Zilveren jubileum St. Joseph-parochie RADIO Laatste nieuws Gemeenteraad Oude Niedorp PAG. 2 NilEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 29 September 1947 De heer J. P. Damen ontvangt het Gouden erekruis „Pro Ecclesia" Licht in de duisternis der nood lijd end heid 1 Marktberichten GROTE VIER 25 November bijeen? Han van Meegeren komt 29 Oct. voor De Doopkapel, geschenk van en voor de Parochie Na een drukbezocht en goed geslaagd Triduum vond de viering van het zilveren jubileum der St. Josephparochie haar hoogte punt in de Plechtige Hoogmis, die gister in de rijkversierde her!; werd opgedragen door Pastoor Binkhorst, die daarbij werd ge assisteerd door de beide oud pastoors der parochie, Pater Ha- gemans als diaken en Pater de Mol als subdiaken. De kerk was tot in alle hoeken bezet en evenals onder de andere H.H. Missen naderden zeer veel pa rochianen tot de H. Tafel. Het Mannen- en Knapenkoor zong op verdienstelijke wijze de feest mis van Jan Nieland. Na de Hoog mis werd nog het Laudate van Ruygrok gezongen. Receptie. Even over twaalf uur verscheen het voltallige Feestcomité der paro chie in de Pastorie, waar de geeste lijkheid van de parochie, ook de beide genoemde oud-pastoors en de predikant van het Triduum, Pater N. van Rijn, ook de leden van het Kerkbestuur met hun dames aan wezig waren. Verschillende bloemstukken, die als blijk van medeleven met dit jubileum ontvangen waren, sierden de receptiezaal. De voorzitter van het feest comité. de heer C. J. Berkhout, noemde dit jubileum een feest voor de hele parochie; maar toch al dus spr. gaan onze dankbare ge dachten op deze dag uit naar het Hoofd der parochie, de pastoor en zijn paters als onze geestelijke lei ders; in het bijzonder denken wij aan de priestérs van de parochie, in wie wij ook steeds de.mens hogelijk konden waarderen. In hen eren wij de priesters in het algemeen en de Paters Dominicanen in het bijzon der. Spr. herinnerde voorts aan de installatie van het feestcomité, toen de Pastoor als zijn wens te kennen gaf, dat er 'n doopkapel gebouwd zou worden. Ofschoon dit als 'n ge schenk aan ons-zelf beschouwd kan worden aldus spr. heeft het comité gaarne getracht aan die wens te voldoen. Spr. brengt dan dank aan zijn mede-comitéleden en de parochia nen, die er aan medegewerkt heb ben. Allerwege werd spontane medewerking ondervonden en of schoon de actie nog niet ten einde is, zijn de resultaten bevredigend, waarvoor spr. de parochianen van Sint Joseph zeer dankbaar is. Na nog gewezen te hebben op de be tekenis ,van de Doopkapel voor een parochie overhandigde spr. de Pastoor het boek, waarin de na men voorkomen van de parochianen en vrienden der parochie, die hun bijdrage voor deze feestgave hadden geschonken. Het boek. dat door de heer Hof fraai gebonden werd in perkamenten band en leren rug, bevat ook een fraai gecalligrafeerde oorkonde van de hand van de heer H. Schuyt. De heer Berkhout deelde nog mede, dat het feestcomité voorne mens is uit eigen middelen aan de moeder van de eerste dopeling, die in de nieuwe doopkapel in de kerk wordt opgenomen, 'n geschenk zal aanbieden, waarvan de vorm nog nader zal worden bepaald. Tenslotte biedt spr. namens het comité aan de heer Damen. die zijn zilveren feest als lid van het kerk bestuur vierde, de hartelijke geluk wensen aan. Dankwoord Pastoor. Pastoor Binkhorst dankt 'het co mité voor' de bij monde van zijn voorzitter aangeboden hartelijke gelukwensen en wenst wederkerig in het comité heel de parochie ge luk met dit jubileumfeest. Hij dankt voorts het comité voor de grote be reidwilligheid. waarmee het aan zijn wens had voldaan, om aan de pa rochie een passende doopkapel te geven, over het nut en de nood zakelijkheid waarvan het onnodig is uit te weiden. Als de kapel ge reed zal zijn, hoopt de Pastoor de comitéleden, de collectanten en col- lectrices die het comité behulpzaam waren, nog een avond aan te bieden om zijn dank ook op stoffelijke wijze te laten blijken. Spr. hoopt, dat hij binnen niet al te lange tijd deze belofte kan vervullen. Spr. herinnert voorts aan het werk van zijn voorgangers, dat hij op dezelfde grondslag hoopt voort te zetten met de medewerking van zijn confraters, die hij dank brengt voor de wijze, waarop zij hem steeds bij stonden in de geestelijke leiding van de parochie. Windhondenrennen op de Laat ALKMAAR. In ons nummer van Zaterdag gaven wij een uit treksel uit het programma van de 8 Octoberfeesten. Wij verzuimden daarbij te vermelden dat er des middags op de Laat Windhonden- rennen zullen worden gehouden, georganiseerd door de Alkmaarse Windhonden Renvereniging. Wij twijfelen er niet aan of deze nieuwe attractie zal veel bekijks hebben. Straatversiering De commissie voor de straatver siering der 8 October-vereniging verzoekt ons nog onder de aandacht