De textiel-affaire bij de P.R.A. Si N.-Scharwoude krijgt een nieuwe kfok Gemeenteraad Heerhugowaard Angli bescl r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 2 October 1947 Eerste feestavond St. Joseph-parochie ÜiT OUDE TIJDEN Wtö is dit? Gifmoord te Hoogwoud van vet Engelbewac W" WETEN he; Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de St. Joseph-parochie werd gisterenavond in „Het Gulden Vlies" voor parochianen en vrien den van de kerk door „Cantecleer" opgevoerd het bekende toneelstuk „De Spooktrein". Allereerst mogen wij wel vaststellen, dat de aanwezi gen zich uitstekend hebben ver maakt en voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Het succes, dat het feest comité deze avond heeft geboekt, is voor een groot deel te danken aan het sublieme spel van „Cantecleer". De heer Berkhout, voorzitter van het feestcomité, opende deze avond en kon in het bijzonder welkom heten de H.H. Geestelijken van de drie parochies, alsmede de Eerw. Broeders. Spreker biecht dank aan de H.H. Geestelijken van de jubile rende parochies, voor al hetgeen zij voor het heil der parochianen heb ben verricht. Ook dankte hij de aanwezigen voor de ondervonden medewerking, in het bijzonder t.a.v. de nieuwe doopkapel. De geldinza meling voor dit doel heeft f 5000.— opgebracht, hetgeen zeker een mooi resultaat mag worden genoemd. Ech ter is het bedrag nog niet voldoen de om alle onkosten te dekken, zo dat op de aanwezigen nog een be roep werd gedaan. Mevr. Damen kreeg een bloem- stukje aangeboden, i.v.m. het 25-ja- rig jubileum van haar echtgenoot als lid van het Kerkbestuur. Tijdens de pauze richtte Pastoor Binkhorst zich nog met enkele kor te woorden tot de zaal. Hij wees er opt dat deze avond, hoewel ge slaagd. eigenlijk op een vergissing berustte, daar de oorspronkelijke plannen anders waren. Geldgebrek was oorzaak, dat de pastoor het feestcomité aanraadde, om de bui tenkerkelijke viering maar achter wege te laten, doch het comité zette alles op alles om de parochianen 'n onvergetelijke avond te bezorgen. De oplossing, die het comité had gevonden, was beter, dan eerst het plan was geweest en sor. dankte 't comité voor de inspanning en „Can tecleer" voor de belangeloze mede werking. Over 't vertoonde snel van „Can tecleer" kunnen wij deze keer kort zijn. Wij merkten reeds op, dat het publiek zeer voldaan is vertrokken en dat mag voor „Cantecleer" een „ordiende beloning heten. Evenals l. Maandag werd er prima snel ge- '-'•ord en de aanwezigen leefden volkomen mee. Verder zouden wij willen wijzen naar het verslag, dat j.l. Dinsdag in dit blad was oogenomen. Morgen en Zaterdag zal „Cante cleer" wederom voor deze gelegen heid de planken betreden. Em.-pasfoor Peeperkorn 30 jaar Zaterdag 4 October viert de Z.E. Emeritus Pastoor J. Peeperkorn, oud-pastoor van Schoorl en Lim- men, thans bewoner van Huize „St. Augustinus" in de Emmastraat te Alkmaar zijn 90ste verjaardag. Pas toor Peeperkorn wij zagen hem dezer dagen nog een wandeling door de stad maken is zo niet de oudste, dan zeker wel een van de oudste priesters van de Haarlemse clerus; hij geniet nog een goede gezondheid. Het volgend jaar op 15 Augustus hoopt Pastoor Peeperkorn, die een Alkmaarder van geboorte is, zijn 65-jarig priesterfeest te vieren. Wij wensen hem van harte een goede gezondheid toe, opdat hij deze zeldzame jubileumdag nog mag beleven. GESLAAGD J. C. O. van Gijzen alhier slaagde voor het candidaatsexamen cultuur techniek aan de Landbouwhoge school te Wageningen. PlèjT VOOR HET TRIBUNAAL Gisteren stond wederom voor het Tribunaal terecht Klaas Alb. Piët uit Heiloo, in wiens zaak een nader onderzoek heeft plaats gehad. De behandeling verliep tamelijk vlug en was een herhaling van de eerste behandeling op 11 April j.l. Over 14 dagen zal het Tribunaal voor de tweede maal uitspraak doen. TOESTEL OPGESPOORD Enige tijd geleden werd van een der Belgische bezoekers een kost bare kleinbeeld-camera „Leira" ge stolen, Dezer dagen werd het toe stel in beslag genomen bij een man uit Nieuwe Niedorp die het in het bewuste café zou hebben gevonden. Naar dit „vinden" wordt een nader onderzoek ingesteld. OLYMPUS-NIEUWS De eerste trainingsavond is een succes geworden. Jongens laat dit zo blijven. Van serieuze training ko men goede prestaties en zo moet het bij ons ook zijn. Wanneer wij allemaal onze plich ten tegenover de vereniging begrij pen, dan zal het Olympus goed gaan. Vrijdagavond (morgen) ver wachten wij natuurlijk alle leden weer op de training. Wanneer door bijzondere omstandigheden de trai ning mocht verzuimd worden, stuur dan even een berichtje naar de se cretaris. Belangstellenden, die wat meer willen weten van „Olympus" zijn ook van harte welkom. De trai ningsavonden zijn Vrijdagsavonds van 8->~10 uur in de St. Bavoschool Nieuwstraat. EEN MOOI SUCCES VOOR DE DAMESKEGELCLUB W.I.K. Bij het grote nationale kegelcon cours te Utrecht, waaraan door een groot aantal vijf* en drietallen uit het gehele land werd deelgenomen, heeft de Alkm. Dameskegelclub W.I.K. een mooi succes