Geldt het beroepsgeheim ook voor de journalist? DE VERRE STEM l RADIO Anglicaanse Aartsbisschop beschuldigt het Vaticaan Laatste plaats in Veiligheidsraad nog steeds onbezet De bonnenlijst moord te oogwoud NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 2 October 1947 PAG. 3 van verdeeldheidspolitiek in Europa De heer Lunshof voor de Rechtbank Engelbewaarder Katholieke Actualia J J vele corners wordt linksbuiten fraai inge- AP's overwicht houdt Egmond goed vol, maar erhoede weet van geen voor fabriceert tenslot- ïer vijf (51) en met omt het einde, uitslagen zijn: ZAP III II 9—1; ZAP IV—Wi- Kaagvogels IIIZAP V VP a—Vios a 0—1; ZAP 22; Adsp. G. Zwart a -10; ZAP c-LSW d rs hebben reeds bekend »n overleed in een zie- loorn de 32-jarige J. W. ld. Aanvankelijk leek maal'sterfgeval als ge- n ernstige ziekte, doch istandigheden gaven de aanleiding 'n onderzoek le politiedeskundige Dr. eiden werd in de arm zijn onderzoek wees lier ongetwijfeld sprake rgiftiging door een be vergift. De, Rijkspolitie het onderzoek voort, aande van een door de dant, wachtmeester le gekoesterde verdenking, 'rafenis van het sltrht- et moment gunstig om zaak tot een goede op- jrengen. Men bleek op aard te hebben gewéd, dezelfde avond, de 30e had men de schuldigen ifhartige gifmoord tot ebracht. n te zijn de echtgenote htoffer en haar vriend konden niet volharden ennende houding, nadat espoorde aanwijzingen rgehouden. Nader bleek t tevoren ook reeds een vergiftiging door dit plaats gehad, echter .S. opheldering mag als een succes worden aange- e Rijksnolitie ter plaat jelangrijke zaak terzijde or R.P.-personeel van de Alkmaarse lifierechter v S. K. uit Amsterdam, gunning heeft voor het erkopen van tweede en. nam het niet zo erg [e bestaande voorschrif- ebied en kocht schorte- zwart verkocht te Alk- erd dienaangaande ver een boete van f 150. ;en. Alkmaar kreeg wegens len van de bestaande i op dit gebied een rtig gulden of 20 dagen vaardelijke veroordeling iden met een proeftijd ar. Alkmaar kreeg f 250. aden. r dg rechtbank van oor arte praktijken tot het nen te behoren. C BIJZONDERE TIERECHTER lmaker H. V. uit Den levensmiddelenkaarten istributiebescheiden aan die in geldnood zitten 0 ze voor zichzelf of weer. De president erdachte dan een grote en veel geld ter be seft. wil zodoende de men- doch terecht merkt de dat dit een vreemde helpen is. Verdachte jn geld in de zaak ste- lij krijgt nu een boete of zestig dagen, ter- voorwaardelijke ver- ijgt van drie maanden eftijd van twee jaar. Heerhugowaard is 'de ijn ouders. Hij heeft, helpen, vee geslacht en zwart vlees. Het rap- ;m is niet zo erg gun- iij de eis ziet de Offi- stitie af van boete van 1 verdachte, om dit te rengen, toch weer zou achten. Wel moet hij 'n raf hebben; de eis is en voorwaardelijk en n definitief. an Mr. Van Hilten doet best, deze man te be- zijn ouders, die hem kunnen. De boete is ïu gaat de zoon en de aldus is zijn conclusie. aak is zes maanden ijk bij een proeftijd r, terwijl men de jeug- ent ter beschikking wil de R.K. Reclassering. ie president niet nala- uchte en flinke beris- n, want „het is nu on- de laatste keer". ;t. Pancras heeft groen- renkool geteel.d op een van enkele hectaren te deed dit uit winstbe- t de kool meer oplevert f. De getuige C. S. geeft van groot belang is. s zich houden aan de izake het teeltplan, te- ve anders met een nog chot van groenten ko- n. Hij wordt veroor- n boete van zevenhon- of 42 dagen hechtenis. H. dreef handel in bon- erde zeep zonder bon icht suiker zonder bon re prijzen. Blijkens het - de president ter zit- ezen, staat hij erg on- van een vrouw, die ze- uk weer vat op hem zal heeft nog ruim acht Dr te brengen in gevan- ïgens andere gevallen •d. De Officier wil hem ger van zijn vrijheid veroordeeld tot zes oorwaardelijk en een drie jaar. Met „ik zal eteren" verlaat de ver- 5 rechtszaal. te Hoorn heeft een le gkaart gekocht en ver- isteedde de winst aan Hij krijgt zever, da- is. De Anglicaanse Aartsbisschop van Yorjs, Dr. Cyrill Garbett, heeft in een uiteenzetting over het gevaar, dat naar zijn mening bestaat in het uiteenvallen van Europa in twee vijandige kampen, een communistisch en een