Twintig jaar geëist tegen Jan Vethman Van de Voormeer naar de Oder Uitslagen van de keuringen MECHANISATIEDAG voor de Noordhollandse tuinbouw Ronselaar van professie Kaasmarkt De Wiener Sangerknaben komen WEERSVERWACHTING MR. WINDHAUSEN LEGT EEN BEKENTENIS AF Sleepboten voor Tsjecho-Slowakije Feestavonden 25 jarig bestaan St. Joseph- parochie Musman maakte studie van de N.S.B. der paarden, varkens, schapen en geiten L.T.M. en Westfriese Week Oogstdankdag van de L.T.B. Op Donderdag 25 Sept. a.s. te Wognum PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 19 September 1947 BIJZONDER GERECHTSHOF DE PROCUREUR-FISCAAL van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, Mr. Keune, eiste gisteren tegen de S.S.-ronselaar Jan Vethman uit Barsingerhorn 20 jaar gevangenisstraf. Tijdens de vijandelijke bezetting had Vethman zich volledig aan de kant van de Duitsers geschaard. In Alkmaar zijn talloos vele jonge mannen het slachtoffer geworden van zijn lugubere practijken. Zoals de President, Mr. Lamers, verdachte tijdens de behande ling verweet, is hij verantwoordelijk voor de vele jeugdige S.S.-ers uit Alkmaar en omgeving, zelfs uit de gehele provincie Noord- Holland, die momenteel in de gevangenis boeten voor het feit, dat zij zich door toedoen van Vethman c.q. in 's vijands dienst hebben begeven. Dadelijk na de oprichting van Mussert's politieke partij sloot Veth man zich hierbij aan. Hij was werk zaam in de leiding van de Neder landse SS en hij heeft als zodanig een groot aantal leden voor de SS aangeworven. Voorts had hij op speciaal daartoe belegde vergade ringen en bijeenkomsten de aan wezige en daarvoor in aanmerking komende personen opgewekt om toe te treden tot de Waffen SS. Verdachte had zich in Alkmaar „opgewerkt'' van Unterscharlei- ter tot Untcrsturmleiter. terwijl hij sedert 1943 in de hoofdstad als SS Standaardleiter zetelde. Samen met zijn „collega" Feld- meijer heeft hij in die jaren ont zettend veel kwaad bedreven, doeh tijdens de zitting liet hij zich geenszins zien als een be rouwvol zondaar. Integendeel, hij matigde zich zelfs de brutaliteit aan om het Hof met tranen in zijn ogen te overtuigen, dat hij zich „volledig heeft gegeven voor Koningin, Volk en Vaderland"! Getuigenverhoor Voor deze behandeling had de Procureur-Fiscaal een viertal ge tuigen gedagvaard, die allen door toedoen van Vethman tot de SS zijn toegetreden. A. Kruijer was in dé eerste oorlogsjaren met Veth man in aanraking gekomen, toen hij zonder werk was. Hij vroeg Vethman of deze geen werk voor hem had, waarop V. beloofde eens te zullen uitkijken. Hij liet Kr. eerst bij hem op het land werken en toen de SS eenmaal was opgericht, spie gelde hij Kr. zoveel mooie dingen voor. dat de man tenslotte zwichtte en zich opgaf voor de SS. De Alkmaarder Dick Snel werd op 17-jarige leeftijd door Vethman geronseld. De jongen liep nog op de H.B.S. en wilde trachten politie man te worden. Vethman maakte hiervan gretig ge(mis)bruilc en wist zijn slachtoffer te bewegen om te tekenen. Hetzelfde lot hadden de getui gen Bolland en Kater ondergaan. Kater was bovendien in November 1944 door Vethman opgehaald, doch daar K. tot tweemaal toe wist te Aangevoerd 13 stapels, 38.000 kg. 4 kleine boeren, prijs fabrieks t 67.50 en boeren f 64. ALKMAAR. Op Vrijdag 26 Sept. zal in het Gulden Vlies een voorstel ling worden gegeven door de be kende Wiener Sangerknaben o.l.v. de kapelmeester Havmo Tauber, die ook vóór de oorlog in ons land con certeerde. Er wordt een groot pro gramma met oude, maar ook met een aantal nieuwere werken ten ge hore gebracht, terwijl ook een kleine opera zal worden opgevoerd, waar bij het toneeltalent der kleine spe lers tot uiting zal komen. Men hoopt dat mede door dit concert de oude vriendschapsbanden met kunstmin nend Nederland zullen hersteld en versterkt worden, hetgeen zeker no dig is, daar het koor in de bezet tingstijd vele moeilijkheden heeft moeten doorstaan, zo zelfs dat men in 1945 practisch weer geheel op nieuw moest beginnen. Het vorig jaar, konden de eerste buitenlandse tournée's gemaakt worden en als men bedenkt dat na enkele jaren de meeste jongens afvallen wegens het breken van de stem, en door ande ren moeten worden vervangen, be grijpt men wat een berg werk hier telkens weer verzet moet worden om een dergelijk koor op peil te Bren gen en te houden. In verscheidene plaatsen, o.a. in Leiden en Hoorn, is het koor reeds met groot succes opgetreden en ook in Alkmaar zullen de Wie ner Sangerknaben hun naam hoog houden. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S.