Zestrn nieuwe land en tuinbouwscholen Gesneuveld in Indonesië Voor Alkmaar en omgeving Internationale studiegroep voor een Europese tolunie Folkloristisch schouwspel te Utrecht PLAN-MARSHALL Crisis vrijwel van de baan Koningin moet rust houden Frankrijk'wil Veto-rëcht behouden Een besluit van 13 landen Parijse conferentie eindigt 22 Sept. Nog gjeen einde tyereldvoedselraad vraagt hulp Mr. Dr. Witteman Kleine boeren uit Hongaarse regering? Noordholland wint de eerste prijs Landingsterreinen in Wieringermeer? Zeventien jaar! Droogte bracht grote schade T roepenbewegingen Maar géén katholie re in Noordholland! Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; f 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.;in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11327 ^BUREAUX? ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Wéststraat 80, Tel.'2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 <K 2240). Bank: Noorderbank HERZIENING IN KADER VAN VRIENDSCHAPPELIJKE HULP f Nadat de besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de 16 Europese landen in Parijs ter behandeling van het Marshall-plan bijeen en Clayton, de Amerik. plaatsvervangende Minister van Economische Zaken, vorige week niet tot resultaten leidden, vonden opnieuw besprekingen plaats. Naar wjj vernemen is de crisis na deze laatste besprekingen vrij wel van de baan. De toestand is thans deze, dat het ontwerp-rap- port, zoals het door de 16 landen is opgesteld, inderdaad herzien zal worden. Deze herziening zal plaats vinden in het licht van de vriendschappe lijke hulp, waarvan George Marshall, de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, gewag maakte in zijn op 5 Juni te Massachusetts ge houden rede. Daarin zei hij, na er op gewezen te hebben, dat het ini tiatief in zake de economische red ding van Europa van de Europeanen moet uitgaan: ,,De rol'van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering er van, voorzover het practisch zal zijn dit te doen." De herziening, welke in feite een kwestie van principiële aard is, heeft betrekking op de volgende punten: Vooreerst wenst men een andere precisering van de Europese samen werking. Op de tweede plaats wenst men eert nauwkeuriger omschrijving van de productietaken, welke de verschillende landen op zich geno men hebben. Men wenst te weten wat de verschillende landen precies van plan zijn. Op de derde plaats wordt gevraagd naar een nadere omschrijving van de verplichtingen, welke de landen zich ten aanzien van een vermindering van de han delsbelemmeringen willen opleggen. Tenslotte acht men een nadere precisering met betrekking tot het herstel van het financiële evenwicht in het binnenland in het kader van de betalingsbalans bij de verschil lende landen «wenselijk. Het zijn deze vier punten waaraan bij een herziening van het ontwerp- rapport in...liet bjjzonder aandacht zal besteed worden. |Er zijn, zovernemen wij verder uit Den Haag,' redenen om aan te nemen, dat het standpunt der Neder landse delegatie ertoe heeft bijge dragen om het verschil in inzicht, dat ter conferentie gerezen was, te overbruggen. Mede op grond daar van mag worden aangenomen, dat de impasse, waarin de conferentie tij delijk was geraakt, overwonnen is. H. M. de Koningin moet als ge volg van een aanval van bronchitis enkele dagen algehele rust nemen. Het is onzeker of H. M. in zoverre hersteld zal zijn, dat zij Dinsdag persoonlijk de opening der Staten- Generaal zal kunnen verrichten. Bidault, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft de com missie van buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering medegedeeld, dat hjj