EEN UURTJE TELEX Engelse arbeidskrachten onder dwang naar de industrie 50 jaar tuberculose-bestrsiding N.-Hollandse fokkers bekroond op Houtrusttentoonstelling NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 3 September 1947 PAG. 3 Koninginnedag te Batavia Hongaarse Regering verdedigt zich Geschenken van H.M. de Koningin Nederlands Instituut te Davos jubileert Reeks van eerste prijzen Bisschopswijding Mgr. Hanssen Zwemmen Ned. militaire zwemploeg behaalt grote successen Vier eerste prijzen Boekbespreking PRINSENKINDEREN Kroniek Buitenland J Voor de Kerk Het uitgebrande bioscooptheater te Parifs. Zwart geblakerde stoelen in het verwoeste gebouw, waar .verschrikkelijke taferelen hebben plaats gevonden. Britse Vakverbond steunt de Regering Het Britse Vakverbond heeft met grote meerderheid besloten met de regering plannen te bespre ken om arbeidskrachten, eventueel onder dwang, te dirigeren naar be langrijke industrieën, waar een tekort bestaat. Er ging aan deze stemming een verhit debat vooraf, dat verschei dene malen door tumult werd on derbroken. Bij monde van haar Minister van Arbeid, George Isaacs, had de Britse Labourregéring Dinsdag een beroep gedaan op de 836 gedelegeerden van het Britse Vakverbond, die thans als een „arbeidersparlement" te Lan cashire bijeen zijn, om de regeling te steunen bij haar plannen om ar- beidskrachten naar industrieën te dirigeren, die met personeeltekort kampen. Isaacs toonde met cijfers aan, dat de belangrijke steenkool- en textiel-industrie minder arbeids krachten heeft dan vóór de oorlog, terwijl de vraag naar haar produc ten zeer gestegenis. De minister waarschuwde, dat de regering tegen onwilligen gebruik zal maken van haar bevoegdheid om arbeidskrachten tot dienstneming in bepaalde industrieën te dwingen. Hij voegde hier echter aan toe, dat de regering zal trachten het over plaatsen van arbeidskrachten op basis van vrijwilligheid te doen ge schieden en zoveel mogelijk ervoor zal zorgen? dat men te werk gesteld wordt in de streek, waar men woont. Isaacs vroeg het vakverbond om zijn invloed aan te wenden, ten ein de meer mannen en vrouwen voor werd opgewekt gevierd Ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin is Maandag te Batavia een défilé gehouden, dat bij afwezigheid van Dr. v. Mook werd afgenomen door Dr. P. J. A. Iden- burg. Na afloop hiervan vond ten Paleize Rijswijk het openbaar ge hoor plaats, waarb'ij velen het re gister tekenden. De verjaardag van H.M. de Ko ningin werd te Batavia gedurende twee dagen gevierd, en b.v. ten ge meentehuize door het stadsbestuur, het gemeentelijke personeel en de kampongbesturen op zeer overtui gende wijze, waarbij van Indonesi sche zijde zeer waarderende rede- voeringen t.a.v. Nederland werden gehouden, aldus deelt men ons van officiële zijde mede. Daarbij werd tevens zware critiek uitgebracht op het republikeinse bestuur en de druk die door de republikeinse regering werd uitgeoefend. In de onlangs bezette gebieden be staat een toenemende neiging om samen te werken en hulp te verle nen aan de Nederlandse troepen, teneinde subversieve elementen te elimineren. De positieve redevoeringen van Dr. v. Mook hebben daar zeer toe bijgedragen. De bevolking durft thans hier en daar reeds rampokkers aan te geven. Inmiddels vindt de op ruiende propaganda van Djokja voortgang, terwijl daarnevens voort durend aansporingen plaats vinden tot gewapend optreden, hetgeen uit verschillende onderschepte berichten blijkt. Te Makassar werden volksfeesten, o.m. roeiwedstrijden met prauwen, een défilé en een vlaggenparade, ge houden. Opmerkèfijk wa?, dat het aantal deelnemers veel groter was dan het vorig jaar. De correspondent van'Aneta merkt hierbij op, dat hieruit blijkt, dat ogde en rust zijn weergekeerd. Het woning-vraagstuk te Nijmegen Volgens officiële opgaven heeft Nijmegen een tekort van 4500 wo ningen; 19% der bevolking zit zon der woning. In de laatste tijd zijn er echter honderden noodwoningen gebouwd, zodat enige duizenden ingezetenen reeds onderdak kregen. Op het ogenblik zijn minstens 360 middenstands- en arbeiderswonin gen in aanbouw. Bij de gemeente raad is bovendien een voorstel in gediend om binnenkort tot de bouw over te gaan van 463 woningen in Oost en West Nijmegen. Om enige indruk te geven