Grote ruiten, kleine ruiten Schotse en Franse ruiten DE VERRE STEM Ij Berust? Gesnei MIGUEL DE CERVANTES Als de zwaluwen op de lijn zitten RADIO rt Hiékkwöffvoorto eerstnachtvoix^h duider qewocdfli Uitbreid Dri PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 27 September 1947 De miskende Spaanse prozaïst Geef vrede! Waarom „trekt" de vogel? Sjarifoeddin Een echte najaars dracht Dammen m 4M JAJ*. ^f""7 J In 1547 werd Miguel de Cer vantes Saavedra in Alcala de Henares, een universiteits stadje ten Oosten van Madrid, geboren. Zijn tijd had andere opvattingen over belangrijke date in een mensenleven en liet ons alleen van zijn doop dag 9 October de juiste datum na. Daar het echter vaststaat dat de schrijver.van Don Quichot niet alleen voor de hemel, maar ook voor de aarde geboren was, heeft men besloten 29 September als Cervantes intrededag in ons tranendal te beschouwen. Voor Cervantes is het inder daad weinig meer dan een tranen dal geweest. Zijn vader was arts, en wel in een tijd, waarin de ge neeskunde niet door doeltreffend heid uitmuntte. Rodrigo de Cer vantes was een der zwakste broe ders van het gilde en genoodzaakt waarschijnlijk omdat zijn pa tiënten hem maar één keer be zochten en na dit bezoek hun le ven of verloren hadden of niet nogmaals in de waagschaal wilden stellen voortdurend van woon plaats te veranderen. De jonge Miguel zal mét zijn broers en zus ters zijn vader wel vergezeld heb ben op zijn armoedige tocht door Spanje, op zoek naar willige pa tiënten. Op twintigjarige leeftijd vinden wij hem in Madrid; hij verraadt zijn letterkundige aspi raties door enkele verzen bij te dragen aan een pompeuse beschrij ving der begrafenis van koningin Isabella,, vertrekt in het gevolg van een kardinaal naar Rome, neemt in Italië dienst in het leger dat tegen de Turken bijeenge bracht wordt,, en vaart aan boord van de galei; „Marquesa" mee op de grote vloot, die de Christenheid gaat beschermen tegen de dreigen de invasie der Turken. Voor ons, Noord-Nederlanders, is 1571 het jaar van den Briel en de water geuzen. Voor Europa was 1571 het jaar van Lepanto, het jaar waarin de opperheerschappij der Turken in de Middellandse Zee vernietigd werd. Voor Cervantes was 1571 het jaar van zijn leven, dé eerste en laatste keer dat hij zich niet een armzalige scharrelaar wist, maar een Christenheld die een grootse taak vervulde. Cervantes heeft zich in de zeeslag van Lepanto, waar Don Juan van Oostenrijk de Tur ken beslissend versloeg, zeer on derscheiden; de wonden en dé her innering droeg hij zijn gehele le ven mee als een kostbaar bezit. Wanneer hij eindelijk in 1575 de thuisreis naar Spanje onderneemt, wordt hij onderweg door Algerijn se piraten gevangen genomen en als slaaf in Algiers verkocht. Hier bleef hij vijf volle jaren; juist toen hij naar Cönstantinopel gevoerd zou worden, werd hij als bij toe val vrijgekocht Terug in Spanje wachten hem, na jaren van hel- denstrijd en moedig gedragen sla vernij, de teleurstellingen van een miskend schrijver, wiens goed be doelde maar onhandige toneelstuk ken het afleggen tegen het bril- lante comedias van de opkomende ster van het Spaanse toneel: Lo pez de Vega. Ten einde raad wordt hij ambtenaar, als belastingmanne tje trekt hij door Andalusië; met de bittere herinnering aan de he roïsche tijd van Lepanto in zijn. hart, is hij gedwongen zijn edele talenten te wringen in een be staan, dat toen, evenmin als nu, uitmuntte door hoge vlucht van geest. Cervantes is, het zij tot zijn eer gezegd, een slecht ambtenaar geweest, hij was geen gladde jon gen, die zich wist aan te passen, hij was te goed van vertrouwen, hij beging de ene fout na de an dere. Het gevolg was dat hij een groot deel van zijn ambtelijke loopbaan in de gevangenis door bracht, als straf wegens ambtelij ke vergrijpen. Aan deze gevange nisjaren hebben wij zeer waar schijnlijk Don Quichot te danken, waarvan het eerste deel in 1604 verscheen. Het