Nieuw Maria lééft in de straten van Maastricht LINGGADJATI WORDT NIET VERVANGEN Grandioos slot van het Maria-Congres Soekawati achtte zijn reis naar Amerika niet te vergeefs De eerste Joodse vluchtelingen gaan rustig te Hamburg aan land ENGELAND KAN ZIJN TAAK NIET MEER AAN STRIJD wedstrijd C a a I n n ANCEDIJK DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving In een fantastische stoet van juichende kleuren en schone beelden Mr. Dr. Witteman Weg met de anti semiet Bevin" Hoog Indonesisch gezelschap op Schiphol Consuls te Batavia maken vorderingen Maar blijft „in grote lijnen" Nieuwe Griekse regering Opnieuw naar het kamp Twee zoontjes uit één gezin verbrand Twee kardinalen spreken tot tienduizenden pelgrims r Stofzuiger Fabr. Engeland ;eSeeld in lage van ïurcau Tel. 4374 IS ZIEN! TELEFOON 2355 dag de prettige ge- sveren van de aller- ■ooö. Talrijk zijn ;n, die bij voorkeur jd eten en alleen ge- de mededeling van d r e s om aan hun g te geven gen het beste brood iar wordt gebakken. 15 en 16 Sept. '47 d op motoren ,anv. precies 2 uur le prijs f 25, Se prijs f 10, lemen, gelieven zich even bij de secretaris ■rp. J DEN» G L 0 B E" Alkmaar 1UKE EN GE- „-MONPEL. OPL. IEXAMENS grafie Talen tandsopleiding s op aanvraag. bakskaarten, versna- -de kaarten 711 aan IERS. meentehuis: Dinsdag ur. ,De Burg": Dinsdag O. L. School: Woens- -12 uur. ;hter Betaalkantoor: n 24 uur. Donderdag 11 Sept. ïr. Vrijdag 12 Sptember .ag 12 Sept. v. 13 u. ;t N.H. Kerk: Zater- r wijk E en F geheel; 1 t/m 98, wijk C ge- 5. 16 September van en Nieuwe weg; van 202. ag 17 September van al, wijk D vanaf 99; L. wisselingsbon, welke aart bevindt, ingeno- le gezinsleden moeten uile arbeid. ier t/m 22 November lieren door de werk- adig ingevuld doch tributiedienst worden 8 t/m 12 September gt moeilijkheden met mbonnen ptember 1947 bestaat ïeid voor het afhalen e voor personen, wier het cijfer 6 (zes) en agvel waaraan zich de id SEPTEMBER van pen eveneens in aan- n, alsmede kinderen. ER van het jaar 1946, een inlegvel GC, GD merhuurders 'ptember 1947 bestaat neid voor het afhalen rror ruimteverwarming s. De aanvdaag moet* igging van de betref- adiend in het tijdvak Hoojx redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; iqpl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is nergens veilig Vondel MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947 I 43e JAARGANG NUMMER 11322 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: ljoorderbank V (Van onze redacteur) VEEL PONTIFICALE PLECHTIGHEDEN en andere schone, in drukwekkende momenten heeft het grote Mpriacongres te Maastricht ons geschonken en naar de mate van* de hiërarchie was de toesprauk "an Z.H. de Paus zonder twijfel het hoogtepunt van deze dagen, maar tot de grootste van de grote ogenblikken behoorde toch zeker wel de Maria-stoet, welke duizenden en tienduizenden, ja, het moeten er wel duizenden meer dan hon derdduizend geweest zijn. Zondag op de sluitingsdag de heer lijkste ogenblikken van het Congres hebben bezorgd. Inderdaad een fantastische stoet van juichende kleuren en schone beelden. De levende Rozenkrans, het levende Credo, de levende litanie van Lorette, alles vol majesteit en pracht, vol zinnebeeldige uit werking, steeds weer gericht op de hoofdgedachte, de verering van Maria, telkens vol wijding, telkens vol afwisseling, telkens vol kunstvolle details, telkens een nieuwe godsdienstige gedach te, een beeld, dat roept tot biddend