Subsidiëring van Bijz. Hoger Onderwijs is redelijk en in het algemeen belang Melkprijs houdt de gemoederen in beweging Gesneuveld in Indonesië Vijftien jaar geëst tegen leider van het bomcomplot NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Zaterdag 20 September 1947 5 L.T.B. houdt districtsvergadering in Alkmaar MisVerstand over ledencijfers! De slag om Arnhem Volledige financiële gelijkstelling met Rijksuniversiteiten onmogelijk Vrijheidsbeperking echter onvermijdelijk Zware straffen voor andere samenzweerders f F DE KATHOLIEKE Land- en Tuin bouwbond in het Bisdom Haarlem houdt weer zijn districts- vergadering; voor Noordholland ditmaal niet in Alkmaar èn Hoorn, doeh, in verband met de verbe terde reisgelegenheid voor geheel Noordholland .(buiterf Haarlem en Amsterdam) in Alkmaar. De leiding van de Vrijdag in het „Gulden Vlies" gehouden bijeen komst berustte bij de vice-voorzit- ter van het'H.B., de heer Jac. Groen Azn., die \9ees op de moeilijke eco nomische omstandigheden, waarin ons land weer verkeert. Alle zeilen moeten* bij de mast. De land- en tuinbouw mag niet het kind van de rekening worden. „Ambtenaren". In de oqhtendveradcring werden behandeld de voorstellen voor ak kerbouw en veeteelt.'1 Verschillende afdelingen bepleit ten een actie, om de administratie van allerlei sociale maatregelen (loonbelasting, kinderbijslag, consu- mentencrediet) vanwege de overheid te doen geschieden. De boeren wor den steeds meer „ambtenaren" van rijksregelingen, bedolven onder een papieren rompslomp. De voorzitter wees erop, dat dit euvel niet alleen voor boeren, maar voor alle werkgevers bestaat. Ver vulling van de geuite wens zou be tekenen, dat er nog meer ambtena ren komen. Wellicht zou het moge lijk zijn, dat dit werk colleqtief werd gedaan, in de geest van de Boekhoudbureaux. De afdeling Texel, die deze zaak sterk bepleitte, was het er mee eens, dat ze behandeld zou worden in sa menwerking met andere werkge vers. Waarom zou het niet gezocht kunnen worden in zegelplakken door de arbeiders. De heer Giesen (H.B.) geeft overweging alle lasten van sociale^ verzekeringen e.d. in één collectief percentage uit te drukken. Werkt men in de geest van de boekhoud bureaux, dan moeten de werkgevers toch de gegevens verschaffen. De voorzitter zegt, dat het H.B. dit punt nog eens nader in over weging zal nemen. Welkom en hulde! Hij voegt vervolgens nog een woord van welkom toe aan de heren ir. Van Alphen en v. d. Bosch vah de Katholieke Landbouwschool tc Hoorn en de heer Peeraer. die thans aan de coöperatie van de L.T.B. verbonden is. De heer Giesen spreekt een .woord van gajukwens tot de heer Groen in verband met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederl. Leeuw (appl.). Varkens. Op voorstel van Texel zal over wogen worden te trachten ook voor bedrijven boven 4 H.A. voeder voor nest varkens toe te wijzen. Dit zou, aldus meende ook de heer Van Kampen (H.B.) de vleespositiè ten goede komen. De kring Hoorn stelt voor in de veelevering ook de schapen en var kens op basis van K.G. te betrek ken. Hij deelt o.a. mede, dat vorige wéék 400 ton varkensvlees is toege wezen aan diverse stichtingen en deze week 550 ton. Dit zou (en goede kunnen komen aan de algemene vleespositie. Spr. wil alle vlees van de bedrijven in het leveringsbeslag verdisconteren. De veclevering. echter, dat er aan de oogstderving tegemoetgekomen moet worden! De melkprijs. Verschillende voorstellen betref fende de melkprijs. Vooral de afd. Kalf is hierover zeer ontstemd en verschillende afgevaardigden val len hem bij. Genoemde afgevaardig de acht maar één oplossing moge lijk en dat is: staken! De afd. Schoorl vreest dat dit op een mislukking zal uitlopen. Lang niet alle boeren zullen meedoen. Hel is ook niet in het algemeen be lang. Van een staking verwacht deze afd. geen effect. Zij gaat ac eoord met het voorstel in de Stich ting: 2 ets verhoging per 2 Augus tus. De