Vi HOE HET WONINGPROBLEEM ZAL WORDEN OPGELOST ZUID-AFRIKAANSE WEEK op Volkshogeschool te Bergen DEV r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 7 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Wethouder Coerts vertelt de plannen HET FEEST VAN MORGEN Enkele nadere bijzonder heden De straatversieringen tijdens de feestdagen „DE TROUBADOURS" A.F.C.-nieuws Geen Leidse studenten op het 8 October feest Ook in De Schermer is de Bietencampagne begonnen Sluiting Bedevaart-seizoen O.L.Vrouw ter Nood ■t Succes slaat K.V.V. met overtuigende cijfers BEEMSTER EN OMSTREKEN Gemeenteraad van Purmerend Afschaffing sanering in het bloembollen vak? Buitengewone vergadering „Bloembollencultuur" Scherens snelste in Gent Marktberichten Een andere Willibrord V. Van Alkr begin Na de str vrijhe Maar krant Begint de bij N In een gistermiddag gehouden persconferentie heeft de Weth. voor Volkshuisvesting, de heer M. Coerts, de plannen ontvouwd Van het college, dat na inwer kingtreding per 1 Oct. van de nieuwe wet op de verdeling der woonruimte, de taak van de bur gemeester tot vordering en ver deling van woningen op zich ziet gelegd. Hij herinnerde aan de voorge schiedenis van de woningcommis sies na de oorlog en wees op de vele moeilijkheden, waarmee deze eommissie te kampen heeft- In de afgelopen twee jaar is het aantal aanvragen door jonge echtparen tot 300 gestegen en dagelijks komen er nog nieuwe bij. Voorts zijn er 200 gehuwde" paren met één kind en 500 gezinnen met 2 of meer kinderen, aie een aanvraag hebben lopen. Door de onvoldoende woonruimte zijn al deze gevallen moeilijk te helpen en ook van de toepassing van de nieuwe wet behoeft men niet al te hoge verwachtingen te koesteren; de wethouder doet dit althans niet Slechts nieuwbouw zal een uitweg uit het huisvestings probleem geven en voorts zal tijde lijk een oplossing gezocht moeten worden door inwoning. Daarbij rijzen verschillende moeilijkheden; de meeste aanvra gers kunnen slechts f 5,tot f 6,— verwonen en zijn niet draagkrachtig genoeg, om de huur te kunnen be talen, die bij inwoning gevraagd moet worden. Voorts komen er moeilijkheden van sociale aard; de belangentegenstellingen van hooid- bewoners en inwonenden baren de woningcommissie heel wat zorgen. Ieder is graag baas in eigen huis en verzet zich, uitgaande van het spreekwoord: My house is my castle tegen inwoning. Merkwaardig is dat er vooral uit ambtenaars kringen bezwaren komen, omdat men in zijn woning over „kantoor ruimte" moet beschikkenOok trachten velen zich te wapenen met een geneeskundige verklaring, doch voortaan zal het -doktersadvies ge controleerd worden door de Gem. Geneeskundige Dienst on als diens oordeel van dit advies afwijkt, zal dit laatste niet veel helpen. Ook van de zijde van de huis eigenaren komen er steeds bezwa ren, als er een huis leeg komt; zij hebben meestal de voorkeur voor een andere bewoner, doch de Com missie laat de urgentie een woordje meespreken. Woninginventarisatie. De gemeente is reeds enige tijd geleden begonnen niet de inventa risatie van de woningen in de ge meente; -dit zijn er plm. 9000, waar van er reeds 2300 op kaart staan; aan de hand van de ter beschik king gekomen gegevens wordt tot inwoning overgegaan; drie contro leurs zijn bezig de rest te inventari seren en zullen hiermee Maart '48 gereed zijn; voorts is een techni sche kracht aangesteld, die aan het college advies uitbrengt omtrent splitsing van woningen en andere voorzieningen. Deze worden gedeeltelijk door Kijk en gemeente bekostigd, doch als zij uitsluitend van belang zijn voor de hoofdbewoner, dan komen de kosten ,b.v. Van het aanbren gen van een slaapkamer op zolder voor zijn rekening. Zoals gezegd, de beslissing berust nu niet meer alleen bij de burge meester, doch bij B. en W.; dit is een goede verbetering, daar de taak voor de burgemeester zeer zwaar was. Een commissie van 5 personen vertegenwoordigende de huiseige naren, woningbouwverenigingen, hypotheekhouders, sociale zaken en liet Algemeen Belang, dient het col lege van advies. (De heer Fels. die thans nog in de commissie zitting heeft, zal er niet in terugkeren). Als" de commissie voltallig een eens luidend advies geeft, is gr geen be roep mogelijk. Is het advies niet eenstemmig, dan is beroep bij Ged. Staten mogelijk. De weth. geloofde, dat de com missie meer dan voorheen zal letten op gerechtvaardigde motieven. Gezinnen, of individuele perso nen, die zonder vergunning zich in de gemeente vestigen, zullen onher roepelijk uit de woning worden ge zet, die zij aldus betrekken; zij kun nen dan een dwangbevel van de burgemeester verwachten. En, aldus voegde de weth. er aan toe, de bur gemeester zal zeker van deze be voegdheid gebruik maken. Van belang is, dat vordering van woonruimte, verbonden aan be drijfsruimte, niet ihogelijk is als de betrokkene voor zijn bedrijf een vergunning heeft van de Minister van Econ."Zaken. Hoe zal het gaan? Wat de houding van B. en W. t.o.v. de nieuwe regeling zal zijn? De weth. deelde in antwoord op deze vraag