behaald. In de corpsv^dstrijd behaalde zowel het vijftal als het drietal van deze damesclub de eerste prijs met resp. 292 en 160 hout. DE ZAANSTROOM 2 October Neen lezers, niet het water, maar een extra welbezeilde in Neder land gebouwde ijzeren stoomboot werd hier in 1847 te koop aange boden. De boot bevatte 2 stoom werktuigen van hoge drukking met een gezamentlijk vermogen van 30 paardenkracht. De lengte bedroeg 28 el en 70 duim, de breedte binnen de raderkassen 2 el en 91 duim, de diepte 1 el en 14 duim. De tonnenmaat was dus 63 en het schip kon 33 last ver voeren. Bij de koop waren inbe grepen de steigers, een vijftal in de Zaanstreek en als inhoud wor den o.a. genoemd 2 banken voor zitplaatsen op het dek, zeil met toebehoren en een zonnetent. U zult misschien vragen waarom dat zeil op een stoomboot. Dit werd gebruikt bij weigering van de machines en om bij gunstige wind de boot sneller te doen varen. Voormalig hoofd voor de Politierechter Het voormalig hoofd van de P.R.A. Mr. G. H. St. uit Bergen had zich Woensdag j.l. voor de bijzon dere politierechter te Alkmaar te verantwoorden wegens het kopen en in ontvangst nemen van textiel- goed, als ondergoed en een coupon herenstof en wegens het in ont vangst nemen van een paar nieuwe schoenen en dit alles zonder daar voor de voorgeschreven distributie bescheiden te geven. De zaak werd zeer uitvoerig be handeld, en al wist verdachte het zo te wenden, dat hij het erg druk had en daardoor volkomen op zijn personeel moest vertrouwen, het doet er niet toe, zegt de rechter, U had als hoofd van de P.R.A. een taak te vervullen en kon en mocht dusdanige praktijken niet stimule ren. Tevens weidt de rechter lang uit over de morele plicht van ver dachte, die toch als jurist en als voormalig inspecteur van politie hier niet kan komen aanzetten met excuses als „ik wist niet dat het verkeerd was", en „andere officiële instanties en semi-officiële instan ties deden het ook". In zijn requisitoir spreekt de Offi cier van Justitie zeer lang over de morele plicht van verdachte. Het smart hem zeer, dat men in een dergelijk orgaan overgaat tot het kopen van grote partijen goed en deze laat halen met een eigen vrachtauto, daarenboven zelfstandig optreedt, buiten Distex om en zo doende de buitenwerejd nog meer verbittert. U kunt het te druk gehad heb ben, zegt de Officier, maar U sti muleerde, toen U toeliet, dat men met voorschotten van de P.R.A. en van de P.O.D.-kas textielreisjes maakte naar Twente en Tilburg en later die goederen zelf in huis hield. Door het aannemen van die goe deren ging U zelf voor en was U niet meer vlekkeloos in de ogen van het personeel, dat onder U stond. De Officier eiste dan ook vijfhonderd gulden boete of 50 dg. In zijn pleidooi zegde Mr. van Dijk uit Amsterdam, dat hij reken de op een grote clementie voor zijn cliënt, die een schitterende staat van dienst achter de rug heeft en* hier nu even werd gefnuikt, omdat de nood hem uit het oog deed ver liezen, dat hij ten opzichte van het personeel en van de buitenwereld eenstaat en een zekere reputatie had hoog te houden. De politierechter legde bij de uit spraak vooral de nadruk op de naam van onbevlektheid, die in- haerent moet zijn aan alle over heidsorganen, zeker innig verbon den zijn moet met een orgaan als de P.R.A. en veroordeelde de ver- SPRING NIET OP RIJDENDE WAGENS Een achtjarig jongetje R. had de gewoonte om veel op rijdende vrachtwagens te springen. Gisteren sprong hij op de Kanaalkade weer op een vrachtwagen beladen met ruim 1600 kg. Hij sprong verkeerd, viel tussen de voorwielen en de be stuurder bemerkte het pas toen hij voor het achterwiel kwam. Hij rem de uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat een der achterwie len bver het onderlichaam ging. Met een bekkenfractuur werd hij in het Sint Elisabeth ziekenhuis op genomen. Uif de Katholieke Jongerenbeweging DE RIJP. Het is mij opge vallen, aldus een Geestelijk Ad viseur van verschillende jongeren organisaties, dat er heel wat ouders zich bang maken over de geestelijke gevaren, die verbonden zijn aan het feit, dat hun jongens opgeroepen worden voor de militaire dienst. Deze gevaren zijn niet denkbeeldig, maar behoeven wij daar bang voor te zijn? Wij geloven van niet. Wel is nodig dat wij die gevaren nuch ter onder de ogen zien. Het is nu eenmaal zo, dat wij een leger op de been moeten houden, daar valt niet over te discussiëren. Het is ook zo, dat er naast de licha melijke ook geestelijke gevaren aan verbonden zijn. Hoe kunnen wij die nu ondervangen of opheffen? Er zouden, nuchter bekeken, twee mogelijkheden zijn, nl. Ie. de oor zaak van het gevaar opheffen, dus de omgeving zuiveren; 2e. zich wa penen om de gevaren te trotseren, zodat zij geen vat kunnen' krijgen op de persoon in kwestie. Het eerste is practisch onmogelijk dus het tweede blijft over en is te verwezenlijken. Het is helaas algemeen bekend, dat er zoveel jongeren zijn die totaal niets voelen voor een meer geeste lijke ontwikkeling. Zij moeten er als het ware bij hun oren naar