DE VERRE STEM Ij ,1 RADIO HET ROZENKRANSGEBED BEHOEFT DE SANERING VAN WALCHEREN DWANG? NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 1 October 1947 PAG. 3 October-maand Arabieren tegen de verdeling van Palestina Herver kavelingswet z.h.s. aangenomen J BIJ HET BEGIN van de Octo- bermaand lijkt het mü goed een kort woord te wijden aan de kracht van het Rozenkransgebed. We leven nog altijd in een moei lijke tijd, de wereld is nog steeds' een oorlogstoneel van pool tot pool en het communisme dringt zich meer en meer op. Daartegen hebben we een krachtig middel, n-1. het „Rozenkransgebed". Het Onze Vader, ons door Chris tus zelf geleerd, was en is nog al tijd hèt gebed, dat verhoring vindt. Het „Wees gegroet, Maria" tel kens weer herhaald, een gebed door Maria zelf aan Dominicus gegeven in een tijd, die ons doet denken aan onze tijdsomstandigheden, moét en kan ook nu een hecht bolwerk zijn tegen het dreigende communisme, want het herhaalde „Ave Maria" was altijd een levend protest, een voortdurende prediking tegen de dwaling, die in het katholieke volk het geloof in de moeilijkste tijden levendig hield. De gelovigen leerden bidden met volharding, zij leerden hun ver trouwen stellen op Maria.. Dat ge bed tot de Moeder van God gericht is ook een machtig middel om de straf des Heren af te wenden en Zijn barmhartigheid te doen neer dalen over het mensdom. Ook nu in, onze tijd voorziet het Rozen kransgebed in een veelzijdige en diepgevoelde behoefte. De Rozen krans immers is een altoos bloeien de boom in de tuin der Kerk, een boom, in wiens schaduw haar kin deren zich altijd kunnen verkwik ken, wiens vrucht hun zieleleven onderhouden en versterken. Het Rozenkransgebed heeft zich over de gehele wereld .verspreid. In de geschiedenis van de Rozen krans en in die van haar instelling heeft de volksoverlevering legenden gevlochten, kinderlijk en eenvou dig. levende getuigenissen van ge loof en liefde, legenden met meer of minder waarheid, maar die de waarheid nimmer afbreuk deden en geen nevel hebben kunnen wer pen op het licht, waarin de H. Do minicus staat als insteller van dat gebed. Aan Maria had hij geklaagd over de verwording van het mensdom en ziet, Maria liet hem niet on verhoord. In de kerk van O. L. Vrouwe „de, Dreche", nabij Alby, kwam Dominicus dikwijls bidden en daar verscheen hem de Hemel koningin. „Mijn zoon", sprak Zij, uw gebed heeft verhoring gevon den, treedt nader en ontvang het geschenk des Hemels voor nu en de volgende geslachten." En ter wijl Maria hem een koralensnoer toereikte, door de Engelen aan eengeregen, leerde Zij hem de Rozenkrans en beval hem. die aan de wereld te leren bidden, tot heil en redding van allen, die in dat gebed Haar en haar Zoon vereren zouden. Vanaf dat uur verbreidde de Ro zenkrans zich over de gehele we reld. De devotie door de H. Domi nicus van Maria ontvangen, is een d&votie van het katholieke volk ge worden. Sedert dien is de wereld de Rozenkrans blijven bidden, en wanneer de Pausen in de nood uit komst zochten bij de „Sterre der Zee", dan bevalen zij het Rozen kransgebed aan tot redding der Christenheid. En wanneer wij behoefte gevoe len aan troost in verdriet, als ons de striid om 't bestaan te zwaar valt. dan nemen wij onze Rozen krans ter hand en we bidden tot Maria, dan berusten we in ons lot en met moed vervolgen wij onze weg naar boven, waarin het ons Commissie voor de Grondwetsherziening De Staatscommissie is thans in gesteld, aan welke zal worden op gedragen op korte termijn te on derzoeken of en zo ja in hoeverre het wenselijk is wijziging te bren gen in de bepalingen der grondwet, teneinde de mogelijkheid te schep pen om ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het koninkrijk de daartoe noodzakelijke wettelijke bepalingen vast te stellen en daar toe de nodige voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: dr. L. J. M. Beel, minister-president; tot vice-voorzit- ters: mr. J. H. van Maarsseveen, minister van Justitie, en mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeese Gebiedsdelen: tot leden: dr. S. E. B. Bierema. lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, prof. F. I. F. M. Duynstee, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nij megen, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. mr. W. A. v. Helsdingen, raadsadviseur van het ministerie van Overzeese Gebieds delen, prof. mr. E. H. 