zich zal ver zetten tegen iedere poging, die er op zou neerkomen, dat Frankrijk zijn recht van'Veto in de Veilig heidsraad zou verliezen. In een overzicht van de interna tionale situatie zou Bidault nog het volgende gezegd hebben: „iiidien 't rapport van de 16 Europese landen als antwoord op het plan-Marshall niet precies met de mening der V.S. strookt', is dit te wijten aan de vorm, waarin het rapport is gegoten. De V.S., aldus zou Bidault verklaard hebben, weigeren niet het plan- Marshall te steunen, de Amerikanen zeggen alleen: „Helpt ons, opdat wij jullie kunnen helpen." Een fusie van de Franse zóne met de Brits-Amerikaanse werd niet overwogen. Er"1 kon nog niets beslo ten worden, voordat duidelijke voor stellen waren gedaan en zeker niet vóór de bijeenkomst van de vier Ministers van Buitenlandse Zaken in November. 13 van de 16 landen, die deelne men aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, hebben gisterenavond de volgende verkla ring gepubliceerd Tijdens de besprekingen van de commissie van samenwerking te Parijs is men overeengekomen, dat alle beschikbare middelen moeten worden aangekend ter be vordering van een gezonde en stabielereconomie van Europa bin nen het kader van een groeiende wereldhandel. Teneinde tot dit doel bij te dra gen, heeft men de mogelijkheid van de vorming ener tol-unie of -unies, in overeenstemming met de beginselen van het ontwerp- handvest voor de voorgesteffle in ternationale trade organisation on der het oog gezien, waarbij er kend wordt, daj zonder voorberei dende studie geen. beslissingen inzake de vorming van zulke uniee- kunnen worden genomen. De regeringen van België, Dene marken, Frankrijk, Griekenland, Gr. Brittannië, Ierland, Italië, Luxem burg, Nederland,* Oostenrijk, Portu gal, Turkije en IJsland hebben dien overeenkomstig besloten een studie groep te vormen, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de hierbij betrokken vraag stukken en maatregelen, welke no dig zijn om een tol-unie of tolunies tussen enige of alle dezer regerin gen en alle andere regeringen, die uitgenodigd zijn om aan het werk van de studiegroep deel te nemen, tot stand te brengen. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben op zich genomen hierbij hun bemiddeling te verlenen. Zij zorgen, dat de uitno digingen tot deelname aan andere landen worden gericht en zullen de eerste samenkomst van de studie,- groep bijeenroepen, zodra er vol doende gelegenheid voor andere landen is geweest om hun wens tot aansluiting bij de studiegroep ken baar te maken. De studiegroep zal trachten een basis tot samenwerking te vinden met het Interim Tariff Committee, dat tengevolge van het General Agreement on. Tarjf and Trade is in gesteld, alsmede met de internatio nal trade organisation, zodra deze is opgericht." Naar Reuter's diplomatieke cor respondent te Londen verneemt, zullen de regeringen van Neder land, België en Luxemburg alle andpre landen van Europa, behalve Franco-Spanje uitnodigen aan de studiegroep deel te nemen, terwijl ook de landen van het Britse ge menebest gepolst zullen worden, of zij voor een uitnodiging in aanmer king wensen te komen. In het be vestigende geval zullen ook deze landen een uitnodiging ontvangen. Volgens de correspondent betekent der Britse mijnwerkers- staking De hoop, dat de mijnwerkerssta king in Yorkshire een einde zou nemen, nu de mijnwerkers van Grimehtorpe besloten hebben om Maandag het werk te hervatten, is weer verminderd, daar de 35000 mijnwerkers, die uit sympathie voor de arbeiders van de mijnen van Grimethorpe wegbleven, nog niet aan het werk gegaan zijn. Men schrijft dit toe aan de onze