heer Groen wees erop, dat de zaak politiek aan de orde is. Dat moeten wij afwachten. De K.N.B. T.B. staat op het standpunt: hoger melkprijs en bijzonderemaatrege len voor de consumptiemelkgebie- den. Over het middel van staking bestaat onder onze mensen geen eenstemmigheid. Afgezien van al lerlei. ook morele, overwegingen, vreest spr. dat een staking tot mis lukking is gedbemd. Verschillende afgevaardigden (o.a. Ootes, Wognum)" zijn verheugd dat de zaak politiek aan de orde is. Wij zijn benieuwd, hoe het parlement er over denkt! Wij moeten de zaak in geordende banen zien te houden. Ook de voorzitter ontraadt ten sterkste te staken. Geen misverstand. Een afgevaardigde merkt op ge lezen te hebbeh (in het verslag van de Kring Alkmaar) dat slechts 40% der boeren en tuinders georgani seerd is. Dit cijfer wekt verwonde ring. Het is n.l. gegrond op een vergelijking met het aantal aange slotenen bij de L.C.O., maar daar zijn vele bakkers, slagers e.a. bij! De secretaris, ir. Kromwijk, deelt mede, dat het percentage georgani- seerden 6570 is. De voorzitter zegt, dat de 13.500 georganiseerden van de L.T.B. on geveer 95% uitmaken van het aan tal dat in aanmerking komt. De K.N.B.T.B. telt 80.000 leden, dat is de helft van het totaal aantal ge- organiseerden in ons land. Terugkerend naar de melkprijs bepleit Schoorl één prijs over het gehele land. De voorzitter wijst op de geldende argumenten, die o.a. voor de consumptiemelk en toeslag gewenst maken. Het voor- en tegen van deze' kwestie bleef nog enige tijd in discussie, waarbij de oude tegenstelling tussen industrie-melk en consumptie-melk nogal naar vo ren kwam. De voorzitter zei dat het bestuur zal trachten de juiste oplos sing te vinden, het zal daar met al le ernst naar zoeken. Er kwamen verder nog enkele kleinere zaken aan de orde. welke op de" pasgehou den Kringvergadering te Alkmaar besproken zijn. HET GOUDEN JUBILEUM VAN KARD. VAN ROEY Donderdag zjjn in de kathe draal te Mechelcn de plechtig heden ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van kar dinaal Van Koey, primaat van België en Aartsbisschop van Mechelen ingezet met een Pon tificale Mis door de jubilaris op gedragen. Onder de talrijke hoge autori teiten, die de plechtigheid bij woonden, bevonden zich Koningin Elisabeth, Kard. Suhard. Aartsbis schop van Parijs. Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de apostolische nuntius in België, Mgr. Cento en de oud-nuntius Kardinaal Micara. Voorts vele ambassadeurs en gezanten, verte genwoordigers van de ambassa deurs van Groot Brittannië en Italië, de presidenten van de beide kamers van afgevaardigden, de katholieke ministers' en vele par lementsleden. Na de H. Mis werd het Te Deum gezongen. Na afloop der plechtigheid Werd in het gebouw wan het Klein-Se- minarie een academische zitting gehouden, gedurende welke een pauselijk schrijven aan de jubi lerende kardinaal werd voorge lezen. De plechtigheden werden even eens bijgewoond door de heer Mi- chies ,van Kessenich, burgemees ter van Maastricht en dè heer H. Houbén, Commissaris dér Koningin in de provincie Limburg. Kardinaal De Jong is in de loop van de namiddag naar Nederland teruggekeerd. Zweedse Consul gehuldigd Gistermiddag is de Zweedse Con sul, de heer J. E. Rosenberg, in het Internationaal Cultureel Centrurp te Amsterdam, ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum gehuldigd. De burgemeester van AmsteTOam, mr. Arn. d'Ailly, sprak de jubilaris toe. Hij gaf uiting aan zijn waarde ring voor hetgeen de consul in het belang van de Nederlandse handel met Zweden gedaan heeft. Hij deel de de Consul vervolgens mede. dat deze door H.M. de Koningin bij be vordering benoemd is tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De Consul, die gelijk met zijn jubileum zijn ambt zal neerleggen (hij wordt opgevolgd door de Vice-Consul, Walter Eckman), dankte de burge meester voor do hoge onderschei ding die hem verleend