Seyss Inquart leefde sober RADIO r Hef vraagstuk der kleine boeren POSTHUMUS NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 4 October 1947 PAG. 5 LANDBOUW VRAAGSTUKKEN m. De motie-Groen Waarom Duitse missie in Nederland mislukte Praktijkexamens '48 GLOBE ALKMAAR Probleem van bevolking en van cultuurgrond Doodstraf geëist tegen Sam Oly Familieberichten Advertenties Dr. J. W. Wagenaar Oogarts, geen spreekuur 0. P. R. Elema practijk hervat een werkster r 10-15 METSELAARS gevr. J H.H. Land- en Tuinbouwers! Bezoekt de FANCY-FAIR te Schermerhorn VJ B A L op Zondag 5 Och J. Mulder te Ursem DE INHOUD van de vorige week in de Kamer aangenomen motie- Groen luidde als volgt: De Kamer, gelet op de inlichtin- fen van de regering bij de behan- eling van de interpellatie-Von deling inzake het prijsbeleid in de land en tuinbouw; overwegende, dat het algemeen welzijn evenzeer uit het oogpunt van rechtvaardigheid als het oog punt van doelmatigheid vordert, dat boeren en tuinders op hun bedrijven een redelijk lonend Na staan kunnen vinden; van oordeel dat de uitvoering van de rege ringsvoornemens, zoals aan de Kamer medegedeeld, aan de eisen van het algemeen welzijn ten goede zal komen, maar voor een belangrijk deel van de land- en tuinbouw niet voldoende zal b) ken; nodigt de regering uit, om op korte termijn, in overleg met de georganiseerde boeren- en tuindersstand, de prijsbepaling in nadere overweging te nemen en daarbij in het bijzonder aandacht te schenken aan: a. het verlenen van een compensatietoeslag voor de lichtere gronden; b. het boven dien verlenen van een overbrug gingstoelage aan het kleine land bouwbedrijf; c. het alsnog ver goeden van die groenten, welke op de veilingen het prijspeil van resp. 50 en 70 procent der productie kosten niet hebben behaald; no digt de regering uit de resultaten van dit overleg ter kennis van de Kamer te brengen en fcaat over tot de orde van de dag. Het eerste, wat opvalt, dat deze katholieke motie de zaak. overeen komstig het beginselprogram en overeenkomstig het urgentiepro gram van de K.V.P. stelt in het licht van het algemeen welzijn. De Over heid is er zo min als de Volksver tegenwoordiging of haar organen, om alleen het belang van de boe ren en tuinders, of alleen het be lang van de industrie of welke an dere Volksgroep ook, te diénen. Maar zij zijn er voor het algemeen welzijn van alle burgers. Vervol gens is het niet voldoende, dat een prijsbeleid, ten bate van wie öf wat dan ook, alleen gericht is op de rechtvaardigheid, maar ook de doel matigheid moet worden gediend. De rechtvaardigheid kan meebrengen een berusten in een bepaald prijs peil, ook in verband met de verhou ding tot de lonen, maar de doelma tigheid vereist, het instandhouden van de'belangrijke tak van vólks- bestaan als de landbouw is en van zijn onderdelen ook terwille van de voedselvoorziening van ons volk. En de eigen zorg daarvoor binnen de grenzen van ons eigen land is in deze tijd meer dan ooit een zaak van levensonderhoud, van zelfbehoud voor geheel ons volk. dus van het algemeen wel zijn! En daarom moet het bestapn van de boeren en tuinders niet alleen rede lijk, maar in het bijzonder redelijk lonend zijn! Nu komt, wat minister Mansholt heeft toegezegd, wel ten goede aan het algemeen welzijn, maar het zal voor een belangrijk deel van de land- en tuinbouw niet voldoende blijken. Daarom richtte deze met algemene stemmen aange nomen'motie-Groen, die geen agra rische motie was, maar de steun van alle schakeringen uit de fractie en zo als later bleek ook uit de Ka mer had, zich met een positieve uit nodiging tot de regering. Die posi tieve uitnodiging was het belang rijke verschil met de motie-Vonde ling, welke slechts zeer algemeen en vaag bleef. Nu ,is er een uitnodi ging van de gehele Kamer aan de regering, die dit kabinet zo maar niet zo gemakkelijk naast zich neer zal kivinen leggen. Alleen reeds om die reden kan men niet zeggen: zo'n motie, man, wat heb je d'r an! Bovendien behelst de uitspraak van de Volksvertegenwoordiger aan het slot de uitnodiging, om het resultaat van het overleg, dat zal moeten wor den gevoerd, aan de Kamer mede te delen. Al zou de regering tot de conclusie komen, dat