OP DE JACHTGRONDEN VAN DE PACIFIC DE VERRE STEM l EEN UURTJE RADIO VLIEGDEMONSTRATIES OP YPENBURG jtreden der Recherche NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 30 September 1947 KAG. 3 Een heksenketel van geronk Oase Kort verhaal Wijzigingen in Brits kabinet r-N rtding van het tweede onze beschouwingen jenennota, in ons blad 20 Sept., -ontvingen ven van de heer C. J, roleur van Rijksbelas- Drn. In dit schrijven, i om in zijn geheel te lomen, ontwikkelt de verschillende bezwa- etgeen wij schreven reden der Fiscale Re et uitdelen van zeker- i. inzender ontkent in lats. dat de ambtena- alle spaarders afgaan arbankboekjes in te twoord hierop is, dat misschien niet plaats rn, wat dan een com- d is, maar dat dit in omgeving wel gebeurt. ;t de heer Burtner, dat ;e vragen van spaar- overigens niets te met de opheffing van jim. Hiervan zou de gebruik maken om de iitie van haar cliënt nen. Wij antwoorden, aar en omgeving dit derzoek plaats heeft s van de Rijkspost- at de bona-fide Neder- bevreesd behoeft te t onderzoek, hebben ield te zeggen toen wij t deze ambtelijke be- meeste gevallen geen olaen voor de spaar- lebben. Maar wij voeg- toe, en wij betogen dit 5 met klem, dat door der F R. de vrees voor iet overgrote deel van wordt aangewakkerd zei spaarbelemmerend ikerheidsstellingen be de heer Burtner, dat eurt. dat een zeker- te hoog is opgelegd, r wordt verlaagd. Dat van willekeur sprake kent de geachte inzen- twoord is, dat de weg ur is geopend door de f ook door1 de ambte- 'een aanvaarde opvat- 5 welke iedere zaken- art-h'andelaar is of zou Wij willen in dit ver en wijzen op de verle- shouden bijeenkomst te m het Landelijk Comité ekerheid. Op deze bij- erd nog eenë duidelijk dat de in grondwet en gelegde beginselen van tvaardigheid, rechtsge- Grondrechten nog steeds e omvang en ten aan- worden geëerbie- hatkist gaat boven par Dat was een der e op deze bijeenkomst en werd gehoord. de geachte inzender opmerking over ondes- Hij schrijft, dat geen aanslagregelend verrichten of hij moet mens hebben afgelegd, •d is: accoord. Maar het werk? Is dat in de- waarbij het eigendoms- betrokken is, van ng? Is het juist, dit ondeskundigen te doen Zouden deze ambtena- of niet, ook niet te ibjectieve. persoonlijke kunnen laten gelden. heer Burtner erkent, atste jaren helaas iii, te lichtvaardig per- ijksdienst wordt aange- wij, dat ook het ide werk door deskun- worden verricht. hieraan nog toevoe- ;lfs het bezit van een nog niet in alle opzich- waarborgt. Want i van de F. R. om alle te gaan. wat toch wel zal zijn .uifft geenszins van des- Zd.n hoofdambtenaar thuis zijn in de be- n. een goed beleid kan reden toch niet noemen, itreden kan men n.l. af- deze hoofdambtenaar >gisch inzicht bezit. Men innen beweren, dat deze wiens optreden de banken versterkt, geen Et in de bedoeling van chef, de minister, w^ar algemeen belang, het het volk wil aanmoedi- is, dat de F. R. een alleen mag instellen, vermoeden van fraude gewone recherche gaat et. wanneer een inbraak gehad, zonder enig ver- iszoeking doen bij de de bestolene? wij van mening, dat de mbtenarij het zedelijke om. zonder vermoeden 'n onderzoek in te stel- lat in Alkmaar gebeurt, ;n en ouden van dagen, rd werken enkele spaar- elkaar hebben gekregen k wordt aangejaagd, idomsrecht dient geeer- worden door Overheid en ook door de amb- of zonder diploma. M. P. JANSSEN. ,A.B.-hoekje ipaganda-commissie is n geweest. Maar bij alle men, die ter tafel kwa- dat er steeds een groot ianwezig was, n.l. er is georganiseerde club, kern, die het werk op ers neemt. En die is sbaar. is er besloten om een doen op de besturen van lelingen, om uit iedere mkele leden aan te zoe te willen helpen. Dit u juist niet zijn die le- toch al werk in over- ben, maar het werk e zien te verdelen. Wij er niet aan, of de club Het moet een modern la-apparaat worden, werk in overvloed ko- :r dagen kwam juist een en van het Verbondsbe- raarop vermeld staat, eriaal we kunnen bestel- at is niet weinig, e zal gevoerd moet^ nder het motto: „Ieder persoonlijk mee, om het onze beweging te berei- (Eigen reportage) MET DE REGELMAAT van een vast programma komen op Ypenburg de demonstraties met allerlei vliegtuigtypen terug. Niet alleen kan men hier kennis maken met de nieuwste uitvin dingen en snufjes, maar tegelijk valt ook de grote kunde van de jonge piloten te bewonderen. Geen wonder, dat op deze de- monstratiedagen duizenden bezoekers een kijkje komen nemen, op dit drukste vliegveld van Nederland, waar uur na uur talrijke machines landen en opstijgen en waar een centrum gevormd is