Italië heeft wel een vredesverdrag maar noq geen vrede Oost-Indonesië wil ook een „Linggadjati" DEVERRESTEM Zal er met de Republiek opnieuw worden onderhandeld? NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 19 September 1947 PAG. 3 De moeilijkheid der ondertekening Land bouwarbeiders staken Het communistische gevaar Verplaatste personen Internationale invloeden achter de schermen r Katholieke Actualia J Niet-bestaan van overeenkomst is een politieke fout Petkof#s doodvonnis bevestigd Voorzitter der N.C.R.V. i (Van onze correspondent) ROME, 13 September zToen even voor de vacantieperio- de de leden van de Constitutie de regering machtigden het vredes verdrag te ratificeren, kwam on middellijk de vraag aan de beurt, wie het document eventueel zou tekenen. Voor deze ondertekening kwamen in aanmerking de Presi dent van de Republiek De Nicola, de minister-president de Gasperi, of graaf Sforza, de minister van buitenlandse zaken. Dat de bespre kingen voor de keuze van de on dertekenaar vier lange dagen heeft geduurd, is wel een bewijs, dat de geestesvertroebeling in Italifc zich tot personen van de hoogste ran gen heeft uitgebreid. Natuurlijk hebben de drie boven genoemde heren allen aan het ver leden gedacht, neergelegd in de ;e schiedenis. waarin ondertekenaars van vredesverdragen, behorende tot overwonnen naties, niet zelden de ondertekening met hun leven heb ben moeten boeten, terwijl »zij zon der twijfel ook hun blikken hebben doen gaan over de naaste toe komst. waarin, gezien de precaire toestanden van het land op alle gebied, revolutionaire woelingen zeer goed denkbaar zijn. De Gasperi heeft gedurende de vier dagen van het geschil zeer waarschijnlijk steeds de gedachte gehad, dat, zo hij De Nicola of Sforza tot ondertekening zou kun nen overtuigen, hij zelf buiten schot bleef. Daarom heeft hij het als zijn taak beschouwd de argu menten en de tegenargumenten per soonlijk van het paleis Chigi (het ministerie van buitenlandse zaken) naar het paleis Giustiniani (de re sidentie van de President der Re publiek) over en weer te brengen. Op deze wijze bleef hij schitterend op de hoogte van het verloop der discusie en is bet hem ook gelukt de handtekening van - beide te ver krijgen in die zin, dat De Nicola het eigenlijke document van rati ficatie heeft ondertekend en graaf Sforza een tweede document, waar in de gezant Quaroni gemachtigd wordt de ratificatie op het ministe rie van buitenlandse zaken te Pa rijs te deponeren. De Gasperi zelf cn zijn partij, nauw aan hem ver benden, hebben zich op deze wijze uit deze kwestie gewrongen, terwijl voor de toekomst De Nicola de zondebok is voor het smadelijk vredesdictaat. En ware met zijn handtekennig de ware geest van vrede over het In Nederland aangekomen Om twee uur Donderdagmorgen arriveerde op het station te Venlo het eerste tarnsport van verplaat ste personen, voor wie Nederland een tweede vaderland zal zijn. Zij hadden een vermoeiende reis van 36 uur achter de rug, hadden bijna niets gegeten en in 't geheel niet geslapen. Het transport bestond uit 230 mannen en vrouwen, afkomstig uit Polen en de verschillende voor malige Baltische staten, die om ver schillende redenen niet naar hun vroegere vaderland wensen terug te keren. De meesten bezaten niets meer dan de kleren die ze aan hadden. De afdeling Venlo van het Ned. Rode Kruis had-- op het sta tionsplein een openluchtbuffet inge richt, dat met vlaggen omringd en door schijnwerpers belichteop schriften, de d.p.'s een welkom in Nederland toeriep. Op het station waren vertegenwoordigers van ver schillende arbeidsbureuax, een de putatie van de mijnen en afgevaar digden van diverse fabrieken ter begroeting aanwezig. Italiaanse volk neergedaald, dan had De Nicola een grote troost bij zijn bureaucratische nederlaag ge had, maar integendeel, juist in deze dagen van ondertekening woedt de plaag van stakingen in'alle felheid door geheel Italië. Sedert j.l. Maandag hebben in de Povlakte 600.000 landarbeiders, gehuurd voor het binnenhalen