het, om welke reden dan ook, onmogelijk is, aan de wensen van de Kamer te voldoen wat men zich tenslotte moet kun nen voorstellen! dan nog zal de regering de zaak niet zonder meer blauw-blauw kunnen laten. Zij zal met die mededeling, en redelijker wijs met de motieven van haar standpunt voor de draad moeten komen en dan staat het aan de Ka mer, om, opnieuw met de regering van gedachten te gaan wisselen. Zover zijn we echter nog niet. Want er staan in deze beangwek- kende motie nog een paar dingen, die van belang zijn. Het voornaam ste is wel, zoals wij reeds opmerk ten, de uitspraak met algemene stemmen van de Kamer, dat de prij zen, welke thans bestaan en in uit zicht zijn gesteld, „voor een be langrijk deel van de land- en tuin bouw onvoldoende zal blijken". De positieve uitnodiging nu vraagt „op korte termijn" de prijsbepaling in nadere overweging te nemen", zulks in overleg met de georganiseerde boeren- en tuindersstand. Juist dit laatste is in deze motie van zulk een grote betekenis. Wij weten nu onder de hand wel vol doende, dat het overleg van de re gering met de georganiseerde land bouw, lees: Stichting voor de Land bouw, vastgelopen was. Tot schade van het algemeen welzijn, want tot schade van een rechtvaardig en doelmatig beleid. Dus doet de mo tie-Groen een duidelijke poging, om beide partijen weer tot elkaar te brengen. Ook dat werd inde an dere motie gemist! Voorts noemt de motie-Groen een paar punten, die in het bijzonder aandacht verdienen bij de herzie ning van de prijsbepaling: er moet een compensatietoeslag komen voor de lichtere gronden. De minister dus de regering, want het gaat hier zeker niet om het beleid van nu nister Mansholt alleen! heeft in dit opzicht wel iets in uitzicht ge steld, maar hij schrikt voor de fi nanciële consequenties terug. Maar er zal iets op gevonden moeten Worden. Men kan geen millipenen voteren voor andere doeleinden en als het oni een landbouwzaak van grote afmetingen gaat, plotseling met* het argument van de finan ciële onmogelijkheid zwaaien. Ook voor het kleine landbouwbedrijf zal een en ander moeten worden ge daan. Er is terecht gezegd: rationa lisatie en mechanisatie e.d., best, maar voordat dit alles kan door werken. gaat er een tijd heen, en daar kan noch door de betrokken mensen, noch door de betrokken bedrijfsbelangen op gewacht viar- den. Dat de heer Groen er in ge slaagd is, ook de belangen van de leveranciers van de doorgedraaide groenten in deze motie vermeld en door ue gehele Kamer erkend te zien, is een succes voor hem en een belofte voor de tuinders, die zich terecht onbillijk behandeld voelen door de minimumprijzenpolit'.ek van minister Mansholt. Dr. A. E. Cohen, hoofd van de afd. voorbereiding publicaties van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie te Amsterdam, heeft tij dens zijn bezoek aan Duitsland een onderhoud gehad met Dr. Wimmer, die tijdens de bezetting door Seyss Inqqart werd aangesteld tot com missaris-generaal voor bestuur en justitie. Dr. Wimmer verblijft momenteel in het kamp Dachau, bewaakt door niet al te zachtzinnige Poolse solda ten. Hij is met andere belangrijke ex-nazi's in een bunker opgesloten. Wimmer toonde weinig reserve in zijn gesprekken met dr. Cohen. Hij had Seyss-Inquart leren kennen in 1936, toen zii elkaar op een bij eenkomst van ¥enbijbelkring, waarbij Seyss een inleiding hield, hadden ontmoet. Op 20 Mei kreeg Wimmer zijn aanstelling als com-, missaris-generaal voor bestuur en justitie. Volgens Wimmer was Seyss Inquart in de kringen der NSDAP een weinig geziene figuur, omdat hij Oostenrijker was, bovendien ka tholiek en zich eerst laat bij de partij had aangesloten. Hoewel de rijks-commissaris een vage sympa thie voor het Nederlandse volk koesterde, gevoelde hij zich in Ne derland niet thuis en had er de voorkeur aan gegeven in Berlijn een hoge functie te bekleden, bijv. die van nfinister van buitenlandse zaken. Een grote depressie, zo ver klaarde Wimmer verder, had zich van de rijkscommissaris meester ge maakt toen geheel tegen zijn ver wachtingen in het Nederlandse volk in Februari 1941 met een machtige staking tegen het Duitse regiem had geprotesteerd. Ook Wimmer zelf had zich toen teleur