nict- comraunistisph, het Vaticaan be schuldigd de verdeeldheidspoli- tiek aan te moedigen door de Sovjet-Unie als de grootste vij and van de Christelijke hpscha- ving te kwalificeren en overal, zowel de oppositie tegen het com munisme als tegen de sociaal democratie te steunen. Wanneer deze twee vijandige kampen permanent worden, dan is. aldus de Aartsbisschop, een nieuwe oorlog onvermijdelijk. „Ketterjage- rij heeft weer plaats op een schaal, waarbij vergeleken de Spaanse in quisitie kinderspel is. Dood, ver banning en marteling zijn de wa pens. Beide richtingen, zo ging de Aartsbisschop voort, beweren demo cratisch te zijn maar interpreteren de democratie op een zeer verschil lende wijze. „Daartussen staat En geland, dat nooit erg streng denkt en een afkeer heeft van theorieën en het werktl een politiek van ge leide economie uit, welke noch communistisch noch individualis tisch kapitalistisch is." Weliswaar zijn de katholieke po' litieke partijen van het Europees vasteland in hun programma's voor uitstrevend, maar zij zijn tevens de verzamelplaatsen van reactionnai- ren en opnieuw dreigt het gevaar, dat dit katholicisme vereenzelvigd moet worden met reactie. „Indien dit weer het geval wordt, zal de kreet worden gehoord, dat het clericalisme de grote vijand is en in het overwinningsuur zal de linkerzijde in elk land de Kerk en misschien de heleChristenheid als haar p'olitieke vijand behandelen." Natuurlijk, zo vervolgde de Aartsbisschop, is het materialistisch marxistisch communisme noodza kelijkerwijze in strijd met de Chris tenheid, maar het is onjuist te be weren, dat er in een communisti sche staat geen plaats voor het Christendom zou zijn. Hoewel het dwaas is te ontkennen, dat er met de Sowjet-Unie moeilijkheden be staan om tot wederzijds begrip te komen, zou het fataal zijn deze mis verstanden als permanent te be schouwen of „als uitvloeisel van fundamentele verschillen, welke niet uit de weg te ruimen zijn." „De Kerk moet ronduit weigeren te aanvaarden, dat Europa in twee vijandige ideologische kampen ver- Lege spijsolie-flessen spoedig inleveren Bij de distributie van spijsolie in Augustus j.l. is een groot aan tal flessen onder het publiek ge komen, waardoor de flessenvoor- raden bij de fabrieken thans zeer klein zijn. Hoewel hieromtrent nog niet de minste zekerheid be staat, zal getracht worden 1 tegen het einde van het jaar weer een spijsoliebon aan te wijzen. De uit voering van deze distributie zou practisch onmogelijk worden, in dien de thans in omloop zijnde flessen niet tijdig bij de winke- lier terug worden bezorgd, opdat, indien het straks inderdaad mo gelijk zal blijken te zijn weer spijsolie beschikbaar te stellen deze distributie niet opgehouden zal moeten worden, wegens ge brek aan flessen bij de industrie. deeld moet zijn en zij moet hopen op en bidden voor een betere ver standhouding met de Sowjet-staat en het Sowjetvolk als uitvloeisel van de nauwere vriendschap met de Russische kerk." (Wij hebben onlangs enige arti kelen gewijd aan enkele belang rijke beschouwingen van het Vati caanse blad de „Osservatore Roma no", welke een geheel ander licht werpen op de beschuldigingen van bisschop Arbett! Ook daar' werd de mogelijkheid van politieke samen werking met de Russische staat en zeker met het Russische volk er kend, naast de handhaving van de ideologische verschillen. De weige ring, om die ideologische verschil len te verdoezelen, aan te merken als „reactie" van een „politiek katholicisme", zoals de Anglicaanse bisschop doet, wijst er op, dat hij bedenkelijk dicht wandelt op de grens van het aanvaarden van communistische methoden. En ach ter zijn pleidooi voor een nauwe vriendschap met de Russische kerk zetten we maar een heel groot vraagteken! Pleitend voor begrip voor mogelijkheid van samenwer king met de Russische staat en het Russische volk, heeft het Vaticaan echter duidelijk onder scheid gemaakt met het RuSsische communisme, datzich tot het Christendom verhoudt als water tot vuur. Dit behoeft de politieke ver deeldheid niet noodzakelijk in de hand te werken, maar als dat het gevolg er tenslotte van zou moeten zijn, dan past maar één woord: niet transigeren, en: nullo communio! redactie.) BIJEN SNOEPTEN 350 KG SUIKER OP De CCD werd dezer dagen be trokken in een zeer ongewoon on derzoek. Een grossier in levens middelen te Groesbeek, een oor logsslachtoffer, was genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis. In de buurt hiervan stonden vele bijenkorven, welker bewoners plotseling de lucht kre gen van de suiker, die in dit pak huis lag opgeslagen. Met duizen den kropen de bijen door kieren en gaten en stortten zich op de suikerzakken, die weldra over dekt waren door een wriemelende hoop suikersnoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indringers te lijf. Ondanks de vele slachtoffers moest hij tot zijn verdriet vast stellen dat hij 350 kg suiker ar- m.er was geworden. De imkers waren over de slach ting vertoornd en zochten steun bij de Rijksbijenconsulent, die slechts kon adviseren de korven minstens 6 km. van het pakhuis te verwijderen. Fietsbanden voor eerste montage Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.m. 30 November a.s. op de bon C 30 van het inschrij- vingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 610 een toerbuiten- band verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnen band is tot die datum geldig bon D 42 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 609. Verder is op genoemde datum op bon A 11 van het inschrijvingsbe wijs voor èerste montage een bui tenband en op bon B 11 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen be trokken worden. Inwisseling tegen een bandenbon is niet nodig. WETEN het uit de Cate chismus, maar weten we het ook voldoende practisch, is het voldoende tot ons doorgedron gen in ons gewone dagelijkse leven, dat we altijd iemand naast ons hebben, die met ons mee leeft als geen ander, die belang in ons stelt, die voor ons bezorgd is en over ons waakt? Vanaf het eerste ontwaken van het leven geeft God aan elk mensen-kind een Engel mee, die het op heel zijn levens-reis ten eindé toe zal vergezellen. Wij hebben een Engelbewaarder. Wat is dat een mooi woord: Engel-bewaarder! Een hemelse geest, die ons bewaart. Hij om geeft ons met zijn hulp en be scherming. Er zijn Heiligen ge weest Cecilia, Francisca Ro- mana e.a. die hun Engelbe waarder hebben gezien, naast zich, bij hen. Ook wij hebben onze eigen Engelbewaarder. Vandaag wijdt de Kerk een feestdag aan hem. Denken wij altijd aan hem. MARCUS Op 11 Januari van dit jaar pu bliceerde de hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, de heer H. A. Lunshof, een artikel getiteld „Een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati" in zijn blad. Op 28 Maart 1947 werd hij als getuige voor de rechter-com- missaris te Amsterdam geroepen om te antwoorden op de vraag van wie hij de gegevens, in ge noemd artikel verwerkt, had ont vangen. De heer Lunshof wei gerde bekend te maken wie zijn zegsman was en beriep zich ter rechtvaardiging van zijn weige ring op beroepsgeheim. Als ge volg van deze weigering had de heer Lunshof zich Woensdagmor gen voor de Arrondissements rechtbank te Amsterdam, gepre sideerd door mr. V. G. A. Boll, te verantwoorden. De verdediging, waargenomen door mr. P. S. Gerbrandy, had één getuige a decharge opgeroepen, de journalist mr. M. van Rooy, hoofd redacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant, om als deskundige de zaak Lunshof te belichten. Op de vraag van de verdediger wat de gevolgen zouden zijn indien de heer Lunshof zijn zegslieden voor de Rechter-commissaris had genoemd, antwoordde mr. v. Rooy: „De reactie onder de journalisten zou zijn, dat Lunshof als eerloos journalist zou worden beschouwd. Dit geldt zowel voor zijn politieke medestanders als voor hen die zich niet met zijn politieke opvattingen kunnen verenigen. De pers heeft niet alleen tot taak het publiek mede te delen wat er in het openbaar geschiedt, doch ook indien zij zulks in het algemeen belang wenselijk acht te onthullen wat er in het verborgene voorvalt. De journalisten beschikken over vele in vertrouwen verstrekte ge gevens vaak worden hun deze gegevens in een sfeer van vertrou wen verstrekt door ministers of andere hoge functionarissen. Deze gegevens mogen vaak worden ge publiceerd