van de Luchtvaartscholen en sportvliegerij. Het is helemaal niet nodig uitermate veel verstand van constructie en bouw te hebben, want de duidelijke uiteenzettingen laten niets te wensen over. Ook dit laatste weekend hebben weer duizenden en nog eens duizen den bezoekers kunnen genieten en misschien zelfs een beetje kunnen griezelen van die piloten, die daar hoog in de lucht als dansende vlinders met hun kistjes speelden en precies kwajongens leken, die eJkaar in de haren vlogen op een of andere straatweg. Wonderlijk zoals zij alle mogelijke kunstgre pen beheersten en hoe ze in het wijde ruim boven Ypenburg rond dartelden met hun kleine helgele of knalrode vliegtuigjes. En vooral hoe ze die ontelbare mensen uren lang geboeid konden houden met hun stunts, loopings, rollings en escadrillevluchten. Het zal die menigte langzamer hand wel geduizeld hebben van al die vreemde woorden en termen en van al die namen, die aan ieder willekeurig type werden gegeven Want laten we eerlijk zijn, wat weet een doodgewone leek nu te onderscheiden als hij een stuk of tien van die kleine sprinkhanen naast elkaar op het grasveld ziet staan. Nou ja. de een heeft wat krommere vleugels dan de andere en een derde is wat meer in elkaar gekrompen, zodat-ie on een schuwe egel lijkt, allemaal hetzelfde, die Tiger Moth, Piper-cup, Fokker- Wulf en hoe ze nog meer mogen heten. Kennis van zaken Maar de kenner, de echte fijn proever in de vliegerij ziet onmid dellijk, zelfs aan de eenvoudige wielvorm, wat voor toestel het is en hij ruikt bij wijze van spreken aan de benzine'-uitlaat,hoeveel pk het beestje in zijn lendenen heeft zitten. Wacht dan nog eventjes, tot het sprinkhaantje een paar honderd meter in de lucht zweeft en hij zal u in onvervalst vliegerlatiin kunnen opsommen de kruissnelheid, de actieradius en de spanwijdte van de vleugels, om nog maar niet te spreken van de kunsten, die het zo maar achter elkaar kan uithalen, van mesvlucht, tot halve rol toe. Zo'n fijnproever, het was een Unaaoje van zeker niet ouder dan achttien, zat naast ons aan de rand van de vliegweide. zijn verrekijker trilde van wild-cnthousiasme voor zijn ogen, maar zijn kennis van het materiaal was overweldigend. En uit dat warme bloed worden onze beste Nederlandse vliegers gehaald, die overal over de wijde wereld, die uit zo'n willekeurig klein toestelletje zo hopeloos klein lijkt, de naam van ons landje hoog houden, letterlijk en figuurlijk. Want ik geef u de verzekering. Wanneer een of andere Hollandse kist over het Vrijheidsbeeld van New York glijdt, of de Gouden Poort van het Oosten overziet, of dien de Sahara instuift, dan staat die Amerikaan, of die Oosterling, of die Bedouin (die van pure ver bazing zijn burnous van zich af gooit) even stil naar omhoog te kijken en mompelt een comnliment aan het adres van die kranige He- reis in hun blauwe pakken en die kleine vogel oo hun borst. Die kerels leren hier op Ypen-, burg de eerste huppels maken in' de oerkleine, maar oer-gezellige kistjes. Ze leren, met trillende knie- en, wat buiklandingen zijn en rech te klim. ze leren, na eindeloos-vele oefeningen, eindelijk hun beestje recht in de lucht houden en perfect met de wind in de neus afglijden op de groene baan. die vanuit de lucht, zo klein is, dat zij nauwelijks raad weten waar neer te moeten komen. Ze leren nog veel meer. En wat daar nu allemaal geleerd wordt, is op zo'n demonstratiemid dag te zien. Escadrillevliegen in daverende gang. over het veld, gelijk op, gelijk af en daartussendoor alles hetzelfde, wenden, draaien, rechtuit, over de kop. halve looping, rol, mesbocht, enz. enz. Alsof een lijn van machi nes hoog in de lucht overtrekt. Er was een kapitein-vlieger, die met zijn Focker-Wulf (zo'n gezellig klein sinaasappelkistje op wielen en een paar vleugels opzij) zulke angstwekkende capriolen uithaalde, dat menigeen angstig zijn handen in elkaar zal hebben geknepen. Hij speelde met zijn machine, of het ren doodgewone auto-ped was. Hij trok hem op en liet hem neerplof fen, ging even, om wat uit te rus ten, op zijn rug hangen en maakte £EJV DRUKKE STRAAT, vol mensen, als een gekrioel van mieren door elkaar. Fietsen en auto's. Signalen van claxons. Een draqi-orgel ergens op een hoek: hoge trillende tonen, re gelmatig onderbroken door de slagen van een zwaardere on dergrond. Een agent of rode en groene stop-lichten regelen het verkeer. Trams rijden en bellen. Een ononderbroken stroom, die alles mee-zuigt en waarin alles mee-deint en mee-golft. En dan ineens, bij verrassing eigenlijk, zoals in de Kalverstraat te Am sterdam of op het