van de rijstoogst, het werk neergelegd, niet omdat zij hun dagloon van 2000 lires voor het ogenblik onvol doende vinden, maar omdat zij dit dagloon niet meer zullen ontvan gen, zodra de rijstoogst ten einde zal zijn. Ook de landarbeiders bij de rijstoogst in de provincie Ve netië hebben gedeeltelijk het werk neergelegd. In de industriestad Prato liggen door staking alle fa brieken stil, in Milaan en Firenze enige der industrieën. De golf van beroering heeft ook Rome bereikt, waar j.l. Maandagavond in verschil lende wijken optochten waren ge organiseerd door honderden arbei der^ die allen een rode zakdoek om de hals droegen. Deze strijd tussen socialisten en communisten van de ene zijde en de christen-democraten van de an dere, wordt behalve door stakingen in plaatsen, waar de eersten de meerderheid vormen, ook uitge vochten door middel van aanplak biljetten op de muren door geheel Italië, waarin links en rechts al hun gal tegen elkaar uitspuwen. Het politiek spel van links is be gonnen met een tweeledig doel: ten eerste om de regering van De Gas peri omver te werpen en uiteinde lijk dient dit opruien van de volks massa als verkiezingscampagne voor de gemeenteraadsverkiezingen van Rome, die op 12 Oct. a.s. moe ten plaats vinden. Voor deze ver kiezingen hebben de communisten de socialisten weten over te halen met hen een blok te vormen, om op deze manier Rome eventueel een communistisch burgervader te ge ven. Boekhouder verduisterde f 21.500- De recherche in Amsterdam heeft aangehouden een 25-jarige boikhou- der, die sedert een jaar in dienst was bij een groothandel in ijzerwa ren in de Amsterdamse binnenstad en gedurende die tijd eèn bedrag van f 21.500.heeft verduisterd. De aangehoudene meende aanvankelijk slechts ong. f 5000.uit de kas 'te hebben ontvreemd, maar hij bleek voor het overige bedrag geen ver klaring te kunnen geven. Ee jonge man heeft op zeer grote voet geleefd door regelmatig dineren in grote hotels en restaurants, waarbij hij gewoon was grote fooien te geven. (Van onze parlementaire redacteur) Het nericnt, dat 25 KepuDii- keinse ambtenaren, onder wie 'n aantal ministers uit de vorige ka binetten van Sjahrir, die tijdelijk te Batavia vei toeven, geweigerd hebben naar Djokja terug te ke ren, noemt men in bevoegde kringen te Den Haag, een ver heugend verschijnsel, omdat daar- ciooi opnieuw duidelijk wordt gemaakt, dat de toestand op Java kentert. Deze Republikeinen zijn er zich terdege van bewust, dat zij in Djokja niets te vertellen zullen hebben, tegenover de wer kelijke machthebbers, die ook Soekarno en Sjarifoeddin niet zijn. Hoe verheugend dit verschijnsel ook moge zijn, de probleemstelling hoe wij uit het conflict met de re publiek moeten komen wordt er niet door verduidelijkt. Want al moge het waar zijn, dat wellicht enkele van deze autoriteiten bereid zouden zijn tot een loyale mede werking met Nederland, zij zullen daartoe- voorshands niet overgaan, wel wetend hoe Djokja hen beloert en met terreur tegen hun achter gebleven familieleden dreigt. In deze wetenschap, maar ook onder invloed van het internatio nale gebeuren staan wij opnieuw voor de vraag of er met de Repu bliek nieuwe onderhandelingen moeten worden aangeknoopt. De heer Vorrink verklaarde onlangs, dat dit moet gebeuren en het Co mité Rijkseënheid is er als de kip pen bij om tegen dc-2e uitlating te protesteren. Men kan deze vraag principieel blijven stellen en er van harte mee instemmen, dat dit niet moet ge beuren aangezien onze regering destijds de periode van onderhan delen welbewust heeft afgesloten en er anderzijds geen enkele reden is ontstaan om van dit standpunt terug te komen. Men behoeft slechts aan de laatste hooghartige en verwarring stichtende verkla ringen van Sjarifoeddin te denken om dit te bewijzen. Het is ook de vraag of de Nederlandse regering tot hervatting bereid zal zijn, ge zien de verklaringen van dr. van Mook, waarin hij zeide, dat Soe karno en de zijnen geen noemens waardige invloed meer uitoefenen en dat zij niet te goeder trouw kunnen worden geacht. Indien dus de interne situatie ALS EERSTE afge- gregatie der Zusters stelling te Akita, in gevaardigde van van Vechel en de Noord Japan bezocht, het Vaticaan bij een Eerw. Broeder- Over- Deze instelling werd U.N.O.