Nieuw De mooiste heidegronden van Brabant in vlammen Eerste Missie-bisschop van Westfriesland Weer een Griekse regering onder leiding van Maximos Geen verdere onderhandelingen tussen Engeland en Egypte SULTAN VAN PONTIANAK LICHT AMERIKA IN Convooi met de Joden van de Exodus verliet Gibraltar Voor Alkmaar en omgeving Enorme brand verwoest natuurreservaat „De Campina r\E ^jROOTSTE NATUURBRAND, die de laatste jaren in Brabant U heeft gewoed, is gisterenmiddag uitgebroken in de uit circa 1200 H.A. bestaande bos- en heide-complexen van het bekende natuurreservaat „De Campina", dat zich uitstrekt onder de ge meenten Boxtel en Oisterwijk en eigendom is van de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Een felle wind wakkerde de vlammen weldra tot een vuurzee aan en de rook kon men uren ver zien. De oorzaak van de brand is tot heden nog niet bekend. Militairen bieden krachtige hulp De mening van Schouten SJAHRIR naar Engeland Van Mook komt naar Nederland Washington wil Britse troepen niet zien teruggetrokken Bericht EEN ONDERHOUD MET MGR. GRENT Opvolger van Mgr. Aerts, die in 1942 door de Jappen werd vermoord Nog meer moorden in de Pendsjaab „Als de consuls hebben gesproken zal men ons moeten horen" Hooic redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11315 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De brandweer van Boxtel kreeg spoedig assistentie uit 's-Hertogen- bosch, Tilburg, Oisterwijk en Vught. Ook vroegen de autoriteiten hulp van de in garnizoen liggende militairen in de omgeving. Uit de kazerne ,.St. Margriet" te Vught werden drie compagnies sol daten van het 3e regiment infante rie met houwelen en spaden op vrachtauto's aangevoerd om de brandweren te assisteren. Gebrek aan water De zware motorspuiten, die van alle kanten kwamen opdagen moes ten buiten werking blijven wegens volslagen gebrek aan water. Ver schillende vennen zijn totaal uitge droogd en de andere bevatten te weinig water of zijn niet te berei ken. De soldaten waren in lange linies rond het brandende gebied opgesteld. Bovenwinds slaagden zij er in het vuur tegen te houden en ook wisten zij bredere stroken te blussen, maar de vrij krachtige Noordooster was oorzaak, dat bene denwinds de wegwaaiende vonken telkens nieuwe brandhaarden ver wekten, zodat men de vlammen ondanks de omsingeling niet mees ter kon worden. De brand bereikte het grond gebied van Oirschot en woedde over een afstand van circa 7 km. bij een gemiddelde breedte van 4 km. De militaire autoriteiten hadden Bren-gun-carriers ingezet om door de brandende bossen voor het vuur uit brandgangen vrij te maken, waardoor grote stukken jong bos worden omvergereden, terwijl de achterop komende wagens tot taak hadden de grond langs de sleuven om te woelen. Zo ontstaan z.g. dode stroken, waar men het vuur tot staan hoopte te brengen, alvorens het de eerste woonhuizen in het grensgebied van de gemeente Oir schot zou bereiken. Een verstikkende rook hing over verre afstand laag over het land en belemmerde in aanzienlijke mate het blussingswerk. In het garnizoen 's Hertogenbosch worden nog hon derden soldaten in gereedheid ge houden om zo nodig verdere bij stand .te verlenen. Een grote mensenmenigte sloeg van dichtbij en veraf het grillige en noodlottige spel der vlammen gade. De tot nu toe verbrande gebieden bevatten voornamelijk jong op gaand hout en heide. De totale oppervlakte daarvan is omstreeks 4 bij 7 km. OVER DE RESULTATEN VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Naar aanleiding van de resoluties in de Veiligheidsraad betreffende Indonesië, hebben wij ons ook ge wend tot de heer J. Schouten, om zijn oordeel en dat zijner partij hier over te vernemen. De heer Schouten formuleerde als volgt zijn mening: „Met de regering ben ik van ge