succes van zijn werk heeft de schrijver weinig ge baat; wel verleidde het een han dig scribent er op eigen gelegenheid een tweede deel aan te flansen, heigeen op zijn beurt Cervantes aanspoorde haast te maken met de voltooiing van zijn tweede deel r dat ir. 1615 verscheen. Enkele ja ron had her andere meesterwerk dat Cervantes een plaats in de we reldlitteratuur geeft, de twaalf Ncvelas ejemplares (Leerzame Verhalen) het licht gezien. Deze IS OOIT één kreet, één gebed meer nodig dan dat waarmee morgen de Zondags-mis begint „Geef vrede"! Wie ook maar oppervlakkig de wereld over ziet, begrijpt, hoe waar het ge zegde is, dat we verder van de vrede af zijn dan anders. Het kookt en gist en bruist van alle kanten. In Europa, in Azië, in Nederlands en Engels lndië. Alles is in beroering. Een geest van onrust waart overal rond, niets blijkt standvastig, eeuwen oude instellingen wankelen, mensen-levens worden niet ge teld. Omdat het hier in eigen land nog schijnbaar rustig is, moeten we niet oppervlakkig over de dingen heengaan. Men leest zo gemakkelijk over de gruwelijkste berichten van zijn krant heen. Het nieuws van de radio horen we zo nuchter aan. En toch, ook voor ons gaat dat gebed van morgen op: „Geef vreden. Bidden we het mee in gemeenschap met heel de Kerk voor alle mensen.van goede wil. MARCUS Miguel de Cervantes, schrijver van het bekende werk Don Quichotte de la Mancha, waar mede hij in een slag de Spaan se literatuur in een andere rich ting leidde. verhalen zijn in ons land nagenoeg onbekend, maar belichten in hun beknoptheid op de zuiverste wijze Cervantes' genie als schrijver, ver- haler en mensenkenner. Kort na de voltooiing van zijn fantastische geschiedenis Persiles en Sigismun- da, door hem zelf als zijn beste werk beschouwd, maar voor ons van slechts litterair-historische betekenis, stierf Cervantes in 1616 te Madrid. UANAF ZIJN VERSCHIJNEN is „De geestrijke ridder Don Qui chot van de Mancha" een der on sterfelijke figuren van de wereld litteratuur geweest. Generaties lang heeft men om de Ridder Van de Droevige Figuur en zijn oubol lige schildknaap Sancha Panza ge lachen en nog deze populariteit, noch de stroom van verklarende geschriften, die de ongelukkige zich moest laten welgevallen, heb ben iets van de glans zijner avon turen geschreven in het helderste Spaanse proza gedoofd. Als alle onbetwistbare meesterwerken, is ook de schepping van Cervantes raadselachtig; evenals bij zijn tijd genoot Shakespeare, evenals bij Homerus. Dante, Dostojewski, heeft men de verbeeldingswereld van Cervantes trachten te ont raadselen, bedoelingen gezocht* die in dit werk verborgen liggen, de bronnen nagespeurd waaraan dit werk ontsprongen is. En na tuurlijk hebben alle verklaarders ■gelijk, doch altijd slechts ten dele. Men „verklaarj." nu eenmaal geen kunstwerken, evenmin als men de Schepping zelve verklaart. De goddelijke vonk der verbeelding laat zich niet analyseren-, ook al kan men in beperkte mate aanne melijk maken waarom die ver beelding deze en geen andere ge stalte heeft aangenomen. Don Quichot is inderdaad een satire op de ridderromans (de films dhr 16» eeuw, aan wier bekoring Ignatius van Loyola noch Teresa van Avi- la zich hebben kunnen onttrek ken). Don Quichot is ook. een ver beelding van de eeuwig onbesliste strijd tussen idealisme en realisme in het Spaanse karakter. Don Qui chot is de critiek op een samen- geving die zelf schijn en wezen verwart, maar deze verwarring in anderen niet duldt; het is ook de levenswijze glimlach van een ne derig mens om de dwaasheid dezer wereld en een daad van vergiffe nis aan het leven, dat de schrijver in al zijn verwachtingen teleur gesteld en in zijn edelste aspira ties geknapt heeft. Het is dit alles en nog veel meer, maar men hoeft van dit alles niets te weten als men het boek open slaat, de schrijver vertelt u zelf wel wat hij u te zeggen heeft. Niemand blijft ongevoelig voor de humor