Nieuuu Commissie ingesteld ter voorbereiding van Rondetafelconferentie 7000.- sten Marshall dringt bij de leden der Ver. Naties op spoed aan AMBTENAREN VERLANGEN EEN MAAND SALARIS EXTRA Nieuwe puntenwaardering voor textielproducten VG opent \r poorten e brengen hagerbrug n en feestgids i in Optiek R I E S N.V. OUDORP REN )ahlia- 'efhebbers )//e" oen - Oudorp lis fe Zijdewind HART Players J LANCEDIJK Voor Alkmaar en omgeving Inlossing van Koninklijke belofte Op Indonesië kan met worden gewacht T riëst r heden een vrije stad De lading van de Behrman Van Mook stelt zijn vertrek uit Aan de vooravond van de algemene vergadering Plezierboot in Schot land omgeslagen 45.000 slachtoffers in één maand Samenwerking tussen A.R.K.A. en K.A.B. Morgen algemene vergadering der V.N. De plannen van minister Witteman Hevige botsingen Wie zal het derde land zijn? Arrestaties in Slowakije Griekse commu nisten ter dood veroordeeld Koningin opent Staten-Generaal niet Hllis (jHaH it, S" beste bril is die like precies goed is; ïter kan niet! ren volledig atelier reparatieinrichting ALKMAAR JTTIK OUDORP 58 'an de DAMCLUB 21 Sept. a.s. bij, UDORP of T. PANCRAS e WIERINGERMEER >er week op Dinsdag, telkens des morgens en P. Z U I D A M, 2. nu onze DAHLIA- Een weelde van n kleuren. HALLO! ptember a.s. 1NSORKEST stemmings- >and 2 uur: sn op motoren, icr jong en oud. ld, G. LIGTHART IJZEN VOOR (DEN der maanden October e laatste maal 1 of 2 md hebben ontvangen, aatsen en data gêlegen- halen van een inschrij- Hierbij moet de stam- CHARWOUDE, ZUID- C OP LANGENDIJK: rwoude. mulier: Maandag 15 en 912 uur. en uitreiking van een dag 17 en Donderdag ir. it NTH. Kerk. er van 24 uur. mber van 24 uur. ïekantoor. sdag 23 September van londerdag 25 September er van 9.3012 uur. mber van 9.3012 uur. sr van 9.3012 uur. mber van 9.3012 uur. ier van 1.303 uur. ember van 1.303 uur. m. KING 1 Januari 1945 en 30 ste maal één of meer and hebben ontvangen, a om een inschrijvings- op dezelfde tijden als gelegenheid om aan te ER LOTEN lecteurs, eoUectriees ;en 22 SEPT. A.S. 20 OCT. A.S. ssenklaaSen op i de vijfde klasse op lag en Donderdag. De Directeur. Hooic"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Pr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inol. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in aSe edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. nrm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11328 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, .Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), KL 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K*2240). Bank: Noorderbank ANGEZIEN de inlossing van de Koninklijke redevoering van 7 December 1942, welke de bijeenroepïng van een Rijkscon ferentie stelde, tengevolge van de ontwikkeling der omstandig heden in Indonesië, in de toenbedoelde vorm nog steeds" niet heeft kunnen plaats vinden, is de regering van mening, dat het overleg omtrent de toekomstige verhouding tussen deze staats delen en Nederland niet behoeft te worden uitgesteld tot het tijd stip, waarop ook Indonesië aan de besprekingen zou kunnen deelnemen. i Zij acht er zelfs een voordeel in gelegen, dat door een afzonderlijke beraadslaging het eigen karakter van de eeuwenlang bestaande band tussen de oude volksplantingen en Nederland de volle aandacht zou genieten, weshalve zij na voorlo pige polsing van de staten en het bestuur dezer staatsdelen, begin Juni, besloten heeft tot bijeenroe- pihg van een rondetafelconferentie ter gezamenlijke bespreking van de verhouding in het nieuwe staats bestel tussen Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland in het bijzonder. Ter bevordering van een vruchtbare gedachtewisseling en een doelmatig resultaat