De mechanisatie in de landbouw en de plannen van Minister Mansholt EEN DORP IN EEN NIEUWE POLDER De Rundveefokkerij en de L.T.M. 9e topprestatie staat kwalitatief op zeer hoog peil in Noordholland te Hoorn ïxpositie En het probleem van het inpolderingswerk MINISTER MANSHOLT over het nut van de L.T.M Dus: geen Westfriese Jaarbeurs.. maar: welkom op de L.T.M.! heffing Woord van Hoorn's burgemeester I waar straks het rund en, schapen en andere illen worden tentoon- t reeds geheel gereed, gen op een buitenge- ige inrichting, hetgeen iek stellig met jnstem- >egroet. daar nog de grote waar de talrijke lang- inde, kakelende of pie- zich reeds in de gazen igen. genomen een expositie nisatoren eer mee in- <er „Zijpo 350 jaar" een ordt, die jarenlang hèt n de gesprekken vormt !en goed deel zijn vcr- de uitnemende wijze' tentoonstelling is'op- )T Postduif gevon- •er J. J. -Meijne. ,Ko- Akersloot, deelt ons eop totaal uitgeputte 'n erf heeft gevonden, mgtalen ring was: 508969: nummer op uitenzijde: E 472, idem 113. RLIJKE STAND Geboren: Mechtil- :r van Th. G, Sterk en Rurup; Alida P.v doch- Bijl en van S. Pl Mors; M„ dochter van J. F. M. J. Groot; Corne- an F. de Rooij en van olf G., zoon van F. de R. Visser; Dina doch- lijder en van W. M. lochter van L. Wit en ors; Adrianus J., zoon ttebrood en van P. L- Maria C. C„ dochter >ijman en van C. A. M. G.. dochter van J. an S. P. Roosendaal. er Mansholt Dr. Huysmans L. Mansholt zal tij- e van minister dr. G. ans de leiding van het n Economische Zaken jaar tegen oud- r van Rotterdam r met aftrek van pre- ïtzetting uit de beide oor de duur van het oor de advocaat-fiscaal damse kamer van het idere gerechtshof, mr. ëist tegen de 34-jarige Dijkhuis, voormalig t de ex-burgemeéster ater wethouder van ijkhuis was o.m. ten at hij .gemeenteambte ngewezen voor uitzen- uitsland, Rotterdamse roepen had om aan 'erken voor de Duitse arbeiden, waarbij hij ogaan dan in een des- irculaire van het de- n binnenlandse zaken 'en en voorts dat hij cgen deze maatregelen 1 opgegeven, aan de [endarmerie, hetgeen arrestaties ten gévol- A-ZWENDEL RANlKRlJK inister onder irresteerden sonen, onder wie een ïse minister, zijn door ilitie in hechtenis ge- •band met een'ónder^ n valuta-affaire. De n 24 uur is gerappor- ;n bekend bankier en ;aand industrieel be- 20 personen, die voor- a voeten zijn gesteld, it, dat ter waarde van ic buitenlandse valuta's omen zijn. - men markten 12 Sept. Uien 4 ,30; Rode Kool 3,80— al 4,108.80; Bloetn- Komkommers 11—17; -92; Slabonen 69—1,09 I; Witte Kwets 11—30; s 1740; Jefferson 39 Victoria 2960; Toma- lauwe druiven 5288; erziken 1328; Trans- Witte Druiven 99- erin 2145; Jacques -28; Sinjetilus 21—35; 1550; Bonne Louis ip's Favorite 25—45; i—35; Juttepeer 14— luchess 1537; 'Bourré —23; Sint Germain 10 Vildeman 17—24; Gra- leurré Durondeau 14 e Bruri 724; Maag- 7; Kloermaker 11—18; 18; Mank's Codlin 18 Oranje 20—54; Prlns- i, 13 Sept. Aange- kg aardapp.: Bevelan- >nh. 9; blauwe eigonh. rode kool 3.608.30 kool 5.10—7.80; 20.000 1.10—17; 150.000 witte 30 kg bieten 4.205.20 1.30—12.70; 1500 kg sla- 500 stuks bloemkool TEMBER is het, de aat beginnen. Bet i de avonden 'en mt toe, voor de Li' eeld van de zwarte, achten van het de duivel, zoals hij k op aarde werk- i de vijanden van de Kerk. Wij.weten, dagen Satan indeelt, ingen heersen, hoe tampen en gevange- jjn van geloofsbelij- idsdienstloosheid en 1 van de goede ze- apenlijker en bruta- Tegenover al dit 1 donkere van het eft de Kerk het stralende a uerwin- ian Christus. Daartn