is. De voorzitter van het huldigings comité. I. Möller. sprak de jubilaris ook to.e en bood hem. als blijvende herinnering aan deze dag, een album aan met de handtekening der gas ten. Voorts de tekening van een boekenkast, die voor de Consul zal worden gemaakt. Nog meer Displaced Persons naar ons land? De verplaatste personen, die Don derdagnacht ons land binnen wer den gevoerd, zullen in de loop dézer week over geheel Nederland ver spreid worden. Men verwacht in totaal8000 personen; er zouden de volgende week nog meer transpor ten volgen. Doch het is de vraag of deze allen zullen komen, daar Frankrijk en Brazilië velen in de Duitse kampen werven voor hun land. Reeds zijn er meer dan 100 naar de Mijnstreek gegaan. Dè ove rigen zijn naar Leiden. Amsterdam, Haarlem en Enschede gegaan, waar zij in de industrie te werk worden gesteld. Zijne Eminentie Kardinaal van Roey herdacht Donderdag zijn 50-jarig priesterjubileum. Z. Em. op weg naar de Mechelse Ka thedraal voor de plechtige H. Mis. Dc regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afge lopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: De heer 'Kaag, Schoorl. betoogt, dat het voorstel-Hoorn nadelig is voor hen. die alleen koeien houden. De afd. 't Kalf en Beemster e.a. wil len van de hele veelevering af. Als dat niet kan, wil de afd. de Weere de aanslag doen geschieden per HA. Dit zou ook de bezwaren van Schoorl voor een groot deel ondervangen. Het bestuur zal de?te zaak ernstig overwegen. Dei voorzitter wijst er op, dat de regering niet van de verplich te veelevering af wil. Deze kwestie kunnen wij principieel niet bekij ken* in het licht van dc huidige bui tengewone omstandigheden als ge volg van de droogte. Texel (Hïn) pleit nog voor af schaffing van de l'/i pet. heffing voor de handelaren, temeer nu de handel in gebruiksvee weer vrij is. Dè afd. De Weere bepleit ook de vetweiderii in de levering te be trekken. De secretaris deelt mede, dat reeds plannen bestaan om lyer- toe over te gaan, nl. een aanslag van 70 kg. De tarweprijzen. Naar aanleiding van de tarwe prijzen deelt de heer Giesen mede. dat opdracht is gegeven deze te be rekenen. om ze tijdig voor de inzaai bekend te maken. De minister heeft desgevraagd gezegd, dat de 4 pet. oogstdekking in dc stro-prijs is ver disconteerd. maar dat geldt lang niet voor alle bedrijven. Erkend is Engelsen kopen bouw materiaal in Nederland 130.000 gezinnen staan in Londen alleen al op een wachtlijst voor een woning. Onze Wederopbouwproble- men vallen in vergelijking met die van deze miilioenenstad in het niet, Niet minder dan 80.000 huizen zijn in Londen door Duitse bombarde menten, V-1's én V-2's weggemaaid en de London County Council heeft thafis een plan ontworpen voor de bouw van 100.000 nieuwe huizen. Daarvoor is materiaal nodig dat Engeland voor een groot deel moét invoeren Bezer dagen arriveerde in Am sterdam de „Director of Housing of the London County Council", mr. Cyril Walker met zijn hoofdarchi- tekt, mr. S. Howard en de onder directeur mr. Th. Ungar. Ze zijn de gasten van het ministerie van we deropbouw en hun bezoek staat in verband met de aankoop van bouw materialen. Hun belangstelling gaat voornamelijk uit naar de toepas sing van holle vloerstenen, de zgn. „Perfora stenen", ter vervanging van hout bij het bouwen van hul- Zen. Intussen voert Nederland al geruime tijd bakstenen uit naar En geland, zonder dat dit onze eigen wederopbouw vertraagt. In ons land is namelijk zo'n groot gebrek aan geschoolde metselaars, dat de pro ductie van stenen de bouwcapaci teit ver overtreft. Een half millioen stenen is tot dusverre naar Enge land verscheept. De bedoeling', is, dat er nog 24i/s millioen zullen wor den geleverd, hetgeen eehter ge ruime tijd in beslag zal nemen door het gebrek aan scheepsruimte. f Koninklijke Marine: Mar. 3de kl. D. de Haan uit Leeu warden. 