—V.V.V. 2 en 3 In de bovenzaal van café Haring heerste Dinsdagavond een gezellige drukte. DOS zou zich met het zeer sterk uitkomende VVV 2 en 3 me ten. Om 8 uur opende de voor zitter van DOS deze avond en zei verheugd te zijn over de goede op komst. Spreker hoopte, dat deze wedstrijden er toe mochten bijdra gen de schaaksport in het alge meen te bevorderen. Een bijzonder woord van welkom richtte de spr. tot de heer v. Burken, die als af gevaardigde van de Noordhollandse Schaakbond aanwezig was. De heer v. Burken feliciteerde het bestuur en de leden van DOS met hun 15- jarig bestaan en hoopte, dat DOS nog vele jaren de schaaksport zou beoefenen. Spr. was er van over tuigd in de geest van het bonds- bestuur te handelen, door DOS een geldelijke gratificatie aan te bie den. Hierna dankte de voorzitter de heer v. Burken voor de ver leende gratificatie en zei. dat DOS er een dankbaar gebruik van zal maken. Hierna werd met de wed strijd een aanvang gemaakt en 44 spelers zetten zich achter de bor den. DOS speelde om de nederlaag zo klein mogelijk te houden en VW speelde om zoveel mogelijk punten rn de wacht te slepen en zodoende beslag op de uitgeloofde beker te leggen. DOS heeft voor het sterke WV de vlag moeten strij ken en verloor deze wedstrijd met 17</s punt voor VW en 4 y2 punt voor DOS. Rest nog te vermelden dat aan het le en 3e bord hevig gestreden werd. Beide partijen werden door DOS gewonnen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. OPNIEUW WARM Wisselend bewolkt, warm weer met enkele plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van on weer. Des nachts weinig wind, mest enkele nevel- of mistban ken. .Overdag tijdelijk matige wind'uit zuidelijke richtingen. ontvluchten, is hem erger bespaard gebleven. Het typeerde verdachte anders wel, wanneer hij zelfs zijn eigen „club"-genoten niet met rust kon laten. Requisitoir In zijn requisitoir merkte mr. Keune op, dat verd. de verant woordelijke man is voor al de jeugdige S.S.-ers, die nu vastzit ten, zodat hij een zeer zware straf allestins op zijn plaats achtte. De eis luidde 20 jaar met aftrek. Mr. dr. C. Berkhouwer merkte op, dat alle schuld op Vethman wordt geschoven. Vethman had kans gezien om in één der kampen, waarin hij heeft vertoefd, een hele speelgoedfabriek op te richten, waar niet minder dan 600 politieke gevangenen werken. Dit was het bewijs, dat verd. wilde tonen, dat hij van goede wil is. Reden waarom de verdediger aandrong om de straf aanmerkelijk te willen verlagen. Over veertien dagen zal de uit spraak volgen. R.K. ALKMAARSE ATHLETIEK- VER. „OLYMPUS" ALKMAAR. Hebben onlangs de R.K. Wandelclub H.V.Z., de R:K. Dameshandbalclub en de R.K. Gym nastiekvereniging hun beslag gekre gen, thans zal ook de oprichting van de R.K. Alkmaarse Athletiekveren. een feit worden, want 't staat wel •vast, dat in de hedenavond in Café Beemster te houden bijeenkomst daartoe zal M orden besloten. Maar met de oprichting alleen is men er vanzelfsprekend nog niet; 't is noodzakelijk, dat ieder, die maar iets voelt voor de bij uitstek gezonde en mooie sport d^r athletiek zich ook bij „Olymphus" aansluit. Bovendien verdient deze vereni ging, evenals de andere R.K. sport verenigingen, aller steun en sym pathie. VRIJDENKERSVERGADERING VERBODEN De loco-burgemeester, de heer G, van Slingerland, heeft, naar wij vernemen, een meeting, welke de Vrijdenkersvereniging „De Dage raad" voornemens was Zondag a.s. in de Muziektuin te houden en waarbij als sprekers zouden op treden W. v. Iependaal over „Mens, brood, toekomst" err de heerj de Dood over „Vrijheid en slavernij", verboden. Hierbij is de loco-burgemeester uitgegaan van de overweging, dat Alkmaar een gemengde bevolking heeft, in verband waarmee ver schillende bevolkingsgroepen door het houden dezer vergadering in hun godsdienstige gevoelens ge kwetst zullen worden en dat der halve bij het houden van de aan gekondigde vergadering gevaar is te duchten voor verstoring der openbare orde. Het verbod is ge baseerd óp art. 221 der Gemeente wet, dat de burgemeester het toe zicht geeft over alle voor het pu bliek openstaande gebouwen en hem de verplichting oplegt te wa ken tegen verstoring der openbare orde. Voor vergaderingen als de onderhavige is de voorafgaande vergunning van de burgemeester nodig. De wet geeft hier aan de burgemeesters een bevoegdheid, waarvan zij geheel naar eigen in zicht kunnen en moeten gebruik maken. Besluiten van de burge meester op dit terrein kunnen niet worden vernietigd en de raad kan de burgemeester niet ter verant woording roepen. Ongetwijfeld zal het grootste deel der Alkmaarse bevolking met waar dering kennis nemen van dit be sluit van- de loco-burgemeester. Bij de behandeling van de zaak- Wilson leverde