en het komt dikwijls voor dat de journalist het verzoek krijgt de naam van zijn zegsman te verzwijgen, b.v. wanneer het regeringsbeleid het noodzakelijk maakt dat op een bepaald psycho logisch moment de regering als zegsman ongenoemd blijft." Het requisitoir. De Officier van Justitie, mr. J. W. A M. Smit gaf als zijn oordeel te kennen, dat een journalist niet het recht heeft zich te beroepen op OP 7 October wordt steeg het aantal_ ka- rechten van het pri- in de Kathedraal tholieken van 250.000 vaat bezit eerbiedigt van Roustchouk pater tot 600.000. Thuringen en anderzijds de ge- Eug. Bossilhoff tot spant wel de kroon zinnen, ook die met bisschop gewijd van met een toename van lagere inkomens een Noord Bulgarije De 60.000 tot 730.000. Hil- passend onderkomen nieuwe bisschop," een desheim, steeg van waarborgt. Voorts passionist, is Bulgaar 250.000 tot 1 millioen. wordt voor de arbei- en studeerde ook in Natuurlijk zijn er vele ders grotere reclitsze- Nederland waar hij vluchtelingen onder, kerheid gevraagd en te Sambeek bij een die wellicht later voor herziening van de familie gastvrijheid een deel weer weg loonwet waardoor het genoot die zijn studies geheel betaalde. Te Meerssen werd de hei- ligverklaring van Louis de Grignion stichter van de Con gregatie der Montfor- tanen feestelijk ge- v-- vierd.. Mgr. Günnar- son, bisschop van IJs- zullen trekken. De loniale bestuur zal in land droeg een Ponti- patriarch van de Roe- ieder opzicht samen- ficale H. Mis op en de meens - Orthodoxe werken met de mis- paters van het provin- Kerk Nicodemo laat sionarissen cmoat an- cialaat ontvingen van zich door de commu- ders de beschavmgs- de Iburgerij een ge- nisten niets opdringen, plannen op niets uit schenk onder couvert. De bisschoppen die zouden lopen. In m De Katholieke door hun houding de Duitse kampen, Kerk in Duitsland zich het ongenoegen waarin vroegere nazi s heeft met enorme der Sovjets op de hals zitten opgesloten nufeilijkheden te kam- hebben gehaald,, blij- wordt door deSovjets nen nu vele bisdom- ven ondanks intimida- een actieve propagan- men meer dan tien- tie door de regering, da gevoerd welke maal^veel gelovigen gehandhaafd. De vooral tegen.de Gods hebben als voor de katholieke sociale ac 8 oorlog. Breslau b v tie m de Verenigde minimum^uurloon van kath. telde^°bergt er «on le^ won7n}- boekt kan worden. nu 150.000. In Saksen wet die enerzijds de beroepsgeheim. De journalist kan zich niet beroepen op een afgelegde beroepseed, evenmin als een ban kier of een accountant dat kan. Het beroepsgeheim erkent mr. Smit alleen maar voor predikanten, art sen, advocaten en notarissen. Spr. eiste tenslotte tegen de heer Lunshof een geldboete van f 100. subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger haalde een aantal gevallen aan, waarin, volgens rechterlijke uit spraak, het beroepsgeheim van de journalist wordt erkend. „Het ambtsgeheim geldt niet alleen vol gens wet, wettelijk voorschrift of beroepseed, het geldt ook niet voor de advocaat, de predikant en de Rooms-Katholieke geestelijke. Toch wordt voor hem het geheim wel erkend." De verdediger ging voort met er op te wijzen, dat de journalisten hun beroep niet kunnen uitoefenen wanneer zij niet het recht tot ge heimhouding hebben. Als de staat er in zou slagen de journalist tot spreken te bewegen, zou de bron verstopt raken, waaruit hij zijn in lichtingen krijgt. Er zou geen goede objectieve voorlichting mogelijk zijn en de vrijheid van de pers, die tot het geweten van het volk spre ken moet, zou zodanig worden be knot, dat zij haar taak niet meer zou kunnen vervullen. Uitspraak volgt op 15 October. Uitreiking onderscheidingen Z.K.H. Prins Bernhard zal na mens H.M. de Koningin op Maan dag 6 October a.s. te 11.15 uur te Amsterdam in het Paleis op de Dam een aantal onderscheidingen uitreiken voor uitstekende daden, vellicht tijdens de oorlog, terwijl ook Ridders der Militaire Willems orde zullen worden beëdigd. Na afloop van deze plechtigheid zul len de aanwezige troepen defileren op het Damplein voor Z.K.H. en de nieuw benoemde Ridders M.W.O. Voor reeds eerder benoemde Rid ders M.W.O. wordt een bijzondere plaats gereserveerd. Positie