Bagijnhof, de stilte van een kerk. Vooraan het rode lampje, dat altijd brandt. Het is een overgang: van het rumoer in de rust, van de be drijvigheid in de kalme, vredige sfeer van dit Gods-huis. Ver zuim nooit even een kerk bin nen te gaan. Die enkele minu ien hebben een wondere uitwer king temidden van de jacht van het moderne leven. MARCUS dan een onverbeterlijke salto-mor- tale, met niets anders boven zich, dan wat wolken en voor de rest het blauw van het uitspansel. Een trapeze-ridder zou hier jaloers op zijn geworden. Dan weer huppelde hij met sprongetjes voorbij, om even later de hele menigte beneden hem uit te lachen, door pijlsnel om hoog te stuiven. Van alle markten thuis. Maar de clou was wel die vreem de vogel in de kooi, de nieuwste aanwinst voor Diepen en N.V. en voor ons landje: de helicoptère. Als men eenmaal met dit vreemde in strument heeft kennis gemaakt, dan valt al het andere weg. Het is dan ook een allerkoddigst gezicht, hoe dit monster rechtop stijgt, blijft zweven, een klein aanloopje neemt, en dan weer even uitpuft, om een volgende sprong te wagen. Wat er al niet mee gedaan kan worden. Och, men kan de mogelijk heden met evenzoveel anderen ver meerderen: van het redden van drenkelingen, tot heb bezaaien van akkers toe en bovendien kan men het als plaatsvervanger-schaapher- der gebruiken. Tot slof van de middag gaf de particuliere vlieger van Prins Bernhard, de heer G. Sondermann, enkele demonstraties met 't nieuw ste zakenvliegtuigje: de Promotor, dat veel lijkt op de vroegere G1, van de luchtmacht. Onder de bedrijven door kwamen op hun uiterste gemak allerlei bui tenlanders „binnenwandelen", die even op visite kwamen, uit Enge land, Frankrijk en België. Rustig, in hun overhemdje, kwamen ze tus sen het publiek in, alsof ze zo juist even uit huis waren gestapt. En dan nog die leuke luchttaxi's, die steeds meer in bedrijf komen. Zou het nog wel erg ver weg zijn dat we allemaal naar boven trek ken, om de wereld eens van een andere kant te bekijken? De mogelijkheden van de vliegerij gaan tenminste razend-snel. Als men die demonstraties op Ypenburg regelmatig bezoekt, krijgt men er een scherp beeld van en men raakt vertrouwd met al dat gedoe, dat in het begin allemaal vreemd lijkt, maar dat heel nuchter en heel gewoon het leven van de heel- nabije toekomst wordt genoemd. T. v. d. H. DE WIJDING VAN MGR. HETTINCA Op 7 October a.s. zal in de pa rochiekerk van St. Franciscus tg Bolsward tot blHschop worden ge wijd Mgr. Nicolaas Hcttinga, be noemd bisschop van Rawalpindi (Pakistan). Er heeft zich een ere-comité ge vormd, waarvan Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong het be schermheerschap heeft aanvaard, terwijl de Commissaris der Koningin in Friesland. Mr. H. P. Linthorst Ho- man, eveneens van zijn belangstel ling heeft doen blijken. Het ere-comité wil de plechtige wijding zoveel mogelijk luister bij zetten en meent dit te kunnen doen door alle Friezen, in en buiten het Heitelan, op te roepen om Mgr. Het- tinga een wijdingsgeschenk aan te bieden in de vorm van een bedrag in geld voor zijn nieuwe missiege bied. Duizenden katholieke Friezen bui ten Friesland zullen graag deze ge legenheid aangrijpen om die dag mee te leven met het feest van hun Friese stad Bolsward. Toont Uw liefde voor het Heitelan en voor de Friese bisschop en offert met uw „lansljue" voor het wij dingsgeschenk van Mgr. Hettinga. De penningmeester Van het ere- comité, J. Joh's Tromp te Sneek zal gaarne een gift ontvangen op zijn giro nr 130076 met vermelding: „voor onze missiebisschop". Het ere-comité rekent op veler medewerking. Typhus en kinder verlamming m België In verscheidene gemeenten in de omgeving van Vervierq, waar de watervoorziening gebrekkig is, zijn enkele gevallen van typhus gesignaleerd. In Luik, waar het gevaar voor uitbreiding van de epidemie van kinderverlamming nog niet geheel geweken is, is bij verordening van dè gouverneur de heropening van alle scholen voor onbepaalde tijd uitgesteld. COLLABORATEUR WOND ZICH OP Beschuldigd van ernstige colla boratie met de vijand stond Maan dag voor het Utrechtse tribunaal terecht C. P. H. Herberhold, direc teur van een bekende Utrechtse batterijenfabriek. De tenlastelegging vermeldde leveranties aan de Duit sers tot een bedrag van f 2.050.000. De beschuldigde erkende de leve ranties, doch bestreed de vrijwillig heid daarvan. Tussen de president van het tribunaal, mr. C. Kouse maker, en de beschuldigde ontstond een woordensteekspel, dat verwoe- der werd toen mr. Kousemaker er op wees, dat beschuldigde de voor- raadlijsten van na