei lijkheden, welke deze bedrijven thans ondervinden, onder de aan dacht van de Minister werden ge bracht. Te Aardenburg werd een be spreking gehouden met vertegen woordigers uit de vlas-industrie. De Minister zegde- hierbij toe, dat bin nenkort een commissie, bestaande uit ambten?-n van zijn Departe ment, de Herstelbank en het Bedrijf schap in contact zouden treden met de vertrouwensmannen der vlassers, ten einde te geraken tot opstelling van een positief plan ijpor het bou wen van vlasroterijen te IJzendijke, Sint Kruis en Eede. De Ned. Chemici, de heren dr. J. F. Arens en dr. D. A. van Dorp zijn er na jaren werken in geslaagd in dg laboratoria van d< N.V. Organon te Oss, de Vitamine A op kunstmatige wijze t< bereidgn. Nergens ter wereld was dit, ondanks vele pogingei tot nog toe gelukt. Links dr. van Dorp en rechts dr. Arens. TOERISTEN, die het Oosten van ons land bezoeken, zullen telken morgen verbaasd staan over de drie, vier en soms meer grote trucs met aanhangwagens, vervaarlijk-wit geschil derd, die met een fameuze snelheid, verse Deense vis vanuit Esbjerg en andere Deense vissersplaatsen naar het Zuiden voe ren. Even buiten Nijmegen tcjnken ze, haastig glijden er wat sneden wit brood naar binnen, de mannen verwisselen van stuur en voort gaat het we,er over de eentonige betonnen linten, lqngs Eindhoven en Brussel npar Parijs. En als we onze perskaart op steken en even in het Duits en mgt een beetje Deens erdoor ons verstaanbaar tracl ten te maken, begrijpen ze ons, de slanke Deense g -talten, d'e telkens drie en meer uren achtereen het zware stuurwiel hanteren. Mit nach Paris? Ajjj so, aber haben sie die benö- tigte Papiere. En als we de nieuwe pas tonen, het internationale rijbewijs en ande re paperassen, kunnen we instappen want de mannen zijn wel erg gesteld op bezoek en ze zijn het wel ge wend, dat mannen met camera en vulpen meereizen, op jacht naar de copy. Ze vertellen, dat ze een rit maken telkens van meer dan duizend lan ge kilometers over mooie en min der mooie wegen. De vis, die des middags geladen wordt'als verse vis te Estjerg en in andere plaatsen van Denemarken, Denmark, zoals ze met veel keelge- rochel zeggen, wordt in het ijs ge stopt in zware manden geladen en verdwijnt dan door de brede ach terluiken in de zware meertons wa gens en aanhangers, die fel wit zijn geschilderd "en een kwartier rond zich een geur van vis verspreiden. Ze vervoeren meest kabeljauw en fijnere vissoorten. Daarna klinkt het vertreksignaal en met drie of vier in de wagen gaat het eerst Denemarken door en door Duitsland. Al of niet in colonne raast men over de strada, die' naar Oldenzaal leidt. Dwars door een verwoest ge deelte van Noord-West-Duitsland, tot de Nederlandse grens opdaagt, die b.ekend is bij de mannen. Even een controle, een wisseling van bestuurder en voort gaat het weer. Over' Arnhem en Nijmegen en grinnikend sliert de bestuurder zijn wagen door de stad in de richting van Grave en Eindhoven. De Belgische grens bereikt men meest vroeg tegen de middag en dwars door België heen gaat het dan op Parijs af. Op Parijs, de lichtstad, die soms, als ze geluk hebben nauwelijks vier en twintig uur na het vertrek en soms binnen zes en dertig uren na de vangst de verse Deense vis eet. Even een grondige qontróle daar, enkele uren van rust en voort weer, want ze werken met afwisseling en kunnen onderwijl slapen, Onderweg passeert men de nieu we vrachtvaarders, die soms even stoppen, meestal met een klein hand gebaar voorbijsnorren. Dat zijn de vrachtvaarders van de grote weg. de expediteurs, die in twintig, vijf en twintig uren tiids, acht of tien ton vis vervoeren door vijf landen over ruim duizend km. Ze kennen de mensen van de weg, de Gravense vrachtrijder met zijn hittekar even goed "als de Duitse po- litietroepen. de Eindhovense spoor- wachter rpet ziin zware snor is hen even bekend als de voor-Parijse straatveger. Uren aaneen ronkt de zware mo tor en boven alles uit proeft men de vaak niet lekkere geur van de verse vis. Ze roken drie. vier mer ken sigaretten doereen en knabbelen achter elkaar van een Duits kadetje pn een Belgische ommelet. Zo zorgt Denemarken voor de deviezen. De retourvracht bestaat meestal uit Frapse ruilertikelen of uit wijnen en andere - producten. Doch dat is niet de hoofdzaak, zegt de Lange Deep met grijnzende tanden en gespierde