;kam Nieuw Oprichting van interim-commissie voor vrede en veiligheid BESCHOUWINGEN rond de Millioenennota s i Ravos Orkaan teistert Japan en Florida Molotof naar New York Regering van Djokja bestaat niet uit onverantwoordelijke personen Amerika wordt gepolst LOTERIf Jaar." VLIES. man Bouber O F F I E" ianketbakkers aar Overdekte 1947-1948 sptember, Voor Alkmaar en omgeving NIEUWE VOORSTELLEN VAN MARSHALL Uitschakeling van het Veto-recht bij vreedzame regeling van geschillen KLEiNE LANDEN ZIJN ONBESCHERMD Korea op de agenda? Polen woordvoerder der oppositie Noordhollandse kampioenen I 2300 doden in het land van de rijzende zon Oekrains verzets leger Niet meer praten met Soekarno mslÊmm Weinig vertrouwen in de consuls Linggadjati geen uitgangspunt- meer ;zig om de Niwin-kerst- ied te maken. Het ver- oneel pakt aan. waard; 3e prijs P. Honingh iel: le prijs Th. de Prée 2e prijs P. S. Vries te prijs G. Kamp te WinkeL ippel zuur: le prijs W. te Winkel; 2e prijs J. zn. te Wieringerwaard; 3e an der Molen te Winkel, en: le prijs Wed. C. de Veld;2e prijs K. Lange ippel zoet: le prijs J. de Vïnkel; 2e prijs D. Schol- Dgwoud; 3e prijs Wed. C. 't Veld. 2e prijs A. P. Zwager- Winkel; 2e prijs B. D. e Hoogwoud. Floral iaplanten :ollectie Wed. A. Koomen- prijs M. de Moor; 3e prijs an, allen te Winkel, n: le prijs R. Laan; 2e Korff; 3e prijs mw. A. ster; eervolle vermelding anen, allen te Winkel, e prijs J. Koomen Czn.; R'empt; 3e prijs L. Haven; irmelding P. Dekker, al- kel. le prijs L. Haven; 2e lorff; 3e prijs A. Kooij; rmelding J. Koomen Czn., inkel. le prijs P. Hoogland; 2e oomen Czn.; 3e prijs P. ervolle vermelding G. en te Winkel, le prijs mej. M. Mei- prijs J. Baken; 3e prijs allen te Winkel, rerk: le prijs K. Nart; evr. Baken; 3e prijs mej. l; eervolle vermelding T. awer; eervolle vermel- imp en idem mevr. Wie- llen te Winkel, kken: le prijs mevr. R. prijs mej. A. Koomen, Winkel. le prijs mej. J. Schou- ijs J. Wit Czn.; 3e prijs houten, allen te Winkel, re inzending bouquet- :n mededinging: eervolle P. Bijhouwer te Winkel. ELLING R, 's morgens te 10 uur MBER, 8 UUR: Alkmagr van lieuwste succes ;r" >r Ted. Willes e schlager avond aan i zaal in het Unity Londen en f 1,50 iderdag 18 September elefcmiseh na 12 uur estaat gelegenheid 'n i bediende te volgen, sstatie (klasse-inde- irsepein, suikertrek- ïorie, V.B.O.B. Inlichtin- ident V.B.O.B. uttil, Alkmaar TELEF. 3500 NG EN TARIEVEN jgbaar, worden s toegezonden 310 door gebrek g vervallen 162, b. g. g. 2606 uur. lepaath uw leven. PERS te zien werken. (Het Parool) ■ekkende staaltjes (Het Vrije Volk) enthousiast, een Handelsblad) 150, ?<•-• anaf heden aan de zaal HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11331 R: Langestraat 42 A, (adm.), 2047 (red), BUREAUX: ALKMAAR: Tel. 2046 K 2200. HOORN: Draafsingel 59, 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Tel. 80, lUlARSHALL heeft op de tweede dag van de zitting der algemene vergadering der Ver. Naties aan de 55 leden een nieuw Amerikaans vredesplan voor gelegd. Hierin wordt voorgesteld de oprichting van een interim-commissie voor vrede en veiligheid, be staande uit alle leden der Ver. Naties ter behande ling van iedere situatie, die de internationale vrede in gevaar zou kunnen brengen. Vervolgens wordt voorgesteld het gebruik van het Veto-recht te be perken tot gevallen, \vaarin de Ver. Naties genood zaakt zijn tot economische of militaire maatregelen over te gaan. Deze interim-commissie zou tot Sept. 1948 haar werkzaamheden moeten vervullen en hei recht hebben iedere bedreiging van de vrede te bespreken en aanbeve lingen hierover te doen. Zo no dig zou de algemene vergadering het volgend jaar* kunnen beslui- 1^n er een permanent lichaam van te maken. Door de beperking van het ge bruik van het recht van veto tot gevallen, waarin de V.N. genood zaakt zjjn tot economische of militaire maatregelen over te gaan, zou, zo