Grote h o De Alkmaarse kermis spoedt ten einde FILMS VAN DE WEEK In de Beemster gaat men bouwen PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zate'dag 30 Augustus 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Dit jaar een „droge" kermis UIT OUDE TIJDEN A.F.C.-nieuws K.A.B.-HOEKJE Koninginne-dag J. C. Peeraer MljNDERT TIMMER In Indonesië gesneuveld H.S.V.-nieuws Het kerkje te Haringhuizen WEERSVERWACHTING Wijziging dienstregeling tram naar Bergen K.F.C. FILMKEURING Grote vet Met gespann KORTE KUNS Morsen zal de laatste dag van de kermis al weer zijn aangebro ken. Het zal de komende dagen vreemd stil zijn in de stad. Geen jengelende orgelmuziek zal llw vensters meer Dinnenarmgen en 's middags kan l' weer rustig eten, zonder het „gevaar" te lo pen, dat de een of andere muzi kant Uw maaltijd stoort, om een kleine bijdrage in ontvangst te nemen. Eerlijk gezegd is de kermis dit jaar tegengevallen. Tenminste vpor de Alkmaarders. Het is waar, dat tien mensen er tien verschillende meningen op na houden, doch tij dens de afgelopen kermisweek is de ontevredenheid van het grote publiek toch wel overduidelijk merkbaar geweest. Op enkele gun stige uitzonderingen na bestaat de gehele kermis bijna uit niets an ders dan „draaiende" attracties. Het is voor de kermisbezoeker schier ondoenlijk om een hele avond zoet te brengen in draai-inrichtingen. Dat begint te vervelen op de duur en het is een belemmering voor de goede kermisstemming. Het valt dan ook niet te verwon deren, dat de variëté-tent van Mul lens goede zaken heeft gemaakt. Het merendeel der voorstellingen was totaal uitverkocht en het be wees wel, dat het publiek wel eens wat anders wilde dan „draaien alsmaar draaien", zoals één van Neerlands grootste artisten dat eens voor de radio bracht. Ook de zaal van het Gulden Vlies is deze wéék iedere avond tot aan de nok gevuld geweest met mensen, die een goed stuk verkozen boven het lawaaierig kermisplezier, dat bovendien nog heel wat dubbel tjes en kwartjes vergt. Voor de kermisexploitanten is het over het geheel genomen lang geen onverdienstelijke week ge weest. De eerste dag zag er met bepaald hoopvol voor hen uit, doch j.l. Zondag en ook de volgende dagen was de belangstelling zo danig gegroeid, dat het weer op een ouderwetse Alkmaarse kermis leek. Of ouderwets, nee, wij Alk maarders hebben iets gemist. Het. laat geen twijfel, of iedere Alk maarder, jong en oud, heeft het ge merkt. Bij wijze van grote uitzon dering is er dit .jaar geen druppel MONUMENT ONTHULD TEK NAUEDAyHTLINlS VAN DR. HAVERKAMP Onder grote belangstelling, vooral van de zijde van de oud-patiënten van wijlen Dok ter F. J. Haverkamp, werd gisterenmorgen op de Alge mene Begraafplaats tot zijn nagedachtenis een monument onthuld, dat door de eenvou dige opzef volkomer harmo nieert met de figuur van Dok ter Haverkamp. Juist door zijn eenvoudig optre den was hij bij zijn patiënten zeer gezien en uit de redevoeringen die ter gelegenheid van de onthulling werden gehouden, kwam dit wel ondubbelzinnig naar voren. Allereerst werd het woord ge voerd door de heer Ir. C. Keesman, namens het comité tot oprichting van het monument en de oud-pa tiënten. Zoals spr. zei, was dit de dag, waarnaar de oud-patiënten hebben uitgezien. De dag, waarop de gevoelens voor de helaas te vro.eg overledene nog eens tot uit drukking konden worden gebracht. Spr. herinnerde er voorts aan. dat het juist twee jaar was geleden, dat de aanwezigen op dezelfde plek. onder een stromende regen, bijeen waren gekomen, om het stoffelijk overschot van Dokter Haverkamp te begraven. Nadat de heer Keesman in het kort had verteld, hoe het monu ment er uit zag, droeg hij het over aan Mevr. Haverkamp, waarna de plechtige onthulling plaats vond. Het monument was bedekt met de Nederlandse driekleur. Na de ont hulling werd door de patiënten een krans gelegd. Hierna richtte de heer Keesman zich in het bijzon der tot Mevr. Haverkamp. Hij deel de mee. dat aan de actie tot oprich ting van het monument door 1241 oud-patiënten was deelgenomen. Achter het monument staat een spar, die door Dokter Haverkamp eens was meegenomen, toen hij van een vacantie terugkeerde. De boom is vanuit zijn tuin naar de Begraaf plaats overgebracht, omdat Dokter Haverkamp er in zijn leven altijd zeer aan was gehecht. Een zwager van wijlen Dokter Haverkamp bracht de oud-patiën ten dank voor al hetgeen, dat zij hadden gedaan. Hij sprak de hoop uit, dat de geest van Dokter Haver kamp steeds in hun herinnering zal voortleven. Het monument, dat ontworpen is door Tjipke Visser, bevat o.m. de wapens van Amsterdam, Alkmaar en Limmen, waar Dokter Haver kamp respectievelijk is geboren, heeft gewerkt en is gefusilleerd. Aan het eind van deze korte, doch indrukwekkende plechtigheid, defileerden de aanwezigen voorbij het monument, waarna zij in de hall van de Begraafplaats het boek, waarin de 1241 namen staan ge schreven konden inzien. van alkmaar naar hoorn 30 Aug: In 1723 voer men met de jaag schuit naar Hoorn. In de zomer maanden kon men 4 keer per dag weg en op de minuut af, want op het slaan, van het voor vertrek bepaalde uur, der klok van de Grote Kerk moest de schipper, op bevel van de Com missaris van het veer, direct vertrekken en dat deed hij, want anders moest hij een boete