T ruman LICHTE GEVALLEN voor het Bijz. Gerechtshof V.V.V. „Heiloo Vooruit bestaat 40 jaar Bloembollenveilingsveremging West-Friesland" PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 26 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN n To zonder spec HET FEEST DER ST. JOSEPH-PAROCHIE Gisterenavond plechtig geopend Het feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der St. Joseph- parochie te Alkmaar wordt her dacht met een algemeen triduum. Gisteravond vond de opening van dit triduum plaats met een plechtig Lof, opgedragen door de H.E. Deken Jacobs, geassisteerd door Pater Goo ien als diaken en Pater Fréhe als subdiaken. De gezangen tijdens dit Lof wer den keurig uitgevoerd, terwijl de kerk zelf zeer piëteitvol was ver sierd door de fa. van Kessel, zodat het één bloemenschat lijkt, die heen- wijst en zich conceafc-eei't naar en rond het hoogaltaar. Het openingswoord van het tri duum werd gesproken door Pas toor Binkhorst O.P., die de paro chianen uitnodigde, deel te nemen, niet alleen aan het triduum, waar van de predikaties zullen worden gehouden door de Z.E. Pater N. van Rijn O.P., maar ook deze dagen des morgens de H. Mis bij te wonen en op zijn minst deel te nemen aan de algemene H. Communie op Zondag a.s. Voor hedenavond Om 7 uur plechtig Lof door de Zeereerw. Pater Raijmundus Hage- mans O.P., oud-pastoor der paro chie. De feestpredikatie tijdens dit Lof wordt gehouden door de Zeereerw. Pater N. van Rijn O.P. Eenzelfde massale opkomst als op Donderdagavond wordt verwacht. Attentie Aan de parochianen en vrienden van de St. Josephkerk wordt mee gedeeld, dat op Zondag 28 Septem ber a.s. nog gelegenheid bestaat om de gratis toegangsbewijzen voor de feestavonden op 1, 3 en 4 October af te halen. Dit moet dan geschieden tussen 11.00 en 12.00 of tussen 13.00 en 14.00 uur in het Patronaatsgebouw aan het Varnebroek. De kosten van het programma zijn f 0.15. Zoals reeds bekend gemaakt is, zal het toneelgezelschap „Cante- cleer" het spannende toneelstuk „De Spooktrein" voor het voetlicht brengen. A.s. Zondag is de laatste gelegenheid om zich van kaarten te voorzien. Het Feestcomité. Een motie van afkeuring De afd. Alkmaar van de Partij van de Arbeid heeft in haar dezer dagen gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin zij haar afkeuring uitsprak over de weige ring van de loco-burgemeester „tot het afstaan van de Sted. Muziek- tuin voor het houden van eert ge westelijke bijeenkomst" van de Vrijdenkersvereniging „De Dage raad"; in deze weigering zag zij een aantasting van de democratie. Wij menen, dat de loco-burge meester hier niet geweigerd heeft de Muziektuin af te staan voor be doelde bijeenkomst, doch dat hij de vergadering, die in de Muziektuin zou worden gehouden, op grond van art. 221 van de Gemeentewet heeft verboden, waartoe hij alleszins be voegd is. Overigens vermeldt de historie niet, of de katholieke leden van de P.v.d.A. zich met deze motie accoord verklaarden. OPROEP ALKMAAR. De commissaris van politie verzoekt degene, die een herenrijwiel bezat merk Ned. Kroon, framenummer 19902, met beschadigde kettingkast en cellu loid stuur, houten handvaten en twee linnen bagagetassen, voor zien van nieuwe banden merk Cey lon, en een fietslamp merk Faho, zich aan het bureau te melden. FOTO-TOESTEL GESTOLEN ALKMAAR. Bij de politie werd aangifte gedaan van de ont vreemding van een Leica-toestel, dat een der' Belgische gasten, die gisteren in onze stad verbleven, bij zich droeg. STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat de kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn berdep of werkzaamheden me debrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende een gedeelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mits zijn af wezigheid, indien hij gedurende t tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw die, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenstaande voorwaarden, met haar man, iri verband met diens beroep of werkzaamheden, afwe zig pleegt 'te zijn. De aanwijzing van de gemachtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daar toe strekkend verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft inge diend; de inleiding moet geschieden vóór 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoek schriften zijn van heden af koste loos verkrijgbaar ter gemeente-se cretarie, le Afdeling. Voor het opmaken der volmacht moeten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secretarie. TURFDRAGERS 26 Sept. De ouderen onder de lezers weten nog wel dat de turfschepen aan de Limmerhoek kwamen om daar gelost te worden. Voor dit lossen waren in 1816, op 26 Sep tember, regelen gesteld. Voor het lossen, dragen en verwerken van turf moest men de daarvoor aan- -gestelde dragers nemen. Er wa ren 50 man die er voor moesten zorgen dat de stedelijke belastin gen op de turf niet werdén ver kort en alvorens de turf te lossen moesten