Een duurzame vrede is slechts mogelijk op de Christelijke grondslagen nrn di°cees Boiogne zai srenzen; tot nu toe RADIO EEN UURTJE TELEX HET ZEEWIER-MYSTERIE Duitsers wilden acht millioen mensen deporteren Nederlandse diamanten terug uit Duitsland Nieuwe regeling Muntwezen berichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 29 Augustus 1947 PAG. 3 TRUMAN AAN DE H. VADER Zo niet allen zich inspannen zal ontmoediging steeds groter worden N Katholieke Actualia J Oorlogserfenis Voor zes millioen gulden terecht Voorlopig geen zilveren pasmunt Dankbaarheid BON VOOR AM VLEES -eeds in de bonnen- Ierdag bekend ge- foor 100 gram vlees verband met de /welke de veehouder i de droogte onder- g een extra bon voor aangewezen worifn. ilheid is ook de^JOO grepen, die voor de is aangekondigd. rantsoenen ontvan- ersonen, geboren in ïr ,die dus voor de weken een rantsoen vlees hebben, hiermede maakt het tributiekantoor be- het tijdvak van 29 13 September bon i extra rantsoen van of vleeswaren ver- .ijk, dat in bepaalde het land deze bon na bekendmaking, iop der geldigheids- kunnen worden ge- aitehuis us Canisiiis" h. St. Petrus te Ber- erom 'n aantal retrai >rden, waarvoor men ren: Zaterdag 6—9 luwde mannen; Za- September. militie- srdag 2023 Sept., ag 47 October, ge- i. j de directie. ra trein -Enkhuizen v.v /net te verwachten ervoer zal op Za- ustus de volgende en; IS vertrek: 14.18 Zaandam, Purmer- Westwoud, aan- vertrek 15.17 ïkomst 15.31. jizen vertrek 16.36 doom, Purmerend Amsterdam CS \N NIEKERK edwezen, dat wij dat Pastoor G. van ipelaan van Hoorn, pastoor te Overveen is getroffen. Hij zal jn intrek nemen in ina" te Warmond. >or zijn pastoraat te reids door de Bis- heurde Pendsjaab n Pakistan en In- De vervoermid- obiliseerd door de dia, die nog wacht d van Pakistan op erzoek om de no- ter beschikking te ie evacuatie van ie in groot gevaar ie woelige gebie- antwoord van Pa is, zullen de Hin- andere minderhe- lij Pakistan beho- ke deel van de ien verwijderd en ohammedanen uit stelijke deel. De len onder militair vinden. Honderd- htelingen trachten eigen gelegenheid omen te zoeken, te n. telijke kringen te jria de gehele Mo- bevolking uit de itsar, Hosjiarpoer, xlhiana, Julloen- /daspoer, tezamen ïillioen zielen, niet sginnen. 28 Aug. 125 kg. Schotse 6—6.10; 450 ;e 6.40—7.10; 500 kg. 11075 kg. eigenhei- 00 kg. Koopman bl. kg. bevelanders 5.60 trospeen 14; 735 kg. 13; 65000 kg. rode 00 kg. gele kool 6.10 ;n gr. maat 13.10 gew. maat 6.80 drielingen 5.306.20; 5.70—17; 36650 kg. 06.30; 3475 kg. id. »ele pruimen 3446; slabonen 5.1012.30 2.60; 700 kg. peen I 11 4.60—4.90; 20 kg. 1000 kg. claps 16 idballen 10—14; 270 -31. 27 Aug. Andijvie 1 3055, Bospeen 5 f14, Dubb. Stamb. n 50—1.15, Stokdik in 4595, Komkom- elein 1230, Sla 6 l, Tomaten 1627, -40. Groenekool 10 -2.60, Meloenen 30 PEL, 28 Aug. 00 baal, 950 kriel; Schotse 78,80, late riel 5.105.30, grof Iel. 6.90—7,70, Blau- Beteka 6,507,20, 0, Deva 6,40, Koop- ,30. Ysselster 8,10 30—7.90; Augurken ?,00, fijnbast 31,70, 1-1I 12.20, A B Stip 5,20; Bloemkool 4600 80.00, afw. 20,00— abonen 40 zak, 19,00 cg; Bieten 3500 kg, ide kool 28.125 kg, kool 1.700 kg, 16,40; 7,60; Komkommers ien, 180 baal, grof 011,60. drielingen 9,20—12,00; Peren 19,00—39.00. IEN, 28 Aug. >pelen, bl. eigenh. eigenh. 7,107,60; (,20; eersteling 8,70; —7,50; kleine 4,80 12,70; 7400 kg sla- w. 29—58; 127Q0 kg 3500 kg gele kool kg witte kool 4,50 28 Aug. 30.000 eigenh. 7,607,70; 8.30; kriel 4,70-^,80 ol 7,30—16.10; 10.000 1—13.70; 28000 witte 6000 groene kool kg slabonen 5282; i,60—13,10; 300 kg nthalers 116131; 16—16,70; 4300 stuks MYRON TAYLOR, de persoonlijke afgevaardigde van Presi dent Truman bij de H. Stoel, die enkele maanden afwezig was, is thans weer te Rome gearriveerd. Daags na zijn aankomst werd Taylor door de Paus ontvangen, waarbij de bijzondere afgezant aan de H. Vader een brief van President Truman over handigde, die gedateerd was op 26 Augustus. In zijn schrijven zegt de Presi dent allereerst, dat het zijn wens was, dat Myron Taylor naar Rome zou terugkeren, teneinde de bespre kingen met de Paus te hervatten. Deze besprekingen aldus de pre sident hebben in belangrijke mate