Grote hal van veiling Bovenkarspel gevuld ondanks slechte bollenoogst SPELEN MET SJAALS ((,V"'- DeaMtes» (abdekAlWiabliikini] vÉonda stelik..„ f7 HET ZEEWIER-MYST nen bouwen Rond de Vlaamse Leije-schilders Collecte voor Katholieke Militaire Tehuizen r Dgsixidenfowmsp g tePdcijs zija geopend../ M oad£ keekje van Koedijk NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 30 Augustus 1947 PAG. 3 Khur, gevoel en uitbundigheid Grote verwachtingen van de gladiolen Filmnieuws Televisie in de bioscoop Een Bisschoppelijke aansporing Katholieke Actualia J Een oude mode keert terug J algemene stemmen beslo- rts werden goedgekeurd de van het grondbedrijf en enterekening over 1945. De oot met een voordelig saldo 807.68 op de gewone dienst ladelig saldo van f 8500. :apitaaldienst. De rekening Burgerlijk Armbestuur sloot voordelig saldo van f 844.43. over 1945 f 26.238.99 uitge- e begroting over 1947 werd 1 en thans gebracht in ont- en uitgaven op f 340,227.80 post onvoorzien f 4085.86. rd besloten om een stuk m te kopen van P. Dinkla ende tussen de Zuiderweg Zuiderpad, tezamen groot a, voor de totale som van behoudens goedkeuring sregeling enz. Door de heer werden vragen gesteld mogelijkheid van het plaat- de Beemster in een hogere se. Besloten werd, dat als gen der vaklieden daartoe vraagd wordt, die te geven. 1 hierin namelijk overeen- g met de gemeente Purmer- iat bij verschil in loonklasse eds moeilijker arbeidskrach- cunnen krijgen. Bij de rond- roeg de héér van Baarsen, logelijk was dat in Beemster ningen van het Bruinzeel- el spoedig konden worden 1. wat, naar de voorzitter ;lde, reeds de aandacht had college van B. en W. De untjewerf vond het onjuist, n voor het aanstellen van ewerklui wederom de Beem- ;n had gepasseerd, a sluiting. RSVERWACHTING ieeld door het 'K.N.M.I. te geldig van Zaterdagavond dagavond: )OG EN ZONNIG lere en vrij koele nacht met nig wind. Morgen overdag lig en droog weer met iets ?r<* temperatuur en in de liddag matige wind tussen rd en Oost. iging dienstregeling ram naar Bergen nde Dinsdag 9 September en aantal tramtreinen tussen r en Bergen aan Zee opge- n wel' de tramtrein uit Alk- irtrek „8.45, uit Bergen vertr. 26 enzi tot en met 21.26. Om- de tramtrein Bergen aan ir Bergen vertrekkende 9.29, iz. tot en met 21.29 en van aan zee 22.10 naar Alkmaar, igd wordt'de volgende tram lagelijks Aikmaar vertrek stopt te Koedijk cn Oost- Bergen aan Zee aankomst 1 Alkmaar vertrek 16.30 i Koedijk cn Oostdorp aan Zee aankomst 16.44 ver- .46 stoot aan de Sparren de Fransman Bergen can ikomst 17 uur aar vertrek 18.20 stopt te en Oostdorp Bergen aan ikomst 18.34. Terug dagelijks aan Zee vertrek 13.36, 17.36 5 stopt te Oostdorp en te Alkmaar aankomst 13.50, 1.50. -amtrein van Alkmaar 18.10 gaat, ingaande a.s. 9 September, dagelijks rij- Bergen aan Zee. ,C. FILMKEURING ir, Alkm. Biosc. 1 Theater, irs met koppen, alle leef tij - Cinema Americain, Nou we uit toveren, 14 jaar; Har- Eerste liefde, 18 jaar; Vie- Gullivers Reizen, alle leef- end, Schinkel, Teken van 18 jaar. •ock, Gofilex reisbioscoop, 'van Bagdad 14 j.; Notre de la Mouise 14 j.; Mijn clopt voor Belita, alle leef tij - ■ider, de Witte. Les enfants iradis, volwassenen met rijpe servaring; Tivoli. Tarzan in York. alle leeftijden. Winston theater, Nice Girl, ar; Victoria, De Spooktrein, ir. tl, Royal, Zoals de ouden n, alle leeftijden, zen, Munt, Ik koop. Uw 18 jaar. blik, Scala, De Vier Veren, zonder wet, beiden 14 jaar. ;en, de Haan, Casablanca, 18, id, Apollo, Mrs. Miniver, 14 Van de regen in de drop, eeft. IINGEN Koningiimcdag koninginnedag zal op een- wijze worden gevierd. Des ;s vliegerwedstrijd voor de n en 's avonds een uitvoe rt zang en muziek op de wie- 1ZAND. Wat is er te doen Vationale Feestdag. Voor- s: Aubade op het O. L. lein door de schoolkinderen tiwoordigheid van de weled. irgemeester en diens echtge- aarna optocht der schoolkin- laar het feestterrein en kin- ui op het feestterrein, middags: Volksspelen, onds: Prijsuitreiking en con- )r de beide plaatselijke Har- 'erenigingen „Concordia" en eo Glorie" en dansen in zaal De gehele dag zal er voor er£,n ®en draaimolen aanwe- Tevens is de gehele dag i de Dahlia-tentoonstelling gebouw ,,De Sociëteit" van Kath. Jongerenbeweging, ovinkstraat 64. 