-organisatie ste Emmanuel van de gesticht door zuster werd benoemd Geor- Broeders van Huy- Teresa, een katholieke ges Ducotard, een bergen. A Kardinaal non van Duitse af- Zwitsers Professor in Hlond, Aartsbisschop komst. Bestuurd door dienst van het Depar- van Warschau, Pri- een orde van Japanse tement van Land- maat van Polen, ver- Zusters, belast deze bouw. Prof. Ducotard klaarde ter gelegen- instelling zich met de werd aangesteld als heid van het eeuw- zorg voor wezen, officieel waarnemer feest van Onze Lieve ouden van dagen, zie- van het Vaticaan bij Vrouw van Salette: ken en vluchtelingen, de Organisatie voor „De mensheid wordt Hoewel het in de be- Voedsel en Landbouw De bekende Ka- SN tholieke Labour-afge- vaardigde, Richard Stokes, verklaarde na zijn terugkomstuit Duitsland, dat hij, in dien hem de vrije I hand gegeven werd in bedreigd door een ka- doeling van de keizer Duitsland, de functies tastrophe van de af- had gelegen niet lan en de duur van de metingen van een ger dan een kwartier Geallieerde Bestuurs- ZondvloedMis- te blijven, duurde zijn raad op drastische schien zal de verwor- bezoek bijna een uur. wijze zou inperken, den en opstandige we- De pastoor van de aangezien de onbe- reld spoedig gestriemd Slowaakse mijnstad voegdheid van dit li- worden door de gesels Banska Stiavnica, chaam onbegrensd is. Gods. Het geweld van Franz Kankovitch, die De vrijgekomen plaat- het kwade zal over- grote bekendheid be- sen zou hij door Duit- wonnen en de godde- zit om zijn activiteit sers willen laten inne- loosheid gebroken voor de verbetering men. 9 Koninginne- worden. De aal- van de levensomstan- dag heeft dit jaar in moezenier van de staf digheden der mijnwer- de gelederen der R.K. van de Amerikaanse kers en hun gezinnen, Missie van West Bor- luchtmacht in het is door het nationale neo drie onderschei- Verre Oosten. Lt.- gerechtshof tot 12 jaar dingen van Hare Ma- Kol. Paul J. Giegerich, gevangenisstraf ver- jegteit de Koningin priester van het bis- oordeeld. Hij werd er- gebracht. Tot Officier dom Pittsburgh, heeft van beschuldigd par- in de Orde van Oran- een „parochie" onder lementslid te. zijn ge- je Nassau werd de zich, welke zich over weest in het zelfstan- Zeereerw. Pater Cas- Korea, Okinawa, Tini- dige Slowakije en sianus Reynen, Aal- an, Saipan, Guam, de door middel van het moezenier bij het Philippijnen en de aan hem toebehorende K.N.I.L. benoemd; Admiraliteitseilanden en door hem geredi- verder werden Ridder uitstrekt. Keizer geerde blad propagan- in diezelfde Orde: de Hirohito heeft verle- da te hebben gemaakt Eerw. Moeder Herme- den week de Katholie- voor het voormalige nigildis van de Con-ke liefdadigheidsin- Slowaakse regime. geen enkel aanknopingspunt biedt vóór een hervatten der onderhan delingen, zowel om deze bewinds lieden persoonlijk, als om het standpunt waarop zij staan, dan zoekt men naar een andere verkla ring van de geruchten omtrent nieuwe onderhandelingen. Wanneer die niet in partijpoli tiek is te vinden, dan zou men in de eerste plaats geneigd zijn te denken aan zekere internationale invloeden, welke zich doen gel den. Zoals men weet nadert de com missie van Drie, welke door de Veiligheidsraad is ingesteld in ac- coord met een soortgelijk aanbod van Nederlandse zijde, haar vol tooiing. Is zij eenmaal gereed, dan zal zij ongetwijfeld actief haar goede diensten aanbieden door toch minstens partijen tot elkaar te brengen. Dat er intussen nu reeds van buiten af pogingen in het werk worden gesteld om beide partijen opnieuw' tot praten bereid te ma ken, ligt in de lijn der verwachtin gen. Of de Ver. Staten Nederland iets te verstaan hebben gegeven, is op dit ogenblik niet gebleken. Vooralsnog heeft Dr. van Mook al leen verklaard, dat hij in Amerika het Nederlandse