werd op 12 September dooe* de minister presi dent, minister van overzeese ge biedsdelen a.i., op het ministerie vanoverzeese gebiedsdelen een kleine commissie van voorbereiding geïnstalleerd, welke alle technische voorbereidingen moet treffen voor het op zeer korte termijn bijeenroe pen dezer conferentie, de vaststel ling van de door de conferentie te vqjgen werkwijze en van het te vol gen werkprogram. Uiteraard zal hierbij gebruik -worden gemaakt van* het waardevol materiaal, dat de zowel in Nederland als in Suri name en de Nederlandse Antillen in 1945 ingestelde commissies' van onderzoek hebben ter beschikking gesteld, waaruit de wensen en de opvattingen blijken, welke hier en ginds leven met betrekking tot de aanpassing van de structuur dezer Overzeese Staatsdelen en de bepa ling van hun plaats in het Konink rijk overeenkomstig de gewijzigde omstandigheden. De samenstellig dezer commissie van voorbereiding, welke dus geen politieke betekenis heeft, geeft dui delijk weer. dat het de regering ernst is met het voornemen om van meet af aan de toekomstige con structie in onderlinge samenwer king tot stand te brengen. De commissie, welke onder voor zitterschap van prof. mr. R. Kra- nenbrug, voorzitter van de Eerste Een klein kind werd gedood en een vrouw gewond bij een be schieting van een communistisch clubgebouw te Triest, aan de vooraijpnd van het van kracht worden van het Italiaanse vredes verdrag, dat Triest tot een vrije stad zal maken. Ongeregeldheden van minder ernstige aard.die volgden op de anti-communistische demonstraties in Gorrizza, werden door de politie bedwongen. Gorizza ligt ten - Noor den van Triest en wordt door een voorlopige grens tussen Italië en Joego-Slavië in tweeën gedeeld. Za terdag arriveerden Italiaanse en Joegoslavische regeringsafgevaar digden in Triest voor de plechtige overdracht aan de beide landen van gebieden in de provincie Venezia Giulia, welke Zondag zal geschie den. De laatste schepen met burgers uit Pola, de voormalige Italiaanse marinebasis, die 15 September Joe- goslavisch gebied wordt, komen te Triest 'aan. De passagiers werden Zondag ontvangen door de bisschop van Parenzo en Pola, mgr. Radossi. Ook uit het deel van Venezia Gi ulia, dat Joegoslavisch wordt, ver trokken vele burgers met al hun bezittingen N Om tot dusvor onbekende re denen is de overdracht van de haven Pola aan Joego-Slavië vierentwintig uur uitgesteld. Het zal nu pas op Dinsdag gebeuren in plaats van op Maandag 07.30 (plaatselijke tijd). Tot zo lang zullen de Amerikaanse bezettings troepen in Pola blijven. Kamer der Staten Generaal, staat, bestaat uit twee Surinaamse leden, te weten de heer F. H. R. Limapo, oud-voorzitter der Staten van Suri name, H. K. A. Kleine, gouverne mentssecretaris van Surinama, twee Curacaoenarén, dr. M. T. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Cu racao in Nederland, en dr. A. W. J- M. Desertine, voorzitter van de Staten van Curacao, en twee Ne derlanders, de voorzitter èn mr. W. H. van Helsdingen, oud-voorzitter van de Volksraad van Nederlandsch Indië. Als secretaris werd aangewe; zen mr. Th. H. Bot, ambtenaar ter beschikkingvan de minister van overzeese gebiedsdelen. De com missie is terstond met haar werk zaamheden aangevangen door ad- Ruim 3 millioen dollar schadevergoeding geëist De Mij. Isbrandtsen eist van de Ned. Indische en Nederlandse rege ring een bedrag van 3.084.241 dollar voor schadevergoeding en interest wegens aanhouding en terugzending van de lading van de „Uirtin Behr man". Alle documenten betreffende de aanklacht zijn 'aan dr. van Mook te New York overhandigd. vies uit te brengen orhtrent de wijze van opstelling van dubbeltal len, uit welke Hape Majesteit de Koningin de gedelegeerden voor de