van 30 stuivers betalen. Er was verder aan de veerschippers opgedragen dat ieder, van hen 5 goede paarden moest hebben. Ér moesten zijn 6 schuiten waarvan 3 in Alkmaar, 2 in Rustenburg en 1 in Avenhorn moesten zijn. Het roken was aan boord verboden op een boete van 30 stuivers. Bij niet betaling mocht de schippér de overtreder ontdoen- van zijn opperkleed. Ook was voorge schreven op welke gedeelten gevaren moest worden met hoge of lage mast of de lijn met losse strik. .Niet bij elkaar geraapte gezelschappen van 18 perso nen konden een schuit afhuren tegen f3.15 zomers en f4 's win ters. water gevallen. De talloze pessimis ten, die de zonnige dagen vóór de kermis nog liepen te mopperen, dat het natuurlijk ging regenen, hebben dus ongelijk gekregen. Wat dat betreft heeft Pluvius zich dit jaar met hart en ziel over de Kaas stad ontfermd, hij heeft voor een „droge" kermis gezorgd. Want ten slotte was alles dróóg. Het weer, de kermis zelf want veel was er niet aan en zelfs de kelen Enkele uitzonderingen daargelaten heeft Bacchus, evenals ook zijn collega Pluvius, niet veel van zich laten horen. En het is geluk kig, want het verhoogt de feest vreugde heus niet, wanneer het dronkemansgelal boven het lawaai der kermisorgels uitkomt. Gisterenmiddag werd de kermis reeds om 12 uur geopend en de vele kaasmarktbezoekers maakten 's middags van de gelegenheid ge bruik om even te „kermissen". Deze vriendelijke geste van het gemeen tebestuur zal zeker door de spulle- bazen zijn gewaardeerd. Voor de Alkmaarders betekende het 13 uur aan één stuk lawaai! En toch, als morgennacht om 2 uur de kramen en attracties voor de laatste maal dit jaar wórden ge sloten zal het menigeen spijten. De verscheidenheid in attracties mag dan niet al te groot zijn geweest, ondanks alles hebben we toch alle maal enkele gezellige uren op de kermis doorgebracht. Misschien zal er volgend jaar meer variatie in worden gebracht. Het is te hopen. Enfin, een spreekwoord zegt: „Bij het scheiden van de markt, leert men de kooplui kennen". Wie weet benadert dit laatste kermisweekend het vooroorlogs peil. In ieder geval is de afgelopen week niet ongezel lig geweest en dat maakt een hoop goed! DE VLAGGENPARADE VAN ONZE KRANT Het bericht, dat ieder kind van onze abonné'S vanmorgen een vlag getje kon halen heeft zeker inslag gevonden. Reeds in alle vroegte stonden de lezers van „Het Zee prinsesje" aan onze balie en de af deling .administratie is bijna de ge hele morgen niet in de gelegenheid geweest om het normale .werk naar behoren te vervullen. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren1 al vele honderden ^vlaggetjes uitge reikt en vol trots stapten de kinde ren of alléén of aan Moeder's hand door de Langestraat met het mooie Oranje-vlaggetje van het Nieuw Nonrdhollands Dagblad. Wij hopen voor de kinderen, dat het mooie weer nog maar eVen aan houdt. zodat zii op de verjaardag van Koningin Wilhelmina met hun vlag de straat op kunnen, om daar. met Oranje getooid, de verschil lende feestelijkheden, als het mar cheren der muziekcorpsen, te vol gen. Veel plezier en mooi weer! Zondag a.s. AFC IAlcmaria II, 5 uur: AFC II—Alcmaria ëpmbina-ï tie, 2.30 uur; AFG d—LSVV b, 12 uur: AFC e—SVW b. 1.15 uur: AFC g—Hollandia b. 2.30 uur; AFC jun. aLimmen jun. b. 12 uur. Zaterdag: AFC a—HSV a. 6.15 u.; KSV aAFC b. 4 uur Meervogeïs c—AFC e 5 uur- AFC f—LSVV c, 4 uur; AFC HLSVV d. 5 uur. Voorwaar oen keurlijst, een echt Elck dat wils"-procramma. Zii. die de jeugd van AFC eens willen zien. hebben hiorhii een mooie ge- leennheid Her eer"*" krijgt Alcmaria II on bezoek. AFC'ers zorgt voor iets goeds. Alcmaria II was de kam pioen van dc Res 2e klasse! AFC IT ontvangt ook een elftal van Alcmaria u 7i0j wel. het is Zondnen-nrTHas wel do moeite het AFC-fsportnark?j-veld te be zoeken Dus afgesproken tot Zon dagmiddag aan de Westerweg. De P P.C.'er F K. HARMONIE ST. C AECTLTA De leden wordt medegedeeld, dat Maandag 1 Sept. om. 4 uur moet worden aangetreden bii het lokaal Beentjes, Paardenmarkt. DE DRUKTE OP DE KAASMARKT WORDT WEL MINDER De drukte op de kaasmarkt was Vrijdag j.l. wederom groot, hoewel men merken kan, dat voor veel mensen de vacantie om is. De handel verliep erg stug en pas tegen half twaalf kon men ko men tot de prijsnotatie van de boe renkaas. Aangevoerd werden 30.000 kilo grammen. Onder de vele vreemdelingen vie len vooral de Amerikanen en de Fransen op, die erg in de weer wa ren, om de -kaasweger, die in de waag stond te fotograferen. Later werd de drukte van de zijde van het publiek iets groter, toen de zon er even doorkwam en men weer de mooie witte pakken hel derder zag uitkomen tegen de sil houetten van het aloude kaaSge- bouw. En als het elf uur slaat en de paardjes in de trans omvliegen, is men een en al oog voor dit schouwspel. Het publiek werd even geweerd uit de Waag, omdat er een klacht was binnengekomen over een weeg- verschil, waarvan de schuld gescho ven werd op het vele publiek, dat er steeds aanwezig is. Toen men - had aangeboden de partij opnieuw te wegen, ging de fabriek er niet verder op in en kon men het publiek weer toelaten in de Waag. Zoals we reeds zeiden, was toen een >der kaasdragers daar het mid delpunt van de belangstelling voor de Amerikanen, die hem persé wilden kieken midden op