Truman zet spoed achter de hulpverlening GROOTS BESLUIT van een groot Congres DEVERRESTEM l EEN UURTJE TELEX 'ooruit aar renigmg Een eenvoudig doch groot man herdacht NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 26 September 1947 Fondsen ter beschikking zonder speciale zitting van het Congres? Keizer Hirohito Duitsers vluchten uit de Sovjet-zone De dokter Vroegere as-satellieten Joden in Palestina Gouden onderscheiding voor voorz. Koops J i worden met 'n bloemen- araan 17 verenigingen hun cing zouden verlenen, kon 'gaan omdat twaalf ver- zich terugtrokken! werd een rijwielpadver- pgericht en werden door ;nte op voorstel van het straatnaamborden aange- as belangrijk, want toen waterleiding, sproeiïng n en werd een vuilnisop- in werking gesteld. werd op aandrang van de gasvoorziening en be en verbreding Heereweg Ook werd in dat jaar het genomen tot het bouwen >adhuis. Dit voorstel werd oor het Witte Kruis ten 'bracht. noteerden wij nog in '26- erloting ten bate van de i een kunst- en sportge- le verloting bracht f 5250 ist) op. In 1929 werd be- iuw voor f 8500 gebouwd. werd op Nijenburg een ipel gegeven, nl. „Joseph Dit werd een finan- P ondanks de grote be- g. In Sept. van dat jaar middenstandstentoonstel- iden, welke bezocht werd betalende bezoekers! werd de subsidie ver- f 250. Hiervoor moesten icerten gegeven worden. de publieke belangstel- 'oor beneden pari was, V.V.V. hierdoor in de Aug. van dat jaar werd Ipad opengesteld, lar 1933 werd de muziek- el geopend. In 1934 werd ;e pop/hg gedaan om een telefooncel op het z.g.n. te krijgen. Het bleef bij Nerd onder auspiciën van een revue gegeven o.l.v. Zeist. tond het V.V.V. 30 jaar. werd herdacht met een voor de leden, werden de eerste banken i geplaatst. In de oorlog .943 doorgewerkt en was "ederatievergadering. De erd verlaagd tot f 90. s weer zeer belangrijk, ief werd genomen voor dingsfeesten, boomplan- reiding verlichting en binding met de Egmon- nteel bestaat het V.V.V. len en 101 begunstigers, ir wordt gevormd door ac. v. Gemeren, voorzit- Wis, secretaris-penning- Schrale, B. v. Tricht hof. Wij wensen „Heiloo og veel voorspoedige ja- ten, dat met haar initia- eel zal worden bereikt. ochtans deze bonnen te kocht. De politierechter e de verdachte tot vijf ichtenis. tehandelaar W. O. uit ie 36 van deze valse toe had verkoent voor rti door de officier mr. „top" van de organisa- 1. Er zijn al meer geval- n bekend. Hij moet wel Jttehjke voorraad valse hebben, aldus de of- mee hij de voedselvoor- moeilijkheden heeft ge- eis luidde 6 ma&nden traf en 6 maanden RWI angdurig pleidooi van ïan uit Amsterdam, via winter en de grote cntiek op de huidige politiek, doch dat de bonnen liet, werd O. tot 6 maanden hechte- Koedijk, die bemidde- rleend bij een transactie erman en De Boer bs- kg suiker, terwijl hij de hoeveelheid suiker 'rhandeld, welke suiker was van de valse sui- gen, kreeg 1 maand ge- C. J. uit Alkmaar had zer van de caféhouder iring genomen en niet 20 suikertoewijzingen Vr. getracht in te wis- toewijzingen vals ble- Voor het eerste werd eld tot f10 boete of 6 verbeurdverklaring van genomen suiker, met voorw. hechtenis. Voor feit werd de straf f50 ader W. J. w. te Alk- ens een schakel in dit rdrama, werd veroor- weken gevangenisstraf, maar eens uit zijn met suikertransacties. Een ten, mevr. C. A. H.-W, iker had gekocht, „om- r tekort kwam met personeel", en wier was veroordeeld we- van clandestien eroordeeld tot f300 of met verbeurdverklaring eslag genomen 25 kg Qte Alkmaar kreeg vangenisstraf wegens rarte transactie, rsoon van dit drama, r P. BI., zal zich over moeten verantwoorden, aanzien van de sui- wegens het in pand een distributiestam- Lady Boreel 35, Lady Motherday 65-85, Mad. Mr. v. d. Hoef 95-130, Mar. Niel 130, Ossi Olympiade 35, Prunus den 60, Prosperity 35, 5, Pr. van Oostenrijk Blossom 80-140, Rose 30, Red Pitt 150, Red Sonja 35, Scarlet Scarlet Wonder 35-40, 120, Theeroos 55-80, 95, Utopia 110, v. d. Vuurbaak 100, Will. Will. Pitt 85-110, White Virgin 140, Witte Valk 90, 60-65, Yellow Em- menburg 150, Zenober en: Geel 30, Excelsior :5 en Sneeuwstorm 65, ewood 25-50, Golden mperator 25, H. C. v. Candidum 110, alles in centen per PAG. 3 T"RUMAN heeft aangekondigd, dat hij tijdens de besprekingen met de leiders van het Amerikaanse congres op Maandag aanstaande streven zal naar