vuisten, hpofd- zaak is, dat de Deense vis even snel wordt gegeten in Parijs als in Ko penhagen, Kopnhavn, bromt hij' weer. Nauwelijks twintig uren later stap ik weer uit op de Graafse weg te Niimegen. Dan weer tanken, weer wisselen van stuur. Even een korte loop naar een Het kleine opleidingsschip van het Belgische Zeecadettencorps, de „Hinders", is in Rotterdam aangekomen. broodwinkeltje aan de overzij, ee: vers „saffiertje", de brand erin e: weg weer naar Esbjerg. En over acht uur staat de wage te rusten, hebben de mannen derV uren rust. nadat ze eerst halverweg Duitsland de heenbrengers hebbe ontmoet. Hoe klein de wereld va vandaag, waarin nog geen behoeft is aan een raket, die de verse vi in een uur tijd overschiet. Romantiek langs de weg, zegt d ene Deen me, als hij me de lijst va handtekeningen liet zien', waari zelfs namen prijken van persrotter die met Arabische en Indische hiëi ogüiphen getekend hebben. En morgen vroeg suist de ander wagen weer naar Parijs met zij onverzadigbare mensenmassa's di de Deense vis soms nog eerder ee dan de vrouw van de Deense visse- Respect verder voor die manne van de witte viswagens, die vaa zo secuur rijden, dat we als schoo' jongens er onze kans op te laat kc men van konden aflezen. Jos van Gemert J- HOLLANDERS STERKEI IN TEAMWEDSTRIJD Friezen hebben pech Voor de eerste teamwedstrijd HollandFriesland in de regen boogklasse, die 's morgens om kwart voor elf begon bestond zeer veel belangstelling. l)e triezen werden echter na de start al te leurgesteld, toen Theunissen mei zijn mast het grootzeil van Vrolijk door midden scheurde, waardoor deze direct uitgeschakeld werd. De tweede ramp trof de Frigzei toen v. d. Weij in de tweede rout- een bakboord-stuurboorel-kwest) kreeg met een van de Hollander en de strijd eveneens moest staker Alle hoop was toen op de nog over blijvende drie gevestigd,- maaj- he stond vooraf wel «vast dat de Frie zen het zo - nooit" konden houder Gelukkig voor hen echter verover de Dirk Oppenhuizen de eerst plaats en haalde dr. v. d. Zijp e Hendriks ook nog enige plaatsen Of Bij de Hollanders bezette Bergsm de tweede, Vial de vierde, Theu nissen de vijfde, v. d. Steur de zes de en Hofland de 8e plaats waardoo ze 30 punten verzamelden tegen d. Friezen 22.1. De vooruitzichten o een overwinning zijn voor de Hol landers dus zeer gunstig. De eerste veerneigingsgroepswed strijd in de Valkklasse werd ge wonnen door het team van d K.Z.V. „Sneek". De open wedstrijd in de regen boogklasse leverde een grote Frie se overwinning op. Hendriks won met een flinke voorsprong op zijn stadgenoot Vrolijk, waardoor hij de Van Houten wisselbeker die in 1925 werd ingesteld, voor de vijfde maal en thans definitiel won. Tevens kreeg hij de Andreae wisselbeker. De derde plaats wa voor v. d. Steur, maar de vierde e> vijfde waren weer voor de Friezer. i. c. Dirk Oppenhuizen en v. d. Weij In de Pampusklasse leed Sievert z'n tweede nederlaag, ditmaal tegei de Scheven inger Volkers, die nu di beste kansen h^eft op de hoofdprijs de grote zilveren waterpoort. Reinhard Mulder komt er in d- Valken steeds beter in en versloe; zijn grote concurrent Zuiderbaai met flink verschil. De Rotterdam mer Van Buren was achter Zuider baan derde. Metelerkamp Cappenberg te Am sterdam waj. evenals Maandag eerste in de Olympiajollen, waar achter Nellie van Gqpl als tweedi volgde, en Brinkhuis, eveneens t< Amsterdam als derde. 37. Binbonnet zag mij in de taxi zit ten en kwam vlug op mij toe. Ik opende de dg«r. Hij stapte naar bin nen en ging naast mij zitten. „Dus uw baard was vals?" begon ik plotseling. „Inderdaad, monsieur. Maar ik werd ertoe gedwongen. Ik „Een ogenblikje, als 't u belieft. Wat ik niet begrijp is dit: Aangezien uw vermomming zo goed was, dat zelfs mqnsieur Gérard u niet her kende, waarom verwonderde het u dan, dat ik gisterenavond liet blij ken, dat ik aan uw identiteit twij felde?" „Maar ik begrijp niet, monsieur....! Speciaal voor u had ik mij bijzon dere moeite getroost mijn identiteit kenbaar te maken. U had mij nooit tevoren gezien, maar u kende mijn handschrift uit mijn brieven aan Pearce Brothers. In het briefje, dat mijn presentje van wijn en cognac vergezelde. „Briefje? Daar was geen briefje bij monsieur Binbonnet." „Dat was er,wel bij monsieur Wea- vair." Hij scheen erg in de war. Bijna onbewust gleed mijn hand in mijn