vereld geoordeeld. U de vorst van deze tii in 'zjjn duizehd- rmen, uitgeworpen, gen naar het Evan- e duisternissen geen krijgenMaar gelo- et licht en wandelen eren van het licht! MARCUS NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 13 September 1947 HOREN HET te-uit en te-na, en wij zagen en lezen het ook weer ter Utrechtse Jaarbeurs, dat de land- en tuinbouw tegenwoordig zeer sterk in het teken van de mechanisatie staan. Dat is, zoals mr. Milius, de Jaarbeursdirecteur, het uit drukte, inderdaad een gevolg „van economische tendenties, die zowel binnen onze grenzen als vanuit andere landen hun invloed doen gevoelen." Wij kennen de beweegredenen: schaars aanbod van arbeidskrachten, welke situatie verscherpt wordt doordat de jonge landarbeider zich meer en meer afkeert van het handwerk en in sterke mate de voorkeur geeft aan het werken met de machine. Vaak, zo heet het, kan de boer of tuinder veel ge makkelijker een tractor-chauffeur in dienst nemen dan een arbeider, die graafwerk moet verrichten. Het aanschaffen van mechanische hulpmiddelen wordt steeds meer een punt van overweging voor de boer. Doch ook van over onze grenzen komen invloeden, welke steeds meer de vraagstukken der mecha nische bedrijfsvoering acuut maken. Het gebruik van mechanische hulp middelen voert tot een lagere kost prijs, evenals het feit, dat een nor malisering der internationale voed selvoorziening niet zal kunnen na laten, een druk uit te oefenen op de wereldmarktprijs van agrarische producten. Vele deskundigen onder hen o.a. de minister van Landbouw enz., de heer Mansholt en ook de autoriteiten van de Agra rische Jaarbeurs" en leidende land- bouwfiguren, zijn van oordeel, dat zonder dralen maatregelen getrof fen worden, die aan het agrarische bedrijfsleven de zo noodzakelijke •weerstandskracht zullen geven. Nogmaals mag er op worden ge wezen, dat land- en tuinbouw, in hun geheel genomen, bijna 50% van Zeer geachte Heer Hoofdredacteur, JjjEN KORT WOORD van be langstelling en bemoediging vraagt U mij voor Uw speciale L.T.M. nummer, gewijd aan de L.T.M.- en Westfriese week. Hoe zou ik niet gaarne van mijn belangstelling, ja meer nog van mijn grote waardering, doen blijken? Ik verheug mij met U over de energie, die de L.T.M-vereni ging telken ja re opnieuw aan de dag legt en ik verheug mij bovenal over de toeneming van haar kracht en van haar succes. Ook verblijdt mij de energie van het middenstandscomité van actie, dat de feestelijkheid van de gebruikelijke L.T.M.'dag dit jaar tot welhaast een ganse week doet uitgroeien. Het woord van bemoediging, mijnheer de Hoofdredacteur, laat ik in de pen. Tot wie zou ik het ook moeten richten? Wie zou daaraan behoefte hebben? Uzelf? Ik weet wel beter. Ook voor de organisaties, wier sa menwerking de komende week tot zulk een succes belooft te maken, zou een woord van „be moediging" overbodig, zo niet misplaatst, zijn. Het publiek dan, dat in de komende week in drommen zal opdagenNeen, zeer geachte Hoofdredacteur, dat weet al lang, wat Hoorns L.T.Mrdag biedt en heeft ook al lang kennis van wat dit jaar in Hoorns Westfriese week de be zoekers daarnevens zal worden geboden. U en ik, wij kunnen die week met vertrouwen tegemoetzien. Laat ons daarover verheugd zijn. Met alle hoogachting, LEEMHORST, Burgemeester van Hoorn Hoorn, 10 September 1947. onze totale export bijdragen en dat mag niet verminderen, of, zoals de heer mr. Milius het bij de opening van de Jaarbeurs uitdrukte, „de verhouding van onze im- en ex porten maakt het tot een levens