toe getrokken worden; daar ligt het ge vaar van de geestelijke slapheid. Want zijn het niet juist de jonge ren, die de dragers zullen zijn van de toekomst. Van hen zal het af hangen, of wij de gevaren zullen kunnen trotseren en een sterke ge zonde maatschappij, gegrondvest op christelijke beginselen, kunnen op bouwen. -• Daarom doén wij een dringend beroep op de ouders, nu de katho lieke jongeren weer hun bijeenkom sten zullen gaan organiseren. Ouders, stuurt uw jongen naar wat voor katholieke jongerenorga nisatie ook, ieder bij zijn eigen groep, waar het hoofddoel is, geeste lijke ontwikkeling; daar zullen zij horen welke gevaren te trotseren zijn en hoe zij die moeten oplossen en hoe zij zich er voor zullen moe ten wapenen. Tracht hun het nut van dergelijke bijeenkomsten bij te brengen, maar vooral, spoort hen aan mede te werken deze bijeen komsten zo aangenaam mogelijk te maken. Juist de onderlinge gedach- tenwisseling in een ongedwongen sfeer kunnen zo ontzaggelijk veel nut afwerpen. Ook doen wij een beroep op de meer ontwikkelde per sonen, zowel ouderen als jongeren, besteedt uw kennis, welke gij toch gekregen heeft om er van aan an deren mede te delen, op een goede wijze. De jongeren door zich aan te sluiten bij de plaatselijke katholieke jongerenbeweging, en de ouderen om, wanneer er voor een avond een beroep op hen wordt gedaan, zich bereid te tonen, eens te spreken over een hun bekend onderwerp. Ouders, dan zal uw jongen, wan neer hij voor de dienst wordt op geroepen, beslagen ten ijs aankomen dan weet hij hoe hij zich heeft te gedragen en wat van hem gevraagd wordt. Zo zal onze tweede moge lijkheid worden verwezenlijkt en bestaat de grote kans, dat door hun voorbeeld ook het eerste wordt ver kregen, nl. dat de omgeving wordt gezuiverd. dachte tot een boete van f400 of 40 dagen hechtenis. In aansluiting hierop werd be handeld de zaak van C. T. R. uit Amsterdam, die destijds in op dracht van de P.R.A. de zogenaam de textielreizen maakte en dus hielp bij *})ct verschaffen van goede ren als ondergoed, uniform stof, schoenen zonder bonnen of punten. Zelf had hij een partij van tien paar schoenen in huis en verkocht daar een paar van tegen zwarte prijs, althans tegen een duurdere prijs dan normaal was aan Mr. G. H. S„ het voornoemde hoofd dezer P.R.A. De verdediger Mr. C. Berkhouwer vroeg vermindering van straf, wijl R. niets anders deed dan het stipt uitvoeren van de bevelen erf „na- aapte wat grotere heren hem voor deden". De uitspraak was f100.boete of 20 dagen hechtenis. SPORTNIEUWS DE RIJP De uitslagen van de door DREO gespeelde wedstrijden waren nu niet bepaald bemoedi gend. Toch speelde DREO I tegen Zaanse Boys geen slechte wedstrijd en gaf de uitslag 24 niet de juiste kijk op de sterkte; een beetje meer geluk en de wedstrijd had een be tere uitslag gegeven. DREO II verloor van Purmer- steijn met 21 in een enthousiast gespeelde wedstrijd. Het derde elf tal van DREO wist een punt in de wacht te slepen tegen Jisp II. DREO Jun.RKAFC eindigde met 02, terwijl DREO adsp. tegen USVV adsp. met een 01 genoe gen moest nemen. Over het algemeen mogen we toch niet ontevreden zijn; de geest in de elftallen is goed. Voor a.s. Zondag staat op het program: DREO I—SVA I om 12.30 uur; EVCDREO II 12 uur; Groot- Schermer IIDREO III 2 uur; DREO A jun.GVO jun. 1 uur; en DREO adsp.Vitesse adsp. 12 u. Ook AW had een pechdag, in een heel mooi gespeelde wedstrijd tegen RKAFC» kon AW I de pun ten niet veroveren. Technisch was hun tegenstander beter, maar door het enthousiaste werken van de AVV-mannen en mej wat minder pech had een gelijk spel helemaal geen scheve uitslag gegeven. AW II—ADO II bracht voor de Rijp een beter resultaat op. In de ze vlot gespeelde wedstrijd wisten zij het tegen een goed spelend ADO-elftal tot een 41 overwin ning te brengen. Het programma voor Zondag ziet er als volgt uit: Zouaven IAW I.' Meervogels IIAW II; Junioren A—EVC Jun. A. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Marga- retha Catharina dv J. Spekken en C. Schipper; Maria Theresia dv N. C. Blankendaal en M. M. de Ko ning. Ondertrouwd: Jacob Regter, oud 33 aar en Anna Adriana Vreden- burg. oud 21 jaar; Paulus Verra, oud 25 jaar en Maria Visser, oud 22 jaar. Getrouwd: Jan Hendrik .Jonker, oud 23 jaar en Geertje Brouwer, oud 21 jaar; Adrianus IJff. oud 55 jaar en Lena Johanna van Nieuwen- huize, oud 36 j^ar; Franciscus Wit tebrood. oud 28 jaar en Maria Aga tha Oud, oud 23 jaar. Overleden; Maartje de Boer, we duwe van H. Boonen, overleden te Purmerend: Aaltje Plas, echtgeno te van P. Man, overleden te Pur- mgrend. BURGERBRUG. Ondanks het dreigende herfstweer is de kermis Zondag en Maandag j.l. goed verlo pen; voor de kinderfeesten bestond grote belangstelling; zowel van de zijde der kleine deelnemers als van de bezoekers. Wij ontvingen een uitvoerige lijst van de prijswinnaars, doch kunnen hiervoor tot onze spijt geen plaatsruimte afstaan. Ook voor de Volksfeesten voor ouderen was er een behoorlijke deelname. Een bijzonder geslaagd nummer was het