Nieuw WIJ KUNNEN DE VEILIGHEIDSRAAD NIET NEGEREN Nederlandse voorwaarden zijn nog geheel dezelfde Vele boeren hebben een lager inkomen dan een landarbeider r Broodprijs toch omhoog? Europa kan niet zonder tussentijdse hulp, aldus Truman Verspil minder voedsel brood bakkers LANKENDAAL Schoencrême Wrijfwas Poetsextract 4 DIT BLAD! oop Theater TOERIST ES DOODS Voor Alkmaar en omgeving Logemann in de Tweede Kamer: Critiek op de uitvoering der politionele actie Londen protesteert te Sofia en Belgrado Woensdag: 5 doden en 15 gewonden Nieuw kinderverhaal J Nog steeds massamoorden in Pendsjaab Tweede Kamer over de Landbouwpolitiek Kamerleden Groen en Vondeling dienen moties in sle gebruLkspiogelijk- ïaapherder, die afge- rerder wordt het o.m. lidingcontrole, weer- taxidiensten enz. :ht der ministers uitgesteld 1 met de Kamerdebatten tocht met de leden van de Raad van State en imers der Staten Gene- >ord van Hr. Ms. vlieg- .Karel Doorman", welke op Donderdag 25 Sept. ang hebben. padvindersleiders ar ons land allan, chief scout van ord Peter Baden Powell, stichter der padvinders- mr. Bincham, cómmis- het buitenland van het er der Engelse padvin- g, zullen begin October aan Nederland brengen. 12 October zullen de gasten door Z.K.H. ïard voor een lunch op dijk worden ontvangen, jk zal ook H.K.H. Prin- aan deze lunch aanzitten. elijksplechtigheid rinses Elisabeth vernemen hebben H.K.H. iana en Z.K.H. Prins e officiële uitnodiging ot bijwoning van de hu- .tigheid van de Engelse s Elisabeth op 20 Novem- i er „kaas" van gege- ook vandaag den dag n prima broodje te bak- )ns smakelijk brood is rekend bewijs. AAARSE BROODFABR. 4AAR - TELEF. 2869 1 - St. Annastraat 31 bezorgd 1429 EN MET 2 OCT. de oer-komische ilm: Film) Montie Montana in ondag 2, 5 gn 8 uur Toeg. elke leeftijd r/M 2 OCT. I 8 uur, Zaterdag- lag 2, 4.30, 7 en 9,30 1 uur. 18 jaar HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11338 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), IC 2200 HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K'2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank en bijna tot Djokja was voortgezet. Deze aetie is te groot en te op pervlakkig geworden en nu zitten we met een gebrek aan consoli datie en met een indruk, alsof wij de Republiek wilden vernietigen. (De heer Romme maakte giste ren met de heer Schouten onder scheid tussen de Republiek en deze republiek.) Wat nu. vroeg de P.v.d.A. Men moet politiek iets bereiken. Maar de regering legt weinig enthou siasme, integendeel scepticisme aan de dag. Ze waagt het zelfs te zin spelen op een hernieuwde militaire actie. Neen, mijne heren, hoe wil men onder zulke omstandigheden de constructieve elementen schei den van de benden. Ik zie, dat wij straks staan voor een nationale op positie en dan is maar één ding mo- (Van onze parlementaire redacteur) IN EEN UITERST belangrijke, ja zelfs principiële verklaring heeft de woordvoerder van de P.v.d.A., prof. Logemann, in de Twee de Kamer het standpunt van zijn fractie tegenover het Indië- beleid en tegenover de Regeringsverklaring, uiteengezet. Men zag hier duidelijk, hoe hij een diepe scheidingslijn trok tussen de K.V.P. en zijn partij, omdat de heer Romme zich klaarblijke lijk op het standpunt van de Regering had gesteld. Hij echter scheen daarvan op niet onbelangrijke punten af te wijken. Daarom kan men wel met spanning afwachten, hetgeen dr. Beel Vrijdag namens de Regering zal verklaren. Van den beginne af zo betoog de de oud-minister heeft onze fractie zich achter de nationalisti sche beweging op Java gesteld. Zij was voor ons na de oorlog gecon cretiseerd in een revolutie, welke wij wel is waar niet hebben goed gekeurd, maar die wij van het eer ste ogenblik At hebben begrepen. Het stond voor ons vast, dat er met haar samenwerking nodig was, of schoon wij ons wel ervan