van de buurtverenigingen te bren gen, dat voor het a.s. 8 Octoberfeest in bescheiden mate op de stadskwe- kerij groen voor de straatversiering beschikbaar gesteld wordt, terwijl eveneens stroom wordt toegestaan voor feestverlichting op straat, mits de betrokken buurtvereniging tevo ren overleg pleegt met de directie der Lichtbedrijven, kantoor Helder- seweg. De commissie vertrouwt, dat de actieve buurtverenigingen ge bruik maken van deze, mogelijkhe den, die de feestviering kunnen verhogen. Wij vernemen voorts, dat het niet toegestaan wordt, tijdens de 8 Oc toberfeesten etalage- of reclame verlichting te laten branden. DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aangetrof fen 1 zwarte hond pl.m. IV2 jaar oud en een klein zwart hondje pl.m. 1 jaar oud. Ter beschikking een jonge hond pl.m. l'/a jaar. wordt groot. Adres Inspecteur C. Verwer. Baanstraat, Alkmaar. Een onderscheiding. Na speciaal het lid van het Kerk bestuur, de heer Overtoom, dank gebracht te hebben voor zijn bij zondere verdiensten bij de bouw van de doopkapel, richt spr. zich tot het oudste lid van het Kerkbe stuur, de heer J. Damen, die telkens weer om zijn grote verdiensten door de Bisschop werd herbenoemd. Deze verdiensten, aldus spr., zijn door Z.H. de Paus erkend en 't is spr. een groot genoegen de heer Damen te kunnen mededelen, dat hij is onderscheiden met het gou den Eerekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Nadat spr. de heer Damen de bij behorende oorkonde had overhan digd, verzocht hij mevr. Damen haar man het gouden Erekruis op de borst te spelden. De heer Damen dankte ontroerd voor deze hoge onderscheiding en betrok in deze dank allen, die hier toe hadden medegewerkt. Hierna begon de receptie voor de besturen der organisaties en de parochianen van St. Joseph; nog een uur lang was het een komen en gaan op de pastorie, waar „St. Cae- cilia" vanzelfsprekend geestelijkheid en Kerkbestuur een serenade bracht Van Pastoor Binkhorst vernamen wij nog, dat van de Broederschap van O.L. Vrouw Ter, Nood, van de Catharinavereniging, het Zangkoor en de Damescongregatie geschen ken onder couvert waren ontvangen voor de inventaris en aankleding van de Doopkapel, welke extra feestgaven- door de pastoor ten zeer ste werden gewaardeerd. 1 Plechtig Lof. Ondanks de zware regens, die in de vooravond vielen, was ook dés avonds de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld, toen om half 7 het plechtig sluitingslof werd gecele breerd door de vertegenwoordiger van de H.E. Pater Provinciaal ;ior Dominicanen, Pater Bonaventura Jansen, prior van het Albertinum te Nijmegen. Deze" werd hierbij ge assisteerd door Pastoor Binkhorst als diaken en Pater Keyser als sub diaken. Evenais tijdens de plech tige Hoogmis hadden verschillende Paters Dominicanen, w.o. Pastoor Biesta van de~ St. Dominicusparo- chie, alsook Eerw. Broeders in het priesterkoor plaats genomen. Door de feestelijke verlichting kwam de stijlvolle bloemenversie ring in de kerk nog meer tot haar recht. De feestpredikant. Pater v. Rijn, schilderde in zijn slotpredikatie de betekenis van de parochie in het mystieke lichaam van de Kerk van Christus. Aan de hand van de tekst uit het Te Deum: „Te per orbem terrarum sancta confitetur eccle sia" wees spr. er op, hoe de Kerk, WIELRENNEN W.V. Alcmaria Victrix heeft het wielrenseizoen 1947 afgesloten met het verrijden van haar clubkam pioenschap op de weg. In de sprint was het Henk Kok- kes die beslag op de titel legde, na zich overtuigd de sterkste getoond te hebben. Op de lange afstand werd op het laatst de strijd uitgevochten tussen Hennink en Ton en deze strijd werd pas beslist op de streep. Het was Hennink die met handbreedte de kampioen van 1947 werd. Uitslagen sprint: 1. H. Kokkes; 2. J. Ottenbros; de 3e plaats werd door drie man bezet namelijk K. Een hoorn. Bammens en P. de Groot. Lange afstand: 1. J. Hennink; 2. H. Ton; 3. J. Mol. Volgende week gaat Alcmaria naar Hoogerheide om daar met een peleton deel te nemen aan het club kampioenschap van Nederland op de weg. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „TURNLUST" Gisteren zijn door de Alkmaarse Gymnastiekvereniging „Turnlust" onderlinge wedstrijden voor dames en heren gehouden. Deze wedstrijden die op hoog jjpil stonden, hadden een vlot verloop. De uitslagen waren: Dames 3e graad: 1. mej. R. Kramer 70%i punt; 2. mej. J. Kaal 65:/a punt; 3. mej. T. Jol 61 punt. Dames 2e graad: 1. E. de Vries 72 punten: 2. T. v. Heugten 70'/2 punt; 3. D. Moraal 69 punten. Dames le graad: 1. N. WeimarMadderoam 106 pun ten: 2. N. v. d. Ward 92 punten; 3. S. Wiese, 87</2 punt. Heren 3e graad: 1. F. Narold 71%. punt; 2. N. Stu- benitsky 67 punten; 3. T. Rood 63 punten. Heren 2e graad: 1. W. Narold 72V» punt; 2. P. Bus 66%, punt; 3. Rivière 65'/5 punt. Heren le graad: 1. Jac. Lensen, 99 punten; 2. P. van Heugten 83 punten; 3. L. van Bode graven 82 punten. Extra prijs voor het hoogste be haalde aantal punten aan brug van de dames en heren 2e en 3e graad mej. E. de Vries. A.F.C.