de markt met een stapel kaas in de armen. Tegen twaalven was de drukte voorbij en zochten de vreemdelin gen hun vermaak op de kermis, die hij wijze van uitzondering open was om twaalf uur. OP KONINGINNEDAG GEEN KERMIS Door de kermisexploitanten was aan het gemeentebestuur van Alk maar toestemming gevraagd om ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, de kermis met een dag te verlengen. Hoewel B en W. in principe afwijzend stonden tegen een dergelijke verlenging, werd het toch nader onder de loupe genomen. Op grond van het feit, dat H. M. de Koningin zelf arn het, Nederlandse volk heeft gevraagd om haar vei jaardag met de uiterste soberheid te vieren en mede door dat van regeringswege in. aanslui ting hierop aan de burgemeesters van alle gemeenten een dergelijk schrijven is gestuurd, hebben E. en W, gemeend aan het verzoek van de kermisexploitanten geen gevolg te moeten geven. Voor de exploi tanten zal dit besluit ongetwijfeld nadelig uitvallen, wanneer we be denken. dat door de verschillende sportgebeurtenissen vele inwoners van omliggende gemeenten Maan dag a.s. naar Alkmaar zullen ko men. ST. LAURENTIUSSCHOOL V.G.L.O. Centraal 7e leerjaar Wegens noodzakelijke reparaties aan de school, beginnen de lessen op Maandag 8 September 9 uur. Ieder lid krijgt dezer dagen een uitnodiging voor de meeting op Zondag 7 Sept. a.s. Hóud deze dag dus vrij en breng ook niet georga niseerde collega's mee! s Het onderzoek naar de oorzaak van de grieven t.a.v. het Bureau Oogstvoorzicyiittg (zie ons voor laatste boekje) is beëindigd. Met verschillende instanties zijn bespre kingen gevoerd. Daarbij is o.m. ge bleken, dat de abnormale droge zo mer oorzaak was, dat veel werk eerder klaar was, dan welke instan tie ook, had kunnen voorzien. Dit bracht verwarrende situaties met zich mee. Ook de andere grieven zijn besproken. Op welke wijze deze zaak in de toekomst ook geregeld zal worden, dit staat voor ons georganiseerden vast, de bedrijfsgenoten zelf beho ren bij deze voorziening te worden ingeschakeld, met name door- mid del van de Stichting van de Land bouw. Daarin zijn wij vertegen woordigd via de Kath. Landarb. Bond. Wanneer zich thans of in de toe komst moeilijkheden voordoen of mep wenst verdere inlichtingen, dan kan men zich het "beste wenden tot het bestuur van de Landarb.bond in zijn woonplaats. Dit geldt ook voor de niet-landarbeiders, welke voor het Bureau Oogstvoorzicning tewerk gesteld worden. In Alkmaar kan men zich wenden tot de voorzitter, wonende Vogelenzang no. 7. Britse vloot te laten exploderen. Heel spannend worden we meege voerd naar de wegen, die zUlke sa boteurs vaak bewandelen, en al is een en ander soms te gekunsteld, toch krijgen we een idee van wat zich afspeelt„op de grote werven der handelssteden. Natuurlijk is George telkens de reddende engel. Hij voorkomt een explosie op de laatste seconde, rent met zijn beken de angst-trekken op het gelaat over al onder door, doorheen en langs heen. In de mooie scenes staat hij met zijn onafscheidelijke gitaar, die hij meesterlijk weet te haiv^-en en waarmede hij zelfs nu en dan een diepere snaar van het gevoel kan treffen. De film zal iedere bezoeker enkele uren van genot en van lachen ver schaffen, Vooraf gaat wereldriveuws en een mooie muziekfilm, nl. Playtimers. J CINEMA AMERICAIN „Nou gaan we uit toveren" is de titel van deze gloednieuwe Ameri kaanse filmprent, met in de hoofd rollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Als van ouds weten deze komieken met al hun August-streken en dom migheden het publiek te vermaken. Deze keer is het edele tweetal ver zeild geraakt in het gezelschap van de bekende goochelaar Dante, en men kan wel begrijpen dat hier ge lachen moet worden, of men wil of niet. Het is daarom onnodig om iets van de inhoud te verklappen, im mers Stan en Olie swan garant voor een lachsucces. Met een muziek-show-filmpje, een aardige tekenfilm in techni-colour en het interessante nieuws, is dit geheel 'n goed verzorgd kérmis-programma. "HARMONIE-THEATER Dat Deanne Durbin nog altijd tot de m?est gevierde sterren van het witte doek gerekend moet worden, bleek gisteravond opnieuw bij het bezoek aan 't Harmonie-theatèr. In deze film „Eerste Liefde" zien We Deanne Durbin als meisje zonder ouders met de overige kostschool meisjes afscheid nemen van deze school. Zij komt in huis bij haar Oom en Tante, waar zij in deze fa milie tussen haar verwende neef en nicht de rol van Assepoester moet vervullen. Maar zoals ook in het be kende sprookje, krijgt zij dank zij de medewerking van het huispersoneel van Oom en Tante, de Prins van haar dromen. Een vrolijke film, die vanzelfspre kend volop gelegenheid biedt de symphatieke stem van Deanne Dur bin te beluisteren. Behalve uitgebreid binnen- en buitenlands nieuws, ziet men in het voorprogramma een aardig teken filmpje. ALKMAARSE BIOSC.THEATER In het Alkmaarse Bioscooptheater draait als vrolijk en waardig einde van de kermis de lachverwekkende film van George Formby, nl. „Spij kers met koppen". George Formby is in deze film weer op zijn best. Zolang hij de gitaar hanteert, kan niets hem de ren en kan het publiek lachen van het begin tot het einde. Het geheel is geweven in een po ging, om het schip Hercnles van de victoria theater De film „Guliver's