19 Augustus 1947 aan beko men verwondingen overleden. Korp. mar. G. J. B. Mutsaers uit Venlo. Gesneuveld op 26 Aug. 1947. Mar. 1ste kl. M. R. Koster uit Schaesberg (Limburg). Gesneuveld op 5 September 1947. Mar. 1ste kl. H. Th. M. van de Ven uit Eindhoven. Gcsneuvcid op 5 September 1947. lste It. mar. H. A. L. Bila uit Maastricht. Op 11 September 1947 aan bekomen verwondingen overle den. Korp. mar. L. J. Dor uit Breda. Gesneuveld op 13 September 1947. Mar. lste kl. P. C. van Dommelen uit Rotterdam. Gesneuveld op 14 September 1947. Kon. Nederlandse Landmacht: 2de lt. E. C. M. van Berckel uit Den Haag. Gesneuveld op 28 Aug. 1947 bij Dolok Masihoel (na ver missing). Sold, lste kl. C. Klaver uit Win kel (N.H.). Gesneuveld op 28 Aug. '47 (na vermissing) bij Dolok Ma sihoel. Korp. A. Palm uit Babberich (Gld.). Gesneuveld op 28 Aug. 1947 bij Dolok Masihoel (na vermissing). Sold. W. Philips uit gem. Odoorn. Gesneuveld op 23 Aug. 1947 bij Do lok Masihoel (na vermissing). Sold. C. van der Meulen uit Am sterdam. Gesneuveld op 6 Septem ber 1947» te Tjirandjang. Sold. W. A. Banning uit Didam (Gld). Gesneuveld op 8 September te Kampong Tjirea. Opperwachtmeester J. J. Bakker uit Breda. Gesneuveld op 8 Sep tember '47 te Garoet. Sold. J. C. Jansen uit Goirle. Ge sneuveld op 8 September 1947 te Ta§ikrnalaja. Sold. J. Th. Ossenblok uit Roo sendaal (Br.) Gesneuveld op 8 Sep tember '47 te Garoet. Sold. B. Oving uit gem. Borger (Dr.) Gesneuveld op 8 September 1947 omgeving Linggadjati. Serg. F. Pol uit Leeuwarden. Ge sneuveld op 8 September 1947 om geving Linggadjati. Sold, lste kl. J. H. Alles uit Seher- merhorn. Gesneuveld op 9 Septem ber 1947 te Pekalongan. Sold. A. Kremer uit Hoqgezand. Gesneuveld op 9 September 1947 omgeving Ambarawa. Sold. J. Willemse uit Nijmegen. Gesneuveld op 10 September 1947 te Tjimahi. Sold. L. de Graaf uit Voorschoten. Gesneuveld op 13 September te Praboemoelih (Sumatra Z.). Sold. P. Kerkhof uit Rotterdam. Gesneuveld p 13 September 1947 te Tjimahi. Kapitein H. J. van Weynsbergen uit Loosduinen. Gesneuveld op 13 Sentember 1947 te Bandoeng. Sold. A. P. de Wit uit Beverwijk. Gesneuveld op 13 September 1947 bij Domas. Kon. Nederl.-Indisch leger: Ambon, sold. 2de kl. infanterie Z Luhulima. Mil. sold. 2de kl. infanterie E. Peltzer uit Indië. Ambon, som. 2de kl. infanterie J. Siahaya. Menadonees sold. 2de kl. infante rie D. Runemper. Sold, lste kl. vechtw. W. Willem- sen uit Enschede. Gedood door eigen vuurwapen tijdens actie op 12 September 1947. Soendanees sold. 2de kl. infanterie Sana. Politie vierdaagse Voor de politiemannen, die we gens de bijzondere omstandigheden, die de toestand in Indië ook in ons land teweeg bracht, niet aan de Vierdaagse mee konden doen, voor namelijk Rotterdammers en Maas trichtenaren, werd in de afgelopen dagei^ een speciale vierdaagse ge houden, waarbij o.a. majoor Br.eu- nese aanwezig was. Alle deelnemers volbrachten de tochten. Ceylon volgend jaar onafhankelijk? De vice-voorzitter van de mi nisterraad van Ceylon heeft op 'n bijeenkomst te Colombo verklaard dat Ceylon evenals andere Britse dominions tegen Februari van het volgend jaar „volledige vrijheid" zal genieten. Volgens hem zou het eiland desgewenst geen deel van het Imperium meer behoeven uit te maken. Airborne's bezoeken Gouda Dc 500 Engelse bezoekers, die een pelgrimstocht naar Arnhem onder namen, zijn op hun terugtocht aan gegaan in Gouda, waar zij door het gemeentebestuur van deze typische oud-Hollandse stad werden verwel komd. Een rondgang door de Sint Jan, waar de beroemde Goudse glazen bezichtigd werden, volgde, 's Avonds had een souper plaats, waarna de gasten per extra-diesel naar Hoek van Holland vertrokken. DE KOLENMIJNEN IN HET RUHRCEBIED Spoedig een bestuurslichaam? In Londen is bekend gemaakt, dat de besprekingen tussen Enge land én de Ver. Staten aangaande het instellen van een bestuurs lichaam voor de kolenmijnen in het Ruhrgebied in een vergevor derd stadium verkeren en dat een