4 PAULOWNA. Geslaagd het door de Eerste Neder- Modevakschool (systeem En- ehouden examen te Amster- 26 Augustus j.l. slaagden stumiere, de dames Annie Leny Conijn en AU ikkcr, wonende alhier. rWOUD De uitvoeringen, door het Oranjecomité zijn v gezet, zijn door omstandig- voorlopig afgelast. Zo gauw het beter toelaat, zal toch elschap uit Hauwert komen t toneelstuk „Zoenoffer". ERGERLIJKE STAND 3MBLIK. Geboren: Hen- zoon van W. F. v. Hoven V. Buitenhuis; Maarten, z. v. regt cn A. van Woudenberg; en van A. Zwaan en G. van -trouwd: H. F. M. Hendriks t M. Vlaming; L. van Mulli- M. de Greeuw. eden; A. J. J. Klqmp, oud 4 Wouda, oud 8 jaar. ENIGE WEKEN GELEDEN is reeds een en ander geschreven over de /laamse Leije-schilders, waarvan als contact tussen Nederland er België werken bijeengebracht zijn in een grote expositie, dit momenteel in het Stedelijk Museum te den Haag wordt gehouden. Als cultureel contact tussen beide landen bijna onmisbaar heeft deze tentoonstellingen nog andere ontdekkingen opgeleverd, vaarvan de voornaamste wel is, dat ook in de he dendaagse sehilderkunst de beide landen heel dicht naar elkaar zijn gegroeid en dat over en weer veel valt te waarderen en nog veel meer ven elkaar valt te leren. Een factor, die ook door kun stenaars (zeer zeker de dienaren van kleur en palet) niet kan worden verwaarloosd. (Exclusieve reportage) MET GESPANNEN AANDACHT zitten de kopers in hun bankjes in de grote bovenzaal van de veiling te Bovenkarspel, waar zich het hart bevindt van de bollenhandel. De wijzèr op de klok hoog boven de ballustrade om het verhoginkje, waar de voor zitter met zijn helpers zit, maakt een snelle ren over de getallen; 30, 40, 50, 60, tot hij met een ruk stilstaat en er een lichtje aan schiet, waardoor het nummer van de koper zichtbaar wordt. Eentonig gaan de stemmen door de twee microfoons, die het geluid prettig en niet al te luid over de grote ruimte verdelen. Dat is het beeld op Woensdagmorgen, als de veiling in volle gang is en alles wat exporteur is in West-Friesland en in het Zuiden in Bovenkarspel verzameld is, om zaken te doen, goede zaken. Wij liaddcvn te voren even een kijkje genomen in de immense hal, die van voor tot achter vol stond met fusten en waar nog en kele late kopers hun kennersoog over de bollen lieten dwalen. Een hal als een kathedraal met in het midden een invaart voor de bo ten, een kanaal binnenshuis, men merkt het bijna niet op, zo groot is de ruimte. De heer P. Koster, voorzitter van de Veiling en zelf kweker, die wij naderhand even van achjer de mi crofoon konden uithalen, uitte er zijn voldoening over, dat de handel over de veiling tegen de verwach tingen in nog zulk een vlucht had genomen. De grote hal, ondanks de buitengewoon slechte bollenoogst van dit jaar, toch nog geheel gevuld zie, dat was toch een verblijdend evenement, waarop zeker wel eens extra de aandacht mocht gevestigd worden. Zo heeft dit werk zijn ups and downs, zo kennen zij die er hun levenstaak van maken hun succes sen en hun teleurstellingen. Daarvan vertelde ons naderhand ook de heer Zandstra, een der oude rotten van de veiling, die het be drijf als het ware vanaf de tijd, dat het nog in de kinderschoenen stond, Al onze aan dacht is thans gericht op de gladi olen, zetde de heer Zandstra, en wij hebben er hoopvolle verwachtingen van. Zoals u weet. zijn de tulpen niet vrij, men heeft daar door sa