kerheid over de voorwaarden, waar onder de Grimethorpe-mijnwerkers het werk hervatten. Vrijdag ver klaarde de districtssecretaris der mijnwerkersunie, dat de mijnwer kers niet mqer dan hun oude taak, of door de gevolgen van de staking wellicht een kleinere, zouden ver richten, zolang het rapport der com missie'van drie, over hun bezwaren tegen een vergroting van hun taak nog niet gereed was. Deze verkla ring werd als, juist erkend door het Britse rijksbureau voor het kolen- bedrijf, dat oorspronkelijk een an dere verklaring bekend gemaakt had. Het bureau hoopte, dat de ver betering der verklaring hervatting van het werk tot gevolg zou heb ben. Inmiddels hebben 6000 mijnwer kers in Zuid- en West-Yorkshire te kennen gegeven over 14 dagen te zullen staken, indien aan hun grie ven inmiddels niet is tegemoetge komen. het feit, dat ook Sovjet-Rusland, Al banië, Bulgarije, Wit-Rusland en de Oekraine, welke landen zich van deelneming aan de conferentie te Parijs onthouden, zullen worden uit genodigd, een poging van de zijde der westelijke mogendheden om de kloof tussen Oost en West te over bruggen. De sluiting van de conferentie, der 16 landen in Parijs, welke aanvankelijk op 15 September zou geschieden, is uitgesteld tot 33 September. Aan internationale bank De Wereldvoedselraad, die Don derdag j.l. door de F.A.O. de or ganisatie der V.N. voor voedsel en landbouw werd opgericht, heeft in een telegram aan de Internatio nale Bank en Monetair Fonds, mo menteel in plenaire zitting te Lon den bijeen, verzocht qm onmiddel lijke steun. De raad nchtte voorts tot Frankrijk, Denemarken en Ne derland het verzoek, een adviescom missie samen te stellen ter bestu dering van de kwestie van het voe deren van vee met graan. Sir John Boyd Orr, diecteur-generaal van de F.A.O., zeide op een persconferentie, dat indien zelfs maar èen weinig minder graan voor het vee beschik baar gesteld zou worden, dit zeer veel zou uitmaken. De Wereldvoed selraad zou een veel krachtiger lichaam zijn, indien de Sovjet-Unie er lid van was. Zij zou, aldus Boyd Orr, zeker lid- worden, indien zij zag, dat de Raad voor zijn taak be rekend was. Nieuw minister van binnenlandse zaken H. M. de Koningin heeft benoemd tot minister van Binnenlandse Za ken met ingang van 15 September 1947 Mr. dr. P. J. Witteman te Overveen. Zoals men weet is Mr. Witteman thans lid van Ged. Sta ten van Noordholland Rechtervleugel der partij verovert de leiding BOEDAPEST, 13 Sept. (Reuter.) De moeilijkheid, dat de rechtse le den van de Hongaarse Partij der Kleine Boeren een einde maken aan het samengaan van de partij met de regering, is niet denkbeel dig, nu de rechtse depositie in de partij zich' van de leiding heeft meester gemaakt. Als leden van het partijbestuur werden met overweldigende meer derheid van stemmen rechtse partij leden gekozen. President Zoltan Til ly is onmiddellijk besprekingen be gonnen met de nieuwe leiders. De linkse leiders Lajos Dinnyes eer ste minister Mihalyfi Minister van Voorlichting en Minister van Bui tenlandse Zaken a.i. en Jules Ortu- tay Minister van Onderwijs zijn uit de politieke commissiegestoten, omdat zij de schuld kregen voor de nederlaag der partij bij de verkie zingen. Indien de Rechtse meerderheid uit de regeringscoalitie treedt, zal de linkervleugel met de uitgestoten mi nisters aan het hoofd de partij ver laten en een onafhankelijke groep van kleine boeren vormen; deel uit makend van de regeringscoalitie. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de Hongaarse pértij der kleine boe ren aan de komende regeringscoali tie zal «teelnemen. Gisterenavond is de leidmg der partij op een grote vergadering namelijk terug «geko men op het in de middag genomen besluit en de linkerzijde trouw ge bleven. Het des1 middags' gekozen bestuur is afgetreden. Voorzitter blijft Dobi, tot algemeen secretaris is gekozen Gyöngyossi, ex-minister van buitenlandse zaken. Beulen van Mauthausen krijgen de strop Vijf voormalige SS-bewakers van het concentratiekamp Mauthausen zijn door de Amerikaanse militaire rechtbank te Dachau veroordeeld tot de dood door ophanging. Een zekere Franz Scholz, die getuigde, dat 25 a 30 gevangenen per dag in het kamp omkwamen, werd tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Verder kreeg de bewaker Arthur Obst 15 jaar gevangenisstraf. Dr. H. J. van Mook in gezelschap van Dr. E. N. van Kleffens in gesprek met George C. Marshall (midden) tijdens een bijeenkomst op 8 Sept. j.l. te Washington over het Indonesische vraagstuk. e TIJDENS de tweedaagse tentoon stelling van paarden en rund- Mosselenseizoen.d.w.z. deviezenbron. Grote drukte heerst in de haven van Ierseke, waar grote partijen mosselen worden aangevoerd die hoofdzakelijk voor de export bestemd zijn. vee te Utrecht, vanwege de Vereni ging tot bevordering van Land- bouwtuigpaarden in Nederland vormde een der onderdelen van het concours hippique de verschijning van twee een en/of tweespannen van ouderwetse en voor de provin cies typische wagens, aangespannen en aangekleed volgens de- gewoonte van ongeveer een eeuw geleden; de berijders en passagiers van deze spannen wanen in passende kleder dracht uit die tijd gekleed. Alle provincies waren met een dergelijk folkloristisch nummer uitgekomen. Noord-Holland kwam uit met een door de heer Jb. Posch uit de Schermer verzorgde inzending, waaraan leden van de toneelver. „Aurora" en andere inwoners uit de Schermer hun medewerking hadden verleend. De inzending bestond uit een oude West-Friese Sjees, waarvoor een schimmel met opgeknoopte staart en een.boerenwagen, bespan nen met twee zwarte paarden met lange staarten. Op de Sjees stelden mevr. van Splunter en de heer G. de Jongh een West-Fries bruidspaar Voor,' gekleed,' tot in- de finesses in het West-Fries costuum van een eeuW geleden. Naast de Westfriese kap van de bruid viel bijzonder op de mooie bloedkoralen ketting met diamanten sluitstuk; de beugeltas en het spoormandje, waarin de bruid de bruidsuikers bewaart, die na de zanghulde voor het gemeen tehuis onder de kinderen verdeeld worden, ontbraken niet. De bruide gom had zijn zilveren tabaksdoos en pijp met toebehoren uit de tijd van Napoleon; een en ander uit de verzameling van de heer Jb. Sloo- ten uit Oterleek. Van de paarden viel op het z.g. „katjes" hoofdstel, ingelegd met schelpen. Het zijn vooral de Ameri kanen en Engelsen, die voor deze hoofdstellen grote belangstelling hebben en ze opkopen, om ze in de hall van hun woning een plaatsje te geven. Ook de boerenwagen trok de be langstelling; op het achterschlld stond het, volgende oud-Westfriese rijmpje: Waneer men de mens gaf honderd dagen, Wat zou hij klagen; Maar nu hij weet Van uur noch tijd. Nu le.eft hij vrolijk en verblijd. Deze wagen werd bereden door de heer Math. Klerk. Het was een welverdiende onderscheiding, dat de provincie Noordholland met deze tot in de' puntjes verzorgde inzen ding de eerste prijs verwierf, op de voet gevolgd door Friesland en Zeeland. Ook Limburg en Overijsel kwamen met schilderachtige inzen dingen uit. De folklore-liefhebbers uit de Schermer komt zeker een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij de naam van de provin cie Noord-Holland hebben hoog ge houden. Voor helitoptere vliegtuigen De heer S. Breebaart, lid van de Raad van Wieringermeer, stelde