gesteld gevoeld „omdat er uit bleek, dat de missie der nazi's in Neder land een verkeerde loop had geno men." Het meest had Wimmer zich verbaasd over de correcte levens wijze van Seyss-Inquart. Deze zou nimmer levensmiddelen van de zwarte markt hebben betrokken. Verscheidene malen was Wimmer in Den Haag bij hem op bezoek geweest en bemerkte dan, dat de familie niet alleen zeer sober, maar ook zonder vlees de maal tijd gebruikte, omdat het vlees rantsoen reeds op was. Wimmer deed nog een interes sante mededeling: het recht op het gebruik van kleurpotloden. Het was een ongeschreven wet in nazi-Duits- land, dat alleen ministers hun kant tekeningen op brieven met een BiRKHOVEN EN DE WAARHEID Communisf'isch raadslid verloor zjjn geheugen y In de vergadering van de Amers- foortse gemeenteraad kwamen aan de orde de vragen van de heer Steinebach inzake het aantal bezoe kers op het zomerfeest van de Waarheid. Volgens dit blad zouden 90.000 bezoekers op hun manier van dit communistisch zomerfeest genoten hebben. De- wethouder van financiën de heer van Galenlast, deelde mede, dat het gemeentebe stuur op grond van de ervaringen van verleden jaar besloten had om bij het feest van deze zomer een strenge controle uit te oefenen. 22 personen controleerden en zij telden 32.693 bezoekers. Dit cijfer staat voor B. en W. van Amersfoort vast en er is voor hen geen reden om verdere stappen te doen. De communist van Apeldoorn verweet de heer Steinebach, dat deze een politieke rel wilde opzetten. Vol gens dê heer van Apeldoorn was het bericht in de Waarheid over de 90.000 bezoekers op Birkhoven niet afkomstig van de C.P.N. maar van het A.N.P. De heer Steinebach deelde nog mede, dat hij zich met het A.N.P in verbinding had ge steld; volgens het A.N.P. was het bericht over de 90.000 bezoekers af komstig van de heer van Apel doorn. De communistische reclamestunt is hiermede als een mislukte pud ding in elkaar gezakt. „Al is de Waarheid nog zo snel, de waarheid achterhaalt haar wel." Nu wachten wij maar af tot het volgend jaar om te weten, hoeveel communisten dan het zomerfeest van de Waarheid zullen bezoeken. Verstrekking spijsolie 's GRAVENHAGE. 3 Oct. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die op de bonnen KOI algemeen, welke van 17 Augustus t/m 13 September j.l. recht gaven op 120 gram spijs olie, geen olie hebben kunnen krij gen, deze bonnen tot uiterlijk 6 October in kunnen leveren bij een detaillist. Bij een volgende verstrekking van olie zal alsnog op deze bonnen worden afgeleverd. Inlevering niet-gebruikte bonnen voor spijsolie Het Centraal Distributiekantoor deelt mec'e, dat zij, die op de bon nen K 01 algemeen, welke van 17 Augustus tot en met 13 Septem ber j.l. recht gaven op het kopen van 120 gram spijsolie, geen olie hebben kunnen krijgen, deze bon nen tot uiterlijk 6 October a.s. in kunnen leveren bij een detail list. Bij een volgende verstrekking van olie zal alsnog op deze bon nen olie wotden afgeleverd'. Pap en Yoghurt 1 cent duurder In verband met de verhoging van de omzetbelasting van 2 pet. op 3 pet. op melkproducten zijn nieu we maximum-verkoopprijzeh voor pap en yoghurt vastgesteld. De nieuwe prijzen, welke op Zaterdag 4 October ingaan, zijn een cent per liter hoger dan de tot nu toe gel dende prijzen. De prijs van con- sumptiemelk blijft ongewijzigd. Glas voor tuinders De Directeur van de Tuinbouw heeft bekend gemaakt, dat tuin dersglas van de glasfabriek te Schiedam gedistribueerd wordt on-< der die tuinders, die glasschade hebben opgelopen tengevolge van storm, hagel, e.d. Tuinders, die glas hebben afgestaan voor de nood voorziening van woningen, komen eveneens voor toewijzingen in aan merking. groen potlood mochten maken. Aan Wimmer was dit dan ook ver boden. Hem was de kleur oranje toegewezen. Daarmede is het raad sel opgelost, waarvoor velen zich zagen geplaatst, die belast met het opsporen en onderzoeken van Duitse documenten aantekenin gen op brieven in de meest vreemd soortige kleuren aantroffen. Als grootste fout van de Duitse politiek hier te lande merkte Wim mer aan: de onbekendheid met de Nederlandse aard. De Nederlanders waren volgens hem relatief objec tieve lieden, die overigens gaarne