denken en aanschouwelijk gebed. Het is uiteraard onmogelijk, van deze twee-en-een halve kilometer lange stoet een uitvoerige gedetail leerde beschrijving te geven. De duizenden en tienduizenden, die in lange, dichte rijen langs de versier de straten van Maastricht stonden opgesteld, om dit levende gebed te zien, hebben hun verrukking her haaldelijk geuit ih enthousiaste toe juichingen en huldigend applaus. Herauten gingen vooraf aan het militair-escorte, dat de stoet in leidde. Dan voorop het legendari sche zwarte kruis van ^/ïjk, dat het begin vormde van deze levende ro zenkrans. De twaalf artikelen van het Ge loof werden in verscheidene alle gorische beelden vertolkt, en als er praalwagens zijn gepasseerd, wordt bij het „Ik geloof in de Katholieke, d.i. algemene Kerk", het '♦oog ge boeid door een enorme stoet van vlaggen van de talloze en veelkleu rige katholieke organisaties, van Nederland en ook van België, jeugdorganisaties, godsdienstige verenigingen, stajdsorganlsaties, culturele verenigingen en tal van andere instellingen en genoot schappen, die de rijke schakering van het katholiek verenigingsleven opbrengt:"Hët was waarlijk een rijk, fantastisch gezicht en er scheen geen einde te zullen komen aan dit sprekend getuigenis van de levende, algemene kerk. Dan volgen de geheimen van de Rozenkrans, de blijde, de droeve, de glorievolle. De Boodschap van cfg Engel aan Maria, de Geboorte van Christus, de vertrouwde voor- stelljng van het stalletje van Bethlehem met een gloedrijke Oosterse groep er achter, een kunst zinnige groep van Passiespelers uit Tegelen, die de Kruisdraging voor stellen; de suggestieve groep Van Maria Ten Hemelopneming, en zo velen meer. Nieuwe verrassingen in artistiek en godsdienstig verantwoorde vondsten brengt de uitbeelding van de aanroepingen uit de litanie van Maria. Een prachtige stoet van en gelen, rond Maria, Koningin der Engelen, het vlammend rood rond de Koningin der Martelaren, de bekende figuren van onze nationale heiligen, r.ondMaria, de Koningin der Belijders en van alle Hejligen, alle volkeren der aarde rond Maria, Koningin van de Vrede! Muziek van harmoniën en fanfa res begeleidde de stoet, trommen roffelden, gezang van maagden en engelen, van koorknapen en pries ters klonk uit de voorttrekkende groepen op. Een groot en hoogwaardig ge zelschap sloeg de optocht gade van af een ere-tribune voor de Sint Martinuskerk. Daarbij be vonden zich alleen reeds, met de Kardinaal-legaat, mgr. dr. de Jong, 46 Bisschoppen en gemij terde Abten, onder wie Z. Em. Kardinaal van Roey, de aarts bisschop van Mechclen, de Bis schoppen van Nederland, de vele aanwezige Misste-disscnoppen, talloze Abten en andere Kerke lijke Hoogwaardigneidsbekleders, en vele wereldlijke autoriteiten. De sluitingsdag is Zondagmorgen begonnen met twee Pontificale Missen. Op het plein voor de <>int Servaas pontificeerde Kardinaal 'de Jong, met assistentie ó.a. van Kar dinaal van Roey van Mechelen en de Bisschop van Luik, mgr. Kerk- Hoffs. Duizenden volgden deze in drukwekkende plechtigheid. Op. •het Onze Lieve Vrouweplein droeg mgr. Mutsaerts, de Bisschop van "s Hertogenbpsch de Pontificale Hoogmis op, welke door ongeveer 5000 mensen kon worden bijge woond. Minister van Binnenlandse Zaken? Naar „de Volkskrant" meldt, is binnenkort de benoeming te verwachten van Mr. Dr. P. J. Witteman uit Overveen tot Minister van Binnenlandse Zaken. Mr. Witteman is ad vocaat te Amsterdam, lid van het dagelijks bestuur van de Kath. Volkspartij en lid van Ged. Staten van N.