neringsmaatregelen allerlei beper kende bepalingen, het product is aan een minimum-prijs gebonden. Bii de gladiool is dat, anders, daar zijn de prijzen nog vrij en daar kan men, als men bedenkt dat deze prij zen vorig jaar zeer goed waren en de uitvoermogelijkheid niet slecht, voor grote verrassingen komen te staan. Wij denken nog aan de tijd, dat onze streek 80% van de gehele Nederlandse bladiolenteelt voor zijn rekening nam. Met de leverbare tulpen raakt het de komende weken een heel eind afgelopen, dan is het plantgoed aan de beurt, zowel de aanvoerder als de koper kunnen dan terecht, de bouwer kan het ene soort opruimen en het andere inslaan. Van October tot December wordt de slag om de gladiool geleverd. Misschien is de tiid niet ver meer, dat er weer 14.000 manden onder de veilingover kapping bij elkaar staan! De totale omzet van Bovenkars pel bedroeg vorig jaar 4 3/4 milli- oen. Dit jaar wordt de omzet min der. En dat is in niet geringe mate het gevolg van de voorbije strenee winter, die oorzaak was, dat de ontwikkeling in de grond stil stond. Het voorjaar kwam te laat. terwijl er daarna betrekkelijk weinig re gen viel. waardoor de bol niet kon doorgroeien. Sommige Foorten ble ven geheel weg. De Coplanden bijv. kwamen zo goed als niet aan de KORTE KUNSTKRONIEK Volgend jaar zal een nieuwe roman van Thomas Mann ver schijnen onder de titel „Dr. Faus- tus". Het is de geschiedenis van een musicus in de jaren 18851945. Voorts zullen verschillende zijner werken o.a. „Lotte in Weimar' en „der Zauberberg" voor het eerst sinds langen tijd in Duitsland' wor den uitgegeven waarmede tevens een belangrijke stap wordt gezet op de weg der her-opvoeding van het Duitse volk. Ook van de Duitse schrijfster Willa Cather, die na dé vorige wereldoorlog ka tholiek-werd, zullen werken in de Duitse taal verschijnen, m De Rus sische muziekrecensent Yanhofski heeft een boek geschreven over de alombekende Chaljapin, eens de grootste zanger van zijn tijd. -c Frits Schuurman gaat met George van Renesse naar Noorwegen en Finland waar in September en October concerten zullen worden gegeven met Nederlandse werken op de programma's. De Oslo'se di rigent Hegge komt in die periode naar ons land. --Ï- Paul Harden zal ter gelegenheid1 van zijn 40-jarig toneeljubileum op 2 Sept. te Den Haag gehuldigd worden. markt, waardoor de prijs van deze gewilde trekbloem zeer hoog was. En dan kijkt de heer Zandstra door het kantoorvenster naar de grote veilinghal en beginnen z(jn ogen te lichten, als h(j vertelt van de snelle opkomst van het vei lingwezen in Bovenakrspel. In '28 werd de rechtse hal gebouwd met de hoge kap en nauwelijks twee jaar later was het al nodig er een nieuw en groter gebouw naast ie zetten. Het is een algemeen bekend feit, dat ook de exporteurs van „de Zuid", dat zijn die van Hillegom, Lisse en Sassenheim, gaarne naar Bovenkarspel komen. Zij weten, dat hier prettig gewerkt wordt, de par tijen worden royaal afgerond en de service is prima. „De Zuid" is zoals men weet zuiver commercieel, ter wijl Bovenkarspel op coöperatieve grondslag werkt, dus van de kwe ker zelf is. Toen de vorige voorzit ter, de heer Berkhout, met pensioen ging, werd traditiegetrouw naar 'n andere vakman uit het dorp omge zien, die hem zou kunnen opvolgen. De heer P. Koster viel die eer te beurt en vanaf dit voorjaar gaat 't bedrijf onder zijn bezielende leiding naar allen hopen een nieuwe tijd tegemoet. Als men eens nagaat, dat 5 man schuurpersoneel en ongeveer 10 man administratief vast aan de veiling verbonden zijn, ongeacht de mensen van de transportarbeiders vereniging, die in losse dienst zijn, dan kan men er zich enigszins ée>| beeld van vormen, wat hier in een ja^r zoal omgaat. Daarbij komt het streven van het bestuur in alles met de tijd mee te gaan en zoveel mogelijk een goede gang van