-NIEUWS AFC I—De Rijp I 5—2 Winkel II—AFC II 0—1 AFC III—Alkm.. Boys IV 2—2 Alkm. Boys VAFC IV 32 Alcmaria V. VI—AFC V 3—1 DREO jun. aAFC jun. a 02 Adspiranten: AFC aBerdos a 2—0 AFC b—SVW a 2—5 AFC cMeervogels b 51 KSV a—AFC d 0-3 De eerste wedstrijd in de KNVB werd een eclatant succes. Het tal rijk (onze dank!) opgekomen pu bliek was getuige van een heel goede wedstrijd. Gaat zo door, AFC-ers. Jullie aanhang wordt groter, zorgen jullie voor nog grotere resultaten. Het tweede behaalde wederom de volle winst. Keurig! De overige elftallen hebben zich uitstekend geweerd, want oijdanks een enkele nederlaag toonden jullie de echte AFC-geest, nl. sportief en fair. Wij zijn op de goede weg om de r.k. sport in Alkmaar op hoger plan te brengen. Laat dit voor de genen, die nog geen lid zijn van RK AFC, een aansporing zijn zich zo spoedig mogelijk bij ons aan te sluiten, want het kan nog beter. Wij danken u reeds nu. De PPC-er. DAM,CLUB W.D.O. De wintercompetitie vangt aan op Donderdag 2 Oct. a.s., in Café Ceres alhier. In verband hiermede ver wijzen we naar de advertentie in ons blad van Maandag j.l. wa&r het adres is vermeld, waar men zich op kan geven voor het deelnemen aan deze competitie. als de mystieke bruid de heerlijk heid verkondigt van haar Bruide gom, de Verlosser en hoe de paro chies de cellen zijn in de bijenkorf der Kerk. Dit loflied van de Bruid is een voorbereiding op het Eeuwig Le ven, waar de Strijdende Kerk over gaat in de Zegepralende Kerk en de parochies der Kerk even zovele registers zijn in het machtig orgel, dat ons eeuwig Te Deum daar zal begeleiden. Aan ons, aldus de gewijde spre ker, er voor te zorgen, dat het regis ter van de Sint Josephparochie in dit orgel zuiver zal zijn afgestemd. Nadat de predikant van het Tri duum de parochianen de Pauselijke Zegen had gegeven, zong het Man nenkoor het plechtige Te Deum van Jan Nieland. Met het door Pater H. J. Kooien voor dit jubileum ver vaardigde feestlied werd het plech tig Lof besloten. WIENER SüNGER- KNABEN Het roemruchte Instituut der Wiener Sangerknaben dateert reeds vanaf het jaar 1498, bij de creet van Keizer Maximiliaan van Oostenrijk. Schubert o.a. heeft zijn opleiding op dit instituut ge noten. Mozart, Haydn, Briickner schreven hiervoor hun schoonste werken. Na de vrijmaking var) Oostenrijk uit de Nazi-greep verzamelde Pater Rektor Schnitt zijn oude medewer kers. Het nieuwe materiaal was zo rijk en leergierig, dat men nauwe lijks twee jaar nodig had om de oude luister te herstellen. De talrijke luisteraars in 't Gul den Vlies hebben weer een vocaal muziekfeest beleefd van de hoogste orde. Niet één programmanummer kenmerkte zich door overbodige zoetheid, het was alles fris en vi taal. De introductie van de avond vormde wel het artistiek hoogte punt met werken van Gallus (1550-* 1592) Canite tuba in Sion, O Sa crum Comvivium van Groce, 'en het sublieme „Laudate Dominum" van Mozart. Hierna konden we de veelzijdig heid van de jeugdige kunstenaars bewonderen in de Comïsche Opera „Mijnheer en Mevrouw Denis, in één acte van Jaques Offenbach. De aria's werden gezongen met een pathos die de werkelijke opera na bij kwam. De muzikale leider Hay- mo Tauber, weet zijn artistieke in- tensies'meesterlijk op zijn jeugdige executanten'over te brengen, en gaf ook blijk zelf een muzikaal pianist te zijn. De phenomenale prestatie r,a de pauze was wel het chor der Friedensboten uit de opera „Riënzi" van R. Wagner. De volksliederen o.a. Brüderlein fein hadden een enorme bijval. De toegift was een wals van Straus, maar' zo geïnter preteerd, als het alleen maar gege ven is aan de Oostenrijkers. Er heeft zich blijkbaar een nieuw auditorium voor dit genre gevormd. Een reprise zou voor zeer velen dan ook welkom zijn. W. SCHREURS ESPERANTOCURSUS Wij vestigen even de aandacht op de In dit nummer voorkomende ad vertentie, waarin wordt medege deeld, dat dit seizoen wederom een R.K. Esperantocursus wordt georga niseerd. Aangifte bij de heer E. Wa genaar Laat 205. Ook kan de aan gifte telefonisch geschieden; no. 3754. Het verdient aanbeveling om vóór a.s. Zondag 5 Oct. op te geven. ALKMAAR. Zondagmorgen werd aangifte gedaan van een in braak in de Comanstraat. Bij onder zoek bleek dat het hier echter een poging betrof. Er waren ruitjes in gedrukt maar er was niets ont vreemd. DENK OM UW RIJWIEL De laatste dagen zijn er weder om verschillende aangiften van rij wieldiefstallen gedaan. In het ver volg zullen onbeheerd staande rij wielen door de politie worden me degenomen. Men zij dus gewaar schuwd. MOTORONGEVAL De heer J. Keizer, uitgever