De laatste Exodus-Joden te Hamburg ontscheept President van Oost-Indonesië en gevolg gasten van Amsterdam DEVERRESTEM jding? ANDRIESSEN EN ROMME spreken in de plenaire zittingen Nationale Kolfwedstriiden chauffeur NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 10 September 1947 PAG. 3 Poging tot verzet in de kiem gesmoord CONGRES K.V.P. De strijd te Oudkarspel voortgezet Hoofd- en Maasstad adopteren MakassarAmbon en Koepang RADIO EDEN: Goede raad C I ook zware verwon en was tot 11 April Zij hield vol, dat doch besch. hield aanmerking geno- Iden in de winter wel niet erg nat het zij, getuige D. verklating. ;e, die niet was ver- C. H. Zijn verkla- voorgelezen en het ds genoemde get. V. egd: „Het is me wel als ik de trein get. bevestigde, dat ie chauffeur had ge- ïskundige werd de ster der Rijkspolitie, 3rd, die echter pas na plaatse was versche- vertelde hij de dat deze steeds be- getoond voor de agiers, wat de Kecht- ympathiek in de oren Requisitoir hield Mr. Holsteyn Dit begon hij met dat besch. vooraf >nschef in Alkmaar auwd. De tijdens de loor verd. gemaakte hij wist, dat de weg jk goed was te be de Officier aanlei- te' gaan. Volgens weg die dag goed, vorige dag ook had had gezien en ge- wegdek in een voor jaar normale toe- Mr. Holsteyn vond nietszeggende con- er zich dan ook niets van get. V. tv as de oordeel, dat deze ge- morele schuld aan seft. De Officier gaf het jammer genoeg was om ook voor dit gerechtelijke vervol stellen. had naar de mening roekeloos gereden, wist hij heel goed, deze omstandigheden inhalen." Daar het verd.'s schuld was te Officier een gevan- de tijd van één Verdediging uit Rotterdam, die in verdediger optrad, ;erst op verzoek van dat deze laatste al 12 stuur heeft gezeten, ;n ongeluk te .hebben Doch dit had volgens zin. Van meer bete zijn mening, dat de tekort schoot voor een Dit was voor de ver- ook aanleiding om niet woordeliik heeft jspraak te vragen. ?n dagen zal de recht doen. ie Naco een bus lopen ren, met dezelfde fre- ngs hetzelfde traject; elden wij dat dit alles om .straks het niet- tram te motiveren; immers volkomen over- „neen om. hij gc~ reizigers in het gevlei het onzalig besluit voor in Utrecht geeft niets, zegt: „De Minister heeft dus wordt het „spoor- ratisch is het niet. waag ik nog een po- te sommen hoe onmo- uiterst gevaarlijk en ïisch de bus-verbin- rden, in de hoop dat ïgde plaatse zal luiste- 3 de eerste plaats zeer moeten rijden, om te vervoeren. Vooral sen 's ochtends zullen jn. Die grote bussen zeer smalle wegen, én èn in de buitenwijken, zen is berucht om zijn het aantal gesneu- en dakgoten is ontel- pstoppingen zijn dage- kerende verschijnselen! het buiten de kom van op de 'bruggen kan ito passeren; de pl.m. 2 Oude Wal heeft een 4 a 5 meter, en wordt direct begrensd door diepe sloten; de dijk isje" naar Koedijk is kkend smal, maar in Koedijk, waar het 6 kanaal op vele plaatsen de weg loopt is de weg ering dat zelfs een ge- uto moet stoppen om laten passeren. Je rilt ae gedachte hoe dat lan straks als de herfst met hun donkere en gladde wegen zijn en hoe dan die eivolle evenveel staande als gers langs het Noord aal rollen, bussen die jn en bij een ongeluk len vrezen. dat de busverbinding zou zijn. Wat gaat er iren? Er zal een bus 3t station Warmenhui- oostzijde van het ka- Friese brug, een smalle Iraaide brug, die je net ophoudt om de aan een trein te missen, tion Alkmaar. Een an- busverbinding komt het station Schoorl m Helderse weg aar; dus twee busdien- tramdienst! de Directie van de motiefjes moeten el- oen en staan de rcpa- let grote materiaal in (enomen dat het zo is, moet het platteland atergesteld worden bij larom verzint men van wonen op een dorp zo nogelijk te maken; ik orp als in het Gooi of m en Den Haag, maar en bevolking, bestaan- s en boeren en arbei- van de N.S. neemt n en omgeving, een besluit. Er is een be- mfortabele en onge- die m.i. moet worden n dit doel te bereiken aghebbenden juist cht en is geen middel i gebruikt te worden, a de Minister zelf zal en worden op de on- van het fatale besluit, ook alle belangheb- n gezamenlijk te han- proberen het oude behouden, wie helpt r af te wenden? W. E. van Hesteren, tiewege ingekort) In Milaan stortte een pas gebouwd groot gebouw zo maar ineen, zonder direct aanwijsbare oorzaak. Het ongeluk kostte aan meer dere mensen het leven, terwijl er een