Nieuw Pakistan vraagt hulp aan Engeland en de dominions IIEOWS JONG BSEVELDT Brillepla^en v. d. KUIP MOTOR iw schuit? DE WIT Na het Maria- Congres Nieuwe Hongaarse regering kondigt zware heffingen aan Profesten te Verdun Honderd jaar Bijz. Onderwijs Arabisch plan tot vorming van interim-regering in Palestina UWERSBEDRIJF WRINGERS Voor Alkmaar en omgeving Herderlijk schrijven van Mgr. Hui hers De massa-moorden in Voor-lndië Dreigend gewapend conflict tussen Hindoes en Mohammedanen Zelfs Gandhi acht oorlog niet uitgesloten Treinbotsing Egypte door cholera besmet Het eerste rapport der Consuls Suiker in het brood? Periode van strijd en idealisme Mobilisatie van Arabieren ALKMAAR UUR gevraagd: werkkrachten. Flink bur- an dorp is voor ruiling 5454, bur. van dit blad. Wij brengen prima met zware rollen, onder volle garan tie 61.84, 45.— Wringerbokken 15.20 baar 5.50 .itvoering 3.65, 1.90 re bekleding 12.75 Uw oude verroeste Wasketels, Teilen en Emmers maken wij voor U als NIEUW. Zendt ze ons en U ont vangt ze als nieuw terug. MAAR - Telef. 4170 vooruit in de optiek SORT LEVERBAAR! meer maandenlang s te wachten, daar natie is te leveren ze glazen kunt U 10k zonder bezwaar NDLOZE bril dragen eze glazen is een /er geleverde glazen ll ALKMAAR oorraad leverbaar iswerf en Motoren - Telef. 393 K 2267 :ND S'J Z^fTfeN.1 /_ELCM~T f?voER. TEGEN m! *F' HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fair^ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11340 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank JOANNES PETRUS HUIBERS door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoel Bisschop van Haarlem v aan de geestelijken en gelovigen van ons Bisdom Zaligheid in de Heer! Het Maria-congres, in het begin van deze maand te Maastricht ge vierd, is een ontroerende manifes tatie geweest van de grote eerbied en vurige liefde van Katholiek Nederland voor de H. Maagd en Moeder Gods Maria. Heel ons vaderland was daar ver tegenwoordigd en allen waren door drongen van hetzelfde geloof en bezield met dezelfde geestdrift. Daar was geen verschil tussen Zuid en Noord, ook niet tussen Neder land en België, tussen groten en kleinen, geestelijken en leken: het waren allen toegewijde kinderen Gods en kinderen van Maria. Verhaven kerkelijke s plechtighe den wisselden af met schitterende redevoeringen, en ook met allego rische spelen Maria ter eer. Ve ler inzicht werd verhelderd, veler ijver opgewekt, veler goede voor nemens zijn aan Maria's voeten neergelegd. Bij allen, zonder uitzondering, is de overtuiging nog dieper geves tigd, dat voor de redding der we reld de hulp van Maria onontbeer lijk is. Deze overtuiging had onze H. Vader, Paus Pius XII, reeds neer geschreven aan het slot van zijn encycliek „over het Geheimzinnig Lichaam des Heren". „Moge de Allerheiligste Maagd", zo schrijft hij, „de'Moeder van alle ledematen van Christus, aan wier Onbevlekt Hart Wij met groot ver trouwen alle mensen hebben toe gewijddoor Hare waakzame schutze nzoals in' vervlogen eeu wen, de Kerk beschermen en voor de Kerk en heel de mensengemeen schap eindelijk rustiger tijden van God verkrijgen." En in zijn toespraak tot het Con gres te Maastricht op 5 September wijst ons de H. Vader op Maria's hulp, waarvan hij alles verwacht in onze strijd „voor het behoud van geloof en zeden, van sociale recht vaardigheid en het vuur der liefde". Naar het voorbeeld van de Paus hebben de Hoogwaardige Bisschop pen van Nederland op de eerste Zondag van October in het jaar 1943 heel de Nederlandse Kerk provincie aan Maria's Onbevlekt Hart toegewijd. Deze toewijding is thans her nieuwd door Zijne Eminentie onze Kardinaal onder het sluitingslof van het Maria-congres. „Dat betekent", zo zeide hij „de openlijke erkenning van Maria's plaats in de heilsorde, zowel voor onszelf als voor het gehele mens dom: vervolgens de innige en openlijke uitdrukking van het nemen van onze toevlucht onder hare Moeder lijke bescherming; en eindelijk: de