zaken te bevorderen. Een sprekend voorbeeld van dit streven was het aanschaffen van 30.000 manden van soüed en onver woestbaar Spaans riet, die tesamen een kapitaal vertegenwoordigen. Vroeger voerden de kwekers in hun eigen fust aan, thans is dat niet meer nodig. Toen wij afscheid van de heer Zandstra genomen hadden en wij langs de prachtige luxe wagens der exporteurs, die op het voorterrein stonden geparkeerd, de straatweg bereikten, waren wij er meer dan ooit van doordrongen, dat Boven karspel met recht trots kan zijn op zijn veiling, die in korte tijd zulk een goede naam verwierf. V. de J. Gelukkig is daarom het initiatief geweest van dt vereniging Noord- Zuid, om de ripresentatieven van de moderne Vliamse schilders naar het land boven de Moerdijk te la ten overkomen, om ze door de Noordelingen zonder vooringeno menheid, alleer met wat enthou siasme en eenvoudige waardering te laten bewonderen, bezien' en desnoods becritiseren. Als er in ieder' geval maar be langstelling vooc bestaat en gezien de aantallen bezoekers bestaat die belangstelling iiderdaad. In een vorig overzicht werd de school en de g-oepering der Leije- schilders uitvoerig behandeld, maar toch is een apirt woord over de geëxporteerde werken wel ver diend. Het Leije-landschap in de omge ving van Gent, nauw verwant aan de natuur in htt Gooi en rond Ber gen, biedt schone gelegenheden voor ernstig-wekende kunstenaars en daarom is het geen wonder, dat velen onder dt kunstschilders er korte of lange tijd hun atelier zoe ken, om te gemeten, indrukken op te doen en dikwijls zeer hard te schilderen. En waar deze gemeen schap van schoonheidszoekers bij elkaar is, kan het evenmin anders, of er moeten indrukken worden uitgewisseld en van elkaar opge daan. Innigheid en levens-elan HET VLAAMSE VOLK heeft twee eigenschappen in zich verenigd: innigheid en levens-elan en deze twee vindt men terug in bijna al het werk van de Leije- schilders, zoals Constant Permeke, F. v. d. Berghe, Albert Servaes, Gustave de Smet, Jos Cantré !\t George Minne. Innigheid van kleur- behandeling en onderwerpen en levens-elan in opzet en uitwerking. De veel-omstreden Albert Ser vaes heeft hier een paar kruisweg staties hangen, gemaakt voor de Benedictijner abdij van Orval. In de jaren voor de oorlog zijn deze staties tot in den treure behan deld, mishandeld, becritiseerd en bewonderd. Maar ik geloof, dat op het ogenblik niemand één woord van critiek nodig zal vinden bij het zien van de rauwe en tragische lijdensuitdrukking van Christus aan het kruis en bij het zien van de vreselijke dramatiek, die er in de figuren te vinden is. Want sinds wij allen ook maar één mens heb ben zien terugkeren uit de hel van lijden, die er in de oorlog te vin den was, weten we eindelijk wat lijden is en zeker wat het lijden van de ziel betekent. Kunstenaars zijn dikwijls visionnairs gebleken in het uitbeelden van de werkelijk heid. Naast deze ontzettende lijdens tragiek treft de bezoeker de einde- loos-herhaalde onderwerpen van de schilder-beeldhouwer George Min ne. „Moeder en Kind" in allerhande variaties, die stuk voor stuk de grote overgave uitbeelden van de vrouw en de aanhankelijkheid van het kind, steeds inniger en subtie ler getekend (het zijn zwart-wit tekeningen) maar allen hunkeren oeze uitbeeldingen naar de uitein delijke overgave van de twee-een geworden mens. Hier bloeit de Vlaamse ziel in al zijn innigheid en naiëf-hartstochtelijke voorstelling. Vlaamse primitieven en opvolgers /ALERIUS DE SAEDELEER, ronde Vlaamse leeuw is in de de laatste jaren van zijn leven (hij stierf in 1941) gegroeid naar de grote Vlaamse primitieven en zo vindt men in zijn prachtige land schappen de grote rust terug van de middeleeuwen, Pieter Brueghel en anderen, terwijl daarnaast Gus- taaf van de Woestijne in zijn vlam mende kleuren en zijn