officiële verklaring uit Essen zeer spoedig tegemoet kan worden ge zien. Ofschoon de conferentie van Washington slechts geleid heeft tot „aanbevelingen" voor de re geringen van Groot Brittannië en de V. S., wordt aangenomen, dat deze aanbevelingen nimmer ge geven zouden zijn, indien niet had vastgestaan, dat zij aanvaard zouden worden. De uitvoering van de aanbevelingen is daarom over gelaten aan de Amerikaanse en Britse opperbevelhebbers in de bezettingszones. JTALIAANSE STAKERS GAAN TIJDELIJK WERKEN Om de rijstoogst te redden De landarbeiders van de Po- vlakte hebben zich bereid ver klaard, hun reeds elf dagen voort durende staking te onderbreken om de rijstoogst te redden. Dit be sluit werd Donderdagavond door de bond van landbouwers in Nrd.- Italië genomen De bond heeft ech- ler duidelijk doen uitkomen, dat de staking zal worden hervat, wanneer de rijstoogst binnen ge haald zal zijn. Franse sector van Berlijn wordt staat Het Franse militaire bestuur in Baden Baden heeft besloten van de Franse sector van Berlijn een afzonderlijke staat te maken, zo dat vertegenwoordigers uit deze sector alle interzonale bijeenkom sten kunnen bijwonen, aldus de Duitse nieuwsdienst in de Ameri kaanse zone. Koffiesmokkel ontdekt Ambtenaren van de C.C.D. en de invoerrechten en accijnzen hebben te Aalten een grote smokkel in' kof fie ontdekt. In enkele maanden tijds werden meer dan '450 kg van het vooral voor onze Oosterburen zo waardevolle spul in beslag geno men. Verscheidene personen wer den in verbgnd met deze affaire in arrest gesteld. Arnhem leverde in het kader van de herdenking van de ..Battle of' Arnhem" een stille omgang naar het voorlopig- monument bij de Rijnbrug. In een lange stoet kwa men tientallen dragers van vaan dels en' vlaggen, daarna burgers en militairen, die kransen aandroegen voor de officiële personen, corpo raties en particulieren, die zich eveneens in de stoet hadden opge steld, alsmede de Engelse groep, marcherend in twee onderdelen, te weten de burger-Airbornes en de „Airborne Soldiers". De laatsten werden vergezeld door een ere-af- deling van het Prinses Irene-regi- ment. Voorts een deputatie van het Rede Kruis. Voordat de burgerij zich bij de stoet kon aansluiten, was eerst nog ruimte gegeven aan de Arnhemse schooljeugd. Iedere middelbare en lagere school was vertegenwoordigd door een der leerlingen, die bloemen kwamen aandragen. Het verkeer over de Rijnbrug werd stilgelegd toen de stoet naderde. In grote stilte schreden de vaan del- en vlaggendragers om het monument, daarna dc andere groe- peh, waarvan de vertegenwoordi gers hun kransen en bloemenhulde bij het monument deponeerden. Lange tijd was het een komen en gaan van Arnhemmers, die al dan niet in een of andere officiële func tie zorgden, dat zich een zee van bloemen aan de vbet van het'tijde lijk Airborne-monument bij de Rijnbrug uitstrekte. Het was een eenvoudige maar treffende plech tigheid en vooral de bloemcnleg? ging door de schoolkinderen maak te diepe indruk. Arnhem heeft op eenvoudige doch treffende wijze de nagedach tenis van hen die vielen in de dra matische strijd van de September dagen van 1944' herdacht. Italië kan nog maar steeds geen vrede hebben met de status van Triest als vrije stad. Door mid del van stakingen en demon straties geven honderden uiting aan hun ontevredenheid mét deze beslissing van de geallieerden. HET IS5i!F.N DER PUNTEN van het Urgentieprogram van de Katholieke Volkspartij, dat dc openbare school wettelijk worde geregeld als aanvulling van de bijzondere. Voor de ondeskundige zegt deze paragraaf niet veel. Is immers door <fc Gelijkstelling, althans voor het Lager Onderwijs, deze verhouding niet afdoende geregeld? Wij zullen hierop niet nader ingaan, maar er voor deze keer mee volstaan, er op te wij- zen, dat de bestaande regeling "Voor het Lager OnderR'ljs, hoe bevredigend ook In vele opzich ten, torh altijd nog het bezwaar behoudt, dat