zij zich overtuigen dat de belasting was voldaan. Om tot dit korps te worden toegelaten moest men een bedrag storten van f7.50, waarvan f6 terug kwam bij overlijden aan de fa milie. Elk jaar moest de turfdra- ger zijn aanstelling laten viseren door de ambtenaren der indirecte belastingen. Kaasmarkt ALKMAAR, 26 September. Aan gevoerd werd 45.000 kg, voorlopige notering f 65.per 50 kg. RESTAURATIES AAN DE VERDRONKENOORD ALKMAAR. De kademuren aan de Verdronkenoord en de straatweg daarlangs verkeren in een dusdanige staat van verval, dat restauraties en herstel drin gend nodig zijn. In de büurt van de Zoutman straat heeft men de kademuren over een afstand van bijna hon derd meter weggebroken en zullen er restauraties tot aan de voet van deze muren worden aangebracht. De muren daar ter plaatse hel len totaal over naar de zijde van het water. De straatweg in de buurt van de brug Hekelstraat wordt flink opgehoogd en verbe terd. Dit zal de rijweg zeer zeker ten goede komen. BELANGRIJKE LEDEN VERGADERING K. A. B. ALKMAAR. De Kath. Arbei dersbeweging afd. Alkmaar houdt heden, Vrijdag te 8 uur een zeer belangrijke ledenvergadering m Het Waiden van Heemskerk. De agenda vermeldt bestuurs verkiezing, aftr. G. v. Slingerland en J. v. Zanten, resp. voorz. en secr. Beide functionarissen stellen zich niet herkiesbaar in verband met zeer drukke werkzaamheden. Belangrijke mededelingen zul len gedaan worden omtrent het Winterprogram. We twijfelen daarom niet, aan een grote be langstelling vanavond RIET SCHOUTEN EERSTE VIOLISTE A. O. V. ALKMAAR. Onze plaatsge- note, Riet Schouten is aangesteld als eerste violiste van de Arnhem se Orkestvereniging. Zij werd ge kozen uit twaalf sollicitanten. On ze felicitatie. LOST WEEKEND Een goede film in Cinema Americain Het gebeurt niet zo heel dikwijls, dat wij een film van harte kunnen aanbevelen; en daarom, nu in Cine ma de, veelbesproken en veelge roemde film „Lost Weekend" wordt gedraaid (vanaf hedenavond) wil len wij déze gaarne en van harte aanbevelen. „Lost Weekend", een film naar het boek van Charles Jackson, ver wierf een eerste prijs op het film festival in Cannes en terecht. Het is een knappe speelfilm, waarin het spel van de hoofdvertolker, Ray Milland, een acteur van grote be gaafdheid, vooral de aandacht trekt, zonder dat zijn spel deze film nu bepaald tot een „ster"-film maakt. Daarvoor wordt ook voor andere aspecten in deze film te veel aan dacht gevraagd. Hier heeft een man aan de camera gestaan, die in frap pante détails fragmenten weet te componeren, die niet te vergeten zijn. Wat de inhoud betreft: de schrij ver Don Birnam verbeeldt zich, dat er behalve Don de schrijver ook nog een Don de dronkaard in hem huist; de laatste houdt de eerste van zijn werk af en richt hem ten gronde. Hij is verslaafd aan de drank, komt in een inrichting voor drankzuchtigen terecht, waar hij uit weet te ontsnappen, om weer in zijn ellendig leven te vervallen. Als hij een aanval van delirium krijgt, die hem door de dokter in de inrichting al voorspeld was, be sluit hij zelfmoord te plegen; maar zijn verloofde, die hem al jaren probeerde van zijn drankzucht te s verlossen in het vaste geloof hem te zullen genezen, verschijnt op dit critieke moment, om hem de ogen te openen en Don de schrijver te laten zegevieren over Don de dronk aard. De strijd, die de aan de drank verslaafde schrijver heeft te voeren, alsook de strijd, die zijn verloofde en zijn broer' moeten strijden, om hem te genezen, wordt in de film op meesterlijke wijze weergegeven. Tal van frappante close ups dragen bij tot de filmische kwaliteiten van „Lost Weekend". Naast Ray Mil land is het Jane Wyman als Helène en Philip Terry als de broer, die met vele andere, minder op de voorgrond tredende, doch zuiver menselijk spelende acteurs, het zien van deze film tot een genot maken. Inderdaad, dit is een van die films, die men gezien moet hebben, om dan niet licht te vergeten. OPLlCHTSTER AAN HET WERK ALKMAAR. Een winkelier hier ter stede werd opgelicht voor een stofzuiger door een dame, die het prachtige verhaal deed, dat haar man bevorderd was tot ma joor bij de marine, weshalve zij hem een feestelijke ontvangst wenste te bereiden bij zijn thuis komst uit Engeland. Zij moest daarvoor het huis stofvrij maken en had ook andere boodschappen nodig, die zij aan een gefingeerd adres liet bezorgen. De winkel juffrouw, die de dame bediende, tippelde er schoon in en de eige naar van de zaak was zijn stof zuiger kwijt. TWEEDE KAASDAG De eerste kaasdag, gehouden ter gelegenheid van de landbouwten toonstelling is een groot succes ge worden. De animo, om voor enkele stuivers een beschuitje met kaas te proeven was enorm en heel de dag verdrongen de bezoekers zich voor de welverzorgde zuiveltent in 't Waaggebouw. Ook de tweede kaasdag, die van daag wordt gehouden, mag zich in een grote belangstelling verheugen. Een honderdtal leden