bijgedragen tot het vestigen van een hechte en duurzame vrede. Wij hebben het hoofd te bieden aldus de president aan enorme moeilijkheden en zo niet alle zede lijke krachten zich thans inspannen, zal het onvermijdelijk zijn, dat de ontmoediging steeds groter wordt, waardoor de krachten, die tenge volge daarvan verloren gaan door anderen die ze willen vernietigen worden gewonnen. De president zegt voorts, dat eeii duurzame vrede slechts op de Christelijke grondsla gen kan worden gebouwd en als Christelijk volk is het ons grootste verlangen om met allen, die van goede wil zijn samen te werken, teneinde de oorzaken van een oor log uit de wereld weg te nemen. Het is de wil van de Schepper, dat al Zijn kinderen in vrede en in wederzijds vertrouwen kunnen leven. De President geeft uitdruk king aan zijn'geloof in de overwin ning van de waarheid, de vrijheid en de gerechtigheid en hij voegt hier aan toe, dat door het geloof Gods plannen if? de harten en door de daden van de mensen tot uitwer king zullen worden gebracht. Het is mijn diepste overtuiging aldus Truman dat zü, die nun verantwooraeujKnem tegen over God niet erkennen, hun plichten tegenover hun medemen sen ook niet volledig zullen kun nen nakomen. Ik heb de heer Taylor verzocht U mijn zienswijze mede te delen en ik wil met Uwe Heiligheid- samen werken zoals met alle leiders van morele krachten. Ons gezamenlijk doel moet zijn het geloof der men sen in de eeuwige waarden te doen herleven, welke moeilijkheden wij ook op onze weg zullen ontmoeten. Antwoord van de H. Vader In zijn antwoord geeft Pius XII uiting aan zijn voldoening over dit hernieuwd besluit van een groot volk om zich te wijden aan de edele taak om de grondslagen van een vrede doorallen gewenst, te versterken. Niemand minder dan Wij schrijft Z. H. de Paus hoopt meer op het welslagen dezer on derneming. lie grondslagen die voor een dergelijke vrede gelegd moeten worden, kunnen slechts hecht zijn, wanneer ze rusten op het geloof in de enig ware God, Schepper van alle mensen. Wan neer een staat welke God uitsluit zich opwerpt als de bron van de persoonlijke rechten van de mens, wordt deze tot slaaf ver laagd en uitgebuit voor de egoïs tische oogmerken van hen, die zich van de macht weten te ver zekeren. Daarmede wordt de Goddelijke orde omvergeworpen en de geschie denis toont duidelijk aan, dat deze omverwerping naar de oorlog leidt. De Paus vervolgt Zijn schrijven met te zeggen, dat het voor Presi dent Truman niet moeilijk zal zijn in de wereld mensen te vinden, die willen samenwerken, omdat de waarheid nog steeds niets heeft in geboet van haar kracht om allé goedwillenden bijeen te brengen. Allen, die de persoonlijke rechten van de mens verdedigen zullen een hartelijke samenwerking ondervin den van Gods Kerk, die sedert tweeduizend jaar de waarheid ver dedigt en de liefhebbende moedef van allen is. Zij is steeds de verde digster geweest van de mens tegen de overweldiger, van de arbeider tegen de onderdrukker en van de godsdienst tegen haar vervolgers. Zij kan geen verbond sluiten met de uitgesproken vijanden van God. Door met alle middelen die Haar ten dienste staan te trachten de mensen en volkeren een juist beeld te geven van hun verplichtingen tegenover God, zal de Kerk evenals in het verleden een daadwerkelijke bijdrage leveren voor de wereld vrede en het eeuwig geluk van de mens. Z. H. Pius XII besluit Zijn schrij ven met President Truman zijn dank te betuigen, dat hij Hem in de gelegenheid heeft gesteld een woord te spreken ter bemoediging van hen die de vrede willen en daarvan getuigt de naastenliefde van het Amerikaanse volk ten opzichte van hen die thans lijden. PROGRAMMA ZATERDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 m.) K.R.O. