ER Nieuw Golf van rode terreur over Griekenland I JX x 1 Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. J. A, Hanssen EEN GROTE DAG voor Katholiek Friesland Koster ÏDRIJDEN r CENTBUN I HOLLAND gewijd tot Bisschop-Coadjutor van Roermond AGAZIJNEN 2 ALKMAAR II HEEMSKERK A N S E N A N S E N Voor Alkmaar en omgeving *4e* Reddend Christendom Guerilla-benden gebruiken wrede methode J fc '0 jji Sfe Mr. Oud sticht nieuwe partij J Veiligheidsraad beslist nog niet Ontroerende plechtigheid in nood-kathedraal Jonge, krachtige steun voor Mgr. Lemmens Plechtige Bisschopswijding te Bolsward Studie! Laat anderen maar praten PHILIP S en 1 voor Scheerapparaten Hoorn GEVESTIGD •oor Toneel, Muziek, Beeldende kunsten g: FRANS 'T HOEN p van Anton Sweers: an van de Spelewei") goed advies Drdiging in alle uitga- ,Ons Lekenspel" te van stijlvolle pro- let plaatselijke krach- van dilettantengroe- ;nd het betere genre) 3 - Volksdanscursus ïg volksdansleiders njeliers" brengen een verfijnd genot mei chts- en muziekavond NLAAN 9 te HOORN k Centrum en bestelt Ons Lekenspel" aan D IJ de vóór-oorlogse 8 Octoberfeesten en andere festiviteiten voelde men zich zo goed1 gekleed met kleding van: Thans tonen wij U in >nze étalage's datgene op het gebied van kleding, dat wij U nu weer, zij het in beperkte mate, kunnen leveren. rD vanaf 7,30 uur 8 Oct. v.a. 7,30 uur toegang voorbehouden. x n 't schransen! En toen naar zijn wagen terug- !g de hele wagen terwijl er met 'n dood-onschul- zo rond als 'n tonnetje e Jan te keer! i HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11348 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel: 2383»(K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE KATHOLIEKE ACTIE heeft, in samenwerking "met de standsorganisaties, de Jeugdbewe ging en de Vrouwenbeweging, een jaarprogram opgesteld, dat gepro pageerd wordt onder-de titel „Red dend Christendom". Het gaat er om, een dam' op te werpen tegen de stijgende vloedgolf van materialis me, ook onder de Christenen, en tegen de wassende invloed van het communisme. Waar iputer-menselijke krachten hier tekort schieten, is de K.A. reeds eerder begonnen met een ge bedsactie. Aanvankelijk verspreidde zij een gebed voor de communisten, later is dit veranderd in een Gebed om waarachtige Christenen! Een veelzeggende wijziging! De K.A. bidt, en werkt. Zij wil bidden en werken met en voor het Geiin. Met en voor de school, met endoor de arbeidsgemeenschap. In de arbeidsgemeenschap moet de mens het middelpunt, het doel zijn en alleen in en door het Christen dom wordt de waarde van de mens ten volle erkend. Er zijn vaste beginselen omtrent het christelijk karakter van het huisgezin, de levensbron van de mens en de plaats waar hij zijn opvoeding ontvangt. Deze beginse len worden voortdurend aangerand, en in steeds driester vormen door het communisme, op alle levenster reinen. v. Het gezin moet, als tegenweer, goede Christenen voortbrengen. Daartoe moeten de dragers van het gezag in het gezin goede Christenen zijn. bezield van de idealen der Christusgemeenschap. En wat de school betreft: goede scholen zijn niet zozeer de vrüchtvan goede verordeningen, als wel van goede onderwijzers. De jeugd moet, ook door middel van de school, opge voed - worden in zuiver katholieke levensstijl. En dan is er de taak van de jeugdbeweging. Mannen van karak ter en katholieken van de daad. Meisjes opvoeden toj; dienstbaar heid. Reddend Christendom bete-_ kent voor de jeugd een appél aan" de