van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs, op excursie naar de Wieringermeer, pauzeerde even in Alkmaar voor een bezoek aan de kaasmarkt. Zij toonden ook veel interesse voor de Zuivelstand en de meisjes in West- Fries costuum kwamen handen te kort om deze en vele andere bezoe kers van beschuitjes met kaas te voorzien. Het gezelschap werd ontvangen door het bestuur van V.V.V. dat de nodige voorlichting gaf. De Winkel week en de fraaie etalages in de bevlagde straten gaven deze laatste kaasmarkt in September een bij zonder fleurig aspect. DAMMEN HOOFDKLASSE COMPETITIE ALKMAAR. In een schitte rend gespeelde wedstrijd lukte het D.D.D. bijna een 'gelijk spel uit het vuur te slepen. De wedstrijd had' van begin tot eind een span nend verloop. Vooral tegen het ein de toen D.D.D. de achterstand op haalde, moesten de Amsterdam mers alle zeilen bijzetten om de overwinning veilig te stellen. Tot i slot nog de gedetailleerde uitslag: D.D.D. 1 G.S. I. A'd'am 1. RavenstijnKeiler 02 2. KruiderVos 9—2 j 3. OudSteenhuis 11 4. RavenstijnBedolla 0—2 5. Hemels20 6. SchutHovingh 20 7. VerverDe Jong 11 8. WoonijkVan Utteren 11 9. SmolenaarsGroenestein 02 10. JornaVos 20 9-11 L. Ravenstijn kampioen Doordat Oud en Ravenstijn in de finale Hoofdklasse van het Kam pioenschap van Alkmaar en Om streken gelijk eindigden, was een beslissingspartij noodzakelijk. Deze werd deze week gespeeld en door een goede overwinning legde laatstgenoemde beslag op de titel. Voor Ravenstijn, die dit jaar de kampioenstitel van D.D.D. bemachtigde en reeds eerder in '41, 42 en '43 de Alkmaarse titel behaalde een fraai succes. Onze hartelijke felicitatie. Oud werd in de zwaar bezette finale met ere twecc'e. In de eerste klasse verloor Jor na van Verver, waardoor de spanning buitengewoon toenam, Woonijk, Jorna en Hemels staan gelijk met 7 pnt. uit 5 part. en indien Verver zijn laatste partij wint heeft Ihij ook dit punton- aanlal. In een beslissingspartij won He mels reeds van Woonijk. SCHAKEN Uitslag nederlaagwcdstrijden D.O.S.Schaakmat Ook deze wedstrijd bleek voor D.O.S. te zwaar te zijn. Met 15% punt voor Schaakmat tegen 3'/» punt voor D.O.S. werd deze wed strijd verloren. Maar er dient ge zegd te worden, dat D.O.S. zwaar gehandicapt uitkwam wegens het uitstedig zijn van enige sterke spelers. De uitslagen der gespeelde par tijen zijn als volgt: J. Kooi—W. Kaan 0—1 R. v. WezopC. Krijgsman 01 C. MazereewJ. Klinkert J. BakkerC. Wismees 1 J. MolenaarC. Langendijk 01 A. BurgertP. Semeins 01 J. Slikker—J. C. Krijgsman 01 R. Pranger—P. Groot 01 A. v. VlietK. Bierman 01 A. Nijman—A. Slink 0-»l W. SpeetsN. Kaan 10 F. AppelJ. Leegwater 01 C. GodijnJ. Kamper 10 P. Idema—J. Moeies 01 J. NijmanJ. Warndes 01 J. WillemsG. v. Loenen 0—1 W. WoutersM. Groot 0—1 J. v. HovenG. Meinema 01 J. v. WezopH. Witsmus 01 31/2—15 DUIVENSPORT De A.C.C. hield op 7 September een wedvlucht vanaf St. Kath. Wave, afst. 175 km, met Noorden wind. Eerstaankomende eig. C. Rabeling P, snelheid 1138,3 m. per minuut; genoemde liefhebber toon de tevens de 14e, 38e en 42e. ARTSENDIENST HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 27 September te 16 uur tot Maandag 29 Sept. te 8 uur, uitsluitend' voor spoedge vallen bereikbaar de artsen: Vee nis, Beeker, Spits, Hoogkamer, Bouwman, Koning, Brandt, Boer- ma en Schreuder. VEEARTSENDIENST. Zondag 14 September hebben dienst de veeartsen Hakkesteegt, tel. 437 te Schagen en Reitsma, tel. 9 te Slootdorp. 2e, 12e en 41e N. Ypma A; 3e Joh. Horst P; 4e en 9e L. v. Vuure A; 5e, 28e. 31e en 32e H. Bielsma P; 6e J. v. d. Idsert S; 7e en 13e van Diepen A; 8e J. Somers A; 10e, 11e en 34e A. Heijman p; 15e, 22e en 27e Pa ter-de Geus H; 16e en 49e M. Pr^nk A: 17e, 19e en 33e Middel burg H; 18e Vrasdonk^Oldenburg A; 2u<rJ. Egbergen P; 21e C. Teyen H; 23e F. Teyen P; 24e en 47e J. Al P; 25e en 37e W. Groot H; 26e Ruiten A, 29e v. Tricht H; 30e H. de Jager P; 34e G. Heijman S; 35e, 39e en 45e de Beer P; 36e T.vdeman S; 43e H. Pel S; 44e Kaper-Termaat A; 4fie J. de Moei P; 48e A. de Jager P; 50e Teerhuis P. P betekent De Postduif, A Alcm. Victrix, S Steeds in Spanning, H Heiloo. IK RUIK EEN GOEDE VERNIEUWING Onlangs las ik in een handels- mannenblaadje, dat de zakenwe reld op zoek is naar een oplossing voor het storend en tijdrovend vrouwelijk kantoorpersoneels-ge- klets. Misschien zijn nu al enkele professoren proeven aan het ne men met een anti-leuterpoeder. Echte puzzelaars zullen denken aan nieuwe wetten zoals: zet iedere bedienle in een apart hok je of sluit kwebbelende lippen met „potdichtstopverf". Alleen jammer dat zulke bedrie- gerijtjes de moeilijkheden groter maken. Wordt een bouwvallig huis weer bewoonbaar als je het wat met verf opkalefatert? Nee, een rotte keet moet verdwijnen en daar moet een betonnen fort voor in de plaats komen. En wil iemand onnodig gepraat op zijn kantoor voorkomen, dan moet hij zorgen voor verstandige klerken met veel verantwoordelijkheidsgevoel. Maar het beste is 't moeilijkste en van daar die oplapmiddeltjes. De K.J.M.V. heeft eindelijk eens begrepen, dat de achteruitgang van het verenigingsleven niet te wijten is aan onaantrekkelijke programma's, een ouwerwets be stuur of weersomstandigheden, maar aan de leden zelf. Het wankele gebouw wordt nu vertrapt en het nieuwe paleis dat .