uiterlijke en openlijke belofte, dat wij als Haar toegewijde kinderen willen leven en met Haar hulp voor Christus willen strijden." Opdat nu de vruchten van het Congres blijvend mogen zijn, ook voor degenen, die er persoonlijk niet aan konden deelnemen, bepa len Wij voor Ons Bisdom: le. dat op de eerste Zondag van de Octobermaand in alle kerken en ook de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, de toewijding aan het Onbevlekt^Hart van Maria plechtig worde hernieuwd; 1) 2e dat de «gelovigen herhaaldelijk worden aangespoord tot het dage lijks bidden*van het Rozenhoedje, niet alleen in de kerk en op de dagen van de Óctohiérmaand, maar iedere dag in hun huisgezin; 3e. dat in alle parochies het vie ren'van de Zaterdag na de eerste Vrijdag, die tevens Priester-Zater dag is, zo krachtig mogelijk worde bevorderd en gesteund. Dit is als een maandeliikse hernieuwing van onze kinderlijke gevoelens voor Onze H. Moeder, een eerherstel aan Haar Onbevlekt 'Hart voor Onze eigen fouten en voor de zonden van anderen èn een vurige bede om zegen voor priesters en gelovigen en voor de gehele wereld. De betekenis en de innerlijke waarde van dit alles moet de ge lovigen herhaaldelijk en duidelijk voor ogen worden gesteld, opdat zij door het gestadig en aandachtig overwegen van het leven van Jesus en Maria steeds meer op hun hulp mogen vertrouwen, maar ook steeds beter hun deugden mogen navolgen en in het bijzonder de reinheid, de rechtvaardigheid en de liefde be oefenen, waaraan de wereld zo dringend behoefte heeft. Al Onze gelovigen en in het bij zonder de leden der Kath. Actie roepen Wij op om onder de leiding van hun priesters aan de vervul ling van deze wensen ijverig mede te werken. En zal dit Ons herderlijk schrij ven worden voorgelezen in alle kerken en kapellen van Ons Bis dom op Zondag 28 September onder alle H.H. Missen. Gegeven te Haarlem, 15 Sept. '47, f JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Een achtling in China Een Chinese jonge vrouw in de provincie Hopei heeft het leven geschonken aan een achtling,. allen jongens, aldus meldt de Chinese krant „Sjen Pao". Een der kinderen is overleden, de overige zeven ver heugen zich in een perfecte ge- Modbeid. O I De regering van Pakistan heeft ofticieei een beroep gedaan op uroot-Briiianmë en de Domini ons, met inbegrip van India, om hulp bij het oplossen van het pro bleem der ongeregeldheden. Van geruchten, dat Pakistan om mili taire hulp gevraagd zou hebben, is nog geen bevestiging ontvan gen. De Engelse regering heeft het verzoek van Pakistan om hulp bij de oplossing van het vraagstuk der gemeentelijke ongeregeldheden aan de regeringen van India, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika doorgezonden. In verband met de geste van Pa kistan, dat een beroep op de domi nions heeft gedaan betreffende de moeilijkheden in Voor-lndië, heelt India de Britse dominions een uit eenzetting van eigen standpunt gé- geven. De inhoud van India's me dedeling is nog niet bekend. Op de vraag in sommige diplomatieke kringen geuit wat Pakistan in feite wenst, worden onderscheiden antwoorden gegeven. Men acht het ten eerste mogelijk, dat Pakistan met zijn actie de „zenuwenoorlog" tegen India voortzet. In de tweede plaats acht men het mogelijk, dat Pakistan het probleem aan het oor deel van^het Gemenebest wil on derwerpen en aldus tot een oplos sing hoopt te geraken. Tenslotte meent men, dat Pakistan wellicht de steun van de andere dominion^ wil hebben, voordat de zaak voor 'de V. N. wordt gebracht. Zowel Pa kistan als India verklaren, dat zij niets voor een onpartijdige autori teit hebben te verbergen. De Hoge Commissaris van Pakistan in India dr. Zahid Hoessein, verklaarde, dat Pakistan de mogelijkheid van oor log totaal had uitgesloten. Pakistan houdt zich aan de beginselen van het handvest der V. N. De „Hindoestan Times", het blad van de Congrespartij, dat over het algemeen de inzichten van de vice Minister-President