-Holland. Deze benoeming zou verband houden met de ziekte van Mi nister Jonkman, die daardoor niet meer in staat zou zijn het Departement van Overzese Ge biedsdelen te beheren. Het ligt in de bedoeling, dat minister president dr. Beel de taak van Mr. Jonkman overneemt en zal aftreden als minister van Bin nenlandse Zaken. Door de be noeming van mr. Witteman zou het aantal katholieke ministers van vijf op zes worden gebracht. Gisteren sneuvelden zeven Nederlanders BATAVIA, 8 Sept. (Aneta) Vol-„ gens het Nederlands militair com muniqué van héden bedroegen de Nederlandse verliezen gisteren: 7 gesneuvelden en 12 gewonden. In het gebied van Kedoengdjati op Midden-Java stootte een Nederland se patrouille op een republikeinse groep, bestaande uit 150 man, die werden verjaagd. Zwitserland zet alle goudverkopen stop De Nationale Bank van Zwitser land heeft alle goudVerkopen stopgezet. De maatregglen van de Nationa le Bank van Zwitserland ging niet vergezeld van een toelichting, ter wijl vooraf ook geen waarschuwing was gegeven. In de afgelopen da gen zijn de goudverkopen in Zwit serland evenwel geleidelijk be perkt. Demonstratie te Bergen-Belsen Ongeveer 5000 joden hebben Zon dag deejgenomen aan een ordelijk verlopende demonstratie in het kamp Belsen, uit protest tegen het plan, om de 4350 jóden van de „.Exodus" aan land te zetten. In Bergen-Belsen heeft later èen tweede demonstratie plaats gehad. Een portret van Bevin, getooid met de Britse vlag waarop éen haken kruis* was aangebracht, werd ver brand en et werd geschreeuwd: Weg mét de antisemiet Bevin. In kampen in de Amerikaanse zone van Duits land zullen heden ongeveer 140.000 joden staken. ONZE REIS d.w.z. die van de Buitenlandse Zaken; M. Hamelink, president van Oost Indonesië, i minister van Financiën van Oost- - -- - Indonesië; dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris van de Koningin' in Noordholland; J. M. Kieveren, secretaris-generaal van 't departement van Overzeese Ge biedsdelen en anderen. Het gezelschap, dat uit het vlieg tuig stapte, bestond uit: Z. Exc. Tjokorde Gde Rake S.oekawati, pre sident van de staat Oost-Indonesië; Sjari Hamid II, sultan van Rpntia- nak; Nadjamoeddin Daeng Malewa, minjster president van Oost-Indo- nesië; .Tde Anak Agoeng Gde, minis ter vagi Binnenlandse Zaken van Oost-Indonesië; dr.^ P. J. Koets, ad viseur van dr. van'Mook. Het hoge viertal inspecteerde de erewacht en verrok na een kort op onthoud naar den Haag, waar het gedurende zijn verblijf in Nederland zijn intrek neemt in kasteel „Oud- Wassenaar". Morgen brengen de verschillende ministers met hun ge volg een officieel bezoek aan Am sterdam. Volgens het A.N.P. heeft Soeka wati aan zijn verklaring op Schip hol Zondagmorgen nog toegevoegd, dat het streven van Oost-Indonesië in feite parallel loopt met dat van de republiek, wij aldus Soekawa ti kunnen ons echter niet ver enigen mét de methoden, die door de republikeinse regering worden toegepast. Wij willen op vredelie vende basis duurzame samenwer king met Nederland. Wij geloven, dat dit ook van Nederlandse zijde het geval is en wij menen, dat Ne derland eerlijk en rechtvaardig zich aan de basisovereenkomst van Ling- gadjati zal houden. En dit juichen wij ten zeerste toe. Wij verenigen ons met het politioneel optreden te- Soekawati en van de president van West Borneo, Hamid II, sul tan van Pontianak naar Ameri ka, om te