's Jacobs, hoogleraar aan de Riiksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. J. H. A. Loge- mann, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, prof. mr. C. P. M. Romme. lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. J. Schou ten. lid van de Tweed» Kamer d»r Staten-Generaal, mr. B. J. Stokvis, lid van de Tweede Kar»et* der Sta ten-Generaal. H. W. Tilanus. lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. tot lid tevens secretaris: dr. M. J. Prinsen, secretaris-gene raal van het ministerie van Binnen landse Zaken; tot adjunct-secretaris mr. W. Riphagen, referendaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken. MU IS HET gezins-leven wéér versterkt. De avonden, die vroeg invallen, brengen allen bijeen in de huiskamer. Waar deer dat! Zovelen, ook uit onze eigen omgeving, missen het. Denk alleen maar eens aan onze jongens in Indië, Uw zoon, Uw verloofde, Uw broer. Wat hun ontbreekt, mogen wij in volle mate genieten: een gezellig, prettig tehuis, een warme, goe de, hartelijke familie-kring. La ten wij daarbij aan hen denken en hun iets mee-geven van ons gezins-leven, het beste, het mooiste, dat wat van ons alle maal is, van ons hele gezin. En dat is ons gezamenlijk gezins gebed, het samen bidden van het rozenhoedje door alle leden van ons gezin. Als we het deze October-maand ejke avond eens deden voor onze jongens in Indië, voor hun behoud en spoe dige thuiskomst! Dat is een van de beste acties van ons thuis front! MARCUS alleen na vele beproevingen gege ven wordt binnen te treden. Wan neer wij in de Octobermaand een kerk binnentreden, overal zien wij in een zee van licht Maria op haar troon gezeten, met een krans van rozen in haar hand. Daar zien we de liefdevolle Moeder, die haar kinderen, jong en oud ,rijk en arm, hun bede aanhoort en hen troost, wanneer zij knielend voor haar beeltenis uit jubelende harten dui zenden malen herhalen „Ave Maria, gratia plena"Die duizenden ge beden vangt zij van haar kinderen op en ieder jaar opnieuw strooit zij op bijzondere wijze in de October- maand gunsten uit en spreekt als onze voorspreekster, om hulp, ge nade, kracht, licht en sterkte voor ieder van ons in het bijzonder, bij Haar Goddelijke Zoon. „Ave Maria"uit hoevele dui zenden harten stijgt deze groet tot Haar op om erbarming en ontfer ming, niet enkel voor de noden, maar ook uit dankbaarheid voor Haar moederlijke hulp en troost. Mariaeen naam zo schoon, doet thans weer zo velen uitspre ken, omdat het is de Octobermaand, die op bijzondere wijze aan Haar is toegewijd. Ook nu gaan wij tot Maria, Zij luistert naar de smeek beden, die meer dan ooit tot Haar worden opgezonden om uitkomst in de nood. Maria, help ons de we reld redden van het grote gevaar, dat ons allen bedreigt en waarin de gehele wereld dreigt te vergaan. Geef ons de vrede voor ons zelve, en voor alle anderen, opdat alles vrede moge ademen tot eer en glo rie van Uw Zoon. M. E. STEYGER— ASPERSLAGH Leiden, 1 Oct. 1947 HERDENKINGSREDE VAN MINISTER Historische tentoonstelling te Delft Naar wij van offficiële zijde ver nemen, verkeren de plannen voor een grote historische tentoonstel ling, welke in de zomermaanden van 1948 te Delft in „Het Prinsen hof" te Delft zal worden gehouden, reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het geheel ge- restaureeerde museum „Het Prin senhof" zal dan n.1. zijn voltooiing hebben bereikt. Het ligt in de beddeling in „Het Prinsenhof" een tentoonstelling te houden, die, met als sluitstuk de vrede van Munster, een overzicht zal geven van onze 80-jarige vrij heidsstrijd. Deze tentoonstelling, die gezien moet worden als het middel punt van de herdenking van de vrede van Munster, zal in de eer ste plaats de nadruk leggen op het heroische tijdvak uit de 80-jarige oorlog, welk tijdvak afgesloten wordt met de moord op de Vader des Vaderlands 10 Juli 1584 in het Prinsenhof te Delft. Verder zal langs enkele grote lij nen het beeld van de 80-jarige oor log op moderne wijze opgebouwd worden tot aan het glorieuze mo ment (de vrede van Munster), waar op de zeven Provinciën de volken rechtelijke erkenning verkregen van hun vrijheid en souvereiniteit. Met andere bij de Westfaalse vrede betrokken Europese mogend