beginselen, om deze stuk voor stuk persoonlijk te beleven. Het is een appél aan de goede gemeen schapszin, door meisjes te uiten in dienende liefde, door de jongeman nen in het apostolaat van de arbeid. De Vrouwenbeweging wordt in geschakeld door een streven naar behoud' en hgrstel van de vrouwe lijke waardigheid, en versterking van de gemeenschapsgedachte. De opbouw van een goede katholieke vrouwenbeweging is noodzakelijk! De Standsorganisaties werken mee: de godsdienstige, sociale, eco nomische en culturele belangen van de leden kunnen slechts behartigd worden in het kader van het Red dend Christendom. Reddend Christendom ook in de staatsinstellingen. Ook voor de re geerders moet de naam van God heilig zijn. De Staat dient de hoge waarde van de godsdienst ook voor het tijdelijk welzijn te erkennen. De Katholiek zal goed moeten begrij pen, wat het wil zeggen, aan poli tiek te doen. En terwijl wij ons voorstellen, op enkele aspecten van dit jaarpro gram van het Reddend Christendom in de komende dagen nader de aan dacht te vestigen, komen wij nog even terug op het uitgangspunt: de gebedsactie. Zij beoogt ook levens vernieuwing onder de Christenen zelf; zij moeten doordrongen zijn van sociale rechtvaardigheid en de christelijke naastenliefde. D,e gebedsactie worde nationaal, zodat het grootste gedeelte van de Christenen in Nederland er aan mee doet. Waarom zouden ook de Protestanten niet mee-bidden voor eer» zo echt christelijk belang van de eerste rang? Heeft ieder van ons het gebed om waarachtige christenen in zijn be zit? Men vraagt soms om practische punten voor het werk van de K.A. Welnu, wie dit gebed niet heeft, vrage het aan! 1 millioen brandschade te Helmond Naar de directie der N.V. Did- dens en v. Asten Textielfabrieken te Helmond meedeelt, wordt de schade van de brand, welke Vrij dag twee fabriekscomplexen en ruim 400 ton grondstoffen, hoofd zakelijk katoen en wol, in vlammen deed opgaan, thans geraamd op een millioen gulden. (Bijzondere correspondent uit Athene) De reiziger, die Athene via het vliegveld Hassani bereikt, ziet dit onmiddellijk: overal ziet men Griekse en in mindere mate Britse militairen, overal heerst een koortsachtige militaire bedrijvig heid. Jeeps bestuurd door soldaten ziet men in alle straten. Vliegvel den, kazernes en - belangrijke gebou wen worden door* soldaten en gen darmerie bewaakt, al laat hun be wapening hier en daar wel veel te wensen over. Het land tracht zich zo goed mogelijk tegen de commu nistische bandieten te verdedigen, maar verdediging is moeilijk tegen guerilla's, die hoofdzakelijk slechts 's nachts tot de aanval durven over te gaan en zich overdag in de vei lige bergen terugtrekken of weer loze dorpen dermate terroriseren, dat de dodelijk beangste bevolking er niet meer aan denkt met het wettig gezag samen te werken. De communistische terreurmethodes in Griekenland dragen een zo mens onterend karakter, dat ze de door snee rustige Nederlander ongeloof waardig zouden voorkomen. Maar wat wij hier schrijven, is helaas, even volkomen waart als verant woord. Zo staat vast, dat communis tische benden vooral gedurende de laatste maanden dikwijls zijn over gegaan tot het levend villen van mensen uit dorpen, die niet met hen wilden samenwerken. In de provincie Attika (Zuid- GriekerjJand) hebben de communis ten enkele weken geleden een aan tal orthodoxe priesters, die als anti communistisch bekend stonden, ge kruisigd. Een andere methode ge bruikten de „heren" in