pogen, ook tot de Vei ligheidsraad te worden toegelaten, is niet vruchteloos geweest, al wa ren w'ü teleurgesteld over flc af wijzende houding van de raad, die daardoor blijk gaf met twee ma ten te meten. Wij hebben echter verschillende belangrijke besprekingen met rege ringspersonen, diplomaten. Journa listen en andere vertegenwoordigers van het openbare leven kunnen voeren en vleien ons met de hoop, dat men zich nu in ruime kring in Amerika rekenschap gaat geven van hét feit, dat er naast de republiek andere staatkundige organisaties in Indonesië zijn, die evenzeer te -be schouwen zijn, als een belichaming van het Indonesische nationalisme, maar die weg van samenewrking met de' Nederlanders hebben gekozen en de weg van strijd en terreur afwij zen. De gedachte, welke onder de in druk van de republikeinse propa ganda heeft post gevat, dat wij slechts marionetten-regeringen in handen van Nederland waren, heeft dankzij ons bezoek plaats gemaakt voor het inzicht, dat ons standpunt weliswaar in vele'opzichten samen valt met dat van de Nederlandse en Indische regering, maar. daarmede toch stellig niet kan worden ver eenzelvigd" aldus een samenvat ting van een verklaring, door Soe kawati na zijn aankomst op Schip hol afgelegd. De aankomst van het hoge gezel schap geschiedde op, Schiphol Zon dagmorgen omstreeks negen uur, per K.L.M.-vliegtuig'uit New York. Er was een militaire erewacht en een gezelschap yan hoge autoritei ten, o.a. minister president dr. Beel, baron van Boetzelaer, minister van Tot besluit van het Mpria-Congres te Maastricht werd op het Vrijthof door Z. H. Exc. Kardinaal de Jong een Rontificale H. Mis opgedragen. De aankomst van de Kardinaal op het Vrijthof. gen de slecMe elementen van de re publiek waflt het is onze overtui ging, dat Nederland de republiek wil zuiveren van die elementen, die aan een goede uitvoering van Ling gadjati schade zouden kunnen be rokkenen. Indonesië moet opge bouwd worden uit autonome staten, die samen, een verenigd Indonesië vormen". Zondagmiddag zijn te Batavia, na de terugkeer van Eaton en Raux resp. consul van Australië en Frankrijk uit Djogja, de con suls-generaal, die heiast zjjn met het rapport vanwege de Veilig heidsraad, in vergadering bijeen geweest. Na afloop verklaarde het hoofd van het consulaire comité, Walter Foote, dat goede vorderingen waren gemaakt met de plannen om de zaak te behandelen. Het wachten is echter op instructies van de resp. regeringen inzake de aard en de mvang van de assisfentie, welke zal worden gegeven om de taak ten uitvoer te brengen. Foote ver klaarde verder,' dat alle partijen overtuigd waren van de belangrijk heid ener snelle en spoedige af wikkeling van de opgelegde taak. Vermoedelijk zal nog' deze maand rapport worden uitgebracht. Heden middag zal wederom vergaderd worden. I Tijdens de zegen door de Kardinaal-legaat van de duizenden die de Pontificale H. Mis bijwoonden. VERKLAREND dat er bij de jongste belangrijké besprekingen met de Regering „een zeer grote mate van overeenstemming werd bereikt", waarovèr hij verder meende zich niet te kunnen uitlaten, zei dr. van Mook, vóór zijn vertrek naar Amerika, met grote stelligheid te kunnen ontkennen, dat er plannen zouden zijn tot vervanging van de overeenkomst van Linggadjati door een nieuwe overeenkomst, die dan onder de ogen van een door de Veiligheidsraad aangewezen commissie zou worden getekend. (Men weet wellicht, dat een dergelijke suggestie door de New Yorkse pers is gedaan Red.). Linggadjati blijft „in grote lijnen", zei dr. van Mook, de basis waarop de Regering haar politieke gedragslijn bouwt. Vergezeld yan hët hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia, mr. dr. J. Ozinga, vertrok de It. gv. gen. Zaterdagavond om kwart over negen per K.L.M.