heden is contact opgenomen, ten einde ook van deze zijde inzendin gen te verkrijgen voor deze voor de geschiedenis van ons land zo uiter mate belangrijke tentoonstelling. Als secretaris van de commissie zal optreden Mr. L. J. F. Wijsenbeek de directeur van het museum „Het Prinsenhof", adres museum Het Prinsenhof", Oude Delft 185, Delft, telefoon Delft 2453. IRCOEN VERANTWOORDELIJK Voor de ontploffing in Haifa De Palestijnse verzetsbeweging „Irgoen Zwai Leoemi" heeft in een communique aan de pers ver klaard, dat zij voor de aanslag op het hoofdbureau van politie te Haifa verantwoordelijk is. „De aanslag is ons antwoord op de ontscheping van de joden der Exodus te Hamburg en het optreden der Britten aan boord van het immi grantenschip „Af Al Pi", aldus de verklaring. (Bij het' aan boord gaan werden door de Engelsen enkele schoten gelost, waardoor een jood werd gedood. Red. ANP). 13 Britse politieagenten werden ernstig gewond. Volgens de laatste berichten zijn er in totaal 54 per sonen gewond. De omgekomen Ara bische burger was een Syriër. Dodelijk ongeluk bij de Hoogovens Zondagmiddag geraakte de 30- jarige ongehuwde rangeerder, J. Eens uit Castricum, op het ter rein van de Hoogovens te IJmui- den tussen twee locomotieven bekneld. Na aankomst in het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk is hij aar de bekomen ver wondingen overleden. Een Nederlandse Jongensstad De heer J. H. Dijkstra, de stu wende figuur in de stichting kin dertehuis „Wees een Zeggm", die zich reeds geruime tijd het lot van de Amsterdamse Jordaanjeugd aan trekt, heeft uit de bekende film van Spencer Tracy „Jongensstad" de inspiratie geput voor zijn plan nen tot stichting van een kinderstad in Nederland, waar enige honder den kinderen in een gezonde omge ving in zelfwerkzaamheid een eigen maatschappij zullen vormen en be sturen. De bedoeling is te komen tot 25 huizen voor 300 kinderen. De heer Dijkstra wil trachten de directies en het personeel van een aantal grote fabrieken, die bouw materialen vervaardigen, te bewe gen hun belangeloze medewerking te verlenen aan de verwezenlijking van zijn plannen. Hii begint zijn actie op Zaterdag 4 October bij de verffabriek van Pieter Schoen te Zaandam, waar hii met een uiteen zetting van zijn idealen en de ver toning van de film „Jongensstad" de arbeiders wil aanzetten tot het verrichten van enkele uren over werk en de directies tot het be langeloos afstaan van de benodigde verfstoffen. Dr. Jamal Hoesseini, de leider van het Arabische hoge comité, heeft ter bijeenkomst van de com missie voor Palestina van de V.N. verklaard dat het rapport van de V. N. over Palestina geen basis kon vormen voor bespreking van de situatie in Palestina en dat de Arabieren zich „met alle tot hun beschikking staande middelen" zouden verzetten tegen een verde ling. Hoesseini voerde aan, dat de Ara bieren immer in het practisch bezit van Palestina zijn geweest en dat zij niets verlangen dat niet het hun ne is. De Zionisten, aldus Hoesseini, voeren een aggressieve campagne, welke in feite op een invasie neer komt, om een land in hun bezit te krijgen, dat niet bij geboorterecht het hunne is. Onze strijd tegen de Zionisten heeft niets te maken met anti-semietisme. Het anti-semietisme ontstond in het Westen als product van onverdraagzaamheid, terwijl de Arabische wereld een der zeldzame vluchthavens vormde, waar nimmer pogroms voorkwamen en waar'nim mer Ghetto's bestonden. De verkla ring van Balfour was echter .de kiem geweest, aldus zeide Hoesseini welke door Groot-Brittannië in het lichaam van het Heilige Land was gebracht als veroorzaker van de koorts. De stakingen te Amsterdam De arbeiders bij de verschillende filialen van de N. V. Nederlandse Anthraciet Handel Mij. te Amster dam, die Woensdag j.l., in verband met het conflict bij de meelfabrie ken „Holland" en „Ceres" te Am sterdam in svmpathiestaking gin- geij, hebben Maandag het werk hervat. Vrijdag j.l. was reeds 40 pet. van hen weer aan de slag gegaan. Bij de meelfabriek „Holland" wordt nu reeds vijf. en bij de „Ceres" twee weken gestaakt. Totaal ziin hierbij 250 arbeiders betrokken. De meelvoorziening van de hoofdstad ondervindt op het ogenblik geen enkele stagnatie, zo werd ons van de zijde van de Ned Bakkerij Stich ting medegedeeld. Woensdag loopt de C.A.O. voor