de Openbare School normgevend is, de bijzondere school zich bij de normen van de Overheidsschool heeft aan te pas sen. Bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs is de „ge-* lijkstelling nog niet doorgevoerd, vandaar de achterstand van het bij- konder onderwijs in deze categorie, vandaar, in verschillende stréken, de zeer onvoldoende gelegenheid om Katholiek- of Protestants-Chris telijk Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs te genieten. Wij menen echter te mogen ver wachten, dat bij de eerste groot scheepse herziening van de wetge ving op het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs de gelijk stelling zal opgenomen worden. De technische toepassing van het principe der gelijkstelling zal hier bij ongetwijfeld meer hoofdbrekens aan dc wetgever kosten dan bij het Lager Onderwijs. Dit laatste immers, dat alle leer plichtige kinderen omvat, levert vrij gemakkelijk voldoende contingen ten leerlingen om de economische bestaansrechten van een school te verantwoorden. Bij het V.H.M.O. is dit niet het geval: zijn de exploita tiekosten per school beduidend ho ger en de kansen om voor iedere sehool een voldoende bevolking tc vinden kleiner. Nog moeilijker ligt het bij het Hoger Onderwijs, dat voor een uiterst beperkte intellectuele elite bestemd is. Het beginsel van de fi nanciële gelijkstelling blijft ook hier van kracht, getuige ons urgen- tieprogr&m, maar de toepassing eist nog méér voorzichtigheid en tact. Van dezé beide deugden getuigt nu in.genoegzame mate het Wets ontwerp, dat óp 3 September j.l. aan de Stalen-Generaal is aangeboden. Het is een zeer belangrijke slap naar de gelijkstelling, het houdt re kening met de voor het Hoger On- heden'S karakteristiGkc moéilijk- A RTIKEL 137 van de bestaande r-K Hoger Onderwijswet opende reeds de mogelijkheid, dat uit 's Rijks kas een tegemoetkoming in de kosten van de voorziening in onder- wijslokalèn aan de besturen van aangewezen instellingen werd ver leend. De top-limiet van deze ver- lag bespottelijk laag 100.000.over een kwart eeuw). Moller liet in 1938 Zegge één gul den op de begroting brengen voor de Economische Hogeschool te Til- burg. Dit betekende althans de er-' kenmng in beginsel van het recht van hel bijzonder Hoger Onderwijs op enige vergoeding van de exploi tatiekosten. Het nieuwe wetsontwerp stelt be langrijke subsidies in het vooruit zicht, Minister Gielen beroept zich hierbij op het algemeen belang, daar de bijzondere instellingen van Hoger Onderwijs hun be staansrecht hebben bewezen en in aanzienlijke mate bijdragen tot dc bloei en de verrijking van het Nederlandse wetenschappelijke leven. IRi wijst tevens op de „on mogelijkheid en onbillijkheid", dat de lasten hiervan uitsluitend op „bepaalde volksdelen" druk ken. Op het stadhuis te Amsterdam werden een vijftal leden van het Amerikaanse Congres, die informaties kwamen inwinnen over de Ned. Industrie, in verband met het plan-Marshall, door bur gemeester d'Ailly ontvangen. Decadentie en ontevredenheid oorzaak der misdaden Dc auditeur der krijgsraad te velde heeft in de zitting van Vrij dag na een requisitoir van ruim twee uur een gevangenisstraf van 15 jaar en drie maanden geëist tegen kapitein F. Baron van Heemstra, tegen sergeant de Boer elf jaar en zes maanden, tegen korporaal Peterse negen jaar en tegen de militair van Haastrecht een jaar. Bij dc drie laatsten met aftrek van voorarrest. Tevens werd voor alle verdachten ontslag uit de militaire dienst geëist. De overige verdachten hoorden ieder een jaar tegen zich eiseft, de chauffeur Burghout werd acht maanden toegedacht* wegens mede plichtigheid bij het ontvoeren van de hotelhouder van Rijswijk. S. Hogerhuis hoorde vier jaar tegen zich eisen wegens deelname aan moordaanslagen, beklaagde Tigche- laar die van alles afwist maar de zaak verzweeg hoorde zes maanden eisen. In deze zitting "werden harde no ten gekraakt. Daarnaast werd war me