- vliegtuig van Schiphol naar New York. Dr. van Mook deelde mede, zijn retourbi)jet voor a.s. Zaterdag te hebben geboekt en drie dagen later weer uit Nederland naar Ba tavia te zullen vertrekken. Het doel van de reis is, in hoofdzaak, overleg te plegen met mr. van Kleffens, de Nederlandse ambassa deur in dé V.S. in verband mét diens deelneming aan de bespre kingen in de Veiligheidsraad. Dr. van Mook hoopt verder een confe rentie te hebben met de Amerikaan se minister Marshall en met sir Herbert Evatt, de vertegenwoordi ger van Australië in de Veilig heidsraad. De lt. gv. gen. geloofde niet, direct in contact te zullen ko men met de U.N.O., wel was hij yan plan, het Amerikaanse publiek via de pers en door persoonrijke rede voeringen voor Amerikaanse radio stations op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. Dr. van Mook verklaard.e, dat hij de reis aanvaardde op verzoek van de Begering, hij vond het leuk en hij verwachtte, dat de consuls te Bata via 30 September hun rapport zul len indienen. Alleen mevr. van Mook en haar dochter en enkele vrienden deden hen uitgeleide. D,e Recomba van West Java en politiek adviseur van dr. van Mook Thans Sophoelis premier Er is weer een nieuwe regering in Griekenland. Het kabinet-Tsal- dafia, dat slechts uit vertegen woordigers van de Volkspartij bestond en verleden week was gevormd, is op aandringen van Amerika vervangen door een ka binet. dat .uit twee partijen, de Volkspartij en de Liberale partij, bestaat. Premier is thans de 87- jarige liberaal Sophoelis, vice- prèmier is Tsaldaris. De leider der Volkspartij en vroe gere premier, Tsaldaris, is viqe-pre- mier en minister van buitenlandse zaken. Voorts zijn er twaalf minis ters van de Volkspartij. De Volks partij heeft een concessie gedaan door toe te stemmen in een meer gematigde politiek ten aanzien van de guerilïastrijders. Zij, die de wa pens neerleggen, krijgen amnestie. Bepaalde rechtse groepen zullen worden ontwapend. Van hqn kant hebben de liberalen goed gevonden, dat, wanneer de gematigde politiek mocht falen, vérstrekkende maat regelen zullen worden genomen te gen de communisten, die de opstand leiden. De 'nieuwe regering is van plan onmiddellijk te beginnen met een groot program voor openbare werken, dat de werkloosheid op het platteland zal opheffen en de op standelingen, die- de wapens neer leggen, een behoorlijk bestaan zal verschaffen. Door een dergelijke politiek hoopt men de communis? tische invloed op arbeiders en boe ren te verminderen en de critiek uit te schakelen, die naar men aan neemt de westelijke geallieerden heeft belemmerd bij het steunen van Griekenland wat betreft de moeilijkheden met het Slavische blok. Engelse mijnwerkers staking duurt voort De mijnwerkers te Grimethorpe (Yorkshire) hebben een plan om het werk te hervatten verworpen. Hierdoor duurt dé ernstigste En gelse mijnstaking sedert de oorlog voort. 54 mijnen hebben zich in de loop van de tijd bij deze sta king aangesloten. kol. Abdoel Kadir Widjojo Atmodjo, zal morgen per vliegtuig naar Bata via terugkeren. Van Mook te New-York aangekomen NEW-YORK. 8 Sept. (AFP) Dr. van Mook is te New-York aangeko men, waar hij een onderhoud zal hebben met mr. v. Kleffens en de Amerikaanse Minister van Buiten landse Zakén, Marshall. In welinge lichte kringen verwacht men, dat ook bepaalde economische kwesties zullen worden aangeroerd. HAMBERG. 