kwestie voor ons land, dat deze bij drage niet vermindert". Opvoering der efficiency is hiertoe de aange wezen weg en één van de belang rijkste middelen om deze weg te begaan is de mechanisatie van het agrarisch bedrijf, waar dit mogelijk is. In de nota, welke minister Mans holt a.s. Dinsdag aan de Tweede Kamer zal aanbieden, wordt over zijn reeds eerder aangekondigd zes jarenplan zeer veel over de mecha nisatie gezegd, behalve dat er aan dacht besteed wordt aan kwesties van ruilverkaveling, researcharbeid en onderwijs ten behoeve van de landbouw. Voor het agrarisch be drijfsleven wordt de aanschaffing van niet minder dan tienduizenden landbouwmachines voorgesteld! Minister Mansholt is de grote propagandist van de mechanisatie in de landbouw. Al te veel leeft men tegenwoordig, naar zijn mening, die hij ook dezer dagen nog weer naar voren bracht, in de sfeer van het herstel van de landbouw, zoals on middellijk na de oorlog ook het ge val was. Wie zo denkt, verwijlt nog te zeer in een reeds voorbije tijd. De periode van herstel van onze landbouw ligt, naar de mening van de minister, al achter ons. Wij le ven snel en het gaat er thans om, onze Nederlandse landbouw aan te passen aan volkomen nieuwe om standigheden. Dat wil het zesjaren plan van de minister: wij moeten, zegt hij, onder de ogen zien, hoe de ontwikkeling in de komende jaren zal zijn. En dan staat vast, dat we niet alleen met onze producten de binnenlandse markt moeten voor zien, en dus onze eigen directe be langen behartigen, maar tegelijker tijd er voor moeten blijven zorgen, kwaliteitsproducten te exporteren. Onze kennis en ervaring vormen daartoe de beste grondslagen. Zij vormen ook nu nog in het buiten land een goede aanbeveling, maar die kennis moet worden verbreed en die ervaring moet worden aan gepast aan de eisen van de tijd. Doen we dat niet, dan zullen, aldus schreef minister Mansholt in het nummer van de Jaarbeurscourant, wij onze erkende plaats op de in ternationale markt verliezen. Waar het dus in het kort gezegd om gaat, is dit: Wij zullen ons in de eerste plaats uiteraard zon der onze binnenlandse voorzie ning in gevaar te brengen, doch met nauwkeurige afweging van eigen productie, import, en zelfs eigen ontbering, op afzet op de wereldmarkt moeten blijven toe leggen en daarbij rekening hou den met de economische en so ciale structuurveranderingen in de wereld, waardoor we onver mijdelijk komen te staan tegen over de noodzaak de kostprijs zo laag mogelijk te houden en toch het beste product te leveren, waarvan de prijs een redelijk be staan voor boer en tuinder ople vert. Het is tegen de achtergrond van deze onafwijsbare feiten, dat de ac tie voor mechanisatie in de land- en tuinbouw betekenis krijgt. Die ac tie onderkennen wij in tentoonstel lingen als de Jaarbeurs, die van Den Haag, van de 100-jarige Hollandse Qe mechanisatieplannen van Minister Mansholt omvatten o.a. de aanschaf fing van niet minder dan 15000 trekkers, 5000 aard appelpoters, 10.000 aardap- pellichters, 2000 hooimachi- nes en 3000 bietenlichters en vervolgens uiteindelijk op elke 80 H.A. een trekker! Maatschappij van Landbouw, die van het feest van de Zijper Polder, die van de L.T.M. met zijn West friese Week. Op het gebied van de mechanisatie geeft de Agrarische afdeling op de Jaarbeurs uiteraard op veel groter schaal dan geweste lijke exposities dit kunnen doen, op zeer overzichtelijke wijze en op een oppervlakte welke iedere belang stellende in staat stelt in één dag het geheel in ogenschouw te nemen, een duidelijk