mede, dat gezinnen met 2 of meer kinderen geen inwoning krijgen, althans voorlopig niet; ten zij er overvloedig ruimte in de wo ning is. Bij inwoning wordt het stand punt ingenomen, dat het gezin van de hoofdbewoner gelijkvloers gaat Wonen, dus een suite ook voor slaapkamer moet -inrichten. Anders is een behoorlijke splitsing niet mo- K.A.B. Hoekje Met ingang van 1 Sept. 1947 is de oude Overbruggingsregeling voor werkeloze arbeiders vervallen. Daar voor is in de plaats gekomen een Overbruggings- en Sociale Bijstand regeling. Deze nieuwe regeling is ook weer een overgangsmaatregel. Want in de foekomst zullen we krijgen een wachtgeld- en werkeloosheidsverze kering Maar zover zijn we nog niet. "(iilgens de thans geldende rege ling kan men ten hoogste 13 weken uitkering ontvangen. Is men ge plaatst bij de D.U.W. dan is deze termijn langer gesteld. Na het verstrijken van die termijn vervalt men bij het niet kunnen vinden van arbeid in het vrije be drijf, in een Sociale Bijstandsrege ling, waarbij men geen rekening houdt met het percentage van het vroeger verdiende loon. Deze uitkering is gebonden aan bepaalde vaste normen, verhoogd met gezinsledentoeslag. Het kan voorkomen dat er een wachttijd ge maakt moet worden, terwijl er re kening gehouden wordt met inkom sten van gezinsleden en eigen bezit. Momenteel zullen onze leden er ïog iyel niet mee te maken hebben, maar het komt ons toch nuttig voor als zij van deze wijzigingen afweten. De besturen zullen tijdig in het bezit zijn van de nodige gegevens. gelijk. Deze horizontale splitsing is ook van belang voor de goede ver standhouding der gezinnen onder ling. Aan alleenwonenden kan een an dere woonruimte worden toegewe zen, al zal ieder geval afzonderlijk bekeken worden. B. en W. doen een beroep op de. burgerij om zoveel mogelijk vrijwil lig tot inwoning over te gaan, daar de wet het niet mogelijk maakt zich daaraan te-onttrekken. Ook een be roep op het sociaal gevoel is, ge zien de schrijnende woningnood, gerechtvaardigd. Voorts verzoekt het college zo min mogelijk het spreekuur op het woningbureau te bezoeken, daar dit de werkzaamheden van de woning commissie ten zeerste ophoudt. Wat de nieuwbouw betreft, de 9 éerste woningen zullen dezer dagen wor den betrokken, 24 anderen zullen spoedig volgen, terwijl nog 107 ar beiderswoningen van het bouwplan 1947 in aanbouw zijn. Tenslotte vestigen wij de aan dacht van onze lezers er op, dat zij die binnen afzienbare tijd in aan merking wensen te komen, voor een grotere woning, goed doen, reeds thans daarvoor een aanvraag in te dienen, want bij de beoordeling van een verzoek tot verhuizing binnen de gemeente wordt nagegaan hoelang men bij het woningbureau staat ingeschreven. Wij vernemen, als aanvulling op het programma van het 8-October- i'eest nog, dat na afloop van de lam- piontocht van hedenavond, waaraan 1200 kinderen deelnemen, de vier muziekcorpsen, die deze geïllumi neerde optocht opluisteren, zich na afloop bij het eindpunt, de brand weerkazerne, tot één groot muziek corps zullen verenigen en via Lan- gestraat-Houttil naar het Waagplein zullen marcheren, waar zij geza menlijk een drietal marsen ten ge hore zullen brengen. Aan de mutsenoptocht nemen ca. 650 kinderen deel. Wat het vuurwerk betreft, zullen er drie toegangen tot de afgesloten Kanaaikade zijn, nl. bij de Nieuwe- sioot, de Doelekluft en op de Ka naalkade zelf vóór het kaaspakhuis van de fa. Eyssen. Men doet goed, zich tijdig naar de Kanaalkade te begeven, omdat na afloop van het kerkconcert een grote toeloop verwacht wordt. Windhondenrennen. Aan de windhondenrennen, die om 3 uur op de Laat beginnen, zullen 20 honden deelnemen; nl. 10 in de A- klasse en 10 in de B-klasse. De vijf winnaars in, elke klas zullen tegen elkaar uitkomen en kampen om de vijf prijzen, die voor elke klas zijn uitgeloofd. Waarschijnlijk zal ook de lste prijswinnaar uit de A-klasse uit komen tegen 'de winnaar van de B- klasse. De baan is 250 M. lang. En tree tot het wedstrijdterrein aan het Vlaanderhof, de Schoutenstraat en de Koorstraat. ALKMAAR. Alom reppen zich handen om de straatversiering voor de 8-Octoberfeesten in orde te ma ken. Voor veel buurtcommissies is die versiering nog een bron van zorg en onoverkomelijke bezwaren ge weest, want het materiaal is schreeuwend duur en veel van het vaste décor ging in de oorlogsjaren verloren, ook al omdat het hout zo veel beter ergens anders voor ge bruikt kon worden. Toch zijn er enkele buurten en straten die uitblinken door een zorg vuldige en smaakvolle versiering. De Hekelstraat is zeer zeker te noemen, alsmede de Spoorstraat. Het vooroorlogse peil is nog niet bereikt, maar toch zijn we al weer een stapje verder op de weg naar het goede. We vernemen nog, dat de volgende straten o.a. een feestverlichting heb ben aangebracht: Spoorstraat, Luttik-Oudorp, Fnid- sen, Langestraat, Hekelstraat, Tuin straat, Middenstraat, Koningsstraat, Ritsevoort. Hier zullen n#g wel en kele straten bij komen. Vast staat, dat het geheel er zeer feestelijk uit zal zien. Alkmaar's