hulde gebracht aan de Haagse recherche die zich direct als het ware in deze zaak vastbeet en niet losliet voordat de hele waarheid aan het licht was gekomen. De mentaliteit die de daders bezaten is eigenlijk een erfenis van de de moraliserende bezettingstijd ge weest. Een erfenis van het Nazi dom en in zekere zin een verschijn sel van degeneratie die deze, over het algemeen plichtsgetrouwe mi litairen er toe bracht op St. Nico- laasavond aan mensen, waarvan zij toch betrekkelijk weinig wisten, zo een duivelse surprise te zenden. Met bewogen stem las de aanklager het getuigenis van de dochter van de familie Boer voor waarin de vreugde geschetst werd om de 911- bekende verrassing, een vreugde die na enkele seconden reeds in diep leed veranderde. Het werd vooral de kapitein van Heemstra ernstig verweten dat hij .als officier zijn mensen niet beter wist te bedwingen en dat hij van de ontevredenheid die alom heerste misbruik heeft gemaakt ten gerieve van zijn boze plannen. Onder de andere beklaagden waren flinke, dappere militairen en het blijft een raadsel dat zij zich voor dergelijke misdaden lieten ronselen. Van Haastrecht was een onbenulligjoch* dat de consequenties van zijn da den niet kon overzien. Tijdens de zeer scherpe verhoren waaraan voorgl sergeant de B. werd onderworpen werd de indruk be vestigd dat deze man een fanatie keling was. Vooral het verhaal van het ombrehgen Van een stuk of twaalf Duitsers, zoals hij beweerde dat te Nijmegen was geschied, kon geen geloof vinden bij de president der" Krijgsraad. Deze was dan ook in de mening met een psychopaat te doen te hebben. Uitvoerig kwam het verhaal uit de doeken hoe men Boer reeds in Juni van dat jaar bij zijn vogel- baan opwachtte om hem, om ver meende samenwerking met de Duitsers en verraad van zes Enge land vaarders, neer te leggêh, zoals de term luidde. Het is eigenaardig hoe de minde ren in het complot blindelings hun officieren volgden, ook een zekere luitenant Steyn is er bij betrokken, en dat slechts een enkeling zich te rugtrok. Ik vertrouwde mijn kapitein vol komen zeide sergeant de B. dan ook tijdens het verhoor. Een getuige a décharge verklaar de dat het slachtoffer Boer ver raad zou hebben gepleegd. Hij wilde dat na de capitulatie aan de P.O.D. doorgeven doch daar zou men gezegd hebben dat zijn getui genis niet voldoende was. Ook zou er een aanslag hebben moeten plaats vinden tegen Overste K. om dat deze een organisatie leidde die Duitse sociaal-democratie anti-semitisch De Duitse sociaal-dgmocratic is in feite sterk anti-semitlsch. aldus verklaarde de secretaris van de Britse Centrale Zionistische Syna- gogeraad, dr. Litvin, in het orgaan van de raad. Het anti-semitisme neemt in alle landen toe. behalve Rusland, zo verklaarde hij verdei'. De positie der Joden wordt steeds meer precair, ondanks de politieke stappen, ondernomen door sommige Joden en Joodse groepen De vijand schap tegen de Joden vooral in Europa groeit cil alle maatregelen, welke door de Joden cn sommige niet-Joden getroffen worden om het anti-semitische beest te bestrijden, worden als de ergste misdaden, ja ais hoogverraad gekwalificeerd. Litvin vervolgde: „Het antl-senu- tisme verspreidt Zijn gif niet slechts onder de overblijfselen van het fascisme, doch ook meer en meer onder de liberaal-democratische en socialistische kringen in vele lan den. De Duitse sociaal-democratie is in feite sterk anti-eemitieeh". door Rusland betaald zou zijn. Verschillende militairen die aan het complot hadden deelgenomen meenden dat deze illegale stunt door de overheid oogluikend zou zijn toegelaten ja zelfs dat de hoog ste autoriteiten er van in kennis waren gesteld. In dit verband werd de naam genoemd van generaal Doorman. De figuur van Peterse is gezien zijn houding tijdens oorlog én be zetting, die boven alle' lof verheven is, toch raadselachtig. Hoe kwam het dat deze man zich niet wist te beheersen. En dan vertelt