van de hgge bouw prijzen geven wij de eindcijfers van de begroting. De prijs van 83 arbeiderswoningen van de bouw- ver. „De gezonde woning" is ge raamd op f 1.096.810 d.w.z. f13.215 per stuk. De bouw van 210 monta ge-woningen is geraamd op f2.552.071, d.w.z. f12.153 per stuk. Prijzen Staatsloterij 501e Staatsloterij, 5e klasse, 13e lijst f1000 7615 13404 f 400 9830 14294 15220 20887 f 200 5450 14326 18936 21536 f 100 1529 2241 14920 15178 16051 16211 19047 19059 de industrieën te werven, oudere ar beiders te overreden om te blijven werken en het de Poolse en andere buitenlandse arbeiders niet moeilijk te maken. Over de mijnwerkersstaking in Yorkshire zeide Isaacs, dat hij erop vertrouwde, dat de steenkoolproduc tie rustig verder zou gaan „als een maal de kinderziekten voorbij zijn". Isaacs deelde mede, dat het bestuur van het vakverbond de regering heeft verzocht, om haar aandacht te wijden aan de „heren", die niet wer ken. Een woordvoerder van de Hon gaarse regering heeft verklaard, dat twee nieuwe partijen de De mocratische Volkspartij en die der Onafhankelijken ruim een mil*- lioen stemmen op zich hebben ver- gnigd, hoewel zij geen organisatie en geen hoofdkwartier bezitten, het geen, naar zijn mening, de eerlijk-.; heid der verkiezingen in het licht stelt. De woordvoerder erkende, dat op kleine schaal bedriegerijen hadden- plaats gehad, bijv. meer malen stemmen door één per soon. Zij voegde er aan toe, dat in het geheel tachtigduizend blauwe kaar ten (recht gevende op stemmen buiten de eigen woonplaats) waren gebruikt en dat zestigduizend daar van op legale wijze waren benut door hen, die medewerkten aan de organisatie der verkiezingen en dientengevolge buiten hun woon plaats hun stem moesten uitbren gen. zodat ten hoogste twintigdui zend kaaren een mogelijkheid tot zwendel kunnen hebben geschapen. Hierdoor kunnen, aldus de woord voerder, de eindresultaten niet be- invloed zijn. Men neemt aan, dat er een com munistische premier zal worden aangewezen, daar de communisten de meeste stemmen hebben gekre gen, vergeleken met elk der andere partijen. Positie Nederlandse passagiersschepen „Alhefra", Rotterdam-Buenos Au res, pass. 31/8 Madeira. „Duiven - dijk", vertrekt 2/9 van Antwerpen naar Rotterdam, alwaar 3/9 v.m. verwacht. „Edam" 29/8 van New York naar Rotterdam via Antwer pen. „Joh. van Oldenbarnevelt" Amsterdam-Batavia, pass. 31/8 Beachy Head. „Kota Baroe" Rotter dam-Java, pass. 31/8 om 23 uur Fi- nisterre. „Kota Inten" Rotterdam- Java, pass. 1/9 18 uur Gibraltar. „Maaskerk", Amsterdam-Duala, pass. 1/9 Quessant. „Oranje" Am sterdam-Batavia, 2/9 te Singapore. ;,Volendam" verm. 17/9 van Batavia naar Rotterdam. „Westerdam", Rot terdam-New York, pass. 31/8 om 2.30 Scilly. Evenals vorig jaar heeft H.M. de Koningin ook deze zomer geschen ken gezpnden naar boeren in de door de oorlog geteisterde streken. Fokzeugen, gefokt op de koninklij ke boerderij het Loo werden gezon den naar een tweetal zwaar getrof fen boeren in Eede (Zeeuws-Vlaan- deren). Aan een groep kleine land bouwers in Groede en omgeving, die tezamen een werktuigen vereni ging voor coöperatief gebruik van landbouwwerktuigen hadden opge richt deed de Koningin Dinsdag een tractor aanbieden. Hazardspelers overtroefd Er schijnen in het na-oorlogse Nederland, waar eenieder met zor gen rondloopt toch nog mensen te zijn die niets anders weten te doen dan hun geld op roekeloze manier over boord te smijten of anderen uit de zak te kloppen. Zo werden er op 14 Maart j.l. door de Amster damse politie een vijftal zwart handelaars gearresteerd, onder be schuldiging van oplichting en ha zardspel. Onder voorwendsel, dat zij iets hadden te kopen of te verkopen, lokten zijn onschuldige slachtoffers in hun loods, die ze 'er dan op listi ge wijze toe brachten een eenvou dig kaartspel mee te spelen, dat in werkeliikheid het echte hazardspel bleek te zijn. Velen werden daar aldus het slachtoffer van. want sommigen van hen raakten soms duizenden guldens kwijt. Eindeliik werden zij in Maart door de politie op heterdaad' betrapt, toen zij juist bezig waren op listige wijze een 30-iarige koster uit Amsterdam f 900.