inzicht in de ontwik keling en de vervolmaking van dg benodigde landbouwwerktuigen. Men kan er uit een ruime keuze van verschillende merken een oor deel vormen over het exemplaar, dat het meest aan de eisen van het bedrijf voldoet. Er zal over mechanisatie in de landbouw en over de plannen van minister Mansholt nog wel een en ander te zeggen zijn in de komende weken en maanden, als de minis ter straks definitief met zijn plan nen in de openbaarheid komt. Er is een tijd geweest, dat de mechani satie een direct gevaar opleverde voor de persoonlijke menselijke ar beid. Wij herinneren ons nog be trekkelijk kort voor de oorlog uit latingen op vergaderingen, als deze: dat men de Zuiderzee maar moest dempen met de machinerieën. Zo staat de zaak, door de veranderde omstandigheden er nu niet bij. Me chanisatie houdt echter altijd een gevaar voor de persoonlijke men selijke arbeid in. Dit zal ook over wogen moeten worden, mede in verband met de onzekere economi sche toekomst op veler gebied, waarbij naar veler mening werk loosheid opnieuw dreigend zou kun nen zijn. Nieuwe werkloosheid en toenemende mechanisatie zijn twee dingen, die vaak niet met elkaar rijmen. Dit is zeker een factor, die overwogen moet worden, ook in verband met het rendement van de aan te schaffen machines! H. N. S. QAARNE voldoe ik aan Uw verzoek om een inleidend woord te schrijven ter gelegenheid van de Landbouw-, Tuin bouw- en Middenstands tentoonstelling te Hoorn. Het nut van dergelijke tentoonstellingen acht ik hierin gelegen, dat zij aan de deelnemers de gele genheid bieden om de kwaliteit van hun pro ducten te tonen en dat zij aan de bezoekers een overzicht kunnen geven van de betekenis van de welvaartsbronnen in hun streek. Daardoor kunnen deze tentoonstellingen een opwekking zijn om de kwaliteit van de voort te bren gen producten nog te verbeteren en kunnen zij tevens een voorlichtend karakter dragen. Meer dan ooit is het een gebiedende eis, dat de kwaliteit van de producten van land- en tuinbouw zo hoog mogelijk wordt opgevoerd, omdat de zo nood zakelijke afzet in het buitenland slechts met producten van eerste kwaliteit kan worden bevorderd. Moge de tentoonstelling te Hoorn er toe bijdra gen om belangstelling te wekken voor de goede producten van Noord-Holland en van West-Friesland in het bijzonder. •-> De Minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, S. L. MANSHOLT. E PROBLEMEN van de ver dere inpoldering van de Zuiderzee blijven actueel en in teressant. Onlangs is melding gemaakt van een nieuw plan van minister Vos, om een nieu we verkeersverbinding tot stand te brengen dwars door Neder land, door een brug tussen de Noord-Oostpolder en de Zuid- Oostpolder, mede in verband waarmee stemmen zijn opge gaan, om die Z.O.-polder eerder onder handen te nemen, dan de Zuid-West idem, hetgeen tot nog toe in de bedoeling lag. Wij hebben intussen vernomen, dat dit nieuwe plan, dat nog maar in een stadium van voorberei ding schijnt te zijn, lang niet overal op onverdeelde instem ming kan rekenen. Ook het denkbeeld, om eerst de Z.O.