RUIM BAAN VOOR DE MIDDENSTAND M DE VERRE STEM (j RADIO in Het rapport der 16 landen HERINNERING AAN PASTOOR G. VAN NIEKERK De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 25 September 1947 PAG. 3 Een nationaal coördinerende samenwerking op komst Ziekenhuis Groot tekort aan verse zeevis Regeringsjubileum worde sober gevierd Voetbal 1 Een S.O.S. aan Amerika Stichter der parochie O. L. Vrouw Geboorte J (Van onze speciale verslaggever) DAT OP HET OGENBLIK het vooruitzicht op een voorlopige coördinatie en samenwerking tussen de Middenstandsbon den en de Bedrijfschap Detailhandel en de Hoofdgroep Ambacht is gekomen, is wel als de belangrijkste mededeling te beschou wen, die bij de opening van het 14e Rooms-Katholieke Midden standscongres in de Brabantse hertogstad 's-Hertogenbosch ge daan werd. Deze mededeling van de voorzit ter, de heer J. A. Koops, in zijn congresrede werd door de algemene secretaris, mr. F. J. H. Bachg, in die zin toegelicht, dat de Neder landse Middenstand zich gelukkig mag prijzen met het succes, dat thans na de vele na-oorlogse jaren de besprekingen in een dusdanig stadium zijn gekomen, dat binnen kort reeds de eerste .vruchten van een voorlopige samenwerking tege moet kunnen worden gezien. Vruch ten, die wij vooral in de vorm zien van een centraal nationaal gecoör dineerd verband, waarvan het ge mis bij de jongste Amsterdamse bakkersstaking zo duidelijk gevoeld werd. Vanzelfsprekend stond dit eerste na-oorlogse congres in het teken van de ontelbare problemen, waarmee de middenstand vooral in deze tijd te kampen heeft. De grote deelname en de aanwezigheid van vele autoriteiten, waarbij we ons beperken tot het noemen van de vicaris-generaal bisdom Den Bosch Mgr. Hendrikx, de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Prof. de Quai en vertegenwoordigers der Belgische middenstand, getuigden van de grote belangstelling, die er bestaat voor het streven van de middenstand. In dit licht bezien is het applaus verklaarbaar, dat volg de op de mededeling dat in het komende zittingsjaar der Staten- Generaal de vets ontwerpen tot aan passing der winkelsluitingswet, tot wijziging en verbetering van de Vestigingswet en tot verbod van 't cadeaustelsel behandeld zullen wor den. Eenzelfde bijval genoot de kri tiek van voorzitter Koops op de regeringspolitiek in zake de rege ling voor oorlogsgetroffenen. Vraagstukken van vakorganisatie en bedrijfsorganisatie en van haar onderlinge verhouding werden aan de' orde gesteld in prae-adviezen van de heren Diderich en Neefs en in een rede van de KVP-voorzitter de heer Andriessen. Hierin werd niet alleen de vak organisatie op confessionele grond slag belicht maar werden speciale beschouwingen gewijd aan de func tie en de betekenis van de vrije or ganisatie als zodanig. De taak van de principiële vakorganisatie is het vorm en gestalte geven aan de so ciaal-economische beginselen in de werkelijkheid van het maatschap pelijk leven. De taak van de mid denstand is dienstbaarheid aan de gemeenschap door vervolmaking van zichzelf. De opmerkingen, die betreffende bovengenoemde prae-adviezen wer den gesteld, waren van die aard, dat zij meer tot aanvulling dan tot kritiek aanleiding waren, hoewel de hekeling van de ingewikkelde stelwijzevan het prae-advies van Drs. Neefs ons vrij gemotiveerd voorkwam. De rede van de heer J. W. An driessen werd terecht magistraal genoemd. De manier waarop hij op kalme en duidelijke wijze de nood zaak van het bestaan der princi piële organisaties, die ons volk dier baar zijn, uiteenzette, deed bemoe digend aan. Het recht tot organi seren is in de natuurwet gefun deerd, terwijl de onmogelijke a- sociale toestanden in het verleden de gevolgen van het niet één-zijn duidelijk illustreren. In ons economische leven gaat het ook om de aesthetische begin selen en de toepassing van de zedenleer. In en door de vakorga nisaties kunnen de beginselen werkelijkheid worden. De