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 morgengebed; 7.45 gr. pl.; 8.00 nieuws en gr. pl.; 9.00 ochtendcon cert; 10.00 voor de kleuters; 10.15 gr. pl.; 11.00 radio-ziekenbezoek; 11.45 orgel; 12.00 angelus; 12.03 gr. pl.; 12.33 boekbespreking; 12.38 lunchconcert; 13.00 Ned. strijdkr.; 13.30 vervolg lunchconcert 13.45 filmkwartier: 14.30 de toneelkijker; 1515 koor „Irene" 16.20 Ned. Kath. Middenstandsbond spreekt; 16.30 de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 de Wigmans; 18.15 journalistiek weekoverzicht; 18.30 Ned. .Strijdkr.; 19.00 nieuws en kath. nieuws; 19.20 Kareol-septet; 19.45 d°partementai- re uitzending; 20.00 nieuws en ac tualiteiten; 20.12 de gewone man; 20.30 Lichtbaken Henri de Greeve; 21.00 Muzicale tombola; 22.00 om roeporkest: 22.45 avondgebed; 23.00 nieuws; 23.15 radio philharmonïsch orkest. HILVERSUM II (415 m.) VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 8.00 nieuws en gr. pl.; 10.20 voordrachten uit werken van J. Boamns; 10.50 Don Kozakkenkoor; 11.00 voor de arbeiders; 12.00 gr. pl.; 12:33 Metro poleorkest; 13.00 nieuws;" 13.20 verv. Metropoleorkest: 14.15 omroep ka merorkest; 15.00 boekbespreking; 15.45 hawaiïan muziek; 16.00 over toepassing noodvoorziening ouden van dagen; 16.15 accordeon-orkest; 17.00 sportpflaatje; 18.00 nieuws; 19.00 cello en piano; 20.05 Vara-va- ria; 22.00 Diner met een schrijver, hoorspel; 22.30 ensemble „Vincen- tino"; 23.00 nieuws; 23.15 avond orkestconcerrt (gr. pl.). Hongarije staat in het teken der verkiezingen, die op 31 Augustus zullen worden gehouden. De sociaal-democraten demonstreerden; op de voorgrond geüniformeerde partijleden. Amerikaanse hulp voor Nederland De laatste tijd is in verschil lende Nederlandse bladen aan dacht gewijd aan een boek, dat enkele maanden geleden in de Ver. Staten verscheen en waar van nu ook een Zweedse verta ling uitgekomen is, bevattende de memoires van Himmlers mas seur Kersten. Voer Nederland is het meest op merkelijke in deze memoires, dat de auteur beweert op 1 Maart 1941 in Himmlers hoofd kwartier een tot in alle bijzon derheden uitgewerkt plan te hebben gelezen om uit Neder land en België meer dan acht millioen inwoners naar Polen Nu Egypte definitief kerk naar de week te Leuven ge- Notre Dame overge- huldigd als pionier diploma ie e - bracbt waar een Te van de Missie in Chi- re ingen me e peum wer(j gezongen, na, waar hij geduren- Heilige Stoel heeft i „r aangeknoopt, is door de Paus tot internun tius in Egypte, met zetel Cairo benoemd s Ochtends verzamel- de zijn verblijf 150 den de veteranen van medebroeders door de de beroemde tweede dood verloor. Pater pantserdivisie zich Buggenhout verklaar- iv/rm. z Tji„w onder leiding van ge- de, dat de vreselijke ghes, neraal Leclerc in de- levensomstandigheden die dezer dagen te- kathedraal en van het Chinese volk woonden er een plech- een waar verval der tot titulair aartsb^- tige Hoogmis bij. Katholieke Missie sc op van Pr°' gr. Aan het Eucharistisch veroorzaken. De Com- Conaregatiè6 der Mis- Congres, dat op 10 munistische terreur in sion£is?fn van Africa September a.s. in het Nrd-China kent geen worden gehouden zul- stichtte zij meer on- Augustus 1902 te Lon den geboren en dus 45 jaar oud. Op 28 Juni 1927 ontving hij de priesterwijding en op 20 Maart 1945 de bis schopswijding als titu lair bisschop van Ge- ropoli. Tot dusver be- len zes kardinalen en heil dan gedurende kleedde hij de functie 34 bisschoppen deel- de achtjarige Japanse van Apostolisch dele- nemen. Q Zondag j.l. bezetting. China maakt gaat in Egypte en heeft Mgr. Roncalli, thans een van zijn Arabië. 9 Myron Apostolisch Nuntius bloedigste periodes Taylor, de persoonlij- te Parijs, voor de grot In Noord-Chma ke vertegenwoordiger van Lourdes een Pon- 'vosdt eerJ volslagen van President Truman tificale Hoogmis ee- kerkvervolging; het ge- bij het Vaticaan, is celebreerd in tegen- katholieke onderwijs per vliegtuig te Rome woordigheid van al ^et overige Mis- aangekomen. Men ver- 50.000 pelgrims, die 51ew2r wordt kort- wacht dat hij dezer ter gelegenheid van weg, verboden; de tot dagen zijn opwachting de Franse Nationale werkeloosheid ge- bij de Paus zal maken, bedevaart te Lourdes doe e missionarissen 9 Ter gelegenheid verblijven. Onder hen krijgen slechts toela- van de bevrijdings- bevonden zich talrijke 'ing om missie feesten in Parijs, heeft padvinders die te posten te bewonen, Kardinaal Suhard, Moissons waren ge- zolang deze tenminste Aartsbisschop van Pa- weest. Mgr. Roncalli n'et verwoest worden rijs, in de kerk van memoreerde in een door de Communis- Saint Louis j.l. Zon- toespraak de