weergeeft, houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van een ge wapend conflict tussen India en Pakistan en maakt de balans op van de militaire strijdkrachten der beide dominions. In een heftige aanval op de „voorgegeven bestuurders van Pa kistan" stelt het blad de in India gebleven Mohammedanen voor als agenten van een nieuwe vijfde colonne van een vreemde mogend heid. Het blad trekt eveneens de loya liteit in twijfel van de Engelse of ficieren en functionarissen, die in dienst van de regering van India zijn gebleven. Het blad dringt ver der aan op de vorming van een Hindoes leger, de aanstelling van politieke commissarissen in het le- Zowel in de wagons als op de daken van de treinen dicht opeen gepakt vluchten duizenden Moslems uit de Pensjaab naar Pakistan. Dit verklaart het persbericht, dat de vorige week een trein door Sikhs werd aangehouden en aangevallen, waarbij er 1200 Moslems vermoord en 400 gewond werden. te Zwolle Zaterdagmiddag is de sneltrein uit Holland, die te 14.11 uur in Zwolle moest aankomen op het emplacement vlak voor het station Zwolle in botsing gekomen met een losse locomotief, die voor een voortrein van de sneltrein uit het Noorden van 14.39 werd geran geerd. Vermoedelijk is d'e trein uit het westen door een onveilig signaal gereden. Van beide loco- .motieven, een Nederlandse 3900 en een Zweedse sneltreinlocomotief liepen enige assen uit de 'rails. Tengevolge van de botsing wer den zes personen gewond; drie er van werden naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. D:» ma teriele schade viel, de omstandig heden in aanmerking genomen mee. De reizigers uit de sneltrein moesten te voet het station Zwol le bereiken, waar ze in andere treinen overstapten om de reis voort te zetten. De N. S. begonnen onmiddellijk met d'e opruimingswerkzaamheden welke om kwart voor negen wa ren beëindigd. Het treinverkeer ondervon<j van dat ogenbljk af geen vertraging meer door deze botsing. 40.000 ton kali voor Nederland De Berlijnse correspondent van het ANP bericht, dat tussen verte genwoordigers van het Nederland se voe.dselvoorzienings-importbu- reau en de Sowjet militaire admi nistratie te Berlijn het nieuwe contract voor de levering van Kali uit de Sowjetzone naar Nederland, waarover reeds enige tijd werd on derhandeld, getekend' is. De over eenkomst voorziet in de levering van 40.000 ton kali, waarvan het transport in November zal begin nen Deze hoeveelheid bedraagt 25% van de jaarlijkse Nederlandse kalibehoefte. De overeenkomst is aangegaan alsruiltransaptie waar bij van Nederlandse zijde superfos faat zal worden geleverd. ger en het burgerlijk bestuur en verklaart tenslotte, dat persvrijheid alleen toekomt aan landen, welke politiek meer geschoold zijn dan India op het ogenblik. Waarschuwing van Gandhi Gandhi heeft tijdens een gods dienstige bijeenkomst verklaard, dat ofschoon hü zich immer tegen iedere vorm van oorlog gekeerd had, de Indische regering tegen Pakistan te velde zou moeten trekken, indien er geen andere manier was om rechtvaardigheid van Pakistan te verkrijgen en indien Pakistan steeds maar wei gerde zijn aangetoonde dwaling in te zien en deze steeds maar trachtte te verontschuldigen. Niemand wilde oorlog, aldus Gandhi. Hij kon ecjjter iemand nooit adviseren onrechtvaardigheid te dulden. Deze uitlating van iemand, die over de gehele wereld bekend is als de exponent van het lijdelijk verzet, heeft in officiële kringen opwinding veroorzaakt. Met betrekking tot zijn uitspraak, die voorkomt in de bladen van India, over een mogelijk optreden van India tegen Pakistan, heeft Gandhi verklaard, dat hij steeds een vurig voorstander is van het niet gebruik maken van geweld. Hij had slechts verschillende mo gelijkheden aangetoond en deze uit lating zou door de bladen zo zijn verdraaid, dat hij een oorlog voor stond. Hy zeide. dat India en Pa kistan hun geschil in onderling overleg moesten oplossen en indien dit faalde, zouden moeten overgaan tot