der dwaze avonturen van de dolende ridder en niemand ontkomt aan de weemoedige ver tedering waarin Cervantes zijn held gehuld- heeft. Raadselachtig en fascinerend als het leven zelf schuiven Don Quichot op zijn wan kele Rosinante en de dikke San- cho op zijn trouwe ezel over de eindeloze stevige vlakte van de Mancha, vooraltijd op zoek naar het grote avontuur. D. d. L. BOEKVERKOPERS JUBILEREN Het is geen goud dat er blinkt In het Kurhaus te Scheveningen heeft de Nederlandse boekverko persbond, die haar veertig jarig be staan viert, een feestvergactering belegd waar niet veel vrolijke klan ken te beluisteren vielen. De hele geschiedenis van deze bond staat in het teken van de strijd om het be staan. niet zozeer van de bond als zodanig, als wel om dat van de le den afzonderlijk. Want hoewel de buitenstaander licht anders oordeelt de boekverkopers worden niet ge makkelijk rijk, en gehoord de woor den die er te Scheveningen gespro ken zijn, ze worden zelfs helemaal niet rijk. Volgens de voorzitter van de ju bilerende vereniging zijn de tijden voor de boekhandel slecht. Het is de uitgever die in de meeste gcvailen de winstmarge der handelaren be paalt en een boekhandel van matige omvang kan met moeite het hoofd boven water houden. In de tijd van haar bestaan heeft de vereniging toch wel successen geboekt. Zij heeft o.a. in beheer het Centraal boekhuis, een eigen instelling, en ook van de overheid mocht zij veel steun ontvangen. Na de rede van de voorzitter wer den portretten van schrijvers aange boden aan het bestuur en werd de heer van Benthem Jutting benoemd tot erelid, alsmede de heer Blees. Met een receptie en een diner werd de dag besloten. Minister van marine ontvangt officieren In de rode zaal van het ministerie van marine zijn Vrijdagmiddag de 29 mt| ine-officieren, die benoemd zijn in het onlangs ingestelde korps officieren van vakdiensten en die op 11 September met grote plech tigheid in Hilversum beëdigd wer den, voorgesteld aan de minister van Marine, J. J. A. Schagen van Leeuwen. Ook de zeven officieren vliegers, die laatstelijk ïn Gilze Rijen beëdigd zijn. werden aan de minis ter voorgesteld. Door dit voorstellen van nieuwbenoemde officieren aan He minister is een oude traditie in de Kon. Marine, die door de oor logsomstandigheden in onbruik was geraakt. Het eerste schip met erts te Rotterdam Voor het eerst na de oorlog is te Rotterdam weer een schip met erts Uit Narvik gearriveerd. Het betreft hier het Zweedse motorschip „Nucl- ja", dat 9394 t®n ijzererts aan boord heeft. Hiervan is 50 ton bestemd voor Nederland, het overige deel van de lading wordt in rijnlichters overgeladen en naar Oostenrijk ver voerd ten behoeve van de Oosten rijkse industrie. ALS DE ZWALUWEN op de fijn zitten en de herfstvuren branden, traag de geur van ver brandend aardappelloof voerend op de tocht over de velden, als de eerste bietenkarren nit de klei komen, dan, ja dan maken ook de andere vogels zich klaar voor de grote trek, de tocht over landen, zeeën, bergen, dalen, passen en rivieren, om rust te zoeken in Afrika's streken. Waarom „trekt" de vogel? Het is een vraag, die de geleer den van alle landen al lang bezig houdt en waarop de meeste orni thologen geen afdoende antwoord weten, want de oplossing: „Daar is 't warmer", past hier niet. Nauwelijks is de lente op komst of ze komen vanuit het Zuiden en pas is de eerste herfstdag er of ze gaan weer. Al dagen te voren oefe nen ze zich op de grote velden en stil kruipen ze bijeen op d# geliefde draden van het electrisch net of op de telefoondraden. Je ziet ze, dagen aaneen. De troep telt iedere dag meer deelnemers en op zekere mor gen zijn ze verdwenen. Iedere vogel een eigen trek. Geleerden zijn er, doordat ze de trekkende vogels opvingen en ring den, achter gekomen, dat iedere soort a.h.w. een eigen „trek", een eigen „straat" kent. Tevens een eigen tijdstip van komen en gaan. Er zijn er, die in Augustus al ver trekken. De meeste vliegen in grote groepen, langs de rivieren, en langs de kusten van Italië, om vrij recht de Middellandse Zee over te steken. Ringers vertellen. Als ge ringers wilt horen vertel len, moet ge ze zoeken op de grote pleisterplaatsen. Ome Jan op de Veluwe, Pieter Put Sr. uit Heeg (Fr.) en last not least dr. Van Oordt, de wereldberoemde vogel- kundige van ons land. Ze vertellen u, dat er soorten zijn. die vanuit ons land naar 't Zuiden trekken, terwijl vogels uit Slcandinavië in onze streken overwinteren. Behalve Noord-Zuid-trekkers zijn er ook O.