d» arbeiders in het maalbedriif af. Het college van riiksbemiddelaars en de vakbonden voeren nu besprekingen over een nieuwe C.A.O.welke 1 Januari 1948 zal ingaan. PLEISTER-ACTIE y De Bond zonder Naam is een actie begonnen ter leniging van de nood, in zovele gezinnen veroorzaakt, door de branden, welke in de afgelopen zomer de hogere gronden, maar vooral de Peel, geteisterd hebben. De Bond wendt zich daartoe niet al leen tot de negentig duizend gezin nen. die medewerken a»n de maan delijkse hefboomactie, doch ook tot allen, wien het lot van de naaste ter harte gaat. De geslagen wonden moeten geheeld worden. Leg daar om een pleister in de vorm van een gift in handen van Henri de Greeve en plak zegels op de kaarten, die de Bond zonder Naam voor dit doel rond zal zenden. Een begin is reeds gemaakt. Wie volgt? Ook bedragén over de giro 45770 of per postwissel zijn' welkom. Voorinleveringsbofi voor Bananen In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar op nieuw een bon voor 500 gram ba nanen bekend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van ba nanen afhankelijk is van allerlei factoren, is het noodzakelijk dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribueerd, Voor zover op de op 13 Augustus j.l. aangewezen bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. Afwikkeling Militair Gezag Het ligt in het voornemen van de minister van oorlog, het afwikke lingsbureau Militair Gezag ingaan de 1 Januari 1948 op te heffen. Districtshoofd Landstand voor het Tribunaal Voor het Bredase Tribunaal stond terecht P.J. Jansen, ex-burgemees- ter van Hoeven. Hij was lid van de NSB, van de Germaanse SS en van verschillende nat.-socialistische ne venorganisaties. Voorts was hij agrarisch raadsman voor het dis trict Noord-Brabant en districts hoofd van de landstand. Medio 1942 had de beschuldigde het klooster van de paters van de H. Geest te Baarle Nassau, dat door de Duitsers verbeurd was verklaard, overgenomen ten behoeve van de landstand en het op naam van de landstand laten overschrijven. Dé beschuldigde verdedigde zich door te zeggen, dat hij het op die manier uit de handen der Duitsers hield. Erkend werd door de president, dat J. veel goed werk had gedaan en o.a. gijzelaars en onderduikers had geholpen. Dit woog z.i. echter niet op tegen de steun, die hij aan de viiand had gegeven. De verdediger, mr. Hengst, achtte geen motief tot verdere maatregelen tegen de beschuldigde aanwezig. Het Tribunaal zal over veertien da gen advies uitbrengen. De wederopbouw in Oostenrijk In de Oostenrijkse legatie heeft dr. Otto Demus, directeur van de Oostenrijkse dienst voor monumen tenzorg iets verteld over de in Oos tenrijk geleden oorlogsschade aan monumenten en over de wederop bouw daarvan. De Oostenrijkse dienst voor mo numentenzorg omvat een groter ge bied dan het bureau voor monu mentenzorg hier te lande. Er waren in Oostenrijk verschil lende particuliere verzamelingen, vobral Joods bezit, waarvan de eigenaars thans in het buitenland wonen en hun bezit gaarne willen terugzien. Gewoonlijk is het moge lijk door onderhandeling, zowel de eigenaars niet te zeer te schaden, als het cultuurbezit van Oostenrijk niet al te sterk in te krimpen. Het totale Oostenrijkse kunstbezit heeft door de oorlog niet zwaar ge leden, en de bezettingstroepen heb ben nauwlettend het staats- en ker kelijk monumentenbezit ontzien. De restauratiewerkzaamheden aan de monumenten hinderen de wo ningbouw niet, omdat geheel an dere materialen daarvoor nodig zijn. De restauratiekosten van staatsmonumenten worden door de Staat gedragen. Die van de kerke lijke monumenten door de kerk. De R.K. Kerk heeft thans door de bij dragen harer leden meer inkomsten dan vroeger, toen zij van de staats- bijdragen moest leven. Vandaar ook dat de restauratie snel zal verlopen. Het restauratiemateriaal wordt in Oostenrijk zelf gevonden, waardoor met de opbouw geen deviezen ge moeid zijn. De Stormschool, wat een nare naam, te Bloe- mendaal bestaat twee jaar welk feit feestelijk werd herdacht. De stormers voerden een eigen revue op en op de terreinen der school werden sportfeesten georganiseerd. Een schoonheidsadviseur houdt zich reeds geruimen tijd bezig met de vraag welke de doelmatigste verlich ting zal zijn voor het oude marktplein te Delft. Nu probeert de