RUIK( DE M GESLAAGDE LANDBOUW TENTOONSTELLING PELS' Kwart eeuw St. Joseph-parochie TRIBUNAAL ALKMAAR PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 25 September 1947 Druk bezoek V. J Zaak-Weber aangehouden 2e Indië-avond „De poets van „Akkerlust" Geslaagde toneelavond L. T. J. WIJNEN UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN EERVOL ONTSLAG Een terugblik Uitspraken Tribunaal Alkmaar WEERSVERWACHTING tWirktherichten UIT OUDE TIJDEN Een nationc Dat op het BEROEP ANS VAN VERWOl Ziekenhuis Dank zij het mooie weer een enkele buitje buiten beschouwing gelaten kan Alkmaar terugzien op een goed geslaagde landbouw- dag, die tevens het begin was van een dit kunnen wjj nu alreeds vaststellen niet minder geslaag de winkelweek. Tal van Midden standers hebben van hun etalages ware kunststukken gemaakt en de duizenden, die zich gisteren door de straten bewogen hebben hiervan kunnen gemeten. Het bezoek aan landbouwtentoonstelling, dat voor al in de ochtenduren zeer druk was, liet ook in de eerste uren van de middag niets te wensen over. Enorm druk was het in de Koren beurs, waar vooral de konijnen en de mooie bloemen de aandacht trokken. K1NUK1JDEKIJ Voor het eerst stond er ook voor de middag iets op het programma; een ringrijderij te paard, welke, naar ons werd meegedeeld, ook het volgend jaar zal worden gehouden. Het waren voornamelijk ruiters en amazones uit de buitengemeenten, die aan deze echt landelijke wed strijd deelnamen. De z.g. manege- ruiters hadden er zich niet aan ge waagd. Van de ca. 15 dames werd mej. Tr. Kostelijk uit Noord Schar- woude de winnares van de eerste prijs; zij was zelfs no. 1 van de 60 mannelijke deelnemers en haalde het hoogst aantal ringen. Zij werd daardoor winnares van de wisselbe ker, beschikbaar gesteld door V. D., waarvan zij definitief eigenares zal worden, wanneer zij hem ook het volgend jaar zal winnen. Van de dames werd no. 2 mej. A. Hoogscha- gen en no. 3. mej. N. Borst, beiden uit Alkmaar. Van de heren werd no. 1. H. Wagenaaar, Oterleek; 2. H. Ho- geling, Alkmaar; 3. J. Sleutel, Aker sloot; 4. P. Beemsterboer, Alkmaar; 5. W. Bruin, Stompetoren; 6. Th. Veldt, Bergen: 7. P. Koopman, Stom petoren en 8. J. Terra, Zd. Schermer. Vermelding verdient, dat no. 4 van de dames, mej. A. Leegwater, die eveneens een prijs in de wacht sleepte, niet ouder was dan 13 jaar. Er was voor deze ringrijderij veel belangstelling op de Laat en er wa ren zeer mooie paarden te bewonde ren. Voor merpge stedeling zat er echter niet voldoende schot in de wedstrijd. De jongste damesruiter gaf zo'n forse stoot tegen de instal latie, waar de ripg aan hing. dat de paal afknapte en de wedstrijd ver der met twee ringen moest worden voortgezet. Na afloop had in het ..Wapen van Haarlem" de prijsuitreiking plaats, waarbij de heer D. Kramer Glijnis zijn voldoening uitsprak over het grote aantal deelnemers, daaraan de wens verbindend, dat dit het volgend jaar nog groter zal zijn. Hij bracht 'dank aan het Gemeentebestuur, de dirceteur van Marktwezen en ge meentewerken. alsook aan de Com missaris van Politie, voor de mede werking. Hierna ging hij over tot de prijsuitreiking: de prijzen bestonden uit huishoudelijke artikelen en on derdelen voor het paardentuig. De organisatoren van de land bouwtentoonstelling kunnen op een goed geslaagde landbouwdag 1947 terugzien. NAGEKOMEN BEKRONINGEN ALKMAARSE LAND- EN TUIN BOUWTENTOONSTELLING Paarden Rubriek Veulens: le prijs H. Rot teveel, Heiloo; 2e prijs C. Blanken- daal, Bergen; 3e prijs A. Zwart, Heiloo. Rubriek 1-jarige: le prijs Jb. Hel der. Egm.-Binnen: 2e prijs Jb. Brief jes: 3e prijs P. Frans, Heiloo. Rubriek 2-jarige: le prijs plus verguld zilveren medaille W. Bal- tus. Alkmaar; le prijs C. Rotteveel, Oterleek; 2e prijs Gebr. Coppens, Heiloo; 3e prijs Jb. de Koning, Schermeer. Eerv. verm. mr. Eecen, Bergen. Rubriek 3-jarige: le prijs A. M Kaptein, Egm.-Binnen; le prijs B W. Baltus, Alkmaar. Rubriek 4-jarige en ouder: le pr. A en verg. zilv. med. Jb. de Koning, Schermer; le prijs B C. Blanken- daal, Bergen; 2e prijs Jb. Helder, j Egmond-Binnen; 3e pri.is H. Mooij, Egmond-Binnen; 4e prijs G. Fran sen. Bergen; eerv. verm. Jb. M. de Dood, Alkmaar. Rubriek handelspaarden: le^ prijs plus bronzen medaille P. Frans, Heiloo. Rundvee Vette koeien (afgew.): le prijs C. Laan, Oudorp; 2e prijs met verg. zilv. medaille J. M. Groot, Alk maar; 3e prijs' idem; eerv. verm. C. Keizer, Winkel en P. Bakker, De Rijp. Vette koeien (n. afgew.): le prijs Jb. Stroomer, Oudorp; 2e prijs DE KAMPIOENEN! Dit jaar werden door de jury de volgende kampioenen aangewezen: Kampioen-ram: Eig. Gebr. Hogetoorn, Beemster. Reserve-kampioen-ram: Eig. P. Pijper, Twisk. Kampioen-ooien: Eig. Jb. Reijne, Schagerbrug. Res.-kamp.-ooien: Eig. W. v. d. Oord, Barsingerhorn. Kampioen-geit: Eigen. J. Nieuwenhuizen, Castricum. Kampioen-bok: Eig. G. Fran- zen. Bergen. Kampioen-berpn: Eig. C. Borst Pz., Heerhugowaard. Res.