voelen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is tot hetgeen hij terzake van Indië heeft gedaan. Het is diep te betreuren, dat deze raad zich niet gehouden heeft aan wat rechtens voor hem geldt. Wie het pad van het recht verlaat, wordt betrokken bij willekeur en machtsmisbruik. De Veiligheidsraad heeft zich thans niet in dienst gesteld van het vol kenrecht, maar van machtspolitiek in de ongunstige zin van het woord. Ik vrees zeer, dat daaruit nadelige gevolgen zullen voortvloeien èn voor de verhoudingen in de Verenigde Naties èn in de Veiligheidsraad In geval omtrent zijn bevoegdheid twijfel gerechtvaardigd werd geacht had de raad zich moeten gedragen naar de regel: in twijfel onthouding, I en alle maatregelen mogen treffen, welke in de weg van het recht tot opheffing van die twijfel hadden kunnen leiden. De stopzetting der politionele maatregelen in Indië was en wordt steeds meer noodlottig, zeer in het bijzonder voor de volken en de ver dere bewongps van Indië. De Veiligheidsraad draagt voor deze gang van zaken een grote ver antwoordelijkheid, welke te zwaar der is, omdat hij zich niet ernstig heeft afgevraagd, welke gevolgen uit zijn bemoeiingen konden, om niet te zeggen moesten voortvloeien. De regering had aan de wens van de Veiligheidsraad om de politionele maatregelen te staken, gelet op haar rechtsplicht en hare verantwoorde lijkheid, geen gevolg mogen geven. Ook thans heeft zij zich naar die rechtsplicht en die verantwoorde lijkheid te gedragen. Voor het overige wens ik mij op dit' moment nog niet verder over het regeringsbeleid ten aanzien van Indië uit te laten, omdat mag war den verwacht, dat op zeer korte termijn de regering daaromtrent yin verklaring zal afleggen." Ook uit Breda en Tilburg werden 400 man militairen aangevoerd plus afdelingen stoottroepen uit 's Her togenbosch, waar nog 300 soldaten in reserve worden gehouden. Door heel Brabant, speciaal in Zuid-Westelijke richting, staan alle brandweerposten in voortdurend telefonisch contact. De Commissaris der Koningin in'de provincie Bra bant, prof. dr. J. de Quay bevond zich op de plaats van de ramp, alsmede tal van brandweerautori teiten. Brand gelocaliseerd Aangaande de brand in de Cam pina vernamen wij hedenmorgen, dat de brand op het terrein in de gemeente Boxtel gelocaliseerd is. Er vindt echter nog een geringe uit breiding plaats in de richting Oister wijk en Oirschot. De in vorige be richten genoemde brandweren zijn, tezamen met een zeshonderdtal militairen, nog voortdurend met het blussingswerk bezig. Volgens Radio Djokja zal Sjahrir, nu de besprekingen van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad zijn beëindigd, naar Engeland rei zen, waar hij, naar men mag aan nemen, besprekingen zal voeren met verschillende persoonlijkheden uit Britse en andere kringen. Het is zeer waarschijnlijk, dat Australië door de republiek zal worden gekozen om zitting te ne men in de commissie van drie, welke volgens het Amerikaanse voorstel ter bemiddeling tussen Nederland en de republiek gevormd zou kun nen worden. De republikeinse radio spreekt van drie landen, welke hier voor in aanmerking komen, nl. Australië, Polen en Syrië, dpch een officiële aanwijzing van een dezer drie heeft nog niet plaats gevonden.. Volgens het republikeinse pers bureau Antara is Hadji Agoes Salim door de republikeinse regering uit New York teruggeroepen voor het uitbrengen van verslag. Bomaanslag te Caïro Heden in de vroege ochtend zijn voor de Braziliaanse legatie te Cairo vier kleine handgranaten ontploft, waardoor de portier ge wond werd1. Er werd echter geen schade aangericht. Het incident volgde kort op het bericht uit La ke Success, dat de Veiligheidsraad de Braziliaanse resolutie, waarin op Engeland en Egypte een be roep werd gedaan om de onder handelingen te hervatten, had verworpen. De commandant van de stedelijke politie* te Cairo ver klaarde tegenover Reuter, dat hij „vreemde handen"" achter dit in cident vermoedde. BATAVIA, 29 Aug. (Aneta) Officieel wordt medegedeeld, dat dr. van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal ver trekken voor persoonlijk contact met de Nederlandse regering. Met hetzelfde toestel zal ook Mi nister Neher naar Nederland te rugkeren. 