„Reddend Christendom" heet, komt. Een beter leven wordt uit ons binnenste gescheurd en we be ginnen weer van voren af aan. Als God een mens zou zijn, zou ik me ziin popelen naar een totale we reldvernietiging kunnen voorstel len, een uitroeien van dit slappe mensdom, gevolgd door een nieu we en nu een goede Adam. De belabberde tulp wordt van de bol verwijderd en in de lente zal er een frisse stengel omhoog- schieffen, die boven aan de hemel gekomen de kroon op z'n werk zal'zetten in de vorm van een ont luikende bloem. Jongens, Woensdagavond om 8,30 uur in Kinheim. A. L. De zitting van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam bracht.gis teren al heel weinig interessante gevallen naar voren. Het werd een langdradige geschiedenis en aan de lang niet malse uitvallen van de president, Mr. Lamers, was wel te merken, dat ook het Hof in stilte wenste, dat het einde van deze dag werd bereikt. Zelfs de Procureur- Fiscaal, Mr. Keune, die gewoonlijk boeit door zijn felle requisitoirs, deed het gisteren kalm aan en het was zeker niet zijn schuld, dat het toch eerst 4 uur moest worden, ai- vorens de President de zitting van gisteren kon sluiten. Een voorwaardelijke veroordeling De Alkmaarse, Maartje Mole naar, was beschuldigd, dat zij d.mv. telefoontjes, brieven en bezoeken aan de „N.S.B.-leiding" van het po litiecorps. de heren Staats, van Maarleveld en Hoogeweg, clandes tiene slachters en/of illegale wer kers had verraden. Haar man was gearresteerd wegens clandestien slachten en omdat verd. bang was, dat haar echtgenoot in Ommen of Vught zou belanden, trachtte zij een wit voetje te krijgen bij de in stantie, die haar man naar een con centratiekamp kon sturen. Staats, die als getuige werd ge hoord, verklaarde, dat hij de be richten van verd. nimmer serieus had. opgevat. Een gelijkluidende mededeling deed de ex-commissaris van Politie, van Maarleveld. Deze meende, dat verd. niet moest wor den beschouwd als een normaal per soon. Onder de getuigen a décharche bevond zich de bekende dichter Jan Prinz. die verd. had leren kennen in de Septemberdagen 1944, toen de spoorwegstaking *\vas uitgebroken. Hij kende haar, doordat verd. ook schrijfster was van z.g. polderschet- sen. Hij meende, dat verd. zich gemakkelijk liet inpalmen door mensen, die ..slechte" dingen met haar voor hadden. Verd. was dan een willig werktuig voor hen. De Procureur-Fiscaal, Mr. Keune gaf zijn verbazing te kennen, bij het vernemen van het feit, dat verd. literair was aangelegd. Overigens meende hij, dat verd. niet ten volle kon worden aangerekend waarvan zij beschuldigd was. De eis luidde dan 00k 1 jaar voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 3 jaar, voorts ontzetting uit de rech ten voor de tijd van 6 jaar. Mr. Leesberg Sr. was van oordeel, dat verd. uit overmacht had gehan deld voor de noodzakelijke verde diging van haar man. De verdedi ger kon met de eis van de Proc.- Fisc. meegaan, doch verzocht zijn cliënte nog heden op vrije.voeten te stellen. Hierop ging het Hof in raadkamer, waarna de onmiddel lijke invrijheidsstelling werd gelast. 12 Ambachten Jan Hart uit Bergen was direct na de capitulatie van het Ned. leger voor de Duitsers in Petten gaan werken. In December '40 sloot hij zich aan bij de N.S.B., terwijl hij ook lid werd van de W.A. Tot Maart 1943 werkte hij bij een Weermachtsaannemer, doch toen deze laatste „op de fles" ging, ver richtte hij bij de O.T. wachtdien sten bij instellingen van de Duitse weermacht. Omdat zijn vrouw, die in Winschoten zat, evacuatiegeld kreeg, wilde verd. niet meer wer ken en ging in Winschoten rente nieren. Dit begon hem echter spoe dig te vervelen, zodat hij in Oct. '43 dienst nam bij het NSKK, waar hij een geweer kreeg. Hij was ech ter niet „begaafd" genoeg om tot chauffeur te worden opgeleid, zodat hij ontslag kreeg. Vervolgens ging hij een tijdje in ipuitsland werken, dit tot Oct. 1944. Toen sloot hij zich aan bij de Ned. landwacht, waarbij hij tot December '44 bleef. Ten slotte meldde hij zich in Febr. '45 bij de Waffen SS. De Proc. Fisc. noemde verd. een verraderlijke 00- portunist en eiste. 10 jaar met af trek. Uitspraak over 14 dagen. J. Proost uit Bergen had zich in Sept. '43 aangemeld voor de Kriegsmarine. Ter zitting bleek, dat hij gedeeltelijk uit overmacht deze stap had gedaan. De Proc.