verduidelijkte May- shall, de dreiging van het veto weggenomen worden voor kwes ties, die onder hoofdstuk 6 van het Handvest waren onder te brengen (dit hoofdstuk handelt over de vreedzame regeling van geschillen) Marshall vervolgde, dat de alge mene vergadering slechts als toe schouwer fun geërde, terwijl een lid van de V»N» door aanvallen van buitenaf werd bedreigd. Indien de V.N. er niet in zouden slagen de integriteit van een klein land te beschermen, zou de veiligheid van alle kleine staten gevaar lopen. De V.S. zouden de Assemblee een resolutie voorleggen, waarin de verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen in Griekenland zou worden vastgesteld. Ook zou daar in een beroep gedalM worden op Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië, af te zien van verdere hulpverle ning aan de guerillastrijders in Griekenland. Daarenboven zou zij kenland en het doen van verdere aanbevelingen. Vervolgens verklaarde Marshall, dat de V.S. niet alleen veel belang hechten aan de aanbevelingen der speciale commissie voor Palestina, die eenstemmig werden goedge keurd, maar ook aan die aanbeve lingen, die door de n^eer derheid van de commissie werden bekrach tigd. De toestand in Korea kon vol gens Marshall niet voor onbepaalde tijd zo blijven. De onderhandelin gen met de Sowjets waren mislukt, zodat de V.S. van plan waren de kwestie van de onafhankelijkheid *van Korea aan de algemene ver gadering voor te 'leggen. Verontrustend en onheilspellend vond Marshall het feit, dat Polen en de Sowj et-Unie niet van zins waren zich bij de meerderheids conclusies van de commissie der V.N. voor de controle over de atoomenergie aan te sluiten. De internationale ontwapening was af hankelijk van drie voorwaarden: internationaal vertrouwen, de vre desvoorwaarden voor Duitsland en Japan en de formatie van een in ternationaal vredesleger en con trole op de atoomenergie. Ofschoon de V.S. liever geen wijzigingen zagen aangebracht in het vetorecht, waren zij genoopt deze wel voor te stellen met het oog op het „misbruik", dat er van gemaakt werd. Onmiddellijk8 na zijn rede heeft Marshall de voorzitter van de As semblee, Aranha, schriftelijk ver zocht het voorstel tot oprichting van een interim-commissie voor vrede en veiligheid op de agenda te plaatsen evenals de kwestie-Ko rea. Voor plaatsing is een meerder heid van twee derde in de Assem blee vereist. De Sovjet-dqlegatie nam deel aan het luide applaus, dat op Marshall's rede volgde. Later we'd bekend, dat Wysjinsky waarschijnlijk heden zal spreken. De eerste tegenaanval kwam van de zijde van de Poolse minister van buitenlandse zaken, Zygmunt Modzelewsky, die in on dubbelzinnige bewoordingen 't plan Marshall veroordeelde, de Ameri kaans-Britse politiek in Duitsland en Griekenland laakte en elk plan tot beperking van het vetorecht verwierp. Met betrekking tot Duits land zei'Modzelewsky,-dat eén snel herstel van dit land slechts een herhaling zou betekenen van de fout, die eens tussen twee wereld oorlogen gemaakt is. Spr. betreurde bovendien, dat dit geschiedde door een eenzijdige actie en „in strijd met internationale overeenkomsten." Stakende Italianen willen onderhandelen Naar aanleiding van het beroep van de Italiaanse minister-president op de stakende landbouwers in Nrd. Italië hebben werkgevers en werk nemers zich bereid verklaard de on derhandelingen te hervatten over de kwesties, die aanleiding tot de sta king zijn geweest. Er zijn een mil- lioen landbouwers bij de staking be trokken. De minister-president heeft er op gewezen, dat bij voortduring van de staking de voedselvoorzie ning ernstig in gevaar zou kunnen warden gebracht. De nieuw benoemde minister van Binnenlandse Zaken, Z. Exc. Mr. Dr. D. J. Witteman, is Woens dag door H. M. de Koningin beëedigd. Na de beëediging verlaat Z. Exc. het paleis Huis ten Bosch. 