van de Nieuwe Langedijker Courant te Noord-Scharwoude is Zaterdag avond bij het spoorweg-viaduct bij Verlaat met zijn motorfiets tegen een onverlichte, stilstaande wagen aangereden. Hij brak zijn linker been en moest naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar worden overgebracht. Zijn duo-passagier, de heer de Boer, een schoonzoon van de heer K. kwam er zonder noemenswaar dig letsel af. EXCURSIE SCHOORL De R.K. Ontwik kelingsclub organiseerde dezer da gen een excursie naar de „Ver- blifa", de Verenigde Blikfabrieken te Krommenie. Een 20-tal personen nam hieraan deel en het moet ge zegd: deze excursie is ook weer uitstekend geslaagd. Zeer interes sant was het te zien, hoe uit de verschillende platen metaal in een oogwenk de meest onderscheiden voorwerpen te voorschijn kwamen, van schroefdeksels en sigarendozen tot pannen en emmers. De deel nemers werden in de gelegenheid gesteld alle bewerkingen van a tot z te bekijken, onder deskundige leiding. De directie bood tussen de bedrijven thee aan, wat zeer op prijs werd gesteld. Allen waren vol lof over het gebodene en uitten de wens, dat meer dergelijke excursies op het programma zouden komen. In vrolijke stemming werd de terugtocht aanvaard. LIMMEN. De R.K. Gemengde Zangvereniging „In Pace Nata" be haalde Zondag j.l. op het groot Na tionaal Zangconcours te Schevenin- gen in de eerste afdeling gemengde koren een 1ste prijs met 329 punten. Jeruzalem, 29 Sept. (Reuter). Het hoofdbureau van politie te Haifa is heden door Joodse ver zetslieden opgeblazen, waarbij 7 Britse en Arabische politieagenten en een Arabische burger om het le ven kwamen. 30 Politieagenten en 17 burgers werden gewond, van wie 3 politieagenten ernstig. Naar offi cieel werd bekend gemaakt, hebben de verzetslieden een vat met ex plosieve stoffen gebruikt. Vier jo den werden iji hechtenis genomen. De eerste Russische vijfling Volgens het Sowjetrussische blad „Vetsjernaya Moskwa" heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vijfling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes. Dit is de eerste vijfling in de Sowjet-Unie Moeder en kinderen maken het wel. RAADSVERGADERING HEERHUGOWAARD Op de agenda van de a.s. Raadsvergadering van Dinsdag 30 September staat o.a. de benoeming van een gemeen tesecretaris. De candidaten zijn: de heer G. Specker, commies ter secr. te Heerhugowaard en de heer N. Komen, adj. commies ter secr. te Heerhugowaard. ERNSTIGE BOTSING HEER HUGOWAARD. Giste renmorgen omstreeks 8 uur had op de Westdijk een ernstige botsing plaats tussen een vrachtauto van de Gebr. Sijs uit Heer Hugowaard en een motorrijwiel uit Alkmaar. Het motorrijwiel kon de juist ke rende vrachtauto niet ontwijken en hiervan werd de duo-passagier de dupe. Ernstig gewond moest deze in het ziekenhuis te Alkmaar wor den opgenomen. De beide voertuigen liepen ern stige schade op. R.K.V.V. HUGO BOYS HEER HUGOWAARD-Noord. Voor Zondag staat er voor het 1ste elftal een verre uitwedstrijd op het ph'agramma, want zij gaan naar de Texelse Boys. Het zal zeker niet meevallen om daar winst te beha len. We vertrekken om 9.15 uur, dus allen naar de vroegmis en op tijd present. Het tweede elftal heeft een mooie thuiswedstrijd en ontvangt SVW 2. De Bovs zullen alles bij moeten zet ten 0 de punten thuis te houden. We hopen dat er een flink aantal supporters aanwezig zal zijn om Dirk en zijn mannen aan te moedi gen. Aanvang 2.30 uur. Om 1 uur spelen junioren thuis tegen Geel Zwart a. De adspiranten gaan naar het Kruis om de KSV- adspiranten te ontmoeten en als het kan ook eens een puntje in de wacht te slepen. Vertrek 12 uur. Geleider A Plak. SCHOORL. Koe gedood. Tijdens de overtrekkende onweers buien van Woensdag, werd een koe van de heer C. L. in de Groeterpol- der, door de bliksem getroffen en gedood. Met pensioen. Per 1 October zal de brievenbesteller M. Praat de dienst met pensioen verlaten. Ge durende een lange reeks van jaren was hij de bezorger van goede en minder goede tijdingen. Thans acht hij de tijd gekomen, zijn werk aan een jongere kracht over te dragen. Moge hij nog vele jaren van een welverdiende rust genieten. BURGERLIJKE STAND SCHOORL Geboren: Johannes, zoon van K. de Vet en C. M. Roest; overleden: Engeltje Straver, oud 76 jaar, wed. van J. P. C. van Os. PASTOR ANGELICUS SCHOORL De Katholieke Ac tie in deze parochie organiseert een propaganda-filmavond op Dinsdag 30 September a.s., des avonds om 8 uur, in het Verenigingsgebouw te Catrijp. Vertoond zal o.a. worden de prachtige en alom geroemde film over het leven van Z.H. Paus Pius XII: „Pastor Angelicus". Wij kunnen een ieder aanraden deze avond te bezoeken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de koster. De aanvang is bepaald op 8 uur. SINT PANCRAS. Op de Vrij dag j.l. gehouden vergadering van het bestuur van de polder West Be verkoog is door stemgerechtigde in gelanden, met algemene stemmen, tot bestuurslid herkozen de heer H. van Wonderen te Oudorp. K.J.B. HEILOO Het congregatie-be zoek was jl. Woensdag goed, maar het kan véél beter! Volgende week allen present!! Tot secretaris werd benoemd de heer G. Dekker (de heer K. Bakker móest bedanken om studieredenei)>. Vervolgens werden engie interes sante films gedraaid. Maandag 29 September wordt om 7.30 uur een H. Mis gelezen voor Wim Zentveld. Denk er om, heren, allen komen! Dit is een ereplicht. BOSLOOP-KAMPIOEN- SCHAPPEN VAN ND.