conferentie zal benoemen. De con ferentie zal bestaan uit 23 leden, te weten 6 vertegenwoordigers uit Su riname, 6 uit de Nederlandse An tillen en 11 uit Nederland, onder voorzitterschap van de Minister van Overzeese gebiedsdelen, die een raadgevende stem zal hebben. Nog meer besprekingen in de Ver. Staten Het vertrek van dr. van Mook uit de Verenigde Staten is enkele dagen uitgesteld. Waarschijnlijk zal de luit. gouverneur-generaal eerst Dinsdag naar Nederland ver- treken. Zondagmorgen keerde met de K.L.M. Constellation „Utrecht", mr. dr. J. Ozinga, hoofd R.V.D. Batavia, uit New York in ons land terug. Over het, op het allerlaatste ogen blik uitgestelde vertrek van, dr. van Mook deelde hij mede, dat Se land voogd voor zijn vertrek eerst nog een onderhoud wilde hebben ^met de Australische minister van buiten landse zaken dr. Evatt. Reeds bij zijn vertrek naar New York vorige week Zaterdagavond heeft dr. van Mook verklaard, dat hij een samen komst. met nog enkele Uno-figuren niet onmogelijk achtte. In dit ver band noemde de luit. g.g. ook de naam van dr. Evatt. In de kringen der V.N. wordt dr. Evatt reeds ge noemd als de toekomstige president der Assemblee. m Naar alle waarschijnlijkheid zal dr. van Mook Dinsdag 16 September uit New York afreizen, hij wordt dan Woensdagechtend terug ver wacht. Tegelijk met de Tieer Ozinga is de heer O. W. P. Mohr, souschef van de dienst buitenlandse voorlichting, teruggekeerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft ter gelegenheid van de ope ning van de „Week der V.N." in de V.S. Zondag in het Waldorf Astoria Hotel te New York eert rede uitgesproken, waarin hij aan drong op snelle behandeling van „ernstige aangelegenheden op het gebied van politiek en veiligheid" door de jdgemene vergadering der V.N., welke Dinsdag wordt ge opend. Marshall, die de Amerikaanse delegatie zal leiden, legde er de na druk op, dat zijn delegatie de pogin gen om het dode punt in de Griekse crisis te overwinnen geheel zal steu nen. „Wij zijn in het bijzonder ,be- 'zorgd over de hulp van Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije aan de Griekse guerillastrijders een di recte bedreiging van de territoriale onschendbaarheid en politieke on afhankelijkheid van dat land". „Wij hebben geen andere interesse dan het herstel van de vrede in het ge bied, waar de strijd thans woedt". Marshall kondigde aan, dat de Amerikaanse delegatie met een aan tal voorstellen voor de dag zal ko men, waarvan hij echter geen bij zonderheden gaf. Hij zeide slechts het volgende: Aangaande Palestina, dat het grootste belang is, dat in deze kwestie een zo groot mogelijke mate van overeenstemming in de algemene vergadering bereikt wordt en dat de betrokken volken de aan bevelingen als^ een grondslag om de problemen op* te lossen zullen aan vaarden. Over het vetorecht zeide Marshall, dat Amerika niet onveranderlijk af wijzend staat tegenover voorstellen tot herziening van het Handvest. Hij geloofde echter niet, dat er op het ogenblik behoefte bestaat aan belangrijke herzieningen of aan een wijziging in het algemene karakter der V.N. Verwijzend naar de jong ste houding der Sowjetdelegatie in De waterstand in de rivieren is zo laag dat scheepvaart op som; mige plaatsen heel moeilijk is, maar de pontovergangen over de Waal hebben hierdoor ook met moeilijkheden te kampen. Zij kunnen niet aan de kant komen en een tractor moet de zware wachtauto's en paardewagens vanuit de diepte optrekken. de Veiligheidsraad zeide Marshall, dat hij moeilijk kon geloven, dat leden der V.N. opzettelijk de struc tuur der V.N. proberen te vernieti gen door te volharden in daden van agressie of door een obstructie, welke de belangrijke organen der V.N. verlamt. Marshall verklaarde, dat de aan