straten zullen getuigen van de vlijt en het beleid der buurtcommissies! ALKMAAR. Onder auspiciën van de Ned. Reisvereniging werd Maandagavond jl. in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar een Grote Inter nationale Kunstavond gehouden, waar het optreden te bewonderen viel van het gezelschap „De Trouba dours", die een repertoir gaven met muziek en zang en dans uit Neder land, Frankrijk, Rusland en Bulga rije. De oud-Hollandse liederen wer den op voortreffelijke wijze ten beste gegeven door Bart Ravesteijn. Het danspaar M. PeereboomVol ler en Peter Leoneff voerde de Rus sische, Franse en Bulgaarse dansen uit, die een dankbaar applaus oogst ten. Met een lenigheid, die ons wer kelijk verplaatste naar de landen van Oost-Europa, zwierde het dans paar over het toneel. Mimiek, gebaar en rhythme vorm den een volledig geheel. Een woord van waasdering zouden we nog willen spreken voor de Franse voordrachten van Ijvette Cordaij. Vooral haar „Cain, wat doet ge met uw broeder" en „Het verhaal van de kleine soldaat" waren beste nummers, die oog en oor van de zaal volledig voor zich opeisten. Ijvette Cordaij trad op met een zelfbewustheid, die spreekt van veel studie en van volledige beheersing van haar stof. De Bulgaarse volksliederen van Danje Sonneva wierpen even het ijzeren gordijn open. We waren in de landen van romantiek en stille levens, zo geheel verschillend van ons gejaagde Westen. De stemming van die liederen was goed weergegeven. Deze. zangeres is hier niet tever geefs opgetreden. Het geheel was omvlochten en doormengd met pianosolo's uit al deze landen. We kunnen deze avond niet an ders dan hoogstaand en geslaagd noemen. WEDVLUCHT A. C. C. ALKMAAR. De A. C. C. hield op 21 Sept. een wedvlucht vanaf Motis met z.z.w.-w'ind. Eerst aank. bereikte een snelheid van 1468.6 m. per minuut. 1 en 3 C. Rabeling P; 2 28 34 36 en 44 Pater de Geus H; 4, 15, 25 en 26 C. D. Huiberts S; 5 en 24 A. Doornekamp P; 6 Gebr. Teile man S; 7 en 16 Gebr. de Best S; 8 H. Bakker H; 9 Schipper S; 10 J. Al P; 11, 13 Th. Pronk A; 12 19 en 29 Middelburg H; 14 en 38 Bielsma P; 17 C. Janssen P; 18 Bouwen A; 20 en 22 v. Tuckl H; 21 en 37 J. Hoed H; 23 en 43 De Beer P; 27 en 39 F. Fei.ien P; 30 v. d. Idsert S; 32 C. Streicher S; 33 en 41 Teerhuis P; 35 H. Pel S; 40 v. d. Kamer A; 42 Mannes H. AFC 2Wieringerwaard 2 40 AFC 3Bergen 2 40 CSV 2—AFC 4 3—2 Bergen 3AFC 5 Adspiranten: AFC aMeervogels a 20 KSV a—AFC b 1—2 AFC cV-itesse c 50 Berdos b—AFC d 1-2 AFC eLSVV b 1—0 De AFC-ers wonnen aan alle kanten, behalve één: het vierde moest in CSV 2 haar meerdere er kennen. Het tweede behoudt zijn vorm, door ook Wieringerwaard 2 te kloppen. Ook het derde won met dezelfde cijfers als het tweede. Keurig gedaan, jongens! De adspiranten brachten uit vijf wedstrijden 10 punten binnen. Dat was tip-tap, jongens, nu doorzetten. AFC-ers, jullie trekt almeer de belangstelling van de sportliefheb bers in Alkmaar en omgeving, daar om moeten wij doorgaan om hun wat goeds te bieden. Want dan wordt het: Heel Alkmaar en omgeving leeft mee Met de prestaties van RK AFC. Tot de volgende maal. De PPC-er. I. v. m. het noodlottig incident dat Zondagavond te Leiden voor viel waarbij de student J. S. lid van de Senaat door een schot van een agent werd getroffen met gevolg dat hij enkele uren later overleed, vernemen wij dat de Senaat alle festiviteiten heeft afgelast en dat niet, zoals gebruikelijk was, een deputatie van de Senaat het 8 Oc tober feest te Alkmaar zal bijwo nen. Ook de eerste jaars studenten de groentjes, zullen morgen niet naar Alkmaar komen. VERKEERSCONTROLE Het afgelopen weekend werden door de politie verschillende Pro cessen-Verbaal opgemaakt wegens verkeersovertredingen. Het betrof hier vooral automobilisten en mo torrijders, die zonder deugdelijke remmen over de wegen ronkten. Ook vele wielrijders, die zonder licht reden, liepen „tegen de lamp", terwijl de onbeheerd staande kar retjes op het bureau werden gede poneerd, waarna Proces-verbaal werd opgemaakt. WEGVERBETERINGEN Sedert enkele weken is van ge meentewege overgegaan tot de zo nodige reparaties van de kademu ren langs de Verdronkenoord. Tegelijk daarmede heeft men de straatweg langs de kaden aan merkelijk verbeterd. Momenteel is men bezig met het ophogen van het trottoir langs de Handelskade. Ook deze verbetering is geen on nodige. DOOR HARTVERLAMMING GETROFFEN Gisteravond- om 5 uur werd de 48-jarige F. E.. Rensink, wonende aan de Breelaan te Bergen en werkzaam op het kantoor van Landbouwherstel, alhier, op de Geestersingel door hartverlamming getroffen. Dr. Looienga van de G.G.D. con stateerde de dood. Het lijk is per ziekenauto naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. 