bewust waren, dat zij zich tegen ons keerde. In het jaar 1946 hebben de verte genwoordigers van de Nederlandse Regering dan ook tot driemaal toe constructieve voorstellen gedaan in Februari, in April en tenslotte Linggadjati in November. In die voorstellen ging het er steeds om de samenwerking- vast te leggen. Maar helaas, Nederland heeft niet het élan kunnen opbrengen om zich achter die voorstellen te scharen, ook de constitutie was daarvoor niet soepel genoeg. Gelukkig zal daarin nu eindelijk verandering komen. Het moge zulk een verandering zijn dat de verdere ontwikkeling, die onherroepelijk zal volgen, kan wor-' den opgevangen. Sprekend over de Veiligheidsraad poneerde prof. Logemann met grote stelligheid, dat wij de beslissingen van de Veiligheidsraad niet kunnen negeren. In dit opzicht zal hij wei nigen tegenover zich vinden. Maar wat zeker voor bestrijding vatbaar is, was zijn volgende uitlating, dat de Veiligheidsraad zichzelf compe tent heeft verklaard om het Indo nesische probleem te behandelen en het derhalve ook is. Dit is nood zakelijk tot de handhaving van de internationale rechtsorde. Waar zo vroeg spr. zich af gaan wij heen als ieder, die een beslissing van de Veiligheidsraad niet wenst te accepteren, de competentie in twij fel trekt en de beslissing daarom verwerpt. Voorts nam Prof. Loge mann een zeer bestreden stelling als onomstotelijk aan: de Indië- kwestie is geen binnenlandse aan gelegenheid, zij is een internationale. De Regeringsverklaring. Na deze algemene beschouwingen kwam de heer Logemann tot de Regeringsverklaring, en stelde vast, dat deze achteraf een omschrijving van de doelstelling der militaire actie geeft, om te camoufleren, dat die doelstelling tijdens de actie is uitgebreid, omdat het zo goed ging gelijk: herstel van de koloniale ver houdingen. Toch is er een uitweg: de Com missie van Drie. Met haar samen moeten wij doen datgene waarvoor wij het gezag verder missen. Hij stelde voor, dat onder toezicht van deze commissie het gezag en de orde zou worden hersteld, middels een gemengde politie, dat onteer in ternationaal toezicht een volksstem ming zou worden gehouden in de bevrijde gebieden en dat ten slotte onder toezicht van de comipissie de thans aan de Republiek ontnomen gebieden, nadat behoorlijke garan ties zullen zijn verkregen, zullen worden teruggegeven. Deze voorstellen gingen zeer ver. Het is de vraag in hoeverre de Re gering in het aanschijn van zovele dubieuse factoren en staande op het beginsel van onze souvereiniteit daarop kan ingaan. Het grote belang echter van deze rede blijft ten allen tijde, dat hier getracht is een posi tieve bijdrage te leveren om rich ting te geven aan het toekomstig beleid. In zijn slotrede juichte de heer Logemann de oprichting van een Centraal Orgaan, als voorloper der interim-Regering, toe, maar hij kon het met moeite verduwen, dat de Commissie-Generaal zo geruisloos werd vervangen door andere deel nemers aan het opperbestuur. Later hebben nog andere Kamer leden gesproken. Ds. Zandt zag in hernieuwde besprekingen slechts 'n gang naar Canossa en de commu nist Stokvis jubelde over de souve reiniteit, die de Republiek heeft ge kregen, maar die onze regering nog steeds niet wil erkennen. Verandering in het hart der Republiek is noodzakelijk Tegen executie van Petkof en de incidenten te Triest De Britse gezant te Sofia heeft de Bulgaarse regering een nota overhandigd, waarin Groot-Brit- tannië protesteert tegen de terecht stelling van Nikolai Petkof, de voormalige leider der Bulgaarse oppositie. In deze nota wordt o.m. gezegd, dat Engeland vreest, dat Bulgarije de laatste resten van de mocratie binnen zijn grenzen wil uitroeien. De executie van Petkof is volgens de nota een gerechtelijke moord, dienende om zich te ont doen van een man, die het niet eens was met de door zijn regering