standpunt heeft toegelicht. De plotselinge ommekeer in de bereidheid tot onderhandelen, ver guld met allerlei eisen, doet het vermoeden ontstaan, dat het be zoek der consuls ter vaststelling van een rapport voor de Veilig heidsraad enige prettige verschijn selen heeft geopenbaard, welke wel eens gevolgd konden zijn door zachte wenken van de consuls. Be voegde zegslieden te den Haag wa ren deze mening zeer nadrukkelijk toegedaan. Intussen stelt men té Den Haag onverminderd vast, dat Nederland vasthoudt aan het staatkundig pro gram van Linggadjati, maar ook aan de voorwaarden welke het heeft gesteld om tot een uitvoering daarvan te komen. Dit zou dus in houden, dat indien de besprekingen met de republiek zouden worden hervat al of niet met de huidige gezagsdragers, een nakoming van de voorwaarden en aanvaarding van het algemeen program moet worden geëist. In dat opzicht ligt de taak voor de Commissie van Drie voor het eerste stadium vrij duidelijk uitgetekend. Voor het verdere gedeelte van de besprekingen zal dan van kar dinaal belang zijn, wat er zich in tussen in geheel Indonesië heeft af-' gespeeld. Wij bedoelen, of zich in tussen de zo dringend gewenste in terim-regering heeft gevormd. Men is er te den Haag van overtuigd, dat dit een der meest urgente pro blemen is waarvoor wij op dit ogenblik staan. Er zijn daarbij enorme moeilijkheden te overwin nen. De in de door ons bezette ge bieden vertoevende republikeinen worden - zoals wij zeiden - van samenwerking weerhouden door ♦vrees voor represailles tegenover hun familieleden. Van de andere kant zijn de politieke organisaties in de voormalige Republikeinse ge bieden nog te onvoldragen, dan dat zij als een basis voor toekomstige bestuursorganisaties voldoende kracht bezitten. Het is dan ook zeer te betreuren, dat men er tot op dit ogenblik niet in geslaagd is deze zo dringend noodzakelijke in terim-regering te vormen. Voorze ker nu reeds daardoor Djokja in een veel ongunstiger en Nederland in een veel gunstiger positie tegen over de publieke opinie geplaatst zijn. Weliswaar kunnen rapporten van consuls, besprekingen van Dr. van Mook en verklaringen van de Ned. Regering Veel goeds met woorden beloven, maar de feiten hebben altijd meer overredings kracht. Men verwacht, dat de Re geringsverklaring over dit alles een duidelijke uitspraak zal doen. Aalmoezenier Schoonebeek naar Indië De ook in ons Gewest bekende Aalmoezenier P. Schoonebeek, wnd. hoofdaalmoezenier, tevens belast met de militaire zielzorg in den Haag, zal begin October naar Indo nesië vertrekken Hij zal op een inspectie-tocht van ongeveer drie maanden zoveel mo gelijk posten bezoeken, om rapport te kunnen uitbrengen in verband met de nieuw ontstane situatie's. Majoor Schoonebeek hoopt om streeks Kerstmis weer in Neder land terug te zijn. TEXTIELFRAUDE TE HELMOND De CDEC heeft enige tijd geleden opnieuw een geval van textielfraude achterhaald. De bedrijfsleider van 'n textielfabriek te Helmond bleek een hoeveelheid van ca. 1000 M. kunst zijden stoffen verduisterd te heb ben, en te eigen bate grotendeels zwart te hebben verkocht. Enige honderden meters gebruikte hij als bijbetaling voor de aankoop van 'n gesmokkelde auto. De bedrijfsleider is in arrest gesteld, tegen hem en zijn afnemers is proces-verbaal op gemaakt. De benadeelde textielfabriek zelf bleek ook niet brandschoon te zijn. Er werd een afzonderlijke admini stratie gevoerd betreffende onregel matige afleveringen aan „vriendjes" en instellingen. Over het eerste half jaar 1947 kon een zwarte verkoop voor ongeveer 10.000 worden vast gesteld. Ook daarvoor is proces verbaal opgemaakt. NA HET SPREEKVERBOD AAN PROF. CERBRANDY N.C.R.V. in beroep Van het besluit van de Regerings commissaris voor het Radiowezen met betrekking tot de op 14 Aug. jl. door prof. mr, P. S. Gerbrandy ge houden radiorede is de N.C.R.V. in beroep gegaan bij de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Generaal Kruis roemf het Zwitserse leger Luitenant-generaal Kruis, chef va,n de