-kampioen-beren: Eig. J. Scheringa, N.-Beemster. Kampioen-zeugen: Eig. S. Borst, Heerhugowaard. Pz., Heerhugowaard, E.V.; C. Sta pel Pz., Hoogkarspel, E.V. Ooien met hare in 1947 geboren ramlammeren: Wed. J. Ru.vter, Beemster, 1; J. Wagemaker, De Weere, 2; P. Waal, Beemster, SA; J. v. Kampen, 3B. Ooien (viertallen) geboren in '45 of vroeger: Jb. Reyne, Barsinger horn, 1 plus kamp.; J. P. Bregman, Beemster, 2; C. Wijdenes Pz., Sijbe- karspel, 3A; Gebr. Hogetoorn,, Beemster, 3B: J. de Jonge Wz., Beemster, E.V. Ooilammeren (viertallen) van één vaderdier. geboren in 1947: H. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard, IA; J. P. Koopman, Hoogwoud, 1B; Gebr. Hogetoorn, Beemster, 2A; W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 2B; J. Wagemaker, De Weere, 3A; K. Reyne Kz„ Schagen, 3B: D. v. d. Oord, Oude Niedorp, E.V.; P. Pij per, Twisk, E.V.; D. Donker Pz., Schagen, E.V. Varkens Beren, geboren na 31 Dec. 1945 en vóór 1 Oct. 1946: P. N. Laan, Opmeer, IA: P. Beerepoot, Wog- num. 1B; Varkensfokver. „Spier dijk", 2A; Joh. Oostwouder, Beem ster, 2B: S. Bakker Johz., Aarts woud, 3A. Drachtige zeugen geboren vóór 1 September 1945, minstens 6 we ken drachtig: Jn. C. Borst, Heer hugowaard, IA; J. Pauw, Heerhugo waard, IB; S. Bakker Johz., Aarts woud, 2A; J. A. v. Langen, Heer hugowaard, 2B; Joh. Oostwouder, Beemster, 3A; Gebr. Broers, Ben- ningbroek. 3B; C. Borst Pz., Heer hugowaard, E.V.; D. Koning Cz., Spanbroek, E.V.; J. Schoorl, Aker sloot, E.V. Drachtige zeugen, geboren na 31 Augustus 1945, doch Vóór 1 Januari 1947, minstens 6 weken drachtig: Jn. C. Borst. Heerhugowaard, 2; C. Borst Pz„ Heerhugowaard, 3A; J. Schouten, Koedijk, E.V. Zeugen geboren vóór 1 September 1945 met biggen: S. Borst. Heer hugowaard, 1 en kamp.; C. Borst Pz., Heerhugowaard, 2; KI. v. Lan gen Rz., Heerhugowaard, 3. Zeugen geboren na 31 Aug. 1945 doch vóór 1 Sept. 1946 met biggen: N. Laan. Opmeer, 1; S. Borst, Heer hugowaard. 2; J. P. Koopman, Hoogwoud, 3A; Jac. Pijper, Nieuwe Niedorp, 3B; G, Dekker. Schagen, E.V. Twee- en drietallen jonge var kens geboren tussen 1 Sept. 1946 t.m. 30 Juni 1947: F. Blaauw, Beem ster, 1; Gebr. Broers, Benningbroek, 2; Joh. Oostwouder, Beemster, 3A: C. Borst Pz., Heerhugowaard. 3B; Gebr. Broers, Benningbroek, E.V. BEKRONINGEN GEITEN EN BOKKEN Rubriek I: Melkgeiten, geboren in 1946: P. Kok, Castricum, le pr. met medaille; B. Groentjes. Cas tricum, le prijs; W. Rozing, Cas tricum, 3e prijs; W. Rozing, Cas- cum, elk eerv. verm.; P. Zoon, Heiloo, 2e prijs. Rubriek II: Melkgeiten. geboren in 1945 of eerder: W. Vonk, Alk maar, eerv. verm.; P. Groentjes, Castricum, 3e prijs; G. Brakenhoff Castricum, eerv. verm.; S. Groen tjes, Castricum, 2e prijs; J. Nieu wenhuizen, Castricum, 3e prijs. Rubriek III: Geitenlammeren: Jb. van Zon, Alkmaar, 2e prijs; W. Vonk, Alkmaar, W. Vonk, Alk maar en P. Kok, Castricum, eerv. •verm; B. Groentjes, Castricum, le prijs plus med.; P. Groentjes, Castricum,. eerv. verm.; J. Groen- 'tjes, Castricum, 3e prijs; C. dè Vries, Castricum, eerv. verm. Rubriek IV: Bokken, geboren in 1946 of eerder: Afdeling Alkmaar en Afd. Bergen, elk eerv. verm.; G. Franzen, Bergen, lê prijs en kampioen en zilveren med.; Afd. Castricum, 2e prijs. Rubriek V: Boklammeren: Jb. van Zon, Alkmaar, le prijs; G. Franzen, Bergen, 2e prijs; S. Groentjes,. Castricum, 3e prijs. Rubriek VI: Collectie van 5 melk geiten uit één afdeling: Afd. Alk maar, 3e prijs; Afd. Castricum, le en 2e prijs. Rubriek VII: Kampioensgeit: No. 17 J. Nieuwenhuizen. Rubriek VIII: Kampioenbok: No. 32 G. Franzen. Rubriek IX: Collectie van 3 af stammelingen van één bok: Afd. Alkmaar, le prijs. ALKMAAR. Het Tribunaal deed vanmorgen een interlocutoire uit spraak in de zaak van de Alkmaarse bioscoopexpl. J. C. Weber en over woog hierbij dat het zich niet vol doende een oordeel had kunnen vormen over de gedragingen van beschuldigde als bioscoophouder. Er werd een nader onderzoek gelast en de zaak wordt aangehouden tot 23 October a.s. 50 JAAR MELKKNECHT ALKMAAR. Op 4 October her denkt de heer N. P. Stokman, Nieuwpoortslaan 101, dé dag, waar op hij vóór 50 jaar als 11-jarige jongen in dienst trad als melkknecht bij P. Frans te Heiloo. Vijftig jaar heeft hij de koetjes van de veehou der Frans gemolken; hoe groot zou die plas melk wel niet zijn? Het zgl hem die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. ALKMAAR „OLYMPUS" NIEUWS Vrijdagavond om 8 uur (morgen) beginnen we met de training in de St. Bavoschool, Nieuwstraat. Deze eerste trainingsavond moet een suc ces worden, jongens, denk daar aan. Laten we allemaal aanwezig zijn en neemt, indien mogelijk vrienden mee, zodat zij zelf het doel en stre ven van „Olympus" kunnen zien en horen. Afberichten vóór Vrijdagavond bij de secretaris de heer P. C. M. Venneker, Houtweg 17. Aan dit adres zijn ook