jaszak. Daar was het. Het kaartje, dat ik indertijd in mijn zak had gestoken. Maar een briefje? Ik haalde het kaartje te voorschijn. „Dat is het, Monsieur Weavair! Aan de achterkant staat het. Hebt u dat niet gelezen?" Ik schudde mijn hoofd. Ik haalde het kaartje uit de enveloppe en draaide het om. Inderdaad stond er FEUILLETON door DAVID KEITH in fijn potloodschrift iets op ge? schreven. Ik had het bij mij gedra gen vanaf de dag, dat ik naar Brest was geweest, „Drink de cognac niet. Vernietig dit kaartje. De wijn is een persoonlijk geschenk van uw make laar, die hoopt dat eerlang Ik kon de woorden met moeite ontcijferen en las ze hardop. „Daar werd ik onderbroken", ver klaarde Monsieur Binbonnet. Ik had geen gelegenheid meer mijn bood schap af te maken, want 'zelfs bij 't bezorgen van het pakketje werd ik gade geslagen." Ik knikte. Dat de cognac vergif tigd was had ik wel begrepen, toen mij opnieuw cognac werd aangebo den. Dat de wijn niet vergiftigd was wist ik ook al. En nu vernam ik pas het waarom.Dat waarom had ik echter* al lang kunnen weten. „Het spijt mij", hoorde ik Bin bonnet zeggen, „dat u die woorden niet gelezen hebt. Ik had werkelijk mijn best gedaan, Monsieur. Het schrift is erg fijn, maar dat deed ik met opzet, om te voorkomen dat mijn „waakhond" het zou merken. Ik verzeker u, dat het heel riskant was. De angst die u moet hebben uitgestaan. Monsieur! Het gevaar....! Een gelukkig toevel voorkwam, dat u van de cognac dronk? Ik knikte opnieuw. „Ik dank God, Monsieur Wea vair." „Mag ik u nu voor uw waarschu wing bedanken, Monsieur Binbon net." „Ah, Monsieur, het was het min ste „Maar nu iets anders: Waarom loog u tegen mij betreffende uw te lefoon, Monsieur?" „Monsieur, die man beloerde me als een havik. HJj dwong mij van telefoonnummer te veranderen, om het voor mijn vrienden en klanten zo moeilijk mogelijk te maken zich met mij in verbinding te stellen. Ik hoop nji, dat ik naast Pearce Bro thers ook mijn andere klanten terug zal krijgen. Dat van die telefoon moest ik u wel vertellen, omd^t hij me dat bevolen had; en toen u en ik die avond in gesprek waren v?as hij met zijn hond, zoals u weet, "in de aangrenzende kamer. Ik had echter vooraf de kans gehad mij met Pierre te verstaan en had hem ge vraagd mij om 10 uur precies op te pellen zodat ude telefoon zou horen. Monsieur en weten, dat er iets niet in orde was." Ik voelde, dat ik het woord „leu gen" ten opzichte van hem niet meer kon gebruiken. Na een kort stilzwijgen ging ik verder: „Die dingen,, welke u mij over Gérard vertelde, Monsieur Binbonnet „Daar had ik twee redenen voor, Monsieur. Ik wist, dat de man, die in de andere kamer luisterde, wens te dat ik u'van uw plan om naar Brest te gaan, zpu trachten af te brepgen. Daarbij wilde ik er zeker van zijn, dat indien u toch zoudt gaan, u zoudt merken, dat er iet; verkeerd was. Dat er krachten ii het spej. waten, die u tegen werk ten. Ik moest proberen u te bewe gen per auto naar Brest te gaan. II behoef u niet t.e vertellen, wie di chauffeur en wiens auto het ge weest zoudep ?yn. Toen dat mi's lukte dwong hij piij u een fles cog nac te sturen. Ik overtuigde hen ervan, dat de toevoeging van eer gewone fles wijp het presentje na tuurlijker zou doen lijken. In eer onbewaakt ogenblik nam ik mijr kans waar en krabbelde een paar re gels op het kaarsje, dat u daar hebt ^Hrj vergezelde mij, toen ik het pakjr dre avond aan Het hotel afgaf, zoda' ik met in staat was Pierre voor die cognac te waarschuwen. „Toen u uit Brest terug was moest ik weer liegen. Ik was het, dit u die middag na uw aankomst tele foneerde. Ik had een telegram var hem uit Brest ontvangen, waarin hi mij meedeeldg, dat u Brest per treir had verlaten en dat hij p^r aujo zou volgen. Dit gaf mij de kans u eer hernieuwde .waarschuwing te geven Maar ik kreeg geen antwoord.E was die middag toch al terug in Pa- rijs, Monsieur Weavair? Of was u weer de stad ingegaan?" Een gevoel van schaamte steeg bii mu op. Ik herinnerde mij, dat ik Binbonnet die dag niet had willen spreken. Ik had, eenvoudig gewei gerd de telefoon te beantwoorden Later vermoedde ik zelfs, dat hij mij opbeide om te zien of ,k op mijn £f™er zü mij op hSn ge- Dat konUilen vermoorden! Dat kon ik natuurlijk niet bekennen „Ja. Ik was nog even de stad in" loog ik. Wordt vervolgd'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3