8 Sept. (Reuter) Joden aan boord van de „Ocean Vigour" weigerden hedenmorgen vroeg gehoor te geven aan het eerste, per luidsprekers verbreide verzoek om het schip snel te ver laten. Na in het ruim van het schip een bespreking gehouden te hebben, begonnen zij echter toch rustig van boord te gaan. Zij ste gen in de gereed staande trein, waarvan de raampjes van tralie werk voorzien waren. De voorbereidingen voor de ont scheping, aangeduid met de code naam „Operatie Oase", waren in de grootste stilte gemaakt. Meer dan honderd journalisten, radioreporters en filmjournaalfotografen werden, bij groepjes tegelijk, door de mili taire functionarissen op de kade toe gelaten, juist tijdig genoeg om ter constateren, hoe de Joden weigerden om aan de eerste oproep tot ont scheping gehoor te geven. Toen de Joden achteraf dan toch van boord gingen, klonk er onderwijl dans muziek door de luidsprekers. Man schappen van de Britse 6de lucht landingsdivisie staken een helpende hand toe aan de vrouwen, die de loopplanken afdaalden en assisteer den bij het van boord brengen van de bagage. Onder stilzwijgen stegen de Joden in de gereed staande trein. De „Empire Rival" was op enkele kilometers afstand van de „Ocean Vigour" in de Elbe voor anker ge legd. Men zou de opvarenden van dit schip niet eerder ontschepen aan nadat de opvarenden van de „Ocean Vigour" aan land waren gebracht. De eerste der emigranten van de „Exodus" kwamen te vijf minuten voor zeven hedenmorgen uit het ruim van de „Ocean Vigour" te voorschijn en gingen aan land zon der dat er een slag was gevallen. .Daarna volgde een gestadige stroom van zwijgende lotgenoten. De ont scheping ving aan precies vijf min. voor de termijn, gedurende welke de Britse manschappen zich volgens ontvangen orders van gebruik van geweld moesten onthouden, was verstreken. Tot vijf minuten voor zeven toe waren de Joden, voor zich uit kijkend, in het ruim blijven zitten, terwijl langs beide zijden van de trap, welke uit het ruim naar het dek voerde, een afdeling solda- teh op wacht stond. Deze soldaten waren niet gewapend, evenmin als demanschappen langs de loopplanjj. Wel waren er soldaten met machi negeweren en traangasbommen op de brug van het schip geposteerd, om bij het eventueel uitbreken van ernstige moeilijkheden te kunnen ingrijpen, doch zij hielden hun wa penen aan het oog onttrokken ach ter de borstwering van de brug, •-nein.de de Jodeh niet te irriteren. De ontscheping van de 4350 jood se vluchtelingen van de Exodus was voor Zondag afgelast, waarschijnlijk om de zware mist. Bij een bezoek aqn het inter neringskamp Poppendrof bij Lu- beck op Zondagmiddag bleek, dat' de maatregelen tot het bewoonbaar maken van het kamp nog in het be gin zijn. De 50 daar geplaatste ba rakken bevatten niets anders dan gemiddeld 25 kribben met strozak ken. die rijkelijk met insectenpoe der zijn besrooid. Verlichting was nog niet aanwezig. Een groot aan tal Duitsers en 150 Joegoslaven wa ren bezig de laatste hand te leggen aan de inrichting van de barakken tn afrastering van het terrein. Het kamp is omgeven door een 4 meter brede prikkeldraadversperring. Op alle hoeken staan' uitkijktorens met schijnwerpers. Teneinde het zuid- zicht voor de bewakers vrij te hou den, zijn complexen bos weggekapt. In een strook van ruim 18 meter binnen de afrastering zijn voorts valstrikken geplaatst en deze strook is verboden terrein. De gehele kampinrijhting, zowel de slaap verblijven als de waslokalen, toilet ten en de keuken, maakt een pijn lijk slechte indruk. Alleen de ver blijven van de Duitse wachtposten zijn voorzien van enkele stoelen en tafels. Die van de geïnterneerden bevatten uitsluitend kribben en zelfs geen kast. Twee enige zoontjes van de fa milie J. v. d. 