Macedonië, waar zij een jonge boerenzoon, die weigerde lid te worden van het guerillaleger, de buik opensnéden, waardoor het slachtoffer een lang zame, hoogst smartelijke dood stierf. Dergelijke barbaarsheden komen dagelijks voor cn de bevolking in de dorpen kent geen rust en orde meer. Want de Griekse regering hééft de macht slechts in de steden vast in handen en in de provincie alleen tijdelijk. Een nieuw, gevleu geld woord zegt, dat Sophoulis (de minister-president) overdag regeert en Markos Vaftiades (de opperbe velhebber der communistische ""gue- rilla'.s) 's nachts. Dikwijls onder neemt het Griekse leger zuiverings acties en soms slaagt het er in, guerilla's gevangen te nemen en dorpen te bevrijden, maar deze „be vrijding" is dikwijls slechts van korte duur. Al spoedig vindt men de lijken van boeren,' die met de rege ring hebben samengewerkt gruwe lijk verminkt terug. Overal in de Griekse provincie is .de terreur der communisten oppermachtig. Wat# denken deze lieden hiermee te be reiken, "zo vraagt men zich af? Zou het niet een veel betere tactiek voor de communisten zijn, de boerenbe volking met vriendelijk optreden voor zich in te nemen? Wij kunnen hierop volmon,dig „neen" antwoor den. De Griekse boer wil geen com munisme. De Griekse boer is, zoals de meeste boeren in de meeste lan den, conservatief. Hij verafschuwt (en dit slaat gelukkig niet alleen op conservatieven) de collectieve bedrijfsmethode. Hij wijst de Rus sische „kolchose"-boerderij van de hand. Hij is trots op eigen grond. Hij wenst samenwerking met zijn regering. De communisten beschou- »wen het bezit van de dorpen als eerste voorwaarde voor hun actie. Anders kunnen zij in het geheel geen regiem vestigen. En daarom verbranden zij de huizen der boe ren en doden de bewoners. Daarom moorden zij dikwijls gehele families uit, de boer, zijn vrouw, zijn zonen en dochters) zijn knechts, allen. De andere ménsen uit het dorp zullen dan wel tot samenwerking met de communisten ovejgaan, rekenen zij. Zij zullen niet durven riskeren, dat ook hun huizen verbrand, hün fa milies gedood en hun bezittingen geroofd worden. Soms hebben de communisten succes met deze dui velse tactiek, maar meestal verzet zich de boer. En daarom vallen steeds meer slachtoffers in deze ver schrikkelijke strijd. Aviolanda verkocht1 tegen te dure prijzen De N.V. Mij. voor vliegtuigbouw Aviolanda te Papendreoht, heeft dezer dagen voor dé tuchtrechter voor de prijzen te Dordrecht te rechtgestaan, omdat zij gespen, vervaardigd van öur-alluminium en oliebranders tegen te hoge prij zen zou hebben verkocht. Er zou een overwinst van f 32,000 ge maakt zijn. De raadsman van de N.V., mr. Salomonson. betoogde, dat in de oliebranders dure vlieg tuigonderdelen waren verwerkt. Men had er bovendien meer ar beid aangehad dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Ook met de gespen was dit het geval. Pleiter was dan ook van oordeel dat van het maken van een' overwinst van f 32,000 geen sprake kon zijn. De tucht rechter liet zich evenwel niet van de onschuld van de N.V. overtui gen en legde een geldboete van f 20,000 op. Show wil niet voor weldoener spelen G. B. Shaw heeft zijn New Yorkse vrienden ver zekerd, dat hij wel is waar arm is, maar wel solvabel. Als antwoord op geruch ten, dat hij zijn gehele vermogen zou hebben weg gegeven zeide Shaw: Ik ben geen arme drommel, maar heb geen overvloed aan contanten. Ik hoop dat iedereen hier kennis van zal nemen, want ik heb er meer dan genoeg