- polder in te polderen, vindt lang niet overal waardering. Voor ons krijgt de kwestie van het tempo derverdere inpolde ring daardoor een nieuw aspect. Men weet, dat wij op het stand punt staan, dat het besluit van de regering, om die verdere in poldering uit te stellen, te be treuren is en dat met name Noordholland er tevens groot belang bij heeft, dat 'actie ge voerd wordt, om dit besluit on gedaan te maken. Die voortzet ting dient dan ook nu te beteke nen vast houden aan het oor spronkelijke plan. om thans de Zuid-Westpolder een beurt te geven. Hier staan in verband met de aansluiting van deze pol der aan het oude land, dat moei lijkheden van het bevolkings overschot ondervindt, grote be langen.. voor ons gewest op het spel, waarvan, zo als ons bekend is, met name de verschillende boerenorganisaties overtuigd zijn. Bij gelegenheid van de L.T.M. mag daarop nog wel eens de aandacht worden geves tigd. Het zal evengoed nog wel een tijd duren, voor en aleer we in die Z.W.-polder zover zijn, dat het er uitziet als op bovenstaand plaatje van het dorp Ens in de Noord-Oostpolder, een der woonkernen, welke in deze groeiende polder ontworpen zijn en waar reeds leve.n begint te komen. Met vijf andere dorpen zal Ens op 7 K.M. afstand van de hoofdstad Emmeloord gele gen zijn. Het aantal inwoners van deze dorpen zal varieren van 750 tot 2000, terwijl Em meloord acht a tienduizend in woners zal tellen. Eens zal het inwonertal van -de N.O.-polder 40.000 bedragen! Verscheidene H.A. cultuurgrond zijn in de nieuwe polder al uitgegeven. Op 1 Mei j.l. bedroeg de ver bouwde oppervlakte wintertar we 3206 H.A., zomertarwe 2105, zomergerst 2402, haver 3018, gras 1497, en met nog een aan tal andere gewassen, die bedui dend minder aan oppervlakte beslaan, bedroeg de verbouwde oppervlcfkte in de N.O.-polder op 1 Mei jl. 16165 H.A., de om vang van de polder is totaal 48.000 H.A. De grootte van de kavels maakt het mogelijk, land- bedrijven ter grootte van 12, 24, 36 en 48 H.A. te stichten. Het aantal bedrijven van 12 H.A. is echter niet groot en het is ook dit punt dat o.a. in de katho lieke landbouworganisaties de belangstelling gaande blijft ma ken. Want het eerste belang van het onderbrengen van ons be volkingsoverschot is toch wel, dat we dat zoveel mogelijk in ons eigen land doen, hoe onmis baar een goede emigratie op de duur zeker zal zijn! DE BAND tussen de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen in Noordholland en de L.T.M. te Hoorn is in de loop der jaren een hechte geworden. Verscheidene jaren geleden bestond er in de Noordhollandse fokkerswereld verschil van mening welke plaats. Alkmaar of Hoorn, de meest geschikte plaats en het meest geschikte terrein voor de jaarlijkse fokveedag van de Bond zou zijn. Vele discussies zijn hieromtrent gevoerd in de algemene vergaderingen. De omstandigheden hebben er jaar op jaar toe geleid, dat de keuze telkens op Hoorn viel, zodat wij de jaarlijkse L.T.M.-tentoonstelling te Hoorn tevens bezigen voor het houden van de prov. fokveedag. Een combinatie die èn voor de L.T.M. èn voor de Bond een gelukkige is. De Noordhollandse rundvee- fokkerij is tijdens en na de oorlog zowel kwantitatief als kwalita tief zeer versterkt uit de moeilijke jaren tevoorschijn gekomen. Wat het aantal fokkers betreft, dat via het lidmaatschap van een fok- vereniging en van het N.R.S. aan de geregistreerde fokkerij deel neemt, is aanmerkelijk toegenomen. Be droeg voor de oorlog het aantal koeien, dat jaarlijks op productie werd gecontroleerd, ruim 20 pet. van het totaal aantal koeien in de provincie aanwezig, in 1946 bedroeg E«n moderne landbouwwagen, die op de Jaarbeurs de aandacht trok, een combinatie van nieuwe toepassing van landbouwwerktuigen en het pittoreske van de landarbeid. Foto van de Rotter- Tnrl.n'3+r:crnr.atschrTr>r-ii ia Don Haag. dit percentage reeds 39.3 pet. met 44.453 gecontroleerde koeien. Behoorde N.H. een 10-tal jaren geleden tot de groep provincies met het geringst aantal koeien in con