3eide voor gebrs. Ruyter te Oosterblokker T>ITMAAL gaat dit bericht niet over sportkampioenen, maar over ere-titels, die nog belang rijker zijn voor stad en land! Op de grote Provinciale Fokveedag, gisteren in het kader van de L.T.M. te Hoorn gehouden, is het kampioenschap stier toegekend aan Dina Lindbergh Adema, eig. Gebr. Ruyter te Ooster-BIokker. Kampioenkoe werd Pietje 15, eveneens van Gebr. Ruyter te Ooster-BIokker. Een hartelijke gelukwens met deze nieuwe suc cessen! Reserve-kampioen stier werd Adelbert Adema 2, van W. Jimmink nit 't Zand, reserve- kampioen koe Johanna 77 van F. A. Bakker uit de Beemster. Even eens onze felicitaties! (De vol ledige uitslagen van deze voor ons gewest zo belangrijke keu ringen vindt men op pagina 3 van dit blad. TOKIO, 17 Sept. (AFP) De balans van de slachtoffers en vernielin gen die door een tyfoon, welke eergisteren over Japan woedde en in hevigheid alle sinds 40 jaar ge registreerde orkanen overtreft, werden aangericht, wordt becij ferd en 2300 doden of vermisten, 500.000 ondergelopen huizen en 150.000 ton vernietigde rijst. Twaalf vliegtuigen van de dienst op de Pan-Amerikaanse 1 anden werden vernield of ernstig bescha digd op het vliegveld Miami in Flo rida, tengevolge van een geweldige stormwind, die zich met een snel heid van naar schatting 10 km per uur voortbewoog. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongeluk ken voor. Alle verbindingen met Miami zijn verbroken. Het is de zwaarste storm sinds 19 jaar. De Amerikaan se kustwacht meldt, dat ongeveer 10.000 personen zijn gevlucht uit het OP WEG NAAR DUITSLAND In Amerikaanse legerkringen is de oprichting van een nieuwe com- verkiaardj dat 1000 a 2500 gewap.en- rmssip voorstellen ter onderzoeking ieden van de anti-Sovjetrussische van de feitelijke situatie in Grie- Telegram „Handhaving Rijkseenheid" Het Nationale Comité „Handha ving Rijkseenheid1" heeft onder staand telegram aan de Minister raad .verzonden „Het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid nam met verontwaardiging kennis van het bericht dat de'leiding van een der regeringspartijen (F.v.d.A) het heeft durven bestaan in het open baar te propageren het opnieuw voeren van onderhandelingen met Sokamo en de zijnen die de rege ring nog onlangs brandmerkte als collaborateurs, profiteurs en smokkelaars. Het- Comité protes teert ten krachtigste tegen dit schandelijk streven waarvan de verwezenlijking even onwaardig als onvruchtbaar zou zijn. Het Comité spreekt de verwachtiofi uit' d'at de regering niet zal dul den dat deze nieuwe smaad aan Nederland wordt aangedaan. Het telegram is ondertekend: Gerbrandy, Weiter en Winkelman. Oekrainse verzetsbeweging zich door Tsjecho-Slowakije een weg naar Duitsland slaan, waar zij voor Zon dag aan de Beierse grens worden verwacht. Naar men gelooft, is deze groep het overschot van het 15 a 20.000 man sterke Bendera-leger, dat door de Sovjetrussische en Tsjecho- Slowaakse strijdkrachten uiteenge slagen is. Een hoge Amerikaanse le- gerautoriteit verklaarde te geloven, dat de groep zich in de Amerikaan se zone van Duitsland zal overge ven met het doel zich te laten in terneren. Om offensief tegen Marshall te leiden Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" meldt uit Flushing Meadows, dat men in kringen der V. N. verwacht, dat de Sovjetrussi sche minister van buitenlandse za ken, Molotof, naar New York zal vliegen om de verdediging te leiden tegen het diplomatieke offensief van minister Marshall tegen de Sovjet unie. De Daily Mail voegde er aan toe, dat de Sovjetrussische gedele geerde Wisjinsky in voortdurend te lefonisch contact met Moskou staat sinds Marshall's eis, dat „het mis bruik van het recht van veto door de Sovjet-Unie" een einde moet ne men. hS&uwHI Er is over het algemeen een geweldige fruitoogst, in het bijzonder van appels. Zie maar eens op dit plaatje. Jammer, dat door de maatregelen van Engeland de prijzen plotseling sterk zijn gezakt. H. M. de Koningin