Ezeltje rennen op melkkrossen, waarmee zowel deelnemers als de toeschouwers zich geweldig heb ben vermaakt. Het comité, dat een en ander or ganiseerde, heeft wel eer van zijn werk gehad, VERTREK WARMENHUIZEN 1 October a.s. zal onze plaatselijke agent van de Rijkspolitie, J. Brandsen, ons dorp verlaten, in verband met zijn overplaatsing naar Wognum. De heer Brandsen, die in 1930 War- menhuizen als standplaats kreeg toebedeeld, heeft in de zeventien jaren, dat hij te Warmenhuizen heeft vertoefd, steeds met plichts betrachting zijn achtereenvolgende functies als gemeentepolitie, mare chaussee en rijkspolitie waargeno men. Daarom een woord van dank voor al hetgeen de heer Brandsen in het belang van de gemeente heeft gedaan. R.K. ZANGVERENIGING „ZINGEN IS LEVEN" OP CONCOURS WARMENHUIZEN. Zondag jl. nam de Gem. Zangvereniging deel aan het Nationaal Concours te Sche- veningen (Kurhaus). De directeur, zowel als de zan gers en zangeressen hadden geen gemakkelijke opgaaf, aangezien zij uitkwamen in de afdeling Uitmun tendheid; desondanks hebben zij een zeer bevredigend resultaat kun nen boeken door met 305 punten een le prijs te behalen. Een extra compliment voor direc teur Th. v. Baar mag hier niet ach terwege worden gelaten; dit in ver band met de hoge cijfers, welke de juryleden voor zijn muzikale opvatting hadden toegekend. VOETBAL VIOS I speelde Zondag jl. zijn eerste competitiewedstrijd tegen Koedijk I op eigen terrein. Het spel was van beide kanten wat mat en goed-ondernomen aan vallen hebben we slechts enige ma len kunnen zien. Uit één van deze weinige aan vallen wist Jac. de Nijs (Vios) de stand op 10 te brengen, welke stand tot het eind der wedstrijd onveranderd bleef. Vermeld dient nog te worden, dat de Vios-achterhoede zeer verdien stelijk spel leverde en dat Vios met een kleine verbetering in de voor hoede de nog komende competitie wedstrijden vol vertrouwen kan tegemoet zien. BEDEVAART HEILOO WIERINGERMEER. Een kleine 400 parochianen uit de Wieringermeer en het evacuatie oord Medemblik hebben Zondag een bezoek gebracht aan Moeder Maria te Heiloo. Onze Lieve Vr. ter Nood? heeft kunnen luisteren naar de smeekbeden van haar kinderen uit de mooie polder die zo zwaar getroffen is. Wie zal de moeilijkheden beseffen die tien tallen van ons hebben? Maria is van alle talen: zij verstaat de Zeeuwse vrouw die voor haar zoon in dienst bidt. Zij verstaat de smeekbeden van* de Brabantse' moeder om het behoud van de priesterroepingen van haar zoons, zij beluistert het Fries in 't stoe re bezoek van de arbeider om betere huisvesting, t sappige ge zellige Limburgs 'wordt door haar begrepen in 't verzoek van het eenzame meisje. Zij verstond in het conglomeraat van al onze schone dialecten de roep om Haar machtige hulp in onze nood. De nood van onze drie kerken, de nood van onze kleine behuizin gen, de nood van de loodzware lasten die op ons drukken. Ge sterkt trokken alle parochianen weer huiswaarts. AFSCHEIDSRECEPTIE Dr. J. J. BOERMA 'T ZAND. Alle belangstellen den worden er langs deze weg nog maals aan herinnerd, dat het be stuur van „Plaatselijk Belang" op Zaterdag 4 Oct. a.s. een afscheids receptie organiseert, waarbjj offi cieel vaarwel gezegd kan worden aan onze scheidende arts, dr. J. J. Boerma, bij diens vertrek naar Leeuwarden. Nieuwe krantenstrijd Ofschoon met ingang van gisteren de beide gefuseerde bladen Vrije Alkmaarder en Alkmaarse Courant onder een nieuwe naam „Dagblad voor Alkmaar" verschenen, kwam ook nog De Vrije Alkmaarder af zonderlijk uit. Wij vernamen, dat een groep em ploye's van de V.A., die met de gang van zaken niet accoord waren gegaan, zich meester hadden ge maakt van de abonnementenlijsten, die bij de fusie ter beschikking van de nieuwe combinatie zouden ko men en dat de Drukkerij „Sprekend Papier" te Schagen, waar de Vrije Alkmaarder en de „Nieuwe Scha- ger" gedrukt werden, geen enkele mededeling had gekregen van de totstandgekomen fusie en derhalve gewoon door ging met de V.A. en Nw. Schager te drukken en te doen bezorgen. In een mededeling van de nieuwe combinatie in het eerste nummer wordt o.m. gezegd, dat de oude strijd voor beide partijen eervol is geëindigd; het lijkt er echter op, of er weer een nieuwe strijd ontbrand is. Overigens js het eerste nummer van het Dagblad voor Alkmaar wat vorm" en inhoud betreft een ge trouwe voortzetting van de Alkm. Crt., waarvoor wij zelfs een adver tentie in het blad aantroffen. Wat de herverschijning van de V.A. be treft, is te verwachten, dat deze niet van blijvende aard zal zijn. Zaterdagmorgen, zal naar wij ver nemen een kort geding plaats heb ben voor de Alkmaarse rechtbank waarbij de N.V. Sprekend Papier het N.V. Dagblad voor Noord Hol land (V.N.H.B. in oprichting) het recht betwist de kranten Vrije Alk maarder, Nieuwe Schager en Ken- nemer Koerier te drukken; daarna zal een kort geding plaats hebben tussen de N.V. Sprekend Papier en de Nieuwe Schager, die aan de eer ste het recht ontzegd de naam van Nieuwe Schager te voeren. Harddraverijdag te Schagen SCHAGEN. De