-Fisc. wilde daarom dit feit als verzach tende omstandigheid laten gelden en eiste 3'/! jaar met aftrek, met ontzetting uit de 1 echten voor het leven. De uitspraak volgde aan het eind van de zitting en luidde 3 jaar •met aftrek plus optzetting uit de rechten. De Alkmaarder H. Visser was reeds op 18-jarige leeftijd (1931) toegetreden tot Mussert's partij. Hij had in April '41 dienst genomen bij het NSKK, waarna hij in Sept. '42 deel uitmaakte van een Duitse dienstpost bij een stoorzender. In Maart 1944 had hij als landwachter deelgenomen aan huiszoekingen terwijl hij aan de Grüne Polizei adressen had verschaft van illegale werkers te de Beemster. Als ge tuige was gedagvaard de heer E. v. Mastrigt uit Alkmaar, die weliswaar geen last had gehad van Visser, doch nadat hij door de Grüne Poli zei was gearresteerd, had hij ken nis gemaakt met de methodnn van verd. De Proc.-Fisc. eiste 9 jaar met aftrek. Mr. Leesberg -Jr. bepleitte de uiterste clementie van het Hof en verzocht of zijn cliënt ziin straftijd mocht doorbrengen in de mijnen, waar verd. zijn goede wil wilde tonen. Eveneens uitspraak over 14 dagen. FRED. GROOT VOOR BIJZONDER GERECHTSHOF Op 9 October a.s. zal de vroegere journalist uit Schagen Fred. Groot zich voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden hebben wegens dienstneming bij en hulpverlening aan de vijand. Motorrijder botst tegen vrachtauto HEILOO. Donderdagmiddag om pl.m. 16 uur reed de heer S. Kabel, bestuurder van de ATO-vrachtauto, vanuit de Holleweg richting station. Tegelijkertijd trachtte de motorrij der C. v. d. Z. uit Limmen met gro te snelheid de Holleweg in te rij den. v. d. Z. kon de vrachtauto niet ontwijken en reed er boven op. Ernstig verwond aan een der be nen is het slachtoffer naar het zie kenhuis vervoerd. Het heeft ons steeds verwonderd dat op deze plaats niet meer onge lukken gebeuren. Men moet speciaal op de splitsing Holleweg-Stations- weg, uiterst voorzichtig zijn. Dit geldt ook voor wielrijders! NEUTRALE KLEUTERSCHOOL HEILOO. Zaterdagmiddag om 15 uur zal de Neutrale Kleuterschool officieel geopend worden. H.S.V. HEILOO. Het programma voor Zaterdag luidt: HSV aLimmen a 16 uur. HSV bLimmen b 15 uur. Zondag spelen: HSV IZilvermeeuwen I, 14.30 u. Uitgeest III—HSV II, 12 uur. CSV II—HSV III en HSV jun. aUSVU jun. a, 13 uur. Het eerste elftal treedt in het strijdperk tegen Zilvermeeuwen, kampioen in haar afdeling in het vorig seizoen. HSV zal alle zeilen bij de mast moeten zetten om de punten in Heiloo te houden. Wij rekenen er echter op dat dit gebeurt. Zaterdagavond 20 uur wordt het eerste elftal in het Bruno-gebouw verwacht. HUISUITZETTING. CASTRICUM. In perceel Jacob Catsstraat no. 40 zou onlangs een jong echtpaar komen inwonen De woningcommissie oordeelde echter, dat de woning niet voor dubbelwoning geschikt was; wél kon er een alleenwonend persoon bij inwonen In Juli nam de ver pleegster van het Wit Gele Kruis er haar intrek, zij het zonder schriftelijke vergunning van de woningcommissie. Deze was in tussen tot andere gedachten geko men en oordeelde bedoelde woning ineens wel geschikt voor hetzelfde jong gehuwd paar; derhalve werd de zuster, die er zes weken ge woond had, zonder vorm van pro ces met haar meubeltjes op straat gezet. Er was blijkbaar in heel Castricum geen plaatsje te vinden om de zuster van het Wit Gele Kruis onder te brengen. Wij vin den het maar een vreemde histo rie. Had dat nu niet anders kun nen gaan? UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN L.T.B. l ZUID-SCHERMER. Maandag avond vergaderde de plaatselijke afdeling van de LTB onder voorzit- t terschap van dhr. Joh. van Baar. Dhr. J. Ch. Peraer hield een en thousiaste inleiding over de nog in de kinderschoenen staande in- en verkoop coöperatie van de LTB. Coöperaties groeien uit de nood der tijden. De eerste ontstonden rond 1880, na 1900 valt sterke groei te constateren. In tegenstelling met de opwerping, dat de coöperatie de handel tegenwerkt, was het juist de handel, die. misbruik makend van haar positie, tot coöperatie dwong. De coöperatie maakte een eind aan vele wantoestanden. Ook thans zijn er nog voldoende klachten, die coöperatief optreden van de boeren noodzakelijk maken. Hoe samen werking tot macht kan leiden kun nen we leren uit de geschiedenis van de trusts en kartels. Moge deze monster-instellingen ons dan niet in alle opzichten tot voorbeeld strek ken: angstig toezien is verkeerd en samenwerking de enige redding. Overalls, die onder de aanwezi gen -werden verloot, maakten het huishoudelijk deel van de vergade ring aantrekkelijk en twee leden gelukkig. BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Jo hanna Catharina, d. v. Hendrik Ge- rardus de Jong en Aaltje Waal; Gerdina Rebecca, d. v. Jacob Kruij- ver en Catharina Verburgt; Berry Hendrik, z. v. Nicolaas Pieter Ruis en Janna Marie Bol; Catharina Eli sabeth, d. v. Jacob Maria Heijnes en Grietje Molenaar; Johanna Chris tina Catharina, d. v. Corpelis de Jong en Johanna Gerritje v. Wijk; Petrus Franciscus, z. v. Willem Du- dink en Theodora Margaretha van Nugteren; Louis Cornelis, z. v. Cor nells Antonius Lievendag en Cor nelia Afina van Galen; Arend, z. v. Klaas