generale staf van het Neder landse leger, heeft op uitnodiging van de Zwitserse regering een be zoek gebracht aan Zwitserland. Op een persconferentie liet de generaal zich zeer lovend uit over de oplei ding van de Zwitserse soldaat. „Men kan zeggen, dat het Zwitserse leger in de ware zin des woords een leger van het volk is". De generaal zeide voorts dat hij op grond van zijn waarnemingen in Zwitserland in staat was om aan de Nederlandse regering nuttige aanbevelingen te doen. Hij zou voorstellen om techni ci van het Nederlandse leger voor korte tijd naar Zwitserland te zen den. Duitse sociaal-democraten naar Nederland Het bestuur van de Duitse sociaal democratische partij heeft besloten de uitnodiging van de Nederlandse Partij van de Arbeid tot een bezoek van enkele leden van het partijbe stuur aan Nederland te aanvaarden. Naar de Partij van de Arbeid meedeelt, wil men met de bestuurs leden van ,de Duitse Soc.-Dem. Partij van gedachten wisselen over de in ternationale politieke toestand en andere kwesties, o.a. het vredesver drag met Duitsland. Het bezoek zal waarschijnlijk eind October plaats hebben. Ook Zwitserland lijdt schade door de droogte De ongewoon hevige droogte in een groot deel van Zwitserland tussen de Alpen en de Jura houdt aan. Alleen al in het kanton Bem moeten minstens 30.000 stuks vee wegens gebrek aan veevoeder ge slacht worden. Het vlees is dan ook sinds enkele dagen zonder bon verkrijgbaar. De grote schade voor de bomen en weiden zal eerst in de loop van het volgend jaar in haar volle omvang blij ken. Tengevolge van de droogte zijn bossen en boerderijen in vlammen opgegaan. Door water gebrék kan men deze branden niet voldoende bestrijden. In Sanktgallen is in een gemeente een verbod tot het doen van de was uitgevaardigd. St. Nicolaas-pakketten voor de mariniers-brigade De afdeling voor Ontwikkeling, Sport en Ontspanning van het hoofdkwartier korps mariniers te Den Haag., zal zich gaarne belasten met het verzenden naar Nederlands- Indië van St. Nicolaaspakketten welke door familieleden en kennis sen van bij de mariniersbrigade die nende mariniers aan deze ten ge schenke worden gegeven. Deze pakketten kunnen vanaf heden, tot 4 October 1947 afgegeven of franco verzonden worden aan het navolgende adres: Hoofdkwartier korps mariniers, afdeling O., S. en O., Parkweg 28, 's Gravenhage. Op het pakket moeten met duide lijke letters naam en adres van ge adresseerde en afzender vermeld zijn. Tevens moet van de geadres seerde vermeld worden bij welk on derdeel van de brigade hij dient. Buiten op het pakket dient een lijstje geplakt te zijn, waarop de inhoud er van nauwkeurig is ver meld. Pakketten, die brandbare, of aan bederf onderhevige stoffen be vatten, worden niet geaccepteerd. Het maximum gewicht van het pakket mag de 5 kg niet te boven gaan. Burgemeesfer van treedt af Breda De burgemeester van Breda, de heer J. van Slobbe, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, zal per 1 November a.s. aftreden., Duitsers mogen naar Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse militaire mis sie in Duitsland heeft enkele facili teiten bekend gemaakt voor de im migratie van Duitsers in de Unie van Zuid Afrika. Alle Duitsers, die kun nen aantonen, dat zij in staat zijn de overzending van hun bagage in ponden sterling te betalen en wier verblijf in Zuid-Afrika financieel is geregeld, zullen zich voor immi gratie mogen opgeven. Voorrang genieten ingenieurs, technici en bouwvakarbeiders. TIJDENS EEN COCKTAIL-PARTIJ op het kasteel Oud-Wassenaar aangeboden door de president van Oost-Indonesië, Soeka- wati en de Sultan van Pontianak, Sjarif Hamid Alkadrie, die door de Minister-President en de Ministers Lieftïnck, van Boetze- laer en Neher, de leden van de Commissie-Generaal en andere hoge autoriteiten werd bijgewoond, verklaarde de minister-presi dent van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin het een ernstig verzuim te achten, dat tussen Nederland en Oost-Indonesië nog steeds geen overeenkomst is