trole, thans behoort het tot de groep met het hoogst aantal in con trole. In Friesland en Zuid-Holland is dit percentage hoger, nl. 54.3 en 42 pet. Hieruit blijkt wel, dat de overtuiging, dat de melkcontröle uit een bedrijfs-economisch opzicht on misbaar is voor het bedrijf, meer en meer veld wint. Verschillende om standigheden hebben dit zeer zeker in de hand gewerkt en dan denk ik b.v. aan de uitbetaling van de con- sumptiemelk mede op vetgehalte, de afwezigheid van krachtvoer, om standigheden die de veehouders in het zuiden der provincie hebben gedwongen de bedrijfsvoering te veranderen en te wijzigen in de richting van het bedrijfstype zoals wij dit in het noorden aantreffen. Genoemd moeten ook nog wor den de instelling van de Centrale Melkcontróledienst, de verplichte, stierenkeuring, die in 1939 werd in gevoerd, diverse maatregelen tijdens de crisisjaren vóór de oorlog en maatregelen tijdens de bezetting, waardoor de geregistreerde fokkerij werd bevorderd. Wat ook de oorzaken mogen zijn doet ten slotte niet veel ter zake, de belangstelling voor de geregis treerde fokkerij, zich uitende in de deelname van de daarvoor geëigen de organisaties, is thans van die omvang, dat wij in Noord-H.illand eindelijk op een behoorlijk brede basis staan." Dit liet vroeger veel te wensen over. We zien hier weer 4»et ver schijnsel, dat vooruitgang vooral te constateren valt in perioden met moeilijke economische om- dsn moet alles er op gezet worden om de kop boven water te honden. Weer staan de landbouw en de veehouderij voor moeilijke jaren, weer zal de meest bekwame boer die moeilijkheden het beste kun nen overwinnen. Het lidmaatschap van fokver- eniging en stamboek verschaft de veehouder en veefokker de mid delen om de productiviteit van zijn veestapel te verbeteren. Ieder ingewijde weet, dat in elke fokvereniging, oude of nieuwe, nog onderscheidene bedrijven zijn, waar nog veel te verbeteren valt, in de nieuwe in het zuiden der provincie het allermeest. Hier zijn nog zeer veel koeien, die het gras niet waard zijn, dat ze opeten. In het zuiden is men 50 jaar achter bij het noorden en dat kan in korte tijd niet worden ingehaald. De topprestatie staat in Noord- Holland kwalitatief op een zeer hoog peil. De bewijzen hiervoor zijn geleverd op diverse keuringen en tentoonstellingen. Ik behoef, wat het mannelijk fokmateriaal betreft, maar te verwijzen naar de indruk, die de centrale stierenkeuringen in 1946 en 1947 hebben gemaakt. Wat het vrouwelijke fokvee betreft, breng ik even in herinnering de Schager tentoonstelling September 1946, die voor de N.H. insiders zelfs een verrassing was. De onlangs te Den Haag gehou den tentoonstelling gedurende 2 dagen, nl. 2 en 3 September, heeft deze zeer gunstige indruk nog maals bevestigd. De heer Wibbens, oud-directeur van het N.R.S., heeft medegedeeld, dat hij in zijn 30-jarige loopbaan nog nimmer een zo beste collectie fokvee bij een zag. De heer prof. ir. de Jong, voorzitter van het N.R.S. en hoog leraar te Wageningen, was van mening, dat nog nimmer in geen land ter wereld ooit een zo grote en kwalitatief zo hoogstaande col lectie dochters van één stier is gepresenteerd. Hiermede werd bedoeld de collectie dochters van de eerste klasse preferente stier Oldambster Adema I. Deze beide uitspraken van meer deskundigen dan ik, zijn wel zeer overtuigend en zeer verheugend voor Noord- Holland. De aankoop van Old. Adema door Gebr. Ruyter is wel een zeer ge lukkige greep geweest, mede om dat ze juist kwam }p een periode toen de kwaliteit en de