Plas en Hiltje Koorn; Barbara Cornelia Maria, d. v. Cornelis Jaco bus Pouwer en Leuntje v. Oosten. Ondertrouwd: Simon Marinus Koedijk, oud 28 jaar en Margare tha Petronella Limburg, oud 24 jaar. Getrouwd: Willem Mak, oud 30 jaar, wonende te Wormer en Leen- tje Wessels, oud 20 jaar. Overleden: Pieter Jongert. oud 85 jaar, echtgenoot van Albertje Franke, wonende te Edam; Aaltje Plas, oud 60 jaar, echtgenote van Pieter Man, wonende te Beemster; Philippina Nobels, oud 79 jaar, we duwe van Cornelis Kwant; Wilhel mus Johannes Theodorus Brune, oud 77 jaar. TUITJEHORN. De jaarlijkse kermis behoort weer tot het ver leden. Doordjet de vooroorlogse kermiscommissie weer nieuw leven was ingeblazen en deze een leven dige activiteit ontwikkelde, was er veel vertier voor jong en oud. De Maandag werd ingezet met een wie lerwedstrijd voor junioren, ama teurs en senioren. De ronde van Tuitjenhorn werd respectievelijk 4, 8 en 3 maal gereden (1 ronde was 31/2 K.M.) Allen waren nog begin nelingen in het wielrenvak, maar toch werden er behoorlijke presta ties geleverd, zodat de talrijke toe schouwers spannende momenten te zien kregen. De gekozen ronde scheen zich goed voor dit doel te lenen, zodat we kans maken eens een extra Wie lerwedstrijd te zien te krijgen. 's Middags vond de traditionele handicapdraverij plaats op de Koorndijk. welke zich in een flin ke belangstelling mocht verheu gen. De Dinsdag was geheel gewijd aan de kinderen. Te half negen werd bij het Verenigingsgebouw reveille gehouden, waarna de on geveer 350 schoolkinderen van de gehele parochie onder de vrolijke tonen van het fanfarecorps naar het voetbalveld trokken, waar diverse behendigheids-wedstrijden werden gehouden. Bij kermis behoren versnaperin gen, dus werden de wedstrijden af- HEILOO. 10 October zal V.V.V. „Heiloo Vooruit" haar 40-jarig be staan vieren. Om 10 uur v.m. zal 'n federatie-vergadering plaats vinden waarna om 13 uur de lunch ge bruikt wordt. Van 1517 uur wordt de receptie gehouden en des avonds wordt aan de leden een feestavond aangebo den. Het bekende gezelschap "Van André Carell zal deze avond ver zorgen. De huidige voorzitter, de heer Jac. v. Gemeren, heeft ons het een en ander verteld uit de veelbewo gen 40 jaren, dat het V.V.V. bestaat. In 1907 werd door enige heren (voortgekomen uit de V.V.V. Alc- maria) het initiatief genomen om in Heiloo, dat toen plm. 2000 in woners had, 'n V.V.V. te stichten. Dit gebeurde en de nieuwgeborene kreeg de naam „Heiloo Vooruit". Het in 't leven roepen van deze vereniging was in die tijd 'n riskante onderneming, gezien het groot te kort aan logiesruimte voor eventuele pensiongasten. Ook nu (1947) is Heiloo, wanneer er 200 gasten zijn, propvol. De heer v. Gemeren wilde de 40 jaren in vier decennia indelen, nl.: van 19071917 het z.g.n. „Rustige tijdperk", onder voorzitterschap van de heer W. Kupers en als bestuurs leden de heren A. J. C. Maasgeeste- ranus, J. S. Schreuder, W. J. Ver meer en F. W. Buize; dan de „Stormperiode" van 1917 tot 1927 (met vier voorzitters). Het „Muzi kale tijdperk" van 1927 tot 1937 (in deze periode waren er zes voorzit ters!!!). vervolgens de laatste pe riode 19371947. niet rustig of mu zikaal, maar toch belangrijk. In 1916 werd de L.E.T.-tentoon- stelling gehouden. Deze was voort gekomen uit het V.V.V. Deze ten toonstelling werd jaar op jaar ge houden; in 1934 was het de laatste maal. 1918 was een belangrijk jaar. Im mers toen werden vanuit het V.V.V. diverse'- wensen aan het gemeente bestuur kenbaar gemaakt betref fende betere en meer petroleum verlichting en meer treinverbin dingen. Ook werd een zeer goed geslaagde vredesfeestavond gege ven. In 1919 werd door de heer ir. H. de Man een ontwerp gemaakt om Heiloo middels een vaart in di recte verbinding te brengen met het Noordhollands Kanaal. Hiervan is echter niets gekomen. Tevens werd voor het eerst van het gemeentebestuur een subsidie van f 25.verkregen. Een soiree, dat gehouden werd om leden te werven, had als resultaat nieuwe leden!! In 1920 werd bereikt, dat inplaats van 14 treinen per dag er 20 stop ten. Het 12'/j-jarig bestaan, dat her dacht zou worden met 'n bloemen corso, waaraan 17 verenigingen hun medewerking zouden verlenen, kon niet doorgaan omdat twaalf ver enigingen zich terugtrokken! In 1920 werd een rijwielpadver eniging opgericht en werden door de gemeente op voorstel van het V.V.V. straatnaamborden aange bracht. 