heeft op het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag d« Oost-Indische delegatie in audiëntie ontvangen. Verklaringen van Sjahrir te New York Sjahrir heeft op een pers conferentie in Washington de aanklacht van dr. van Mook ontkend, dat minder verant woordelijke personen in de re publikeinse regering zouden zijn gekomen. Wat betreft de beschuldiging van dr. Van Mook dat republikeinse bandeloze troepen het centrale gezag niet gehoorzamen, verklaarde Sjah rir, dat deze aantijging een klacht was, die slechts betrek king kon hebben op activiteiten, nadat de vijandelijkheden waren begonnen. Hij sprak voorts over de reactie van de Indonesiërs op het werk van de conspls, die deel uitmaken van dé commissie van onderzoek Minister van Maarseveen naar België Vrijdag zal de Minister van Justi tie, mr. van Maarseveen. vergezeld van de Secretaris-Generaal van zijn Ministerie, mr. Tenkink, een bezoek brengen aan België. In Brussel zal hij besprekingen voeren met de Bel gische Minister van Justitih ten ver volge op die, welke dezer dagen in Nederland gehouden 'zijn tussen beide ministers. Ook zal de minister verschijnen bij de besprekingen tus sen Belgische en Nederlandse juris ten, die gehouden worden in het kader Van de Belgisch-Nederlandse samenwerking. Maandag komt mr. Van Maarseveen terug. en verkaarde, dat de Indonesiërs teleurgesteld zijn, omdat zij me nen, dat deze commissie onvol doende gezag heeft om verdere strijd1 en verder oprukken van de Nederlandse troepen te voorko men. „Indien de Nederlanders geen eind maken aan hun krijgs verrichtingen en indien zij erop blijven staan Djogja te nemen, zal het werk der commissie helemaal geen resultaten opleveren." Sprekende over het 'communis me in Indonesië, zeide Sjahrir o.m. dat de communistische partij versterkt was door ingevoerde Nederlandse leden en dat verder het communisme in Indonesië weinig mogelijkheden heeft, aan gezien de Mohammedanen een zeer bewust gevoel hebben voor privébezit. Sjahrir heeft gisteren eveneens een toespraak gehouden voor het Instituut voor Betrekkingen in de Pacific. Belgische manoeuvres op Duits gebied Het Belgische leger zal van 17 tot 20 September manoeuvres houden, eerste sedert 1938, in Rijnland, om dat het eerste legercorps, dat het grootste deel van het Belgische le ger Uitmaakt, deelneemt aan de be zetting van de Britse zone in West- Duitsland. De manoeuvres worden gehouden tussen Aken en Keulen. Het thema is ontleend aan de slag om de Roer in 1945 en het overste ken van deze rivier tussen Duuren en Julich door gepantserde afdelin gen, Ook het Belgische luchtleger is bij de manoeuvres betrokken. laaggelegen gebied bij het meer Okeechobee, dat door de zee dreigt te worden overstroomd. De leger- autoriteiten op het vliegveld Mac- dill aan de Westkust van Florida hebben inderhaast een aantal zwa re bommenwerpers in veiligheid ge bracht. Volgens de laatste berichten daalt de barometer nog steeds en moet de zwaarste aanval van de storm nog komen. De orkaan, die zich thans over zuid-Florida landinwaarts beweegt, heeft reeds de dood van een persoon ten gevolge gehad, terwijl 9 perso nen worden vermist. Ernstige ver woesting is aangericht in de luxu euze badplaatsen, waar de daken van gebouwen zijn gerukt en de straten en het strand vol puin liggen. Plan tages, die op de weg van de orkaan liggen, hebben millioenen dollars schade. Te Miami werd een neger doodgeschoten en zes personen ge arresteerd wegens plunderen. Spaak en Evatt bij Marshall Naar Aneta verneemt hebben Spaak en Eva,tt Dinsdagmorgen een onderhoud gehad met Mars hall, waarbij zou zjjn onder zocht, of de Verenigde Staten bereid, zijn zitting te nemen in de Commissie van Drie. Hoewel geen officieel resultaat van deze bespreking bekend is gemaakt, verneemt Aneta uit zeer betrouwbare bron, dat er goede reden is, om aan te ne men, dat de Verenigde Staten de uitnodiging zullen