onmiddellijke actie met betrekking tot de directe behoeften van Europa. Hij zeide te hopen, dat de fondsen, benodigd om Europa voor koude en honger te behoe den, verkregen zouden kunnen worden zonder bijeenroeping van het congres voor een bijzondere zitting. Vertegenwoordigers van Europa begin October naar Washington Lovett, ondermin, van buitenland se zaken der Ver. Staten verklaar de, dat alle betrokken regerings instanties in Amerika zich haasten met het onderzoek van het rapport, en hij bevestigde, dat sommige deelnemers aan de conferentie te Parijs zijn uitgenodigd om begin October a.s. naar Washington te komen. Lovett verklaarde, dat alle be trokken regeringsinstanties volledig zijn gemobiliseerd voor het onder zoeken van het rapport. Inzake het verdelen van de werkzaamheden, die voor het vervullen van deze taak verricht moeten worden, wordt Lovett geadviseerd door een com missie, waarin vertegenwoordigers van de president, de schatkist en de departementen en andere regerings lichamen, die bij deze aangelegen heid betrokken zijn, zitting hebben. Deze commissie draagt tevens zorg voor het coördineren van de werk zaamheden, terwijl zij voorts zal helpen aan de hand van het tech nische onderzoek van het rapport een algeheel overzicht van de situa tie samen te stellen. Een nationale adviescommissie, welke onder leiding staat van John W. Snyder, de Amerikaanse minis ter van financiën, onderzoekt die gedeelten van het rapport* die een overwegend financieel en fiscaal karakter dragen. Een uitvoerende commissie voor de economische po litiek overweegt onder voorzitter schap van minister Marshall de door KARDINAAL FRINGS KOMT NAAR NEDERLAND Als gast van Z.E. Kard. de Jong Naar wü vernemen heeft de Aarts bisschop van Keulen, Z.Em. Kard. Frings. een uitnodiging ontvangen van Z.Em. Joh. Kard. de Jong, om een bezoek te brengen aan Neder land. Het was n.l. de wens van Z.Em. Kard. de Jong, in een persoonlijke bespreking met Kard. Frings uit voerig over de situatie der Kerk in Duitsland van gedachten te wisse len en Zijn belangstelling te tonen in de ontwikkeling van het katho licisme in Duitsland. Het ligt in de bedoeling, ook de leiding van het „Katholiek Genoot schap voor GeestelijkeVerniewing" in de gelegenheid te stellen, met Kardinaal Frings over het werk van het „Katholiek Genootschap" in Duitsland een bespreking te voe ren. Wanneer het bezoek van Kard. Frings zal plaats hebben, kan nog niet medegedeeld worden, wel is het bekend, dat de Engelse instan ties het Exit-permit voor Kard. Frings reeds verstrekt hebben. Het wachten is slechts op het Nederlandse visum. De Heer v. d. Brule geridderd Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, de heer H. E. van den Brule, voprzitter van de diocesane R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. het rapport opgeworpen kwesties, welke in het kader van de algeme ne economische politiek vallen. Het gedeelte van het rapport, dat be trekking heeft op voedselvraagstuk- ken, wordt behandeld door een sub commissie van de kabinetscommis sie voor wereldvoedselproblemen. Hiervan is de minister van land- Hbuw, Anderson, voorzitter. De ge deelten, welke andere behoeften dan de voedselbehoeften tot onder werp hebben, worden onderzocht door werkcommisies. die in vele ge vallen onder leiding staan van amb tenaren van het departement van handel, welk departement verant woordelijk is voor de controle op de Amerikaanse export van bepaal de goederen. Het werk van deze verschillende commissies wordt ten nauwste gecoördineerd met het werk van de uit negentien personen bestaande commissie van „eminente burgers". Laatstgenoemde commis- onschuldig aan de oorlog verklaard De procureur-generaal bij het gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Tokio, Joseph Keenan, heeft ver klaard,' dat keizer Hirohito van Ja pan onschuldig is aan het ontkete nen van de oorlog in de Stille Oceaan. Een getuige a decharge, die door Keenan aan een kruisverhoor werd onderworpen, zeide, dat de keizer zich krachtig tegen voortzetting van de oorlog had gekant, doch niet bij machte was geweest de aanval op Pearl Harbour te verhinderen. De procureur verklaarde, dat de Japanse generaals, die thans voor het hof terecht staan, het Japanse volk in de waan gebracht hebben, dat de keizer achter hen stond. Nieuw onderzoek in