1 September „snipperdag" in bouwbedrijf De bedrijfsraad Voor het bouwbe drijf geelt mede, dat door het col lege van rijljsbemiddelaars Maan dag 1 September is vastgesteld als een verplichte „snipperdag". De arbeid moet dus op deze dag vjprden onderbroken, terwijl de daaruit voortvloeiende loonderving wordt vergoed door middel van de inwisseling van vacóntiebons. „Daily Telegraph" meldt, dat de re gering der V.S. in de meest krach tige termen er bij de Britse rege ring op aan heeft gedrongen om te rug te komen op haar beslissing be treffende het terugtrekken der Br. troepen uit Griekenland in Septem ber. Enige groentekwekers te Beverwijk sloegen de raad hun gewas te bespuiten, in de wind, of stelden deze maatregel uit. Het ge volg was, dat enige velden met kool totaal leeggevreten worden door de rupsen. Wat er van de spruitkool overbleef. Op Maandag, 1 September. Nationale Feestdag, zal het „Nieuw Noordhollands Dag blad" niet verschijnen. Weer een „verklaring" over een verklaring De heer Vorrink wenst in zijn verklaring over de resoluties in de Veiligheidsraad, welke hij te genover het ANP heeft afgelegd1, de volgende zinsneden als volgt te wijzigen: Thans, nu ingevolge de beslis sing van de Veiligheidsraad in ternationale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situa ties aan hen voor te leggen om de Veiligheidsraad mede verant woordelijkheid op te leggen voor de beslissing „of wij deze mensen al dan niet moeten hel pen. Wij zijn hierdoor tevens verzekerd, dat ook een bepaalde politionele actie niet zal worden uitgevoerd zonder voorafgaand internationaal overleg. Reuter meldt, dat de „voormalige Griekse regering onder 'Demetrius Maximos en met medewerking van zeven partijleiders opnieuw gevormd is". Reuter meldt nader, dat, naar ver luidt, de leider van de volkspartij het minister-presidentschap aange boden heeft aan Demetrios Maxi mos. nadat Amerikaanse advis. en politieke leiders zich tegen een ka binet van louter leden der volks partij hadden uitgesproten. Volgens onbevestigde berichten zal de volks partij in de nieuwe regering twaalf portefeuilles beheren, terwijl de an dere deelnemende partijen er ieder twee zullen krijgen. De andere par tijen zijn: de sociaal-democraten on der George Papandreoe, de Venize- listen, de liberale unie van Panayo- tis Kanellopoelos. de partij van de nationale bevrijding van generaal Zervas, de nationaal-liberalen onder Stylianos Gonatas en de reformisten onder Anostelos Alexandrie. Hoewel men een verklaring van de leiders der zeven Griekse parle- mentsfracties had verwacht, is een dergelijke verklaring Donderdag avond uitgebleven. Naar wordt ver nomen, zet men de pogingen voort om de moeilijkheden, die zich ter elfder ure hebben voorgedaan, te overwinnen. Voor Vrijdag is een vergadering van de partijleiders bij eengeroepen. De Washingtonse correspondent van het Britse conservatieve blad De correspondent heeft reeds uit betrouwbare bron vernomen, dat de Amerikaanse regering met tegenzin heeft besloten een troepenmacht pro-forma naar Griekenland te zen den. Volgens de correspondent is de Amerikaanse druk ongewoon - sterk evenals trouwens het Britse verzet ertegen, daar de Engelse regering niet genegen is haar in 't parlement gedane beloften te breken en zich zodoende opnieuw bloot te stellen aan ernstige' critiek van haar link se aanhangers De Britse troepen