acepteren. HEDEN BUITENGEWONE MINISTERRAAD Hedenmorgen om tien uur zou er een buitengewone Ministerraad worden gehouden, welke zou wor den bijgewoond door de Luitenant- Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook. H. P. j. BLOEMERS t Oudvoorzitler van de A.N.W.B. Dinsdag is te Velp in de ouderdom van 67 jaar na een langdurige ziekte overleden de heer H. P. J. Bloemers, oud-burgemeester van Groningen en Arnhem en oud-voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. De heer Bloemers werd geboren te Hummelo in Groningen en op 25- jarige leeftijd benoemd tot burge meester van Willemstad (N.Br.), 3 jaar later tot burgemeester van Bor- culo, op 1 Juni 1917 tot burgemees ter van Rheden, waarna op* 1 Febr. 1931 zijn benoeming tot burgemees ter van Groningen volgde. In begin 1934 volgde hij de heer De Monchy als burgemeester van Arnhem op, welke functie hij tot 1944 heeft ver- vuldr Voorts is hij sinds 17 Nov. 1933 rijksbemiddelaar geweest in het eerste district. Als burgemeester van Groningen heeft de overlgdene vooral geijverd voor het verkrijgen van een vlieg veld in het Noorden des lands. „Eelde" is dan ook voor een groot deel aan zijn energiek werken te danken geweest. De heer Bloemers heeft verder zelfcr veel gedaan voor het behoud van het natuurschoon in Nederland. Hij was bestuurslid van verschil lende verenigingen op dit gebied. Gedurende zijn tien-jarig presi dium van de ANWB hij volgde als zodanig in 1937 Edo Bergsma op heeft hij een zeer belangrijk aan deel gehad in de ontwikkeling van de bond en de ontplooiing van hét toerisme. Het ledental van de ANWB steeg tijdens zijn voorzitter schap van 95.000 tot 205.000. Hij stimuleerde vooral tijdens de oor logsjaren de uitbreiding van de be moeienissen van de ANWB op kam peer-, wandel- en watertouristisch gebied. i De begrafenis zal, op wens van de overledene, in alle stilte geschieden. i. DE MILLIOENEN&OTA bij de begroting voor het jaar 1948 staat nog geheel in het teken van de na-oorlogse tijd met zijn proble men van wederopbouw en herstel. In dat opzicht is er jniets 'geen nieuws onden^de zon, behalve dat deze begrotiSfè een nadelig saldo biedt van ruim 1500 millioen gul den, in tegenstelling met de begro ting van 1947, waarvan de geraam de inkomsten door de geraamde uitgaven werden overschreden met1 bijna 2000 millioen gulden. Deze raming is inmiddels te laag ge weest. Want thans blijkt, dat het nadelig saldo van de begroting '47 met inachtneming van suppletoire verhogingen op grond van wet of besluit en de herziene raming der middelen bijna 2150 millioen be draagt. Het is echter niet onze bedoeling de lezers te vervelen met een staat van cijfers. Daarvan Heeft men in ons blad van gisteren voldoende kennis kunnen nemen. Meer ligt het op onze weg enkele van de belangrijke toelichtingen van mi nister Lieftinck t.a.v. de begroting te behandelen. Vooraf is het nuttig de indeling van de begroting nader aan te geven. De gewone dienst van de^-begro- ting 1948, dat zijn de uitgaven en middel^i, die ieder jaar terugkeren, sluit met een voordelig saldo van 3(>0 millioen gulden. Dit voordelig saldo komt echter geheel ten goede aan de buitengewone dienst, welke een nadelig saldo vertoont van ruim 1960 millioen gulden. De bui tengewone dienst is gesplitst in twee delen. Tot het eerste deel be horen de posten van aflopend ka rakter. Dat zijn de uitgaven voort vloeiende uit de bijzondere tijds omstandigheden. zoals 5euitgaven voor de expeditie voor herstel van orde en rust in Indonesië, de uit gaven voor de wederopbouw, het landbouwhérstel, de uitgaven in verband met de distributie en prijs regeling en de bijzondere rechts pleging. Het tweede deel van de buiten gewone dienst wordt gevormd door de kapitaalsuitgaven en -ontvang sten. Hieronder worden begrepen de uitgaven, welke worden gedaan ten behoeve van investeringen in nieuwe activa, voor zover tegen over die uitgaven