1921 was belangrijk, want toen kwam de waterleiding, sproeiing der wegen en werd een vuilnisop haaldienst in werking gesteld. In 1922 werd op aandrang van het V.V.V. de gasvoorziening en be- harding en verbreding Heereweg een feit. Ook werd in dat jaar het initiatief genomen tot het bouwen van een badhuis. Dit voorstel werd in 1930 door het Witte Kruis ten uitvoer gebracht. Verder noteerden wij nog in '26- '27 een verloting ten bate van de bouw van een kunst- en sportge bouw. Deze verloting bracht f 5250 (netto winst) op. In 1929 werd be doeld gebouw voor f 8500 gebouwd. In 1928 werd op Nijenburg een openluchtspel gegeven, nl. „Joseph in Dothan". Dit werd een finan ciële strop ondanks de grote be langstelling. In Sept. van dat jaar werd een middenstandstentoonstel ling gehouden, welke bezocht werd door 3000 betalende bezoekers! In 1930 werd de subsidie ver hoogd tot f 250. Hiervoor moesten echter concerten gegeven worden. Aangezien de publieke belangstel ling hiervoor beneden pari was, kwam het V.V.V. hierdoor in de knel. In Aug. van dat jaar werd het rijwielpad opengesteld. In het jaar 1933 werd de muziek- nis officieel geopend. In 1934 werd een ernstige pop/ig gedaan om een publieke telefooncel op het z.g.n. „Groentje" te krijgen. Het bleef bij een poging! In 1935 werd onder auspiciën van het V.V.V. een revue gegeven o.l.v. de heer v. Zeist. 1937 bestond het V.V.V. 30 jaar. Dit feit werd herdacht met een feestavond voor de leden. In 1940 werden de eerste banken in het bos geplaatst. In de oorlog werd tot, 1943 doorgewerkt en was er een federatievergadering. De subsidie werd verlaagd tot f 90. 1946 was weer zeer belangrijk. Het initiatief werd genomen voor de bevrijdingsfeesten, boomplan ting, uitbreiding verlichting en betere verbinding met de Egmon- den. Momenteel bestaat het V.V.V. uit 100 leden _en 101 begunstigers. Het bestuur wordt gevormd door de heren Jac. v. Gemeren, voorzit ter, P. Avis, secretaris-penning- meester, A. Schrale, B. v. Tricht en B. Eekhof. Wij wensen „Heiloo Vooruit" nog veel voorspoedige ja ren en hopen, dat met haar initia tief nog veel zal worden bereikt. gewisseld met diverse tractaties. Ook de bewaarschooljeugd werd niet vergeten. Deze had zich, 80 in getal, om tien uur in de bewaar school verzameld, waar enige hel pers (sters) met milde hand fruit en koek uitdeelde onder het blijde gezang van het jonge goed. Na de middag stonden er nog wedstrijden op het program voor de schoolvrije jeugd, maar toen traden geweldige plasregens als spelbreker op. Ook in de café's heerste drie dagen een gepaste ker- misstemming, zodat op een ouder wets geslaagde kermis kan wo/den teruggezien. THUISFRONT We leven'mee met de jongens overzee. Het optreden van de Thuis frontnachtegalen op Maandag van de kermis leverde het volgende re sultaat op: Broodeters bij J. van Duin 4.71; café Duyves 56.78%:; Verenigings gebouw 74.66'/-: café Kaandorp 53.10 te samen 189,26. Iemand die veel voor het mooie doel voelt en erg houdt van ronde cijfers maakte er Dinsdagmorgen 200 gulden van. DE RIJP en GRAFT. Bij wijze van proefneming werd dit jaar de kermis midden in het dorp gehou den. Hoe heeft dit voldaan? De exploitanten vonden het ma tig, de caféhouders gezellig. Vijf tig procent der antwoorden gaf aan dat men een week te lang vond. Voor de Tuchtrechter De slagersknecht H. H. uit Alk maar had 2000 pakjes shag verhan deld en het geld verbrast. Een ech te zwarthandelaarsmentaliteit meen de mr. Vellinga en eiste 3 maanden Rijkswerkinrichting. Mr. Mulder, de verdediger, zag de zaak niet zo ernstig. Hij wees op het milieu waarin hij heeft ver keerd en bepleitte een mildere straf, waardoor de man een kans wordt gegeven. De R.W.I. acht spr. niet de plaats om een beter mens van hem te maken. Mr. Peereboom veroordeelde H. tot vier maanden gevangenisstraf met de waarschuwing dat hij, wan neer hij nog eens hier mocht ver schijnen, voor lange tijd naar Veen- huizen zal gaan. D. C. te Limmen, die een hoe veelheid valse suikerbonnen had verkocht, hoorde 6 maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen. Hij ontkende nochtans deze bonnen te hebben verkocht. De politierechter veroordeelde de verdachte tot vijf maanden hechtenis. De fouragehandelaar W. O. uit Alkmaar, die 36 van deze valse toe wijzingen had verkoent yoor f 1800.,werd door de officier mr. Vellinga de „top" van de-organisa tie genoemd. Er zijn al meer geval len van hem bekend. Hij moet wel een onuitputtelijke voorraad valse toewijzingen hebben, aldus de of ficier, waarmee hij de voedselvoor ziening in moeilijkheden heeft ge bracht. De eis luidde 6 mahnden gevangenisstraf en 6 maanden RWI. Na een langdurig pleidooi van mr. Tosselman uit Amsterdam, via de strenge winter en de grote droogte en critiek op de huidige economische politiek, doch dat de bonnen de bonnen liet, werd O. veroordeeld tot 6 maanden hechte nis. D. P. uit Koedijk, die bemidde ling had verleend bij een transactie tussen Slijkerman en De Boer be treffende 50 kg suiker, terwijl hij ook eenzelfde hoeveelheid suiker zelf had verhandeld, welke suiker afkomstig was van de valse sui kertoewijzingen, kreeg 1 maand ge- vangenistraf. De kellner C. J. uit Alkmaar had 150 kg suiker van de caféhouder BI. in bewaring genomen en niet minder dan 20 suikertoewijzingen van zekere Vr. getracht in te wis selen, welke toewijzingen vals ble ken te zijn. Voor het eerste werd hij veroordeeld tot f 10 boete of 6 dagen met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen suiker, met een maand voorw. hechtenis. Voor het tweede feit werd de straf f 50 of 7 dagen. *De caféhouder W. J. W. te Alk maar. eveneens een schakel in dit zwarte suikerdrama, werd veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf. Het moet maar eens uit zijn met die zwarte suikertransacties. Een van de klanten, mevr. C. A. H.