de bevrijding had doen vervalsen, terwijl hij al in detentie was. Verder zouden de bescheiden van een zwarte kas zijn verbrand. De Verdediger, mr. J. H. Pont uit Amsterdam, verklaarde te twijfelen aan de objectiviteit van de P.R.A. Tijdens de zitting werd de toon steeds scherper. De beschuldigde wond zich steeds meer op en zeide, dat zijn positie veel moeilijker was dan die van de president achter de groene tafel. De president sprong verontwaar digd op en verweet verdachte nog maals zijn leven in overvloed in een tijd dat duizenden honger leden en leeggezogen werden door de Duitse vrienden van beklaagde. Op verzoek van verdachte, die ver klaarde aan het einde van zijn krachten te zijn, werd de zitting geschorst. Na de heropening bood de verdediger verontschuldigingen aan namens zijn cliënt en het ver hoor ging, op iets minder scherpe toon verder. Tenslotte werd het verdere onderzoek verdaagd tot a.s. Vrijdag. Ter inzage Op onze bureaux liggen de pas sagierslijsten van de „Volendam" en de „Kota Agoeng" die op 15 October a.s. te Rotterdam verwacht worden, ter inzage. Schip mei Kardin. de Jong aan boord had pech Na enkele dagen met vacantie op Ameland te hebben vertoefd, ging Kard. De Jong Vrijdagavond om 6 uur aan boord van een vrachtschip om naar de vaste wal te vertrekken. Door de lage wa terstand op de Wadden kon de gewone passagiersboot de Wad denzee niet bevaren. Pas te acht uur Zaterdag kwam men te Holwerd aan. Het schip was n.l. midden op de Wadden vastgelopen en de Kardinaal, zo mede alle passagiers, waaronder de voetbalclub Hollandia, die Za terdagmiddag in Amsterdam zou spelen, hebben noodgedwongen de nacht op de Wadden moeten door brengen. JHR. DE GEER morgen voor de Raad van Cassatie Woensdag 1 October zal, zoals ge meld, de oud-minister-president jhr. mr. D. J. de Geer in cassatie terecht staan. Zijn advocaat, mr. A. E. J. Nijsingh, zal twee middelen van cassatie voordragen, inhoudende in de eerste plaats schending van en kele artikelen van de wetboeken van strafrecht en strafvordering en een tweetal koninklijke besluiten, doordien uit de gebezigde bewijs middelen niet voortvloeit en ook niet kan voortvloeien, dat schade werd toegebracht aan de goede ver standhouding en aan de innige sa menwerking tussen Nederland en diens bondgenoten in de gemeen schappelijke oorlog tegen Duitsland en ook niet, dat de opzet van Jhr. de Geer is gericht geweest op be nadeling van de staat tegenover de vijand, dan wel hulpverlening aan de vijand. Het tweede middel stelt, dat het Hof ten onrechte heeft aangeno men, dat dé bewezen gedragingen hebben opgeleverd hetgeen is straf baar gesteld in artikel 102 van het Wetboek van Strafrecht. HET WAREN in de laatste oorlog niet alleen de Duitsers, die een ruim (aandeel toebedeelden aan het duikbootwapen; ook de Engelsen en Amerikanen stonden onder water hun man netje, al gebruikten zij er niet zoveel „Rundfunk"-lawijt bij. Aan zo'n duikbootoorlog zitten verschillende aspecten. Een duik bootoorlog is vol gevaar voor de eigen bemanning. Vol sluipend gevaar voor de tegenstander. Een duikbootoorlog vreet zenuwen. En een oorlog onder de zeespiegel wordt gevoerd met methodi sche vernietiging, koel en nuchter en hard. Zó hard en zó flegma tiek, dat soms 'n zweem van cynische humor bovenkomt. Luister naar hetgeen Robert Casey in zijn journaal „Slagveld in de diep ten" vertelt over zo'n duikboot-actie Niet ver meer uit de Japanse kust merkte ik een flink groot voorwerp op in de donkerte, zo groot, dat het wel een eiland kon zijn. De kaart gaf inderdaad wat eilanden aan 'in deze buurt, maar ze waren nog wel vijftig mijl verder op. Daar stond ik nu, niet wetend wat te doen. Ik haal de de kapitein erbij en hij bleef een hele tijd zitten loeren. Tenslotte zei hij: „Als dat een eiland is, dan zit er toch beweging in. D'er op aan!" We wijzigden koers en al gauw kwamen de details uit de duisternis te voorschijn, 't Eiland was een grote tankboot, zwaar geladen, diep in het water en naar het scheen hele maal op z'n eentje. We vuurden een torpedo af, maar of het een blindganger was of dat wij niet goed gerekend hadden, hij miste. We waren bezig 'n tweede er op uit te sturen, toen we tot de ont dekking kwamen een principiële fout te hebben gemaakt. De tanker had een destroyer aan ons oog ont trokken en dit onvriendelijk heer kwam met een snelheid van meer dan 30 knopen op ons af. We doken in alle haast en de diep teladingen begonnen naar beneden te komen, 'n Tijdje zaten we daar met het ergste voor ogen. Toen merkten we dat de bommen niet dichterbij kwamen. Tijdens de