een reëele toe neming van het staatsbezit staat, en vervolgens de kapitaalsverstrek kingen. Een voorname tegenvaller is de stijgende wereldprijs van de uit het buitenland te betrokken voedings middelen. Als gevolg hiervan moes ten de prijzensubsidies, die de re gering stort in het Landbouwega- lisat if fonds, met niet minder dan 200 millioen gulden hoger worden geraamd. Al kan hier eigenlijk niet gesproken worden van een tegen valler voor de begroting van 1948, omdat ook reeds voor 1947 230 mil lioen meer moet worden gestort dan oorspronkelijk was. geraamd, kan wel worden vastgesteld, dat deze ongunstige loop van het we reldprijsniveau lijnrecht is gegaan tegen de plannen en verwachtingen van de regering in. Minister Beel had nl. in October 1946 in een radio rede allerlei maatregelen van de regering aangekondigd. De subsi dies op de eerste levensbenodigd heden zouden worden verlaagd en verder zou de regering krachtig gaan streven naar prijsverlaging door geringere handelsmarges. Wij hebben toen reeds onmiddel lijk daarna, in onze artikelen naar aanleiding van het loslaten van de prijsbeheersing in Amerika, voor speld, dat het voorlopig uitgesloten moet worden geacht, dat de rege ring er in zal slagen de prijzen over de gehele linie of een belang rijk deel daarvan te doen dalen, alsmede hebben wij toen betoogd, dat subsidies nodig zullen blijven. In plaats van de subsidies te kun nen afschaffen of te verminderen, is de regering thans genoodzaakt deze te verhogen. Dr. Beel deelde in dezelfde radio rede mede, dat de regering ook het loonpeil wilde stabiliseren. Maar het spreekt vanzelf, dat wanneer 't internationale prijsniveau, waar van wij zo afhankelijk zijn, blijft stijgen en de regering door 't geven van subsidies met in staat zoif zijn de prijzen stabiel te houden, ver dere loonsverhoging niet achter wege kan blijven. Een derde loon- ronde is dan onvermijdelijk Maar niet alleen de stijging van het wereldprijsniveau was een te genvaller voor de regering. Nog andere factoren stonden de plan nen van» minister Lieftinck in de weg. Velen zullen zich nog wel herinneren het voornemen van de bewindsman er wordt ook nog in de millioenennota op gewezen om de uitgaven voor het jaar 1948 in verhouding met die'van dit jaar met 1 milliard te verminderen. Deze voorgenomen verlaging van liitgaven, die, hal: zij kunnen wor den verkregen, een prachtig succes voor 'de heer Lieftinck zou zijn ge weest, werd beperkt tot een bedrag van slechts 631 millioen gulden. Niet minder dan tien oorzaken worden genoemd waarom de voor genomen verlaging van 1 milliard niet kon worden bereikt. Het lid maatschap van de internationale organisaties kost meer dan oor spronkelijk werd verwacht. Dan is er het natuurlijke accres in de staatsuitgaven, b.v. door toeneming van de bevolking. Verder de stij ging van het prijs- en' loonpeil, de hogere subsidies qan het landbouw- egalisatiefonds, de sociale voorzie ningen denk aan de noodvoor ziening ouden van dagen de kosten om de achterstand bij het technisch onderwijs in te halen, de uitkeringen aan de gemeenten en de voortdurende politieke moeilijk heden in Indonesië. Als laalste oor zaak, waarom geen verdere verla ging van de uitgaven kon "worden bereikt, wordt genoemd het feit, dat een inkrimping van het perma nente bestuursapparaat, gepaard gaande met vermindering van per- soneel, niet mogelijk bleek. Minister Lieftinck heeft ook hier zijn plannen niet kunnen doorzet ten. Hij heeft het moeten afleggen tegen de kracht en de macht van de bureaucratie. De'invloed van het ambtenarendom is groot, dat weet ieder, die maar even achter de schermen heeft kunnen kijken. On danks alle toezeggingen van rege ringszijde, in de afgelopen periode gedaan, blijven de ambtenaren op hun stoel zitten. Voor 1948 is de sterkte van het burgerlijk rijks personeel geschat op 111.628 man of nauwelijks 6000 man minder dan op 31 Juli 1947. Maar