ge volgde richtlijnen. De nota zegt voorts, dat de te rechtstelling van Petkof een in breuk betekent op artikel 2 van het vredesverdrag met Bulgarije, welk artikel de politieke vrijheid garan deert. Een tweede scherp gestelde pro testnota werd door de Britse am bassadeur in Joego-Slavië aan ge neraal Velebit, de Joego-Slavische onder-minister van buitenlandse zaken, overhandigd, over de inci denten van 15 en 16 September, welke door Joego-Slaven uitgelokt zouden zijjj tijdens de gebiedsover dracht van Triëst bij het van kracht worden van het Italiaanse vredes verdrag. De inhoud zal vermoedelijk bin nenkort worden bekendgemaakt. Het besluit om te protesteren is ge- I nomen door de Britse Minister van j Buitenlandse Zaken, Bevin. Of- schoon de woordvoerder van het Londense Ministerie geen bijzonder heden kon meedelen, wordt verno men dat Engeland niet zal overgaan tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Bulgarije. Labour wint' tussentijdse verkiezing Labour heeft de zetel van West Islington (Londen) bij tussentijdse verkiezing behouden. Haar candidaat Albert Evans verkreeg 8760 stemmen tegen 4084 stemmen voor de con servatieve candidaat F. Howard. La bour is sedert de laatste algemene verkiezingen nog in geen enkele tussentijdse verkiezing verslagen. t op 'n persconferentie verklaard, dat de Nederlandse voorwaarden voor een overeenkomst met de republiek nog geheel dezelfde zün als die, welke Nederland stelde voor de politionele actie op Java begon. Op de vraag of „niet een voor waarde voor besprekingen met de republiek is dat de Djogjaregering verandert," zeide dr. Van Mook, dat een verandering in het hart van de republiek noodzakelijk is. Overigens gelden voor basisbe sprekingen in grote lijnen dezelfde condities als voorheen met inbe grip van de voorwaarde betref fende de gezamenlijke gendarme rie. Wat Nadjamoeddin betreft, het is hem op verzoek van Oost- Indonesië niet toegestaan Batavia te verlaten, zulks voor de tijd han gende het onderzoek. Dr Van Mook eindigde met te zeggen, dat er geen sprake kan zijn van terug trekken van onze troepen, zolang geen garantie voor de veiligheid kan worden gegeven. Over zijn reis naar de V. S. zei- de dr. Van Mook nog, dat hij met minister Evatt de algemene si tuatie en in het bijzonder dé kwestie van de drie mogendheden- commissie had besproken „in zeer vriendschappelijke atmosfeer". De It. g.g. had ook de Chinese verte genwoordiger Wellington Koo, ge sproken, die goed geïnformeerd bleek, doch wie hij, naar hij hoop- Dr. Van Mook heeft Donderdag terTcog hadère opheldering had ge geven. Hij zeide er geen idee van Van officiële zijde te Batavia wordt medegedeeld,dat de Neder landse verliezen, voor zover bekend, op 24 September bedroegen: 6 ge sneuvelden en 15 gewonden. Op West-Java hebben Nederland se troepen benden verdreven bij Pisangan Wetan, ten Noordoosten van Tanggerang, in de kampong Tjilenka aan de Wijnkoopsbaai en Penanagan ten Zuidoosten van Soe- kaboemi. Een republikeinse troep heeft een aanval gedaan nabij Kali- pon'dak, 20 km ten Westen van Cheribon. Een Nederlands detache ment in Tjamalaka in het gebied van Bandoeng, heeft een aanval af geslagen. Op Midden-Java hadden republikeinse aanvallen plaats op een Nederlands detachement bij Wangon benoorden Tjilatjap en bij Ketangoenan bezuiden Tegal. Op Oost-Java zijn Nederlandse pa trouilles beschoten in'de omgeving van Loemadjang, Banjoewangi en Malang. Een Nederlandse patrouille verdreef ten Zuiden van Loemad jang 100 man. Op Sumatra in het gebied van Medan zijn bij Kaban- djahe en Loeboekpakan terspristen verdreven. Onder de gesneuvelden bevond zich een Japanner. Bij Bindjai schoten Republikeinen met geweren op badende militairen. Truman tekenf vredes verdragen President Truman heeft Donder dag de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije, die