vraag is of de vrije organisa ties de onderbouw zullen zijn voor de opbouw van de publiekrechte- BEROEP VAN ANS VAN DIJK VERWORPEN De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraaak in de zaak tegen de joden-verraadster Ans van Dijk- door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot de dood straf en verwierp het beroep. De advocaat-fiscaal van de Bijzondere Raad had voorgesteld een psychia trisch onderzoek in te stellen Ans van Dijk is de tweede vrouw in Nederland, die door een bijzon der gerechtshof ter dood veroor deeld, haar beroep verworpen zag door de Raad van Cassatie. Het von nis is evenwel nog niet voltrokken in afwachting van het resultaat van een door haar verdedigster inge diende revisie-aaanvrage. £EN GROOT GEBOUW, lange rijen ramen. Een gaan en komen van mensen uit de deur tijdens het bezoek-uur. Auto's en fietsen, buiten, van de bezoe kers. Binnen de eindeloze gan gen, de ontelbare deuren, het doolhof van in elkaar overlo pende paviljoens, de vele trap pen. En eindelijk is men op de kamer, de zaal, waar degene ligt, die op ons bezoek ligt te wachten. De zieke in ernstige toestand, in observatie, aan de beterende hand. De patiënt wiens geval maar slepend blijft, en de ander die vlot geneest. De een die wacht, en de ander die heengaat. Naar huis of ook naar het Vaderhuis hierboven. Er worden er geboren in deze om geving, er sterven er ook. Heel het leven weerspiegelt zich in het ziekenhuis. Er zijn niet alleen zieken naar het lichaam, maar ook naar de geest, naar de mei. Niet allen genezen. MARCUS lijke bedrijfsorganisaties. De heer Andriessen wees op de noodzake lijke samenwerking met de stands organisaties en wil sociale verbete ring aan geestelijke vernieuwing gekoppeld zien. De verschillende sectie-vergade ringen voor de behandeling der prae-adviezen betreffende de pro blemen in de detailhandel, ambacht en bouwbedrijf, verliepen in rustige congressfeer. Vooral het prae-advies over ra tionele werkmethoden in de detail handel van drs. P. Th. van Leeu wen, veroorzaakte menige opmer king, die echter slechts nog meer de stelling verdedigde, dat nieuwe tijden nieuwe wegen met zich mee brengen. De Rooms-Katholieke Midden standsbond heeft in dit 14e congres laten zien, dat het ernst is met de bedoelingen van haar streven en werken. De gebruikelijke momenten en entourage van H. Mis, plechtig Lof, kleurige zalen, ontvangst door gemeentebestuur en gezellige gilde- maaltijd, vormden ook nu weer de sleutel tot een algemene vriend schappelijke, collegiale dag, die juist in deze tijd van verbrokkeling zo weldadig aandoet. Het eerste gedeelte is, nu reeds, een manifestatie geworden van een samengebundelde middenstand, die met katholieke principes als basis één groot doel nastreeft: Het ruim baan maken voor een dienende, zelfstandige middenstand. Er is momenteel een groot tekort aan verse zeevis. Er komen dagen voor, dat zelfs geen kop zeevis aan de markt komt. Het is nage noeg allemaal verse haring waar mede de IJmuidense markt wordt overstroomd. A>e handelaren jn verse zeevis zowel op het buiten land als op het binnenland zitten met de handen in het haar en zien geen mogelijkheid hun vas te afnemers van vis te voorzien. Uit kringen van het visserijbedrijf deelt men ons daarover het vol gende mede. Nu de weersomstandigheden on gunstiger worden, kunnen de klei nere schepen der kustvissers niet dagelijks vissen, zodat de aanvoer van platvis tot een minimum terug loopt. Verder vist nagenoeg de ge hele IJmuidense trawlvloot, althans de grote boten, achter de haring. De haringtrawlers doen weliswaar pracht-reizen van meer dan 30.000 gulden, voorwaar een schitterend resultaat voor de betrokken rede rijen, maar bij de reders van de grote trawlers is er weinig animo om hun schepen weer op verse vis te laten trawlen. Volgens genoemde kringen is het dringend noodzake lijk, dat althans een gedeelte der, schepen de verse visvangst gaat