tot stand qekomen, gelijk zulks is geschied tussen Nederland en de Republiek. VEEL TE DANKEN AAN DE REPUBLIEK Ondanks mijn daartoe strekkend verzoek te Denpassar en ondanks toezeggingen der commissie-gene raal. zo zeide Nadjamoeddin, is er tot nog toe geen dergelijke over eenkomst gesloten. Dat is een poli tieke fout. die zich voor het front van de Veiligheidsraad ook heeft gewroken. Dat men ons daar voor „puppet government" uitmaakte, vond zijn oorzaak in het feit, dat wij niet evenals de republiek een de facto-erkenning op papier hadden stjan. Dat de republiek wel een de factogezag bezat, gaf haar het aanzien van een zekere souve- reiniteit, dat wij ontbeerden. Dr. van Mook heeft de noodzakelijk- heid van zulk eeij overeenkomst ook terdege begrepen, maar de bureaucratie te Batavia werkt nu eenmaal dermate langzaam, dat de totstandkoming voortdurend ern stig is geremd. Ons bezoek aan Nederland, aldus Nadjamoeddin, heeft dan ook voor een belangrijk gedeelte ten doel tot de opstelling van. een overeenkomst te geraken, welke dan nog door de wederzijdse parlementen moet worden goedge keurd. Verschillende leden van mijn regering blijven daartoe nog enige tijd hier. Nadjamoeddin verklaarde verder, dat ook zijns inziens de federale structuur voor Indonesië de ver- kieseliikste was en dat deze zeker verre de voorkeur verdiende boven dé met geweld door de republiek nagestreefde eenheidsstaat. Niettemin, zo zeide hij, hebben wij aan de republiek en aan de door haar gevoerde strijd wel veel te danken. Wij zonden daar zonder nog niet die vrijheid heb ben verworven, die wij thans hebben. Ter correctie van een verkeerd begrip, dat hij alom had aangetrof fen, wees Nadjamoeddin er op, dat de Oost-Indonesische staatslieden Prof Pootjes ondergedoken De naspeuringen naar „prof" Pootjes, die ingevolge uitspraak van de rechtbank te Amsterdam moet worden gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Amsterdam wor den opgesloten, door de Hilversum- se politie duren voort. Aangezien men het vermoeden had, dat hij in zijn woning vertoefde, werd gisteren enige malen zijn Woning doorzocht. De „prof" bleef echter onvindbaar. geen deel uit hebben gemaakt van de z.g. „missie-Koets". Het was tot op zekere hoogte een toevallige om standigheid, dat dr. Koets met een gezelschap, dat als „missie-Koets" kon worden bestempeld, in een vliegtuig reisde met ons. Met die z.g. missie-Koets hebben wij echter niets uit te staan, zo zeide hij. Tenslotte verklaarde Nadjamoed din nog. dat Oost-Indonesië gaarne bereid is mede te werken aan de totstandkoming van een interim regering voor Indonesië. Hij ge loofde niet, dat de huidige rege ring van de republiek aan de vor ming van deze interim-regering zou kunnen medewerken. Nadjamoeddin was van oordeel, dat de republikeinse regering zcih daartoe internationaal te zeer on mogelijk heeft gemaakt. Onmiddellijk na de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag kwamen de Italianen terug in Gorizia. Men ziet hier Italiaanse burgers met troepen van de Italiaanse Mantova-divisie op weg. Het doodvonnis, dat werd uitge sproken over Nicolas JTetkot, de leider van de Bulgaarse oppositie is door het Hof van Cassatie be vestigd. Men vermoedt, dat Petkof thans een beroep zal doen op de wnd. president van Bulgarije. Vassidi Kolarov. Verzoeken te zijnen gun ste worden door de V.S. en Groot Brittannië indertijd te Sofia inge diend, doch door de Bulgaarse autoriteiten van de hand gewezen. De Sowjet-autorUciten hebben reeds eerder Britse en Amerikaan se voorstellen tot het plegen van overleg tussen de drie mogendheden over het vonnis verworpen en ge weigerd de mening te delen, dat de Sowjet-Russische Houding een in breuk was op de overeenkomst van Jalta. De voornaamste beschuldigingen tegen Petkof zijn, dat hij een sa menzwering beraamde ter omver werping van de regering, spionnage pleegde en contact onderhield met de Griekse inlichtingendiennst. De restauratie der Koninklijke Paleizen In Hoofdstuk I der Rijksbegroting 1948 (Huis