kindermishandelingszaak Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam in hoger beroep,' bevestiging van het vonnis van de arrondissements-rechtbank: 6 jaar tegen de 27-jarige transportarbeider F. F, J. Lenior uit Amsterdam, wie ten laste was gelegd, dat hij begin November 1946 een kind van onge veer 9 maanden met geweld tegen de harde houten rand van de slaap- krib had geslagen, tengevolge waar van het is overleden. Donderdag bepaalde het HQf, dat in deze zaak een zestal getuigen opnieuw zal moeten worden ge hoord. Het onderzoek zal worden voortgezet op 13 October a.s. Vitamine gebrek bij kinderen Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad schrijft ons dat er nog geregeld kinderen, van de aller kleinsten tot ongeveer 3 jaar in de kinderziekenhuizen worden binnen gebracht die lijden aan scheurbuik. Deze ziekte wordt veroorzaakt door gebrek aan vitamine C. Kleine kin deren en ook groteren, kunnen er onmogelijk buiten. Als ze slechts 'n 100150 gram verse groenten daags krijgen, is het gevaar bezworen. Ook nuttig is het geven van ,50 gram vruchtensap. Alles moet echter vers gekookt en vooral niet opgewarmd verstrekt worden. Vooral tomaten sap is uitstekend en gezonder dan welk snoepgoed ook. NAAR verluidt maakt de H. Vader van Zijn ver blijf in Castelgandolfo gebruik om een nieu we encycliek over de sociale leer der kerk voor te bereiden. De ze zou bestaan ui een omvangrijk do cument, waarin zowel een samenvatting wordt gegeven van de verklaringen van vroegere Pausen over dit onderwerp, als van de talrijke be langrijke sociaal-poli tieke ideeën, die Paus Pius XII zelf in toe spraken en radio boodschappen ontwik keld heeft. Een even tuele uitvaardiging van deze encycliek wordt in Vaticaanse kringen met spanning tegemoet gezien. Zij verwachten dat deze een diepe weerklank zal vinden bij de Ka tholieken over de ge hele wereld. 0 De Katholieke Labour- Peer, Lord Holden, lid van de Christelijk- socialistische parle- mentsfractie verklaar de bij zijn terugkeer van een veertiendaags bezoek aan Joegosla vië: „Tito is besloten de Kerk in Joegosla vië te verdelgen, om dat hij bevreesd is voor Haar kracht en Haar op de bres staan voor de verdrukten. Er bestaat voor mij geen twijfel, dat d< drie hoofddoelwitten van zijn aanvallen de geestelijkheid, het ge zin en de jeugd vor men. Lord Holden verklaarde verder nog, dat hij geduren de zijn bezoek onaf gebroken geschaduwd werd. 0 Het Hon gaarse episcopaat heeft herhaalde ma len een verzoekschrift tot de Hongaarse re gering gericht, waar in vergunning ge vraagd wordt om een dagblad uit te mogen geven voor de Hon gaarse Katholieken, die 70% van de bevol king uitmaken. Van zekere zijde wordt thans getracht een Het communistische blad „Avanti" keert zich daarbij in het bijzonder tegen de Pauselijke uitlating, waarbij de H. Vader het lidmaatschap van de Katholieke Actie van de bekende ren ner Bartali aanroerde en diens uithoudings vermogen ten voor blad uit te geven dat Katholiek aandoet, maar dit niet is en dat natuurlijk moet dienen om verwar ring in de katholieke gelederen te zaaien. In verband hiermede hebben de bevoegde kerkelijke autoritei ten de volgende ver klaring afgelegd ten overstaan van de cor respondent van de N.C.W.C. News Ser vice: „Van verschil lende zijden is tot het publiek de oproep ge richt om steun te ver lenen aan bepaalde bladen. Het Hongaar se Episcopaat is ech ter voornemens een katholiek dagblad uit te geven, dat bo ven de partijpolitiek staat en heeft het be sluit genomen de ma teriële steun van de kathlieken voor dit blad te vragen, met voorbijgaan van ieder ander initiatief." 0 Er zijn felle reacties van communistische zijde gevolgd op de belangrijke Pauselijke rede van 7 Sept. voor de mannen van de Italiaanse Katholieke Actie, die daar diepe indruk heeft gemaakt. beid stelde. Deze hartstochtelijke com munistische aanvallen op het Vaticaan, strekken slechts tot bewijs, hoezeer de on loochenbare wederop leving van het Katho licisme, de communis tische plannen ge stoord heeft. 