de ver dediger dat door de spionnagedien- sten van beide kampen, personen soms alleen op aanwijzingen die vaak niet te controleren waren werden geliquideerd. Zo bezien zou dan P. tot zijn daden zijn gekomen. De verdediger verzocht voor deze cliënt, die in zijn cel Thomas a Kempis leest en gelukkig gehuwd is, een deel voorwaardelijke straf. Bij de verdediging van Sergeant de B. werd aandacht gevraagd voor het feit dat er in de beschouwing van P.O.D. cn Bureau Nationale Veiligheid t.a.v. het fout zijn van personen een zekere verwarring heerste door de meningen van de toenmalige minister Burger en die van Min. Gerbraj^dv. Waaraan moest men zich houden? In een dergelijke geestestoestand kwam de B. tot zijn daden. De offi cieren zouden, en hier was vooral sprake van Heemstra, mee gedaan hebben aan een groot autosmokkel- complot en wensten wellicht hun superieuren te laten verdwijnen. In verschillende gevallen moet dan ook de mogelijkheid niet worden uitgesloten dat veel van deze zaak terug te brengen is op persoonlijke wraakpefening. zoals b.v. bij de lieer van Rijswijk het geval is. Deze ontkwam ternauwernood aan de dood. De „Piet Hein" komt Vrijdag te Den Helder Hr. Ms. Torpedobootjager „Piet Hein" wondt, na 2 jaar dienst in Indië, op Vrijdag 26 September om 11.15 uur in de haven van Den Hel der terugverwacht. Dc cVamandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge. zal zich reeds te IJmuiden aan bord begeven om het laatste deel van de reis mee te maken. De „Piet Hein" is de eerste Ne derlandse oorlogsbodem, die thuis vaart, na deelgenomen te hebben aan de politionele actie. Nagekomen markten ALKMAAR. 19 Sept. Andijvie 7.5020.50; spinazie 2245; postelein 3948; wortelen,4.2018: tomaten 1648; groene kool 3.90—15; spruit- kool 1922: rode kool 3.9012.50; gele kool 3.907; prei 1822; uien 914; bieten 37.50, druiven 70— 1.06; spercieboncn 72—1.18; stoksnij- bonen 521.12; pronksnijbonen 44 62; bloemkool I A 60—75; I 40—55: II 2033. komkommers 624; me loenen 1580; kttólselderie 711; wortelen 514: selderie 4.50—7,50, peterselie 3—7.50; sla 1.6023, aard- appejen per 100 kg f 89. ZUIDERKOGGE. 19 Sept. Aard appelen 7.409.bloemkool 6—58, groene kool 47.50, gele kool 6S, rode kool 3.609.andijvie 5—10, tomaten 628, slaboncn 621.— snijbonen 34—1.22, uien 10.50—10,80, drielingen 5.406.40, nep 7.50—5.90, bospeen 88.20, bon louise 15^-39, liardy 1032, conference 824, magender peer 5—10, gratiool 6 14. William 517, sinjeur 62'., transparant 15— 36, Jacq Lebel 10 —14, druiven 48—34, perziken 6 15, pruimen 6—70. OBDAM, 19 Sept. 28800 kg bevelanders 8.30—8.40, 5000 kg rode kool 5.20—fi. 10, 1000 kg 'gele kóól 7 50—8.8300 kg witte kool 6.10— 7.00, 6700 kg savoye kool 12—18.50, 3025 kg slabonen .33126, 4300 kg bieten: A 6.20—7.30, B 3.50—3.90, 10000 kg uien 10.10—11.40, grof 11.30 —11.40. 600 kg nep 9.80—11.20. 1800 kg drielingen 67. 11250 kg peen: B 6.30—7.60, C 6.70—8.20, D 4.50— 5 20. 330 kg andijvie 18. WOGNUM. 19 Sept. Aardap pelen: bl. eigenh. 8.60, bevelander 7.008.10, slabonen. 54-1.15, andij vie 1118, meloenen 2478, gr. kool 7.307.90, komkommers 4—22, to maten 16—39, druiven 50—80, per ziken 6—28, uier) 8.3010.70, rode kool 3.60—5.70, pruimen 13—97, bie ten 260—4.90. augurken: A 76. F. 32, C9, Dl 5, D2 1.50.- stek 3.50, bospeen 2—15, waspeen 58.90, sla 2.609.10, Jacq. Lebel 716, trans parant 526, schellinkhouter 15— 33, James Grlve 39—51, Prinspeer 8—15. conférence 719, maagden- peer 618. bon louise 19—34, wil llam 6-r-16. triomphe de Vienné 11 —33, beurré hard.v 1235, kleerma kers 8—12. LANGEDIJK 20000 kg aard appelen: bevelander 8.20—8.50, 42000 kg rode kool 3.60—10.60. 15000 ke gele kool 5.80—9.50. 20000 kg groen» kool 12.50—16.80, 90000 kg witte kool 6 70—10.30. 5000 "kg andijvie 15—19.20, 15Ó0 kg uiên 12.—. 6000 kg bieten 5.90—8 50. moo kg u-,. bonen 79—1.08, 2000 stuks bloem kool 39—01.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1