jaarlijkse hard draverij trok weer velen uit de omgeving naar Schagen, om van de edele paardensport, en wat daar mee samenhangt, te genieten. Oojc al stond er een tamelijk ste vige koude bries, toch bleek de stemming prima te zijn. De span nende ritten werden met critisch oog bekeken, en velen lieten zich verleiden om een gokje te wagen. De bookmakers hebben dan ook ongetwijfeld een goede (en belegde) boterham verdiend en dat bijna on der het wakend oog van de diena ren van Hermandad. Na de draverij, die aanvankelijk vlot verliep, doch waarvan de laat ste ritten wel zeer veel tijd vroe gen, begaf het publiek zich bij drommen naar de diverse feest zalen. Dat het er hier vrolijk naar toeging bewijst wel het relatief groot aantal „lichte gevallen", dat de avondlijke rust met bral-gelui- den verstoorde. Vuurwerk bezit nog altijd een grote attractie. Velen hadden zich alleen voor dit evenement een fiets- of pittige wandeltocht getroost. Het was dan ook jammer dat juist ge durende dit vuurwerk een ijskoude bui het verblijf op het marktveld allesbehalve veraangenaamde. Over het geheel genomen kwam het nog Z.A.P. IEGMONDIA I 5—1 BREEZAND. Voor deze eerste thuiswedstrijd van Z.A.P. I bestond tamelijk 'grote belangstelling. In Bergen verloor Z.A.P. met 21, zij het onder protest. Nu kon ZAP zich revancheren en laten zien, wat het in eigen huis waard is. Z. speelde voor de rust met wind mee, maar door opdringen van haar spelers, had de voorhoede weinig ruimte om te opereren! Slechts één doelpunt vermocht ZAP voor de rust te scoren (rust f0). Vlak na de rust doelpuntte Eg- mondia (11) waarna de Z. voor hoede meer ruimte kreeg. Goed keepwerk bij Egmondia voorkwam nog enige tijd doelpunten. Een enorm aantal corners» drukte het overwicht van ZAP voldoende uit. Uit een voorzet van Z. rechtsbui ten scoort de dito links (21). Met een schitterende kopbal verzorgt ZAP's middenvoor no. 3 (31). vrij goed tot haar recht. J3e kleu rige zonnen, draaiende wieken en kleurige ballen schietende vuurfon- teinen, ontlokten telkens weer „ach's" en O's" aan de dicht opeen gepakte massa, om van het effect der 4 en 5 IjlTurige pijlen nog niet te spreken. Schageq heeft z'n herfstfeest ge vierd. Volgt nu weer de winter slaap? GEMEENTERAAD LANGEDIJK De Gemeenteraad van Langendijk kwam Woensdagavond in vergade ring bijeen. Een adres van de kleinhandel van Langendijk in zake het venten met koopwaren door buiten deze ge meente wonende personen, werd voor kennisgeving aangenomen. Diverse raadsleden zagen gaarne nog meerdere beperkingen opgelegd aan kooplieden, die van buiten ko men, doch de voorzitter was van mening, dat we in een vrij land wo nen en we dus gevestigde kooplieden van elders niet mogen en kunnen weren. De raad ging accoord met het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en uitvoering van reinigingsrechten. Voorschot uit 's Rijkskas van f 235745.10. De gemeente Langendijk is bezig met de bouw van twintig nieuwe woningen, die1 per stuk f 10.200. zullen kosten. Momenteel is er een bouwrijp terrein en in verband hier mede achten B. en W. het dringend noodzakelijk uit de kas van het Rijk een voorschot aan te vragen van in totaal f 235.745.10. De raad ging hiermede accoord en juichte het plan toe. In de Commissie voor Woon- ruimtewet 1947 werden benoemd de heren W. J. Balder, P. Duijves, L. Kalverdijk, J. C. Stoop en P. K. Vol kers. De raad besloot tot aankoop van een klein stukje grond, toebehoren de aan de Nederlandse Spoorwegen en gelegen te Noord-Scharwoude. Ook wil men geleidelijk aan de percelen langs de te onderhouden wegen en schoeiïngen in eigendom trachten te krijgen en daarom zal men ook pogingen doen, te komen tot het afhandelen van de reeds aan geknoopte aankoopspogingen van de grond langs de Dorpsstraat te Noord- Scharwoude, groot 40 c.A. Wegverbeteringen. B. en W, zijn van mening, dat men in deze gemeente al het mogelijke doen moet, om de wegen te verbre den en daarom onverwijld over moet gaan tot b.v. het achteruitzet- ten van diverse soorten en stukken hekwerk. De voorzitter deelt echter mede, dat de kosten verbazend hoog zijn en dat men vergeten heeft vorig jaar hiervoor iets uit te trekkep op de begroting. Dit jaar zal alsnog vijftienhonderd gulden hiervoor worden uitgetrok ken en zal men allereerst overgaan tot het achteruit plaatsen van het «hekwerk voor de woning van de heer Witteveen te Broek op Lan gendijk. De raad kan zich hiermede ver enigen. Aan de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar werd een subsidie verleend van f 25. Het Schoolplein van de O.L.School te Noord-Scharwoude wordt verbe terd en hiervoor wordt een bedrag ter beschikking gesteld van f 2300.