0 We gens het tekort aan priesters in de Russi sche Orthodoxe Kerk, hebben de Sovjet autoriteiten, „bereid de belangen van, de Kerkte dienen", maatregelen getroffen om de door het com munistische bewind gedunde gelederen aan te vullen. De can didates die belast worden met de ziel zorg en de predikatie die tot politieke doel einden worden aange wend, bezitten niet de minste theologische kennis en zijn uitslui tend door de partij opgeleid voor hun nieuwe functie. Zij zijn over 't algemeen overtuigde atheïsten en volbrengen hun „zending" als iets, dat gedaan moet worden voor het welzijn en de hogere belangen van de partij. sie, waarvan de minister van han del, Averell Harriman, voorzitter is, zal rapporteren tot hoever de V.S. „veilig en verstandig" kunnen gaan bij hun hulpverlening. Haar advies zal zij samenstellen in samenwer- I king met de commissie, die onder leiding van de minister van binnen landse zaken, Julius Krug, de na: tuurlijke hulpbronnen van de V.S. j bestudeert en met een commissie waarvan dr. Edwin G. Nourse, de voornaamste economsiche adviseur van Truman, de leiding heeft. Lovett deelde niet mede, welke deelnemers aan de conferentiete Parijs naar Amerika zullen komen, hoewel in vroegere berichten de namen werden genoemd van Sir Oliver Frank en Herve Alphand, resp. de voorzitter en de rapporteur generaal der conferentie. „Wij ver onderstellen, dat de conferentie de ze personen gaarne ter beschikking stelt, aldus Lovett, en wij hopen dat zij ons zullen helpen ons onderzoek van het rapport' te bespoedigen." Naar de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zone meldt, hebben de hoofden van de vluchtelingenbu- reaux in de Brits-Amerikaanse zóne zich tot de Duitse Minister-Presi dent van RijnlandWestfalen ge wend met het verzoek om de Geal lieerde autoriteiten in te lichten over de „ongewoon ernstige" situatie die ontstaan is door de „onophou delijke stroom vluchtelingen, die van de Sowjet-zöne naar de weste lijke zönes komt". Naar werd verklaard, hebben de Duitse autoriteiten onvoldoende macht om de toestand, waarvan de gevolgen gedurende de winter „on berekenbaar" zouden zijn, meester te worden. Nieuw lid Eerste Kamer In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van de heer N. Stufkens als lid dér Eerste Kamer is benoemd verklaard de heer M. A. Reinalda te Utrecht. Amsterdam heeft Czaar Peter herdacht» en een gedenksteen onthuld op de plaats waar Czaar Peter 250 jaar geleden werkte en woonde. Hier ziet men de onthulling van de ge denksteen door de burgemees ter van Amsterdam. NEDERLANDSE GEZANTSCHAPS SECRETARIS te Belgrado vastgehouden De Nederlandse gezant te Belgra do heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de secretaris van zijn gezantschap, de heer M. K. Verdonk op 1 September anderhalf uur door de politie werd vastgehouden, omdat hij foto's had genomen van de trein waarmee hij uit Serajevo kwam. Het fototoestel werd daarbij in be slag genomen. Op het protest is op het gezanstchap nog geen ant woord ontvangen. De laatste middag van het congres was gewijd aan de nagedachtenis van dr. van Beurden, de Norber- tüncr priester, die op eenvoudige, bescheiden en onbaatzuchtige Wij ze gedurende vele jaren gewerkt heeft in het belang der Nederland se Katholieke Middenstand. Deze herdenking bereikte het hoogtepunt toen op Het kleine kerk hof, waar slechts simpele zandver- hogingen de graven aanwijzen, waar een rood bloemenperk en eenvoudig kruisbeeld de enige versiering vor men, de congressisten samen baden voor de zielerust van de overledene. De heer Meijering, oud-voorzitter van het Bossche Diocees, sprak treffende woorden van waardering en dank aan zijn vroegere mede werker dr.van Beurden. Voor deze plechtigheid hadden de congressisten zich in de aula van de abdij verzameld, waar de burge meester van Hilversum, oud direc teur der N.R.K.M., de heer Hellen- berg Hubar _een herdenkingsrede hield. Hij verklaarde, dat slechts een voudige woorden voor een herden king van dr. van Beurden pasten. Hij gaf een overzicht van het werk van deze intellectuele motor der middenstand en schilderde hoe hij de ziel vormde van het le congres in 1917, de middenstandsraad in '19 en het economisch instituut. Spr. vertelde hoe ook dr. van Beurden geen teleurstellingen bespaard wa ren gebleven, speciaal in de tijd der neergaande economische cultuur. Hij prees -de onbaatzuchtigheid en nuchterheid van de man, die de wereld comedie, corruptie en con ventie noemde, terwijl hij ondanks zijn vele werk toch een voorbeeldig kloosterling was. In aansluiting op deze herden kingsrede. sprak pater van Aken op onderhoudende wijze over pater van Beurden's kloosterleven en hij schetste