door de senaat tijdens zijn laat ste zitting werden geratificeerd, ge tekend. Staking in midden-ltalië geëindigd Meer dan 100.000 landbouwarbei- ders in de provincie Lazio in Mid den-ltalië hebben Donderdag de staking, die zij Dinsdag voor het be reiken van betere arbeidsvoorwaar den hadden uitgeroepen, beëindigd. Er is een overeenkomst tot stand ge- Mevrouw Schermerhorn naar Nederland Mevrouw Schermerhorn is Don derdagmorgen per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Onze jeugdige lezers zul len morgen kunnen lezen, hoe het onze oude beken de mijnheer Pimpel is ver gaan in zijn afgelopen va- cantiedagen. In een nieuw verhaal met aardige plaat jes zullen de avonturen van de goede man gerui me tijd de aandacht trek ken. V. Consulaire commissie bij Dr. van Mook Dr. van Mook heeft de consulaire commissie ontvangen. Zoals reeds gemeld, vertrekken de zes consuls vandaag per vliegtuig naar Djogja. Zij zullen vergezeld worden door veel personeel. In het tussentijdse rapport van de commissie van drie is gewezen op de gecompliceerdheid van het pro bleem waarvoor de consuls zich zien geplaatst en waardoor de opdracht tijdrovend bleek te zijn. te hebben, of de commissie van drie in Europa, te Washington of in Indonesië zou bijeenkomen. Over de Martin-Behrman affaire vertelde de lt. g.g. dat hij was ge dagvaard als „Van Mook, leider van een groep gewapende terroris ten". Lachend zei hij daarop: „Ik geloof, 'dat Ryan onze besté pro pagandist is en hij zal er zelfs niet voor betaald worden". GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG Peetmoeder van Prinses Marijke Het verzoek door Prinses Juliana gedaan aan de groot-hertogin Char lotte van Luxemburg om peetmoe der van prinses Marijke te zijn, is door deze ingewilligd. Met haar zal prins Felix zich naar Nederland begeven om de doopplechtigheid op 9 October bij te wonen. Luitenant-Generaal Sir Brian H. Robertson, opvolger van lucht- maarschalk Sir Sholte Douglas als Militair Gouverneur van de Britse zone van Duitsland. Een commissie van onderzoek in de bakkerijkwestie Het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooy, heeft in de derde zit ting van het middenstandscongres medegedeeld, dat gevoerde bespre kingen in de Tweede Kamer aan leiding zijn geweest dat een com missie van onderzoek, waarin de Nederlandse bakkers volwaardig vertegenwoordigd -zullen worden, aangesteld zal worden. Op korte ter mijn zal rapport uitgebracht moeten worden betreffende de nieuwe ele menten, die de broodprijs betreffen. Door de verlaging van het brood rantsoen worden de vaste lasten ver hoogd en zal waarschijnlijk de broodprijs eveneens hoger komen te liggen. Economische besprekingen te Batavia Officieel is te Batavia aangekon digd dat vertegenwoordigers van de Ned.-Indische regerihg en van de regering te Singapore te Batavia de mogelijkheid hebben besproken om tot wederzijds voordeel te gera ken tot nauwere economische sa menwerking. De resultaten" van deze besprekingen zullen aan de betref fende regeringen worden voorgelegd Beide partijen hebben hierdoor be tere inzichten verkregen omtrent ieders specifieke economische be langen en vraagstukken- Van officiële zijde te Karatsji wordt gemeld, dat bij de aanval op een trein met Mohammedaanse vluchtelingen, welke enkele dagen geleden bij Amritsar plaats vond, 3000 personen gedood zijn of ver mist worden en 1000 personen ver wondingen opliepen. Verscheidene duizenden Mo hammedanen hebben op hun beurt gisterenmiddag ong. 40 KM ten Westen van Lahore bij Kamoke een trein van uitgeweken personen, be staande uit Siks en Hindoes, aan gevallen, aldus meldt de regering van West-Pendsjaab. Zij doodden 340 Sikhs en Hindoes en wondden er 250. De troepen, die de trein escor teerden, doodden 78 aanvallers. Zij wondden een ongeveer even groot aantal. De vroegere