-W. trekkers. Vogels uit midden-Europa overwinteren bij ons, zeevogels trekken des winters dieper 't land in. Hoe het ringen gaat. De vogels die trekken nemen ge weldig af in gewicht en maken lange en snelle vluchten, zodat vele uiterst vermoeid de z.g.n. vaste rustplaat sen bereiken enin de val lopen. Toch heeft dit voor de vogels een voordeel. Ze kunnen eten, drinken enworden geringd met jaartal en plaats. Onze meeste ringen ver tonen de naam Leiden. Vogels, die onderweg bezwijken of nog eens geringd worden, zijn dus een keten in de rij van vragen rond deze „trek"'. Vragen ja, want onoplosbaar is 't, dat b.v. de jongeren eerder ver trekken dan hun ouders en langs dezelfde route. Een soort blinde kracht, een instinct, verband hou- dend hoogstwaarschijnlijk met de werking van hormonen, drijft hen. En proeven hebben bewezen, dat jonge ooievaars zich doodvlogen tegen de gaas van de kooi, zo gauw de „trek" daar is, ook al zaten ze bij vogels, die niet trokken. Kunst matige warmte deed de trekdrift iets bedaren, maarze bleven onrustig. Vogelmanieren. Veel vogelkundigen zien in de trek ook een eerste-klas-natuurlijke selectie. Want de zwakkere dieren vallen uit, gaan dood of blijven achter. En van die achterblijvers sterven er veel. We weten toch ook al allen, dat de ooievaars de zwak keren onder hen verstoten, uitsto ten, ja zelfs doodpikken. In Afrika. Sommige soorten trekken zeer ver, tot de Nijl in Afrika en tot de Congo-loop in Midden-Afrika. Daar leven ze, broeden ze en nauw is de lente op komst in 't Noordelijk halfrond of ze keren terug en.... ieder zoveel mogelijk naar zijn oude standplaats. Wondervol is het leven der vo gels en te midden der wonderen staat het vraagstuk van de vogel trek als een nog onopgelost pro bleem. En als straks En als straks de laatste trekkers weg zijn, koersen over de bergen van Zwitserland, rusten in de Po- vlakte of wolkenvormig, zich ver enigend met de groepen uit alle landen van Europa, de zee over steken, soms de zon verduisterend, dat weten we, dat 't menens is met die herfst. Ver weg in Afrika huizen onze gevederde vrienden, die, als wij, weer wachten op de lente. Zo zien we, hoe Gods goedheid en kunde ook hier voorzienend op trad. JOS. VAN GEMERT Jr. Leider der Republikeinse delegatie Volgens het Republikeinse pers bureau Antara is Woensdagavond in een zitting van het Republi keinse kabinet besloten, dat de minister-president Sjarifoeddin als voorzitter zal optreden in de Republikeinse delegatie bij de toe komstige onderhandelingen met de Nederlanders voor de commis sie van drie mogendheden. Als vice-voorzitter zal optreden Ali Sastroamidjojo, minister van onderwijs, als secretarissen Ishak Tjokrahdisuryo. professor aan de Republikeinse Universiteit te Ma- lang, en Hadji Agoes Salim, minis ter van buitenlandse zaken, die op het ogenblik in Londen vertoeft. De andere candidaten voor deelneming in de delegatie zijn mr. Samoeddin, lid van het werkcomité voor het voorlopig parlement, en dr. Moham med Roem, oud-minister van bin nenlandse zaken en huidig leider van de Masjoemi. De woordvoerder van de Republikeinse regering heeft verklaard, dat de plaats, waar de conferentie gehouden zal worden, nog niet is vastgesteld, doch dat het mogelijk is, dat dit Singapore zal zijn. Lijken van gefusilleerden gevonden In September 1944 werden te Til burg