directe uit beeldingen worstelt, steeds weer worstelt met zijn eigen innerlijk heid, zoals ook zijn broer, de grote dichter K. v. d. Woestijne, gevoch ten heeft met en tegen zijn hart. Er zou nog veel te vertellen zijn over deze schone Vlaamse schilder galerij, die in talloze verhoudingen laat zien wat er leeft in het volk van Kempen, Leije en Maas-vallei; over de prachtige beeldhouwwer ken van George Minne, die zingen van symboliek en innigheid en over de daverende kleurenpanorama's van de gebroeders de Smet en van vele tekeningen van Jos. Cantré, maar meer nog zou verteld kunnen worden, wat Leo Gestel daar van de Leije-kunst heeft geleerd en op gedaan en hoe deze grote moderne schilder de geest van het Zuiden heeft overgebracht naar zijn volge lingen in het prachtige Bergen: de Wiegmannen, Jaap Sax, Ponstijn, Ch. Toorop, Colnot en vele anderen en hoe die geest nu weer wordt meegegeven aan de jongston: Cou- wenaar. Hans Engelman, H. v. d. Idsert, Mooi. Fernhout en vele an deren uit eigen omgeving. Want de grote lijn loopt vanaf Emiel Claus. Minne. Servaes, v. d, Woestijne naar de geweldenaar Permeke, die zijn figuren bijna voorhistorisch voor ons neerzet en i van deze naar v. d. Berghe, de Smet en Leo Gestel. En deze stichter van de Bergcy se school heeft de nieuwe schoon heids-ontdekkingen meegenomen naar zijn geliefd Holland en droeg ze over op de kunst-verwanten uit deze omgeving. Ze proberen allen nieuwe vormen te vinden en nieuwe schoonheden te ontdekken. Ze ontdekken deze ook, ieder naar eigen inzicht en kunde, maar allen bezield met de aparte drang en hunker, die ze in zich dragen omdat ze van God be genadigd zijn. Het is goed, dat de mensen, rond deze kunstenaars levend, zich dit nu en dan in herinnering brengen, want daarmede zijn beide groepen bij voortduring gediend. „Iedere kunst is wijsheid", heeft de Vlaam se geweldenaar Valerius de Saede- leer gezegd tegen zijn kunstbroe ders aan de Leije. Hij wilde er eveneens mee zeggen, dat ook de kunst van het zien en waarderen een schone wijsheid in zich draagt. T. v. d. H. Tussen Warner Bros en de Ame rikaanse omroepmaatschappijen is een overeenkomst tot stand' geko men van groot belang voor de ont wikkeling der televisie. In een der studio's van Warner, die 20 jaar geleden ook een groot aandeel had in de totstandkoming van de ge luidsfilm, is een laboratorium in gericht waar momenteel proeven worden genomen. Het ligt in dé bedoeling bepaalde, daarvoor ge schikte programma's door middel van televisie, in de bioscoopthea ters te brengen. Belangrijke wed strijden en gebeurtenissen zullen dan rechtstreeks op het witte doek komen zonder eerst verfilmd te zijn. Na de vacantie gaat de Metro Goldwin Mayer beginnen met de verfilming van het leven van Mozart. t|; In Venetië wordt dezer dagen weer de bekende Biennale gehouden, waar zoals „de Volkskrant", gedachtig aan het ge beurde te Brussel, terecht opmerk te „ook films vertoond' worden." |"NE NA-OORLOGSE omstandig- heden stellen geheel bijzondere eisen aan de godsdienstige verzor ging der katholieke militairen. Voor deze godsdienstige verzor ging vormen onze katholiek^ Mili tairen Tehuizen een onmisbare in stelling, zij betekenen het behoud van geloof en godsdienst voor onze jonge mannen gedurende hun diensttijd. Dit hebben de Nederlandse Ka tholieken ten allen tijde begrepen en zij hebben het dan ook sinds ne gentig jaar als hun plicht be schouwd, het werk der Katholieke Militairen Tehuizen grotendeels wil op de De Zwitserse Bis- Rusland, Wit-Rusland aan de weg Tjelaket schoppenconferen- en Venezuela zich te- lagen. Het daarachter tie heeft de aandacht gen de opneming van gelegen klooster der gevestigd op de nood- beide organisaties, zo- Zusters bleef ge- Jpkeliikheid voor de Iang deze Spaanse on- -«paard. Voor zover Katholieken om steun derafdelingen