professor het met schijnwerpers van dui zend watt. De volgende week zal nog iets anders geprobeerd worden en zo hebben de Delftenaren iedere avond gratis illumi natie. ïj: De Rijksidentifi catie-dienst heeft op het vliegveld Twenthe waar zoals wij reeds meldden zich een massagraf zou be vinden, reeds zes lijken gevonden. De vrede van bij Buggenum, even voor Munster zal in Delft wor- Roermond, is definitief ge- den herdacht met een gro- reed gekomen en Maandag te tentoonstelling y/elke in reeds in gebruik genomen, het Prinsenhof zal worden Nu staat de brug van War- gehouden. Speciaal is de nadruk gelegd op de tach- mond waar men druk aan het werk is, nog op de tigjarige oorlog en onze strijd tegen de Spaanse overweldiger. De leer lingen van de Rotterdamse zeevaartschool hebben de Willem Ruys dat een proefvaart naar de Golf van Biskaye gaat maken geadopteerd. De Prins Fre- 13UI jjaaq 5Jt.ipuoH h!J3P goed gevolg proefgevaren en vertrekt direct naar de Canadese meren. De spoorbrug over de Maas lijst. ïj; In Leiden is het Rijksmuseum voor de ge schiedenis der natuurwe tenschappen geopend. Er is tevens een bibliotheek en uitgebreid archief aan dit museum verbonden zo dat wetenschappelijke werkers in Leiden het neusje van de zalm zullen kunnen vinden. De oud provinciaal der Franciska- nen, pater Honoratius Ca- minada herdenkt morgen zijn gouden kloosterfeest. ïjs In Amsterdam Wordt van 8 tot 21 October in de Moderne Boekhandel een tentoonstelling gehouden van de moderne Franse boekdrukkunst, tf; De Uni lever grondstoffen maat schappij is voor de tucht rechter moeten' komen. Er zou 800.000 kg. olie zijn verkocht boven de toege stane prijs. Daardoor zou de maatschappij een winst hebben gemaakt van f160.000. Het ging hier om de z.g. extract olie, welk product door de opspo ringsambtenaar waardeloze rommel werd genoemd, terwijl een chemicus trachtte aan te tonen, dat het een waardevol, buiten gewoon goed product was. De tuchtrechter zal uit moeten maken wie van de twee gelijk heeft. - Postverkeer met Duitsland uitgebreid De Amerikaanse bezettingsautori teiten in Duitsland, uitgaande van de gedachte, dat de culturele en de zakenrelaties der Duitsers met de buitenwereld moeten worden her- vat, hebben de mogelijkheden voor verzending van post van en naar Duitsland aanzienlijk uitgebreid. Dit geldt slechts voor de Ameri kaanse zóne. Van nu af aan zullen gedrukte stukken, w.o. couranten en periodie ken, naar dit gebied: noord-Baden (postdistrict 17a), Beieren (13a en 13b), Hessen (16) en noord-Wuer- temberg (14a), land Bremen (Bre men. Bremershafen en Wesermuen- de) kunnen worden verzonden. Deze stukken mogen echter niet inhouden: a. propaganda voor natio nalistische, militairistische, rassisti- sche of pan-germaanse beginselen; b. boosaardige aanvallen op een der bezettende mogendheden. Als uitbreiding van de bestaande mogelijkheden kunnen naar geheel Duitsland gezonden worden: akten (t.m. 2 kg.) en monsters (t.m. 500 gram)niet-aangetekend. Verder mogen op de enveloppen afbeeldingen staan voor reclame en andere doeleinden. VERGOEDING VERZETS- SCHADE Reeds eerder werd bekend ge maakt, dat aan hen, die in verband met een persoonlijke verzetsdaad of -houding schade hebben geleden, door de minister van Financiën een vergoeding of, als zij reeds aan spraak maken op een rijksbijdrage, een extra vergoeding kan worden toegekend. Gelegenheid tot aanmel ding van door persoonlijk verzet geleden schade stond tot 15 Sept. '47 open bij de Stichting 19401945. Aangezien gebleken is dat dit niet aan een ieder bekend was, is beslo ten de aanmelding alsnog tot 15 Oc tober 1947 kan geschieden bij het hoofdbureau van de Stichting 1940 J945, postbox 140 te Amsterdam. In Limburg te Buggenum is de eerste definitieve spoorwegbrug met veel ceremonieel in gebruik genomen. De brug over de Maas bij Roermond is van groot belang voor het kolentransport. Het wrak van de Prins Willem 5 in de Nieuwe Waterweg zal op enigszins bijzondere wijze gelicht worden. Men heeft n.l. langs het wrak pijlers aangebracht aan beide zijden. Hierop komen vijzels, die aan 32 stalen trossen, welke onder het wrak door worden aangebracht, verbonden zijn. Door te vijzelen wil men dan het wrak zo naar de oppervlakte krijgen. NA EEN INTERESSANTE discus sie heeft de Tweede Kamer gis teren de