arbitrage. Mocht men op deze wijze niet tot een overeenstemming komen, dan zou -ie enig overblij vende mogelijkheid een oorlog zijn. Gandhi zeide verder, dat er in een staat, waar hij aan het hoofd zou staan, geen politie of militaire niacht zou zijn. WIJZIGING DER KIESWET OP KOMST De Hongaarse communistische en sociaal-democratische partijen, die deeluitmaken van de rege ringscoalitie, hebben een geza menlijk programma aanvaard, dat dertig punten omvat. Geëist wordt o.m.: een kapitaalsheffing en li quidatie van alle privébezit van goud en van buitenlandse activa. Voorts moet de begroting in evenwicht worden gebracht, o.a. door een zware belasting op z.g. luxe artikelen, waaronder ook ban den voor privé-auto's en buiten landse films worden gerekend. In Mei 1948 dient alle verlies voor staatsbedrijven geëindigd te zijn. De salarissen van diplomaten zullen verlaagd worden. Teneinde het succes van het driejarenplan der regering te verzekeren'moeten alle banken genationaliseerd worden en alle inkomens boven de drieduizend florints per maand worden geblok keerd en' in het drie-jarenplan ge ïnvesteerd. Verder eisen de communistische en sociaaldemocratische partij ont neming der kiesrechten aan alle fascisten, een nieuwe kieswet en gemeenteraadsverkiezingen, zodra de wet is aangenomen. Op het ge bied der buitenlandse politiek wor den vriendschapsverdragen met alle democratische buurstaten ver langd alsmede bescherming der rechten van de in Tsjecho-Slowa- kiie levende Hongaren. De ministqr-president Lajos Tegen het zenden van suiker naar Duitsland Gedurende de laatste 9 dagen heeft de bevolking van Verdun twee schepen op de Meuse,, gela den met 400 ton suiker voor Duitslanc^, geblokkeerd. Zaterdag arriveerden manschappen om de schepen te lossen en het Vervoer van de suiker naar Duitsland te regelen. Enige duizenden mensen omstuwden de 500 man militaire politie, richtten straatbarricades op en hielden protest-demonstra ties. Zij werden d'oor traangasbom- men uit elkaar gedreven. Leger- vrachtauto's, die heden in Verdun aankwamen, hadden de wegen door barricades versperd' gevon den, welke echter voor zover no dig zonder enige tegenstand van de 50 a 60 mensen, die er bij ge posteerdstonden, werd'en verwij derd. Troepenversterkingen zijn per. vrachtauto aangerukt, waar door het aantal legerauto's tot meer dan 50 is gestegen. Dinnjes, verklaarde in een inter view aan het Hongaarse blad „Hir- lap" dat de nieuwe Hongaarse rege ring volledige godsdienstvrijheid waarborgt en alles zal doen om de kwesties tussen Kerk en Staat door vriendschappelijke besprekingen tot oplossing te brengen. Dinnjes zeide, dat de regering het door de communistische vice-pre mier, Rakosi, opgestelde program in vervulling zou doen gaan. De voor naamste politieke taak der regering noemde hij de tenuitvoerlegging van het driejarenplan, hervorming van het bestuur en het ontwerpen van nieuwe wetten voor de ge meenteverkiezingen. Petroleumboringen in Palestina Meer dan 100 Britse, Franse en Amerikaanse arbeiders zijn Vrij dag ongeveer 15 km ten noordoos ten van Gaza in Zud-Palestina begonnen met het aanboren van petroleum. Dit is de eerste groot scheepse poging om in Palestina petroleum te boren. Cairo is tot een „door cholera besmette zone" verklaard. De in ternationale gezondheidsdiensten hebben officieel de mededeling ontvangen, dat Egypte voortaan beschouwd moet worden als be smet land en voorzorgsmaatre gelen genomen moeten worden volgens de internationale bepa lingen voor reizigers van en naar ■Egypte. Er mogen geen- pelgrims naar Mekka reizen, terwijl de heropening van scholen tot No vember is uitgesteld. Drie zendingen Brits anti-cho- leravaccine worden jjfr snelste ge legenheid naar Egypte gebracht ten einde vijfhonderdduizend per sonen in te enten. De eerste zen-' ding vertrekt Maandagmorgen per vliegtuig. Op deze wijze hoopt men de cholera-epidemie het hoofd te kunnen bieden. In de laatste 24 uur zijn 109 nieuwe choleragevallen