staande zitting (jpr algemene ver gadering wellicht het begin betekent van een nieuwe phase in het leven der V.N. Gedurende de'twee jaren .van haar bestaan hebben de rege-' ringen en volken een prijzenswaar dige sympathie betoond. Deze be ginperiode loopt thans ten einde. Onswerk zal aan een critisch en-, derzoek worden onderwprpen. De vrees en onzekerheid over de toe komst der V.N. zijn een weerspie geling van de onzekerheid omtrent het doel en bedoelingen van de le den zelf. Marshall zei vervolgens, dat de V.S. de V.N. niet zien als een ge makkelijk hanteerbaar middel om tijdelijke nationale voordelen te verkrijgen en dat 'zij niet opnieuw in internationale anarchie weg wen sen te glijden. Marshall verklaarde tenslotte, dat de V.S. uitzien naar een spoedige toelating tot de V.N. van de landen, die thans hiervoor in aanmerking komen. „De Amerikaanse delegatie bij deze algemene vergadering zoekt niet het succes der V.S., maar het succes der V.N.". 20 DODEN Op de Firth of Clyde (Schot land) is een plezierboot door de zware zee omgeslagen waarbij waarschijnlijk 20 personen zijn verdronken. Toen de boot kapseisde geraakte alle 23 opvarenden onder wie vrou wen en kinderen te water. Een mo torschip van de marine dat in de nabijheid kruiste, slaagde er in 5 personen te redden, doch een van hen stierf voor het 'schip de kust bereikte en een ander op weg naar het ziekenhuis. Andere schepen die uitvoeren op zoek naar overlevenden pikten*ver schillende lijken op en de lichamen van twee meisjes spoelden aan land. De drie overlevenden zijn lij dende aan een ernstige shock, in het ziekenhuis opgenomen. in de Pendsjaab Pandit Nehroe, gouverneur-gene raal van India, heeft medegedeeld, dat ongeveer 45.000 Hindoes, Mo- hamjnedanen en Sikhs in de afge lopen maand in Oost- en West- Pendjagb tengevolge van de onlus ten om het leven zijn gekomen. Naar schptting kwamen in de afge lopen week te New Delhi duizend personen om het leven. Elizabeth Lazarus en Jacob Elias in de rechtzaal. Elizabeth Lazarus en Jacob Elias veroordeeld De Franse Jod n Elizabeth Laza rus en de statenloze Jood van Rus sische afkomst Jacob Elias zijn door een gerechtshof te Bergen in België tpt resp. 12 en 8 maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het ver voer van springstoffen met de be doeling er misdaden mee te be drijven. Zij werden in Juni door de Belgi sche politie aan de Franse grens ge arresteerd, kort nadat er verschillen de briefbommen aan Britse minis ters waren gezonden. De verdediger van mej. Lazarus, mr. Carton de Wiart, verklaarde, dat de Franse autoriteiten uitleve ring van beide veroordeelden heb ben Ve*2ocht. Hij wist echter niet, of de Britse regering ook ^pn der gelijk verzoek heeft ingediend. Jacob Elias en Elizabeth Lazarus zullen beroep aantekenen. De Hoofdbestuursleden de heren de K.A.B. tot de hare kan rekenen. C. H. J. Bleekemolen uit Amsterdam en mr. Kallen uit Maastricht, die voor aftreding in aanmerking kwa men werdgn bij acclamatie herko zen: De heer J. H. M. van Lieshout, die zich niet verkiesbaar stelde, wer'd vervangen door de heer P'. M. Son- trop uit Leiden. Het voorstel van de afd. Bergen op Zoom om het jaar lijks Congres aldaar .te houden .werd door het Hoofdbestuur afgewezen, omdat reeds te voren was besloten het Congres te houden in Amster dam, Rotterdam, Den Haag of. Utrecht. Het aanstaande Congres in Mei 1948 wordt gehouden in Den Haag.' Als laatste punt van de agenda werd het Ondersteuningsfonds be sproken. De afgevaardigde van Den Haag de heer van Dijk verzocht de leden in dit verband vooral de een cents actie te bevorderen. Die punten, welke men om tijdsgebrek niet uit voerig kon behandelen,zoals de pensioenregeling werden naar het volgend Congres verwezen. In