door de Duitsers gearresteerd de gebroeders J. en A. Appels, zulks in verband met een clandestiene wapenaffaire. Van beide personen, die beiden het aannemersberoep uitoefenden, hoorde men sedertdien niets meer. Het vermoeden bestond, dat zij waren gefusilleerd. Dit ver moeden is thans werkelijkheid ge worden. Enkele dagen geleden wer den n.l. drie Duitsers gearresteerd, die deel hadden uitgemaakt van het vuurpeloton. Het terrein van de Willem IX kazerne werd als execu tieplaats aangewezen. De stoffelijke resten van de gefusilleerden wer den Donderdag bij opgraving ter plaatse gevonden en herkend als die van de drie vermiste personen. Rantsoenbonnen textiel na I'S October ongeldig Het C.D.K. deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel van de serie b na 18 October a.s. niet meer geldig zijn. Na genoemde datum zijn alleen de rantsoenbonnen voor textiel vqn de serie c geldig. De geldigheid van de punten der ge wone textielkaarten ondergaan geen wijziging. ZONDAG 28 SEPTEMBER "HILVERSUM I (301 M.l: NCRV: 8.00 Nieuws; KRO: 9.30 Nieuws; 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Hoogmis; 11.30 KRO-trio; 12.00 Angelus; 12.15 In 't Boeckhuys; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunchconcert; 13.40 Apologie; 14.00 Gram.; 15.00 K.V.P. en de Boeren; 15.10 Chopin 15.40 Uit de Opera „De Kus"; 16.30 Zielcenlof; NCRV: 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.30 Nieuws; 19.55 Nabeschouwing „Klokkenbergrit"; 20.12 De Gewone Man; 20.20 De Zil vervloot; 21.05 De muiterij op de Walvisvaarder, luisterspel; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws en Kath. nieuws; 22.50 Laat klassiek concert. HILVERSUM II (415 M.): VARA: 8.00 Nieuws; 8.30 Voor het platte land; 9.12 Sportberichten; VPRO: 11.45 „Tot 't hart van het Volk"; AVRO: 12.00 Harmoniemuziek; 12.40 Gemengd koor; 13.00 Niéuws; 13.50 Spoorwegen spreken; 14,00 Polka uit „Lastische dansen"; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Kamerorkest; 15.45 Thé Dansant; 16.40 Sportflitsen; VP RO: 17.20 Poëzie; VARA: 17.30 Ome Keesje: 18.00 Nieuws; 18.15 Repor tage HeerenveenHSC; 18.30 The Ramblers; 19.30 Stradiva-Sextet; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.15 Vaude ville orkest; 21.05 „No. 174", modern Woordenspel; 21.25 AVRO-allerlei; 21.30 Rusland-klanken; 22.00 „Band- ja", hoorspel; 23.00 Nieuws en gram. MAANDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 9.15 Ziekenbezoek; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Fluitrecital en vleugel; 12.00 Conti nental Quintet; 13.00 Nieuws; 13.15 NCRV-Kwartet; 13.35 Amati-trio; 14.00 Voor jonge Moeders; 15.15 Ho- landa-Sextet; 16.45 Vioolrecital en vleugel; 17.45 „Rijk Overzee"; 18.00 Sportrubriek; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de j ëCRV-leeslamp; 19.45 Departemen tale uitzending; 20.15 Marinierskapel Kon. Marine: 21.20 Nieuwe Tsjechi sche gram.platen; 22.30 Nieuws; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.): AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voor de Vrouw; 11.15 Lyra-trio; 12.00 Zang en piano;, 12.38 Operette-melodieën; 13.00 Nieuws; 14.35 Zang en orgel; 15.00 Bonbonnière; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 The Skymasters; 18.30 Orgel en zang; 19.25 Concert; 20.05 Radioscoop; 21.15 „Massa-justitie", hoorspel; 22.30 De wereld spreekt tot u (Noorwegen!; 23.00 Nieuws; 23.15 tot 24.00 Dansavond. Wie plezier heeft in vrolijke, en veelkleurige ruiten, die kan dit jaar dragen wat haar hart bekoort, voor zover verkrijgbaar dan altijd. In ieder geval: ruiten zijn erg in de mode en we zagen op de laat ste Londense shows heel wat mo dellen, waarin ruiten op een of an dere wijze verwerkt waren. Het merkwaardige ervan was veel min der de variatie in grootte' en kleur dan wel de verscheidenheid van materiaal. Wie aan ruiten denkt, denkt gewoonlijk aan lichtere of zwaardere wollen stoffen, aan Viy- ella en andere