40 JAREN LOODGIETER- ELECTRICIëN Dinsdag herdacht de heer H. Mooij te Alkmaar de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad als loodgieter-sanitair-electriciën bij de fa. G. van Til op de Ritsevoort te Alkmaar. Vanmorgen werd de jubilaris op de zaak ontvangen en door de eigenaar en het personeel gefeliciteerd. De jubilaris heeft honderden kilo meters leiding gelegd en heeft duizenden lekke waterleidingen gerepareerd. „Als ik alles nu nog moest ma ken had ik wel dagwerk" aldus de jubilaris, als we hem even spre ken en feliciteren. De dag werd' verder in de huise- lijke kring doorgebracht. „En morgen gaan we weer ver der en van de winter repareren we weer de lekkies". De jubilaris intussen nog vele jaren! „Het is begonnen, dat wordt uit kijken", zeggen de chauffeurs van de N.A.C.O.op zekere morgen in October tegen elkaar en dan weten we hoe laat het is. De bietencampagne is begonnen en tegelijk daarmede de enkele we ken, die een topprestatie vergen van mens en dier. Momenteel is de weg droog en gaat de wagen en het paard niet zwaar trekkend door de taaie, bijna tot brei geworden klei, maar ze heb ben het wel anders gekend, die chauffeurs, die met man en macht, dan de bus over de glibberige dijk moeten manoeuvreren, tussen sta pels vette en natte bieten en zware wachtende wagens door. We vernemen, dat de oogst maar zeer matig is en dat we onze suiker- tand maar uit moeten trekken. Het bietenblad, een welkome aanvulling op het veevoedsel, dat ook een probleem op zich is. is ook miniem klein van blad en van hoe veelheid. Toch mogen onze boeren :a bou wers hier niet het hardste klagen, want de weg is droog en de vette klei is keihard. Het regent niet, iets dat ongewoon is voor alle inwoners, want die we ten in de bietencampagne niet an ders te spreken dan van glibberige wegen en voortkruipende bussen. Tractoren trekken, paarden zwoe gen, mensen roden en stapelen open daartussen door giert de lier van 't schip, dat als een onverzadigbaar monster alles opslorpt in zijn ijzeren muil. ..De bietencampagne is begonnen." En de fabrieken zullen uit die vette hoop onooglijke bieten de kristalheldere suiker weten te halen. De suiker, een kostbaar voedsel voor mens en dier., zEcge HEILOO. De St. Willibrordus- parochie hield Zondag de parochiale bedevaart. Hieraan werd door zeer veel parochianen deelgenomen. De plechtige Hoogmis werd gecele breerd door de Zeereerw. heer Pas toor J. van Huyen, gassisteerd door de weleerw. heren kapelaans A. Adank (diaken) en J. Lagenberg (sub-diaken). De weleerw. pater Th. Borst hield de predikatie. Ook de belangstelling voor het Plechtig Lof, gecelebreerd door de Weleerw. Pater P. Rozing met de Weleerw. Pater Th. Borst (diaken) en de Weleerw. heer kapelaan W. Tamis (sub diaken) was groot. De predikatie tijdens het Plech tig Lof werd gehouden door de Weleerw. heer A. Bisschop, Con rector van de Willibrordusstichtïng. „WELKOM BINNEN" Zondagavond was de toneelzaal van nhet „Bruno gebouw" tot in de uiterste hoeken bezet met belang stellenden voor de prestaties van het R.K. Gem. Toneelgezelschap ,,'t Masker". De Geestelijk Adviseur, de Wel- ëérwL Heef J. Lagenberg, opende deze avond met 'de 'Chr. groet en heette allen hartelijk welkom. Hier na kwam 't Masker voor het voet licht. „Welkom binnen" van Chr. Hoogewerf is 'n stuk zonder enige pretentie. Het publiek kan de ge hele avond gieren om de meest zotte opmerkingen en spelsituaties en dat is ten volle bereikt. Vooral Leni (Afra Wit) en Charles (C. Borst) hebben zich prima van hun taak gekweten. Ook Terhove (A. Borst) en Josef (J, Laihmers) ga ven goed spel te zien. Het kwam ons voor dat de rol- kennis bij enige spelers niet 100% was. Dit kan echter ook komen door het geweldige lachen van het publiek, zodat de spelers en speel sters hun clausen moesten onder breken en daardoor even de „kluts" kwijt waren. De toneelaankleding was prima. De grimé werd verzorgd door de heer Landsman, Zaandam en was i ook uitstekend. Al met al kan ,,'t Masker" op een goed geslaagde avond terugzien. Zondag 12 Oct. wordt dit zelfde stuk gespeeld voor de K.A.B. afd. Heiloo. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR HEILOO. KAB-vrienden, dit jaar openen wij ons winterprogram met een triduum in de parochiekerk te houden door Pater Toebosch. Dit triduum wordt gehouden op 8, 9 en 10 October a.s., des avonds 8 uur. Alle leden met hun dames of heren', alsmede de kinderen boven 17 jaar, nodigen wij uit. Komt allen, er zul len zéér belangrijke en actuele on derwerpen behandeld worden. Dan op Zondag 12 Oct., 's morgens 8 uur, een H. Mis met algemene H. Communie en 's avonds 8 uur in het Brunogebouw een toneelavond door het toneelgezelschap ,,'t Masker". Zij brengen u een blijspel, getiteld: „Welkom binnen." Plaatsbespreken voor deze avond na afloop van de laatste bijeenkomst van het triduum op Vrijdag 10 Oct. Deze toneelavond is alléén voor de leden van de KAB met hun dames of heren. Er zullen op deze avond ook'10 deelnemers kaarten voor de in Januari a.s. te houden retraite verloot worden. Vrienden, laten we allen aanwezig zijn bij het triduum en dan Zondag 12 Oct. een volle zaal. Niemand mag bij deze opening wegblijven! Toe gang gratis. Tot ziens, houdt uw avonden nu reeds vrij. Wij rekenen op aller opkomst. D. Direct na de aftrap komt Succes in de aanval en er ontstaat voor het K.V.V.