zijn slotwoord uitte de voorzit ter woorden van dank tot allen die aan het welslagen van het driedaags congres op zo'n loyale wijze hebben meegewerkt, aan vertegenwoor digers en autoriteiten, met name aan de gastvrouwe de afd. Amster dam. Hij drukte de verwachting uit, dat ook langs de weg van het ge organiseerd overleg de sociale desi derata en noden van het ambtena rencorps verwezenlijkt worden. Uiterst' belangrijke onderwerpen Dinsdag zal de tweede zitting van de algemene vergadering der V.N. worden geopend. De agenda is bij- zondeir uitgebreid, zij omvat niet minder dan 62 uiterst gevarieerde onderwerpen. Bij de opening zal eerst de ver kiezing van de nieuwe voorzitter van de vergadering plaats vinden. De vier grote problemen, die de vergadering te behandelen krijgt zijn: de Balkankwestie, Palestina,' Sjanje en het recht van veto. Voorts moeten drie niet perma nente leden van de Veiligheidsraad worden gekozen ter vervanging van Australië, Polen ..en 'Brazilië. Cana da is reeds candidaat, Tsjecho Slo wakije zou Polen kunnen vervan gen en een ander Latijns-Ameri kaans land zou de plaats van Bra zilië in kunnen nemen. ONDANKS het meningsverschil aangaande de salariskwestie tussen het Hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenaarsvereniging en de bestuursleden, dst op het Congres te Amsterdam was ontstaan is de derde dag voor beide partijen zeer vruchtbaar geweest. Twee zeer voor name beslissingen zijn ggnomen. Al lereerst werd de Utrechtse motie, die het zwaartepunt van de bespre kingen in de voorafgaande dagen vormde in enigszins gewijzigde vorm goedgekeurd en voorts vond het sa mengaan van de ARKA met de KAB allerwege instemming. De motie omvat ongeveer het vol gende: Er zal direct contact worden opgenomen met de R.K. Centrale van Overheidspersoneel. Via de R.K. Centrale zal men zich wenden tot de Regering door middel van de sa lariscommissie. De ARKA zal zich in verbinding stellen met de Par-r tijraad der KVP nog voor het in October te houden Partijcongres. Zodoende hoopt,men te verkrijgen, dat, zolang de prijsbeheersingspeüi- tiek niet zal hebben geleid *tot in grijpende verlaging der veel te hoge kosten van levensonderhoud, de sa larissen binnen de kortst mogelijke termijn alsnog zodanig zullen wor den verhoogd, dat deze worden ge bracht op hetzelfde niveau als de lonen in de industrie. Daarbij omvat deze motie de verbetering van. de vscant.«toeslag. Men verlangt, dat de ambtenaren een extra uitkering wordt verstrekt gelijk aan ,'n maand salaris, teneinde de in de gezinnen ontstane achterstand enigermate in te halen. De* overeenkomst, tussen de KAB en de ARKA die vorig jaar om ver scheidene redenen niet kon worden aangegaan kon nu tot stand komen omdat de KAB verscheidene con cessies verleende. Het zal slechts 'n aansluiting zijn los van de statuten van de KAB. De wederzijdse rech ten en plichten tussen Verbond en ARKA zullen in een nota worden vastgelegd. De ambtenaren behou den zich het recht voor, dat deze overeenkomst per zes maanden kan worden opgezegd. De leden van de ARKA kunnen thans ook aanspraak doen op de rechten welke de instel lingen van de Arbeidersbeweging bieden, zoals toetreding tot de Soc. Econ. Vormingsschool. Zij kunnen genieten in de vacantieoorden en rust vinden in die instellingen, die NIEUWE SLAG VOOR ONZE TUINBOUW De stopzetting van export van fruit en groenten naar Engelpnd Het besluit van de Engelse re gering om met ingang van 12 September de invoer van groen ten en fruit stop te zetten als ge volg van een algehele herziening van de exportregelingen in dat land, betekent een onverwachte slag voor de toch reeds moeilijke afzet van onze tuinbouwproduc ten. Voor de groenten is hij betrekke- ling gering, daar sedert 