-HOLLAND IN HET HEILOOëR BOS HEILOO A.s. Zondagmiddag 13 uur zullen de bosloop-kampioen- schappen gelopen worden voor se nioren en junioren. De junioren lopen plm. 1700 m, de senioren 5000 m. Bij de junioren verwachten we een felle strijd tussen de kampioen 1946 Manck (Blauw Wit), de Ned. recordhouder op de 300 m Koole (Volewijckers) en Blokker (Doves). Ook bij de senioren zal de strijd zeer interessant zijn, omdat promi nente figuren als Meijer, Bruijn en Overdijk (AAC), Wienink (Suomi) alspok Walther (Blauw Wit) heb ben ingeschreven. Jammer is het, dat Slijkhuis niet medeloopt. Hij heeft deze week echter gelopen in Noorwegen en Denemarken en is nog niet teruggekeerd. Er wordt gelopen voor het persoonlijk en het verenigingskampioensch^p. Het belooft dus voor de athle- tiekliefhebbers een mooie middag te worden. HEMI HEILOO Op de laatstgehouden Hemi (Heilooër Middenstand) ver gadering werden enige belangrijke punten besproken. In het bestuur werd gekozen de heer S. B. Boerma. „De Mira", het bureau van advies, zal nu opgeno men worden in de beide midden standsverenigingen. Van iedere ver eniging zullen twee leden zitting nemen in een te vormen speciale commissie, welke aangevuld zal worden met een administrateur. Voor de Hemi zullen zitting nemen de heren A. Greeuw en. J. Pante- koek. Het bureau heeft ten doel de middenstand zoveel mogelijk te vrijwaren voor dubieuze posten en zal ook verdere adviezen geven. Voor het a.s. winterseizoen zal een verkoop- en reclame-consulent uit genodigd worden voor het houden van enige voor iedere zakenman belangrijke causerieën. Deze avon den zullen door beide midden standsverenigingen uitgeschreven worden. Ook zal met het V.V.V. contact worden gezocht om te trach ten voor het seizoen 1948 samen een programma vast te stellen. RECTIFICATIE HEILOO In ons verslag van de Tribunaalzitting te Alkmaar van Donderdag 25 Sept. j.l. werden be treffende de zaak Cornelis Olij uit Heiloo abusievelijk de woorden smokkelaar en paardensmokkel ge bruikt. De heer Olij staat bekend als een bonafide paardenhandelaar, doch deze aantijgingen waren ont leend aan een verdachtmaking van zekere zijde, door de President ter zitting voorgelezen. Wijl het hier een verwarring betrof, haasten wij ons, de heer Olij inzake deze be namingen volledig te rehabiliteren. Twee rijksdaalders voor Veilig Verkeer De voltallige raad onder voorzit terschap van burgemeester Bosma behandelde Donderdagmiddag div. onderwerpen. Allereerst kon voorzitter mede delen, dat de raadsvergaderingen voortaan weer in het historische raadhuis zullen plaats vinden* Men heeft stuivertje gewisseld met het secretarie, dat voortaan in 't nood- raadhuis zal resideren, terwijl de zaal, die tot dusver secretarie was, voor vergaderingen, huwelijken e.d. zal worden gebruikt. De heer Tromp kreeg op zijn des betreffende vraag ten antwoord, dat de rijksuitkering van f 3156 uit de ondernemersbelasting, in zijn ge heel door ondernemers uit eigen gemeente is opgebracht. Op het verzoek van de vereni ging „Veilig Verkeer" te Schagen, om een jaarlijkse bijdrage, meen den B. en W. afwijzend te moeten adviseren. De heer Stadegaard prees dit zuinig beheer. Aangezien deze vereniging echter wel zeer nuttig werk verricht en ook de ver schilletje scholen uit deze ge meente met zeer veel succes aan het verkeersexamente Schagen hebben deelgenomen, stelde hij voor de gevraagde subsidie toch maar te verlenen. Wethouder Kolkman werd door deze uiteenzetting bekeerd en hand haafde zijn mening over B. en W's advies niet. In stemming gebracht bleek alleen wethouder v. Zoonen nog tegen het verlenen van sub sidie. Voorzitter deelde nog mede, van Ged. Staten bericht te hebben ont vangen, dat waarschijnlijk zeer binnenkort door de minister een noodregeling zal worden getroffen om de noodlijdende gemeenten hun zelfstandigheid (onder bepaalde voorwaarden) terug te geven. Tot dat moment moeten echter alle niet strikt noodzakelijke uitgaven ach terwege blijven. Uit de aangeboden gemeente rekening bleek, dat de gewone dienst een nadelig slot van f 9594.06 had opgeleverd. Voorzitter zeide evenwel ter toelichting, dat hierin ook het nadelig slot van vorige dienstjaren alsmede een