de deugden van de over ledene, waarvan de belevenis vaak met humoristische voorvallen ge paard ging. De prelaat van de abdij Berne, dr. Ondersteijn, O. Praem. voegde hier aan nog enkele woorden toe. Hij bood tot slot de middenstandsbond in het dioscees van Den Bosch een geschilderd portret van dr. van Beurden aan. waarvoor de heer W. v. d. Kar hem dankte. Met een goedvoorziene maaltijd werd de dag besloten en autohuren brachten de congressisten tc*ug naar huis en lieten een simpel graf achter van hem, die de belangen der Middenstand op een bijna vol maakte wijze had gediend. En de schemering nam bezit van het licht van de laatste congresdag. Wim van Eekeren. HH m Tjjfe «N—jrw-ojj i-.cv Traditie getrouw worden overal in ons land appels gedroogd voor de winter. Tot nu toe werd dit altijd boven op de bakkers oven gedaan. Daar de bakkers door de enorme fruitoogst van dit jaar niet alles konden verwerken is men op het idee gekomen de steenovens van de steenbakkerijen daarvoor te benutten. O IJ IS waarschijnlijk wel de^ enige, die anderen hun tong tegen zich laat uitsteken. Niet uit minachting, integendeel de mensen hebben vertrouwen in hem. Zijn verschijning alleen al werkt, zeker op de duur, gerust stellend op de patiënt en de om- staandersMen gelooft hem, men hecht waarde aan zijn oor deel, men klamvt zich vast aan zijn woorden, men laat zich door hem opwekken en bemoedigen. Hij is waarschijnlijk wel de eni ge man, die belangstelling toont voor pasgeboren, nog vrij vorm loze baby's en die aan elke Moe der stellig verzekert, dat haar spruit een wonderkind is. Wat hij beweert, wordt als vast staand aangenomen. Er wordt bij gezworen. Zijn poeders en drankjes bevatten een geheim zinnige, maar feilloze kracht. Niemand heeft zoveel jnvloed op een ander en weet diens leven zo te regelen en te leiden. De dokter is een wonder-man. MARCUS Kampbeul wordt berecht Voor het Bijzonder Gerechtshof te Roermond, zal Maandag terecht staan de 34-jarige mijnwerker Hendrik Matthias Steins uit Kerk- rade. Deze man zou tijdens de, oorlogsjaren in dienst van de Duit sers als leider en voorman van werkcommando's Nederlanders, die in het concentratiekamp van Amersfoort zaten, mishandeld, geschopt, getrapt en geranseld hebben. Er worden in deze zaak getuigenslachtoffers gehoord uit geheel het land. Gevangenbewaarder gevangen Te Roermond is zekere P. T. door ambtenaren van invoerrech ten en accijnzen aangehouden, toen Ijij in het bezit was van 22 kilo gesmokkelde koffie. Thuis bleek hij nog een hele voorraad artikelen en goederen te hebben, welke hij frauduleus uit Duitsland ■had betrokken, o.a. lasapparaten, honderden weckringen, een hele doos lichtschakelaars en lappen costuumstof. De man. die tot voor kort hulpgevangenbewaarder was is thans opgesloten in zijn eigen gevangenis. H'et gouden zwaard dat Generaal Eisenhower als blijk van dankbaar heid zal worden aangebo den namens H.M. de Ko ningin, zal door onze Am bassadeur in Washington, mr. Van Kleffens, aan de generaal worden aange boden. Met de K.L.M. is de kostbare vracht naar de nieuwe wereld ver voerd. 0 Naar Zuid-Ame- rika vliegen deze week jonge bijen-koninginnen van speciaal ras. Ze zijn verpakt in kokertjes en vergezeld van tien werk bijen, die zich en hun ge biedster voeden met suiker. 0 Ter gele genheid van het gouden jubileum der Ver. tot be vordering der bijenteelt is aan het Prinselijk gezin honing aangeboden. 0 Van de bijen naar de zwijnen, het is maar een sprongetje. Een dezer wroeters en nog wel een wilde, maakt Schouwen- Duiveland onveilig. Een jachtopziener achtervolg de, loste dodelijke schoten maar het zwijn liep rustig door. Het is een raadsel hoe dit reeds legendari sche dier hier op de eilan den verzeild raakt. 0 De kolensjouwers te Amster dam zijn niet bij dei pak ken, maar bij de zakken gaan neerzitten. Zij sta- Overijssel, herdacht zijn veertigjarig officiersschap. 0 In Leeuwen aan de Waal, waar eigenlijk de bakermat ligt der stoot- troepers, wnrdt op 12 Oc tober een herdenkingsdag gehouden, waarbij tevens alle gevallen stoottroepers zullen worden herdacht. 0 In Zaandam zijn de ken. Zij hebben geen zin om kolen te lossen bij de bakkers die meel betrek ken van de door stakende arbeiders stilgelegde meel fabrieken. Er mocht soms nog een broodje kunnen worden gebakken. 0 In de Vroedvrouwenschool te Heerlen werd de 20.000ste baby geboren. 