- afhandig te malign. De Of ficier van Justitie eiste tegen de vijf verdachten een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Uitspraak 16 Sept. as.. Er wordt nog weinig gespaard .In Juli 1947 werd bij de algeme ne spaarbanken ingelegd voor een bedrag van f 25.985.855 en terugbe taald voor 'n bedrag van f 25.500.459. Totaal werd van Januari tot en met Juli 1947 ingelegd voor een bedrag van f 177.885.233 I en terugbetaald voor een bedrag van f 164.486.934. Bij de bankspaarbapken werd in Juli ingelegd voor een bedrag van f 4.090.626 en terugbetaald f 4.047.987 In totaal werd van Januari tot en met Juli ingelegd voor f 14.913.886 en terugbetaald voor f 13.881.210. y MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dbelt mede, dat het in de bedoeling ligt binnenkort maximum consumenten prijzen voor aardappelen vast te stellen. Deze zal zich vermoedelijk bewegen tussen- 10 en 12 cent. Ver geleken met de huidige prijzen be tekent dat een belangrijke daling, ook voor de prijzen, die de telers zullen kunnen bedingen, t Ten aanzien van de consumenten prijzen kunnen ter vereenvoudiging van de controle speciale voorschrif ten worden verwacht. Directeur-Generaal van Politie Bij K.B. is met ingang van 1 Sep tember 1947 de advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, tijdelijk belast met de leiding van de afdeling politie van het minigterie van Justitie, onder toekenping van de titel van direc teur-generaal van politie bij ge noemd ministerie. Benoemd is tot rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Amster dam, 1 mr. L. de Blecourt, admini strateur, met de persoonlijke titel van directeur-generaal van politie bij het ministerie van justitie. 8 pCt. prestatie-toeslag bij Bruynzeel De arbeiders van Bruynzeel te Zaandam, aangesloten bij de Unie bonden hebben besloten aceoord te gaan met een prestatietoeslag van 8% op de bestaande lonen voor een proeftijd van vier weken. Verwaght w®rdt, dat in de Maandag te houden bespreking tussen directie en de rijksbemiddelaars een definitieve beslissing door het "college zal wor den genomen aangaande goed- of af-keuring van deze 8% toeslag. Het uurloonzal dan op 99 cent worden gebracht. Het basisloon is 86 cent waarop reeds een toeslag van 6 cent werd gegeven. BEURSPRAATJE Na het langdurige weekeinde kwam dej beurs Dinsdag met moeite op toeren. De Indonesi sche kwestie blijft dominerend de gemoederen bezighouden en met spanning wordt de ontwikke ling van' deze week tegemoet ge zien. De handel droeg een zeer rustig karakter, maar de onder toon van de markt was niet on vriendelijk. De koersen van Vrijdag bleven algemeen goed gehandhaafd en in enkele gevallen waren enige verbe teringen te bespeuren. Dit was met name het geval voor de aandelen Nederlandse Ford, die op het be richt der hervatte dividend uitke ring niet minder dan 28 procent op liepen. Een tweede fonds trok in de hoek der industriëlen de aan dacht, nl. Unilever, die na een hoofdkoers van 300 tot 302'/i stegen. De Nederlandse Kabel verbeterde vijf punten. Philips was nauwelijks prijshoudend. AKU één procent ho ger. Het hoofdfonds Koninklijke vertoonde na de hoofdkoers van 417'/: vrijwel geen veranderingen meer. In de .hoek der scheepvaart fondsen werden aandelen Rotter damse Lloyd minus het dividend van 24 procent verhandeld op 145, zodat zij per saldo onveranderd wa ren. Aandelen Nederland trokken 3prpcent aan. De Hollandsche Stoomboot Maatschappij bleef door de dividendaankondiging (15 pro cent over de jaren 19401944 en zeven procent over 1946) vrij onbe wogen. Van de bankaandelen wa ren certificaten Nederlandsche Han del Mij. vaster gedisponeerd. De Indische cultuurfondsen hadden een zeer loom verloop. Amsterdam Rub ber' bleef op 141. De tabakken wa ren goed prijshoudend, HVA trok 3 procent aan. Op de Staatsfondsenmarkt waren de Indische leningen practisch on veranderd, de Nederlandse Staats fondsen, met uitzondering van dei oude schuld, een fractie beter. Be lastingaankopen blijven in deze af deling een belangrijke rol spelen. Prolongatie 2 1/4 procent. Vonnissen in de werf Gusto-zaak De Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage deed Dinsdagmiddag uit spraak in de collaboratiezaak „Werf Gusto". De 60-jarige directeur N. W. Conijn van de werf Gusto tp Schiedam en Slikkerveer werd ver oordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en een geldboete van f 30.000 subs 6 