grote on voorziene uitgave was verwerkt. De subsidie-aanvrage van de Vereniging voor Ned. Brandweer commandanten werd verworpen. B. en W. stelden voor, om aan het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar f 384.subsidie te verlenen. De heer Stadegaard meende, dat men daar op te grote voet leeft. In elk geval is een tekort van f 170.000 wel wat kras. Hij vreesde daarom, dat de gemeente met het verlenen van zulk een subsidie geen goed doet. Toen evenwel voorzitter en na hem wethouder v. Zoonen, aantoon de, dat dit tekort veroorzaakt werd door de hoge post „salarissen" en ook de andere niet-katholieke zie kenhuizen met tekorten hebben te kampen, wijzigde hij zijn standpunt en keurde gelijk met de andere raadsleden het voorsjel goed. De commissie, als bedoeld in de Woonruimtewet, werd samengesteld uit de dames Koopmans te Oude Niedorp en Berkhout-van Meij- gaarden te 't Veld en de heren J. J. Schrauder, arts, P. Klaver te Zijde wind, H. Kriller te Oude Niedorp, D. Bakker te Zijdewind en Cor Jong te 't Veld. De suggestie van de heer Tromp, dat de commissie de gewenste soe pelheid zal betrachten, werd door voorzitter onderschreven met de mededeling, dat dit juist een essen tieel onderdeel van de ministeriële rietlijnen uitmaakt. De voorstellen tot aansluiten bij de adviescommissie voor bouwont werpen en tot invoeren van een vacantietoeslag voor het gemeente- personeel, overeenkomstig het ver zoekschrift van de Unie van Over heidspersoneel, werden z.h.st. aan vaard. B. en W. en de raadsleden heb ben een uitnodiging ontvangen om een kennismakingsbezoek af te leg gen bij de Volkshogeschool te Ber gen. Dit kan worden gezien als onderdeel van de actie van deze instelling tot het verkrijgen van financiële medewerking van de di verse gemeentebesturen, b.v. door het verstrekken van studiebeurzen aan inwoners en gemeenteperso- neel. De bewoners van de Zwarteweg ondergaan nog altijd de lijdensge schiedenis met de waterleiding (die er nog niet is). Aanvankelijk had het P.W.N. be richt, dat het materiaal voor het aanleggen van een leiding voor handen was. doch wegens gebrek aan arbeidskrachten dienden de bewoners het graafwerk te ver richten. Hier ging men mee accoord. Doch wat er kwam, geen materiaal. Wel echter een schrijven, met de mededeling, dat er totaal niets te krijgen was en bovendien, dat het financieel niets uit zou maken, als de bewoners het graafwerk zelf voor hun rekening namen. Voorzitter: Bij het P.W.N. spreekt de ene ambtenaar de andere tegen. Als het hier niet urgent was, waar was dat dan wel het geval? Er was deze zomer rond de gehele Zwarte weg immers geen druppel water, noch voor mens, noch voor dier. De heer Kolkman: Hard schreeu wen moeten jullie. Want het mate riaal voor de Zwarteweg lag te Schagen. Toen kwam er echter iemand bij het P.W.N., die heel hoog van de toren blies en die kreeg het materiaal (van de Zwarteweg) mee. Gevolg, dat men hier kan wachten van eeuwigheid tot amen. De heer Stadegaard wilde voor zitter toen nog eventjes interpel leren over het feit, dat Z. Ed.achtb. tijdens de gepasseerde kermis het tappen van sterke drank in de danszaal had verboden. Maar die vlieger ging niet op. De burgemeester deelde nl. mede. dat dit gedaan was door het hoofd der politie, en als hoofd der politie was hij geen rekenschap aan de raad verschuldigd. Sluiting. BOVENKARSPEL, 27 Sept. Aan gevoerd 1250 baal aardapp.: Duke 5.80; Schotse 8.30; IJselster 9.50; Noordeling 9.60; Bevelanders 9.20 10; Bintje 7.70; Blauwe 9.209.60; Koopm. Blauwen 9.80, Eigenh. 8.90 9.40; grove late 8.109.20; 14.500 st. bloemkool: le 0.490.67; afw. 0.27 0.34; stek 0.070.10; 10 zak: slabonen afw. 0.56—0.82; dubb. 0.84—0.90; bie ten 35.000 kg: I 5.70—6.70; II 2.20— 2.60; III 2.60; modjo 1.30—1.70; 8000 kg rode kool 8—15; 20.500 kg gele kool 7.2011.90; 1000 kg groene kool 9.20—12.60; 15.000 kg witte kool 7.70 9.80; 30 baal breekpeen II 6.20; III 5.10; 270 baal uien: grof 12.7012.90; grote 12.4013.30; driel. 88.20; nep 11.90—12. HOORN, 27 Sept. Veemarkt Aangevoerd 174 schapen en fokram- men 7580; schapen 6070 per stuk. Handel stug. ENKHUIZEN, 27 Sept. Aange voerd door 72 vaartuigen: 6473 pond kuilaal 1.321.52; 1221 pond lijnaal 1.782.30; 1635 pond snoekbaars 63 71 ct. per pond; 829 pond bot: max. prijs. WARMEflfHUIZEN, 27 Sept. Aangevoerd: 40.000 kg aardappelen: blauwe Eigenh. 9.20—9.50; witte id. 7.808.80; Bevelanders 9.509.70; Schdtten 7307.60; Noordelingen 9.10 Voran 7.20; 10.500 kg gele kool 8 10.10; 28.00 kg rode kool 10.80—16.30; 105.000 kg witte kool 8.2010.80; 4.400 kg grt>ene kool 12.6014.40; 4.300 kg uien 13.10—13 50; grove 13.50 driel. 