1 Augustus alleen nog maar komkommers naar Engeland 'konden worden uitge voerd. Ook voor meloenen en per- zikgn, voor welke vruchten het sei zoen bijna ten einde is, betekent de stopzetting niet zo grote terugslag. In de uitvoer van druiven en per ziken ligt de situatie echter geheel anders. Het vorig jaar nam Enge land in totaal 5400 ton druiven van Nederland af. Nu zijn er dit jaar weliswaar reeds 1200 ton ver scheept, maar wij staan nog maar aan het begin van een goed oogst- seizoen en de verwachtingen waren dit jaar aanzienlijk hoger. Van de grote perenoogst zijn tot nu toe 12.000 ton naar Engeland vervoerd (in 1946 5600 ton). De overvloed van peren dit jaar maakt een rui mere export zeer gewenst. Voor een aantal landen, waaronder Nederland is de mogelijkheid opengesteld voor een individuele export na 3 Octo ber a.s. Benoemingen in het Bisdom Z. H. Exc, de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor: te Oosterblokker, de weleerw. heer J. Berger; te Oud-Beijerland de weleerw. heer H. C. M. Dijs^lbloem die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Hart van Jezus). Prinses Juliana in Schotland I H. K. H. Prinses Juliana is Zaterdag op het vliegveld van Dyce nabij Aberdeen aangeko men. Vandaar heeft zij zich per auto naar het kasteel Balmoral, waar Z. K. H. Prins! Bernhard thans de gast is van koning George van Engeland, begeven. Op het vliegveld waren ter begroeting aanwezig de heer W. de Mier van het kasteel Lick- leyhead in Aberdeenshire, een oud vriend van Prins Bernhard. De heer De'Mier was vergezeld van Prins Bhawanisingh en Prins Jsi- singh, zoons van de Maharadjah van Djaipoer, die hun vacantie bij hem doorbrengen. In een vijf minuten interview verklaarde de nieuwe minister van binnenlandse zaken, mr.dr. P. J. Witteman, dat hij in de eerste plaats in behandeling wil nemen de financiële verhou ding tussen Rjjk, Provincie en Gemeente. Het voortvarende werk van de commissie-Cud op dit gebied, zo ging hij voort, heeft reeds tot voortreffelijke resultaten geleid, zodat ik deze zaken waarschijn- ijk nog voor het einde van dit jaar ter behandeling in de Twee de Kamer kan brengen. In de tweede plaats hoopt de minister de wettelijke regeling van rijks- en gemeentepolitie ter hand te nemen. Ook deze regeling is reeds in een vergevorderd stadium zoodat hij hoopt binnenkort reeds een ontwerp aan de*Kamer voor te leggen. Mr. Witteman stelt zich voor een nauw contact te houden met pro vincie- en gemeentebesturen, o.a. door het afleggen van zo veel mo gelijk bezoeken. Over de even-, eens tot zijn departement beho rende taak tot benoeming vkn ho gere binnenlandse bestuurs-amb- tenaren uitte de nieuwe bewinds man zich tenslotte als volgt: De moeilijkheid ligt naar mijn me ning niet zozeer in het vinden van de daartoe geschikte functio narissen, dan wel in de noodzaak zovelen te moeten telurstellen. Volgens persberichten uit Salo- niki hebben welingelichte mili taire kringen verklaard dat er reeds gedurende veertien dagen hevige botsingen tussen het Joe goslavische leger en <je „Kruis vaarders" een ondergrondse ka tholieke organisatie hebben plaats, gevonden in dé Bergen van Gra- aina Platina ten Zuidwesten van Berof. Ook andere gevechten tus sen Joegoslavische dissidenten en het geregelde leger werden on langs gemeld. In de Commissie van DrieP Aneta meldt uit New York, dat de vertegenwoordigers van Austra lië en België hopen in het verlopp van de volgende week het derde lid van de commissie van drie uit de Veiligheidsraad, welke goede diensten zal aanbieden om het Ne derlandsRepublikeinse geschil op te lossen, te kunnen bekend maken, nadat de Belgische minister Spaak in New York zal zijn 'aangekomen. Naar verluidt zou de benoeming van China of de