nieuwe leden van harte welkom. Het Bestuur. ALKMAAR, Gisteravond heeft Ir. G. A. de Mol, als afge vaardigde van de vereniging Oost en West in de aula van het gym nasium een lezing gehouden over „De Inheemse Agrariër". Spr. be handelde zijn onderwerp op een populaire wijze en vooral de jeugdige bezoekers wisten dit te waarderen. De heer Mol vertelde over de verschillende soorten landbou wers. Velen werken alleen om zichzelf en hun gezin van eigen geteelde producten te kunnen 'on derhouden, anderen zorgen voor een voedseloverschot en zetten het te veel om in geld waarmee ze zich vol hangen of waarvoor ze uitheemse artikelen kopen. Oor zaken zijn de min of meerdere ge slotenheid der gebieden, het ver keer, onderwijs enz. Waar geld is komt ook een geleidelijke ontwik keling. De gemeenschapsgeest houdt de vooruitgang tegen omdat ze vasthoudt aan primitieve be ginselen zoals animisme (alle din gen zijn voorzien van een ziel) en dynamisme (levende en levenloze voorwerpen zijn geladen met ma gische krachten). Voordat de in landers een nieuw dorp gaan stich ten verrichten ze allerlei ceremo niën om de kwade machten te kunnen verdrijven Niets wordt aanvaard wat verstoring veroor zaakt van het religieus evenwicht dier samenleving. Ieder lid van de groep moet zich op een bepaalde wijze gedragen. Het is voor de Westerling moeilijk de primitieve inlandse denkbeelden te verdrij ven en de toestanden te moder niseren. Haast iedere Javaan is kleingrondbezitter. Eigenaars van grote lappen grond staan stukken af aan de niets-bezitters en dezen moeten betalen met de producten. Allerlei Nederlandse inrichtingen hebben vele misstoestanden verwij derd. Na nog een korte bespre king van de Westerse onderne mingen, die temidden van het klei ne eenvoudige Javaanse gedoe op vallen door hun grootsheid en geldzucht, liet de spreker enkele lichtbeelden zien om een indruk te geven van het mooie Indië. Geslaagde toneelavond L.T.J. De R.K. Gem. Toneelvereniging van de afdeling Alkmaar der L.T.J. „St. Isidorus" heeft Woensdagavond in het Gulden.Vlies opgëvoerd het blijspel in drie bedrijven „De poets van „Akkerlust". De afdelingsvoor zitter, de heer P. Roskam, kon in zijn openingswoord o.a. welkom he ten de Zeereerw. Heren Pastoor Binkhorst, Pater Heijnsbroek, Pater Trooster en Conrector v. d. Hoek. Ook gaven de besturen en enkele leden van de andere standsorgani saties blijk van hun belangstelling. De voorzitter wekte in zijn ope ningsrede elkeen op om lid te wor den van de standsorganisatie, ter wijl hij de reeds ingeschreven le den verzocht om niet alleen de feestavonden, maar ook de verga deringen te willen bezoeken. Nadat door alle aanwezigen, waaronder vele ouders van L.T.J.-ers, het ver enigingslied ■ftas gezongen, was het woord aan de toneelgroep. Op een wel zeer enthousiaste wijze heeft dit wakkere groepje dè" zaal meegesleept in de dolle avon turen, die de* burgemeester van Knolwijkerwoude in dit stuk be leefde. Het daverend applaus en de vele open doekjes aan het eind, was de geestelijke gave van een dank baar en voldaan publiek; de speel sters en spelers, niet één uitgezon derd. hadden het volkomen ver diend. Gijs Bunderman, de burgemees ter, werd op uitstekende wijze ver tolkt door de heer N. Berger. Voor- al zijn mimiek was beheerst en volkomen correct. Dit laatste kan ook worden gezegd van de heer J. Delis, die als Baron Herbert van Eik tot Iepelaer ook een zeer goede indruk f heeft achtergelaten. Zijn vrouw, Louise, gespeeld door mej. A. Kuijs, mag eveneens op een suc cesvolle avond terugzien, alsmede de heer J. Blom, die als haar broer, Professor de Kenter, verdienstelijk heeft gespeeld. De heer F. Smit had een leuke jongens-, we zouden bijna zeggen kwa-jongensrol, wel iswaar geen grote rol, maar toch vlot naar voren gebracht. Rent meester Wentinga, de heer P. Smit Cz., speelde niet zo vrij als de vorigen, hoewel hij toch minstens de middelmaat bereikte. Van de burgemeesterdochters konden wij Lientje, mej. C. Oud, het meest waarderen. Mej. A. Smit, als Floor- tje, was soms een beetje te lijzig. Ook de bijrollen waren door goede krachten bezet. Zo maakte mej. R. Kuijs een echte dienstbode, terwijl de heer Th. Blom een fijne be diende „enne. enne" een goede por tier uitbeeldde. Last but not least de heer P. Smit Az„ die de rol van de student Dick Vertraagd even eens op de juiste manier naar voren bracht. Natuurlijk kleefden er nog wel enkele kleine foutjes aan het ge heel (al was het alleen maar, dat eerst om half negen werd begon nen), maar de L.T.J.