uitoefenen. Straks vist de drijfnet haringvisserij onder de Engelse wal, dus dicht bij huis, met het gevolg dat 'de haring in nog verser staat zal worden aangevoerd. Dan zal er een overvloed van haring zijn en aan verse zeevis een nijpend tekort. De voorraden gezouten haring in de diverse visserijplaatsen is zder be langrijk en er komt nog dagelijks bij. Tot op heden is hiervan nog weinig naar het buitenland ver voerd. Reeds oefenen enkele ha- ringloggers de liaringtrawlvisSerij uit. Baggermolens voor Frankrijk Naar wij vernemen heeft de in dustriële handelscombinatie Hol land, een combinatie van ver schillende scheepswerven van, een Franse aannemerscombinatie opdracht gekregen tot de bouw van vijf grote baggermolens met bijbehorende transportinstallaties, welke per spoor naar Frankrijk zullen worden vervoerd, waar ze onder leiding van Nederlandse technici zullen 'worden gemon teerd. Nader vernemen wij, dat in Frankrijk reeds sinds vele jaren plannen bestonden om de rivier de Rhone beter bevaarbaaf te maken. Verschillende bochten in de rivier, waar de scheepvaart door stroomversnelling gehinderd wordt, wil men door het graven van kanalen afsnijden. Tevens zal het mogelijk worden het water in deze kanalen op te stuwen, waar door een regelmatige hoeveelheid water voor bevloeiing van het omliggende land beschikbaar komt en het verval benut kan worden voor het opwekken van electri- sche stroom in waterkrachtcen trales. DE WIJDING VAN 4 MGR. HANSSEN MAASTRICHT, 24 September. De bischops-consecratie van mgr. dr. J. 'M. J. A. Hanssen, die benoemd werd tot coadjutor met het recht van opvolging van mgr. dr. G. Lemmens zal plaats vinden op 7 October a.s. in de kathedrale noodkerk. In ver band met de zeer beperkte plaats ruimte in de noodkerk is het aan tal uitnodigingen beperkt gehouden. Dreigt regeringscrisis in Denemarken Bij het Deense parlement zijn twee moties van wantrouwen in de rege ring ingediend, welke waarschijnlijk 3 October a.s. in behandeling zullen komen. De Deense pers verwacht algemeen, dat de regering tegen die tijd zal aftreden en dat algemene verkiezingen zullen worden uitge schreven. Volgens sommige pers commentaren zou een volksstem ming over de kwestie Zuid-Sleeswijk gehouden moeten worden. H. M. de Koningin moet rust nemen Na een verblijf op de Ruigenhoek, waar H. M. gedurende tien dagen herstel van gezondheid heeft ge zocht, heeft de Koningin, die Woens dag de Landbouwtentoonstelling te Leeuwarden heeft bezocht, weder om haar intrek op het Loo geno men. Toen H. M. aan het begin van deze zomer haar voornemen te ken nen gaf om zes weken vacantie te nemen, hoopte zij in de loop van September weer geheel uitgerust haar arbeid te kunnen hervatten. De uitzonderlijke warmte en de ve le noodzakelijk gebleken onderbre kingen van deze rustperiode maken, dat de Koningin zich nog zeer ver moeid voélt en zich opnieuw ge noodzaakt ziet rust te nemen. In verband hiermede en met het oog op thans reeds binnen komen de verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aan dacht óp te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtigheden naar aanlei ding van haar regeringsjubileum zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen mede ma ken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand jubileum in soberheid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er 'de Koningin een per soonlijk genoegen mee doen de gel den, die men aan de jubileumfeesten ten koste zou willen leggen, te ge bruiken ter leniging van de noden hier te lande en in Indonesië. MELKPRIJS TE LAAG Veehouders boeren slecht De Algemene Nederlandse Zuivel- bond kwam in Bellevue te Amster dam bijeen en nam een resolutie aan, waarin vastgesteld werd, dat de melkprijs, vooral doordat de on kosten van het bedrijf door de al om oplopende prijzen steeds stijgen, volstrekt ontoereikend is. De exploi tatie gaat met grote verliezen ge paard en reeds vele veehouders