het college van B. en W. ter beantwoor ding in de a.s. raadsvergadering o.m. de volgende vragen la Hebben B. én W. kennis geno men van de grote toekomstmoge lijkheden die de zgn. helicoptère- vliegtuigen zowel voor landbouw doeleinden als handel en verkeer bieden? - 2. Zijn B. en W. ook van mening, dat nauwlettend op de ontwikkeling hiervan dient te worden toegezien en reeds om landingsterreinen, die slechts geringe afmetingen behoe ven te hebb'en, in de uitbreidings plannen der dorpen dienen te wor den opgenomen, vooral in het uit breidingsplan vah het handelscen trum (Middenmeer) en van het hoofddorp (Wieringerwerf). De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week dé navolgende verliezen zijn' gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gene. Koninklijke Nederl. Landmacht: Serg. J. B. Th, Eibers uit Nijme gen. Gesneuveld 24 Augustus bij Kawali. Sold. J. Balder uit Weesperkar- spel. Gesneuveld 27 Augustus ten Noorden van Kawali. Sold. M. Boonstra uit Gem. Tiet- jerksteradeel. Gesneuveld 27 Aug, bij Indramajoe. Sold. 1ste. kl. A. van der Engh uit Haarlem. Gesneuveld 27 Aug. ten Noorden van Kawali. Sold. A. Prins uit Scheveningen. Gesneuveld 27 Aug, ten Noorden van Kawali. Sold. P. Heek uit Amsterdam. Ge sneuveld 29 Aug. omgeving Malang. Sold. 1ste Rl. G. J. van Zadelhoff uit Velp. Gesneuveld 29 Aug. om geving Kedoeng Djati. Sold. A. J. Herwijnen uit Rotter dam? Gesneuveld 30 Aug. bij Bedono Sold. J. Kooper uit 's Gravenhage. Gesneuveld 30 Aug. bij Bedono. Serg. M. A. J. M. Kamperman uit Utrecht. Gesneuveld 1 September bij Bindjei. Soldaat eerste klasse W. L. Balke- ma uit Groningen. Gesneuveld 2 Sept. te Djombok. Sold. R. Kiers uit Tietjerkstera- deel. Gesneuveld 2 Sept. kampong Larangan. Sold. A. van Roosenbeek uit Haarlem. Gesneuveld 2 Sept. bij Sa- latiga. Serg. C. M. Former uit Amster dam. Gesneuveld 3 Sept. bij Man- drangjan. Korp. A. J. A. Kallmann uit Alk maar. Gesneuveld 3 September bij Soekaboemi. Sold. W. Huisman uit Delft. Ge sneuveld 4 Sept. tussen Malang en Batoe. Sold. C. R. Jansen uit Herwen en Aerdt. Gesneuveld 6 Sept. te Soe- monono. Korp. J. van Kampen uit De, Wijk. Gesneuveld 6 Sept. te Soemonono. Sold. 1ste kl. Kl. H. E. Lammerts uit Enschede. Gesneuveld 6 Sept. te Serdang Menang. Sold. J. S. Achterkamp uit Hen gelo. Gesneuveld, 7 Sept. te Tjisalak. Kon. Nederlands Indisch leger: Chin. sold. 2de kl. Gho Tian.Soen. Gesneuveld 26 Aug. '47. Sold. 2de kl. H. Saijers. Gesneu velde Sept. Sold. 2de kl. A. H. Bos uit Assen. Gesneuveld 6 Sept. te Sekajoe. Ambon, sold. 2de kl. der artille rie P. KailUhu. Gesneuveld 6 Sept. Ambon, sold. 2de kl. der infante rie H. Salwane. Gesneuveld 27 Aug. AUTODIEF EN GANGSTER! i Het had er de schijn van, dat de Veluwe door een gevaarlijke auto bandiet onveilig gemaakt ging wor den. Woensdagavond werd een Amers- foortse chauffeur het slachtoffer, toen hij een passagier naar de Ste nen Kamer, een buurtschap van Put ten, moest brengen en daar aange komen, bedreigd met een revolver, zijn wagen moest afgeven. De dief had echter pech met de wagen en moest deze op de Zwolse- weg tussen Apeldoorn en Vaassen in defecte toestand achterlaten. Donderdagavond volgde een re prise van dit wild-west-drama. Nu was het de Dp venter chauffeur V., die aan het station een passagier kreeg voor Apeldoorn. Irf» de nog maar spaarzaam verlichte Parken- buurt stapte de reiziger uit, dwong de chauffeur portefeuille en cigaret- ten af te geven, gaf hem ter beloning een klap op het hoofd en ging er met de wagen vandoor. De politie in wijde omtrek werd gealarmeerd en kort na middernacht hield de rijkspolitie uit Oldebroek op de