-doel een gevaarlijke si tuatie, doch dit wordt bezworen. Succes komt echter terug en nu kan een doelpunt ten koste van een hoekschop worden voorkomen. Succes is overwegend sterker en doelman Slikker krijgt voor de rust niets te doen, Sucdes krijgt in deze periode ,zes corners te nemen tegen K.'V. V. een. Doelpunten blijven echter uit. De verdediging van K. V. V. is zeer goed vooral haar doelman is uitstekend. Slikker redt prachtig wanneer de gasten wegens hands een vrije schop te nemen krijgen. Rust 00 Na de thee is het weer Succes dat de toon aangeeft al is het over wicht niet zo groot als voor rust. Na een kwartier maakt K.V.V. een fout welke door Hollander wordt afgestraft, 10. Reeds een minuut later scoort Succes weer doch wegens buiten spel blijft het 1—0. K. V. V. wordt nu echter geheel overspeeld en het is Hollander die nu geldig scoort. 20. Even is K. V. V. aanvallend en scoort, waarna ze er alles opzet om gelijk te maken. Inderdaad weet ze te scoren, doch wegens buiten spel gaat dit doelpunt verloren. Dan scoort Rotgans met een vliegend schot, (32). Nu is het hek van de dam en Bos scoort no. 4. Kort hierop maakt dezelfde spe ler er 51 van, waarmede het ein de komt. W. B. S. V.MEERVOGELS 2—4 In een slecht gespeelde wed strijd is het Meervogels toch ge lukt de punten mee te nemenuit de Beemster. W B. S. V. wint de toss. Na de aftrap gaat M. het gelijk proberen, maar de W -keeper weet van geen wijken. Het korte veld is M, niet gewend. De links back dringt te ver op, waar de W.- linksbuiten vaiti profiteert en met een listige omhaal weet te doel punten. Dit is M. te bar en met een hard' schot maakt onze links binnen die een goede wedstrijd speelde gelijk. Beide partijen sco ren nog eenmaal voor de rust, 2—2. Na de thee is het Wdie na een goed opgebouwde aanval door de midvoor de leiding neemt. M. komt er steeds beter in en het is weer de linksbinnen, die gelijk maakt. Het ontbreekt niet aan BURGERLIJKE STAND. BEEMSTER. peboren: Maria Fetronella Catharina, dochter van N. J. Blekemolen en van C. H. van Bruggen; Johannes Jacobus, zoon van A. Vestering en van M. E. Rood. Getrouwd: Klaas Marrees, oud Op de avond van de. eerste dag werd door Dr. J.'van Hinte gespro ken over het onderwerp: „land en volk van Zuid-Afrika". In korte trekken gaf deze, in zijn. stof goed thuis zijnde spreker, een schets van de'geschiedenis van dit land, dat wij slechts kennen van de boeren oorlogen. In 1488 wérd 't land door de Indiëvaarder Bart. Diaz voor het eerst betreden en tien jaar later betrad Vasco di Gama de grond, waar nu Kaap de Goéde Hoop ligt. De Portugezen werden door de Ne derlanders en Engelsen verdrongen en na een Hendrik' Brouwer zien wij de figuur van Jan van Riebeek die de eigenlijke grondlegger is ge weest van de Nederlandse kolonie. Het land heeft een subtropisch kli maat, doch vele delen zijn aanhou- I dend droog, de bodem is dan ook aan de Westkust vooral geweldig droog en was tot voor kort vrijwel onbewoonbaar. Nu is dat anders, mede dank zij de vele technische hulpmiddelen, die men ter beschik king heeft. Ruim 60 pet. van de bevolking leeft van de landbouw en vooral van de veeteelt. Het land telt een veertig tot vijftig millioen schapen en wol is een der voornaamste ex port-producten. Daarnaast is het mijnbedrijf tot grote ontwikkeling gekomen, want de bodem is rijk aan mineralen, van steenkool tot goud en diamant toe (Kimberley). Met Zuid-West Afrika ligt hier een gebied, dat 62 maal zo groot is als Nederland. Er wonen betrekke lijk weinig blanken en het verkeer is nog zeer beperkt. Al met al dus een land, dat zeker nog voor imi- gratie in aanmerking komt. De voordracht van Dr. van Hinte werd besloten met een serie licht beelden, waarbij nog menige bijzon derheid verteld wérd- Maandagmiddag had in de Volks hogeschool te Bergen N.H.) de opening plaats van de speciale Zuid-Afrika-week, die op initia tief van de Vereniging Nederland Zuid-Afrika werd georganiseerd en waaraan een veertigtal perso nen uit alle beroepen en lagen der bevolking deelnam. In de „Zandhoeve" werden de deelnemers aan deze volkshoge school welkom geheten door de di recteur der stichting, mr. O. V. L. Guermonprez, die in de bibliotheek een kort overzicht gaf van het werk der volkshogescholen. Hij legde daarbij vooral de nadruk op de ge meenschapsidee, die het verblijf in de stichtingen der volkshogescholen kenmerkt en dat vooral ten doel heeft mensen van uiteenlopende richtingen tot elkaar te brengen om samen de problemen van onze tijd onder de loupe te kunnen nemen en zo mogelijk een bijdrage te leveren tot de oplossing van vele vraagij stukken. Zuid-Afrika staat ongetwijfeld, meer nog dan andere landen, in het middelpunt der belangstelling, niet het minst van hen, die wensen te emigreren. Het is van belang dat zij, die wellicht eerstdaags in Zuid- Afrika het pionierswerk, dat ge slachten voor ons hebben opgeno men, gaan voortzetten,* inzicht krij gen in de verhoudingen en toestan den in dat voor velen nog vrijwel onbekende werelddeel. Zo ervaart men dan ook, dat een verpleegster naast een tuinder, een tandarts naast een schoolhoofd, om maar en kele voorbeelden te noemen, met aandacht de -voordrachten zit te volgen. Daarnaast is er ook gelegen heid tot ontspanning en meerdere malen per dag klinken vrolijke lie deren uit het huis tussen de dennen. 