der Koningin) vraagt de Regering voor de voortzetting van de restauratie aan het Koninklijk Paleis te Amsterdam, alsmede voor het maken van een brandstoffen- kelder en uitbreiding van de cen trale verwarming in dit paleis een bedrag van 10Q.000. Voor herstel van oorlogsschade aan het Koninklijk Paleis en domein het Loo en aan de bijgebouwen van het Huis ten Bosch te 's Gravenhage wordt aangevraagd 90.000. Het eindcijfer van de gehele dienst bedraagt 1.690.000. NAKLANKEN VAN HET M ARIA-CONGRES De heiligdomsvaarten worden voorbereid De leden van het hoofdcomité en de onderafdelingen var) het Maria- Congres te Maastricht die hebben bijgedragen tot het welslagen ervan zijn op een vergadering door de bis schop van Roermond persoonlijk be dankt voor hun medewerking. Mgr. Lemmens zeide dat dit congres een grote voldoening voor hem was ge weest en in zekere zin de bekro ning van zijn leven was. Kardinaal de Jong was eveneens zeer ingeno men met de loop van het Congres. Intussen is in Maastricht weer 'n nieuwe actie begonnen: de voorbe reiding van de heiligdomsvaarten, die om de zeven jaar worden gehou- denl. Als voorlopige datum wordt genbemd half Juli. De eerste be sprekingen over deze feesten welke veertien dagen duren, zijn reeds be gonnen. Herziening van college-gelden Naar het ANP verneemt, ligt het in het voornemen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, een commissie in te stel len, die zal dienen te onderzoeken of en in hoever een herziening van de regeling der collegegelden ge wenst is. Ontdook de belastingen Naar wij vernemen heeft de fisca le recherche te Wageningen dè voorzitter van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging, mr. A. v. d. Deure, gearresteerd. Het zou hier een ernstig geval van be lastingontduiking betreffen, in ver band waarmede op het ogenblik een uitgebreid accountants-onder zoek wordt ingesteld. Mr. van de Deure, die in het politiebureau te Ede is ingesloten, zal Zaterdag a.s. voor de officier van Justitie te Arn hem worden voorgeleid. Straalvliegtuigen naar vliegveld „Twenthe" Op de grootste militaire luchtbasis van Nederland, het vliegveld Twenthe, waar o.m. ook de jacht- vliegschool is gevestigd, zullen waar schijnlijk nog dit jaar een 6-tal Gloster Meteor-vliegtuigen worden gestationneerd, die deel zullen uit maken van de Ned. luchtstrijdkrach ten. Oud-omroepdirigent voor tribunaal Het tribunaal te Hilversum be handelde opnieuw de zaak tegen de thans 44-jarige gewezen omroep- dirigent Pierre Reinards, die na zeven maanden internering wegens zijn gezondheidstoestand uit het kamp was ontslagen en nadien tot twee jaar internering was veroor deeld, zodat hij nog zeventien maanden in het kamp zou moeten doorbrengen. De hoge autoriteit had hierop zijn fiat-executie gewei gerd. Uit de verklaringen van de be handelende medicus bleek dat be schuldigde aan een chronische kwaal lijdt, welke verergert. Op neming in het kamp achtte hij zeer nadelig voor zijn toestand. De verdediger bepleitte clementie en bestreed dat zijn cliènt veel schuld had, nam de toestand zoals deze onder de bezetting bij de om roep heerste uitvoerig onder de loupe en drong er op aan de inter nering te beperken tot de tijd van internering. Arubaanse separatisten bij Gouverneur Kasteel O De gouverneur van Curacao heeft Dinsdagavond, vergezeld vsin dr. C. W. de La Try Ellis, vice- president van de raad van be stuur, audiëntie verleend aan de Arubaanse separatisten in Oran jestad. De audiëntie werd ook bij gewoond door dr. Eloy Arends, Arubaans lid van de raad van bestuur en L. C. Kwartsz. de on dergouverneur van Aruba. De gou verneur legde een nota over, waarbij stakingen op olietank schepen strafbaar worden gesteld met maximaal 1 jaar gevangenis straf. Voorts stelde de gouverneur de heer F. Visscher aan tot pre sident van de staten en de heer V. E. Henriquez tot lid. De Johan de Witt arriveerde Woensdagmor gen met 600 passagiers, waaron der 200 kinderen, die voor het meerendeel op Curacao zullen blijven. FEUILLETON