-ers kunnen ■met trots op deze avond terugzien. De regie, die mevr! Oud voor haar rekening had genomen, heeft niets te wensen overgelaten, terwijl ook aan de décors alle zorg was be steed. De avond werd besloten met een geanimeerd bal en wè' twijfelen er niet aan of velen zijn voldaan en met een dankbare herinnering aan deze avond huiswaarts gekeerd. Str. fschoon iedereen het herstel wellicht sneller ha<i verwacht, toch is de vooruitgang onmisken baar. Thans zijn zelfs weer, in beperkte mate, leverbaar. ALKMAAR TEL. 2585 BEZOEK AAN DE KAASMARKT ALKMAAR. Een 100-tal leden van het Kon. Instituut van Inge nieurs, dat morgen een excursie maakt naar de Wieringermeer, zal deze reis even onderbreken in Alk maar, om een bezoek aan de kaas markt te brengen. Ze worden door vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur ontvangen en op de markt rondgeleid. SCHAPEN NAAR BELGIë ALKMAAR. Zoals we reeds hebben vermeld werd de landbouw- tentoonstelling door 3 veeteeltconsu- lenten en enkele veefokkers uit België bezocht. Wij vernamen dat zij op de land- bouwdag een 12-tal l'/i-jarige scha pen hadden aangekocht voor uit voer naar België. GOED AFGELOPEN ALKMAAR. Een jongetje, die onvoorzichtig de straat overstak, liep tegen een passerende auto op. Het liep gelukkig goed af. Het kereltje verloor slechts twee snijtanden. DE KWADE BEER ALKMAAR. Op de varkens keuring, tijdens de tentoonstelling, beet een boze beer een der markt- knechten flink in zijn broek. Het liet zich nogal ernstig aanzien en de man werd naar het Centraal Zieken huis gebracht, «waar hij wel enige dagen zal moeten verblijven. OP DEFILé BIJ HET PRINSELIJK GEZIN BEEMSTER. Vrijdagmorgen 19 Sept. vertrokken de ruiters uit Beemster, Ursem en Schermerhorn, per trailer van J. Kieft, gevolgd door een jeep naar Soestdijk. Met 18 paarden namen zij deel aan het défilé voor het Prinselijk gezin. Na zich aanvankelijk wat on wennig gevoeld te hebben tussen de 1000 deelnemers, heerste al spoedig de juiste stemming en genoten allen van dit groots schouwspel. Ongeveer twee uur werd het de- filé, begunstigd door prachtig weer, afgenomen door H.H. Prinses Ju liana in auto. Z. H. Prins Bernhard op witte schimmel en de beide oudste prinsesjes óp een ponny. Heel voldaan keerde daarna allen in een pracht stemming huiswaarts. BEEMSTER. Dat er fut in de ruitervereniging zit, zullen de leden van Beemster, Schermerhorn en Ursem U laten zien op Zaterdag a.s. op het sportterrein van Schermer horn. Daar zal een demonstratie worden gegeven van datgene wat deze jonge verenigingen kunnen presteren. Er zal worden uitgeloofd een wis sellauwertak voor de beste vereni ging en een medaille voor de beste rijder. KIND ONDER AUTO DE RIJP. Vrijdag kwam de heer D. Rijkes uit de richting Graft aanrijden, toen plotseling het drie jarig zoontje van de heer C. Hoek, achter een karretje pardoes op de vrachtwagen in liep. Wonder bo ven wonder kwam dit ongeluk goed af, doordat het wagentje, wat totaal verbrijzeld werd, oorzaak was dat het kind vermoedelijk net tegen in- plaats van onder het wiel terecht kwam. De burgemeester van Scher merhorn, de heer B. Meind'ersma, zal op 1 November a.s. zijn func tie neerleggen. Bij K. B. is hem n.l. op die datum, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. ALKMAAR's DERDE PAROCHIE, die van Sint Joseph, viert de zer dagen haar 25-jarig bestaan en de parochianen van Sint Joseph herdenken dit zegenrijke feit op geestelijke zowel als stof felijke wijze. Door een plechtig Triduum, geleid door de in Alk- maar welbekende Pater N. A. van Rijn O.P., geven zij uiting aan Doets, Hoorn; 3e P"js Jb- Sh oomer. ^un dankbaarheid voor de vele zegeningen, door God aan de Oudorp: eerv. verm. Doets, rroorn. 3 Dikbillen: le prijs J. Ton, Mon- Smt Josegji-parochie in deze kwart-eeuw geschonken, terwijl zij nikendam (plus med.); 3e prijs P. door een feestgave in de vorm van een doopkapel op stoffelijke B°vJ«richo«cnI?1Ter'prijs plus zilv. wijze aan deze dankbaarheid uitdrukking hebben gegeven, med. N. Kaag, Groet; 2e prijs P. Bakker, De Rijp; 3e prijs idem. Kalfkoeien: le prijs Jb. Vethaak, Alkmaar; 2e prijs E. Asjes, Alk maar: 3e prijs C. Franzen, Schoorl. Kalfkóeien (afgew.): le prijs Jb. Vethaak. Alkmaar; 2e prijs W. Kla ver, Alkmaar; 3e prijs E. Asjes, Alkmaar. Schapen Ramlammeren (drietallen) van één vaderdier, geboren in f91*'. (vervolgens geven wij de prijzen slechts met 't cijfer aan) A. Groot, Ooster-Blokker 1 plus med.; J. Hel der .Tbz., Berkhout idem; D. Appel, Heerhueowaard, 2A; Gebr. Ruyter, Ooster-Blokker, 2A; P. Pijper, Twisk, 2B; P. Blauw Jz., Heerhugo- waard. 2B: D. v. d. Oord, Oude Niedorp. 2C; N. Ruyter, Beemster, 2C; C. Wijdenes Pz., Siibekarspel, 3A' J. Wagemaker, De Weere, 3A; Fa. J. J. Bakker en Zn.. Venhuizen, 3B; Jb. Reyne, Barsingerhorn, 3B; J. de Jonge Wz.. Beemster, 3C; Wed. J. Dekker Kz.. Ursem, 3C; D. Oostwouder, Nd. Beemster, E.V.; P. Korver, Ursem. E.V.; J. Stapel Sz„ Sijbekarspel, E.V.; J. J. Ruyter, Bobeldijk. E.V.; A. Groot, Ooster- Blokker, E.V.: J. H. v. Berkel Jz., Wognum, E.V.; Jac. de Goede, De Purmer, E.V.; J. Wagemaker, De Weere, E.V.; W. v. d. Oord Cz„ Barsingerhorn, E.V.; C. Borst Pz., Heerhugowaard, E.V.: H. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard, E.V. Ooien met hare in 1947 geboren lammeren, waaronder telkens min stens een ooi- en een ramlam: Gebr. Hogetoorn, Beemster, IA; P. Kistemaker, Beemster, IB; J. Wa gemaker, De Weere, 2A: P. Marrees Dz„ Beemster, 2B: P. Pijper, Twisk, 3A; P. Kistemaker. Beemster, 3B; A. Dekker Rz., Oterleek, E.V.; J. J. Kalverboer, Oterleek, E.V.; C. Borst De Stichting. Bestaat de parochie reeds 25 jaar, de stichting van de Sint Joseph- kerk aan de Singel dateert van vroeger datum. In het begin van deze eeuw breidde de stad zich meer en meer uit aan de Westkant, terwijl ook aan de Zuidzijde nieuwe wijken ontstonden. De toenmalige pastoor van de Sint Dominicus- parochie, pastoor Fr. Heijs, wiens kerk aan de Laat steeds minder ruimte bleek te bieden voor het groeiend aantal parochianen, die in de nieuwe wijken hu* woning had den, besloot tot de bouw van een hulpkerk, die later tot zelfstandige parochie verheven zou kunnen wor den. Op de hoek van de Kennemer- singelNassaulaan werdeen ter rein voor f 18.000,— aangekocht en aan de architecten Gebr. Margry en Snickers werd de bouw van de nieuwe kerk toevertrouwd; do bouwsom bedroeg, de pastorie In begrepen, f 69.500, een bedrag, dat in deze dn re tijden fabelachtig laag genoemd kan worden. Op 26 Maart 1909 werd onder gro te belangstelling van de parochia nen de eerste steen gelegd door Pastoor Heijs. De bouw vorderde zó voorspoedig, dat. ofschoon de op leveringstermijn April 1910 was. reeds 31 Dec. 1909 de kerk. die aan St. Jozef werd toegewijd, kon wor den ingezegend. Op Nieuwjaarsdag van 1910 droeg Pastoor Heijs in het nieuwe kerkgebouw de eerste H. Mis op. Pater Bertrandus .Baetsen werd als rector aangesteld en toen 15 Nov. 1922 de rectoraatskerk van St. Jozef tot de derde zelfstandige parochie van Alkmaar werd ver heven, werd hij eerste pastoor, wel ke functie hij vervulde tot 16 Juli 1934; dus bijna 25 jaar was pastoor Baetsen de zielenherder van de thans jubilerende parochie. Zijn op volger was de Zeereerw. pater R. Hagemans, die op 16 Nov. 1937 werd opgevolgd door de oud-kapelaan van de St. Dominicusparochie Pa ter W. de Mol, thans pastoor te Leeuwarden, die op 8 Maart van het vorige jaar werd opgevolgd door pastoor G. L. Binkhorst. De voltooiing. Pastoor Baetsen heeft gedurende zijn veeljarig pastoraat steeds ge ijverd voor de inwendige voltooi ing van het kerkgebouw; wij her inneren aan de bouw van de twee zij-altaren, aan de muurbeschilde- rmgen en kruiswegstaties, alsook de glas-in-lood-ramen van de Do minicaner priester-schilder Ray- mundus van Bergen en aan de bouw van het fraaie orgel door de firma Vermeulen, als feestgave aan de eerste pastoor van de St. Joseph- Kerk, ter gelegenheid van diens 40-jarig priesterfeest op 15 Aug. '29. De eerste pastoor stichtte ook de Broederschap van O. L. Vrouw ter Nood, die jaarlijks de aanvankelijk parochiale later inter-parochiale bedevaart naar Maria's Genade oord te Heiloo organiseerde, waar aan eens circa 1000 pelgrims deel namen. In Februari 1923 werd met 50 jongens het St. Josephpatronaat op gericht en met 50 meisjes het St. Rosapatronaat. Op 11 October '25 werd het patronaatsgebouw aan het Varnebroek ingewijd en in gebruik genomen. In later jaren, kort voor de oor log, groeide de jeugdbeweging uit door de oprichting van de Don Boscogroep der Verkenners en de door de oprichting van de Don Bos- co-groep der Verkenners en de Gidsenbeweging. In September '46 werd de Dames-Congregatie opge richt en in Maart last but not least de Mannencongregatie, die door de directeur. Pater Fréhe, op militaire leest geschoeid werd en de Christus-Koning-Brigade genoemd werd, waarvan hij zelf de vereerde commandant werd. Het Pastoraat van Pastoor Hage mans, dat slechts drie jaar duurde kenmerkte zich. reeds door een nieuwe koers in het parochiële le ven, welke ook door zijn opvolgers werd aangehouden. In zijn tijd kreeg o.m. het priesterkoor de be kleding in de liturgische kleuren. In de periode van Pastoor de Mol kwam de laatste restauratie tot stand van het orgel, dat vanaf de oprichting bespeeld werd door de organist W. Schreurs. Bedroeg het aantal parochianen bij de stichting van de kerk circa 1800 thans is dit toegenomen tot 4300. De feestviering wordt hedenavond ingezet met een plechtig Triduum, dat geopend wordt met een plechtig Lof op 7 uur gecelebreerd door de H. E. Deken J. J. Jacobs. Vrijdag en Zaterdag zullen resp. de oud-pastoors R. Hagemans uit A'dam en W. de Mol uit Leeuwar den het Lof celebreren en zal Pa ter N. A. van Rijn O.P. de predika ties houden. Zondag draagt Pastoor G. L. Binkhorst de plechtige Hoog mis op, waaronder het vernieuwde Mannen- en Knapenkoor de feest mis van Jan Nieland ten gehore zal brengen. In het plechtig slui tingslof, dat om half 7 begint, zal wederom Pater van Rijn de feest preek houden. Tot slot zal de Pauselijke Zegen worden gegeven. De