in de millioe nennota wordt gezegd, dat in en kele gevallen in het komende jaar nog personeelsuitbreiding nodig zal zijn. Inkrimping van het bestuurs apparaat, aldus de minister, zou onder de huidige omstandigheden tot ernstige moeilijkheden en zelfs tot een administratieve chaos kun nen leiden. Blijkens een aan de millioenennota toegevoegde staat wordt bij de afdeling Justitie voor 1948 7000 man minder personeel geraamd. Deze vermindering zal het gevolg zijn van de liquidatie van de tribunalen, inkrimping van kampen en van j andere diensten verband houdende met de politieke delinquenten. Ook minister Mansholt, die sinds Januari 1946 zijn personeel met ruim 5000 man verminderde, gaat het nieuwe begrotingsjaar met 400 man meer beginnen. Dat ondanks deze tegenvallers de uitgaven in verhouding tot 1947 lager konden worden geraamd, komt omdat er ook posten zijn die belangrijk konden worden vermin derd. De daling van de post Natio nale Schuld met niet minder dan 228 millioen gulden werd overwe gend veroorzaakt door de conversie in 1947 van een deel der geconso lideerde staatsschuld, d.i. een la gere rente voor de vaste staats schuld. Ook de onder de begroting van binnenlandse zajeen vallende uitgaven aan evacué's en oorlogs slachtoffers daalden ""met ruim 36 millioen. Verder is de marinebe groting met 130 millioen gulden verminderd. Dit zijn enkele bezuinigingen, waarin zich gedeeltelijk ook de liquidatie van de oorlogssituatie demonstreert, die de minister van financiën heeft weten te bereiken. In een volgend artikel hopen wij nog andere aspecten van de mil lioenennota te belichten. M. P. JANSSEN. Zie ons blad van 19 Oct. 1946. PARTIJ VAN DR. BENES niet' bij het „socialistische eenheidsblok" De Tsjechoslowaakse socialisten, de partij van de President der Re publiek, dr. Benes, hebben gewei gerd zich bij het „socialistische een heidsblok" te voegen, dat jl. Zater dag is gevormd door communisten en. sociaal-democraten. De partij van Benes wenst voortzetting der samenwerking binnen de bestaande regerings-coalitie om hët twee- jarenplan- te doen slagen en de door de droogte veroorzaakte moeilijk heden te boven te komen. De par tij is meer liberaal radicaal dan or thodox socialistisch en op één na de grootste in het Parlement. Zij ver kreeg bij de laatste verkiezingen in 1946 55 zetels tegen de communisten 146. Spitfire in zee gestort bij vliegdemonstraties Tijdens de vliegdemonstraties in Engeland ter herdenking van de slag om Engeland is een „Spitfire", bestuurd door de Canadese eerste luitenant vlieger Green, in zee ge stort. Ofschoon vier reddingsvaar tuigen onmiddellijk te hulp snelden, kon de piloot niet meer worden ge red. Hij is in zee verdwenen. Dui zenden toeschouwers waren getuige van het ongeluk, dat gebeurde kort nadat de burgemeester van Bourne mouth zich per radio met de piloot had onderhouden. volgens Sjarifoeddin Aan zijn eerder gepubliceerde ver klaring heeft Sjarifoeddin nog toe gevoegd, dat in geval van een ver gelijk tussen Nederland en de Re publiek. de uitvoering van een wa penstilstand onder supervisie dient te worden gesteld van een derde mogendheid. De overeenkomst van Linggadjati heeft opgehouden uitgangspunt voor een regeling te zijn sedert de erken ning de jure van de Republiek door verschillende mogendheden. Ten slotte zeide Sjarifoeddin nog, dat de Nederlanders het vertrouwen van de Indonesiërs thans geheel verloren hebben. Prinses Juliana in Oudenbosch Op de laatste dag van de grote land- en tuinbouwtentoonstelling, die door duizenden uit westelijk Brabant werd bijgewoond, werd door Mgr. Baeten in de vroege och tenduren een plechtige H. Mis op gedragen. 's Middags gaf H.K.H. Prinses Juliana blijk van haar be langstelling door een rondgang te maken over het tentoonstellingster rein, waarbij Zij zich met verschil lende autoriteiten onderhield.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1