in Egypte gesignaleerd. In antwoord op de beschuldi gingen van enkele Egyptische bla den, dat de epidemie door uit Voor-lndië gerepatrieerde"' Engelse militairen naar Egypte is gebracht verzekert het Engelse hoofdkwar tier, dat tot nog toe geen enkel cholerageval is gemeld uit de kam pen, waar de bezettingstroepen zich bevinden en evenmin onder de Egyptenaren, die in dienst zijn van de Engelse troepen. Order: „Staakt het vuren" bracht geen vrede Naar leuter te Lake Success verneemt, is het eerste rapport der consuls Zaterdag aan de vergade ring der Verenigde Naties over handigd. Het rapport zou zich voornamelijk bezig houden met 't nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uiteindelijk rapport over ongeveer twee maanden gereed zijn. De New-York Herald Tribune meldt, dat het eerste vertrouwelijke rapport van de consuls over Indo nesië Vrijdagavond heeft gecircu leerd onder de leden van de Veilig heidsraad. In dit rapport zou verklaard wor den, dat de order „staakt het vuren" er niet in geslaagd is algehele vrede te brengen. Zich onthoudend van een beantwoording der schuldvraag zou den de consuls verklaren, dat zij niet in staat zijn enige practische tussentijdse maatregelen te advise ren voor waarborging van een ef fectiever naleven der order „staakt het vuren". Volgens het rapport zijn de Nederlandse vooruitgeschoven troepen tot middernacht van 4 Aug. opgerukt. Het rapport maakt mel ding van roofpartijen, in het bijzon der op Chinese bezittingen en toe geschreven aan individuele Indone sische republikeinen. Het tussentijds rapport zou slechst 3 a 400 woorden lang zijn. Een vollediger rapport wordt tegen Dinsdag verwacht. Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Deken van het Dekenaat Noordwijk en Pastoor te Noordwijk de Zeereerw. Heer J. P. A. Brinkman; tot Pastoor te Rot terdam (H. Willibrordus), de Wel- eerw. Heer C. A. Ruigewaard; te Schiedam (H. Hart van Jezus) de Weleerw. Heer A. J. Raaffels; te Yerseke de Weleerw. Heer D. Buis, die Kapelaan was te 's Gravenhage (H. Jacbbus). DE GRAANPOSITIE is, naar wij uit Haagse kringen vernemen, nog slechter dan uit de radiorede van minister Mansholt is gebleken. Ook in Canada en Amerika is de tarwe- en maisoogst slecht geweest en de export staat er niet zo best voor. Op basis van de beschikbare voor raden zou het rantsoen dalen tot ver beneden het huidige rantsoen van 2200 gram per week en per persoon. Er zal nu getracht worden door bijmenging met andere be standdelen een 'zo hoog mogelijk rantsoen te handhaven. Er wordt, naar wij vernemen, overwogen, ook suiker in het brood te vermengen, teneinde de calorische waarde op peil te houden. Proeven met een bijmenging van 3 tot 5°/o suiker zijn zeer geslaagd. De regering heeft in het buitenland voldoende ruwe sui ker aangekocht en het is niet on mogelijk, dat in verband met de zo slechte graanpositie, het suikerrant soen in de een of andere vorm zal worden verhoogd. VOLGEND JAAR zal het grote leit worden herdacht, dat het Katholiek bijzonder onderwijs een eeuw geleden een grond wettelijke plaats kreeg naast hoewel nog niet direct evenredig aan het neutraal onderwijs. Het was Koning Willem II, die een Grondwetsherziening wenste en het was Thorbecke, die in grote mate bijdroeg tot deze verruiming, zeer zeker op het gebied van het onderwijs. 14 October van het jaar 1848 werd de grond wet van Thorbecke plechtig afgekondigd en daarmede kregen de Katholieken de lang-bevochten vrijheid ook op het gebied van het schoolwezen. Het moest echter nog tot 1920 duren, alvorens de wet-Visser de gelijkstelling van het bijzonder aan het open baar onderwijs bewerkstelligde. „SCHOOLSTAD"" OP KOMST" De strijd, die er in die tussen liggende twee en zeventig jar^n moest worden gevoerd, was onge kend hevig, maar de- grote Katho lieke emancipatoren we denken hierbij o.a. ^an Mgr. Zwijssen, le Sage ten Bjfck, Mgr. Schaepman, Dr. Nolens en vele anderen heb- jben hun krachten tot fret uiterste