maanden hechtenis; de 39-jarige directeur H. J. A. M. Smulders tot negen maapden ge vangenisstraf met aftrek en een geldboete van f 15.000 subs. 6 maan den hechtenis en de 37-jarige be drijfsleider C. Timmer tot 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Eindhoven maakt zich weer op om de bevrijdings feesten te gaan vieren. Er staat een sportweek op 't programma en ook dit jaar zal weer de fakkel uit Bayeux naar de lichtstad worden gedragén. Natuur lijk speelt men er een be- vrijdingsspel, dat wordt geregisseerd door Louis- Saalborn. Nu de bloe menweelde zo zoétjes aan gaat verminderen, hgeft Rijnsburg nog een corso gehouden, die een echte reclame-stunt is geworden. Zestig deelnemers maak ten een tocht door Leiden en Den Haag. Zaterdag morgen is de secretaris van het Maria-congres, de heer R. Schoonbrood, ten grave gedragen. Mgr. Lem- mens woonde met vele autoriteiten de uitvaart bij. ;|c De Wiener Sanger- knaben zijn Maandag in ons land gearriveerd. Zij zullen hier een 50 concer ten geven. De Paters Franciscanen vieren deze maand het feit, dat zij 300 jaar in Venray werkzaam zijn. De bevolking zal nieuwe kerkklokken aan bieden, er is een plechtig wond, de ander kon na verbonden te zijn huis waarts kerer;. -ii Een fusie is tot stand gekomen tus- spn de Coöp. West-Bra bantse Zuivelfabrieken. De beschikbare bieten kunnen nu beter verdeeld en ver werkt worden door de fa- triduum, een tentoonstel ling en een St. Franciscus- spel. Henri de Greeve zal de feestrede uitspreken. sjj De Koninginnefeesten in de hoofdstad hebben in 't z.g. „betondorp" een tra gisch einde gevonden. Twee jongens vah 15 en 18 jaar hadden zelf een granaat gefabriceerd die explodeerde. Een der jon gelui is zeer ernstig ge- brieken te Dinteloord, Ze venbergen en Roozendaal. ïj« Bij Kon. Besluit is be noemd tot advocaat-gene raal bij de Hoge Raad dei- Nederlanden prof. mr. G. E. Langemeijer, thans rechter in de Arrondisse mentsrechtbank te Am sterdam, advocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad v Cassatie en buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden. >j: In het middelpunt van ons land. Utrecht, zal doop de G.O.I.W.N. (de oud-illegale werkers) een monument geplaatst worden voor de onbekende verzetsstrijder. De film van Frank Capra „Waarom wij vechten" zal vertoond worden en de baten komen aan een fonds ten goéde, waaruit een en ander zal bekostigd wor den. ij; Belgische burge meesters zullen hun colle ga's in Nederland gaan be zoeken op 25 en 26 Sep tember en eens gaan neu zen in de Nederlandse ge meente-administratie. Het bevrijdingsvuur, dat van Normandië naar Eind hoven zal worden gebracht op 20 September, zal op 5 Mei naar de hoofdstad worden doorgegeven, ij; Generaal Kruis zal in Sep tember de manoeuvres in Zwitserland bijwonen. Op het vliegveld Ypenburg worden op het ogenblik veler lei proeven genomen met de helicopter Sikorsky S 51. O.m. werd de hydrolische hijsinstal latie, welke een totaal gewicht van 300 kg. kan heffen, ge probeerd. Deze installatie is zeer doelmatig bij het redden van schipbreukelingen. De boordmecano laat zich ophijsen DE GROTE Landbouw-tentoonstel- ling van de Hollandse Mij. van Landbouw is Dinsdag officieel ge opend door minister Mansholt, die constateerde, dat hier in deze Haag se Houtrusthallen en op de terreinen i aan de Sportlaan de landbouw prac tisch en harmonieus \vordt voorge dragen in de vorm van een visueel verhaal. Deze tentoonstelling munt uit door -overzichtelijkheid, die het ook voor de stedeling mogelijk maakt, een goede indruk te krijgen van de betekenis en de omvang der producten, die het platteland levert. Er is ook een grote opstelling van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen. Minister Mansholt sprak tijdens zijn openingsrede de wens uit, dat vele stedelingen de expositie zul len bezoeken, omdat zij in wezen bedoelt de band tussen stad en land te versterken, hetgeen voor al klemt in deze tijd met de moei lijkheden, waarvoor Nederland staat. Spr. wees er op. dat door de me chanisatie het traditionele beeld van^ het boerenbedrijf bezig is grondig te veranderen. Doch de Nederlandse boer is vooruitstrevend en gaat met zijn tijd mee, hoewel hij tevens de bekende Hollandse voorzichtigheid betracht. Hierna verklaarde