0 Gene raal Dwars, die in de Mei dagen van 1940 de Duit sers zo dwars zat in eerstê twaalf na-oorlogse woningen gereed geko men. Het getal dekt juist 1 pet. van de behoefte. Er zit dus schot in. 0 Rot terdam maakt veel werk van de herdenking van Oldenbarneveldt. Er zijn voordrachten van geleerde heren, opvoeringen door toneelspelers en een ten toonstelling in Museum Boymans. 0 Bij Den Hel der werd het stoffelijk overschot gevonden Van een te IJmuiden verdron ken jongen. Zijn broer, die eveneens verdronk, werd in IJmuiden reeds opgehaald. 0 In Rotter dam is een matroos van een Noors schip over boord geslagen en ver dronken. 0 In Hengelo viel een arbeider uit een boortoren, de man was op slag dood. 0 Een vier jarig jongetje werd te Delft bij het spelen op straat door een vrachtauto overreden en gedood. Het verkeer is veel te druk om dergelijke kleine peu ters alleen aan hun lot over te laten. 0 De heren van het inbrekersgilde hebben in Hilversum een partij wol van duizend kilo gestolen. Ze zullen er dus warmpjes bij zitten. 0 De vissers te Scheve- ningen lopen met kwade gezichten rond omdat col lega's het bestaan hebben verse vis in Engeland aan de markt te brengen. Nog geen lid der Ver. Naties Bij de opening va»i de Don derdagmiddag gehouden zitting van de Veiligheidsraad heeft tie Amerik. afgevaardigde, John son, een warm pleidooi gehouden voor toelating van Italië als lid van de V.N. De Sowjetrussische afgevaardig de verklaarde zich bereid om zijn goedkeuring aart Italie's toelating tot de V. N. te geven mits dan te gelijkertijd ook Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zullen wor den toegelaten Kolonel William Hodgson (Australië) zeide naar aanleiding van Gromyko's verklaring, d'at hij Italië zou steunen, indien de an dere tier voormalige vijandelijke landen eveneens zouden worden toegelaten: „U tracht een voor waarde op te leggen, welke naar mijn mening op chantage lijkt." De Raad besloot Vervolgens over iedere candidaat afzonderlijk te discussiëren en te stemmen. De Franse afgevaardigde zeide Éulgarije niet te zullen steunen. De Amerikaanse afgevaardigde Johnson, "zeide dat „dë ontwikke lingen in Hongarije aanleiding ge ven tot ernstige twijfel omtrent de bekwaamheid en bereidheid der huidige regering om de verplich tingen van het Handvest der VN. na te komen." Gromyko verdedig-' de hierop Hongarije, zeggende, dat de in het buitenland circulerende berichten tendentieus zijn en de feiten verdraaien De raad ging daarop tot Maan dag uiteen zonder aan stemming te zijn toegekomen. vliegen elkaar in de haren Voor de eerste maal heeft een ernstige botsing plaats gehad tus sen leden van het Joodse onder grondse leger, de Haganah, en de verzetsgroep Irgoen. Twee groepen ieder van ongeveer 30 man, hebben elkaar in de pacht van Woensdag op Donderdag bij Rehovoth met vuurwapens en handgranaten be stookt. Toen de politie tussen bei de kwam gingen de strijders op de vlucht, hun gewonden meevoerend. Leden van de Haganah beweren dat de Irgoen getracht heeft een Amerikaanse officier van de Ha ganah te ontvoeren. St. Franciscusfeest in Italië Het feest van St. Franciscus van Assisië, patroon van Italië zal op 4 October a.s. met grote luister in Assisië gevierd worden. Kardinaal Canali, beschermheer der Minder broedersconventuelen, zal pontifi ceren, terwijl de minister van bin nenlandse zaken Scelba, een toe spraak tot het land zal richten. NOG 100 Gfc. VLEES EXTRA Voor het tijdvak van 26 Septem ber t.m. 11 October zal voor perso nen geboren in 1942 en eerder nog een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar worden gesteld. In verband hiermede fnaakt het Centr. Distrib. Kantoor bekend, dat voor genoemd tijdvak bon N-03 vlees geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. (Van onze speciale verslaggever) Twee simpele woorden „Dank U" van de zeer ontroerde voor zitter der N.R.K.M. voor de toe kenning der N.R.K.M. gouden me daille als blijk van dank en hulde voor zijn meer dan 12'/» jaar on versaagd zwoegen sloten de laat ste zitting van de tweede en te vens laatste congresdag der Ned. Kath. Middenstand te 's Herto genbosch af. Een dag, die in het teken stond, deels van het grote probleem der overgang van oorlogs- naar vre deseconomie en deels van de plechtige herdenking van de grote middenstandsapostcl Dr. J. van