IJsselbrug te Zwolle de gestó len wagen aan, waarin de autoban diet, een.... 17-jarige knaap uit Ermelo, E. v. d. B., achter het stuur zat. Na aanvankelijke ontkenning heeft hij tegenover de politie te Apeldoorn alwaar hij is ingesloten, een volle dige bekentenis afgelegd. Hij had thuis ruzie gehad en wilde naar België! Ook aan Belgische landbouw De heer Orban, de Belgische Mi nister van Landbouw, heeft ver klaard, dat de droogte, die in België heerst, een enorme ramp betekent voor de landbouw. .Niet alteen is de melklevering der koeien vermin derd, doch ook het gewicht van het vee is afgenomen. Hpt melkverlies bedraagt 180 millioen liter, een waarde vertegenwoordigend van 700 millioen francs. Het vleesverlies wordt op 50 millioen kilo geschat. Wat de schade aan de landbouw gewassen betreft zeide de minister, dat de opbrengst van de suikerbie ten dit jaar als gevolg van de droog te 30 pet. minder zal zijn dan ver te 30 pet. minder zal zijn dan verle den jaar. terwijl de aardappelen opbrengst met 20 pet. gedaald is Ook de graansoorten, waarvan het rijpingsproces te snel verlopen is, zullen ten opzichte van verleden jaar een "daling van de oogst te zien geven. Naar het landbouwblad „Le Sillon Beige" bericht, vertegenwoor digt de schade aan de fruitcultuur een bedrag van ong. lOOtrtiillioen fr. Aan de Perzisch-Russische grens Naar te Teheran verluidt, zouden drie bataljons gemecha niseerde troepen naar de Perzi sche Noordgrens ^net de Sovjet- Unie gezonden zijn, nadat van Amerikaanse zijde steun be loofd is aan Perzië bij de ver dediging van zijn eigen hulp bronnen, De belofte tot steun is gedaan door de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Geor ge Allen. Volgens reizigers, die uit het Noorden komen, zou er aan de Sovjet-Russische zijde van de grens intense militaire bedrijvigheid heersen. Er zou geoefend worden met tanks, machinegeweren en zoeklich ten. De Prawda heeft verklaard, dat afwijzing van de Sovjet- Russisch-Perzische olie-overeen komst gevaarlijk zou zijn voor Perzië. Maniu voor het gerecht- De 75-jarige Dr. Julius Maniu, de voorzitter van de Roemeense boe renpartij, die tot de honderd in Juli gearresteerde leiders der opposilie behoort, zal de volgende maand te recht staan, aldus een te Boeka rest verschijnend blad. met hem zul len 26 andere leden der partij be recht worden, waaronder Mihalache, de ondervoorzitter en Nicolas Pe- nasco, de secretaris van de natio nale boerenpartij. - Amerikaans protest te Belgrado De Amerikaaanse regering heeft Vrijdag tot Joego-Slavië een krach tig protest tegen „het ongeoorloofde gevangen nemen en de slechte be handeling" van Britse en Ameri kaanse militairen door de Joego slavische autoriteiten gericht, en de onmiddellijke vrijlating van negen militairen, die nog vast worden ge houden, geëist. De zwaar geteisterde stad Nijmegen hoopt men deze winter glas- dicht te krijgen, maar ook de nieuwbouw vordert. De bouw van 220 arbeiderswoningen schiet al aardig op. Binnen twee maan den zullen hiervan 50 stuks gereed en bewoonbaar zijn. MEN BESTORMT ONS (de On- derwijsvereniging van de LTB) met vragen of het waar is, dat de LTB geen scholen zal krijgen, ter wijl het zo als zeker was, dat Kath. Lagerq Tuinbouwscholen zouden worden gevestigd in "Zwaag, War- menhuizen, Heerhugowaard en Breezand en een landbouwschool in Egmond-Binnen. Ik weet niet of het in dit stadium goed is hierover iets te publiceren, doch om verkeerde gevolgtre"kkjngen te voorkomen wil ik althans mededelen, dat ook ons tot vóór een paar dagen over de verdeling van de 60 scholen niets definitiefs bekend was. Nu ons wel iets bekend is, zijn wij even