20 jaar en Geertrui Vink oud 18 jaar. Overleden: Jan Visser, oud 79 jaar, weduwnaar van Gerritje Re genboog. BURGERLIJKE STAND. DE RIJP. Geboren: Nicolaas Henricus' Maria, _z. v. F. Woeste- burg en van G. Schram; Agatha Margarelha, d. v. N. P. A. Wolf en van A. M.. Konijn. Gehuwd: Jelle Cornelis Brou wer, oud 35 jaar en Carolina Pe- tronella Johanna Velthuyzen, oud1 31 jaar; Hemke Petrus Jozef El- zinga, oud 24 jaar en Anna Mole naar oud 27 jaar. De gemeenteraad van Purmerend vergadert Woensdag 8 October a.s. ter behandeling van een serie voor stellen van B. en W„ waaronder een tot benoeming van een commissie ingevolge de Woonruimtewet-1947. B. en W. willen de bestaande com missie van advies inzake toewijzing van woonruimte, beperkt tot vijf leden, handhaven, en dienen voor de vorderingscommissie de volgen de dubbeltallen in: 1. D. Simons en N. S. d'Huy; 2. J. Zeeman en H. G. de Jong; 3. J. Tromp en J. Klijzing; 4. H. Meyer en P. Heere; 5. N. Brug ge en A. Vlaar. Voorgesteld wordt rechtsherstel te verlenen aan ir. C. H. Grooten, als directeur van ge meentewerken en reinigingsdienst, met ingang van 5 Mei 1945. Het Stadsziekenhuis willen B. en W. op heffen als instelling van weldadig heid en daarna willen zij het stads ziekenhuis aanwijzen als afzonder lijke tak van dienst ingevolge de gemeentewet. Voorts vragen B. en W. een crediet van 521.000 gld. voor het bouwrijp maken van on geveer 6 H.A. grond, gelegen in de Overmeerse polder. SINT PANCRAS. De heer D. Ley en is op de j.l. gehouden ver kiezing met algemene stemmen herkozen als bestuurslid van de polder Vroonermeer. SINT PANCRAS. Bij de laatst gehouden keuring van dienst plichtigen van de lichting 1948 de zer g&eente zijn 16 personen ge schikt verklaard en 1 persoon voor goed ongeschikt. Op verzoek van 15 tier afde lingen zal de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur op 27 October a.s. op een nog nader vast te stel len plaats een buitengewone ver gadering houden, waarbij 't voor stel tot afschaffing van alle sane ringsmaatregelen op tafel zat komen. Dit voorstel zal worden ingediend door de afdeling Grootc- broek. Het zal, naar verwacht wordt, door een groot aantal af delingen worden gesteund. Intussen is er nog steeds de actie tot het houden van een referendum onder alle leden van de Algemene Vereniging over de al- of niet-af- schaffing van de saneringsmaatrege len, welke actie is uitgegaan van de nieuwe voorzitter, Jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Het idee voor een referendum is in vak kringen zeer gunstig ontvangen, vooral, omdat daardoor een einde zou komen aan de strijd, die in bloembollenkringen thans zeer fél woedt. Men verwacht, dat een refe rendum zal aantonen, dat de meer derheid van kwekers en exporteurs van de regeringsmaatregelen af wil. Om echter de mogelijkheid te ope nen, dat alle betrokkenen hun stem uitbrengen, zou men het referen dum ook willen uitstrekken tot de aangeslotenen bij het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, zodat een uitspraak zou worden verkregen, .die de mening 'van het gehele bloembollenvak zou weergeven. De anti-saneerders hebben inmiddels reeds een eigen vereniging met een orgaan: „Dé Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak". spanning. Er zijn nog 10 min. te spelen. W kan het tempo niet meer volgen en met nog twee goede doelpunten is de overwinning voor M. een feit. MEERVOGELS 2—DE RIJP I—1 Dit is geen aantrekkelijke wed strijd geworden. Hoofdzaak hier van was de slappe leiding. Er was ongeveer een half uur gespeeld, toen de M. midvoor met een pracht schot zijn club de leiding gaf. Deze stand bleef tot 2 min. voor het einde, toen De Rijp een strafschop kreeg toegewezen en M. met een gelijk spel genoegen moet nemen, 11. RANDERS I-NW. NIEDORP I 2—1 Na de aftrap van R. ontwikkelt zich 10 minuten een gelijk opgaande strijd, waarin de doelman van N.N. een keer schitterend redt. R. komt er beter in en beheerst het veld; niet minder dan 4 corners achter elkander werden genomen zonder te doelpunten. Na een half uur be zorgt van Sol' de leiding aan de R. uit een goed ingeschoten bal, 1—0. Hiermede gaat de rust in. In de tweede helft is het weder R. dat de toon aangeeft in het veld en doelman Flon wordt terdege aan de tand gevoeld. Na 15 minuten spelen ontstaat voor N.N. uit een scrimmage voor het doel de gelijk maker. Nicolai brengt de stand op 11. R. geeft zich niet gewonnen. H. Bakker weet de stand te ver anderen in 21 voor de thuisclub. Van alle kanten komt N.N. opzet ten, doch de Randersachterhoede ïs op haar post. HEERHUGOWAARD S.V-W.