-. Een nieuwe klok. Zonder veel discussie werd beslo ten over te gaan tot het bestellen van een nieuwe klok /oor de ge meentetoren te Noord-Scharwoude. De voorzitter deelt mede, dat on danks alle nasporingen, de geroofde klok zoek is en men dus nu een nieuwe kan bestellen. Het wordt een klok van 1275 kilo, toon E. Ze is be steld bij de firma Th. Hogen te Dui- vendrecht en bestaat voor 80 pet. uit rood koper. Hiervoor wordt een crediet verleend van f 7.000.dat later voor een groot gedeelte terug vloeit in de gemeentekas, door de subsidie van het Rijk. Het opschrift van de nieuwe klok is gemaakt door de heer Van Alphen en luidt: „Door roof en bruut geweld ging de oude klok verloren. Ik laat, zo het God behaagt, slechts vredesklanken horen." Benoemingen. De heer P. Keppel wordt benoemd tot Ambtenaar van de Burg. Stand te Langendijk. Na een comitéverga dering werd de heer D. Mantel te Broek op Langendijk aangesteld tot concierge van het Raadhuis en van de Gymnastiekzaal te Noord-Schar woude. De salarissen van het gemeente- personeel worden aangepast aan het huidige prijspeil en vastgesteld vol gens de voorstellen van B. en W. Ee raad juichte dit toe, eveneens het besluit tot het toekennen van de 2 pet. vacantiegratificatie. Tot leden van de Commissie van beheer voor de Gasfabriek, werden benoemd de heren L. Kalverdijk en P. Duijves. Hierna sluiting der vergadering. DE TRAM NAAR WARMENHUIZEN Geen materieel Naar aanleiding van onze publi caties zowel van redactionele zijde als van enkele inzenders, schrijft ons de afd. Perszaken van de Ned. Spoorwegen het volgende: Niet dan noodgedwongen hebben de N.S. besloten de tramdienst door een busdienst te vervangen. De deplorabele materieelpositie be let de N.S. de tramdienst verder te exploiteren. Daar de Centrale Werkplaatsen der Spoorwegen, die eerst het lichtst-beschadigde mate rieel hebb'ên hersteld, thans toe zijn gekomen aan het herstel van het zwaarst-beschadigde materieel, dat per stuk veel meer tijd/en ma teriaal kost, is de capaciteit dier werkplaatsen relatief geringer ge worden. Dit wreekt zich in het ge hele materieelpark. zowel wat lo comotieven. als wat rijtuigen be treft. Het laat zich zelfs aanzien, dat de N. S. de per 5 October van kracht wordende dienstregeling slechts zullen kunnen volhouden, als de treinen korter worden ge maakt. De N. S. zien de belangen van de verbinding AlkmaarWarmen huizen zeer goed in, doch staan ook hier, gelijk in zovele gevallen, voor de technische onmogelijkheid om aan alle wensen te voldoen. Dinsdag j.l. vergaderde de raad. Aan de heer v. Herpen, gemeente secretaris en ambt. van de Burge- lijke Stand, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De voorzit ter deelt mee, dat de heer van Her pen niet aanwezig kon zijn, wegens het overlijden van een zijner broers. De datum van ontslag zal in over leg met de heer van Herpen worden besproken. De raad zal daarvoor worden bijeengeroepen om afscheid van hem te nemen. Benoeming Gemeente-Secretaris. Alvorens tot stemming zal worden overgegaan krijgt de heer Jb. Groenveld het woord. Zoals de voordracht nu is, vind hij het geen voordracht. Ten eerste vind hij no. 1 geen candidaat en zpals deze voor dracht is gemaakt, welke de heer Groenveld betiteld met een onder onsje, geeft hij te kennen, daar niet aan te zullen meewerken. De voorzitter licht toe, dat na de vorige raadsvergadering waar de heer Groenveld niet aanwezig was, de raad van mening was, de heer Specker no. 1 te plaatsen. Weth. P. Tromp vond het jammer dat Groenveld niet aanwezig was wegens verblijf in 't buitenland, maar 't geval ligt er nu eenmaal en Groenveld zal zich er bij moeten neerleggen. De heer Groenveld doet nu het voorstel de bénoeming aan te nou- end en alsnog een, oproep te plaat sen Het voorstel wordt ondersteund en na mondelinge stemming ver worpen. De heer G. Specker wordt met 9 stemmen (4 st. blanco) tot Gem. Secretaris benoemd. De benoeming gaat in op de datum, waarop het ontslag van de heer v. Herpen in gesloten werd de verordening be treffende de straatbelasting op nieuw vast te stellen met ingang van 1 Jan. 1948. Bezwaarschriften Straatbelasting. Van A. Visser, J. Veen, G. Tamis, H. Reijne' en A. Koppes zijn be zwaarschriften ingekomen tegen de aanslag in de straatbelasting. De raad beschikt hierop nadat de voor zitter de gemotiveerde ontwerpbe sluiten heeft voorgelezen. Herziening verordening begrafe nisrechten. B. en W. stellen de raad voor een nieuwe verordening op de heffing van begrafenisrechten vast te stellen, waarin de 'tarieven zijn verhoogd en waarin tevens opgeno men de Verordening op de invorde ring van deze rechten. De heer Bruin vraagt enige ophelderingen, waarna deze herziening door de Raad wordt goedgekeurd. Bezwaarschriften rechten vuilnis ophaaldienst. Van Wed. C. Noorden, H. Dekker en Mevr. Wed. Kostelijk Kooy zijn bezwaarschriften binnen gekomen tegen aanslag van ge noemde belasting. Aldus door Raad beschikt. Bouw woningwetwoningen. De raad geeft B. en W. toestem ming t.b.v. de bouw van nog 18 wo ningwetwoningen voorschotgeld aan het Rijk aan te vragen. De voorzitter zegt dat het de be doeling is van deze dubbele wonin gen er 4 in Zuid, 2 Noord- en 3 aan 't Kruis te zetten. De heer W. Groenland vindt dat 't Noord er bekaaid afkomt. DE HEER LEEGWATER PLEIT VOOR DE BASSERWEG De voorz. zegt dat er nog een 2de serie komt Bezwaarschriften