pastoor ver wacht, dat de parochianen van Sint Joseph in grote getale aan het Tri duum zullen deelnemen en vooral op deze dagen de H. Mis zullen bij wonen en tot de H. Tafel zullen naderen. Zondagmiddag wordt in de Pastorie receptie gehouden: van 12 tot 1 uur voor het feestcomité, dat alsdan het geschenk der paro chie, de nieuwe doopkapel, zal aan bieden en van 1 tot 2 uur voor or ganisaties en particulieren. Tenslotte nog een verklaring, waarom het jubileum, dat eigenlijk pas half November een feit is, reeds nu gevierd wordt. Bij 'n feest hpren bloemen en omdat in November de bloemen schaars zijn, werd de feest viering vervroegd, nu de bloemen nog overvloedig luister kunnen bij zetten aan dit zilveren parochiefeest. i De buitenkerkelijke viering vindt plaats op 1, 3 en 4 October in 't Gul den Vlies met feestavonden, waarop „Cantecleer" een toneelvoorstelling zal geven, die voor de parochianen j van St. Joseph gratis toegankelijk 1 zal zijn. Het tribunaal kwam onder voorzitterschap van mr. Schenke- veld ter zitting bijeen. Allereerst had zich te verantwoorden de landwachter Cornelis van der Ho ven te Oudkarspel, die dienst deed bij de landwacht en hoewel later ondergedoken op verzoek van zijn vrouw, weer te voorschijn kwam. Hij zou deel hebben gehad in de inbeslag neming van een partij schoenen etc. Verdachte draait om zaak heen en vertflt, dat men in die schoenzaak wel zeven padvinders messen heeft meegenomen. De voorzitter vindt dat vreemd en zal een en ander eens nader bezien. De uitspraak is bepaald op 7 October a.s. Paardenmystificaties in de Boekelermeer te Heiloo. Cornelis Olij uit Heiloo treedt dan voor het hekje. Hij zou deel hebben gehad in de paardenvor deringen. die de weermacht te Heiloo hield. Meerdere getuigen treden op o.a. de ex-burgemeester en NSB -er, die vertelt, hoe dit een maatregel was bij groot alarm Inderdaad is de beschuldigde uit bed gehaald en moest hij paarden wijzen, die nog daar aan wezig waren. Deze beschuldigingen vervallen dus en worden in min dering gebracht. Doch dan komt er een verhaal van deze paardensmokkelaar, waar de voorzitter niet goed uit wijs kan worden, doch verdachte staat bekend als een smokkelaar die paarden uit Drente haalde en ze zelfs bij zijn kornuiten in De Rijp deed onderduiken. Hij had steeds beste fokpaarden en kam- pioenpaarden en was het wonder, dat hij andere paarden vorderde en wel liefst van concurrenten en vijanden in de Boekelermeer. De voorzitter kan er heus niet uit wijs worden en vindt, dat velen van de Duitsers en van de N. S B. hebben gebruik gemaakt om oude veten uit te vechten. Wie wat had tegen een ander riep deze te hhulp en verraadde dan hét paard' van de ander. Dit werd gevorderd en zelf bleef men vrij. Dat waren lelijke daden, doch de voorzitter wil er meer van ho ren en zal andere getuigen op roepen, want het blijkt dat ook anderen aldus hun veten uit vochten en wraak namen. Deze zaak wordt dus tot nadere datum aangehouden. Theodorus Wolf uit Bergen werkte bij een weermachtsaan nemer en deed later als NSKK- man dienst in Rusland en Duits land. Nadat hij gewond was, kwam hij terug in Holland en dook onder bij zijn broer te Ber gen. Hij werkt thans weer, zo zegt zijn verdediger en nu zou het jammer zijn hem weer te detine ren. De voorzitter zal het overwe gen en zal uitspraak doen op 7 October a.s. „Uitkammers" voor het hekje. De gebr. Gerrit en Carel Hen drik Hölzel treden dan voor het hekje. Ze zijn sigarenmakers te Alkmaar en traden in 1934 toe tot de N. S. B., omdat ze dachten, dat het beter zou worden. Mr. Van Leeuwen haalde hen over. Zij bedankten echter voor die N. S. B. in 1940 of 1941 en deden hun plicht, totdat ze bevriend werden, met de Oostenrijker Janosik, die in opdracht van de weermacht mensen moest halen uit bedrijven, waar personeel gemist kon wor den om dit per eerste gelegenheid naar Duitsland te transporteren. Blijkbaar waren ze hiertoe ijve rig in de weer, want ze waren bevriend met deze Oostenrijker, hoewel Mevr. niet alles meer weet en deden meerderen een oproep voor dè keuring toekomen. Beide beschuldigden houden vol dat dit zo is, Ze hebben wel in lichtingen ingewonnen, doch heb ben dit slechts twee weken ge daan en hebben zich toen er ver der niet mede bemoeid. De voorzitter is niet geheel te vreden. Ze hebben medegewerkt aan het SD-apparaat van Duits land en o.a. personeel gehaald bij Winter en De Vries en Hulskamp etc. Zelf houden ze vol. niet ge weten te hebben, dat de SD er achter zat Wel, dat er haast ach ter zat want reeds des anderen daags kreeg men dan zo'n kaart thuis. De voorzitter zal de zaak nader WEEST SOLIDAIR HEILOO. Verschillende maat schappelijke stelsels zoeken naar 'n oplossing van de moeilijkheden, naar een herstel van de juiste maat schappelijke toestand. Er zijn er die beweren, dat elk op zich zelf staand persoon zijn eigen gezag is, onaf hankelijk