Verenigde Staten in overweging zijn. Minister Huysmans geopereerd Zaterdagmorgen heeft de mi nister van Economische Zaken dr. Huysmans een operatie onder gaan. Naar wij vernemen is de operatie goed geslaagd'. De terreur op Bali Naar de correspondent van Aneta te Makassar verneemt is met betrek king tot het terrorisme op Bali de laatste tijd geen verbetering inge treden. Binnen de laatste vijf dagen zijn reeds elf moorden gerappor teerd. Volgens het Tsjecho-Slowaak- se Nieuwsbureau zijn tachtig personen gearresteerd in ver band met de ontdekking \jan een uitgebreid complot tegen de staat in Slowakije. Tot de samenzweerders zou ook behoren de voormalige Sovjet-Russische generaal Vla- sof, die tijdens de oorlog leger corpsen vormde om aan de zij de der Duitsers te strijden. Ook een groot aantal Tsjepho-Slo- waakse ambtenaren zou bij het complot betrokken zijn. ATHENE, 15 Sept (Reuter). Van 67 communisten, die te Sa- loniki terecht stonden wegens terroristische activiteit, zijn er 53 ter dood veroordeeld. De ver oordeelden zijn verantwoorde lijk gesteld voor de moord op hooggeplaatste politiefunctiona rissen en op de procureur van het krijgsgerecht te Saloniki, alsmede voor de overval op een autobus van de Griekse lucht macht, in November 1.1., waar bij vijf militairen gedood wer den. H. M. de Koningin heeft moeten afzien van persoonlijk morgen de Staten-Generaal te openen, aan gezien zij tegen deze vermoeienis nog niet is opgewassen. D.W.S.Blauw-Wit 0—0. Mo ment voor -het Blauw-Wit-doel. Geen der partijen was bij machte de goal te vinden. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat op heden 15 September a.s. een nieuwe regeling voor de herbevoorrading van tex tielproducten in werking treedt. Deze regeling houdt in, dat, in te genstelling met hei tot dusverre toegepaste systeem, ook de confec- tiefabrikant zich voortaan moet her- bevoorraden door middel van de puntencoupures, welke hij van zijn afnemers ontvangt. Dit nieuwe systeem maakt een betere controle op de afleveringen mogelijk, terwijl deze regeling mede er toe kan bijdragen, dat de textiel- prodiictie in meerdere mate dan thans het geyal is, zal worden aan gepast aan dé vraag van het publfek, aldus het ministerie. De nieuwe herbevoorradingsrege- ling brengt met zich mede, dat de puntenwaardering der textielgoede- ren zoveel mogelijk in overeenstem ming dient te zijn met de daarin verwerkte hoeveelheid materiaal. In verband hiermede is de puntenwaar dering van verschillende textiel artikelen herzien. In sommige ge vallen was het noodzakelijk deze iets te verhogen; anderzijds was het mogelijk enige verlagingen toe te passen. Bij de nieuwe puntenwaardering is de leeftijdsgroep van 4 tjn. 14 jaar gesplitst in de categorieën 4 t.m. 9 en 10 t.m. 14 jaar. Dit heeft het voordeel, dat in de meeste ge vallen de puntenwaardering van textielgoederen. bestemd vqpr kin deren van 4 t.m. 9 jaar, lager kan zijn dan voor die van 10 t.m. 14 jaar. Hieronder volgen enkele voorbeel den van belangrijke artikelen, waar achter de oude en de nieuwe pun tenwaardering wordt aangegeven. 15 jaar en ouder Broek (kort) 5 Colb.jasje (heren) 35 Costuum (2-delig) 60 Costuum (3-deligj 60 Demisaison Japon, jumper, jurk Mantel Overhemd Winterjas Directoire, onder broek (kort) OUD 4 t.m. 14 jaar 5 20 35 35 25 10 25 10 35 I'S jaar en ouder 6 35 50 60 45 15 40 15 50 NIEUW 10 t.m. 14 jaar 6 20 30 37 30 10 25 10 37 4 Lm. 9 jaar 5 15 7 15 6 30 8 De detailhandel is verplicht, in de winkel, aan de marktstandplaats enz. de puntenwaardering van de aldaar verkrijgbare textielgoederen duidelijk zichtbaar op een lijst te vermelden. Bovendien moet op elk artikel duidelijk de puntenwaarde ring voorkomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1