'Heijden uit Naar- den, resp. 3 en 4 jaar oud, zijn Zondagmiddag bij een brand, die om vier uur in een schuurtje van hun grootvader, vlak naast een grote hooimijt aan de Zwartcweg te Naasden uitbrak, jammerlijk om het leven gekomen. De kinderen hebben vermoedelijk met lucifers gespeeld. Het schuurtje raakte althans in brand en onmid dellijk vatte ook het er naast lig- .gende losse hooi vlam, waarop het vuur zich verspreidde -over'de ge hele hooimijt. Bewoners van de omringende huizen -waarschuwden ijlings de brandweer, maar konden het in lichte laaie staande schuur tje niet meer betreden. Een half uur later was het schuurtje afge brand en slaagde men 'ec, inde ver koolde lijkjes te bergen. De brand weer kon daarop echter nog niet inrukken, omdat de smeulende hooi mijt een gevaar oplevert voor de huizen. Behalve een tweede schuur, die eveneens afbrandde, hieven deze echter gespaard, al liepen enkele waterschade op. De Amerikaanse kardinaal F. C. Spellman bewondert de affi che, die is ontworpen ter gele genheid van de Wereld-Een heid-Bij eenkomst-New York, te houden op 28 September. De plaat stelt voor de H. Maagd met de biddende naties. Een uiterst geheim Amerikaans rapport „Engeland is niet meer opge wassen tegen zijn taak als lid van de grote drie", aldus zou vol gens de „Washington Post" in een „uiterst geheim rapport van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken" zijn verklaard. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zondag avond geweigerd commentaar te leveren op dit bericht. Het rapport zou in handen zijn gesteld van de leden van het Congres, die de pro gramma's voor hulp aarf het bui tenland bestuderen. De „Washing ton Post" oppert de mogelijkheid, dat het rapport is opgesteld door de commissie van het ministerie van buitenlandse zaken, die met de po litieke planning belast is en onder leiding staat van Gèorge Kennan, die zo juist uit Europa is terugge keerd om rapport uit te brengen aan Marshall. „14 landen van Europa En geland, Nederland, Frankrjjk, Duitsland, Portugal, OostenruK, Italië, Griekenland, Turkije, De nemarken, Zweden, Finland, Tsje- cho-SIowakije en Polen moe ten meer economische hulp uit het buitenland krijgen, indien zij er boven op willen komen en de bedreiging van communistiscne overheersing willen bestrijden aldus zou in het rapport ver klaard wjorden. Naar aanleiding van de crisis in Engeland schrijft het blad: „De grootste moeilijkheid voor Enge land bij het verminderen van bui tenlandse toewijzingen is, deze ver mindering ordelijk te doen geschie den en op een zodanige wijze, dat de macht van de Sowjet-Unie niet groter wordt". In Frankrijk, aldus het blad, wacht een machtige pro-Russische corfnunistische partij haar gele- genneid af om zich weer te doen gelden. Zij rekent op het mislukken van het plan tot Europees herstel en de gevolgen daarvan: verlies van het Amerikaanse prestige in Frankrijk. „West-Europa en zijn intellectuele