van anderen, ook onafhan kelijk van het Goddelijk gezag. Dit is zgn. „algehele onafhankelijkheid". Deze algehele onafhankelijkheid in denken en doen, die in geen enkele richting beperkt wordt, heeft tot gevolg: overheersing van de zwak kere door de sterke; een harteloos kapitalisme, dat in gewetenloze zelf zucht de rechten van de arbeiders trapt. Hieraan wilt U toch niet mede werken? Wij stellen hier tegenover het christelijke solidarisme. Dit houdt in: sociale rechtvaardigheid, die als het ware ieder dwingt aan elke andere groep der volkshuishou- delijke arbeidsgemeenschap haar aandeel in de algemene materiele welvaart te geven, waarop zij recht heeft. Rechtvaardigheid en liefde, samen ineengestrengeld, voeren tot sociale wetgeving, waardoor niet al leen rechtsplichten, maar ook lief deplicht in wettelijke voorschriften worden vastgelegd. Waar rechtvaar digheid, liefde en solidariteit het so ciale leven beheersen, daar alleen kan 'n maatschappij bloeien tot wel zijn van alle standen. Een ieder gor- de zich aan voor de hem wachtende taak en wel zeer spoedig. De solidariteit is een der grond vesten van de Kath. Arbeiders Be weging. Als in de loop van de vol gende weken onze mensen bij U ko men praten over het lidmaatschap van de KA.B., sluit U dan aan bij het grote leger dat een maatschappij wil opbouwen, gesteund op dit be ginsel: rechtvaardigheid, liefde en saamhorigheid! bezien, want terecht merkt dè ver dediger op, dat in Duitsland der gelijke heren reeds vrij zijn, Uit spraak 7 October a.s. Het Tribunaal te Alkmaar deed Woensdag j.l. de volgende uitspra ken: Klaas Smit te Schagen, ontzetting uit de beide kiesrechten, verbod tot het bekleden van openbare ambten gn verbeurd verklaring van 500. Pieter Bierman te Zuid Schar- woude ontzetting uit de beide kies rechten en verbod tot het bekleden van openbare ambten, benevens 'n verbeurdverklaring van tweedui zend gulden. Cornelis Smit te Broek op Lan- gendijk, ontzet uit de beide kies rechten en uit het recht openbare ambten te bekleden. Verbeurdver klaring 1000. Wilhelmus Godschalk, ontzet uit de beide kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden en verbeurdverklaring van 4000. Leendert Reinhard te Oosterleek; verbeurdverklaring 100 en ontzet uit de beide kiesrechten, en het recht om openbare ambten te be kleden. Reijer Schrieken te Zwaag; even eens een verbeurdverklaring van 1000.—. De beschuldigingen tegen wijlen Willem van Dijk te Hoorn, tegen wijlen Pieter Boeder te Hoorn, tegen wijlen Dirk Brandsma te Andijk, werden vervallen verklaard. Wijlen P. Glijnis,' Uitgeest, ver beurdverklaring 1000. Medegedeeld door f het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: IETS WARMER Tamelijk heldere nacht met iets minder lage temperaturen, mor gen overdag: enkele overdrij vende wolkenvelden; bijna over al droog weer. Matige wind tus sen Noord en Oost. Iets warmer. ZUIDERKOGGE, 24 Sept. 1947. Aardappelen 7.40—9.—, bloemkool 253, slabonen 521.15, snijbonen 50—1.30, andijvie 15—24, tomaten 2—34, rode kool 6.50—13.50, gele kool 7—9.witte kool 6—7.50, uien 10.50—12.—, bospeen 7.50—9.5.0, kro ten 2.406.70, Bonne Louise 15—50, Legypont 15—33, Conference 10--24, Consolie 8—15, Gratio 7—17, Eva Baldet 15—24, Williams 6—19, Schellinkhouters 2054, Sinjeur Dilles 2358, zoete kroon 25- -49, druiven 72—1.03, perziken 1—13. WOGNUM, 24 Sept. Bevelan ders 7.90—8.30, IJselster 8.20, breek- peen 2.10—7.—, bieten 2.50—6.10, tomaten 538, slabonen 71—-98, augurken 151, andijvie 814, gele kool 3.607.30, komkommers 318, spinazie 25,- druiven: Alic. 84—91, Frankenth. 7285, meloenen 16—40, uien 10.2010.90, drielingen 5.20 5.80, nep 6.607.50, pruimen 965, rode kool 9.10, groene kool 78.—, perziken 8—18, bospeen 15—17, Elli son Oranje 56, Laxton 12—35, zoete kroon 2332, maagdepeer 10--13, kalebas 1016, Bonne Louise 13 47, Conference 10—24, Beurré Hardy 23—44, Beurré Durondeau 11—15, Williams 1418, James Griege 50 52, Legypont 728. OBDAM, 24 Sept. 14000 kg bevelanders 8.60—9.—, 875 kg rode kool 9.9700 kg gele kool 6.30 9.70, 16800 kg savoye kool 9.80— 13.90, 800 kg witte kool 6.90—7 40 3100 kg uien 11—12.60, grove 12.30 —12.60, 1300 kg nep 10.70—11.—, 900 kg drielingen 6.10—6.20, kroten A 21600 kg 6.60—7.20, B 3.80, 68000 kg breekpeen B 5—5.40, C 5.30—5.80, 5205 kg slabonen 6699, 300 kg andijvie 11.40—12.40. ENKHUIZEN. Visserij, 90 vaartuigen voerden aan 10.188 pond kdilaal 1.19—1.22; 900 pond lijnaal 1.982.23; 1503 pond fuikaal 2.20 2.86;,<2228 pond snoekbaars 5869; 320 pond bot 5960 ct. per pond. WARMENHUIZEN. Aardappe- :enl 8600 kg witte Eigenh. 8.40; bl. Eigenheimers 9.70; Bevelanders 8.70- 9.00; 45.300 kg witte kool 6—9.70; 5000 kg groene kool 11.80—13; 1000 kg bieten 6.