duik hadden we een flinke afstand afge legd en blijkbaar was de onderzeeër al onder het spervuur van het „vuil- nisblik" uitgeglipt. „Naar boven" verordonneerde ka- kwam. Misschien had de destroyer er niet meer bij zich. Zo dacht al thans Broekman en omhoog ging het weer. Toen we de periscoop ingesteld hadden kruiste de destroyer rondom de vuurmassa,' waarschijnlijk om de overlevenden op te pikken- als die er tenminste waren. We namen po sitie en schoten nog zo'n mooie si gaar ojj hem af. Maar hij zag hem komen en sprong opzij; die laatste torpedo deed blijkbaar de deur dicht. Inplaats van op ons aan te stormen wendde de destroyer de steven en draaide op huis aan. Wij hielden een oogje in het zeil tot de tankboot uit gebrand was. DE VOLGENDE MORGEN kwa men we wat dichterbij. Het was een heldere dag en het water lag er vlak en kalm. Er was nauwelijks beweging in de boot, toen een des troyer te voorschijn kwam. Een strook land had hem aan ons 'ver borgen gehouden en hij zat bijna boven op ons eer we iets in de ga ten hadden. Maar hij had ons niet gezien en stoomde in een rechte lijn vooruit. We draaiden een beetje en gaven hem de volle laag. Hy barstte in twee brokken uit elkaar. Ik vermoed, dat hij was uitgezon den om ons te zoeken, maar hij kreeg geen kans om rapport uit te brengen. Derhalve hielden we aan op de haven. We kropen er binnen en namen plaats. Toen we eenmaal een blik konden werpen op wat er om ons heen ge- S"!" beurde, zagen we 'n heel vertier. de tanks stromen, n Officier kwam kennelijk ongerust vragen of de ka pitein de dieptebommen niet ge hoord had. „Jawel" zei Broekman. „Natuurlijk heb ik ze gehoord. Maar ze liggen allemaal daarachter en zolang die schuit er daarginder mee aan het smijten is. zullen wij hier geen last van hem hebben". Zo kwamen we boven en neusden rond. De kapitein had gelijk. De duikbootjager lag nog steeds op res pectabele afstand dieptebommen te gooien in het gaatje, waardoor wij naar beneden waren gegaan. „Let maar niet op hem" zei de kapitein „Kom op met je torpedo's. twee, drie!" Ze waren allebei raak. De tanker krulde op als een lucifer en vuur hing over heel de Pacific. We doken opnieuw en het vuilnisblik kwam aangetoerd om nog wat meer rommel op onze hoofden neer te laten. We bleven beneden en telden de bommen tot er geen enkele meer Alweer 2 nieuwe koopvaardijschepen aan onze koopvaardijvloot toegevoegd. Het zijn de m.s. Tamo en m.s. Prins Fred.-Hendrik, resp. gebouwd bij P. Smit, Rotterdam en De Merwede te Neder- Hardinxveld. Deze foto werd te Rotterdam genomen, waarop men tevens kan zien hoe df» fietsers, die door de Maastunnel willen, qv-- -> moeten maken voor de r 'trappen. Een paar transportschepen en een tanker gingen juist onder escorte van een kruiser naar buiten. Een van de transportschepen herkenden we terstond; het was een lijnboot van de geregelde dienst tussen Yo kohama en de havens aan de west kust. We verknoeiden er geen tijd mee, lietèn de kruiser passeren en staken wat torpedo's in de lijnboot. Hij ging bijna .even snel de diepte in als wij. Voor een paar minuten was de hel losgebroken in de baai. De haven zat propvol met duikbootjagers en patrouilleboten en allemaal wierpen ze dieptebommen. De eerste had ons al bijna te pakker). Hij gaf de boot een veeg, die de mannen van de ene naar de andere kant smakte. Ik z:>t vlak voor de duikroeren en ver wachtte niet anders dan de diepte meters en alle controleapparaten recht op m'n knieën te zien vliegen. Maar de volgende waren niet 7'i dichtbij. Het werk was afgelopen en de tijd aangebroken om schielijk heen te gaan; hetgeen we dan ook deden, toen eenmaal was gebleken dat de boot nog in elkaar zat. We bereikten het kanaal en de stroom was met ons. De hele weg naar open zee kwam de snelheidsmeter niet onder de zeven knopen. Eenmaal op zee trachtten we de schade, door de bommen aangebracht, te herstellen en het was een groot geluk, dat het kwaad niet de moeite waard bleek. We deden wat we konden en gin gen terug naar de baai, ons afvra gend welke richting we dierOyo in te slaan. Terwijl kapitein Bro- yrnan nogover dit probleem nadacht kwam egn vrachtschip voorbij geva ren. helemaal alleen. We draaiden bij en bliezen 't van de zeespiegel weg. Het was het ge makkelijkste doel sinds we in actie waren gekomen. Kapitein Broekman wachtte tot het helemaal onder was en streek met de hand over z'n haar. „Dat zal wel ongeveer genoeg zijn" zei hij. „Kom jongens, we gaan terug naar Honolulu". Comsubpac 1) was heel verbaasd, toen de boot zich met zijn zender aandiende en vertelde dat hij naar huis kwam. De jappen hadden hem als gezonkeji opgegeven en niet zonder reden! 