ver keren in betalingsmoeilijkheden. De Algem. Nederl. Zuïvelbond dringt er derhalve bij de minister van Landbouw!, Visserij en Voedsel voorziening op aan, op zeer korte termijn een onderzoek te willen in stellen naar de thans heersende nood in het veehoudersbedrijf en, met terugwerkende kracht over het hele jaar zodanige maatregelen te treffen dat de exploitatie van het bedrijf weer lonend wordt en de veehou der die beloning ontvangt, welke, met inachtneming van het feit, dat door hem en door zijn huisgenoten wat deze laatsten betreft, dikwijls reeds vanaf zeer jeugdige leeftijd steeds hard wordt gewerkt, in een goede verstandhouding staat tot de beloning, die de andere leden van onze volksgemeenschap ontvangen. Jubileum-seizoen concertgebouworkest' Op 1 October begint het Concert gebouworkest officieel zün seizoen dat tevens een jubileumseizoen zal zijn in verband met het 60-jarig bestaan, met een concert o.l.v. Eduard van Beinum, waarin Dinu Lipatti de solopartij vertolkt in de pianoconcerten van Bach en Ravel. Zondagmiddag dirigeert Eduard v. Beinum een allereerste uitvoering van Escher's passacaglia. Henk van Wezel verzorgt de cello-solo in de don Quichotte van Strauss, terwijl 't concert besloten wordt met de eer ste symphonie van Brahms. Zondag avond wordt in de grote zaal een feestconcert gegeven in het kader van de Cervantes-herdenking. Op 8 en 9 October speelt Jacques Thibaud met het orkest het viool concert van Mozart. Het programma wordt aangevuld met een eerste uit voering van een werk van Koetsier en „La Mer" van Debussy. Op Zaterdag 11 October leidt Sflu- ard van Beinum het orkest in Den Haag. Eduard van Beinum vertrekt half October voor zijn buitenlandse tour nee. Als gastdirigent zal Bruno Wal ter optreden. De Octoberserie wordt in Amster dam b'/loten met een concert o.l.v. Bruno Walter, waarin eveneens de ouverture Midzomernachtsdroom en het pianoconcert van Chopin (met Arthur Rubinstein) worden uitge voerd. Zwitserland—Nederland in 1949 Naar wij vernemen is tussen <3e Zwitserse Voetbalbond en de K. N. V. B. overeenstemming bereikt inzake het spelen van landenwed- strijden in de toekomst. De af spraak is, dat dé landen elkaar om de twee jaar zullen ontmoeten In 1949 speelt Nederland dus in eén Zwitserse stad tegen de ver tegenwoordigende ploeg der berg- bewoneis in 1951 komt het Zwit serse elftal weer naar Nederland. Massagraf bij vliegveld Twenthe? Een voormalig lid van de Sicher- heitsdienst te Enschede, Schöber, die te Enschede in arrest zit, heeft ver klaard dat zich op het vliegveld Twenthe nabij een der hangars een massagraf bevindt, waarin de stof felijke resten van 80 tot 100 Neder landers moeten liggen. Posities Nederlandse passagiersschepen Gerard Dou, BataViaRotterdam, pass 24-9 9 uur Dungeness, 25-9 om 2 uur aan de Hoek van Holland ver wacht. Kota Agoeng, BataviaRotterdam, 2419 3.45 van Port Said. „Indrapoera, RotterdamBatavia •23-9 5 uur van Gibraltar (verb.). Kota Inten, Rotterdam-Batavia, 22- 9 van Belawan. Westerdam, 23-9 van New York te Rotterdam. tsSSflPlf imiWKifelo&aifc Grasdrogerijen zijn eigenlijk fabrieken. Hier ziet men een der grootste en modernste in aanbouw. De bouw geschiedt hiervan op een enigszins ongewone wijze. Eerst worden de machines ge monteerd en dan begint men aan "iet gebouw, omdat de machi nes te groot zijn om later in de fabrieken te brengen. Het gras uit de weide wordt hier machinaal gedroogd en tot poeder gemalen, hetwelk een prima krachtvoer voor het vee is. Maandag j.l. is de Parijse Confe rentie voorlopig gesloten. Binnen zeer korte termijn zullen de resul taten van ruim twee maanden confereren wereldkundig worden gemaakt. Het rapport dat is opge steld omvat 130 pagina's. Later volgen er nog technische rappor ten. De leider van de Nederlandse delegatie ter conferentie, dr. M. H. Hirschfeld, deelde gisteren tij dens een persconferentie mede, dat het dollar-tekort over de ja ren 