—; 400 kg slabonen 90— I.05; 4450 kr. andijvie 7.8010.60. VEEMARKT HOORN Voor de levering wer den aangevoerd: 568 schapen, 7 gras kalveren, 9 nuchtere kalveren en 178 koeien en stieren. ZWAAG, 25 Sept. Aardappelen 6.309.20; spinazie 3135; uien 6.50; bieten 12.40—13.00; sav. kool 6.20— II.20; witte 7.40; gele bew. 8.80 11.70; rode 10.60; boerenkool 2.00; spruitkool 12.2743; slabonen 55 70— 101; snijbonen 40—122; tomaten 23— 34; augurken 22—62; waspeen 5—9; bospeen 8—15; sla 6—18.10; bloem kool 3053; komkommers 421; Klaps 235; Reine Vict. 1995; zoe te druiven 98—134; Alicante 54101; Frankenth. 53—89; Westfrisia 53—68; meloenen 16—73, Cox Orange 8—64; Gron. Kroon 2129; Transparant 19 —44; Schellinkhouter 16—65; Glorie van Holland 1540; Present van Holland 14; Dekkers Glorie 20—44; Hardy 1054; Durandeau 1116, B. de Merode 718; B. le Brun 15; Bonne Louise 2050; Conference 7 •27; Sold. Laboreur 1036; Gieser Wildeman 1528- Maagdepe: 7—17 Hertogin Elsa li—19, William Du- chesse 628; Triumph de Vienne 10 50; Graciose 1216 NOORD-SCARWOÜDE, 25 Sept. 240000 kg witte kool 8.10—10.80; 10000 kg rode kool 11.10—15.50; 10000 kg gele kool 6—12.70; 14000 kg groe ne kool 912.90; 5000 kg andijvie 7 —7.30; 12000 kg uien 11.60—12.50; grove uien 12.40; drielingen 5.60—6; nep 9.6011.80, 6000 kg slabonen 73 112; 11000 kg peen II 4.60—5.70; III 5.60—6; 1000 kg kroten I 56.40; II 2.50; 40000 kg aaardappelen blauwe Eigh. 8.909.30; Bevelanders 8.70 9.10; Eigh. 7.50—8.36. 25 Sept. In September 1786 was het nodig dat uit Alkmaar een gewapende macht vertrok om tegen enkele Gelderse Heren op te trekken. Het waren 3 schepen met schut ters die in het Noorder Spaarne te Haarlem lagen en welker com mandant door de Nieuwe Poort wilde om naar Woerden te gaan. Er was haast bij en op verzoek werden zij nog 's nachts door ge laten. De Staten hadden besloten om aan ieder die tot een dezer gewapende corpsen behoorde en bij de bescherming van het land of zijn bestuurders werden ge troffen speciale bescherming te geven, terwijl zij ook in protectie zouden worden genomen. Toen nam men vooraf maatre gelen voor hen die hun leven veil hadden voor het Vaderland. o coördinatie den en de Bedriji is gekomen, is w wen, die bij de i standscongres in daan werd. Deze mededeling ter, de heer J. A. congresrede werd d secretaris, mr. F. die zin toegelicht, landse Middenstant mag prijzen met thans na de vele n de besprekingen i: stadium zijn gekonr kort reeds de eers' een voorlopige sam moet kunnen worde ten, die wij vooral van een centraal r dineerd verband, v mis bij de jongs! bakkersstaking zo c werd. Vanzelfsprel eerste na-oorlogse teken van de ontel waarmee de middel deze tijd te kampen deelname en de ai vele autoriteiten, beperken tot het vicaris-generaal bis Mgr. Hendrikx, de Koningin in Noori de Quai en vertege Belgische middens van de grote belan bestaat voor het middenstand. In di! het applaus verklas de op de mededelin komende zittingsjas Generaal de wetsom passing der winkel wijziging en verbe Vestigingswet en to cadeaustelsel behani den. Eenzelfde bijval tiek van voorzittei regeringspolitiek in ling voor oorlogsg; Vraagstukken var en bedrijfsorganisat onderlinge verhoud: de- orde gesteld ir van de heren Dider in een rede van de de heer Andriessen Hierin werd niet organisatie op conf slag belicht maar beschouwingen gewi tie en de betekenis ganisatie als zodani de principiële vako: vorm en gestalte g( ciaal-economischê b werkelijkheid van pëlijk leven. De la; denstand is dienstb gemeenschap door van zichzelf. De opmerkingen, bovengenoemde prai den gesteld, waren dat zij meer tot aar kritiek aanleiding J de hekeling van d stelwijzevan het j Drs. Neefs ons vr voorkwam. De rede van de driessen werd ter genoemd. De manie: kalme en duidelijke zaak van het best; piële organisaties, di, baar zijn, uiteenzett digend aan. Het re seren is in de nati deerd, terwijl de sociale toestanden i de gevolgen van h< duidelijk illustreren. In ons economist het ook om de aest selen en de toepas zedenleer. In en do- nisaties kunnen t werkelijkheid word De vraag is of de ties de onderbouw de opbouw van de De Bijzondere Ra; deed uitspraaak in d joden-verraadster A door het Bijzonder Amsterdam veroorde straf en verwierp h advocaat-fiscaal van Raad had voorgestel trisch onderzoek in t< Ans van Dijk is d; in Nederland, die di der gerechtshof tei deeld, haar beroep door de Raad van Ca nis is evenwel nog in afwachting van hi een door haar verc diende revisie-aaanvi £EJV GROOT GEI rijen ramen. E komen van mensei tijdens het bezoek en fietsen, buiten, kers. Binnen de ei! gen, de ontelbare doolhof van in el pende paviljoens, a pen. En eindelijk i kamer, de zaal, i ligt, die op ons b wachten. De zieke toestand, in observ beterende hand. wiens geval maar s en de ander die vlc een die wacht, en heengaat. Naar hui het Vaderhuis hi worden er geboren geving, er sterven het leven weerspie het ziekenhuis. E: alleen zieken naar maar ook naar de c mei. Niet allen gen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2