gegeven en de resultaten van al dit vechten, streven en idealisme zijn nu langzamerhand wel doorgedron gen' tot in de grote lagen van de bevolking. En .dit is werkelijk niet enkel het Katholiek volksdeel. Nog zijn bij lange niet alle idealen verwezenlijkt, men behoeft alleen nog'maar te denken aan het univer sitaire programma, dat beoogt meer leerstoelen aan de Universiteit te verkrijgen en aan de uitbreiding van Nijverheidsscholen, die dringend noodzakelijk is gebleken. Toch is er nu reden te over, om het feit van het honderd-jarige be staan van de schoolvrijheid en het vijftigjarig jubileum van de gelijk stelling te herdenken. Te herdenken niet alleen, maar de feiten te tonen aan en uit te dragen over geheel Nederland. Want ieder, die om zich heen ziet en de vooruitgang opmerkt, die het bijzonder onderwijs heeft gemaakt in de loop der jaren, moet tot de over tuiging komen, dat de goede weer slag ervan ten goede zijn gekeerd naar het Nederlandse volk over de gehele linie. Daar behoeft werkelijk geen letter chauvinisme bij ge maakt te worden, om de overtuigen de feiten en de sprekende cijfers te kunnen tonen aan ieder, die ervan kennis wil nemen. Om daarvoor aan ieder de gele genheid te bieden heeft het R.K. Centraal, Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag onder lei ding van Mgr. Dr. Th. Verhoeven, grote plannen ontworpen, om de twee jubilea te herdenken en te vie ren niet om te pronken en om zich op de borst te kunnen slaan met de bereikte resultaten, maar om in alle eerlijkheid met grote dankbaarheid tegenover God en de wereldlijke autoriteiten ten aanschouwe van ge heel Nederland te tonen, waartoe idealisme en overtuiging in staat zijn. Om deze plannen in eerste stadium bekend te maken had Mgr. Verhoe ven de Katholieke Pers om zich heen verzameld en men heeft daar veel gehoord, meer nog men heeft de gehele kwestie van onderwijs grondig besproken met de deskundi gen. die aanwezig waren en men heeft eerlijke kritiek kunnen leve ren ten opzichte van het bereikte en ten opzichte van het tekort gescho- tene. Maar en dit is de hoofdzaak men is gezamenlijk tot het rijke besef gekomen, dat er ontzaggelijk veel goed is gedaan in ons landje. Dr. Hoessein Chalidi, secretaris van de Palestijnse Hoge Execu tieve te Jeruzalem, heeft Vrijdag avond te Jeruzalem een uit vijf punten bestaand plan voor over brugging van de periode tussen het terugtrekken van het Brits bestuur en het bereiken van 's lands onafhankelijkheid ont vouwd. Het plan voorziet in een Ara- bisch-Joodse interim-regering be staande uit vijf Palestijnse Arabie ren en twee Palestijnse Joden, een „Hoge Commissaris", benoemd door de V. N„ en een „plaatsvervangend Hoge Commissaris", benoemd door de Arabische* Liga. Deze interim.-regering zou: 1. Toe zicht houden op het terugtrekken van de Britse burgerlijke en mili taire autoriteiten; 2. Onmiddellijk een volkstelling houden, hetgeen in het bijzonder ten doel zou hebben te bepalen, wie burger van Palesti na is en wie niet; 3. Verkiezingen moeten organiseren voor een alge mene vergadering, die de Palestijnse constitutie zal opstellen en een kies wet voor de de samenstelling van een parlement. Volgens het plan zou Palestina uiteindelijk het achtste lid van de Arabische liga worden. Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse za ken heeft verklaard dat Groot- Brittannië mogelijk zou toestemmen in deelneming aan een door de V.N. aan te wijzen internationale troe penmacht in Palestina, in welk ge val het terugtrekken zou neerko men op een vermindering van de Britse troepensterkte. De vraag, welke politiek ten opzichte van de Joodse immigranten in de tussen tijd door Groot-Brittannië gevolgd zou worden, zou volgens de woord voerder nauwelijks aan de orde ko men, daar de interim-periode wel Nieuwe portefeuille voor Minister Jonkman Naar wij vernemen zal Minister Jonkman binnenkort zeer waar schijnlijk een nieuwe portefeuille, nl. die voor de reorganisatie van het