de mi nister de tentoonstelling voor ge opend. Noordhollands vee sleept eerste prijzen weg Het was gisteren de dag van de runderen, alleen het beste uit Noord en Zuid-Holland mocht maar ver schijnen en de meeste eerste prijzen werden weggesleept door de bekende fokkers uit Noord-Holland. De rundveefokkers van de beide provin cies mochten in totaal met 150 run deren per provincie uitkomen. Er werden uitsluitend dieren toegela ten, die ingeschreven zijn in het Ne derlandse rundveestamboek (stam boek of jongveeregister). Dinsdag vonden individuele keu ringen'plaats. Op Woensdag zullen groepen rundvee, samengesteld uit het thans voortgebrachte, om eer en prijzen dingen. Dinsdag luidden de eerste prijzen voor Noordholland als volgt: Afdeling zwartbont veeslag: klas se 1: driejarige en oudere stieren: Dina Lindbergh Adema (22410), inz. Gebr. Ruyter, Oosterblokker; Adel- bert Adema 2 (24363 S) inz. W. Jimmink. Hz. en W. Jimmink Jbz. te 't Zand en Schagerbrug, allen zeer goed. Klasse 2: tweejarige stieren: Ada- ma 7 v. d. Woudhoeve (25386) inz. Gebr. Ruyter, Oosterblokker; Coba's Adema (25474 S) inz. A. Eriks Hz. te Oudesluis, allen zeer goed. Klasse 3 a: afgekalfd voor 1 Febr. 1947: Ensius 34 (145515S) inz. Stal Blokland, Hoogkarspel, Marie 15 (150316S) inz. fokker Jb. J. Bakker en Zn. Venhuizen. Klasse 3b: afgekalfd in Febr. 1947: Anema 27 (145909KS) inz. fokker .Gebr. Ruyter, Oosterblokker; Jane 2 (113179S) inz. fokker F. A. Bakker, Beemster; Dina Lindberg 5 (145901 KS) inz. fokker Gebr. Ruyter, Oos terblokker. Vrij goede rubriek met goede kopnummers. Klasse 3 c: afgekalfd van 1 Maart 1947 af tot en met 15 April: Johan na 77 (126157S) inz. fokker F. A. Bakker, Beemster: Robert 23 (136905 S) inz. fokker K. Reyne te Scha- gen. zeer goede klasse. Klasse 3d: afgekalfd na 1 April 1947: Jimmink Klaasje 17 ,'(159217 S) inz. fokker H. W. Jimmink. Bar- singerhorn; Sophie 16 (130155KS) inz. fokker N. Ruyter, Beémster; Nellje (166017S) inz. fokker P. Eriks. Kolhorn. Klasse 4: koeien van vier jaar: Pietje 15 (166455KS) inz. fokker Gebr. Ruyter, Oosterblokker; Mar- Jonker, Binnenwijzénd, Westwoud; tha 5 (166436S) inz.. fokker J. C. J. Coba 36 (166495S) inz. fokker wed. D. Ruyter, Nibbixwoud, uitnemende rubriek. x Klasse 5, koeien van 3 jaar: Koop- mans 87 (169716C) inz. fokker Gebr. Ruyter, Oosterblokker; Johanna 4 '389449 RvJ) inz. fokker wed. J. Schaper, Zwaagdijk; Anna 7, (363686 RvJ) inz. fokker C. G. Ruyter, te Beemster. Zeer goede uniforme kop nummers met bestemelktepels. Klasse 6, drachtige koeien: Marie 9 (116537KS) inz. fokker Jb. J. Bak ker en Zn., Venhuizen; Coba 24 (123255KS) iriz. fokker wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; Gerard Anna 11 (145876KS) inz. fokker Gebr. Ruyter, Oosterblokker. Deze goede klasse met drie beste kopnummers bestond uit koeien, geboren voor 1 October 1942 met een berekende kalfdatum uiterlijk 1 Jan. 1948. Klasse 7: drachtige koeien van 3 en 4 jaar .zelfde berekende kalf datum: Aaltje 13 (367521 RvJ) inz. Jb. Ruyter, Hauwert. Goede rubriek Klasse 9 a: productieklasse, gebo ren voor 1 Mei 1940, Blok 102 (123372KS) Stal Blokland, Hoogkar- Jonker, Binnenwijzend Westwoud! spel; Martha 3 (134396KS) J. C. J. Grietje 14 (119420KS) Gebr. S. Montsma, Slootdorp. Klasse 9b: productieklasse, gebo ren na 1 Mei '40: Augusta 14 (134171 KS) gebr. Ruyter.' Oosterblokker; Sophie K 9 (145907KS) zelfde eig.; Coba 30 (149951S) C. G. Ruyter te Beemster; Friezin 10 (136893KS) H. Nobel, Barsingerhorn; Marthha 4 (145920KS) J. C. J. Jonker, Binnen wijzend Westwoüd. Zeer goede klasse. Voor de product ieklpssen konden slechts koeien worden ingeschreven met minstens drie volledige melk- lijsten van 260' tot 340 dagen. Mi nimum eis 600 kg botervet en 3,60 procent vet ofwel gemiddeld 200 kg botervet per lijst. Klasse 10: Drachtige vaarzen ge boren tussen 30 Sept. 1944 en 1 Oc tober 1945; Geertje 7 (402436 RvJ) C. Kuiper. Heerhugowaard. Klasse 3a: koeien van 5 jaar en ouder, afgekalfd tot 15 Maart 1947: Elsje 17 (9837R) Jb. Govers Kz te Stompetoren. Ook hier tekort' aan verpleegsters! In verband met het 50-jarig be staan van de Vereniging tot Behar tiging der belangen van Nederland se longlijders, welke het sanato rium te Davos beheert, werd een dezer dagen door het