1) Comsubpac command sub marines pacific (onderzeebootcom mando in de Stille Zuidzee). De St. Pietersberg te Maastricht, die door de E.N.C.I. langzaam wordt weggegraven, zal waar schijnlijk nog behouden kunnen worden. Er zijn tenminste plannen om el ders mergel te gaan gra ven. De Noord-Oostpol der levert de laatste tijd ook turf. Er zijn dagen waarop 42.000 turvèn ge maakt worden, ze komen ten goede aan personen die in de polder werkzaam zijn. :j: In de hoofdstad is een Cervantes-herdenking gehouden die o.a. een ten toonstelling inhield van oude en nieuwe Spaanse lectuur. Zondag a.s. is er een concert en na sluiting der expositie worden 2000 Spaanse boeken, een ge schenk van Madrid, ver deeld over de universi teitsbibliotheken van Nij megen en Amsterdam. Ook de Centrale Spaanse boe kerij te Utrecht en de Ko ninklijke Bibliotheek te Den Haag zullen een deel der boeken ontvangen. ;j: Pater van Heugten S.J., „de apostel van het goede boek" heeft zijn veertig jarig priesterjubileum ge vierd. Zijn verdienste is vooral dat hij zowel aan dacht aan niet-katholieke als aan katholieke schrij- moordenaar is gearresteerd In Groesbeek is een 17- jarige boerenknecht door het exploderen van een granaat gedood. De Friese landbouwtentoon stelling te Leeuwarden trok meer dan 70.000 be- vers schonk. Een voor malig kampbewaker, die ook al in' het Vrijwilligers legioen diende, krijgt waarschijnlijk tien jaar uit te zitten. Een geit, die in April op Walcheren werd geboren, geeft nu reeds melk, een unicum in de geitenwereld. >j; Op de traditionele kermis te Nieuw-Buinen ontstond op de traditionele wijze ruzie tussen twee jongemannen De een sloeg de ander met een stuk ijzer dood. De zoekers. Op de tentoon stelling van de Lucht strijdkrachten te Rotter dam welke onder be schermheerschap van Prins Bernhard staat, zullen de interessantste snufjes op luchtvaartgebied te zien zijn. ïjz In Amsterdam ver dringt men zich nog steeds voor de Weense kunst schatten. Men denkt dat binnen enkele dagen de 200.000ste bezoeker „ge boekt" is. In de „Drukker uitbouw" kwamen „slechts' 184.000 mensen! j(; De mijnwerkers hebben in een vergadering nog eens gewezen op de noodzake lijkheid van socialisatie van het mijnbedrijf. ')f. Te Baarn is overleden Dr. C. van Hall, een bekend des kundige op 't gebied van de landbouw in de Indische archipel, van 19141926 directeur van het instituut voor plantenziekten te Bui tenzorg. ïje De militaire pensioenbond in Zeeland heeft de regering met klem verzocht maatregelen te nemen om de noodtoestand van gepensioneerden en weduwen te verbeteren. In 't Westland is het boezemwater aan het ver zouten. Nu moet er kunst matig water uit andere polders worden ingemalen. ïk Drieduizend soldaten zijn in het oostelijk gedeel te van ons land tewerk ge steld bij 't aardappelrooien. De „pieper" commando's zijn dus weer uitgerukt. Coördinatie der economische politiek De Britse eerste minister, Cle ment Attlee, heeft belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend gemaakt. O.a. is Sir Staf ford Cripps benoemd tot minister van economische zaken, James Harold Wilson, die thans minister van buitenlandse handel is, wordt minister van handel. De minister zonder portefeuille Arthur Green wood heeft zijn ontslag als mi nister ingediend. De officiële tekst van de bekend making zegt o.m.: dat de verant woordelijkheid voor de coördinatie der economische politiek tot dus verre verdeeld was. De huidige economische situatie vereist een veel nauwere verwe ving van de economische politiek voor binnen- en buitenland. De eerste minister heeft nu de steun nodig van een collega, die zijn aan dacht onverdeeld kan schenken aan economische kwesties in binnen- en buitenland. De minister van economische za ken, zo wordt vervolgd, zal de be schikking hebben over eert kleine persoonlijke staf en worden bijge staan door een s,taf voor de cen-\ traal-economische planning, een af deling voor economische voorlich ting en een economische afdeling van het kabinetssecretariaat. De lord president of the council (Herbert Morrison) zal vice-pnemier en leider van het Lagerhuis blijven. Tevens zal Hij, behalve in econo mische aangelegenheden, een coör dinerende functie blijven uitoefe nen en ook de taak, die tot nog toe door Arthur Greenwood werd ver vuld de coördinatie van sociale diensten overnemen. Andere wijzigingen in de rege ring worden overwogen en zullen later bekend worden gemaakt, al dus besluit de bekendmaking. RECHT Ook bij uitwijzing van