neen zeiden, maar deze gewoonte ook onder elkaar botvierden. „In Nederland", zo merkte hij op, „ben ik Engeland gaan begrijpen." Rau- ter werd tegen de zin van Seyss-In quart door Himmler in ons land aangesteld. Heliocoptère op Soestdijk Donderdagmiddag daalde op het gazon in de tuin van het paleis Soestdijk het hefschroefvliegtuig ..Sikorsky S 51". Nadat het Prinse lijk Paar het toestel had bezichtigd, gaf de bestuurder enige demonstra ties. welke door Z. K. H. Prins Bernhard fotografisch warden vast gelegd. Alvorens te vertrekken steeg het toestel tot bovenhet pa leis op en bleef hier enige tijd in de lucht hangen, waarna het zich in Oosterlijke richting verwijderde. KORTE KUNST KRONIEK In Lubeck, de geboortestad van Thomas Mann, zou een lezing wor den gehouden over: Thomas Mann tegen Thomas Mann. Er was één toehoorder, zodat het geval niet doorging. Een profeet in eigen stadDe Metro-Goldwyn-Mayer gaat het leven van Dostojefsky ver filmen. In het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel is een tentoon stelling van religieuze kunst ge opend. De expositie omvat archi tectuur, decoratie, grafische kun sten, ceramiek, smeedwerk, glas- in-lood, sieraden voor de liturgie, emaillebewerkingen enz. Opmerke lijk bij deze tentoonstelling isj dat de kunstenaars kennelijk getracht hebben aan het conventionele en' banale te ontsnappen en op het ge bied van de religieuze kunst nieuwe wegen te bewandelen De eerste Symphonie van de Neder landse componist-dirigent Koetsier zal op 16 October a.s. in Praag ten gehore worden gebracht doof het Tsjechische Philh. Orkest. Mondelinge, Schriftelijke en Schrifteljjk-Mondelinge Opleidingen Ned., EngDuits, Boekhouden Verdronkenoord 59—61 (Advertentie.) HET probleem der kleine boe ren, dat reeds lang voor de- oorlog4 de regering tot actief op treden dwong, is na de oorlog on verminderd actueel gebleven. De droogte in het afgelopen seizoen heeft het nieuw relief gegeven. Het Centrum voor Staatkundige Vorming van de K.V.P. heeft daarin aanleiding gevonden de materie in haar volle uitgebreid heid onder de loupe te nemen en er rapport over uit te brengen. In dit eerste hoofdstuk van dit in druk verschenen rapport zet de commissie ad hoe uiteen, welke de maatschappelijke betekenis van de landbouw in ons land is en welke plaats -de kleine boer in dit pro bleem inneemt. Vooral de verhou dingen landbouw-industrie en stad- platteland heeft men uiteen gera feld. Na deze algemene inleiding gaat het rapport over tot de om schrijving van de omvang, die het piobleem kleine boeren heeft aan genomen. Twee factoren hebben er toe geleid, dat deze groep boeren thans in het bijzonder de aandacht verdient: de uitbreiding der bevol king en de beperkte voorraad cul tuurgrond. Kunnen nu de kleine boeren met hun economisch niet gemakkelijk rendabel te maken bedrijven, zon der meer aan de ondergang worden overgeleverd? Op deze vraag ant woordt het rapport meer nadrukke lijk neen. Er zijn daarvoor zowel, maatschappelijke, als sociaal-econo mische vele argumenten aan te voeren. Derhalve zo concludeert het rapport dienen middelen te worden aangegeven langs welke weg het probleem wèl tot oplossing kan worden gebracht. Deze midde len zijn vele: naast industrialisa tie en emigratie komen interne maatregelen in aanmerking. Ook deze zijn veelvuldig en zullen met beleid moeten worden toegepast. Allereerst acht de commissie een systematische inventarisatie der kleine bedrijven noodzakelijk, daar de huidige gegevens onvoldoende zijn. Teneinde het aantal noodlij dende kleine bedrijven niet groter te laten worden, staat zij wettelijk maatregelen voor, waardoor het ontstaan van nieuwe niet-levensvat- bare bedrijfjes onmogelijk zou wor den. Als positieve middelen ter ver betering wil de commissie aanwij zen:, vergroting van de oppervlakte grond, in eigendom van of in ge bruik bij te kleine bedrijven; ratio nalisatie van het grondgebruik; ver betering van de bedrijfsvoering; vermindering van verschillende fi nanciële lasten (de pacht en koop prijzen moeten in een goede ver houding staan tot en gebaseerd zi.in op het prestatievermogen van de grond) enz. Teneinde de nodige coördinatie te verzekeren bij de vele