bestuur van deze vereniging een persconferen tie gehouden. De voorzitter der vereniging, de heer Menten, wees erop, dat er voor 50 jaar in Nederland nog geen organisatie bestond, die de strijd tegen de tuberculose op zich nam. Na de oproep van wijlen koningin Emma om de longlijders te helpen, verrezen overal in den lande sana toria. De Vereniging tot behartiging der belangen van NederlandA longlijders, die in 1897 het „Neder lands Sanatorium te Davos" sticht te, en daarmede pionierswerk ver richtte, zal dit jubileum op sobere wijze in Zwitserland herdenken. Dat de toestand voor degenen, die aan deze gevreesde ziekte lijden, érnstig is. blijkt uit het feit, dat, in Nederland 2000 patiënten op opna me wachten. De sanatoria zijn lang niet hij machte om te beantwoorden aan de vragen itoor opname, boven dien worstelt men met een tekort aan verpleegsters en ruimte. De verpleegprijs van het Neder landse sanatorium te Davos, dat door Peter Plantenga werd opge richt, is gelijk aan de kostprijs of ligt zelfs lager, wat meebrengt, dat jaarlijks verliezen worden ge leden. Hieervoor de nodige midde len te vinden, alsmede voor het verlenen van de verpleegprijs, is een eerste taak, die verlicht wordt door de financiële steun van de donateurs en leden der vereniging. Daarnaast moest het sanatorium steeds worden uitgebreid en voort durend worden aangepast aan de ontwikkeling op medisch therapeu tisch gebied. In het gebouw, dat 31 Augustus 1943, dus gedurende de oorlog, in gebruik werd genomen, kunnen thans 130 patiënten worden verpleegd. Na de bevrijding fnaakte de Zwitserse actie „Don Suisse" óp verzoek van de Nederlandse rege ring. gebruik van het bestaande sanatorium, toen zij het plan op vatte op haar kosten aan 600 Neder landse t.b.c.-patiënten de mogelijk heid van een'gratis kuur in de Zwitserse bergen te geven. Zo doende groeide het „ijederlandse sanatorium" tijdelijk uit tot een Bepaald op Dinsdag 7 October De Bisschopswijding van Z. Hw. Exc. Mgr. Dr. A. Hanssen, benoemd tot ccadiutor-bisschop met i^cht van opvolging van Roermond, is bepaald cp Dinsdag 7 October a.s. in de ka thedrale Noodk""k te Roermond. De wijding zal geschieden door ?.H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemnjens, de bisschop van Roermond, terwijl als assistent-bisschoppen zullen funge ren Mgr„. Huibers, bisschop van Haa'-lem en Mgr. Mutsaevts, bisschop van Den Bosch. DE ENGELSE DOLLAR- NOOD Minder graan uit Amerika Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Groot Brittannië de graantoewijzing der V.S. voor Sep tember en hoogst waarschijnlijk ook die voor October zal weigeren. De toewijzing voor September om vat 59.500 ton tarwe en 12.000 ton tarwemeeL Die voor October is even groot. Volgens waarnemers te Londen betekent de Britse weige ring goed nieuws voor de tarwe- importerende landen, die over vol doende dollars beschikken om extra hoeveelheden aan te kopen. Men verwacht evenwel, dat verscheidene andere landen spoedig genoodzaakt zullen zijn Engeland's voorbeeldt te volgen, zulks eveneens in verband met het tekort aan dollars. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat Engeland ondanks de desbetreffende bepaling in artikel 9 van de Brits-Amerikaanse le ningsovereenkomst niet gedwongen zal worden om zijn voedselinvoer uit alle andere landen op overeen komstige wijze te verminderen. Arts verwijderde SS-bloedgroepteken i Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde de zaak tegen de 45-jar. gemeentearts A. J. uit Utrecht, die in October 1945 tot 1 maand gevan genisstraf was veroordeeld wegens het verwijderen van een bloed groepteken bijeen SS-er. J. was in hoger beroep gegaan, omdat hij. zogls hij verklaarde, niet geweten had, dat iedere SS-er het bloedgroepteken droeg. Daarom had hij er geen bezwaar in gezien dit bij zijn patiënt te verwijderen. De verdediger van J. las een ver ordening van het militair gezag van 12 Sept. 1945 voor, waarin het ver boden werd het bloedgroepteken bij SS-ers te verwijderen. Deze veror dening was echter op het moment van de operatie niet van kracht. De Officier van Justitie hechtte niet veel geloof aan de verklaring van de arts en eiste een gevangenis straf van 2 maanden. sanatorium-bedrijf. Door het bijhu- ren van hotels werd de mogelijk heid geschapen ongeveer 400 pa tiënten op te nemen. In verband met het gebrek aan vèrpleegruimte, dat in Nederland heerst, zullen 300 bedden worden aangehouden tot het voorjaar van 1951. Om de patiënten in de verpleegprijs tege moet te kunnen komen, is de ..Hulpactie verpleging Nederlandse T.B.C.