flanelsoorten; dit maal hebben we echter ook beel dige fluwelen ruiten gezien, bijv. in zwart en geel, of geel en rood. Er waren ruiten van taffetas en faille, katoenen ruiten en ruiten van een nieuwe soort kunstzijde, die van binnen glad, van buiten ruig is. Over het algemeen worden de ruiten gebruikt voor japonnen en rokken, slechts zelden treft men er een mantel van aan, nog minder een heel complet. Waar het rokken geldt, zijn het meest variaties op de Schotse' kilt, waarbij dan heel vaak de plooien of plissées kunstig zijn weggewerkt op de heup, zodat het rokje eerst daaronder in plooien uitwaaiert. Dikwijls is ook het echte kiltmo- del gebruikt, met heel wijde over slag en alleen een sluiting in de taille en onderaan met een echte kiltspeld. Op de linker foto hier ziet U zo'n kilt-achtig rokje, waar bij, als extra versiering, de stof eenvoudig is uitgerafeld. Gewoon lijk worden op niet in deze rokken truitjes of blouses gedragen die zelf zeer eenvoudig zijn, liefst in de lichtste kleur van de ruit en dan al of niet met een wollen vest er over in de donkerste kleur van de ruit. Op het hier afgebeelde mo del is het ruiten rokje rood met wit en donkergroen; de pullover is wit en het vest donkergroen. Daarnaast ziet U een heel andere toepassing: het japonnetje is ge maakt als een verlengde hemdblou- se en sluit van voren geheel met effen kunstzijde in de donkerste kleur van de ruit, hier donker blauw. Van dezelfde zijde zijn ook kraag en manchetten en de brede pijlen die onder de taille tegelijk de zak camoufleren. Let vooral ook op de driekwart mouw, die nog steeds zeer en vogup is. En denk er ook aan, dat rokken en japonnen dit najaar tot 35 cm. van de grond hangen en dat mantels, althans lan ge mantels, daar royaal overheen hangen. VERONICA. i-„r,r,r.n djo 7lïn overtrokken met Kamerleden gaan nu Dinsdag varen De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergadering van Vrij dagmorgen medegedeeld, dat de vaartocht met hr. ms. „Karei Door man" waaraan o.a. de kamerleden zouden deelnemen en welige is uit gesteld in verband met de debatten over de regeringsverklaring, thans op Dinsdag 7 October zal gemaakt worden. if ft B m i&gj HÉ ai m, üL, m m mjêjê M m m r aS Wt; «Si Stand: Zwart 12 schijven op 5, 9, 11 tot 14, 16, 18, 20, 22, 23 en 28. Wit 13 schijven op 25, 26, 29, 33, 36 tot 40, 43, 47, 48 en 49. Bij de problemen. Zou er een wedstrijd geweest zijn in het componeren van een winst systeem, zoals dit in probleem no. 118 voorkomt, dan zou dit probleem, betreffende mooi verborgen oplossin gen, natuurlijke stand enz., vrij ze ker voor een prijs in aanmerking zijn gekomen. De opzet om tot dit doel te geraken is echter zo overwel digend, dat de tekortkoming in dit proble.|n, dat wit n.l. alreeds 1 schijf meer heeft als zwart, hierbij volko men wordt gecompenseerd en in het niet vervalt. Dit probleem is nog af komstig uit de tijd toen Vrijlandt r.og in Den Haag woonde. In later jaren is hij Ingenieur geworden en heeft zich gevestigd te Dordrecht, waar hij 7 Juni 1943 is overleden. Probleem no. 119. In dit probleemstukje van klein formaat komen alreeds een paar dammen in de stand voor. Men zal hieruit wel de gevolgtrekking kun nen maken, dat als een problemist van naam, zoals Joh. de Bree ge weest is, hiertoe overgaat, dat er dan wel een bijzondere waarde, be treffende fijn verborgen tempo en ressourse spel. aan het probleem kan worden toegekend. Om na te spelen. Bekroond probleem van ir. W. Vrijlandt te Dordrecht. Stand: Zwart 9 schijven op 5, 8, 9, 18, 22, 28. 33, 35 en 36. Wit 8 schijven op 15, 19, 24, 27, 34, 41, 42 en 47. Bovenstaand probleem werd met een prijs onderscheiden door het damspelorgaan „La Revue Francai- se". Het probleem eindigt weliswaar met een bekend probleemslotmotief, maar dit komt met het slotgedeelte van de sleutelontknoping op een verrassende wijze te voorschijn, zó dat dit vooraf niet opvalt. Oplossing: Wit 34—30 42—37 47 29 19—13 24 33 (A) 29 20!! 