Vredes- üsohe benden, die op dag een pontificale inspanningen van Z.H. hun manier «edewer- Mis gecelebreerd, de Paus, die „bezorgd' ken aan de van hoger- mede ter viering van is voor allen, opdat de hand opgelegde „zui- de Feestdag van de gehele mensheid in vering Er bestaat H. Lodewijk, koning vrede zou mogen le- geen persvrijheid van Frankrijk. In de ven." 9 P. Buggen- meer, maar wel wordt namiddag werden de hout, C.I.C.M. werd opruiende Sovjet-lec- relieken van de Hei-- tijdens de 18de Mis- tuur in massa ver- lige Lodewijk van siologische Studie- spreid. over te brengen, waarna Ne derland Groot .Duitsland's eer ste SS-provincie zou worden. Het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie deelt mede! dat naar het bestaan van dit plan in de Berlijnse archieven reeds een nauwkeurig onderzoek wordj in gesteld. De mededeling van de masseur is döor het Rijksinstituut in verband gebracht met een be langrijke passage uit de redevoe ring die Seyss Inquart, na de Fe bruaristaking in het Amsterdam se Concertgebouw hield, nog geen twee weken nadat Kersten het deportatieplan zag. De voormalige rijkscommissaris eiste toen, dat het Nederlandse volk zich niet langer door „een schaar verblinde, onverantwoor delijke stokers en schreeuwers" liet opzetten tegen Duitsland." Letterlijk zei hij; „Als de Ne derlanders ziph dat laten wel gevallen, zullen zij tenslotte nog maals in hun geheel de gevolgen van een dergelijk optreden te dragen krijgen. Als bij een duel op leven en dood iemand staat, die door schampere en van haat vervulde opmerkingen zijn afkeer jegens een van de strijdenden tot uitdrukking brengt, dan mag deze belangstellende toeschouwer zich niet verbazen als deze strij der op het ogenbik, waarop hij daartoe gelegenheid en armslag heeft, de geïnteresseerde toeschou wer van het terrein van de strijd d'oet verdwijnen, want het hoog ste gebod,, namelijk te zorgen voor het bestaan van het eigen volk, geeft ook de verplichting, kansen op gevaar te doen ver dwijnen, die uit de aanwezigheid van een zo onn'eutrale waarnemer kunnen voortvloeien." In dit verband moge herinnerd worden aan het feit dat in de voorzpmer van 1942 in sommige Berlijnse kringen het voornemen gekoesterd werd in Nederland door Rost van Tonningen ge steund om in het kader van de „Oostinzet" drie millioen Neder landers naar Polen en West-Rus land over te brengen. Het resultaat van de onderzoe kingen naar het door Kersten ge signaleerde plan zal zo spoedig mogelijk door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie worden medegedeeld. De bruggen over de Ijssel De KNAC deelt mede, dat de in aanbouw zijnde brug te &a- terveer bij Zwolle omstreeks 1 October a.s. voor het verkeer z^l worden opengesteld. De brug bij Deventer wordt nog dit jaar ge monteerd doch zal niet voor de winter van een rijdek kunnen worden voorzien. In overweging is alsnog een houten hulpdek op deze brug te maken om bij even tuele ijsgang en uitvallen van de schipbrug dienst te kunnen doen. in Limburg en Brabant Niettegenstaande bijna dagelijks berichten melding maken van min of meer ernstige ongelukken ten gevolge van het roekeloos omsprin gen met munitie, blijkt de bevol king van de voormalige frontgebie den nog allerminst voorzichtig op dit punt te zijn geworden. Integen deel, de overal verspreid liggende explosieve stoffen oefenen een gro te aantrekkingskracht uit op vele personen. Het is van groot belang, dat ons land eindelijk van deze oorlogs erfenis bevrijd wordt en de onder het ministerie van binnenlandse zaken ressorterende vrijwillige hulpverleningsdienst doet dan ook zeer nuttig werk op dit gebied. Deze dienst die afdelingen heeft te Arnhem, Venlo, Eindhoven, Breda en Middelburg, heeft al sinds de bevrijding enorme hoeveelheden explosieven geruimd, maar zou nog veel groter resultaten bereiken, wanneer de bevolking beter het belang van de opruiming der ex plosieven inzag en meer medewer king verleende. Dat er op dit gebied verbijsteren de toestanden bestaan, bleek uit een rapport van de hulpverlenings dienst afd. II te Venlo. Bij hun werkzaamheden kwamen de man nen van de hulpverleningsdienst tot de bevinding, dat vele boeren de door hen gevonden