van, elke dag bedelbrieven te krij gen van mensen, van wie ik nooit gehoord heb. Waar om houdt men mij toch voor een universeel wel doener? Daar moet een soort heldenverering aan ten grondslag liggen. De „Joodse Staat", een illegaal immigrantenschip, hetwelk aan de kust bij Haifa door Engelsen ontdekt werd en opgebracht naar Cyprus. Aan boord bevonden zich ca. 2000 Joodse vluchtelingen. De democratische Volkspartij Op uitnodiging van Mr. V. J. Oud zijn een aantal niet-'socialis- tische democraten Zaterdag jl. te Utrecht in vergadering bijeen ge komen. Na een uitvoerige gedaeh- tenwisseling werd besloten tot de vormüjg van een Comité tot voor bereiding van de oprichting van een Democratische Volkspartij. Alle aanwezigen, ten getale van 72>personen, traden als lid van het Comité toe. Het bestuur werd samengesteld uit: - Mr. P. J. Oud te Rotterdam, voorzitter; H. B. Berghuys te Utrecht; T. de Boer te Nijmegen; mr. K. Bijlsma te Praneker; mr. P. W. J. H. Cort van der Linden te Groningen; dr. S. Elzirga te Haarlem; J. J. G. S. Falkena te Heerenveen; J. J. Feringa te Alk maar; mevr. Goudswaard-Knip- scheer te Gorsel; B. Krijt te Diepen veen; D. van Leeuwen te Vlissin- gen; G. A. Mulder te Ginneken; H. R. Mulder te Deventer; ds. W. N. van Nooten te Meppel; W. F. A. Wiesell te Amsterdam. Als secre taris zal optreden mr. J. G. Bettink, Staten Bolwerk 26 te Haarlem. Het comité staat open voor verdere toe treding van leden. DE EERSTE TABAK UIT jAVA AANGEKOMEN Met het M.S. „Tarakan" van de Stoomvaart-Mij. „Nederland", dat thans aan de Sumatrakade te Am sterdam wordt gelost, is onder meer de eerste belangrijke partij ruwe tabak sedert de oorlog uit Indone sië hier te lande aangekomen. Het betreft een partij tabak uit het district Besoeki op Java, vermoe-» delijk uit de oogst 1940 en 1941, die na de bevrijding aldaar is gevon den en ten behoeve van de recht matige eigenaars in beslag genomen. De partij is groot 200 ton, over-, eenkomend met ruim 2000 balen en zal, naar het zich laat aanzien, be halve naar de sigarenfabrieken hier te lande, haar weg tendele ook wel vinden naar het buitenland en ons derhalve deviezen opleveren. Minder brood voor Yankee-soldaten Generaal Eisenhower heeft be kend gemaakt, dat de. Amerikaanse soldaten minder brood bij hun maaitijden zullen krijgen. Dit in verband met de broodbesparing" voor Europa. MEDELEVEN ONLANGS vroegen wij ge bruikte postzegels voor een meisje uit Alkmaar, dat in Zwitserland moest worden verpleegd. Door velen is aan de roep om ""te helpen het vereiste millioen vol te ma ken, gehoor gegeven. Zelfs uit Indië ontvingen wü gis teren per luchtpost een pakje postzegels van een soldaat uit Bandoeng! Dit bewijs van medeleven van Jac. Blom, die gebruik maakt van een enveloppe van de Citronella- oliefabriek van Ban Miauw Hin uit Pengalengan, Ban doeng, wordt bijzonder ge waardeerd. Wij „leven mee met onze jongens over zee", maar het is prettig te zijen, dat zij het ook doen met ons! at® ia::o ?