Koninkrijk, onder zijn beheer krijgen. zeer kort zou zijn. De voorzitter van het dagelijks bestuur van het Joods bureau, Da vid Ben Goerion, heeft de Britse verklaring aangaande, het vermoe delijk terugtrekken der Britten uit Palestina „met reserve verwel komd". Hij heeft hierover een me dedeling gepubliceerd, waarin hij .zegt, dat het Joodse volk geen en- 'kele beslissing in overweging neemt, indien deze niet de onmid dellijke oprichting van een Joodse staat inhoudt." Ben Goerion is van mening, dat er geen ware onafhan kelijkheid voor Palestina kan be staan, zo lang er geen Joodse staat is opgericht. Hij verklaarde voorts, dat de Britse politiek, die afweek van alle beslissingen van internatio nale autoriteiten aangaande Palesti na, „in hoge mate de oorzaak is ge weest van de moeilijkheden tussen Arabieren en Joden." juist door dit katholiek bijzonder onderwijs. Katholiek Nederland behoeft dit niet onder de korenmaat te houden, integendeel, -zij heeft recht'op er kenning van alle zijden en recht op bekendmaking van alles, wat er in de afgelopen honderd jaren is tot stand gekomen. Katholiek Nederland mag gerust zijn, want de plannen, die op die herfstige namiddag bij Mgr. Ver hoeven thuis werden openbaar ge maakt, zijn schooiwen groots. Vervolg op pag. 2 Ter verdediging van Palestina Reuters correspondent te Cai ro meldt, dat volgens niet be vestigde berichten in de nabij heid van Damascus een Ara bisch leger ter verdediging van Palestina wordt gevormd, dat reeds 45,000 man sterk is. Vol gens het Arabische weekblad Rose el Joesef, heeft in Syrië een algemene mobilisatie plaats sinds het verschijnen van de rapporten van de commissie der V. N. voor Palestina Irakse officieren zijn te Damas cus aangekomen. Steeds komen groepen van jonge mannen uit de Libanon, Irak, Transpordanië en Palestina, die dienst willen nemen. De meeste opleidingsofficieren komen uit Egypte. Vólgens Reu ters correspondent is bericht ont vangen dat momenteel besproken wordt, wie de opperbevelhebber zal zijn. Volgens het eerder ge noemde weekblad, wil Fawzi El- .kawoédj, de leider der Palestijnse Arabieren, die het bevel over deze strijdkrachten zou voeren, onder niemand anders vechten dan on- dder Aziz el Masri Pastja, de vroe gere inspecteur generaal van het Egyptische leger. El Masri Pasja heeft volgens het blad de leiding aanvaard, doch hij zal om gezond- heidsredenen "de strijd van een hoofdkwartier uit leiden. El Masri is, aldus Reuters corresppondent, een van de bekwaamste strategen die Egypte voortgebracht heeft. Hij is in 1945 uit een Egyptisch con centratiekamp ontslaagen. Hij was namelijk gevangen gezet omdat hij in het begin van de oorlog een poging gedaan heeft om naar Duitsland te vliegen. El Kawoek- dji heeft een groot gedeelte van de oorlog in Duitsland doorge bracht. In 1936 riep hij zijn stam genoten in Palestina tot de heilig» oorlog op tegen Engeland. VALSE DOLLARS IN FRANKRIJK De Franse politie heeft in de om streken van Marseille twee belang rijke clandestiene drukkerijen met ultra-moderne uitrusting gevonaen, benevens 2.800.000.000 fr. aan valse dollars. Gedurende vele maanden is in Duitsland en de V.S. een zeer groot aantal valse biljetten van vijftig en honderd dollar in omloop. Langdurige nasporingen van de Franse politie, geholpen door twee Amerikaanse collega's, hebben ge leid tot het vinden van de bron, waar deze biljetten werden ge maakt. Een twaalftal personen is gear resteerd. Deze personen hadden een uitgebreide voorraad wapenen in hun bezit, omvattende automatische en andere wapenen en munitie. Het onderzoek wordt voortgezet en zal waarschijnlijk tot nieuwe ontdek kingen te Parijs leiden. De „Acli" is een nieuwe organisatie van Katholieke arbeiders in Italië, welke in de oppositie is tegen de communistische orga nisatie. Door deze ,Acli" werd een machtige demonstratie tegen het communisme gehouden op het Cathedraal Plein te Milaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1