mr. Windhausen, president van de Tweede Kamer, nogal scherpe critiek op het Be heersinstituut. dat na 21'» jaar nog niet gereed was gekomen met een rapport over de vermogenspositie van de beschuldigde Wilson. In de gisteren gehouden Tribunaalzitting deed hij een boetvaardige beken tenis, waaruit bleek, dat hij ver want moet worden geacht met de bekende boer, die naar zijn ezel zocht, waar hij zelf op zat. Hij deelde nl. mede, .dat hij het rapport op zijn bureau had gevon den in een nog ongeopende cou vert, zodat zijn verwijt aan het adres van het Beheersinstituut ten onrechte was gemaakt. Dat komt er van, als de advoca ten het zo druk hebben. BELANGRIJKE BUITENLANDSE ORDER AFGEWERKT Gistermorgen is od de Scheeps werf Nic. Witsen Vis te Alkmaar een sleepboot te water gelaten, welke door deze scheepswerf naar eigen ontwerp en tekening gebouwd is in opdracht van de in Tsjecho-Slowakije genationali seerde Schecpvaartmaatscha™ij Vitkovicc. Reeds voor de oorlog was deze werf begonnen met de uitvoering van een opdracht voor een zelfde sleepboot, de „Opava", waaraan de werkzaamheden, op last van de bezetters moesten worden voortge zet. De „Opava" is thans zo goed/ als gereed en zal over drie weken de reis naar Tsjecho-Slowakije be ginnen, om daar in dienst gesteld te worden op de Oder, waarop wegens het ontbreken van trein- en auto verbindingen als gevolg van de oorlogsomstandigheden, een inten sief scheepvaartverkeer wordt on derhouden op de haven van Stettin, welke voor het ingesloten Tsjecho Slowakije de enigste zeehaven is. Beide schepen hebben een lengte van 28 M„ 'n breedte van 6.40 M. en een waterverplaatsing van 150 ton. De door de fa. Kreber te Vlaar- dingen gebouwde 300 I.P.K. triple exp. machine heeft een trekvermo- gen van 4500 kg.; voorts zijn de schepen toegerust met een hulp machine. 'n diesel-installatie voor de 110-Volt-verlichting, 'n dubbele vierduims-centrifugaalpomp en cen trale verwarmingsinstallatie. Het bijzondere van deze boten is, dat zij een diepgang hebben van 1.40 M. en dat de schroef een span wijdte heeft van 1.85 M. en dus eigenlijk voor 'n deel boven water zou moeten uitsteken; de schroef draait echter in 'n soort tunnel, 'n kortstraalbuis, waardoor oen 30% hogere stuwkracht dan normaal wordt verkregen en de trekkracht wordt verhoogd. Dit is volgens een Duits patent, die tot oorlogsbuit ■werd verklaard en thans in de Ned. Scheepsbouw wordt toegepast. De „Vitkoviee", die gister te wa ter werd gelaten, zal 31 Dec. afge leverd kunnen worden. Voorts kreeg de scheepswerf Nic. Witsen Vis van de Biliton Mij n opdracht tot het bouwen van vijf communicatievaartuigen van 12'= M. lengte, uitgerust met n Storks Aan de parochianen en vrien den van de St. Joseph-parochie wordt het volgende medege deeld: De toegangsbewijzen voor de feestavonden op 1, 3 en 4 Oct. a.s. kunnen worden afgehaald op Zondag 21 en Zondag 28 Sept. a.s. tussen 10.30 en 12 u. in het patronaatsgebouw aan het Varnebroek. Zoals aange kondigd worden deze avonden gratis door het feestcomité aan de parochianen aangeboden. Op deze avonden zal „Cante- cleer" het toneelspel de „Spook trein" voor het voetlicht bren gen. Tegelijk met het toegangsbe wijs kan men zich in het bezit stellen van een programma, waarvan de kosten 15 ct. zijn. Een van de aangekondigde avonden, n.l. 2 Oct., komt te vervallen. Dieselmotor. Reeds werden twee dezer vaartuigen, die dienen voor personeelvervoer op Banka en Bili ton. afgeleverd. 1 Uit een en ander blijkt wel, dat de Scheepswerf Nic. Witsen Vis de naam van Nederland op het ge bied van de scheepsbouw en in het bijzonder de naam van Alkmaar'in de wereld hoog houdt. Over enkele maanden zullen deze in Alkmaar gebouwde schepen, die thans in de Voormeer liggen, van Praag naar Stettin varen en omgekeerd en het hunne hebben bijgedragen tot ver betering van onze precaire devie zen-positie. Gisterenmorgen stond voor het Tribunaal terecht, de beruchte GA.B.-controleur J. L. Musman. Hem was tenlaste gelegd, dat hij in '41 toegetreden was tot de N.S.B., terwijl hij ook lid was geweest van de Technische Noodhdlp. Aanvan kelijk was hij bij het Arbeidsbureau werkzaam als portier, doch dank zij zijn N.S.B.-lidmaatschap schopte hij het verder en werd bevorderd tot ambtenaar. Weer later werd hij aangesteld als opsporingsambtenaar vor onderduikers etc. Beschuldigde verklaarde, dat hij N.S.B.