fokresul- taten van de toenmalige kopstieren de N.H. fokkers niet bevredigde. Gelukkig is ook geweest, dat deze stier in handen kwam van fokkers van zeer grote bekwaamheid, woon achtig in een streek, waar hun werk naar waarde wordt geschat en in een streek van beste fokverenigin- gen en beste fokkers. Was dit niet het geval geweest, zo had Old. Adema niet kunnen presteren wat hij thans heeft gepresteerd en was zijn' invloed wellicht zeer kortston dig en van veel geringer afmetin gen geweest. Naast vakbekwaamheid speelt het toeval of het geluk in de fokkerij een niet onbelangrijke rol. N.H. is als geheel een provincie met voor de fokkerij te kleine be drijven en daarom is dit succes des te opmerkelijker. Wel erken ik, daj; dit succes voor een groot deel is bereikt op de grotere bedrijven op de zware grónd. Dat neemt evenwel niet weg, dat dit succes mede te danken is aan onderscheidene klei nere bedrijven. In Friesland bedroeg in 1946 het percentage gecontro leerde koeien op bedrijven van 17 en meer koeien 78 pet., in Zuid- Holland 71.5 pet. en in Noord-Hol land 53 pet. In Noord-Hoïland be droeg in dat jaar het percentage op bedrijven van 9 tot 16 koeien 38 pet., in Friesland 19 pet. Uit deze cijfers blijkt wel het verschil in de grootte der bedrijven, die in een of andere vorm aan de fokkerij deel nemen. De geregistreerde fokkerij biedt de mogelijkheden, zodra de produc tiviteit en de kwaliteit van de vee stapel een zekere graad van unifor miteit en kwaliteit heeft bereikt, van afzet aan overtollig fokvee tegen zeer lonende prijzen. De boer wordt iets minder afhankelijk van enkel de melkprijs. De mogelijk heden voor afzet van fokvee naar het buitenland zijn de éerste jaren gunstig. Wel gaat de export nog stug en langzaam, maar belangstel ling voor ons fokvee bestaat er in vele landen, als Argentinië, Polen, Frankrijk, Spanje, om er enkele te noemen. Een* bezwaar van de N.H. bedrijfs omstandigheden is, dat de aanfok over het algemeen te gering is en bij aankoop van enige behoorlijke omvang, Noord-Holland aan die vraag helaas niet kan voldoen. De fokveedag van de Prov. Bond °P II September a.s. te Hoorn, met zijn ruim 300 inzendingen, belooft dan ook een groot succes te worden, wat betreft de kwali teit van het aanwezige vee. Suc ces wat betreft het bezoek moet worden afgewacht. Ik weet, dat het aantal tentoonstellingen, keu ringen enz. de laatste paar jaar wat erg groot is geworden, met het noodzakelijke gevolg, dat het bezoek op veie dezer gelegen heden te wensen overlaat. I>it is vooral in 1947 zeer merkbaar. Financiële overwegingen leggen hier ook vaak een rem op, dat alles is zeer begrijpelijk en ver klaarbaar. Toch zou ik ieder be langstellende in de N.H. rundvee- fokkerij in overweging willen ge ven: verzuim de belangrijkste fok veedag in uw provincie, van uw eigen organisatie niet. Zo'n dag is niet opgezet om u de gelegenheid te geven eens uit te gaan, het is niet bedoeld ais ontspannning alleen, het is een dag waar voor allen veel te Ieren valt, waar u voor nw bedrijf, voor uw fokkerij nut van kunt hebben. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. L. DE VRIES. Alkmaar, September 1947. WIJ HEBBEN INDERDAAD nei ging gehad, op het voetspoor van andere jaren, weer eens te spreken van de Westfriese Jaar beurs, wanneer wij ons zetten tot een woord van belangstelling en waardering voor de nieuwe L.T.M., thans zelfs tot een Westfriese Week uitgegroeid. Maar: wij mogen dat niet meer. Tenminste, de heer Mr. Milius, directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft in zijn rede ter inleiding van de 49e beurs gezegd, dat het eigenlijk niet geoorloofd is, andere plaatse lijke en gewestelijke tentoonstellin gen de naam van beurs of jaar beurs te geven. Het is van onze kant nooit zo kwaad bedoeld ge weest, het was meer een dichter lijke vrijheid en wij hebben ons nooit kunnen voorstellen, dat de L.T.M., ook al zou ze eens clan destien Jaarbeurs genoemd worden, een concurrent voor de Grote Jaarbeurs zou zijn, evenmin als Rusland ooit in ernst heeft kunnen volhouden, dat het „bedreigd" werd door Finland! In bedoelde openingsrede is ech ter een en ander gezegd over het vraagstuk der tentoonstellingen en streekbeurzen, dat even onze aan dacht verdient. Inderdaad is het aantal tentoonstellingen op ver schillend gebied hier te lande na de oorlog aanzienlijk toegenomen waarvoor verschillende redenen zijn aan te geven. Van belang vóór ons is dit motief: de gewijzigde si tuatie (in de land- en tuinbouw), de noodzaak van snelle aanpassing en heroriëntering, van de belang hebbende bevolkingsgroepen, de noodzaak om het locale of regionale publiek voor te lichten, en ook mr. Milius vindt deze exposities teke nen van prijzenswaardige activiteit. Na twee jaar na de bevrijding vraagt de Jaarbeursdirecteur zich echter af, in hoeverre op dit gebied de grens van het psychologisch ver werkbare, doch vooral van het eco nomisch verdedigbare is overschre den. M.a.w. er wordt een teveel aan tentoonstellingen georganiseerd en dit is in groot verband zeker waar. Het spreekt natuurlijk echter .van zelf, dat dit nooit kan gelden voor een al vele jaren oud initiatief als van de L.T.M. Haar algemeen ten toonstellingskarakter is maar van bescheiden aard en zou zelfs bij een aanmerkelijke uitbreiding nog niet onder debanvloek" van mr. Milius vallen. Want bij de L.T.M. blijft de grote fokyeedag toch tenslotte het pièce de résistanc en het zou natuurlijk dwaasheid zijn, een provinciale fokveedag van Noordhollandse zwartbonte glorie bijv. inUtrecht te houden. Overigens keerde mr. Milius zich met name tegen het bonden Streekbeurzen, die voorheen, vooral m de bezettingsjaren met hun ont wrichte verkeersmogelijkheden ge rechtvaardigd waren. Er schijnt voor die Streekbeurzen ook nu nog belangstelling te bestaan, waarbij regionale concurrentieverhoudin gen, economisch niet-rationele wen sen van standhouders en winkeliers, en de wens, om de Jaarbeurs te vervangen, een rol spelen, zoals de Jaarbeurs-directeur aangaf Dat alles speelt ook bij de L.T.M. noch bij zijn nieuwe attractie, de West friese Winkelweek, een rol. Wij ge- loven ook, dat in het algemeen in groter verband stimulering van vraag en aanbod voldoende worden bevorderd door de Koninklijke Jaarbeurs. Het schijnt evenwel, dat op de duur van de propaganda voor Streekbeurzen ongewenste concurrentie voor de Jaarbeurs be staat en in dit verband werd ge zegd, dat van overheidswege maat regelen zullen worden genomen, om het euvel, van het voortbestaan van Streekbeurzen en het misbruik ma ken van de naam Jaarbeurs te voorkomen. Wij zullen dus niet meer spreken van de Westfriese Jaarbeurs, maar wel vragen wij met evenveel aan drang en kracht de belangstelling voor het streven en werken van onze Westfriese L.T.M. die de Ko ninklijke Jaarbeurs gaarne haar successen .gunt, maar met recht en reden haar rechten in het eigen verband van de Westfriese econo mische vooruitgang en ontwikke ling vermag te stellen. Welkom on de L.T.M. in de ko-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3