-W, die 50 kg suiker had gekocht, „om dat zij suiker tekort kwam met haar drie man personeel", en wier man Zaterdag was veroordeeld we gens het kopen van clandestien vet, werd veroordeeld tot f 300 of 3 maanden, met verbeurdverklaring van de ih beslag genomen 25 kg suiker. Ook W. P. Q. te Alkmaar kreeg 3 weken gevangenisstraf wegens een zoete zwarte transactie. De hoofdpersoon van dit drama, de caféhouder P. BI., zal zich over drie weken moeten verantwoorden, niet alleen ten aanzien van de sui ker, iMar ook wegens het in pand nemeir van een distributiestam kaart. Een zeer grote plantgoedveiling werd 24 Sept. gehouden. Kooplust iets trager. De complete partijen brengen echter nog een goede prijs op. Er wordt echter nog al eens afwijkend plantgoed aangevoerd, waarvoor weinig belangstelling be staat. Besteed werd voor Plant goed: Albino 170-225, Alberio 75, Attraction 35, Apricot Yellow 120, Bartigon 30-60, Bartigon Max. 70- 140, Brill. Star 40-75, Clara Butt 40-65, Campfire 60-70, Carrara 225, Copland's Rival 85-90, Cromw. Im perial 50-100, Crater 95-100, Coul. Card. 75-90, Cram. Brill. 50, Delice 50, Diana 45-75, Due de Berlin 45, Edith Eddy 90, Eloctra 100-140, Farnc. Sanders 70, Fridj. Nansen 60-75, Fred. Moore 50, Golden Har vest 75-120, Glory of Noordwijk 110, Grand Due 110-120, Gen. de Wet 85-120, Hamburgia 30, H. Schlegwl max. 85, Ingl. Yellow 45-75, Ibis 95, Kansas 130-150, Krelage's Triumph 70-95. King o.t. Reds 35, Kornefo- rus 60-85, La Reine 30, La Reine Max 60-100, Lady Boreel 35, Lady Moore 30-35, Motherday 65-85, Mad. Lefeber 35-45, Mr. v. d. Hoef 95-130, Moore 40-50, Mar. Niel 130, Ossi Oswalda 180, Olympiade 35, Prunus 70, Ph. Snowden 60, Prosperity 35, Progression 65, Pr. van Oostenrijk 45-80, Peach Blossom 80-140, Rose Copland 75-130, Red Pitt 150, Red Champion 225, Sonja 35, Scarlet Admiral 35, Scarlet Wonder 35-40, Sunburst 85-120, Theeroos 55-80, Triumphator 95, Utopia 110, v. d. Eerde 80-100, Vuurbaak 100, Will. Copland 45-80, Will. Pitt 85-110, White Sail 70-130, White Virgin 140, Willemsoord 95, Witte Valk 90, Witte Due Max 60-65, Yellow Em peror 50, Zwanenburg 150, Zenober 35-75, Crocussen: Geel 30, Excelsior 25, W. Scott 45 en Sneeuwstorm 65, Irissen: Wedgewood 25-50, Golden Harvest 65, Imperator 25, H. C. v. Vliet 80, Lilium Candidum 110, Galanthus 700, alles in centen per kilogram. TRUMAN heeft met de leidei aanstaande strev* tot de directe beh fondsen, benodig< den, verkregen van het congres Vertegenwoor Europa begir naar Was! Lovett, ondermin, se zaken der Ver. de, dat alle betrol instanties in Ameril met het onderzoek v en hij bevestigde deelnemers aan de Parijs zijn uitgenod October a.s. naar komen. Lovett verklaarde trokken regeringsin: zijn gemobiliseerd zoeken van het rap verdelen van de die voor het vervu taak verricht moetei Lovett geadviseerd missie, waarin vei van de president, d< departementen en a lichamen, die bij heid betrokken zij) Deze commissie dr voor het coördinere zaamheden, terwijl helpen aan de har nische onderzoek een algeheel overz tie samen te steil Een nationale welke onder leidir W. Snyder, de Ar ter van financiën gedeelten van het overwegend financ karakter dragen, commissie voor de litiek overweegt schap van minister KARDINAA KOMT NEDER Als gast van de Naar wü vernemer bisschop van Keul Frings, een nitr van Z.Em. Joh. een bezoek te b land. Het was n.l. c Kard. de Jong, bespreking met voerig over de Duitsland van len en Zijn belang in de ontwikkeling licisme in Duitslan Het ligt in de leiding van het schap voor Geestel in de gelegenheid Kardinaal Frings van het „Kathol in Duitsland een ren. Wanneer het Frings zal plaats niet medegedeeld het bekend, dat ties het Exit- Frings reeds vers Het wachten Nederlandse visu De Heer geril Bij Koninklijk tot officier in Nassau, de heer voorzitter van Middenstandsbond Haarlem. Naar maakt Vader van blijf in Casts gebruik om we encycliek 'sociale leer voor te berc ze zou een omva cument, wi een san wórdt gege verklarir vroegere F dit ondei van de t langrijke tieke iileqën Pius XII ^spraken boodschappen keld heeft, ti iele uit van deze wordt in kringen me tegemoet verwachten een diepe zal vinden tholieken hele werel Katholieke Peer, Lor lid van de socialistische mentsfractie de bij zi; van een bezoek aa vië: „Tito de Kerk vië te vei dat hij voor Haar Haar op voor de Er bests geen tv drie ho van zijn geestelijl zin en d men. verklaarde nog, dat de zijn gebroken werd. gaarse heeft herha JU

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2