-er was geworden, nadat Mel- ciiert Schuurman hem hiertoe had „opgewarmd". Hij was met Schuur man in aanraking gekomen, die hem meetroonde naar vergaderin gen e.d. en Musman maakte eens „studie" van de partij. Tijdens zijn studie heeft hij zich bepaald .een zijdig laten beïnvloeden, want reeds in '41 schaarde hij zich achter de „leider van volk en vaderland", hetgeen de bovenomschreven ge volgen met zich meebracht. Voor het tribunaal toonde Mus man zich kleintjes, wanneer in aan merking wordt genomen, hoe zijn optreden in oorlogstijd is geweest. De landwacht noemde besch. een instelling, die het doel had om de Nederlandse belangen te beharti gen. terwijl de Technische Nood hulp was ingesteld om bij bombar dementen e.d. hulp aan de bevol king te bieden. Besch. ontkende, dat hij een fa natiek ^N.S.B.-er is geweest, doch een brief, waarin hij wordt voorge dragen voor de Techn. Noodhulp, vermeldt, dat Musman tot de uit stekende N.S.B.-ers behoorde. Als controleur bij het G.A.B. had hij daadwerkelijk meegeholpen om Nederlandse mannen en jongens naar Duitsland te transporteren, om daar hun krachten voor de Duitse oorlogsmachine in te span nen. Ook had hij dikwijls getracht onderduikers op te sporen, doch zijn recherchewerk leverde altijd zeer weinig op. Op de Hoeverkade had hij eens een boer bedreigd, om de deur te zullen intrappen, indien de man geen nummer van Vova wilde ko pen. Musman ontkende dit niet, doch meende het aan zenuwachtig heid te moeten toeschrijven. „Ove rigens eist de beleefdheid toch, dat je de deur opent, wanneer er wordt gebeld", aldus besch. Hoewel besch. te kennen gaf, dat hij werkelijk nog niet zo'n „beroerde vent" was ge weest. had men toch van de zijde der illegaliteit gepoogd om Mus man in Mei 1944 met een revolver aanslag van het leven te beroven. Dit was voor het tribunaal aanlei ding, om aan te nemen, dat besch. toch wel een tikje gevaarlijk is ge weest. Mr. Smal, die de verdediging voerde, begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat deze man door Schuurman is overgehaald. Hij ver zocht dan ook de uiterste clementie te willen betrachten. Over 14 dagen uitspraak. HOOFDKLASSE-COMPETITIE DAMMEN ALKMAAR. Waarde damvrien- den, de competitie is wederom be gonnen. Ook dit jaar hopen de DDD- ers, evenals vorig jaar dammend Alkmaar hoog te houden. In de eer ste thuiswedstrijd a.s. Zondag krij gen zij „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam op bezoek. Wel de zwaarste van deze afdeling. Een overwinning zal het zeker niet wor den, maar toch sporen wij de Alk- maarders aan hun uiterste krachten in te spannen, opdat het resultaat bevredigend zal zijn. De wedstrijd vangt aan om 12.30 uur bij A. Ha ring. Café Oudegracht 130. Belangstellenden zijn ook nu weer van harte welkom. DIERENBESCHERMING Sinds enige dagen zwerven twee bastaard ruwharige foxterriers bij de Omval, plm. ltyj jaar oud, zwart-wit. Gisteravond is aan het politie bureau gebracht een zeer oude spaniel met halsband om, waaraan bevestigd een leren riem. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de inspecteur Dierenbescherming. Ter beschikking 2 jonge klein- blijvende hondjes, plm. 9 w. oud. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. 4U-JARIG JUBILEUM PAUL HARDEN In de voorstelling van de Hoofd stad operette „Sag' beim Abschied leise Servus", welke op Dinsdag 23 September a.s. in het Gulden Vlies te Alkmaar gegeven wordt, zal de bekende kunstenaar Paul Harden zijn 40-jarig toneeljubileum vieren en tevens het feit herden ken, dat hij sinds 20 jaar in Neder land optreedt. Er heeft zich een groot landelijk ere-comité gevormd, waarin vele vooraanstaande Nederlnnders zit ting hebben genomen, onder ere voorzitterschap van mr. V/. A. J. Visser, Burgemeester van Den Haag. Ook in Alkmaar heeft zich een plaatselijk ere-comité gevormd, on der voorzitterschap van mr. G. van Hilten om Paul Harden bij zijn op treden on 23 September a.s. in het Gulden Vlies een passende hulde te brengen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Anto- nius J. en Cornelis J„ zoons van A. J. Sman en G. Jongejan; Susanna W„ dochter van Willem N. Lutge- rink en E. Marcha^t; Jansje, dochter van F. Jonker en J. Pereboom; Geertruida, dochter van S. Dinger- den en M. Bleker: Rudy, zoon van K. Rol en G. Duin; Franciscus C. H„ en Apolonia C. M„ zoon en doch ter van T. G. Ranzijn en A. C. Roo- beek: Johannes*A.. zoon van W. Molenkamp en C. E. Lobbert; Aiida P.. dochter van Jan Maakal en A. Blokker. Gehuwd: J. Commandeur en E. Bleeker; J. W. de Vries en A. C. C. Vennik; W. Wester -en P Sijm; Vt. J. Wassing en T. Peereboom; K. Weerstand en A. van Scheven; S. K.'r chouwer en M. van Kooff. Overleden: G. Bakker, 52 jaar gehuwd met J. W. Groot; S. Koning, 57 jaar, gehuwd met G M. Hues- ker; A G. Wijdom, 49 jaar, ge huwd met R. J. Valkhoff. TUITJENHORN Het opnemen op een gramofoonplaat van de slemmen van ouders, familieleden en vrienden van onze 20 