wet inzake de sanering van Walcheren door herverkaveling aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Tevoren was een poging van de heer v. d. Heuvel (a.r.) om de artikelen, waarin terzake dwang maatregelen mogelijk worden ge maakt, te laten vervallen, verwor pen met 43 tegen 19 stemmen. De kern van de zaak was inderdaad, of hier dwang mocht worden toege past. De heer Mes, de Zeeuwse af gevaardigde van de K.V.P. kreeg gelegenheid tot het houden van zijn maidenspeech; hij aanvaardde de voorgestelde ingrijpende maatrege len in het algemeen belang. Zonder de voorgestelde maatregelen zou een behoorlijke sanering niet te verkrijgen zijn. Andere sprekers hadden veel bezwaren tegen de voorgestelde mogelijkheid van dwangmaatregelen, maar de heer Vondeling, van de P.v.d.A. verde digde de stelling,' dat in deze tijd eigendomsrechten het doelmatig ge bruik van de schaarse grond niet in de weg mogen staan. Hij knoopte aan dit betoog de consequentie vast, dat de Kamer zich bij aan vaarding van het ontwerp zal heb ben vastgelegd op deze gedachte van dwang bii regeling van grond eigendom. (Wij erkennen de nood zakelijkheid van een zodanige re geling van het beschikkingsrecht over grondeigendom, dat het alge meen belang daardoor wordt ge diend, maar wij plaatsen een waar schuwing. wanneer socialistische Kamerleden zo triomfantelijk der gelijke stellingen verdedigen; het eigendomsrecht is onaantastbaar, de beschikkingsmogelijkheid kan door "de Overheid, in het algemeen be lang. worden geregeld! red.) Er waren dan ook Kamerleden, die hun stem aan dit ontwerp alleen wilden zien als een stem voor dit onderhavige voorstel en er geen verdere strekking aan wilden ge ven. maar dat waren de zeer voor- 'zichtigen van de zijde der pro- testant-christeliiken en liberalen! De vraag is bovendien, of dwang nodig zal zijn. De heer Mes geloofde dat niet, en met hem anderen, want reeds is men op Walcheren met de vrijwillige verkaveling een eind ge vorderd. Dan was er nog de kwestie van de oorlogsschade. Ook op Wal cheren snakt men naar een rege ling. maar de Minister zwaaide dit probleem af naaf de toekomst. Zal het van dit jaar nog ziin? Minister Mansholt wuifde meer moeilijk- Pleidooi voor snellere bruggenbouw De KNAC heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de post van 3"; ton, welke op de be groting 1948 voor bruggenbouw voorkomt, te verhogen tot het tien voudige. Zij grond dit op het feit, dat het motorwegverkeer voor ver snelde bruggenbouw nog steeds ct. per liter opbrengt, hetgeen over eenkomt met 3"'—4 millioen gulden per jaar. Op deze wijze zal een be gin kunnen worden gemaakt met de zeer noodzakelijke bouw van de verkeersbruggen bij Gorinchem en Doesburg en de eveneens noodzake lijke bouw van de tunnels bij Vel- sen en Hembrug. De KNAC is van oordeel, dat dit bij uitstek werken zijn, welke voor verbetering van de verkeerstoestand onmiddellijk effect sorteren. heden weg met de boodschap, dat er later op zal worden ingegaan. Van verschillende kanten drong men er op aan, dat de boeren van Walcheren voorrang krijgen in de N.O. polder. De Minister deed in die geest wel een toezegging. Op Walcheren moeten voorts, meende de heer Mes, vliegvelden komen, om het eiland uit zijn isolement te ver lossen. Spoed met de toepassing van de wet werd gevraagd, het heeft al zo lang geduurd. Ook dit beaamde de minister, maar hij kon er niets aan doen, zei hij. Het plan der herverkaveling van Walcheren kost 50 a 70 millioen, daar zorgt het Rijk voor, dus moe ten de ambtenaren overwegende invloed hebben, meent de heer Mansholt. Deze conclusie is ons niet duidelijk. De zaak kan ook pu bliekrechtelijk geregeld worden, met eindbeslissing van de regering, dat is nog weer wat anders, dan er een overwegend ambtelijk geval vah te maken. De heer v. d. Heuvel had veel bezwaren en moeilijkheden en sprak zelfs van een moord op de parlementaire democratie, omdat er al een jaar lang uitgaven zijn ge daan, voordat de wet er was. In tussen verklaarde de zelfde heer v. d. Heuvel, dat hij zich verplicht gevoelde, voor het ontwerp te stem men! Wij noemen van de sprekers nog de heer Engelbertink, K.V.P., die er zich over verheugde, dat de minis ter de gelegenheid had aangegre pen, ook het kleine-boeren-vraag- stuk te regelen. Minister Mansholt is nog op en