vice-president van de V.S., Henry Wallace, die dit jaar op de voorgrond is getreden door zijn soepele houding tegenover de Sovjet-Unie, in gesprek met de wereldberoemde geleerde professor Einstein. In een Donderdag gehouden persconferentie verklaarde Presi dent Truman met betrekking tot het meer dringende probleem van het verlenen van „tussentijdse" hulp aan de landen van Europa, dat „zich ten opzichte van de eco nomische toestand in Europa be paalde problemen voordoen, wel ke zo dringend zijn, dat met hun oplossing niet kan worden ge wacht, totdat de zorgvuldige be studering van het op de confe rentie der 16 landen te Parijs op gestelde rapport, die voor de uit eindelijke beslissing vereist is, zal zijn beëindigd." „Deze problemen hebben betrek king op een noodtoestand, die on middellijke aandacht eist", zo zeide hij, „en om deze reden heb ik een groep vooraanstaande congresleden verzocht Maandag a.s. met mij te zamen te komen, teneinde de plan nen te bespreken voor het vaststel len van de maatregelen, die de V.S. zullen nemen om hulp te bie den bij het in stand houden van de stabiliteit en het bevorderen van het herstel van de landen, die aan de conferentie te Parijs hebben deelgenomen." Naar Truman zeide, zal hij op de Maandag a.s. te hou den bijeenkomst trachten te berei ken, dat* er onmiddellijk een actie wordt ondernomen tot leniging van de Europese noodtoestand. Hij sprak de hoop uit, dat de middelen, die benodigd zijn om de bevolking van Europa te behoeden voor bevriezen en verhongeren, beschikbaar kun nen worden gesteld zonder een spe ciale zitting van het congres, doch hij verklaarde zich hierover nog geen oordeel te hebben gevormd en er zich bewust van te zijn, dat een speciale, zitting noodzakelijk kan blijken te zijn. Met betrekking tot de vier richt lijnen, waarop het rapport der 16 landen over het plan-Marshall ge baseerd is, t.w 1. krachtige verho ging van de productiviteit; 2. het scheppen van binnenlandse finan ciële stabiliteit: 3. maximum-samen- werking tussen de deelnemende landen en 4. het in evenwicht bren gen van de handelsbalansen, in het bijzonder met Amerika, door mid- De Groot-Hertogin van Luxem burg, die peetmoeder zal zijn bij de doopplechtigheid van Prinses Marijke. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren de debatten naar aanleiding van de interpella tie-Vondeling over het land bouwbeleid voortgezet. Niet minder dan drie leden der K.V.P.-fractie namen aan de debatten deel en behalve de interpellant diende ook de heer Groen een motie in. De heer Vondeling had een motie ingediend, waarin de Regering werd uitgenodigd om op korte ter mijn maatregelen te nemen, die voor de vervulling van het in de aanhef gestelde beginsel noodzake lijk zijn, zondpr dat deze maatrege len invloed hebben op het reële in komen van de minder draagkrachti- gen. De heer van der Weijden (K.V.P.) verklaarde o.m., dat het volstrekt onwaar is, dat de boeren de schuld zouden zijn van de hoge kosten van het levensonderhoud. De boeren, aldus spr. zijn bereid al hun pro ducten aan de Overheid te leveren, maar het kan ook anders. Spr. waarschuwde er tegen, dat de Over heid door onrendabele prijzen te geven, de boeren geneigd zouden kunnen worden hun producten el- ders,kwijt te zien raken. Spr. drong aan op compensatie voor de deze zomer door de boeren geleden ver liezen. De heer van den Heuvel (A.R.) had tevoren opgemerkt, dat het niet slechts gaat om de prijzen maar ook om de lonen. Het ware beter geweest, dat de interpellatie ook gericht ware geweest tegen de ministers van Econorrjische en So ciale Zaken. De Christelijk-Histo- rische heer de Ruiter oefende cri tiek op de prijzen van agrarische producten. Hij is van oordeel, dat de bedrijfs- en vakgroepen te veel macht bezitten, waardoor het be drijfsleven verstart. De communisti sche heer Borst