Nederlandse passagiersschepen „Cottica", 1-10 van Paramaribo naar Trinidad. „Joh. van Oldenbarnevelt", 30-9 van Batavia naar Semarang. „Kota Agoeng", Java-Rotterdam, 1-10 pass Gibraltar. „Nigerstroom", 30-9 van Tacoradi naar Accra. „Oranje", Java-Amsterdam, 1-10 te Southampton. „Ruys", 30-9 van Singapore naar Mauritius. „Sloterdijk", R'dam-Java, pass. 30-9 15 uur Point de Galle, 3 Oct. te Sabang verwacht. „Willem Ruys", 1-10 om 8.45 van Vlissingen naar zee (proefvaart). Bij de negende ronde kreeg de Oekraine 32 stemmen De algemene vergadering der Verenigde Naties is er nog niet in geslaagd te beslissen, of India dan wel de Oekraine deel zal uit maken van de Veiligheidsraad. Bij de achtste stemming" kreeg de Oekraine een en dertig stemmen, India verwierf er drie en twintig. Bij de negende stemming heeft de Oekraine het tot twee en der tig stemmen gebracht. Om tot lid van de Veiligheidsraad benoemd te worden zijn hier acht en der tig stemmen vereist. Daarop besloot de voorzitter der algemene vergadering, dr. Aranha (Brazilië), ten einde raad de ver kiezing voor de Veiligheidsraad uit te stellen en eerst de zes nieuwe leden van de economsiche en sociale raad te doen kiezen. Voordat hiermede begonnen werd nam de afgevaardigde van India, mevr. Laksjmi Pandit, het woord. Zij verklaarde, dat India zich als candidaat voor de Veiligheidsraad had opgegeven, omdat haar land en vele andere er van overtuigd wa ren, dat_ door het uittreden van Australië het gebied van de Indi sche Oceaan niet meer vertegen woordigd zou worden en Azië slechts zeer slecht. Voorzitter Aranha zeide, dat hij mevr. Laksjmi Pandit toegestaan had een verklaring af te leggen, omdat de Sowjet-afgevaardigde, Wysjinsky, Dinsdag enkele keren geïnterrumpeerd had. Hij zou ech ter geen verdere discussie over can- didaten of andere zaken, die vol gens de reglementen niet bespro ken mochten worden, meer toela ten. Hierop sprong Wysjinsky op en vroeg het woord. Hij betrad het podium en betoogde, dat hoewel mevr. Laksjmi Pandit's opmerking inzake de territoriale en politieke beginselen van vertegenwoordiging juist was, deze beginselen momen teel niet op India van toepassing waren, waarop de voorzitter Wy sjinsky dringend verzocht deze dis cussie te staken en de vergadering met haar werkzaamheden verder te laten gaan. Wysjinsky weigerde het podium te verlaten en protesteerde tegen de verklaring van de afge vaardigde van India. Hij beklaagde zich er over, dat de voorzitter zijn betoog met gehamer trachtte te onderbreken. Hij had evenwel het laatste woord en maakte hiervan gebruik door te zeggen, dat de ver tegenwoordiging van het Britse ge menebest verzekerd was door de verkiezing van Canada in de plaats van Australië, terwijl Polen's plaats niet door een ander Slavisch land was ingenomen. Brazilië, Groot-Brittannië, Dene marken, de Sowjet-Unie, Australië en Polen zijn gekozen tot leden van de economische en sociale raad. Prins Bernhard bij de Mariniers Z.K.H, Prins Bernhard heeft in zijn functie van inspecteur-gene raal der mariniers een bezoek ge bracht aan de afdeling Mariniers Doorn in het kamp „Woestduin", waar hij werd verwelkomd door de It.-kol. der mariniers Lieftinck. Tamboers en pijpers zetten de parademars in en de prinselijke standaard ging omhoog aan de vlaggemast. Na een bespreking op het bureau van de commandant werd een wandeling door het kamp gemaakt, nieuwe en in aanbouw zijnde ge bouwen bezichtigd en de dagelijkse oefeningen op de exercitie- en sport velden in ogenschouw genomen. Vervolgens werden alle officieren van het kamp aan Z.K.H. voorge steld. Het prinselijk bezoek werd besloten met een gevechtsdemon stratie in het Kaapse Bos, uitge voerd door de school van adspirant- officieren, waarbij de moderne ge vechtstactiek en de instructie-me thode per geluidswagen werd ge demonstreerd. Grote hoeveelheden suikerbieten worden op het ogenblik bij de suikerfabrieken afgeleverd om te worden verwerkt tot het zo zeer begeerde artikel suiker. Hoe zal ons rantsoen worden? Post voor bemanning mijnenvegers Hr. Ms. mijnenvegers Pieter Flo- risz en Abraham van der Hulst zullen op 7 October a.s. Port Said' aandoen. Indien men aan