bezit- tot nu toe bekend, te verlenen Tan de ten. Twee groepen bleven alle andere ge- Küthnlieke Hers* Al- van Katholieke le- bouwen, zowel de lppn door miidel 'van ken-specialisten die kerken als kloosters de Pe™ J het mo- door het genootschap en scholen intact. eeliik ziinal datgene "Ad Lucem" te Rome Het Katholiek Hon- tp doen wat voor de werden opgeleid, zul- gaars Persbur. „Ma- verded"gtog van de ten binnenkort de gyar Kurir" heeft de TTeVb «5 Ho vprhrpi- missionarissen in Ka- beide priesters on ding van de Katho- meroen en Togo gaan dervraagd die op de lieke leer en opvat- assisteren. Momenteel candidaats-lijst der tineen in het ODenba- werken m 19 Missie- communistische partij re Wen nnndzakelhk landen 78 leden van voorkomen. Zij ver is Derhalve is iedere dlt Genootschap, t.w. klaarden nooit bij de- Katholiek in geweten 15 leraren, 10 ver- ze partij ingeschreven gehouden steun te Pleegsters en vroed- te zijn geweest en te- verlenen aan de Ka- vrouwen, 9 artsen, 6 gen hun tholieke Pers". De reeds zeer moderne bestaande installatie van het Vaticaanse radio-zendstation zal binnenkort, nadat de oorlog tussenbeide was gekomen, nog meer gemoderniseerd worden. Spoedig zul len aan de reeds be staande uitzendingen in negen talen nog vier uitzendingen worden toegevoegd, waaronder één in de Arabische en één in de Griekse taal. Het werkcomité van de Economische en Sociale Raad der UNO besloot 22 orga nisaties op te nemen in de rij harer con sultatieve lichamen; dit besluit moet nog goedgekeurd worden door de Raad zelve. Tot deze organisaties behoren de interna tionale Unie van Ka tholieke Vrouwenbon den en de Internatio nale Katholieke Bond voor Sociale Hulp diensten. Bij de stem ming in het Werkco mité verklaarden sociale werksters, 5 kolonisten, 4 ingeni eurs, 2 journalisten, 1 ethnoloog en 26 ande ren, die verschillende beroepen uitoefenen. Een medische post in Kameroen zal worden toevertrouwd aan Jo- sette Redange van Genève, die een der eerste vrouwelijke missie-artsen was. De berichten over de verwoestingen van Katholieke gebouwen en instellingen in Ma- lang zijn minder gun stig dan op andere plaatsen van Java. Gezien echter het grote aantal der Ka tholieke gebouwen valt het geheel toch nog mee. Totaal uit gebrand zijn de scho len, internaat. Lagere School, Mulo-school, Kweekschool der zus ters Ursulinen, die lijst geplaatst zijn. De Christelijke Vrou wenliga te Boedapest heeft bij de regering geprotesteerd tegen 't uitsluiten bij de a.s. verkiezingen van tal rijke katholieke vrou wen waaronder kloos terzusters. Op de 2000 meter hoge berg Cusna, in de Apen- nijnse .Alpen, stond sinds jaar en dag een groot 'houten kruis. Het werd vorig jaar door jonge onverlaten verbrand, doch thans hebben katholieke padvinders uit Reggio in Emilia de berg we ten te kronen met een vier meter hoog me talen kruis, nadat dit door de Bisschop was gezegend. Op de berg top las hun aalmoeze nier een H. Mis tot eerherstel. voor hun rekening te nemen. Zij hebben steeds gaarne geofferd, opdat hun zonen, die ver van de ouderlijke woning hun dienstplicht moesten vervullen, in hun garni zoen een eigen Tehuis zouden vin den, waar zij niet alleen veilig, doch ook huiselijk hun tijd kunnen doorbrengen, vooral gedurende de gevaarvolle vrije avonduren. De Katholieke Militairen Tehui zen hebben' het tijdens de bezetting, evenals zovele andere instellingen, ten zeerste moeten ontgelden. Zij werden voor het grootste deel van hun inventaris beroofd, terwijl vele der gebouwen door oorlogsgeweld zwaar werden beschadigd en enkele zelfs geheel werden vernietigd. Het opbouwen, restaureren, in richten en exploiteren van deze Te huizen eist belangrijke sommen. Wij vragen U daarom een ex tra-geldelijk offer te willen bren gen, opdat overal, waar nodig, de Katholieke Militairen Tehuizen