worden door de Amerikanen beschouwd, als een stabiliserend element in de huidige onzekere toestand. In vele leringen gelooft men, dat de teruggetrokken Britse troepen door Amerikanen vervangen zouden moeten worden. Volgens onafhankelijke waarnemers zouden de V.S. vóór de haade vraag gesteld kunnen worden. Of zij hun diplomatieke actie zullen' kunnen ondersteunen, waar dit nodig is, met physieke kracht. De vraag, of het congres toestemming zou moe ten verlenen voor het zenden over zee van troepen voor andere dan bezettingsdoeleinden, is nog onbe antwoord. TUSSEN TWEE PREKEN door, toen hij in de parochiekerk van Hoorn voor zijn Missie sprak, „interviewden"- we Mgr. Jaco bus Grent, M-S.C., bij ons weten* de eerste Missie-bisschop van Westfriesland, als apostolisch-vicaris van Nederlands Nieuw- Guynea, die, naar men uit onze berichten weet, Zondag a.s. door Mgr. Huibers in de parochiekerk te Wervershoof gewijd wordt Mgr. is daar geboren op 25 Augustus 1889, als het achtste kind van de negen kinderen van schoenmaker Grent, die zelf eigenlijk van Onderdijk kwam,'van wie een zoon de zaken nu nog voort zet, terwijl de jongste zoon, als bakker Grent, in Wervershoof en omstreken bekend is. Enige zusters van de a.s. Bisschop zijn ook nog in leven. gregatie geprofest, studeerde ver der te Arnhem en te Leuven en werd kort na het uitbreken van de eerste wereldoorlog, op 7 October 1914, door mgr. v.d. Wetering tot priester gewijd. Hij werd leraar te Tilburg, haalde in verband met zijn bestemming voor de missie de on- derwijzersacte, en vertrok in 1921 naar het missielantj, het ideaal van iedere priester, die roeping voor de missie gevoelt. Nederlands Nieuw Guynea was zijn doel. Hij ging naar Tooal en stichtte daar een Hollands-Indische school, om later beheerder der daar reeds bestaande scholen en directeur van de opleidingsschool voor onderwijzers te worden. Van 1927 tot 1933 en daarna weer in 1941 was hij religieus superior in heti Vicariaat, dat de Molukse eilanden en N. Guynea omvat. In 1943 werd hij apostolisch-administrator van 't Vicariaat, om het ambt waar te ne men van mgr. Aerts z.g., die op 30 Juli 1942 op 'de Key-eilanden met dertien missionarissen, vijf/ paters en acht broeders, door de Japnen wreed werd vermoord, terwijl xle missiestatie werd verwoest. Mgr. Grent resideert thans in Merauke, op Ned. N. Guynea, het merkwaardige plekje Nederlands- Indië, dat niet door de Jappen werd bezet. Hij was daar met 12 paters, 5 broeders en 3 zusters en Merauke was een basis van afweer in de strijd der geallieerden. Zo was in deze stad een leger van 10.0001 Australiërs gelegerd. Zijn' missie'gebied is meermalen gebom bardeerd met alle gevolgen daar aan verbonden. In het grote mis siegebied is ook verder door de oorlog heel wat schade aangericht, de Key-eilanden, waar pater Grent De Molukken-eilanden omvatten vele jaren heeft gew.erkt, Ambon, dat zo vaak in de Indische kwestie genoemd wordt, Ternaten waar ook een Franciscaanse missie werkt, de Volgens een communiqué van de grensstrijdkraehten is de toestand in beide gebieden van de Pendsjaab nog slechter ge worden. Vooral onder de groe pen van vluchtelingen werden verliezen geledeg. Het aantal treinovervallen, waarbij vrou wen en kinderen vermoord worden, neemt toe. Zes niet-Mohammedanen zijn gedood en vijftien gewond bij een aanval door een volksmenigte op een convooi van niet-Mohamme danen, toen dit de stad' Lahore binnentrok. t Pandit Nehroe, premier van In dia, verklaarde gisteren, dat men zich in de Pendsjaab aan beide z.jder in de hoogste mate aan bruutheid en beestachtigheid heeft overgegeven. Nehroe zeide dat het moeilijk is het aantal do den in West- en Oost-Pendsjaab te schatten. In elk geval is dit groot. De toestand in Oost-Pends- jaar (India) is thans gunstiger dan in West-Pendsjaab (Pakistan) Veiligheidsraad verwerpt Braziliaanse resolutie De Braziliaanse resolutie, die tijdens de debatten in de Veilig heidsraad over de Egyptische kwestie werd ingediend, is ver worpen. 