de op varenden post (gewone of aange tekende brieven en briefkaarten) wil zenden, die aldaar wordt uit gereikt, dan moet deze correspon dentie uiterlijk 2 October a.s. ge post zijn. Voor onze jongens in Indië wordt reeds lang aan de komende Kerst gedacht. Hier ziet men het s.s. „Aeleas", aan boord waarvan Kerstpakketten van de Niwin naar Indië verscheept worden. LANDBOUWERS STAKEN Inzaai van tarwe stopgezet SCHAGEN. Gisteren werd op de beurs te Middenmeer bekend gemaakt, dat de drie landbouw organisaties t.w. de L.T.B. (kath. organisatie), de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en de Holl. Mij. voor de Landbouw hun leden adviseren geen win tertarwe in te zaaien alvorens de richtprijzen voor de oogst 1948 bekend gemaakt zijn. Het zou in de bedoeling van de landbouworganisaties liggen om op Donderdag 9 October tijdens een gezamenlijke vergadering deze kwestie nader te bespreken. Vooraanstaande landbouwers ge ven als hun mening te kennen, dat er dit jaar belangrijk minder win tertarwe zal worden ingezaaid dan in voorgaande ja^en. Zij achten de prijzen niet voldoende om tot een dragelijke exploitatie vaii de met wintertarwe ingezaaide oppervlak ten te komen. Benoemingen Paters Dominicanen Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op voordracht van de H. E. P. Provinciaal der Dominicanen, met ingang van 30 September aan de Z. E. Pater H. W. C. van de Ven, wegens zijn benoeming tot promotor provincialis van de Dominicaanse Derde Orde in Nederland, eervol ontslag verleend als kapelaan te Schiedam O. L. Vr. v. d. Rozenkrans en in diens plaats benoemd de E. Pater N. W. J. Bakkum. Geen gecombineerde Grieks-Turkse generale staf De Griekse regering heeft Woensdagavond medegedeeld, dat de berichten, als zouden de V. S. pogingen doen een gecombineerde Grieks-Turkse generale staf in 't leven te roepen onder Amerikaan se bescherming „onjuist en vgn alle grond ontbloot zijn." Amerikaanse kringen te Athe ne verklaarden, dat zij niets van een dergelijk plan wisten. Tribunaal uitspraken J. de Jong, Alkmaar, geen maat regelen opgelegd. G. Mannes, Schermer, internering gelijk aan detentie, ontzetting uit de rechten. Verbeurdverklaring van de radio. W. A. J. Blankers, Alkmaar,, be schuldiging vervallen verklaard. A. Mayer, Koedijk, internering gelijk aan detentie, ontzetting uit de rechten. J. L. Musman. Alkmaar, interne ring tot 10.12.'47, voorwaardelijke straf van 5 maanden met een proef tijd van 2 jaar. Ontzetting uit de rechten. K.J.M.V.-leiders van hef Bisdom Haarlem LEIDEN, 29 Sept. (K,N,P,) Ruim honderd leiders uit de K.J.M.V.-afdelingen van het Bis dom Haarlem waren Zondag in Lei den bijeen. Na de H. Mis, opgedra gen door aalmoezenier H. M. J. Brans, bespraken zij de geheel ge wijzigde statuten, die daarna wer den goedgekeurd, 's Middags werd het nieuwe jaarprogramma „Red den Christendom", vooral in zijn practische uitwerking bezien. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de enthousiaste toespraak van aalmoezenier Brans. Hij drong er bij de jonge middenstanders op aan het bestaande begrip omtrent de middenstand te verbreden en te verdiepen. Te zeer beperkt men de omvang tot uitsluitend kleine on dernemers, terwijl er evenzeer be paalde groepen werknemers en le den van de vrije beroepen toe be horen. In de middenstandsklasse moet het bewustzijn van schakel te zijn tussen personen en groepen weer levend worden, waardoor de ze klasse haar dienstbaarheid aan de gemeenschap opnieuw gaat be leven. De middenklasse heeft tot taak de persoonlijkheid in de mens te redden. Zij vormt ook de even- wichtscheppende factor tussen de kapitaal-bezitters en de arbeiders. We zien met vreugde de krachtige uitgroei van de Katholieke Arbei ders Beweging. Wanneer echter de Middenstandsbeweging, zowel van zelfstandige als van werknemende middenstanders zich niet sterk or ganiseert, dan zou het sociaal even wicht op een gevaarlijke wijze ver stoord worden. Zondag radiorede van Truman Zondagavond zal president Tru man zich via de radio tot het Amerikaanse volk richten. Hij zal spreken over de wereld-voedsel- crisis. Zijn rede zal deel uitma ken van de actie tot het besparen van voedsel