hun heilzame arbeid naar behoren kunnen vervullen. Deze collecte, welke Zondag a.s. zal worden gehouden, beve len Wij geheel bijzonder in uwe milddadigheid aan. Tenslotte bepalen Wij, dat deze collecte voor de Katholieke Mili tairen Tehuizen voortaan jaarlijks zal worden gehouden op Zondag 31 Augustus of op de eerstvol gende Zondag na 31 Augustus. Gegeven te Haarlem, 12 Aug. 1947. De Bisschop van Haarlem, t JOANNES PETRUS.' Er is een zekere categorie vrouwen, die geen mooie sjaal kunnen zien zonder de neiging le voelen opkomen die aan te schaf fen. Gaan ze eens een middag uit winkelen, dan ko men ze ook stee vast met een of an der mooi of origi neel doekje thuis. Later vragen ze zich wel eens af, hoe ze zo onbezon nen konden zijn, zoveel geld voor 'n nieuw sjaaltje uit te geven, maar. genieten doen ze van hun nieuwe aanwinst, dat is ze ker! Een sjaal is ook zo'n echt vrou welijk attribuut; ze wekt reminicenties aan vroeger eeu wen, toen de vrou wen zich nog met sluiers tooiden. Het lijkt wel of we weer een beetje die kant zijn uitgegaan meer en meer im mers werd de sjaal of vierkante cache- nez, oorspronkelijk als halsdoek be doeld. gebruikt als hoofdbedekking. De rr^oderne tur ban, waarvoor een of meer sjaals dienst moesten doen, heeft zijn glo rietijdperk nog maar nauwelijks overleefd, of het vrouwelijk brein blijkt alweer nieuwe mogelijkheden te hebben verzonnen om haar hoofd en haar op charmante en vaak ook practische wijze met behulp van 'n sierdoek te bedekken. Gelden de hoeden met afhangende sjaals, waarvan ook de hals nog een ge deelte meekrijgt, niet als zeer mo dern? En zou hier niet een ver band te vinden zijn met de vroe gere sluiermode? Maarer ziin ook nog andere mogelijkheden! Onze foto's geven hiervan maar een paar voorbeelden, die U echter wellicht op een ideetje kunnen brengen. Sommige modehuizen schijnen er een bijzonder genoegen in te schep pen. de sjaal en wel speciaal de vierkante doek, op alle mogelijke manieren uit te buiten. Ze drape ren een fraai bewerkt exemplaar bii wiize van avondcape over de schouders van hun mannequin of binden heel nonchalant een boeren- doek bij wijze van schortje aan de twee punten vast op de ceintuur van een effen linnen zomerjurkje. Ook losjes om de hals geslagen of geknoopt en met een of ander sie raad vastgezet; of bii wijze van draperie op heuphoogte dan wel in de taille bevestigd, kan een mooie doek het prachtig doen. Het exem plaar met het klassieke dessin dat hierbij is afgebeeld, werd schuin on een zwart japonnetje aangebracht, dat hierdoor een bijzonder gekleed accent verkreeg. De andere, ge bloemde doek. die bovendien met lovertjes werd bewerkt, is van ach teren met een fraaie sierspeld vast gezet op het eveneens effen jurkje. U ziet, het doekje dat in een on bezonnen ogenblik werd gekocht, kan tal van goede diensten bewij zen! A. rlsior v*nroc* Op Ljpenbuiq irrnkt men. ptoef- vuiuitizri ntó hdicoptM Vü'/i Sokkto girLgga,.hd£pdbet oirMttw&uiMimml De brand in de „Campina" De brand in de Campina, die, naar het zich liet aanzien, groten deels bedwongen was, is opnieuw met twee grote vuurhaarden, onder Boxtel en Oisterwijk, opgelaaid. De bosbrandweren van Boxtel, Oister wijk en Oirschot hebben zich weer naar de brandende hei en bossen begeven. Miiltairen uit de omgeving verlenen voortdurend assistentie. 