20—14 Zwart 22 31 31 36 8 35 47 9 42 47 19 24 29 (B) 20 15 33 Gewonnen. Aantekening A.: De retro actie drieslag waar op de winst van tal van problemen is gebasseerd. Aantekening B: Slaat zwart 47 24 dan wordt het een oppositie winst van 2 tegen 2 schijven. Probleem no. 119 van Joh. de Bree te Amsterdam 3 mm mm SLISJÜ a W 88 'm Sw sfsf HP Stand: Zwart 6 schijven op 6, 11, 12, 13, 22, 25 en 1 dam op 7. Wit - schijven op 21, 23, 30, 36, 38, 43 en 47 en 1 dam op 10. Wit speelt en wint. Wf8' ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" in te zenden aan het Bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 118 en 119 in te zenden tot uiterlijk 7 October. Probleem no. 118 van W. Vrijlandt te Den Haag nutte, om/iimq Mmków poOiïoniücfe iiiMé' 'is ia zicht 7w" Patijse ftakvttMi diwte- Positie Nederlandse passagiersschepen Johan van Oldebarnevelt, A'dam Java, 24-9 van Belawan. Kota Baroe, RotterdamJava, 24-9 te Belawan. Oranje, BataviaAmsterdam, 25- 9 van Port Said. Poelau Laut, Java—'Djeddah, 24-9 ten zuiden van Ceylon. FEUILLETON door PETE FALCON 20. „Dank u." Burns stond op. „Waar- xhijnlijk bel ik nog even op voor en afspraak. Kan ik eventueel u ïedenavond nog treffen?" „Voor deze zaak kunt u steeds iver mij beschikken", antwoordde Regan. „Prachtig. Eh brengt u aan ch uw dochter mijn dank over voor de uitstekende lunch Na deze met enige moeite geuite dankbetuiging, verliet inspecteur Burns de villa van de radio-mag naat Na de enigszins prozaïsche arbeid omtrent dc uiterste draagwijdte van radiogolven in een hoofdstuk van het boek. dat hij schreef, te hebben beëindigd, stond Fred Van- van achter zijn bureau op. Hij verkeerde in een neerslachtige stemming het was hem nog steeds niet gelukt de geliefde stem met zijn perfect radio-toestel op tc vangen. Zijn neerslachtigheid vloeide hier uit voort, dat hij vreesde de stem nimmer meer te horen. Alles wees cr op, dat dc uitzendingen van het lied „Jij bent eeuwig van mij", ge zongen door de hem onbekende vrouw, waren gestaakt. Wel had hij de populaire song reeds meermalen op de normale golflengten door 's werelds beroemdste vrouwelijke crooners horen kwelen, maar hij had zo stuk voor stuk verwenst. Hij zocht naar de melodieuse stem, die hem tot in het diepst van zijn ziel had getroffen en zelfs tot het vaste voarnemen had gebracht om min stens een jaar lang energiek naar de bezitster te speuren. Fred over woog juist op welke manier hij zijn avond zou doorbrengen, toen de te lefoon rinkelde. „Hallo", hoorde hij, „hier is nou de stem, waar je zolang naar hebt gesmacht. Laat je meeslepen door je vreugde en ontmoet mij om ge zamenlijk eèn maaltijd te gebrui ken en naar me te luisteren." Fred moest ondanks alles lachen. Hij had onmiddellijk gehoord, dat zijn vriend inspecteur William Burns aan het toestel stond. „Och, och, wat ben je geesltg." antwoordde hij, „Het zou me niets verbazen als je een aardige jonge dame hebt ontmoet, die je hart heeft gestolen." Tot zijn niet geringe verwonde ring klonk het terug: „Daar kon je wel eens gelijk aan hebben." Fred achtte het nodig om te vra gen: „Wat zeg je, Wil?" „Nou, dat je daar wel eens gelijk aan kunt hebben." Fred ging er bij zitten de ver rassing was hem te machtig. „Zeg, inspecteur, hoe heb ik het nou met je? Nauwelijks een paar dagen ge leden was het woord „vrouw" al leen al voldoende om je te doen ge lijken op een stier, die een rooie doek aanschouwt. En nu „Maak je niet ongerust", viel Burns hem in de rede. „Mijn prin cipe handhaaf ik. Maar een man kan ervaring op doen, die hem een milder standpunt doet innemen „Zwijg maar", onderbrak Fred hem nu. „Bij die bekentenis zie ik liever je gezicht. Waar eten we? Een restaurant met damesbediening?" „Niet overdrijven, jongske", rem de de inspecteur. „Ik kom je over een kwartier halen met mijn auto". „Accoord". Fred was in een toe stand van opwinding geraakt