en economische spil Frankrijk staan op een kruispunt". (Van onze eigen redacteur) II ET IN ALLE OPZICHTEN zo schitterend geslaagde Mariacon- II gres te Maastricht is Zondag op een grootse, een imposante wijze gesloten. Drie kardinalen, een stoet van bisschoppen en abten, kanunniken en prelaten, de hoogste Belgische en Nedër- landse vertegenwoordigers der overheid, Malthezer-ridders, mili taire en burgerlijke autoriteiten hebben met hun tegenwoordigheid de slotplechtigheden van de'laatste dag een ongekende luister gegeven. Een weelde van purper en goud Toen de zon met haar eerste stra len het ijle wolkendek doorbrak, stroomde uit alle richtingen reeds het verkeer naar de Maasstad in het Zuiden. Auto's en bussen rolden aan uit Visé, Cunne en Eben-Emaël, Tongeren en Maaseyck, zowel als uit Roermond en Heerlen en het heuvelgebied ten zuiden van de stad. De stad was geheel afgezet én te voet moesten de duizenden, die wel dra aangroeiden tot tienduizenden, de stad binnentrekken. Tientallen treinen brachten drommen reizigers, die vanuit de voorstad Wijk in dichte drommen over de beide Maasbruggen de veste van St. Ser- vaes binnen gingen. De gedenkwaardige sluitingsdag, die wel iedere deelnemer ldng in het geheugen zal blijven, werd be gonnen met een tweetal Pontificale Hoogmissen, waarvan een werd op gedragen door Z.E. Kardinaal de Jong. Hierbij werden door de Maas trichtse koren de wisselende gezan gen uitgevoerd, terwijl de vaste"" ge zangen door het volk werden ge zongen. Pater Hupperts S.M.M. uit Leuven hield de predicatie. Mgr. Mutsaers van Den Bosch celebreerde op het O.L. Vrouwe plein, geassisteerd door Z.E. Kardi naal van Roey. Ook hier werden de gezangen door koor en volk gezon gen. Massale slotbijeenkomst Op het Vrijthof werd het kerke lijke gedeelte der plechtigheden besloten met een Pontificaal lof, gecelebreerd door Z. E. Kardinaal de Jong, die evenals Z. E. Kardinaal van Roey een toespraak hield. Z. E. wijdde op plechtige wijze alle aan wezigen, zeker een vijftig a zestig duizend, mensen aan de H. Maagd toe. Onder het lof hield mgr. Cruijs- berghs uit Leuven een eclatante toespraak. Kardinaal van Roey, de aartsbis schop van Mechelen, hield een rede waarin Z. Em." de grootsheid van deze Mariale huldebetoging bena drukte. Wij smeken Maria, aldus Z. Em. met moederlijk .welgevallen neer te zien op die landen, die zich bijzonder stellen onder Haar al machtige bescherming, op België en Nederland, wier bestemming de zelfde is en wier beider volkeren niets anders wensen dan de vrede, steunende op rechtvaardigheid en op menslievendheid en ook bevesti ging en de vooruitgang van de Christelijke beschaving. Wij bidden Haar, zo ging de Kardinaal verder, om medelijden te hebben met zo veel ongelukkige volkeren, die, van alles beroofd en zuchtend onder rampspoed en onmenselijke levens voorwaarden, blootgesteld zijn aan vertwijfeling en wanhoop. Wij sme ken Haar degènen, die door hun dwinglandij de menselijke en de goddelijke rechten vertreden, te beteugelen en te vernederen. Wij smeken Haar vooral de zondaars te raken en te bekeren opdat de stof fen van Gods rechtvaardigheid mo gen wijken voor de genade van barmhartigheid. Het slotwoord -werd vervolgens gesproken door de Kardinaal-legaat Z. Em. Dr. de Jong, die de beteke- nis uiteenzette van de toewijding aan Maria, die de bekroning vorm de van het pontificaal sluitingslof. Vervolg pag. 2

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1