groot aantal gewonden was. Het nieuwe gebouw bestond uit 5 verdiepingen. Een onder zoek is gaande naar de oorzaak, hetzij een fout in de constructie, dan wel dat de fundering door water ondermijnd is geworden. Dinsdagmorgen te kwart voor elf plaatselijke tijd is men' be gonnen met 't ontschepen van de Joodse emigranten aan boord van de „Runnymede Park", het laatste van de drie schepen, welke de van de „Exodus 1947" afkomstige Joden naar dé Brit se zone van Duitsland terugge bracht hebben. De 'Engelse functionarissen wa ren gewaarschuwd, dat de groot ste moeilijkheden bij de d'ebarke- ring van de „Runnymede Park" werden verwacht. Onder luide uit roepen verwijderden een aantal Joodse opvarenden de kompanje- ladders om hun gedwongen ont scheping te verhinderen. Twee ge wapende léden der luchtstrijd krachten sleepten een slaande en worstelende jonge Jood over de loopplank, gevolgddoor een schreeuwende Jodin. Toen onge veer 10 Joden het schip hadden verlaten, wetd de ontscheping stopgezet. Wie zich nog aan boord bevond kreeg de mededeling, dat over 30 minuten meer gewapende macht zou worden gehaald en dat de ontscheping tot Woensdag zou worden uitgesteld, indien de Jo den, die in de zwaar bewaakte scheepsruimen, het Zionistische strijdlied zongen, voortgingen met tegenwerken. Toen het half uur verstreken was, gingen Engelse manschap pen en 100 leden van de militai re politie aan boord. Kort daar op werden die waterkranen opengezet en ging een ge schreeuw en gehuil op. Een man, die voor de leider van het verzet aan boord wordt ge* houden, werd door de Engelse mi litaire politie aan land gebracht. Doffe slagen, het geluid van hout, dat versplinterd wordt en voort durend geschreeuw klonk van het schip. E€n man met een hoofd wonde werd de loopplank afge dragen. Volgens Vaughan Berry, burgerlijk gouverneur van Ham burg, heeft één man het verzet georganiseerd en willen de Joden een strijd op leven en dood voeren. Tegen half twaalf waren de Engelse soldaten en politie, ge helmd en gewapend met knuppels op de kade opgesteld. Door de luidspreker werd een laatste waarschuwing tot de emigranten gericht. De opvarenden kregen wederom een half uur bedenktijd, daarna zou geweld worden gebruikt. Toen de soldaten en de politie' langs opnieuw uitgezette kompan- jeladders in de ruimen afdaalden, de linkerarm beschermd door rub- berschilden, van banden gemaakt, en voorzien van helmen, knuppels beschermende brillen en maskers, begonnen steeds meer Joden langs de loopplank het schip te verlaten nu de leider van het verzet ge arresteerd' was. 'Bij het verlaten van bet schip stortten zij een stort vloed van scheldwoorden over de hoofden van de Engelse man schappen uit en spuwden in hun richting. De Joden, die de afras tering langs de weg naar de trein widen verbreken, werden mee naar het hoofdkwartier van dc politie gebracht. Om 14,35 (pl tijd) was de ont scheping var de Joodse vluchte lingen aan booid van de „Runny mede Park" voltooid. Tengevolge van het verzet bij de ontscheping z\jn 22 Joden gewond (7 vrouwen en 15 man nen). Van dezen werden 15 naar het ziekenhuis vervoerd. Meer dan 12 aanvoerders van het ver zet zjjn naar gevangenissen te Hamburg gebracht. Bij het gevecht met de emigran ten werden ook Britse soldaten gewond. Een soldaat werd op een brancard weggedragen.. De strijd' duurde een uur. EISEN AAN SOPHOELOS door guerilla strijders Het agentschap „Hellas Presse" publiceert het volgende bericht, dat door het hoofdkwartier der guerillastrijders in Griekenland', per post is verspreid: Het demo cratische leger kan met Sophoelis slechts onderhandelen op de vol gende grondslagen: Ten eerste: Het onmiddellijk sluiten van een wapenstilstand. Ten tweede: Af kondiging van een algehele am nestie, zonder uitzonderingen en de onmiddellijke invrijheidstel ling van alle democraten en ver zetslieden die zich momenteel in de gevangenis bevinden. Ten der de: De onmiddellijke repatriëring van alle gedeporteerden en van de bevolking die opgejaagd is door de monarchistische legers. Ten vier-* de: Herstel van de vrijheid van drukpers en van alle andere de mocratische vrijheden. Op Zaterdag en Zondag 25 en' 26 October a.s. zal het eerste Partij congres der Katholiekè Volkspartij bijeenkomen in de historische zalen van Tivoli te Utrecht. Ingevolge het reglement zullen daar aanwezig zijnafgevaardigden van alle