1943 tot en met 1951 ongeveer 22 milliard dollar zal bedragen. Dit bedrag slaat op de 16 deelne mende Europese landen en West- Duitsland. Voordat Amerika in het kader van het Marshall-plan hulp aan Europa zal verlenen, moeten de Europese landen eerst zelf blijk geven van hun activiteit. De samenwerking ter conferentie roemde dr. Hirschfeld. Van de zij de der Scandinavische landen zijn enkele moeilijkheden gerezen, doch uiteindelijk hebben deze landen zich toch met het rapport accoord verklaard. Nederland heeft door haar tolunie met België en Luxem burg een belangrijke rol kunnen spelen. De positie van Benelux was gelijk aan die van de grootste lan den t.w. Engeland en Frankrijk. Het rapport houdt irlf dat Ameri ka geen hulp zal verlenen, wanneer de Europese landen niet eerst zelf het initiatief nemen tot verbetering van de economische situatie. Hoe dit zal moeten geschieden is vast gelegd. In de eerste plaats is aan gegeven welke Inspanningen de deelnemende landen zich moeten getroosten om de productie op te voeren. Als einddoel is daarbij aan gegeven, dat Europa over vier jaar weer levensvatbaarheid moet heb ben. De kolenproductie zal dan met 33% moeten zijn opgevoerd. De ijzer en staalproductie met 60«/o. Verder zullen de deelnemende landen moe ten streven naar herstel van de fi- nantiële stabiliteit, zodat ér meer evenwichtige verhoudingen ont staan. Zij verplichten zich om stap pen te nemen om tot begrotingseven wicht te komen. Een derde voor waarde vormt de verplichting tot een zo groot mogelijke Europese on derlinge samenwerking. Daartoe zul len handelsbelemmeringen uit de weg moeten worden geruimd. Een dergelijke ontwikkeling kan alleen geleidelijk plaats vinden. Om deze materie te bestuderen is 'n techni sche commissie ingesteld, welke nu reeds haar eerste vergadering in Londen heeft gehouden. Mede tot taak van deze commissie behoort de bestudering van gemeenschappe lijke tarieven van invoerrechten voor een zo groot mogelijk aantal landen. De slotbepalingen van het rapport houden in, dat indien er hulp van Amerika komt, de Europese landen een organisatie in het leven zullen roepen, welke blijvend toezicht zal houden op de productie in de di verse landen. Uit het rapport is verder belang rijk de passage, waarin de onderte kenaars, waaronder ook Engeland en Frankrijk, erkennen dat de eco nomische politiek, die in Duitsland moet worden gevoerd, aangepast dient te worden aan de belangen van de nabuurstaten. Een dergelijke erkenning stuitte vooral op moei- lijkhederj- van Engelse zijde. Tenslotte deelde dr. Hirschfeld nog mede, dat Nederland wat de kolenproductie betreft deze zodanig moet opvoeren, dat in 1951 het voor oorlogse peil is bereikt. Ook de ijzer en staalproductie zal aanzienlijk moeten wordpn vernoogd. Indonesië heeft tekort aan medische hulp Ongeveer 100 nieuwe artsen, liefst jongeren, die met een alge mene practijk in een kleine plaats kunnen heginnen, en 200 tot 250 verpleegsters uit Nedlerland zijn in Indië nodig. Zij zouden hen moeten vervangen, die een twee jarig contract met het Rode Kruis hebben en naar Nederland terug keren. Vooral plaatsen in de bui tengewesten zouden bezet kunnen worden. Het aantal doktoren in de republiek wordt op 800 geschat. Voor de oorlog was het totaal aan tal artsen 1700. Zes Egyptische Rode Kruis- artsen zullen naar Indonesië rei zen. Twee zijn reeds te Singapore aangekomen. 