6.10; nep 9.10—11.90; 950 kg bieten 5.40: 1100 kg slabonen 6310Ö 250 kg andijvie 14.10. PURMEREND, 26 Sept. BI. Eigenheimers 7—10.50; blauwe 12— 13; slabonen dubb. m. dr. 28—108; idem dubb. z. dr. 51—122; stoksnij- bonen 50-;110; stamsnfjbonen br. 15 90; pruimen 12—65; komkommers 324; tomaten A 3858; bloemkool 276; rode kool 1823; witte kool 10; savoye kool 6—12; spruitkool 14 —26: spinazie 1049; sla ,318; an dijvie 7—19; bieten 59; wortelen 518; uien 1113, Frankenthalers 65120; Alicant 95105. Appels: Zoete Bellefleur 1444; Calville 9 44; Charles Ross 10—52; Cox Oranje Peppin 2352; Gravesteiner 830, Graham Jubilé 6—29; Mank's Codlin 8—33; Signe Tihhish 10—46; Ster appel 1840, Transparante de Cron- sels 8—42. Peren: Beurré Clair- geaux 1244; Beurré de Mérode 6 27; Beurré Lebrun 6—26; Beurré Hardy 1052; Boerengroen 316; Conférence 4—23; Conseiller de la Cour 315; Doyenné du Cornice 31; Durandeau 3—25. Duchess Williams 530; St. Germain peer 417, Gie- ser Wildeman'14—32, Herzogin Elsa 6—19; Kamperveen 417; Legipont 10—38, Louise Bonne 1259, Maag denpeer 316; Nouveau Poiteau 3 16; Perzikpeer 3—17, Seigneur d'Es- peren 8—27, Soldat Laboureur'5—28 Triumphe de Vienne 6—46. Londense politie maakt einde aan bijeenkomst van fascisten De Londense politie heeft een einde gemaakt aan een bijeenkomst van de „naar beweerd wordt pro- fascistische Britse liga van oudge dienden", nadat er gedurende an derhalf uur ongeregeldheden had den plaats gehad. Nadat de politie de bijeenkomst had gesloten, werd de voornaamste spreker en politié- ke leider Edward Jeffrey Hamm door zijn lijfwacht naar zijn auto gebracht. Hamm was gedurende de oorlog op grond van de veiligheids verordeningen geïnterneerd. Ter wijl hij naar de auto ging, riepen mensen uit de menigte „Heil Hamm" en zongen anti-semitische liederen. Talrijke aanhangers van de liga droegen zwarte pullovers, hemden en dassen en hieven de hand tot de fascistische groet. Bij deze jongste meeting van de liga zijn officieren van Scotland Yard en een groep labour parlements leden, die de fascistische en anti semitische activiteit in Engeland onderzoeken, tegenwoordig geweest. Franse belangstelling voor Zeeland Een gezelschap van vijftig Fran sen heeft, teneinde zich te oriënte ren over de toestanden in de land bouw, een bezoek gebracht aan Zee land. In Hulst werd het gezelschap verwelkomd waarna een excursie volgde naar West Zeeuws Vlaande ren waar de beroemde paardenfok kerijen en grootlandbouwbedrijven werden bezichtigd. De cultuurgron den zijn nog steeds zwaar bescha digd. dertig prpcent is door de inun daties uit de "oorlog nog onbruik baar. maar de gasten hebben wel de indruk mede gekregen dat een Zeeuw zijn kop niet buigt, ook niet voor geweld en tegenslag. Ook hier zal alles rag kom. PROGRAMMA DINSDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 *M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve; 10.00 Vbor de kleuters; 101.5 Spaanse componisten; 10.40 Voordracht no velle; 10.50 Kinderkoor; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Zigeuner-klanken 12.00 "Angelus; 12.03 Zangrecital; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunchconcert; 13.SO Gabriël Fauré's Requiem; 14.30 Voor de Vrouw; 15.00 Gram.; 16.00 Zonnebloem Radio-ziekenbezoek; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Volksliede ren en kwartet; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws en Kath. nieuws; 20.20 De Gewone Man; 20.30 Causerie over Miguel de Cervantes; 21.10 Voor drachten uit „Don Quichotte"; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Radio Philharmonisch Orkest; 23.20 Het Bazeler Kamerkoor. HILVERSUM II (415 M.): AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voor de Vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 12.00 Orgel! 12.33 Ons Platteland; 13!00 Nieuws; 14.00 Voor de Vrouw; 14.30 Orgel; 16.40 „De Schoolbel" voor de jéugd; 17.30 The Skymasters; 18.00 Njpuws; 18.30 R.V.U.; 19.30 Beroem de liederenreeksen; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 22.15 Buitenlands. Overzicht; 22.30 Een musicale tocht door 2 eeuwen en 5 landen; 23.00 Nieuws en gram.' JAMMERLIJK VERDRONKEN WAARLAND. Woensdagmid dag, omstreeks 2 uur is het 2-ja- rig dochtertje van het gezin S. van Duin nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Kunstmatige adem haling mocht helaas niet baten en de dokter die spoedig ter plaatse was kon slechts de dood consta teren. De V. S. en Engeland zijn over eengekomen 25 November'als voor lopige datum te stellen voor de bijeenkomst van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken te Londen over de opstelling van het vredesverdrag met Duitsland. Frankrijk heeft deze datum goedgekeurd en men verwacht niet, dat de Sowjet-Unie bezwaren zal maken. Een zeer lang bijeen- blijven van de algemene vergade ring der V.N. kan wellicht verder uitstel veroorzaken. Bomaanslag op Consulaat te Jeruzalem Op de drempel van het Zweedse consulaat te Jerusalem is een bom ontploft, die slechts weinig schade aanrichtte. Van de dader ontbreekt elk spoor. Men vermoedt, dat het hier een protest tegen het rapport van de speciale commissie van on derzoek geldt, waarvan de Zweedse rechter Emil Sandstrom voorzitter was. Een jubileum in ons bedrijf De heer H. J. J. Damen die de staf voert in onze binderij, was dezer dagen 25 jaar aan onze zaak verbonden. Zaterdagvayond werd dit jubi. in. 