- Nienws S.V.W. 1 op bezoek bij V.I.O.S. wist tegen alle verwachting in een 21 overwinning te behalen. Dat is keurig gedaan luitjes en er zijn weer twee punten bij en daar gaat het toch om. Nu niet te over moedig worden en gaan denken, het zal nu wel gaan. Het tweede elftal degd het minder goed en ver loer .-net 51 van Scho ,rl 2. Nirt zo mopperen ci:d.er de wedstrijd, want dit is een van de oorzaken van de nederlaag. Het derde was vrij en onze adspiranten a wilden niet on der doen voor hun grote broers en wonnen met 30 van Hollandia T. a. Bravo jongelui. Blijft zo maar doorgaan dan komen jullie later allemaal in het eerste elftal. De adspiranten b verloren met 10. Volgende keer beter jongens. Het kan niet alle Zondagen kermis zijn. Tot slothet gaat goed met S.V.W. Moge het zo blijven. Athletïek Slijkhuis wint nationale veldloop De nationale veldloop, die Zon dag door de vereniging „de Zwalu wen" in het Haagse Zuiderpark werd georganiseerd werd met grote voorsprong gewonnen door W. Slijk huis. Hij legde de 4200 meter af in 13 min. 34.6 sec. c In de Gentse velodrome toonde Poeske Scherens in een sprintkamp met zijn andere rivalen zich de sterkste en won voor van Vliet en Derksen. De uitslag luidde: 1. Sche rens, 3 pnt.; 2. van Vliet, 4 pnt.; 3. Derksen, 5 pnt.; 4. Gerardin, 6 pnt. ZWAAG, 7 Oct. Aardappelen 9.60; rapen f7; spinazie f23—46; postelein 15.30; uien 3.60; bieten 2.80—7.90; savoye kool 7.80—13; witte kool 9.30 —11.50; gele bewaarkool f5—8; rode kool 5.2015.50; spruitkool f28; sla- bonen 0.86—1.28; snijbonen 0.55— I.36; tomaten 1649; augurken 5 25; breipeen 2.80—5.30; waspeen 3— 14; bospeen 1844; -andijvie 11—21; sla 11.9013.10; bloemkool 2957; komkommers 610; perziken 12—' 38; witte druiven 0.99—1.12; Alican- ten 6495, Frankenthalers 7095, Westfrisia 50—56; meloenen 15—56; Goudreignette 35—75; Cox orange pipin 34—65; Groninger Kroon 28— 47; Transp. de Croncels 1842; Jac Lubel 1823; Zoete Ermgard 915; Schellinkhouters 3646; Glorie van Holland 2348; Beurré Clairgeau 1517; Beurré Hardy 1156; Bonne Louise 13—50; Conference 428; Doyénne du comlce 4762; Legy- pont 833; Soldat la Boureur 13 27; Gieser Wildeman 1630; Maag depeer 1019; Hertogin Elsa 1017; William Duchess 1334; Nouveau Poiteau 611; Gratiool 1220. BEVERWIJK, 6 October 1947. Andijvie 14—21; bloemkool 1 en la 2865; bospeen 918; waspeen 9 14; dubb. stambonen 901.25; snij bonen 701.20; pronkbonen 35»58; komkommers 1 en 2 1324; sla 1 8 21; spinazie 1435; postelein 1825; tomaten 1 3553; groene kool 10 Zondagmiddag 2 uur. Van alle zij den trekken mensen op naar de kloosterkerk te Nieuwe Niedorp, te voet, per rijwiel, motor of auto. Arbeiders, middenstanders en boe ren, mannen en vrouwen, gelovigen zowel als ongelovigen. Zij allen treden in 'de gewijde ruimte, waar temidden het gedempte licht orgel klanken ruisen. Wit gearmbande jongelingen geleiden de vreemder lingen onhoorbaar naar hun plaat sen. Plotseling zwelt een lied uit het koorvak waar anders monniken verblijf houden. Het gemengde koor Maria Christina uit de Weere zingt heel stemmig en zuiver het Ave Verum van Mozart. Dan valt er een stilte onder de gothische gewelven. Aller ogen richten zich op de katheder, waar achter een oude grijze priester, ge huld in het kleed der zonen van St. Franciscus, komt staan. Met melo dieuze, diepe doordringende stem, vat hij de draad van het betoog, waarmede hij vorige week eindigde, weer op. „God, die bestaat van alle eeuwig heid af, is in de wereld verschenen door Jezus van Nazareth". Hij ver haalt „de blijde boodschap" als wel eer Willibrord dit deed aan de Noordzeestranden. Doch naast deze boodschap, legde hij de bewijzen voor Jezus' Godheid over, aanwezig in de geschiedenis, de Evangeliën en de onomstotelijke conclusies der logische redenering. Zijn fors, helder en voor eeniedeV bevattelijk betoog, wars van ieder sentiment, overtuigde, zonder noch tans iemands eerlijke mening aan te tasten. Hij zocht enkel twijfel te zaaien in de harten der bevooroordeeld- ongelovigen en meer liefde in die der gelovigen, die allen als met inge houden adem en met de grootste aandacht de begaafde redenaar volgden. In hoeverre Pater Wijnand Sluijs hierin is geslaagd, of in de loop van de drie volgende conferenties voor niet-Katholieken, nog zal sla gen, weet slechts God, door Wie de geheimste roerselen der mensen ziel worden gekend. Wanneer andermaal de stilte over de hoofden valt, klinken weer „Ma ria Christina's" stemmen. Hoe har monisch doet hier „Als de ziele luistert" van J. P. Wierts aan. In de nissen boven het priesterkoor, bijna weggedoken in hun zware, ha bijten, bemediteren jonge priesters de gesproken woorden. De dalende zon, zendt rode, blauwe en go.uden stralen door de gebrandschilderde ramen. Zij tovert een wonder schijnsel van rust en rijkdom rond het al taar met de flikkerende kaarsen vlammen. Heel de ruimte wordt vervuld met deze milde kleuren, als ver beelden zij Gods Goedheid en de glimlach van Zijn Aangezicht. Het is hier goed te zijn aan de voeten van Zijn dienaar, en in deze geheiligde sfeer te luisteren naar Zijn Woord. 