pogingen om de positie van het kleine be drijf te verbeteren, zullen naar het oordeel der commissie Gewestelijke organen, waarboven een Centraal Orgaan, geschapen moeten worden, gebouwd op de landbouworganisa- De 4000 kg natte pulp Onder de boeren heeft het bericht in ons blad van Dinsdag jl., dat door de plaatselijke bureauhouder per koe en per paard boven het jaar, een quantum van 4000 kg natte pulfi zal worden verstrekt, nogal stof doen opwaaien. Ter aanvulling kunnen wij mede delen, dat deze regeling is getroffen voor de niet-bietenleveranciers in de min of meer noodlijdende gebie den, die door de omstandigheden weinig hooi of stro konden in voor raad nemen. De doopplechtigheid van Prinses Marijke Men meldt ons. dat van de bui tenlandse peten, die zijn uitgenodigd tot het bijwonen van de doopplech tigheid van Prinses Marijke, alleen de groothertogin van Luxemburg met prins Felix van Luxemburg persoonlijk aanwezig zullen zijn. De kroonprins van Zwe'den kan, door het bezoek van de koning 4,an Denemarken aan zijn land, niet komen. Hij zal zich doen vertegen woordigen door de Zweedse gezant. Mr. Winston Churchill is, in ver band met drukke werkzaamheden, verhinderd over te komen. Zijn echtgenote zal echter de plechtig heid bijwonen. Behalve H.M. de Koningin en de prinsesjes, zullen van de familie leden van het prinselijk paar ook de moeder vande prins, prinses Armgard, en zijn broer, prins Asch- win, aanwezig zijn. ties, met een grote mate van zelf standigheid. Deze organen dienen te worden belast met de uitvoering van de maatregelen, welke dan aan de omstandigheden van plaats en tijd kunnen worden aangepast. Ten slotte acht de commissie een inscha keling van de kleine boeren in de verschillende sociale voorzieningen ten zeerste gewenst, daar hun eco nomische positie vaak niet beter is dan die der arbeiders. Dit rapport geeft natuurlijk niet' de mening weer van de Kath. Volks partij, maar het zal haar en de Kath. Kamerfractie zeker tot richt lijn dienen. In feite geschiedde dit reeds, toen de heer Engelbertink bij het*laatste debat over de her verkaveling Walcheren, de in dit rapport ontwikkelde principes aan de minister voorhield. De nieuwe overbruggings regeling voor werklozen De Raad van Vakcentralen heeft zich ernstig beraden over de nieuwe regelingen in zake overbruggings uitkering en sociale bijstand, die nu door de Minister van Sociale Zaken zijn afgekondigd. J De Raad betreurt in hoge mate, dat bij deze nieuwe regelingen geen re kening is gehouden met de princi piële en sterke argumenten, die zo wel door het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, als door de Raad van Vakcentralen in diverse adres sen aan de Minister zijn neergelegd. Besloten werd op korte termijn 'n bespreking met het Departement van Sociale Zaken aan te vragen, opdat alsnog met de inzichten en opvat tingen van de bona-fide organisaties in het Nederlandse bedrijfsleven zal worden rekening gehouden. PROGRAMMA ZONDAG 5 OCTOBER HILVERSUM II (415 M.): KRO: 8,00 Nieuws en gram.; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.309.30 Hoogmis; NCRV 9.30 Nieuws; 11.30 Gram.; KRO: 12.15 Boekbespreking; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boek bespreking; 13.20 Lunchconcert; 13.40 Apologie; 14.00 Radio Philhar- monisch Sextet; 14.45 Causerie; 15.15 Cabaretprogramma; 15.45 Kath. Thuisfront; 16.00 Vespers; 16.35 Musicale Tombola; NCRV: Psalmen van Sweelinck; 19.30 Nieuws; KRO 1955 Feijenoord Sparta-flitsen; 20.12 De Gewone Man; 20.20 De IJssphinx, luisterspel 21.35 „De Zilvervloot"; 22.15 Avond gebed; 22.30 Nieuws en Kath. nieuws; 22.50 gram. HILVERSUM I (301 M.): VARA: 8.00 Nieuws en gram.: 8.30 Voor de tuin; 9.12 Sport; 10.00 Omroepkamer- orkest; 1112 uur Concert; AVRO 12.00 Nieuwe Russische platen; 12.40 Mannenkoor „Zanglust"; 13.00 Nieuws; 13.50 De Spoorwegen spre ken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Re sidentie-orkest; 16.40 AVRO's Re- portagedienst; VARA: 17.30 Avon turen van Ome Kessje; 17.50 Re portage: VlissingenWV; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.15 „Mees ters der Melodie"; 21.00 Hersengym; 21.45 „Bandjir"; 23.00 Nieuws? 