Reizen'", die deze week in het Victoria theater draait is een wonderlijk geheel. Een tekenfilm in technicolor is de laat ste tijd in onze bioscopen geen on bekende meer, doch wanneer in aanmerking wordt genomen, dat cieze film daarenboven nog als hoofdfilm is vervaardigd, zal 4e achting voor de hedendaagse film kunst zeker stijgen. Het verhaal zelf is, gelijk het boek, een tikje naïef. Doch daar het is bedoeld als een sprookje, is het volkomen te accepteren. Deze film moet niet zo zeer worden gezien als een normale rolprent, waarbij het meeste gewicht op de speelkwa- liteiten wordt gelegd, maar als een technisch experiment, dat als zoda nig geslaagd mag heten. Natuurlijk komen er een paar onvolmaakt heden in voor, doch deze zijn zo dun gezaaid, dat het geheel er in generlei opzicht schade van onder vindt. „Gulliver's reizen" is een film, die iedereen moet gaan zien. Deze film verschilt dusdanig van de andere filmproducten, dat een aanbeveling zeker gerechtvaardigd is. Het journaalbevat naast het nieuws in beeld hog een kort te kenfilmpje, dat vooral voor de jon gere bioscoopbezoekers vermakelijk is. "7ÖNÉAGS na de Hoognis zin gen wij, katholieker, altijd het gebed voor de Koningin! „Domine, salvam fac reginam nostram". Morgen bidceji wij het op de verjaardag self van onze Vorstin: dat God in Zijn Voorzienigheid haar mbge spa ren voor het welzijn van ons land en haareen gelukkige re gering geve. Wij mogen terecht dankbaar zijn, dat wij in ons Nederland een Vrouw aan het hoofd hebben staan, die voor zichzelf zulk een waafdige per soonlijkheid is en in bestuurs zaken blijk van beleidvolle voorzichtigheid geeft. Onze plicht is het, haar te steunen in haar moeilijke taak, door op rechte Nederlanders te zijn, die ons vaderland 'en oriZe Konin gin liefhebben en trcuw blijven aan onze Christelijke, Katholieke beginselen, welke onze Neder landse staat moéten leiden. MARCUS Aan de héér, J. C. peeraer is op zijn verzoek eervol ón'slag verleend als leraar aan dé Rjjkslandbouwwin- terschooLte Alkmaar, te rekenen met ingang vari 1 Sep.ember 1947. De heer Peeraer treedt met ingang van die datum in dienst van het In- en Verkoopkantoor van de L.T.B. te Haarlem. diploma-zwemmen in de overdekte Op Woensdag 27 Aug. was de kermis volop aan de gang en toch een overvolle Overdekte. Onder de belangstelling van een 250 tot 300 toeschouwers had het diploma- zwemmen plaats. Voor het Diploma 1 (Voorberei dend) waren 163 inschrijvingen, waarvan 9 niet opgekomen waren en 8 wegens onvoldoende prestatie afgewezen moesten worden. Diplo- ma 2 (geoefend zwemmen) waren 54 inschriivjngen, 3 niet opgekomen en 1 afgewezen. Dioloma 3 (jeugd- zwemvaardigheidsdiploma) 8 in schrijvingen. 1 niet opgekomen, de 7 anderen allen geslaagd vnn» dit. zo1 moeilijke bijzondere diploma. In totaal werden er 203 diploma's uitvereikt. Na afloon werden in het café in de .Overdekte de diploma's door de heer v. d. Grient uitgereikt, wat ditmaal wel een zeer feesteliik tintje had. daar aan de jongedame Dorethea M. A. Winterink te Hei- loo, oud 9 jaar, het 5000ste diploma der inrichting uitgereikt werd. Bui ten een zwemabonnement, om zich al vast voor het volgende diploma te oefenen, werd haar ter gedaeh- tnis van dit heugelijke feit een zil veren lepeltje met het wapen van A-lkrWaar overhandigd, waar dit feit ingegraveerd is. Niet alleen het mooie zomerweer, doch ook het vele werk. dat deze zomer door onze ervaren zwem meesters en zwemmeesteres aan de leerlingen besteed hebben, kwam hier wel tot uiting. Voor het errst waren er twee jeugdige leerlingen uit het jaar 1940. nog geen 7 jaar, die met een goede prestatie .het zo begeerde diploma in hup bezit kregen. Een goed voorbeeld Joor de ouderen. de kozakken en het vuurwerk De voorbereidingen voor het grote avondfeest op het Sportpark ziin thans getroffen. Is het nog no dig te schrijven over de prestaties van de Djiguittes Kozakken. Wij menen van niet, omdat zij in ons land overal het grootst mogelijke succes hebben behaald. De leveran cier van het vuurwerk, de firma Schuurmans uit Leeuwarden, is eveneens voldoende bekend. Zo zal het dus Zondagavond een buitenge wone avond worden óp het Sport park, en zullen duizenden kunnen genieten van wat geboden wordt. apotheken De Zondags- en nachtsdienst van de apotheken wordt de komende week waargenomen door de Apo theek Schouten-Oele, Koorstraat 47. vf.renigin ter veredeling van het ambacht v.v.a. In de laatst gehouden examens gehouden te Utrecht in de week van 23 Juli—4 Aug. is als Gezel Steen houwer geslaagd G. J. J. Haker, Kennuemersingel 21, en als Gezel Metselaar P. J. Overtoom, Verdron- kenoord 70, leerling 2de klas MTS te Haarlem. Als bijzonderheid kan worden vermeld, .dat de heer Haker de enigste gediplomeerde Steenhouwer is in Noordholland Het totaal aantal candidaten in de verschillende vak ken bedroeg dit jaar 978. District- vertegenwoordiger voor Noordhol land is de heer Joh. Overtoom, Nas- saulaan 17 te Alkmaar, die alle in lichtingen kan geven aan a.s. can didaten. DE RIJP Heden vernamen wij, dat op 28 Augustus onze plaatsge noot de heer •Mijndert Timmer Jac.z. in Indië is gesheüveïd. Lang ging het goed in ons dorp en mo.chteh wij dankbaar zijn, dat tijdens de oorlog niet één onzer sneuvelde. Nu echter moeten