jongens in Indië is een waar succes geworden. De voorzitter van Kath. Thuisfront had ziin woning voor dit mooie doel beschikbaar gesteld. Woonkamer en slaaDkamer waren ingericht als studio. Het onnemen geschiedde door de heren Koster en Garritsen uit Schagerbrug. Van ruim 200 per sonen werden tussen 1 uur en 9 uur de stemmen op de plaat vastgelegd. Tenslotte werd een goedgeslaagde opname gemaakt van de Thuis frontnachtegalen. De draaitijd van iedere plaat is 6 minutep en de weergave is perfect. Het zal voor onze jongens in Indië een grote vreugde ziin. na maanden of jaren van scheiding, de stemmen van hun verwanten 1.e kunnen beluisteren, zoveel malen als zij dit maar willen. Allen, die hiertoe hebben medege werkt een woord van hulde en dank. TUITJENHORN. Het Kermis- programma- Het is de onlangs opgerichte Kermiscommissie gelukt een aantrekkelijk en gevarieerd programma in elkaar te zetten voor de a.s. kermis. De Maandag zal wor den begonnen met wielerwedstrijd, de z.g. Ronde van Tuitjenhorn. Een mooi aantal nieuwelingen, amateurs en senioren heeft zich opgegeven, zodat dit programmagedeelte zeker zal slagen. Na de middag vindt de traditionele draverij plaats op de Koorndijk, welke altijd een groot aantal paardensportliefhebbers weet te trekken. Iri het Verenigingsge bouw draait om 4 uur en om 8 uur de bekende film „George zet 'm op met George Formby in de hoofd rol. Een zeer gevarieerd Wereld nieuwsprogramma gaat aan deze film vooraf. De Dinsdag is de dag van de jeugd, 's Morgens om half negen wordt reveille gehouden bij 't Verenigingsgebouw waarna rond gang met het fanfarecorps. Hierna zullen de ongeveer 350 kinderen el kaar bekampen in behendigheids wedstrijden. De lijsten die voor dit doel in de parochie hebben gecircu leerd, leverden een flink resultaat op. waardoor een groot aantal Prl's" ies kon worden aangekocht. Het van ouds bekende Katgooien zal niet door kunnen gaan omdat er geen vaatjes te krijgen waren. ernstig verkeersongeval- CASTRICUM. Donderdagmid dag omstreeks twaalf uur geraakte vermoedelijk door het onvoorzich- ti<* oversteken van de weg, t doch tertje van de familie Langeveld onder een passerende autobus van de Naco. Nadat medische hulp was verleend, en bijgestaan door dhr. Hemmer en zuster Boelrijk. M/ird de getroffene per ziekenauto naar het St. Elisabeth-ziekenhuis ver voerd. Het ongeval gebeurde in de Dorpsstraat, een der drukste win kelstraten waar no? altijd door mo torvoertuigen te snel woult gere den UITSPRAKEN VAN HET TRIBUNAAL Willem Zuidsc-harwoude uit Zij- pe werd veroordeeld tot drie jaar detentie met aftrek van voor arrest en komt in Mei 1948 vrij. Sipke Wagenaar wordt ontsla gen uit verdere detentie. Albert Wiegman uit Heiloo komt vrij in Januari 1948. Cornelis Trap wordt veroordeeld' tot 2 jaar detentie met aftrek en komt dus vrij. Hij krijgt een proeftijd van drie jaren. Gijsbertus' Mulder komt vrij op 1 Januari 1948 en krijgt drie jaren proeftijd met levenslange ontzetting uit de beide kiesrech ten en wordt momenteel ontsla- gens wegens ernstige neurotische storingen. Schapen (geregistreerd Texels ras) Drietallen ramlammeren van één vaderdier: 1. A. Groot, O.-Blokker; 2a. C. Langedijk Hz., De Weere; 2b. P. Pijper, Twisk; 3a, A- Groot, O.- Blokker; 3b. J. v. Kampen, Hoog- karspel; Eervol: Wed. W. Kistema- ker. Abbekerk. Viertallen ooilammeren van één vaderdier: 1. C. Langedijk, Weere;, 2. P. Pijper, Twisk. Viertallen fokschapen, geb. in 1946 van één vaderdier: 1. C. Lan gedijk Hz., Weere; 2. C. Wijdenes Pz„ Sijbekarspel; 3. P. Pijper, Twisk Viertallen fokschapen, geb. in 1945 of eerder: 1. J. de Jonge Wz„ Beemster; 2a. C. Wijdenes Pz„ Sij bekarspel; 2b. Wed. W. Kistemaker, Abbekerk. Schapen met haar in 1947 geb. lammeren: 1. C. Langedijk Hz., De Weere; 2. P. Pijper, Twisk; 3. Idem; Eervol: J. Stapel. Sijbekarspel. Rammen geb. in 1945 of vroeger: 1. wed. J. Ruyter, N. Beemster; 2. J. Stapel Sz, Sijbekarspel; 3 J. J- Bakker en K. Bruin, Venhuizen. Rammen geboren in 1946: 1. J. de Jonge, N.Beemster; 2 P. Pijper, Twisk; 3 C. Langedijk Hz, de Weere. Varkens (geregistreerd Groot Yorkshire ras) Beren, geboren voor 1 April 1945: la Varkensstamboek Alkmaar; lb C. Borst Pz„ Heerhugowaard. Beren geboren na 31 Maart 1946, doch vóór 1 April 1947: 1 P. Beere- poot. Wognum; 2 P, N. Laan, Lage- hoek, Opmeer; 3a J. $J. Bakker en Zn., Venhuizen; 3b S. Bakker te A arts woud. Drachtige zeugen, geboren voor 1 Sept. 1945, minstens 6 weken drachtig; 1 J. C. Borst, Zandwer- ven, Sijbekarspel; 2a Bijman, Zand- werven, Sijbekarspel; 2b Gebr. Broers, Benningbroek; 3a C. Borst Pz„ Heerhugowaard N.; 3b wed. Jacob Stuyt. Ursem. Drachtige zeugen, geb. na 31 Aug. 1945, doch voor 1 Jan. 1947: 1 M. Borst, O. Niedorp; 2 J. C. Borst, Heerhugowaard N.; 3 P. Vlaar Gz. Benningbroek. Zeugen geboren voor 1 Sept. 1945 met biggen niet ouder dan 85 dg.: 1 C. Borst Pz„ Heerhugowaard N.; 2 S. Ruyter, Sijbekarspel; 3. Z. Peetoom, Berkhout. Zeugen geboren na 31 Aug.