welke ingezet is door het Amerikaanse burger-comité voor voedsel. BEURSPRAATJE Het zakenverkeer op de Effec tenbeurs te Amsterdam was we derom van bescheiden omvang, maar de stemming was vast. De koersen verschilden over het ge heel genomen weliswaar niet veel en voor enkele specialiteiten kon zelfs enig aanbod worden opge merkt, maar alles bij elkaar icon worden geconstateerd, dat zich, zij het dan ook op bescheiden voet, vraag openbaarde. De hoofdkoersen waren meren deels gelijk of iets boven de vorige slotnoteringen, met uitzondering van de rubberaandelen. In het vrije verkeer bleef de goede stemming bestaan in zoverre de koersen zich nog een kleinigheid konden .verbe teren. Zo stegen Koninklijken bij een hoofdkoers van 441% tot 445, Unilevers verbeterden bij een hoofd koers van 296i/s tot 298%, Philips voor het tijdvak van 5 tot en met 18 October a.s. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie N) N.2 Diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel, of kin derbiscuits 'N-3 Diversen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gr. versnaperingen N-4 Diversen 225 gram huishoud zeep of 180 gram - toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N) N-12 Diversen 100 gram bioem of zelfr. bakmeel, of kindermeel of kin derbiscuits. N-13, N-14 Div. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam. Stroop enz., of 250 gram versnapering. N-15 Diversen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep N-16 Diversen 500 gram bananen (voorinlevering) N-16 Reserve 500 gram bloem of zelfr. bakmeel, of kindermeel of kin derbiscuits. Bonkaarten MA MD 711 (Bijz. arb„ a.s. moeders en zieken (serie N) N-21 Suiker 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop, ei^f., of 250 gr. ver snaperingen Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 N-01, N-03 tabak 2 rantsoenen ci- garetten of kerftab. N-01 versn. 200 gr. versnaper. of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. N-03 versn. 100 gr. versnaper. of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam stroop enz. Res. 5 tabak 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercreme of 400 gram snel- scheercreme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 October gebruikt worden. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Bon N-16 diversen voor bananen moet uiter lijk op 11 October a.s. bij een han delaar in groenten en/of fruit wor den ingeleverd. PROGRAMMA VRIJDAG 3 OCTOBER HILVERSUM II (415 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.15 Uit het boek der boeken; 11.00 Radioziekenbezoek?; 11.35 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Viool recital; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Liederen van gingen naar boven van 379 tot I Schubert; 14.20 Symphonisch concert oort j u i it A tz G rtisv/I IX/Ti r) rl O pont 382. Ook de scheepvaartpapieren, voor zover verhandeld, gingen niets naar boven. Van de suikeraandelen liepen HVA bij een hoofdkoers van 224 op tot 227. Ook de tabakken, waarin weinig omging, konden zich iets verbeteren, maar tenslotte ble ven de hoogste noteringen toch niet gehandhaafd. De bankaandelen wa ren vrijwel onveranderd. De min der courante industrie-aandelen waren prijshoudend. Voor de nieuwe 4 pet. preferente Unilever, waar voor eerst een notering van 107 tot stand was gekomen, bestond ook vraag. De beleggingsmarkt was stil en vrijwel onveranderd. Voor de staatspapieren en de gemeentelijke en provinciale leningen op de pand- brievenmarkt bestond wederom enig aanbod van 3V5 pet. pandbrie ven. De Amerikaanse markt was stil. De koersen waren hoger con form Wallstreet. Prolongatie 2 15.45 Gevarieerd Middagconcert; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Dinermuziek; 18.25 Neerlands Kath. Jongeren; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws 20.12 De Gewone Man; 20.20 Omroep- kamerorkest; 21.25 „Laat mijn volk heengaan", bijbels luisterspel; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws en kath. nieuws; 22.50 Dansorkest; 23.30 gr. pl HILVERSUM I (301 M). VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Fauré den De bussy. AVRO: 12.38 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 14.00 Kookkunst; 14.20 Pierre Palla-orgel; 15.00 Omroep orkest. VARA: 16.