munitie in bom- trechters. loopgraven, eenmansga ten e.d. hadden gestopt en er bijna nooit opgave van hadden gedaan. Zo vond men bij een boer, die vol hield niets om op te ruimen te hebben, in een loopgraaf achter het huis niet minder dan 5 mortieren, 2 pantservuisten, 9 handgranaten 8 geweren en 3 rookgranaten. Bij een boer in Beers a. d. Maas werden niet minder dan 40 wagens oorlogs materiaal weggehaald en als de H.V.D. er niet achter was gekomen, lag het er nog. Soms vond men bommen van 250 kg. op boerener ven of scherpe pantservuisten op de zolders en in één geval had men deze laatste gevaarlijke wapens brufktn vastenavondoptocht ge- MOOYMAN OPNIEUW GEARRESTEERD Naar wij vernemen is de „drager van het ridderkruis van het ijzeren kruis" de „voormalige rottenfuehrer der s.s." Gerardus Leonardus Mooyman te Millingen bij Nijmegen gearresteerd. Mooy man was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het interne ringskamp te Delft ontvlucht. Hij heeft zioh, naar is gebleken, naar Duitsland begeven en daar in de mijnen gewerkt. Naar hij voor gaf liet het eten er te wensen over, daarom keerde hij naar Ne derland terug. Te 's-Gravenhage is hij opgesloten in de strafge vangenis. Secretaris Mariacongres overleden Slechts enkeledagen voordat het Maria-congres te Maastricht zal beginnen, is in het ziekenhuis Calvariënberg, na een ziekbed van enige'weken overleden de hr René S c h, o o n b r ooci.secretaris van het werkcomité van het Ne derlands Mariacongres. De heer Schoonbrood was een pionier op het gebied van katho liek onderwijs. Hij bestuurde 25 jaar de eerste katholieke school met lekenpersoneel en was in het organisatorisch leven van Maas tricht een zeer vooraanstaande en actieve figuur. Als medeoprichter en stuwer van de „Stichting het Graf van Sint Servaas" nam hij vele initiatieven voor buitenker kelijke plechtigheden. Van deze Stichting gaat ook de organisatie van' het Mariacongres uit. Oorzaken der bosbranden Naar aanleiding van de vele branden, die het toch al niet overmatige bezit aan bossen en 'heidevelden in ons land geduren de de periode van droogte hebben geteisterd, wordt er op gewezen, dat behalve brandende sigaren, sigaretten en lucifers ook andere voorwerpen bron van het verte rende vuur kunnen zijn. Velen, die voor een dagje naar buiten gaan, nemen dranken mede in flessen, die na gebruik vaak ka pot worden gegooid. De scherven werken in het zonlicht als brand glazen en kunnen daarom even eens brand veroorzaken in de thans kurkdroge heide en losse bladeren. Ook in dit opzicht wordt de medewerking van het publiek ingeroepen voor het be houd van het Nederlandse na tuurschoon. Positie Nederlandse passagiersschepen Noordam, 27-8 van New York n. Rotterdam. Volendam, 29-8 van Rotterdam te Batavia verwacht. Een neelwagen, voorzien van de modernste snufjes op het gebied van verlich ting, decor e.d. is gereed gekomen en op weg naar Indië. Luit. van Os zal met 20 man in deze wage'n voorstellingen gaan geven tot in de meest afgelegen dorpen in de Oost. Duitse ingenieurs hebben een nieuwe bascule draag baar samengesteld voor 't vervoer van kinderen die aan kinderverlamming lij den. Reeds zes kinderen werden door dit apparaat van de dood gered. Drie Engelse motortorpedobo ten zullen Maandag voor een bezoek van vier dagen aan Amsterdam, IJmuiden binnenlopen. Zij zullen ligplaats kiezen aan de steiger van van Es en van Ommeren aan de Ruyter- kade. In een lakspuite- sluitdijk fietsen gapte. ïf: Het telefoneren met Ha waii wordt op 15 Septem ber goedkoper. -Jfi Te Rot terdam kreeg een 24-jari- ge bakkersknecht bij een rij te Hilversum ontstond brand doordat een vonk terecht kwam in een bak met cellulose. 