- 1145, met biggen niet ouder dan 85 dg.: 1 J. P. Koopman, Hoogwoud; 2 J. Stam, Berkhout;. 3 Jac. Pijper, Nw. Niedorp. Twee- en drietallen fokvarkens, geboren tussen 1 Nov. 1946 en 1 April 1947: 1 C. Langedijk Hz.. De Weere; 2 A. Laan, Z. Spierdijk; 3 J. de Haan. Zwaag. Eervol S. Ruyter, Sijbekarspel. Afdeling geiten en bokken Geiten geb. in 1944 of vroeger: 1 Meta F329 P. Hopman, Oostzaan; 2 Elisabeth H1943 P Bouthoorn Koog aan de Zaan; 3 Greta H130.5 P op de Kelder Nibbixwoud; 4 Esther 584F K. Berga, Andijk; 5 Spelkeloor H1261 G. Berghuis, Be verwijk; 6 Meintje H662 A, van Wageningen, Oostzaan; 7 Woutertje H804, J. Hooischuur, Zaandam; Marijtje F582 G. Struik, Enkhuizen. Geiten geboren in 1945: 1 Aagje 694F P. Lanser. Zaandam; 3 Marie- tje H1266 J. H. Henneman Bever wijk; 4 Annie H1318 D. de Boer, Oostzaan; 5 Jacoba 2710F D. Prin sen, Spanbroek; 6 Gré IV 660F C. Leijen. Andijk; 7 Betsy 708F G. Vriend, Wognum; 8 Lena H1304 W. de Boer, Nibbixwoud. Geiten geboren in 1946: 1 Hilda H1500 Q. Langedijk, Enkhuizen; 2 Annie 726F. P. Bouthoorn, Koop aan de Zaan; 3 EUy 718F D. Prinsen Spanbroek: 4 Marijtje II D81 G. Struik. Enkhuizen; 5 Neeltje 719F G. Vriend, Wognum; 6 MoDpie 717. D Prinsen, Spanbroek; 7 Tim A831 J. Hooischuur. Zaandam; 8 Alida D82 Jac. Groot, Enkhuizen, Geitenlammeren; 1 Ru 0 236 K-. Berga, Andijk; 2 GUurtje II T913 L K. van Ooyen, Zaandam; 3 Nel 35T J. de Boer, Zaandijk. Bokken geboren in 1945 of vroe- ger' 1 Frangois H689 afd. Oostzaan; 2 Dirk H564 afd. Beverwijk; 3 Da vid H559 afd. Spanbroek; 4 Gou verneur H691 afd Zaandam. Bokken gebpren in 1948: 1 Hugo H742 afd. Koog-Zaandijk; 2 Hercu les H 724 afd. Oostzaan; 3 Huib H 759 afd. Spanbroek; 4 Hellas H 719 afd. Badhoevedorp. Boklammeren: 1 B216 T. de Vries Westzaan; 2 B107 G. Vriend, Wog num; 3 B108 G. Vriend. Wognum. Productiegeiten: 1 Tini 331F J. Groot, Zaandam; 2a Aagje 694F F. Lames, Zaandam; 2b Meta F329 P. Hopman, Oostzaan; 4 Martha H888 D. Prinsen. Spanbroek; 5 Sientje II 209F, S. Groot, Spanbroek. Groepen (vijf geiten uit één afd.): 1. Afd. Oostzaan; 2. Afd. Bever'.vijk; 3. Afd. Spanbroek. Kampioengeit: Meta T329 Piet Hopman. Oostzaan Kampioenbok Frangois H689 afd. Oostzaan. SCHAGEN MARKTO VERZICHT De enkele druppels regen die af en toe kijn gevallen, waren ten ene- male ontoereikend om enig merk bare verbetering op de weilanden teweeg te brengen. De droogte heerst dus nog oppermachtig met alle gevolgen van dien. Reeds voor de aanvang der markt sflond het dan ook al vast, dat van een verbetering der handel geen sprake zou kunnen zijn. Instede van verbetering kon vandaag over de gehele linie een merkbare ver slechtering worden waargenomen. Nog verder verlaagde schapen- prijzen brachten geen kopers aan. De omzetten waren onbeduidend tegen het maximum van f35.voor overhouders en f65.voor de aller beste fokschapen. Slechts enkele verse koeien ver wisselden van eigenaar, en dan nog zeer trekkend. De hoogste prijs f550 werd maar een enkele maal bereikt. De gelde- koeien vonden geen nieuwe eige naars. Zij gaan straks wel naar de centrale. Van de aangevoerde biggen wer den slechts 3 stuks verkocht voor ten hoogste f30. Op de paardenmarkt bleek alleen nog maar belangstelling voor veu lens te bestaan. Deze noteerden f100 tot f115. Eindelijk is ook op de pluimvee afdeling de algemene verslechtering doorgedrongen. Jonge kippen prijs den ruim een gulden lager op f6 A f7. oude kippen f2.50 en moeilijk te plaatsen. Konijnen van fl tot f8 (geen vette). Er was vandaag wei nig bezoek en de stemming in mi neur. Keuring aan de rand. A. Rubriek Hengstveulens: le prijs NN, eig. P. Jongert W97 Westwoud; 2e prijs NN, eig. W. Helder, Beets; 3e prijs Karei, eig. A, Groot, Oos terblokker; goede veulens aan de kop. Rubriek Merrieveulens: le prijs Lieze, eig. J. Houter, Sijbekarspel; 2e prijs Laura. eig. J. Helder Hz., Berkhout; 3e prijs N. Neyen, eig. P. Wenhuis, Abbekerk; goed, met best kopnummer. Rubriek 1-jarige merries: Geld. type le prijs Krillie, eig. W. Hel der, Beets; 2e prijs Koosje, P. Smit, Wervershoof; 3e priis Kardina, eig. P. Kok, Wognum; Gron. type: le prijs Karspella, wed. P. Roskam, Sijbekarspel. Rubriek 2-jarige merries: le prijs Jurband, W. Helder, Beets; 2e pr. Jeannetta, J. Helder Jbz., Berkhout; 3e prijs A. Zilver, Keern, Zwaag. Knappe rubriek. Rubriek: 3-jarige, merries: Gron. type le