60 kisten geneesmid delen zijn voorts onderweg. Later volgen nog vier d'oktoren, vier assistenten en meer geneesmidde len. - ini «irntir! Te Assen werd het Gouden Imkerfeest ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Imkersvereniging geopend. Een eeuwen oude honingpers trok zeer veel belangstelling. II (Slot) De stichting der parochie, die feitelijk toch moest komen, is trouwens tamelijk bespoedigd door een schrijven van de heer L. de Jong, dato 1 Februari 1920. Alhoewel een kleine parochie als de onze ook wel het een en ander tegen heeft, is het toch een weldaad, dat wij een eigen pa rochiekerk hebben gekregen. Op dè feestdag van de H. Mo nica (4 Mei) d. a. v. werd door de toenmalige Bisschop Mgr. A. J. Callier benoemd tot eerste pas toor van Schermerhorn (na de reformatie) de Weleerw. Heer G. van Niekerk, destijds kapelaan te Hoom en voordien te Amsterdam. Op de 19e Juni d.a.v. begon men het café te veranderen in kerk met als resultaat dat op 7 Septem ber d.a.v. onder enorm grote be langstelling de eerste pastoor op feestelijke wijze werd binnenge leid. Volgens ooggetuigen en ouden van dagen, was er in Schermer hom zoveel drukte en waren er zoveel mensen op de been, als nooit te voren. Het was een ware vreugdëtocht en ook van de mees te huizen der andersdenkenden wapperde de vaderlandse drie kleur en vanzelfsprekend van de katholieke huizen vlagde een ieder. Immers, op zulke dagen branden alle Roomse harten en weet men bijn Priesters te eren. De nieuwe pastoor werd afge haald vanaf Stompetoren (de bur gerlijke grens onzer gemeente). Vóórop 2 herauten te paard en een ruiterstoet, bestaande uit 40 rui ters, daarna 2 open landauers, iedere landauer bespannen met 2 zwarte paarden, waarin ook de Pastoor en enkfele anderen waren gezeten. Onder vrolijke tonen mar cheerde men met het nog jeugdige muziekcorps St. Louis te Alkmaar onder leiding van Broeder Theodo- rus. Voorop het vaandel van St. Louis met daarbovenop het kruis en zo ging men toen naar het nog betrekkelijk protestantse Scher merhorn. Men raadplege van deze gebeurtenissen nog de destijds ge maakte foto's. De volgende morgen op de feest dag van O. L. Vr. Geboorte het titelfeest onzer parochie, werd de gerestaureerde hulpkerk ingewijd door de toenmalige Deken van Purmerend de Hoogeerw. Heer A. Hollenberg en werd weer het eerste Plechtige H. Misoffer aan God opgedragen en werd Pastoor van Niekerk als Pastoor geïnstal leerd. Als een grote bijzonderheid mag wel worden gememoreerd, dat Pastoor van Niekerk werd ge assisteerd door drie priesterzonen der parochie, n.l. de Zeereerw. Zeergel. Heer Doctor P. Ruyter, Lazarist en Professor te Hel de n- Panningen, de Weleerw. Heer J. Lau, Augustijner Pater te Utrecht (zoon van voornoemden Burge meester Laü) en de Zeereerw. heer J. P. Westerhof, pastoor te Oude Tonge. De twee laatstgenoemden zijn nu inmiddels averleden. In de volgende maand arriveer de dé klok, een geschenk van de familie van Pastoor van Niekerk; reden waarom de klok gedoopt werd „.Dominicus" en was zo doende genoemd naar de vader van Pastoor. De klok was gegoten door de bekende klokkengieters Petit Fritsen te Aarle-Rixel en droeg het Latijnse opschrift: „Do minicus vocor ad Dominum voco". .Ik heet Dominicus en roep op tot de Heer. Jammer echter, dat op last van de bezetter ons klokje werd weggehaald en helaas niet meer is teruggevonden. Dit klokje was ons dierbaar geworden, im mers het luidde iedere dag 3 maal het „Angelus" en had haar stem zoveel laten horen bij vreugde en droefheid over levenden en doden. Als oud-parochiaan heb ik ge tracht het een en ander over Pas toor van Niekerk te schrijven alsmede over onze parochie en heb mij hierin tot liet uiterste beperkt. Pastoor van Niekerk vertrok van Schermerhorn op 30 Januari 1925 en werd toen pastoor te Overveen dat hij nu heeft verlaten om zijn laatste levensdagen door te bren gen in Huize „St. Lid'uina" te War mond. Lang zal de herinnering ons bijblijven aan deze eminente en devote priester, onze eerste pas toor. Het is onze plicht voor de ijver volle stichter onzer parochie te bidden, opdat Pastoor van Niekerk de kracht moge behouden om dit zware kruis met gelatenheid1 te dragen; overtuigd zijnde dat ook Pastoor van Niekerk zijn oud-pa rochianen in zijn gebed en vooral bij het H. Misoffer niet zal verge ten. Schermerhorn, September 1947. J, N. A. HERMES. Wat speelt Nederland dit seizoen? Naar A.N.P.