Duitsers In een bijeenkomst van het lan delijk comité voor rechtszekerheid, gehouden 22 Sept. in hotel „De Wittebrug" te Den Haag, is o.a. ter sprake gekomen de gang van zaken bij de uitwijzing van de hier te lande woonachtige Duitsers. Het bestuur van het landelijk comité heeft zich met een adres gewend tot de minister van-justitie. Het bestuur stelt daarin voorop, dat het vanzelfsprekend moet wor den geacht, dat Duitsers, die hier te lande gastvrijheid hebben geno ten en deze gastvrijheid hebben misbruikt, onverwijld dienen te worden uitgewezen. De bezwaren van het bestuur echter richten zich tegen de wijze waarop de beoor deling van de feiten, waarop de uitwijzing wordt gegrond, tot dus verre geschiedt. In tal van gevallen immers blijkt, aldus het adres, dat het onderzoek totaal onvoldoende is geweest. Aan de nadere richtlijnen, welke de minister onlangs inzake deze materie heeft gegeven, wordt in de practijk niet de hand gehouden. In de meeste gevallen is dit ook niet meer mogelijk. Naar de mening van het bestuur kan slechts een radicale oplossing hier werkelijk resultaat opleveren. Deze. oplossing bestaat zijns inziens in de onmiddellijke stopzetting van de uitwijzingen. Vervolgens zou aan de betrokkenen de gelegenheid moeten worden gegeven inzage van hun dossier te verkrijgen, teneinde het hun mogelijk te maken voor een objectieve instantie tegenbe wijs tegen eventuele beschuldigin gen te leveren. Hier een foto van Buckingham Palace, waar binnenkort de brui loftsfeesten voor Prinses Elisabeth van Engeland en Luitenant Philips Mountbatten gevierd zullen worden. S.S.-officieren worden berecht Te Neurenberg is het proces be gonnen tegen 23 vroegere officie ren van S S.-Einsatzgruppen, wel ke waren opgericht voor massa moord op Joden, zigeuners en an dere niet-Germanen en anti-natio- naalsocialisten. In de ten lastelegging werd ver klaard, dat deze Einsatzgruppen gedurende twee jaal- gemiddeld 50 mensen per uur vermoord hebben De beschuldigden, onder wie ge- neraal-majoor der S.S. Otto Oh- lendorf, verklaarden onschuldig te zijn. Kardinaal Spellman wordt geen Staatssecretaris In Vaticaanse kringen wordt het gerucht tegengesproken, dat in de Romeinse pers verbreid werd, als zou de kardinaal aartsbisschop van New York, kardinaal Frans Spell man, tot staatssecretaris benoemd worden en dat deze kwestie een onderwerp van gesprek zou ge weest zijn tussen de, H. Vader en Myron Taylor, de persoonlijke vertegenwoordiger van president Truman bij het Vaticaan. In wel ingelichte kringen beweert men trouwens, dat de kardinaal in New York nuttiger werk voor de Kerk kan doendan wanrfeer hij aan •Rome gebonden zou zijn. Boven dien gelooft men dat de post van Staatssecretaris niet zal worden vervuld, zolang de tegenwoordige Paus in leven is In Vaticaanse kringen zegt men, dat er een Staatssecretaris is, dat is de Paus zelf. Positie Nederlandse schepen Bantam". Rotterdam naar Ba tavia, 28-9 om 15 uur te Antwer pen. „Cottica", 28-9 van Amsterdam te Paramaribo „Indrapoera", RotterdamJava, 28-9 te Port Said'. „Johan van Oldenbarnevelt", 28-9 van Amsterdam te Batavia. „Kota Agoeng", Java-Rotterdam pass. 27-9 14,30 uur Malta. „Noordam", 27-9 van New York naar Rotterdam Nieuw onderzoek in de zaak-Piek In verband met het feit, dat de oud-directeur van Winterhulp (C. Piek) zich bij behandeling van zijn beroep voor de Bijzondere Raad van Cassatie enige malen beriep op goede daden, die hij gedurende de oorlog bedreven zou hebben, heeft de Bijzondere Raad besloten een onderzoek naar deze daden te laten instellen. Minister Neher niet naar Indië Naar van gezaghebbende zijde wofdt vernomen, is minister Ne her geenszins voornemens opnieuw een reis naar Indonesië te onder nemen, zulks in tegenstelling tot berichten van gisteren, welke mel ding maakten van de mogelijkheid van een dergelijke reis. PROGRAMMA WOENSDAG 1 OCTOBER HILVERSUM II (415 M.): NCRV: 7.00 Nieuw; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gram.; 9.00 Ziekenbezoek; 10.00 Werken van Beethoven; 11.00 Piano en concert; 12.00 Werken van César Franck; 12.33 Gemengd Om roepkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- pole orkest; 14.00 Viool en fluit; 16.00 Voor postzegelverzamelaars; 16.15 Zingende jeugd; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.45 Rijk Over zee; 18.30 Mandolinata; „Tokkel- vreugd"; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws 20.15 Orgel; 20.45 Legende rond Rembrand's „Nachtwacht"; 21.05 Gram.; 21.45 Kamerorkest 22.30 Nieuws; 23.00 Sweelinck-kwartet; 23.30 Hongaarse