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachen; 19.15 Musette-orkest; 20.00 Nieuws. VARA: 21.30 Klank beeld: 3 October-viering in de Sleu telstad; 22.00 Weekoverzicht; 22.45 Swing and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15Symphonisch Vrijdagavond concert. FEUILLETON C door PETE FALCON Het tekort aan aardappelrooiers in de veenkoloniën is nog zo groot, dat militairen bij de oogst helpen, om deze tijdig voor de vorst binnen te krijgen. 23. Hij wilde tegen Burns zeggen, dat hij zich verontschuldigde voor deze folkloristische uiteenzetting, terwijl er zoveel belangrijke vraagstukken op het program stonden. Tot zijn verbazing zag hij echter, dat de in specteur hem met grote ogen aan staarde en zodra hij zweeg, een soort panterachtige sprong onder-, nam naar de schoorsteen. Hij wierp het haardfournituur en het afsluit- hekje ppzij, ging op zijn knieën lig- -gen en keek in de opening. Fred Vandijke en mr. Regan volg den in stomme verbazing deze ma noeuvre. Binnen een minuut stond Burns weer bij hen. Hij richtte zich tot Fred. „Ik dacht werkelijk, dat in jouw verhaal over Santa Claus de oplos sing school van het raadsel. Name lijk dat er iemand door de schoor steen was afgedaald. Daarmede zou het raadsel over het ontbreken van elk spoor zijn verklaard. Maar de opening van het rookkanaal is veel te smal voor een mens om er door heen te komen." Regan lachte smakelijk. „Neem me niet kwalijk heren", zei hij. „Voor mij is de situatie ernstig, maar de oplossing komt me wel wat te on gerijmd voor. Ik sta er werkelijk verbaasd over, dat u zelfs aan die mogelijkheid dacht." „Hoezo?" vroeg Burns geprikkeld. „Heel eenvoudig, mr. Burns", ant woordde Regan nog steeds lachende. „Omdat deze 'prachtige, typische Engelse schoorsteen deel uitmaakte van de verbouwing en een maand geleden kant en klaar is afgeleverd. Ik ben mr. Finnemore nog steeds dankbaar, dat hij mij het advies tot deze schoorsteen heeft gegeven en zelfs zo vriendelijk is geweest om deskundigen, die precies weten hoe een Engelse schoorsteen moet wor den gebouwd, voor me uit te kiezen." Op deze woorden viel een diepe stilte. Burns reageerde namelijk niet 'en Fred merkte, dat hij diep nadacht. „Het is wel een heel karwei ge weest," lichtte Règan toe. „Het hele rookkanaal moest vernieuwd wor den." „Wie heeft het werk verricht?" informeerde Burns kortaf. „Eh Braconi Cy. Finnemore wist, dat deze Italianen experts wa ren." Burns knikte. Plotseling zei hij: „Mr. Regan, ik wil een kijkje ne men op het dak, is dat mogelijk?" „Natuurlijk is dat mogelijk." ant woordde de radio-magnaat verwon derd. „Maar het is nu avond en donker. Zou u er niet mee wach ten tot morgenochtend?" „Neen, dat moet nu onmiddellijk gebeuren. Ik heb een zaklantaarn bij me, dus wijst u me de weg maar." Fred hoorde een geluid, keek om zag de butler Parker in de deur opening staan. Onwillekeurig wierp hij hem een vragende blik toe. „Ik dacht, dat mr. Regan had ge beld," verklaarde de man met een onderdanig lachje. „Nee, Parker," zei Regan wreve lig. „Dan heb je je vergist. Maar wacht even. Je kunt Burns viel hem in de rede, ter wijl hij de hand op zijn arm legde. „Laat u Parker maar gaan, mr. Regan", fluistterde hij. „Het is goed Parker," besloot Regan. Zodra de butler verdwenen was, verklaarde Burns: „Ik heb liever, dat u mij de weg wijst hoe min der pottekijkers, hoe liever." „Ik zal hem toch de sleutels van de zolder moeten vragen," ant woordde Regan, want die heeft hij onder zijn beheer." „Dat is jammer," zei Burns met gefronste wenkbrauwen. Fred poogde zijn gedachten te concentreren op de mogelijkheid, die Burns eensklaps had gezien, na dat hij schertsend het verhaal had gedaan over Pietermanknecht, die in de schoorsteen afdaalt. Hij was er eigenlijk door verbluft en vroeg zich af of zijn vriend zich niet te veel door zijn fantasie liet leiden. Vooral ook, omdat hij zich als het ware vastbeet in de verbouwing, waarbij de programmachef en huis vriend Finnemore zich zo verdien stelijk had gemaakt. Finnemore! Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3