-lijders Davos" in het leven geroepen, waarvan H.K.H. Prinses Juliana beschermvrouwe is. Ofschoon door de geste van de „Don Suisse" het Nederlands sana torium te Davos op de voorgrond is komen te staan, wil dit niets lie ver dan samenwerking met de sa natoria in Nederland. Waar de ac tie van de ..Don Suisse" 30 Sept. eindigt, heeft men contact gezocht met de afdeling „Volksgezondheid" van het Departement van Sociale Zaken om dit werk tot 1951 voort te zetten. Dat daarvoor veel geld r.odig is, spreekt vanzelf. Een be drag van f 1.000.000.is nodig; voor dit doel mogen geblokkeerde saldi worden benut. - De Nederlandse militaire zwem ploeg, die het vorig jaar te Neuren berg slechts twee derde prijzen wist te behalen bij de intergeal- lieerde kampioenschappen, neeft dit jaar bij deze zwemkampioen- schappen te Aussig (100 km. van Praag af gelegen), een schitterend resultaat behaald door op niet min der dan 14 van de 34 uitgereikte prijzen beslag te leggen. Er waren vertegenwoordigende ploegen van Amerika, Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Noorwegen, Dene marken en Tsjecho-Slowakije. Vier eerste prijzen werden door onze jongens gewonnen, te weten de 100 m. rugslag, 200 m. school slag, 4 x 200 m. estafette, terwijl ook de polo-ploeg beslag legde op de eerste plaats door Frankrijk met 10 en Tsjecho-Slowakije met 90 te verslaan en tegen België met 1-1 gelijk te spelen. In elke finale hadden zich twee Nederlanders geplaatst. Op de 100 m. rugslag werd zowel de eerste als de tweede prijs veroverd, resp. door korporaal Krober met 1 min. 17.1 sec. en korporaal Korevaar met 1 min. 19.3 sec. Op de 200 m. schoolslag eindigde korporaal Ra demakers met 3 min. 5.9 sec. als eerste en sergeant Leroi met 3 min. 8.2 sec. als vijfde. De 4 x 200 m. vrije slag estafette werd met Ruim- schotel, Rauch, Korevaar en Kro ber ih 10 min. 44.2 sec. eveneens een Nederlandse zege, voor Tsjecho- Slowakije en Amerika, resp. tweede en derde. Ruimschotel werd op de 400 m. vrije slag met 5 min. 42.7 sec., twee de achter de Tsjech Lexa, die ook de 1500 m. won. Vierde werd op de 400 m. korporaal Rauch. De 3 x 100 m. wisselslag estafette, waarin Krober, Rademakers en Rauch uitkwamen, leverde een der de prijs op met 5 min. 47.7 sec. ach ter Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Met verrukkelijke eenvoud heb ben onze kleine prinsesjes zich keer op keer laten fotograferen bij spel, op schooj, in het paleis, met en zonder vriendjes en vrien dinnetjes. Soms was dit fotografe ren waarbij een overdadige publie ke belangstelling wel eens te groot, totdat Prinses Juliana heel eenvoudig, als moeders van een paar leuke basseroetjes, heeft ge vraagd, haar kleintjes wat met rust te laten en hen, precies al? andere Nederlandse kinderen te laten doen, wat ze zelf natuur lijk binnen de grenzen van ouder lijke gehoorzaamheid wilden doen. Vlak voor Koninginnedag is bij de uitgeverij ten Have N.V. te Amsterdam een alleraardigst foto album verschenen, waarin allerlei kiekjes zijn opgenomen van het Prinselijk Gezin. Spelend rond het paleis in Soestdijk, ingepakt in een reismandje bij de vlucht voor de vijand, terwijl vader de wacht houdt, wandelend in Londen en opgroeiend temidden van de war me vriendschap en spontane lief- de van het Canadese volk. Maar ook de momentjes, dat kinderen even ernstig moeten zijn bij hun schoolboeken en met hun penhou der in de stijve vingertjes. En als omlijs^ng komen er de gelukkige ouders bij van deze vier Neder landse meisjes, dip op het eerste gezicht precies hetzelfde zijn als onze eigen kinderen. Even wild, soms ev enongeihoorzaam en dan soms even blij en uitgelaten, zo als overal de Hollandse jeugd in ons landje leeft. Een Oranje-omslag completeert dit blijmoedige werkje ,dat in ieder Nederlands gezin een plaatsje zal weten te vinden. Het voorbeeld van dit genoegelijk gezinsleven zal menigeen goed doen in eigen krin getje en omgeving. n.a.v. „Prinsenkinderen op school, bij sport en spel". Uitgeverij