avondklanken; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gram.; 8.50 Voor de Vrouw; 10.20 Kookpraatje; 10.45 Voordracht uit minnebrieven; 11.00 Non-stop programma; 12.00 Accor deon-orkest; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Vaudeville orkest; 13.00 Nieuws 13.20 Vaudeville orkest; 14.00 Voor dracht; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de kinderen; 15.15 „Prins Pan- nekoek". hoorspel; 15.45 Voor de zieken; 16.15 Voor de kinderen; 17.15 orgel; 17.30 Ned. Volksherstel; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia en mede delingen; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Beginselprogramma P. v. d. A.; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep-orkest; 21.30 Toespraak Minister Drees; 22.15 Tango-rumba-orkest; 22.45 Boekbe spreking; 23.00 Nieuws; 23.15 gram. FEUILLETON door PETE FALCON 21. „Drie dingen hebben mij getrof fen. In de eerste plaats: de duide lijke aanwijzing, dat de daders in huis moeten zijn geweest, omdat er nergens een ijpoor van het forceren van deuren is te ontdekken; in de tweede plaats: dat alle leden van het huispersoneel blijkbaar buiten verdenking vallen; in de derde plaats: het lange telefoongesprek van die butler met iemand, die ver keerd was aangesloten." Burns legde zijn hand op Fred's schouder. „Fred", zei hij oprecht, „je bent een kraan. Een ervaren politieman had het je niet kunnen verbeteren. Ik heb me niet vergist behalve een deskundige zal ik een helper aan je hebben, die in deze gecompliceer de zaak een nuchtere kijk heeft. Kom, we zullen nog even naar de villa van Mr. Regan rijden hij zou me een lijst verschaffen van alles wat er in de safe zat." Hihgway ademde de rust van de avond, toen Burns zijn wagen voor het landhuis van de radio-magnaat liet stoppen. Hij parkeerde zijn auto weer tussen de bomen en wandelde, vergezeld van de zwijgende Fred Vandyke, die toch wel onder de in druk was van deze eerste practische werkzaamheid als assistent van een befaamd inspecteur, naar de monu mentale voordeur. Het wal wederom Parker, die opende en hen onmid dellijk binnen liet, toen hy Burns herkende. „Mr. Regan thuis?" informeerde de inspecteur. „Zeker, mr. Burns," antwoordde Parkèr beleefd. „Ik zal u even aan dienen." Terwijl de butler zich verwijderde in de richting van de bibliotheek, stootte Fred zijn vriend aan en maakte 'n onmerkbaar knikje in de richting van de butler. Burns be greep hem die man was gepolijst vriendelijk. De Regans bleken een gast te heb ben. Behalve de radio-magnaat en zijn dochter Mary bevond zich nog een derde persoon in de bibliotheek. Mr. Regan stond onmiddellijk op en kwam op hen toe. „Aha, mr. Burns, het verheugt me, dat u bent gekomen. Het zal u dui delijk zyn, dat ik in het huidige sta dium behoefte heb aan uitingen van activiteit ten aanzien van Burns zag hem scherp aan en hij wendde toen het hoofd in de rich ting van de voor hem onbekende bezoeker. Regan begreep hem blijkbaar en begon te lachen. „Dat is in orde, inspecteur. Mr. Finnemore is mijn programma-chef in feite mijn rechterhand, aan wie ik alles kan overlaten, indien ik afwezig ben. Hy is van mijn maatregelen wat betreft de diefstal op de hoogte. Mag ik u even voorstellen?" Het bevreemdde Burns, dat er nog een ingewijde bleek te zijn, terwyi Regan nadrukkelijk had verklaard geen enkele ruchtbaarheid aan het onderzoek te willen geven. Hoewel hij het niet liet blijken, was het met enige aarzeling, dat hij zijn assistent, Fred Vandijke, aan het gezelschap voorstelde. Toen Fred de hand drukte van Mary Rogan beleefde hij innqriyk dezelfde sensatie als zijn vriend Willem, bij diens eerste ont moeting hij werd getroffen door de schoonheid, doch tevens door de eenvoud van de jonge vrouw. Tege lijkertijd viel het hem op, hoe cor rect Burns zich kweet van de taak om hem aan haar voor te stellen hierin viel zelfs hoffelijkheid te be speuren, een eigenschap, die men van de Inspecteur althans jegens vrouwen niet verwachtte.. Mary bleek ook voor programma-chef Finnemore het voorwerp van atten tie te zijn. Fred stelde zelfs vast. dat zij zeer gemeenzaam met elkaar omgingen, want hun opmerkingen waren.ongedwongen en ze tutoyeer den elkaar. Die lange zwarte boft. dacht hij sentimenteel, toen hy zag hoe de ogen van Finnemore lachten achter de dikke brilleglazen en onwillekeurig flitste hem het ver geefse zoeken naar de verre stem door het hoofd. Ondertussen poogde hy te luiste ren naar het gesprek van Burns en Regan. Hij voelde, dat de inspecteur opzettelijk de diefstal niet ter sprake bracht. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3