<wfÉ 1 X" 1 iviwfiSiwKvWwWS i&i 1 De „Star Lion", het nieuwe Britse lijnvliegtuig op Zuid-Amerika, hetwelk eerst kort geleden is klaar gekomen, op een proefvlucht. Er is plaats voor 32 passagiers, goede keuken aan boord. Het wordt de mens in deze eeuw toch maar gemakkelijk en geriefelijk gemaakt. Over Russisch voorstel inzake Indonesië De Veiligheidsraad is in zijn vergadering van Dinsdag niet tot een nieuwe beslissing in de Indo nesische kwestie gekomen. De voorzitter voor de maand Octo ber, de Engelsman Cadogan, ver klaarde aan het eind van het debat, waaraan de vertegenwoor digers van Hindocstan, Polen, China en Indonesië (de heer Pa- lar) hadden deelgenomen, dat hij geen kans zag vandaag tot een uitspraak te komen over de Rus sische resolutie, die wenst dat beide partijen hun troepen op de oude stellingen terug brengen. De vergadering is verdaagd tot Donderdagmorgen half elf. De Verenigde Staten, België, Neder land en Rusland zullen dan aan het wfiord komen. Hindocstan heeft het Russische voorstel gesteund, Polen heeft aan gedrongen op krachtig optreden van de Raad tegen de Nederlandse agressie. De Chinese gedelegeerde zei, dat hij voor de Raad geen reden zag om de consuls te veroordelen, zo als d«^afgevaardigde van Hindoestan had gevraagd. Hij drong er bij de Raad op aan het definitieve rapport van de consuls af te wachten, al vorens nieuwe stappen te nemen. De heer Palar, vertegenwoordiger van Indonesië verklaarde, dat de vrede in Indonesië zo lang zal wor den bedreigd, als er Nederlandse troepen op Indonesische bodem staan. De Nederlandse legerleiding, aldus de heer Palar, is zo machtig, dat zij in aanzienlijke mate beslist, wat de Nederlandse regering" moet doen. De heer Palar sprak zijn ver trouwen uit in het werk van de Commissie van Drie, doch hij achtte het wenselijk, dat zij haar zetel zal vestigen buiten Nederlands of In donesisch gebied. Palar beschuldig de de Nederlanders er van Lingga- djati eenzijdig te hebben vastge steld, er vervolgens een eenzijdige interpretatie aan te hebben ver bonden, het toen eenzijdig te heb ben losgelaten en tenslotte de de marcatielijnen eenzijdig te hebben bepaald. Hij drong er bij de Veilig heidsraad op aan, de arbitrage van de Commissie van Drie bindend te verklaren. 13500 rantsoenbonnen gestolen In het Huis van Bewaring te Zut- phen zijn ingesloten een zuivelar- beider en een kantoorbediende, werkzaam op eon zuivelfabriek te Apeldoorn, die kans hebben gezien om door vervalsing van formulie ren zich een groot aantal distribu tiebescheiden toe te eigenen, t.w. 3500 rantsoenen boter en 10.000 rant soenen melk. welke wederom in de handel werden gebracht. ROERMOND had zich gisteren in feesttooi gestoken om de wij ding van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. J. A. Hanssen tot bisschop- coadjutor van Mgr. Lemmens, de grijze kerkvorst van de Roer- mondse Kerk. De stad was versierd met guirlandes en spandoe ken en de nationale driekleur wapperde van ieder huis. Vreugde was er in aller harten nu de zo beminde vader-bisschop, die naast de zorgen en de droefenis van de voorbijgegane oorlog ook nog moest ervaren, dat zijn gezondheid ernstig was geschokt, thans een krachtige steun zich zag toegewezen in de persoon van de nog jeugdige Mgr. Hanssen. Maar niet alleen voor het bisdom Roermond, ook voor geheel katholiek Nederland was het een vreugdevolle dag. Om aan die vreugde uiting te geven, waren naar de bisschopsstad van het Zuiden getogen onze Kardinaal en de bisschoppen, de Pauselijke Internuntius en vier katholieke ministers, onder wie minister-president dr. Beel. Helaas kon de wijding van Hem, die eens de zesde Bisschop van Roermond zal worden, niet plaats vinden in de kathedraal van St. Christoffel. Zij is gevallen door het oorlogsgeweld. Haar machtige to ren, die eens het stadsbeeld een ge weldige indruk gaf, is ingestort en hoewel men - ijverig bezig is de schade aan de kathedraal te her stellen, is zij nog lang niet geschikt om wederom voor