afde lingen en jongerenafdelingen der Partij; afgevaardigden van alle kring- en Statenkringbesturen, even als van alle jongere kring- en Sta tenkringbesturen; alle leden van de Partijraad, zowel de stemgerech tigde als de adviserende ledëh, die het katholieke maatschappelijke en culturele leven vertegenwoordigen en de leden van de Jongerenraad de leden van de katholieke fracties van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal; tenslotte en vanzelfsprekend het Partijbestuur der K.V.P. en speciale genodigden. Het programma van het congres vermeldt op de eerste plaats twee plenaire zittingen, de beide grote vergaderingen, waar alle congres sisten, vele honderdtallen, zullen bijeenkomen. In de eerste plenaire zitting, te vens openingsvergadering zal de voorzitter 'der Partij, de heer W. J. Andriessen, het woord voeren; hij zal spreken over het werk der Par tij sedert haar oprichting en de plan nen behandelen voor het komende seizoen, in het bijzonder de plannen van organisatorische opbouw. De secretaris der Partij, dr. L. A. H. Albering, zal in deze.bijeenkomst verslag uitbrengen over het werk van het Algemeen Secretariaat, over de propaganda, de vorming en de Partij-uitgaven. In de tweede plenaire zitting op Zondag 26 Oct. zal prof. Romme, in zijn qualiteit van voorzitter der Kath. Tweede Kamerfractie, een po litieke rede houden, betreffende de hoofd- en hoogtepunten van het par lementaire werk. In beide zittingen zal ruimschoots gelegenheid zijn voor een gedegen gedachtenwisseling. Naast de plenaire bijeenkomsten zullen de werkvergaderingen wor den gehouden: sectievergaderingen ten getale van zes. In deze secties zullen worden be handeld: de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, de volkshuisves- Bevrijder van Mussolini onschuldig Het Amerikaanse militaire ge rechtshof te Dachau heeft Otto Skorzeny, Duits parachutist der nazi's, die Mussolini uit de handen van de regering Badoglio heeft ge red, onschuldig bevonden aan over treding van het oorlogsrecht. Vol gens de aanklacht had hij aan het hoofd gestaan van een speciale bri gade, die tijdens het Duits offensief in de Ardennen in de laatste oor logswinter Amerikaanse uniformen droeg. 19 Officieren van zijn 15de pantserbrigade werden eveneens on schuldig bevonden aan het over treden van oorlogsrecht en oorlogs gebruiken. 's naam in hef1 hiernamaals Generaal Tojo, die reeds bekend had gemaakt, dat hij zich niet wil verdedigen in het thans tegen hem gevoerde proces van het geallieerd tribunaal te Tokio, schijnt zich iedere dag meer in het vooruitzicht van de dood te schikken. Overeen komstig de voorschriften van het Boeddhisme, waar Tojo tijdens zijn detinering toe bekeerd is, heeft Tojo zich voor het hiernamaals 'n nieu we naam gekozen en wel: „Welda dig licht, dat de wereld door straalt." Tojo' ting (niet de oorlogsschade, zoals aanvankelijk was vastgesteld), de verhouding van het Rijk in Europa en de West, het probleem der lonen en prijzen (de classificatie inbegre pen), de overheid en openbare zede lijkheid, het communisme. Als inleiders verklaarden zich be reid: Th. D. J. M. Koersen (Bedrijfs organisatie) Ir. E. H. A. Kraayvanger (Volks huisvesting) Mr. G. C. J. D. Kropman (verhou ding Rijk in Europa tot de West); Prof. dr. J. R. M. v. d. Brink (lo nen en prijzen, tevens classificatie); Dr. A. A. Olierook (communisme). Na gehouden discussies, waarvoor zeer veel tijd beschikbaar is gejteld, zullen resoluties worden vastgesteld, welke in de laatste plenaire zitting door de rapporteurs der verschillen de secties aan Het congres zullen worden aangeboden. Zo zal de Partij over een aantal zeer belangrijke, actuele problemen, belangrijk zowel voor ons land als de rijksgebieden overzee, haar me ning tot uiting brengen, gedocumen teerd door ervaren deskundigen en gescherpt door openhartige discus sies. Er wordt aan herinnerd, dat de be richten van deelneming aan het con gres uiterlijk 15 September a.s. bin nen moeten zijn op het secretariaat in Den Haag. Brieven voor militairen in recordtijd Abdoelkadir. de Recomba voor West-Java, heeft de terugreis naar Batavia aanvaard. Hij vertrok Dins dagavond om half zeven met de KLM-constellation „Nijmegen", die de eerste officiële vlucht, der nieuwe 42-urige constellation-verbinding AmsterdamBatavia maakt. De „Nijmegen" vervoert 1800 kg post, in hoofdzaak voor