kele kleinere opmerkingen inge gaan en het resultaat was, zoals wij zeiden, dat de wet tenslotte z.h.s. werd goedgekeurd. Papier bombardement1 Verscheidene vliegtuigen cirkel den Donderdag door het luchtruim boven Brussel en de inwoners der stad zagen plotseling een regen van biljetten op zich neerdalen, waar op een der slagwoorden stond, die de Belgische regering gebruikt bij de bestrijding van de duurte: „Laat u niet beetnemen. Koopt tegen nor male prijzen". Alles ging goed, tot dat, boven Merxem, een piloot op nieuw een pakket uitwierp, doch vergat het touwtje los te maken, waarmede de biljetten waren ge bundeld. Als een bom viel het 50 kg wegende projectiel naar bene den en verpletterde het stalletje van een marktventer. Wanneer deze de schade „tegen normale prijzen" vergoed krijgt, zal hij er dik op moeten toeleggen Joodse landverhuizers in de Bosporus aangekomen In officiële kringen te Londen is bekend geworden, dat twee schepen met Joodse landverhuizers van de Zwarte Zee in de Bosporus zijn aan gekomen. Het betreft hier een vroe ger patrouillevaartuig van de Ame rikaanse marine en een schip van de Western Trading Company te New York, schepen van resp. 610 en 320 ton. In reeds genoemde kringen ontkent noch bevestigt mén, dat de schepen de haven van Constanza als uitgangspunt hadden. Wel is nu al medegedeeld, dat de Britse regering zich in verbinding gesteld heeft met de regeringen van Bulgarije en Roe menië en er o.m. aan herinnerd heeft, dat zij beloofd hadden dit soort verkeer niet toe te staan. Nederlandse emigranten te Montreal Naar het Canadese blad „The He rald" meldt, is een dezer dagen het Nederlandse schip Tabinta te Mon treal aangekomen met het tweede grote transport Nederlandse emi granten van dit jaar. De 750 emi granten, van wie de oudste 88 en de jongste drie maanden was, had den tijdens de overtocht ruw weer getroffen ,doch zij waren bij de aankomst vol goede moed. Zowel „The Herald" als „The Gazette" brachten grote foto's van de immi granten. Positie Ned. schepen „Delftdijk" 29 Sept. van Vancou ver te Longview. „Edam", Rotter damNew York. pass. 28 Sept. Li zard. „Indrapoera", RotterdamJava pass. 29 Sept. Suez. „Joh. de Witt", Curasao Plymouth Amsterdam pass. 30 Sept. Ouessant. „Kota Ba- roe, 29 Sept. 8 uur van Rotterdam te Batavia. „Kota Inten" 27 Sept.' van Batavia naar Soerabaya. „Oranje", BataviaAmsterdam, pas seerde 29 Sept. Gibraltar, 2 Oct. te Amsterdam, verwacht. „Veendam", 29 Sept. van Rotterdam te New York In de Engelse League weer winst voor Arsenal De uitslagen van de in de En gelse League gespeelde wedstrij den luiden: Eerste divisie: Aston VillaHuddersfield Town 21; Bolton'1 WanderersMiddlesbrough 13; BurnleyArsenal 01; F.vertonLiverpool 03; Grimsby TownBlackpool 01; Manches ter CityBlackburn Rovers 13; Portsmouth Charlton Athletic 31; Preston North endMan chester United 21; Stoke City Sheffield' United 11; Sunderland —Derby County 11; Wolver hampton WanderersChelsea 10 Tweede divisie: Brentford Barnsley 33; Cardiff CityBrad ford 10; ChesterfieldBury 12; FulhamNew Oastle United 30; Leeds United'Birmingham City 0-1; Leicester CityWest Brom- wichalb. 11; Luton TownPly mouth Argyle 00; Millwall Southampton 30; Sheffield Wed nesdayNottingham Forest 21; Tottenham HotspurDoncaster Rovers 20; Westham United Coventry City 10. PROGRAMMA DONDERDAG 2 OCTOBER HILVERSUM II (415 M.): KRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram. 9.30 Ochtendconcert; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11.45 Walsmelodieën; 12.00 Angelus; 12.03 Ensembl, „Fan tasia"; 12.33 Ensemble „Fantasia" (vervolg); 13.00 Nieuws; 13.15 Kath. Nieuws; 13.20 Boekbespreking; N.C. R.V.: 14.40 Voor de Vrouw; 15.00 Mozart; 16.45 Radio-Cembalo-gezel- schap: 17.30 Geest, liederen; 17.50 Rijk Overzee; 18.15 Piano-duo André de Raaff en Jacques Schutte; 18.00 NCRV-kwartier; 19.55 Bach-koraal; 20.00 Nieuws; 20.15 le Studio-Ster avond v. h. nieuwe seizoen; 22.30 Nieuws; 23.30" Boston Promenade orkest; 23.57 Sluiting 'en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.): AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voor de Vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Werken van Fr. Schubert; 12.00 Pierre Pdlla. or eel; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers: 14.00 Voor