wij, als prijs voor vrede en vrijheid, na de enige maan den geleden gesneuvelde Daan Hoek, onze tweede plaatsgenoot missen. Mijndert was als vrijwilliger naar Indië vertrokken, vocht op 14 Aug. in de omgeving van Bating en was een van de vele jongens, die hun taak op voorbeeldige wijze opvatten. Gezien zijn enthousiaste brieven, welke zijn ouders twee- of driemaal per week mochten ontvangen; was hij in de vaste overtuiging, dat hij daar een plaats had te vervullen en dat spoedig rustiger tijden zouden aanbreken. Het is jammer voor hem, dat hij de vruchten van zijn arbeid niet mag oogsten. Het mee leven met zijn zwa^r getroffen ouders en zijn echtgenote is groot. Wij hopen, dat God hun de kracht moge geven, dit zware offer te dragen. Hij ruste in vrede. DE RIJP. Het Oranje Comité deelt mede dat de kinderfeesten welke gehouden zoudjn worden op Koninginnedag wegens bijzondere omstandigheden ter plaatse niet doorgaan-, autotocht ouden van dagen LIMMEN In Limmen worden plannen gemaakt om na de seizoen- drukte een autotocht voor de ouden van dagen te organiseren. Deze tocht zal plaats vinden in de laatste week van September. De Wierin- germeer, de Afsluitdijk, den Helder en Bergen zullen worden bezocht. HEILOO II.S.V. heropent Zon dag haar sportterrein Zondag middag om 14.30 uur zal het her nieuwde voetbalveld officiëel in gebruik genomen worden. Wij hebben èen kijkje genomen en kunnen niet anders zeggen dan dat het gehéél geweldig verbeterd is. Het speelveld is geëgaliseerd en er is geen oneffenheid meer te be speuren. Jammer dat het praktisch niet geregend heeft. Hierdoor is de grasmat op het Westelijk deel van het veld minder goed, maar dit zal, zodra er wat régen komt, gauw genoeg in orde zijn. Het speelveld, dat voorheen 94 x 601,4, m. wgs, is nu 104 x 64 m.; 2 m. van het speelveld is de afrastering, deze bestaat uit betonnen palen, die on derling verbonden zijn door draad (gratis door het P.E.N. beschikbaar gesteld). De palen zijn langs de zij lijnen zo geplaatst dat iedereen, waar hij ook staat, de beide cor- nerhoeken goed kan zien. Ook het entrée is veelverbeterd. Wij con stateerden twee loketten, zodat bij een druk bezochte wedstrijd hgt publiek vlug aan plaatsbewijzen ge holpen kan worden! De greppel aan de Zuidzijde van het veld is geheel verdwenen; dit is een grote verbetering! Dit alles is tot stand gekomen door de vollee medewer king van de Zeereerw. Heer Pastoor v. Muyij. 't R.K. Kerkbestuur, B. en W„ de heer Torken, maar zeer zeker ook door het vele werk van dë heren C. Zoon Sr., Nic. Bolten en D. Pepping. Het terrein wérd geëgaliseerd door de heer P. v. d. Maat. .Dé- Foresters" zijn H.S.V. terwille geweest door gedurende de zomer haar terrein voor training ter beschikking te stellen. Voor training in het winterseizoen is ook gezorgd. Aan de Noordzijde van het terrein zullen vijf licht masten geplaatst worden, zodat ook -bij avond op het terrein getraind kan worden. Plannen voor de toekomst. Er zijn plannen om zéér binnenkort twee nieuwe speelvelden aan te leggen op het terrein, gelegen aan de Westzijde van het bestaande speelveld. Het ligt ook in de bedoe ling om dit najaar heggen of bo men te planten aan de Zuidzijde van het terrein. Het aanleggen van de nieuwe velden is dringend nood zakelijk, omdat H.S.V. thans veer tien elftallen heeft, waarvan er nu slechts acht aan de competitie kunnen deelnemen (nl. 4 senioren-, 1 junioren- en 3 adspiranten-elf- tal'lon. (dit 'door gebrek aan speel velden) Wij wensen H.S.V. geluk met haar hernieuwde terrein en reke nen erop, dat het komende seizoen de 3e klasse bereikt zal worden. Het programma voor Zondag is als volgt: 13.00 HSV IIDe Fores ters I: 14.30 officiële heropening van het terrein: 15.00 de ere-wed- striid HSV IKFC comb. (I en II). HSV I komt als volgt uit: J. Dekker (doel). N. Mul (r.b.), W. v. d. Peet (l.b.)Th. Zoon r.h.), Ko Bolten (r.buiten). P. Keeman (r.- Keeman (suil). J. Rood (l.h.h, G. binnen). B. Kraakman (m.v.). J. Schuvt (l.binnen) en H. Wolf sen (l.buiten). Naar wij vernemen zal tijdens de „rust" de trekking van de lot,erij plaats vinden. De prijswinnaars zullen dan tevens bekend gemaakt worden. Tot. de „rust" zijn nog een benerkt aantal loten te verkrijgen. Wij twijfelen er niet aan of zeer velen zullen ZoncV cmidda g naar het HSV-terrein trekken. De wed strijden zullen dit ten volle waavd ziin, R- HEILOO De heer C. P." Wou- têrsen, lid van onze schaakclub „Oppositie", behaalde in de kam pioenswedstrijd te Alkmaar het persoonlijk kampioenschap 2e klas. GRAFT. Donderdagmid. werd een Amsterdamse betrapt op het wegtiemen van 3 pond vlees bij de Graftdijker slager van Tiel. Door postcommandant Jager werd zij in gerekend. die tevens zorgde voor gratis logies, door te brengen in het „spekhok" van het Rijper Raadhuis. Het kerkje te Haringhuizen dreigt de rampzalige weg van haar mede- standster Koedijk te volgen. Het is ongetwijfeld een der oudste kerken uit ons gewest. Evenals de meesten was het eertijds een R.K. kerk. Toen was de Harjnghuizér kerk nog- heel wat belangrijker dan die van Scha- gen dat nog maar een zeer kleine parochie behoefde te herbergen. Al le bewoners van de Moerbeek, dc Schagerwaard cn de Schagerkoggen gingen te Haringhuizen ter kerke. In tegenstelling met veel door de