Nederlandse militairen in Indonesië, die op deze wijze hun brieven uit bet vaderland in recordtijd zullen ontvangen. Weense kunstschatten De tentoonstellnig van Weense kunstschatten zal niet worden ver lengd. Zondag 12 October is de defi nitieve sluitingsdatum, waarna de geëxposeerde schatten pef eerste ge legenheid naar Parijs worden ge- expedieerd. Het lijkt er otfèrigens weinig op, dat het publiek op verlenging rekent want het getal der bezoekers gaat dagelijks met sprongen naar boven. Het laatste weekeind voerde 4466 personen naar de Weense tentoon stelling, waarmee het totaal sedert de opening op 10 Juli op 130.343 kwam. Brand in St. Joseph-college te Rome Dinsdagochtend heeft een hevige brand gewoed in het St. Josephscol- lege van de Broeders van Christe lijke Scholen, dat gelegen is aan 'de voet van de beroemde Drie- eenheidsberg. Na vele uren van in spanning mochten de brandweerlie den erin slagen het vuur te bedwin gen. Het dak van het gebouw stortte tijdens de brand in. De schade is aanzienlijk, doch er zijn. geen per soonlijke ongelukken te betreuren. 28 DODEN Bij ontploffing op pleziervaartuig In de haven van Pittsburg (Pen- sylvanië) beeft aan boord van een excursievaartuig een ontploffing plaats gevonden. De boot werd door de vlammen vernield. Het aantal doden bedraagt 28. Het ongeluk ge beurde juist voordat enkele hofi- derden passagiers aan boord zouden gaan om een tochtje op de Ohio te maken. Bezoek van Soekawati aan de hoofdstad De president van de republiek Oost-Indonesië, de heer Soekawati, werd gisteren namens het gemeen tebestuur van Amsterdam ontvangen in het Amstelhotel. Door de presi dent van de Nederlandse Handel maatschappij werd de bezoeker een diner aangeboden, waaraan vele vertegenwoordigers van de Amster damse grote zakenwereld aanzaten. Als official vertegenwoordiger van het ministerie van Overzeese ge biedsdelen trad op de heer A. van Velsen. Maandag werden de Nationale kolfwedstrijden voortgezet. Reeds vroeg in de morgen waren de eerste kolvers weer aanwezig om hun eerste serie's te slaan, In de ochtenduren werden de zuurkoolfabriek van de fa. Hart en Co. en de Ned. Herv. Kerk te Oud karspel bezichtigd. Maandagmiddag om twaalf uur vond de officiële ontvangst ten gemeentehuize plaats. De leden van het Hoofdbestuur, het bestuur en leden van „Onder Vrienden" en de afgevaardigden van de verschil lende verenigingen waren de gasten van het gemeentebestuur. De burgemeester van Langedijk, de Edelachtb. heer H. Schelhaas wees er in 'n gloedvolle rede op, dat de kolfsport aan de Langedijk geen onbekende sport is. Ook de voorz. van de bond, de heer Malle- kote is geen onbekende aan de Lan gedijk daar'hij hier veel werk heeft gedaan, o.a. op het gebied van de tuinbouw en als Hoofd van de open bare lagere school te Nrd. Schar- woude. De voorz. van de Ned. Kolfbond, de heer L. Mallekote, dankte voor de hartelijke ontvangst en bracht verschillende oude herinneringen naar voren. Hierna werden alle aanwezigen op keurige wijze onthaald. Om twee uur werd de 59e alge mene vergadering gehouden van de Bond. Na de opening met wel kom door de voorzitter van de Bond werd het jaarverslag voorge lezen, waaruit bleek dat drie nieu we verenigingen waren toegetreden als lid. De Bond verloor echter twee prominente figuren, n.l. de heer J. Goet en de heer J. G. van Laere. Zij leven echter in-dankbare herinnering voort in de Bond. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester de heer C. Goet bleek dat de ontvangsten hadden bedra gen 991.83 en de uitgaven 450.75, zodat er 'n batig saldo was van 541.08. In de kascommissie werden geko zen de heren R. de Boer uit Hoog woud en P. de uit Wormer. De financiële positie van Ide Bond is van die aard, dat er voor volgend jaar maatregelen moesten worden genomen. Men zal het in- leggeld van de Vijftigslagenwed- strijden iets meer belasten. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden herkozen de heren M. /J. Ridder uit Koog aan de Zaan en D. de Smeth uit Grootebroek. De algemene vergadering met de nationale wedstrijden zullen het volgende jaar 'worden gehouden in Concordia te Nrd. Scharwoude. De sociëteit „Vriendenkring" is dan de gastvrouwe, terwijl „Zaanstreek" uit Koog a. d. Zaan plaatsvervan gende is. Om 6 uur vond het officiële diner plaats, waaraan door vele kolvers werd deelgenomen. Ondertussen sloegen de kolvers in de baan' hun serie's. Ofschoon er niet zulke hoge partijen werden geslagen als Zondag vielen toch nog vele mooie partijen te genieten. Korpswedstrijd Na twee serie's is de stand bij de gummi-korpsen als volgt: 1. Ge zellig Samenzijn, Zd. Scharwoude 291 p.; 2. Onderling Genoegen, Hoogkarspel 286 p.; 3. Vrienden kring, Nrd. Scharwoude 283 p.; 4. Onder Ons. Andijk 270 p.; 5. Onder Vrienden, Oudkarspel 265 p.; 6. „De Roos" Binnenwijzend 262 p. Bij de Sajetkorpsen is de stand: 1. TOGIDO, Krommenie 285 p.; 2. De Schone Twaalven, St. Maartens brug 233 p.; 3. Mik Wis, Koog a. d. Zaan 229 p. Personele wedstrijd Hier is de stand als volgt: 1. D. Rijper, Zd. Scharwoude 111 p.; 2. PROGRAMMA DONDERDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.3Q Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 11.00 Ziekenbezoek; 11.30 Beschou wing over deugden; 12.00 Angelus; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws- en kath, nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchconcert; 13.45 „Hors d'oeuvre". N.C.R.V. Continental Quintet; 14.40 Voor de Vrouw; 17.15 Musette-orkest; 18.30 Progr. Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.45 Depart, uitzending; 21.30 De vaart der wolken; 22.30 Nieuws; 23.47 N.C. R.V. vocaal kwartet; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws en gram,; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 voor de kleuters; 11.20 Orgelconcert P. Palla; 12.00 Viool solo; 12.38 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Renova Septet; 13.45 Kinderkoren; 14.00 gram.; 15.00 Voor zieken en gezonden:; 17.00 AVRO- kaleidoscoop; 17.30 Zwitserse koren; 17.50 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 De Papavers; 19.15 Orgel, piano en gram.pl.; 2.000 Nieuws; 20.15 Om- roepqrkest; 21.20' „Twaalf Dagen", hoorspel; 22.00 Serie progr. gewijd aan Ned. componisten en auteurs; 22.30 The Skymasters; 23.00 Nieuws Mk gram. pl. Dinsdag waren de President van Oost-Indonesië, Soekawati en zijn Minister-President Radjamoedin Daeng Malewa, benevens de Mi nisters van Binnenlandse Zaken en Financiën, Anak Agoeng de VVgoeng en M. Hamelink en Z.H. Hamid II, Sultan van Pontianak, gast van de gemeente Amsterdam. Om kwart over tien arriveerde 't gezelschap in de hoofdstad, waarop een bezoek werd gebracht aan de diamantslijperij Asscher. Hierna volgde een boottocht langs de grach ten. Om 1 uur zat het gezelschap aan een noenmaal, aangeboden door het gemeentebestuur van Amster dam. Talrijke figuren uit het Am sterdamse openbare leven waren hierbij aanwezig, alsmede de com missaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de garni zoenscommandant van Amsterdam, lt. kol. C. W. L. baron van Boetze- laer, de militaire bevelhebber van Amsterdam lt. kol. W. C. Maas, op- perrabijn J. Tal, de fractievoorzitter van de Amsterdamse gemeenteraad, verscheidene vertegenwoordigers van Amsterdamse scheepvaartkrin- geri en bestuursleden van de vakbe wegingen van het N.V.V., het C.N. V. en de K.A.B., namens de burge meester van Rotterdam was aanwe zig wethouder J. van Tilburg. Na de lunch in het Amstelhotel begaf het gezelschap zich per boot naar het stadhuis, alwaar het offi cieel ontvangen werd door de wnd. burgemeester, wethouder mr. A. de Roos. Rede loco-burgemeester Weth. Roos richtte in de door de talrijke genodigden geheel gevulde raadszaal het woord tot de hoge gasten. Het bezoek van de president van Indonesië en zijn gevolg, aldus de loco-burgemeester, hebben op de stad de taak gelegd een momentop name te maken van de ontwikke ling van het vrijheidsstreven der In donesische volkeren. De hoofdstad juicht het toe, dat de gasten, hoof den van nieuwe zelfstandige staat kundige eenheden medewerken aan een ordelijke, doch definitieve li- auidatie van de koloniale verhou- ingen in de archipel. Het Neder landse volk, aldus de wnd. burge meester, is u mijnheer de president zeer erkentelijk voor dit streven en de stad Amsterdam wenst niet ach ter te blijven in haar betuigingen deel te nemen aan het streven naar een vreedzame en op samenwer king gebouwde ontwikkeling der Indonesische volkeren. „Uw gebied zowel als Nederland hebben zeer geleden door het oor logsgeweld. Menigmaal heeft het Nederlandse volk ervaren hoe bij de volkeren van Indonesië de ge voelens van verbondenheid leefde/i. Dit is in Nederland niet verge ten en