de Vrouw: 15.00 „Voor zieken en gezonden": 17.00 AVRO-Kaleidos- coop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst; 20.00 Nieuws; 20 15 Radio Philh. Or kest; 21.15 „Van de Koning die 's morgens niet kon onstaan", hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.15 AVRO's reportagedienst; 23.45 Gram. FEUILLETON f door PETE FALCON 22. „Zou u denken, mr. Burns", hoor de hij Finnemore plotseling vragen, „dat u spoedig een spoor zult vin den in deze geheimzinnige zaak?" Burns keek hem aan en antwoord de niet. Het was Regan, die de pijn lijke stilte verbrak. „Ronald, je zult begrijpen, dat de inspecteur hierop niet direct ant woordt", zei hii tot zijn programma chef. En tot Burns vervolgde hij: Mr. Burns, nogmaals, u moet natuur lijk zelf uw houding bepafén, ik laat dit geheel aan u over, maar mr. Finnemore is., eh.. ik zou haast, zeggen hier als kind in huis. Mijn*» dochter en hij gaan dikwijls met elkaar uit, hij dineert hier enkele dagen per week ik heb zelfs kortgeleden op zijn advies een deel van dit landhuis laten veranderen. U ziet, inspecteur, het betekende dus niet een afstappen van mijn wens om het onderzoek zo geheim mogelijk te houden, toen ik u zo juist zei, dat mr. Finnemore is in gewijd." Fred Vandijke nam het gezelschap op. Finnemore knikte vriendschap pelijk tegen Mary Regan, die, naar Fred meende, hierop enigszins koel tjes reageerde. Burns glimlachte vormelijk, ten teken, dat hii het had begrepen. „Als mr. Finnemore bijna een lid van uw familie is", merkte hij op. „dan kan ik mij voorstellen, dat hij op de hoogte is." Onmiddellijk voeg de hij er aan toe: „Toch zou ik het op prijs stellen, indien wij enkele details alleen met u konden bespre ken. Het zou miss Regan en mr. Fin nemore trouwens maar vervelen, om naar allerlei deskundige opmer kingen van ons te moeten luisteren." Tot Fred's verbazing knikte hij daarbii vooral verontschuldigend in de richting van miss Regan. Finnemore was opgestaan. „Het spreek vanzelf, dat ik de wensen van inspecteur Burns vol komen respecteer", zei hij met op vallende nadruk. „Mocht ik mij in deze zaak verdienstelijk kunnen maken, dan kunt u op me rekenen." „Kerel, ik weet het", antwoordde Regan. „Wees er niet ontstemd door, dat inspecteur Burns de nodige re serve in acht neemt. Vergeet niet. voegde hii er lachende aan toe", dat voor ons leken cfe weeen der politie ondoorgrondelijk zijn." In het daarop volgende verloop van kleine feiten waren er voor Fred een tweetal, die hem opviejgn. Finnemore dwong Mary Regan op hoffelijke wiize om hem te verge zellen naar de radio-studio, waar die avond een uitzending werd ver zocht door het Chicago Philharmo- nisch Orchestre en hü constateerde dat de dochter van Rogan met te genzin aan de uitnodiging gevolg gaf. Verder zag hii, doordat de deur van de bibliotheek open bleef staan, dat Finnemore voor zijn vertrek Parker in de hall snel iets in het oor fluisterde, waarop deze gerust stellend knikte. In de studeerkamer van mr. Re gan kreeg Fred de gelegenheid de situatie van de leeggehaalde safe in ogenschouw te nemen. „Doe jij soms nog een ontdek king", vroeg Burns spottend. Je kunt nooit weten. Waar een be roemdheid als ik op dit gebied te kort schiet. „Ik zal je wel helnen", William Burns", plaagde Fred terug. „Pie termanknecht is door de schoor steen naar beneden gekomen en heeft in een ogenblik van ver standsverbijstering ae safe leegge haald." „Pietermanknecht", herhaalde mr Regan verbaasd. „Het is natuurlijk een gran tegen uw collega, maar wie jis Pietermanknecht?" „Pietermanknecht is de getrouwe dienaas van de Heilige Nicolaas". legde Fred pit. „In Nederland, het land. waar mi.in vader uit emigreer de. wordt on 6 December het feest van de Heilige Nicolaas gevierd. F.iin knecht daalt dan in de nacht van 5 od 6 December in de schoor stenen af met een zak geschenken voor de mensen en vooral voor de kinderen, die braaf zijn geweest. Misschien is ljet u thans duidelijk, mr. Regan, waarom in de Verenigde Staten met Kerstmis een kous bij de schoorsteen wordt gehangen en waarom het Kerstmannetje hier Santa Claus heet. Dit houdt verband met dat kinderfeest in Nederland overgebracht door de eerste Neder landers, die hier in de zeventiende eeuw aankwamen en zich vestigden." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3