reformatie geconfiskeerde kerken, is het inwendige niet al te zeer ge havend. Zo staan, er bijv. nog alle vroeg middeleeuwse banken en een rijk versierde preekstoel in. Het priesterkoor is evenwel verdwenen, evenals wandschilderingen en beel- d6Het staat wel vast, dat dit kerk je destijds gespaard is gebleven voor „bewoning" door de Engelsen tijdens hun inval, want evenals overal elders, zou dan alles totaal vernield zijn geworden. Zoals gezegd, verkeert dit kerkje ook in verval. Teneinde dit echter te stuiten en het voor het nage slacht te bewaren, heeft zich nu een commissie gevormd onder voorzit terschap van de heer G. Nobel, de voorzitter van de welbekende ver- eniging „Oud West-Friesland". Daarnaast hebbener zitting dhr J. Lutjeharms. lid van de Landelij ke stichting voor landschapsschoon en natuurmonumenten, de Burgem. van Barsingerhorn, leden van de Ned. Herv. kerkvoogdij en de com missie zal zo mogelijk nog worden aangevuld met een der Katholieke ingezetenen. PURMEREND Belangrijke Veetentoonstelling De nazomer tentoonstelling van Vee, welke op Donderdag 11 September te Pur- merènd wordt gehouden, beloott zeer belangrijk te worden. Het ge tal inschrijvingen is buitengewoon groot en de kwaliteit van de inge schreven dieren zeer goed. De gro tere belangstelling bij de boeren is in hoofdzaak te danken aan het feit dat men dit jaar voor het eerst bij de keuring van het fokvee onder scheid maakt tussen dieren van de lichte en de zwaardere gronden. Voorheen had het voor de boeren van\ de lichtere gronden weinig zin vee 'in te zenden. De bekroningen gingen vrijwel uitsluitend naar de kleigrond. Dit is nu anders gewor den en heeft velen aangemoedigd eveneens mede te dingen. Ook de inzending van Vetvee, Paarden en Schapen is zeer groot. Buiten de bokken en geiten, waarvan de in zending eveneens belangrijk is, zijn wel 400 stuks vee voor deze nazo mertentoonstelling ingeschreven. Het ruime plein van de Purmeren- der Veemarkt zal een tentoonstel-' ling te zien geven, zoals er eerder nog niet te zien is geweest. Naast de grote Veetentoonstelling worden er in die -dagen in Purmerend Ten toonstellingen gehouden van Pluim vee, Konijnen, Bloemen, Handel en Industrie en hebben er een Hard draverij, Ringrijderij en Folkloristi sche feesten plaats. - 4 Toeslag 'gemeentepersoneel, aankoop van gronden en een hogere loonklasse voor vaklieden De Beemster gemeenteraad is Donderdag jl. in voltallige opënbare vergadering bijepn geweest. Bij de ipgekomen stukken was een schrij ven omtrent de eventuele bebou wing van het Beesmter sportterrein, welk stuk aanleiding was mede te delen, dat er thans geen woning bouwplannen met betrekking tot dat gemeenteterrein bestaan. Aan een tweetal inwoners werden vergoedin gen toegekend voor vervoer naai de scholen, welke hun kinderen bezochten. Grond in erfpacht werd uiitgegeven aan de Woningbouwver eniging „Gpecf Wonen" voor het bouwen van 12 arbeiderswoningen, en wel 8 woningen in Zuid-Oost- Beemster, 2 in Oost-Beemster en 2 in West-Beemster. Besloten werd tot het geven van een toeslag óp de lonen aan het gemeentepersoneel, overeenkomstig aan die welke aan het Rijkspersoneel wordt gegeven en welke neerkomt op 2 pet. van het. genoten salaris, terwijl het be drag van de toeslag de som van f 50.niet te boven mag gaan. Er was ingekomen een verzoek van het bestuur van de R.K. Bewaar school te Purmerend om een sub sidie te verlenen aan genoemde school voor die kinderen uit Beem ster, welke deze school bezoeken. In een uitvoerig, prae-advies hebben B. en W. medegedeeld, dab ook reeds met de gemeente' Purmerend §en dergelijke regeljng bestaat, doch dat daarvan nog nimmer afrekening is gekomen. Op advies van B. en W, besloot de raad om per kind, dat de R.K. Bewaarschool te Purmerend bezoekt, een subsidie te geven van 80 pet. van de geraamde kosten, met een maximum van f 48.per kind en per jaar. Aan P. L. Kleppe te Hilversum is door de gemeente Beemster destijds een stuk bouw terrein verkocht in de Wouter Sluis- laan voor f 2840.50. Daaraan was de voorwaarde ver.bonden, dat de ko per binnen bepaalde tijd daar moest gaan bouwen. Die voorwaarde kan deze koper thans niet nakomen en is hij bereid deze grond terug te verkopen aan de gemeente Beem ster. B. en W. adviseren nu om deze grond opnieuw in te kopen voor de prijs welke daarvoor destijds is ge geven en bovendien de door de ver koper gemaakte kosten bij over dracht thans door de gemeente te vergoeden. Door de raad werd ,daar- AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE Bij de heden op het Sub-bureau voor de Wederopbouw te Egmond aan Zee door het Architectenbureau Fa. F. H. Ringers en Zoon te Alkmaar ge houden aanbesteding voor het bou wen van een woonhuis met bollen schuur aan de Herenweg 345 te Eg- mondbinnen is als volgt ingeschre ven resp. voor bouw- en sloopw.: Gebr. de Graaf, Egm. a. Zee f27120 en f 195; P. Zwart, Egm. aan Zee f27115 en f255; P. de Nijs, Castri- cum f26850 en f280; Gebr. Schuit, Egm. a. d. Hoef f24950 en f225; Gebr. Apeldoorn, Egmond-Binnen f24900 en f240; J. L. Schuit, Egm. aan de Hoef f 24650 en f 300; J. Ro- zing en Zoon. Egm. d. d. Hoef f 24084 en f 285. De begroting be droeg resp. f25110 en f275. DE OUDEN VAN DAGEN OP REIS HEERHUGOWAARD. Wanneer u blijde gezichten had willen zien, dan had u Dinsdagmorgen omstr. 