ons herinnerend het initia tief van de algemene studenten vereniging Amsterdam, hebben de hoofdstad en Rotterdam besloten enkele stedeit van Oost-Indonesië te adopteren en hun bij de weder opbouw de helpende hand te rei ken. Onze keuze is gevallen op de steden Makassar, Ambon en Koe pang. Deze keuze is niet willekeurig ge weest, zij is juist daarom op deze steden gevallen, omdat zij in zeer hevige mate het slachtoffer der vijandelijkheden is geweest." De wnd. burgemeester besloot zijn toespraak met zijn beste wensen qjt te spreken voor het lot der vol kéren van Oost-Indonesië en Hprneo Soekawati dankt De president van Oost-Indonesië Z. Exc. Soekawati, richtte vervol gens een woord van dank tot het gemeentebestuur van Amsterdam, dat, zoals hij zeide, een zo waardige ontvangst in zijn schone hoofdstad aan de Oost-Indonesische regering had bereid. Het is onze wens de goede verstandhouding, die steeds tussen Nederland en Indonesië be stond, in verbondenheid en wil tot samenwerking te doen voortbestaan Wij vertrouwen erop, zo zeide hij, dat ook op Java en Sumatra ten slotte het gezond verstand en juist inzicht in het werkelijke belang van het Indonesische volk zullen zege vieren over de boze machten die daar thans regeren. Het feit dat Amsterdam en Rotterdam thans be sloten hebben zich het lot aan te trekken van onze steden Ambon, Koepang en Makassar is voor ons een overtuigend bewijs van medele ven en van de innige behoefte,'die in Nederland bestaat om de volke ren van Indonesië bij te staan in het grote werk van de wederopbouw. Deze adoptatie en hiermede be sloot de president zijn toespraak wil ik zien als een symbolische ver tolking van de warme gevoelens ten opzichte van het Indonesische volk zoals deze leven, niet alleen in Am sterdam en Rotterdam maar bij het gehele Nederlandse volk. Na de ontvangst ten stadhuize be gaf het gezelschap zich naar de ge reedstaande boot teneinde een rondvaart te maken door de haven" van Amsterdam. Om 5 uur werden de hoge gasten in de ambtswoning van de burgemeester ontvangen. Gisterenavond was de president met zijn gevolg in het Amstelhotel de gasten van de Amsterdamse za kenwereld. Congres militaire oorlogsslachtoffers Voor het Congres van de Bond vap Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers, dat Zaterdag 20 Sept: in Tivoli te Utrecht wordt gehouden, zijn als sprekers uitgenodigd de mi nisters van Oorlog en Marine. Tij dens het Congres, dat om 14.00 uur aanvangt, zal de Nationale Strijders- bond van België de Nederlandse bond een vaandel aanbieden. Belgi sche oud-strijders en invaliden heb ben spontaan hiervóór de benodigde gelden bijeen gebracht. Ook enige Belgische afgevaardigden zullen het' woord voeren. Italië'bij het Marshall-plan Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de uitnodiging voor een Pa- rijse conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over het plan- Marshall aanvaard. Men verwacht, dat de deelnemers aan deze confe rentie, die 15 September zal ge opend worden, een uiteindelijk rap port zullen tekenen, dat het ge meenschappelijk antwoord op het aanbod van Marshall betekent. Posities Nederlandse passagiersschepen Boschfontein 8 Sept. van Sout hampton naar Kaapstad; Kota Ba- roe: Rotterdam8 Sept. 14 uur van Port Said; Kota Inten: Rotterdam Batavia, 8 Sept. 16 uur van Suez; Tabinta: 8 Sept. van Rotterdam naar Montreal; Urecht: RotterdamBata via, pass. 8 Sept. 20 uur Gravesend. Motorrenner verongelukt De 28-jarige motorrenner B. B. Russell uit Killernan is verongelukt tijdens een race voor de grote prijs van Man voor amateurs (lichtge wicht klasse) op het heroemde T.T.- circuit. Russell lag op kop en leek een zekere winnaar toen zijn mo tor, een Guzzi, slipte en tegen een muur botste. Hij werd op slag ge dood. Bestrijding econ. crisis heeft gefaald De plaatsvervangende leider der conservatieve oppositie in het Lagerhuis, Anthony Eden, heeft Dinsdag te Edge Hill Liverpool de Britse regering er van beschul digd, dat zij bij het bestrijden van de economische crisis faalt. Eden verklaarde dat de regering vol komen in gebreke is gebleven om de crisis te voorzien en dat zij degenen, die haar wel voorzagen en er voor waarschuwden heeft genegeerd. De minister van financiën, Dal ton, noemde Eden een der minis ters, die de onontkoombare moei lijkheden hebben vergroot. Eden zeide, dat de ministers