150 wiegen verbrandden, alsmede de bovenverdieping van de fabriek. De Rijkspoli tie hield in Leeuwarden een man aan, afkomstig uit Velsen, die op de af- ruzie een klap achter zijn oor. Hij werd onwel en overleed later op de avond In Vlissingen is het nieuwe internaat der Zee vaartschool geopend. De controleurs van het Rijksmuseum krijgen de blaren op hun vingers van het tellen. Als het bezoek zo aanhoudt zal het wel eelt worden! jJ; De Alge mene Nederl. Onderwij zersfederatie heeft de mi nister van economische zaken verzocht textielpun ten beschikbaar te stellen voor het handwerkonder wijs op de scholen. De B.P.M. laat op 't ogenblik boren op de zandbanken in de Schelde daar men vermoedt dat er olie in de bodem zit. In Utrecht werd de derde Nederlandse geografendag gehouden, deze was ge wijd aan de Noord-Oost Polder. Aangedrongen werd op verbetering van 't aardrijkskundig onder wijs op de gymnasia. De United States Information Service deelt mede: „Het Ame rikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft heden bekend gemaakt, dat een hoeveelheid diamant, ter waarde van 17.096 karaat, die door de Duitsers in 1944 uit de kluis van de Am sterdamse Bank te Arnhem is geroofd, geïdentificeerd is en aan de Nederlandse regering wordt teruggegeven. De diamanten, waarvan de waarde millioenen guldens be draagt, zijn onder een militaire geleide, samengesteld uit Ameri kaans en Nederlands personeel, naar,Nederland teruggezonden, öp verzoek van de commissaris-gene raal voor het economisch herstel van Nederland zijn drie Ameri kaanse officieren in Nederland aanwezig om bij de officiële over dracht van de diamanten, het be zit waarvan voor Nederland van groot belang is, aanwezig te zijn." De Amerikaanse officieren zijn kol. J. H. Allen, chef van de „Restitution Branch" te Berlijn, kol. W. G. Brey, directeur van het „Foreign Exchange Depository" te Frankfort, alwaar de diamanten door de Amerikanen zijn bewaard en kol. W. L. Kluss van de „Res titution Control Branch" te Karls ruhe. De diamanten zijn in Mei 1945 ontdekt in een zoutmijn te Stass- furt waarheen zij uit Berlijn wa ren overgebracht. De officiële overdracht geschied de gisteren en wel des namiddags om 'half vijf ten kantore van de Amsterdamse Bank, Herengracht, te Amsterdam. "Wij vernemen nog nader: Met ruim een uur vertraging arri veerde gisteren om enkele minuten voor half zes het convooi met de uit Duitsland teruggekeerde dia manten aan de Herengracht 595, het hoofdkantoor van de Amsterdamse Bank, in de hoofdstad. Het convooi, dat begeleid werd door zwaar be wapende witgehelmde Amerikaanse M.P.'s en marechaussees in jeeps en op motoren, trok op dit spitsuur grote publieke belangstelling. Nadat de bewakingsmanschappen met de stenguns in de aanslag een cordon om de luxe wagen hadden getrokken, waarmede de kostbare lading werd vervoerd, werden één voor één de kisten uitgeladen en de bank binnengedragen. In de afdeling safeloketten in een der gewelven van de bank waren talrijke officiëlé personen aanwezig om getuige te zijn van dit gebeuren. O.m. de mi nister van economische zaken en de burgemeester van Amsterdam. Het was een -indrukwekkend ogenblik toen aan mr. J. Jolles, hoofd van het bureau Oorlogsbuit van het mi nisterie van financiën, de zending officieel werd overgedragen. Een handtekening op het Huurcontract, het in ontvangst nemen van de sleu tels van de loketten, en 8i/2 kg dia manten voor een waarde van zes millioen gulden rusten veilig opge borgen binnen Amstels veste. Tot slot hield minister Huysmans en rede. Over het verloop van de roof nog het volgende. Ter „veilig stelling" waren de diamantvoorra den van alle belanghebbende firma'? op last van de Duitsers gedeponeerd in safes van de Amsterdamse Bank te Arnhem. Na de slag om Arnhem werd in September 1944 de kluis door de Duitsefs opengebroken, na dat de betrokken Nederlandse auto riteiten geweigerd hadden de sleu tels af te geven. De gevonden voor raad werd verzonden naar de „Reichstelle fuer Edelmetalle" in Berlijn.'Een aantal safes (bevatten de ongeveer V* van de totaal-voor- i raad) werd hierbij eerst over het l hoofd gezien, doch later werd het grootste deel van de inhoud daar van eveneens naar Berlijn gestuurd. In Berlijn kwamen de partijen weer bij elkaa.r Tegen het einde van de oorlog brachten de Duitsers grote partijen waarde-artikelen uit Berlijn naar het westen, om ze uit handen van de Russen te houden. Zo geschiedde het, dat de Amerikanen de partij, waar nu sprake van is, te Rohda in Thueringen in handen kregen. Toen op hun beurt de Amerikanen dit terrein weer ter bezetting door de Russen moesten afstaan, werden de diamanten opgestuurd naar het toen