de eredienst ge bruikt te worden. Daarom moest deze wijding plaats hebben in een tot nóód-kathedraal omgebouwde manege van het garnizoen. Maar ondanks het feit, dat de wij ding thans moest geschieden in een minder imposante ruimte, de bur gerij van Roermond had zich, mis schien ook juist daarom, kosten noch moeite gespaard om zijn liefde voor het geloof der vaderen in het algemeen en voor de nieuwe Bis schop in het bijzonder te tonen. Op indrukwekkende wijze werd de wij deling met de andere Kerkvorsten van het Bisschoppelijk paleis afge haald. Een lange, stoet van bruidjes, die bloemen en palmtakken droegen of gekleurde snippertjes strooiden, ging een lange schaar van priesters vooraf. Duizenden uit Roermond en uit het gehele Bisdom sloegen de eerbiedwaardige stoet gade. En wanneer de Kardinaal, wiens hoge gestalte boven allen uitging, voorbij kwam," knielden allen neer om de zegen te ontvangep van Hem, die zich in het verzet tegen het herren volk zo fier had getoond. In de Kathedraal In de Kathedraal, waar niet meer dan vijfhonderd gelukkigen getuige konden zijn, had vervolgens de in drukwekkend wijdingsplechtigheid plaats. Met heldere, frisse stem ant woordde de nieuwe coadjutor op dé acht gebruikelijke vragen. Een hoog tepunt in dewijdingsliturgie was het plat ter neer iiggen van de wijdeling, terwijl allen de litanie van alle Heiligen aanhieven. Dan gaat de plechtigheid verder. Aan grijpend was het moment, toen mgr. Lemmens, de censecrator en de as sisterende bisschoppen, mgr. Hui- bers en mgr. Mutsaerts de handen op de wijdeling legden. „Accipe, Spiritus Sanctus", ontvang de H. Geest. Als de nieuwe bisschop, ge leid door de bisschoppen van Haar lem en Den Bosch in vol ornaat zegenend te midden van zijn volk gaat, is ieder ontroerd en met vol le borst zingt het volk dankbaar 't Te Deum gevolgd door een jubelend Magnificat. Buiten de Kathedraal staan de duizenden Limburgers ongeduldig te wachten op het ogenblik, dat hun nieuwe bjsschop en de andere Hoog waardigheidsbekleders de kleine nood-kathedraal zullen verlaten. Maar wanneer eindelijk het moment is aangekomen, waarop allen ge-, wacht hebben, breekt de storm van enthousiasme los en Bet volk jubelt zijn bisschoppen toe. Een groots defile trok, als besluit van de scho ne wijding, langs het Nederlandse episcopaat en de katholieke minis ters. Behalve voor Roermond was hft ook voor Bolsward gisteren een grote dag, een grote dag voor Ka tholiek Friesland. Voor het .eerst in de rijke geschiedenis van dit eer tijds Katholieke gewest wordt op Friese grond een bisschop gewijd. Daarom was ef feest in Friesland. Daarom hingen in Bolsward de vlaggen, een stille, fleurige hulde aan de nieuwe prins der kerk, mgr. Nicola^s Hettinga, bisschop van Rawalpindi (Pakistan) Levensloop Mgr. Nicolaas Hettinga, die Dins dag in de St. Franciscuskerk te Bolsward de bisschopswijding heeft ontvangen, werd op 8 Juli 1908 te Heég (Fr.) geboren. Na de lagere,school studeerde hij aan het Bisschoppelijk College te Weert en deed daarna zijn filoso- phische studie in het St. Joseph Missiehuis te Roosendaal. Na de theologische stüdie te hebben vol tooid in het St. Joseph's Collége te Mill Hill, werd hij daar Priester gewijd op 9 Juli 1933. In October van hetzelfde jaar vertrok hij naar de Missie van Kastmir enKafiri- stan, waarvan Rawalpindi de hoofd stad is. Deze Misste is onlangs van Apostolische Prefectuur verheven tot een Bisdom, waarVan mgr. Het tinga nu de eerste Bisschop is. De naam