-Sport verneemt staan voor het Nederlands elftal dit seizoen op het programma de twee wedstrijden tegen België, een wedstrijd tegen Noorwegen te Oslo, alsmede deelneming aan het Olympisch tournooi te Londen. De mogelijkheid bestaat, dat ons land tijdens de Noorse trip ook een wedstrijd tegen Finland of Dene marken speelt. Zweden kwam niet in aanmerking, omdat dit land liever in Nederland wilde spelen, aangezien het Zweedse elftal in het voorjaar een trip naar West- Europa maakt. CHOLERA IN DE NIJLDELTA In de Nijldelta is een ernstige cholera-epidemie uitgebroken. De voornaamste haarden bevinden zich tussen Cairo en het Suez-kanaal. Tot nuOtoe zijn 90 pCt. van de gevallen dodelijk. Er zijn verstrekkende maatregelen getroffen om uitbrei ding der epidemie te voorkomen. Het hele gebied is afgezet en alle verkeer stilgelegd. De omwonende bevolking is verplicht zich te laten inenten. In deze tijd wordt juist een bede vaart gehouden naar Mekka. Dui zenden Mohammedanen trekken dan door Egypte, zoodat het gevaar voor besmetting groot is. Voor het tijdvak van 28 September t.m. 11 October geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA KB KC 711 (Serie N) N-01 brood 800 gram brood N-01 boter 125 gram boter N-02 boter 125 gram marg. of 100 gram vet N-03 boter 250 gram marg. of 200 gram vet N-01 vlees .100 gram vlees N-02 vlees 400 gram vlees N-01 melk 4 liter melk N-03 melk 6 liter melk N-05 melk 6V2 liter melk N-01 div. 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas N-03 res. 1600 gram brood N-04 res. 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas N-06 res. 800 gram brood Bonkaarten KD KE 711 (Serie N) N-ll brood 800 gram brood N-ll boter 250 gram boter N-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet N-ll, N-12 vlees 100 gram vlees N-ll div. 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas N-13, N-15 melk 10 liter melk N-13 res. 800 gram brood Bonkaarten MA MB MC MD ME MF MG MH 711 (bgz. arDeici, a.s. moeders en zieken) (Serie N) N-21 brood 800 gram brood N-21 boter 250 gram boter N-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet N-21 melk 5 liter melk N-21 vlees 300 gram vlees N-22 vlees 100 gram vlees N-21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korst], kaas N-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kifnnen reeds op Vrijdag 26 September wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 September mag worden gekocht. Het melkrantsoen voor yolwasse- nen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3%l liter bedragen, zodat gerekend voor 4 weken per week 1 7/8 liter beschikbaar is. Het veertiendaagse rantsoen zal dus wisselen tussen 4 en 3% liter. PROGRAMMA VRIJDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 9.15 Ochtendbezoek bij onze zieken; 10.00 Werken van oude meesters; 12.00 Cau Zonetta-Sextet; 12.31 Vaderlandse liederen; 13.15 Mandolinata; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Londens Philharm. Orkest; 16.00 Declamatie; 16.30 Haags Kamer-Orkest; 17.40 Pianaduo Andre de Raaf en Jacq. Schutte; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.15 Eigen opnamen van de B.B.C.; 21.30 Kamermuziek; 22.00 Radio Philbar- monisch Orkest; 22.30 Nieuws; 23.20 Gr. pl.; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (414 M) 7.0C( Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.20 Voor de zieken; 11.15 Voor de vrouw. AVRO: 12.00 „Closerie de Lilas", tuinprogramma 12.30 Sportagenda; 12.38 Nieuws; 13.15 „De Papavers"; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Het Omroep Kameror kest; 15.10 Ons volk in zijn dichters; 15.30 Operette-fragmenten. VARA: 16.00 Orgel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Liederen-recital; 18.00 Nieuws; 19.15 Dep. uitzending; 20.00 Nieuws; 21.30 Buitenlands Weekoverzicht; 22.15 Radio filmpremière: The Yel low Rosi of Texas; 23.00 Nieuws; 21.15 Symphonisch Vrijdagavond- concert. FEUILLETON f door PETE FALCON 18. „Weet u zeker, dat u er