8 uur bij Café Rus moeten komen, vanwaar de ouden van dagen ver trokken om hun jaarlijkse vacantie- trip te maken. Vier grote touring cars en negen luxe wagens waren nodig om onze oudjes te herbergen en zo gingen 160 mensen boven de 68 jaar uit Heerhugowaard op reis richting Velsen. Vandaar' werd er door de Haarlemmermeer naar Schiphol getourd. Of er door enke len nog gevlogen is kunnen wij niet berichten, maar de animo was, er wel voor. In Amsterdam werd er bij' Heek gedi.neerd en naar wij verne men was het er prima. Ongev. 8 uur kwamen ze weer in Heerhugowaard terug. De zaal bij de heer K. Rus was keurig ingericht on de Fanfare „Hugo" zat op toneel en verwel komde met een pittige mars hun ouderê plaatsgenoten. Toen allen gezeten waren nam de voorzitter van het Comité, de heer A. Kooy, het woord. Hij heette de burgemees ter en de Gemeentesecretaris, die beiden aanwezig waren, van harte welkom. In een gemoedelijk praatje bepleitte de voorzitter de belangen voor de ouden van dagen en deed vooral een beroep op de inwoners van Heerhugowaard. om hun bij dragen niet te verminderen, maar indien mogelijk te vermeerderen. Want.zo'n uitgaansdag kost heel wat geld. Namens de ouden sprak de heer Bijvoet een dankwoord en hij deed dit op werkelijk keurige wijze. Hierna werden de mensen getrac- teerd op een verfrissing, .een pakje tabak en wat koek en .werden daar na weer naar hun woning ge'oracht. Alle hulde aan voorzitter Kooy en zijn assistenten, die weer hebben la ten blijken heel wat voor hun naas ten over te hebben. BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Hen- drika Cornelia, d.v. Johan Tromp en Hendrika Oly, won. te Ilpen- dam; Annie Sietje, d.v. Andries Timmerman en Cornelia Bergman; Alida Tonia Maria. d.v. Wilhelmus Maria Mul en Antonia Ranzijn. Ondertrouwd: Willem Mak, wonen de te Wormer,-en Leentje Wessels. Getrouwd: Pieter Hartog en' An- thonia Jacoba Bitter; Jan v. Belc- kum, te. Texel, en Anna Trijntje Moerbeek; Jan Hoeve, te Beemster, en Mariitje v. Oenen; Thomas Jo hannes Tijburg en Cornelia Marg. van Gelderen, te Voorburg; Roelof Wevers, te Amsterdam, en Anna Elis. Kuiper. Overleden: Hendrikus Meyer, oud 82 jaar, weduwn. van Jannetje Kersloot; Pieter v. Twisk, oud 90 jaar, weduwnaar van Trijn tje Wonder, te Beemster: Jacobus Nicolaas v. d. Blonk, oud 78 jaar, echtgenoot van Lijsbet Klinkert, wonende te Edam; Andries Schreu- der, 67 jaar, wonende te Landsmeer Petrus Willebr. Brune, oud 61 jaar. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Maria Josephiha Anna, d.v. J. Smit en J. C. ^Ruiter; Gèrardus Georgius, z.v. C. G. Ruiiter en A. Hoogendijk; Afra Geertruida, d.v. Th. Roet en A. P. Boos. Getrouwd: Martinus Greüter en Elisabeth Anna van Baarsen. Overleden: Maria van Voorden, 71 jaar, ongehuwd; Johan nes Petrus Gerardus óan 't Hof, Z.v. P. L. van 't Hof en E. C. Roe- lofsen. toe met algemene stemmen beslo ten. Voorts Werden goedgekeurd de rekening van het grondbedrijf eg dc gemeenterekening over 1945. De laatste sloot met een voordelig saldo van f 27.807.68 op de gewone dienst en een nadelig saldo van f 8500.— op de kapitaaldienst. De rekening van "het Burgerlijk Armbestuur sloot met eén voordelig saldo van f 844.43. Er was over 1945 f 26.238.99 uitge geven. De begroting over 1947 werd gewijzigd en thans gebracht in ont vangsten en uitgaven op f 340,227.80 met een post onvoorzien f 4085.86. JMog werd besloten om een stuk grond aan te kopen van P. Dinkla c.s., liggende tussen de Zuiderweg en het Zuiderpad, tezamen groot 1,81,ha, voor de totale som van f 27.150.behoudens goedkeuring van prijsregeling enz. Door de heer Schagen werden vragen gesteld over de mogelijkheid van het plaat sen van de Beemster in een hogere loonklasse. Besloten werd, dat als uit Kringen der vaklieden daartoe steun gevraagd wordt, die te geven. Men wil hierin namelijk overeen stemming met de gemeente Purmer end, omdat bij verschil in loonklasse men steeds -moeilijker arbeidskrach ten zal kunnen krijgen. Bij de rond vraag vroeg de hedr van Baarsen, of het mogelijk was dat in Beemster ook woningen van het Bruinzeel type heel spoedig konden worden gebouwd, wat, naar de voorzitter mededeelde, reeds de aandacht had van het college van B. en W. De hoer Muntjcwerf vond het onjuist, dat men voor het aanstellen van gémëentewerklui wederom de Beem- sterlingen had gepasseerd. Hierna sluiting. Medegedeeld door het 'K.N.M.I. te De Bilt, geldig yan Zaterdagavond tot Zondagavond: DROOG EN ZONNIG Heldere en vrij koele nacht met weinig wind. Morgen overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur en in de namiddag matige wind tussen Noord en Oost. Ingaande Dinsdag 9 September wordt een aantal tramtreinen tussen Alkmaar en Bergen aan Zee opge heven en web de tramtrein uit Alk maar vertrek ,8.45, uit Bergen vertr. 9.26, 10.26 enz." tot en met 21.26. Om gekeerd de tramtrein Bergen aan Zee naar Bergen vertrekkende 9.29, 10.29 enz. tot en met 21.29 en van Bergen aan zee 22.10 naar Alkmaar. Ingelegd wordt'de volgende tram trein: dagelijks Aikmaar vertrek 12.22 stopt te Koedijk en Oost- derp Bergen aan Zee aankomst 12.36 en Alkmaar vertrek 1630 stopt te Koedijk1 en Oostdorp Bergen aan Zee aankomst 16.44 ver trek 16.46 stopt aan de Sparren laan en de Fransman Bergen aan Zee aankomst 17 uur Alkmaar vertrek 18.20 stopt te Koedijk en Oostdorp Bergen aan Zee aankomst 18.34. Terug dagelijks Bergen aan Zee vertrek 13.36. 