van de Missie is hierbij ook veranderd «en heet nu het Diocees van Rawalpindi. Father Hettinga verbleef na aankomst in de Missie een half jaar te Baramulla, Kast mir, waar hij zich de Urdu-taal eigen maakte. In 1934 werd hij be noemd tot missionaris in Rawalpin di. Veel werk heeft hij daar ver richt, waarvoor de Katholieken en Katechumenen hem nog steeds dankbaar zijn. In December 1936 werd ffij be noemd tot bouwpastoor in Pesha- war-City. Een stukje woestenij werd daar aangekocht, maar in 10 jaren, van 1936—1946 heeft Father Hettinga daar een waarachtige oase van gemaakt. Hij bouwde een huis je voor zichzelf, maar het kan be ter als schuilplaats betiteld worden want gerief heeft Father Hettinga nooit voor zich zelf nodig gehad. Gerief gaf hij aan zijn mensen, yoor 120 families bouwde hij huisjes naast zijn pastorie. Voor hun kin deren begon en bouwde hij een school. Voor het onderwijzend per soneel bouwde hij weer huizen. In die 10 jaren heeft hij zijn school van bewaarschool' tot H.B.S. opgewerkt. Zelf had hij 5 tot 6 lesuren per dag, zorgde voor een parochie van 500 zielen, bezocht buitenstaties, bouw de en dirigeerde een .weeshuis en hield het onder zijn persoonlijk toe zicht. Daarbij was hij nog hoofdre dacteur van het Urdu-maandblad „De Goede Herder" (Accha Char- -waha), waarvan hij de stichter is. Hij ondervond daarbij veel tegen werking. Hij was omringd door vij andig "gezinde mensen. Daarenboven moest er enkele maanden van het jaar gewerkt worden in een tem peratuur van 115 gr. F. Thans heeft de Goddelijke Voorzienigheid deze stoere Fries uitgekozen, om Herder te worden van de schaapstal van Rawalpindi. De Consecratie Met alle luister van de katholieke liturgie, heeft mgr. J. Reesinck, apostolisch vicaris van Thoroeo (Oeganda) de plechtige bisschops- con^cratie van mgr. Hettinga ver richt, geassisteerd door mgr. N. Stam en'mgr. W. Panisx; troondia- kens waren Déken J. van Galkom van Sneek en Pastoor D. van Wijk van Heeg, pressbyter assisténs was de weleerw. heer Th. Mc. Laughlin, diaken J. v. d. Dries,,sub;diaken L. Poel. Als assistent priesters traden op de weleerw. heren G. van Don gen, W. ZuidervMet/A. Kerkvliet en A. Hermus, terwijl de weleerw. heer J. Kuipers als ceremoniarius en de weleerw. heer A. Geerdes als sub-ceremoniarius fungeerden. De kerk was tot op de laatste plaats bezet. Behalve de familiele den van de wijdeling en een grote schare geestelijken waren er de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. Lint horst Homan, de vic.-generaal van het Aartsbisdom, mgr. Huurdeman, de apost. prefect van* Sarawak, mgr. J. Buis, de apost. prefect van de Belgische Congo, mgr. Wantenaar. Voorts, tal van leden van provin ciale staten, de burgemeester van Bolsward, de heer Bruinsma. leden van de gemeenteraad van Bolsward en besturen van allerlei corporatites uit katholiek Friesland. Het koor der St. Fransiscuskerk zong onder leiding van zijn dirigent Alphons Smit de negende Grego riaanse Mis „Gaudeamus", aan het orgel begeleid door I. Ettema. KOMEND JAAR MEER HONGERSNOOD dan in enig jaar van de oorlog Sir John Boyd Orr, de direc teur-generaal van de organisatie voor voedselvoorziening en landbouw (F. A. G.) heeft Maan dag in de economische commis sie van de V. N. verklaard, dat er in Europa en Azië de komen de 12 maanden meer mensen van de honger en zijn gevolgen zul len sterven dan door gevechten en bombardementen In enig jaar van de oorlog gevallen zijn. Hij zeide, dat de voedselschaarste