'De Sovjet-afgevaardigde Gromy- ko verklaarde, dat de Braziliaanse resolutie, waarin een beroep wor.dt gedaan op beide partijen om de on derhandelingen te hervatten, „zeer gebrekkig" was en de Sovjet-Unie haar niet kon aanvaarden. Hij gaf vervolgens een opsomming van de gebreken der resolutie. Hij verge leek de Egyptische kwestie met de Indonesische, waarbij, volgens zijn zeggen het beginsel van de souve- reine gelijkwaardigheid genegeerd was. „Het besluit om de kwestie weer door onderhandelingen pogen te regelen, kan alleen gerechtvaar digd zijn als aangetoond wordt dat beide partijen nog 'niet alle moge lijkheden om door besprekingen tot een overeenkomst te geraken heb ben beproefd. Er is geen reden om aan te nemen, dat dergelijke moge lijkheden bestaan", aldus Gromyko. Alfonso Lopez, de Columbiaanse Z.H. Exc. Mgr. J. Grent M.S.C., de nieuwe apostolische vicaris van Nederl. Nieuw-Guinea, die Zondag a.s. te Wervershoof tot Bisschop wordt gewijd. In de familie telt men nog enige geestelijken. Er is een pater A. Grent in de missie van Noord Borneo, een leraar aan het Lyceum in Den Haag, de zeereerw. heer F. Grent, en de jonge pater Stelten pool, die onlangs in de missie stierf, is een neef van de Bisschop. Mgr. Grent voelde al spoedig de roeping tot het priesterschap en het missiewerk. Hij ging in 1901 naar de apostolische school van de missionarissen van het H. Hart te Tilburg, werd in 1909 in deze con- HET WAPEN van Mgr. Grent met de spreuk „Auspice Maria", toont in het hart de fi guur van Sint Werenfridus in het ^phip, de patroon vvan de parochie, waar de nieuwe mis sionaris-bisschop het levens licht aanschouwde. Tanimbar-eilanden. Met Nieuw Guynea "een groot arbeidsveld, waar naar schatting wel 1 millioen men sen wonen,' op verre afstanden, wijd verspreid. Er zijn ongeveer 150.000 Katholieken. In zijn gebied ligt ook het befaamde plaatsje Hollandia, dat in April 1944> bevrijd werd en van waaruit de herovering van de Philippijnen met Amerikaanse oor logsmacht werd voorbereid. Straks, vermoedelijk eind Septem ber, begin October, zal Mgr. Grent weer 'naar zijn missiegebied terug gaan. Eerstens om te herbouwen, wat door de oorlog en de bezetting verwoest is, tweedens, om de staties uit te breiden, derdens om nieuwe arbeidsveld voor zijn missionaris sen ORen te leggen. Het gezegende Westfrieslapd, dat zove§} van zijn zonen en dochters voor de uitbrei ding van het Rijk van Christus in verre landen heeft afgestaan, zal zeker met bijzondere belangstelling volgen. En die belangstelling zal met zegewensen en gebeden ge paard gaan. Onder de sterke schut- se van Maria, nu het „Sub Tuum Praesidium" van het wapen van Mgr. Huibers bij de wijdingsplech tigheid vah a.s. Zondag, het „Aus pice Maria" van het wapen van Mgr. Grent ontmoet, in een ge meenschappelijke smeking door de Maria-liefde van het Westfriese volk ondersteund, opdat de Ko- ninginne van de Missie het werk van Mgr. Grent en zijn Congregatie in bijzondere mate onder haar „toezicht" en „bescherming" moge De Sultan van Pontianak heeft Woensdag te Washington tegenover de pers verklaard, dat hij en zijn drie medereizigers bitter teleurge steld waren over het feit, dat „wet tige argumenten bezwaren opwier pen, waardoor ons ererecht om ge hoord te worden is ontkend". De Sultan die onberispelijk, Europees gekleed ging en tot verbazing van de journalisten perfect Engels sprak trad op als woordvoerder. In het Mayflowerhotel is gecon fereerd met een aantal autoriteiten vap het Statedepartement onder wie James K. Penfield, waarnemend hoofd van de afd. aangelegenheden