door PETE FALCON 14. Er was echter van het na tuurschoon nog juist zoveel overge bleven, dat een aantal voorspoedige zakenlieden, waaronder zelfs enige millionairs er hun paleisachtige hui zen hadden laten verrijzen, omringd met grote tuinen. George Regan was een der bevoorrechten, die zich deze woonweelde per auto op twintig minuten afstand van het stadscen trum, had verworven. Met matige snelheid stuurde in specteur Burns zijn wagen de laan in. Aan weerskanten stonden, op vrij grote afstand van elkaar, mo derne landhuizen van de meest uit eenlopende architectonische shit, die de bizarre geest van de schatrijke eigenaars verried. Kostbare rotstui- nen, afgewisseld door zorgzaam on derhouden gazons en onderbroken door brede oprijlanen vormden de voorgrond en de inspecteur ver moedde, dat de achterzijde van deze particuliere paleizen een nog uitge strekter oppervlak zou beslaan, waar het tennisveld, het zwembas sin en de kostbare bloementuin niet zouden ontbreken. Toen Burns voor het landhuis van mr. George Regan stopte, consta teerde hij met een oogopslag, dat de directeur van de All.Round Radio Corporation bij de bouw van zijn woning weliswaar geen geld had ge spaard. doch dat zijn smaak binnen de perken bleef. Hij bleek er de voorkeur aan te hebben gegeven de lijnen te handhaven van het een voudige Engelse landhuis. Het mid dengedeelte werd voor een deel ge broken door een boogvormige in gang., terwijl de rechter en de lin kervleugel aan de voorzijde slechts vensters vertoonden. Voor zover de bewoners zich gedurende zomerse dagen buiten ophielden, moest dit aan de achterzijde geschieden, want de voorkant bood hiertoe geen ge legenheid. De inspecteur was eerst van plan geweest de oprit tot voor de boog vormige ingang op te rijden, doch vond het bij nader inzien beter zijn wagen terzijde van'een boom te par keren en tot aan de voordeur te lo pen. Voorlopig was het beter rekening te houden met de wens van mr. Re gan: zo weinig mogelijk opzien wek ken. Op zijn gemak wandelde Burns naar het grote hek. Hij duwde het open en stond nauwelijks een mi nuut later voor de dubbele eiken houten deur van „Old Engeland", zoals Mr. Regan zijn huis bleek te hebben genoemd. Zeker een zwakke plek in zijn hart voor Groot-Brittannië, flitste Wil liams door het hoofd, terwijl hij aan de bel trok, die geheel in stijl ter zijde was aangebracht. Het was een statige butler in li vrei, die opende. Ook in het perso neel bleek het Engelse karakter te zijn doorgevoerd. „Is Mr. Regan thuis?" vroeg Burns voor alle zekerheid. „Wie kan ik aandienen?" ,;Zeg maar, dat ik degene ben, op wie Mr. Regan wacht," antwoordde de inspecteur droogjes. De butler keek hem verbaasd aan. „Heus, ga dat maar zeggen Mr Regan zal me direct ontvangen." Terwijl de butler verdween achter een deur in de rechtervleugel, wachtte de inspecteur in de hall. De sfeer van een Engels huis was ook hier op bijna volmaakte wijze ge- copieerd. De wanden werden onder broken door verschillende deuren, doch voor het overige versierd met schilderijen, jachttrofeën en oude wapenen. In het midden leidde een brede trap naar boven. De deur, waarachter de butler was verdwenen, ging open. Burns zag een slank manspersoon, van naar schatting ongeveer vijftig jaar. die rustig op hem toestapte en zei: „Mijn bediende zei dat u naar mij heeft gevraagddat ik u ver wachtte." „Inderdaad, Mr. Regan", anwoord- de de inspecteur. „Er is mij door Mr. Rankey opgedragen zo spoedig mogelijk naar u toe te gaan Mijn naam is Burns inspecteur William Burns". De gereserveerde houding van de radio-magnaat verdween. Zijn ge zicht vertoonde duidelijk een trek van opluchting. Het viel Burns op. dat er van de opwinding weinig te bespeuren viel, terwijl hoofdcom missaris Rankey toch had verteld dat Regan in hoogst opgewonden toestand bij hem was geweest. „Wilt u met mij meegaan, mr. Burns". De inspecteur volgde hem door de deur. die onderdanig door de but ler werd open gehouden. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3