met nie mand over heeft gesproken?" Regan dacht na. „Nee," antwoord- hij tenslotte. „Ik was er te zeer van overtuigd, dat ik hier toevallig in het bezit was gekomen van een uit vinding, die wellicht de ondergang van een deel der mensheid zou kunnen veroorzaken. „Uw dochter?" Burns keek" hem scherp aan. „U wilt zeggen, inspecteur'', glim lachte Regan, „dat als een vrouw iets weet zij het niet voor zich kan houden? Laat ik u gerust stel len, zij wist niets. Ofvoegde hij er op ernstige toon aan toe," ze zou het moeten hebben vermoed. De verhouding tussen ons is zo intiem dat ze soms mijn gedachten kan ra den. En die uitvinding heeft mij dikwijls volkomen in beslag geno men. William stond op ep begon de grote werkkamer op en neer te lo pen. „Ik zou u kunnen verwijten", merkte hij op, „dat u vele uren hebt laten verlopen alvorens dit onder zoek kon worden ingesteld, maar het heeft weinig zin want onmid dellijk na de ontdekking zou ik evenmin een aanknopingspunt heb ben gehad." „Ik had de overtuiging, dat deze zaak zoveel mogelijk geheim moest blijven en wist werkelijk niet hoe ik het moest aanpakken. Totdat mij te binnefi schoot dat mijn oude vriend Rankey hoofdcommissaris was „Ik begrijp het", viel de inspec teur hem in de rede, terwijl hij bleef staan. „Ik zou nu graag uw dochter even spreken. Maar/ alleen Mr. Regan stond op. De eis van de inspecteur had hem onaangenaam getroffen. „Ik'z 'l u maar geen ver wijt doen," sprak hij, „dat u haar zonder mijn tegenwoordigheid het vuur aan de schenen wilt leggen ik heb mijn volle medewerking toegezegd en mijn woord is mijn woord." „Het spijt me mr. Regan," zei Burns onbewogen, „maar ik moet er werkelijk op aandringen." Inspecteur William Burns, die te recht de" reputatie had, dat geen enkele vrouw indruk op hem maak te en die zich de laatste tien jaar vap zijn vier-kruisjes-tellende le ven ver van de andere sexe had verwijderd gehouden, kon een in nerlijke reactie niet bedwingen, toen Mary Regan de werkkamer van haar vader binnenkwam. Haar slanke gestarte verried een harmo nische lichaaamsbouw. Het mat glanzende. enigszins strak langs het hoofd vallende donkere haar, gaf haar ovaalvormig gezicht een klas siek aspect. Doch het waren vooral de ogen, waarboven welfden de lange wenkbrauwen, die Burns trof fen. De jurk, die zij droeg, was uiterst smaakvol en verried de ex clusiviteit van een model naar de laatste mode, zonder dat iets duidde Haar veerkrachtige tred wees op regelmatige sportbeoefening. Ter wijl hij opstond om haar te begroe ten, had de inspecteur zijn voor hem ongewone reactie reeds terug gebracht tot de volgende prozaïsche formulering; Een knap meisje met een gezond stel hersenen, dat zich niet gemakkelijk laat intimideren. „Hier ben ik mr. Burns," sprak ge vrij en sportief, terwijl ze hem de hand reikte. „U wilde me ver horen vernam ik van mijn vader." Losjes ging ze op de rand yan een der clubfauteuils zitten. „Verhoor is een te sterk woord", kon de inspecteur niet nalaten op te merken. „Ik meen, dat er eerder sprake is van inlichtingen." „Ik begrijp het", lachte Mary Regan. Haar gezicht verstrakte even. „Dit is een ernstige gebeur tenis, vooral voor mijn vader." Haar blik gleed naar de openstaan de safe. Ik vind het raadselachtig". „U hebt er dus al over nagel dacht?" informeerde Burns. Zij knikte. „Natuurlijk. Ik neem aan, dat u al een mening hebt; maar ik heb er geen enkel vermoeden van hoe de inbrekers binnen zijn gekomen." „Over de ontdekking hebt u ze ker niet veel meer te vertellen?" „Ik kwam hier gisterochtend om streeks half negen om een boek te zoeken, dat ik in de bibliotheek niet kon vinden en vond hier een situa tie, zoals ze nu nog is. Alles volko men in orde, maar de safe open en leeg." op een streven om op te vallen. „Direct Parker gewaarschuwd, hem gevraagd of hij iets had ge merkt of gehoord en toén mün va der opgebeld." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3