betreffende het verre Oosten, Ken neth P. Landon van de afd. Zuid- Oostazië en John D. Hickerson, hoofd van de afd. Europeese aange legenheden. De Sultan verklaarde: „Wij zijn speciaal naar de Ver. Staten geko men om onze positie in het Neder lands-Indonesisch geschil uit te leggen. Wij zijn gekomen om de verenigde naties zowel als het volk van de Verenigde Staten mede te delen, dat de Indonesische repu bliek geen souvereine staat is in Indonesië. Wij vertegenwoordigen twintig millioen mensen, terwijl het twijfelachtig is of meer dan een derde gedeelte van de bevolking onder het defactogezag der repu bliek werkelijk voor de huidige leider^ zijn". Toen hem gevraagd werd'of hij de politionele actie ge rechtigd achtte, antwoordde de sul tan met een nadrukkelijk ja. Naar zijn bezwaren tegen de huidige lei ders gevraagd, zeide hij: „Zij zijn niet bereid samen te werken tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Zo spoedig zij een regering hebben, die rust en orde kan handhaven, zal geen politionele actie nodig zijn. De Indonesische republiek was zeer beslist de eerste die de orders tot staken van het vuren schond. Zij gaat daarmee voort. Wij hadden bezwaar/' tegen ieder geweld, zowel van Indone sische als van Nederlandse zijde. Wij zijn voor een vreedzame uit voering van Linggadjati en wensen NOORSE VLIEGBOOT VERBRAND Passagiers en bemanning gedood De Noorse vliegboot Sandring- ham is met alle passagiers en de bemanning aan boord ten zuiden van Harstad neergestort. Bij het vliegongeluk zijn 34 personen, on der wie de 27 passagiers, om het leven gekomen. Het toestel, d'at de. dienst OsloTromsoe onder- hiéld, is tegsn een berg opgevlo gen, waarna het in brand vloog. Het toneel van de ramp is Loe- dingen op het eiland Hindö vfjor de Noorse noordkust. Naar alle waar schijnlijkheid zijn alle passagiers Noren. de Verenigde Staten van Indonesië te vormen. Deze wens om te komen tot een federale regering i.p.v. een uiterst gecentraliseerde regering karakteriseert ons standpunt. Onze lange reis naar de Verenigde Sta ten werd gemaakt in het belang van vrede en veiligheid. Wij zijn van mening, dat geheel Indonesië zijn onafhankelijkheid zal verliezen, indien geweld voortgaat". De Sultan verklaarde o.a. nog, dat, wanneer de consuls te Batavia aan de Veiligheidsraad verslag heb ben. uitgebracht, de raad gedwongen zal zijn ons te horen". Voorts deelde de sultan nog mede dat zijn delegatie tijdens het ver blijf in de Ver. -Staten onderhande lingen zal voeren over de aankoop van voedingsmiddelen, textiel en landbouwwerktuigen voor de ge bieden, die zij vertegenwoordigt, en dat men rubber hoopt te verkopen. afgevaardigde, steunde de Brazili aanse resolutie. Hij achtte het juist, dat de Egyptische regering de aan wezigheid van buitenlandse troepen als een inbreuk op de Egyptische souvereiniteit beschouwde maar voegde eraan toe. dat hervatting der onderhandelingen tussen Groot- Brittannië en Egypte de aangewe zen weg was, daar de nationale as piraties der Egyptenaren door Groot-Brittannië op zulk een pro gressieve wijze waren verwezen lijkt. Hij behield zich het recht voor, een njeuwe resolutie in te dienen, nadat over de Braziliaanse gestemd was. De Egyptische premier, Nokrasjy Pasja nam daii het 'woord. „Ik ver zoek U," aldus Nokrasjy. „de eis van een kléine natie te steunen en er voor te zorgen, dat haar souve reiniteit en gelijkwaardigheid door een machtige mogendheid wordt gerespecteerd. Ik verzoek U, Egypte te verlossen van de aanwezigheid van Britse troepen op zijn grond gebied en ons onze rechtmatige plaats volgens het handvest te ver zekeren". Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, wenste de rede van Nokrashy Pasja niet te beantwoor den-, daar er geen nieuwe gezichts punten waren geponeerd. Hij be treurde het, dat de door Nokrasjy's rede geschapen sfeer de kans op succes bij eventuele voortgezette onderhandelingen tot een minimum beperkte. Dat Groot-Brittannië aandrong om de kwestie van de agenda af te voeren was begrijpelijk, dat het handhaven van de kwestie op de agenda niet alleen in strijd zou zijn met de oorspronkelijke eis om haar af te voeren, doch tevens beteke nen, dat de Egyptische eis in zekere zin gerechtvaardigd was - en de Britse regering in zekere zin onge lijk had. Een Australisch amendement, waarin verzocht wordt om de Soendanezen deel te laten nemen aan de Brits-Egyptische onderhan delingen werd met 2 stemmen tegen 0 (Gr. Brittannië had geen stem) en 8 onthoudingen Verwor pen. Tenslotte werd de Braziliaans? resolutie met 6 stemmen tegen 1 (Polen) en 3 onthoudingen (de Sowjet-Unie, Columbia en Syrië) verworpen. De nieuwe Columbiaanse resolu tie doet een beroep op de beide partijen om zo spoedig mogelijk de ontruiming van het Egyptische grondgebied en een wederzijds de fensief verdrag voor het Suez Ka naal te bespreken. Hedenavond komt de Raad opnieuw bijeen. Defect aan één der schepen noopte tot terugkeer De drie Britse schepen met de 4350 Joodse illegale immi granten van de „Exodus" aan boord zijn Donderdagmorgen on der geleide uit Gibraltar naar Hamburg vertrokken. Geen der a.s. moeders wenste te Gibral tar aan land te gaan. Kort na het vertrek keerden de drie schepen met Joodse im migranten naar de haven van Gibraltar terug. Een defect aan de machines van de „Ocean Vi gour" noopte het convooi terug te keren. Men schat dat de re paratie minstens 24 uur in be slag zal nemen. Reuters correspondent te Ham burg meldt, dat maatregelen* ge nomen zijn tegen mogelijke sabo tage van Duitse zijde bij dé aan komst van de Joodse emigranten van de „Exodus" te Hamburg, bfjgin volgende week. Enkele honderden Britse mili tairen zullen aanwezig zijn voor het geval er moeilijkheden moch ten rijzen. De bagage der emi granten zal nauwkeurig ondter- zecht worden. De schepen zullen met tussen pozen, verdeeld over drie dagen aankonien. De troepen die aan boord zullen gaan zullen ongewa pend zijn. Een staf van dokters en verpleegsters zal met ambu lance-wagens aanwezig zijn om de zorg voor de zieken op zich te nemen. Verder zullen een aan tal verslaggevers en filmopera teurs tot het afgezette gebied toe gelaten worden. De emigranten zullen door functionarissen van het Britse bestuur via luidspre kers opgeroepen worden om zon der tegenstand aan land te gaan. Slechts in het uiterste geval zul len traangasbommen gebruikt worden om de Joden daartoe te dwingen. Bezorgdheid in Palestina. Naar de correspondent te Jeru zalem van het Britse blad „News Chronicle" verklaart, heeft het besluit van de Britse regering om de emigranten van de „Exodus" naar Duitsland te brengen in Pa lestina „uiterste bezorgdheid" verwekt en is de Britse Hoge Com missaris aldaar, sir Alan Cunning ham, naar Engeland1 gereisd om zijn sterk misnoegen over deze stap aan de regering kenbaar te maken. De aankomst van de emi granten te Hamburg en hun mo- 'gelijk gewelddadige debarkatie aldaar zou het signaal zijn voor onlusten en de „terroristen" zou den dë gehele Joodse gemeen schap achter zidh hebben, aldus de correspondent. Men neemt aan dat Cunningham, die de verant woordelijkheid' draagt voor wat in Palestina gebeurt een laatste poging zal ondernemen om de Britse regering te bewegen van haar voornemen af te zien, aldus schrijft de correspondent. Mocht hij hierin niet slagen, dan is het mógelijk, dat hij aftreedt. GIBRALTAR, 29 Aug. (Reuter) De drie Britse schepen met Joodse immigranten hebben de haven van Gibraltar, waarheen zfj gisteren wegens machineschade moesten te rugkeren, weer verlaten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1