W. ten Have N.V. Amsterdam. <o Met een meer dan gewone be langstelling ziet het Westen thans, na de vorderingen die de 16 landen gemaakt hebben met de opstelling van een program voor de Ameri kaanse hulpverlening, uit naar het Oosten, dat zich op instigatie van Sovjet-Rusland niet in de „kapita listische" molen wilde laten malen. Molotof haastte zich direct na de afkondiging der Europese landen- conferentie. van een plan-Molotof te spreken. Hetzelfde wat Amerika met het Westen voorhad, zou Rus land wel met het Oosten klaarspe len. Want niemand, aldus de Rus sische gedachte, zou zich ontvein zen, dat een dergelijke hulpverle ning op grote schaal politieke ge volgen met zich moest meeslepen. Amerika mocht PLAN MOLO TOF V trachten van zijn vooraanstaande positie in de na oorlogse wereld profijt te trek ken, Rusland zou van haar kant de gelegenheid even min laten voorbijgaan. Een eerste symptoom van blok vorming in het Oosten (iuist dat gene wat Ruslarid het Westen zo tot in den treure verwijt!) is de toe nadering van Polen en Tsjecho- Slowakije. Deze zomer hebben de beide landen niet alleen de over eenkomst omtrent de nieuwe Oos telijke grenzen van Duitsland gera tificeerd, doch zij sloten daarnaast nog een vijftien-tal culturele en etonomische verdragen, waarvan een der belangrijkste was de bouw yvan gemeenschappelijke fabrieken in Zuid-Polen. Tsjecho-Slowakiie zou hiervoor het kapitaal en de machines leveren, terwijl Polen zou zorgen voor de grondstoffen en de arbeidskrachten. Op het eerste gezicht een zeer ingrijpende maat regel met vèr-strekkende gevolgen, doch bij nader beschouwing vooral na de gewijzigde omstandigheden der laatste weken een tamelijk do de formule. Immers na de stopzet ting van de UNRRA-leveranties en het zo goed als geheel opgeraken der lening van hierhonderd millioen dollar, die Tsjecho-Slowakiie in de Verenigde Staten afsloot, kan er van een investering van Tsjechisch kapitaal op grote schaal in Poolse fabrieken nauwelijks sprake meer zijn. Polen schijnt er al niet veel meer voor te voelen zijn arbeiders te laten werken voor het Tsjechisch groot-kaoitaal. En daarom moet men omtrent de draagwijdte van dit verdrag met de nodige reserve oordelen. Daarbij komt. dat Polen zich in toenemende mate ergert over de verregaande „protectie" der Russi sche machthebbers. Niet minder dan zestig procent van de textiel- en kolen-nroductie gaat in Ooste- liike richting over de grens, terwijl van een tegenprestatie in de vorm van graanleveranties geen sprake is Natuurliik trachten de commu nistische leiders deze ongerijmd heid te verbloemen, doch de stem ming onder het volk kunnen zij er niet door beïnvloeden. En die stem ming is over het algemeen nog steeds niet erg gunstig, daar velen zich nog te goed de gebeurtenissen van 1939 herinneren, toen Rusland een voor ziin leven strijdende na tie in de rug aanviel. Ook op mili tair gebied is Polen volstrekt van de machtige nabuur afhankelijk. Er bevindt' zich binnen zijn gren zen niet een enkele wapenfabriek en het nieuwe leger van 150.099 man is een imitatie van het Russi sche. Al deze factoren zijn niet bevor derlijk de' banden tussen de leider van het Oost-Europese landencom- plex en Polen te verstevigen. Reeds nu bliikt, met hoeveel meer moei lijkheden Rusland bii de vorming van haar „blok" te kampen heeft, dan Amerika bij de vorming van het zijne. J\E TOESTANDEN daar volar het Communisme de baas speelt, in JoegoSlavië met na' me, zijn eenvoudig huivering wekkend. Op afschuwelijke wijze wordt het de mensen vol komen onmogelijk gemaakthun godsdienstige plichten te ver vullen. Er heerst een kerkver volging, waarvan de hevigheid talloze slachtoffers maakt zowel onder priesters als gelovigen. God en de Kerk worden zon der ophouden aangevallen en men tracht op duivelse manier het geloof te ondermijnen. Sa tan is in' deze rode trawanten nog erger losgebroken dan in zijn bruine of zwarte handlan gers. Groot staat daaïtégenover het gebed van de Katholieke, over geheel de wereld versprei de Kerk. Ook U bad voorgaande Zondag mee: „Bewaar, Heer, zo vragen wij U, Uw Kerk in een voortdurende goedgunstigheid". Maak Uw gebed waarlijk katho liek en bid voor de Kerk die vervolgd wordt. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3