23.15 The Skymasters"; 23.45 gram. MAANDAG 6 OCTOBER HILVERSUM II (415 >M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 9.15 Ziekenbezoek; 9.35 Grote muziekmeesters; 11.00 Tenor en pia.io; 11.15 Van oude en nieuwa schrijvers: 11.40 Schubert; 12.00 Stafmuziekcorps Amsterd. Politie; 13.00 Nieuws; 14.00 „De klas rond de luidspreker"; 14.30 Favorite songs 15.00 Gram.; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de kleuters: 18.15 Sport; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de ï-CRV-lees- lamp; 20.00 Nieuws, 20.15 Omroep orkest: /I 20 ..Ensemble' Lachman 22.30 Nieuws; 23.40 Gram. en slui ting. HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws, (.15 Ochtendgym: 8.00 Nieuws en giem.; 10 20 Zang en piano; 10.30 Voor de Vrouw: 10.45 De Regenboog; 11.20 Gabriel Faurré 12.00 Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 12.33 Voor het platteland: 13.00 Nieuws; 13.20 Metrop.loe-orkest 14.00 Piano-recital; 14.30 Voor jonge Móéders; 14.45 Operetteprogr.; 15.30 „De Stad Wan-Lin", hoorspel; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.45 Voor ex-pol. gevan genen uit bezettingstijd: 20.00 Nieuws; 21.00 G.G.-Cabaret; 21.30 Radio Philharmonisch Orkest; 22.15 Vakbeweging in 't buitenland; 22.00 Meester-tHn- 23 00 Nieuws: 23.15 Tim "3 45 gram. Na een zitting van ruim acht uur heeft mr. M. H. Gelinck, procureur fiscaal aan het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof Vrijdagmiddag de doodstraf geëist tegen de 47-jarige voormalige agent van politie te Amsterdam, Sam Oly. Voor de Amsterdammers is „Sam Olie" een bekend figuur, hetgeen ook bleek uit de overweldigende belangstelling, die voor deze zaak bestond. Voor de Duitse inval mocht Oly zich in de hoofdstad vooral in bokskringen verheugen in een grote populariteit. Reeds enige maanden na de capitulatie trad hij toe tot de NSB, voor welke bewe ging hij reeds voordien grote syml pathie had. Spoedig volgde zijn overplaatsing naar de „Zentralstelle fuer Juedische Auswanderung", waar hij eerst administratief werk zaam was, later als jódenophaler. Vele getuigen, die Sam Oly in actie hebben gezien, verklaren, dat hij ontelbare joden heeft binnenge bracht bij de Zentralstelle. Van ba by's tot ouden van dagen. Zijn ac tiviteit culmineert wel in het op halen van dertig blinde joden uit het Blindeninstituut in de Rusten burgerstraat. Zelfs een blinde, ge mengd gehuwde jodenman. die pro testeerde tegen zijn arrestatie werd door Oly in de overvalwagen ge gooid. Mr. Gelinck was van mening, dat hier maar één straf, de zwaarste kan worden opgelegd, welke hij ook requireerde. De populariteit van Sam Oly behoort lang tot het ver leden. Vanaf de publieke tribune weerklinkt een luid applaus. Oly krijgt dan het laatste woord: Ik weet, dat ik mij schuldig heb ge maakt aan verfoeilijke arbeid zegt hij maar ik wil mijn gewe ten niet ruilen met die van vele politiemannen, die thans nog vrij rondlopen. Zes volt voor de vijand Het Utrechts Tribunaal behandel de de collaboratiezaak tegen de 62- jarige eigenaar van de bekende Utrechtse batterijenfabriek „De Witte Kat" C. P. H. Hij wordt er van beschuldigd zes volts batterijen e.d. te hebben geleverd aan de vij and voor twee millioen gulden en het inroepen van hulp van het gew. arbeidsbureau tot keuring en het treffen van maatregelen tegen on willige en nalatige personeelsleden. Tientallen getuigen moeten nog worden- gehoord. Het onwillige personeel werd opgehaald met behulp van de S.D., met wie beschuldigde op zeer goe de voet stond, i Hij belde gewoonlijk op en ontving de SD-ers aan de voordeur met sigaren. Twee jongens zijn' niet méér teruggekeerd. Nieuwe Leidse studenten-generatie Met het gebruikelijke ceremoni eel en de traditionele toespraken werden 230 nieuwe leden van het Leids Studentencorps en ruim 200 leden van de Vereniging van Vrou welijke Studenten te Leiden geïn stalleerd. De praeses mr. G. H. Hintzen sprak de mannelijke groenen toe en wees op het verschijnsel dat vele tradities van voor de oorlog slechts aarzelend worden gezocht door hen, die de nieuwe studentengeneraties in deze tradities moeten vormen zonder ze ooit zelf voldoende te hebben beleefd. De oorlog werkte in dit opzicht als een scheidsmuur, die