hondenbelasting Dat het ernst is om in de gemeen te achter de honden aan te zitten, bewezen de vele bezwaarschriften, die tegen deze belasting waren in gekomen. De hele litanie werd voorgelezen en al werd van vele het bedrag ver minderd, er zal toch een behoorlijk bedrag binnen, komen, buiten de genen, die geen bezwaarschrift in dienden en zij die hun hond nog niet opgaven en in de toekomst ont dekt worden. Gemeente Rekening 1944/1945 De raadscommissie bestaande uit d£ heren W. Groenland, C. Kok en L. van Graft heeft de rekeningen nagezien; de rekening 1944 (gewone dienst eindigt met een nadelig sal do van f 28.233.47. Die van 1945 (gewone dienst) met een nadelig slot van f 22.748.30. Al dus voorlopig vastgesteld. Belegging gelden fonds armenzorg Het voorstel van B. en W. om de gelden verkregen uit de verkoop van de woningen aan de Rustenbur- gerweg (Sprenkeling) en te Oud karspel (3) te beleggen door aan koop van obligaties wordt door de raad goedgekeurd. Hierna worden enkele schriftelijke vragen, gesteld door de heer Jb. Groenveld, behandeld. De eerste vraag betreft waarom leges moet worden betaald wan neer men een verklaring komt vra gen om geld gedeblokkeerd te krij gen. De vrager wordt hierover door de voorz. toegelicht. Vevolgens; Hoe staat het met de straatverlichting van de Middenweg. Er wordt hierover enige ogenblik ken gezellig gepraat, waarna door de voorzitter de toezegging wordt gedaan, dat men hoopt voor de winter een nog betere verlichting te krijgen, vooral in Heer Hugow.- Zuidhoek BasserwegMiddenweg en BasserwegProv.weg. Hierna wordt deze geanimeerde vergadering gesloten en blijft de raad nog bijeen om naar een uit eenzetting te horen van de gem. architect de heer E. Besteman, be treffende de nog te bouwen wonin gen. Als waarnemend secretaris fun geerde de heer J. Geusebroek. Een van de vele qprners wordt door de Z. linksbuiten fraai inge kopt (4—1). Ondanks ZAP's overwicht houdt de club uit Egmond goed vol, maar deZAP achterhoede weet van geen wijken! De Z. midvoor fabriceert tenslot te nog nummer vijf (51) en met deze stand komt het einde. De andere uitslagen zijn: ZAP Hl Dirkshorn II 9—1; ZAP IV—'Wi- ron II 0—9; Kaagvogels IIIZAP V 80; Jun. ZAP aVios a 01; ZAP bLSW a 22; Adsp. G. Zwart a —ZAP a 0—10; ZAP c—LSW d 7—0. De daders hebben reeds bekend Dezer dagen overleed in een zie kenhuis te Hoorn de 32-jarige J. W. uit Hoogwoud. Aanvankelijk leek het een normaal sterfgeval als ge volg van een ernstige ziekte, doch bepaalde omstandigheden gaven de Rijkspolitie aanleiding 'n onderzoek in te stellen. De bekende politiedeskundige Dr. Hulst uit Leiden werd in de arm genomen en zijn onderzoek wees uit, dat er hier ongetwijfeld sprake was van vergiftiging door een be kend rattenvergift. De, Rijkspolitie zette daarop het onderzoek voort, daarbij uitgaande van een door de postcommandant, wachtmeester le klas J. Fix, gekoesterde verdenking. Na de begrafenis van het sk(:ht- offer was het moment gunstig om te pogen de zaak tot een goede op lossing te brengen. Men bleek op het goede paard te hebben gewéd, want reeds dezelfde avond, de 30e September, had men de schuldigen aan deze lafhartige gifmoord tot bekentenis gebracht. Het bleken te zijn de echtgenote van het slachtoffer en haar vriend H. de G. Zij konden niet volharden in hun ontkennende houding, nadat hun de opgespoorde aanwijzingen werden voorgehouden. Nader bleek nog. dat kort tevoren ook reeds een poging tot vergiftiging door dit tweetal had plaats gehad, echter zonder succes. De snelle opheldering mag als een uitstekend succes worden aange duid voor de Rijksnolitie ter plaat se, in deze belangrijke zaak terzijde gestaan door R.P.-personeel van elders. Voor de Alkmaarse Politierechter Koopvrouw S. K. uit Amsterdam, die een vergunning heeft voor het kopen en verkopen van tweede handsgoederen, nam het niet zo erg nauw met de bestaande voorschrif ten op dit gebied en kocht schorte goed, dat ze zwart verkocht te Alk maar. Ze werd dienaangaande ver oordeeld tot een boete van f 150. of zestig dagen. M. H. uit Alkmaar kreeg wegens het overtreden van de bestaande voorschriften op dit gebied een boete van dertig gulden of 20 dagen bij een voorwaardelijke veroordeling van 2 maanden met een proeftijd van twee jaar. Th. R. uit Alkmaar kreeg f 250. of drie maanden. Terecht is dp rechtbank van oor deel dat zwarte praktijken tot het verleden dienen te behoren. ZITTING BIJZONDERE POLITIERECHTER De meubelmaker H. V. uit Den Helder nam levensmiddelenkaarten en andere distributiebescheiden aan van mensen, die in geldnood zitten en gebruikte ze voor zichzelf of verkoopt ze weer. De president vindt, dat verdachte dan een grote maag bezit en veel geld ter be schikking heeft. Verdachte wil zodoende de men sen helpen, doch terecht merkt de Officier op. dat dit een vreemde manier van helpen is. Verdachte kon beter zijn geld in de zaak ste ken, want hij krijgt nu een boete van f 200.of zestig dagen, ter wijl hij een voorwaardelijke ver oordeling krijgt van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. H. W. uit