Beurden, O. Praem. in een excur sie naar de Abdij Berne der Pa ters Norbertijnen te Heeswijk. Het prae-advies van Drs. A. Al- bregts, alg. secretaris der Alg. Kath. Werkgeversvereniging beoogde de kwestie van de vrijheid, die men in de naoorlogse periode in de handel wil verkrijgen. Men moet de voorwaarden bepa len tot het verkrijgen van die vrij heid, waarbij men zich .liet door de wens in die richting dient te laten beïnvloeden. Men moet de omstan digheden zuiver zien die tot de ge bondenheid in de vrijheid en de grote overheidsbemoeiing leidde, doch bovenal moet men ook over wegen hoe de omstandigheden ou zijn en welke thans gunstig voor grotere vrijheid zijn. Dr. J. Delfgauw, chef van het Centraal Planbureau schilderde in zijn prae-advies de huidige toe stand van ons land, gestaafd met de nodige cijfers. Doordat de schaarste nog niet is verdwenen kunnen de overheidsmaatregelen, hoewel ver zacht, nog niet gemist worden. Beide prae-adviezen werden door verschillende sprekers van commen taar voorzien. Nadat beide prae-adviseurs had den geantwoord deelde de voorzit ter mede, dat aan H. M. de Konin gin en Z. E. Kardinaal de Jong te legrammen zouden verzonden wor den, waarin de trouw van de N.R.K.M. aan land en geloof werd betuigd, terwijl men tevens aan onze geëerbiedigde landsvrouwe de beste wensen voor haar gezondheid zond. Verdere telegrammen werden gezonden aan Minister Huismans, Baron van Wijnbergen en pasfoor v. d. Heyden met beste wensen voor een spoedig herstel. Niemand mag middelmatig zijn. Het woord van Prof. Dr. Ant. A. Twee kinderen dood gereden In Hilversum hebben zich twee ongevallen met dodelijke afloop voorgedaan. Cfp de Jan van der Heijdenstraat geraakte een 6-jarig meisje onder een auto van de P. T. T. Zij werd ernstig gewond naar het Diaconessenhuis over gebracht, waar zij later is over leden. Een 2-jarige jongen liep op de Hilvertsweg voor de ouderlijke woning plotseling de rijweg over en raakte onder een juist passe rende stadsbus. Een der achter wielen ging het kind over het hoofd, zodat de dood onmiddellijk intrad. In beide gevallen trof de chauffeur geen schuld. Eindelijk hebben we hem! Een welgedane Middenstan der met zware horlogeketting en dito buik was onbewust van het luisterend persoor aan zijn zijde op het moment, dat voorzitter Koops door zijn ontroering geen woord van dank kon spreken na het uit reiken van de gouden onder scheiding. „Eindelijk hebben we hem ook eens", zei de glunderende congressist. „Altijd Ead hij een antwoord op alle vragen en kregen we dikwijls van hem katoen, maar nu, nu heb ik m'n slinger". Ariëns, de geestelijk adviseur, was een woord van bezinning terwijl hij tevens de R.K. Middenstand op riep tot de strijd in deze jaren van ontgoocheling, ontkerstening en vervallen cultuur. Alleen Gods wetten kunnen iets bereiken. Niemand kan een ander fundament leggen dan het funda ment, dat al gelegd is en dat het Christendom is. De geestelijke sane ring vraagt de terugkeer van Chris tus op alle gebied. De Middenstand heeft de aller eerste taak in de herkerstening van Europa. Prof. Ariëns sloot zijn diep gevoelde rede met de veelomvatten de woorden van Z. H. Paus Pius XI: „Het is niemand geoorloofd mid delmatig te zijn". Tot slot huldigde Th. S. J., Hooy, vice-voorzitter der N.R.K.M. de voorzitter Koops, die nu reeds meer dan 12''! jaar de stuwende kracht der bond is. Onder daverend applaus overhandigde hij voorzitter Koops de gouden medaille der N.R.K.M. CZAAR-PETERFEEST IN DE HOOFDSTAD Een kalme dag Nadat de vorige maand in Zaan dam, waar de Ciaar slechts een week woonde, met grote luister de herdenkingsfeesten van Peter de Grote werden gehouden, vond in Amsterdam, waar de heerser aller Russen meer dan vier maanden verbleef, een eenvoudige herden king plaats, waarbij de Russische gezant en de burgemeester van Amsterdam van hun belangstelling blijk gaven. Nadat de genodigden, waaronder ook de burgemeester van Zaandam, bij de burgervader van de hoofd stad te gast waren geweest, begaf het gezelschap zich naar Werkspoor, waar een tentoonstelling, betrek king hebbende op het verblijf van Czaar Peter in Amsterdam, was in gericht. Daarop had een korte plechtigheid plaats bij het huis hoek Conradstraat - Oostenburger gracht, waar Peter gewoond had. Hier werd door Burgemeester d' Ailly een gedenkplaat onthuld, alsmede