prijs Ivonna, P. Koomen. Baarsdorpermeer; 2e prijs Iger, J. Schilder, Oude Niedorp; Geld. type le prijs Irmossa, P. Smit, Wervers- hoof; 2e prijs Irmeina, gebrs. Groen Berkhout; 3e prijs Freinaika, P. J. Broertjes. Oosthuizen. Rubriek 6; oudere merries Geld. type, le prijs Duponna,. J. Helder, Berkhout; 2e prijs Toscüla, C. van Straalen, Heerhugowaard; 3e prijs, Halfine, Jac. Houter, Sijbekarspel. Eerv. verm.: Cory. J. Broers, Ben ningbroek. Gron. type: le prijs Houwina, N. van Diepen, Ursem; 2e prijs Faas- je, J. Helder, Berkhout; 3e prijs Bipa, J. Bakker, Sijbekarspel. ZATERDAG 20 SEPTEMBER: O 's Middagjj, 4 uur grote muzi kale optocht van 20 Westfriese corpsen met gezamenlijke mu ziekuitvoering voor het stadhuis. 's Avoncjs 7.30 uur grandioze taptoe en fakkeloptocht door de 20 Westfriese corpsen. Tevens sluiting der winkelweek. WIJKER SCHAAKKAMPIOEN VAN DEN HELDER De hoofdschotel van deze avond vormde de partij Groenevelt-Wij- ker, waarvoor grote belangstelling bestond. De schaakliefhebbers wer den niet teleurgesteld want het was een zeer spannende en ook een zeer goede partij. Groenevelt, die in de eerste plaats positiespeler is, open de bij verrassing met e4, waarop Wijker Siciliaans antwoordde. Het werd een bijzonder ouderwetse va riant van het Siciliaans nl. met di rect f4. In de opening deed Wijker een minder sterke paardzet, het geen Groeneveld vrij goed wist te weerleggen en daardoor een sterke aanvalstelling opbouwde. Heel eigenaardig werd nu het verlooD. Wijker scherp aanvalspeler. in de verdediging, terwijl de secure posi tiespeler Groenevelt de wapenen der aanval hanteerde. Het bleek echter al spoedig dat beide spelers ook dit terrein behoorlijk beheer sten. Steeds spannender werd de partij, met zijn Koningspionnen begon Groenevelt een opmars, totdat er een op f4 en h4 terecht was geko men. De h pion kon echter niet blijven en rukte naar h 5, Wijker drukte langs de d lijn, welke voor hem van het grootste belang was. Nu echter begon Groenevelt nog druk uit te oefenen op de e lijn door verdubbeling van de torens op deze lijn. Schitterend was echter de parade, torenafruil vond plaats, waarbij Groenevelt niet op de sterkste manier terugnam. De zwarte dame kwam in de verdedi ging terug, met directe dreigingen op de witte koningstelling. Thans begon de zwakte der witte pionnen- stelling te blijken, de h pion was niet meer te handhaven, evenals de d pion, ook de b en c pionnen wer den zeer zwak en juist voordat Wij ker het gewonnen eindspel kon in gaan, viel de vlag der klbk van Groenevelt. Met deze overwinning bevocht Wijker het zo lang bestreden Kam pioenschap, op overtuigende wijze, want geen der andere spelers is er in geslaagd van hem te winnen. Voor de Schaakclub „Schaakmat", waarvan de heer Wijker voorzitter is, betekent dit een mooi succes. Van deze plaats feliciteren wij hem met dit fraaie resultaat. (Vervolg van pag. 1) dankbaar zijn jegens God. Er zijn moeilijkheden. Velen hebben hard gewerkt en weinig verdiend, er is droogte en tegenspoed; maar weet het wel, aan geen enkel mens wor den de moeilijkheden bespaard en houdt u wel ervan overtuigd: God houdt van U, en Zijn H. Moeder heeft ons lief. Niettemin wijken de moeilijkheden niet van ons, maar dan zijn zij een reden voor de goe de God, om ons oneindig veel meer te geven, ons gelegenheid te bieden, onze fouten te verbeteren. En hoe heeft de liturgie het ons in deze dagen niet telkens weer voorge houden: in het Kruis is heil en ze gen. Dus dankbaar moeten wij zijn, al weten wij niet. waarom God ons beproeft, en wat Hij in eeuwigheid voor ons in vreugde zal verande ren. Wjij hebben echter onze noden, en daarom zijn wij hier, gaande tot Maria oudat zij voor ons ten beste zal spreken. Zij zal niet doof blij ven, als gij hier met mannelijke degelijkheid en kinderlijk hart om Haar hulp smeekt. Onder Haar be scherming nemne wij onze toe vlucht! Grote moeilijkheden biedt thans de algemene wereldtoestand. Gij hebt in schaarse tijden velen zo gul geholpen aan voedsel en nu zijt gij zelf weer de dupe van economi sche noden. Maakt daarom uw bond, die voor alle belangen op komt en dit geldt voor de pa troons en voor de arbeiders groot en sterk en zorgt, dat allen, die daarvoor in aanmerking komen, lid worden, maak er één geheel van. Strijdt voo'r uw belangen en vraag er de zegen van Maria voor. Dat alles hangt samen met de strijd tegen het Communisme, dat er ook op het platteland op uit is, zielen te roven en op een ge mene en verfijnde manier zijn aanvallen tegen geloof en kerk richt. Het tracht de zielen los te maken van de Kerk, kweekt on tevredenheid en maakt misbruik van de noodtoestand, het