bepleitte hoger prij zen en overbruggingssteun, zulks omdat voor de boeren de prijzen zo goed zijn als voor de arbeiders de lonen. Vervolgens kwamen nog twee katholieke afgevaardigden aan het woord. De heer Droesen (KVP) be toogde, dat voor een groot aantal boeren geen behoorlijk gezinsin komen bereikt kan worden. Het inkomen is veelal zoals hij met cijfers uit de zandstreken aan toont lager dan van een land arbeider. Met de laatste prijsvaststelling zijn fouten en foutjes gemaakt, welke tot één fout werden, toen de minister weigerde correcties aan te brengen. Nu wil de minister verho ging overwegen als de nacalculaties aantonen, dat er aanleiding voor is. Voor die toezegging is spr. dank baar. Hij is echter van oordeel, dat de gedupeerde boeren alsnog recht hebben op vergoeding van het hun ten onrechte onthouden loon voor hun arbeid. Een compensatietoeslag voor de lichtere gronden is naar sprekers inzicht noodzakelijk. Bijzondere aandacht vraagt hij voor de kleine bedrijven; een over bruggingstoeslag kan hier alleen hulp brengen. Invoering van een kindeïbijslag- reggling acht spr. gewenst. Hij dringt aan op spoed met de toege zegde studie. De heer Groen (KVP) maakt vervolgens enige opmerkingen over de tuinbouw. Hij vraagt zich met angst en vreze af, hoe liet in de a.s. winter moet gaan. Sprjbe- toogt, dat de tuinbouw voor som mige artikelen hoge prijzen moet vragen, om enige compensatie te vinden. De tuinbouw heeft niet om vaste prijzen, maar wel om variable prijzen gevraagd. De re geling voor 1946 heeft gunstig ge werkt. Spr. dringt erop aan er voor te zorgen, dat een belangrijke be drijfstak als de tuinbouw is, niet ten gronde te doen gaan. De mo tie-Vondeling acht h)j te vaag. Motie-Groen De heer Groen dient tenslotte de volgende motie in: „De kamer, gelet op de inlichtingen van de regering bij de behandeling van de interpel latie-Vondeling inzake het prijsbe leid in de land- en tuinbouw, over wegende', dat het. algemeen welzijn evenzeer uit het oogpunt van recht vaardigheid als uit het oogpunt van doelmatigheid vordert, dat boeren en tuinders op hun bedrijven een redelijk ionend bestaan kunnen vinden, van oordeel, dat de uitvoe ring van de regeringsvoornemens, zoals aan de Kamer medegedeeld, aan de eisen van het algemeen wel zijn ten goede zal komen, maar voor een belangrijk deel van de land- en tuinbouw niet voldoende zal blij ken, nodigt de regering uit om op korte termijn in overleg met de ge organiseerde boeren- en tuinders stand de prijsbepaling in nadere overweging te nemen en daarbij in het bijzonder aandacht te schenken aan: a. het verlenen van een compen satietoeslag voor de lichtere gron den. b. het bovendien verlenen van een overbruggingstoelage aan het kleine landbouwbedrijf. c. het alsnog vergoeden van die groenten, welke op de veilingen het prijspeil van resp. 50 en 70 procent der productiekosten niet hebben behaald. Nodigt de regering uit de resul taten van dit overleg ter kennis van de Kamer te brengen". Minister Mansholt herinnerde er agn, dat gevraagd is, of het mogelijk is een instituut op te richten voor de prijzen, zoals.er een college van rijksbemiddelaars voor de lonen is. Dit denkbeeld zal overweging worden genomen. Het vraagstuk van het pachtegali- satiefoiïds heeft de aandacht der regering. Het vereist veel studie, welke ter hand genomen zou kun nen worden door een commissie. Spr. merkt op, datal een aantal maatregelen is genomen, om de moeilijkheden ontstaan door de droogte te verlichten. Overwogen zal worden te doen, wat mogelij I is. Uitvoerig bespreekt de minister de totstandkoming van de prijsvast stelling voor verschillende produc ten. Spr. zal trachten de nieuwe melkprijzen met spoed te doen in gaan. Ten aanzien van het pleidooi voor verbetering van het levenspeil van kleine boeren en landarbeiders merkt de minister