ook de mentaliteit van de men sen heeft gewijzigd. Ten aanzien van de civitasgedachte merkte spr. op dat deze de onderlinge band wil versterken en wil streven naar uit breiding van dit contact naar de totaliteit der studenten. Financieel kunnen de eisen van het corps geen beletsel vormen voor het lidmaat schap. Wel is in de toekomst sterker mijding van het sociëteitsbezoek te verwachten. De presidente van de VVSL, mej. E. Coster, wees op de verantwoor delijkheid en toewijding die de nieuwe vrouwelijke studenten in hun gemeenschap zullen moeten to nen, gepaard aan een voortdurend" zelfcontrole en zelfverplichting. Zij legde de nadruk op de verdieping van het gemeenschapsbesef en, de adeldom der Leidse Universiteit als kweekplaats van geestelijke waar den in welk opzicht een traditie van vier eeuwen moet worden voortge zet. BEURSPRAATJE Zoals Vrijdags vaak het geval is hield het publiek zich ten op zichte van de Effectenbeurs weer vrij gereserveerd. Toch was de stemming bij de opening vast en voor verscheidene aandelensoor- ten openbaarde zich enige vraag, zodat de koersen merendeels iets hoger waren dan de vorige slot- noteringen. Bij het begin van de vrije handel bleek dat de vraag geheel was vol daan en dat men er de voorkeur aan gaf eerder een stukje af te ge ven en zo liepen de koersen in het verdere beursverloop weer iets naar beneden. Grote koersverschillen vielen niet te constateren. Konink lijke zakten bij een hoofdkoers van 450 in tot 447'/!. Van de industrie- elen opende Unilever met 304, la ter op de middag werd gehandeld tegen 301'/i. Hoogovens golden nu 200. Ook voor dit fonds echter kwam enig materiaal aan de markt, zodat later op de middag niet "meer dan 197 kon worden bedongen. Phi lips aandelen op 384''i geopend, daalden tot 382. Aku's werden oor spronkelijk afgedaan tegen 179, ste gen tot 181 'lt, waarna een kleine terugslag volgde. De scheepvaart- f markt was stil. HVA's gingen bij een hoofdkoers van 228 achteruit tot 226. De tabakken hoger geopend gingen later eveneens iets achter uit. De aandelen Nederlandsche Ford waren ex dividend, doch de verhoudingen waren van dien aard, dat geen notering tot stand kwam. De minder courante industrieaande len waren soms iets luier. De nieu we 4 procent preferente aandelen van de Unielever ontmoetten we derom enige vraag. De bankaande len waren merendeels iéts lager. De beleggingsmarkt was stil. Ge meentelijke en provincale leningen waren prijshoudend, doch waren verder zeer gering. Staatsfondsen waren zo goed als onveranderd. Op de pandbrievenmarkt bestond we derom enige vraag voor 3"! procent pandbrieven. Op de Amerikaanse markt ging iets meer om dan daags te voren. De koersen waren onver anderd of een fractie beter. Pro longatie 2 1/4 procent. Heden overleed tot onze j diepe droefheid, na voorzien te zijn van de 5 H.H. Sacramenten der 5 Stervenden, onze innig- geliefde moeder CA-TH. VAN ASSUM wed. van P. G. Wever in de ouderdom van 55 jaar. Haar diepbedroefde kinderen De gezongen Uitvaart zal plaats hebben op Maandag 6 Oct. 's mor gens 9.30 uur in de Pa rochiekerk van Joannes de Doper. Schoorl, 3 Oct. 1947 Gelegenheid tot feliciteren van den heer N. P. STOKMAN ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileumb van 20 22 uur in het café-Beem- ster, Waagplein, Alkmaar. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, vrienden en kennissen voor de vele blij ken van belangstelling on dervonden voor én tijdens het overlijden van onze zoon W. HOLLENBERG Fam. HOLLENBERG Alkmaar. 3 Oct. '1947 DANKBETUIGING Bij deze betuigen wij onze hartelijke dank aan familieleden en buren voor de vele blijken van belangstelling ondervon den tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootvader A. KOPPES. In het bijzonder aan de Eerw. Geestelijken van de parochie 't Veld, dr. Mol en Zuster Trompetter voor de bewezen diensten. Familie KOPPES. Zijdewind, October 1947. DANKBETUIGING Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank aan familie, buren en. vrien den voor de innige deel neming bij het overl'ïden van mijn geliefde echtge noot ondervonden. G. A. DE LANGE— VERSTEEG en kinderen. Hoeverpad 2, Alkmaar. Maandag 6 October TANDARTS Kehnemerstraatweg 51 Alkmaar Spreekuur dagelijks van 910 en 12 uur. R.K. Zieken-Kraamver pleegster is de maanden October en December nog vrij. Br. onder no. 11658 Bureau van dit blad. WERKSTER b. z. a. Dinsdag* en Donderdag Rochdalenstr. 