16; gele kool 614; rode kool 10 16; prei 1 1420; uien 12—17; knol len 6—12; kroten 1 5—9; druiven 70 —90; meloenen 10—35; aardbeien 1— 1.30; spruiten sgeschoond 4570; boe renkool 811i NOORD-SCHARWOUDE. 20.900 kg witte kool 8—13; 53.000 kg rode kool 6.80—12.80; 13.000 kg gele kool 3.508.30; 7000 kg groene kool 11— 16.20; 10.000 kg uien 14.3015.40; grove 15.10—15.50; Drielingen 6.90- 7.40; nep 12.90—14; 8000 kg kroten sort. I 6—6.70; sort. II 2.30—3.3Q; 24.000 kg penen sort. II 7.80—9.50; sort. Ill 8.10—9.80; 2700 kg slabonen 6,498; 15.000 kg andijvie 9.2011; 24.000 kg aardappelen: Bevel. 9.60— "10; Blauwe Eigenh. 9.109.90; "Koop- mans blauwen 9.50. ALKMAAR, 6 Oct. Andijvie 8 —17; spinazie 852; postelein 12 38; wortelen 4.2020; tomaten 16 42; groene kool 6.50—16; spruitkool 1252; rode kool 5.5015; gele 9 15; prei 1621; uien 1115; bieten 411; druiven 709.2; sperciebonen 821.28; stoksnijbonen 821+58; pronksnijbonen 3263; bloemkool I A 50—77; I 35—46; II 15—32; kom kommers 624; meloenen 2252, knolselderie 1217;/wortelen 522; selderie 1.505.50; peterselie 2.50 3.50; sla 1.60—14. ALKMAAR, 4 en 6 Oct. Aange voerd: 5 veulens 140180. Centrale: 130 vette koeien, 34 pinken, 6 gras kalveren, 39 nuchtere kalveren en 19 lvette schapen; 35 fokrammen 5080. 11 oude hoenders 24.50; 100 jonge henen 6—12; 28 konijnen 210; jonge haantjes 0.501.75. HOORN, 4 Oct. Veemarkt, 512 stuks; schapen 6080; schrammen 70100; paarden 500700. Handel; matig. WARMERHUIZEN, 7 October. 1600 kg. aardappelen Schotten 7.90; hl. eigpnbpimers 10.40; 35300 kg. wit te kool 10.8011.40; 13900 kg. rode kool 8.3012.30; 1500 kg. andijvie 12—13.10; 100 kg. slabonen 85—96; 1300 kg. bieten 5. OBDAM, 6 Oct. 2600 kg Beve landers 99.50; 4100 kg gele kool 3.40—5.70; 6900 kg rode kool 6.50—11; 12.000 kg witte kool 9—11; 4500 kg Savoye kool 7.80—11.30; 2400 kg sla- bonen 64112; 2100 kg uien 14.10 14.20; grof 14.20; 500 kg drielingen 6.60—7.20; 300 kg nep 15—15.50; 10.600 kg bieten A 6.80—7.60; B 4.20; 87.000 kg peen B 8.50—10.80; C 8.60- 10.90; D 6.20—7.50; 500 kg sla 10.—; 290 kg andijvie 9.3010.60. HOOGKARSPEL, 6 Oct. 9500 kg rode kool 10.90—14.30; 2500 kg gele kool 5.405.90; 6000 kg witte kool 12.5013.90; 400 kg slabonen 93—1.08; afw. 53—71; 7000 kg uien: grof 14.2014.50; middelb. 1414.50 rdielingen 7.608.40; nep 1212.80; 26.000 kg kroten I 6.20—6.90; 24.000 k*g kroten II 2.702.90; 6000 kg peen II 7.40—7.90; 15.000 kg peen III 6.40- 6.80; 43.500 stuks bloemkool I 39-75; afw. 18—35; stek 4—15. ZUIDERKOGGE, 6 Oct. Bloem kool 214; slabonen 151.14; an dijvie 416; groene kool 7.50—10.40 rode kool 4.509.30; kroten 3.40 6.10; tomaten 1035; uien 14.50 14.90; William 729; Nouveau Poi teau 815; Boerengroen 8—12; Legy- pont 1328; Conference 819; Doyenne du Comiee 1359; Gieser Wildeman 1030; Roem van Wijde- nes 1437; Schellinkhouters 15—18; Koningsrood 1526; Frankenthalers 6794; Alicanten 7588. WOGNUM, 6 Oct. Bevelanders 9.409.90; blauwe Eigenh. 9; Noor derlingen 9.50; gele kool 78; bie ten 2.505.80; andijvie 716; uien 13.40—15.30; driel. 6.40—6.90; nep 9.409.50; druiven A 7081; B 53 67; meloenen 15—31; augurken 2— 31; slabonen 571.10; breipeen 46; tomaten 1330; rode kool 12; groene kool 612; spinazie 3942; bospeen 12; Cox Oranje 1256; Jac. Libel 1024; Sterappel 2030; Hertogin Elsa 1117; Soldaat la Roureur 14 26; Conference 821; Kleermakers 610; Nouveau Poiteau 814; Emile d'Leyt 912; Maagdepeer 1318; Bonne Louise 1549; William 15 25; Lecuré 916; Legypont 1016; Gieser Wildeman 2031. MORGEN maar I October 1! gon, die 1: de vrijmak se juk. Er men op g< landelijk o; dingsfeest aanleiding kenjare w< Alkmaar ti zijn het dc Wèl zoude dat de viei ding van h Mei meer stad zou doch het niet zozeer beurtenis; fiek Alkma was de ec pleit won t den - en he maar is e( maars feit, maars fees' worden. Na de Sp hebben we sing gekend getuige gev temporaine Duitse bezeti Elk dezer helden geke gen de respe v,echters op len, die hun voor de vrij land. Maar deze nig in getal, ten strijde ti weldiger Sai zijner getrou Toen hij ecl was gekomei stond van ei tig koninkrijk ger 130.000 TOEN WAR meer nod gegaan in dc perken van tijde der vei getal der g< groot als in jaren, toen m vruchten te p de victorie, anderen bev( Bij de hei dens Ontzet te Leiden zei het zo raak, tober 1574 op Leiden de h den werden; meerderheid, met de vijam stonden op c den hun lev( schaal. Maar, aan toe, na men de held vergeten; mei bezig met one streefde naa Toen verging Koning Davic zich velen rc werd er geen geëist. TO HERHAi schiedenii helden uit óm te gauw? En zonen, die vi Meidagen aa bij de slag Helpen wij h naar vermoge nu niet, die t klein-menselijl menen hun hc kunnen eren d op medemens zettingstij d de waren. Zijn ei zich willen vc die helden, d: heid en voor 1 hun grootste Als wij nac reld willen, d niet bereiken wraakneming mensen, die getoond hebb rechtvaardighi ook te streven de en barm! mee komt he betere wereld kleinzielig gec Wij behaalc het Herrenvoll oorlog. Laten de Vrede te w op onze wijze te dragen tot meenschap, w veilig is te lei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2