nog vele jaren zou aanhouden, wat de landen de gelegenheid bood zich minder bezig te houden met de politieke problemen, die strijd en misverstand verwekken en meer met de tastbare problemen waar over geen misverstand kan be staan. Rekening houdende met de ver- wapWte toename vah de wereldbe volking zeide sir Joht}, dat de we reldvoedselproductie in de komen de 25 jaar met 110 percent zal moe ten worden verhoogd. VAN ZEELAND IS OPTIMISTISCH Over de Commissie van Drie Paul van Zeeland, voormalig Belgisch premier en lid van de Commissie van Drie, is op het vliegveld Laguardia te New York aangekomen. Hij werd verwel komd door zijn vrouw en zijn schoonzoon Graaf Amoud Debriey Van Zeeland liet zich optimis tisch uit over de werkzaamheden van de commissie en gaf te kennen dat de leden der commissie mis schien spoedig zouden kunnen vertrekken precies waar heen wist hij niet. Gandhi vierde 2 October j.l. zijn 78ste verjaardag en aan belangstelling heeft het hem niet ontbroken. Uit de gehele wereld ontving hij brieven te legrammen en bezoekers. De Bilt1 meldt aardbeving Maandag om 9 uur werd door de Seismografen van het K.N.M.I. te De Bilt een buitengewoon sterke aard beving opgetekend, waarvan de oorsprong in Turkije is gelegen, ver moedelijk in de omgeving van Smyrna. TEGENOVER de^toenemende actie van het internationale commu nisme, dat niet tevreden.met zijn grote successen van de laatste ja ren pas besloten heeft,' de samen spanning over heel de wereld te intensiveren, past allerwegen chris telijke afweer en opbouw. Daarvan getuigt het jaarprogramma, dat de Katholieke Actie aanbiedt. Er zal nog meer gebeden, nog meer ge werkt, maarook nog meer ge studeerd moeten worden! Op alle gebied. Waar de grondslagen zelf van de samenleving worden aange tast, moeten zij beter gekend wor den. Om^het hoe en waarom der "dingen opnieuw duidelijk te maken. Op godsdienstig, cultureel, sociaal, economisch en staatkundig terrein. Wij lazen dezer dagen ware woorden in Het Schild, dat een bg- schrijving gaf van het werk der beweging van de Engelse Katho lieken „Het Zwaard van .de Geest" (The Sword of the Spirit,)Een der stichters van deze, uit 1940 dateren de actieverdedigde het oprichten van studiekringen met de volgende woorden; „Alle katholieken ver staan het belang van het gebed, en ieder Engelsman begrijpt de be langrijkheid van de actie.- Maar zo wel katholieken als Engelsen zijn geneigd, het belang van de denk kracht te onderschatten. De werke lijke reden van het succes der nieu we^ machten die de wereld aan het veroveren zijn, en de mislukking van de christelijke weerstand te genover hen is hierin gelegen, dat de eersten het intellectuele -wapen met volle kracht gebruikt hebben, hoewel hun doel slecht was, terwijl de christenen tevreden waren met goede bedoelingen en degelijke be ginselen, die ze als vanzelfspreken de dingen hebben aanvaard. Daarom besteedde de actie van Het Zwaard van de Geest bijzon dere zorg aan de ontwikkeling der leden. Dat is een actueel punt ook voor ons in deze dagen. Er zal harde strijd gevoerd moeten wor den. Er zal gebeden moeten wor den en gearbeid, maarook ge studeerd. Eenvoudig en geleerd, <}por groot en klein, door jong en oud. Studie en ontwikkeling en vorming zijn een van de eerste ver eisten bij de voortgezette geestelijke strijd, die wij reeds zijn ingegaan. -En, laat men h,et goed weten: er kan niet worden gewacht, geen dag en geen nacht!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1