een plaquette van het ge tuigschrift, dat de Czaar ontving hij het verlaten van de werf 't Suyckerhuys, beide vervaardigd door de beeldhouwer Braat. Een en ander ging gepaard met een aantal toespraken, waarin het verlangen tot uiting kwam, wederom goede betrekkingen en veelvuldige met Rusland aan te knopen. FEUILLETON door PETE FALCON 19. Burns dacht even na. „Heeft de butler u gisteravond gemeld, dat hij het huis had geïnspecteerd en dat alles was gesloten?" „Ja. Toen is hij naar bed gegaan." „Doet u mij een genoegen miss Regan denkt u na is er in die periode mets gebeurd?" Mary schudde het hoofd. „Niets. Ik ben nog even de gang opgegaan, omdat ik beneden de te lefoon hoorde. Parker luisterde. Het duurde nog al lang. Parker zei, dat het iemand was, die niet wilde ge loven, dat hij verkeerd was ver bonden." „Hoorde u Parker spreken?" „Nee of ja, maar er viel eigen lijk niets te horen, want Parker zei aileen ja of nee". Burns zweeg. In zijn geest rang schikte hij dit kleine onbeduidende fett bij de andere onbelangrijke za ken, die hem waren verteld. „Wat voor personeel hebt u in huis?" informeerde hij nog. „Behalve de butler, een huis houdster, een keukenmeid, een werkmeisje en de tuinman-chauf feur." „Miss Regan", besloot de inspec teur; tevreden over de zakelijke wijze waarop het meisje hem had geantwoord, „dan weet ik van "u geloof ik alles." Mary stond op. Wederom rea- geede Burns innerlijk gunstiger dan hij in de afgelopen 10 jaar had ge daan. Ze toonde zich een volmaak te gastvrouw door te zeggen: „Schikt het u, inspecteur, om over een half uur met ons te lunchen?" Een ogenblikje aarzelde hij. Toen was zijn antwoord: „Graag, miss Regan. Dan heb ik nog gelegenheid om het huis door te gaan en het personeel enkele vragen te stellen. Aan tafel praat ik dan wel verder met uw vader." Hoe nauwkeurig Burns het huis inspecteerde en hoe scherp hij zijn vragen stelde aan het personeel waarvan vooral het vrouwelijk deel wat van streek bleek te zijn 'door al de geheimzinnigheid toen hij de eetkamer binnen wandelde, waar mr. Regan en zijn dochter reeds op hem wachtten, was hij nog geen stap verder gekomen. Door de aanwezigheid van de op dienende butler en van de dochter des huizes kon de inspecteur niet de 'Vraag stellen, die hij wenste, al vorens tot verdere maatregelen over te gaan. Eerst toen hij zich na de lunch met mr. Regan weer in de bibliotheek bevond, kreeg hij de gelegenheid, die hij zocht. „Mr. Regan," begon hij, „voor mij staat vast, dat in deze zaak mis schien ik herhaal misschien slechts langs een moeilijke metho dische weg iets kan worden bereikt. Ik wil weten van u: wat acht u het belangrijkstede daders of de diefstal." De radio-magnaat wachtte even met het antwoord, boog zich toen naar Burns toe en zei met grote na druk: „Voor mij komen de daders op de tweede plaats het aller voornaamste is, dat de documenten zo spoedig mogelijk in ons bezit ko men en we de zekerheid hebben, dat men er geen copie van heeft kunnen nemen. Mocht dat net geval zijn. dan zouden wijons ook moe ten zien meester te maken van die copiën het is een Amerikaans belang." William knikte. „Met dat stand punt ben ik het eens. Ik zal voor alle zekerheid via de hoofdcommis saris de nodige faciliteiten zien te krijgen der Geheime Internationale Staatsdienst, zodat ik volkomen vrijheid van handelen heb." En hij voegde er aan toe: „Ook in het buitenland. Regan keek hem aan. „Vermoedt u dat de documenten al weg zijn?" „Ik acht de mogelijkheid niet uit gesloten." „Ik geef. u carte blanche, inspec teur ik zal zorgen dat u 'n reis- credietbrief krijgt, waarop u over al gelat kunt opnem'en „Maar ik heb nog een voorstel zei Burns langzaam. „Die documenten hebben een inhoud, die uitermate technisch is. Het zou kunnen ge beuren, dat ik op een gegeven ogen blik een zeer deskundige voorlich ting nodig heb. Gaat u er mede ac- coord, dat ik me eventueel perma nent laat vergezellen door iemand, die over deze deskundigheid be schikt?" „Niet m het minst," antwoordde Regan onmiddellijk. „Alleen.... wie zou ik „Laat u dat aan mij over, mr. Re gan," viel hij hem in de rede. „Ik heb iemand op het oog, die aan alle voorwaarden voor dïze spec'ale zaak voldoet." „Mr. Burns", zei Regan, „u hebt mijn vertrouwen handel naar uw goeddunken." Wordt vervolgd fl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3