43. Zijn verhaal schokte mij niet, doch als ik er aan dacht, dat ik hem bijna mijn vermoedens had medegedeeld, kreeg ik het onaangenaam warm. Gérard ziende, dat ik me niet op mijn gemak gevoelde, stond op. Nu moest ik hem over de kamer vertel len. Wat was ik dom geweest! Ik had hem langzaam alle bijzonder heden over de moord Willen vertel len; ik had hem de plekken op het tapijt willen laten zien en zijn aan dacht willen vestigen op de geur van Javelwater. Daarna had ik wil len zeggen: „Slaap wel, Monsieur Gérard." Dat zou een afstraffing voor zijn vermeende lafheid zijn ge weest. „Slaap ik vannacht in uw oude kamer, monsieur Weavair?" „Ja, monsieur Gérard." Terwijl hij naar de tussendeur stapte, bad ik, dat hij de plekken en de geur van Javelwater niet zou merken. Bij de deur draaide hij zich om. „Ik zal morgenvroeg_ vertrekken, zo dat ik u waarschijnlijk niet meer zal zien. Morgenochtend zal ik eerst een bezoek aan Binbonnet brengen! In tussen monsieur Weavair, goede reis en goede nacht." „Goede nacht, monsieur Gérard en ik verzoek u mijn allerbeste wensen EUILLETON door DAVID KEITH over te brengen aan Madame Gé rard en Louisette." „Met genoegen, monsieur Weavair, goede nacht." De deur sloot zich achter hem. In stilte wachtte ik. Na enige tijd hoor de ik de regelmatige snurkgeluiden in de andere kamer. Ik zuchtte van opluchting. HOOFDSTUK XX. Toen ik Zondagmorgen ontwaakte, wist ik, dat ik niet langer in het Clarence-hotel zou blijven. Waarom zou ik? Alles was achter de rug. De zaken met Gérard en Binbonnet wa ren geregeld en ik had aan mijn plichten ten opzichte van Pierre en Lavisse voldaan. Bovendien kon ik evengoed die paar laatste dagen in een ander hotel doorbrengen. Er was echter één ding, dat me niet losliet, de gedachte aan Pierre. Wat had deze beschaafd^, godsdien stige, intelligente en menselijke kell- ner bewogen tot zijn daad van ge weld? Ik moest het weten, al was het alleen maar om het gevoel van afkeer ten opzichte van hem kwijt te raken. Ik wist echter, dat Pierre geen dienst had deze morgen en toch, terwijl ik belde, hoopte ik, dat hij het zou zijn die mijn ontbijt zou brengen. Ik hoorde het ontbijttafeltje door de gang rollen. De kellner klopte, de sleutel draaide in het slot.... „Pierre!"' „Zeg, Pierre! Gisteravond zei je, dat je je normale dienst weer zou hervatten.... en nu...." „Dat is ook zo. Monsieur, maar in een hotel verandert het rooster re gelmatig. Ik werk nu weer overdag, Monsieur." „O, juist." Wat was ik blij, heel erg blij, nu ik hem weer terugzag! „Pierre. „Monsieur?" „Pierre, vertel me eens Hij was blijkbaar verrast door de dringende klank in mijn stem en hield op met het in orde brengen van mijn ontbfjt. „Wat precies waren 'je gevoelens ten opzichte van de man in het bruin en het land waar hij vandaan komt? Ben je van plan de rest van je leven door te bren gen met de jacht op dit soort men sen? Waarom moet je dat doen, Pierre? Alle ex-frontsoldaten voelen toch'niet als jij. Ik ben er zeker van dat er iets bijzonders is gebeurd tij dens de oorlog, iets, dat je ontzet tend heeft verbitterd, wat was 't?" „Ah, monsieur, als het tijdens de oorlog was giyïburd!" Deze woorden werden even drin gend geuit als de mijne. Dus het was toch niet de oorlog geweest. „Als het in de oorlog was gebeurd, Monsieur, toen er hard werd ge vochten, dan misschien.... Het was inderdaad iets bijzonders, zoals Monsieur zegt, maar het feit, dat het niet tijdens de oorlog Ah, Monsieur, ik heb -in geen twin tig jaar over deze dingen gesproken! Ik heb er over gedacht, over ge droomd tot gek wordens toe, maar nu „En nu moet je er over praten, Pierre; het zal je goed doen. Boven dienbovendien Ik kon de zin niet afmaken. Ik kon niet tegen Pierre zeggen: „vertel me alles, omdat ik dat gevoel van afkeer voor jou kwijt wens te raken". Ik eindigde een beetje onnozel: „Bo vendien zou ik het graag horen, Pierre." „Tijdens de oorlog was ik als ieder ander, Monsieur: de dood omringde mij aan alle kanten; zelfs de dood van mijn vader aan het front, was slechts een incident van de oorlog, weliswaar een verschrikkelijke ge beurtenis, maar iets, dat men mocht verwachten. Men was daarop voor bereid. Het was daarna, toen ik met mijn vrouw naar haar dorp terug keerde, Monsieur, dat Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3