wil de heerlijke troost ontnemen, dat God ons beschermt. Als wij het geloof en die goddelijke troost kwijt zijn, blijft ons niets anders over dan wanorde en chaos en rechteloosheid. Tegen dit heilloos streven van 't Communisme moet gij een dam vormen, een aan eengesloten katholiek blok, van kindern Gods. die door dik en dun met Christus meegaan! Dat woord geeft gij, gij gaaft het aleerder, uw vaandels getuigen er van, nu moet gij dat ook houden. In uw moeilijkheden moet gij vast houden aan God en laat niet af de hulp van Zijn Heilige Moeder te vragen. Blijf wie ge zijt, degelijke chris tenen in uw gezin, handhaaf de eenvoud, de reinheid, de liefde en de rechtvaardigheid en de arbeid zaamheid, houdt uw gezin gesloten voor het gedoe van de wereld, laat uw zoons het voorbeeld van hun brave vaders volgen en uw doch ters dienstvaardig zijn en tot hulp bereid. Bewaar de goede oude .ze den van vroeger.. In een treffende slotbede stelde mgr. Huibers alle aanwezigen en hun werk en hun gezin en al hun belangen onder de bescherming van Maria. Zo vond na een lange processie gang, waarin mgr. Huibers achter het Allerheiligste volgde, deze zo schone dag weer zijn einde in de grote kapel,, waar na een juichend Te Deum opnieuw de zegen met 't H. Sacrament gegeven werd, als 'n heilige beloftyp aan de honderden, die gesterkt weer naar huis en haard wederkeerden. EEN VROUW IN HET SPEL 'T ZAND. Toen Woensdag avond om 6 uur een motorfiets vanuit de richting Den Helder 't Zand passeerde, waarop een Am sterdams ecjitpaar was gezeten, vond mevrouw dat zij ook wel eens kon gaan rijden. Manlief be zweek voor de smeekbeden, maar als duo-passagier kon hij niet ver hinderen, dat zijn echtgenote te gen een stilstaande vrachtauto aanbotste, daar zij de macht over het stuur volkomen kwijt was (en dit misschien wel nooit had beze ten). Het verdient wel aanbeve ling dat dergelijke grapjes op een drukke verkeersweg achterwege worden gelalen. Met lichte ver wondingen werd het echtpaar per auto naar Amsterdam gebracht. De motor had lichte schade op gelopen. De Mechanisatiecommissie voor Noord-Holland van de Ned. Fruit telers Organisatie, onder leiding van het Rijkstuinbouwconsuleni- schap te Hoorn, verzoekt hét vol gende mede te delen: In de laatste twee jaar na de oor- log is er onder de N.H. tuinbouwers voor mechanisatie een grote be langstelling ontstaan. Vele vragen over diverse machi nes werden gesteld en naar beste weten beantwoord. Reeds lopen in de praktijk een aantal machines, .waarmee al naar gelang de om standigheden min of meer gunstige resultaten werden geboekt. Zij,, die zcih in deze jaren een machine aanschaften, konden dit veeluit uit financieel oogpunt wel doen, alhoewel het een experiment genoemd kon worden. Immers men wist niet of onvoldoende hoe de na-oorlogse machines zouden zijn. Er staat thans echter een andere tijd voor de deur. men moet weer voorzichtig worden met het doen van grote uitgaven en als men hiertoe verplicht is, dan zal men alleen het meest geschikte voor zijn bedrijf moeten kopen. Het aanbod van machines is nog niet ruim, maar alweer zeer gé- varieerd. Wie de laatste Jaarbeurs bezocht heeft, zal dit zeker beseft hebben. 'Daarom is het een goede gedachte geweest van de Mecha nisatiecommissie voor Noord-Hol land om in samenwerking met de Ned. Fruittelers Organisatie, kring Noord-Holland, onder leiding van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn een werktuigen- en machi ne-demonstratie te houden, waar op de machines hun capaciteiten kunnen tonen. Om deze demonstratie te doen slagen is het contact opgenomen met een groot aantal importeurs en fabrikanten, die allen hun mede werking toezegden. Hierdoor is het mogelijk om met een zeer uitge breide collectie te demonstreren. Zo komen er enkele vierwielige trekkers met werktuigen en trek kerfrezen, rupstrekkers, freesma chines, andere tweewielige trek- kesr, eenwielige trekkers, motor- sproeimachines (9 verschillende merken in diverse typen) en nog vele andere werktuigen, zoals de Atomiser, wagens achter freesma chines, regeninstallatie, schuitmo toren, stuifapparaten en water pompen. Deze zeer bijzondere demonstra tie, die dit jaar maar op één plaats in Noord-Holland gehouden wordt, zal plaats vinden op Donderdag 25 Séptember a.s, op het terrein van de heer Jb. Koster te Wognum. Het terrein is gelegen aan de Hoornseweg, hoek KI. Zomerdijk. Een uitvoerige beschrijvende cata logus is op het terrein verkrijg baar. Elke tuinbouwer, die met zijn tijd mee gaat, mag niet verzuimen deze demonstratie, welke 's mid dags om één uur aanvangt, bü te wonen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2