op, dat er toch wel iets gedaan is. De lonen wor den overigens niet - gedrukt, zoals men het deed voorkomen. De minister merkt nog op, dat 't vaststellen van een agrarisch prijs peil zeer grote gevaren oproept voor het algemene prijsbeleid. Wan neer de daarvoor benodigde cijfers verzameld zijn, zullen per 1 Nov. nieuwe prijzen ingaan voor melk, varkensvlees en eieren. Wat de prij zen voor varkens en eieren betreft zal rekening worden gehouden met de verliezen, die de boeren hebben geleden. De beraadslagingen worden daar na gesloten. De stemming over de moties zal vandaag geschieden. del van export, merkte Truman op, dat „dit gezonde principes zijn, die zullen spreken tot het gezond ver stand van het Amerikaanse volk" en dat „het daadwerkelijk in practijk brengen van deze beginselen zówel voor het Europese herstel als voor de economische gezondheid van de gehele wereld van vitaal belaag is". Het probleem, waarvan het rap port uitgaat, aldus de President, ligt niet alleen aan het politieke en economische welzijn van Europa ten grondslag, doch het is ook van het grootste belang voor een duurzame wereldvrede. Oproep van Truman tot de Amerikanen President Truman richtte Don derdag tot het Amerikaanse volk de waarschuwing, dat de wereld zich gesteld' ziet voor een voed seltekort, dat nog ernstiger is dan een jaar geleden. Hij deed een beroep op alle Amerikanen ojn deel te nemen aan een „verspil minder"-campagne, teneinde de huidige critieke situatie te be zweren. Hij drong er voorts op aan meer selectie toe te passen bij het kopen van voerisyl, in het bijzonder van vleesproducten, voor de productie waarvan grote hoeveelheden graan zijn vereist. Wanneer iedere Ame rikaan dagelijks een snede brood bespaart, zo verklaarde Truman, kunnen de behoeften van Europa worden gedekt. Het rapport der Kabinetscommissie voor wereld voedselprogramma's noemt rijst, bonen, erwten, eetbare vetten, zui velproducten, gedroogde vruchten, citrusvruchtensap en groenten als de producten, die ter aanvulling van de graan-export zouden kunpen worden verscheept. Het beveelt aan ieder pond bruikbaar voedsel te zenden naar de landen, wier be hoefte het grootst is. Rechter Kirby 1 October ^e Batavia Richard Kirby, de Australische afgevaardigdein de commissie van drie, zal 1 October te Singapore aankomen. Naar men hoopt, zal de cpmmissie spoedig nadien haar werk beginnen, aldus wordt te Batavia uit betrouwbare bron vernomen. - De staking der Schotse mijnwerkers De staking van de Schotse mijn werkers, die Dinsdag j.l. het werk neerlegden, heeft zich uitgebreid tot Lanarkshieen Stirlingshire, zodat meer dan dertienduizend man in 43 mijnen er thans bii betrokken zijn. De arbeiders van Blantyre (La nark). die met hun staking in pro test tégen onbevredigend geachte loonsverhoging het sein gaven, zijn ondanks de Woensdag genomen be slissing om het werk onmiddellijk te hervatten. Donderdag werd niet gewerkt. Zij hebben echter volgens nader bericht Donderdagavond be sloten om Dinsdag a.s. weer aan het werk te gaan, op voorwaarde, dat hun vakvereniging de onderhande lingen over loonsverhoging bespoe digt. Men verwacht, dat dit besluit ook de andere stakende mijnwer kers het werk zal doen hervatte Oost-Indonesische ministers vertrokken Donderdagavond zijn mr. M. H melink en Anak Agoeng Gde Agoen minister van financiën en ministei van binnenlandse zaken van Oost- Indonesië, van Schiphol naar Indo nesië vertrokken. De cholera in de Nifldeltc Donderdagavond waren in dc dichtbevolkte wijken vgp de Egyp tische hoofdstad achttien gevallen van cholera geconstateerd. De epide mie schijnt zich nog uit te breiden Ter inzage De passagierslijsten van het m.s. „Oranje",dat op 2 Oct. a.s. te Am sterdam zal arriveren,liggen op onze bureaux voor een ieder ter inzage, komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1