door tegenstrijdige redevoeringen verwarring hebben gesticht en dat de regering zelf thans nog geen plan heeft om de problemen aan te vatten. N. Dekker, Koog a. d. Zaan 110 p.; 3. K. Gorter, Krommenie (sajet) 106 p.; 4. H. Kuiper, Andijk 106 p.; 5. J. G. v. Tongeren, Krommenie (sajet) 104 p.; 6. R. Zilver, Binnen wijzend 104 p.; 7. J. Dekker Jzn., Andijk 103 p.; 8. Jc. Feller, Venhui zen 102 p.; 9. Jc. Gelder, Nieuwe Niedorp 101 p.; 10. P. Gelder, Oud karspel 101 p.; C. Vlug, Oudkarspel 99 punten; 12. J. Bakker, Noord- Schar woude 99 p.; 13. G. Deutekom Nrd. Scharwoude 98 p.; 14. W. Oote- man, Bovenkarspel 98 p.; 15. P, Schipper, Koog a. d. Zaan, 98 p.; 16. S. Pielkenrood, Koog aa. d. Zaan Isa jet) 98 p.; 17. KI. de Vries, te Hoogkarspel 98 p. Uit deze punten blijkt wel dat menige fraaie partij werd gespeeld en dat er nog fel zal worden ge streden, om 'n prijs te bemachtigen. HET INTERNATIONALE CONGRES VAN PLATTELANDS VROUWEN 450 buiterllandse en 150 Neder landse afgevaard igden waren Maandagmiddag iri het Concert gebouw te Amsterdam bijeen om dé opening bij te wonen van het 5e Internationaal Congres van Plattelandsvrouwen. Mevr. Alfred Watt, de presi dente van de wereldbond deelde de aanwezigen mede dat de Prinses, die had toegezegd het congres te openen, door een lichte ongesteldheid verhinderd was zulkste doen. Zij had zich ech ter doen vertegenwoordigen door haar secretaresse, mej. mr. H. A. Sneller. Vervolgens las mevr. W. Evers- Dijkhuizen, presidente van de Nederlandse Bond, de openings rede van dé Prinses voor. De Prinses onderstreepte hierin de belangrijkheid van het congresi en gaf uiting aan haar voldoening, dat Nederland' als land van sa menkomst gekozen was. De Bond van Plattelandsvrouwen aldus de toespraak is vooral in deze tijd van grote betekenis Er wor den regelmatig adviezen tussen de landen uitgewisseld #en hier door kunnen over de ontwikkeling dér agrarische bedrijven in alle landen belangrijke gegevens wor den verzameld. De Prinses wees voorts op de veelomvattende taak van, de plattelandsvrouw, die naast de zorg voor het gezin ook een groot deel van het werk in het bedrijf op zioh moet nemen. Na het openingswoord' van de Prinses, deelde mevr. Alfred Watt presidente van de Wereldbond, aan de talrijke congressisten me de, dat president Truman een te legram met zijn gelukwensen aan het congres had gezonden. Vervolgens richtten de minis ter van landbouw en voedselvoor ziening, ir. S. L. Mansholt en mevr. Alfred' Watt, het woord tot het congres. Onder de aanwezigen merkte men o.m. op een vertegenwoordi ger van de minister van O., K. en W„ de commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, Baron E. J. de Vos van Steenwijk en de waarn. burgemeester van Amster dam, wethouder A de Roos. Gisteren kwam het congres in plenaire zitting bijeen in Kras- napolsky te Amsterdam. Kind verdronken fe Hoogkarspel Maandagavond ongeveer 6 uur ge raakte het l'/s jarig dochtertje van de brandstoffenhandelaar P. Kr., al hier. in een Onbewaakt ogenblik spelenderwijs in de diepe nieuwe wegsloot achter de ouderlijke wo ning. Na geruime tijd dreggen viste men het kind op. De spoedig ont boden geneesheer, dr. v. d. Reep, trachtte met kunstmatige ademha ling de levensgeesten bij het kind nog op te wekken, helaas het mocht niet meer gelukken. Begrijpelijk is de verslagenheid van de diep be- droefde ouders zeer groot. De Kolfvereniging. „Onder Vrienden" te Oudkarspel hield haar 59ste nationale kolfwedstrijd, waarvoor weer grote belangstelling bestond- Vooral in de kop van Noord-Holland wordt deze sport druk beoefend. ^^ORGEIV is er in Hoorn een groot Maria-feest. Dat schreef een Maria-vereerder aan Marcus, die hij echter ten onrechte voor een Evangelist en bewoner des Hemels verslijt. Want de Marcus van de krant is dat geen van beide. Wel» tracht hij evenals zijn geachte correspondent Maria zo goed mogelijk te vereren. Zoals trou- wens alle deelnemers aan het j Hoornse Maria-feest van mor- j gen bedoelen te doen. Zou Maria dan niet maag zien dat morgen avond niet all'een de Parkzalen worden gevuld, maar vooral des morgens de H. Mis? Het Maria- feest zal toch wel niet bedoeld zijn, veronderstelt Marcus, als I een gala-avond, waar men de z.g. vooraanstaande Katholie ken, die men in de kerk miste, op de eerste rijen ziet en de z.g. gewone Katholieken achteraan. Laten we ons