en vergat er zelfs zijn eigen „smarte lijke" toestand door. Wie en wat hadden Burns milder kunnen stem men jegens de zwakke sexe? „Steek nu van wal", zei Fred on geduldig, toen hij een half uur later met inspecteur Burns in een hoek van een restaurant zat. William Burns keek zijn jonge vriend spottend aan. „Jonge, jonge, de romantiek stroomt je uit de ogen het zou me niets verbazen als je een bekentenis van me ver wachtte. Minachtend haalde hij zijn schouders op. „Dacht je soms dat ik plotseling gek ben geworden. Nee, jonge man, ik ben en blijf volkomen normaal en spreek op het ogenblik tegen je als een politieman, die belast is met een uiterst belangrijke zaak. Zo is het en. niet anders!" Fred was even verbluft. „En in verband met die zaak, waarmede onze nationale veilig heid nauw verbonden zou kunnen zijn, heb ik, je een voorstel te doen. Ben je bereid zonder romantische inblazingen naar me te luisteren?" vroeg Burns. Fred knikte alleen maar., hij zat sprakeloos. Wordt vervolgd 0 DR. BEEL heeft Critiek verdedig* prof. Logemann Ook heeft hij z het haar allerei nationale belani op, welke poslti hóe zij die trach Na hulde te heb de Nederlandse m de hij met klem, d van de politlonelf ie. Ook ls het niet taire adviseurs ziel hebben uitgelaten king van het doel tie. Zeer resoluut ter zich tegen de prof. Logemann ot stemming, die zijn geven aan de ac toonde dr. Beel aai inderdaad heeft t( actie, waarvan de ledige doelstelling schimpen op de r niet ln staat zijn garanderen, komt. n kan met onze mldd Ook nooit bedoeld De Veiligheidsr zeide dr. Beel, dat «en onrecht in soi êen hoger goed ko: gen ingaan.'Vandai het spreekwpord reat mundus". Dr had inderdaad de v Hof moeten vrager bereid geweest mee de beslissing van raad: zij meende di tiónaal belang te Daarom kan zij hc de heer Bruins SI niet delen. Herstel werd r De heer Vonk w het ongelijk geste schuldiging, dat ni om het economisch herstel van Indonr ren. Er is reeds vr kapitaal uit binnen is noodzakelijk en rust is nodig. De Westerse krachten v tempo voortgezet: vertrokken in Aug De toekomst be dr. Beel, dat de de toekomstige sta' de bevolking zelf. kust schijnt politie heel rijp voor volle De overeenkomst slë ls nog in de m conferentie met In< wogen, daar ook i hebben gevraagd. De Regering verk haar toekomstigep gehouden redevoerii uitgangspunt zal ner collegiale bestuur v interim-Regering ni tragen. Dr. Beel bi de Commissie-Genei werk heeft verricht Het i prof. I De redevoering v mann besprekend, dat inderdaad de c sen Grondwet en moeten worden opge dat de regering voor van concessie tot c haar beleid niet Grondwetswijziging komen duidelijk, da de voorstellen der economie. De lnmen Veiligheidsraad bij mee te werken, bete heel niet, dat vrijhi len nu bij voorbaat De uitlatingen va: gemann ten aanzien missie van Drie bev konjen miskenning dier Commissie, nl. onderhandelingen te brengen. Het pas; eigener beweging i VoOrts staat niets herstel van de Re Linggadjati bepaa volking zelf mag b dus niets te zegge landse Regering be niet, de bevolking z Van de bevrijde geb niet in de bedoeling Op overduidelijke dus, dat dr. Beei de rede door de heer L< sproken, verwerpt, heeft eigen voorstell constructieve "plannt breder zijn dan de di mann besprokene. De regering maakt l wezen bekend, dat pen week de navolg* zijn gerapporteerd: Konir De 2de It. ,mar. N. i Stig uit Den Haag, ge Sept. 1947; 2de lt. mi Greeff, afkomstig u Overleden op 19 Sept. ge van bekomen veiw lt. mar."H.*W. F. Boni Uit Maastricht, gesn Sept.' 1947; mar. 1ste afkomstig uit Leek, 19 Sept. 1947. Konink. Nederlanc Sold. J.s Velthuis, i Ambt-Delden, gesnei 1947 omgeving Modo missing); korp. C, de Stig uit Amsterdam, 16 Sept. 1947 te Dj at 3. H. M. Bijvoets, Rotterdam, gesneuvelc te'Tjibatoe; sold. Ie 1 afkomstig uit Marium Veld 17 Sept. 1947 te Verplak, afkomstig u: gesneuveld 17 Sept.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4