22, Alkmaar Gevraagd: door zakenman R.K. PENSION (liefst geen beroeps), op goede stand, centrum Alkmaar. Br. onder no. 11657 Bur. van dit blad. Ie HERENKAPPER b.z.a., prima vakbekwaam, bekend in Damesvak. Br. no 11644 bur. v. d. blad. Te koop aangeboden: i.g. st.z. ACCORDEON (piano klavier Italia), 120 bassen, merk Aquto. 2- en 3-korig Te bevr. H. DEKKER Cz„ Burgerstraat 11, Warmen- (huizen. Een Schildersknecht of vergevorderd leerling ge vraagd bij S. TH. PORTE- GIES. Schilder, Dorpsstr. 20, Castricum. R.K Onderwijzeres 'zoekt 'n Gemeubileerde Zit- slaapkamer met pension in centrum stad Alkmaar Br. onder no. 11596 Bur van dit blad. Wij zoeken een' net en bespraakt PERSOON voor acquisitie van vlot verkoopbare electr. artike len bij particulieren. Geen vakkennis vereist, goede provisie. Brieven onder no. 6503, bureau v. d. blad Wie kan mij helpen aan bruine verpleegsters ja ponnen of katoen ervoor? Br. no. 11648 bur. v. d. bl. Te koop: gasstel (Junker en Ruh), keukentafeltje en stoel, 5 pakkisten, 2 he renfietsen, 2 autopeds, trek- wagentje, box. Gevr. jon gensfiets of 3/4 herenfiets, ook gen. te ruilen. Adres: Snaarmanslaan 86, Alkmaar Te koop: Een klampje NA-HOOI. Te bevragen bij TH. v. DIEPEN, Omval 46 te Alkmaar. Te koop: 7 snees VOEDERBIETEN S. HOEK, Slootgaard C77 bij Waarland. Te koop: 1 bl. mantel met shawlkraag mt 48, 1 grijze mantel m. 40, 1 bad en geijser. Kennemerstraatweg 44 te Alkmaar. Te koop: i.g.st.b. 34 tons luchtbandenwagen ook ge schikt voor aanhangwagen J POLLE, Herenweg B 11 Groet. Te koop: Ledikanten, ve ren- en kapokbedstellen: winterjassen, sluitgordij- nen, brandkasten o.a. Lips enz. Billijke pr. DEKKER Alkmaar. Spoorstraat 5. Te koop een iepen bakje voor bakfiets, tev. onder stel van bakfiets Te bevr. bij JOH. J KROON, Wes- terweg C 334, Heiloo. Te koop aangeb.. z.g.a.n. KINDERWAGEN Benedenweg 134. St. Pan- eras. Te koop gevraagd: Kriel of voeraardappelen. J. C. BLOM. Driehuizer- weg 493. Egmond a d H WERKPAARD te koop, keus uit drie, wegens in krimping bedrijf. Tevens twee Inchtwagens. J TWISK. Oudenweg 4, te Castricum. PAKHUIS Te koop of te huur ge vraagd, Liefst in Alkmaar. Br onder no. 11597. Bur. van dit blad. Te koop aangeboden: 40 ton voerbieten. Te bevr. bii Wed. J. v, DIEPEN. Oudewal 52, Warmenhuizen Te koop aangeboden: 25 M3 STALMEST. Te bevr. P. HOOGEBOOM Fuik 2, Warmenhuizen. Te koop: 40.000 KG Voer bieten bij H. VENDEL. Noorddijk N11, Urseir. Te koop: gr. kinderledi kant met matrasje en twee dekens 30.Wagenaar Straatweg A 90 te Heiloo. post Alkmaar. Ruilen bovenwoning Pracht woning te Oudorp, vrije keuken, gas en water, ruilen voor vrij huis, ge schikt voor 6 pers. te Alk maar. Jan Boode, Friese- weg E 8. Oudorp. Woningruil. Huis bev. 3 slaapkamers. 1 woonk. en keuken, ruilen tegen groter huis, liefst met gr. keuken of kamerkeuken en gr. tuin Br. no. 11650 bur. v. d. bl. PIANO te koop gevraagd. Br. met merk en prijs on der no. 11595 Bur. van dit biad Woningruil. Aangeb: ruim, vrij huis met tuin,Straat weg, Alkmaar, tegen vrije bovenwoning in Alkmaar. Br. no. 11642 bur. v. d. bl. OVERAL leest men het Nieuw Noordhol lands Dagblad Keuringsdienst Noordholland v. d. N.A.K. Nassauplein 43 - Alkmaar vraagt voor direct v. schoonhouden kantoor Aanmelden tussen 9 en 12 uur bij boven staand adres. Aanbiedingen: WERK DEN HELDER, Florastraat en BALVERS EN ZOON Telef. 276, Uitgeest Thans kunt U bij ons bestellen: B.M.B. TUINTRACTOR, compleet MASSEY-, HARRIS- EN PONNY- WIELTREKKER BERNARD MOTORPOMPEN SIMON FREESMACHINES „ALIDA" SORTEERMACHINES Wij hebben nog een voorraad FREESHAKEN en VEREN Alle machinebouw, nieuw- en ombouw, wordt door ons uitgevoerd CONSTRUCTIE -WERKPLAATSEN OUDKARSPEL - Tel. K 2260-323 in café BONTJE op 4 en 5 OCTOBER Aanv. 3 uur. MOOIE DANSGELEGENHEID VELE ATTRACTIES GA DAT ZIEN! Ten bate van het Parochiale Jeugdwerk in toneelzaal Aanvang 7 uur Muziek: W. Stevens. Beleefd aanbevelend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5