'n feestelijke bijeen komst in Hotel Sopar gevierd. Be halve de jubilaris met echtgenote en kinderen waren hier aanwezig de directie en het personeel, waar van velen met hun dames. De directeur, de heer E. J. M. Stumpel hield een van veel waar dering getuigende toespraak tot dé jubilaris en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Ook na mens het personeel werd de ju bilaris feestelijk 'toegesproken en hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Nog verschillende andere sprekers voerden 't wooró waarop de jubilaris een hartelijk dankwoord sprak. Hiermede was het pfficiele gedeelte geëindigd en bleef men nog lang gezellig bij een. De Arrondissementsrechtbank te Amsterdam zal op Woensdag 29 October a.s. des morgens om 10 uur een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen de thans 57 jaar oude Amster damse kunstschilder Han van Meegeren, die ervan wordt be schuldigd een achttal schilderijen te hebben vervaardigd en deze gesigneerd te hebben met de na men Vermeer of Pieter de Hoogh. Krantenfusie Naar wij vernemen is er een fu sie tot stand gekomen tussen de N.V. Noord Hollandse Pers (De Vrije Alkmaarder en de Vrije Scha- ger) en de combinatie van de Noord-Hollandse Courant (Alk maarse Crt, Helderse Crt, Schager Crt enz.) Per1 October zullen de beide Alkmaarse bladen onder de naam „Dagblad voor Alkmaar" verschij nen. In Schagen zullen de Nieuwe Schager en de Schager Crt onder een naam verschijnen. Directeur van de nieuwe combinatie zal zijn de heer Th. Reijnders, thans direc teur van de „Vrije Alkmaarder". Honderd jaar Bijzonder Onderwijs (Vervolg van pag. 1) Een geweldige tentoonstelling In het voorjaar van 1948 zal n.l een geweldige tentoonstelling wor den gehouden in de Houtrusthallen te Den Haag en daar in die enorme ruimten, zal alles te zien zijn van het' gehele Katholieke onderwijs, vanaf de kleuterschool tot de uni versitaire opleiding en de studie aan de seminaria. Het. Episcopaat heeft in principe deze enthousiaste plan nen reeds goedgekeurd en reeds staat in grote trekken het geheel al getekend en wel op papier. Of het allemaal zo eenvoudig is? Bij even nadenken zal eenieder be grijpen. dat een stevig organisato risch geheel vooraf zal moeten gaan en dat er heel wat zal moeten wor den gebouw.d, voordat op 27 Maart 1948 de poorten van de grote hallen .zullen opengaan, om Nederland te "laten zien, wat er is gepresteerd in de drieduizend Katholieke onder wijsinrichtingen en hoe Het histo risch verloop is geweest gedurende een eeuw ,van strijd, mis- en erken ning, maar ook van geluk en voor spoed tot zegen van allen, die dit onderwijs hebben kunnen volgen. De tentoonstelling zal worden in gericht als een stad in het klein en zal de naam dragen van „School- stad", waar het middelpunt wordt gevormd door het Wilhelminaplein als hulde aan H. M. de Koningin, die dat jaar Haar regeringsjubileum viert .en waar verder de straten na men zullen dragen van onze grote Katholieke voorvechters in het ver leden. Maar ook van hen, die hoe wel naast de Rooms-Katholieken staande toch hun deel hebben bijge dragen aan de rechten van Katho liek Nederland, waarbij met ere de naam van Dr. Abr. Kuijpers mag worden genoemd. In deze Schoolstad zal het onder wijs in al zijn geledingen een plaats vinden, tevens zullen er de indu- striën,die met de scholen in nauw vérband staan er gelegenheid krij gen hun exposities in te richten, ter wijl zeker niet het historisch ver loop der geschiedenis om de onder wijs wetten zal worden vergeten. Bovendien zullen gelegenheden opengehouden worden voor het or ganiseren van congressen, het uit voeren van toneelstukken, declama ties, zangnummers en dergelijke. Het bureau heeft met dit werk een groots ideaal op de schouders geno men, maar, zoals Mgr. Verhoeven die terecht uitdrukte, het gaat ten slotte om te bewijzen, dat Gods hulp onmisbaar is geweest gedurende al die jaren en om te kunnen tonen, dat het streven naar gelijkstelling met het openbaar onderwijs niet iets is geweest van doordrijven of willekeur, maar zuiver en alleen een strijd gebaseerd op een overtuiging en principe, van bovenaf opgelegd en ingegeven. Met deze bedoeling moet deze grootse tentoonstelling wel slagen en zij zal dit te meer, wanneer allen, die er toe in staat zijn ten volle me dewerken. T. v. d. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2