Heerhugowaard is ''de steun van zijn ouders. Hij heeft, om hen te helpen, vee geslacht en gehandeld'in zwart vlees. Het rap port over hem is niet zo erg gun stig, maar bij de eis ziet de Offi cier van Justitie af van boete van f 500.wijl verdachte, om dit te kunnen opbrengen, toch weer zou zijn gaan slachten. Wel moet hij 'n gevoelige straf hebben; de ejs is drie maanden voorwaardelijk en drie maanden definitief. De raadsman Mr. Van Hilten doet zijn uiterste best, deze man te be houden voor zijn ouders, die hem node missen kunnen. De boete is weg, maar nu gaat de zoon en de werker weg. aldus is zijn conclusie. De uitspraak is zes maanden voorwaardelijk bij een proeftijd van drie jaar, terwijl men de jeug dige delinquent ter beschikking wil stellen van de R.K. Reclassering. Wel kan de president niet nala ten een geduchte en flinke beris ping te geven, want ..het is nu on herroepelijk de laatste keer". H. G. uit St. Pancras heeft groen ten, o.a. boerenkool geteelfl op een stuk grond van enkele hectaren te Uitgeest. Hij deed dit uit winstbe jag en omdat de kool meer oplevert dan de witlof. De getuige C. S. geeft aan, dat het van groot belang is, dat de telers zich houden aan de richtlijnen inzake het teeltplan, te meer daar we anders met een nog groter overschot van groenten ko men te zitten. Hij wordt veroor deeld tot een boete van zevenhon derd gulden of 42 dagen hechtenis. C. van de H. dreef handel in bon kaarten. leverde zeep zonder bon af en verkocht suiker zonder bon en tegen dure prijzen. Blijkens het rapport door de president ter zit ting voorgelezen, staat hij erg on der invloed van een vrouw, die ze ker straks ook weer vat op hem zal hebben. Hij heeft nog ruim acht maanden door te brengen in gevan genschap wegens andere gevallen van dien aard. De Officier wil hem nog niet langer van zijn vrijheid beroven. Hij wordt veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Met ..ik zal me stellig beteren" verlaat de ver oordeelde de rechtszaal. J. J. M. H. te Hoorn heeft een le vensmiddelenkaart gekocht en ver kocht en besteedde de winst aan sterke drank. Hij krijgt zever, da gen hechtenis. De Anglicaans van York, Dr. heeft in een ui het gevaar, dat bestaat in het i Europa in twee i een communistis» communistisch, 1 schuldigd de v tiek aan te mo< Sovjet-Unie als and van de Chi ving te kwalifice zowel de oppositi raunistne als te| democratie te stc Wanneer deze kampen permanen aldus de Aartsbiss oorlog onvermijdc rij heeft weer plai •waarbij vergeleke quisitie kinderspel banning en martel pens. Beide richti Aartsbisschop vooi cratisch te zijn m: de democratie op lende wijze. „Daai geland, dat nooit en een afkeer hee en het werkti een leide economie i communistisch n< tisch kapitalistisch Weliswaar zijn c litieke partijen va: vasteland in hun p uitstrevend, maar verzamelplaatsen ren en opnieuw di dat dit katholicisn moet worden met „Indien dit weer zal de kreet word het clericalisme d< en in het overwin linkerzijde in elk misschien de hele haar p'olitieke vija Natuurlijk, zo Aartsbisschop, is h marxistisch comm kelijkerwijze in str; tenheid, maar het weren, dat er in t sche staat geen i Christendom zou z dwaas is te ontker de Sowjet-Unie me staan om tot wedi komen, zou het fats verstanden als pei schouwen of „als fundamentele ve; niet uit de weg te „De Kerk moet i te aanvaarden, dat vijandige ideologisc Lege spijsol spoedig ir Bij de distributi in Augustus j.l. is tal flessen onder 1 komen, waardoor raden bij de fabric klein zijn. Hoew nog niet de minste staat, zal getracht het einde van het spijsoliebon aan te voering van deze practisch onmogeli; dien de thans in flessen niet tijdig lier terug worden indien het straks gelijk zal blijken spijsolie beschikba deze distributie ni zal moeten worde: brek aan flessen b chismus, maai ook voldoende pr voldoende tot ons gen in ons gewo leven, dat we naast ons hebben, mee leeft als geei belang in ons stell bezorgd is en ovt Vanaf het eerste het leven geeft mensen-kind een 1 het op heel zijn le ejndé toe zal ver hebben een En Wat is dat een Engel-bewaarder! geest, die ons beu geeft ons met zijr 'scherming. Er zijn tveest Cecilia, f mana e.a. die 1 waarder hebben zich, bij hen. Ook onze eigen En Vandaag wijdt d feestdag aan hem. altijd aan hem. OP 7 October w in de Kathec van Roustchouk j Eug. Bossilhoff bisschop gewijd Noord Bulgarije, nieuwe bisschop, passionist, is Bul en studeerde ooi Nederland, waar te Sambeek bij familie gastvri; genoot die zijn sti geheel betaalde. Meerssen werd de ligverklaring v Louis de Grignior stichter van de gregatie der Mon tanen feestelijk vierd.. Mgr. Gün son, bisschop van land droeg een P< ficale H. Mis op e: paters van het pre cialaat ontvingen de tourgerij een schenk onder cou 9 De Katho Kerk in Duits heeft met ene moeilijkheden te 1 pen, nu vele bist men meer dan maal zqveel gelov hebben als vooi oorlog. Breslau dat vroeger 4i kath. telde, bergt nu 150.000. In Sa?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2