juist ingerichte verzamelcentrum voor alle waarde-artikelen: de Foreign Exchange Depository in de Reichsbank te Frankfurt, waar op sporing volgde. Nieuwe stappen van Engeland in zake doodvonnis Petkof Waarschijnlijk zal de volgende stap van Groot-Brittannië, in een poging om het leven van de leider der Bulgaarse oppositie, Pètkof, te redden,, een beroep zijn op de waarnemende Bulgaarse president Vassil Kolarof, om het doodvonnis op te schorten, aldus de diploma tieke correspondent van Reuter. Ook zou Groot-Brittannië de mo gelijkheden van eën hernieuwde actie met de V. S. bespreken. De Tweede Kamer heeft in een voorlopig verslag haar mening weergegeven inzake dc plannen van <te minister van financiën betreffende 't Nederlandse munt- De Kamer achtte het voorstel van de minister, om geen pasmunt in zilver te slaan, aanvaardbaar. Wij zullen'nu dus geen zilver, doch nik kel geld krijgen. Het in Amerika aangemaakte zil veren geld zal verkocht worden, teneinde enigszins de enorme schade, door het overhaaste bevel tot aan maak veroorzaakt, in te lopen. Verschillende leden voelden niets voor aanmaken van rijksdaalders. Zij wilden bankbiljetten van vijf gulden daarvoor in de plaats zien. Grote bezwaren, vooral psycholo gische, werden aangevoerd tegen het gebruik van nikkelen guldens en rijksdaalders. Eenheid van munt Vroeger was er eenheid van munt in alle rijksdelen. Curasao kreeg later een eigen munt. In Suriname is het Nederlands zilvergeld nog in circulatie, doch in Ned. Indië is er niets meer van te bekennen. In Su riname is de koers van de gulden f 1.40, maar in Indië bestaat grote De gestolen diamanten terug! De door de Duitsers in 1944 in beslag genomen diamanten zijn weer in Nederland, al is het nog niet alles. Onder zwaar escorte zijn zij vanuit Duitsland naar Amsterdam gebracht, waar zij in de kluizen van de Amsterdamse Bank zijn opgeborgen. De kistjes met kostbare inhoud worden in de kluis opgeborgen. De Kamer wilde voorts gaarne het oude stuiversmodel handhaven, vooral ook met het oog op de tele foon-automaten. Ook de kans op verwarring is bij het door de minis ter voorgestelde model zeer groot. Vele leden bleken ook geen voor standers van het afschaffen van de halve cent, die vooral bij het volk een veel gangbare munt blijkt te zijn. Algemeen was men van oor deel, dat de halve stuiver moet aan blijven. Nieuw Spaans Republikeins Kabinet1 t Er is een nieuwe republikeinse Spaanse regering in ballingschap gevormd onder leiding van Alva- ro de Albornoz, die ook de porte feuille van buitenlandse zaken op zich zal nemen. Naast Albornoz (links republikein) hebben in het nieuwe kabinet zitting: voor jus titie en financiën; Fernando Va lera (republ. unie); voor verdedi ging: generaal Hernandez Sara- bia; binnenlandse zaken: Julio Just (links republ.); emigratie: Manuel Torres Campana (republ. unie); economische zaken: dr. Arauz (federale republ. partij); onderwijs en voorlichting: Salva dor Quemades (links repl.) £E1V VEEL VERGETEN, wei nig getelde deugd. Tien zie ken, tien melaatsen. Alle tien worden zij genezen en gezuiverd aan de afzichtelijkheid, die hun lichaam geleidelijk aan wegvrat. Maar van de tien komt er maar één terug, die zo fatsoenlijk is om zijn dankbaarheid te zeggen aan zijn weldoener. Tot de an dere negen behoren ook wij zo vaak. Zijn wij wel dankbaar? Weten wij practisch, wat het betekent: erkentelijkheid? Wij vragen gemakkelijk, vooral als wij in nood zijn. Wij vinden het haast vanzelfsprekend, dat wij geholpen worden. Alsof wij een „recht" daarop hadden! Maar nauwelijks hebben wij de gave of de hulp ontvangen, of wij gaan heen en keren niet meer terug om onze dankbaarheid te betuigen. Zo doen wij tegenover God. En tegenover onze mede mensen. Wij vergeten zo licht, dankbaar te zijn. MARCUS 42. Op zekere dag, in de vroege mor genuren, van leen bijzonder hevige storm, wandelden zij weer gedrieen langs het strand, speurend naar voorwerpen van hun gading, toen een Van hen plotseling een klein scheepje, een zeilbootje ontdekte, enkele honderden meters uit de kust. Het lag op één zijde en werd over spoeld door de nog steeds wild aan vurende golven. Er was geen teken van leven te