niets wijs maken. Voor God en Maria zijn we niet meer dan we innerlijk zijn, on afhankelijk van ons pakje of jasje of blousie. Lees het Epistel van vorige Zondag nog maar i eens. Dat is een goede raad „ad rem". MARCUS FEUILLETON 8- Daar moet hij met mee begin nen bij mij aan een verkeerd adres. Misschien dronkemanspraat." De inspecteur stond op en besloot Vandijke de eerste dé'beste gelegen heid te bellen om een afspraak met hem te maken. Hij keek nog even j door een kier van de. slaapkamer deur. Fred lag niet direct in een gra- cieuse houding, doch sliep een recht vaardige slaap, in zoverre daarvan bij hem onder de bestaande omstan digheden sprake kon zijn. „Blik sems mooi toestel", 'dacht Wiiliam, toen hij. alvorens weg te gaan, nog even-naar de mat-glanzende maho- nie-houten kast keek. Hij kon de verkVüng niet weerstaan om het in te schakelen en naar gewoonte af te stemmen op ultra-korte band, die werd gebruikt door de politie-radio voor „intern gebruik". Er was niets bijzonders. De patrouillewagens van Noord- Noordwest New-York werden ge waarschuwd uit te zien nadr een blauwe Cadillac, die een uur tevoren was gestolen uit een garage naast een villa. „Tam, zoals steeds de laatste da gen", mopperde Burns. Hij gaf een felle ongeduldige draai aan de knop en de luidspreker verwisselde de droge mannengeluid van de politie- radiocentrale voor een jonge wellui dende vrouwenstem, die een lied zong, begeleid door piano-muziek. Minachtend dacht de inspecteur, dat dit wel iets voor Vandijke zou zijn. Burns luisterde even scherper toe om de woorden te verstaan en hoor de, dat het refrein begon met: „Jij bent eeuwig van mij." Hij fronste het voorhoofd bij deze gezongen ont boezeming. Tegelijkertijd flitste de erkenning door zijn brein, dat het geluid inderdaad melodieus klonk. Even later glimlachte hij, het kon niet anders zijn of dit was de stem, die Fred niet meer op zijn toestel had kunnen vinden. De inspecteur had nog voldoende gevoel voor hu mor om zich vrolijk te maken over het toeval, dat juist hij, de „vrou wenhater, met een enkele beweging aan de knop de stem opriep, waar naar zijn vriend blijkbaar dagen lang tevergeefs had gezocht. Het had geen zin Vandijke wak ker te maken, want hij,» sliep -zijn roes uit en was minstens voor een uur of acht van de kaart. William Burns zette het toestel af, scheurde een blaadje uit zijn notitieboekje schreef er een paar regels op en de- deponeerde het naast de radiokast. Met een grijns van voldoening ver liet hij de flat. Fred Vandijke ontwaakte de vol gende morgen in een toestand, die zich kenmerkte door een gevoel van walging. De zonnestralen hup pelden vrolijk door het raam naar binnen. Ze werden door Fred met afgrijzen begroet. Hij voelde zich echter niet in staat om op te staan en de gordijnen te sluiten, want bij elke beweging, die hij met het hoofd maakte, schenen puntige keistenen door zijn hersenpan te rollen. Het duurde minstens een half uur eer het slachtoffer van deze foltering er in slaagde uit bed te kruipen en de douche-cel te bereiken. Fred werd voor deze krachtinspanning beloond, want toen hij eenmaal een aanzien lijke hoeveelheid koud water over zijn gemarteld hoofd had laten vloeien en gen aspirine had genut tigd, keerde de belangstelling voor het leven terug. Tegelijkertijd her innerde hij zich de toestand, waarin hij de vorige avond had verkeerd. Na gewoontegetrouw theewater te heben opgezet Fred was een on afhankelijke jonge man, die zijn ont bijt zelf verzorgde en de overige maaltijden buitenshuis gebruikte liet hij zich.' gehuld in zijn kamer jas, in een fauteuil zakken. Hij ver wenste zijn balorigheid, die hem er toe had gebracht een overdadig ge bruik te maken van spiritualiën Mismoedig staarde hij naar het radio-toestel en stelde vast, dat ten slotte dit de oorzaak was van zijn onmatigheid.- Hij nam zich voor in de loop van de dag zijn oude vriend inspecteur Burns, op te bellen en zich te verontschuldigen voor de dwaasheden, die hij zich herinner de en voor andere dwaasheden, die hij zich niet herinnerde. „Het was me anders de ontmoe ting wel", peinsde Fred. „En als Burns niet voor me in de bres wa' gesprongen, had ik mijn roes op het hoofdbureau kunnen uitslapen Zijn blik viel op het blaadje pa pier naast de radiokast. Nieuwsgie rig stond hij op en las: Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3