ver bijsterd als de vragenstellers over het feit, dat het inderdaad 't voor nemen is van het departement om aan de LTB geen enkele tuinbouw school toe te wijzen en het verder zeer twijfelachtig is of er één land bouwschool zal komen. Men zoeke de oorzaak niet in ge brek aan overeenstemming tussen de drie organisaties, althans over de bovengenoemde plaatsen van vestiging, ofschoon de christelijke en neutrale organisatie wel scholen krijgen in deze gebieden. Méér wil ik er op het ogenblik niet van zeggen. Maar men moge er gerust op zijn, dat geen enkel (zo nodig politiek) middel zal wor den verzuimd en geen dag zal wor den gewacht om deze willekeur van het departement te breken. Ik wil niet beweren dat men het DEMONSTRATIES IN FRANKRIJK In geheel Frankrijk werd Vrij dag wederom gedemonstreerd tegen de verlaging van het broodrantsoen, de voedselsituatie in het algemeen en de duurte van het levensonder houd. In Cherbourg hielden meer dan tienduizend arbeiders een sta king van enige uren, tijdens welke zij deelnamen aan een massa de monstratie. Te Bordeaux werd het tramverkeer stopgezet en de zaken gesloten om de employees gelegen heid te geven aan een betoging van een 25.000 mensen deel te nemen. Ook in Lille en Toulon werd gede monstreerd. Te Limoges kwamen ongeregeldheden voor tijdens een opmars van vijftigduizend arb.ei- ders naar de prefectuur, onder kre ten als:: Weg met de prefect, weg met Ramadier". hier bewust op aanstuurt, maar een feit is dan toch in elk geval, dat het katholiek land- en tuinbouw- onderwijs op deze wijze in onze provincie wordt uitgeschakeld. Het betekent tevens, dat vèruit de grootste groep van de agrarische bevolking in Noord-Holland wordt getroffen. Mocht onze actie onverhoopt niet slagen, dan zullen wij Saarna de zaak volkomen uit de doekjes doen. IVtaar wij hopen, dat het nog terecht zal komen. JAC. GROEN Az. Eerste verkiezingssucces van de Gaulle Generaal de Gaulle's „Rassemble- ment du Peuple Francais" (RPF) heeft zijn eerste overwinning bij verkiezingen behaald: in*de gemeen teraadsverkiezing te'Apert (Algerië) verkregen de candidaten van de RP F de meeste stemmen. De volgende maand zijn leden van de RPF can- dijjaat voor gemeenteraadsverkie zingen in geheel Frankrijk. De Gaul le heeft opnieuw verklaard, dat de RPF geen partij is en dat zijn can didaten, zowel mannen als vrouwen verschillende politieke richtingen vertegenwoordigen. De zwendel met T ribunaalstukken Zoals indertijd is gemeld, werden Mr. van der M„ adjunct secretaris van het Tribunaal te Leeuwarden en een variéte-artist A. W. C. van H. gearresteerd op grond van .het feit, dat zij stukken uit dossiers ter in zage zouden hebben gegeven aan derden. Voor de Leeuwarder recht bank stond thans terecht genoemde van H., die er van beschuldigd werd dat hij opzettelijk en met medewe ten van mr. van der M., een aantal stukken zou hebben gelicht uit een dossier, betreffende zekere B. Deze zocht van^H. op en maakte met hem een afspraak in overleg,met de po litie. Terwijl deze verdekt was "op gesteld, werd over de condities, waartegen de stukken zouden wor den afgegeven, onderhandeld. Aan het einde van deze onderhandelin gen werd aan verdachte 2000.— ter hand gesteld. De officier van Justitie vorderde wegens verduistering 1 jaar en drie maanden aftrek. De verdediger mr. P. B. Wind concludeerde tot vrij spraak. De rokken worden langer, maar zo'n vaart als sommige geruch ten ons willen doen geloven, zal het vooreerst nog wel niet lopen. Hierbij" 'n grijs-gestreept wollen jurkje voor het najaar, dat een centimeter of tien over de knie valt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1