bespeuren. Opgewon den overlegden ze wat te doen. Er werd besloten de roeiboot van Jacque te halen en daarmede te pro beren het wrak te bereiken. Jacque, de kleinste van Gérards twee vrienden, woonde alleen in een krotje vlak bij het strand. Hij was een ruwe norse kerel, die zelden glimlachte. Henri, de andere strand jutter, was een vrolijke knaap. Hij praatte altijd aan één stuk door. Gedrieën trok men de boot in het water? De tocht was moeilijk. Voort durend dreigde het kleine bootje om te slaan of door de golven over spoeld te worden. Na eindeloze krachtsinspanning gelukte het hun het zeilscheepje te bereiken. Henri maakte zich gereed een touw uit te werpen. Juist toen hij rechtop ging staan, FEUILLETON door DAVID KEITH maakte de roeiboot een zwenking. Henri sloeg achterover in het water en verdween onder de schuimende golven. Onmiddellijk pakte Gérard het touw om het zijn vriend toe te werpen, zodra hij boven zou.komen. Hij schreeuwde Jacque toe hem daarmede te helpen, doch tot zijn ontzetting bemerkte hij, dat deze geen aanstalten maake om hem be hulpzaam te zijn. Op dat ogenblik verscheen he(t hoofd van Henri bo ven water en Gérard wierp het touw dat direct /door Henri werd opge vangen. Wat nu gebeurde, was iets, dat hij nooit had kunnen vergeten. Met een gebrul van woede vloog' Jacque op hem af en probeerde het nu gespannen touw door te snijden Er volgde een kort gevecht, waarbij Gérard er met meer geluk dan wijs heid in slaagde de ruwe jutter met een roeispaan buiten bewustzijn te slaan. Met veel moeite slaagde hij erin Henri binnen boord te trekken. Samen bonden ze Jacque op êcn der banken vast en zonder dat er een woord werd gesproken, bracht men het roeibootje weer in positie. Ze slaagden er tenslotte in het wrak vast te binden. De rest was kinderspel. Men sprong aan boord van het zeil scheepje en ontdekte, geklemd tus sen het wrakhout en kajuit-ingang, het lijk van een jongeman. De sche del was verpletterd, waarschijnlijk door het onverwachts breken van de mast. Men fouilleerde het lijk en vond een gouden horloge, een gou den vulpotlood, enkele waardevolle voorwerpen en een portefeuille met 10.000 francs. Géraid stak de porte feuille in zijn zak Hefiri de andere waardevolle voorwerpen. Beiden hadden de jongeman her kend, als de zoon van een rijke we duwe uit Brtst. Zwijgend aanvaardde men de terugtocht. Op het strand aangeko men werd eveneens stilzwijgend be sloten de buit samen te delen. Henri hield de gouden voorwerpen hij" kende meer kanalen om ze te ver handelen Gérard hield het groot ste gedeelte van het geld. Jacque, die was bijgekomen en met een scherpe blik de verdeling had gade geslagen, stopte men een paar biljet ten van honderd francs in de zak, waarna men hem losmaakte en hem met zijn boot alleen achter liet. Het was de laatste tocht geweest van Gérard. Steeds had hij wroe ging over zijn daad gehad, vooral toen hij bemerkte, dat de weduwe bij lange na niet zo rijk bleek te zijn. Hij besloot zijn oude vriend Henri op te zoeken en hem te bewe gen enkele duizenden francs op te sturen om de weduwe te helpen. Henri had in de tussen liggende ja ren niet slecht geboerd en was eigenaar geworden van een bedompt nachtkroegje in een Parijse achter buurt. Dat verklaarde ons bezoek aan het vieze kroegje in Parijs en de vriendschappelijke waard met 't ongunstige gezicht. Met goedvinden en medewerking vaq Henri werd alles met de weduwe op anonieme wijze in het reine gebracht. Gérard had het gehele geval ver geten, tot plotseling de man in het bruin was verschenen met een ver klaring van de oude strandjutter, zijn vroegere vriend Jacque, die deze kans om aan zijn langgekoesterde wraakgevoelens te voldoen, had aan gegrepen. De welgevulde portefeuille van de vreemdeling had waarschijn lijk de rest gedaan. Gérard had kort geleden een be zoek aan het krotje gebracht. Het maakte echter de indruk, dat het niet meer werd bewoond. De oude Jacque was verdwenen. Hoe de man in het bruin met de oude schobbe jak in aanraking was gekomen, wist Gérard niet. „En dit is", zo eindigde Gérard „mijn geheim. Ik hoop, dat het u niet te zeer heeft geschokt." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3