17.36 en 19.36 stopt te Oostdorp en te Koedijk Alkmaar aankomst 13.50, 17.50, 19.50. De tramtrein van Alkmaar vertrek 18.10 gaat, ingaande a.s. Dinsdag 9 September, dagelijks rij den van Bergen aan Zee. Alkmaar, Alkm. Biosc. Theater, /Spijkers met koppen, alle leeftij den; Cinema Americain, Nou gaan we uit toveren, 14 jaar; Har monie, Eerste liefde, 18 jaar; Vic toria, Gullivers Reizen, alle leef tijden. Purmerend, Schinkel, Teken van Zorro, 18 jaar. Lutjebroek, Gofilex reisbioscoop, Dief (van Bagdad 14 j.; Notre Dame de la Mouise 14 j.; Mijn hart klopt voor Belita, alle leeftij den. Den Helder, de Witte. Les enfants du Paradis, volwassenen met rijpe levenservaring; Tivoli. Tarzan in New York, alle leeftijden. Hoorn, Winston theater, Nice Girl, 14 jaar; Victoria, De Spooktrein, 14 jaar. Schagen, Royal, Zoals de ouden zongen, alle leeftijden. Enkhuizen, Munt, Ik koop. Uw leven, 18 jaar. Medemblik, Scala, De Vier Veren, Land zonder wet, beiden 14 jaar. Wieringen, de Haan, Casablanca, 18, jaar. Breezand, Apollo, Mrs. Miniver, 14 jaar; Van de regen in de drop, alle leeft. WIERINGEN Koninginnedag De Koninginnedag zal op een voudige wijze worden gevierd. Des middags vliegerwedstrijd voor de kinderen en 's avonds een uitvoe ring van zang en muziek op de wie lerbaan. BREEZAND. Wat is er te doen op de Nationale Feestdag! Voor middags: Aubade op het O. L. Schoolplein door de schoolkinderen in tegenwoordigheid van de weled. heer burgemeester en diens echtge note. Daarna optocht der schoolkin deren naar het feestterrein en kin derspelen op het feestterrein 's Namiddags: Volksspelen.' 's Avonds: Prijsuitreiking en con cert door de beide plaatselijke Har monie-verenigingen „Concordia" en „Soli Deo Glorie" en dansen 'in zaal Bossen. De gehele dag zal er voor de kinderen een draaimolen aanwe zig zijn. Tevens is de gehele dag geopend de Dahlia-tentoonstelling „t„geliouV »De Sociëteit" van de Ned. Kath. Jongerenbeweging, Burg. Lovmkstraat 64. AOnu PAUL°WnA. Geslaagd r ?p „tJdoor de Eerste Neder landse Modevakschool (systeem En- said) gehouden examen te Amster- dam op 26 Augustus j.l. slaagden ™°r, costumiere, de dames Ahnie Sfi u Leny Conijn en All bchoonakker, wonende alhier. WESTWOUD De uitvoeringen welke door het Oranjecomité zijn' op touw gezet, zijn door omstandig- heden voorlopig afgelast. Zo gauw de tijd het beter toelaat, zal toch het gezelschap uit Hauwert komen me- het toneelstuk „Zoenoffer". burgerlijke stand MEDEMBLIK. Geboren: Hen drik G„ zoon van W. F. v. Hov-m f" L- W. Buitenhuis; Maarten, z. v. W. Lobregt en A. van Woudenberg; Jan, zoon van A. Zwaan en G van Sluys. Ondertrouwd: H. F. M. Hendriks en E. D. M. Vlaming; L. van Mulli- gen en M. de Greeuw. Ovbrleden: A. J. J. Klgmp, oud 4 jaar; H. Wouda, oud 8 jaar. in de grote 1 zich het hart bevi hoog boven de 1 zitter met zijn hel 30, 40, 50, 60, tot schiet, waardoor Eentonig gaan d geluid prettig en Dat is het beeld gang is en alles Zuiden in Bovenh zaken. Wij haddon te vo kijkje genomen in hal, die van voor stond met fusten e: kele late kopers I over de bollen liet hal als een kathedi midden een invaai ten, een kanaal bi: merkt het bijna ni is de ruimte. De heer P. Kostei de Veiling en zelf naderhand even vai crofoon konden ui zijn voldoening ove: over de veiling teg tingen in nog zulk genomen. De grote buitengewoon slee] van dit jaar, toch n< zie, dat was toch evenement, waarop extra de aandacht worden. Zo heeft d: and downs, zo kenm levenstaak van mal sen en hun teleurst Daarvan vertelde ook de heer Zandsti rotten van de veili drijf als het ware v het nog in de kinde tnPnr">rvihoVt dacht is thans geri< olen, zéide de heer hebben er hoopvol! van. Zoals u weet. niet vrij, men heef neringsmaatregelen kende bepalingen, aan een minimum- Bij de gladiool is zijn de prijzen nog men, als men beden zen vorig jaar zeer de uitvoermogelijkl voor grote verrassi staan. Wij denken i dat onze streek 805! Nederlandse bladiol rekening nam. Met de leverbare de komende weker afgelopen, dan is he de beurt, zowel de de koper kunnen bouwer kan het ene en het andere insla tot December word' gladiool geleverd, tiid niet ver meer 14.000 manden ondei kapping bij elkaar De totale omzet pel bedroeg vorig j oen. Dit jaar wordt der. En dat is in ni het gevolg van de winter, die oorzaal ontwikkeling in de Het voorjaar kwam er daarna betrekki pen viel. waardoor doorgroeien. Sommi ven geheel weg. De kwamen zo goed al; Volgend jaar zal roman van Thom; schijnen onder de- 1 tus". Het is de gesel musicus in de ja: Voorts zullen vers; werken o.a. „Lotte „der Zauberberg" sinds langen tijd in den uitgegeven w; een belangrijke sta op de weg der her het Duitse volk. Duitse schrijfster die na de vorige w tfholiek -werd, zullei Duitse taal verschij sische muziekrecen heeft een boek gesc alombekende Chalj grootste zanger va Frits Schuurman g van Renesse naar Finland waar in October concerten gegeven met Neder op de programma's rigent Hegge komt naar ons land. I t«r gelegenheid vai toneeljubileum op Haag gehuldigd wo

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2